ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 15:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το προηγούμενο μήνυμα μου απευθύνεται προς τον φίλο zip .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 17:35:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Nemesi

Όταν μιλάτε για "εγώ" μιλάτε για ελατώματα?


Χμ ... για να σου εξηγήσω γιατί μιλάμε, θα πρέπει να κάνεις κάτι : Παρατήρησε την συμπεριφορά σου μια ολόκληρη μέρα. Ένα 12ωρο π.χ, από το πρωϊ που θα ξυπνήσεις, μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθείς. Κάντο για πλάκα, έτσι, δοκίμασέ το αν θέλεις, για την πλάκα σου. Διάλεξε μια μέρα που δεν θα έχεις και πολύ δουλειά, μια Κυριακή ρε παιδί μου, ένα ρεπό και από την στιγμή που ξυπνήσεις μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθείς, παρατήρησε την συμπεριφορά σου με τις φίλες σου π.χ. Το βράδυ που θα πέσεις να κοιμηθείς, γράψε ένα μικρό "ημερόλογιο συμπεριφοράς". Πως συμπεριφέρθηκες στην Τάδε φίλη σου το πρωί, τι σκέφτηκες, πως στην Τάδε το μεσημέρι, τι σκέφτηκες, πως στην Τάδε το απόγευμα. Μπορεί π.χ να βγήκες έξω το μεσημέρι για φαγητό. Πως συμπεριφερόσουν ; Τι σκεφτόσουν ; Ποια τα συναισθήματά σου ; Κατέγραψέ τα αυτά σε ένα μικρό ημερολόγιο. Αν το κάνεις αυτό, θα δεις πως η συμπεριφορά σου αλλάζει διαρκώς. Αυτές οι "αλλαγές", οι μικρές αλλαγές, είναι αυτό που ονομάζουμε "εγώ". Δεν είναι αυτό καθ' αυτό ελαττώματα. Είναι ο ίδιος άνθρωπος που εμφανίζει πολλούς "εαυτούς" κατά την διάρκεια π.χ μιας μέρας.

Σου έχει τύχει να ακούσεις ποτέ την έκφραση "Μπράβο στον Τάδε. Σήμερα έβγαλε τον καλό του εαυτό!"; Αυτό τι σημαίνει ; Ότι χθες π.χ είχε βγάλει τον κακό του εαυτό ; Όχι. Απλά σήμερα, έβγαλε κάτι καλύτερο από μέσα του. Άλλαξε δηλ. προς το καλύτερο. Βλέπεις, εδώ, στην συγκεκριμένη περίπτωση, δεν σημαίνει ότι αυτός ο άνθρωπος χθες είχε ελαττώματα και σήμερα δεν έχει. Πάλι έχει. Απλά, χθες είχε Α συμπεριφορά, σήμερα έχει Α+. Αύριο, μπορεί να έχει Α++ και μεθαύριο, Α+++. Ένας άνθρωπος, τρεις ημέρες, τρεις διαφορετικοί "εαυτοί", τρία διαφορετικά "εγώ".


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 19/04/2010 13:22:05


Συμφωνώ μαζί σου φίλε ζιπ, και σ' ευχαριστώ για την απάντηση, γιατί πραγματικά εγώ είχα καταλάβει ελατώματα (π.χ. εγωισμό, ζήλεια κλπ.). Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν έχουμε πολλούς "εαυτούς" μέσα μας, απλά ο κάθε άνθρωπος μας βγάζει κάτι διαφορετικό. Φυσικά εξαρτάται και από εμάς, δηλαδή πως βλέπουμε εμείς αυτό που μας βγάζει ο κάθε άνθρωπος και πως το αξιολογούμε. Κάποιες φορές πιστεύω ότι είναι καλύτερο να προσπαθούμε να βλέπουμε το "αγαθό" που υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο (τουλάχιστον αυτό νομίζω εγώ)

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2010, 23:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν έχουμε πολλούς "εαυτούς" μέσα μας, απλά ο κάθε άνθρωπος μας βγάζει κάτι διαφορετικό.
Φίλη Νέμεσης δεν νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι σωστά το "κόνσεπτ"
Αλλά όπως σωστά λες ο κάθε άνθρωπος βγάζει κάτι διαφορετικό.. άλλο όμως βγάζω και άλλο είμαι κάτι διαφορετικό απο τον άλλον.. Το "είναι" μας είναι ίδιο, το "βγάζω" μας όχι.
Αλλά ποιο απ' τα δύο είναι θνητό?
Και ποιο αιώνιο?
Το Είναι είναι αιώνιο, το "βγαζω" είναι πρόσκαιρο..

Ο κάθε άνθρωπος ας βγάζει κάτι διαφορετικό...
αλλά αυτό που βγάζει
Είναι πάντα καλό?
Ή είναι "εγώ"?
Γιατί "εγώ" πάει πει μικροπρέπεια, θνητότητα, δυστυχία, ταύτιση, υποκειμενικότητα..
Ενώ στο "είμαι" βρίσκει κανείς
την ανιδιοτέλεια, την Α γάπη, την Αντικειμενική αντίληψη, την Επίγνωση κλπ.

quote:
Φυσικά εξαρτάται και από εμάς, δηλαδή πως βλέπουμε εμείς αυτό που μας βγάζει ο κάθε άνθρωπος και πως το αξιολογούμε.
..Οι ευδαίμονες άνθρωποι έχουν κοινό τρόπο "αξιολόγησης"..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 08:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi

Συμφωνώ μαζί σου φίλε ζιπ, και σ' ευχαριστώ για την απάντηση, γιατί πραγματικά εγώ είχα καταλάβει ελατώματα (π.χ. εγωισμό, ζήλεια κλπ.). Πάντως η γνώμη μου είναι ότι δεν έχουμε πολλούς "εαυτούς" μέσα μας, απλά ο κάθε άνθρωπος μας βγάζει κάτι διαφορετικό. Φυσικά εξαρτάται και από εμάς, δηλαδή πως βλέπουμε εμείς αυτό που μας βγάζει ο κάθε άνθρωπος και πως το αξιολογούμε. Κάποιες φορές πιστεύω ότι είναι καλύτερο να προσπαθούμε να βλέπουμε το "αγαθό" που υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο (τουλάχιστον αυτό νομίζω εγώ)


Σωστό κι αυτό που λες.

quote:
zip από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=11&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10035

Η προσωπικότητα ενός ανθρώπου και κατ' επέκτασην και η άμεσα συσχετιζόμενη αυτής της προσωπικότητάς του δηλ. η προσωπική του συμπεριφορά, είναι επίσης όλα αυτά τα "εγώ" που έχει ένας άνθρωπος. Οι πράξεις ενός ανθρώπου, το πως πράττει δηλ. αυτός, είναι κάτι που δεν απορρέει ως επί το πλήστον από την ουσία του, αλλά από την προσωπικότητά του και πιο συγκεκριμένα από το τελευταίο "εγώ" του, το πιο "πρόσφατο" δηλ. "εγώ" του, το πιο "φρέσκο", το πιο δυνατό.

Παράδειγμα > ένας άνθρωπος θέλει να ξυπνήσει πρωϊ. Ένα "εγώ" του, του λέει "πρέπει αύριο να ξυπνήσεις πρωϊ". Ένα άλλο "εγώ" του, του λέει "γιατί ρε παλικάρι μου να ξυπνήσεις πρωϊ ; τι θα κάνεις έτσι και ξυπνήσεις πρωϊ ;", και ένα τρίτο "εγώ" του, του λέει "ε, ξάπλωσε λίγο ακόμη, 5 λεπτά, δεν έγινε και τίποτε για 5 λέπτα, άκομη λίγο". Το αν εν τέλει, θα ξυπνήσει αυτός ο άνθρωπος πρωϊ εξαρτάται από το πιο "εγώ" του θα καταφέρει να επιβληθεί στα υπόλοιπα. Αυτό που θα επιβληθεί, είναι και το τελευταίο που θα προηγηθεί της πράξης του. Αυτό το "εγώ" που θα επιβληθεί, καθορίζει τις πράξεις ενός ανθρώπου. Αυτό το "εγώ" γίνεται αφέντης των άλλων "εγώ", γίνεται καθοδηγητής για την συμπεριφορά του ανθρώπου, γίνεται ένας κινητήριος μοχλός με τον οποίο ο άνθρωπος θα συμπεριφερθεί. Και μπορεί αυτό το "εγώ" να οδηγήσει τον άνθρωπο σε εσφαλμένες πράξεις, σε εσφαλμένες αποφάσεις.

Συνήθως οι άνθρωποι πληρώνουν καθ' όλην την διάρκεια της ζωής τους, αυτές τις ακάλυπτες επιταγές του τελευταίου τους "εγώ". Αυτή είναι η δυστυχία τους δηλ. Θα πρέπει ο άνθρωπος να μπορεί όλα αυτά τα διάφορα "εγώ" του που διαφωνούν μεταξύ τους - π.χ στο προηγούμενο παράδειγμα για το αν θα ξυπνήσει αυτός ο άνθρωπος πρωϊ - να μπορεί να τα κάνει να συμφωνήσουν, να ομοφωνήσουν. Να πουν και τα τρία μαζί, με μια φωνή : "αύριο θα ξυπνήσεις πρωί!". Έτσι και συμβεί αυτό, ο άνθρωπος γλυτώνει από έναν πολύ μεγάλο μπελά που ονομάζεται ενοχή ή αυτό που λέμε για κάποιον πως έχει "ενοχική συμπεριφορά".

Στην ουσία, αυτό που δημιουργεί αυτές τις ενοχές στον άνθρωπο είναι κάποιο από τα υποτακτικά του "εγώ", δηλ. ένα "εγώ" που δεν εισακούστηκε από το τελευταίο, από το πιο δυνατό. Έρχεται αυτό το "εγώ" και λέει "να, είδες ; δεν μ' άκουσες, σου έλεγα να κάνεις αυτό, εσύ δεν μ' άκουσες, γιατί ; γιατί ; γιατί ;" Έτσι, με αυτόν τον τρόπο, εμφανίζεται η ενοχή, η ενοχική συμπεριφορά σε έναν άνθρωπο. Όταν όμως όλα τα "εγώ" του συμφωνούν για την πράξη ενός ανθρώπου, όταν όλα τα "εγώ" του συνεργάζονται αρμονικά, τότε δεν υπάρχει ούτε προϊστάμενο "εγώ", ούτε υφιστάμενο "εγώ". Δεν υπάρχει ενοχή, δεν μπορεί να δημιουργηθεί.


Ξεκίνησα να σου λέω για την παρατήρηση του εαυτού γιατί για να καταλάβουμε το παραπάνω παράδειγμα καλύτερα, θα πρέπει να το δούμε, να το παρατηρήσουμε αυτό πρωτ' απ' όλα στον ίδιο μας τον εαυτό. Αν δηλ. αυτό το διαβάσουμε απλώς, ε, εντάξει, είναι μια ενδιαφέρουσα πληροφορία. Αν όμως κάνουμε ένα "πείραμα" με τον ίδιο μας το εαυτό, ένα πρωϊ π.χ που θέλουμε να ξυπνήσουμε πρωϊ αλλά έχουμε ... αναστολές, ε, τότε, θα δούμε πως αυτό που αναφέρεται παραπάνω ανταποκρίνεται στην αλήθεια. :)

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 20/04/2010 08:37:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 08:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega - Θα πρέπει να βρούμε την έλξη που μας αναγκάζει, η αν θες μας προτρέπει, η που μας οδηγεί , στο γεγονός που επαναλαμβάνεται, δηλαδή να επικοινωνούμε χωριστικά , η αν θες που εκδηλώνεται ως χωριστική διάθεση . .

zip -
Δηλ. ; Να βρούμε από κοινού αυτό που μας χωρίζει ; Αυτό εννοείς ;

alfa-omega - Ναι αν αυτό είναι εφικτό ? Εσύ για παράδειγμα κάθεσαι και γράφεις και μου απαντάς . Ποιος ,η ποιοι οι λόγοι ? Eχουμε τους ίδιους λόγους που μας παρακινούνε σε αυτήν την συμπεριφορά ?


Δεν ξέρω αν έχουμε τους ίδιους λόγους που μας παρακινούνε σε αυτήν την συμπεριφορά, ξέρω όμως ποιους λόγους έχω εγώ για να κάθομαι και να γράφω και να σου απαντώ. Τον δικό μου λόγο δηλ. που το κάνω. Δεν ξέρω αν ο δικός μου λόγος είναι και δικός σου, πάντως εγώ κάθομαι και γράφω και σου απαντώ γιατί θέλω να κουβεντιάσω μαζί σου, να επικοινωνήσω και να καταλάβω τι λες. Αυτός είναι ο δικός μου ο λόγος. Τώρα, για τον δικό σου το λόγο που το κάνεις ... τι να σου πω ; Εσύ ξέρεις. Μπορείς αν θέλεις να τον πεις.

Πάντως, θα σου πω κάτι γενικά :

Όταν οι άνθρωποι ψάχνουν να βρουν αυτό που τους χωρίζει αντί αυτό που τους ενώνει, το λιγότερο που μπορεί να συμβεί είναι μια παρεξήγηση. Το περισσότερο ... ένας καταστροφικός πόλεμος.

Καλό είναι να μην ψάχνουμε να βρούμε αυτό ή αυτά που μας χωρίζουν. Μας χωρίζουν πολλά. Καλό θα ήταν όλος ο κόσμος να έψαχνε να βρει αυτά που τον ενώνουν κι όχι αυτά που τον χωρίζουν. Κι απ' αυτά που τον ενώνουν, να ξεκινούσε ...

Όταν κουβεντιάζω με τον κόσμο, στο μυαλό μου έχω την Ειρήνη, όχι τον Πόλεμο. Γι' αυτό, συνήθως εγώ, ψάχνω να βρω τι είναι αυτό που με ενώνει με τον συνάνθρωπό μου, όχι τι είναι αυτό που με χωρίζει απ' αυτόν. Και γι' αυτό όταν μου είπες "Αν θέλουμε να αντιληφθούμε έστω και ένα στοιχείο του εσωτερικών κόσμων ομαδικά (από κοινού ) , θα πρέπει να επικεντρώσουμε την διάνοιά μας , σε κάτι με το οποίο ασχολούμαστε καθημερινά και οι δύο.", σου απάντησα "Ωραία, καλή σκέψη". Στο επόμενό σου μήνυμα βέβαια, αναθεώρησες και είπες "Αυτό το "από κοινού" προτείνω να το δούμε λίγο αργότερα .". 'Ντάξει, ας κάνουμε ειρήνη αργότερα ... :)


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 20/04/2010 08:32:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 09:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nemesi, σχετικά με το άλλο που λέγαμε (χαχαχαχαχαχα),

quote:
zip από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=11&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10035

Παρεπιπτόντως, ποτέ μου δεν κατάφερα να διαχωρίσω σε μια γυναίκα την ουσία της από την προσωπικότητά της. Πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου, στις γυναίκες αυτά τα δύο είναι σαν μια μπάλα πλαστελίνης με δυο χρώματα. Το ένα τσαλακώνεται με το άλλο, το ένα μπαίνει μέσα στο άλλο και ενώνεται σφιχτά, πολύ σφιχτά. Δύσκολα τα διαχωρίζει κάποιος ... πολύ δύσκολα. Έτσι και μου πει κάποιος τον τρόπο, θα του έχω πολύ μεγάλη υποχρέωση, να 'ουμ'.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 09:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη Νέμεσης δεν νομίζω ότι αντιλαμβάνεσαι σωστά το "κόνσεπτ"

Αγαπητέ μου φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις μια συζήτηση πολλών ατόμων με τη γραφή, θα βοηθούσε νομίζω αν κάναμε όλοι μαζί αυτή την κουβεντούλα και βλέποντας ο ένας τον άλλο, γιατί πολλές φορές μας βοηθάει το βλέμα, ο ήχος της φωνής κλπ. να καταλάβουμε κάτι καλύτερα, αλλά αυτό είναι απλά η άποψή μου.

Αλλά όπως σωστά λες ο κάθε άνθρωπος βγάζει κάτι διαφορετικό.. άλλο όμως βγάζω και άλλο είμαι κάτι διαφορετικό απο τον άλλον.. Το "είναι" μας είναι ίδιο, το "βγάζω" μας όχι.
Αλλά ποιο απ' τα δύο είναι θνητό?
Και ποιο αιώνιο?
Το Είναι είναι αιώνιο, το "βγαζω" είναι πρόσκαιρο..

Ο κάθε άνθρωπος ας βγάζει κάτι διαφορετικό...
αλλά αυτό που βγάζει
Είναι πάντα καλό?
Ή είναι "εγώ"?
Γιατί "εγώ" πάει πει μικροπρέπεια, θνητότητα, δυστυχία, ταύτιση, υποκειμενικότητα..
Ενώ στο "είμαι" βρίσκει κανείς
την ανιδιοτέλεια, την Α γάπη, την Αντικειμενική αντίληψη, την Επίγνωση κλπ.

quote:
Φυσικά εξαρτάται και από εμάς, δηλαδή πως βλέπουμε εμείς αυτό που μας βγάζει ο κάθε άνθρωπος και πως το αξιολογούμε.
..Οι ευδαίμονες άνθρωποι έχουν κοινό τρόπο "αξιολόγησης"..

Συμφωνώ σε όλα και σ' ευχαριστώ που με βοήθησες κι εσύ να ξεκαθαρίσω λίγο καλύτερα τα πράγματα, γιατί τελικά κάποιες φορές λέμε το ίδιο πράγμα, με άλλα λόγια, γιατί εγώ στο μυαλό μου π.χ. έχω την έννοια της λέξης "εγώ" συνδυασμένη με το "εγώ του εγωισμού" και εσύ ίσως όχι.
Πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε το "εγώ" του "είμαι" από το "εγώ" του "βγάζω"?
Έπειτα μην ξεχνάμε ότι τα προσωπικά βιώματα του καθενός από την κοινωνία, την οικογένειά του, τον περίγυρό του ίσως μας μπερδεύουν αντί να μας βοηθάνε να καταλάβουμε τον "ανώτερο" εαυτό μας. Δηλαδή, δοκίμασα το πείραμα, του φίλου zip, και νομίζω ότι κατάλαβα τι θέλει να πει, όμως πραγματικά προσπαθώ να δουλέψω με τον εαυτό μου, να τον βρω και να τον καταλάβω, αλλά όπως πολύ σωστά γράφει ο φίλος zip, αυτές οι "ενοχικές συμπεριφορές" ακόμη υπάρχουν μέσα μου...
Αυτό σημαίνει πολύ δουλειά ακόμη, ωχ τι να πω... κι εγώ νόμιζα ότι κάπου είχα πλησιάσει... τώρα με απογοητεύσατε βρε παιδιά

Για το τέλος θα κρατήσω αυτό που έγραψε ο Dr. "Ενώ στο "είμαι" βρίσκει κανείς την ανιδιοτέλεια, την Α γάπη, την Αντικειμενική αντίληψη, την Επίγνωση κλπ." γιατί πιστεύω κι εγώ σ'αυτό.

Την καλημέρα μου σε όλους

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 12:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Όταν οι άνθρωποι ψάχνουν να βρουν αυτό που τους χωρίζει αντί αυτό που τους ενώνει, το λιγότερο που μπορεί να συμβεί είναι μια παρεξήγηση. Το περισσότερο ... ένας καταστροφικός πόλεμος.

Καλό είναι να μην ψάχνουμε να βρούμε αυτό ή αυτά που μας χωρίζουν. Μας χωρίζουν πολλά. Καλό θα ήταν όλος ο κόσμος να έψαχνε να βρει αυτά που τον ενώνουν κι όχι αυτά που τον χωρίζουν. Κι απ' αυτά που τον ενώνουν, να ξεκινούσε ...

Όταν κουβεντιάζω με τον κόσμο, στο μυαλό μου έχω την Ειρήνη, όχι τον Πόλεμο. Γι' αυτό, συνήθως εγώ, ψάχνω να βρω τι είναι αυτό που με ενώνει με τον συνάνθρωπό μου, όχι τι είναι αυτό που με χωρίζει απ' αυτόν. Και γι' αυτό όταν μου είπες "Αν θέλουμε να αντιληφθούμε έστω και ένα στοιχείο του εσωτερικών κόσμων ομαδικά (από κοινού ) , θα πρέπει να επικεντρώσουμε την διάνοιά μας , σε κάτι με το οποίο ασχολούμαστε καθημερινά και οι δύο.", σου απάντησα "Ωραία, καλή σκέψη". Στο επόμενό σου μήνυμα βέβαια, αναθεώρησες και είπες "Αυτό το "από κοινού" προτείνω να το δούμε λίγο αργότερα .". 'Ντάξει, ας κάνουμε ειρήνη αργότερα ... :)

Edited by - zip on 20/04/2010 08:32:12

Οι δύο αντίθετες έννοιες χωριστικότητα & ενότητα και γενικότερα όλα τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών , δεν μπορούνε να υπάρξουνε ως μοναδικότητα σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε ,διότι είναι δυαδικός .
Η μία έννοια συμπληρώνει την άλλη που είναι το αντίθετό της .
Όταν βγαίνουμε έξω από το σπίτι μας , τι διαπιστώνουμε ,αισθανόμαστε ως πρώτο υφιστάμενο γεγονός στο περιβάλλον μας ?
Την ενότητά του ,η την χωριστικότητά του ?
Αν συμφωνούμε όλοι ότι είναι συνήθως ,τις περισσότερες φορές η χωριστική διάθεση , τότε γιατί να μην ξεκινήσουμε από αυτό που βλέπουμε να ξεπροβάλει πρώτο καθημερινά μπροστά στις αισθήσεις μας ?
Αν συμφωνήσουμε όλοι ότι είναι αντίθετα η ενωτική τάση που επικρατεί συνήθως ,τότε ας ξεκινήσουμε από αυτήν.

Είτε ξεκινήσουμε από την μία η την άλλη πλευρά των αντιθέτων εννοιών ( χωριστικότητα & ενότητα ) , κάπου θα καταλήξουμε και αυτό είναι το ζητούμενο .
Να καταλήξουμε σε κάτι που όλοι μας λίγο, η πολύ (αυτό το εξαγόμενο νοητικό αποτέλεσμα ) θα μπορούμε να το ταυτίσουμε με κάποια κοινά στοιχεία ,δεδομένα ,παράγοντες της καθημερινότητας μας και φυσικά να μας χρησιμεύσει στην καλύτερη νόηση των εσωτερικών υποκειμενικών μας κόσμων .


Δεν ξέρω αν έχουμε τους ίδιους λόγους που μας παρακινούνε σε αυτήν την συμπεριφορά, ξέρω όμως ποιους λόγους έχω εγώ για να κάθομαι και να γράφω και να σου απαντώ. Τον δικό μου λόγο δηλ. που το κάνω. Δεν ξέρω αν ο δικός μου λόγος είναι και δικός σου, πάντως εγώ κάθομαι και γράφω και σου απαντώ γιατί θέλω να κουβεντιάσω μαζί σου, να επικοινωνήσω και να καταλάβω τι λες. Αυτός είναι ο δικός μου ο λόγος. Τώρα, για τον δικό σου το λόγο που το κάνεις ... τι να σου πω ; Εσύ ξέρεις. Μπορείς αν θέλεις να τον πεις.Edited by - zip on 20/04/2010 08:32:12
Πρέπει να θέλω .
Γιατί ακόμη ο κόσμος μας λειτουργεί από τα έξω προς τα έσω .
Ενώ θα έπρεπε να συμβαίνει το αντίθετο να κινούμαστε (σε καθολικό επίπεδο ως ανθρωπότητα ) από τον υποκειμενικό του εσωτερικό κόσμο ο καθένας , ως μοναδικότητα , προς την εξωτερική προσέγγιση του περιβάλλοντος .
Δυστυχώς ακόμη λέμε συχνά ο καθένας μας είναι μοναδικός .
Αλλά δεν γνωρίζουμε συνήθως την εσωτερική αξία αυτής της πραγματικότητας ,παρά μόνον την εξωτερική.
Προσωπικά γράφω γιατί είμαι βλάκας ,η στην καλύτερη περίπτωση επειδή έχω πείσμα μουλαριού.
Γνωρίζω τα μέλη που γράφουνε στο esoterica .gr από την εσωτερική τους σύνθεση.
Αυτή δεν μπορεί να αλλάξει .
Οι πιθανότητες να συζητηθούνε εσωτερικές αιτίες που ο κόσμος είναι αυτός που είναι και ένας χαρακτήρας είναι αυτός που είναι , δεν δημιουργούνται από τα μέλη .
Λειτουργούνε χωριστικά και φυσικά εύχομαι να συζητήσουμε τις αιτίες εποικοδομητικά .
Το να προσπαθεί μία ανθρώπινη μονάδα με μία σχετική μικρή εσωτερική αντίληψη για τους εσωτερικούς κόσμους να μεταφέρει πληροφορίες κατανοητές σε άλλα άτομα που αμέλησαν και παράλειψαν να απασχολήσουνε τον εαυτό τους εσωτερικά , είναι βλακεία .
Δεν τον καταλαβαίνουνε .
Με εξωτερικά κριτήρια Γράφω και επαναλαμβάνω την βλακεία μου , διότι με απασχολεί ο χαρακτήρας των συνανθρώπων μου και ο τρόπος με τον οποίο αυτός διαμορφώνεται ακόμη ,δηλαδή ο ψυχολογικός παράγοντας .
Με εσωτερικά κριτήρια , γράφω διότι η μετάδοση των πνευματικών θεμάτων , αφορά κάθε άνθρωπο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 14:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Nemesi, σχετικά με το άλλο που λέγαμε (χαχαχαχαχαχα),

quote:
zip από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=11&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10035

Παρεπιπτόντως, ποτέ μου δεν κατάφερα να διαχωρίσω σε μια γυναίκα την ουσία της από την προσωπικότητά της. Πολύ μπέρδεμα ρε παιδί μου, στις γυναίκες αυτά τα δύο είναι σαν μια μπάλα πλαστελίνης με δυο χρώματα. Το ένα τσαλακώνεται με το άλλο, το ένα μπαίνει μέσα στο άλλο και ενώνεται σφιχτά, πολύ σφιχτά. Δύσκολα τα διαχωρίζει κάποιος ... πολύ δύσκολα. Έτσι και μου πει κάποιος τον τρόπο, θα του έχω πολύ μεγάλη υποχρέωση, να 'ουμ'.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"



Λοιπόν καλέ μου φίλε zip, εγώ θα σου δώσω τη λύση (έτσι για να μου έχεις υποχρέωση χιχιχι)! Ο τρόπος είναι να βρεις Το Κουμπί Της (δεν εννοώ το κόμιξ χιχιχι). Πέρα από το πείραγμα (και συγνώμη αν σε ενόχλησε) η αλήθεια είναι ότι εμείς οι γυναίκες και εσείς οι άντρες μιλάμε μια διαφορετική γλώσσα που αυτό μπερδεύει ακόμη περισσότερο τα πράγματα. Όμως όταν υπάρχει θέληση και διάθεση και από τις δύο πλευρές τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα.
Νομίζω ότι μπορείς να δεις μόνο αυτό που θα σ' αφήσει αυτή να δεις (όπως γίνεται και με τους περισσότερους ανθρώπους), έτσι το να μπορέσεις να διαχωρίσεις την προσωπικότητα από την ουσία είναι ακόμη πιο δύσκολο. Σταματώντας να μιλάω γενικά, γιατί δεν μπορώ να πω για όλες τις γυναίκες, θα σου πω τι νομίζω εγώ. Νομίζω ότι αν υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία, τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις να κάνεις το ξεκαθάρισμα, το ξεχώρισμα.
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγουλάκι, έτσι για να μου χρωστάς και τη χάρη που έλεγες χιχιχι
Φως!

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 15:10:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Nemesis χαίρομαι που μπορούμε και επικοινωνούμε!
quote:
Λοιπόν καλέ μου φίλε zip, εγώ θα σου δώσω τη λύση (έτσι για να μου έχεις υποχρέωση χιχιχι)! Ο τρόπος είναι να βρεις Το Κουμπί Της (δεν εννοώ το κόμιξ χιχιχι). Πέρα από το πείραγμα (και συγνώμη αν σε ενόχλησε) η αλήθεια είναι ότι εμείς οι γυναίκες και εσείς οι άντρες μιλάμε μια διαφορετική γλώσσα που αυτό μπερδεύει ακόμη περισσότερο τα πράγματα. Όμως όταν υπάρχει θέληση και διάθεση και από τις δύο πλευρές τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα.
Νομίζω ότι μπορείς να δεις μόνο αυτό που θα σ' αφήσει αυτή να δεις (όπως γίνεται και με τους περισσότερους ανθρώπους), έτσι το να μπορέσεις να διαχωρίσεις την προσωπικότητα από την ουσία είναι ακόμη πιο δύσκολο. Σταματώντας να μιλάω γενικά, γιατί δεν μπορώ να πω για όλες τις γυναίκες, θα σου πω τι νομίζω εγώ. Νομίζω ότι αν υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία, τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις να κάνεις το ξεκαθάρισμα, το ξεχώρισμα.
Ελπίζω να σε βοήθησα λιγουλάκι, έτσι για να μου χρωστάς και τη χάρη που έλεγες χιχιχι
Φως!
Νομίζω ότι η γυναίκα δύσκολα εμπιστεύεται σε κάποιον την προσωπικότητα που πραγματικά έχει. Οπότε αν κάποια λόγου χάρη είναι πολύ διεστραμένη μπορεί σε κάποιον να συμπεριφέρεται ως αθώα αποκρύπτοντας το πώς η ίδια "νιώθει".
Η απόκρυψη αυτή νομίζω πηγάζει αφενός απο ένα σύνδρομο "ελέγχου", εναν εθισμό στη "μυστικοπάθεια" για λόγους "αφάλειας", ασφάλειας του εαυτού της απο την γνωστοποίηση της αλήθειας. Αυτή η συμπεριφορά δε μπορεί παρά να είναι εγωική και όπως σωστά είπε ο Ζιπ είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσεις "την αλήθεια απ το ψέμα" σε μια γυναίκα γιατί και η ίδια μέσα της δεν τα 'χει(και δεν επιθυμεί συνήθως να τα χει) ξεκαθαρισμένα και δεν θέλει οι άλλοι να ξέρουν για αυτή πολλά.

Νομίζω ότι συχνά η γυναίκα αναγάγει τον εαυτό της σε αυθεντία και για αυτό το λόγο προτιμά μια ελλιπή επικοινωνία με τον εαυτό της που αφορά κατα κύριο λόγο το πώς θα κερδίσει αυτά που επιθυμεί παρά μια ανοιχτή επικοινωνια με τον συνάνθρωπο που θα μπορούσε να την οδηγήσει και σε άλλα μονοπάτια.
Λέω τώρα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 15:48:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι δύο αντίθετες έννοιες χωριστικότητα & ενότητα και γενικότερα όλα τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών , δεν μπορούνε να υπάρξουνε ως μοναδικότητα σε αυτόν τον κόσμο που ζούμε ,διότι είναι δυαδικός . Η μία έννοια συμπληρώνει την άλλη που είναι το αντίθετό της .

Αγαπητέ φίλε Α-Ω..συνεχίζεις να είσαι αποκλειστικά διανοητικός τύπος. Το διανοητικό δεν πρόκειται να σε οδηγήσει στην αυτογνωσία επειδή η αυτογνωσία είναι μια γνώση που δεν έχει κάποιο μέσο.

Μιλάς για έννοιες και ο κόσμος για εσένα είναι μια ή πολλές έννοιες..αλλά στο ξανάλεω οι έννοιες δεν είναι ο κόσμος. Ο κόσμος δεν έχει θετική και αρνητική έννοια. Ο κόσμος ή το όλον δεν είναι ούτε μοναδικό ούτε συνθετικό ούτε πολλαπλό ούτε οτιδήποτε άλλο. Ο ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ.

Όλα όσα προσάπτουμε για το τι είναι ο κόσμος είναι έννοιες. Δεν μπορείς να πεις ότι αυτό είναι άσχημο αν δεν έχεις μάθει τι είναι το όμορφο. Έτσι είναι ο νους δυαδικός.

quote:
Όταν βγαίνουμε έξω από το σπίτι μας , τι διαπιστώνουμε ,αισθανόμαστε ως πρώτο υφιστάμενο γεγονός στο περιβάλλον μας ?

Την ενότητά του ,η την χωριστικότητά του ?


Όταν λες ενότητα Ίδη στο μυαλό σου έχεις το ξέχωρο. Πολλά ξέχωρα κάνουν μια ενότητα. Το γεγονός ως αυτό που ΕΙΝΑΙ δεν είναι ούτε ενότητα ούτε ξέχωρο. Δεν μπορεί να είναι ένα επειδή δεν είναι ένα από κάτι άλλο. Τα έχω πει και παλιότερα.

quote:
Αν συμφωνούμε όλοι ότι είναι συνήθως ,τις περισσότερες φορές η χωριστική διάθεση , τότε γιατί να μην ξεκινήσουμε από αυτό που βλέπουμε να ξεπροβάλει πρώτο καθημερινά μπροστά στις αισθήσεις μας ?
Αν συμφωνήσουμε όλοι ότι είναι αντίθετα η ενωτική τάση που επικρατεί συνήθως ,τότε ας ξεκινήσουμε από αυτήν.
Είτε ξεκινήσουμε από την μία η την άλλη πλευρά των αντιθέτων εννοιών ( χωριστικότητα & ενότητα ) , κάπου θα καταλήξουμε και αυτό είναι το ζητούμενο .
Να καταλήξουμε σε κάτι που όλοι μας λίγο, η πολύ (αυτό το εξαγόμενο νοητικό αποτέλεσμα ) θα μπορούμε να το ταυτίσουμε με κάποια κοινά στοιχεία ,δεδομένα ,παράγοντες της καθημερινότητας μας και φυσικά να μας χρησιμεύσει στην καλύτερη νόηση των εσωτερικών υποκειμενικών μας κόσμων .

Τι να πω.. ΑΝ..ΤΑΥΤΙΣΗ..ΝΟΗΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ..ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΚΑΛΗΤΕΡΗ ΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΚΟΣΜΩΝ…

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟΣ ΤΑ ΕΜΠΟΔΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 15:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πολύ σωστά λες εσύ τώρα καλέ μου Dr
Και ίσως να μην πέφτεις και πολύ έξω, όμως το ίδιο δεν ισχύει και για τους άντρες? Εννοώ ότι αυτή την ανασφάλεια που έχουν οι γυναίκες, την έχουν και οι άντρες (για να μην σου πω ίσως και περισσότερη) ίσως από διαφορετικά αίτια, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα?

Ίσως όμως να φταίτε εσείς οι άντρες για τον τρόπο συμπεριφοράς των γυναικών.
Α και πριν αρχίσετε να φωνάζετε όλοι μαζί, αφήστε με να σας πω τι εννοώ χιχιχι
Εννοώ ότι οι γυναίκες πριν κάποια χρόνια δεν μπορούσαν να έχουν ατομικότητα (γενικά μιλάω πάντα, υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις που επιβεβαιώνουν τον κανόνα), ελευθερία, ευχέρεια, κοινωνικότητα κλπ. κλπ. εξαιτίας της κοινωνίας και των θεσμών της. Μην ξεχνάς ότι δεν έχει πολλά χρόνια που αρχίσαν να ψηφίζουν οι γυναίκες... Που σημαίνει ότι ακόμα είμαστε στην... εφηβεία να το πω? χιχιχι
Πέρα από το χιούμορ όμως, η πραγματικότητα ήταν πολύ σκληρή για τις γυναίκες εκείνης της εποχής. Έτσι αναγκάστηκαν να βρουν άλλους τρόπους πιο πονηρούς ίσως, για να επιβιώσουν σε μια ανδροκρατούμενη κοινωνία. Πιστεύεις ότι εύκολα μπορούν να διορθωθούν αυτά τα κατάλοιπα από τις μητέρες μας (για τις μητέρες και των ανδρών και των γυναικών μιλάω). Πριν μερικά χρόνια οι μητέρες στα κορίτσια έλεγαν: Κοίτα να βρεις κανένα καλό και πλούσιο παιδί να... τυλίξεις. Και στα αγόρια έλεγαν: Κοίτα να βρεις καμιά καλή και πλούσια νύφη να παντρευτείς. (Δεν το διατύπωσα τυχαία το θηλυκό (τυλίξεις) και το αρσενικό (παντρευτείς))!
Πιστεύεις ότι είναι αρκετός ο καιρός για να ξεπεράσουμε και οι άντρες και οι γυναίκες αυτά τα κατάλοιπα? Είμαστε αρκετά ώριμοι? Το θέλουμε αρκετά? Η μήπως απλά θέλουμε να επιβιώνουμε και μας βολεύει μια κατάσταση... π.χ. "από εδώ η γυναίκα μου και από εδώ το αίσθημά μου" (γιατί με την γυναίκα μου δεν μπορώ να επικοινωνήσω ενώ με την άλλη γυναίκα μπορώ).
Μην φωνάξετε πολύ παιδιά γιατί είμαι ευαίσθητο και πληγώνομαι εύκολα

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 15:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη nemesi..

Άλλο η ουσία και άλλο το να δρα κάποιος συναισθηματικά. Ο άντρας είναι αρκετά διανοητικός .. η γυναικά είναι πιο πολύ του συναισθήματος δίνεται με την καρδιά της, ενώ ένας άντρας παίρνει με το μυαλό του.. Το να δρα κάποιος με την ουσία του ,είναι να έχει επίγνωση της παρουσίας της ουσίας και να δρα με αυτήν πέρα από τον νου και τα συναισθήματα. Θα σου τα αναλύσω λίγο περισσότερο σε άλλο μου μήνυμα. Υπάρχουν 5 ψυχολογικά κέντρα όπου δρουν τα εγώ και υπάρχουν δυο ανώτερα κέντρα που δρα η συνείδηση ή η ουσία.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 17:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητή φίλη nemesi..

Άλλο η ουσία και άλλο το να δρα κάποιος συναισθηματικά. Ο άντρας είναι αρκετά διανοητικός .. η γυναικά είναι πιο πολύ του συναισθήματος δίνεται με την καρδιά της, ενώ ένας άντρας παίρνει με το μυαλό του.. Το να δρα κάποιος με την ουσία του ,είναι να έχει επίγνωση της παρουσίας της ουσίας και να δρα με αυτήν πέρα από τον νου και τα συναισθήματα. Θα σου τα αναλύσω λίγο περισσότερο σε άλλο μου μήνυμα. Υπάρχουν 5 ψυχολογικά κέντρα όπου δρουν τα εγώ και υπάρχουν δυο ανώτερα κέντρα που δρα η συνείδηση ή η ουσία.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Καλέ μου φίλε δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, αλήθεια είναι (νομίζω) η γυναίκα δρα περισσότερο με το συναίσθημα και ίσως παρορμητικά (όμως το συναίσθημα δεν περιέχει και την ουσία?) και ο άντρας με το μυαλό.
Θα περιμένω με ενδιαφέρον.

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 17:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πολύ σωστά λες εσύ τώρα καλέ μου Dr
Και ίσως να μην πέφτεις και πολύ έξω, όμως το ίδιο δεν ισχύει και για τους άντρες? Εννοώ ότι αυτή την ανασφάλεια που έχουν οι γυναίκες, την έχουν και οι άντρες (για να μην σου πω ίσως και περισσότερη) ίσως από διαφορετικά αίτια, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα?
Ναι σαφώς συμβαίνει και το αναποδο... Τέλος πάντων ας το εξετάσουμε άλλη φορά το θέμα γιατί θα παρεκτραπούμε


quote:
Αγαπητέ μου φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις μια συζήτηση πολλών ατόμων με τη γραφή, θα βοηθούσε νομίζω αν κάναμε όλοι μαζί αυτή την κουβεντούλα και βλέποντας ο ένας τον άλλο, γιατί πολλές φορές μας βοηθάει το βλέμα, ο ήχος της φωνής κλπ. να καταλάβουμε κάτι καλύτερα, αλλά αυτό είναι απλά η άποψή μου.

Προσωπικά δεν έχω πολύ χρόνο αυτή την εποχή αλλά έχω πει σε άλλα παιδιά αν θέλουν να συναντηθούμε μετά το καλοκαίρι κάπου στην Αθήνα.
(απο δω: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=40&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10437 )
Τώρα αν και τα μέλη αυτού του φόρουμ αυτού θέλουν να κανονιστεί κάτι, κάποια στιγμή είμαι όλος αυτιά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 19:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Και πολύ σωστά λες εσύ τώρα καλέ μου Dr
Και ίσως να μην πέφτεις και πολύ έξω, όμως το ίδιο δεν ισχύει και για τους άντρες? Εννοώ ότι αυτή την ανασφάλεια που έχουν οι γυναίκες, την έχουν και οι άντρες (για να μην σου πω ίσως και περισσότερη) ίσως από διαφορετικά αίτια, αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα?
Ναι σαφώς συμβαίνει και το αναποδο... Τέλος πάντων ας το εξετάσουμε άλλη φορά το θέμα γιατί θα παρεκτραπούμε


quote:
Αγαπητέ μου φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, η αλήθεια είναι ότι είναι λίγο δύσκολο να καταλάβεις μια συζήτηση πολλών ατόμων με τη γραφή, θα βοηθούσε νομίζω αν κάναμε όλοι μαζί αυτή την κουβεντούλα και βλέποντας ο ένας τον άλλο, γιατί πολλές φορές μας βοηθάει το βλέμα, ο ήχος της φωνής κλπ. να καταλάβουμε κάτι καλύτερα, αλλά αυτό είναι απλά η άποψή μου.

Προσωπικά δεν έχω πολύ χρόνο αυτή την εποχή αλλά έχω πει σε άλλα παιδιά αν θέλουν να συναντηθούμε μετά το καλοκαίρι κάπου στην Αθήνα.
(απο δω: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=40&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10437 )
Τώρα αν και τα μέλη αυτού του φόρουμ αυτού θέλουν να κανονιστεί κάτι, κάποια στιγμή είμαι όλος αυτιά.


Χμμμμμμμμμμμμ να πω ότι όταν τα βρίσκουμε σκούρα αλλάζουμε συζήτηση χιχιχι,(εννοώ αυτό "Ναι σαφώς συμβαίνει και το αναποδο... Τέλος πάντων ας το εξετάσουμε άλλη φορά το θέμα γιατί θα παρεκτραπούμε" που έγραψες). όχι δεν θα το πω, γιατί πραγματικά θα βγαίναμε εκτός θέματος σ' αυτή τη συζήτηση.
Μα καλά βρε δεν ντρέπεσαι καθόλου? Παίζεις με τον πόνο μου? Ξέχασες ότι δεν μένω ούτε καν... Ελλάδα???? (πέρα από την πλάκα όμως, το καλοκαίρι που θα κατέβω θα χαρώ πραγματικά πολύ να βρεθούμε). Α, και κάτι ακόμη... Ελλάδα παιδιά ΔΕΝ είναι μόνο η Αθήνα, υπάρχουμε και σ' άλλες γωνιές της χιχιχι π.χ. Θεσσαλονίκη (εννοώ ότι όταν έρχομαι Ελλάδα συνήθως πάω Θεσσαλονίκη) πάντως αν κανονίσετε οτιδήποτε πείτε μου σας παρακαλώ και θα προσπαθήσω να κανονίσω να έρθω.


"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 21:32:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξέχασες ότι δεν μένω ούτε καν... Ελλάδα????
Εντάααξει μωρέεε... πόσο μακρια να είναι η Αθήνα απο κει όπου μένεις. Ένα Αεροπλάνο και κτελ είναι
quote:
Α, και κάτι ακόμη... Ελλάδα παιδιά ΔΕΝ είναι μόνο η Αθήνα, υπάρχουμε και σ' άλλες γωνιές της χιχιχι
Υπάρχε"τε"?? ΥπάρχΕΤΕ? ..Είστε πολλοί?? ...Απο ποιο πλανήτη έρχεστε??
quote:
πάντως αν κανονίσετε οτιδήποτε πείτε μου σας παρακαλώ και θα προσπαθήσω να κανονίσω να έρθω.
Έτσι μπράβο διόρθωσε το τώρα διόρθωσέ το... Ναι αμα έρθεις ειδοποίησες μας και όλο κ κάτι θα γίνει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2010, 22:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλέ μου φίλε δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, αλήθεια είναι (νομίζω) η γυναίκα δρα περισσότερο με το συναίσθημα και ίσως παρορμητικά (όμως το συναίσθημα δεν περιέχει και την ουσία?) και ο άντρας με το μυαλό.
Θα περιμένω με ενδιαφέρον.

Αγαπητή φίλη nemesi… Αυτό το οποίο λέω είναι να έχει κάποιος επίγνωση αυτής της ουσίας.

Αυτή η επίγνωση είναι που κάνει την διαφορά. Είναι διαφορετικό να πούμε ότι κάτι έχει ουσία ή όχι από το να έχουμε επίγνωση αυτής της Ουσίας. Μπορείς να σκεφτείς ότι η ουσία έχει σχέση με την συνείδηση. Να αποκτήσεις επίγνωση της Ουσίας είναι το να έχεις αυτοσυνείδηση.
Έτσι μπορεί κάποιος να είναι παρορμητικός από τον νου ή από το συναίσθημα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει αυτοσυνείδηση.

Οι περισσότεροι άνθρωποι εκτελούν χιλιάδες λειτουργίες , λένε χιλιάδες πράγματα, κάνουν σχέσεις, νιώθουν όμορφα ή άσχημα, δημιουργούν και όλα αυτά μπορούν να τα κάνουν χωρίς αυτοσυνείδηση ή χωρίς επίγνωση της παρουσίας της Ουσίας τους.

Κατά αυτό μπορεί κάποιος από την στιγμή που θα γεννηθεί μέχρι την στιγμή που θα πεθάνει, να κοιμάται συνειδησιακά. Τότε ο άνθρωπος μετατρέπεται σε ένα βιολογικό μηχανάκι που νομίζει ότι αποφασίζει για αυτά που κάνει. Τα τρία εμπόδια που δεν μας επιτρέπουν να έχουμε αυτοσυνείδηση είναι: η ΤΑΥΤΙΣΗ η ΓΟΗΤΕΙΑ και η ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΗΣΗ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 20/04/2010 22:10:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 00:03:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ξέχασες ότι δεν μένω ούτε καν... Ελλάδα????
Εντάααξει μωρέεε... πόσο μακρια να είναι η Αθήνα απο κει όπου μένεις. Ένα Αεροπλάνο και κτελ είναι
quote:
Α, και κάτι ακόμη... Ελλάδα παιδιά ΔΕΝ είναι μόνο η Αθήνα, υπάρχουμε και σ' άλλες γωνιές της χιχιχι
Υπάρχε"τε"?? ΥπάρχΕΤΕ? ..Είστε πολλοί?? ...Απο ποιο πλανήτη έρχεστε??
quote:
πάντως αν κανονίσετε οτιδήποτε πείτε μου σας παρακαλώ και θα προσπαθήσω να κανονίσω να έρθω.
Έτσι μπράβο διόρθωσε το τώρα διόρθωσέ το... Ναι αμα έρθεις ειδοποίησες μας και όλο κ κάτι θα γίνει..


3000 χιλιόμετρα μακρυά είναι η Αθήνα και ΚΤΕΛ δεν έχει εδώ για την Αθήνα χιχιχι άσε που το ηφαίστειο στην Ισλανδία εκδικήθηκε και δεν ξέρω αν θα έχει και αεροπλάνο για να έρθω χιχιχι
Δηλαδή θέλεις να πεις ότι 10 εκατ. έλληνες (λέμε τώρα) μόνο στην Αθήνα μένουν χιχιχι
Εγώ πάντως μάλλον κάπου στ' αστέρια είμαι παρά σε πλανήτη άσε που να σου λέω

Ε, τουλάχιστον πρέπει να παραδεχτείς ότι έκανα καλά τη γυριστή, έτσι δεν είναι

Λοιπόν μόλις κανονίσω την άδειά μου θα σας ενημερώσω και αν δεν κανονίσετε κάτι, μαύρο φίδι που σας έφαγε...
Τςτςτς γυναίκες θα πεις τώρα χιχιχι
Άντε καλό βράδι σε όλους

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 00:09:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Καλέ μου φίλε δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου, αλήθεια είναι (νομίζω) η γυναίκα δρα περισσότερο με το συναίσθημα και ίσως παρορμητικά (όμως το συναίσθημα δεν περιέχει και την ουσία?) και ο άντρας με το μυαλό.
Θα περιμένω με ενδιαφέρον.

Αγαπητή φίλη nemesi… Αυτό το οποίο λέω είναι να έχει κάποιος επίγνωση αυτής της ουσίας.

Αυτή η επίγνωση είναι που κάνει την διαφορά. Είναι διαφορετικό να πούμε ότι κάτι έχει ουσία ή όχι από το να έχουμε επίγνωση αυτής της Ουσίας. Μπορείς να σκεφτείς ότι η ουσία έχει σχέση με την συνείδηση. Να αποκτήσεις επίγνωση της Ουσίας είναι το να έχεις αυτοσυνείδηση.
Έτσι μπορεί κάποιος να είναι παρορμητικός από τον νου ή από το συναίσθημα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχει αυτοσυνείδηση.

Οι περισσότεροι άνθρωποι εκτελούν χιλιάδες λειτουργίες , λένε χιλιάδες πράγματα, κάνουν σχέσεις, νιώθουν όμορφα ή άσχημα, δημιουργούν και όλα αυτά μπορούν να τα κάνουν χωρίς αυτοσυνείδηση ή χωρίς επίγνωση της παρουσίας της Ουσίας τους.

Κατά αυτό μπορεί κάποιος από την στιγμή που θα γεννηθεί μέχρι την στιγμή που θα πεθάνει, να κοιμάται συνειδησιακά. Τότε ο άνθρωπος μετατρέπεται σε ένα βιολογικό μηχανάκι που νομίζει ότι αποφασίζει για αυτά που κάνει. Τα τρία εμπόδια που δεν μας επιτρέπουν να έχουμε αυτοσυνείδηση είναι: η ΤΑΥΤΙΣΗ η ΓΟΗΤΕΙΑ και η ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΗΣΗ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 20/04/2010 22:10:40


Έχεις απόλυτο δίκαιο καλέ μου φίλε, αλλά νομίζω ότι τουλάχιστον εδώ μέσα, οι περισσότεροι αυτό προσπαθούμε να βρούμε, τουλάχιστον μιλώντας για μένα. Δεν είναι εύκολο και γι' αυτό προσπαθώ να πάρω κάτι από σας με τη συζήτηση, μπας και βγάλω και άκρη.
Θέλεις να μου εξηγήσεις λίγο περισσότερο λίγο περισσότερο τα τρία εμπόδια? Δηλαδή πως ακριβώς το εννοείς?
Αν θέλεις μπορείς να μου πεις και για τα 5 σημεία που έγραψες παραπάνω? Όταν έχεις χρόνο και διάθεση φυσικά


"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 08:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nemesi, thks για το tip :), θα το έχω υπ' όψην μου :) Είπες, κατά την γνώμη μου, μια μεγάλη κουβέντα :

quote:
Nemesi

Νομίζω ότι αν υπάρχει ουσιαστική επικοινωνία, τότε σίγουρα θα τα καταφέρεις να κάνεις το ξεκαθάρισμα, το ξεχώρισμα.


Ακριβώς έναν χρόνο πίσω, την 6/4/2009, έγραφα :

quote:
zip

Η ουσία ενός ανθρώπου σχετίζεται άρρηκτα με την ιδιοφυϊα, με την αυθεντικότητα ή την αυθεντία του* και με την πρωτοτυπία του. Το χιούμορ - άλλο παράδειγμα - είναι δείγμα ουσίας ενός ανθρώπου. Τι είναι αυτό που κάνει τους παλιούς κωμικούς [π.χ Αυλωνίτη, Βασιλειάδου, Χατζηχρήστο κτλ] να ξεχωρίζουν έναντι των σημερινών ; Είναι η ουσία τους, το ιδιοφυής αυτό χιούμορ, το αυθεντικό αυτό χιούμορ, το διαχρονικό αυτό χιούμορ τους με το οποίο γελάμε ακόμη και τώρα. Χιούμορ που δεν περιέχει ίχνος ανηθικότητας ή βρωμιάς. Καθαρό, ατόφιο, πεντακάθαρο χιούμορ. Το χιούμορ όπως και η Τέχνη, είναι δείγματα ουσίας ενός ανθρώπου.

Η ουσία ενός ανθρώπου δεν είναι εύκολα αντιληπτή στους άλλους. Αυτό που γίνεται πολύ εύκολα αντιληπτό είναι η προσωπικότητα. Βάσει της προσωπικότητας γίνεται η επικοινωνία των ανθρώπων, όχι βάσει της ουσίας τους.


Nemesi, αυτή η ουσιαστική επικοινωνία μεταξύ δύο ανθρώπων είναι πολύ μεγάλη υπόθεση. Έχεις απόλυτο δίκιο, συμφωνώ απόλυτα. Οι άνθρωποι όμως επικοινωνούν βάσει της προσωπικότητάς τους και γι' αυτό δεν καταλαβαίνουν ο ένας τον άλλον.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Νομίζω ότι συχνά η γυναίκα αναγάγει τον εαυτό της σε αυθεντία* και για αυτό το λόγο προτιμά μια ελλιπή επικοινωνία με τον εαυτό της που αφορά κατα κύριο λόγο το πώς θα κερδίσει αυτά που επιθυμεί παρά μια ανοιχτή επικοινωνια με τον συνάνθρωπο που θα μπορούσε να την οδηγήσει και σε άλλα μονοπάτια.


"Αναγάγει τον εαυτό της σε αυθεντία". Πολύ σωστό. Αλλά αυτό δεν συμβαίνει μόνο στις γυναίκες, έτσι ; Συμβαίνει και στους άντρες. Συμβαίνει σε όλο τον κόσμο.

quote:
Nemesi

Πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε το "εγώ" του "είμαι" από το "εγώ" του "βγάζω"?


quote:
7/8/2005

Προτού φτάσουμε στο να βρούμε τον τρόπο της ένωσης, είναι απαραίτητο να κατανοήσουμε τις λέξεις «προσωπικότητα» και «ουσία». Η βασική διαφορά που έχουν αυτές οι έννοιες είναι πως η προσωπικότητα του ανθρώπου είναι ένα σύνολο διαφορετικών «προσωπικοτήτων», εικόνων, που έχει αυτός για τον εαυτό του, και που προκύπτουν από το καθένα μικρό «εγώ» του, ενώ η ουσία είναι μοναδική και μία. Πως λοιπόν θα ενώσουμε κάτι το οποίο αποτελείται από πολλά σημεία με ένα και μοναδικό ?

Φανταστείτε έναν κύκλο, αν θέλετε ζωγραφίστε τον σε ένα χαρτί, με το κέντρο του. Το κέντρο του είναι η ουσία και οι διάφορες προσωπικότητες είναι το σύνολο των σημείων της περιφέρειάς του. Ο Osho, χρησιμοποιεί συχνά αυτό το παράδειγμα, και αυτό ακριβώς εννοεί όταν λέει πως όλες αυτές οι «εικόνες» που δημιουργεί ο άνθρωπος για τον εαυτό του, βρίσκονται στην περιφέρεια, στην επιφάνεια, - ως σημεία που αποτελούν την περιφέρειά του - ενώ στο κέντρο του βρίσκεται η ουσία. Μία διάμετρος του κύκλου, ενώνει δύο διαφορετικά σημεία του κύκλου περνώντας από το κέντρο του, δύο διαφορετικές εκ διαμέτρου αντίθετες «εικόνες», ένα «ναι» και ένα «όχι» για παράδειγμα που εμφανίζονται στον ίδιο άνθρωπο. Για να πραγματοποιηθεί λοιπόν, αυτή η ένωση [...], πρέπει πρώτα να γίνει η ένωση όλων αυτών των σημείων, (όλων αυτών των «εικόνων», των αντιλήψεων, των πεποιθήσεων, των διαφορετικών προσωπικοτήτων του «εγώ» ενός ανθρώπου) σε ένα σημείο. Μόνον όταν ενωθούν αυτές οι διαφορετικές εικόνες, τα διαφορετικά σημεία σε ένα, αν ενωθούν δηλ. μεταξύ τους, μπορούμε να μιλάμε για πραγματική ένωση ενός σημείου με κάποιο άλλο, που είναι η ουσία. Πρέπει λοιπόν να προηγηθεί αυτή η ένωση των μικρών «εγώ» του ανθρώπου σε ένα, και κατόπιν αυτό το ενοποιημένο σημείο πια, να ενωθεί με την ουσία. Αυτό σημαίνει πως πρέπει με κάποιον τρόπο να εξαφανιστεί η περιφέρεια του κύκλου, η επιφάνεια.

Πάρτε τώρα για παράδειγμα, ένα σημείο που βρίσκεται στην αρχή του κύκλου και κάποιο άλλο που βρίσκεται λίγες μοίρες δεξιότερα ή αριστερότερα και ενώστε τα με το κέντρο του κύκλου. Θα σχηματιστούν δύο ακτίνες. Η απόσταση των δύο σημείων, όσο αυτά κατευθύνονται προς το κέντρο, μικραίνει. Στο κέντρο του, στην ουσία δηλ. τα σημεία αυτά ενώνονται σε ένα. Η ουσία λοιπόν, θα μπορούσαμε να πούμε, πως περικλείει όλο το σύνολο των προσωπικοτήτων του ανθρώπου. Για να γίνει όμως η κατεύθυνση προς τον κέντρο, ο άνθρωπος θα πρέπει να αφήσει την περιφέρεια και να κινηθεί εντός του κύκλου. Αυτό εννοεί ο Osho, όταν λέει πως πρέπει να διαπεράσουμε την περιφέρεια, να διαπεράσουμε την επιφάνεια.

Όσο μικραίνει η απόσταση των δύο σημείων κατά την διαδρομή τους προς το κέντρο, οι δυνάμεις που ασκούνται μεταξύ των είναι μεγαλύτερες. Θα μπορούσαμε να τις παρομοιάζουμε με τις δυνάμεις που εμφανίζονται στο μακρόκοσμο (γιατί δεν έχουμε φτάσει ακόμη στο κέντρο, στον πυρήνα δηλ) και αν το κάναμε αυτό, θα βρίσκαμε μια πολύ ικανοποιητική ερμηνεία τους - στο γιατί εμφανίζονται – από τον νόμο του Κουλόμπ που λέει πως μεταξύ δύο φορτισμένων σωματιδίων εξασκούνται δύο ειδών δυνάμεις, ελκτικές ή απωστικές. Αν αυτά τα σωματίδια, τα σημεία του κύκλου, τα διαφορετικά «εγώ», βρίσκονται στα άκρα μιας διαμέτρου, ένα «ναι» για παράδειγμα με ένα «όχι», εκ διαμέτρου αντίθετα, στην μέγιστη απόσταση που μπορεί να υπάρξει στο σχήμα μας, όσο περισσότερο κατευθύνεται το ένα κοντά στο άλλο, όσο δηλ. μικραίνει η απόσταση μεταξύ τους, η ελκτική δύναμη που ασκείται από το ένα στο άλλο, είναι μεγαλύτερη και η ένωσή τους, από κάποιο σημείο και μετά, δεν θα εξαρτάται από καμία εξωτερική επίδραση. Είναι λοιπόν, φυσικό, να συμβεί.

Το πρόβλημα όμως που αντιμετωπίζει ο άνθρωπος είναι πως δεν μπορεί βάλει σε λειτουργία μια κίνηση που θα ξεκινήσει αυτήν την συγκλητική πορεία των αντίθετα φορτισμένων σωματιδίων του, αυτών των εκ διαμέτρου αντιθέτων εικόνων του, αυτών των «ναι» και των «όχι» του. Ο λόγος πρέπει να αναζητηθεί στην ευρύτερη λειτουργία της λογικής του, η οποία είναι φτιαγμένη έτσι ώστε αυτά να τα διαχωρίζει, να τα αποκλίνει και όχι να τα συγκλίνει. Σε δύο εκ διαμέτρου αντίθετες «προσωπικότητες» που του εμφανίζονται, του είναι λοιπόν αδιανόητο να προσπαθήσει να βρει το σημείο τομής τους, το σημείο δηλ. που θα ενωθούν. Νομίζει πως δεν υπάρχει. Ο μόνος τρόπος για αρχίσει αυτή η κίνηση των εκ διαμέτρου αντίθετων «εικόνων» του προς το κέντρο, είναι κατά κάποιο τρόπο να «εξουδετερώσει» το αδιέξοδο της λογικής του. Αυτό θα του επιτρέψει στην αρχή, να βλέπει το «ναι» σαν «όχι, και το «όχι» σαν «ναι». Μετά, πρέπει να αρχίσει να τρίβει αυτές τις αντιλήψεις του μεταξύ τους, τόσο πολύ ώστε να παραχθεί ενέργεια ικανή για να ξεκινήσει μια καινούργια κίνηση, η κίνηση εντός του κύκλου. Η τριβή θα κάψει τις προσωπικότητές του, με τον ίδιο τρόπο που εμφανίζεται η φωτιά σε δύο ξύλα που τρίβονται μεταξύ τους.

Μια Ανατολική διδασκαλία, περιγράφει τον άνθρωπο σαν ένα μείγμα διαφόρων μεταλλικών σκονών που βρίσκονται σε ένα δοχείο. Οι σκόνες δεν έχουν καμιά σύνδεση μεταξύ τους και κάθε τυχαία αλλαγή της θέσης του δοχείου (από εξωτερικές επιδράσεις) αλλάζει την σχετική θέση των μορίων της σκόνης. Αν κουνήσουμε το δοχείο ή το χτυπήσουμε με το δάχτυλο, τότε η σκόνη που ήταν στην επιφάνεια μπορεί να πάει στον πάτο ή στο μέσο, ενώ εκείνη που ήταν στον πάτο μπορεί να εμφανιστεί στην επιφάνεια. Δεν υπάρχει τίποτε το μόνιμο στην θέση των μορίων της σκόνης και σε τέτοιες συνθήκες, δεν είναι δυνατόν να υπάρξει. Αυτή, θα μπορούσαμε να πούμε, είναι μια πιστή εικόνα της ψυχικής μας ζωής.

[...]

Την κάθε στιγμή λοιπόν, νέες επιδράσεις μπορούν να αλλάξουν την θέση της σκόνης που βρίσκεται στην επιφάνεια και να βάλουν στην θέση της μια άλλη, που βρίσκεται στο αντίθετο μέρος. Η επιστήμη ονομάζει αυτήν την κατάσταση των μορίων της σκόνης, μηχανικό μίγμα. Νομίζω τώρα, μπορείτε να καταλάβετε τον βαθύτερο λόγο που δίνεται αυτή η ονομασία. Το ουσιαστικό γνώρισμα της αμοιβαίας σχέσης των μορίων, σ’ αυτό το είδος του μίγματος, είναι η αστάθεια αυτής της σχέσης και η ποικιλομορφία της.

Είναι αδύνατον να σταθεροποιηθεί η αμοιβαία σχέση των μορίων της σκόνης όσο αυτά βρίσκονται στην κατάσταση του μηχανικού μίγματος. Αλλά είναι δυνατόν να συγχωνευτούν γιατί αυτό είναι στην φύση τους, όπως ακριβώς συμβαίνει με τον κύκλο και το κέντρο του. Για να γίνει αυτό πρέπει να ανάψει κάποιος μια ειδική φωτιά κάτω από το δοχείο που, αφού θερμάνει και λιώσει τις σκόνες, τις κάνει τελικά να συγχωνευτούν. Έτσι, τα μόρια της σκόνης, συγχωνευμένα πια, ενοποιημένα, αποτελούν μια χημική ένωση. Η φωτιά, και σ’ αυτό το παράδειγμα, μπορεί να δημιουργεί με την τριβή.

Για θυμηθείτε, πως άναβαν οι πρόγονοι τις φωτιές στα σπήλαια ? Ε, κάπως έτσι. Μόνο αν ο άνθρωπος αρχίσει σιγά σιγά να καίει, ότι έχει σχηματιστεί εντός του από τις λαθεμένες «εικόνες» που έχει δημιουργήσει για τον εαυτό του, μπορούμε να μιλάμε για μια διαφορετική αντίληψη της πραγματικότητας και του πραγματικά αντικειμενικού κόσμου. Η κάθε φωτιά, είναι σαν μια επιταγή που πρέπει να πληρωθεί από τον άνθρωπο στον ίδιο του τον εαυτό, αν θέλει να πάρει τις απαντήσεις που κρύβονται μέσα του...


Nemesi, διάβασε σε παρακαλώ το παραπάνω. Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο σήμερα, θα επανέλθω στην ερώτησή σου, προσπαθώντας να σου τα κάνω λίγο πιο λιανά και να σου δώσω και κάποια παραδείγματα απλά και κατανοητά. :)

Καλημέρα ... :)

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 21/04/2010 08:32:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 09:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους
Καλέ μου φίλε zip το διάβασα το κείμενο με ενδιαφέρον και πρέπει να σου πω ότι μπερδεύτικα λιγουλάκι, έτσι αναμένω τα απλά παραδείγματα που υποσχέθηκες (και σ' ευχαριστώ για την απάντηση μιας και δεν είχες χρόνο)

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 10:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έλα ... εδώ είμαι, δεν έφυγα ακόμη ...

Είναι πολύ σημαντική η ερώτησή σου, γι' αυτό θα την παραθέσω ξανά :

quote:
Nemesi

Πώς μπορούμε να ξεχωρίσουμε το "εγώ" του "είμαι" από το "εγώ" του "βγάζω"?


Αναγκαστικά, θα πρέπει να επανέλθουμε σ' αυτό το "ΠΟΙΟΣ" που έλεγε κι ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ. Όμως πρωτού επανέλθουμε, ας δούμε γενικότερα πως ξεχωρίζουν οι άνθρωποι γενικότερα δηλ. δύο ή περισσότερα πράγματα.

Έχουμε π.χ 2 γυάλινα ποτήρια. Πως μπορούμε να τα ξεχωρίσουμε ; Ένας τρόπος είναι να τα συγκρίνουμε. Αλλά ΤΙ να συγκρίνουμε ; Θα μπορούσαμε π.χ να συγκρίνουμε το ύψος τους δηλ. να αναρρωτηθούμε ποιο από τα δύο είναι ψηλότερο. Επίσης θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε το σχήμα τους, δηλ. να πούμε ποιο από τα δύο είναι "κολωνάτο" και ποιο όχι. Επίσης θα μπορούσαμε να συγκρίνουμε και το πάχος του γυαλιού τους, λέγοντας ποιο από τα δύο είναι λεπτότερο, κατά συνέπεια ποιο εύθραστο από το άλλο.

Πρόσεξε τώρα : Θα μπορούσαμε όμως να συγκρίνουμε αυτά τα δύο ποτήρια, όχι με τα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά, όπως είναι το σχήμα, το ύψος ή το πάχος τους, αλλά σε σχέση με το περιεχόμενο βάσει του οποίου τα χρησιμοποιούμε, δηλ. θα μπορούσαμε να πούμε ποιο είναι νεροπότηρο και ποιο κρασοπότηρο.

Σε κάθε περίπτωση, βάζουμε σ' αυτήν την απορία μας, ένα "ποιο από τα δύο", ένα "ποιο", αυτό δηλ. που το γράφω με italic γραμματοσειρές. Η διαδικασία της σύγκρισης των δύο αυτών ποτηριών ξεκινάει λογιστικά βάζοντας ένα "ποιο από τα δύο" μπροστά από την σχέση του διαχωρισμού τους.

Ας κάνουμε λοιπόν το ίδιο και με την ερώτησή σου. Αμέσως αμέσως έχουμε δύο πράγματα : ΠΟΙΟ "εγώ" είμαι και ΠΟΙΟ "εγώ" βγάζει ; Το πρόβλημά μας είναι πως :

αυτό το "εγώ" που "είμαι", δεν είναι το ίδιο "εγώ" που "βγάζει".

Γιατί ο άνθρωπος μπορεί να βγάλει και έναν κακό εαυτό, ένα κακό "εγώ". Όμως ο άνθρωπος "είναι" ένα κακό "εγώ" ; Δηλ. στην ουσία του, ο άνθρωπος έχει έναν κακό εαυτό που μπορεί να τον βγάλει ;

quote:

Η βασική διαφορά που έχουν αυτές οι έννοιες είναι πως η προσωπικότητα του ανθρώπου είναι ένα σύνολο διαφορετικών «προσωπικοτήτων», εικόνων, που έχει αυτός για τον εαυτό του, και που προκύπτουν από το καθένα μικρό «εγώ» του, ενώ η ουσία είναι μοναδική και μία.

Ο άνθρωπος, στην ουσία του είναι μόνο καλό. Στα βαθύτερο υποστρώματα της ύπαρξής του, ο άνθρωπος εμπεριέχει στην ουσία του την αγάπη, την ζωή, την αρμονία, το κλάμα μιας νέας απαρχής, την φλόγα μιας νέας ζωής, την απαρχή των Πάντων. Το βαθύτερο "εγώ" του, το "είναι" του δηλ. δεν εμπεριέχει τίποτε το βρώμικο, τίποτε το μολυσμένο. Είναι άσπιλος και αμόλυντος, αγνός και όμορφος, θαυμάσιος, όπως θαυμάσια είναι η στιγμή της γέννας του.

Μα τότε ... θα έλεγε κάποιος, γιατί βγάζει έναν κακό εαυτό ; Βγάζει έναν κακό εαυτό, γιατί (ποιος βγάζει ;) αυτός που βγάζει αυτόν τον κακό εαυτό, δεν ΕΙΝΑΙ στην πραγματικότητα αυτός που ΕΙΝΑΙ, αλλά είναι κάποιος άλλος από αυτόν που είναι. ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ; Ένας άλλος "εαυτός", ένα άλλο "εγώ".

Ο μόνος τρόπος που υπάρχει για να ξεχωρίσουμε αυτόν τον άλλο από αυτόν που είμαστε, είναι η παρατήρηση των δύο αυτών "εαυτών", όπως ακριβώς παρατηρήσαμε τα 2 γυάλινα ποτήρια μας. Σε σχέση με το τι εμπεριέχει αυτό το "βγάζω" τους ενός "εγώ", από το "είναι" του άλλου "εγώ". Το "είναι" του ενός "εγώ" βγάζει μονάχα αγάπη, ελευθερία, ομορφιά. Το άλλο "εγώ" βγάζει πολλά διαφορετικά πράγματα. Μπορεί να βγάλει μίσος, ψέμα, συμφέρον, ιδιοτέλεια, πονηριά, απάτη.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 10:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας άνθρωπος που λέει π.χ ψέματα, δεν σημαίνει πως στην ουσία του αυτός ο άνθρωπος ΕΙΝΑΙ ψεύτης. Ένας άνθρωπος που δολοφονεί, δεν σημαίνει πως στην ουσία του ΕΙΝΑΙ δολοφόνος. Ένας άνθρωπος που εξαπατά, δεν σημαίνει πως στην ουσία του ΕΙΝΑΙ απατεώνας. Στην ουσία του, αυτός ο άνθρωπος είναι αγνός και άσπιλος και αμόλυντος, όπως είμαστε ΟΛΟΙ ΜΑΣ. Όμως η προσωπικότητά του είναι αυτή που τον εξαναγκάζει να πει ψέματα, να σκοτώσει, να κάνει απάτες. Και ποια είναι αυτή η προσωπικότητά του ; Είναι όλο αυτό το σύνολο των μικρών μικρών "εγώ", μια λεγεώνα από "εγώ" που δεν τον αφήνουν να δει το πραγματικό του "εγώ", την ουσία του, το "είναι" του.

Ο άνθρωπος αυτός θα πρέπει να βάλει φωτιά στην λεγεώνα των "εγώ" του. Να τα εξολοθρεύσει, να τα αφανίσει, να τα λιώσει, έτσι ώστε μέσα από τις στάχτες αυτών των μικρών μικρών "εγώ" του, να φτάσει στην απαρχή του, στην ουσία του, να βρει το άσπιλο και το αμόλυντό του. Αυτή η επιστροφή, αυτός ο δρόμος προς το κέντρο του, προς το κέντρο της ύπαρξής του, είναι μια από τις εργασίες που πρέπει να κάνει κάποιος σ' αυτό το ταξίδι του που ονομάζουμε "αυτογνωσία". :)

Ξέρεις τι κουβάλανε μέσα μας όλα αυτά τα μικρά "εγώ" που έχουμε ; Την ιστορία της ανθρωπότητας! Ένα μικρό "εγώ" μέσα μου, κουβάλαει τον Χίτλερ, ένα άλλο τον Μαγγελάνο, ένα άλλο την ατομική βόμβα, ένα άλλο την Χιροσίμα, τον πόλεμο, την πείνα, την σφαγή, την σφαίρα, και ένα άλλο τον θάνατο! Kάποιο άλλο "εγώ" κουβάλαει την θρησκεία, το δόγμα, κάποιο άλλο τον Ιησού, τον Βούδα, τον Ηράκλειτο, τον Πλάτωνα και τον Αριστοτέλη. Κάποιο άλλο "εγώ" κουβάλαει το χρήμα, την εργασία, την πολιτική. Και κάποιο άλλο την δουλεία, την ατιμία, το ψέμα, την απάτη, την δολοφονία. Όμως ... και κάποιο κουβαλάει την τιμή, την αλήθεια, την αγάπη, την ομορφιά, την ελευθερία. ΠΟΙΟ απ' όλα αυτά ; ΠΟΙΟ "εγώ" βγάζει το "είναι" μου ; ΠΟΙΟ είναι το "είναι" μου ; :) Αυτό είναι που πρέπει να μας ενδιαφέρει ... :)

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 21/04/2010 10:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 10:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη, δεν ήμουν εδώ, είχα κατέβει για τσιγάρο και καφεδάκι
Κατάλαβα πάρα πολύ καλά τι θέλεις να πεις τώρα και σ' ευχαριστώ γιατί με βοήθησες πραγματικά πάρα πολύ. Άρα, κατά την άποψή μου, πρέπει "να αφήσουμε τα μέταλα έξω από το ναό"!!!
Καλή σου μέρα φίλε zip και συγνώμη που ενώ έχεις δουλειά σ' ανάγκασα να γράψεις τόσο αναλυτικά και με παραδείγματα.

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 10:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το εγώ του είμαι καθώς επίσης και το εγώ που βγάζουμε καθημερινά προς τα έξω , ταυτίζονται με κάτι .
Το δεύτερο το εγώ που βγάζουμε καθημερινά προς τα έξω , ταυτίζεται συνήθως με επιθυμίες .
Συνήθως ανάλογα με την ισχύ της επιθυμίας μας ,η αν έχει διαμορφωθεί σε πάθος ,ανάλογα με το πάθος , βγάζουμε προς τα έξω το εγώ που πιστεύουμε ότι θα μας οδηγήσει στην εκπλήρωση της επιθυμίας ,στην σίγαση του πάθους .
Έτσι λειτουργεί ο εξωτερικός κόσμος , που αντιλαμβανόμαστε μέσω των αισθήσεων όπως διαμορφώθηκε μέχρι σήμερα .
Είναι πολωμένος συναισθηματικά ,όπου η εκπλήρωσης μίας η περισσότερων επιθυμιών μας , είναι το ζητούμενο .

Το πρώτο εγώ ταυτίζεται με τον χαρακτήρα μας .
Αυτός σπανίως φτάνει να είναι διαχρονικά σταθερός .
Πάντοτε εξελίσσεται .
Κατά την διάρκεια της χρονικής περιόδου που εξελίσσεται , το εγώ του χαρακτήρα μας αλλάζει συμπεριφορά ,χρώμα ,χροιά ανάλογα με το σημείο της εξέλιξης που διανύει .
1. Είναι συναισθηματικό και διέπεται από επιθυμίες , κατά την χρονική περίοδο που σκεφτόμαστε συναισθηματικά .
2. Είναι νοητικό και διέπεται από ιδέες & σκέψη ,κατά την χρονική περίοδο που σκεφτόμαστε νοητικά .


Η διαφορά μεταξύ συναισθηματικού και νοητικού τρόπου σκέψεως ποια θα μπορούσε να είναι αγαπητή Nemesi ;

Απαντώντας στο ερώτημα ,ειλικρινά στον εαυτό σου θα έχεις και το εγώ του χαρακτήρα σου , το "εγώ" του "είμαι" .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 13:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟΥ & ΝΟΗΤΙΚΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΣΚΕΨΗΣ.

Λέμε συνήθως , όπως σκεφτόμαστε έτσι και ζούμε .
Η διαφορά που υπάρχει μεταξύ των τρόπων σκέψης ,ζωής είναι :

Ο βαθμός θέλησης .

Συγκεκριμένα στον συναισθηματικό τρόπο σκέψης , δεσπόζει η επιθυμία .
Στον νοητικό δεσπόζει η θέληση .

Αυτή η αλλαγή συμπεριφοράς από συναισθηματική σε νοητική , δεν γίνεται βέβαια σε μία μέρα .
Κάποια άτομα μετά από αμέτρητες απογοητεύσεις συναισθηματικής φύσης ,μετά από πάθη που πλήρωσαν με χρυσό , μετά από συναισθήματα συνανθρώπων τους που πρόδωσαν και νιώσανε χάλια , αποφάσισαν να αλλάξουνε τρόπο σκέψεως και από συναισθηματικός τύπος να γίνουνε διανοητικός ,η απλά νοητικός .
Στο μήνυμα που απέστειλε προς εμένα ο φίλος ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ στις : 20/04/2010, 15:48:46 , με αποκαλεί διανοητικό τύπο και αυτό το συμπέρασμα το βγάζει φυσικά μέσα από τον χαρακτήρα της γραφής του λόγου ,δηλαδή του τρόπου επεξεργασίας του λόγου ,αν δηλαδή αυτός είναι συναισθηματικός ,η νοητικός και αυτό φαίνεται στα γραπτά κείμενα .

Τα εγώ μας έχουνε συνήθως δύο υφές .


Συναισθηματική .

Νοητική.

Στην εσωτερική φιλοσοφία λέγεται ότι το νοητικό εγώ είναι πληρέστερο σε σχέση με το συναισθηματικό, διότι ελέγχεται αποτελεσματικότερα από το άτομο που προσπαθεί να σταθεροποιηθεί στον νοητικό τρόπο σκέψης και κατά συνέπεια να ζήσει όπως θα σκέφτεται και όχι σύμφωνα με τα συναισθήματα και τις επιθυμίες του .
Προσπαθώντας ένα άτομο να ζει όπως σκέφτεται , μαθαίνει να ελέγχει την σκέψη, διότι ασχολείται εντατικά με ιδέες & σκέψεις (νοητικό υλικό ) .
Άτομο που ελέγχει την σκέψη του , διαχειρίζεται καλύτερα τα συναισθήματά του .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 14:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Nemesi

Άρα, κατά την άποψή μου, πρέπει "να αφήσουμε τα μέταλα έξω από το ναό"!!!


Ακριβώς!

(Αλλά είδες πόσα πράγματα πρέπει να πούμε, για να φτάσουμε κι οι δυο να καταλαβαίνουμε το ίδιο πράγμα ;! :) )

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 14:23:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Nemesi

Άρα, κατά την άποψή μου, πρέπει "να αφήσουμε τα μέταλα έξω από το ναό"!!!


Ακριβώς!

(Αλλά είδες πόσα πράγματα πρέπει να πούμε, για να φτάσουμε κι οι δυο να καταλαβαίνουμε το ίδιο πράγμα ;! :) )

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"



Για μένα είναι λογικό να χρειάζεται να πούμε περισσότερα καλέ μου φίλε zip, γιατί ο καθένας διανύει διαφορετικές ατραπούς, αυτό όμως δεν σημαίνει και ότι δεν μπορούμε να βαδίσουμε παράλληλα και να μάθω, να ακούσω, να διδαχθώ ίσως από άλλους. Εξάλλου το ταξίδι είναι ευχάριστο, τουλάχιστον για μένα
Οπα, μήπως όμως εννοείς ότι είπαμε τόσα πολλά πράγματα για να καταλάβουμε τι θέλουμε να πούμε επειδή είμαι γυναίκα και μιλάμε διαφορετική γλώσσα?????
Αααααα, αν είναι έτσι, το μόνο που έχω να πω είναι ότι σ' αυτή τη συζήτηση λακίσατε και οι 2, εσύ ότι έχεις δουλίτσα και ο Dr νομίζω ότι έγραψε δεν είναι ώρα γι' αυτή την κουβέντα περίπου

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2010, 14:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σκέφτηκα καλέ μου φίλε Α-Ω και δεν ξέρω να σου απαντήσω
Αν μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο σε παρακαλώ

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy