ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 22:21:22  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε είστε εντελώς αποχαυνωμένα όλα σας.Και τα μεν και τα δε.

Τι κάθεστε και αραδιάζετε βιβλιογραφίες, τι είπε ο Ιώσηπος, ο Ιουλιανός, ο Ματθαίος, ο Κων/νος και όλο το σόϊ?

Ο κάθε ένας εξυπηρετούσε τα συμφέροντα του καιρού του και του εαυτού του.

Σε 2.000 χρόνια, κάποιοι θα βρούν το σκληρό του esoterica, θαμένο σε τίποτα αρχαία λιθάρια, θα ανασύρουν όσες πληροφορίες μπορέσουν και ώ του θαύματος!!!
Διεσώθησαν μόνο τα γραπτά του γιαπετ!

Να ο Αγιος γιαπετ, ο παλαιός των ημερών, ο σοφός της εποχής.Να αξιώματα τα λόγια του, να βιβλιογραφίες για τους μελλοντικούς φορουμίστες!

Παλαβιάρηδες, ξέρετε πόσοι πολιτισμοί πέρασαν απο αυτον τον πλανήτη, πριν απο σας?Και έσβησαν χωρίς ίχνος?Απλά κουνήθηκε η Γη, όπως τινάζεται ένας σκύλος.Δεν έμεινε τίποτα πάνω της.

Χιλιάδες θεοί, ήρθαν και πέρασαν και θα περάσουν.
Οι άνθρωποι του τότε, του τώρα και του μετά, θα εξακολουθούν να είναι το ίδιο μαλάκες!

Δεν διδάσκονται, δεν σκέπτονται, δεν ερευνούν.
Κοιτούν το στομάχι τους, το πουλί τους, την καλοπέρασή τους, το εγω να είμαι καλά και ας πάνε να γαμηθούν όλοι οι άλλοι, έχουν το μυαλό τους για αντίβαρο και όχι για σκέψη.

...συνεχίστε!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 30/09/2013 22:22:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 22:26:39  Εμφάνιση Προφίλ
Αλέξανδρε, για πρώτη και τελευταία φορά, θα σου παραθέσω μερικά από τα βιβλία (σχετικά με το παρόν θέμα) που μελετώ ή μελέτησα, κατά καιρούς, έτσι ώστε, όταν σου φαίνεται ότι "καφενειάζω" (!!), να ανατρέχεις εκεί.

Λοιπόν, διάβαζε... (σημείωσέ τα κάπου για να μη με ρωτάς συνέχεια "ποιός το λέει αυτό"):


Καινή διαθήκη
Παλαιά διαθήκη

Ό,τι σου γράφω, λοιπόν, είναι συμπεράσματα από τη μελέτη αυτών. Λυπάμαι αν σου φανεί φτωχή η βιβλιογραφία μου, αλλά αυτά που γράφω εδώ αυτήν έχουν ως ερέθισμα.

Σημ. Έχω κόσμο στο σπίτι τώρα, γι' αυτό θα σου απαντήσω πιο αργά, στα υπόλοιπα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 22:35:10  Εμφάνιση Προφίλ
Νάσαι καλά ρε Μάριε, είχα να γελάσω αληθινά πολλούς μήνες.

Βοήθησαν βέβαια και οι αληταράδες που έχω εδώ τώρα, που με φωνάζουν "Κύριε", "Άμπελο" "εσύ είσαι το Φως" και μου μιλάνε στον πληθυντικό...

Το γνωρίζεις ότι συμφωνώ στα παραπάνω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 22:41:16  Εμφάνιση Προφίλ
Τι να κάνω βρε Τζον, έχω...εκρήξεις κατα καιρούς!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 22:44:34  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου, τον άγιασες, τέλος.

Γιώργος.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 22:48:26  Εμφάνιση Προφίλ
Γιώργο, να τον προσέχετε.Είναι καλό παιδί και έξυπνο.

Και όντως για πολλούς είναι το "Φώς" και η "Αμπελος"!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 23:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Notirk

Βάλε , όπου στενή πύλη ΕΠΙΦΥΣΗ , καλλιέργησέ το νοητικά χωρίς βιασύνη…… όταν με το καλό είσαι έτοιμος τα ξαναλέμε και θα χαρώ πολύ και το ΕΝΝΟΩ αν δε χρειαστεί να σε στείλω εγώ στο Νικόμαχο…. θα χαρώ όπως χάρηκαν στην παραβολή , με την επιστροφή του ασώτου.


Δηλαδή μόνο τίποτα Ινδουιστές ή Βουδιστές λες να περνάνε στο Χριστιανικό Παράδεισο???

Νοtirk ανοίγεις τεράστια θέματα στα οποία δεν θα ήθελα να υπεισέλθω.

Πάντως, κάνε εσύ (ο καθένας μας εννοώ) αυτά που λέει ο Ιησούς και οι Επιφύσεις, Υποφύσεις, Παρεγκεφαλίτιδες κτλ θα ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΤΡΟΠΟ (και μάλιστα ΑΥΤΟΜΑΤΑ δηλ χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι διαβάζοντας κάποιο...manual) και κυρίως για το ΣΩΣΤΟ ΛΟΓΟ.

Πείραξε τις με ανατολίτικα κόλπα ή παραβίασε τις με διάφορες τελετές και θα βρεθείς μπλεγμένος άσχημα σε άγνωστα μονοπάτια που δεν θα ξέρεις από που πρέπει να επιστρέψεις πίσω.

Εδώ είμαστε σε ξένο γήπεδο Νotirk (και παρεπιδημούντες συμφωνα με τη Χριστιανική Διδασκαλία) οπότε πρέπει να είμαστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί και επιφυλακτικοί.

Η "μεγάλη πύλη" πάντα θα έχει το κατάλληλο δόλωμα για τον καθένα μας!

Σ'όλα αυτά ήρθε να βάλει ταφόπλακα ο Υιος του Ανθρώπου και να μας δείξει την Εωσφορική ανθρωποκτόνα φάκα!

Γι'αυτό μη τσιμπάς!!!

Έχεις σκεφθεί την περίπτωση να είσαι εσύ ο άσωτος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 23:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Απορία ψάλτου βηξ


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 23:28:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σ'όλα αυτά ήρθε να βάλει ταφόπλακα ο Υιος του Ανθρώπου και να μας δείξει την Εωσφορική ανθρωποκτόνα φάκα!

Θα σας πώ και το άλλο με τον...Τοτό!

Λοιπόν, ο γαλαξίας μας, ο Ηριδανός, ή κατ'άλλους ο Milky Way, φιλοξενεί περίπου 300 δις άστρα.300.000.000.000 για τους αριθμολάτρεις.

Σε αυτα τα αστρικά συστήματα, υπάρχουν περίπου 3 τρις πλανήτες.
3.000.000.000.000 για τους αριθμολάτρεις.

Σε μερικά απο αυτά, οι μικρότεροι δορυφόροι των πλανητών τους, είναι δέκα φορές μεγαλύτεροι απο την ΓΗ.

Και όλα αυτα, μόνο στον γαλαξία μας, υπενθυμίζω!

Και έρχονται κάτι τύποι και μου λένε:

" Ο Υιός του Ανθρώπου θυσιάσθηκε για να μας σώσει"

" Ο Δίας ήταν πατέρας θεών και ανθρώπων"

" Ο Ρα και ο Οσιρις, ήταν οι θεοί των Θεών"

" Ο Αλλάχ είναι ένας και ο Μωάμεθ ο προφήτης του"

" Μόνη οδός Σωτηρίας, είναι ο Βουδδισμός"

Και άλλα τέτοια φαιδρά!

Ολοι αυτοί οι "σωτήρες", ή έχασαν τον δρόμο τους λόγω βλάβης των σκαφών τους, ή "γεννήθηκαν" απο τα μυαλά των χαχόλων κατοίκων της Γής, εξυπηρετώντας σκοπούς έξυπνων μεν, κακόβουλων δε, συνανθρώπων τους.

Αλλοιώς δεν βρίσκω καμία λογική, σε τόσους τσακωμούς θεών και ανθρώπων, για 0.000000000000001/100000000000000000000000000 στρέμματος, στον γαλαξία μας.
Καλά βρε χαϊβάνια, αν υπήρχαν αυτοί οι θεοί, εδώ θα ερχόντουσαν?
Σε μια κουκίδα άμμου?

Δεν ξέρω εσείς, αλλά εγω γέλασα πολύ με τον...Τοτό!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 23:35:47  Εμφάνιση Προφίλ
Ξέχασα και τους Δυο Ναούς.

Τον Κόκκινο και τον Πράσινο!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2013, 23:43:17  Εμφάνιση Προφίλ
Είμαι περίεργος να δώ, τους μουτζαχεντίν του φόρουμ, με τι είδους βιβλιογραφία, θα αντιμετωπίσουν τον...Τοτό!!

Δυστυχώς η βιβλιογραφία της εποχής που πιστευόταν, ότι η Γη είναι επίπεδη, δεν είχε προβλέψει 3 τρις κόσμους!!

Βέβαια δεν παίρνω και όρκο!
Οι κατα καιρούς απολογητές, πάντα θα βρίσκουν εδάφια που θα ερμηνεύουν κατα το...δοκούν!

Ανθρωπε...το μεγαλείο σου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 00:23:23  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
Και όλα αυτα, μόνο στον γαλαξία μας, υπενθυμίζω!

Ο οποίος, σημειωτέον, με διάμετρο 90.000 και πάχος 15.000 έτη φωτός θεωρείται από τους, σχετικά, μικρούς.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 00:26:43  Εμφάνιση Προφίλ
Μετά την ανώμαλη προσγείωση, στην οποία μας εξανάγκασε ο Νικόμαχος, ας επανέλθουμε στα εντός του οίκου μας.

Πού είχαμε μείνει;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 00:30:07  Εμφάνιση Προφίλ
Ναι.
Ο Μ31 με 1τρις άστρα και 10 τρις πλανήτες,εκεί να δείς πόσοι Υιοί της Σωτηρίας υπάρχουν!

Ενας για κάθε είδος.
Γιατι το κόσμος,δεν κατοικείται μόνο απο ανθρώπους!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 00:31:10  Εμφάνιση Προφίλ
Νικόμαχε, αν, όμως, βρισκόμαστε μέσα στην περιοχή ευθύνης τους;;

Γιατί να μην έλθουν;

Μην απαντήσεις, τη βάψαμε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 00:49:49  Εμφάνιση Προφίλ
Ένας αφοσιωμένος Μουσουλμάνος Άραβας μπήκε σε ένα ταξί κάπου στην Αθήνα....Ζήτησε κοφτά από την ταξιτζή να απενεργοποιήσει το ραδιόφωνο, επειδή, όπως συνάγεται από τη θρησκευτική διδασκαλία του, δεν πρέπει να ακούει μουσική, επειδή την εποχή του προφήτη δεν υπήρχε μουσική και κυρίως Δυτική μουσική που είναι η μουσική των άπιστων...
Ο ταξιτζής σβήνει το ραδιόφωνο, σταματάει το ταξί και ανοίγει την πόρτα.
Οπότε ο Μουσουλμάνος Άραβας τον ρώτησε, «Γιατί σταμάτησες, τι κάνεις;»Και ο οδηγός του απαντάει ευγενικά,«Αγαπητέ μου φίλε στην εποχή του προφήτη όπως γνωρίζεις δεν υπήρχαν ταξί, γι'αυτό κατέβα και περίμενε για καμήλα!


ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 00:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
O... Τοτός είναι το αγαπημένο μου!

Πάμε!

Όοοοοοοοολα αυτά τα θαυμαστά που είπες και αποτελούν την κατεκτημένη μας γνώση είναι δυστυχώς ΜΙΑ ΑΧΡΗΣΤΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ.

Εξηγούμαι.

Αποτελεί μια η/μ εγγραφή κάπου στον εγκεφαλό μας και ΜΟΝΟΝ.

Δώσε μου το σωστό road mapping των νευρονικών δικτύων και την κλείδα του καλιμπραρίσματος αυτών των δικτύων στην ένταση του η/μ πεδίου και θα σου κάνω μέσα στο κεφάλι σου (διότι όλα εκεί είναι στην τελική) το σύμπαν 100 φορές μεγαλύτερο ή εκατό φορές μικρότερο στη στιγμή χωρίς να χρειαστεί να περάσουν αιώνες έρευνας.

Θα μπορώ να σε κάνω να νιώθεις ότι περπατάς, ότι πετάς, ότι γαμάς τη Bellucci ή ότι κόπηκες στο ξύρισμα και γλύφεις το αίμα που φτάνει στο στόμα σου ενώ το μόνο που έχω είναι ο εγκέφαλός σου σ'έναν high tech εργαστηριακό πάγκο ενώ το υπόλοιπο σώμα σου το δώσαμε στους φοιτητές της Ιατρικής.

Εναλλακτικά.
Πάθε ένα εγγεφαλικό (αλλαγή στο δίκτυο ή και διαφορετικο καλιμπράρισμα) και τα ΕΧΑΣΕΣ ΟΛΑ από το σκληρό σου!

Συμπέρασμα.

Όσο σίγουρος είσαι ότι το καλιμπράρισμά σου είναι το "σωστό" άλλο τόσο και τα στοιχεία που μας έδωσες είναι "αληθή" και ΚΥΡΙΩΣ έχουν κάποιο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΝΟΗΜΑ.

Και το πρώτο και κύριο ερώτημα που προκύπτει είναι:

Τι εστί ουν Αλήθεια?

Για να δούμε τι θα πει ο...Τοτός.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 01:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
Και για να σε...αγχώσω και λίγο παραπάνω Τοτέ ακόμα και τα του εγκεφάλου που γνωρίζουμε πάλι μέσα στον εγκέφαλό μας τα επεξεργαστήκαμε.

Είναι σαν αυτό που λένε οι μη-Χριστιανοί (και σωστά) ότι από τις Χριστιανικές πηγές δεν μπορεί να αποδειχθεί η ύπαρξη του Ιησού.

Σας αφήνω τώρα.

Πρέπει να πάω να ξυπνήσω διότι αύριο το πρωί έχω πρωινό ύπνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 01:22:51  Εμφάνιση Προφίλ

quote:

Δώσε μου το σωστό road mapping των νευρονικών δικτύων και την κλείδα του καλιμπραρίσματος αυτών των δικτύων στην ένταση του η/μ πεδίου και θα σου κάνω μέσα στο κεφάλι σου (διότι όλα εκεί είναι στην τελική) το σύμπαν 100 φορές μεγαλύτερο ή εκατό φορές μικρότερο στη στιγμή χωρίς να χρειαστεί να περάσουν αιώνες έρευνας.

Ο Τοτός λέει:
Και γιατι να σου τα δώσει?
Επειδή δεν μπορείς να βρείς το σωστό road mapping των νευρονικών δικτύων, ούτε την κλείδα καλιμπραρίσματος,αλλά ούτε και το η/μ είσαι ακόμη σε θέση να προσδιορίσεις.Θεωρητικά,νομίζεις ότι θα μπορούσες, να έχεις αυτα που ζητάς.Σε 1000 χρόνια ισως να έχεις τα μισά.Μέχρι τότε, μπορείς να κάνεις όσες υποθέσεις σου υπαγορεύει ο Υιός του Ανθρώπου.

Ο Τοτός όμως, ξέρει με απόλυτη σιγουριά και πέραν πάσης αμφιβολίας τα νούμερα που σου έδωσε πιο πάνω.Και χωρίς...εγκεφαλογραφήματα.

Ο Τοτός, αν θέλει να σώσει την ψυχή του, θα έπρεπε σύμφωνα με τα λεγόμενά σου,να ανοίξει το μυαλό του και να το καταστήσει κοινό, με τους εκάστοτε σωτήρες.Ο Τοτός όμως, είναι μάγκας.
Στην χειρότερη περίπτωση, θα πάει σε...ψυχίατρο και όχι στούς αμνούς του Οίκου του Δαυίδ.

quote:

Εναλλακτικά.
Πάθε ένα εγγεφαλικό (αλλαγή στο δίκτυο ή και διαφορετικο καλιμπράρισμα) και τα ΕΧΑΣΕΣ ΟΛΑ από το σκληρό σου!

Είδες πόσο άσχετος είσαι?
Ο Τοτός έχει Norton antivirus και αποθηκεύει κάπου στο υπερπέραν, όλα του τα αρχεία.Εκείνο το μέρος το λένε Συλλογικό Ασυνείδητο.
Εκεί απαγορεύεται η πρόσβαση σε...σωτήρες του ανθρώπου!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 01:40:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και το πρώτο και κύριο ερώτημα που προκύπτει είναι:

Τι εστί ουν Αλήθεια?


Η απάντηση πανεύκολη!
Για τον Τοτό, εννοείται!!

Η μόνη αλήθεια, είναι η...φαντασία!

Οποιος την έχει, δεν χρειάζεται σωτήρες και λατρείες, παραδείσους και κολάσεις, θεούς και δαίμονες!

Με την φαντασία του, κτίζει κόσμους ολόκληρους και τους γκρεμίζει, αν δεν του αρέσουν.Φτιάχνει θεούς και τους διαγράφει.Κατα το δοκούν.

Αλλωστε, όλα εκεί μέσα υπάρχουν.
Συ είπας!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 04:53:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Σ'όλα αυτά ήρθε να βάλει ταφόπλακα ο Υιος του Ανθρώπου και να μας δείξει την Εωσφορική ανθρωποκτόνα φάκα!

Θα σας πώ και το άλλο με τον...Τοτό!

Λοιπόν, ο γαλαξίας μας, ο Ηριδανός, ή κατ'άλλους ο Milky Way, φιλοξενεί περίπου 300 δις άστρα.300.000.000.000 για τους αριθμολάτρεις.

Σε αυτα τα αστρικά συστήματα, υπάρχουν περίπου 3 τρις πλανήτες.
3.000.000.000.000 για τους αριθμολάτρεις.

Σε μερικά απο αυτά, οι μικρότεροι δορυφόροι των πλανητών τους, είναι δέκα φορές μεγαλύτεροι απο την ΓΗ.

Και όλα αυτα, μόνο στον γαλαξία μας, υπενθυμίζω!

Και έρχονται κάτι τύποι και μου λένε:

" Ο Υιός του Ανθρώπου θυσιάσθηκε για να μας σώσει"

" Ο Δίας ήταν πατέρας θεών και ανθρώπων"

" Ο Ρα και ο Οσιρις, ήταν οι θεοί των Θεών"

" Ο Αλλάχ είναι ένας και ο Μωάμεθ ο προφήτης του"

" Μόνη οδός Σωτηρίας, είναι ο Βουδδισμός"

Και άλλα τέτοια φαιδρά!

Ολοι αυτοί οι "σωτήρες", ή έχασαν τον δρόμο τους λόγω βλάβης των σκαφών τους, ή "γεννήθηκαν" απο τα μυαλά των χαχόλων κατοίκων της Γής, εξυπηρετώντας σκοπούς έξυπνων μεν, κακόβουλων δε, συνανθρώπων τους.

Αλλοιώς δεν βρίσκω καμία λογική, σε τόσους τσακωμούς θεών και ανθρώπων, για 0.000000000000001/100000000000000000000000000 στρέμματος, στον γαλαξία μας.
Καλά βρε χαϊβάνια, αν υπήρχαν αυτοί οι θεοί, εδώ θα ερχόντουσαν?
Σε μια κουκίδα άμμου?

Δεν ξέρω εσείς, αλλά εγω γέλασα πολύ με τον...Τοτό!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Εντελώς άκυρο επιχείρημα.

Πώς η ύπαρξη ενός μεγάλου αριθμού άστρων καταρρίπτει την ύπαρξη του Θεού(ή ενός μόνο Θεού) που νοιάζεται για τον άνθρωπο στην Γη...

Εν τέλει, γιατί δεν πάτε να ζήσετε αλλού, αφού είναι τόσο ασήμαντη η Γη; Τί ξεχωριστό έχει τέλος πάντων η Γη αφού την θεωρείται άλλο ένα σκουπίδι του διαστήματος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 05:14:38  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε Νικόμαχε, μήπως σε έχουν επηρεάσει οι θεωρίες των μεγάλων αριθμών;

Δηλαδή όσο πιο μικροσκοπικός είναι κάποιος σε έναν υποθετικά αχανή χώρο, πρέπει να νιώσει ασήμαντος; Πρέπει κιόλας να ντραπεί που πιστεύει σε Θεούς που νοιάζονται για ένα "ασήμαντο" κομμάτι χώρου και τους κατοίκους του; Είναι χαρακτηριστικό σας να κρίνεται κάτι ως ασήμαντο από το μέγεθός του στο χώρο. Νιώθετε δηλαδή και εσείς ασήμαντοι ή μήπως συμφωνείτε πως και η πρόοδος του ανθρώπου είναι ένα τίποτα; Γιατί αν κάτι είναι ασήμαντο δεν μπορεί παρά να παράγει ασήμαντα πράγματα.

Που είναι οι άλλοι εξωγήινοι τρισεκατομμύριοι κάτοικοι, πολιτισμοί και Θεοί του Σύμπαντος; Έχεις κάποια απόδειξη για την ύπαρξή τους;

Ξέρεις κάποια μυστική δίοδο για να τους προσεγγίσω; Κάποια εσωτερική στενή πύλη που θα με πάρει σε άλλη διάσταση;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 06:26:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
________________________________________
Notirk
Βάλε , όπου στενή πύλη ΕΠΙΦΥΣΗ , καλλιέργησέ το νοητικά χωρίς βιασύνη…… όταν με το καλό είσαι έτοιμος τα ξαναλέμε και θα χαρώ πολύ και το ΕΝΝΟΩ αν δε χρειαστεί να σε στείλω εγώ στο Νικόμαχο…. θα χαρώ όπως χάρηκαν στην παραβολή , με την επιστροφή του ασώτου.
________________________________________


Δηλαδή μόνο τίποτα Ινδουιστές ή Βουδιστές λες να περνάνε στο Χριστιανικό Παράδεισο???
-------------------------------------------------------------
Ποιτέ δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο. Δε με αγγίζει κανένας… –ισμός.

================================================================


Νοtirk ανοίγεις τεράστια θέματα στα οποία δεν θα ήθελα να υπεισέλθω.
------------------------------------------------------------------
Το δέχομαι , μπορούσες όμως να δώσεις κάποιο ορισμό περί της επίφυσης.
=============================================================


Πάντως, κάνε εσύ (ο καθένας μας εννοώ) αυτά που λέει ο Ιησούς και οι Επιφύσεις, Υποφύσεις, Παρεγκεφαλίτιδες κτλ θα ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΤΡΟΠΟ (και μάλιστα ΑΥΤΟΜΑΤΑ δηλ χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι διαβάζοντας κάποιο...manual) και κυρίως για το ΣΩΣΤΟ ΛΟΓΟ.
------------------------------------------------------------------
Συμφωνώ όσον αφορά το ΑΥΤΌΜΑΤΑ… όσο για τα manual τα
απεχθάνομαι από τη φύση μου… με εξαίρεση τα ιερά βιβλία . Ο Χριστός μου έμαθε για την επίφυση.
====================================================================


Πείραξε τις με ανατολίτικα κόλπα ή παραβίασε τις με διάφορες τελετές και θα βρεθείς μπλεγμένος άσχημα σε άγνωστα μονοπάτια που δεν θα ξέρεις από που πρέπει να επιστρέψεις πίσω.
-------------------------------------------------------------
Μακριά από μένα αυτά…
===========================================================


Εδώ είμαστε σε ξένο γήπεδο Νotirk (και παρεπιδημούντες συμφωνα με τη Χριστιανική Διδασκαλία) οπότε πρέπει να είμαστε ιδιαιτέρως προσεκτικοί και επιφυλακτικοί.
--------------------------------------------------------------
Συμφωνώ , γι’αυτό ψάχνω πίσω από το γράμμα.
===============================================================


Η "μεγάλη πύλη" πάντα θα έχει το κατάλληλο δόλωμα για τον καθένα μας!
------------------------------------------------------------------
Συμφωνώ… γι’αυτό μίλησε ο Χριστός για τη στενή πύλη.
===================================================================

Σ'όλα αυτά ήρθε να βάλει ταφόπλακα ο Υιος του Ανθρώπου και να μας δείξει την
Εωσφορική ανθρωποκτόνα φάκα!
----------------------------------------------------------------
Ξαναήρθε , για να μας υπενθυμίσει τη στενή πύλη και το τρόπο ( μακαρισμοί , επί του όρους ομιλία , παραβολές) να τη βρούνε όσοι κατά Παύλο είναι προορισμένοι.
=================================================================


Γι'αυτό μη τσιμπάς!!!
-----------------------------------------------------------------
Με τίποτα δε τσιμπάω… με κανένα Θεό....οποιας δήποτε Θρησκείας.
=================================================================


Έχεις σκεφθεί την περίπτωση να είσαι εσύ ο άσωτος...
-----------------------------------------------------------------
Σίγουρα είμαι… το ευτύχημα είναι ότι το έχω αντιληφθεί και το παλεύω. Το θεωρείς λίγο αυτό?

Edited by - Notirk on 01/10/2013 06:39:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 06:32:55  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ , ΠΑΡΕΠΙΔΗΜΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΝΤΟΠΙΟΥΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 10:00:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ρε είστε εντελώς αποχαυνωμένα όλα σας.Και τα μεν και τα δε.

Τι κάθεστε και αραδιάζετε βιβλιογραφίες, τι είπε ο Ιώσηπος, ο Ιουλιανός, ο Ματθαίος, ο Κων/νος και όλο το σόϊ?...


Εσύ που τα βλέπεις έτσι κάτι θα ξέρεις - πως λενε "κρίνων εξ ιδίων τα αλλότρια" - υπάρχουν διάφορα για να φτάσει κανείς σ'ενα συμπέρασμα - αλλά όπως είπα με υστερικές δηλώσεις (αποχαυνωμένα) - της μισαλοδοξία και το φανατισμό που δείχνεις... δε γίνεται

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 10:45:42  Εμφάνιση Προφίλ
Χριστος Ελ και panpam

Aν είχατε καταλάβει τι έγραψα, θα σιωπούσατε!

Απο τους "μεν", φαίνεται ξεκάθαρα, πως μόνο ο Αλέξανδρος, κατανόησε και οφείλω να του το αναγνωρίσω!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 11:10:28  Εμφάνιση Προφίλ
Μπρε Νικόμαχε, δεν μπορείς να τα γράφεις κανονικά και όχι αλληγορικά, να τα καταλαβαίνουμε κι εμείς, οι περιορισμένης αντιλήψεως;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 11:13:22  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

quote:
Ξέρεις κάποια μυστική δίοδο για να τους προσεγγίσω; Κάποια εσωτερική στενή πύλη που θα με πάρει σε άλλη διάσταση;

Είσαι άτυχος.
Ο Λιαντίνης, που θα μπορούσε να σε κατατοπίσει, πρόλαβε και έφυγε...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 11:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ , ΠΑΡΕΠΙΔΗΜΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΝΤΟΠΙΟΥΣ



Καλόοοοοο!!!!

Γενικά Notirk θεωρώ ότι το ίδιο βουνό ανεβαίνουμε απλά από διαφορετικό μονοπάτι...

Καλό μήνα σε όλους και από εμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2013, 12:11:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ , ΠΑΡΕΠΙΔΗΜΟΥΝΤΕΣ ΚΑΙ ΝΤΟΠΙΟΥΣ



Καλόοοοοο!!!!

Γενικά Notirk θεωρώ ότι το ίδιο βουνό ανεβαίνουμε απλά από διαφορετικό μονοπάτι...

Καλό μήνα σε όλους και από εμένα.



Χαίρομαι , και εύχομαι να συναντηθούμε στη κορυφή , ο καθένας με το δικό του Σταυρό!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy