ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 08:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Το ποιος είμαι; Δεν έχει μια λεκτική απάντηση επειδή αυτό το ποιος; είναι η επίγνωση του να έχεις επίγνωση ..δεν έχει ένα όνομα, ούτε και κανείς μπορεί να δώσει μια απάντηση.

Αυτό το ποιος είμαι; Είναι σαν ένα κοαν « όλα ελαττώνονται στην μονάδα. η μονάδα σε τι ελαττώνεται;» Όταν ο νους «σπάσει» τότε ξεχύνεται η απάντηση που δεν έχει κανένα ήχο .

Αυτό το ποιος είμαι; είναι το ίδιο το παρατηρειν ..η προσοχή χωρίς κανένα αντικείμενο.. χωρίς κατεύθυνση....

[...]

Το ποιος είμαι; Δεν έχει μια λεκτική απάντηση επειδή αυτό το ποιος; είναι η επίγνωση του να έχεις επίγνωση ..δεν έχει ένα όνομα, ούτε και κανείς μπορεί να δώσει μια απάντηση.

Αυτό το ποιος είμαι; Είναι σαν ένα κοαν « όλα ελαττώνονται στην μονάδα. η μονάδα σε τι ελαττώνεται;» Όταν ο νους «σπάσει» τότε ξεχύνεται η απάντηση που δεν έχει κανένα ήχο .

Αυτό το ποιος είμαι; είναι το ίδιο το παρατηρειν ..η προσοχή χωρίς κανένα αντικείμενο.. χωρίς κατεύθυνση..


OK.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 08:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αν σου έριχνα μια μπουνιά στην κοιλιά και μετά σου ελεγα.. γράψε μου τον πόνο σου.. τι κόλα θα μου έδινες;


Μα ... ο Γκουρτζίεφ δεν έριξε μπουνιά στον Ουσπένσκυ. Του είπε απλώς "πάρε μια κόλλα χαρτί και γράψε μου τι γνωρίζεις πραγματικά". Έκανε κάτι απλό δηλ. δεν προκάλεσε πόνο. Του είπε να γράψει μια έκθεση, τίποτε περισσότερο, τίποτε λίγοτερο.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 14/01/2010 08:44:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 09:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος μου ο Γκουρτζιεφ αυτό έκανε… ο ένας υπηρέτης(να έχουμε επίγνωση!!) κάνει κάτι άλλο..

Λοιπών τι κόλα θα μου έδινες γραμμένη ή άγραφη


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 10:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κενό χαρτί μάτια μου, κενό χαρτί.

Τι μου κάνετε?
Βλέπω η συζήτηση για την συνείδηση δίνει και παίρνει......ελπίζω συνειδητά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 11:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ότι σε σκεφτόμουν! Καλημέρα..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 14:23:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ο φίλος μου ο Γκουρτζιεφ αυτό έκανε… ο ένας υπηρέτης(να έχουμε επίγνωση!!) κάνει κάτι ]άλλο..


Δηλ. ; Τι κάνει ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ; Δίνει μπουνιές, προκαλεί πόνο και μετά ζητάει από τους άλλους να του γράψουν κάτι σε μια κόλλα χαρτί ; Προσωπικά, αν το έκανες αυτό σε μένα, αν δηλ. μου έριχνες μπουνιά και μετά μου έλεγες "γράψε μου μια έκθεση", θα σου έσπαγα τα μούτρα (δηλ. θα περνούσα στην αντεπίθεση και θα σου ανταπέδιδα το χτύπημα). Άλλο συζητάμε ... ότι να 'ναι γράφεις πάλι ... Λέμε : ο Γκουρτζίεφ έδωσε μια λευκή κόλλα στον Ουσπένσκυ και του ζήτησε να γράψει σ' αυτήν ότι πραγματικά γνώριζε ο Ουσπένσκυ. Ούτε μπουνίδια, ούτε κλωτσίδια. Ο Ουσπένσκυ δεν μπόρεσε να γράψει τίποτε και του απάντησε "Δεν ξέρω τίποτε να γράψω, πρέπει να αρχίσω πάλι από την αρχή". Που τις είδες τις κλωτσιές εσύ ; Που τις είδες τις μπουνιές εσύ ; Αυτό έκανε ο Γκουρτζίεφ. Τώρα τι θες να μας πεις ; Ότι εσύ ρίχνεις μπουνίδια και μετά ζητάς από τον άλλον να σου γράψει κάτι πάνω σε μια λευκή κόλλα ; ... και μη χειρότερα δηλ ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 14/01/2010 14:42:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 14:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Μπορεί όμως κάποιος απλά να μήν μπορεί να χειρίζεται τόσο καλά την γλώσσα(και να μήν έχει διάθεση να την βελτιώσει).Αυτό δέν σημαίνει τίποτα για την προσωπικότητά του.


Ναι, συμφωνώ, έχεις δίκιο αλλά να ξέρεις πως ακόμη κι αυτό που λες, πως δηλ. "Μπορεί όμως κάποιος απλά να μήν μπορεί να χειρίζεται τόσο καλά την γλώσσα(και να μήν έχει διάθεση να την βελτιώσει)", κι αυτό κάτι σημαίνει, δεν είναι ασήμαντο. Κάνει δείχνει αυτό για τον ίδιο. Αυτό που λες π.χ μπορεί να συμβαίνει σε κάποιον που νομίζει πως χειρίζεται σωστά την γλώσσα, ενώ στην πραγματικότητα δεν ξέρει τι λέει και τι γράφει. Αν ο ίδιος νομίζει πως το κάνει σωστά, τι διάθεση να έχει για βελτίωση ; Αφού αυτός νομίζει πως την χειρίζεται σωστά. Αυτό δείχνει π.χ αυταπάτη ή δείχνει τεμπελιά στην προσωπικότητά του.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 14/01/2010 14:34:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 16:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φαίνεται πως η pyramid κάτι ξέρει!!. Ο ορθολογικό σου νους ζιπ σε παγιδεύει συνεχώς.

Κάπου δείχνω .. λέω αν σου έριχνα μια μπουνιά… δεν ρίχνω και ούτε και θα το έκανα.

quote:
Προσωπικά, αν το έκανες αυτό σε μένα, αν δηλ. μου έριχνες μπουνιά και μετά μου έλεγες "γράψε μου μια έκθεση", θα σου έσπαγα τα μούτρα (δηλ. θα περνούσα στην αντεπίθεση και θα σου ανταπέδιδα το χτύπημα).

Για αυτό είμαι σίγουρος.. χαχ!

quote:
Αυτό έκανε ο Γκουρτζίεφ. Τώρα τι θες να μας πεις ; Ότι εσύ ρίχνεις μπουνίδια και μετά ζητάς από τον άλλον να σου γράψει κάτι πάνω σε μια λευκή κόλλα ; ... και μη χειρότερα δηλ ...

Το θέμα δεν είναι η μπουνιά αλλά ο πόνος.. Αλλά πώς να απαντήσεις σε κάτι που δεν ξέρεις! Θα βρεις απεγνωσμένα να πιαστείς από κάτι άλλο και εντάξει ..την γλυτώσαμε!

Θα δώσεις λευκή κόλα είτε γιατί ο πόνος ή αυτό που νιώθεις δεν μπορεί καμιά λέξη να το «φτάσει» είτε επειδή ξέρεις ότι ο πόνος δεν είναι κάτι πραγματικό που έχεις…είτε.. και για τους δυο λόγους μαζί!

Και όταν λέω πραγματικό εννοώ αυτό που είναι αληθινό ..αυτό που έχει σχέση με την φύση σου ..ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΩΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΦΕΥΓΕΙ..ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.

Ο Πόνος, ο θυμός, η χαρά, η λύπη, η ευχαρίστηση και πολλά αλλά συμβαίνουν στην επιφάνεια ή στην περιφέρεια. Έρχονται και φεύγουν.

Αυτό όμως που «είμαστε» είναι στο κέντρο. Επειδή ο πόνος σε σχέση με τον θυμό και με τα αλλά ψυχολογικά επιπρόσθετα είναι κάτι διαφορετικό ..θα σου πω πως όταν κάποιος βρίσκεται στο κέντρο.. μπορεί ο πόνος να υπάρχει στο σώμα.. ..αλλά η ευδαιμονία της ουσίας δεν χάνεται!

Ο πόνος μπορεί να υπάρχει, αλλά δεν είναι «κομμάτι» της ουσίας μας. Όταν το σώμα θα πεθάνει και η ζωτικές λειτουργίες πάψουν ,τότε και ο πόνος σταματά ..αυτό που μένει είναι αυτό που πραγματικά έχουμε… Αν δεν το έχουμε τότε..


Θα μπορούσες να είχες απαντήσει κάτι απλό, αλλά ένιωσες ότι θέλω να σε παγιδευσω επειδή εσύ την όλη συζήτηση την ζεις αρνητικά σαν να είσαι σε μια αρένα. Όχι φίλε μου δεν θέλω να σε παγιδεύσω. Τέλος πάντων τι σου λέω, έτσι και αλλιώς ξεκίνησες να βρεις κάτι για να κατηγορήσεις.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 14/01/2010 17:31:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2010, 17:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μου θύμησες πάλι αυτή την πολύ όμορφη ιστορία..


Ο Νασρεντίν έψαχνε ένα βράδι κάτω από το
φανάρι του δρόμου, κοντά στο σπίτι του. Κάποιος γείτονας
ενδιαφέρθηκε να τον ρωτήσει:
- Τι κάνεις εκεί Μουλά;
- Έχασα τα κλειδιά μου και κλείστηκα έξω από το σπίτι, απάντησε ο Μουλάς
- Και καλά, που τα έχασες; απόρησε ο γείτονας.
- Να, εκεί, εξω από το σπίτι.
- Κι αφού τα έχασες εκεί, γιατί ψάχνεις εδώ στο φανάρι από κατω;
- Μα, γιατί εδώ έχει φως, απάντησε έκπληκτος ο Νασρεντίν.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 14/01/2010 17:29:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2010, 07:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Το θέμα δεν είναι η μπουνιά αλλά ο πόνος.. Αλλά πώς να απαντήσεις σε κάτι που δεν ξέρεις! Θα βρεις απεγνωσμένα να πιαστείς από κάτι άλλο και εντάξει ..την γλυτώσαμε!

Θα δώσεις λευκή κόλα είτε γιατί ο πόνος ή αυτό που νιώθεις δεν μπορεί καμιά λέξη να το «φτάσει» είτε επειδή ξέρεις ότι ο πόνος δεν είναι κάτι πραγματικό που έχεις…είτε.. και για τους δυο λόγους μαζί!

Και όταν λέω πραγματικό εννοώ αυτό που είναι αληθινό ..αυτό που έχει σχέση με την φύση σου ..ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΩΤΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΕΡΧΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΦΕΥΓΕΙ..ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ.

Ο Πόνος, ο θυμός, η χαρά, η λύπη, η ευχαρίστηση και πολλά αλλά συμβαίνουν στην επιφάνεια ή στην περιφέρεια. Έρχονται και φεύγουν.

Αυτό όμως που «είμαστε» είναι στο κέντρο. Επειδή ο πόνος σε σχέση με τον θυμό και με τα αλλά ψυχολογικά επιπρόσθετα είναι κάτι διαφορετικό ..θα σου πω πως όταν κάποιος βρίσκεται στο κέντρο.. μπορεί ο πόνος να υπάρχει στο σώμα.. ..αλλά η ευδαιμονία της ουσίας δεν χάνεται!

Ο πόνος μπορεί να υπάρχει, αλλά δεν είναι «κομμάτι» της ουσίας μας. Όταν το σώμα θα πεθάνει και η ζωτικές λειτουργίες πάψουν ,τότε και ο πόνος σταματά ..αυτό που μένει είναι αυτό που πραγματικά έχουμε… Αν δεν το έχουμε τότε..


Θα μπορούσες να είχες απαντήσει κάτι απλό, αλλά ένιωσες ότι θέλω να σε παγιδευσω επειδή εσύ την όλη συζήτηση την ζεις αρνητικά σαν να είσαι σε μια αρένα. Όχι φίλε μου δεν θέλω να σε παγιδεύσω. Τέλος πάντων τι σου λέω, έτσι και αλλιώς ξεκίνησες να βρεις κάτι για να κατηγορήσεις.


Ναι ρε άνθρωπέ μου, ok, αλλά ΤΙ ΣΧΕΣΗ είχε ο πόνος με αυτό που συζητούσαμε ; Εγώ ανέφερα μια ιστορία που λέγεται για τον Γκουρτζίεφ. Δεν μίλησα για πόνο, ούτε ανέφερα πόνο. Δες λίγο την εξέλιξη των δημοσιεύσεων :

quote:

zip - Λέγεται πως ο ίδιος ο Γκουρτζίεφ - ένας αρκετά αξιόλογος Εσωτεριστής - πρωτού αρχίσει να κουβεντιάζει με τον Ουσπένσκυ - έναν αρκετά αξιόλογο μαθηματικό - του έδωσε μια λευκή κόλλα χαρτί και του είπε να γράψει σ' αυτήν ό,τι πραγματικά γνώριζε ο τελευταίος. Ο Ουσπένσκι δεν κατάφερε να γράψει τίποτε και απογοητευμένος επέστρεψε την κόλλα του λευκή - τι να γράψει ο έρ'μος ; - στον Γκουρτζίεφ λέγοντας "Δεν ξέρω να γράψω τίποτε. Πρέπει πάλι να αρχίσω από την αρχή".

Φυσικά, μην περιμένετε ποτέ να κάνει και ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ αυτό που έκανε ο Ουσπένσκυ.(1) Για να γίνει αυτό, χρειάζεται κάποιος να έχει balls & guts ... πράγματα δυσεύρετα στην εποχή μας.

Δες τι απαντάς, πως σχολιάζεις δηλ. :

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ - Αν σου έριχνα μια μπουνιά στην κοιλιά και μετά σου ελεγα.. γράψε μου τον πόνο σου.. τι κόλα θα μου έδινες; Γραμμένη η άγραφη ;

ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχει αυτό που σχολιάζεις, ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχει αυτό που με ρωτάς, με αυτό που λέω εγώ ;

Και παρακάτω σου το σημειώνω αυτό, μπας και δεις πως αυτό που λες είναι ανοησία - αλλά που ; γίνονται τέτοια θαύματα ; - λέγοντάς σου :

zip - Μα ... ο Γκουρτζίεφ δεν έριξε μπουνιά στον Ουσπένσκυ. Του είπε απλώς "πάρε μια κόλλα χαρτί και γράψε μου τι γνωρίζεις πραγματικά". Έκανε κάτι απλό δηλ. δεν προκάλεσε πόνο. Του είπε να γράψει μια έκθεση, τίποτε περισσότερο, τίποτε λίγοτερο.

και λες :

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ - Ο φίλος μου ο Γκουρτζιεφ αυτό έκανε… ο ένας υπηρέτης(να έχουμε επίγνωση!!) κάνει κάτι άλλο... Λοιπών τι κόλα θα μου έδινες γραμμένη ή άγραφη ;

Κατ' αρχήν, τι με νοιάζει εμένα τι κάνεις εσύ ; Εγώ δεν μίλησα για σένα, αλλά μίλησα για τον Γκουρτζίεφ και τι έκανε ο Γκουρτζίεφ, όχι τι κάνεις εσύ. Χέστηκα εγώ πατόκορφα τι κάνεις εσύ. Δεύτερον, σε όλα αυτά ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχει ο πόνος ;

(1) Πιθανόν διάβασες αυτό που λέω πως "μην περιμένετε ποτέ να κάνει και ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ αυτό που έκανε ο Ουσπένσκυ", και νόμισες πως εγώ σε συνέκρινα με τον Γκουρτζίεφ. Όμως εγώ δεν σε συνέκρινα με τον Γκουρτζίεφ, με το τι έκανε ο Γκουρτζίεφ αλλά με το τι έκανε ο Ουσπένσκυ σ' αυτό που του ζήτησε ο Γκουρτζίεφ. Δηλ. αν σου έδινε κάποιος μια λευκή κόλλα και σου ζητούσε να γράψεις τι πραγματικά γνωρίζεις, δεν θα είχες τα κότσια να γράψεις πως δεν γνωρίζεις πραγματικά τίποτε. Δεν θα είχες το σθένος να του πεις ότι απάντησε ο Ουσκπένσκυ στον Γκουρτζίεφ. Αυτό είπα εγώ. Εσύ άρχισες να μιλάς για μπουνίδια και για πόνο ... απορίας άξιον.


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Το θέμα δεν είναι η μπουνιά αλλά ο πόνος.. Αλλά πώς να απαντήσεις σε κάτι που δεν ξέρεις! Θα βρεις απεγνωσμένα να πιαστείς από κάτι άλλο και εντάξει ..την γλυτώσαμε!


Μα ... εγώ σου απάντησα τι θα έκανα. Αν μου έριχνες μπουνιά, θα σου έριχνα κλωτσιά. Ξέρω δηλ. τι θα έκανα. Δεν θα σου έδινα καμία κόλλα. Θα σου ανταπέδιδα το χτύπημα. Ακόμη δηλ. και σ' αυτήν την υποθετική περίπτωση που αναφέρεις - βάζονται εσύ τον εαυτό σου ως πρωταγωνιστή και στην θέση του Γκουρτζίεφ αλλά αλλάζοντας λίγο το σενάριο (μπουνιά) - εγώ σου απαντάω. Τι είναι οι υπόλοιπες παπαριές που λες ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 15/01/2010 08:05:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2010, 07:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Θα δώσεις λευκή κόλα είτε γιατί ο πόνος ή αυτό που νιώθεις δεν μπορεί καμιά λέξη να το «φτάσει» είτε επειδή ξέρεις ότι ο πόνος δεν είναι κάτι πραγματικό που έχεις …είτε.. και για τους δυο λόγους μαζί!


Τι λες ρε άνθρωπέ μου ; ΤΙ ΛΕΣ ; Λες δηλ. πως δεν αισθανθώ πόνο ; Αν κάποιος με χτυπήσει στην κοιλιά, δηλ. δεν θα αισθανθώ πόνο, δεν θα έχω πραγματικά πόνο ; Ρε Μπάτλερ, δεν είμαι ο superman, φυσικά και θα πονέσω και φυσικά αυτός ο πόνος θα είναι δικός μου. Ποιανού θα είναι ; του γείτονα ;

Τώρα που το σκεφτόμαι καλύτερα, ξέρεις τι θα έκανα αν με χτυπούσες στην κοιλιά και μετά μου ζητούσες να σου γράψω μια έκθεση ; Θα σου έδινα πίσω την κόλλα γραμμένη με μεγάλα γράμματα : "Αχ! Με πόνεσες ρε μαλάκα!" και μετά ... θα σου έσπαγα τα μούτρα. Εντάξει τώρα, σε ικανοποιεί αυτή η απάντηση ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 15/01/2010 08:48:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2010, 11:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ο Πόνος, ο θυμός, η χαρά, η λύπη, η ευχαρίστηση και πολλά αλλά συμβαίνουν στην επιφάνεια ή στην περιφέρεια. Έρχονται και φεύγουν.


Είτε στην επιφάνεια, είτε στην περιφέρεια, ο πόνος είναι πόνος και η κλωτσιά στα balls είναι κλωτσιά στα balls. Μπορεί ασφαλώς να είναι παροδικοί πόνοι, να έρχονται και να φεύγουν όπως λες, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν είναι πόνοι. Σου είπα : η ουσία των πραγμάτων δεν αλλάζει, ΥΠΗΡΕΤΗ.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2010, 11:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτό όμως που «είμαστε» είναι στο κέντρο. Επειδή ο πόνος σε σχέση με τον θυμό και με τα αλλά ψυχολογικά επιπρόσθετα είναι κάτι διαφορετικό ..θα σου πω πως όταν κάποιος βρίσκεται στο κέντρο.. μπορεί ο πόνος να υπάρχει στο σώμα.. ..αλλά η ευδαιμονία της ουσίας δεν χάνεται!


Καλά, έλα να σου ρίξω εγώ μια κλωτσιά στα balls σου και θα σου πω εγώ μετά τι ευδαιμονία ουσίας θα αισθανθείς ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 03:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί παλεύετε ανούσια σαν τα κοκόρια παίζοντας χαζά με τις λέξεις και τις έννοιες (zip των 2000 posts σε 1 χρόνο) και κάνοντας επιθέσεις «επιπέδου» που απλά συντηρούν αυτό το κλίμα (υπηρέτη)? Δεν αφορά κανέναν μας ούτε εσάς τους ίδιους αυτή η (τουλάχιστον χαζή και περιττή) συνεχόμενη προσωπική αντιπαράθεση.

Λυπάμαι που θέματα που αρχίζουν πολύ όμορφα καταστρέφονται από κόμπλεξ εμμονές και ανούσιους διάλογους. Το θέμα δεν είναι ποτέ ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο….το θέμα είναι να εκφράζει ο καθένας την άποψη του γύρω από τη συγκεκριμένη θεματική ενότητα. Και η διαφωνία χρήσιμη είναι αλλά χωρίς προσβολές χωρίς να πουλάει τρέλα κάποιος και αν καταστρέφει την θεματική ενότητα πρέπει να φτιάχνεται καινούριο topic με θεματική ενότητα την διαφωνία.

24 Σελίδες από τις οποίες 2-3 είναι χρήσιμες και σχετικές με τον τίτλο του θέματος…μέχρι και ερωτήσεις απαντήσεις για χρόνους καταδύσεων δηλαδή.... Πόσο κόμπλεξ και ανάγκη για προβολή και αντιπαράθεση έχετε πια? Γιατί άτομα σαν εσάς κατάστρεψαν το esoterica που πραγματικά ήταν ότι καλύτερο στο ελληνικό internet. Συγνώμη που είμαι και εγώ εκτός θέματος όπως και εσείς αλλά τόσο καιρό διαβάζω και απλά σιχαίνομαι...Όλα τα ωραία topics αχρηστεύονται από «παιδάκια» (όχι στην ηλικία).

wholemind συγχαρητήρια για το θέμα αλλά θα προτιμούσα να είναι μονόλογος δικός σου παρά διάλογος…(η διάλογος με όσους έχουν κάτι να προσθέσουν, ρωτήσουν κτλ...)

υπηρέτη δε χρειάζεται τόση εμμονή, πες ότι χρειάζεται και ότι μπορεί να βοηθήσει κάποιον και άσε την αντιπαράθεση.

Zip 2000 posts σε 1 χρόνο (και χρόνο που το esoterica δεν είναι στα πάνω του) δείχνουν τα «πολλά λόγια» και την εσωτερική σου κατάσταση ασχέτως το περιεχόμενο τους. Αν είχες τα χρόνια μου εδώ μέσα θα είχες 16,000 posts? Τι αποκομίζεις πουλώντας τρέλα αλλάζοντας έννοιες παίζοντας με τις λέξεις και εκφράζοντας επιφανειακά αληθοφανή επιχειρήματα του κώλου (σου μιλάω στη γλώσσα σου για να καταλάβεις). Δεν ασχολούμαι μαζί σου για να σε κάνω έστω 0,1% καλύτερο μόνο εσύ μπορείς να σε βοηθήσεις αλλά θα το εκτιμούσα να μη κάνεις συλλογή posts για τον counter σου σε όμορφα topics.

(Συγνώμη για την εκτός θέματος παρέμβαση μου είναι η πρώτη που κάνω 8 χρόνια και η τελευταία.)

Edited by - Protector on 21/01/2010 04:23:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 09:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Protector..άργησες αρκετά να εμφανιστείς…και θα έπρεπε να είχαν εμφανιστεί κα άλλοι σαν εσένα..!!

Αυτό που έχω να σου πω, για αυτά τα οποία είπες για εμένα…

Δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης αλλά «θέμα διατήρησης αυτόν που λέγονται» από ότι φαίνεται υπέρβαλα προσπαθώντας να διατηρήσω τα νοήματα . Θα έπρεπε να είχα αποχωρίσει εδώ και πολύ καιρό όπως και οι άλλοι…

Στο τέλος αυτό γίνεται… Υπάρχει κάποιος που τα χαλάει όλα..
Το ξέρω ότι συμβαίνει αυτό και προσπάθησα να μην γίνει..

Ζητώ συγνώμη που η συμμετοχή μου κατάστρεψε αυτό το τοπικ και ίσως και αλλά..

Ας συνεχίσουν αυτοί που «μπορούν»..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 10:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Protector,εδώ βρήκες να το επισημανεις αυτό?Πήγενε στο μύθος και θρησκεία,εκέι είναι όλος ο ανούσιος διάλογος.

Θεωρώ πως η αντιπαράθεση εδω πέρα είναι δημιουργική,ο zip δέν λέει ό,τι να ναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 16:29:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex22 το να τσιτώνει κάποιος ανθρώπους που κάνουν εσωτερικές διεργασίες μέσα τους για να «καλλιεργήσουν» ένα καλύτερο «είναι» και μία καλύτερη «ψυχή» δεν είναι δημιουργικό. Είναι ο λόγος που η κοινωνία μας είναι έτσι σήμερα….κοιτάνε να βγάλουν «λάθος» τους άλλους ότι κι αν κάνουν οι άλλοι, για τον εαυτό μας ούτε κουβέντα….προσαρμόζουμε και τον διάλογο στο χαζό επίπεδο που θέλουμε και γίνεται «καμία σχέση» με αυτό που λες δημιουργικό. Επίσης η θεματική ενότητα είναι «μέσα από προσωπικό βίωμα» δε νομίζεις πως όλα τα άλλα είναι περιττά και όχι δημιουργικά?

Ποιος είναι ο οποιοσδήποτε να αμφισβητήσει κάποιον που δουλεύει με τον εαυτό του για να γίνει καλύτερος ποιος είναι ο οποιοσδήποτε να αμφισβητήσει τα προσωπικά βιώματα του οποιουδήποτε απλά για να κάνει το «κομμάτι» του….Πιστεύω πως δημιουργικό θα ήταν αν μιλούσαν για προσωπικά βιώματα όσοι συμμετέχουν και όχι να υπάρχει ένας φαύλος κύκλος εμμονών και αντιπαραθέσεων που θα γεμίσει 500 σελίδες ανούσιες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2010, 19:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώμη μου είναι ότι ο Ζιπ λέει κάποια πράγματα καλά κ κάποια όχι. Θα προτιμούσα να μείνουν τα καλά απ όσα λέει και αυτά χωρίς την "συνημμένη" εμμονή του ατόμου που έχουν πάνω τους. Δε πιστεύω ότι ο Ζιπ έχει καμιά διάθεση για διάλογο, παρά να ενοχλήσει τη διαδικασία που γίνεται και να προωθήσει τη δικιά του υλιστική αντίληψη προσπαθώντας να καταργήσει όλες τις άλλες. Δεν βρίσκω κάτι ευάρεστο σε αυτό. Απο την άλλη δεν υπάρχουν μέλη να κάτσουν να κάνουν πέντε καλές ερωτήσεις ώστε να ακμάσει το θέμα. Αν δεν ήταν δηλαδή κ ο Ζιπ το θέμα θα είχε πεθάνει μάλλον.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2010, 17:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Protector,

Η γνώμη μου είναι πως έχει περίεργη αντίληψη της έννοιας του διαλόγου. Ένας διάλογος εμπεριέχει θέσεις και αντιθέσες, λόγο και αντίλογο.

Από την πλευρά μου, προσπαθώ πάντα να κουβεντιάζω επί της ουσίας και υπάρχει πάντα στο νου μου η πιθανότητα να κάνω λάθος σ' αυτά που ισχυρίζομαι.

quote:
Protector

[...] κοιτάνε να βγάλουν «λάθος» τους άλλους ότι κι αν κάνουν οι άλλοι, για τον εαυτό μας ούτε κουβέντα….προσαρμόζουμε και τον διάλογο στο χαζό επίπεδο που θέλουμε και γίνεται «καμία σχέση» με αυτό που λες δημιουργικό. Επίσης η θεματική ενότητα είναι «μέσα από προσωπικό βίωμα» δε νομίζεις πως όλα τα άλλα είναι περιττά και όχι δημιουργικά?


Ο Εσωτερισμός εμπεριέχει και την προσπάθεια να "ανασύρει" κάποιος από έναν άλλον συνάνθρωπό του, τις λάθος αντιλήψεις και τα εσφαλμένα δόγματα που υπάρχουν μέσα στον τελευταίο. Γιατί αυτά τα λάθη και αυτές οι εσφαλμένες αντιλήψεις που προέρχονται από εξωγενείς παράγοντες, είναι αυτά που τον κρατούν φυλακισμένο και κοιμισμένο. Και ασφαλώς αυτό δεν είναι αρεστό σε όσους παρακολουθούν μια συζήτηση, αλλά θα ήταν λάθος να το καταδικάσουμε.

Το να δημιουργείς μια αρπάγη και να ξεσηκώνεις ένα - ένα αυτά τα λάθη και αυτές τις εσφαλμένες αντιλήψεις ή αυτά τα δόγματα, είναι το ίδιο δημιουργικό με το να φτιάχνεις ένα τραγούδι ή ένα ποίημα ή έναν πίνακα ζωγραφικής. Η "Κόλαση" είναι κι αυτή δημιουργία, όπως είναι και ο "Παράδεισος". Είναι και τα δύο δημιουργήματα και δεν βλέπω το λόγο που οι άνθρωποι εσφαλμένα πιστεύουν πως το ένα είναι "δυσάρεστο", ενώ το άλλο "αρεστό".

quote:
Protector

Γιατί άτομα σαν εσάς κατάστρεψαν το esoterica που πραγματικά ήταν ότι καλύτερο στο ελληνικό internet.


Δεν νομίζω πως το esoterica καταστράφηκε. Έχω την εντύπωση πως το esoterica δεν είναι μόνο το forum του. Όπως και να 'χει το πράγμα, αυτό το οποίο λες, δεν είναι της δικαιοδοσίας σου. Άφησέ το να το πουν κάποιοι άλλοι.

quote:
Protector

Συγνώμη που είμαι και εγώ εκτός θέματος όπως και εσείς αλλά τόσο καιρό διαβάζω και απλά σιχαίνομαι...


Αν σιχαίνεσαι, μην διαβάζεις. Απλά πράγματα ... Ο μόνος υπόχρεος που σε κάνει να πας στο WC, είναι το στομάχι σου και το παχύ σου έντερο. Συνεπώς η συγνώμη σου, είναι ψεύτικη και γίνεται μόνο για το φαίνεσθαι.

ΥΠΗΡΕΤΗ,

Έκανες καλά που αποχώρησες. Προσπάθησε να μείνεις εκτός και να ασχοληθείς λίγο περισσότερο με τον εαυτό σου και την ψυχική σου ισορροπία.

alex22,

Ευχαριστώ για την παρέμβασή σου.

Dr Jekyll Mr Hyde,

Κανένας δεν σε πιάνει από το λαιμό να διαβάσεις ή όχι, να γράψεις ή όχι, να σχολιάσεις ή όχι, όσα γράφονται σε ένα δημόσιο φόρουμ. Σεβαστή η γνώμη σου. Παρά τούτο, όπως βλέπεις, κάποιοι άλλοι άνθρωποι δεν συμφωνούν μαζί σου.

***

Η "εμμονή" μου, όπως λέτε, δεν είναι τίποτε άλλο παρά εμμονή για την Αλήθεια, για την απλότητα και για την καθαρότητα. Αν νομίζετε πως αυτό δεν είναι σωστό να το πιστεύει και να το υπερασπίζεται ένας Εσωτεριστής, τότε μπορείτε άνετα να μου προσάψετε αυτό το χαρακτηριστικό.

Η φύση του θέματος είναι στην βάση της ουτοπική. Για να μπορέσουν τα προσωπικά βιώματα του καθενός να φτάσουν στον αναγνώστη μέσω μιας απλής περιγραφής - που γίνεται μάλιστα από ανθρώπους που δεν γνωρίζουν την Ελληνική γλώσσα, το λεξιλόγιό της, τις έννοιες της και την Γραμματεία της -, θα πρέπει αυτή η περιγραφή να κινείται στην σφαίρα της Τέχνης. Τα μεταφυσικά προσωπικά βιώματα μπορούν να τα περιγράψουν μόνο καλλιτέχνες κι όχι τυχάρπαστοι τύποι που βρήκαν έναν χώρο να γράψουν τις φαντασίες τους πεζά και άχρωμα. Έχω εξηγήσει λεπτομερέστατα την διαφορά του να γράφει κάποιος "πέρασα μέσα από τοίχους και πέταξα ψηλά σε άλλη γη και σ' άλλα μέρη" από το να γράφει κάποιος άλλος "αυτό να σας το πω μπορώ / το "είναι" μου έγινε νερό / έγινε κι η ψυχή μου Αχέρωντας / που 'φυγε μακρυά σας χαίροντας".

Η διαφορά μου με σας, δεν είναι ούτε ταξική, ούτε πολιτική, ούτε θρησκευτική, ούτε δεοντολογική. Είναι διαφορά λόγου, διαφορά μετουσίωσης των λέξεων και της γλώσσας. Είναι διαφορά έκφρασης. Κι αυτό γιατί εσείς έχετε αποκρυσταλλωμένες και μονοσήμαντες ερμηνείες για τις έννοιες, ενώ εγώ έχω απόλυτες και καθολικές.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 24/01/2010 18:41:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2010, 23:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η φύση του θέματος είναι στην βάση της ουτοπική. Για να μπορέσουν τα προσωπικά βιώματα του καθενός να φτάσουν στον αναγνώστη μέσω μιας απλής περιγραφής
Πλάκα κάνεις? Τόσο καιρό λένε τα παιδιά για το πως να βιώσει κάποιος μια κατάσταση. Και εν συνεχεία όποιος έχει απορίες κι άλλες ας ψάξει στο διαδίκτυου που τόσα έχει.

quote:
Ο Εσωτερισμός εμπεριέχει και την προσπάθεια να "ανασύρει" κάποιος από έναν άλλον συνάνθρωπό του, τις λάθος αντιλήψεις και τα εσφαλμένα δόγματα που υπάρχουν μέσα στον τελευταίο. Γιατί αυτά τα λάθη και αυτές οι εσφαλμένες αντιλήψεις που προέρχονται από εξωγενείς παράγοντες, είναι αυτά που τον κρατούν φυλακισμένο και κοιμισμένο.
Ως εδώ καλά..
quote:
Και ασφαλώς αυτό δεν είναι αρεστό σε όσους παρακολουθούν μια συζήτηση, αλλά θα ήταν λάθος να το καταδικάσουμε.
Βλέπεις τώρα πως ο ίδιος μπερδεύεις αυτά που λες(εσκεμένα?? Προφανώς) κ τα κάνεις κουλουβάχατα?
Και ποιος λέει ότι οι αντιλήψεις των άλλων δηλαδή είναι ψευδείς? Επειδή το λες εσύ θεωρείς δεδομένο ότι έτσι είναι κιόλας?
quote:
θα πρέπει αυτή η περιγραφή να κινείται στην σφαίρα της Τέχνης.
Μα τόση ώρα κοπανιούνται οι πάντες ότι κάποια πράγματα πρέπει να βιωθούνε και ότι μια λεκτική περιγραφή δεν είναι αρκετή? Δεν είναι ευνόητο ότι οι λέξεις μπορούν να φτάσουν κάποιον μόνο ως ενός σημείου γιατί οι ίδιες δεν έχουν μυρωδιά, γέυση, ήχο κλπ ώστε να ορίζουν κάτι τέλεια?
quote:
Τα μεταφυσικά προσωπικά βιώματα μπορούν να τα περιγράψουν μόνο καλλιτέχνες κι όχι τυχάρπαστοι τύποι που βρήκαν έναν χώρο να γράψουν τις φαντασίες τους πεζά και άχρωμα.
Εσύ τα ξέρεις όλα ε Zip? Την ταυτότητά σου την ξέρεις? Τα συμπεράσματα που βγάζεις βασίζονται σε δικές σου παραδοχές όχι δικές μας.
quote:
Έχω εξηγήσει λεπτομερέστατα την διαφορά του να γράφει κάποιος "πέρασα μέσα από τοίχους και πέταξα ψηλά σε άλλη γη και σ' άλλα μέρη" από το να γράφει κάποιος άλλος "αυτό να σας το πω μπορώ / το "είναι" μου έγινε νερό / έγινε κι η ψυχή μου Αχέρωντας / που 'φυγε μακρυά σας χαίροντας"
Χρησιμοποιείς υπερβολή (όπως και πριν, όπως και πιο πριν όπως και γενικά) για να στηρίξεις τα λεγόμενά σου.
quote:
Η διαφορά μου με σας, δεν είναι ούτε ταξική, ούτε πολιτική, ούτε θρησκευτική, ούτε δεοντολογική. Είναι διαφορά λόγου, διαφορά μετουσίωσης των λέξεων και της γλώσσας. Είναι διαφορά έκφρασης. Κι αυτό γιατί εσείς έχετε αποκρυσταλλωμένες και μονοσήμαντες ερμηνείες για τις έννοιες, ενώ εγώ έχω απόλυτες και καθολικές.
Ο μονο-σήμαντος με τον απόλυτο τι διαφορά έχει? Έχει.. μεγάλη διαφορά? Ρε θα μας τρελάνεις.

Για μένα φίλε Zip είσαι κακοπροαίρετος 100%. Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 24/01/2010 23:17:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 00:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,

Κανένας δεν σε πιάνει από το λαιμό να διαβάσεις ή όχι, να γράψεις ή όχι, να σχολιάσεις ή όχι, όσα γράφονται σε ένα δημόσιο φόρουμ. Σεβαστή η γνώμη σου. Παρά τούτο, όπως βλέπεις, κάποιοι άλλοι άνθρωποι δεν συμφωνούν μαζί σου.



Και υπάρχουν και περισσότεροι που συμφωνούνε.
quote:
Η "εμμονή" μου, όπως λέτε, δεν είναι τίποτε άλλο παρά εμμονή για την Αλήθεια, για την απλότητα και για την καθαρότητα. Αν νομίζετε πως αυτό δεν είναι σωστό να το πιστεύει και να το υπερασπίζεται ένας Εσωτεριστής, τότε μπορείτε άνετα να μου προσάψετε αυτό το χαρακτηριστικό.
Λοιπόν σου αναγνωρίζω ότι είσαι διαβασμένος(..όπως και άλλοι στα φόρουμ) καθώς το ύφος με το οποίο επιχειρηματολογείς" μου θυμίζει αρχαίους λόγους δικανικούς. Και αυτό βέβαια δεν είνα θετικό ως προς το περιεχόμενο των λόγων σου.

quote:
Το να δημιουργείς μια αρπάγη και να ξεσηκώνεις ένα - ένα αυτά τα λάθη και αυτές τις εσφαλμένες αντιλήψεις ή αυτά τα δόγματα, είναι το ίδιο δημιουργικό με το να φτιάχνεις ένα τραγούδι ή ένα ποίημα ή έναν πίνακα ζωγραφικής.
Πάλι συγχέεις καταστάσεις.
Τι σχέση έχει η δημιουργικότητα με την αυτογνωσία του κάθε ανθρώπου? με την δυνατότητα του δηλαδή να απαλείφει εσφαλμένες αντιλήψεις?

Επιμένω ότι είσαι κακοπροαίρετος και λυπάμαι για αυτό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/01/2010 00:07:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 07:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

Δεν με απασχολεί τι νομίζεις. Δεν γράφω για σένα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 10:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde έγραψε :
Επιμένω ότι είσαι κακοπροαίρετος και λυπάμαι για αυτό.

Zip απάντησε :
Δεν με απασχολεί τι νομίζεις. Δεν γράφω για σένα.

Eπείγουσα επισήμανση :
Πρέπει όμως κάποτε να σε απασχολήσει .
Δεν είναι το μοναδικό άτομο που γράφει αρνητικά για τον χαρακτήρα που διαμόρφωσες .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 11:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Πρέπει όμως κάποτε να σε απασχολήσει .
Δεν είναι το μοναδικό άτομο που γράφει αρνητικά για τον χαρακτήρα που διαμόρφωσες .


Όταν με απασχολήσει, δεν θα παραλείψω να σε ενημερώσω ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 25/01/2010 11:46:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 12:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασχολήσου με τον κακό ,κακοπροαίρετο εαυτό σου και άφησε τις ενημερώσεις .
Ο γραπτός σου λόγος εμπεριέχει ακόμη αλαζονεία .

Αυτήν πρέπει να ενημερώσεις πρώτα .
Καλή σου μέρα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 12:25:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ο γραπτός σου λόγος εμπεριέχει ακόμη αλαζονεία .


Καλά κάνει ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 13:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν κάνει καλά αγοράκι γλυκό .
Κακό σε κάνει.
Και επηρεάζει αρνητικά τους γύρω σου .
Προσπάθησε να αλλάξεις συμπεριφορά .
Να γίνεις πνευματικό άτομο .
Πάρε παράδειγμα από τον πρόγονό σου τον Σωκράτη .
Θυσιάστηκε για να διαμορφώσεις και εσύ έναν αξιόλογο χαρακτήρα .
Δηλαδή να εκδηλώνεται αυτός μέσα από την πνευματικότητα .
Έλα μην κάνεις σαν ένα μικρό καλομαθημένο στον υλισμό μωράκι .
Άλλαξε .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 13:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Πάρε παράδειγμα από τον πρόγονό σου τον Σωκράτη .
Θυσιάστηκε για να διαμορφώσεις και εσύ έναν αξιόλογο χαρακτήρα .
Δηλαδή να εκδηλώνεται αυτός μέσα από την πνευματικότητα .


Πολύ πλάκα έχεις ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 13:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι .
Αλλά πλάκα –πλάκα ,με πήρες χαμπάρι .
Αδυνατώ να παίξω τον ρόλο του καθαρόαιμου υλιστή με επιτυχία.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2010, 13:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αδυνατώ να παίξω τον ρόλο του καθαρόαιμου υλιστή με επιτυχία.


Χαχαχαχαχα! Μπράβο, μπράβο ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy