ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 11:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Από την συγκέντρωση πας στην μην συγκέντρωση!


Στην αποκέντρωση δηλ ...

Ειλικρινά, τόσες μπούρδες συγκεντρωμένες από έναν άνθρωπο δεν έχω ματαξαναδεί ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 11:32:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμα το πάρουμε έτσι,απο το σάμαντι πάς στο σαμάντι.Το πιστεύεις αυτό?Οχι.


Βασικά δέν το υποστηρίζω εγώ αυτό,αλλά οι Ινδοί Δάσκαλοι της γιόγκα όπως ο κίρπαλ Σίνγκ.

Υπάρχουν 3 βασικά στάδια.Συκέντρωση,διαλογισμός,σαμάντι.Αφήνω στην άκρη το πρατιαχάρα,(απόσυρση αισθήσεων).

Σύμφωνα με τον κιρπαλ Σινγκ,διαλογισμός( ή ντυάν,δηλαδή θέαση) είναι η συνεχόμενη ροή αντίληψης ενός αντικειμένου.Η συγκέντρωση είναι όταν κρατάς τον νού σου ακίνητο πάνω σε κάποιο αντικείμενο.Σιγά σιγά όμως,αντιλαμβάνεσαι το νόημα του αντικειμένου και στο τέλος γίνεσαι ένα με αυτό(σαμάντι).

Είναι 3 σκαλοπάτια που συνδέονται,απο το ένα πάς στο άλλο δέν μένεις στο ίδιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 12:40:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Στην αποκέντρωση δηλ ...
Ειλικρινά, τόσες μπούρδες συγκεντρωμένες από έναν άνθρωπο δεν έχω ματαξαναδεί ...

Φίλε zip βλέπεις ότι έχεις!! Δεν μίλησα για αποκέντρωση.

Αλλά αν θες να σου δώσω έναν ορισμό σε σχέση με την λέξη «αποκέντρωση» τότε αυτό που λέω έχει να κάνει με την «αποκέντρωση» από αυτό που ΘΕΩΡΕΙΣ ως κέντρο. Τότε αυτή η «αποκέντρωση» θα σε οδηγήσει πέρα από οτιδήποτε θεωρείς.

Όταν αυτά που ΘΕΩΡΕΙΣ.. πάψουν να σε ταυτίζουν θα αποκτήσεις την επίγνωση αυτού που είναι πέρα από όλες τις θεωρίες. Μέχρι τότε οι μπουρδες θα συνεχίζονται!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 14:05:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 14:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Απόλυτη Εγωπάθεια στο αποκορύφωμά της ... εύγε κ. Δυστιχίδη μου, εύγε ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 14:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν μου επιτρέπετε, αγαπητοί φίλοι, ο άνθρωπος δεν είναι, ούτε απλά το υποκείμενο που διαλογίζεται, ούτε η αφηρημένη οντότητα του φιλοσόφου, ούτε το νούμερο στην σκέψη του πολιτικού.Είναι μία ζωντανή ύπαρξη και ζει μέσα σε ένα περιβάλλον.
Από μικρός μπαίνει σε μία διαδικασία εκπαίδευσης και μεγαλώνοντας πρέπει να ακολουθήσει κάποια καριέρα ή να εργαστεί, να κάνει οικογένεια, να έχει σχέσεις με την οικογένιά του ή στο επαγγελματικό του περιβάλλον, να οργανώσει την ζωή του κλπ... Πρέπει να σκεφθεί που ανήκει μέσα στον κόσμο, στον χώρο της ύπαρξης, κλπ... Συχνά υπάρχουν προβλήματα, οικονομικά, σχέσεων, υπαρξιακοί προβληματισμοί... Ο άνθρωπος είναι ένα μπερδεμένο πράγμα...
Δηλαδή, αγαπητοί φίλοι, τι θα λέγατε σε κάποιον που δεν μπορεί να πληρώσει το δάνειό του; Που δυσκολεύεται να κάνει οικογένεια ή δεν μπορεί να μεγαλώσει τα παιδιά του; Που δεν μπορεί να βρει μία σωστή σχέση; Τι θα λέγατε στην νεαρή εργάτρια που σηκώνεται στις 5 η ώρα το πρωί γιά να τρέξει γιά το μεροκάματο; Τι θα λέγατε σε κάποιον που έχασε με θάνατο κάποιο αγαπημένο πρόσωπο;
Θα του λέγατε συγκεντρώσου; ή διαλογίσου; Έλεος!
Καλά είναι να μιλάμε θεωρητικά ή από ασφάλεια αλλά οι άνθρωποι είναι ζωντανές υπάρξεις μέσα σε ένα περιβάλλον κι αντιμετωπίζουν πάρα πολλά προβλήματα. ‘Η πρέπει να αδιαφορήσουμε γιά τον καθημερινό άνθρωπο και να ασχολούμαστε με τις μεταφυσικές μας αναζητήσεις ή θα πρέπει να ασχοληθούμε πραγματικά με τον καθημερινό άνθρωπο μέσα στα προβλήματά του.
Πως μπορεί αυτός ο συγκεκριμένος άνθρωπος να βρει την Αλήθεια; Και το ρωτώ γιατί προσωπικά είμαι αυτός ο καθημερινός άνθρωπος και ενδιαφέρομαι να βρω την Αλήθεια. Όχι μέσα από θεωρίες ή περίπλοκες αναλύσεις περί διαλογισμού αλλά, απλά, ανθρώπινα...
Μπορεί καποιος να βοηθήσει; Να μιλήσει απλά κι ανθρώπινα; και προπάντων ολοκληρωμένα, όχι αποσπασματικά, με συνθήματα. Πως πρέπει ο καθημερινός άνθρωπος να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα που ζει; πως μπορει να έχει μία πιο βαθιά, πιό σοβαρή αντίληψη αυτής της πραγματικότητας; Πως μπορεί να φτάσει στην Αλήθεια;


Edited by - enlightened on 03/11/2009 14:55:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 16:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε αλεξ

Όλο από άλλη «πόρτα» μου έρχεσαι.

Το μήνυμα του γκουρου ΝΑΝΑΚ έχει να κάνει με τον ιερό λογο τον Νααμ! Ο σκοπός του διαλογισμού είναι να μπορέσει κάποιος να φτάσει να «ακούσει» αυτόν τον ιερό λογο. Αλλά για να το ακούσει κανείς πρέπει να κάνει πολύ ησυχία. Μια ησυχία που διαπερνά όλα τα επίπεδα του νου! Τότε το SHABD Ή Ο ΛΟΓΟΣ βιώνετε.

"Ο ιερός λόγος και η ψυχή είναι της ίδιας θειας φύσης".

Λέει ο ΚΙΡΠΑΛ ΣΙΝΓΚ «Είναι η εσωτερική αδιαίρετη αφοσίωση και προσοχή που μας δίνει την ικανότητα να ακούσουμε αυτήν την μελωδία»

Ενώ η διασκορπισμένη προσοχή σε απομακρίνει από το SHABD.

Αφοσίωση και προσοχή. Αφοσίωση με την έννοια του δίνομαι ή αφηνομαι χωρίς να προσδοκώ κάτι. Και προσοχή με την έννοια της επίγνωσης.

Την λέξη διαλογισμό κάθε λαός, θρησκεία ή σύστημα, την χρησιμοποιεί με έναν δικό του τρόπο. Πρέπει να μπορείς να αποκτήσεις την διάκριση για το τι μηνύματα μεταφέρουν οι λέξεις.

http://sos-athens.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=30

Εδώ θα δεις ότι χρεισιμοποιουν την λέξη διαλογισμό αναλογα με τα διάφορα ειδη του διαλογισμου. Π.χ "διαλογισμό στο νοητικό επίπεδο", " διαλογισμό στο επίπεδο της ψυχής, ¨ διαλογισμός στα διάφορα τσάκρα¨

http://sos-athens.gr/portal/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=30

Εδώ έχουμε και έναν ορισμό. "Διαλογισμός είναι η απόσυρση της «προσοχής» από τον έξω κόσμο και η απόλυτη συγκέντρωση της σε κάτι συγκεκριμένο που ανήκει στο Υλικό, το Νοητικό, το Συναισθηματικό ή το Πνευματικό Επίπεδο Συνειδητότητας".

Μετά ποιο κάτω λέει

"Σαν παράδειγμα, η επανάληψη της λέξης Ωμ ή Αουμ οδηγεί, στο συντονισμό του διαλογιζόμενου με την περιοχή όπου ο Θείος Ήχος δονείται σε αυτή τη συχνότητα και αυτή είναι η περιοχή του Αιτιατού πεδίου, όπου ο Άρχοντάς της ο Brahma κατά την Ινδική παράδοση, επιβραβεύει το διαλογιζόμενο φέρνοντάς τον σε ένα υψηλό Σαμάντι".

Σε σχέση με αυτά που λέω.. αυτή η δήλωση είναι η πιο κοντινή. Η περιοχή του Αιτιατου επιπέδου!! Ακριβώς σε αυτή την περιοχή βρίσκεται το ελεύθερο κομμάτι της ΟΥΣΙΑΣ μας το Μποντισιτα. Κάποιος που σιγή τον νου.. βιώνει την αυθόρμητη παρουσία του ελεύθερου ποσοστού της ουσίας του .

Σε σχέση με τα ποιο πάνω ο ήχος ή ο θειος λόγος μαζί με την ψυχή και το αιτιατό επίπεδο ταυτίζονται, αλλά το ταξίδι δεν τελειώνει εκεί.

Στο τέλος όταν κάποιος προχωρά εμπειρικά φτάνει στο «ίδιο» αποτέλεσμα. Επίσης υπάρχουν και διαφορετικά είδη σαμαντι!!

Με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι πρέπει να μπορείς να ξεχωρίσεις με ποιο τρόπο κάποιος αναφέρεται στο διαλογισμό, επειδή όπως σου είπα υπάρχουν πολύ ορισμοί.

Ο ένας υπηρέτης θα έλεγε «έλα να κάνουμε μια πρακτική συγκέντρωσης ή μια πρακτική με τα τσακρας»
Δεν θα έλεγε «έλα να κάνουμε έναν διαλογισμό στα τσακρα»

Αυτό δεν σημαίνει πως ο Κιρπαλ έχει λάθος. Απλός χρησιμοποιεί διαφορετικά αυτή την λέξη.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/11/2009 16:09:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 16:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η Απόλυτη Εγωπάθεια στο αποκορύφωμά της ... εύγε κ. Δυστιχίδη μου, εύγε ...

Φίλε zip όπως σου είπα και συνεχίζω να λέω:

« Όταν αυτά που ΘΕΩΡΕΙΣ.. πάψουν να σε ταυτίζουν θα αποκτήσεις την επίγνωση αυτού που είναι πέρα από όλες τις θεωρίες. Μέχρι τότε οι μπουρδες θα συνεχίζονται!!»

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 16:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη enlightened

Για εμένα ο διαλογισμός είναι ένα φαινόμενο όπου δεν χρειάζεται κάποιος να μην πάει στην δουλεια ή να μην ασχοληθεί με τα καθημερινά προβλήματα. Ο διαλογισμός δεν είναι μια απόσταση από την ζωή αλλά ένα βαθύ φαινόμενο της ιδίας της ζωης.

Οι περισσότεροι νομίζουν ότι για να βρουν την αλήθεια πρέπει να πάνε σε ένα βουνό ή σε ένα ήσυχο μέρος μακριά από όλα και από όλους.

Στην πραγματικότητα αυτή η άποψη δεν είναι αληθινή. Η πραγματικότητα είναι εδώ και τώρα οπού και αν βρισκόμαστε. Μέσα στο μετρό, μέσα σε ένα νοσοκομείο, στην δουλειά, στο σπίτι ,παντού και πάντα.

Απλά ένας «διαλογιστής» ζει με μια άλλη ποιότητα όλα αυτά που είπες.

Δεν είπε κανείς ότι πρέπει να τα παρατήσει όλα και να φύγει. Εκτός και δεν το είδα.

Αυτά που είπες φίλη enlightened έχουν να κάνουν με την εντύπωση που έχεις για το τι είναι ο διαλογισμός και πως αυτός επιτυγχάνεται.

Για εμένα ένας άνθρωπος της «γνώσης» ή του εσωτερισμού δεν αφήνει την καθημερινότητα. Δεν αδιαφορούμε γιά τον καθημερινό άνθρωπο… και ασχολούμαστε με τις μεταφυσικές μας αναζητήσεις.

Ασχολούμαστε σε σχέση με το φυσικό μας σώμα, σε σχέση με το περιβάλλον και τους άλλους και σε σχέση τον «εαυτό μας» Και εσωτερικά και εξωτερικά!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 16:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί καποιος να βοηθήσει; Να μιλήσει απλά κι ανθρώπινα; και προπάντων ολοκληρωμένα, όχι αποσπασματικά, με συνθήματα. Πως πρέπει ο καθημερινός άνθρωπος να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα που ζει; πως μπορει να έχει μία πιο βαθιά, πιό σοβαρή αντίληψη αυτής της πραγματικότητας; Πως μπορεί να φτάσει στην Αλήθεια;

Έχω πει και παλαιοτέρα σε αυτό το τοπικ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10249
Οπού βεβαία γίνονται πολλές συγκρούσεις. Για να ξεκινήσει κάποιος τον εσωτερικό δρόμο πρέπει να αφυπνίσει την συνείδηση του με πρακτικό και βιωματικό τρόπο αλλιώς θα αναλώνεται μέσα από σκέψης και ιδέες χωρίς καμιά πραγματική εμπειρία.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/11/2009 16:41:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 17:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με λίγα λόγια θέλω να σου πω ότι πρέπει να μπορείς να ξεχωρίσεις με ποιο τρόπο κάποιος αναφέρεται στο διαλογισμό, επειδή όπως σου είπα υπάρχουν πολύ ορισμοί.

Ακριβώς,υπάρχουν πολλοί ορισμοί.Θα καταντούσε κουραστικό να μιλάμε για αυτό.

quote:
Όλο από άλλη «πόρτα» μου έρχεσαι.

Nαι,προσπαθώ να τις κρατήσω όλες ανοιχτές. Εχει ενδιαφέρον και ο Κιρπαλ Σινγκ.


quote:
Μπορεί καποιος να βοηθήσει; Να μιλήσει απλά κι ανθρώπινα; και προπάντων ολοκληρωμένα, όχι αποσπασματικά, με συνθήματα. Πως πρέπει ο καθημερινός άνθρωπος να αντιλαμβάνεται την πραγματικότητα που ζει; πως μπορει να έχει μία πιο βαθιά, πιό σοβαρή αντίληψη αυτής της πραγματικότητας; Πως μπορεί να φτάσει στην Αλήθεια;

Αγαπητή enlightened,είναι καθαρά βιωματικό το θέμα.Κανείς δέν μπορεί να βοηθήσει κανέναν,πρέπει μόνη σου να ψάξεις και να μάθεις αυτό που θέλεις.Κατα την δική μου γνώμη,τα ιερά γραπτά(ειδικά οι βέδες)είναι πολλύ σημαντικά για όσους ασχολούνται με την αναζήτηση της αλήθειας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 17:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nαι,προσπαθώ να τις κρατήσω όλες ανοιχτές. Εχει ενδιαφέρον και ο Κιρπαλ Σινγκ.


Αν σου αρέσει και μου επιτρέπεις.. θα σου πρότεινα να διαβάσεις το « ΤΖΑΠ ΤΖΙ»

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 10:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε, «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ», δεν απαντάτε με το να λέτε: «απλά ένας «διαλογιστής» ζει με μία άλλη ποιότητα όλα αυτά που είπες».
Το ερώτημα ήταν «πως μεταβαίνει κάποιος σε αυτή την άλλη βιωματική κατάσταση, ώστε να ζει όλα αυτά με μία άλλη ποιότητα»... Ασφαλώς «με πρακτικό και βιωματικό τρόπο, αλλιώς θα αναλώνεται μέσα από σκέψεις και ιδέες χωρίς καμία πραγματική εμπειρία». Σε αυτό συμφωνούν κι άλλοι φίλοι, εδώ πέρα, όπως ο alex22...
Αυτή η δήλωση όμως χρειάζεται κάποιο περιεχόμενο: Δηλαδή ΠΩΣ;... Ο αγαπητός φίλος wholemind πιό πάνω είπε ότι είναι θέμα της φύσης μας που πρέπει να αφεθεί να λειτουργήσει ανεμπόδιστα (δεν κατάλαβα ΠΩΣ.. και δεν υπήρξαν περισσότερες εξηγήσεις...)
Εσείς ΠΩΣ νομίζετε; Συγκεκριμένα. Τι κάνετε εσείς; Τι μπορώ να κάνω εγώ; Τι μπορεί να κάνει ο καθένας (που εκδηλώνει βέβαια ενδιαφέρον);
Ευχαριστώ πολυ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 11:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ enlightened καλημέρα. Έχω μιλήσει και παλαιοτέρα για το πώς αλλά σε άλλο τοπικ. Επίσης ανάφερα βήμα προς βήμα την εμπειρία μου και για το πώς ο νους μπαίνει στην σιωπή.. την οποία κάποιοι χλεύασαν και κάποιοι άλλοι λόγo εμπηρείας αναγνώρισαν.

Μου άρεσε το πώς το έθεσες «Εσείς ΠΩΣ νομίζετε; Συγκεκριμένα. Τι κάνετε εσείς;»

Θα μιλάω λίγο λίγο για να μπορούμε αν το θέλεις να τα σχολιάζουμε.

Ξεκινώ με την επίγνωση ότι είμαστε «μηχανικά όντα» Δηλ μπορούμε να σκεφτόμαστε και να πράττουμε κα επίσης να έχουμε την αντίληψη ότι σκεφτόμαστε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε μηχανικοι.

«Όλα» όσα κάνουμε δεν είναι παρά μια αντίδραση που προκύπτει από κάποια άλλη δράση!

Θα μου πεις «καλά, και πως μπορώ να έχω μια απόδειξη από αυτό;»

Η απόδειξη βρίσκετε στο να συνειδητοποιήσουμε αυτή την μηχανικοτητα!
Αυτό που μας επιτρέπει να το δούμε, είναι η αφύπνιση της συνείδηση. Δηλ το σταμάτημα της συνείδηση από την ταύτιση , την γοητεία ,και την ονειροπόληση!!(το χάσιμο δηλ μέσα σε διάφορα σενάρια που πρωταγωνιστούμε)

Για να γίνει αυτό χρειάζεται ένα μέρος της συνειδησιακής προσοχής να παραμείνει επαγρυπνο ως προς την «πηγή» από την οποία προβάλει η ιδία η προσοχή!

Όμως η «πηγή» δεν είναι κάτι που ξέρουμε επειδή ποτέ δεν φτάσαμε να έχουμε μια εμπειρία από αυτήν! Όμως.. επειδή θα κρατάμε μέσα στην καθημερινότητα, μέσα στα προβλήματα, μέσα στην εργασία ,μέσα στον θόρυβο της πόλης ένα μέρος της συνειδησιακής προσοχής «σε εμάς» τότε αυτή η προσοχή θα μας οδηγήσει στην «πηγή» της δηλ στην ίδια την συνείδηση.

Αυτό είναι μια εργασία που γίνεται στην στιγμή δηλ στο τώρα.

Αυτό λοιπών που κάνω και που είναι το «καθημερινό μου ψωμί» είναι με έναν πολύ απλό τρόπο (για τώρα) να διαιρώ την προσοχή μου στα δυο. Δηλ συγκεκριμένα τώρα γράφω στον υπολογιστή, ένα μέρος της συνείδηση μου βρίσκετε σε αυτό που κάνω.. ένα άλλο όμως μέρος της προσοχής μου ταυτόχρονα αυτή την στιγμή διατηρεί στο βαθμό που μου επιτρέπει η κατανόηση μου την αίσθηση του παρατηρητή.

ΔΗΛ κάνω ότι κάνω αλλά ταυτόχρονα «προσπαθώ» να μην χάνω αυτή την αίσθηση ότι «κάποιος» με παρατηρεί το οποίο είναι μια αίσθηση και όχι μια σκέψη!!

Όταν χάνω αυτή την αίσθηση τότε η συνείδηση κοιμάται και είμαι μηχανικός, όταν αποκτώ πάλι την αίσθηση της αυτό παρατήρησης τότε η συνείδηση «μπαίνει» στην διαδικασία της αφύπνισης δηλ στην από-ταύτιση!

Αν θες να έχεις μια εμπειρία από πρώτο χέρι και να συζητήσουμε του λόγου το αληθές.. τότε προσπάθησε να μην ξεχνάς ότι κι αν κανείς ότι είσαι «αυτός» που «κοιτά» .Θα δεις πόσες φορές θα ξεχάσεις ότι είσαι «αυτός» που «κοιτά» και θα έχεις ταυτιστεί με το οτιδήποτε. Όταν το ξεχνάς είσαι μηχανικός. Το πρώτο πράγμα που πρέπει κάποιος να κάνει είναι να συνειδητοποιήσει ότι ζει μηχανικά.

Αυτό είναι το πρώτο βήμα.

Κάποιος που δεν το έχει συνειδητοποιήσει αυτό.. μπορεί να κάνει πρακτικές να απαγγέλει μαντραμ να κάνει ασκήσεις συγκέντρωσης και πολλά αλλά…αλλά να «κοιμάται»!!

Αυτά από εμένα φίλε enlightened ελπίζω να μπεις στον κόπο να «δεις»

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/11/2009 11:17:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 11:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή enlightened,συμφωνώ με τον υπηρέτη,αυτό που λέει είναι το πιό πρακτικό για να αρχίσει κάποιος,να συνειδητοποιήσει την μηχανικότητά του και να προσπαθεί να είναι συνειδητός κάθε στιγμή.

Απλώς ζούμε την ζωή μας,με τις οποιεσδήποτε υποχρεώσεις,αλλά συνειδητά και όχι μηχανικά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 12:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ enlightened καλημέρα. Έχω μιλήσει και παλαιοτέρα για το πώς αλλά σε άλλο τοπικ. Επίσης ανάφερα βήμα προς βήμα την εμπειρία μου και για το πώς ο νους μπαίνει στην σιωπή.. την οποία κάποιοι χλεύασαν και κάποιοι άλλοι λόγo εμπηρείας αναγνώρισαν.

Μου άρεσε το πώς το έθεσες «Εσείς ΠΩΣ νομίζετε; Συγκεκριμένα. Τι κάνετε εσείς;»

Θα μιλάω λίγο λίγο για να μπορούμε αν το θέλεις να τα σχολιάζουμε.

Ξεκινώ με την επίγνωση ότι είμαστε «μηχανικά όντα» Δηλ μπορούμε να σκεφτόμαστε και να πράττουμε κα επίσης να έχουμε την αντίληψη ότι σκεφτόμαστε αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είμαστε μηχανικοι.

«Όλα» όσα κάνουμε δεν είναι παρά μια αντίδραση που προκύπτει από κάποια άλλη δράση!

Θα μου πεις «καλά, και πως μπορώ να έχω μια απόδειξη από αυτό;»

Η απόδειξη βρίσκετε στο να συνειδητοποιήσουμε αυτή την μηχανικοτητα!
Αυτό που μας επιτρέπει να το δούμε, είναι η αφύπνιση της συνείδηση. Δηλ το σταμάτημα της συνείδηση από την ταύτιση , την γοητεία ,και την ονειροπόληση!!(το χάσιμο δηλ μέσα σε διάφορα σενάρια που πρωταγωνιστούμε)

Για να γίνει αυτό χρειάζεται ένα μέρος της συνειδησιακής προσοχής να παραμείνει επαγρυπνο ως προς την «πηγή» από την οποία προβάλει η ιδία η προσοχή!

Όμως η «πηγή» δεν είναι κάτι που ξέρουμε επειδή ποτέ δεν φτάσαμε να έχουμε μια εμπειρία από αυτήν! Όμως.. επειδή θα κρατάμε μέσα στην καθημερινότητα, μέσα στα προβλήματα, μέσα στην εργασία ,μέσα στον θόρυβο της πόλης ένα μέρος της συνειδησιακής προσοχής «σε εμάς» τότε αυτή η προσοχή θα μας οδηγήσει στην «πηγή» της δηλ στην ίδια την συνείδηση.

Αυτό είναι μια εργασία που γίνεται στην στιγμή δηλ στο τώρα.

Αυτό λοιπών που κάνω και που είναι το «καθημερινό μου ψωμί» είναι με έναν πολύ απλό τρόπο (για τώρα) να διαιρώ την προσοχή μου στα δυο. Δηλ συγκεκριμένα τώρα γράφω στον υπολογιστή, ένα μέρος της συνείδηση μου βρίσκετε σε αυτό που κάνω.. ένα άλλο όμως μέρος της προσοχής μου ταυτόχρονα αυτή την στιγμή διατηρεί στο βαθμό που μου επιτρέπει η κατανόηση μου την αίσθηση του παρατηρητή.

ΔΗΛ κάνω ότι κάνω αλλά ταυτόχρονα «προσπαθώ» να μην χάνω αυτή την αίσθηση ότι «κάποιος» με παρατηρεί το οποίο είναι μια αίσθηση και όχι μια σκέψη!!

Όταν χάνω αυτή την αίσθηση τότε η συνείδηση κοιμάται και είμαι μηχανικός, όταν αποκτώ πάλι την αίσθηση της αυτό παρατήρησης τότε η συνείδηση «μπαίνει» στην διαδικασία της αφύπνισης δηλ στην από-ταύτιση!

Αν θες να έχεις μια εμπειρία από πρώτο χέρι και να συζητήσουμε του λόγου το αληθές.. τότε προσπάθησε να μην ξεχνάς ότι κι αν κανείς ότι είσαι «αυτός» που «κοιτά» .Θα δεις πόσες φορές θα ξεχάσεις ότι είσαι «αυτός» που «κοιτά» και θα έχεις ταυτιστεί με το οτιδήποτε. Όταν το ξεχνάς είσαι μηχανικός. Το πρώτο πράγμα που πρέπει κάποιος να κάνει είναι να συνειδητοποιήσει ότι ζει μηχανικά.

Αυτό είναι το πρώτο βήμα.

Κάποιος που δεν το έχει συνειδητοποιήσει αυτό.. μπορεί να κάνει πρακτικές να απαγγέλει μαντραμ να κάνει ασκήσεις συγκέντρωσης και πολλά αλλά…αλλά να «κοιμάται»!!

Αυτά από εμένα φίλη enlightened ελπίζω να μπεις στον κόπο να «δεις»


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/11/2009 12:40:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 10:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φιλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» (και όλοι όσοι παρακολουθείτε την συζήτηση):
Αυτή η αποδέσμευση της συνείδησης από αυτό που κάνουμε, στο τώρα, κάθε στιγμή, (η αποταύτιση), αποτελεί προϋπόθεση κάθε πνευματικής παράδοσης, κάθε πνευματικής προσπάθειας, κάθε πνευματικής πρακτικής, (γιά κάποιον που ασχολείται «σοβαρά» με αυτά). Κανείς δεν έχει αντίρηση σε αυτό.
Ας δεχτούμε λοιπόν ,οτι: Ναι: είμαστε «ξύπνιοι», εδώ, τώρα, σε προσοχή, (είτε κάνουμε κάποιες καθημερινές πράξεις ρουτίνας, είτε συνομιλούμε, είτε κάνουμε κάποια πνευματική πρακτική, κλπ): έχουμε αυτή την αίσθηση της απόσπασης από αυτό που κάνουμε:
Η συνύφανση της συνείδησης με τον κόσμο, με τα αντικείμενα, με αυτό που κάνουμε, έχει διαλυθεί: η φαντασία «απωθείται», μειώνεται στο ελάχιστο η εννοιολογική δραστηριότητα, απαλείφονται προσδοκίες κι αναμνήσεις, κι όλα αυτά... (όλα αυτά εντελώς φυσικά)...
Αυτό όμως είναι μία προϋπόθεση γιά να πάμε παραπέρα. Αντιλαμβάνομαι, ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο παραπέρα... Γιατί σε αυτή την κατάσταση της επίγνωσης έχουμε απλά να κάνουμε με όλα τα περιεχόμενα της συνείδησης με τα οποία δεν πρέπει να ταυτιζόμαστε: Δηλαδή η συνείδηση έχει να «πιαστεί» από κάπου – έστω γιά να αποταυτιστεί από αυτό...Μετά; Δυσκολεύμαι να πάω παραπέρα...
Να έχετε μιά καλή ημέρα!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:35:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συνύφανση της συνείδησης με τον κόσμο, με τα αντικείμενα, με αυτό που κάνουμε, έχει διαλυθεί: η φαντασία «απωθείται», μειώνεται στο ελάχιστο η εννοιολογική δραστηριότητα, απαλείφονται προσδοκίες κι αναμνήσεις, κι όλα αυτά... (όλα αυτά εντελώς φυσικά)...

Φίλε enlightened αυτό είναι κάτι που μπορεί να γίνει και κάποιος να φτάσει στην εσωτερική σιωπή ..υπάρχουν όμως δυο πράγματα που μπορούν να γίνουν.. και αυτό που λέω είναι από όσο έχω την κατανόηση να «δω». Το πρώτο είναι να επιτύχει κάποιος την σιωπή του νου.. αλλά μετά από κάποιο διάστημα μισής ή μια ώρας ο νους να ξανά-επιστρέψει στις παλιές του μηχανηκοτητες.

Δηλ κάποιος που επιτυγχάνει να μπει στην κατάσταση του διαλογισμού δεν μπορεί να παραμείνει σε αυτήν διαρκώς και χρειάζεται συνεχείς προσπάθεια για να εισέρχεται σε αυτήν την κατάσταση. Αν αυτήν την κατάσταση την ονομάσω θεϊκή έμπνευση τότε είναι σαν κάποιος να εισέρχεται σε μια θεία κοινωνία. Και το λέω αυτό επειδή τα εγώ απουσιάζουν.

Η δεύτερη περίπτωση είναι να μπει κάποιος σε αυτήν την κατάσταση διαρκώς. Τότε ο νους αλλάζει ποιότητα! Μπορεί δηλ κάποιος να ζει μέσα στην κοινωνία, να χρησιμοποιεί την γλώσσα και τον νου ,αλλά αυτό δεν είναι κάτι που επισκιάζει αυτήν την εσωτερική του κατάσταση. Δεν ταυτίζεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι απόμακρος από τον κόσμο αλλά ότι είναι «πιο βαθιά»

Τι κάνει την μια περίπτωση να ισχύει και τι την άλλη ..αυτό είναι ένας παράγοντας που έχει σχέση με το πόσο «αγνοί» είμαστε ή γινόμαστε μέσα στην καθημερινότητα!!!

quote:
Αυτό όμως είναι μία προϋπόθεση γιά να πάμε παραπέρα. Αντιλαμβάνομαι, ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο παραπέρα... Γιατί σε αυτή την κατάσταση της επίγνωσης έχουμε απλά να κάνουμε με όλα τα περιεχόμενα της συνείδησης με τα οποία δεν πρέπει να ταυτιζόμαστε: Δηλαδή η συνείδηση έχει να «πιαστεί» από κάπου – έστω γιά να αποταυτιστεί από αυτό...Μετά; Δυσκολεύμαι να πάω παραπέρα...
Να έχετε μιά καλή ημέρα!

Το παραπέρα δεν είναι για τον νου!! Είναι για την συνείδηση. Όταν κάποιος ξεκινά από το τώρα με συνείδηση θα πάρει «απαντήσεις» σε πολλά ερωτήματα που ο νους θα αδυνατεί πολλές φορές να εξηγήσει σε άλλους!!.

Αυτά για τώρα φίλε enlightened καλό βράδι.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 09:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθές, όλη μέρα, η forthnet είχε πρόβλημα στην περιοχή μου, στην Πάρνηθα, κι έτσι ήμουν εκτός δικτύου... Συγγνώμη...
Όλα αυτά που γράφετε, αγαπητε φίλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ», (στις 5/11/2009), είναι κατανοητά και αποδεκτά...
Προφανώς μιλάμε (κι εσείς κι εγώ κι όσοι έχουν εμπειρία αυτών που λέτε), γιά μία μόνιμη κατάσταση απο-ταύτισης... όπου τα «πράγματα» δεν συμβαίνουν πιά στο νου, αλλά στην συνείδηση...
Είμαι σίγουρη όμως πως υπάρχει ένα παραπέρα... Δεν λέω ότι πρέπει, οποσδήποτε, εσωτερικές μυστικές καταστάσεις να μπορούν να περιγραφούν με λέξεις... και ότι πρέπει να περιγραφούν...Όχι. Μέχρι ένα σημείο όμως μπορεί να περιγραφεί, έστω και με έμμεσο τρόπο, το τι συμβαίνει...
Κατανοώ ότι το εδώ και τώρα που βιώνει η συνείδηση ασφαλώς δεν είναι απλά ο φυσικός χώρος αλλά ένας πλατύτερος υπαρξιακός χώρος... Μετά η αντίληψη της συνείδησης, δεν είναι ενός περιορισμένου εγώ (γιατί αυτό θα σήμαινε λειτουργία του νου)... η συνείδηση συμμετέχει σε κάτι ευρύτερο. Γιατί το περιγράφετε έτσι; «είναι σαν κάποιος να εισέρχεται σε μία θεία κοινωνία» Κοινωνία με τι; (Μιλάτε γιά τον Θεό;)...
Κάποιοι άνθρωποι, μέσα στην παγκόσμια παράδοση, τόλμησαν να περιγράψουν το τι συμβαίνει εδώ.. κάποιοι μίλησαν επίσης γιά «φως» (κι αυτό με κάνει να προβληματίζομαι γιά το πραγματικό περιεχόμενο της λέξης «φώτιση» - δεν πρέπει να είναι συμβολική η χρήση του όρου)...
Προφανώς έχετε προσωπική εμπειρία (δεν εννοώ την εμπειρία ενός εγώ), γιά το τι συμβαίνει σε αυτή την κατάσταση που περιγράφετε σαν «σιωπή του νου»... Μπορεί να ειπωθεί κάτι γι αυτά;...
(Ευχαριστώ... κι ελπίζω κι άλλοι φίλοι να συμμετάσχουν στη συζήτηση σε αυτή την φάση της...)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 11:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λέω «θεία κοινωνία» εννοώ μια κατάσταση που είναι άσπιλη . Το θειο είναι διάχυτο παντού χωρίς περιορισμό! Όταν κάποιος έρχεται σε επαφή ανάλογα πάντα με το «επίπεδο» που έχει.. εισέρχεται σε «κοινωνία» με αυτή την θεία ενεργεία που είναι ανέκαθεν εδώ. Όσο πιο πολύ εμβαθυνει τόσο πιο πολύ διαχεεται μέσα σε αυτό οπού στο τέλος δεν υπάρχει μέσα ούτε έξω ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Αυτά για τώρα φίλη enlightened θα σου απαντήσω και στα υπόλοιπα μόλις βρω χρόνο. Έχω αναφερθεί σε άλλο τοπικ και μάλλον θα κάνω ένα paste -copy


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/11/2009 11:13:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2009, 17:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαι σίγουρη όμως πως υπάρχει ένα παραπέρα... Δεν λέω ότι πρέπει, οποσδήποτε, εσωτερικές μυστικές καταστάσεις να μπορούν να περιγραφούν με λέξεις... και ότι πρέπει να περιγραφούν...Όχι. Μέχρι ένα σημείο όμως μπορεί να περιγραφεί, έστω και με έμμεσο τρόπο, το τι συμβαίνει...

Μιας και μου μιλάτε στο πληθυντικό θα σας πω ότι όντος υπάρχει κάτι παραπέρα από αυτά που λεμέ και πράγματι κάποιοι τα έχουν περιγράψει με έναν έμμεσο τρόπο. Απλά ο τρόπος του καθενός είναι διαφορετικός. Π.χ κάποιος έγραψε τους αθλους του Ηρακλή, που είναι ένας έμμεσος τρόπος του εσωτερικού ταξιδιού.

Κάποιος άλλος έγραψε την μάχη του Αρτζουνα με βοηθό... τον Κρισνα. Κάποιος άλλος έγραψε κάτι άλλο. Όλοι όμως με οποίο τρόπο και αν μιλούν δείχνουν στην ίδια «κατεύθυνση»

Από τα λεγόμενα σας, μου δίνετε την υποψία ότι ρωτώντας με, έχετε ήδη κάτι στο νου σας σαν απάντηση.

Πριν πω κάτι άλλο.. θα ήθελα να σταθώ εδώ, έτσι ώστε αν το θέλετε και εσείς, να μου πείτε το σκεπτικό σας σε αυτό που με ρωτάτε.

«Μέχρι ένα σημείο όμως μπορεί να περιγραφή, έστω και με έμμεσο τρόπο, το τι συμβαίνει...»

Θα περιμένω την απάντηση σας.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/11/2009 17:41:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 13:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Κατ’ αρχήν, αγαπητέ φίλε, σας μιλώ στον πληθυντικό από ευγένεια, επειδή δεν γνωριζόμαστε... Δεν έχω πρόβλημα να μιλώ ή να μου μιλάνε στον ενικό)...
Καθένας έχει την πορεία του στον χώρο της ύπαρξης... και καθένας μπορεί να έχει κάποιες εμπειρίες... Ο λόγος που υποβάλλω ερωτήσεις δεν είναι πονηρός. Προσπαθώ να καταλάβω κατά πόσο αυτά που βιώνει μία συνείδηση, είναι αυτά που βιώνει και μία άλλη συνείδηση... Απλά προσπαθώ να διασταυρώσω πληροφορίες και να διαπιστώσω κατά πόσο μπορεί να θεμελιωθεί αντικειμενικός λόγος γιά τέτοια θέματα, όπως είναι η εσωτερική εμπειρία...
Βλέπετε, ότι προσπαθώ να παροκουλουθήσω την ενοιολογική ανάπτυξη των μυστικών βιωμάτων σας κι ως ένα σημείο επιβεβαιώνω αυτά που λέτε, ως ένα σημείο συμφωνούμε, γιατί υπάρχει αναλογία σε αυτό που νοιώθετε εσείς και νοιώθουν κι άλλοι άνθρωποι...
Εξ’ άλλου η συζήτηση έχει νόημα όταν ο καθένας καταθέτει αυτό που έχει εμπειρία σεβόμενος την αλήθεια και τους άλλους...
Προσωπικά (όχι με την έννοια ενός εγώ), «κατανοώ» ότι μία συνείδηση που έχει πάει πέραν του νου κι αρχίζει να ζει εσωτερικά αντιλαμβάνεται με κάποιο τρόπο: Γιά παράδειγμα, βιώνει μία κατάσταση μη-εγώ, μία κατάσταση που δεν έχει συγκεκριμένα όρια (κι ίσως, εδώ έχει έννοια το να μιλάμε γιά κοινωνία με το Θείο)... Αυτό συμβαίνει, εδώ, τώρα, αλλά φαίνεται ότι κι απλός φυσικός χώρος ξεπερνιέται (χωρίς να χάνεται η επαφή με τα περιεχόμενα της συνείδησης που προέρχονται από τον φυσικό χώρο), και ο χρόνος ξεπερνιέται (υπάρχει μία αντίληψη άχρονου)... Ίσως υπάρχουν κι άλλα που μπορούν να ειπωθούν εδώ...
Εν τούτοις ... στην παρούσα φάση υπάρχει απλά μία συνειδησιακή αντίληψη... δεν υπάρχει κάτι παρα πέρα;... Αναφέρθηκα πιό πάνω στο περιεχόμενο της «φώτισης»... Και χριστιανοί μυστικοί μιλάνε γιά φως, και στο θιβετανικό βουδισμό μιλάνε γιά το Πρωταρχικό Καθαρό Φως (που δεν είναι μόνο εμπειρία στην μεταθανάτια κατάσταση), και σούφι μυστικοί μιλάνε γιά φως... Δεν αναφέρθηκα σε κάποια συγκεκριμένη παράδοση ή πρακτική...
Ο Θεός μαζί σας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 13:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη enlightened το κατάλαβα ότι μου μιλάτε στο πληθυντικό από ευγένεια και αν σας μιλάει και ο ένας υπηρέτης στο πληθυντικό το κάνει επειδή δεν θέλει να διατάραξη αυτό σας το ύφος και το συγκεκριμένο συναίσθημα.

quote:
Καθένας έχει την πορεία του στον χώρο της ύπαρξης... και καθένας μπορεί να έχει κάποιες εμπειρίες... Ο λόγος που υποβάλλω ερωτήσεις δεν είναι πονηρός.

Δεν θεώρησα ότι έχετε ένα πονηρό σκοπό. Απλά κατάλαβα ότι έχετε κάτι παραπάνω από αυτό που ρωτάτε. Δηλ έχετε εμπειρία!

Να με συχωράτε αλλά πρέπει να διακόψω, θα συνεχίσω αργότερα αυτά που θέλω να σας πω.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 09:39:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

quote:
enlightened Προσπαθώ να καταλάβω κατά πόσο αυτά που βιώνει μία συνείδηση, είναι αυτά που βιώνει και μία άλλη συνείδηση... Απλά προσπαθώ να διασταυρώσω πληροφορίες και να διαπιστώσω κατά πόσο μπορεί να θεμελιωθεί αντικειμενικός λόγος γιά τέτοια θέματα, όπως είναι η εσωτερική εμπειρία...

Βλέπετε, ότι προσπαθώ να παροκουλουθήσω την ενοιολογική ανάπτυξη των μυστικών βιωμάτων σας κι ως ένα σημείο επιβεβαιώνω αυτά που λέτε, ως ένα σημείο συμφωνούμε, γιατί υπάρχει αναλογία σε αυτό που νοιώθετε εσείς και νοιώθουν κι άλλοι άνθρωποι...

Εξ’ άλλου η συζήτηση έχει νόημα όταν ο καθένας καταθέτει αυτό που έχει εμπειρία σεβόμενος την αλήθεια και τους άλλους...



Φίλη enlightened είχα μιλήσει με τον φίλο μας τον wholemind και του είχα πει σε αυτό το τοπικ.. για τα επίπεδα σιωπής που πρέπει κάποιος να «κατακτήσει» Συγκεκριμένα έδωσα το πρώτο επίπεδο. Τώρα θα πω για το δεύτερο. Αυτά τα οποία λέω είναι η «προσωπική μου».. πορεία, κατανόηση και ορολογία. Τα γράφω έτσι όπως τα αντιλαμβάνομαι. Ξέρω ότι όποιοι έχουν εμπειρία στον «διαλογισμό» θα βρουν τα «κοινά σημεία»!

Η δεύτερη σιγή έχει να κάνει με μια φλυαρία που είναι σε μορφή ιδέας –εικόνας.

Αυτές οι ιδέες –εικόνες «ξεπηδούν» κατά κάποιο τρόπο μέσα στο νου μας σαν αναμνήσεις με τις οποίες πέφτουμε σε μια ταύτιση , γοητεία και ονειροπόληση.

«Ξεπηδούν» εκτός από αναμνήσεις, σαν κάτι που πρέπει να κάνουμε. Είναι σαν μας παροτρύνουν να πάμε για καφέ, να δούμε τον τάδε φίλο, να φάμε το τάδε φαί και πολλά αλλά.

Φτιάχνουμε διάφορες ιστορίες που έχουν σχέση με το παρελθών και με το μέλλων. Φτιάχνουμε ιστορίες που είναι συνειρμικές. Ξεκινάμε από κάτι και συνειρμικά πάμε κάπου αλλού και αυτό το άλλου μπορεί να γίνει η αιτία για να οδηγηθούμε πάλι κάπου.

Αυτό το «νοητικό επίπεδο» το ονομάζω ΕΙΚΟΝΟΠΛΑΣΤΙΚΟ. Επειδή πλάθουμε συνεχώς ιστορίες με εικόνες. Είναι μια φλυαρία ιδέα –εικόνα.

Έτσι είναι σαν να βλέπω νοητικά αυτά που θέλω να κάνω ή αυτά που με παροτρύνουν για να γίνουν.
Όταν η συνείδηση μου αποκτήσει επίγνωση αυτής της λειτουργίας τότε αφού έχει σταματήσει την άσκοπη λεκτική μονολογία ΤΟΥ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΚΟΥΩ αρχίζει να αναστέλλει και την λειτουργία του ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕ ΕΙΚΟΝΕΣ. Η συνείδηση αποκτά την επίγνωση ότι και αυτό ακόμα είναι μια ταύτιση.

Αυτή η σιγή επιτυγχάνεται όταν τοποθετούμαι στο παρών. ΟΙ ιδέες – εικόνες έχουν μια σχέση με το να τρέχουν στο παρελθών και στο μέλλων. Τότε το να είμαι με επίγνωση στο παρών σπάει την μηχανική κίνηση του νου στο να κινείτε στο παρελθών και στο μέλλων.

Αυτό που συμβαίνει μέσα μου είναι ότι όταν αρχίζουν να προβάλλονται εικόνες η επαγρυπνη αντίληψη μου που προσέχει αυτή την μηχανική κίνηση σταματά την διαδικασία της ολοκλήρωσης της ιδέας –εικόνας.
Πχ βλέπω εικονικά σαν μια ιδέα που μου εμφανίστηκε στο μυαλό μου «ότι τι καλά που θα ήταν να ήμουν τώρα σε μια παραλία και να έπινα καμιά μπυριτσα και…..»

Δεν το συζητώ.. αλλά εμφανίζετε σαν ιδέα! (δεν έχω άλλο τρόπο να το περιγράψω)

Όλο αυτό οδηγεί σε μια ονειροπόληση και τελικά μπορεί και στην πραγματοποίηση της ιδέας.

Αρχικά κόβω την διαδικασία της ολοκλήρωσης της ιδέας με το να επιστρέφω την συνείδηση μου στο τώρα. Σε αυτό που τώρα γίνετε. Αυτό μου επιτρέπει να από-ταυτίζομαι από την ονειροπόληση της ιδέας-εικόνας. Και έτσι, ενώ στην αρχή παρασύρομε σιγά σιγά το σταματώ. Σε σχέση με το παράδειγμα μπορεί να σταματήσω εδώ:

«ότι τι καλά που θα ήταν να ήμουν τώρα σε μια παραλία και …..» Επιστροφή στο τώρα.

«ότι τι καλά που θα ήταν να ήμουν τώ …..» Επιστροφή στο τώρα.

«ότι τι καλά …..» Επιστροφή στο τώρα.

«ότ …..» Επιστροφή στο τώρα.

Έτσι ο νους σιγά σιγά αρχίζει να μην κινείτε μπρος πίσω στο χρόνο και να μην μπορεί να ολοκληρώσει καμιά συνειρμική διαδικασία και όλα αυτά γιατί η επαγρυπνη αντίληψη δεν το επιτρέπει.

Έχουμε κατανοήσει ότι αυτή η μηχανική διαδικασία μας οδηγεί έξω από αυτό που υπάρχει στο τώρα και επίσης ότι μας οδηγεί σε ονειροπόληση.

Αναστέλλοντας και αυτή την λειτουργία η συνείδηση εισέρχεται σε ένα επίπεδο που το λέω ΜΟΡΦΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ . Από αυτό το επίπεδο ξεπηδάνε όλες οι πιθανές σκέψεις. Είναι σαν ένα καζάνι που κοχλάζει. Κάθε φούσκα από το καζάνι που κοχλάζει είναι και μια σκέψη που θέλει να ολοκληρωθεί.

Είναι σαν τα εγώ να είναι μέσα στο καζάνι αλλά δεν μπορούν ακόμα να εκφραστούν. Είναι εγώ προθέσεις!! Από μια τέτοια φούσκα εγώ-πρόθεση είναι που κινούμαστε.(συνεχίζετε μια άλλη φορά)

Το πρόβλημα Φίλη enlightened και φίλε wholemind αλλά και όλοι οι φίλοι που μπορούν να μπουν σε μια κατάσταση διαλογισμού. ΔΗΛ ΣΕ ΜΙΑ ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ οπού τα εγώ απουσιάζουν όπως και κάθε νοητικό περιεχόμενο και ο νους μένει σε μια κατάσταση που θα την έλεγα «ενεργητικά παθητική»..σαν μια λίμνη που η επιφάνεια της είναι ήρεμη και αντανακλά τον ουρανό.. Το πρόβλημα είναι ότι όταν κάποιος βγαίνει από αυτή την«διαλογιστική κατάσταση» τα ΕΓΩ επανέρχονται!!!!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι παρόλο που κάποιος μπορεί να εισέλθει σε ένα «πνευματικό επίπεδο» ή «πνευματική έκσταση» η οποία δεν έχει να κάνει με ένα δόγμα ή με μια θρησκεία.. επειδή είναι μια εμπειρία που μπορεί κάθε άνθρωπος, ότι όνομα και μορφή και αν έχει να το επιτύχει ..τα εγώ δεν εξαλείφονται με αυτόν τον τρόπο!!

Ο θυμός θα επιστρέψει όπως και η περηφάνια όπως και η λαγνεία όπως πολλά άλλα.

Αν δεν γινόταν αυτό, τότε θα μιλάγαμε για την «φώτιση» και για την πλήρη εξάλειψη των ΕΓΩ!! Εάν δεν συμβαίνει αυτό( η εξάλειψη των ΕΓΩ) τότε χρειάζεται να γίνει παράλληλα και κάτι άλλο που θα μας επιτρέψει να επιτύχουμε αυτό το μεγάλο «έργο»!!

Ως προς το παρών θα ήθελα να σταθω έως εδώ για να διαβάσω τις εντυπώσεις σας και για να παραμένουμε πρακτικά στα παρακάτω λόγια.

quote:
enlightened Απλά προσπαθώ να διασταυρώσω πληροφορίες και να διαπιστώσω κατά πόσο μπορεί να θεμελιωθεί αντικειμενικός λόγος γιά τέτοια θέματα, όπως είναι η εσωτερική εμπειρία...

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 09/11/2009 09:46:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 12:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτρέψτε μου, αγαπητέ φίλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ», να πω με δικά μου λόγια (γιά να δω αν κατανοώ) όσα σημειώνετε στο μύνημά σας της 9/11/2009...
Η συνείδηση που απο-ταυτίζεται από τα περιεχόμενά της... εργάζεται σε τρία επίπεδα-δραστηριότητες:
Α) Το πρώτο επίπεδο-δραστηριότητα αφορά τα εισερχόμενα από την αντίληψη του φυσικού κόσμου και την συναλλαγή μας με αυτά, καθημερινές δραστηριότητες και πράξεις, εννοιολογικούς σχολιασμούς, κλπ...
Β) Το δεύτερο επίπεδο-δραστηριότητα αφορά νοητικά εντυπώματα, μνήμες, φαντασία.. κι είναι πιό εσωτερικό από το προηγούμενο...
Γ) Το τρίτο επίπεδο-δραστηριότητα αφορά την διαρκή-ανάδυση της αντίληψης του εγώ κι αφορά (αν κατανοώ σωστά) την ίδια την «ρίζα» της «προσωπικής μας ύπαρξης»...
Έχω εμπειρία αυτών που λέτε και μάλιστα αυτή την περιγραφή των εσωτερικών δραστηριοτήτων την έχω συναντήσει κι αλλού... Οπότε δεν έχω λόγο να αμφισβητώ τα όσα λέτε (και μακάρι κάποιοι φίλοι στο φόρουμ να διάβαζαν πιό προσεκτικά όσα λέτε)...
Θα επιθυμούσα όμως (αν είναι δυνατόν) να πάμε την συζήτηση ακόμα πιό πέρα...
Μέχρι τώρα μιλάμε γιά την συνείδηση που απο-ταυτίζεται από τα περιεχόμενά της, -αντίληψη από έξω- μνήμες και φαντασία- αντίληψη του εγώ... Τα περιγράφω εν συντομία... Αυτά έχουν πλήρη αντιστοιχία σε αυτά που ονομάζετε «εξωτερικό», εικονοπλαστικό, μορφογεννητικό...
Αυτό που περιγράφετε σαν ηρέμιση της λίμνης (μία υπαρξιακή κατάσταση όπου τα εγώ απουσιάζουν καθώς και κάθε νοητικό περιεχόμενο) σημαίνει μία πλήρη αποδέσμευση από τα περιεχόμενα της συνείδησης; Μία περαιτέρω εσωτερίκευση της συνείδησης (που έχει ήδη διευρυνθεί από την προηγούμενη διαδικασία), έτσι ώστε η συνείδηση να μην βλέπει πιά τα έξω (ανίληψη-μνήμες και φαντασία- ανάδυση του εγώ) αλλά τον ίδιο τον εαυτό της;
Κι εισερχόμαστε σε αυτή την νέα κατάσταση της περαιτέρω εσωτερίκευσης ολοκληρώνοντας την «εξέλιξή» μας; Ή μήπως υπάρχουν κι εδώ διαβαθμίσεις (όπως στο κατώτερο στάδιο της απ-ταύτισης); Δεν γνωρίζω. Ρωτώ...
(Και μακάρι να συμμετείχαν κι άλλοι φίλοι όπως ο wholemind – ίσως να προσέφεραν κάτι στην διαφώτισή μας)...
Να έχετε μία καλή ημέρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 13:19:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, enlightened και «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» , «παρακολουθώ» με πάρα πολύ προσοχή την συζήτηση γιατί έχει εξελιχθεί αρκετά και θίγει πολύ ενδιαφέροντα θέματα (ενώ παράλληλα «διακρίνω» μία εξαιρετικά πολιτισμένη συμπεριφορά, που «ελπίζω» να διατηρηθεί στο μέλλον)... Θα «πω» σύντομα τις απόψεις μου.. «περιμένω» προς το παρόν την απάντηση του φίλου «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» (κι «εύχομαι» κι «εγώ» να συμμετάσχουν κι άλλοι φίλοι στην συζήτηση)...

Edited by - wholemind on 09/11/2009 13:28:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 13:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλη enlightened

Έχετε καταλάβει πολύ καλά! Να σας πω ότι όλη αυτή η διαδικασία γίνετε με ανοιχτά τα ματιά στο οπουδήποτε. Κάτι που θα ήθελα να δείτε και έχει σχέση με το πρώτο επίπεδο της μηχανικής φλυαρίας είναι ότι διαβάζουμε μηχανικά ότι δούμε μπροστά μας. Π.χ πινακίδες αυτοκινήτων, ταμπέλες, διαφημίσεις, και πολλά αλλά. Τα διαβάζουμε και τα επαναλαμβάνουμε από μέσα μας. Όταν δούμε ότι μπορούμε άμεσα να γνωρίζουμε αυτό που βλέπουμε και ότι δεν χρειάζεται να το επαναλαμβάνουμε τότε σπάμε σε ένα βαθμό αυτή την μηχανικοτητα και αποκτάμε ένα είδος «σιωπής»

Αν σας δείξω την οθόνη του υπολογιστή σας και σας ρωτήσω «πως λέγετε αυτό που έχετε μπροστά;» Μπορείτε να ξέρετε ποιο είναι το όνομα «αυτού» χωρίς να το συλλαβίσετε από μέσα σας. Αυτό είναι κάτι που μπορείτε να το κάνετε με όλα τα αντικείμενα. Ξέρετε εκ τον προτέρων πως λέγονται, δεν χρειάζεται να το επαναλάβετε στον εαυτών σας !!

Αυτά για δώρα θα στείλω αργότερα ένα ακόμα μήνυμα για το «παρακάτω»
Θα περιμένουμε και τον φίλο wholemind


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 18:35:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η συνείδηση μπορεί να βρίσκεται σε τέσσερις καταστάσεις... Στην παρακάτω περιγραφή ίσως χρησιμοποιηθούν και εκφράσεις δικές σας, αγαπητοί φίλοι, αφού δεν «βλέπω» κάποιο λόγο να μην υιοθετηθούν... Κάποια πράγματα (που αναφέρονται στην κατώτερη λειτουργία της συνείδησης) είναι και προσωπική «μου» εμπειρία... Κάποια πράγματα (που αναφέρονται στην ανώτερη λειτουργία της συνείδησης) είναι απλά «πληροφόρηση»... Τα «παραθέτω» όμως και γιά να τα ελέγξετε, συγκρίνοντάς τα με την δική σας τυχόν εμπειρία... και γιά να διατυπωθούν τυχόν διαφορετικές απόψεις, έτσι ώστε μέσα από την συζήτηση να φτάσουμε σε «ασφαλή» συμπεράσματα...
Οι τέσσερις καταστάσεις της συνείδησης:
Α) Η συνείδηση του συνηθισμένου ανθρώπου, που ταυτίζεται με τα περιεχόμενά της, αντιλήψεις από τον φυσικό κόσμο, σκεπτοδιαδικασίες, μνήμες, φαντασία, κλπ.
(Υπάρχει εδώ η σχέση: παρατηρητής –ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ, ή συνείδηση-ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ, στο οποίο συμπεριλαμβάνονται, αντίληψη, σκεπτοδιαδικασία, εγώ).
Β) Η συνείδηση που αποδεσμεύεται από τα περιεχομενά της, η απο-ταυτισμένη συνείδηση (Διαδικασία που συμβαίνει σε τρία επίπεδα – όπως τα περιέγραψε ο φίλος «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»).
Σε αυτή την κατάσταση η συνείδηση και είναι άδεια και δεν είναι άδεια. Δεν ασχολείται με τα περιεχόμενά της, απλά τα περιέχει. Σε αυτή την κατάσταση η συνείδηση υπερβαίνει τον απλό φυσικό χώρο και χρόνο (βιώνει το άχρονο, τώρα, εδώ), ενώ διευρύνεται προς κάτι ΕΥΡΥΤΕΡΟ.
(Υπάρχει εδώ η σχέση: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ-παρατηρούμενο, ή ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ-εξωτερικό αντικείμενο, όπως περιγράφηκε πιό πάνω).
Γ) Όταν η συνείδηση αποδεσμεύεται τελείως από τα περιεχόμενά της (όπως η φίλη enlightened υποψιάζεται, ή υποθέτει ότι συμβαίνει), τότε η συνείδηση «βλέπει» τον εαυτό της, την ουσία της. Εδώ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ και ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ είναι το ίδιο.
Σε αυτή την κατάσταση (από όσο «πληροφορούμαι») υπάρχουν τρεις διαδικασίες που διαδέχονται η μία την άλλη καθώς εσωτερικευόμαστε όλο και πιό πολύ...
1)Η συνείδηση, έχοντας αποδεσμευτεί τελείως από τα προηγούμενα περιεχόμενά της, «χάνει» τα όριά της κι απλώνεται σε όλο τον αντιληπτό χώρο (που δεν είναι πιά απλά ο φυσικός χώρος, αλλα ένας χώρος που συμπεριλαμβάνει τον φυσικό χώρο και τον υπερβαίνει – μολονότι δεν υπάρχουν πληροφορίες από τον φυσικό χώρο).
2) Σε μία περαιτέρω εσωτερίκευση η συνείδηση νοιώθει ότι αυτή είναι ο χώρος (ότι αυτά, η συνείδηση και ο χώρος, δεν ξεχωρίζουν).
3) Και σε μία πιό εσωτερική βίωση του εαυτού υπάρχει μία Αχανής Αντίληψη όπου δεν υπάρχει πιά ούτε αντίληψη υποκειμένου.
(Υπάρχει εδώ η σχέση: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ-ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ, όπου και τα δύο ταυτίζονται με την συνείδηση).
Δ) Η συνείδηση χάνεται στην Αχανή Θεότητα (δεν «ξέρω» πως πρέπει να το ονομάσουμε).
Δεν «ξέρω» αγαπητοί φίλοι, κατά πόσο είναι επαληθεύσιμα όλα αυτά, ή αν όντως αυτή είναι εσωτερική εμπειρία που έχουν όλοι οι άνθρωποι σε αυτή την πορεία...
Προσωπικά «βρίσκομαι» (από όσο «έχω» επίγνωση) στο Β στάδιο της συνείδησης κι απλά «υποψιάζομαι» και «πειραματίζομαι» στο Γ στάδιο... Δεν «γνωρίζω» όμως αν όσα βιώνει κάποιος στο Γ στάδιο είναι αντικειμενική πραγματικότητα (ένωση με το Θείο) ή απλά υποκειμενικές περιπλανήσεις. Αυτό που «προσπαθώ» είναι ακριβώς να «θεμελιώσω» την αντικειμενικότητα αυτών των βιωμάτων... Δεν «ξέρω» τι θα βγει από την έρευνα...
Αν κάποιοι φίλοι έχουν περισσότερη εμπειρία ή πληροφόρηση θα είμασταν όλοι, «πιστεύω» υπόχρεοι αν τα κατέθεταν εδώ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 10:12:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Έλεγα λοιπών πως: Αναστέλλοντας και αυτή την λειτουργία η συνείδηση εισέρχεται σε ένα επίπεδο που το λέω ΜΟΡΦΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ . Από αυτό το επίπεδο ξεπηδάνε όλες οι πιθανές σκέψεις. Είναι σαν ένα καζάνι που κοχλάζει. Κάθε φούσκα από το καζάνι που κοχλάζει είναι και μια σκέψη που θέλει να ολοκληρωθεί. Ο τρόπο που γίνετε είναι:

Από το ΜΟΡΦΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟ επίπεδο η συνείδηση ταυτίζετε και με την φυλακισμένη "συνειδησιακή προσοχή" αυτή η φούσκα, έχει την απαραίτητη ενεργεία για να συνεχίσει να εκδηλωθεί στο πιο κάτω επίπεδο που είναι το ΕΙΚΟΝΟΠΛΑΣΤΙΚΟ.

Σε αυτό το επίπεδο έχουμε την πιθανή ιδέα που μας λέει τι να κάνουμε. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ Πολλές ΙΔΕΕΣ ΕΝ ΑΝΑΜΟΝΗ. Κάποια ιδέα κλέβει περισσότερο την προσοχή μας και τότε φτάνει ή στο λεκτικό επίπεδο δηλ να την συζητάμε ή στην πράξη δηλ στην υλοποιήσει της ιδέας.

Τώρα η συνείδηση παρατηρώντας και κατανοώντας ότι αυτά που κοχλάζουν μέσα στο καζάνι της κλέβουν την προσοχή ή την ενεργεία, αναστείλει αυτή την μηχανική λειτουργία μην επιτρέποντας σε τίποτα να της κλέψει την προσοχή.

Τότε όταν η προσοχή δεν απορροφάτε σε κάποια φούσκα του καζανιού που κοχλάζει… το καζάνι αρχίζει να ηρεμεί και από εκεί που υπήρχαν χιλιάδες φούσκες τώρα υπάρχουν εκατοντάδες, μετά δεκάδες, μετά μια στο τόσο και μετά καμιά.

Τότε η προσοχή απορροφάτε στην αρχική της κατάσταση που «ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ»
ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ; ΑΥΤΟ-ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΟΧΙ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ Ή ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΥ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΣΟ ΕΚΦΡΑΣΗΣ.

Η ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΟΛΟΥ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΑΥΤΗΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΜΑΣ ΟΔΗΓΕΙ ΣΕ ΜΙΑ «ΚΑΘΑΡΗ ,ΥΠΑΡΞΙΑΚΗ, ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΑΙΩΝΙΟ ΤΩΡΑ.»

Αλλά αυτό δεν είναι το «τέλος!!!» (Συνεχίζεται , περιμένω τα σχόλια σας ή ότι άλλο θέλετε)

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 10/11/2009 11:45:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 12:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε, «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ», διαβάζω με πολύ προσοχή (κι ελπίζω να το κάνουν κι άλλοι) αυτά που γράφετε...
Αν κατανοώ σωστά:
Όταν η προσοχή απορροφάται στην αρχική της κατάσταση, που «είναι η επίγνωση της παρουσίας της ουσίας», τότε η συνείδηση έχει αποκοπεί τελείως από πληροφορίες που προέρχονται, είτε από τον φυσικό κόσμο, είτε από την μνήμη-φαντασία, είτε από την αντίληψη μίας προσωπικής ύπαρξης-εγώ... Δηλαδή η συνείδηση βλέπει τον εαυτό της (έχει επίγνωση του εαυτού της, της ουσίας της... Είναι αυτό, ίσως, που ο φίλος wholemind περιέγραψε σαν σχέση ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ-ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ, όπου και τα δύο ταυτίζονται με την συνείδηση;
Αυτό που περιγράφετε σαν «Καθαρή, Υπαρξιακή, Αυθόρμητη Κατάσταση, μέσα σε ένα Αιώνιο Τώρα» που βιώνει η συνείδηση (σε κατάσταση διαλογισμού, ή τέλος πάντων, κάποιας διαδικασίας, ή «διακοπής διαδικασίας», δεν έχει σημασία πως θα το πούμε) όταν αποκόπτεται από όλα τα προηγούμενα περιεχόμενά της, είναι αντικειμενική, πραγματική κατάσταση; Ή είναι απλά υποκειμενική κατασκευή που βιώνει η συνείδηση μόνη της, αποκομένη από τον εξωτερικό κόσμο;
Δηλαδή η βεβαίωση της συνείδησης που βιώνει μία τέτοια κατάσταση, ότι: «ναι, υπάρχω, υπάρχω έτσι, άρα αυτό είναι αληθινο, αντικειμενικό» είναι αρκετή γιά να επιβεβαιωθεί η αντικειμενικότητα αυτής της κατάστασης; Και που ακριβώς αντιλαμβάνεται η συνείδηση ότι βρίσκεται; Υπάρχει χώρος; Μπορεί αυτή η κατάσταση να διευκρινισθεί με περισσότερα χαρακτηριστικά γιά να καταλήξουμε σε ασφαλή συμπεράσματα γιά την αντικειμενικότητά της;
Προσέξτε παρακαλώ, είμαι από την δική σας πλευρά... Επειδή κι εγώ, (χρησιμοποιώ το εγώ συμβατικά), έχω εμπειρία αυτής της κατάστασης... αναρωτιέμαι πως μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι αυτό είναι αντικειμενική κατάσταση;
Κι άραγε, όταν φτάνουμε σε αυτό που λέτε επίγνωση της ίδιας της ουσίας, αυτό ανήκει στον Χ, ή στον Ψ, που το βιώνει, ή μιλάμε γιά κοινωνία, γιά συμμετοχή σε μία Παγκόσμια Ουσία;
Τελικά μιλάμε γιά μία Παγκόσμια Συνείδηση; Μπορείτε να το διευκρινήσετε;
(wholemind;)
Ευχαριστώ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy