ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 13:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δουλειά μας, δεν είναι η συντήρηση του συμβολισμού, αλλά ο αποσυμβολισμός. Προσπάθησε δηλ. να πεις με απλά λόγια σε έναν άσχετο με τον Εσωτερισμό, τι σημαίνει η φράση "σιωπή του Νου". Αποσυμβόλισε δηλ. την έννοια, κάνε την πιο προσιτή στον απλό κόσμο. Σιωπή του Νου > αδράνεια του Νου (αυτό μπορεί π.χ να το καταλάβει ένας φυσικός), αγάντα με τον Νου (αυτό μπορεί π.χ να το καταλάβει ένας ψαράς ή ένας ναυτικός), παύση του Νου (αυτό μπορεί π.χ να το καταλάβει ένας μουσικός). Ο κάθε άνθρωπος δίνει μια ιδιαίτερη έννοια στην λέξη "σιωπή". Άλλος εννοεί παύση, άλλος εννοεί αδράνεια, άλλος εννοεί την υπομονή, την καρτερία. Η απόλυτη σημασία της λέξης "σιωπή" συμπεριλαμβάνει όλες αυτές τις ερμηνείες κι ακόμη περισσότερες. Η Μπλαβάτσκυ μιλούσε π.χ για τον θάνατο του Νου. Έλεγε "σκοτώστε το Νου σας". Και παρότι η λέξη "σκοτώστε" ηχεί ... δολοφονικά, εννοούσε ασφαλώς αυτήν την σιωπή ... "σωπάστε το Νου σας".

Δεν έχει λοιπόν καμία αξία αν εγώ πάω να μιλήσω σε κάποιον χρησιμοποιώντας τον συμβολισμό που έμαθα από τα Αρχαία και Ιερά Κείμενα. Δεν θα με καταλάβει, και δικαίως δεν θα με καταλάβει. Αν εγώ δεν πλησιάσω τον ψαρά, αν εγώ δεν του μιλήσω στην γλώσσα του, πως θα με καταλάβει ;

Στην πηγή του, ο άνθρωπος μαθαίνει το Απόλυτο. Τι σημαίνει αυτό ; Εκτός των άλλων, σημαίνει πως μαθαίνει και τις έννοιες με την απόλυτη σημασία τους. Γνωρίζει ότι η έννοια της σιωπής, ερμηνεύεται από τον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά και γνωρίζει και όλες αυτές τις ξεχωριστές έννοιες, έτσι ώστε όταν έρθει σε επαφή με τον συνάνθρωπό του να του μιλήσει για την "σιωπή του Νου" όπως την εννοεί ο συνάνθρωπός του, όχι ο ίδιος.

Αν εγώ τώρα σου μιλήσω με άλλη γλώσσα, π.χ με μηδενικά και άσσους, θα με καταλάβεις ; Αν εγώ σου μιλήσω για την σιωπή του Νου, λέγοντας -...---- ... ---- καταλαβαίνεις τι λέω ; Όχι. Ούτε καταλαβαίνεις, ούτε πρόκειται να καταλάβεις αν δεν μάθεις τον δικό μου κώδικα επικοινωνίας. Ο alfa-omega έχει δυο καραμέλες και πιπιλάει : η μία ονομάζεται "προσωπικότητα", η άλλη ονομάζεται "ψυχή". O alfa-omega καταλαβαίνει φυσικά τι λέει όταν αναφέρεται ο ίδιος σ' αυτές. Αλλά το καταλαβαίνει μονάχα αυτός! Γιατί αν του ζητηθεί να ερμηνεύσει αυτές τις έννοιες - που υποτίθεται ότι τις γνωρίζει ο ίδιος και τις κατανοεί - θα σου πει ένα σωρό μπούρδες. Ποια είναι λοιπόν η αξία να γνωρίζω κάτι εγώ αλλά να μην μπορώ να το ερμηνεύσω στους άλλους ; Καμία αξία.

Το ίδιο συμβαίνει και με τα προσωπικά βιώματα, είτε αυτά ανήκουν στην σφαίρα του μεταφυσικού, είτε ανήκουν στην σφαίρα του φυσικού. Ποια είναι η αξία να μου λες πως ταξιδεύεις σε άλλους κόσμους και πως μελετάς τα Ακασικά Αρχεία με το κοιμισμένο σώμα σου, όταν εγώ αν σου ζητήσω αυτό να μου το ερμηνεύσεις, θα με κοιτάς σαν χάνος ; Και μπορεί αυτό για σένα να είναι πολύ σημαντικό, πολύ σπουδαίο, από την στιγμή όμως που δεν μπορείς να το κοινωνήσεις με τους υπολοίπους συνανθρώπους σου, χάνει την αξία του, ευτελίζεται. Και ευτελίζεται και εξευτελίζεται από σένα τον ίδιο. Γιατί λοιπόν ευτελίζεις τα βιώματά σου ;

Κάποτε υπήρχε ένας φίλος σ' αυτό το φόρουμ. Τον ήξερα προσωπικά, είχα πάει και στο σπίτι του, είχα γνωρίσει και την οικογένειά του, είχαμε πιει και ένα τσίπουρο και ένα κρασί μαζί. Συνομιλούσαμε και κάναμε και πλάκα μεταξύ μας. Κάποια στιγμή αυτός ο άνθρωπος έγραψε ένα βιβλίο. Και σκέφτηκε να το παρουσιάσει μέσα από το esoterica.gr. Καλώς έπραξε. Όμως ο τρόπος με τον οποίο το παρουσίασε, ήταν άθλιος. Θύμωσα και τον ρώτησα "γιατί ρε φίλε ξευτιλίζεις την δουλειά σου, τον κόπο σου και τις ώρες που ξόδεψες για να φτιάξεις κάτι; για να πεις δυο κουβεντούλες στον κόσμο ;". Με τον ίδιο λοιπόν τρόπο, ρωτάω και σένα ΥΠΗΡΕΤΗ : "Γιατί ξευτιλίζεις τα βιώματά σου, γιατί ευτελίζεις την εργασία σου και τον κόπο που χρειάστηκες για να βιώσεις όλα αυτά που λες ;".


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 12/01/2010 14:29:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 14:46:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Απόλυτη Γνώση συνεπάγεται απόδοση και μετάδοσή της. Σου είχα πει πως αδιαφορώ για την μετάδοση αλλά με ενδιαφέρει η απόδοση. Με ενδιαφέρει δηλ. πρώτα να μπορέσω εγώ - γιατί εγώ σου γράφω, εγώ σου μιλάω, δεν σου γράφει ο Τάδε, δεν σου μιλάει ο Τάδε - να αποδώσω αυτό που γνωρίζω. Αν δεν μπορέσω εγώ να σου αποδώσω το βίωμά μου, τότε πως αυτό το βίωμα θα μεταδωθεί σε σένα ; Αν αυτό που προσπαθώ να σου δώσω, δεν αποδωθεί σωστά από μένα, τότε θα σου μεταδώσω κάτι λάθος. Με έχεις δει εμένα ποτέ να γράφω "δεν εννοούσα αυτό, αλλά εννοούσα το άλλο"; Με έχεις δει ; Γιατί ; Γιατί ποτέ δεν απολογούμαι για ότι γράφω και ποτέ δεν εννοώ κάτι άλλο απ' αυτό που γράφω. Προσπαθώ λοιπόν, ότι εννοώ να το γράφω, έχοντας ως πρώτη μου δουλειά την σωστή απόδοσή του στους συνομιλητές μου.

Θέλεις να σου απαντήσω αν αναστήθηκε ο Ιησούς ; Αν δεν ξέρω ποια έννοια δίνεις εσύ στην ανάσταση, πως θα το κάνω ; Τι σημαίνει "ανάσταση" για σένα ; Αν δεν το ξέρω, πως θα μιλήσω στην γλώσσα σου ; Σου φτάνει αν σου πω ένα ναι ή ένα όχι ; Θέλεις να δεις αν συμφωνούμε ή αν διαφωνούμε ; Πες μου τι σημαίνει "Ανάσταση" για σένα και θα σου πω αν αναστήθηκε ο Ιησούς ή όχι.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 15:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η απόδοση λοιπόν ενός βιώματος δεν είναι εύκολη δουλειά. Για να μπορέσεις να αποδώσεις ένα προσωπικό σου βίωμα, ο μόνος τρόπος είναι να καταφύγεις στην Τέχνη, στην λογοτεχνία ή στην ποίηση. Και το έχεις κάνει εσύ αυτό κάποια στιγμή. Αλλά για λίγο. Όταν κάποια στιγμή περιέγραφες ένα βίωμά σου, άθελά σου, ο λόγος σου έγινε ποιητικός. Όταν εγώ γράφω "αυτό να σας το πω μπορώ / το είναι μου έγινε νερό / έγινε κι η ψυχή μου Αχέρωντας / που 'φυγε μακρυά σας χαίροντας", τι θαρρείς πως κάνω ; Περιγράφω κι εγώ ένα μεταφυσικό βίωμά μου. Γίνομαι στιχουργός για να σου πω, το ίδιο που μου λες κι εσύ. Αν σου πω, "έγινε το είναι μου νερό, η ψυχή μου ποτάμι που έφυγε, που έρεε - εσύ το λες "πέταξε" - μακρυά σας, χαρούμενη", δεν είναι το ίδιο ; Ποιος σου είπε λοιπόν πως δεν καταλαβαίνω για τα ... πετάγματά σου, για τα ταξίδια σου ;

Πρόσεξε όμως : εμένα κανείς δεν θα με πει τρελό επειδή γράφω "αυτό να σας το πω μπορώ / το είναι μου έγινε νερό / έγινε κι η ψυχή μου Αχέρωντας / που 'φυγε μακρυά σας χαίροντας". Γιατί ; Γιατί το καμουφλάρω σε ένα τετράστιχο, το κάνω ποιηματάκι. Και στα ποιηματάκια, μπορείς να γράψεις ότι γουστάρεις. "Σε γνωρίζω από την κόψη / του σπαθιού την τρομερή / Σε γνωρίζω από την όψη / Που με βία μετρά τη γη" γράφει το παλικάρι μιλώντας για τι ; Για την ελευθερία. Την είδε το παλικάρι την Ελευθερία, την γνώρισε - σε γνωρίζω, λέει - Δεν είναι λοιπόν αυτό ένα μεταφυσικό βίωμα του Σολωμού που ο ίδιος το κάνει ποίημα ; Δεν είναι ένα όραμα ; Θα μπορούσε κάποιος να πει πως είναι ένας οραματισμός, πως ο Σολωμός οραματίσθηκε την Ελευθερία και την είδε με σπαθί.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 12/01/2010 15:13:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 15:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου εξηγήσω πρώτα το γιατί ο ένας υπηρέτης λέει ..ο ένας υπηρέτης!

Προσπάθησε να με καταλάβεις ..ξερώ ότι μπορείς.

Στην περιφέρεια του κύκλου υπάρχουν τριών ειδών ανθρώπων που είναι μόνιμοι κάτοικοι. Αυτοί είναι ο υπό αριθμό 1. Αυτός ο άνθρωπος έχει ένα κέντρο βαρύτητας που στηρίζεται στο κινητικοενστικτοσεξουαλικο!

Αυτοί οι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για καμιά φιλοσοφία ή γνώση κάποιου τέτοιου είδους. Είναι άτομα που ζουν παρορμητικά από τα ένστικτα τους. Μπορείς να διακρίνεις τέτοια άτομα ..είμαι ο σίγουρος ότι έχεις δει!

Ο υπό αριθμό 2 είναι τα άτομα εκείνα που έχουν ένα κέντρο βαρύτητας το οποίο στηρίζεται στο συναισθηματικό τους κέντρο. Αυτά τα άτομα είναι περισσότερο παρορμητικά στις αντιπάθειες και στις συμπάθειες ..ζουν σε ένα ποιο συναισθηματικό κόσμο και έχουν κλίση στην θρησκεία μέσα από την πιστή.

Επίσης μπορούν να δεχτούν πολύ εύκολα και να πιστέψουν σε κατι ..χωρίς να ερευνήσουν για το αν είναι αλήθεια αυτό για το οποίο πιστεύουν.

Ο υπό αριθμός 3 είναι τα άτομα εκείνα που έχουν ένα κέντρο βαρύτητας το οποίο στηρίζεται πιο πολύ στο διανοητικό. Όλα στηρίζονται γύρο από την σκέψη την φιλοσοφία, την αναζήτηση, από την μια σκέψη στην άλλη σκέψη, από το ένα συμπέρασμα στο άλλο συμπέρασμα.

Αυτά τα άτομα δεν σταματούν να ερευνούν. Οι σκέψεις και οι ιδέες είναι πιο σημαντικές και καμιά φορά αυτά τα άτομα χάνουν από το συναίσθημα! Επίσης είναι πολύ εύκολο σήμερα να υπερασπίζονται μια ιδέα και μεθαύριο κάποιος να τους αλλάξει την ιδέα και αυτό που σήμερα υπερασπίζονται αύριο να το μισούνε και αύριο μπορούν πάλι να αλλάξουν γνώμη αν κάποιος τους πείσει.

Ο υπό αριθμό 4 είναι τα άτομα εκείνα που εργάζονται για να αφυπνίσουν την συνείδηση. Αυτά τα άτομα λογο του ότι αφυπνίζουν την συνείδηση αποταυτιζονται από το μηχανικό κέντρο βαρύτητας που έχουν στο κινητικοενστικτοσεξουαλικο, το συναισθηματικό και το διανοητικό.. και αποκτούν ένα κέντρο βαρύτητας που έχει σχέση με την αφύπνιση της συνείδηση.

Δηλ. αντιδρά στα ερεθίσματα με σκοπό να ξυπνήσει την συνείδηση και όχι να αντιδράσει μηχανικά με ένα από τα κατωτέρα κέντρα που είπα πιο πάνω. Αυτό απαιτεί μια αδιάκοπη προσπάθεια στο να διατηρηθεί η επίγνωση.. επειδή δεν έχει αφυπνιστεί πλήρως και μόνιμα ..έχει την τάση να ταυτίζεται σε αυτά που προσέχει.

Αυτός ο άνθρωπος πρέπει να μπορεί να διατηρεί όσο πιο πολύ μπορεί την αφυπνισμένη συνείδηση πριν αυτή κυλίσει ξανά σε κάποια ταύτιση. Επειδή αυτό είναι κάτι που συμβαίνει ..τότε ο πονηρός άνθρωπος βρίσκει κάποια τεχνάσματα που να του προκαλούν ένα σοκ όταν η συνείδηση έχει την τάση να κυλίσει σε κάποια ταύτιση.

Αυτά τα τεχνάσματα μπορεί να είναι ένας ηθελημένος πόνος δηλ ένα πετραδάκι μέσα στο παπούτσι που θα του θυμίζει ότι δεν πρέπει να ταυτιστεί δηλ να κοιμηθεί.

Άλλο τέχνασμα είναι να κάνει μια συνήθεια ή ένα ελάττωμα «ξυπνητήρι» δηλ αυτό το ελάττωμα ή η συνήθεια να του θυμίζει ότι πρέπει να είναι συνειδητός ή το να έχει την επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή ή της ουσίας! Αυτό ο άνθρωπος μπορεί να έχει ένα μεγάλο ποσοστό μέσα στην ημέρα που να είναι αφυπνισμένος αλλά δεν μπορεί να είναι 24 ώρες το 24ωρο συνειδητός.

Πολλές φορές ο άνθρωπος Ν. 4 Αποκτά κάτι από τον άνθρωπο Ν. 5 Δηλ να βιώσει μια αντικειμενική συνείδηση. Να βίωση την ελευθερία της συνείδηση ..τον φωτισμό της.

Να «πάει» πέρα από τον νου και τις λέξεις και να «βυθιστεί σε ένα απέραντο άνοιγμα που δεν έχει καμιά κατεύθυνση ,κανένα προορισμό ..ένα άνοιγμα απόλυτα συνειδητό στην απειροτητα του χώρου. Αλλά αυτό δεν είναι ακόμα μόνιμο ...για αυτό ο ανθρώπως ν.4 εργάζεται σταθερά επάνω στην αφύπνιση της συνείδηση!

Έτσι φίλε ζιπ το τρίτο πρόσωπο μπορεί να είναι ένα τέχνασμα ..ένα σοκ..ενα ξυπνητήρι.. βλέπεις η ταύτιση παραμονεύει παντού!!

Ο υπο αριθμό 5 είναι τα άτομα εκείνα που είναι αντικειμενικοί με τον εαυτό τους..

Ο υπο αριθμό 6 είναι τα άτομα εκείνα που είναι αντικειμενικοί με τον εαυτό τους αλλά και με τον κόσμο

Ο υπο αριθμό 7 είναι τα άτομα εκείνα που έχουν απόλυτη ενότητα και συνείδηση ανεξάρτητα από το οτιδήποτε και αυτά είναι τα αυτοπραγματομενα όντα. Είναι μόνιμα στο κέντρο και θα ήταν καλύτερα να πούμε πως ούτε κέντρο αλλά ούτε περιφέρεια υπάρχει για αυτά επειδή η δυαδικότητα έχει αφομοιωθεί σε αυτό που ΕΙΝΑΙ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 12/01/2010 15:12:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 15:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Έτσι φίλε ζιπ το τρίτο πρόσωπο μπορεί να είναι ένα τέχνασμα ..ένα σοκ..ενα ξυπνητήρι.. βλέπεις η ταύτιση παραμονεύει παντού!!


Αν είναι ένα τέχνασμα, ένα σοκ, ένα ξυπνητήρι, τότε καλώς το χρησιμοποιείς. Αν σε βοηθάει, ok, χρησιμοποιούσα κι εγώ κάποτε τέτοιου είδους τεχνάσματα και με βοήθησαν αρκετά. Έβαζα π.χ ένα post it στο ψυγείο μου που έγραφε με μεγάλα γράμματα, αναφερόμενος στον εαυτό μου "τενεκέ! μην ανοίγεις το ψυγείο αν δεν πεινάς και δεν πρόκειται να πάρεις κάτι από μέσα για να φας!". Βλέπεις ... είχα την συνήθεια να ανοίγω το ψυγείο, χωρίς να πεινάω, απλά ... για να δω τι έχει μέσα.

ΟΚ λοιπόν, αν το θέτεις έτσι. Αν σε βοηθάει, τότε καλώς. Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτό που κάνεις εσύ για σένα, μπορεί να βοηθήσει και τους άλλους. Υποθέτω πως το κάνεις βέβαια, μόνο στο φόρουμ, έτσι ; στην γραφή σου δηλ. Δεν πιστεύω να το κάνεις και στην καθημερινότητά σου ... κάνω λάθος ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 15:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega - έρχομαι σε σένα -

πρόσεξε : Απ' όλα αυτά που είπε ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ, εγώ κρατάω στο post μου και σχολιάζω μόνο αυτό : "Έτσι φίλε ζιπ το τρίτο πρόσωπο μπορεί να είναι ένα τέχνασμα ..ένα σοκ..ενα ξυπνητήρι.. βλέπεις η ταύτιση παραμονεύει παντού!!". Γιατί ; Γιατί εδώ είναι το ζουμί, το νόημα, η ουσία. Από όλο αυτό :

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Στην περιφέρεια του κύκλου υπάρχουν τριών ειδών ανθρώπων που είναι μόνιμοι κάτοικοι. Αυτοί είναι ο υπό αριθμό 1. Αυτός ο άνθρωπος έχει ένα κέντρο βαρύτητας που στηρίζεται στο κινητικοενστικτοσεξουαλικο!

Αυτοί οι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για καμιά φιλοσοφία ή γνώση κάποιου τέτοιου είδους. Είναι άτομα που ζουν παρορμητικά από τα ένστικτα τους. Μπορείς να διακρίνεις τέτοια άτομα ..είμαι ο σίγουρος ότι έχεις δει!

Ο υπό αριθμό 2 είναι τα άτομα εκείνα που έχουν ένα κέντρο βαρύτητας το οποίο στηρίζεται στο συναισθηματικό τους κέντρο. Αυτά τα άτομα είναι περισσότερο παρορμητικά στις αντιπάθειες και στις συμπάθειες ..ζουν σε ένα ποιο συναισθηματικό κόσμο και έχουν κλίση στην θρησκεία μέσα από την πιστή.

Επίσης μπορούν να δεχτούν πολύ εύκολα και να πιστέψουν σε κατι ..χωρίς να ερευνήσουν για το αν είναι αλήθεια αυτό για το οποίο πιστεύουν.

Ο υπό αριθμός 3 είναι τα άτομα εκείνα που έχουν ένα κέντρο βαρύτητας το οποίο στηρίζεται πιο πολύ στο διανοητικό. Όλα στηρίζονται γύρο από την σκέψη την φιλοσοφία, την αναζήτηση, από την μια σκέψη στην άλλη σκέψη, από το ένα συμπέρασμα στο άλλο συμπέρασμα.

Αυτά τα άτομα δεν σταματούν να ερευνούν. Οι σκέψεις και οι ιδέες είναι πιο σημαντικές και καμιά φορά αυτά τα άτομα χάνουν από το συναίσθημα! Επίσης είναι πολύ εύκολο σήμερα να υπερασπίζονται μια ιδέα και μεθαύριο κάποιος να τους αλλάξει την ιδέα και αυτό που σήμερα υπερασπίζονται αύριο να το μισούνε και αύριο μπορούν πάλι να αλλάξουν γνώμη αν κάποιος τους πείσει.

Ο υπό αριθμό 4 είναι τα άτομα εκείνα που εργάζονται για να αφυπνίσουν την συνείδηση. Αυτά τα άτομα λογο του ότι αφυπνίζουν την συνείδηση αποταυτιζονται από το μηχανικό κέντρο βαρύτητας που έχουν στο κινητικοενστικτοσεξουαλικο, το συναισθηματικό και το διανοητικό.. και αποκτούν ένα κέντρο βαρύτητας που έχει σχέση με την αφύπνιση της συνείδηση.

Δηλ. αντιδρά στα ερεθίσματα με σκοπό να ξυπνήσει την συνείδηση και όχι να αντιδράσει μηχανικά με ένα από τα κατωτέρα κέντρα που είπα πιο πάνω. Αυτό απαιτεί μια αδιάκοπη προσπάθεια στο να διατηρηθεί η επίγνωση.. επειδή δεν έχει αφυπνιστεί πλήρως και μόνιμα ..έχει την τάση να ταυτίζεται σε αυτά που προσέχει.

Αυτός ο άνθρωπος πρέπει να μπορεί να διατηρεί όσο πιο πολύ μπορεί την αφυπνισμένη συνείδηση πριν αυτή κυλίσει ξανά σε κάποια ταύτιση. Επειδή αυτό είναι κάτι που συμβαίνει ..τότε ο πονηρός άνθρωπος βρίσκει κάποια τεχνάσματα που να του προκαλούν ένα σοκ όταν η συνείδηση έχει την τάση να κυλίσει σε κάποια ταύτιση.

Αυτά τα τεχνάσματα μπορεί να είναι ένας ηθελημένος πόνος δηλ ένα πετραδάκι μέσα στο παπούτσι που θα του θυμίζει ότι δεν πρέπει να ταυτιστεί δηλ να κοιμηθεί.

Άλλο τέχνασμα είναι να κάνει μια συνήθεια ή ένα ελάττωμα «ξυπνητήρι» δηλ αυτό το ελάττωμα ή η συνήθεια να του θυμίζει ότι πρέπει να είναι συνειδητός ή το να έχει την επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή ή της ουσίας! Αυτό ο άνθρωπος μπορεί να έχει ένα μεγάλο ποσοστό μέσα στην ημέρα που να είναι αφυπνισμένος αλλά δεν μπορεί να είναι 24 ώρες το 24ωρο συνειδητός.

Πολλές φορές ο άνθρωπος Ν. 4 Αποκτά κάτι από τον άνθρωπο Ν. 5 Δηλ να βιώσει μια αντικειμενική συνείδηση. Να βίωση την ελευθερία της συνείδηση ..τον φωτισμό της.

Να «πάει» πέρα από τον νου και τις λέξεις και να «βυθιστεί σε ένα απέραντο άνοιγμα που δεν έχει καμιά κατεύθυνση ,κανένα προορισμό ..ένα άνοιγμα απόλυτα συνειδητό στην απειροτητα του χώρου. Αλλά αυτό δεν είναι ακόμα μόνιμο ...για αυτό ο ανθρώπως ν.4 εργάζεται σταθερά επάνω στην αφύπνιση της συνείδηση!

Έτσι φίλε ζιπ το τρίτο πρόσωπο μπορεί να είναι ένα τέχνασμα ..ένα σοκ..ενα ξυπνητήρι.. βλέπεις η ταύτιση παραμονεύει παντού!!

Ο υπο αριθμό 5 είναι τα άτομα εκείνα που είναι αντικειμενικοί με τον εαυτό τους..

Ο υπο αριθμό 6 είναι τα άτομα εκείνα που είναι αντικειμενικοί με τον εαυτό τους αλλά και με τον κόσμο

Ο υπο αριθμό 7 είναι τα άτομα εκείνα που έχουν απόλυτη ενότητα και συνείδηση ανεξάρτητα από το οτιδήποτε και αυτά είναι τα αυτοπραγματομενα όντα. Είναι μόνιμα στο κέντρο και θα ήταν καλύτερα να πούμε πως ούτε κέντρο αλλά ούτε περιφέρεια υπάρχει για αυτά επειδή η δυαδικότητα έχει αφομοιωθεί σε αυτό που ΕΙΝΑΙ.


μονάχα αυτό έχει περιέχει ουσία. Γιατί ; Γ ιατί πραγματικά σ' αυτό το σημείο, ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ δίνει τον λόγο που τον κάνει να γράφει στο γ' ενικό. Τα υπόλοιπα που λέει, όχι ότι δεν είναι άξια λόγου, αλλά για μένα, προσωπικά δηλ. για μένα, δεν χρειάζονται. Για μένα, τα υπόλοιπα ανήκουν σε ένα σύστημα, το οποίο εγώ το γνωρίζω - ίσως όχι με τον τρόπο που το αναφέρει ακριβώς ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ - αλλά πάνω κάτω καταλαβαίνω τι θέλει να πει με τις κατηγορίες και την αρίθμηση του Ανθρώπου Νο1, Ανθρώπου Νο2 κτλ.

Όταν σου λέω λοιπόν ότι το μυαλό σου είναι ένα κουβάρι και ότι ούτως ή άλλως δεν λες τίποτε, εννοώ ακριβώς πως στα δικά σου τα γραφόμενα, στην δική σου δηλ. την έκφραση, δεν υπάρχει πουθενά ζουμί, δεν υπάρχει νόημα, ουσία. Γράφεις, αλλά δεν λες τίποτε. Κι αυτά που σχολιάζω σε σένα, είναι κάποια πράγματα που έχουν ένα υποτυπώδης νόημα. Τα υπόλοιπα είναι ... άσ' τα να πάνε !

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 16:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτός ο φίλος σου έγραφε για τον χρόνο ..ε;


quote:
Ποιος σου είπε λοιπόν πως δεν καταλαβαίνω για τα ... πετάγματά σου, για τα ταξίδια σου ;

Φίλε ζιπ έχει πει με ακριβέστατα λόγια για το τι είναι η αστρική προβολή ,η διαίσθηση, η σιωπή του νου και πολλά αλλά.

Επίσης με έχει κατηγορήσει αποκαλώντας με με κάποιους χαρακτηρισμούς σε κάποιου τρίτους για το ότι κάποιος μπορεί να ταξιδέψει στην γη με το αστρικό του σώμα και σου φάνηκε παρολογο που πιστεύουν μια τέτοια μπουρδα και όχι εσένα.


quote:
"Γιατί ξευτιλίζεις τα βιώματά σου, γιατί ευτελίζεις την εργασία σου και τον κόπο που χρειάστηκες για να βιώσεις όλα αυτά που λες ;".


Ο τρόπος μου είναι άμεσος.. δεν έχει κρυψίματα δεν κρύβει κάτι και ούτε αφήνει κάποιων να υποθέσει ότι είναι έτσι ή αλλιώς.

Υπάρχουν κάποια πράγματα και μιλώ με ειλικρίνεια για αυτά. Αυτά που έχω πει για τα αστρικά και κάποια αλλά είναι μέχρι ένα επιτρεπτό σημείο.. βεβαιώνω κάτι για κάποιους που έχουν παρόμοιες εμπειρίες ή ανησυχίες..

Δεν με ενδιαφέρει αν θα με πουν τρελό ..αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσει κάποιος μέσα από όλο αυτό το διαλεκτικό χάος να πάρει ένα μήνυμα οπού να τον παρακίνηση να κάνει κάτι για να απόκτηση επίγνωση.

Δεν με ενδιαφέρει αν θα θυμώσουν με τον τρόπο μου, ούτε αν θα με απορρίψουν, ούτε αν θα με αποδεχτούν. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι με οποιονδήποτε τρόπο αυτοί που μπορούν να έχουν ένα ξεκάθαρο «προσανατολισμό».
Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΑΝΟΙΓΕΙ όλες ΤΗΣ ΠΟΡΤΕΣ.

Ότι δεν έχει σχέση με την επίγνωση δεν οδηγεί πουθενά για όσα χρονιά κι αν ψάχνει κάποιος Δεν είπα σε κάποιο τοπικ να ακολουθήσει κανείς μια σχολή ή μια θρησκεία.

Αυτό που πάντα λέω, αν ανατρέξεις σε όσα έχω πει, είναι πάντα το άτομο να αφυπνίζει την συνείδηση του και το λέω με ένα ξεκάθαρο τρόπο δεν κρύβομε και δεν περιπλανώ. Έχω εμπειρίες από αυτό και θεωρώ υποχρέωση μου να βοηθήσω με οποίον τρόπο μπορώ επειδή ξέρω ότι η κρυμμένη δυνατότητα βρίσκεται μέσα στον καθένα μας.

Όταν κάποιος βρίσκει την αυθόρμητη παρουσία της ουσίας ..αυτή την ευδαιμονική συνειδητή χαρά.. τότε δεν μπορεί να μην μιλήσεις για αυτό με ξεκάθαρο τρόπο επειδή όλα τα όντα το έχουν μέσα τους ..απλός το έχουν ξεχάσει ..έχουν ταυτιστεί με κάτι άλλο. Δεν μπορώ να ξέρω για αυτό και να μην μιλήσω ..το θεωρώ «αδικία» να μην το ξέρουν όλοι.

Τα προσωπικά μου βιώματα αλλά και άλλων ανθρώπων μπορεί να είναι μια βοήθεια για κάποιους και όχι μια ξεφτίλα που λες.

Όταν κάποιος προσπαθεί να κρατήσει την επίγνωση του και δεν μπορεί επειδή δεν ξέρει πώς να έχει μια διάρκεια ..τότε η εμπειρία μου και τα προσωπικά μου βιώματα θα του πουν με ένα ξεκάθαρο τρόπο «απόκτησε την αίσθηση της παρουσίας του παρατηρητή και με διαιρεμένη την προσοχή κοιτά ένα αντικείμενο περίπου 3 δευτερόλεπτα και μετά κοιτά ένα άλλο πριν το αντικείμενο σε οδηγήσει σε μια ταύτιση και σου κλέψει την επίγνωση.»

Με αυτόν τον τρόπο η επίγνωση διατηρείτε σκόπιμα και σιγά σιγά δημιουργείτε ένα κέντρο βαρύτητας που δεν είναι μηχανικό. Έχοντας αποκαταστήσει αυτό το κέντρο θα μπορούμε να διατηρούμε περισσότερο την συνείδηση μας μέσα στην ημέρα . Αυτό είναι μια άσκηση.. βοηθά και το ξέρω.

Αυτό με «ευχαριστεί» να μπορέσει κάποιος άνθρωπος να πάρει κάτι που θα τον κάνει πιο συνειδητό. Αυτό για εμένα δεν είναι ξεφτίλα αλλά κάτι όμορφο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 16:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σου πω και κάτι άλλο για τον φίλο σου που έβγαλε το βιβλίο. Αν οι επιστήμονες φίλοι σου δεν είχαν προσωπικά μοχθήσει για να ανακαλύψου κάτι και αργότερα να το κάνουν ένα «ξεφτιλισμένο» βιβλίο εσύ σήμερα ίσως να σκάλιζες τις πέτρες.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 17:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip "τενεκέ! μην ανοίγεις το ψυγείο αν δεν πεινάς και δεν πρόκειται να πάρεις κάτι από μέσα για να φας!".

Θέλω να σου πω ότι άλλο να κόβεις μια συνήθεια με αυτό τον τρόπο και άλλο να αποκτάς την επίγνωση της σιωπηλής παρουσίας του παρατηρητή εκείνη την στιγμή που βλέπεις το μήνυμα.

Το συνηθισμένο είναι κάποιος να δει το μήνυμα να φέρει μια αλλαγή στην συνήθεια του αλλά καμιά αλλαγή ως προς την αφύπνιση της συνείδηση.

Ουσιαστικά ως προς την συνείδηση δεν άλλαξε τίποτα. Αυτό που έγινε είναι ότι μια μηχανικοτητα άλλαξε με μια άλλη.

Αυτό μπορεί να είναι καλό για τον άνθρωπο ν.1, ν.2, ν.3 αλλά για τον ν.4 σε σχέση με την εργασία του δηλ να βγάλει το περιτύλιγμα που λέγαμε.. δεν είναι καλό!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 18:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αυτό που κάνεις εσύ για σένα, μπορεί να βοηθήσει και τους άλλους.

Τίποτα δεν είναι απόλυτο. Μπορεί να βοηθά μπορεί και όχι. Το τέχνασμα δεν είναι ο σκοπός αλλά να κατανοήσει κάποιος γιατί το χρειάζεται. Είναι ένα ξυπνητήρι !

Αν κατανοήσει για ποιο λογο θα εργαστεί με αυτό, τότε μπορεί να εφεύρει κάτι που τον εξυπηρετεί.. ο καθένας μπορεί να αυτοσχεδιάσει.

Ο σκοπός είναι όταν η συνείδηση έχει κυλήσει ή έχει ταυτιστεί με κάτι που δεν είναι, να παίρνει ένα εξωτερικό μήνυμα ή ένα σοκ ώστε να ξυπνά και να «προσπαθεί» να διατηρεί οσο πιο πολύ μπορεί την αφύπνιση μέχρι που να ξανά ταυτιστεί.

Όλα ξεκινάνε σιγά σιγά και αυξάνουν ανάλογα με την προσπάθεια που κάποιος κάνει.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 12/01/2010 19:40:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 18:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip
Όταν σου λέω λοιπόν ότι το μυαλό σου είναι ένα κουβάρι και ότι ούτως ή άλλως δεν λες τίποτε, εννοώ ακριβώς πως στα δικά σου τα γραφόμενα, στην δική σου δηλ. την έκφραση, δεν υπάρχει πουθενά ζουμί, δεν υπάρχει νόημα, ουσία. Γράφεις, αλλά δεν λες τίποτε. Κι αυτά που σχολιάζω σε σένα, είναι κάποια πράγματα που έχουν ένα υποτυπώδης νόημα. Τα υπόλοιπα είναι ... άσ' τα να πάνε !

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Δηλαδή επειδή η διάνοια zip ,(Θεωρείς τον εαυτό σου αυθεντία ,έλα μην κρύβεσαι από εμένα ,σε ξέρω καλά ) αδυνατεί να καταλάβει , έτσι πρέπει να είναι ,αυτό πρέπει να ισχύει και για τα υπόλοιπα άτομα που διαβάζουνε τα μηνύματά μου .
Πόσες φορές έχω γράψει σε απλή ελληνική γλώσσα ,ότι βρισκόμαστε και διανύουμε διαφορετικά σημεία συνειδητότητας .
Το ότι χλευάζεις την πληροφορία αυτή , σημαίνει για εμένα ,μου δίνεις να καταλάβω ,ότι είσαι στον κόσμο σου , ότι βόσκεις στην συνειδητότητά σου .
Μπορεί βέβαια να το κάνεις και επίτηδες .
Να έχεις προσωπικές φιλοδοξίες .
Είναι δικιά σου η ευθύνη .
Το αρνητικό κάρμα εσύ θα το εισπράξεις .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 18:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αυτό με «ευχαριστεί» να μπορέσει κάποιος άνθρωπος να πάρει κάτι που θα τον κάνει πιο συνειδητό. Αυτό για εμένα δεν είναι ξεφτίλα αλλά κάτι όμορφο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Αυτό είναι χαρά .
Χαίρεται η προσωπικότητα η ,η ψυχή σου ,μπορείς να το διευκρινήσεις ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 19:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από την καρδιά.. η προσωπικότητα είναι γεμάτη από τα εγώ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 19:13:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ζιπ Η απόλυτη σημασία της λέξης "σιωπή" συμπεριλαμβάνει όλες αυτές τις ερμηνείες κι ακόμη περισσότερες.

Όταν κάποιος θέλει να επιτύχει την σιωπή του νου και πιστεύω ότι το έχω περιγράψει και είναι κατανοητό για όλους ..δηλ δεν υπάρχει εσωτερική φλυαρία, δεν υπάρχει κάποια διανοητική ιδέα. Ο νους δεν παράγει τίποτα.. είναι παθητικά ενεργός χωρίς νοητικό περιεχόμενο ..δεν υπάρχει σκέψη, ιδέα.. μονό ανοιχτός χώρος και αυτός όχι σαν ιδέα! Απλά… ως είναι. Όταν ο νους είναι σιωπηλός, δεν υπάρχει η σκέψη «είμαι σιωπηλός»

Έτσι όταν κάποιος προσπαθεί να αποκτήσει την ηρεμία του νου αυτό που καταφέρνει είναι η ανησυχία επειδή η προσπάθεια για να έχει ηρεμία είναι ένταση! Το να κανείς ή να μην κανείς είναι πάλι προσπάθεια! Αυτή η προσπάθεια παρασύρει την συνείδηση σε κάποια σκέψη που πρέπει να δεχτεί ή να αρνηθεί.

Αυτό δεν οδηγεί στην ησυχία αλλά στην ταύτιση. Όταν λοιπών μέσα στην ημέρα έχει κάποιος μάθει να διατηρεί την επίγνωση του παρατηρητή,τότε όταν θα είναι εσωτερικά μέσα του και ο νους του θα παράγει εικόνες, συνειρμούς, ιδέες, μνήμες και φανταστικές ιστορίες ..θα είναι ικανός να παρατηρεί με επίγνωση, σιωπηλά χωρίς να ταυτίζεται με κάτι από αυτά.

Δεν θα δέχεται ούτε θα απορρίπτει, παρά θα κοιτά σιωπηλά αμέτοχος. Αυτό δημιουργεί μια απόσταση και αυτή η απόσταση γίνεται μεγαλύτερη και σιγά σιγά εδραιώνεται μέσα μας ένα ρεύμα ενέργειας που προηγείται κάθε σκέψης.

Ο νους σιγά σιγά ηρεμεί και η μια ιδέα έχει μεγάλη απόσταση από την εμφάνιση μιας άλλη. Μέσα σε αυτό το κενό από την μια ιδέα στην άλλη η συνείδηση ανθίζει και τα κενά γίνονται μεγαλύτερα. Κάποια στιγμή υπάρχει μονό το ενεργό κενό, η σιωπή, η ηρεμία και η καθαρή επίγνωση μια παρουσίας που δεν έχει προσωπική ταυτότητα. «Αυτή είναι η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή ή της ουσίας που λέω.»

Όταν κάποιος μέσα στην ημέρα καλλιεργεί η εργάζεται με το να δημιουργεί αυτή την «απόσταση» τότε «καλλιεργεί» καθημερινά αυτή την επαφή με την ουσία ή την «επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή» ώστε να αφυπνιστεί μόνιμα ..αντικειμενικά, 24 ώρες το 24ωρο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 12/01/2010 20:05:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 19:30:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip.. Υποθέτω πως το κάνεις βέβαια, μόνο στο φόρουμ, έτσι ; στην γραφή σου δηλ. Δεν πιστεύω να το κάνεις και στην καθημερινότητά σου ... κάνω λάθος ;

Αναλόγως. Όταν είμαι σε κατάσταση αυτοενθυμησης δηλ στην επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή ή της ουσίας.. τότε έχοντας αυτό, διαιρώ την προσοχή μου κάνοντας αυτοπαρατήρηση. Δηλ παρακολουθώ την ανθρώπινη μηχανή με όλα της τα ελαττώματα και το πώς αυτά εκδηλώνονται μέσα από κάποια ψυχολογικά κέντρα. Αυτή η απόσταση μου δίνει την δυνατότητα να κατανοώ την λειτουργία και να μειώνω την ταύτιση με αυτήν. Σε αυτή την περίπτωση ο ένας υπηρέτης εξετάζεται μέσα από μια σιωπηλή παρατήρηση και κατανόηση σας ένας άλλος!!

Όταν κάποιος έχει αυτοενθυμηση συν αυτοπαρατήρηση συν την αίσθηση του χώρου οπού βρίσκεται τότε αναπόφευκτα αυτό θα λειτουργήσει και σε άλλες διαστάσεις πέρα από τις φυσικές!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 08:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτός ο φίλος σου έγραφε για τον χρόνο ..ε;


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Να σου πω και κάτι άλλο για τον φίλο σου που έβγαλε το βιβλίο. Αν οι επιστήμονες φίλοι σου δεν είχαν προσωπικά μοχθήσει για να ανακαλύψου κάτι και αργότερα να το κάνουν ένα «ξεφτιλισμένο» βιβλίο εσύ σήμερα ίσως να σκάλιζες τις πέτρες.


Όχι. Αυτός ο φίλος μου δεν είναι επιστήμονας. Έγραψε ένα βιβλίο που δεν είχε θέμα το χρόνο. Το θέμα του ήταν άσχετο με αυτό, χρησιμοποίησε όμως σε αρκετά σημεία του βιβλίου του την Επιστήμη για να τεκμηριώσει τα λεγόμενά του. Το βιβλίο του όμως ήταν άσχετο με τον χρόνο.

Επίσης, δεν χαρακτηρίσα το βιβλίο του "ξεφτυλισμένο", αλλά είπα ότι με τον τρόπο που παρουσίασε το βιβλίο του, ευτέλισε και εξευτέλισε τον κόπο του, την εργασία του και τον πολύτιμο χρόνο που αφιέρωσε - θυσιάζοντας κάποια άλλα πράγματα - για να το γράψει. Μάθε να διαβάζεις.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ο τρόπος μου είναι άμεσος.. δεν έχει κρυψίματα δεν κρύβει κάτι και ούτε αφήνει κάποιων να υποθέσει ότι είναι έτσι ή αλλιώς.

Υπάρχουν κάποια πράγματα και μιλώ με ειλικρίνεια για αυτά. Αυτά που έχω πει για τα αστρικά και κάποια αλλά είναι μέχρι ένα επιτρεπτό σημείο.. βεβαιώνω κάτι για κάποιους που έχουν παρόμοιες εμπειρίες ή ανησυχίες..

Δεν με ενδιαφέρει αν θα με πουν τρελό ..αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσει κάποιος μέσα από όλο αυτό το διαλεκτικό χάος να πάρει ένα μήνυμα οπού να τον παρακίνηση να κάνει κάτι για να απόκτηση επίγνωση.

Δεν με ενδιαφέρει αν θα θυμώσουν με τον τρόπο μου, ούτε αν θα με απορρίψουν, ούτε αν θα με αποδεχτούν. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι με οποιονδήποτε τρόπο αυτοί που μπορούν να έχουν ένα ξεκάθαρο «προσανατολισμό».
Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΑΝΟΙΓΕΙ όλες ΤΗΣ ΠΟΡΤΕΣ.

Ότι δεν έχει σχέση με την επίγνωση δεν οδηγεί πουθενά για όσα χρονιά κι αν ψάχνει κάποιος Δεν είπα σε κάποιο τοπικ να ακολουθήσει κανείς μια σχολή ή μια θρησκεία.

Αυτό που πάντα λέω, αν ανατρέξεις σε όσα έχω πει, είναι πάντα το άτομο να αφυπνίζει την συνείδηση του και το λέω με ένα ξεκάθαρο τρόπο δεν κρύβομε και δεν περιπλανώ. Έχω εμπειρίες από αυτό και θεωρώ υποχρέωση μου να βοηθήσω με οποίον τρόπο μπορώ επειδή ξέρω ότι η κρυμμένη δυνατότητα βρίσκεται μέσα στον καθένα μας.

Όταν κάποιος βρίσκει την αυθόρμητη παρουσία της ουσίας ..αυτή την ευδαιμονική συνειδητή χαρά.. τότε δεν μπορεί να μην μιλήσεις για αυτό με ξεκάθαρο τρόπο επειδή όλα τα όντα το έχουν μέσα τους ..απλός το έχουν ξεχάσει ..έχουν ταυτιστεί με κάτι άλλο. Δεν μπορώ να ξέρω για αυτό και να μην μιλήσω ..το θεωρώ «αδικία» να μην το ξέρουν όλοι.

Τα προσωπικά μου βιώματα αλλά και άλλων ανθρώπων μπορεί να είναι μια βοήθεια για κάποιους και όχι μια ξεφτίλα που λες.

Όταν κάποιος προσπαθεί να κρατήσει την επίγνωση του και δεν μπορεί επειδή δεν ξέρει πώς να έχει μια διάρκεια ..τότε η εμπειρία μου και τα προσωπικά μου βιώματα θα του πουν με ένα ξεκάθαρο τρόπο «απόκτησε την αίσθηση της παρουσίας του παρατηρητή και με διαιρεμένη την προσοχή κοιτά ένα αντικείμενο περίπου 3 δευτερόλεπτα και μετά κοιτά ένα άλλο πριν το αντικείμενο σε οδηγήσει σε μια ταύτιση και σου κλέψει την επίγνωση.»

Με αυτόν τον τρόπο η επίγνωση διατηρείτε σκόπιμα και σιγά σιγά δημιουργείτε ένα κέντρο βαρύτητας που δεν είναι μηχανικό. Έχοντας αποκαταστήσει αυτό το κέντρο θα μπορούμε να διατηρούμε περισσότερο την συνείδηση μας μέσα στην ημέρα . Αυτό είναι μια άσκηση.. βοηθά και το ξέρω.

Αυτό με «ευχαριστεί» να μπορέσει κάποιος άνθρωπος να πάρει κάτι που θα τον κάνει πιο συνειδητό. Αυτό για εμένα δεν είναι ξεφτίλα αλλά κάτι όμορφο.


Από το ψέμα, δεν μπορεί να πάρει κανένας τίποτε άλλο παρά ψέμα.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Θέλω να σου πω ότι άλλο να κόβεις μια συνήθεια με αυτό τον τρόπο και άλλο να αποκτάς την επίγνωση της σιωπηλής παρουσίας του παρατηρητή εκείνη την στιγμή που βλέπεις το μήνυμα.

Το συνηθισμένο είναι κάποιος να δει το μήνυμα να φέρει μια αλλαγή στην συνήθεια του αλλά καμιά αλλαγή ως προς την αφύπνιση της συνείδηση.

Ουσιαστικά ως προς την συνείδηση δεν άλλαξε τίποτα. Αυτό που έγινε είναι ότι μια μηχανικοτητα άλλαξε με μια άλλη.

Αυτό μπορεί να είναι καλό για τον άνθρωπο ν.1, ν.2, ν.3 αλλά για τον ν.4 σε σχέση με την εργασία του δηλ να βγάλει το περιτύλιγμα που λέγαμε.. δεν είναι καλό!


Το να μην μπορεί κάποιος να παρατηρεί τον εαυτό του, οφείλεται κατά κύριο λόγο στην συνήθεια. Στην συνήθεια που απέκτησε από τότε που γεννήθηκε και στις συνήθειες της ανθρωπότητας που κουβαλάει στην πλάτη του.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αν κατανοήσει για ποιο λογο θα εργαστεί με αυτό, τότε μπορεί να εφεύρει κάτι που τον εξυπηρετεί.. ο καθένας μπορεί να αυτοσχεδιάσει.


Συμφωνώ. Αλλά θα πρέπει να τον αφήνουμε να αυτοσχεδιάσει, ε ; Να του δίνουμε λίγο χώρο, να μην τον μπουκώνουμε ...

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αναλόγως. Όταν είμαι σε κατάσταση αυτοενθυμησης δηλ στην επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή ή της ουσίας.. τότε έχοντας αυτό, διαιρώ την προσοχή μου κάνοντας αυτοπαρατήρηση. Δηλ παρακολουθώ την ανθρώπινη μηχανή με όλα της τα ελαττώματα και το πώς αυτά εκδηλώνονται μέσα από κάποια ψυχολογικά κέντρα. Αυτή η απόσταση μου δίνει την δυνατότητα να κατανοώ την λειτουργία και να μειώνω την ταύτιση με αυτήν.


"είμαι, διαιρώ, παρακολουθώ, κατανοώ, μειώνω". Να λοιπόν που κι εσύ κάνεις κάτι ... α' ενικό βλέπω ... εύγε! Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου - εεε, μας έχεις πρήξει τόσον καιρό - ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που τα κάνει όλα αυτά ; Επίσης λες :

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όταν κάποιος είναι συνειδητός δεν μπορεί να εκφράσει κάποιο εγώ.


Να υποθέσω δηλ. πως είσαι, διαιρείς, παρακολουθείς, κατανοείς και μειώνεις ... ασυνείδητα ; Tότε ούτε είσαι, ούτε διαρείς, ούτε παρακολουθείς, ούτε κατανοείς και ούτε μειώνεις. Αυτό που κάνεις είναι πολύ απλά πως κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Σε αυτή την περίπτωση ο ένας υπηρέτης εξετάζεται μέσα από μια σιωπηλή παρατήρηση και κατανόηση σας ένας άλλος!!


Άντε πάλι ... γ' ενικό. Καλά πάμε ... Ψυχολόγε, ψυχολόγε, είσαι εδώ ; Για πες μας πως ονομάζεται αυτό ... "επιστημονικώς" ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 13/01/2010 08:13:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 08:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega θα σου απαντήσω ποιο αναλυτικά για την προσωπικότητα μόλις μπορέσω. Η απάντηση που σου έδωσα ήταν αρκετά βιαστική.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 09:07:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε ζιπ σε πειράζει το κρύο σε πειράζει η ζέστη, και χάνεις την ουσία! πετα την συνήθεια!


quote:
Το να μην μπορεί κάποιος να παρατηρεί τον εαυτό του, οφείλεται κατά κύριο λόγο στην συνήθεια. Στην συνήθεια που απέκτησε από τότε που γεννήθηκε και στις συνήθειες της ανθρωπότητας που κουβαλάει στην πλάτη του.

Άλλο το να παρατηρείς τον εαυτό σου και άλλο να έχεις αυτοενθυμηση και να τον παρατηρείς. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Ένα εγώ μπορεί να παρατηρήσει αλλά δεν μπορεί να έχει αυτοσυνειδηση.

Όταν έχεις αυτοσυνείδηση ή αυτοενθυμηση τότε η συνείδηση χωρίς να χάνει την επίγνωση της παρουσίας της μπορεί να παρατηρεί το οποιοδήποτε εγώ. Αρκετά σημαντική διάφορα.

Στην πρώτη περίπτωση η συνείδηση συνεχίζει να κοιμάται ενώ στην δεύτερη αφυπνίζεται.

Εσύ κάτσε και ψάχνε αν μιλώ στον ενικό ή στον γενικό ή στον πλυθηντικο και αν είμαι σκαρτος ή όχι. Βρες και το ψυχολογο που ζητάς και βγάλτε τα συμπεράσματα... παρτε και την ικανοποίηση σας ..και καλό ύπνο!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/01/2010 09:09:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 11:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε alfa-omega θα σου απαντήσω ποιο αναλυτικά για την προσωπικότητα μόλις μπορέσω. Η απάντηση που σου έδωσα ήταν αρκετά βιαστική.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Μην ξεχάσεις επίσης ότι η χαρά είναι ιδιότητα της ψυχής .
Μπορεί να προέρχεται από εκεί ασυνείδητα ,η συνειδητά ,να μεταβιβάζεται από την ψυχή στην προσωπικότητα .
Προϋποθέτει βέβαια καλή επικοινωνία μεταξύ ανώτερου εαυτού και ψυχής .
Σε απλά ελληνικά αν μεταφραστεί ,μπορεί να σημαίνει ότι την χαρά την νιώθει ο ανώτερος εαυτός (υπάρχει και ο κατώτερος ) .
Ο οποίος ανώτερος εαυτός όσο περισσότερο ευθυγραμμίζεται με την ψυχή , τόσο περισσότερο εργάζεται με αφηρημένες έννοιες .
Η προσπάθεια αυτή συνεχίζεται ακόμη και πέρα από το σύνολο με τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών .
Και φυσικά τελειώνει ,ολοκληρώνεται η προσπάθεια , όταν η προσωπικότητα (η προς διαμόρφωση προσωπικότητα ) , αντιλαμβάνεται τα αίτια ,που συνήθως βιώνει ως αποτελέσματα η προσωπικότητα και συγκεκριμένα ο κατώτερος εαυτός.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 12:11:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Από την καρδιά.. η προσωπικότητα είναι γεμάτη από τα εγώ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Αναφέρεσαι στην καρδιά , ως κέντρο ενέργειας ?
Πρέπει να διευκρινισθεί ,διότι ως καρδιά , αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι άνθρωποι , το βιολογικό όργανο που τροφοδοτεί το σώμα μας με αίμα .
Αν αναφέρεσαι στο κέντρο της καρδιάς , τότε θα έχουμε σύντομα επισκέπτη .
Το κέντρο της καρδιάς ανοίγει ,ενεργοποιείται μονάχα με ένα κλειδί .
Την αγάπη .
Η αγάπη ως ενέργεια , μόνο αργά και μάλιστα πολύ αργά εισέρχεται σε αποτελεσματική δραστηριότητα .
Εδώ και 2 χιλιάδες χρόνια ελάχιστα την βλέπουμε να ρέει στην γη .
Μήπως αυτό το κέντρο της καρδιάς , ενεργοποίησες φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ,μέσω της αγάπης και εισέπραξες ατόφια χαρά ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 14:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλέ μου φίλε ζιπ σε πειράζει το κρύο σε πειράζει η ζέστη, και χάνεις την ουσία! πετα την συνήθεια!


quote:
Το να μην μπορεί κάποιος να παρατηρεί τον εαυτό του, οφείλεται κατά κύριο λόγο στην συνήθεια. Στην συνήθεια που απέκτησε από τότε που γεννήθηκε και στις συνήθειες της ανθρωπότητας που κουβαλάει στην πλάτη του.

Άλλο το να παρατηρείς τον εαυτό σου και άλλο να έχεις αυτοενθυμηση και να τον παρατηρείς. Είναι δυο διαφορετικά πράγματα.

Ένα εγώ μπορεί να παρατηρήσει αλλά δεν μπορεί να έχει αυτοσυνειδηση.

Όταν έχεις αυτοσυνείδηση ή αυτοενθυμηση τότε η συνείδηση χωρίς να χάνει την επίγνωση της παρουσίας της μπορεί να παρατηρεί το οποιοδήποτε εγώ. Αρκετά σημαντική διάφορα.

Στην πρώτη περίπτωση η συνείδηση συνεχίζει να κοιμάται ενώ στην δεύτερη αφυπνίζεται.

Εσύ κάτσε και ψάχνε αν μιλώ στον ενικό ή στον γενικό ή στον πλυθηντικο και αν είμαι σκαρτος ή όχι. Βρες και το ψυχολογο που ζητάς και βγάλτε τα συμπεράσματα... παρτε και την ικανοποίηση σας ..και καλό ύπνο!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/01/2010 09:09:14


Μόνο αυτό βρήκες να πεις ; Μόνο αυτήν την πρότασή μου σχολιάζεις ; Και τα υπόλοιπα που λέω ; ... τουμπέκα ε ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 15:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν χρειάζεται να είναι κανένας ούτε ψυχολόγος, ούτε ψυχίατρος για να διαπιστώσει την ψυχική διαταραχή που εκφράζεται μέσω των προτάσεων του ΥΠΗΡΕΤΗ και την ανισορροπία των δημοσιεύσεών του. Η γράφη ενός ανθρώπου, το πως γράφει δηλ. και το τι γράφει, έχει πολύ μεγάλη σημασία και προδίδει πολλές ανομολόγητες πτυχές της ουσίας του. Γι' αυτό, αρκετές σχολές του Εσωτερισμού - και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό - ζητούν από τους εκπαιδευόμενους πρωτού αρχίσει η εκπαίδευσή τους, να γράψουν χειρόγραφα μια έκθεση ιδεών, ένα κείμενο, ένα άρθρο ή ένα σχόλιο πάνω σε κάποιο θέμα που τους δίνουν. Πιθανόν, κάποιοι από σας που ασχολούνται σοβαρά και δεν είναι τυχάρπαστα κοτόπουλα που τσιμπολογούν μια ιδέα από 'δω, μια ιδέα από 'κει, μια ιδέα από παραπέρα, να το έχουν συναντήσει αυτό που λέω.

Λέγεται πως ο ίδιος ο Γκουρτζίεφ - ένας αρκετά αξιόλογος Εσωτεριστής - πρωτού αρχίσει να κουβεντιάζει με τον Ουσπένσκυ - έναν αρκετά αξιόλογο μαθηματικό - του έδωσε μια λευκή κόλλα χαρτί και του είπε να γράψει σ' αυτήν ό,τι πραγματικά γνώριζε ο τελευταίος. Ο Ουσπένσκι δεν κατάφερε να γράψει τίποτε και απογοητευμένος επέστρεψε την κόλλα του λευκή - τι να γράψει ο έρ'μος ; - στον Γκουρτζίεφ λέγοντας "Δεν ξέρω να γράψω τίποτε. Πρέπει πάλι να αρχίσω από την αρχή".

Φυσικά, μην περιμένετε ποτέ να κάνει και ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ αυτό που έκανε ο Ουσπένσκυ. Για να γίνει αυτό, χρειάζεται κάποιος να έχει balls & guts ... πράγματα δυσεύρετα στην εποχή μας.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 15:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε χασναμουσιν!

Είπα ..θα μπορούσα να πω «εγώ είπα» ή ο «ένας υπηρέτης είπε».. αλλά όλα είναι ένα τέχνασμα για να μην κυλά η συνείδηση και ταυτίζεται .

Είμαι εδώ και σου γράφω.. διατηρώ την επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή… κάποια στιγμή μπορεί να ταυτιστώ.. και τότε καθώς γράφω.. τα μικρά τεχνάσματα μου θυμίζουν ότι κοιμάμαι.. τότε αυτό δίνει ένα σοκ στην συνείδηση μου για να έχει πάλι επίγνωση.

Εσύ το βλέπεις σαν ψυχολογικό ελάττωμα… ο ένας υπηρέτης (το ξυπνητήρι) το κάνει σαν εργασία. Εσύ βλέπεις ένα πρόβλημα και ο «ένας υπηρέτης» ξεπερνά ένα πρόβλημα ..το να κοιμάται η συνείδηση.

Όλα παίζουν ρόλο με το πως ζει κανείς. Αν ζεις κοιμώμενος.. τότε μάλλον πρέπει να πάω κατά Δαφνί μεριά ..αν ζεις συνειδητά.. τότε θα ήξερες τι κάνω!!

Το ότι βάζω μια μικρή πετρούλα να με ενοχλεί καμιά φορά στο παπούτσι μου είναι κάτι που πρέπει να το πούμε στον ψυχολόγο που επικαλείσαι;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/01/2010 15:35:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 15:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

zip
quote:
Η γράφη ενός ανθρώπου, το πως γράφει δηλ. και το τι γράφει, έχει πολύ μεγάλη σημασία και προδίδει πολλές ανομολόγητες πτυχές της ουσίας του. Γι' αυτό, αρκετές σχολές του Εσωτερισμού - και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό - ζητούν από τους εκπαιδευόμενους πρωτού αρχίσει η εκπαίδευσή τους, να γράψουν χειρόγραφα μια έκθεση ιδεών, ένα κείμενο, ένα άρθρο ή ένα σχόλιο πάνω σε κάποιο θέμα που τους δίνουν.

Μπορεί όμως κάποιος απλά να μήν μπορεί να χειρίζεται τόσο καλά την γλώσσα(και να μήν έχει διάθεση να την βελτιώσει).Αυτό δέν σημαίνει τίποτα για την προσωπικότητά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 15:44:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

zip
quote:
Η γράφη ενός ανθρώπου, το πως γράφει δηλ. και το τι γράφει, έχει πολύ μεγάλη σημασία και προδίδει πολλές ανομολόγητες πτυχές της ουσίας του. Γι' αυτό, αρκετές σχολές του Εσωτερισμού - και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό - ζητούν από τους εκπαιδευόμενους πρωτού αρχίσει η εκπαίδευσή τους, να γράψουν χειρόγραφα μια έκθεση ιδεών, ένα κείμενο, ένα άρθρο ή ένα σχόλιο πάνω σε κάποιο θέμα που τους δίνουν.

Μπορεί όμως κάποιος απλά να μήν μπορεί να χειρίζεται τόσο καλά την γλώσσα(και να μήν έχει διάθεση να την βελτιώσει).Αυτό δέν σημαίνει τίποτα για την προσωπικότητά του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 15:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega τα απάντησες σχεδόν όλα με των τρόπο που με ρωτάς.

quote:
Μήπως αυτό το κέντρο της καρδιάς , ενεργοποίησες φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ,μέσω της αγάπης και εισέπραξες ατόφια χαρά ?

Στην πραγματικότητα.. όταν κάποιος φτάνει τον φωτισμό της συνείδησης λογο του ότι δεν υπάρχει κάποιο εγώ ..τότε η αγάπη ρέει αβιαστα προς όλες τις δυνατές κατευθύνσεις! Αυτή η αγάπη δεν έχει προορισμό και δεν ζητά κάτι..

Όλα τα αλλά που λεμε αγάπη ..προέρχονται από κάποιο εγώ, από κάποιο δικό μου, από κάποιο εμένα!

Βρες κάτι που αγαπάς.. και θα δεις ότι κρύβεται κάτι από τα παραπάνω πίσω από αυτό που λες αγάπη.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 16:01:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να μην μπορεί κάποιος να παρατηρεί τον εαυτό του, οφείλεται κατά κύριο λόγο στην συνήθεια. Στην συνήθεια που απέκτησε από τότε που γεννήθηκε και στις συνήθειες της ανθρωπότητας που κουβαλάει στην πλάτη του.

Πρέπει να επαναλάβω αυτό που σου διαφεύγει συνεχώς.

Η παρατήρηση δεν έχει σχέση με την αφύπνιση της συνείδηση. Όλοι μπορούν να παρατηρούν. Παρατήρησε τα χεριά σου.. κοιτά τα.. κοιτά πως κίνιουνται επάνω στο πληκτρολόγιο.. δεν είναι και κάτι το τρομερό..

Η διάφορα βρίσκεται όταν παρατηρείς τα χεριά σου αλλά ταυτόχρονα να έχεις την επίγνωση του ότι είσαι «αυτός» που παρατηρεί τα χέρια του. Αυτό είναι η αυτοενθημηση.

Έχοντας αυτό μπορώ να παρατηρώ χωρίς να ξεχνώ την επίγνωση του παρατηρητή. Όταν παρατηρώ και δεν έχω την επίγνωση του παρατηρητή τότε η συνείδηση κοιμάται.

Αργότερα αυτή η αυτοενθυμηση σε «οδηγεί» στην «επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή ή της ουσίας»!¨


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/01/2010 18:02:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 16:27:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ζιπ "είμαι, διαιρώ, παρακολουθώ, κατανοώ, μειώνω". Να λοιπόν που κι εσύ κάνεις κάτι ... α' ενικό βλέπω ... εύγε! Να ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου - εεε, μας έχεις πρήξει τόσον καιρό - ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που τα κάνει όλα αυτά ;


Εδώ και κανένα χρόνο σου απαντώ συνεχώς. Και όσο μπορώ θα το κάνω ακούραστα!

Μπορώ να είμαι.. με επίγνωση
Μπορώ να διαιρώ ..ναι! αλλά έχοντας την επίγνωση.
Μπορώ να παρακολουθώ.. έχοντας την επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή. Κ.λ.π..

quote:
ζιπ..εεε, μας έχεις πρήξει τόσον καιρό - ΠΟΙΟΣ είναι αυτός που τα κάνει όλα αυτά ;


Το ποιος είμαι; Δεν έχει μια λεκτική απάντηση επειδή αυτό το ποιος; είναι η επίγνωση του να έχεις επίγνωση ..δεν έχει ένα όνομα, ούτε και κανείς μπορεί να δώσει μια απάντηση.

Αυτό το ποιος είμαι; Είναι σαν ένα κοαν « όλα ελαττώνονται στην μονάδα. η μονάδα σε τι ελαττώνεται;» Όταν ο νους «σπάσει» τότε ξεχύνεται η απάντηση που δεν έχει κανένα ήχο .

Αυτό το ποιος είμαι; είναι το ίδιο το παρατηρειν ..η προσοχή χωρίς κανένα αντικείμενο.. χωρίς κατεύθυνση....


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/01/2010 16:28:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 16:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ζιπ.. Να υποθέσω δηλ. πως είσαι, διαιρείς, παρακολουθείς, κατανοείς και μειώνεις ... ασυνείδητα ; Tότε ούτε είσαι, ούτε διαρείς, ούτε παρακολουθείς, ούτε κατανοείς και ούτε μειώνεις. Αυτό που κάνεις είναι πολύ απλά πως κοροϊδεύεις τον εαυτό σου.

Η αλήθεια είναι πως πολλές φορές με παίρνει ο ύπνος και η συνείδηση μου ταυτίζεται με κάτι.

Τότε είμαι πράγματι ασυνείδητος. Αλλά ένα αρκετά μεγάλο μέρος της ημέρας είμαι συνειδητός.

Αυτή την εργασία κάνω ..δεν υπάρχει μέρα που θα βαρεθώ και δεν υπάρχει μέρα που δεν θα κάνω αυτή την εργασία.

Η εργασία μου είναι να διατηρώ όσο πιο πολύ μπορώ την επίγνωση μου βγάζοντας τα περιτύλιγμα εγώ και την εσφαλμένη προσωπικότητα.

Υπάρχουν «στιγμές απέραντης σιωπής» αλλά αυτές δεν είναι μόνιμες!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/01/2010 16:42:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2010, 17:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zipΛέγεται πως ο ίδιος ο Γκουρτζίεφ - ένας αρκετά αξιόλογος Εσωτεριστής - πρωτού αρχίσει να κουβεντιάζει με τον Ουσπένσκυ - έναν αρκετά αξιόλογο μαθηματικό - του έδωσε μια λευκή κόλλα χαρτί και του είπε να γράψει σ' αυτήν ό,τι πραγματικά γνώριζε ο τελευταίος. Ο Ουσπένσκι δεν κατάφερε να γράψει τίποτε και απογοητευμένος επέστρεψε την κόλλα του λευκή - τι να γράψει ο έρ'μος ; - στον Γκουρτζίεφ λέγοντας "Δεν ξέρω να γράψω τίποτε. Πρέπει πάλι να αρχίσω από την αρχή".

Φυσικά, μην περιμένετε ποτέ να κάνει και ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ αυτό που έκανε ο Ουσπένσκυ. Για να γίνει αυτό, χρειάζεται κάποιος να έχει balls & guts ... πράγματα δυσεύρετα στην εποχή μας.


Πολύ ωραία ιστορία.. Για εμένα(ντριιιν!!) Αν σου έριχνα μια μπουνιά στην κοιλιά και μετά σου ελεγα.. γράψε μου τον πόνο σου.. τι κόλα θα μου έδινες; Γραμμένη η άγραφη


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/01/2010 17:02:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy