ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 13:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αγνότητα όμως είναι μία κατάσταση που όπως είπες και εσύ πιο πάνω θέλει προσπάθεια. Έχουν υπάρξει περίοδοι στη ζωή μου που ένοιωθα αρκετά αγνός ώστε να είμαι ικανοποιημένος με τον εαυτό μου και περίοδοι που δεν συνέβαινε αυτό.

Βλέπεις τι γράφεις; Ήσουν ικανοποιημένος με τον εαυτό σου . (ποιον εαυτό σου;)θα μπορούσες να ήσουν και απογοητευμένος. Αυτά λέω.. τα ψεύτικα ιδανικά.. το να γίνεις κάτι..ο στόχος που έβαλες διανοητικά..άλλες φορές τον φτάνεις και άλλες όχι..αλλά αυτή η αγνότητα είναι πλασματική..του νου..ένα διανοητικό ευφυολόγημα.

Ο εαυτό σου δηλ η προσωπικότητα σου και τα εγώ σου..και η εντύπωση που έχεις για το ποιος είσαι προσπάθησε να γίνει αγνός σύμφωνα με κάποιο πρότυπο.

Ο ΕΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΟΣ επειδή δεν κάνει καμία προσπάθεια για να είναι κάτι άλλο.Η αγνότητα είναι η φυσική του κατάσταση. Η αγνότητα στην προκειμένη περίπτωση..έτσι όπως παρουσιάζω τα πράγματα.. δεν είναι κατι που μπορείς να ξέρεις τι είναι, επειδή δεν έχεις την γνώση αυτού που ΕΙΣΑΙ!!

Τι είναι η αγνότητα; Για να μπορέσω να σε παρακολουθήσω.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 13:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγνότητα, δεν είναι η κατάσταση που ότι κάνεις, έχεις σιγουρέψει οτι το θέλεις, αλλά είναι και καλό; Που αυτό σημαίνει πως έχεις απαλλαγεί από τις επιρροές του περιβάλλοντος αλλά και έχεις νικήσει τα ελαττώματά σου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 14:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην με ρωτάς.. έχω ήδη απαντήσει..

Απλά πες το πώς το καταλαβαίνεις..τι είναι η αγνότητα; Τι εννοείς όταν λες « ήμουν αρκετά αγνός» και ότι θέλει προσπάθεια για να είσαι αγνός.

quote:
..εννοώ πως δεν είμαι αρκετά αγνός για να είμαι συνειδητός για μεγάλο χρονικό διάστημα με τον τρόπο που περιέγραψα

Και αυτό; Πως δηλαδή το να είσαι αρκετά αγνός σε κρατά για μεγάλο χρονικό διάστημα συνειδητό.
Σε ρωτώ επειδή για εμένα το να είμαι συνειδητός χρονικά..δεν έχει σχέση με το να είμαι αρκετά αγνός. Είμαι συνειδητός και κρατώ αυτήν την συνείδηση όταν η συνείδηση μου δεν απορροφάτε στο αντικείμενο της προσοχής μου.

Όταν δεν υπάρχει καμία προσοχή τότε… όλα «απορροφούνται» στην ουσία και η προσοχή είναι μη κατευθυνόμενη..δεν είναι ούτε απών, ούτε παρών..είναι χωρίς κατεύθυνση..τότε η αγνή συνείδηση εμένει στην ιδία της την παρουσία χωρίς καμία προσπάθεια και χωρίς καμία σκέψη για το τι είναι αγνό και τι όχι!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 28/04/2010 14:13:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 15:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ..
..λες για το δεύτερο τσάκρα και για το συναισθηματικό σώμα. Που είναι το δεύτερο τσάκρα; Έλα να τα δούμε αυτά που λες εμπειρικά..μέσα από την παρατήρηση του εαυτού μας.

Που αισθανόμαστε τα συναισθήματα και τις συγκινήσεις;

Που νιώθουμε την έλξη για το άλλο φύλο; Πρακτικά.. αν ρωτάγαμε τον καθένα..στο άσχετο, που νιώθει τα συναισθήματα; Που θα έδειχνε;

Τα συναισθήματα είναι έλξη; Δηλ. δυο ζώα που δεν σκέπτονται με την λογική και με τις ιδέες ,νιώθουν συναισθηματική έλξη; ή αυτή η έλξη προέρχεται από το σεξουαλικό-ένστικτο.;;;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 28/04/2010 15:50:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 18:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σώμα μας είναι μια προβολή,άρα πρέπει να χειριστείς τον προβολέα για να αλλάξεις κάτι.

Οταν π.χ. υπάρχουν εργειακά μπλοκαρίσματα στο αιθερικό σώμα,τότε αρρωσταίνει και το φυσικό σώμα.Με την ίδια λογική όταν έχουμε ένα "αρρωστο" συναισθηματικό σώμα (δηλαδή μπλοκαρίσματα,τραύματα ή ανισορροποίες στην κυκλοφορία ενέργειας) τότε συμβαίνει κάτι ανάλογο,δηλαδή μια ανωμαλία.

Δέν περιμένω να καταλάβεις γιατί έχεις μάθει άλλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 23:56:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλέξη

Όλα είναι μια προβολή του ΑΠΟΛΥΤΟΥ και ταυτόχρονα τίποτα δεν προβάλλεται πουθενά επειδή αυτό ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥΝ ΠΑΡΩΝ. Το ζωτικό είναι και αυτό μια προβολή όπως και το αστρικό..οκ. Άλλη φορά θα σου γράψω ποιες αρρώστιες προκαλούνται από διάφορες ενεργειακές ανισορροπίες..

Αυτό που σε ρώτησα είναι..

Που είναι το δεύτερο τσάκρα;

Που αισθανόμαστε τα συναισθήματα και τις συγκινήσεις;

Που νιώθουμε την έλξη για το άλλο φύλο; Πρακτικά.. αν ρωτάγαμε τον καθένα..στο άσχετο, που νιώθει τα συναισθήματα; Που θα έδειχνε;

Τα συναισθήματα είναι έλξη; Δηλ. δυο ζώα που δεν σκέπτονται με την λογική και με τις ιδέες ,νιώθουν συναισθηματική έλξη; ή αυτή η έλξη προέρχεται από το σεξουαλικό-ένστικτο.;;;

Δεν μου απάντησες.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 00:33:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρακτικά.. αν ρωτάγαμε τον καθένα..στο άσχετο, που νιώθει τα συναισθήματα; Που θα έδειχνε;

Για πες, που θα έδειχνε?


σκονάκι:Μη πεις 2ο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 09:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που είναι το δεύτερο τσάκρα;

Λίγο ποιό κάτω απο το αφαλό,επειδή σχετίζεται με την σεξουαλικότητα δέν σημαίνει οτι την νιώθουμε εκεί.

quote:
Που αισθανόμαστε τα συναισθήματα και τις συγκινήσεις;

Στην περιοχή της κοιλιάς και λίγο ποιό πάνω.

quote:
Που νιώθουμε την έλξη για το άλλο φύλο;

Δέν έχω ειλικρινή απάντηση,δέν το έχω σκεφτεί,να υποθέσω απο το σεξουαλικό ένστικτο κέντρο που είναι τα γεννετικά μας όργανα(ή όχι?).

Σκέψου όμως οτι όλα αυτά είναι επίσης στον εγκέφαλο.Οι επιστήμονες λένε οτι κάθε φορά που αισθανόμαστε κάτι,οτιδήποτε, τότε ενεργοποιούνται αντίστοιχα κέντρα του εγκεφάλου.Μήπως τότε να πούμε οτι όλα είναι στον εγκέφαλο και δέν υπάρχει τίποτα? Θα μπορούσαμε έτσι? Όπως όλοι οι εσωτεριστές έτσι και εσύ,γνωρίζεις οτι ο εγκέφαλος είναι απλά ένα εργαλείο για το πνεύμα.Αρα υπάρχει κάτι ποιό βαθιά που ελέγχει αυτές τις λειτουργίες και τον εγκέφαλο τον ίδιο.


Edited by - alex22 on 29/04/2010 09:53:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 16:08:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ συναισθήματα νιώθω κυρίως στο χώρο της καρδιάς κ της κοιλιάς. Με την καρδιά έχω προσέξη ότι σχετίζεται έντονα το pain body(πονο-σωμα) το "σώμα" δηλαδή της θλίψης που χτίζει συχνά κάποιος ως αντικατάστατο της αγάπης. Έχω παράτηρηση ότι σε πιο προχωρημένο στάδιο το painbody αντιδρά και στην πλάτη χωρίς να μου είναι ξεκάθαρο πού ακριβώς αλλά μάλλον προς το "κέντρο" της.
Θα έχετε επίσης όλοι παρατήρησει ότι σε κατάστασεις που νιώθουμε εξαιρετικά άβολα μπορεί να μας ενοχλήσει/πονέσει η περιοχή της κοιλιάς(με κέντρο τον αφαλό) όπου βρίσκεται το ηλικιακό πλέγμα.
Η σεξουαλικότητα εκφράζεται νομίζω, όπως άλλωστε είναι κ λογικό, απ τα γενετικά όργανα αλλά και κ πάλι υπάρχει μια κάποια αντίδραση και του υπόλοιπου σώματος θα 'λεγα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 16:40:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ.

Το ανθρώπινο σώμα είναι μια πολύπλοκη μηχανή που πρέπει να εξετάσουμε κομμάτι, κομμάτι για να μπορέσουμε να καταλάβουμε το πως λειτουργεί στο σύνολο. Αυτό δεν είναι κάτι εύκολο καθώς ένα ανθρώπινο σώμα είναι το αποτέλεσμα από αλλά σώματα πιο αιθέρια, με διαφορετικές δονήσεις ,ενέργειες και ικανότητες.

Το φυσικό σώμα είναι προικισμένο με τις 5 αισθήσεις.. η κοσμική νοημοσύνη έδωσε σε αυτό το σώμα την αίσθηση της αφής για να αντιλαμβάνεται τα στερεά. Έτσι δεν μπορούμε να πιάσουμε τον αέρα και τις πιο λεπτές δονήσεις του κόσμου. Όμως η κοσμική νοημοσύνη μας έδωσε την γεύση από οπού μπορούμε να πάρουμε από τα στερεά πιο λεπτές δονήσεις. Με την όσφρηση συλλαμβάνουμε τις πιο αέρινες εκπορεύσεις και από πιο μεγάλη απόσταση, με την ακοή πιο λεπτές κινήσεις και δονήσεις και από μεγαλύτερη απόσταση και με τα μάτια ακόμα λεπτότερες και από πολύ μεγάλη απόσταση.

Τώρα υπάρχουν δονήσεις και ενέργειες που είναι τόσο λεπτές που δεν γίνονται αντιληπτές από τις 5 αισθήσεις και υπάρχουν και σώματα που είναι φτιαγμένα από αυτές τις ενέργειες.

Πχ το ζωτικό σώμα είναι ένα ενεργειακό σώμα που τροφοδοτεί το υλικό σώμα με ενέργεια. Εκτελεί καλύτερα αυτήν την λειτουργία όταν το φυσικό σώμα είναι αδρανοποιημένο και σε κατάσταση ύπνου. Το πιο πάνω σώμα(σχήμα λόγου) είναι πολύ πιο λεπτό και λέγεται αστρικό. Και αυτό το σώμα εκτελεί κάποιες λειτουργίες έχει ικανότητες και επίσης κάθε σώμα χρειάζεται την κατάλληλη ενέργεια να τραφεί. Με αυτήν την λογική το φυσικό σώμα τρέφεται με στερεά τροφή, το ζωτικό με πράνα ..ενεργεια που βρίσκεται σε αιθερική κατάσταση στο αέρα που αναπνέουμε. Το αστρικό τρέφεται με ενέργειες πολύ λεπτότερες και αυτό έχει να κάνει με την μετατροπή των ενεργειών.

Το νοητικό σώμα τρέφεται με ακόμα λεπτότερες ενέργειες που ο άνθρωπος πρέπει να παρέχει για να μπορούν αυτά τα σώματα να είναι πλήρως ανεπτυγμένα. Στον συνηθισμένο άνθρωπο αυτά τα σώματα είναι σχεδόν ατροφικά και η ενεργεια από την οποία αποτελούνται είναι ανάλογη των κραδασμών των συναισθημάτων μας ή των σκέψεων μας.

Κάθε σώμα έχει 7 τσακρα και κάθε τσακρα έχει μια φυσική αντιστοιχία στο φυσικό σώμα.
Όταν κάποιος ενεργοποιεί με την δύναμη της Κουνταλινι τα σώματα πρέπει για κάθε σώμα να ενεργοποιήσει τα 7 τσακρα που του αντιστοιχούν. Πχ. Το αστρικό έχει 7 τσακρα..όταν αυτά ενεργοποιηθούν τότε αρχίζουμε να ενεργοποιούμε το πρώτο τσακρα από τα 7 του νοητικού.

Το πρώτο τσακρα το Μουλανταρα, που βρίσκεται και η κουνταλινι έχει την έδρα του στον κόκκυγα ..πάνω από τα γενετικά όργανα είναι το Σβαντιστανα στην περιοχή του αφαλού βρίσκεται το ηλιακό πλέγμα το Μανιπουρα και στη περιοχή της καρδιάς το αναχατα.κ.λ.π
Το φυσικό σώμα έχει σχέση με το πρώτο τσακρα κατά αντιστοιχία και το ζωτικό σώμα με το δεύτερο τσακρα που αλλιώς λέγετε και χάρα. Χαρακίρι σημαίνει κόβω την ζωτικότητα.. στο τρίτο τσακρα αντιστοιχεί το αστρικό.

Επίσης υπάρχει ο εγκέφαλος με το συμπαθητικό σύστημα και το παρασυμπαθητικό.
Ο τρόπος που λειτούργει ο εγκέφαλος επάνω στα όργανα του φυσικού σώματος γίνεται δια μέσου του συμπαθητικού συστήματος που κέντρο του είναι το ηλιακό πλέγμα! Κάθε φορά που αυτό το κέντρο διαταράσσεται υπάρχει κακή λειτουργία στον οργανισμό. Αυτό που διαταράζει αυτό το κέντρο και δημιουργούνται διάφορες αρρώστιες είναι τα δυσαρμονικά συναισθήματα που εκδηλώνονται μέσω του αστρικού σώματος κ.λπ.

Πρακτικά πιστεύω μέχρι του εναντίων ότι όλοι νιώθουμε τις συγκινήσεις και τα συναισθήματα στο ηλιακό πλέγμα και κοντά στην περιοχή της καρδιάς. Δηλ στο 3 τσακρα που έχει σχέση με το αστρικό σώμα.

quote:
Όλη η διαστροφή μας,προέρχεται απο το συναισθηματικό μας σώμα και τις ανωμαλίες που παράγει λόγω της γενικότερης διαστροφής της ανθρωπότητας.Το 2ο τσάκρα έχει να κάνει με αυτό το σώμα,άν δουλέψεις πάνω σε αυτό,το καθαρίσεις και το ισσοροπήσεις τότε σίγουρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Φίλε Αλεξ δώσε μας ένα σχεδιάγραμμα μέσα από την κευντολογια για την θέση των τσακρα για να δούμε πρακτικά το που βρίσκονται.
Επίσης λες ότι το 2 τσακρα είναι κατω από τον αφαλό..πρακτικά νιώθει εκεί κανείς τα συναισθήματα του;

Μετά σε ρωτώ για το που νιώθεις τα συναισθήματα σου και πρακτικά μου απαντάς σωστά..αλλά σε σχέση με αυτά που μαθαίνεις φαίνεται να είναι λάθος αφού αρχικά λες πως το 2 τσακρα και το συναισθηματικό σώμα είναι κατω από τον αφαλό και μετά λες ότι τα συναισθήματα τα νιώθεις πάνω από τον αφαλό …Το παρατήρησες; Πως εξηγείς με ειλικρίνεια αυτή την ασάφεια; Δεν θα έπρεπε η αντιστοιχία του αστρικού σώματος στο φυσικό φορέα να ανταποκρίνεται στην σωστή θέση;

Λέμε.. η κουνταλινι που είναι μια ήλεκτρο-μαγνητική-σεξουαλικη δύναμη αντιστοιχεί κοντά στην περιοχή των γεννητικών οργάνων..όχι κάπου αλλού πχ στα πόδια. Έτσι και το αστρικό που έχει σχέση με τα συναισθήματα αντιστοιχεί σε μια φυσική θέση..δηλ στο ηλιακό πλέγμα με τα 12 γάγγλια του.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/04/2010 16:44:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 17:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ανθρώπινο σώμα είναι μια πολύπλοκη μηχανή που πρέπει να εξετάσουμε κομμάτι, κομμάτι για να μπορέσουμε να καταλάβουμε το πως λειτουργεί στο σύνολο. Αυτό δεν είναι κάτι εύκολο καθώς ένα ανθρώπινο σώμα είναι το αποτέλεσμα από αλλά σώματα πιο αιθέρια, με διαφορετικές δονήσεις ,ενέργειες και ικανότητες.

Το φυσικό σώμα είναι προικισμένο με τις 5 αισθήσεις.. η κοσμική νοημοσύνη έδωσε σε αυτό το σώμα την αίσθηση της αφής για να αντιλαμβάνεται τα στερεά. Έτσι δεν μπορούμε να πιάσουμε τον αέρα και τις πιο λεπτές δονήσεις του κόσμου. Όμως η κοσμική νοημοσύνη μας έδωσε την γεύση από οπού μπορούμε να πάρουμε από τα στερεά πιο λεπτές δονήσεις. Με την όσφρηση συλλαμβάνουμε τις πιο αέρινες εκπορεύσεις και από πιο μεγάλη απόσταση, με την ακοή πιο λεπτές κινήσεις και δονήσεις και από μεγαλύτερη απόσταση και με τα μάτια ακόμα λεπτότερες και από πολύ μεγάλη απόσταση.

Τώρα υπάρχουν δονήσεις και ενέργειες που είναι τόσο λεπτές που δεν γίνονται αντιληπτές από τις 5 αισθήσεις και υπάρχουν και σώματα που είναι φτιαγμένα από αυτές τις ενέργειες.

Πχ το ζωτικό σώμα είναι ένα ενεργειακό σώμα που τροφοδοτεί το υλικό σώμα με ενέργεια. Εκτελεί καλύτερα αυτήν την λειτουργία όταν το φυσικό σώμα είναι αδρανοποιημένο και σε κατάσταση ύπνου. Το πιο πάνω σώμα(σχήμα λόγου) είναι πολύ πιο λεπτό και λέγεται αστρικό. Και αυτό το σώμα εκτελεί κάποιες λειτουργίες έχει ικανότητες και επίσης κάθε σώμα χρειάζεται την κατάλληλη ενέργεια να τραφεί. Με αυτήν την λογική το φυσικό σώμα τρέφεται με στερεά τροφή, το ζωτικό με πράνα ..ενεργεια που βρίσκεται σε αιθερική κατάσταση στο αέρα που αναπνέουμε. Το αστρικό τρέφεται με ενέργειες πολύ λεπτότερες και αυτό έχει να κάνει με την μετατροπή των ενεργειών.

Το νοητικό σώμα τρέφεται με ακόμα λεπτότερες ενέργειες που ο άνθρωπος πρέπει να παρέχει για να μπορούν αυτά τα σώματα να είναι πλήρως ανεπτυγμένα. Στον συνηθισμένο άνθρωπο αυτά τα σώματα είναι σχεδόν ατροφικά και η ενεργεια από την οποία αποτελούνται είναι ανάλογη των κραδασμών των συναισθημάτων μας ή των σκέψεων μας.

Κάθε σώμα έχει 7 τσακρα και κάθε τσακρα έχει μια φυσική αντιστοιχία στο φυσικό σώμα.
Όταν κάποιος ενεργοποιεί με την δύναμη της Κουνταλινι τα σώματα πρέπει για κάθε σώμα να ενεργοποιήσει τα 7 τσακρα που του αντιστοιχούν. Πχ. Το αστρικό έχει 7 τσακρα..όταν αυτά ενεργοποιηθούν τότε αρχίζουμε να ενεργοποιούμε το πρώτο τσακρα από τα 7 του νοητικού.

Το πρώτο τσακρα το Μουλανταρα, που βρίσκεται και η κουνταλινι έχει την έδρα του στον κόκκυγα ..πάνω από τα γενετικά όργανα είναι το Σβαντιστανα στην περιοχή του αφαλού βρίσκεται το ηλιακό πλέγμα το Μανιπουρα και στη περιοχή της καρδιάς το αναχατα.κ.λ.π
Το φυσικό σώμα έχει σχέση με το πρώτο τσακρα κατά αντιστοιχία και το ζωτικό σώμα με το δεύτερο τσακρα που αλλιώς λέγετε και χάρα. Χαρακίρι σημαίνει κόβω την ζωτικότητα.. στο τρίτο τσακρα αντιστοιχεί το αστρικό.

Επίσης υπάρχει ο εγκέφαλος με το συμπαθητικό σύστημα και το παρασυμπαθητικό.
Ο τρόπος που λειτούργει ο εγκέφαλος επάνω στα όργανα του φυσικού σώματος γίνεται δια μέσου του συμπαθητικού συστήματος που κέντρο του είναι το ηλιακό πλέγμα! Κάθε φορά που αυτό το κέντρο διαταράσσεται υπάρχει κακή λειτουργία στον οργανισμό. Αυτό που διαταράζει αυτό το κέντρο και δημιουργούνται διάφορες αρρώστιες είναι τα δυσαρμονικά συναισθήματα που εκδηλώνονται μέσω του αστρικού σώματος κ.λπ.

Πρακτικά πιστεύω μέχρι του εναντίων ότι όλοι νιώθουμε τις συγκινήσεις και τα συναισθήματα στο ηλιακό πλέγμα και κοντά στην περιοχή της καρδιάς. Δηλ στο 3 τσακρα που έχει σχέση με το αστρικό σώμα.


Αυτά νόμιζα και εγώ μέχρι πρίν λίγο καιρό.Υπάρχουν ωστόσο πολλά λάθη εδώ.Βασικά δέν έχουμε 7 τσάκρα, αλλά 12,τα 9 είναι μέσα στο σώμα.Η κουντλίνη υπάρχει στις 9 πρώτες διαστάσεις.

Δέν έχω να σου πώ κάτι,παρα μόνο οτι έχεις μια λάθος εικόνα και αυτό είναι πολλύ σημαντικό.Πρόσεξε οτι καμία διδασκαλία δέν μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει με λεπτομέριες τις εσωτερικές διαδικασίες,σου λένε έχεις αυτά τσάκρα και αυτό είναι,πρέπει να ανεβάσεις την κουνταλίνη και τέλος.Δέν είναι έτσι όμως,υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα.

quote:
Φίλε Αλεξ δώσε μας ένα σχεδιάγραμμα μέσα από την κευντολογια για την θέση των τσακρα για να δούμε πρακτικά το που βρίσκονται.
Επίσης λες ότι το 2 τσακρα είναι κατω από τον αφαλό..πρακτικά νιώθει εκεί κανείς τα συναισθήματα του;

Μετά σε ρωτώ για το που νιώθεις τα συναισθήματα σου και πρακτικά μου απαντάς σωστά..αλλά σε σχέση με αυτά που μαθαίνεις φαίνεται να είναι λάθος αφού αρχικά λες πως το 2 τσακρα και το συναισθηματικό σώμα είναι κατω από τον αφαλό και μετά λες ότι τα συναισθήματα τα νιώθεις πάνω από τον αφαλό …Το παρατήρησες; Πως εξηγείς με ειλικρίνεια αυτή την ασάφεια; Δεν θα έπρεπε η αντιστοιχία του αστρικού σώματος στο φυσικό φορέα να ανταποκρίνεται στην σωστή θέση;

Λέμε.. η κουνταλινι που είναι μια ήλεκτρο-μαγνητική-σεξουαλικη δύναμη αντιστοιχεί κοντά στην περιοχή των γεννητικών οργάνων..όχι κάπου αλλού πχ στα πόδια. Έτσι και το αστρικό που έχει σχέση με τα συναισθήματα αντιστοιχεί σε μια φυσική θέση..δηλ στο ηλιακό πλέγμα με τα 12 γάγγλια του.


Εχω δώσει σχεδιαγράματα,βρές τα αν θές.Για να καταλάβεις την κευλόντια μηχανική,πρέπει να έχεις στον νού σου την ολογραφικότητα του σύμπαντος.Η ίδια εικόνα βρίσκεται σε όλα τα κομμάτια του πάζλ.Είναι το ίδιο πράγμα παντού,άν κόψεις ένα κομμάτι τότε δέν θα έχεις κόψει απλά ένα μέρος απο το πάζλ αλλά ένα μέρος που έχει όλες τις πληροφορίες την εικόνας,την ίδια την εικόνα.Σημαίνει αυτό το ένα είναι μέσα σε όλα.

Σου είπα ποιό πάνω οτι επειδή το 2ο τσάκρα βρίσκεται κάτω απο τον αφαλό,δέν σημαίνει απαραίτητα οτι θα είναι εκεί και τα συναισθήματα ή η σεξουαλικότητα και μετά με ξαναρωτάς πώς εξηγείς τις θέσεις που μου είπες! Τέλος πάντων.Για να καταλάβεις αυτά που σου λέω (επειδή προφανώς δέν έχω καλή μεταδοτικότητα) πρέπει να μελετήσεις μόνος σου.Τα πράγματα δέν είναι τόσο απλά όσο φένονται,δέν είναι μόνο τα 7 τσάκρα και τα 7 σώματα η κουνταλίνη και οι αμπελοφιλοσοφίες της αγνότητας και της αγάπης και μετά τέλος.Αυτά διδάσκουν όλες οι έκπτωτες διδασκαλίες.

Για να σου δώσω να καταλάβεις και κατι άλλο,το συναισθηματικό σώμα βρίσκεται γύρω απο το φυσικό σώμα και αλληλεπιδρά με τα άλλα σώματα,όπως το αστρικό για παράδειγμα.Το πράγμα είναι στην πραγματικότητα πάρα πολλύ περίπλοκο και δέν αρκεί μια απλή εξήγηση, οι γνώσεις μας είναι απίστευτα επιφανιακές και όχι τίποτα άλλο αλλά νομίζουμε οτι τα ξέρουμε.

Αυτά που ξέρω εγώ για την κευλόντια μηχανική συγκρίνονται με αυτά που ξέρει ένα παιδί α δημοτικού στα μαθηματικά.Απλά δίνω μια ιδέα.

Η ιστοσελίδα αναφέρεται μόνο περιλητικά,και αυτό γιατί είναι πρακτικά αδύνατον να μεταφερθει η αναλυτική και λεπτομεριακή γνώση.Μόνο ένας Avatar (κάποιος που έχει ευρία συνειδηση μέχρι την 12η διάσταση)μπορεί να καταλάβει 100% και αυτό γιατί απο εκεί προέρχονται αυτές οι πληροφορίες,γνωστά ώς maharata texts.

Φίλε υπηρέτη είναι χάσιμο χρόνου αυτό που κάνουμε.Ας το σταματήσουμε και ας κοιτάξει ο καθένας τον δρόμο του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 18:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως θες..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2010, 20:54:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρόσεξε οτι καμία διδασκαλία δέν μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει με λεπτομέριες τις εσωτερικές διαδικασίες,σου λένε έχεις αυτά τσάκρα και αυτό είναι,πρέπει να ανεβάσεις την κουνταλίνη και τέλος.Δέν είναι έτσι όμως,υπάρχουν πάρα πολλά ακόμα.

Θα μου επιτρέψεις να σου πω πως .. η αναζήτηση της φιλοσοφικής λίθου είναι μια πραγματικότητα..μια αλχημική επιστήμη..η επιστήμη της μετατροπής..θα σου πω μόνο δυο άτομα που έχουν πραγματοποιήσει αυτή την επιστήμη. Νίκολας Φλαμέ και ο Αγιος Γερμανός!

Υπάρχουν όλες οι γνώσεις και διαδικασίες με τρομακτικές λεπτομέρειες!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 29/04/2010 21:02:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 15:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να σταματήσεις την εσωτερική φλυαρία; Τι σε εμποδίζει να το κάνεις ή τι σε ωθεί συνέχεια σε αυτό;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 15:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η ερώτηση προέκυψε από μια συζήτηση που είχαμε στο Το κάρμα απο μια πιo βαθιά όψη.
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10535&whichpage=6&ARCHIVE=

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 16:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτοί που έχουν σοβαρά βιώματα μεταφυσικής,αποφεύγουν να μιλάνε δημόσια,και ο λόγος που το κάνουν είναι επειδή-κατα την άποψή μου- ντρέπονται.Όπως και να το κάνουμε δέν είναι τόσο εύκολο να δημοσιεύεις τις προσωπικές εμπειρίες σου,ακόμα και αυτές που έχουν κάποιο γενικό περιεχόμενο.Αυτό δέν είναι ένα είδος υπερηφάνιας?Δέν λέω τα βιώματά μου για να μήν "χαλάσω" το όνομα εδω μέσα.

Θα πεί κάποιος,με εμπειρίες,οτι υπάρχει κίνδυνος.Αυτός κατα την άποψή τους είναι ο λόγος που δέν μιλάνε.Προσωπικά δέν το πιστεύω αυτό,γιατί άντε και πές οτι υπάρχει όντως κίνδυνος να μπείς βαθιά στα στρώματα της πραγματικότητας,το θέμα είναι όμως οτι κάποιος άπειρος θα χρειαστεί χρόνια για να μπεί μέσα. Θα έχει όλο τον χρόνο του για να γίνει έτοιμος δηλαδή.

Κατα την άποψή μου,δέν υπάρχει λόγος σιωπής.

Λοιπόν,ποιός τολμάει να περιγράψει τα "εξωφυσικά" βιώματά του?Για να κατατοπιστούμε καλύτερα και οι υπόλοιποι.

Υ.Σ. Είμαι σίγουρος οτι οι περισσότεροι απο εμάς έχουν κάποιες εμπειρίες μόνο την νύχτα,τότε δηλαδή που το φυσικό σώμα είναι σε αναστολή.

Edited by - strangerz2 on 03/06/2010 16:38:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 18:40:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε strangerz2 για να μην αρχίσουμε και λέμε διάφορες εμπειρίες, ας συγκεντρωθούμε σε μια εργασία και ας μιλήσουμε πάνω σε αυτήν.. αν βέβαια το θες εσύ , αλλα και οι υπόλοιποι φίλοι.

Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι ο άνθρωπος είναι μηχανικός, λειτούργει μηχανικά, σκέπτεται μηχανικά, τρώει μηχανικά , μιλεί ,οδηγάει, βλέπει, προχωρεί, μηχανικά κ.λπ. δηλ δεν έχει επίγνωση αυτών που κάνει.

Και ρωτώ. Μπορεί κάποιος να σταματήσει την εσωτερική φλυαρία; Τι τον εμποδίζει να το κάνει ή τι τον ωθεί συνέχεια σε αυτό;

Επίσης αν κάποιος μπορεί να παρατηρήσει την εσωτερική φλυαρία τότε η εσωτερική φλυαρία δεν είναι ο παρατηρητής! Σωστά;

Για έμενα αυτή η εσωτερική φλυαρία είναι μια μηχανικότητα.. λειτουργεί παρά την θέληση μας. Αν θέλουμε να σπάσουμε όλες τις μηχανικότητες και να βγούμε έξω από αυτήν, πρέπει να μπορούμε να δούμε τι είναι αυτό που μας δεσμεύει. Αν δεν μπορούμε να το δούμε τότε δεν θα μπορέσουμε ποτέ να το ξεπεράσουμε.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/06/2010 18:45:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 19:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που υποστηρίζω είναι ότι ο άνθρωπος είναι μηχανικός, λειτούργει μηχανικά, σκέπτεται μηχανικά, τρώει μηχανικά , μιλεί ,οδηγάει, βλέπει, προχωρεί, μηχανικά κ.λπ. δηλ δεν έχει επίγνωση αυτών που κάνει.

Πιστεύω πως οι περισσότεροι συμφωνούν σε αυτό.Το να ζούμε την κάθε στιγμή,είναι κάτι που πρέπει να θεωρείται δεδομένο,διαφορετικά δέν ζούμε,σωστά? Περνάει η ζωή μας σαν ταινία και εμείς απλώς την αφήνουμε να φύγει,δέν την ζούμε.

Παίζει καταλυτικό ρόλο το συναίσθημα.Η μηχανικότητα του ανθρώπου μπορεί να σπάσει όταν ζήσει κάτι έντονο,παράδειγμα,όλοι θυμόμαστε πώς νιώθαμε και πώς ζούσαμε όταν ερωτευτήκαμε.
Δέν λέω οτι είναι σωστό να κυνηγάς το συναίσθημα για να ζείς,γιατί υπάρχει ο κίνδυνος του λάθους.Μπορεί κάποιος δηλαδή να καταλάβει λάθος(αυτός που δέν ξέρει τί είναι ο έρωτας) και αντί για τον έρωτα να κυνηγάει τον πόθο,την στιγμηαία απόλαυση και γενικά την νούμερο ένα αιτία του κακού στις ημέρες μας,την λαγνεία.

Πάντως η αλήθεια είναι,οτι αρνητικά και θετικά συναισθήματα μας κάνουν να ζούμε έντονα.

Η ζωή μας είναι τέτοια που πρέπει να βρίσκουμε το όμορφο μέσα σε κάθετι και να το ζούμε.

Απο την δική μου οπτική,δέν πιστεύω οτι κάποιος άπαξ και καταλάβει οτι ζεί μηχανικά,θα αρχίσει να το αλλάζει αυτό.Υπάρχουν πολλοί παράγοντες και πολλές ωθήσεις,εσωτερικές και εξωτερικές,που δέν μας αφήνουν να κάνουμε αυτό που πιστεύουμε οτι είναι το σωστό,στην συγκεκριμένη περίπτωση το να ζείς την στιγμή.

quote:
Και ρωτώ Μπορεί κάποιος να σταματήσει την εσωτερική φλυαρία; Τι τον εμποδίζει να το κάνει ή τι τον ωθεί συνέχεια σε αυτό;

Προσωπικά την εσωτερική φλυαρία μπορώ να την σταματήσω εύκολα,και για ώρες να μην μιλάω εσωτερικά.Όμως δέν είναι μόνο η εσωτερική φλυαρία,είναι γενικά οι νοητικοί συνειρμοί και ασυνείδητες νοητικές λειτουργίες που δέν σε αφήνουν ήσυχο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 19:10:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει άμεση συσχέτιση μεταξύ συναισθήματος και του να ζείς την στιγμή.Αν κάποιος καταφέρει να κάνει χαρά του την διαδικασία,τότε εύκολα θα το πετύχει,πώς όμως μπορεί να γίνει ευχάριστη αυτή η διαδικασία> Δέν νομίζω οτι γίνεται αυτό,είναι σάν να πρέπει να δουλεύεις 24ώρες το 24ωρο.Νιώθω σάν σκλάβος αν πρέπει να το κάνω ενώ δέν θέλω,ενώ δέν με ευχαριστεί και το βρίσκω κουραστικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2010, 20:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω πολλή γνώση επί του θέματος... αλλά έχω απλά κάποιες σκέψεις.

Η εσωτερική φλυαρία νομίζω οτι υπάρχει όσο περισσότερο έχουμε αφήσει σε αταξία τον νού μας (και αυτό μπορεί να συμβαίνει για διάφορους λόγους π.χ. αδυναμία να βρούμε μία ικανοποιητική λύση για ένα πρόβλημα της καθημερινότητας).

Υπήρχε μία περίοδος που τα είχα όλα τα πράγματα της καθημερινότητας πολύ τακτοποιημένα (δεν σημαίνει οτι τα έκανα μηχανικά, τα ήθελα να τα έχω έτσι τακτοποιημένα) και μία μέρα αυτή η φλυαρία σταμάτησε από μόνη της. Λέω τότε στον εαυτό μου "ωραία τι να σκεφτώ τώρα;" και σχέδον με πίεζα να σκεφτώ κάτι γιατί βαριόμουν να μην σκέφτομαι τίποτα άλλα δεν μου ερχόταν κάτι. Μου είχε κάνει τόσο πολύ εντύπωση!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 10:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι έχετε διαβάσει τις πρώτες σελίδες αυτού του τόπικ;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 10:28:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι να μου επιτρέψετε να βοηθήσω τον συλλογισμό σας.. ..

Η ΟΥΣΙΑ δεν είναι κάτι νοητικό. Έτσι δεν μπορούμε να πούμε

quote:
Earendil Το μυαλό μου οργανώνει την προσωπικότητα μου για να δρά σύμφωνα με την ουσία, το μυαλό μου είναι αυτό που συλλαμβάνει την ουσία, μάλλον.

Όταν δρα η Ουσία τότε το μυαλό και η προσωπικότητα γίνονται οι υπηρέτες.. στην αντίθετη περίπτωση, γίνονται οι κύριοι και η ΟΥΣΙΑ το έρμαιο!

quote:
Earendil Άρα (επίσης μάλλον) η ουσία είναι η αιτία της ύπαρξης της προσωπικότητας.(;)

Η προσωπικότητα υπάρχει επειδή υπάρχει το διανοητικό. Πχ σε ένα ζώο υπάρχει προσωπικότητα; Υπάρχει όμως.. ένστικτο… σοφία της φύσης.

quote:

Εαρινός Να δεχθώ την ουσία ως αρμονία ανάμεσα στο συνειδητό και στο ασυνείδητο και μάλιστα αναφερόμενη και εκ-πορευόμενη απο έναν καλλιεργημένο-πειθαρχημένο νού , με εν-συναίσθηση και επιδραστικότητα και ως δομικό στοιχείο ενός υπρ-κείμενου νού , με υπερ-κείμενη σκέψη , ικανού να κάνει delete kai reset και re-boot ενεργητικά...


Να ¨δεχτείς¨ την ΟΥΣΙΑ ως συνείδηση η οποία μπορεί να γίνει ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Δηλ να αυτό-αναγνωριστει χωρίς κάποιο μέσο! Τότε είναι που κάποιος ξέρει τι είναι η ΟΥΣΙΑ ..ποτέ πιο πριν. Όλα τα πιο πριν είναι διανοητικοί συλλογισμοί.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/06/2010 10:31:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 10:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βασικό ερώτημα που προκύπτει και μας αφορά όλους, τον καθένα μας είναι το εξής: Η ίδια μας η φύση που Εδράζεται στην Άπειρη Συνείδηση μας δημιουργεί την υποχρέωση να βιώσουμε την Αλήθεια. Το τι σημαίνει αυτό και τι συνέπειες έχει πρέπει να το ανακαλύψουμε στην πράξη. Μπορούμε να το κάνουμε; Μπορούμε να βιώσουμε τον Αληθινό Εαυτό μας; το Άπειρο; το Απόλυτο;


Αυτό που λέμε είναι τελείως απλό και φυσικό. Ξεκινάμε από αυτό που είμαστε, διευρύνουμε αυτό που είμαστε, βιώνουμε αυτό που Είμαστε στο Βάθος. Δεν μιλάμε ούτε γιά θεωρίες, ούτε γιά εκκλησίες και σκοπιμότητες, ούτε για εκμετάλευση, είτε ιδεολογική, είτε οικονομική, ούτε γιά τίποτα άλλο.


Ο καθένας πρέπει μόνος του, μέσα του να βρει την Αλήθεια. Κι αν υπάρχει ανάγκη να συζητήσουμε ας συζητήσουμε. Αλλά ας το κάνουμε σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, πέρα από θεωρίες, πέρα από προσωπικές συγχίσεις και μέσα σε ένα ευπρεπές κλίμα.


Λοιπόν αγαπητοί φίλοι: Μπορούμε να δούμε την μεταφυσική σαν προσωπικό βίωμα; Μπορούμε να βιώσουμε τον Αληθινό Εαυτό μας; Το Απόλυτο;
==================================================================

Μιλάμε για την διερεύνηση της αλήθειας φίλε μου Υπηρέτη -μικρούλη-...

....και αναπόφευκτα γίνεται συσχετισμός του σημερινού εαυτού μας , του κοινωνικά διαμορφωμένου μέσα απο την εκ-πολιτιστική διαδικασία την οποία όλοι μας "υποσθήκαμε" και θα μπορούσα να πώ "υφιστάμεθα" σε καθημερινή βάση , μιάς και κάθε σκέψη ..κάθε αξιολόγησή μας "περνάει" μέσα απο τον δοσμένο κώδικα -κοινωνικό- περί ορθού και λάθους και πράγματι αυτό μας χειραγωγεί και ορίζει κάθε εσωτερική μας διεργασία!

Υπάρχει η "απαίτηση" απο την άλλη μεριά για επιστροφή -ίσως και παλιγγραφή- σε κείνη την καθαρή ψυχή του νεο-γέννητου παιδιού ... την "αμόλυντη" 'οπως εικάζεται...που δεν έχει επι-μολυνθεί απο ηθικούς προστακτικούς κώδικες -πεποιθήσεις-προκαταλλήψεις και βιώματα ενοχοποιητικού τύπου .....!

Ωραία λοιπόν , ας το κάνουμε και η πρώτη ερώτηση εκ των πραγμάτων -κατα την γνώμη μου- μπορεί να είναι η εξής:

-Υπάρχει έστω και μια περίπτωση , ο οποιοσδήποτε άνθρωπος , οπουδήποτε αυτός και αν βρίσκεται πάνω στην γή , να πούμε ότι δεν είναι υποκείμενος στις γονεϊκές εντολές και κατευθύνσεις?

-Υπάρχει περίπτωση -ο οποιοσδήποτε- άνθρωπος , να μην συμπεριλάβει στην σκέψη του και στο λογισμικό του , ότι εκτός απο μονάδα ... αποτελεί και κύτταρο μιας κοινωνίας που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να αγνοήσει???

-Και αυτό -σε κάθε περίπτωση- δεν ορίζει μια μορφή εξάρτησης ή και φόβου ή ακόμα-ακόμα αδυναμίας συνεύρεσης???

-Θα δεχθούμε την "συνέργεια" ως δομικό λίθο για την οποιαδήποτε περαιτέρω βελτίωση και εξέλιξη σε οποιοδήποτε τομέα και θα δεχθούμε ότι η επίτευξή της "περνάει" μέσα απο μια σειρά -πρωτίστως- εσωτερικών διαδικασιών αλλα και της ανάλογης παιδείας??


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 13:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εαρινέ,για να καταλάβεις αυτά που σου λέει ο υπηρέτης,(υπηρέτης της ουσίας του προφανώς),θα πρέπει να έχεις κάποια εμπειρία στο θέμα του διαλογισμού.Εννοώ τον αληθινό διαλογισμό,όχι κάποιον συλογισμό που κάνεις με τον νού σου ενώ έχεις κλειστά μάτια και χαλαρώνεις σε στάση οκλαδόν.

Στον αληθινό διαλογισμό,σταδιακά αρχίζεις να αισθάνεσαι την κοσμική ενέργεια.Στην αρχή νιώθεις μια δόνηση στο κέντρο του εγκεφάλου σου που ολοένα και αυξάνεται.Αργότερα αισθάνεσαι όλο σου το σώμα να δονείται και σταδιακά γίνεσαι ένα με το σύμπαν,όπως μια κεραία συντονίζεται με συχνότητες,έτσι και το σώμα σου συντονίζεται με όλες τις συχνότητες του σύμπαντος.

Μιλάμε λοιπόν πρακτικά,χωρίς έννοιες και συλλογισμούς,μόνο με εμπειρίες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 15:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εαρινέ,για να καταλάβεις αυτά που σου λέει ο υπηρέτης,(υπηρέτης της ουσίας του προφανώς),θα πρέπει να έχεις κάποια εμπειρία στο θέμα του διαλογισμού.Εννοώ τον αληθινό διαλογισμό,όχι κάποιον συλογισμό που κάνεις με τον νού σου ενώ έχεις κλειστά μάτια και χαλαρώνεις σε στάση οκλαδόν.

Στον αληθινό διαλογισμό,σταδιακά αρχίζεις να αισθάνεσαι την κοσμική ενέργεια.Στην αρχή νιώθεις μια δόνηση στο κέντρο του εγκεφάλου σου που ολοένα και αυξάνεται.Αργότερα αισθάνεσαι όλο σου το σώμα να δονείται και σταδιακά γίνεσαι ένα με το σύμπαν,όπως μια κεραία συντονίζεται με συχνότητες,έτσι και το σώμα σου συντονίζεται με όλες τις συχνότητες του σύμπαντος.

Μιλάμε λοιπόν πρακτικά,χωρίς έννοιες και συλλογισμούς,μόνο με εμπειρίες.



Για να δείς , ότι δεν είμαι κανένας "παραδόπιστος" και έχω την καλή διάθεση να εστιάσω στα όσα λές...θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:

-"Και σαν δονηθώ με το σύμπαν..συντονισθώ..τι πρακτικό αποτέλεσμα θα έχει αυτό για μένα και την ζωή μου ή την ζωή του καθενός"???

Θα βελτιωθώ ως άνθρωπος και αυτό θα επιτελέσει θεματική νοητική αλλαγή στάσης απέναντι στα πράματα , με λίγα λόγια μετά απο αυτήν την εμπειρία όλα όσα πίστευα και διαστρωμάτωναν τον νού μου ... θα αλλάξουν άρδην και θα αρχίσω να βλέπω τους ανθρώπους με άλλο "μάτι" και θα συνυπάρχω μαζί τους σε μια άλλη κατα-νόηση???

Και πως θα γίνει αυτό...πιο είναι το σκεπτικό και οι αρχές του???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 15:26:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα βελτιωθώ ως άνθρωπος και αυτό θα επιτελέσει θεματική νοητική αλλαγή στάσης απέναντι στα πράματα , με λίγα λόγια μετά απο αυτήν την εμπειρία όλα όσα πίστευα και διαστρωμάτωναν τον νού μου ... θα αλλάξουν άρδην και θα αρχίσω να βλέπω τους ανθρώπους με άλλο "μάτι" και θα συνυπάρχω μαζί τους σε μια άλλη κατα-νόηση???

O στόχος του διαλογισμού είναι η πνευματική εξέλιξη.Είναι ο τρόπος για να θυμηθούμε ποιοί ήμασταν προτού ενσαρκωθούμε στην γή.Είναι μια διαδικασία ανάβασης στην πηγή.Δέν έχει να κάνει με το "να είμαι καλύτερος άνθρωπος" μπορεί να γίνει αυτό,αλλά ώς φυσικό επακόλουθο.Για να θέλεις να προχωρήσεις,θα πρέπει πρώτα να έχεις συνειδητοποιήσει οτι δέν είσι μόνο σάρκα και οστά,αλλά κάτι περισσότερο.Όσο προχωράει κάποιος αλλο τόσο αλλάζει η αντίληψή του,γιατί καταλαβαίνει περισσότερα.

quote:
Και πως θα γίνει αυτό...πιο είναι το σκεπτικό και οι αρχές του???

Η απλή και προσιτή πρακτική διαλογισμού σε όλους,είναι αυτή εδώ:http://www.youtube.com/watch?v=e0rSmxsVHPE

Δές όλο το βίντεο,μήν βαρεθείς στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 16:15:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Εαρινός μου αρέσει που έχεις μια αγνή πρόθεση για αναζήτηση των όσων λέγονται. Αλλα πάλι ζητάς βεβαιώσεις και αποδείξεις μέσα από τον νου.. κοίτα σαν ψυχολόγος τον εαυτό σου.. γιατί κάνεις αυτές τις ερωτήσεις; Τι κρύβεται ψυχολογικά πίσω από αυτά που ρωτάς; Αυτό θα ήταν μια πολύ καλή αρχή πάνω στην παρατήρηση του ψυχολογικού εαυτού.

Θα σου δώσω μερικές απαντήσεις..αλλα και πάλι δεν σου επιβεβαιώνουν τίποτα επειδή μια άλλη σκέψη και ένα καινούριο ερώτημα μπορεί να δημιουργηθεί και συνεχώς να κινείσαι στην περιφέρεια του ψυχολογικού εαυτού και ποτέ προς το κέντρο αυτού που ΕΙΣΑΙ.

quote:
-"Και σαν δονηθώ με το σύμπαν..συντονισθώ..τι πρακτικό αποτέλεσμα θα έχει αυτό για μένα και την ζωή μου ή την ζωή του καθενός"???

Δεν θα το περιέγραφα έτσι… αλλα δεν πειράζει προς το παρόν.. Το πρακτικό αποτέλεσμα θα ήταν ότι για πρώτη φορά θα από-ταυτιζοσουν από όλα αυτά που νομίζεις ότι είσαι. Έχεις μια εντύπωση, μια ιδέα, για το ποιος είσαι. Αναγνωρίζεις ως εαυτό μια εικόνα..μια διανοητική εικόνα. Η αποτάυτιση από αυτό σε φέρνει στην ΚΑΘΑΡΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΣΟΥ.

quote:
Θα βελτιωθώ ως άνθρωπος και αυτό θα επιτελέσει θεματική νοητική αλλαγή στάσης απέναντι στα πράματα , με λίγα λόγια μετά από αυτήν την εμπειρία όλα όσα πίστευα και διαστρωμάτωναν τον νού μου ... θα αλλάξουν άρδην και θα αρχίσω να βλέπω τους ανθρώπους με άλλο "μάτι" και θα συνυπάρχω μαζί τους σε μια άλλη κατα-νόηση???

Ναι! ΤΩΡΑ δρας όχι μόνο εσύ.. μέσα από την ψευδή εικόνα αυτού που είσαι, την διαμορφωμένη προσωπικότητα και τα διάφορα εγώ. Όταν έχεις ή όταν δεν θα είσαι ταυτισμένος με αυτά ,τότε θα δρας χωρίς αυτά.. Αυτό είναι κάτι που η ψευδη εικονα αυτου που εισαι, η διαμορφωμένη προσωπικότητα και τα διάφορα εγώ δια μέσου του διανοητικού δεν θα συλλάβουν ποτέ… επειδή είναι κάτι που δεν είναι αυτά.

quote:
Και πως θα γίνει αυτό...πιο είναι το σκεπτικό και οι αρχές του???

Το σκεπτικό είναι ότι υπάρχουν 3ων ειδών πράγματα που κρατούν την συνείδηση φυλακισμένη.. Αυτά είναι .. η ΤΑΥΤΙΣΗ, Η ΓΟΗΤΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΥΠΝΟΣ. Θα μου επιτρέψεις να κάνω μια λεπτομερή με παραδείγματα αναφορά πάνω στο καθένα ξεχωριστά την επόμενη φορά που θα έχω τον χρόνο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 17:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Υπηρέτη , διάβασα με ιδιαίτερη προσοχή τα όσα είπες και έχω να "αντιπαραθέσω" τα εξής:

Ασφαλώς μεσα απο το διάβα μου και την περι-ηγησή μου -τόσα χρόνια- σε βιβλία ψυχολογίας -και όχι μόνο-, δειλά-δειλά στην αρχή και με μεγαλύτερο βηματισμό στην συνέχεια συνετελέσθη εντός μου μια δομική αλλαγή , συγκροτώντας έναν "υπερ-κείμενο- εαυτό μεταξύ πραγματικού-πραγματικότητας...μεταξύ επιθυμίας και αιτημάτων...μεταξύ του "ψυχολογικού εαυτού" και του "πρωτεύοντος εαυτού" , μεταξύ λογικής και συναισθήματος...μεταξύ πηγαίων επιθυμιών και εντέχνως δομημένων και υποστασιοποιηθέντων ταυτόχρονα...

Μπόρεσα να βλέπω πλέον πίσω απο την κουρτίνα των συμπεριφορών και να αφουγκράζομαι την ψυχή και τον πόνο των ανθρώπων , ακομα και στις πιο ακραίες συμπερφορές και στιγμές απόγνωσής τους...μπόρεσα και μπορώ πλέον να βρίσκω μόνο όμορφα συναισθήματα , τόσο για τον εαυό μου αλλα και για κάθε συνανθρωπό μου...

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω , ότι οδηγήθηκε ο εαυτός μου στην εμφάνιση και ΚΑΙ ενός άλλου εαυτού που κυριαρχεί και επισημαίνει , ποιά "φωνή" κάθε φορά θέλει να αναλάβει και για ποιό λόγο θέλει να αναλάβει αλλα και ποιά είναι η διάτρηση εκείνη που οργανώνει και αναζωπυρώνει αυτήν την έλλειψη , που θέλει να δεσμεύσει το "συνειδητό" μέρος μου πρός χάριν της απόλαυσής της και μόνο , αγνοώντας εμένα ως οντότητα "συλλογική"...!

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω , ότι πλέον δεν βλέπω μια ματιά...μια συμπεριφορά ή μια κίνηση...βλέπω πίσω απο την κουρτίνα και αφουγκράζομαι φίλε μου εσώψυχες διαμαρτυρίες...πόνους και επιθυμίες!

Το ταξίδι δεν ήταν εύκολο...δοκιμάσθηκα πολύ και δεν θέλω να αναφερθώ περισσότερο σε αυτά τα θέματα...τα αποτελέσματα πάντως ηταν θεαματικά και σε όλα τα επίπεδα της ζωής μου...σε κάθε περίπτωση ακούω τα όσα λές/έτε...με προσοχή...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 19:33:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Εαρινέ αξίζει να διαβάσεις το θέμα αυτό απο την σελίδα:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=32&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10389
Ίσως απαντηθούν διάφορες απορίες σου..

Και λισως σε βοηθήσουν και τα σχήματα αυτής της σελίδας(που είναι μέσα σε αυτές που προτείνω να διαβάσεις):
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=38&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10389Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2010, 23:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
μπόρεσα και μπορώ πλέον να βρίσκω μόνο όμορφα συναισθήματα , τόσο για τον εαυό μου αλλα και για κάθε συνανθρωπό μου...

One love
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy