ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Βιβλικές Αμφισβητήσεις (Νο 1)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 20:50:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Α, και αν θέλεις, μπορείς να εξηγήσεις τί πιστεύεις τελικά και να αιτιολογήσεις τα "δεν".

Σου έχω δώσει δείγματα, ότι είμαι παρανοϊκός?
Μόνο ένας διαταραγμένος, θα μπορούσε να απαντήσει και να αιτιολογήσει τα "δεν".

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 21:00:17  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΚ, όποτε θέλει ο Τίποτα και ο Δεν μπορεί να δώσει εξηγήσεις.

Μέχρι τότε πάω στον Notirk, ο οποίος έκανε δηλώσεις βόμβα περί εξωτερικού, μετεσωτερικού, εσωτερικού νοήματος των εδαφίων της Γραφής.

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις

1)Το αληθινό μήνυμα είναι το εσωτερικό; Όλα τα εδάφια είναι σωστό να ερμηνεύονται μόνο εσωτερικά;
2) Υπάρχει περίπτωση να είναι το σωστό κάποιο εδάφιο να ερμηνευτεί και εσωτερικά και εξωτερικά;
3) Η Θυσία και η Ανάσταση του Ιησού πέρα από εσωτερικά μηνύματα, έλαβε χώρα και στην κυριολεξία; Συνέβη πραγματικά; Όπως δηλαδή κάποιοι ισχυρίζονται πως η Μετεμψύχωση συμβαίνει στην κυριολεξία, ισχύει το ίδιο και για την Ανάσταση; Ή είναι η Ανάσταση μόνο μια εσωτερική αλλαγή χαρακτήρα και τρόπου ζωής;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 21:52:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

Τι όμορφα που τα λέτε!!!
Για να τα ακούτε εσείς και να ευλογείτε τα γένια σας.

Και γιατί παρακαλώ σας, ο αστροστόλος είναι εκτός θέματος?
Δεν αναφέρεται στην Βίβλο?
Ο μεγαλόσαυρος ο Γιαχβέ, δεν είναι επικεφαλής?

Και εκείνοι οι Ελοχίμ που ξέπεσαν στη Γη, να πηδήξουν τις γυναίκες των ανθρώπων, με αστρόπλοια ήρθαν ή με...ποδήλατα?


Παράκρουση or what???

quote:

Εσυ Αλέξανδρε, ξεκίνησες μια κουβέντα μαζί μου, την οποία αποκάλεσες και φοβερή, αλλά φαίνεται χωρίς βιβλιογραφία, είσαι ανίσχυρος.

Αυτό είναι φοβερό παράσημο και σ'ευχαριστώ!

Η κουβέντα μας ήταν όντως φοβερή και θα γίνονταν ακόμη καλύτερη αν είχα νηφάλιους συνομιλητές όπως ο Agnostic!

Τα τελευταία σου μηνύματα σε panpam και Χρήστος ελ μου έκοψαν κάθε διάθεση, ειλικρινά!

Φίλε Agnostic είσαι μέχρι στιγμής ότι καλύτερο έχουν να επιδείξουν οι "απέναντι" στα μάτια μου!

(Το "απέναντι" είναι φιλικό χωρίς καμμία διάθεση διάστασης)

quote:

Αλήθεια, στριμώχθηκες τόσο πολύ?
Εκτός κι αν θέλεις να συζητάς, μόνο με ομοϊδεάτες σου, στους οποίους φυσικά, θα φαίνεσαι, σαν τον μονόφθαλμο στους τυφλούς!

Μα, κυρίως στο γιαπετ και στο Sesostris απευθύνομαι, ελάχιστα στο Notirk και σχεδόν καθόλου σε panpam και Χρήστο ελ (με εσένα που ναυάγησε δεν το υπολογίζω)!!!

Αλήθεια τι σε κάνει να το λες αυτό???

Άστο, μην απαντήσεις, δε με νοιάζει!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 22:06:52  Εμφάνιση Προφίλ
Ούτε εμένα!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 22:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
Sesostris

Φίλε panpam. Όταν κάποιος αναλώνει το χρόνο του, ξεφυλλίζει ένα σωρό βιβλία,


E, μα δώσε και κανένα τίτλο βρε Sesostris που σε παρακαλάμε τόσοι άνθρωποι!

Δεν είδες που σας ξεμπρόστιασε και ο ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ πάνω στο παραλλήρημά του περί βιβλιογραφίας?

Μέχρι τώρα το βιβλίο ενός ηλεκτρονικού έχω δει (στο άλλο thread που κινείται αυτή την περίοδο) το οποίο δεν τιμά κάποιν να το παρουσιάζει ως Ιστορική πηγή!

quote:

και τεκμηριώνει την άποψή μέσα από τη Βίβλο

με αποδόσεις κατά το δοκούν???

Έλα βρε Sesostris σύνελθε σε παρακαλώ!

quote:

και ιστορικούς της εποχής,

έφερες Ιώσηπο (καθόλα σεβαστό άτομο για εμένα) επειδή είδες το όνομα του Λυσανία στο Λουκά και έτυχε να υπήρχε και προγενέστερος Λυσανίας αναφερόμενος στον Ιώσηπο μόνο και μόνο για να κάνεις την ατυχή ταύτιση και να βγάλεις τον ΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΛΟΥΚΑ...ανιστόρητο!

Σου παρέθεσα αρχαιολογικά ευρήματα, βιβλιογραφία ΚΥΡΟΥΣ επί του του συγκεκριμένου ζητήματος, άλλο εδάφιο του Ιώσηπου για το εν λόγω άτομο, καθώς και τον επίσημο προβληματισμό που υπάρχει περί...ανιστορικότητας!

Απάντηση δεν πήρα όπως είναι το σύνηθες σε τέτοιες περιπτώσεις...

Sesostris, σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό εσύ όοοοολη αυτή την "επιχειρηματολογία" να την έχεις ακούσει και ενστερνιστεί πολλααααα χρόνια μετά από εμένα???

Για αυτό φέρω και ζητάω βιβλιογραφία ώστε τα ροζ συννεφάκια να μην μακροζωούν αλλά να διαλύονται όμορφα και απλά!


Edited by - Alexandros. on 03/10/2013 22:17:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 23:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Alexandros.
Sesostris, σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό εσύ όοοοολη αυτή την "επιχειρηματολογία" να την έχεις ακούσει και ενστερνιστεί πολλααααα χρόνια μετά από εμένα???

Προσωπικά, ποτέ μου δεν λέγω ποτέ! Βεβαίως και υπάρχει τέτοια πιθανότητα......αν είσαι 80 ετών.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 23:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

quote:
Alexandros.
Sesostris, σου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό εσύ όοοοολη αυτή την "επιχειρηματολογία" να την έχεις ακούσει και ενστερνιστεί πολλααααα χρόνια μετά από εμένα???

Προσωπικά, ποτέ μου δεν λέγω ποτέ! Βεβαίως και υπάρχει τέτοια πιθανότητα......αν είσαι 80 ετών.

Το θέμα είναι πότε άκουσες την εν λόγω "επιχειρηματολογία" για πρώτη φορά (για να μην πάμε και από το ποιους) και όχι πόσο χρονών είσαι!

Αν είσαι κοντά στα 80 και π.χ ψάχνεσαι από μόνος από τα 20 τότε ok, με τρως άνετα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2013, 23:56:25  Εμφάνιση Προφίλ
Χρωστώ κάτι τους εν χριστώ αδελφούς. Άργησα να μαζευτώ απόψε, συγγνώμη…

Ερμής:
Αρχή των όντων ο θεός και νούς και φύση και ύλη
αδιορίστων δε όντων απάντων και ακατασκευάστων
ην γάρ σκότος άπειρον έν αβύσσω, και ύδωρ και πνεύμα νοερόν δυνάμει θεία, όντα έν χάει ανείφθη δέ φως άγιον

Ψάξτε για το Ασσυριακό- Βαβυλωνιακό κείμενο Ενιούμα Έλις (σε σφηνοειδή γραφή), βρέθηκε σε επτά πήλινες πλάκες (οι επτά ημέρες δημιουργίας της βίβλου) και στην έκτη πλάκα δημιουργείται ο άνθρωπος (έκτη ημέρα της βίβλου). Αναφέρει δημιουργία ουρανού, γης, σελήνης, άστρων και ανθρώπου.

Χάος -Γαία – Έρως, (αυτογέννητοι) η αγία τριάδα του Ησίοδου.

Ο Ώρος, που λέγαμε πιο πριν, έχει και συνέχεια. Βαφτίστηκε 30 ετών, από κάποιον Ανούπ, που επονομαζόταν και βαπτιστής (αποκεφαλίστηκε), έκανε θαύματα, είχε 12 μαθητές που πήγαιναν όπου κι αυτός, σταυρώθηκε για να σώσει τον κόσμο, παρέα με δύο ληστές, αναστήθηκε. Όλα αυτά, επίσημα, το 3000 παχχ.

Ζωροάστρης ή Ζαρατούστρα, τον γέννησε η παρθένος Ντουγκχάβα, σε σπηλιά. Προσπάθησαν να τον σκοτώσουν μωρό και είχε το προσωνύμιο «ενσαρκωμένος λόγος». Δίδασκε από τα τριάντα του, είχε κι αυτός μαθητές, ήταν γυρολόγος (σαν τον Ιησού), έκανε θαύματα (τυφλός, δαιμονισμένοςκλπ.) μιλούσε για ένα μοναδικό θεό (Αχούρα Μάζδα), αυτός είχε και διάβολο, τον Αχριμάν και διακήρυττε μέλλουσα κρίση.

Ο Μίθρας που αντικατέστησε τον Ζωροάστρη, γεννήθηκε 25 Δεκεμβρίου (πότε άλλοτε;) από παρθένα κι αυτός, την Αναχίτα, σε σπηλιά που τον συνέλαβε όταν ο θεός μπήκε μέσα της υπό μορφή φωτός. Ξεκίνησε καριέρα στα τριάντα, όπως και ο δικός σου θεός, είχε 12 μαθητές, ήταν γυρολόγος και έκανε θαύματα. Αυτός λίγο πριν το θάνατό του, είχε και μυστικό δείπνο και, αφού θάφτηκε, αναστήθηκε και όλο αυτό εορταζόταν την εαρινή ισημερία.
Τον αποκαλούσαν μεσσία, λυτρωτή, υιό θεού, καλό ποιμένα, φως του κόσμου κλπ. Οι πιστοί του έτρωγαν ψωμί με νερό και κρασί. Υπάρχει αρχαία Περσική επιγραφή που λέει γι’ αυτόν:

"Όποιος δε φάει από το σώμα μου και δεν πιεί από το αίμμα μου δεν θα γίνει ένα μ’ εμένα ούτε εγώ ένα μ’ αυτόν, αυτός δεν θα γνωρίσει τη σωτηρία".


Στη Φρυγία λάτρευαν τον Άττι, που γεννήθηκε στις 25, ξέρετε τίνος μήνα μην το ξαναγράφω, από την Κυβέλη, που ήταν, παρθένα κι αυτή, σταυρώθηκε σε δέντρο, θάφτηκε σε τάφο σκεπασμένο με πέτρα, αναστήθηκε την τρίτη ημέρα, κάτι που εόρταζαν οι πιστοί του στις 22 Μαρτίου κι αυτός είχε θεία ευχαριστία με ψωμί και κρασί, που συμβόλιζαν το σώμα και το αίμμα του.

Όλα αυτά αρχαιότερα, έτσι;
Έχει και άλλους αλλά βαρέθηκα να γράφω...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 00:40:57  Εμφάνιση Προφίλ
γιαπετ

δεν αξίζει τον κόπο.

καλύτερα γράψε για ερπετάνθρωπους!

Τώρα που βλέπει και ο Sesostris το V, ταιριάζει...γάντι!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 00:43:25  Εμφάνιση Προφίλ
Χρίστος Έλ

quote:
1)Ποιο είναι το θεϊκό στοιχείο, η θεϊκή ουσία του ανθρώπου;
2) Αν είμαστε όλοι Θεοί, πόσοι Θεοί υπάρχουν τελικά; Αν ο Θεός ήταν ένας πως διαιρέθηκε σε όντα ποικίλης νοημοσύνης, γνώσης, δύναμης, ικανότητας;
3) Τον κόσμο με όλη του την τάξη, την οργάνωση, την νοημοσύνη, την ροή πληροφορίας(γενετικοί κώδικες) ποιος τον δημιούργησε;

Άσε το Νικόμαχο, προσπαθεί να σε... μπερδέψει.
Θα προσπαθήσω να σου γράψω την άποψή μου, αλλά πριν, πρέπει να διευκρινήσεις, τι εννοείς με αυτό που υπογράμμισα και τι είναι για σένα θεός.

Πώς τον αντιλαμβάνεσαι δηλαδή;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 00:48:29  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ

quote:
καλύτερα γράψε για ερπετάνθρωπους!

Λες ε;;

quote:
Τώρα που βλέπει και ο Sesostris το V, ταιριάζει...γάντι!

Το έβλεπα κι εγώ αυτό και περίμενα να δω πού θα το πάνε, αλλά το έκοψαν ξαφνικά, αν δεν κάνω λάθος.

Και δεν ξέρω πώς το βρίσκουν στον υπολογιστή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 00:55:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΟΚ, όποτε θέλει ο Τίποτα και ο Δεν μπορεί να δώσει εξηγήσεις.

Μέχρι τότε πάω στον Notirk, ο οποίος έκανε δηλώσεις βόμβα περί εξωτερικού, μετεσωτερικού, εσωτερικού νοήματος των εδαφίων της Γραφής.

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις

1)Το αληθινό μήνυμα είναι το εσωτερικό; Όλα τα εδάφια είναι σωστό να ερμηνεύονται μόνο εσωτερικά;
2) Υπάρχει περίπτωση να είναι το σωστό κάποιο εδάφιο να ερμηνευτεί και εσωτερικά και εξωτερικά;
3) Η Θυσία και η Ανάσταση του Ιησού πέρα από εσωτερικά μηνύματα, έλαβε χώρα και στην κυριολεξία; Συνέβη πραγματικά; Όπως δηλαδή κάποιοι ισχυρίζονται πως η Μετεμψύχωση συμβαίνει στην κυριολεξία, ισχύει το ίδιο και για την Ανάσταση; Ή είναι η Ανάσταση μόνο μια εσωτερική αλλαγή χαρακτήρα και τρόπου ζωής;




Το αληθινό μήνυμα βρίσκεται στην επί του όρους ομιλία , στους μακαρισμούς και στις παραβολές… είναι βαθειά εσωτερικό και γίνεται αντιληπτό μόνο από όσους έχουν περάσει τη ‘’στενή πύλη’’ , που σημαίνει από όσους έχουν ενεργοποιημένη επίφυση….… πλαισιώνεται δε –το αληθινό μήνυμα- από εδάφια όπως η ζωή , τα θαύματα , τα πάθη , η σταύρωση , η ανάσταση και η ανάληψη του Χριστού , που σκοπό έχουν να κρατήσουν το πνευματικό σώμα /πνευματική κληρονομιά της ανθρωπότητας που είναι οι μυθολογίες ( θυμο-λογία= ο περί ψυχής λόγος ) και πανάρχαιες θεολογίες όλων των λαών της γης.
Ο Χριστός δεν είναι ιστορικό πρόσωπο , δεν είναι κάποιος με σάρκα και οστά , που πέρασε από τη γη... είναι το πνεύμα φορέας / αγγελιοφόρος του μηνύματος για τη Σωτηρία του Ανθρώπου , δηλαδή της αφύπνισης του... της αποκατάστασης στη μνήμη του της ουράνιας καταγωγής του.
Η Ανάσταση , αλληγορεί την πνευματική αφύπνιση του Ανθρώπου , την οποία θα πετύχει μόνο με το μεγάλο αλχημικό έργο της θυσίας , της Σταύρωσης........τη μετάλλαξη των χαμηλής δόνησης ενέργειών (αμαρτίες ) σε υψηλής δόνησης πνευματικές.


Edited by - Notirk on 04/10/2013 00:55:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 00:56:31  Εμφάνιση Προφίλ
http://online-filmer.blogspot.gr/2013/03/v-tv-series-2009.html#axzz2ghNz81Od

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 01:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
γιαπετ μου, δεν κάνεις ένα κόπο να μας φέρεις τη σχετική βιβλιογραφία για όποιον σε βολεύει πρώτα που να ισχυρίζεται ΑΥΤΑ που γράφεις?

Για να δούμε και ΤΙ γράφει ακριβώς και ΠΩΣ το γράφει και του ΠΟΤΕ είναι γραμμένο.

Για παράδειγμα μη μου πεις για τον Ωρο τα λέει η Βίβλος των Νεκρών έτσι αόριστα καθώς οι εν λόγω... "Βίβλοι" είναι περισσότερες και από τους (πλούσιους πάντα) νεκρούς που συνόδευαν με κείμενα κομμένα και ραμμένα για την περίσταση και επί πληρωμή.

Συγκεκριμένα στοιχεία θα σε παρακαλούσα.

Πάντως είναι κρίμα ρε γμτ τόοοοσοι θεούληδες να πεθάνουν τόοοοοσο άδοξα και να μείνει ο ΕΝΑΣ!

Χούντα δηλαδή...

(Ο Ερμής ο Τρισμέγιστος είναι από τα πρώτα "Χριστιανόπουλα", υποστηρικτής-προφήτης της Τριαδικής Θεότητας του ΕΝΟΣ εν μέσω άκρατου πολυθεισμού σε Αίγυπτο, Ελλάδα και "περίχωρα" της επίσημης καταγεγραμμένης Ιστορίας οπότε απλά δεν νομίζω να σε συμφέρει να τον επικαλείσαι)

Edited by - Alexandros. on 04/10/2013 01:04:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 01:05:35  Εμφάνιση Προφίλ
Το βρήκα Νικόμαχε, μ' έκανες κατά τι σοφότερο.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 01:15:02  Εμφάνιση Προφίλ
Alexandros.

quote:
γιαπετ μου, δεν κάνεις ένα κόπο να μας φέρεις τη σχετική βιβλιογραφία για όποιον σε βολεύει πρώτα που να ισχυρίζεται ΑΥΤΑ που γράφεις?

Με τσάκωσες βρε...
Δεν τα γράφει πουθενά αυτά, εγώ τα επινόησα...

quote:
Για παράδειγμα μη μου πεις για τον Ωρο τα λέει η Βίβλος των Νεκρών έτσι αόριστα

Γράψε μου τη διεύθυνσή σου, να στα φέρω στο σπίτι...

quote:
Πάντως είναι κρίμα ρε γμτ τόοοοσοι θεούληδες να πεθάνουν τόοοοοσο άδοξα και να μείνει ο ΕΝΑΣ!

Αφού κι αυτός πέθανε και μάλιστα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως όλοι. Θα τόχει η μοίρα των θεών φαίνεται...

Ο... θεός μας φύλαξε και δεν γίναμε θεοί, ευτυχώς...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 01:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:

γιαπετ

quote:
γιαπετ μου, δεν κάνεις ένα κόπο να μας φέρεις τη σχετική βιβλιογραφία για όποιον σε βολεύει πρώτα που να ισχυρίζεται ΑΥΤΑ που γράφεις?

Με τσάκωσες βρε...
Δεν τα γράφει πουθενά αυτά, εγώ τα επινόησα...


Μπαααα...
Μην πας να καπηλευτείς το... πνευματικό έργο άλλων!

Εσύ είσαι απλό...βαποράκι έτοιμης γνώσης.

quote:

quote:
Για παράδειγμα μη μου πεις για τον Ωρο τα λέει η Βίβλος των Νεκρών έτσι αόριστα

Γράψε μου τη διεύθυνσή σου, να στα φέρω στο σπίτι...


Ταχ. Θυρίδα 20037, Αθήναι 11810...

quote:

quote:
Πάντως είναι κρίμα ρε γμτ τόοοοσοι θεούληδες να πεθάνουν τόοοοοσο άδοξα και να μείνει ο ΕΝΑΣ!

Αφού κι αυτός πέθανε και μάλιστα ΑΚΡΙΒΩΣ όπως όλοι. Θα τόχει η μοίρα των θεών φαίνεται...

Ο... θεός μας φύλαξε και δεν γίναμε θεοί, ευτυχώς...


Σκέφτεσαι να βρυκολακιάσεις βρε μπαγάσα???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 01:42:56  Εμφάνιση Προφίλ
Αυτά τα γράφεις από μόνος σου ή τα διάβασες σε έγκυρη σχετική βιβλιογραφία;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 07:43:38  Εμφάνιση Προφίλ
Οι περισσότεροι ήρωες και οι περισσότεροι ποιητές της αρχαίας Ελλάδας ήταν γιδοβοσκοί όπως οι Εβραίοι. Δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτό.

Κάθε λαός είχε την δικιά του προφορική παράδοση της δημιουργίας του κόσμου. Έτσι το ότι κάποιες κοσμογονίες (ή αποσπάσματα κοσμογονίας) είχαν καταγραφεί πριν από άλλες και ήταν γνωστές, δεν σημαίνει πως οι δεύτερες χρονολογικά βασίστηκαν απόλυτα στις πρώτες. Ούτε σημαίνει πως οι πρώτες είναι και οι πιο σωστές. Όταν ο Μωϋσής συνέταξε την κοσμογονία στην Γένεση, πιθανόν το Άγιο Πνεύμα να τον ώθησε να χρησιμοποιήσει στοιχεία από αιγυπτιακές ή άλλες κοσμοαντιλήψεις, με στόχο να παρουσιάσει τους Θεούς της Φύσης ως κτίσματα του Ενός Θεού. Να ξεχωρίσει δηλαδή τον Δημιουργό από την Δημιουργία, τον Κτίστη από την Κτίση.

Οι πανάρχαιοι πρόγονοι όλων των λαών είναι απόγονοι του Αδάμ που εξαπλώθηκαν στην Γη από την Μεσοποταμία. Το πότε αναδείχθηκαν πολιτιστικά και άρχισαν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους αυτοί οι λαοί, δεν έχει σχέση με το πότε γεννήθηκαν. Ούτε οι Έλληνες εμφανίστηκαν πρώτοι, ούτε οι Εβραίοι. Ο Δευκαλίωνας και η Πύρρα δεν είναι μόνο πρόγονοι των Ελλήνων, αλλά όλων των λαών. Επομένως είναι το ελληνικό αντίστοιχο του Νώε και της γυναίκας του. Δεν ανήκαν ακόμη σε κάποιο έθνος ή φυλή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χρίστος Έλ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 08:15:46  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν νομίζω πως έχει μεγάλη σημασία πότε ο τάδε άνθρωπος άρχισε να ονομάζεται Έλληνας ή ο άλλος άρχισε να ονομάζεται Εβραίος. Και οι πρόγονοι των δυο είναι αρχαίοι συγγενείς, των οποίων η γέννηση το πολύ πολύ να διαφέρει ελάχιστα χρόνια.

Ούτε νομίζω πως έχει σημασία ποιός πολιτισμός αναδείχθηκε πρώτος χρονολογικά ή ποιος έχει μεγαλύτερη αξία. Αν ο άνθρωπος είναι ικανό ον να αναπτύξει τέχνες και πολιτισμό, τότε δεν έχει καμμιά ανάγκη να μιμηθεί ή να αντιγράψει.

Στα μάτια του Θεού μεγαλύτερη αξία έχει ο άνθρωπος που Τον δέχεται και όχι αυτός που είναι ανώτερος πολιτιστικά και πιο έξυπνος. Γι' αυτό ο Θεός διαλέγει τα ευτελή στοιχεία αυτού του κόσμου για να ντροπιάσει τους μορφωμένους και τους πολιτισμένους.

Ο Θεός διάλεξε τον Αβραάμ όχι γιατί ήταν πλούσιος ή φτωχός, πολιτισμένος ή απολίτιστος αλλά επειδή δεχόταν τον Ένα Θεό που είναι υπεράνω της Κτίσης, σε σχέση με τους άλλους που λάτρευαν τα Κτίσματα.
Το ίδιο διάλεξε και τους Χριστιανούς όχι γιατί είναι έξυπνοι ή ηλίθιοι, σοφοί ή μωροί, αλλά επειδή δέχτηκαν τον Σωτήρα Ιησού Χριστό.

Πολλοί λένε πως τους διάλεξε γιατί είναι ανόητοι και χαύουν εύκολα παραμύθια, σε αντίθεση με τους σοφούς του αιώνα αυτού. Αλλά η Θεία σοφία είναι ανώτερη από την ανθρώπινη και δεν μπορεί να την προσεγγίσει ο οποιοσδήποτε σοφός με μοναδικό εργαλείο τις ανθρώπινες ικανότητες. Γιατί αυτή κατεβαίνει από πάνω προς τα κάτω και όχι από κάτω προς τα πάνω. Διότι δεν είναι δυνατόν να εξυψωθή ο άνθρωπος υπεροπτικά έναντι του Πλάστη του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 10:37:52  Εμφάνιση Προφίλ
Εκείνο που με προβληματίζει με την (παρα)λογική, τελικά, ορισμένων "αρχαιοελληνιζόντων" είναι από τη μια η φτωχή επιχειρηματολογία για τις θέσεις τους, που εσύ σημειώνεις και εκείνοι προσπαθούν να αναπηρώσουν με ειρωνείες και συναισθηκματικά φορτισμένες φράσεις και εικόνες, και ταυτόχρονα η επίδειξη μιας απελπιστικής άγνοιας για τα ίδια τα πράγματα που λένε (νομίζουν;) ότι πιστεύουν.
quote:
...Για το θέμα μας τώρα, θα πω ότι δεν με καλύπτει η απάντησή σου διότι μιλάς με γενικεύσεις για την παλαιότητα των λαών και της γραφής τους όχι με συγκεκριμένα ντοκουμέντα που αφορούν έναν συγκεκριμένο μύθο.

Είναι σαφές νομίζω ότι δεν έχει σχέση το πότε εμφανίστηκε ή ξεκίνησε να γράφει ένας λαός με το αν ο "χ" μύθος έχει αντιγραφεί από τον "ψ".

Επίσης εγώ δεν ισχυρίζομαι ότι ο Πλάτων είναι "Μωυσίζων" απαραίτητα επειδή το βιβλικό απόσπασμα είναι παλαιότερο. Μπορεί να είναι δύο ανεξάρτητες διηγήσεις που έτυχε να μοιάζουν καθώς έχουν κάποια στοιχεία που εύκολα προκύπτουν ανεξάρτητα στα μυαλά των αρχαίων ανθρώπων. Π.χ. τους νόμους εύκολα θα τους απέδιδαν σε θεούς ή θεό, τα υψώματα εύκολα μπορεί να συνδεθούν με θεό/θεούς κλπ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Για παράδειγμα οι "γιδοβοσκοί" – οι έννοια του «βοσκού» (ποιμένα) είχε μια τεράστεια μεταφυσική και κοινωνική βαρύτητα στον αρχαιοΕλληνικό χώρο (οι ήρωες της Τροίας αποκαλούνται συχνά «ποιμένες ανδρών» και μερικοί από αυτούς είχαν κάνει και κυριολεκτικά τη δουλειά του βοσκού (Πάρις-Αλέξανδρος, Οδυσσέας νομίζω) και ο τίτλος του «βοσκού» συνέχιζε σε μυστηριακό θρησκευτικό πλαίσιο με τους Ορφικούς (που οι ιερείς τους είχαν τέτοιο τίτλο). Κι όμως οι... όψιμοι θιασώτες των αρχαιοΕλληνικών λατρειών χρησιμοποιούν κοροϊδευτικά το πράγμα προς τους χριστιανούς (αγνοώντας ότι έτσι κοροϊδεύουν και πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουν – αλλά δεν ξέρουν – ότι ανήκουν και σ’αυτό που (νομίζουν ότι) υποστηρίζουν.

Δείχνουν ακόμα μια τάση να «αγκαλιάζουν» (απελπισμένα;) οποιαδήποτε νεομυθολογία τους δίνει μια ελπίδα να έχουν κάποιο δίκιο – κι ας είναι ολότελα φανταστική επινόηση των τελευταίων 100 χρόνων – όπως οι αρλούμπες για το Μίθρα ή το «επιχείρημα» «Ο Ώρος γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου» (άκυρο ακόμα κι αν αλήθευε – που δεν αληθεύει! Εδώ μιλάμε για τις γραφές. Οι γραφές δεν μιλάνε για 25 Δεκ – αδιαφορούν για το θέμα και η Εκκλησία από τους πρώτους αιώνες ακόμα όριζε συμβατικά τη μέρα κι αυτό ήταν γνωστό και συζητιώταν, δεν ήταν τίποτα κρυφό).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 11:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
γιαπετ
Το έβλεπα κι εγώ αυτό και περίμενα να δω πού θα το πάνε, αλλά το έκοψαν ξαφνικά, αν δεν κάνω λάθος.
Και δεν ξέρω πώς το βρίσκουν στον υπολογιστή...

Εγώ φίλε γιαπετ κατεβάζω τις ταινίες και τις σειρές από το http://tainiesre.blogspot.gr/ . Το βρίσκω πιο απλό από το http://online-filmer.blogspot.gr/ , και η συγκεκριμένη σειρά βρίσκεται εδώ http://tainiesre.blogspot.gr/search?q=V&x=0&y=0#.Uk53VlNjHs0 .
Βάλε να την δης και να χορτάση το μάτι σου σαύρες.

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 11:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Χρίστος Έλ
Οι περισσότεροι ήρωες και οι περισσότεροι ποιητές της αρχαίας Ελλάδας ήταν γιδοβοσκοί όπως οι Εβραίοι.

Αυτό αποφεύγω να το απαντήσω. Γιατί αν απαντήσω όπως μου βγαίνει θα μου ρίξουν κίτρινη κάρτα.
quote:
Χρίστος Έλ
Ούτε σημαίνει πως οι πρώτες είναι και οι πιο σωστές. Όταν ο Μωϋσής συνέταξε την κοσμογονία στην Γένεση, πιθανόν το Άγιο Πνεύμα να τον ώθησε να χρησιμοποιήσει στοιχεία από αιγυπτιακές ή άλλες κοσμοαντιλήψεις, με στόχο να παρουσιάσει τους Θεούς της Φύσης ως κτίσματα του Ενός Θεού.

Αφού φίλε Χρίστο ο ιστορικός Μωυσής ήταν Αιγύπτιος πρίγκηπας οπαδός του ηλιακού θεού Άτον, δεν είχε ανάγκη κανενός αγίου πνεύματος να τον καθοδηγήση. Απλούστατα αντέγραψε τα ερμητικά κείμενα και τις κοσμοαντιλήψεις των αιγυπτίων πιστών του Άτον τις οποίες γνώριζε από πρώτο χέρι.
quote:
Χρίστος Έλ
Οι πανάρχαιοι πρόγονοι όλων των λαών είναι απόγονοι του Αδάμ που εξαπλώθηκαν στην Γη από την Μεσοποταμία.

Απ' ότι βλέπω φίλε Χρίστο ότι δεν σε συμφέρει το προσπερνάς και κάνεις πως δεν το είδες. Η ίδια η Βίβλος στην οποία πιστεύεις γράφει ότι ο Κάιν όταν εκδιώχθηκε από την Εδέμ πήγε στην Ναΐδ και εκεί γνώρισε τη γυναίκα του, παντρεύτηκε και απέκτησε γιό τον Ενώχ. Είναι λοιπόν ξεκάθαρο ότι εκτός από τον Αδάμ και την Εύα, υπήρχαν και
άλλοι άνθρωποι στη Γη, και δεν ήταν οι μοναδικοί.


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 12:04:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Οι περισσότεροι ήρωες και οι περισσότεροι ποιητές της αρχαίας Ελλάδας ήταν γιδοβοσκοί όπως οι Εβραίοι.

Αυτό αποφεύγω να το απαντήσω. Γιατί αν απαντήσω όπως μου βγαίνει θα μου ρίξουν κίτρινη κάρτα....
Κι όμως είναι γεγονός (μπορείς να το δεις στην Ιλιάδα πχ) και μόνο που θέλεις να το αρνηθείς δείχνει ανειλικρίνεια προς τον εαυτό σου και προς τα γεγονότα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 12:08:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
γιαπετ
Το έβλεπα κι εγώ αυτό και περίμενα να δω πού θα το πάνε, αλλά το έκοψαν ξαφνικά, αν δεν κάνω λάθος.
Και δεν ξέρω πώς το βρίσκουν στον υπολογιστή...

Εγώ φίλε γιαπετ κατεβάζω τις ταινίες και τις σειρές από το http://tainiesre.blogspot.gr/ . Το βρίσκω πιο απλό από το http://online-filmer.blogspot.gr/ , και η συγκεκριμένη σειρά βρίσκεται εδώ http://tainiesre.blogspot.gr/search?q=V&x=0&y=0#.Uk53VlNjHs0 .
Βάλε να την δης και να χορτάση το μάτι σου σαύρες.

*


Αυτό είναι το θέμα μας:
Για παράδειγμα οι "γιδοβοσκοί" – οι έννοια του «βοσκού» (ποιμένα) είχε μια τεράστεια μεταφυσική και κοινωνική βαρύτητα στον αρχαιοΕλληνικό χώρο (οι ήρωες της Τροίας αποκαλούνται συχνά «ποιμένες ανδρών» και μερικοί από αυτούς είχαν κάνει και κυριολεκτικά τη δουλειά του βοσκού (Πάρις-Αλέξανδρος, Οδυσσέας νομίζω) και ο τίτλος του «βοσκού» συνέχιζε σε μυστηριακό θρησκευτικό πλαίσιο με τους Ορφικούς (που οι ιερείς τους είχαν τέτοιο τίτλο). Κι όμως οι... όψιμοι θιασώτες των αρχαιοΕλληνικών λατρειών χρησιμοποιούν κοροϊδευτικά το πράγμα προς τους χριστιανούς (αγνοώντας ότι έτσι κοροϊδεύουν και πράγματα που θα έπρεπε να ξέρουν – αλλά δεν ξέρουν – ότι ανήκουν και σ’αυτό που (νομίζουν ότι) υποστηρίζουν.

Δείχνουν ακόμα μια τάση να «αγκαλιάζουν» (απελπισμένα;) οποιαδήποτε νεομυθολογία τους δίνει μια ελπίδα να έχουν κάποιο δίκιο – κι ας είναι ολότελα φανταστική επινόηση των τελευταίων 100 χρόνων – όπως οι αρλούμπες για το Μίθρα ή το «επιχείρημα» «Ο Ώρος γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου» (άκυρο ακόμα κι αν αλήθευε – που δεν αληθεύει! Εδώ μιλάμε για τις γραφές. Οι γραφές δεν μιλάνε για 25 Δεκ – αδιαφορούν για το θέμα και η Εκκλησία από τους πρώτους αιώνες ακόμα όριζε συμβατικά τη μέρα κι αυτό ήταν γνωστό και συζητιώταν, δεν ήταν τίποτα κρυφό).

Η 'παρεμβολές' ασχέτων είναι μάλλον επίδειξη γενικότερης ασχετοσύνης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 12:10:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.

Edited by - Alexandros. on 04/10/2013 12:18:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 12:19:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
panpam
Δείχνουν ακόμα μια τάση να «αγκαλιάζουν» (απελπισμένα;) οποιαδήποτε νεομυθολογία τους δίνει μια ελπίδα να έχουν κάποιο δίκιο – κι ας είναι ολότελα φανταστική επινόηση των τελευταίων 100 χρόνων – όπως οι αρλούμπες για το Μίθρα ή το «επιχείρημα» «Ο Ώρος γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου» (άκυρο ακόμα κι αν αλήθευε – που δεν αληθεύει! Εδώ μιλάμε για τις γραφές. Οι γραφές δεν μιλάνε για 25 Δεκ – αδιαφορούν για το θέμα και η Εκκλησία από τους πρώτους αιώνες ακόμα όριζε συμβατικά τη μέρα κι αυτό ήταν γνωστό και συζητιώταν, δεν ήταν τίποτα κρυφό).

Για εμάς η 25η Δεκεμβρίου (και γίνεται ακόμα πιο φανερό στο Πάσχα ως κινητή εορτή) είναι ΕΠΕΤΕΙΟΣ και όχι ημερομηνία γέννησης (ανούσια για έναν Άχρονο Θεό)!

Είναι η επέτειος της Απόλυτης Ήττας του Εωσφορικού Ανίκητου Ήλιου σε οποιαδήποτε μορφή και αν σας συναρπάζει (Μίθρας, Ωρος, Απόλλων κτλ).

Επιβλήθηκε έκτοτε, με συνοπτικές διαδικασίες η... Χούντα Του και όλα καλά!

Όποιος ή όποιοι έχουν τα cojones να την "κοντράρουν", ιδού πεδίον δόξης λαμπρό!

εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 12:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.
quote:
panpam
quote:

quote:
Χρίστος Έλ
Οι περισσότεροι ήρωες και οι περισσότεροι ποιητές της αρχαίας Ελλάδας ήταν γιδοβοσκοί όπως οι Εβραίοι.

Αυτό αποφεύγω να το απαντήσω. Γιατί αν απαντήσω όπως μου βγαίνει θα μου ρίξουν κίτρινη κάρτα....
Κι όμως είναι γεγονός (μπορείς να το δεις στην Ιλιάδα πχ) και μόνο που θέλεις να το αρνηθείς δείχνει ανειλικρίνεια προς τον εαυτό σου και προς τα γεγονότα.



Επίσης ο Κένταυρος Χείρων τι έμαθε στον Ασκληπιό κατά Ησίοδο μεριά φίλε Sesostris?

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.

Edited by - Alexandros. on 04/10/2013 12:51:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alexandros.
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


448 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 12:50:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Alexandros.

quote:
Sesostris

Απ' ότι βλέπω φίλε Χρίστο ότι δεν σε συμφέρει το προσπερνάς και κάνεις πως δεν το είδες. Η ίδια η Βίβλος στην οποία πιστεύεις γράφει ότι ο Κάιν όταν εκδιώχθηκε από την Εδέμ πήγε στην Ναΐδ και εκεί γνώρισε τη γυναίκα του, παντρεύτηκε και απέκτησε γιό τον Ενώχ. Είναι λοιπόν ξεκάθαρο ότι εκτός από τον Αδάμ και την Εύα, υπήρχαν και
άλλοι άνθρωποι στη Γη, και δεν ήταν οι μοναδικοί.


Επειδή Sesostris εσύ αποδίδεις όπως σε βολεύει τα κείμενα των Γραφών δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να σου βάλει μυαλό.

Η λέξη Ναίδ στα Εβραικά σημαίνει "Περιπλάνηση" και βρίσκονταν ΑΠΕΝΑΝΤΙ (αν το πιάνεις) της (όποιας) Εδέμ.

Και από ΕΚΕΙ και ΤΟΤΕ ξεκινάει η ΠΕΡΙΠΛΑΝΗΣΗ της Ανθρωπότητας ΩΣ ΣΗΜΕΡΑ.

Μην μου πεις ότι σου είναι τόσο δύσκολο!

Για να αισθάνεσαι πάντως καλά ΔΕΝ δημιουργήθηκαν ΔΥΟ μόλις άνθρωποι για να αιμομικτούν!
Εχουμε και Ελληνικά κείμενα (Πλάτωνας, Ερμής Τρισμέγιστος) που θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις τα Εβραικά ΟΤΑΝ με το καλό αποφασίσεις να ασχοληθείς ΧΩΡΙΣ παρωπίδες.

______________
εἰ μή τινα ἄλλον ὁ θεὸς ὑμῖν ἐπιπέμψειεν κηδόμενος ὑμῶν. Όχι Socrates μετά από εσένα ήρθε ο ΙΔΙΟΣ και επέβαλε τη...Χούντα Του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2013, 13:00:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Κάποιος είχε ζητήσει παράδειγμα μισαλόδοξξου παραληρήματος - ιδού! τι κουταμάρες είναι αυτά;

Ιδιες και απαράλλακτες με του Λουκά, του Ματθαίου, του Ιωάννη και των υπόλοιπων γιδοβοσκών της Ιουδαίας!


Εκτός από τα γνωστά παραδείγματα από τα Τρωϊκά (όπου ήρωες δείχνονται να έχουν κάνει και βοσκοί, αλλά και βασιλιάδες αποκαλούνται «ποιμένες ανθρώπων» (βοσκοί δηλαδή) έχουμε ακόμα, τον Ενδυμίωνα διάσημη φιγούρα ‘βοσκού’ της αρχαιότητας, έχουμε τους Ορφικούς «βοσκούς» (μου διαφεύγει το πως τους αποκαλούσαν) έχουμε τελικά την παραδοσιακή φιγούρα που είναι αναγνωρισμένο στη βιβλιογραφία ως «ευγενής βοσκός» (noble shepherd) και βέβαια και ο ίδιος ο Απόλλωνας δείχνεται να είναι αυτό που περιφρονητικά αποκάλεσαν κάποιοι εδώ «γιδοβοσκός»
Έχουμε δηλαδή Απόλλωνα, Πάνα, Αλέξενδρο-Πάρι, Ενδυμίωνα να έχουν κάνει «γιδοβοσκοί», Ερμή «κριοφόρο» άλλος «γιδοβοσκός». Εχουμε Αγαμέμνωνα, Οδυσσέα, Νέστορα να αποκαλούνται «βοσκοί», Δρύαντα τε, Ποιμένα λαών, (A 263)
Ατρέϊ, Ποιμένι λαών, (B 105)
Αγαμέμνονι, Ποιμένι λαών, (B 254) “Agamemnon, Shepherd of people”
Ιήσονι Ποιμένι λαών, (Η 469)
Μέντορι Ποιμένι λαών,(ω 456)
[Οδυσσέα], ποιμενι λαών, (σ 70)
Να μην πάμε σε Ρώμο και Ρωμύλο...
Έχουμε στον Κριτία να γράφει ο Πλάτωνας ότι πρώτοι «γιδοβοσκοί» ήταν οι θεοί (109β)
Άστο... λοιπόν δεν «τόχεις» που λένε, σκέψουν μήπως η κηπουρική και το κέντημα είναι μια κάποια διέξοδος...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy