ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 00:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένας τρόπος για να καλυτερεύσει ένα άτομο σε κάτι , είναι τα κίνητρα.
Σε ένα μικρό παιδί που διαπαιδαγωγείτε σωστά από τους γονείς του , δεν λείπουνε ποτέ .
Το στήριγμα βέβαια (όπου πατάει , το κίνητρο ) είναι η ίδιοι οι γονείς .

Υπάρχουνε κίνητρα για την μείωση του εγωισμού ,της ζήλιας , της κακίας , της ιδιοτέλειας ;

Σε μία διεφθαρμένη κοινωνία , ένα μέλος θα πρέπει φυσιολογικά να είναι ανισόρροπο, ώστε να επιδιώξει το αντίθετο από την αγέλη .

Ως γνωστόν εις όλους ημάς , είμαστε μέλη μίας διεφθαρμένης κοινωνίας .
Άρα συμφέρον ατομικό και οικογενειακό έχουμε να είμαστε και να παραμείνομε εγωιστές , ζηλιάρηδες , κακοί & ιδιοτελείς , για όσο χρονικό διάστημα θα παραμένει η αγέλη σε αυτό το επίπεδο.


Γιατί λοιπόν να μπούμε στον κόπο και να αναζητήσουμε το φως πέρα από την προσωπικότητα ?
Όποιος απομακρύνεται από την αγέλη τον τρώνε οι λύκοι .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 09:13:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ καλέ μου φίλε alfa-omega, μπαίνουμε στον κόπο γιατί είναι ανάγκη που τη νιώθουμε όπως το φαί π.χ. για μένα τουλάχιστον.
Για μένα το "φως" δεν είναι πέρα από την προσωπικότητα, αλλά μέσα!
Συμφωνώ ζούμε σε μια τέτοια κοινωνία αλλά γιατί δεν μπορούμε να την καλυτερέψουμε?
Και αν νομίζεις όχι, τότε γιατί οχι?

Τώρα θα μου πεις, ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, όμως αν εγώ γίνω έστω και λίγο καλύτερη, κι εσύ το ίδιο, και οι οικογένειές μας (που είναι η βάση για τα παιδιά) ταυτόχρονα θα επηρεαστούν και σιγά σιγά, ίσως μπορέσουμε να καλυτερέψουμε κάτι μικρό και στην κοινωνία ίσως. Αν και προσωπικά δεν είναι αυτοσκοπός αυτό για μένα, εννοώ να καλυτερέψω την κοινωνία ή τους άλλους. Αυτοσκοπός είναι να καλυτερέψω εμένα κι αυτό γιατί είναι εσωτερική μου ανάγκη.
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Την καλημέρα μου σε όλους


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 10:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένας τρόπος για να καλυτερεύσει ένα άτομο σε κάτι , είναι τα κίνητρα.

Θα έλεγα πως ..για να καλυτερεύσει ένα άτομο πρέπει να το έχει μέσα του.. Υπάρχουν οικογένειες που οι γονείς είναι στο εσωτερικό δρόμο ..καλλιεργούν αρετές ..και ζουν σε αρμονικό οικογενειακό περιβάλλον και παρόλα αυτά το παιδί τους είναι σε τελείως διαφορετικό δρόμο..

Δεν φτάνουν μονό τα κίνητρα, χρειάζεται να ξυπνήσει κάτι από το ίδιο το άτομο. Αν το ίδιο το άτομο δεν θέλει να αλλάξει ,τότε όσα κίνητρα και να του βάλεις είναι το ίδιο. Άσε που το κίνητρο έχει σχέση με κάποιου είδους ανταμοιβής και αυτήν την ανταμοιβή σίγουρα την θέλει ένα εγώ. Δηλ.. αυτό που προτρέπουμε είναι κάποιο εγώ.

Το να θέλουμε να γίνουμε ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΕΠΕΙΔΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ τα ελαττώματα μας ..αυτό ναι! μπορεί να φέρει μια αλλαγή ..αλλά να θέλουμε να γίνουμε καλύτεροι επειδή φανταζόμαστε το τι είναι ¨καλύτεροι» τότε πέφτουμε σε μια παγίδα που μας πάει μακριά από την αλλαγή που μπορεί να γίνει στο τώρα και έτσι κυνηγάμε κάτι που έχουμε φανταστεί.

ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΦΥΣΙΚΟ ΚΑΤΑΝΟΗΘΕΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 11:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,θα συμφωνήσω με τον φίλο alfa-omega, γιατι επιμένω, ότι κάθε άνθρωπος, έχει μια αιώνια προσωπικότητα, που βλετιώνεται ερχόμενος και ζώντας στη γη, συγκεκριμένες καταστάσεις ,μέσα απο ανάλογες ζωές, έως ότου, φτάσει να πληρεί το σώμα που κατέχει στην αιώνια υπόσταση και ζωή του...Έτσι, έχεις ένα αιώνιο στόχο, για ένα αιώνιο όν.
Ότι δεν υπάρχει κενό,στον πνευματικό κόσμο, υποστηρίζω, ότι τα πάντα εν σοφία εποίησεν..Ότι, ότι υπάρχει ως θεμέλιο, μέρος ενός συνόλου, δεν καταρρίπτεται και στον πνευματικό κόσμο, η υπόσταση του, καθώς είναι θεμέλιο,στο ευρύτερο σύνολο, αποκτώντας αθανασία,μέσω αυτού και δεν καταρρίπτεται εύκολα...
Θα τίθονταν θέμα κοσμικής αρμονίας και χάους, ούτως, ή άλλως...
Αλλά,ο κόσμος μας, καλά κρατάει, παρά τα όσα λένε.......
Άρα, δεν μπορεί παρά,ότι υπάρχει σήμερα, έτσι ή αλλοιώς,να αποτελεί κομμάτι ενός παγκοσμίου νου, που δεν "απαλλάσεται", απο τα κομμάτια του αυτά, αλλά, τα αναβαθμίζει, κάνοντας τα αυτόνομα...Έχουν, όμως, ταυτότητα και προσωπικότητα, άσχετα απο το πόσο εμείς την πλησιάζουμε, ή γνωρίζουμε, κάν...
Γι αυτό, κάλλιστα θα μπορούσε να πει κανείς, ότι όποιο μεταφυσικό φαινόμενο και να ζήσει κανείς, δεν μπορεί ποτέ, να ειναι ίδιο για κάποιον άλλο άνθρωπο.Γιατί, άλλο σκοπό, εξυπηρετει, στην εξέλιξη του ενός κι άλλο στην εξέλιξη του άλλου...
Ζούμε μια τέτοια παγκόμια αρμονία πνεύματος, ώστε η "φασαρία"που κάνει η ύλη, μόνο την προστατεύει απο ανώριμους...
Κι όσοι πιστοί, προσέλθετε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 12:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι ο λόγος που φαίνεται σε πολλούς εδώ δύσκολη, λαθεμένη ή κ αδυνατη η διαγραφή της προσωπικότητας είναι ότι θεωρείτε αδύνατη την ύπαρξη ευτυχίας χωρίς την ύπαρξη διαφορετικότητας.

Δηλαδή, λέτε ότι αν όλοι μπούμε σε μια κατάσταση Σαμαντί ας πούμε, στην οποία όλοι θα έχουμε κοινή κατανόηση κοινό σκοπο κλπ τι είναι αυτό που θα μας κάνει ξεχωριστούς κ όχι μια σταγόνα στο όλο?

Τι το προσωπικό μας μένει?

Αλλά, χρειάζεται να είσαι ξεχωριστός υπ' αυτή την έννοια?
Χρειάζεται εσύ να εισαι ο Τρέχαγύρευε, εγώ ο Δοκτορ, ο άλλος ο Α-Ω κλπ?
Είναι προϋπόθεση για την ευτυχία μας αυτό?

Αυτό που μας κάνει διαφορετικούς είναι η διαφορετική αντίληψη του καθενός μας. Η υποκειμενικότητα του καθενός μας. Οι αναμνήσεις μας οι οποίες μας έκαναν αυτό που "είμαστε"(ή μάλλον ΔΕΝ είμαστε).

Εκει που δε χωράει υποκειμενικότητα είναι λογικό να μην υπάρχει προσωπικότητα.


"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 10/02/2010 12:15:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 12:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε trexagireve όλα έχουν να κάνουν με το πώς βλέπει κανείς τα πράγματα ..εξάλλου αυτό που λέω σίγουρα θα το έχεις πει κάποτε στα 9171 Μηνύματα που έχεις.

Για εμένα αυτό που έρχεται και φεύγει δεν είναι η προσωπικότητα αλλά η Ουσία του ανθρώπου. Αυτή ενδύεται ένα σώμα και μια προσωπικότητα ..αλλά όπως κατάλαβες απλά ενδύεται ..δεν είναι αυτά ..επειδή και πριν από αυτά ..Αυτή η ουσία Είναι.

Όταν το σώμα πεθαίνει ..αυτό που πάει στο χώμα είναι το σώμα ..όταν ξαναερχόμαστε στην ζωή πέρνουμε ένα καινούριο σώμα ..δεν ερχόμαστε στην ζωή ξανά με το παλαιό μας σώμα.

Έτσι όταν το σώμα πεθαίνει μετά από λίγο καιρό διαλύεται και το ζωτικό σώμα ..Αυτό που παραμένει με πολύ λίγα λόγια επειδή είναι παρά πολλά αυτά που μπορώ να πω.. αυτό που παραμένει είναι η Ουσία και τα εγώ τα οποία δεν έχουν εξαλειφθεί.

Αυτά τα εγώ σαν μια ενεργειακή βδέλλα δεν αποχωρίζονται την Ουσία. Και δεν την αποχωρίζονται επειδή εμείς δεν κάναμε ποτέ τίποτα συνειδητά όσο ζούσαμε για να καθαριστούμε από αυτήν την δυσαρμονική ενεργεία που έχει επισκιάσει την Ουσία μας και της παίρνει το φως.

Όταν λοιπών η Ουσία λόγο ενός νόμου που λέγεται αιτία και αποτέλεσμα επιστρέφει για να ενδυθεί ένα καινούριο σώμα και ένα καινούριο ζωτικό.. μετά από τα πρώτα αγνά μουρουδιστηκα χρόνια αρχίζουν να εκφράζονται τα εγώ και να διαμορφώνεται μια νέα προσωπικότητα σύμφωνα με το περιβάλλον το οποίο ζει το ατομο.

Τώρα αν η τωρινή διαμορφωμένη προσωπικότητα μοιάζει με την προηγούμενη είναι επειδή μέσα από της δυο διαφορετικές προσωπικότητες εκφράζονται τα ίδια εγώ. Αυτό κάνει την προσωπικότητα να μοιάζει με την προηγούμενη. Ερχόμαστε με τα ίδια ελαττώματα ξανά και ξανά ..αλλά αυτό έχει ένα τέλος!!


quote:
Αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,θα συμφωνήσω με τον φίλο alfa-omega, γιατι επιμένω, ότι κάθε άνθρωπος, έχει μια αιώνια προσωπικότητα, που βλετιώνεται ερχόμενος και ζώντας στη γη, συγκεκριμένες καταστάσεις ,μέσα απο ανάλογες ζωές, έως ότου, φτάσει να πληρεί το σώμα που κατέχει στην αιώνια υπόσταση και ζωή του...Έτσι, έχεις ένα αιώνιο στόχο, για ένα αιώνιο όν.

Ναι! εσύ υποστηρίζεις ότι κάποιος φτάνει στην αιωνιότητα και στην παρουσία του Θεού με το οντολογικό του σώμα και με μια αγνή προσωπικότητα.. αν κατάλαβα καλά αυτό υποστηρίζεις ..ε;

Αυτό που θα είχε ενδιαφέρων δεν είναι εαν είναι έτσι ή αλλιώς αλλά το τι μπορούμε να κάνουμε τώρα για να έχουμε μια πραγματική αλλαγή ..δηλ από τα ελαττώματα στις αρετές..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 10/02/2010 12:58:09

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 10/02/2010 14:50:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 18:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αυτό που θα είχε ενδιαφέρων δεν είναι εαν είναι έτσι ή αλλιώς αλλά το τι μπορούμε να κάνουμε τώρα για να έχουμε μια πραγματική αλλαγή ..δηλ από τα ελαττώματα στις αρετές..

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 10/02/2010 14:50:23


Ναι και ο πήχης τέθηκε από εσένα φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ πολύ ψηλά.
Η ανιδιοτέλεια συγκεκριμένα ,είναι το ακριβώς αντίθετο από την ιδιοτέλεια .
Έχουμε αρκετές προσωπικότητες στην ιστορία της Ανθρωπότητας , που κατάφεραν να σταθεροποιηθούνε σε αυτήν την αρετή ,όπως την αποκαλείς .
Αντίθετα από εσένα την αντιλαμβάνομαι ως μία ιδιότητα .
Η οποία χαρακτηρίζει την ψυχή του καθενός μας και μπορεί να υιοθετηθεί από την κάθε προσωπικότητα ,όταν είναι αυτό που πραγματικά θέλει στην ζωή ένα άτομο.
Ας μείνουμε όμως στην προσωπικότητα .
Το πρόβλημα παραμένει .
Μέσα σε μία διεφθαρμένη κοινωνία , θα πρέπει να βρει η προσωπικότητα μία μέθοδο, ένα σύστημα , ένα σχέδιο .
Αλλιώς θα χαθεί η ιδέα της ανιδιοτέλειας ,όπως ήρθε ,διότι αν δεν την στηρίξουμε σε αξίες ,σταθερές αξίες , δεν υπάρχει προοπτική να επιβιώσει για μεγάλο χρονικό διάστημα .
Ο Πλάτων πίστευε ότι οι ιδέες είναι αθάνατες και αδιάφθορες οντότητες .


Η αγαπητή Nemesi ,προσεγγίζει τις αρετές ,τις πνευματικές αρετές πέρα από την εσωτερική ανάγκη που αισθάνεται να τις ακολουθήσει, με έναν ορθολογικό λογισμό θα έλεγα .
Δηλαδή αν η πλειοψηφία το επιδιώκει , τότε κάποτε θα υπάρχουνε και θα δραστηριοποιούνται στον πλανήτη μας ανιδιοτελής Άνθρωποι .
Άλλωστε δεν είναι λίγα τα άτομα που πιστεύουνε και εκτιμάνε ,ότι η τελείωση του Άνθρώπου είναι η θείωση του .
Πάμε όμως τώρα στην πράξη ,στην καθημερινότητα .
Αυτές οι προσωπικότητες που προσπαθούνε να συμπεριφέρονται ανιδιοτελώς και το καταφέρνουνε σε τακτικά χρονικά διαστήματα ,με κάθε επιτυχή εφαρμογή ανιδιοτελούς δραστηριότητας , ικανοποιούνε μία εσωτερική ανάγκη μέσα τους ,έτσι δεν είναι ?
Γιατί άραγε λέμε νιώθω την εσωτερική ανάγκη, αλλά δεν γνωρίζω γιατί την νιώθω ?
Πως είναι άραγε ,όταν ικανοποιείς μία εσωτερική σου ανάγκη ;
Πως νιώθουμε & αισθανόμαστε ,όταν στέφεται με επιτυχία μία εσωτερική μας επιδίωξη ?
Παραμένει ίδιο το αίσθημα , όπως αν είχαμε κατορθώσει να ενεργήσουμε ιδιοτελώς και να καταφέρουμε να επωφεληθούμε οικονομικά ,η επαγγελματικά ?
Πως με ποιον τρόπο επηρεάζει η ιδιοτελής και η ανιδιοτελής συμπεριφορά μας ,τον συναισθηματικό & τον νοητικό μας κόσμο ?
Ποιες προσωπικότητες έχουνε εμπειρίες και θέλουνε να τις δημοσιεύσουνε ανιδιοτελώς ,έτσι ώστε να δημιουργηθεί η πιθανότητα ,να επωφεληθούνε άλλες ,όταν τις διαβάσουνε και τις οποίες φυσικά μπορούμε να συζητήσουμε σε βάθος ,δηλαδή από την εσωτερική τους πλευρά ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 19:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτές οι προσωπικότητες που προσπαθούνε να συμπεριφέρονται ανιδιοτελώς και το καταφέρνουνε σε τακτικά χρονικά διαστήματα ,με κάθε επιτυχή εφαρμογή ανιδιοτελούς δραστηριότητας , ικανοποιούνε μία εσωτερική ανάγκη μέσα τους ,έτσι δεν είναι ?

Θα στο ξεκαθαρίσω λίγο..

Η ανιδιοτέλεια δεν είναι κάτι που πρέπει κανείς να προσπαθήσει να έχει ..επειδή αυτή η προσπάθεια είναι κάτι ψεύτικο ..η ανιδιοτέλεια έρχεται σαν το φρούτο που ωριμάζει ..πέφτει, χωρίς καμιά προσπάθεια ..δεν χρειάζεται να προσπαθεί κανείς να είναι ανιδιοτελής ..απλά είναι. Αυτή η ωρίμανση έρχεται όταν ο άνθρωπος δεν έχει εγώ ,δεν έχει θέλω..

Όλα τα να «είμαστε κάτι» ..και να προσπαθήσουμε να γίνουμε κάτι άλλο ..μας απομακρύνουν από αυτό που είμαστε τώρα.. αυτό το να «είμαστε κατι» ..δημιουργεί μια ψυχολογική σύγκρουση ανάμεσα σε αυτό που θέλουμε να είμαστε και σε αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε!!

quote:
Γιατί άραγε λέμε νιώθω την εσωτερική ανάγκη, αλλά δεν γνωρίζω γιατί την νιώθω ?

Πως είναι άραγε ,όταν ικανοποιείς μία εσωτερική σου ανάγκη ;

Πως νιώθουμε & αισθανόμαστε ,όταν στέφεται με επιτυχία μία εσωτερική μας επιδίωξη ?

Παραμένει ίδιο το αίσθημα , όπως αν είχαμε κατορθώσει να ενεργήσουμε ιδιοτελώς και να καταφέρουμε να επωφεληθούμε οικονομικά ,η επαγγελματικά ?

Πως με ποιον τρόπο επηρεάζει η ιδιοτελής και η ανιδιοτελής συμπεριφορά μας ,τον συναισθηματικό & τον νοητικό μας κόσμο ?

Ποιες προσωπικότητες έχουνε εμπειρίες και θέλουνε να τις δημοσιεύσουνε ανιδιοτελώς ,έτσι ώστε να δημιουργηθεί η πιθανότητα ,να επωφεληθούνε άλλες ,όταν τις διαβάσουνε και τις οποίες φυσικά μπορούμε να συζητήσουμε σε βάθος ,δηλαδή από την εσωτερική τους πλευρά ?


Αναλόγως από πού έρχεται αυτή η εσωτερική ανάγκη.. αν έρχεται από κάποιο εγώ τότε θα λάβεις ικανοποίηση και σίγουρα αυτό που έχεις λάβει δεν θα έχει καμιά πνευματική αξία.. άμα έρχεται από το ΕΙΝΑΙ σου τότε γίνεται σοφία και όχι ικανοποίηση.
Ο ανιδιοτελής άνθρωπος είναι ένας αυτόπραγματωμενος .. αυτός ΕΙΝΑΙ.

Όλοι οι άλλοι στην πραγματικότητα δεν είμαστε ανιδιοτελής.. έχουμε εγώ.. μπορεί να έχουμε καλή θέληση και να κάνουμε αγαθοεργίες ..αλλά κάπου πολύ βαθιά μέσα μας υπάρχει κάποιο εγώ που περηφανεύεται ..και αυτό δεν είναι ανιδιοτέλεια!
Όταν δεν υπάρχει ούτε και η σκιά από αυτό το εγώ ..αλλά και από όλα τα αλλά εγώ.. τότε ο άνθρωπος αντανακλά τις κοσμικές αλήθειες και δρα ορθά σύμφωνα με αυτές.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 10/02/2010 19:10:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 19:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μέσα σε μία διεφθαρμένη κοινωνία , θα πρέπει να βρει η προσωπικότητα μία μέθοδο, ένα σύστημα , ένα σχέδιο .
Αλλιώς θα χαθεί η ιδέα της ανιδιοτέλειας ,όπως ήρθε ,διότι αν δεν την στηρίξουμε σε αξίες ,σταθερές αξίες , δεν υπάρχει προοπτική να επιβιώσει για μεγάλο χρονικό διάστημα .
Ο Πλάτων πίστευε ότι οι ιδέες είναι αθάνατες και αδιάφθορες οντότητες .

Η προσωπικότητα δεν βρίσκει τίποτε ..αυτά που μπορούν να βρουν και να ακολουθήσουν μια ιδέα είναι τα εγώ τα οποία εκφράζονται «μέσα» από την προσωπικότητα. Αυτό που μπορεί να αλλάξει τα πράγματα είναι το να αποκτήσουμε επίγνωση της συνείδηση μας. Όσο πιο πολύ αποκτάμε επίγνωση τόσο πιο πολύ «ωριμάζουμε» πνευματικά.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2010, 22:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για το ίδιο πράγμα μιλάμε αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ και το ξέρουμε κι εγώ και σύ....Αυτή η ουσία,υπόσταση του ειναι μας, λοιπόν, γιατι έρχεται στη γή, ποιός ειναι ο σκοπός; Απλά η εκμάθηση, η ενηλικίωση, ή ενέχεται και κάτι σαν τιμωρία, η παίδεμα;Ο σκοπός αυτός, σίγουρα θα είναι σημαντικός....Εμείς οι άνθρωποι, τον ξέρουμε;Ή ακόμη, του δίνουμε την πρέπουσα προσοχή, αφόυ ότι και να κάνουμε γι αυτόν είμαστε προορισμένοι;Όσο κι αν αποκλίνουμε,με όσους τρόπους, όπως έλεγε κι ο Νοβάλις,"που πάμε αλήθεια;... πάντα σπίτι..." πάλι εκεί απο όπου φύγαμε,θα βρεθούμε...
Πιστεύω, ότι όσο πιο συγκεκριμένη κάνουμε την υπόσταση αυτής της ουσίας και της ενέργειας που την κινεί, καθώς και τον σκοπό, που ζει εδώ στη γη, θα μπορέσουμε να εννοήσουμε περισσότερα πράγματα,στα πλαίσια της αναζήτησης μας για αυτή την επιστροφή σπιτι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 07:50:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Τελικά την συζήτηση για τα εγώ μας δεν βλέπω να την γλιτώνουμε .
Ο φίλος ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ εστίασε την διάνοιά του στην απαλοιφή των εγώ και φυσικά καλά κάνει, πολύ καλά κάνει .
Το πρόβλημα είναι η μορφή ,το συγκεκριμένο σχήμα ,η όψη , η εξωτερική εμφάνιση , το αντικείμενο ,η γοητεία ,η πλάνη ,η ψευδαίσθηση .

Εσύ αγαπητή Nemesi μπορείς να φαντασθείς την Nemesi δίχως εγώ ;

Για παράδειγμα αν έφερνες βόλτα ,έλεγχες τον εγωισμό, την ζήλια, την κακία, την ιδιοτέλεια κλπ. κλπ. μέσα σου , μπορείς να διανοηθείς λίγο, όχι πολύ , τόσο δα λιγάκι, πως θα ήτανε ο εαυτός σου διαμορφωμένος ??

Αν δεν μπορείς να διανοηθείς ,μπορείς να πάρεις την βοήθεια της φαντασίας σου .
Και αν όλα αυτά δεν βοηθήσουνε ,μπορούμε να δούμε τι λένε οι δάσκαλοι της σοφίας ,έτσι για να βγούμε από την περιέργεια .

Στο ερώτημα που έθεσα στην αγαπητή Nemesi ,μπορεί φυσικά να απαντήσει, αν το επιθυμεί ο κάθε ενδιαφερόμενος .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 10:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το ίδιο πράγμα μιλάμε αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ και το ξέρουμε κι εγώ και σύ....

ΝΑΙ..

quote:
Αυτή η ουσία,υπόσταση του ειναι μας, λοιπόν, γιατι έρχεται στη γή, ποιός ειναι ο σκοπός; Απλά η εκμάθηση, η ενηλικίωση, ή ενέχεται και κάτι σαν τιμωρία, η παίδεμα;Ο σκοπός αυτός, σίγουρα θα είναι σημαντικός....Εμείς οι άνθρωποι, τον ξέρουμε;Ή ακόμη, του δίνουμε την πρέπουσα προσοχή, αφόυ ότι και να κάνουμε γι αυτόν είμαστε προορισμένοι;Όσο κι αν αποκλίνουμε,με όσους τρόπους, όπως έλεγε κι ο Νοβάλις,"που πάμε αλήθεια;... πάντα σπίτι..." πάλι εκεί απο όπου φύγαμε,θα βρεθούμε...

Έτσι και αλλιώς τίποτα δεν φεύγει από αυτό που ΕΙΝΑΙ. Αυτό που φαίνεται να κάνει την διάφορα είναι το να ΕΙΣΑΙ με συνείδηση ή το να ΕΙΣΑΙ χωρίς συνείδηση. Πχ το σώμα μου έχει πολλά κύτταρα ..κάθε κύτταρο είναι ένα σώμα και έχει μια πνευματική ουσία … χωρίς το πνεύμα τίποτα δεν μπορεί να υπάρχει.. Αυτό το κύτταρο ανήκει σε ένα σύνολο που λέμε ανθρώπινο σώμα και σε αυτό το σώμα υπάρχει πάλι μια Ουσία.

Αν κάποιο κύτταρο καταφέρει να αποκτήσει συνείδηση της Ουσίας του.. τότε το επόμενο βήμα είναι να αποκτήσει ή να υψωθεί σε μια ανώτερη συνειδησιακή κατάσταση αφομοιώνοντας την ατομική του συνείδηση στην συνείδηση της συνολικής παρουσίας του όντος. Έτσι το κύτταρο μπορεί να εκτελεί το έργο του μέσα σε ένα σώμα και μπορεί να έχει ταυτόχρονα την ξεχωριστή θέση σαν σώμα μέσα σε ένα άλλο σώμα και ταυτόχρονα την συνείδηση που έχει όλο το σώμα..

Και μπορούμε να το πάμε ακόμα πιο μακριά λέγοντας ότι και το ανθρώπινο σώμα ανήκει σε κάποιο σύνολο και ότι η συνείδηση του μπορεί να γίνει ένα με αυτό και ότι αυτό το καινούριο σύνολο είναι μέρος από ένα άλλο σώμα.. και ετσι η συνείδηση να αλλάζει συνεχώς διαβαθμίσεις ώσπου στο τέλος να φτάσει σε ένα σώμα οπού είναι όλοι οι πλανήτες ,όλοι οι γαλαξίες.. όλη η δημιουργία σαν σώμα… αυτό το σώμα έχει μια συνείδηση.. Η συνείδηση ή οι Ουσίες που δεν αφυπνίστηκαν ως προς τον εαυτό τους ..εκτελούν μηχανικά την λειτουργία του σώματος .. αφομοιώνονται μέσα σε αυτό.. αλλά χωρίς καμιά επίγνωση της παρουσίας. Όλα επιστρέφουν στο σπίτι.. αλλά έχει σημασία το πώς. Δηλ με επίγνωση ή χωρίς επίγνωση.(μια σκέψη)

quote:
Πιστεύω, ότι όσο πιο συγκεκριμένη κάνουμε την υπόσταση αυτής της ουσίας και της ενέργειας που την κινεί, καθώς και τον σκοπό, που ζει εδώ στη γη, θα μπορέσουμε να εννοήσουμε περισσότερα πράγματα,στα πλαίσια της αναζήτησης μας για αυτή την επιστροφή σπιτι...

Η υπόσταση θα γίνει πιο συγκεκριμένη όταν εμείς αποκτήσουμε την αίσθηση ή την παρουσία αυτής πέρα από τα εννοιολογικά πρότυπα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 10:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για παράδειγμα αν έφερνες βόλτα ,έλεγχες τον εγωισμό, την ζήλια, την κακία, την ιδιοτέλεια κλπ. κλπ. μέσα σου , μπορείς να διανοηθείς λίγο, όχι πολύ , τόσο δα λιγάκι, πως θα ήτανε ο εαυτός σου διαμορφωμένος ??
Αν δεν μπορείς να διανοηθείς ,μπορείς να πάρεις την βοήθεια της φαντασίας σου .
Και αν όλα αυτά δεν βοηθήσουνε ,μπορούμε να δούμε τι λένε οι δάσκαλοι της σοφίας ,έτσι για να βγούμε από την περιέργεια .
Στο ερώτημα που έθεσα στην αγαπητή Nemesi ,μπορεί φυσικά να απαντήσει, αν το επιθυμεί ο κάθε ενδιαφερόμενος


Το να διανοηθείς και το να βάλεις την φαντασία σου ..δηλ πάλι τον νου σου ..είναι το ίδιο πράγμα ..Για εμένα δεν πρέπει κάποιος να κάθετε και να σπάει το κεφάλι του για το πώς θα ήταν ο εαυτός διαμορφωμένος ..αλλά να αποκτήσει την επίγνωση του ΕΑΥΤΟΥ. Ο Εαυτός δεν είναι η διαμόρφωση. Δηλ αν είχαμε μια πλαστελίνη θα μπορούσαμε να την διαμορφώσουμε όπως θέλουμε.. οποία μορφή και να δώσουμε η πλαστελίνη δε αλλάζει ως προς αυτό που είναι. Η ταύτιση με την μορφή.. μας απομακρύνει από την Ουσία.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 10:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

......
Όλοι οι άλλοι στην πραγματικότητα δεν είμαστε ανιδιοτελής.. έχουμε εγώ.. μπορεί να έχουμε καλή θέληση και να κάνουμε αγαθοεργίες ..αλλά κάπου πολύ βαθιά μέσα μας υπάρχει κάποιο εγώ που περηφανεύεται ..και αυτό δεν είναι ανιδιοτέλεια!
Όταν δεν υπάρχει ούτε και η σκιά από αυτό το εγώ ..αλλά και από όλα τα αλλά εγώ.. τότε ο άνθρωπος αντανακλά τις κοσμικές αλήθειες και δρα ορθά σύμφωνα με αυτές.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 10/02/2010 19:10:55


Φίλε μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ θέλω να σταθούμε ειδικά στο σημείο αυτό "κάπου πολύ βαθιά μέσα μας υπάρχει κάποιο εγώ που περηφανεύεται ..και αυτό δεν είναι ανιδιοτέλεια" γιατί πιστεύω ότι είναι πολύ βασικό (για μένα τουλάχιστον). Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου και νομίζω ότι με κάλυψες. Άρα πρέπει να δουλέψουμε και σ' αυτό το σημείο του εαυτού μας ή έρχεται μόνο του (εγώ πιστεύω ότι έρχεται με τον καιρό από μέσα μας, από την εσωτερική μας ανάγκη)? Και μια ερώτηση ακόμη: Δεν πιστεύετε ότι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία μέσα μας? Δηλαδή αν δεν υπάρχει πλέον κανένα ΕΓΩ, εμείς θα υπάρχουμε?
Συγνώμη αν είναι απλοϊκή η ερώτησή μου


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 11:24:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά την συζήτηση για τα εγώ μας δεν βλέπω να την γλιτώνουμε .
Ο φίλος ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ εστίασε την διάνοιά του στην απαλοιφή των εγώ και φυσικά καλά κάνει, πολύ καλά κάνει .
Το πρόβλημα είναι η μορφή ,το συγκεκριμένο σχήμα ,η όψη , η εξωτερική εμφάνιση , το αντικείμενο ,η γοητεία ,η πλάνη ,η ψευδαίσθηση .

Εσύ αγαπητή Nemesi μπορείς να φαντασθείς την Nemesi δίχως εγώ ;

Για παράδειγμα αν έφερνες βόλτα ,έλεγχες τον εγωισμό, την ζήλια, την κακία, την ιδιοτέλεια κλπ. κλπ. μέσα σου , μπορείς να διανοηθείς λίγο, όχι πολύ , τόσο δα λιγάκι, πως θα ήτανε ο εαυτός σου διαμορφωμένος ??

Αν δεν μπορείς να διανοηθείς ,μπορείς να πάρεις την βοήθεια της φαντασίας σου .
Και αν όλα αυτά δεν βοηθήσουνε ,μπορούμε να δούμε τι λένε οι δάσκαλοι της σοφίας ,έτσι για να βγούμε από την περιέργεια .

Στο ερώτημα που έθεσα στην αγαπητή Nemesi ,μπορεί φυσικά να απαντήσει, αν το επιθυμεί ο κάθε ενδιαφερόμενος .



Μα καλέ μου α-ω αυτό προσπαθώ να κάνω και νομίζω ότι είμαι ήρεμη μέσα μου

[url=http://img205.imageshack.us/i/nemesisczegoddessofrev.gif/][img=http://imageshack.us/thumbnmail.png][/url]
"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 11:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και το ερώτημα το έθεσες στον φίλο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ,μπήκα στον πειρασμό να απαντήσω ,αγαπητή Nemesi .
Συγκεκριμένα ρώτησες , η μάλλον εξέφρασες την απορία :
Δεν πιστεύετε ότι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία μέσα μας? Δηλαδή αν δεν υπάρχει πλέον κανένα ΕΓΩ, εμείς θα υπάρχουμε?

Απάντηση .
Φυσικά.
Σε άλλον εσωτερικό υποκειμενικό κόσμο .
Με άλλη συνείδηση , περισσότερο διευρυμένη .
Οι υποκειμενικοί εσωτερικοί κόσμοι είναι ΑΠΕΙΡΟΙ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 12:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε αγαπητέ μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ότι όλοι οι άνθρωποι,πρέπει να αυτοσυνειδητοποιηθούμε, για α βρούμε τη θέση και ρόλο μας...Η εποχή μας,όμως, με το άγχος που μεταδίδει,μας αποτρέπει,με εφήμερες έγνοιες και προβλήματα....Αλλα, ο άνθρωπος, ειναι πολεμιστής απο τη φύση του και πολεμάει και νικάει τα πάντα, γιατί εξήλθε νικών και ινα νικήσει...
Κι αυτό είναι ένα τέλος αυτού του κόσμου, ένα τέλος που θα έλθει, μόλις ο άνθρωπος αντιληφθει τι ρόλο παίζει στη γή, μόλις δει, ότι είναι ενδάμεσος σταθμός,για την τελική του θέση και υπόσταση: Κυρίαρχος του κόσμου...
Όταν ο ένας αιώνιος κόσμος, φανεί γύρω μας, κανένα φάντασμα ή σκιά ιδέας δεν θα μπορεί να σταθεί....Ποιός μπορεί να αντέξει, όμως, την αλήθεια;Κι αν ο εγωιασμός μας,μας σκοτώσει, μη δεχόμενος την αλήθεια;
Δεν μπορεί να υπάρχει μέσα στον αιώνιο άνθρωπο, ένας τέτοιος δυνατός, σε σχεση με το ίδιο το όν της ύπαρξης μας,εγωισμός...Η αλήθεια ,απελευθερώνει και θέλουμε δεν θέλουμε θα την δεχτούμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 12:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Nemesi δεν θέλω να σε στεναχωρώ .
Αν η απάντηση μου :
Φυσικά.
Σε άλλον εσωτερικό υποκειμενικό κόσμο .
Με άλλη συνείδηση , περισσότερο διευρυμένη .
Οι υποκειμενικοί εσωτερικοί κόσμοι είναι ΑΠΕΙΡΟΙ .

Σε πονοκεφαλιάζει , την τροποποιώ αμέσως τώρα σε :
Δεν γνωρίζω .

Στην ουσία τίποτα δεν γνωρίζω .
Απλά παριστάνω τον έξυπνο.
Ατιμούλικο εγώ μου ,που θα μου πας, κάποτε θα σε τιθασεύσω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 13:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή Nemesi δεν θέλω να σε στεναχωρώ .
Αν η απάντηση μου :
Φυσικά.
Σε άλλον εσωτερικό υποκειμενικό κόσμο .
Με άλλη συνείδηση , περισσότερο διευρυμένη .
Οι υποκειμενικοί εσωτερικοί κόσμοι είναι ΑΠΕΙΡΟΙ .

Σε πονοκεφαλιάζει , την τροποποιώ αμέσως τώρα σε :
Δεν γνωρίζω .

Στην ουσία τίποτα δεν γνωρίζω .
Απλά παριστάνω τον έξυπνο.
Ατιμούλικο εγώ μου ,που θα μου πας, κάποτε θα σε τιθασεύσω.


Μα καλέ μου α-ω με πονοκεφαλιάζω εγώ με τις ερωτήσεις μου και που φυσικά δεν μπορώ να βρω πάντα απαντήσεις χιχιχι

Όμως σε κάποια πράγματα τις απαντήσεις τις νιώθεις μέσα σου και ξέρεις ότι είναι και σωστές

Σε γενικές γραμμές πάντως και εγώ δεν γνωρίζω τίποτα, το μόνο που ξέρω είναι το ψάχνω, άρα είμαστε παρέα και ψάχνουμε απ' ότι κατάλαβα.


[url=http://img205.imageshack.us/i/nemesisczegoddessofrev.gif/][img=http://imageshack.us/thumbnmail.png][/url]
"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 16:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν πιστεύετε ότι πρέπει να υπάρχει μια ισορροπία μέσα μας? Δηλαδή αν δεν υπάρχει πλέον κανένα ΕΓΩ, εμείς θα υπάρχουμε?

Αγαπητή φίλη Nemesi

Χοντρικά υπάρχουν 4η καταστάσεις συνείδησης ..θα μπορούσα να πω 7 αλλά ας μείνουμε στις 4η.

Η πρώτη κατάσταση συνείδησης είναι αυτή του ύπνου. Δηλ όταν κοιμόμαστε και ονειρευόμαστε..

Η δεύτερη κατάσταση είναι αυτή της εγρήγορσης. Σε αυτή την κατάσταση ζούμε καθημερινά ..Αυτή η δεύτερη κατάσταση συνείδησης έχει την ταύτιση την γοητεία και το ονειροπόλημα.

Δηλ ζούμε ταυτισμένοι με μια εντύπωση ότι είμαστε κάποιοι και γενικά ταυτιζόμαστε με διάφορα πράγματα γύρο μας. Με λίγα λόγια υπάρχει προσκόλληση και απορρόφηση της συνείδησης και επίσης εσωτερική φλυαρία και ονειροπόλημα.

Ζούμε μηχανικά χωρίς να έχουμε επίγνωση του Εαυτού μας αλλά και των πράξεων μας. Ανταποκρινόμαστε στα πράγματα με ένα μηχανικό τρόπο και όλα αυτά μέσα από κάποιο εγώ που συμβαίνει εκείνη την στιγμή να είναι κυρίαρχο..

Η 3η κατάσταση συνείδησης είναι αυτή της αυτοσυνείδησης ..δηλ το άτομο αποκτά την επίγνωση της παρουσίας της Ουσίας ή μια αρχική αίσθηση του παρατηρητή αλλά αυτό δεν είναι κάτι που κρατά πολύ ..χρειάζεται μια συνεχείς προσπάθεια από το άτομο να αποταυτίζεται και να αποδεσμεύεται από όλα αυτά που επισκιάζουν την επίγνωση του ή την Ουσία του.

Στην επίγνωση της παρουσίας της Ουσίας τα εγώ δεν υπάρχουν και σε αυτή την κατάσταση δεν τίθεται θέμα του αν υπάρχω... απλά αυτό που ΕΙΝΑΙ ..ΕΙΝΑΙ ..έχουμε επίγνωση της ιδίας της επίγνωσης. Αυτό που έχω πει και πολύ παλαιότερα είναι ότι το άτομο που ζει με στην τρίτη κατάσταση συνείδησης ζει με άλλη ποιότητα..

Η 4η κατάσταση συνείδησης είναι να έχει κάποιος αυτοσυνείδησης συνεχώς.. αδιάσπαστα ..αυτή η τέταρτη κατάσταση λέγεται και αντικειμενική συνείδηση.

Είναι λογικό όταν κάποιος δεν έχει ποτέ νιώσει την Ουσία του και που είναι ταυτισμένος με τα εγώ να αναρωτιέται αν μπόρει να υπάρχει χωρίς εγώ.. Αυτά τα εγώ είναι ένα ψεύτικο κέντρο ύπαρξης ..έχουμε ταυτιστεί με αυτό και μας φαίνεται αδύνατον να το αποχωριστούμε ή το να υπάρχουμε χωρίς αυτό.

Αυτά για τώρα.. δεν έχω άλλο χρόνο..

Αγαπητέ φίλε trexagireve

quote:
Συμφωνούμε αγαπητέ μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ότι όλοι οι άνθρωποι,πρέπει να αυτοσυνειδητοποιηθούμε, για α βρούμε τη θέση και ρόλο μας...

Θα είχε ενδιαφέρων να μας έλεγες με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να αυτό-συνειδητοποιηθεί ..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/02/2010 16:10:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 19:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,η ιστορία του ανθρώπου, έχει δειξει τι πρέπει να κανει ο άνθρωπος, για να αυτοσυνειδητοποιηθεί,αλλά, μένει η ελικιρίνια και η καθαρότητα της προθεσης μας, για να το αναγνωρισουμε....Η αλήθεια υπάρχει γύρω μας, εμεις την αγνοούμε, γιατί κοιτάμε εντυπωσιακότερα πράγματα, δυστυχώς, ύλης, όταν η απλότητα της αλήθειας,δεν μας εντυπωσιάζει...
Και περί της ερωτήσεως σου,ακριβέστερα,συστήνεται η αποχή απο την κοινωνία,προκειμένου να απενδυθεί τον σάρκινο άνθρωπο,αλλά και να βλέπει τα πράγματα, διχως την επηροή της..Συστήνετε άσκηση του νου και του σώματος, ώστε να δούμε καθαρά, ποιοί ειμαστε....
Η αυτοσυνειδητοποίηση,περνά απο την ανακάλυψη της εσωτερικής φωνής του εαυτού μας, που υπάρχει μέσα μας...Όταν ο άνθρωπος, αισθανθεί αυτή τη φωνή να μιλά μεσα του, είναι κοντά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 22:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απεστάλη από Nemesi: 11/02/2010, 13:49:13
Όμως σε κάποια πράγματα τις απαντήσεις τις νιώθεις μέσα σου και ξέρεις ότι είναι και σωστές

Σε γενικές γραμμές πάντως και εγώ δεν γνωρίζω τίποτα, το μόνο που ξέρω είναι το ψάχνω, άρα είμαστε παρέα και ψάχνουμε απ' ότι κατάλαβα.


Σωστά κατάλαβες .
Ο Σωκράτης έλεγε , εν οίδα ότι ουδέν οίδα , εγώ ο κακόμοιρος για τι πράγμα να καυχηθώ ;

Για αυτά που πιστεύω ?
Τι πρόσφερα στην ανθρωπότητα ?
Στον συνάνθρωπο ?
Στην οικογένειά μου ?
Θα ήθελα ,αν δεν σου είναι δυσάρεστο και δεν σου κάνει ιδιαίτερο κόπο ,να γράψεις περισσότερα για τα πράγματα που τις απαντήσεις τις νιώθεις μέσα σου και ξέρεις ότι είναι σωστές .
Είναι πάρα πολύ σημαντικό αυτό .
Κατά την ταπεινή μου γνώμη ,είναι κυρίως η διαίσθηση σου αυτή που σε καθοδηγεί σωστά σε κάποια πράγματα .

quote:

Απεστάλη από ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ: 11/02/2010, 16:06:47
Αυτό που έχω πει και πολύ παλαιότερα είναι ότι το άτομο που ζει με στην τρίτη κατάσταση συνείδησης ζει με άλλη ποιότητα .


Ναι ρε συ φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ αλλά μας φουντώνεις την περιέργεια .
Αν πράγματι είσαι ένα από αυτά τα άτομα , θα το καταλάβουμε από την περιγραφή σου ,για την άλλη ποιότητα .
Εύχομαι βέβαια αν είσαι, να σεβαστείς λιγότερο τον εσωτερικό κανόνα ,που λέει να μην περιαυτολογούμε και πολύ περισσότερο τα άτομα που θα βοηθήσεις , αν πράγματι κατορθώσεις να περιγράψεις σωστά την άλλη ποιότητα ζωής ,που έχω την αίσθηση ότι βίωσες .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2010, 23:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απεστάλη από trexagireve: 11/02/2010, 19:39:57
Η αυτοσυνειδητοποίηση,περνά απο την ανακάλυψη της εσωτερικής φωνής του εαυτού μας, που υπάρχει μέσα μας...Όταν ο άνθρωπος, αισθανθεί αυτή τη φωνή να μιλά μεσα του, είναι κοντά...

Και φυσικά δεν είναι δυνατόν να διευκρινισθεί , το πόσο κοντά είμαστε ?
Σημασία έχει ,όταν ακούσουμε την φωνή αυτήν , να μπορέσουμε να αυτό προσδιορίσουμε , ότι δεν ήτανε μία αυθυποβολή ,αλλά η συνείδηση μας .
Ότι δεν ήτανε κάτι που επιθυμούμε τόσο πολύ ,ώστε να εξελίχθηκε σε έμμονη ιδέα ,αλλά η ίδια η θεία συνείδησή μας .

Πως ρε συ αγαπητέ φίλε Ευάγγελε θα καταλάβει κάποιος , ότι η φωνή αυτή μέσα του είναι θεϊκή ?
Μίλα για το άτομό σου ,έχεις βίωμα ,βιώματα ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 11:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Άκουσα εχθές μία φωνή που πιθανότατα , να έχει σχέση με αυτήν που εννοεί ο αγαπητός φίλος trexagireve .
Την δημοσιεύω :

Κάποτε παλιά ,πολύ παλιά , αναπολούσε ένα αίσθημα την εξέλιξή του .
Όταν γεννήθηκε είχε ένα όνομα ,μα τώρα δεν μπορεί να θυμηθεί ,πως το φωνάζανε οι γονείς του.
Μα ούτε να δακρύσει μπορεί που αδυνατούσε να θυμηθεί το χρονικό του παρελθόν .
Ήθελε να θυμηθεί .
Δεν το επιθυμούσε όμως αρκετά .
Έλειπε το πάθος.
Αναζήτησε στο βασίλειο που βρισκότανε την οντότητα ιδέα .
Την βρήκε και την ρώτησε .
Αγαπημένη μου ιδέα ,θέλω να ταξιδεύσω στο παρελθόν .
Τι πρέπει να κάνω ?
Του απάντησε η ιδέα ,ότι πρέπει να αλλάξει συνείδηση .
Πήγε στην είδηση που διαχειριζότανε τις συνειδήσεις και αυτή σεβάστηκε την επιθυμία του και του έδωσε το ρούχο το κατάλληλο για να ταξιδεύσει .
Του είπε όμως , πρόσεξε , το ρούχο που σου έδωσα να φορέσεις , αν φθαρεί θα μείνεις στο παρελθόν και θα χρειαστεί να ξανά διανύσεις την εξέλιξη ,την οποία διένυσες κάποτε ,πριν πολύ, πολύ καιρό .
Το θέλεις αυτό πραγματικά ?
Κοντοστάθηκε για λίγο ,συλλογίστηκε μα η επιθυμία άρχισε να ξαναφουντώνει μέσα του .
Έγινε και πάλι αίνιγμα που έπρεπε να λυθεί .
Ναι απάντησε στην είδηση θέλω να θυμηθώ τον παλιό εαυτό μου .
Τότε φόρεσέ το .
Το φόρεσε και αμέσως χάθηκε από το βασίλειο ,μέσα στο οποίο υπήρχε .
Σήμερα μένει και κατοικεί μόνιμα εδώ μαζί μας στον πλανήτη γη .
Κάθε φορά που τον πλησιάζει άνθρωπος και συζητάει μαζί του , αδυνατεί να τον καταλάβει .
Λέει πράγματα τρελά .
Που δεν τα συλλαμβάνει ανθρώπινη διάνοια .
Το αποτέλεσμα ήτανε να τον κλείσουνε σε ένα ψυχιατρείο για να τον επαναφέρουνε και πάλι στον πραγματικό μας κόσμο .
Εκεί μέσα βρήκε την γαλήνη του .
Όλοι τον νοούσανε .
Κάποιος θεόμουρλος συνάδελφος μάλιστα ,του έδωσε μία παράξενη απάντηση που ζητούσε και δεν έβρισκε ,όταν συζητούσε με λογικούς ανθρώπους ,όταν βρισκότανε έξω εκεί στον κόσμο μας τον λογικό.
Του είπε :
Αν επιθυμείς να εξελιχθείς σε κάτι διαφορετικό από αυτό που είσαι τώρα ,πρέπει την επιθυμία σου να την κάνεις πάθος .
Τον ρώτησε με ποιον τρόπο, θα το κάνω ?
Του είπε , ότι μόνον ο ίδιος γνωρίζει και κανένας άλλος .
Άρχισε να εξασκείται και να χορεύει στους ρυθμούς των συναισθημάτων .
Και ένας ρυθμός του ράγιζε πάντα την καρδιά .
Δεν γνώριζε την ονομασία του ,αλλά κάθε φορά που διαισθανότανε κάτι που είχε σχέση με αυτήν την εξέλιξη που διένυε , τον έπιαναν λυγμοί .
Ήτανε τόσο δυνατοί και έντονοι που ανησυχούσανε όλοι ,τρελοί ,μουρλοί ,θεότρελοι και λογικοί ,μέσα στο ψυχιατρείο .
Ένας γιατρός ,ψυχίατρος τον ενστερνήθηκε .
Άρχισε να παρακολουθεί την περίπτωσή του με ενδιαφέρον .
Όταν κατά την διάρκεια της συζήτησης έβλεπε τον συνάνθρωπό του να πέφτει σε λυγμούς ,έτρεχαν και από τον ίδιο τον γιατρό βρύση τα δάκρυα δίχως τελειωμό και το παράξενο ήτανε ότι ένιωθε μετά καλά ο γιατρός ,ο ψυχίατρος δηλαδή που τον παρακολουθούσε .
Απόρησε με αυτό το φαινόμενο ,γιατί δεν μπορούσε να εξηγήσει στον εαυτό του , τι πραγματικά συνέβαινε ?
Μέχρι εκείνη την ημέρα που ο ασθενής που παρακολουθούσε θυμήθηκε .
Εκείνη την ημέρα δεν θα την ξεχάσει ποτέ στην ζωή του .
Πήγε στον ασθενή του και προς μεγάλη έκπληξή του ,είδε ένα άτομο τελείως διαφορετικό ,από εκείνο που είχε συνηθίσει να βλέπει καθημερινά .
Το πρόσωπο του ασθενή ,ήτανε φωτεινό όπως ο ήλιος .
Έλαμπε .
Αφού τελείωσαν την συζήτηση , αντιλήφθηκε ότι το άτομο που θεωρούσε ασθενή , λειτούργησε εκείνη την ημέρα πέρα ως πέρα λογικά .
Η συμπεριφορά του ήτανε άκρως φυσιολογική.
Η κατάσταση του ασθενούς του σταθεροποιήθηκε .
Άρχισε να τον βλέπει και να τον θεωρεί πλέον ως ένα λογικό ον.
Μα τι γίνεται εδώ πέρα ,αναρωτήθηκε ?
Πως είναι ποτέ δυνατόν να τον έχω γιατρέψει ?
Με τι, πως ,με ποιον τρόπο τον γιάτρεψα ?
Την απάντηση την πήρε από τον ίδιο τον ασθενή του .
Του είπε την άλλη ημέρα ,ότι τα δάκρυά σου γιατρέ , μου γιατρέψανε την καρδιά .
Δάκρυα & συναίσθημα βαδίζουνε μαζί .
Χαρά και λογική πάνε παρέα μαζί.

Χαιρετώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 13:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ακούσεις τη φωνή,δίχως λέξεις, αλλά να την καταλαβαίνεις, φίλε μου alfa-omega, τότε είναι η φωνή που λέμε....Πρέπει, όμως, να μάθεις να μην ακούς φωνές, ή σκέψεις, για να την ακούσεις....Είναι πολύ σιγανή και ήρεμη...Δεν θέλει να επιβληθεί,απλά διαπιστώνει και μιλάει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 14:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ρε συ Ευάγγελε για μια στιγμή :
Αυτήν την Φωνή (την Πανέμορφη γκόμενα ) από κάπου την ξέρω.
Νομίζω την λένε ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 16:16:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι ρε συ φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ αλλά μας φουντώνεις την περιέργεια .
Αν πράγματι είσαι ένα από αυτά τα άτομα , θα το καταλάβουμε από την περιγραφή σου ,για την άλλη ποιότητα .
Εύχομαι βέβαια αν είσαι, να σεβαστείς λιγότερο τον εσωτερικό κανόνα ,που λέει να μην περιαυτολογούμε και πολύ περισσότερο τα άτομα που θα βοηθήσεις , αν πράγματι κατορθώσεις να περιγράψεις σωστά την άλλη ποιότητα ζωής ,που έχω την αίσθηση ότι βίωσες .

Φίλε Α-Ω

Έχω μιλήσει πολύ για όλα αυτά…

Σου είπα να κανείς μια άσκηση για να δεις αν μπορείς να είσαι εσύ ο κύριος του μυαλού σου ή το μυαλό σου ο κύριος σου. Έχω πει και σε άλλους να κάνουν κάτι παρόμοιο ..εσύ ήσουν ο μόνος που δοκίμασε και μου έγραψε τα αποτελέσματα του. Δηλ μπήκες στον κόπο να δεις από πρώτο χέρι. Τώρα αυτό που σου λέω είναι.. Μπορείς να διατηρήσεις την αίσθηση του παρατηρητή ..σε ότι κάνεις μέσα στην ημέρα; Δηλ υπάρχει μια σιωπηλή επίγνωση που κοιτά το ότι κάνεις , μοιάζει με αυτή την εσωτερική φωνή που λες, μόνο που αντί για φωνή ..τώρα είναι..«όραση»

Δεν πρέπει να ξεχνάς ότι «κοιτάς», κοιτάς σιωπηλά έχοντας επίγνωση ότι κοιτάς.

Πχ. Αν μιλάς με κάποιον δεν πρέπει να ξεχνάς την αίσθηση του παρατηρητή. Όταν μιλάς και δεν έχεις την αίσθηση του παρατηρητή..τότε η συνείδηση σου κοιμάται και δεν έχεις κανένα πραγματικό σημείο που να σου λέει ότι ΕΙΣΑΙ.

Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗ είναι μια σιωπηλή επίγνωση αυτού που ΕΙΣΑΙ.

Αρχικά είναι μια ΠΑΡΟΥΣΙΑ η οποία όσο πιο πολύ την διατηρείς, τόσο πιο πολύ αυξάνει σε επίγνωση και κατανόηση μέχρι που φτάνει στην καθαρή επίγνωση η οποία δεν έχει κανένα νοητικό περιεχόμενο. Μέσα σε αυτήν την επίγνωση της επίγνωσης βρίσκετε αυτό που ΕΙΣΑΙ. Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι πες μου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 12/02/2010 16:32:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2010, 17:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι αγαπητέ μου alfa-omega, δεν εννοώ την συνειδηση....Αλλά, μια φωνή, που υπάρχει μέσα μας,αν σταματήσουν οι αντιδράσεις μας,σε ότι ειναι γύρω μας,αν προσπαθήσουμε, την ακούμε,γιατί είναι δική μας..Απλά, πρέπει να σβύσουν όλες οι άλλες φωνές, φιλε μου...Να ειναι μια...Και να μιλάει μόνη της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 11:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve , τον εσωτερικό παρατηρητή εννοείς όπως ο φίλος μας ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 12:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σκέφτομαι άρα υπάρχω του Descartes δεν αναφέρεται στο φυσικό μας σώμα .
Καλύτερα θα ταίριαζε αναπνέω άρα υπάρχω.
Είναι μεταφορική η έννοιά του .
Προσπαθεί να μεταφέρει την ύπαρξή , στο είναι ,την ουσία μας .
Η οποία ύπαρξη ταυτίζεται με το είναι ,την ουσία μας , όταν η σκέψη μας ξεπεράσει την συναισθηματική και φτάσει την ποιότητα την νοητική .
Η ενέργεια που μπορεί να απελευθερώνει η νοητική σκέψη , μπορεί να φτάσει μέχρι τον στοχαστή ,δηλαδή την ψυχή .

Όταν ο νους σιωπά….,
Απελευθερώνονται οι αισθήσεις .
Αν πράγματι ο νους είναι άδειος θα το καταλάβουμε από την διαίσθηση ότι δεν υπάρχει χρόνος .
Ελλείψει χρόνου γίνεται αντιληπτός ο σιωπηλός εσωτερικός παρατηρητής μέσα μας .
Όταν φαίνεται να μιλάει, εξωτερικά διαπιστώνουμε ότι μιλάμε με το φυσικό μας σώμα .
Εσωτερικά πρέπει να διαπιστώνουμε ,ότι μιλάμε μέσω της αυτοκριτικής , της βεβαρημένης συνείδησης , με ένα κομμάτι του άπειρου εαυτού μας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2646484
Maintained by Digital Alchemy