ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 11:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κλάμα, υπάρχει στην ουσία όλων των ανθρώπων. Και η δική σου η ψυχή, έχει κλάμα μέσα της. Αυτό είναι κοινό. Τώρα, αυτό που λέω, σε σένα μπορεί να μην φαίνεται απλά γιατί επειδή δεν το έχεις δει ακόμη. Δεν το έχεις βιώσει.

Όταν ένας άνθρωπος επιστρέφει στην ουσία του, θα συναντήσει κλάμα. Γιατί, τι σημαίνει να επιστρέψεις στην ουσία σου ; Σημαίνει να ξανα - γεννηθείς από την μήτρα, να επιστρέψεις δηλ. στην απαρχή σου, στην γέννα σου. Οι άνθρωποι γεννιούνται μια φορά. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να ξαναγεννηθούν. Αυτή η "αναγέννησή" τους, το να βγουν για δεύτερη φορά δηλ. από την μήτρα που γεννήθηκαν, μπορεί να συμβεί όχι φυσικά σε φυσικό επίπεδο αλλά σε ... "μεταφυσικό". Το "μεταφυσικό" επίπεδο αυτής της αναγέννησής τους, μπορεί να βιωθεί μέσω του διαλογισμού και μέσω αυτής της διαδικασίας διαχωρισμού της προσωπικότητάς τους από την ουσία τους.

Παραδείγματα απλά, υπάρχουν πολλά. Π.χ όταν ερωτεύεται ένας άντρας. Ο ερωτευμένος άντρας, όσο ισχυρή προσωπικότητα και να έχει, στην αγκαλιά μιας γυναίκας γίνεται μωρός. Πολλές φορές το έχουμε δει αυτό. Βλέπουμε δηλ. ανθρώπους με πολύ ισχυρή προσωπικότητα, μόρφωση, παιδεία, κοινωνική καταξίωση, χρήματα (στοιχεία δηλ. ισχυρής προσωπικότητας, μια ΒΜW τελευταίο μοντέλο) που όταν βρεθούν στην αγκαλιά της γυναίκας που έχουν ερωτευθεί, γίνονται SMARTάκια πόλης και FIATάκια personal με ράδιο, που λέει και το τραγούδι. :) Η γυναίκα, επειδή έχει στην ουσία της την μήτρα, το καλούπι δηλ. το πρωταρχικό καλούπι, έχει αυτήν την "μαγική" ικανότητα να διαχωρίζει πολύ πιο εύκολα την προσωπικότητα των ανθρώπων από την ουσία τους. Στην αγκαλιά της (και το "αγκαλιά" εδώ σημαίνει ένας ευρύτερος χώρος, μια ευρύτερη ζωτική περιοχή) ένας άντρας διαχωρίζει την προσωπικότητα από την ουσία του. Είναι κι αυτός ένας τρόπος διαχωρισμού που δεν διδάσκεται βέβαια σε Σχολές Εσωτερισμού. (Βέβαια, δεν είναι σωστός αυτός ο τρόπος, δηλ. δεν θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μια γυναίκα για να επιτύχεις αυτόν τον διαχωρισμό, γιατί αυτή η γυναίκα θα το καταλάβει αυτό και μετά, μαύρο φίδι που σ' έφαγε ... χαχα) Όμως αν είσαι ερωτευμένος ή αν έχεις στο παρελθόν ερωτευτεί, θα μπορέσεις να καταλάβεις καλύτερα αυτό που σου λέω.

Εγώ π.χ το έχω βιώσει αυτό στην αγκαλιά μιας γυναίκας (ένας τρόπος δηλ. χωρίς διαλογισμό). Συνειδητοποίησα δηλ. αυτόν τον διαχωρισμό της προσωπικότητάς μου από την ουσία μου, την στιγμή που συνέβαινε. Βέβαια, το γνώριζα από πριν. Το είχα επιτύχει δηλ. από πριν μέσω διαλογισμού, αλλά το είδα να επαναλαμβάνεται και χωρίς διαλογισμό μέσω μιας γυναίκας δηλ.

Ο διαχωρισμός αυτός, προκαλεί έκπληξη. Τόσο στον ίδιο τον άνθρωπο που τον επιτυγχάνει, όσο και στους ανθρώπους που τυγχάνει να παρακολουθούν αυτό το γεγονός να συμβαίνει στον άλλον. Π.χ μια γυναίκα, ως παρατηρητής, θα εκπλαγεί με έναν άντρα που στην αγκαλιά της θα μοιάζει με μωρό, ενώ στο γραφείο του θα είναι ο απόλυτος άρχοντας και κυρίαρχος. Και πολλές φορές έχουμε ακούσει γυναίκες να λένε πως εν τέλει (εννοούν δηλ. στην ουσία), οι άντρες είναι παιδιά. Αυτό σημαίνει πως υπήρξαν μάρτυρες τέτοιων διαχωρισμών.

Το να είναι κάποιος μάρτυρας ενός τέτοιου διαχωρισμού (προσωπικότητας - ουσίας δηλ.) είναι δίκοπο μαχαίρι. Αν δεν γνωρίζει τίποτε από Εσωτερισμό, τότε η έκπληξη παραμένει έκπληξη και απλώς γίνεται συμπέρασμα που δεν έχει συνέχεια. Και δεν μπορεί να κάνει ο ίδιος τίποτε στον άλλον.

Αν όμως έχει την γνώση, και ξέρει όλα αυτά που είπαμε παραπάνω, τότε την αρχική έκπληξή του θα την διαδεχθεί μια κατανόηση και μια ελεγκτική διάθεση που θα βασίζεται στην σκέψη "Ξέρω πως ο Τάδε στην "αγκαλιά" μου γίνεται μωρό και γνωρίζω ακριβώς τον λόγο που συμβαίνει αυτό. Να τον ελέγξω ή να μην τον ελέγξω ; Να τον χειραγωγήσω ή να μην τον χειραγωγήσω ; Να το εκμεταλλευτώ αυτό ή όχι ; Να τον κάνω παιχνιδάκι μου ή όχι ;" (κι εδώ πάλι το "αγκαλιά" σημαίνει έναν ευρύτερο χώρο επώασης, ένα "καλούπι", ένα είδος μήτρας δηλ.)


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 16/04/2010 12:14:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 11:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ζιπ δεν έχω πάρα να σου πω καλός ήρθες (και οχι μονο σε αυτο το τοπικ) και να είσαι πάντα δημιουργικός.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 13:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip
Σε έχω ξαναρωτήσει, εσύ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ; Κι αν νομίζεις πως έχεις, ποιο ή ποια είναι αυτά ;


Τίποτα δεν έχω .
Είμαστε κοπριές .
Μέσα σε αυτήν υπάρχει ο σπόρος , που την διατηρεί ως μάζα ,ώστε να μην αποσυντεθεί.
Το να νομίζει ένα άτομο ότι είναι κάτι τι, προέρχεται όπως έγραψες από το περιβάλλον στο οποίο υπάρχει.
Όλοι οι χώροι είναι άπειρες εικονικές πραγματικότητες ,που ακόμη και όταν συνδεθούνε όλοι μαζί δεν προκύπτει ο πραγματικός χώρος από τον οποίο προέρχεται, κρατάει η σκούφια της ουσίας ,της ψυχής μας .
Τιμή μου που με αποκάλεσες αιωνόβιο .
Από εκεί προέρχονται τα πάντα ,από την αιωνιότητα .
Όσοι αδυνατούνε να το δεχτούνε ως την μοναδική πραγματικότητα , είναι ουσίες ,ψυχές νεαρές που δεν έχουνε βιώσει τις δυνάμεις του καλού & του κακού στην αντικειμενική τους διάσταση.
Αυτή η διάσταση, η υπαρκτή διάσταση και όχι φανταστική, είναι επίσης ο χώρος από όπου προέρχονται οι οντότητες που δεν διαθέτουνε ουσία ,ψυχή και καταβάλλουνε ανθρώπους που λειτουργούνε μοναχά με επιθυμίες .
Κυρίως αρέσκονται να οδηγούνε ανθρώπους που βρίσκονται στην ηγεσία του πλανήτη μας ,προς την συναισθηματική συμπεριφορά.
Η Ανθρωπότητα είναι συναισθηματικά πολωμένη .
Η παγκόσμια οικονομική ύφεση ,που αντιλαμβανόμαστε ως κρίση ,είναι το αποτέλεσμα αυτής της συμπεριφοράς .
Δεν είναι συμπεριφορά ώριμης ουσίας ,ψυχής .
Η ώριμη ουσία ,ψυχή , θέλει και επιδιώκει μοναχά ένα πράγμα .
Να διαμορφώσει ανιδιοτελή χαρακτήρα ,ακόμη και όταν αυτή η ουσία ,η ψυχή , είναι βουτηγμένη μέσα στα πάθη της σαρκός .
Εδώ τίθεται βεβαίως θέμα .
Είναι η δεν είναι η ουσία μας ,η ψυχή μας ανιδιοτελής ;
Και φυσικά για να είναι θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον θεωρητικά .
Που θα τοποθετήσουμε την ουσία ,ψυχή μας , είναι φυσικά ένα άλλο ατομικό πρόβλημα για τον κάθε πνευματικό άνθρωπο .
Πως θα το ξεπεράσει, αν δεν αφοσιωθεί & μελετήσει τα της ψυχής και τα της προσωπικότητας ?
Ανέφερες μερικά επεισόδια που αφορούνε ψυχή & προσωπικότητα και διαχώρισες μερικά εξ αυτών .
Ψυχή & προσωπικότητα είναι εγκλωβισμένες στα ζεύγη των αντιθέτων (εννοιών ) .


Την αυτογνωσία την πιπιλάμε ως καραμέλα και δεν καταλαβαίνουμε πόσο γλυκιά ,η πόσο πικρή είναι .
Τι πάει να πει αυτογνωσία ?
Ότι γνωρίζω ως υπεύθυνο άτομο σε ποιο σημείο των εσωτερικών υποκειμενικών κόσμων βρίσκομαι και τι σημείο συνειδητότητας έχει διαμορφώσει η προσωπικότητά μου .
Αιώνιο, φθαρτό θνητό, αφηρημένο ,η συγκεκριμένο φορμάτ ?

Ναι θα με απασχολεί η ουσία ,η ψυχή , μέχρι να γίνω η ουσία ,η ψυχή .

Δεν με απασχολεί αδελφέ η πρόοδός της προσωπικότητάς σου .
Η συνειδητότητα ,το σημείο συνείδησης με απασχολεί .
Αυτό που διανύεις και μπορώ να το αντιληφθώ διαβάζοντας προσεχτικά τις ιδέες ,τις σκέψεις και γενικά μελετώντας τον γραπτό λόγο σου.
Η απροσωπία είναι ένα από τα εσωτερικά ζητούμενα που πρέπει να εξασκούμε και εδώ μέσα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 13:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Ζιπ αν ο άνδρας γίνεται παιδί στην -"αγκαλιά"- μιας γυναίκας τότε ισχύει και το "ανάπόδο"?
Επίσης ήθελα να σε ρωτήσω.
Το ευαγγέλιο αναφέρει καθαρά ότι "Αν δεν γίνεται σαν τα παιδιά δεν θα μπείτε στο βασίλειο των ουρανών"
Θεωρείς λοιπόν ότι γίνεται ένας άνθρωπος να καταφέρει κάποτε να "παραμείνει" παιδί, να παραμείνει αγνός και ευδαίμων, και αν ναι πώς θα το πετύχαινε αυτό?
Ίσως βέβαια στη σημερινή εποχή να μην ήταν και σκόπιμο κάτι τέτοιο, αλλά εγώ δεν θέλω να εμμείνω σε αυτό όσο στο αν θεωρείς ότι γίνεται.
Επίσης αναρωτιόμουν αν το σεξ επηρεάζει και πώς(αρνητικά - θετικά) τον άνθρωπο που βρίσκεται μέσω του "ερωτισμού" στη κατάσταση αυτή του διαχωρισμού προσωπικότητας-ουσίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 14:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

αν ο άνδρας γίνεται παιδί στην -"αγκαλιά"- μιας γυναίκας τότε ισχύει και το "ανάπόδο"?


Κατά την γνώμη μου, επειδή σ' αυτό δεν έχω βιωματική γνώση, στο ανάποδο δηλ. νομίζω πως γίνεται αλλά πολύ δυσκολότερα. Μια γυναίκα μπορεί να γίνει μωρό στην "αγκαλιά" ενός άντρα, και μπορεί να διαχωριστεί η προσωπικότητά της από την ουσία της αλλά νομίζω πολύ πιο δύσκολα από έναν άντρα. Βέβαια, αν υπάρχει στο φόρουμ μια γυναίκα που να έχει επιτύχει έναν τέτοιο διαχωρισμό, που να το έχει βιώσει δηλ. αυτό, καλό θα ήταν να μας πει αν συμβαίνει ή όχι. Τώρα, αν ο άντρας έχει καταφέρει να φτιάξει, αυτό που έλεγα πριν, έναν χώρο επώασης, ένα "καλούπι" μέσα του, ένα είδος μήτρας, τότε κατά πάσα πιθανότητα να μπορεί να το κάνει με τον ίδιο τρόπο που το κάνει μια γυναίκα. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η ύπαρξη αυτής της μήτρας, αυτού του καλουπιού δηλ. Αυτό στην γυναίκα, υπάρχει εκ φύσεως. Στον άντρα, επειδή δεν υπάρχει, θα πρέπει να δημιουργηθεί, να φτιαχτεί, κατά συνέπεια είναι κάτι που όπως και να' χει, θα είναι φτιαχτό, τεχνητό. Εκεί βρίσκεται η δυσκολία. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν είναι κατορθωτό. Μπορεί να συμβεί κατά την γνώμη μου αλλά πολύ δυσκολότερα.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Το ευαγγέλιο αναφέρει καθαρά ότι "Αν δεν γίνεται σαν τα παιδιά δεν θα μπείτε στο βασίλειο των ουρανών"
Θεωρείς λοιπόν ότι γίνεται ένας άνθρωπος να καταφέρει κάποτε να "παραμείνει" παιδί, να παραμείνει αγνός και ευδαίμων, και αν ναι πώς θα το πετύχαινε αυτό?


Το να καταφέρει ένας άνθρωπος να παραμείνει ΣΗΜΕΡΑ αγνός και ευδαίμων σαν παιδί, εξαρτάται - κατ' εμέ - από το πόσο έχει θωρακίσει την ουσία του σε σχέση με αυτές τις εξωτερικές επιρροές που δέχεται αυτή η ουσία του από ... την κοινωνία, την θρησκεία, το σχολείο, την οικογένεια, τους φίλους του κτλ. Αν η ουσία ενός ανθρώπου είναι θωρακισμένη σωστά και προστατεύεται σωστά απ' όλους αυτούς τους βομβαρδισμούς δογμάτων, θεωριών, διδασκαλιών, πληροφοριών κτλ, τότε αυτός ο άνθρωπος μπορεί να παραμείνει καθαρός και αγνός σαν παιδί. Αν παραμείνει δηλ. αυτός ο άνθρωπος ανεπηρρέαστος από τους διάφορους εξωγενείς παράγοντες που έχουν την δυνατότητα να αλλοιώνουν και να επηρρεάζουν την ψυχή του, την ουσία του, τότε διατηρεί την ουσία του καθαρή. Δεν βρωμίζει την ψυχή του δηλ.

Η ψυχή μας, η ουσία μας, καθημερινά βρωμίζει από αυτά που χαρακτηρίζουν οι μοναχοί, "κοσμικά". Είναι πολύ δύσκολο να κρατηθεί κάποιος καθαρός, όταν είναι βουτηγμένος μέσα σε έναν οχετό από μίσος, συμφέρον, ιδιοτέλεια, πονηριά, ψέμα, χρήμα κτλ. Είναι σαν να ζούμε σε έναν βόθρο και να προσπαθούμε να μην λερώσουμε τα ρούχα μας. Αν είμαστε όμως θωρακισμένοι σωστά, τότε τίποτε απ' όλα αυτά τα "κοσμικά" δεν μας αγγίζει.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 16/04/2010 14:23:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 15:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Επίσης αναρωτιόμουν αν το σεξ επηρεάζει και πώς(αρνητικά - θετικά) τον άνθρωπο που βρίσκεται μέσω του "ερωτισμού" στη κατάσταση αυτή του διαχωρισμού προσωπικότητας-ουσίας.


Το σεξ, όταν υπάρχει το στοιχείο του ερωτισμού, λειτουργεί ως συννένωση, ως συν-ουσία. Θα μπορέσουμε να καταλάβουμε την λειτουργία του, αν δούμε την σύνθετη λέξη "συν-ουσία". Αν υπάρχει το στοιχείο του ερωτισμού, τότε η λέξη παίρνει τον κυριολεκτικό της χαρακτήρα. Δηλ. έχουμε συννένωση της ουσίας ενός άντρα και της ουσίας μιας γυναίκας. Κυριολεκτικά. Ένωση ψυχών που λέμε. Αυτό είναι κάτι "μαγικό" και η στιγμή δεν περιγράφεται. Εκείνη την στιγμή αμφότερες οι προσωπικότητες των δύο εραστών, εξαφανίζονται και χάνονται.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 16/04/2010 15:31:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 15:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι ανόητο και ψέμα να μιλήσω εγώ για την ουσία μιας γυναίκας αφού πολύ απλά ... δεν είμαι γυναίκα. Θεωρώ όμως πως η ουσία μιας γυναίκας είναι πολύ πιο θωρακισμένη (αυτό που έλεγα πιο πάνω δηλ) από την ουσία ενός άντρα. Μια γυναίκα δεν επηρρεάζεται τόσο εύκολα όσο ένας άντρας, είναι γνωστό νομίζω αυτό. Αν σε έναν άντρα ο "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ" τρέχει γρηγορότερα από τον "ΨΥΧΗ", σε μία γυναίκα ο "ΨΥΧΗΣ" τρέχει γρηγορότερα από τον "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ". Λίγες γυναίκες έχουν ισχυρές προσωπικότητες. Δεν δίνουν τόσο μεγάλη βάση σ' αυτό, αν και τώρα τελευταία, έχει γεμίσει ο κόσμος "καρριερίστριες" που δίνουν αξία στην προσωπικότητά τους και αφήνουν την ψυχή τους έρμαιο στον καθένα. Η ζυγαριά πάντως - για να υπάρχει αρμονία - θα πρέπει να ισορροπεί. Όσο τρέχει ο "ΨΥΧΗΣ", τόσο να τρέχει και ο "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ". Να έχουν την ίδια ταχύτητα. Κι αυτό ισχύει και για τον άντρα και για την γυναίκα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 17:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η άποψή μου (που φυσικά μπορεί να είναι και λάθος) είναι ότι οι γυναίκες λειτουργούν περισσότερο με το συναίσθημα και λιγότερο με τη λογική, περισσότερο με το ένστικτο ίσως, με τις μνήμες της ψυχής τους να το πω, αλλά οι άντρες νομίζω ότι λίγο χαθήκατε, χάσατε τον εαυτό σας ίσως. Αν και τώρα τελευταία κι εμείς οι γυναίκες δεν πάμε και πίσω. Βάλαμε τα χεράκια μας και βγάλαμε τα ματάκια μας, με τον κακώς εννοούμενο φεμινισμό... Αυτό είναι όμως άλλη συζήτηση.
Όσο για το σεξ (που εγώ δεν μπορώ να το ονομάσω έτσι, γιατί απλά για μένα είναι έρωτας) συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο zip. Πάντως εγώ νομίζω ότι στους συντρόφους είναι τι βγάζει ο καθένας στον άλλον. Όπως και σε κάθε σχέση νομίζω, π.χ. φιλική, δεν είμαστε με όλους τους φίλους μας το ίδιο, με τον καθένα έχουμε διαφορετική σχέση, έτσι δεν είναι?

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 09:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

[...] ότι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να φτάσει την ψυχή ,να γίνει κάποτε ψυχή .

[...] Ναι θα με απασχολεί η ουσία ,η ψυχή , μέχρι να γίνω η ουσία ,η ψυχή .


Κανένας δεν μπορεί να γίνει κάτι που είναι ήδη.

Αυτό που λέει και ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ με άλλα λόγια : "Η ψυχή δεν είναι ένα μέσο και δεν χρειάζεται να εισέρθει στο βασίλειο των ψυχών. Ανήκει ήδη εκεί. Όπως το φυσικό σου σώμα ανήκει σε αυτόν τόν κόσμο έτσι και η ψυχή σου.. ανήκει σε αυτό που ΕΙΝΑΙ."

Οι ψυχές των ανθρώπων δεν είναι έξω από τους ανθρώπους και ο άνθρωπος δεν είναι μόνο προσωπικότητα αλλά είναι και ψυχή, και ουσία, όπως ακριβώς είναι το φως : και κύμα και σωματίδιο. Ο άνθρωπος είναι ΚΑΙ το ένα ΚΑΙ το άλλο. Είναι και προσωπικότητα και ουσία, και καλό και κακό, και μαύρο και άσπρο, και νερό και χώμα. Αυτός επιλέγει με τι θα ασχοληθεί περισσότερο. Θα ασχοληθεί περισσότερο με την ουσία του ή με την προσωπικότητά του ; Θα ασχοληθεί περισσότερο με αυτά που είναι δικά του ή με αυτά που τα έχει δανειστεί ;

Σου έχω ξαναπεί φίλε μου, πως τα δάνεια είναι δάνεια και πως κάποτε θα πρέπει να επιστραφούν. Όσα δανείστηκα για να φτάξω μια προσωπικότητα, ακριβώς επειδή δεν είναι δικά μου, κάποια στιγμή θα πρέπει να τα επιστρέψω. Ο άνθρωπος δεν φτιάχνει μόνο την προσωπικότητά του από δάνεια. Την φτιάχνει και από κλεψιμέϊκα. Από αυτά που δανείζεται αλλά και από αυτά που κλέβει.

Αν λοιπόν γίνει κάποιος μόνο ουσία, τότε ποιος θα είναι ; ποια θα είναι η προσωπικότητά του ; Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ; Δεν μπορεί να συμβεί ούτε το ένα μοναχό του, ούτε το άλλο μοναχό του. Η ψυχή θα νιώθει πλήξη χωρίς την προσωπικότητα και η προσωπικότητα θα πλήττει χωρίς την ψυχή.

Το ζητούμενο για τον άνθρωπο είναι να κάτσουν η προσωπικότητα και η ψυχή σ' ένα τραπέζι μονιασμένοι, να συμφιλιωθούν, να πιουν ένα ποτήρι κρασί και να αναφωνίσουν "στην υγειά μας ρε παιδιά!".

quote:
alfa-omega

Κοινός νους σημαίνει σε απλά ελληνικά οι 6,5 δισεκατομμύρια ανθρώπων του πλανήτη μας , να συμπεριφέρονται ως ένας ΄Άνθρωπος .


Και πως θα ξεχωρίζει ο ένας απ' τον άλλον ; Μια κοινή συμπεριφορά των ανθρώπων θα σήμαινε πολλά κοινά χαρακτηριστικά : Πρώτα πρώτα, θα σήμαινε κοινή γλώσσα, κοινό κώδικα επικοινωνίας. Αυτό είναι το βασικότερο. Γιατί ακόμη κι όλα τα υπόλοιπα να τα είχαν κοινά, αν δεν είχαν κοινή γλώσσα, δεν θα μπορούσαν να συννενοηθούν. Σου θυμίζω την Βαβέλ. Ακόμη κι αν έχουμε κοινό όραμα, κοινό στόχο, κοινό "πρόγραμμα δράσης", αν δεν έχουμε κοινή γλώσσα, δεν θα πετύχουμε τίποτε.

Έπειτα, θα έπρεπε να είχαν κοινά μέσα. Κι όταν λέω "μέσα" εννοώ όλα εκείνα τα εργαλεία που έχει ο νους για να δουλέψει : Κοινή κρίση, κοινή σύγκριση (γιατί εγώ κι όχι εσύ ή γιατί εσύ κι όχι εγώ ;), κοινή συλλογιστική (1+1=2 ή 1+1=11 ;), κοινή οπτική (το ποτήρι είναι μισοάδειο ή είναι μισογεμάτο ;), κοινή διάκριση (το νόμισμα είναι κορώνα - γράμματα ή γράμματα - κορώνα ;).

Προσωπικά, μπορώ να εννοήσω αυτό που λες, "κοινό νου", μόνο με την προϋπόθεση μιας κοινής γλώσσας, ενός κοινού κώδικα ανθρώπινης επικοινωνίας σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, όχι σε θεωρητικό. Όταν π.χ σου λέω "ελευθερία", να καταλαβαίνεις μεμιάς τι εννοώ με την λέξη. Όταν π.χ μου λες "αιωνιότητα", να καταλαβαίνω μεμιάς τι εννοείς. Οι εννοιολογικές (πρόσεξε την λέξη : εννοιο-λογικές) διαφορές προκύπτουν από τον διάφορο νου, από την διαφορική λογική. Με απλά λόγια, εσύ alfa-omega προτείνεις να καταργηθεί ο διαφορικός λογισμός από τα μαθηματικά μας, από την συλλογιστική μας, από τον νου μας. Σε εσωτερικό επίπεδο, ξέρεις τι θα σήμαινε αυτό ; Κατάργηση της στιγμής, του στιγμιαίου και αυτού που ονομάζουμε "ακαριαίο", δηλ. κατάργηση του dt. Κι ενώ όλοι οι φωτισμένοι άνθρωποι του πλανήτη λένε "ζήσε την στιγμή", ζήσε δηλ. αυτό το dt (difference = διαφορικό, διαφορά, διαφορετικότητα), εσύ λες καταργήστέ το και φτιάξτε ένα κοινό.

Το διαφορικό, το διαφορετικό φίλε μου, είναι αυτό που με κάνει να κουβεντιάζω μαζί σου. Αν εγώ κι εσύ είμασταν κοινό, κοινοί, είμασταν ίδιοι, δεν θα μιλούσαμε ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 09:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλεις να το προχωρήσω λίγο ακόμη για να δεις τι ακριβώς προτείνεις λέγοντας "κοινός νους" ;

Μπορούμε να εννοήσουμε τον χρόνο, μονάχα μέσω της κίνησης. Π.χ ένα σώμα ξεκινάει από το σημείο α1 την χρονική στιγμή t1 και φτάνει στο σημείο α2 την χρονική στιγμή t2. Πόσος χρόνος πέρασε μέχρι να πάει από το α1 στο α2 ; dt, δηλ. difference(t2-t1), δηλ. t2-t1. Μια διαφορά που προκύπτει αν αφαιρέσουμε τον χρόνο που ξεκίνησε από τον χρόνο έκανε για να φτάσει. Αν λοιπόν κάνουμε αυτό που λες εσύ, δηλ. κοινό νου, τι θα σήμαινε αυτό ; θα σήμαινε dt=0, δηλ. t2-t1=0, δηλ. t1=t2. Και σε ρωτάω : Αν t1=t2 (κοινό δηλ.), το σώμα έχει ξεκινήσει ; Έχει φτάσει κάπου ή παραμένει σταματημένο ; Αν t2=t1, τότε φίλε μου δεν έχουμε κίνηση αλλά ακινησία. Κατά συνέπεια ... δεν έχουμε χρόνο! Αιωνίως το σώμα θα παραμένει στο α1. Ξέρεις τι σημαίνει αυτό στον εσωτερισμό ; Θάνατος! :)

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 10:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην ουσία λοιπόν προτείνεις αυτό που έλεγε και η Μπλαβάτσκυ : "Σκοτώστε τον νου (εννοεί τον προσωπικό νου), θανατώστε τον νου, δολοφονήστε τον νου!". Οι λέξεις "σκοτώστε", "θανατώστε" και "δολοφονήστε", για την Μπλαβάτσκυ όμως, δεν έχουν κυριολεκτικό νόημα. Γιατί και η ίδια, για να πει αυτά που είπε, για να γράψει αυτά που έγραψε, δεν σκότωσε το νου της. Με το νου της τα έγραψε αυτά που έγραψε, με τον νου της είπε αυτά που είπε. (Όταν λέω "με τον νου της" εννοώ με την λογική της, δηλ. χρησιμοποιώντας κι αυτή έναν κώδικα ανθρώπινης λογικής επικοινωνίας). Για να μπορέσει να φτάσει το πραγματικό νόημα αυτής της φράσης της Μπλαβάτσκυ σε μας, θα πρέπει εμείς να κάνουμε μια αντικατάσταση. Ποια ; Να αντικαταστήσουμε το ρήμα "σκοτώνω" με το ρήμα "παρακάμπτω". H Μπλαβάτσκυ μπορεί να φτάσει σε μας, αν γίνει αυτή η αντικάτασταση και το "Σκοτώστε το νου", γίνει "Παρακάμψτε το νου!". Αυτό όμως δεν σημαίνει φτιάξτε κοινό νου. Σημαίνει "αφήστε το νου σας για λίγο στην άκρη, μην περνάτε από κει, δηλ. μην τον χρησιμοποιείτε για λίγο, πάρ'τε άλλο δρόμο, όχι τον νοητικό, αδρανοποιήστε τον νου, δηλ. μην τον βάζετε να δουλέψει άλλο". (και για να μιλήσω στην γλώσσα του ΥΠΗΡΕΤΗ σημαίνει "κάντε τον να σιωπήσει". Δεν σημαίνει όμως "σκοτώστε τον!", αλλά σημαίνει "φιμώστε τον, κλείστε του το στόμα! Να πάψει να μιλά, να σιωπά!")

Αν λοιπόν εσύ φίλε alfa-omega λέγοντας κοινός νους εννοείς να αδρανοποιήσουμε τον προσωπικό μας νου, να τον παρακάμψουμε, τότε συμφωνώ μαζί σου. Δεν νομίζω όμως πως εννοείς αυτό γιατί παρακάτω λες :

quote:
alfa-omega

Σε πιο ήπια μετάφραση σημαίνει το κοινωνικό ενδιαφέρον και η συμμετοχή από όλους τους ανθρώπους και που και αυτή η υλοποίηση ξενίζει φυσικά τον συγκεκριμένο νου , γιατί καθημερινά βιώνουμε και συνηθίζουμε στην χωριστικότητα της προσωπικότητας (για την οποία έχουμε και πάλι διαφορετικές απόψεις ) .


Κοινός νους δηλ. για σένα σημαίνει το κοινωνικό ενδιαφέρον και η συμμετοχή από όλους τους ανθρώπους. Κοινωνικό ενδιαφέρον για τι ; Για την ψυχή ; Συμμετοχή σε τι ; Στην ψυχή ; Λίγο πιο συγκεκριμένος, θα μπορούσες να γίνεις ;

Ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να επιλέξει αν θα ασχοληθεί με την ψυχή του ή με την προσωπικότητά του. Δεν είναι κακό ένας άνθρωπος να ασχολείται με την προσωπικότητά του όπως και δεν είναι κακό ένας άνθρωπος να ασχολείται με την ψυχή του.

Ένας γιατρός π.χ που ασχολείται με την Επιστήμη του, με τα βιβλία του, με το να προσθέτει συνεχώς νέα πράγματα στην γνώση του, νέες τεχνικές και νέες πληροφορίες, εγώ το βρίσκω μάλλον θετικό να το κάνει. Γιατί γίνεται καλύτερος, γιατί γίνεται χρησιμότερος για την κοινωνία. Και δεν μπορείς να πεις δηλ. ότι δεν έχει κι αυτό που λες δηλ. κοινωνικό ενδιαφέρον. Έχει και κοινωνικό ενδιάφερον, ενδιαφέρεται δηλ. ο γιατρός αυτός για την κοινωνία, για τον άνθρωπο. Το κακό βρίσκεται στο να επενδύει αυτός ο γιατρός τόσα πολλά στην Επιστήμη του, που να ξεχάσει παρατημένη σε μια γωνιά την ψυχούλα του. Γιατρός ξε - γιατρός, δεν παύει να είναι κι αυτός άνθρωπος. Κι αυτός δηλ. θα θέλει να φτιάξει ένα "τζάκι" να ζεστάνει την ψυχούλα του, ένα "μπαλκόνι" να ρεμβάζει η ψυχή του.

Το κακό θα είναι γι' αυτόν να γίνει ένας Φάουστ του Γκαίτε : "Αχ! σπούδασα φιλοσοφία και νομική και γιατρική κι αλί μου και Θεολογία με κόπο και μ’ επιμονή. Και να με δω με τόσα φώτα,εγώ ο μωρός όσα και πρώτα !". Ένας τέτοιος άνθρωπος δεν έχει κάνει τίποτε για την ψυχή του, για την ουσία του. Γιατί λέει "εγώ ο μωρός" ; Γιατί συνειδητοποιεί πως ενώ η προσωπικότητά του είναι γεμάτη από Επιστημονικές γνώσεις, στην ουσία, η ουσία του δηλ. είναι σαν εκείνη ενός μωρού. Και πιο κάτω λέει :"έτσι όμως κ’ η χαρά μου είναι φευγάτη, δεν το φαντάζομαι πως ξέρω κάτι καλό στον κόσμο να το διδάξω, να τον φωτίσω, να τον αλλάξω. Ούτ’ έχω δα καλά και πλούτο, δόξα, τιμές στον κόσμο τούτο. Μήτε σκυλί έτσι θάθελα να ζη ! ".

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 19/04/2010 11:03:31

Edited by - zip on 19/04/2010 11:57:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 11:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Κι ακόμα το ρωτάς : σκιαχτά
πως μέσα σφίγγεται η καρδιά σου ;
πώς θλίψη αξήγητη κρατά
δεμένο κάθε κίνημά σου ;
Αντίς η φύση η ζωντανή
που μέσα σ’ έπλασε ο Θεός,
σε τριγυρίζει εδώ καπνός,
μούχλα και σάπιοι σκελετοί.
Φύγε ! κ’ έβγα έξω στ’ ανοιχτά !

Μη η γραφή τούτη η μυστική
του Νοστραδάμου δε σου αρκεί
για σύντροφος ; Το δρόμο πια
των αστεριών άμα κατέχεις,
και για οδηγό τη φύση αν έχης,
τότε η ψυχή σου θα νοή
πνεύμα με πνεύμα πως μιλεί.

Του κάκου η σκέψη μοναχά
τ’ άγια σημεία σου εξηγά :
Πνεύματα, πλάι μου που πετάτε
εδώ αν με ακούτε, μου απαντάτε !"

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 11:38:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παραπάνω σου είπα για το dt=0, για τον "θάνατο". Κοίτα τι λέει ο Μεφιστοφελής στον Φάουστ : "Κοντολογίς, αφήνω του αφεντός, σα βρίσκει γούστο, να γελιέται μοναχός. Δεν το βαστά μακρύτερα όμως. Σα νάχης κιόλας λαχανιάσει, κι αν πιο πολύ κρατήση, θα σε πιάση η τρέλα είτε ανατρίχιασμα και τρόμος. Μα φτάνει ! Η αγάπη σου είναι μέσα καθισμένη (σταματημένη, ακίνητη, νεκρή!) κι όλα της είναι μαύρα και θολά, από το νου της η έννοια σου δε βγαίνει, σε αγαπά πάρα δυνατά.". Είναι σαν να του λέει πως έχει μια ψυχή νεκρή, καθισμένη στο ίδιο σημείο κι ενώ ο "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ" έχει πατήσει γκάζι και έχει φύγει μπροστά, ο "ΨΥΧΗΣ" βρίσκεται ακόμη στο ίδιο σημείο, δεν έχει ξεκινήσει καν. Και οι δύο όμως που βρίσκονται ; Μέσα του.

quote:
alfa-omega

Ναι θα με απασχολεί η ουσία ,η ψυχή , μέχρι να γίνω η ουσία ,η ψυχή .


Αυτό λοιπόν που κατά την γνώμη μου θα σου έλεγα εγώ, είναι να μην προσπαθείς να γίνεις ουσία, ψυχή. ΕΙΣΑΙ ψυχή, ΕΙΣΑΙ ουσία, δηλ. είσαι φτιαγμένος και από ουσία, από ψυχή. Κατά την άποψή μου, θα μπορούσες να βρεις από τι ουσία είσαι φτιαγμένος, από τι ψυχή. Ποια είναι η ουσία σου, με λίγα λόγια. Κι όταν την βρεις, να την σηκώσεις από το κάθισμά της. Να μην την αφήσεις εκεί να περιμένει, να στέκεται και να πεθαίνει ... :)

Tην καλημέρα μου ... :)


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 11:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είδες φίλε alfa-omega, εγώ σου επαληθεύω τις απόψεις μου με απλά παραδείγματα, όπως είναι τα λόγια από ένα θεατρικό έργο του Γκαίτε. Θα μπορούσα να βρω κι άλλα βέβαια, αλλά εκεί με οδήγησε ο Λόγος.

quote:
alfa-omega

Ο κοινός νους δεν είναι μία ιδέα .
Είναι μία πραγματικότητα .

Μπορεί να επαληθευτεί με πολύ μεγάλη απλότητα και ακρίβεια .


Θα μπορούσες κι εσύ να κάνεις το ίδιο ή τέλος πάντων κάτι ανάλογο, για να μπορέσουμε να καταλάβουμε πως ο κοινός νους δεν είναι μια ιδέα αλλά μια πραγματικότητα ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ;
Οντότητα άφθαρτη από τον χρόνο με απόλυτη συνείδηση αιωνιότητας .


zip
ποια θα είναι η προσωπικότητά του ;
Θα είναι παρελθόν.
Γιατί όμως δεν μπορείς να το διανοηθείς ?

zip
Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ;
Με δουλεύεις ,η είσαι πράγματι αδαής ,η θέλεις να πεις κάτι άλλο που δεν αντιλαμβάνομαι ?
Κοίταξε γύρω σου .
Βλέπεις ,διακρίνεις τίποτα άλλο από προσωπικότητες ;
Οι άνθρωποι είναι η προσωπικότητα .
Σάρκα και οστά ,φυσικό σώμα με συμπερασματικό νου .
Είναι ο Άνθρωπος η προσωπικότητα του 6,5 δισεκατομμύρια φορές , δίχως την ουσία του την ψυχή .
Αυτή είναι η επίκαιρη πραγματικότητα .
Κοπριές (δεν κάνω εξαίρεση το άτομό μου ) με σπόρο αθανασίας ,για να υφίστανται .

zip
Δεν μπορεί να συμβεί ούτε το ένα μοναχό του, ούτε το άλλο μοναχό του.
Ήδη συμβαίνει οι άνθρωποι να ασχολούνται κάθε ημέρα 24 ώρες το 24 ώρο μόνο με την επιβίωση και την ποιότητα της .
Δεν μπορούνε να διανοηθούνε ότι υπάρχει ψυχή αθάνατη ,το θεωρούνε μύθο, παραμύθι ,βλακεία .

zip
Η ψυχή θα νιώθει πλήξη χωρίς την προσωπικότητα και η προσωπικότητα θα πλήττει χωρίς την ψυχή.
Πάρτο αλλιώς .
Η προσωπικότητα θα νιώθει πλήξη δίχως την ψυχή που θεωρεί μύθο ,διότι ακόμη η ανθρωπότητα συμπεριφέρεται συναισθηματικά.
Η ψυχή δεν θα νιώθε απολύτως τίποτα , διότι είναι νοητική υφή και δεν την απασχολούνε οι συναισθηματικές εξαρτήσεις της προσωπικότητας .
Όταν όμως μία προσωπικότητα είναι ώριμη να δεχθεί την ύπαρξη της ψυχής και θελήσει να την ακολουθήσει, τότε η ψυχή ασχολείται με την προσωπικότητα .


zip
Το διαφορικό, το διαφορετικό φίλε μου, είναι αυτό που με κάνει να κουβεντιάζω μαζί σου. Αν εγώ κι εσύ είμασταν κοινό, κοινοί, είμασταν ίδιοι, δεν θα μιλούσαμε ...
Κατάλαβα .
Όταν γράφω κοινός νους και εννοώ την αυθόρμητη συμπεριφορά του ανθρώπου ,του κάθε ανθρώπου , να μοιράζεται τα πάντα με τους συνανθρώπους του , το βλέπεις ως μία ουτοπία.
Ως κάτι που ποτέ δεν θα υλοποιηθεί.
Ως μία μη υλοποιήσιμη ιδέα.
Λειτουργείς με δεδομένα προσωπικότητας .
Μέσα στα ζεύγη των αντιθέτων εννοιών .

zip
Κοινός νους δηλ. για σένα σημαίνει το κοινωνικό ενδιαφέρον και η συμμετοχή από όλους τους ανθρώπους. Κοινωνικό ενδιαφέρον για τι ; Για την ψυχή ; Συμμετοχή σε τι ; Στην ψυχή ; Λίγο πιο συγκεκριμένος, θα μπορούσες να γίνεις ;
Για την εξέλιξη του Άνθρώπου και κατά συνέπεια και επέκταση αυτού του ενδιαφέροντος , την πρόοδο της ατομικής μας ύπαρξης ,μέσα από αυτήν την καθολική , ομαδική προσπάθεια .


Διαπίστωση :
Κινούμαστε σε επίπεδο αντιπαραθέσεων και ο καθένας μας βιώνει και αντιλαμβάνεται αποκλειστικά τον δικό του κόσμο .
Αν θέλουμε να αντιληφθούμε έστω και ένα στοιχείο του εσωτερικών κόσμων ομαδικά (από κοινού ) , θα πρέπει να επικεντρώσουμε την διάνοιά μας , σε κάτι με το οποίο ασχολούμαστε καθημερινά και οι δύο .
Ώστε να φτάσουμε σε ένα κοινό παράγοντα ,δηλαδή κάτι που να μας ενώνει, αντί να μας οδηγεί σε ατέρμονες και ανούσιες αντιπαραθέσεις .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi

Όταν μιλάτε για "εγώ" μιλάτε για ελατώματα?


Χμ ... για να σου εξηγήσω γιατί μιλάμε, θα πρέπει να κάνεις κάτι : Παρατήρησε την συμπεριφορά σου μια ολόκληρη μέρα. Ένα 12ωρο π.χ, από το πρωϊ που θα ξυπνήσεις, μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθείς. Κάντο για πλάκα, έτσι, δοκίμασέ το αν θέλεις, για την πλάκα σου. Διάλεξε μια μέρα που δεν θα έχεις και πολύ δουλειά, μια Κυριακή ρε παιδί μου, ένα ρεπό και από την στιγμή που ξυπνήσεις μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθείς, παρατήρησε την συμπεριφορά σου με τις φίλες σου π.χ. Το βράδυ που θα πέσεις να κοιμηθείς, γράψε ένα μικρό "ημερόλογιο συμπεριφοράς". Πως συμπεριφέρθηκες στην Τάδε φίλη σου το πρωί, τι σκέφτηκες, πως στην Τάδε το μεσημέρι, τι σκέφτηκες, πως στην Τάδε το απόγευμα. Μπορεί π.χ να βγήκες έξω το μεσημέρι για φαγητό. Πως συμπεριφερόσουν ; Τι σκεφτόσουν ; Ποια τα συναισθήματά σου ; Κατέγραψέ τα αυτά σε ένα μικρό ημερολόγιο. Αν το κάνεις αυτό, θα δεις πως η συμπεριφορά σου αλλάζει διαρκώς. Αυτές οι "αλλαγές", οι μικρές αλλαγές, είναι αυτό που ονομάζουμε "εγώ". Δεν είναι αυτό καθ' αυτό ελαττώματα. Είναι ο ίδιος άνθρωπος που εμφανίζει πολλούς "εαυτούς" κατά την διάρκεια π.χ μιας μέρας.

Σου έχει τύχει να ακούσεις ποτέ την έκφραση "Μπράβο στον Τάδε. Σήμερα έβγαλε τον καλό του εαυτό!"; Αυτό τι σημαίνει ; Ότι χθες π.χ είχε βγάλει τον κακό του εαυτό ; Όχι. Απλά σήμερα, έβγαλε κάτι καλύτερο από μέσα του. Άλλαξε δηλ. προς το καλύτερο. Βλέπεις, εδώ, στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν σημαίνει ότι αυτός ο άνθρωπος χθες είχε ελαττώματα και σήμερα δεν έχει. Πάλι έχει. Απλά, χθες είχε Α συμπεριφορά, σήμερα έχει Α+. Αύριο, μπορεί να έχει Α++ και μεθαύριο, Α+++. Ένας άνθρωπος, τρεις ημέρες, τρεις διαφορετικοί "εαυτοί", τρία διαφορετικά "εγώ".


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 19/04/2010 13:22:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όπως είδες φίλε alfa-omega, εγώ σου επαληθεύω τις απόψεις μου με απλά παραδείγματα, όπως είναι τα λόγια από ένα θεατρικό έργο του Γκαίτε. Θα μπορούσα να βρω κι άλλα βέβαια, αλλά εκεί με οδήγησε ο Λόγος.

quote:
alfa-omega

Ο κοινός νους δεν είναι μία ιδέα .
Είναι μία πραγματικότητα .

Μπορεί να επαληθευτεί με πολύ μεγάλη απλότητα και ακρίβεια .


Θα μπορούσες κι εσύ να κάνεις το ίδιο ή τέλος πάντων κάτι ανάλογο, για να μπορέσουμε να καταλάβουμε πως ο κοινός νους δεν είναι μια ιδέα αλλά μια πραγματικότητα ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Ότι υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο , υπάρχει και το αντίθετο του ,δηλαδή ένας άλλος κόσμος αντίθετος με τον δικό μας .
Το επιχείρημα για να στηριχθεί αυτή η θεώρηση, ως αληθινά υφιστάμενο γεγονός ,είναι οι επιστημονικές απόψεις που δέχονται ότι με το δικό μας σύμπαν υπάρχουνε παράλληλα και άλλα σύμπαντα .
Σίγουρα έχεις ακούσει και έχεις διαμορφώσει άποψη για το ,η τα παράλληλα σύμπαντα .

Είναι μία πραγματικότητα που υφίσταται σε ένα άλλο βασίλειο, σε μία άλλη διάσταση ,σε έναν άλλο χώρο , με ένα άλλο πνευματικό επίπεδο αντίληψης των πραγμάτων ,δηλαδή εσωτερικό και άρα υποκειμενικό .
Το επιχείρημα του κοινού νου ,μεταφραζόμενο με εξωτερικούς όρους στον εξωτερικό μας κόσμο (αυτόν που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις ) ,θα μπορούσε να είναι η ανιδιοτέλεια .
Με υφιστάμενη ανιδιοτελή καθολική συμπεριφορά της ανθρωπότητας , ο κόσμος μας (ο εξωτερικός μας κόσμος ) θα είχε προχωρήσει βαθιά μπροστά στο μέλλον .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip - Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ;

alfa-omega - Οντότητα άφθαρτη από τον χρόνο με απόλυτη συνείδηση αιωνιότητας .


quote:

zip - Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ;

alfa-omega - Με δουλεύεις ,η είσαι πράγματι αδαής ,η θέλεις να πεις κάτι άλλο που δεν αντιλαμβάνομαι ?
Κοίταξε γύρω σου .
Βλέπεις ,διακρίνεις τίποτα άλλο από προσωπικότητες ;
Οι άνθρωποι είναι η προσωπικότητα .
Σάρκα και οστά ,φυσικό σώμα με συμπερασματικό νου .
Είναι ο Άνθρωπος η προσωπικότητα του 6,5 δισεκατομμύρια φορές , δίχως την ουσία του την ψυχή .
Αυτή είναι η επίκαιρη πραγματικότητα .
Κοπριές (δεν κάνω εξαίρεση το άτομό μου ) με σπόρο αθανασίας ,για να υφίστανται .


Πως γίνεται να απαντάς στην ίδια ερώτηση, δίνοντας δύο απαντήσεις που δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 19/04/2010 12:33:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ότι υπάρχει σε αυτόν τον κόσμο , υπάρχει και το αντίθετο του ,δηλαδή ένας άλλος κόσμος αντίθετος με τον δικό μας .
Το επιχείρημα για να στηριχθεί αυτή η θεώρηση, ως αληθινά υφιστάμενο γεγονός ,είναι οι επιστημονικές απόψεις που δέχονται ότι με το δικό μας σύμπαν υπάρχουνε παράλληλα και άλλα σύμπαντα .
Σίγουρα έχεις ακούσει και έχεις διαμορφώσει άποψη για το ,η τα παράλληλα σύμπαντα .


Το παράλληλο δεν σημαίνει και αντίθετο αγαπητέ μου φίλε. Παράλληλα σύμπαντα μπορεί να υπάρχουν. Αυτό δεν σημαίνει όμως πως είναι και αντίθετα μεταξύ τους. Εκτός αν εσύ το ερμηνεύεις έτσι. Αλλά πάρε ένα απλό παράδειγμα : Δύο δρόμοι είναι παράλληλοι μεταξύ τους. Είναι για σένα αντίθετοι ; Μπορεί και οι δυο να έχουν ίδια φορά, να κατεβαίνουν π.χ προς την θάλασσα. Ίδια φορά, όχι αντίθετη. Είναι παράλληλοι ασφαλώς, αλλά όχι αντίθετοι. Έτσι νομίζω δηλ. εγώ. :)

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 19/04/2010 12:35:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Είναι μία πραγματικότητα που υφίσταται σε ένα άλλο βασίλειο, σε μία άλλη διάσταση ,σε έναν άλλο χώρο , με ένα άλλο πνευματικό επίπεδο αντίληψης των πραγμάτων ,δηλαδή εσωτερικό και άρα υποκειμενικό .
Το επιχείρημα του κοινού νου ,μεταφραζόμενο με εξωτερικούς όρους στον εξωτερικό μας κόσμο (αυτόν που αντιλαμβανόμαστε με τις αισθήσεις ) ,θα μπορούσε να είναι η ανιδιοτέλεια .
Με υφιστάμενη ανιδιοτελή καθολική συμπεριφορά της ανθρωπότητας , ο κόσμος μας (ο εξωτερικός μας κόσμος ) θα είχε προχωρήσει βαθιά μπροστά στο μέλλον .


Ναι, εντάξει ρε alfa-omega, ποιος διαφωνεί σ' αυτό ; Αν όλοι οι άνθρωποι ήταν ανιδιοτελείς, ε, ο κόσμος μας θα ήταν διαφορετικός. Συμφωνώ. Είναι όμως ; Εσύ δηλ. κοιτάς το τι θα συνέβαινε στον κόσμο μας αν ήταν έτσι όπως λες ή κοιτάς το τι συμβαίνει στον κόσμο μας ; ΑΝ ο άνθρωπος συμπεριφερόταν με ανιδιοτέλεια, χαίρω πολύ, τα πράγματα ΘΑ ήταν διαφορετικά. Μια υπόθεση κάνεις, ε, εντάξει, ok, συμφωνώ κι εγώ με αυτήν την υπόθεση. Το θέμα δεν είναι τι ΘΑ συνέβαινε ΑΝ. Το θέμα είναι ΤΙ συμβαίνει ΓΙΑ.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:49:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

zip - Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ;

alfa-omega - Οντότητα άφθαρτη από τον χρόνο με απόλυτη συνείδηση αιωνιότητας .


quote:

zip - Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ;

alfa-omega - Με δουλεύεις ,η είσαι πράγματι αδαής ,η θέλεις να πεις κάτι άλλο που δεν αντιλαμβάνομαι ?
Κοίταξε γύρω σου .
Βλέπεις ,διακρίνεις τίποτα άλλο από προσωπικότητες ;
Οι άνθρωποι είναι η προσωπικότητα .
Σάρκα και οστά ,φυσικό σώμα με συμπερασματικό νου .
Είναι ο Άνθρωπος η προσωπικότητα του 6,5 δισεκατομμύρια φορές , δίχως την ουσία του την ψυχή .
Αυτή είναι η επίκαιρη πραγματικότητα .
Κοπριές (δεν κάνω εξαίρεση το άτομό μου ) με σπόρο αθανασίας ,για να υφίστανται .


Πως γίνεται να απαντάς στην ίδια ερώτηση, δίνοντας δύο απαντήσεις που δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 19/04/2010 12:33:02



Άμα ήσουνα κολλημένος με την ψυχή ,υπήρχε πιθανότητα να το καταλάβεις .
Η δεύτερη ερώτηση είναι η σωστή .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:50:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αν θέλουμε να αντιληφθούμε έστω και ένα στοιχείο του εσωτερικών κόσμων ομαδικά (από κοινού ) , θα πρέπει να επικεντρώσουμε την διάνοιά μας , σε κάτι με το οποίο ασχολούμαστε καθημερινά και οι δύο .


Ωραία, καλή σκέψη. Εγώ π.χ ασχολούμαι εδώ και μερικές μέρες καθημερινά με το να σου γράφω και να σου απαντώ. Εσύ, κάνεις το ίδιο ; Είναι δηλ. αυτό κάτι που το κάνουμε "από κοινού", όπως λες ;


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 12:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

zip - Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ;

alfa-omega - Οντότητα άφθαρτη από τον χρόνο με απόλυτη συνείδηση αιωνιότητας .


quote:

zip - Από την άλλη, αν γίνει κάποιος μόνο προσωπικότητα, τότε ποια θα είναι η ουσία του ;

alfa-omega - Με δουλεύεις ,η είσαι πράγματι αδαής ,η θέλεις να πεις κάτι άλλο που δεν αντιλαμβάνομαι ?
Κοίταξε γύρω σου .
Βλέπεις ,διακρίνεις τίποτα άλλο από προσωπικότητες ;
Οι άνθρωποι είναι η προσωπικότητα .
Σάρκα και οστά ,φυσικό σώμα με συμπερασματικό νου .
Είναι ο Άνθρωπος η προσωπικότητα του 6,5 δισεκατομμύρια φορές , δίχως την ουσία του την ψυχή .
Αυτή είναι η επίκαιρη πραγματικότητα .
Κοπριές (δεν κάνω εξαίρεση το άτομό μου ) με σπόρο αθανασίας ,για να υφίστανται .


Πως γίνεται να απαντάς στην ίδια ερώτηση, δίνοντας δύο απαντήσεις που δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 19/04/2010 12:33:02



Άμα ήσουνα κολλημένος με την ψυχή ,υπήρχε πιθανότητα να το καταλάβεις .
Η δεύτερη απάντηση είναι η σωστή .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 13:08:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Άμα ήσουνα κολλημένος με την ψυχή ,υπήρχε πιθανότητα να το καταλάβεις .
Η δεύτερη απάντηση είναι η σωστή .


Και η πρώτη τι είναι ; Λάθος ;


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 13:29:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εσένα τι αίσθηση ,αντίληψη σου μεταφέρει η απάντησή μου ?
Ότι είναι σωστή η λάθος ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 13:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Εσένα τι αίσθηση ,αντίληψη σου μεταφέρει η απάντησή μου ?
Ότι είναι σωστή η λάθος ;


Δεν ξέρω. Εγώ είδα πως στην ίδια ερώτηση που έκανα, απάντησες δύο φορές και αυτές οι δύο φορές δεν είχαν σχέση μεταξύ τους. Δεν χαρακτήρισα ούτε σωστή την μία, ούτε λάθος την άλλη. Γι' αυτό και σε ρώτησα "Πως γίνεται να απαντάς στην ίδια ερώτηση, δίνοντας δύο απαντήσεις που δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη ;". Ε, και απάντησες " Η δεύτερη απάντηση είναι η σωστή .". Δεν σε ρώτησα όμως εγώ ποια από τις δύο είναι σωστή και ποια λάθος. Εγώ σε ρώτησα "Πως γίνεται να απαντάς στην ίδια ερώτηση, δίνοντας δύο απαντήσεις που δεν έχουν καμία σχέση η μία με την άλλη ;". Αυτό. Από την απάντησή σου ότι η δεύτερη είναι η σωστή, μου δημιουργήθηκε η απορία " Και η πρώτη τι είναι ; Λάθος ; " Εσύ θα μου πεις ... εγώ τι να σου πω ; Προσπαθώ απλά να καταλάβω τι λες.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 13:42:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Αν θέλουμε να αντιληφθούμε έστω και ένα στοιχείο του εσωτερικών κόσμων ομαδικά (από κοινού ) , θα πρέπει να επικεντρώσουμε την διάνοιά μας , σε κάτι με το οποίο ασχολούμαστε καθημερινά και οι δύο .


Ωραία, καλή σκέψη. Εγώ π.χ ασχολούμαι εδώ και μερικές μέρες καθημερινά με το να σου γράφω και να σου απαντώ. Εσύ, κάνεις το ίδιο ; Είναι δηλ. αυτό κάτι που το κάνουμε "από κοινού", όπως λες ;


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"




Αυτό το "από κοινού" προτείνω να το δούμε λίγο αργότερα .
Θα πρέπει να βρούμε την έλξη που μας αναγκάζει, η αν θες μας προτρέπει, η που μας οδηγεί , στο γεγονός που επαναλαμβάνεται, δηλαδή να επικοινωνούμε χωριστικά , η αν θες που εκδηλώνεται ως χωριστική διάθεση . .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 14:11:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Θα πρέπει να βρούμε την έλξη που μας αναγκάζει, η αν θες μας προτρέπει, η που μας οδηγεί , στο γεγονός που επαναλαμβάνεται, δηλαδή να επικοινωνούμε χωριστικά , η αν θες που εκδηλώνεται ως χωριστική διάθεση . .


Δηλ. ; Να βρούμε από κοινού αυτό που μας χωρίζει ; Αυτό εννοείς ;


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 14:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή η τελευταία σου ερώτηση(μάλλον..) Α-Ω
κατα τα άλλα όμως δεν μπορώ να πώ ότι "αντιλαμβάνομαι" ποιο είναι το point ή το συμπέρασμα σε όσα λες.
Εγώ ξέρω ότι όποιος μου ζητάει να εργαστώ.
Μάλλον για καλό μου το λέει.
Όποιος μου λέει το αντίθετο.
Μάλλον πλάνος είναι.
Γιατί η απάθεια για ένα άνθρωπο..
με πτωτική τάση..
είναι μάλλον καταδικαστική..
Τον Ζιπ τον "αντιλαμβάνομαι" στο βαθμό που μου επιτρέπει η εμπειρία(και ο νούς μου) και συμφωνώ μαζί του.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 19/04/2010 14:30:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 14:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αν αυτό είναι εφικτό ?
Εσύ για παράδειγμα κάθεσαι και γράφεις και μου απαντάς .
Ποιος ,η ποιοι οι λόγοι ?

Έχουμε τους ίδιους λόγους που μας παρακινούνε σε αυτήν την συμπεριφορά ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy