ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 20:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

[...]διατηρώ την επιφύλαξη μήπως αυτά τον καθυστερούν από τον πραγματικό σκοπό που είναι η βίωση της «αληθινής ουσίας»... [...]


Σωστή επιφύλαξη διατηρείς ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 20:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Τι κάνει ο καθένας από εμάς όταν εκφράζεται η λαγνεία; τι κάνει όταν εκφράζεται ο θυμός; τι κάνει όταν εκφράζεται η ζήλια;


Ξέρεις ... ένας άνθρωπος δεν έχει μέσα του μόνο λαγνεία, θυμό ή ζήλια. Έχει κι άλλα πράγματα. Το θέμα δεν είναι τι κάνει ο καθένας μας. Το θέμα είναι τι κάνεις ΕΣΥ γι' αυτά. ΕΣΥ σε ΣΕΝΑ. Γιατί το να σου πω εγώ - απαντώντας στην ερώτησή σου - πως όταν εμφανίζεται η λαγνεία μέσα μου, εγώ κάνω ότι μου πει η λαγνεία ή πως όταν εμφανίζεται η ζήλια ή ο θυμός κάνω ότι μου πουν να κάνω αυτά τα συναισθήματά μου, αυτό για σένα δεν έχει καμία αξία. Αν γίνω την μια στιγμή λάγνος, γίνομαι για μένα. Αν θυμώσω, πάλι ο θυμός είναι δικός μου.

Τα συναισθήματα μου λοιπόν αλλά και τα συναισθήματα του καθενός, είναι του καθενός. Γιατί να ενδιαφέρουν εσένα ; Γιατί να θέλεις να μάθεις πως συμπεριφέρεται κάποιος όταν θυμώνει ; Τι σε νοιάζει από την στιγμή που δεν θυμώνεις εσύ ;

Οι ερωτήσεις σου λοιπόν, όπως και όλος ο διάλογος που κάνεις, είναι fake, artificial, τεχνητός, ψεύτικος. Αυτό που επιθυμείς να γνωρίσεις στην πραγματικότητα, δεν είναι το τι κάνει ο καθένας μας, αλλά το τι κάνεις ΕΣΥ. Γιατί αυτό στην πραγματικότητα δεν γνωρίζεις. Δεν γνωρίζεις ΕΣΥ τι κάνεις, γι' αυτό θέλεις να μάθεις τι κάνουν οι άλλοι.

Αυτή είναι η αλήθεια, κι όλα τα άλλα που λες είναι παπαριές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 09:35:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=5421

Για να γνωρίσει ο άνθρωπος τον εαυτό του,πρέπει να βρίσκεται στο κέντρο και όχι στην περιφέρια,ωραία ομως πώς μπαίνουμε στο κέντρο?Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα τσάκρα,είναι κακό που μιλάω για αυτά?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2009, 11:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιά τον αγαπητό φίλο «Κηφεύς»:
Αγαπητέ φίλε, ο τρόπος που ορίζετε την «απλή θεωρητική γνώση» και την διακρίνετε από την πράξη, σε εμένα τουλάχιστον δείχνει ότι στην πραγματικότητα μιλάτε γιά «Κατανόηση», γιά γνώση με μία πιό ευγενή έννοια από την τρέχουσα... κι όχι γιά διανοητική σύλληψη, γιά σύμπλεγμα λέξεων που προσπαθεί να εκφράσει κάτι (που είναι κάτι εξωτερικό κι επιπόλαιο...)...
Αν αντιλαμβάνομαι λοιπόν σωστά, η Κατανόηση, η Γνώση, είναι ταυτόχρονα η Πραγματοποίηση... Αν η Κατανόηση, η Γνώση, παύει να ασχολείται με τις κατώτερες εκδηλώσεις της οντότητας και «κατανοήσει», «γνωρίσει», την αληθινή ουσία που είναι πέρα από όλα αυτά, αυτό είναι η Πραγματοποίηση του Είναι... Τότε η οντότητα Είναι, δεν ζει απλά κάποιες περιφερειακές εκδηλώσεις, κάποιες καταστάσεις, (εγώ, σκέψη, ζωή, δραστηριότητες)... όλα αυτά τα βιώνει με ένα τελείως διαφορετικό τρόπο τώρα....
Όποιος πραγματοποιήσει μία τέτοια κατάσταση γνώσης του Είναι, δεν μπορεί να μετακινηθεί κι ας βρεθεί στο κέντρο μίας υπαρξιακής θύελας και ας καταρέει ο κόσμος γύρω...
Κι όσο βαθύτερα προχωρά κάποιος τόσο ανακαλύπτει τα βάθη του Είναι... και πέρα από τον ορίζοντα της εσωτερικής εξέλιξης είναι η «Βάση των πάντων».. Αυτό που η άνθρωποι ονομάζουν Υπέρτατη Πραγματικότητα, Θεό, ή δεν ξέρω πως αλλιώς...
(Συγχωρέστε με, αγαπητέ φίλε... επειδή δεν έχουμε μιλήσει αρκετά, δεν γνωρίζω ακριβώς το «θεωρητικό» πλαίσιο από το οποίο μιλάτε... Αν και προσωπικά, είχα στα νιάτα μου μία βουδιστική διαπαιδαγώγηση... σήμερα αναγνωρίζω ότι ο Πλάτωνας... κι όχι ο Βούδας, ή ο Ιησούς... θεμελίωσε την πραγματική θεωρία του Είναι, (του «τελείως είναι»)... κι ο Πλωτίνος θεμελίωσε όλο το δυτικό εσωτερισμό... έστω κι αργά ξαναγύρισα στις ρίζες μου και πίσω στην αρχαιοελληνική ορολογία γιά να μιλήσω γιά την Πραγματικότητα... Θα ήταν όμως καλό, να πείτε, γιά εσάς, από που αντιλαμβάνεστε τα πράγματα...)...
................................................................................................................................................
Γιά τον αγαπητό φίλο zip:
Αγαπητέ φίλε, αν και δεν έχουμε μιλήσει απευθείας, διακρίνω από τον τρόπο σας, ότι και σοβαρός άνθρωπος είστε, και γνώσεις έχετε, γιά να διακρίνετε το αληθινό από το ψεύτικο...
Προσωπικά ποτέ δεν εντάχθηκα σε ομάδες, συμφέροντα, και ποτέ δεν θέλησα να καθοδηγήσω κανέναν... Υπήρξα ένας περιπλανώμενος και μόνος άνθρωπος (...σαν τον Λούκυ Λουκ, αν τον προλάβατε, λόγω ηλικίας...), με μία μόνο φιλοδοξία: να διαφωτίσω τα πράγματα και να προφυλάξω όσους μπορούσα από δασκάλους, καθοδηγητές κι άλλα ερπετά... (ελέγχοντας ακόμα κι εμένα, στις υπερβολές μου...)...
Από τα λεγόμενά σας, συμπεραίνω ότι υποστηρίζετε, ότι κάποιοι στο φόρουμ εξυπηρετούν προσωπικές σκοπιμότητες, προπαγανδίζουν υπέρ κάποιας σχολής, ή ομάδας, ή τέλος πάντων ότι η δραστηριότητά τους είναι ύποπτη... Μπορείτε να μιλήσετε καθαρότερα γι’ αυτό; Παρακαλώ...
.....................................................................................................................................
Ο Θεός μαζί σας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 08:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Για να γνωρίσει ο άνθρωπος τον εαυτό του,πρέπει να βρίσκεται στο κέντρο και όχι στην περιφέρια,ωραία ομως πώς μπαίνουμε στο κέντρο? [ Για να μπεις στο κέντρο, κατ' αρχήν πρέπει να βρεις πια είναι η περιφέρεια. ΠΡΟΣΕΞΕ > όχι του καθενός. Η δική σου. Ποια είναι όλα αυτά τα πράγματα που αποτελούν την δική ΣΟΥ περιφέρεια ; Μόλις το βρεις αυτό, η είσοδός σου στο κέντρο θα είναι ευκολότερη ... ]

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα τσάκρα,είναι κακό που μιλάω για αυτά? [ όχι, δεν είναι κακό ... αλλά τα τσάκρας δεν είναι ο τρόπος να για να μπεις στο κέντρο ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 08:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Αγαπητέ φίλε, αν και δεν έχουμε μιλήσει απευθείας, διακρίνω από τον τρόπο σας, ότι και σοβαρός άνθρωπος είστε, και γνώσεις έχετε, γιά να διακρίνετε το αληθινό από το ψεύτικο...
Προσωπικά ποτέ δεν εντάχθηκα σε ομάδες, συμφέροντα, και ποτέ δεν θέλησα να καθοδηγήσω κανέναν... Υπήρξα ένας περιπλανώμενος και μόνος άνθρωπος (...σαν τον Λούκυ Λουκ, αν τον προλάβατε, λόγω ηλικίας...), με μία μόνο φιλοδοξία: να διαφωτίσω τα πράγματα και να προφυλάξω όσους μπορούσα από δασκάλους, καθοδηγητές κι άλλα ερπετά... (ελέγχοντας ακόμα κι εμένα, στις υπερβολές μου...)...
Από τα λεγόμενά σας, συμπεραίνω ότι υποστηρίζετε, ότι κάποιοι στο φόρουμ εξυπηρετούν προσωπικές σκοπιμότητες, προπαγανδίζουν υπέρ κάποιας σχολής, ή ομάδας, ή τέλος πάντων ότι η δραστηριότητά τους είναι ύποπτη... Μπορείτε να μιλήσετε καθαρότερα γι’ αυτό; Παρακαλώ...


Δεν θα ήθελα να μιλήσω. Ίσως κάποια άλλη φορά ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 08:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex22,

Δεν υπάρχει ΓΕΝΙΚΟΣ τρόπος για να εισέλθει κάποιος από την περιφέρεια στον κέντρο. Υπάρχει ΕΙΔΙΚΟΣ τρόπος. Και ο ειδικός αυτός τρόπος διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Όταν λες "περιφέρεια", θα πρέπει να γνωρίζεις ΕΣΥ ΠΡΩΤΑ όλα αυτά τα πράγματα που αποτελούν ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ περιφέρεια.

ΣΥΝΗΘΩΣ, για τους περισσότερους ανθρώπους - και μπορεί εσύ να αποτελείς εξαίρεση σ' αυτό - η περιφέρεια είναι όλα εκείνα που έχουν διαμορφώσει την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ τους. (π.χ σχολείο, οικογένεια, θρησκεία, κοινωνία, περιβάλλον κτλ). Αυτά είναι η περιφέρεια, με απλά λόγια.

Πρέπει λοιπόν να βρεις, ΕΣΥ, από μόνος σου, χωρίς δεκανίκια, ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ έχουν όλα αυτά διαμορφώσει ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ προσωπικότητα. Να τα ψάξεις ένα ένα, να τα αναλύσεις ένα προς ένα. Μόλις έχεις λοιπόν μια ξεκάθαρη εικόνα για το ΠΩΣ όλα αυτά έχουν διαμορφώσει την δική σου προσωπικότητα, αμέσως θα βρεις και τον τρόπο να τα παρακάμψεις και να εισέλθεις στο κέντρο σου, που είναι η ΟΥΣΙΑ σου. Αυτός είναι με λίγα λόγια ο τρόπος, ο οποίος όμως απαιτεί αρκετό χρόνο εργασίας με τον εαυτό σου.

Τα τσάκρας δεν έχουν σχέση με αυτό που ψάχνεις. Με αυτήν την είσοδό σου δηλ. στο κέντρο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 09:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ zip. Είναι μια συνειδητή διαδικασία αναζήτησης του εαυτού σου αναγνωρίζοντας πρώτα την περιφέρεια και μετά προσπερνόντας την,ας κάνουμε πρώτα το πρώτο.Και πάλι εχαριστώ,είναι ότι πιό σημαντικό έχω διαβάσει εδώ στο esoterica.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 11:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τίποτε ... να 'σαι καλά.

Το σημαντικό λοιπόν για έναν άνθρωπο δεν είναι να μελετήσει τι συμβαίνει στον καθένα όταν εμφανίζεται π.χ ο θυμός - άσε δηλ. που πρακτικά αυτό είναι αδύνατο - αλλά να μελετήσει τι συμβαίνει στον ίδιο του τον εαυτό όταν εμφανίζεται ο θυμός. Έτσι μπορεί κάποιος να μελετήσει και να γνωρίσει σιγά σιγά τον εαυτό του.

Ένας τέτοιος λοιπόν άνθρωπος, που εργάζεται στον εαυτό του συνειδητά και εντατικά, αν τον ρωτήσεις, δεν έχει τίποτε να σου πει.Το πολύ πολύ να σου πει δυο κουβέντες και αυτό είναι όλο. Δεν θα κάτσει να σου αναλύσει συστήματα και θεωρίες. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να το κάνει αυτό. Σαν πληροφορίες, όλα τα συστήματα της Γνώσης βρίσκονται σε βιβλία, τώρα μάλιστα βρίσκονται και στο internet. Μπορεί π.χ κάποιος να βρει εκατοντάδες πληροφορίες για την Καμπάλα με το πάτημα ενός πλήκτρου. Ή μπορεί να βρει εκαντοντάδες πληροφορίες για τα τσάκρας, για τα ανθρώπινα κέντρα κ.ο.κ. Έχει νόημα να κάτσω εγώ και να σου αναλύσω την Καμπάλα, όταν αυτό το έχουν κάνει κάποιοι άλλοι παλιότερα και μάλιστα πολύ καλύτερα από μένα ; Υπάρχουν δεκάδες βιβλία. Κάτσε και διάβασε. (όχι εσύ συγκεκριμένα, ο καθένας έτσι ;)

quote:
wholemind

Η ίδια μας η φύση που Εδράζεται στην Άπειρη Συνείδηση μας δημιουργεί την υποχρέωση να βιώσουμε την Αλήθεια. Το τι σημαίνει αυτό και τι συνέπειες έχει πρέπει να το ανακαλύψουμε στην πράξη. Μπορούμε να το κάνουμε; Μπορούμε να βιώσουμε τον Αληθινό Εαυτό μας; το Άπειρο; το Απόλυτο;


Όλοι μας βιώνουμε την Αλήθεια. Αλλά δεν το αντιλαμβανόμαστε.

Κάθομαι τώρα και γράφω. Έχω στο γραφείο μου έναν καφέ και πότε πότε πίνω από μια γουλιά. Αυτό είναι μια Αλήθεια. Απλή. Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο αυτό. Είναι έτσι όπως είναι. Γιατί θα πρέπει αυτό να κρύβει κάτι άλλο ; Η ερώτηση αυτή δεν προέρχεται από την ΟΥΣΙΑ αλλά από την προσωπικότητα. Γιατί η προσωπικότητά ΜΟΥ (το νοητικό μου δηλ. έτσι όπως έχει διαμορφωθεί) με αναγκάζει να την διατυπώσω. Μόλις την διατυπώσω αμέσως δημιουργώ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Τι κρύβεται πίσω από αυτό ; ΤΙΠΟΤΕ! Η απάντηση είναι ΤΙΠΟΤΕ!

Ο Παϊσιος έλεγε πως έτσι και πεις κάτι, αμέσως αμέσως δημιουργείς ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Ο λόγος - με την έννοια της λογικής, του νου, του νοητικού - δημιουργεί ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

Σαφώς λοιπόν μπορούμε να βιώσουμε την Αλήθεια. Αρκεί να αισθανθούμε την Αλήθεια, όχι να την εννοήσουμε, αλλά να την κατα-νοήσουμε. Η κατα-νόηση, το λέει και η λέξη, είναι ενάντια στη νόηση, είναι κατά της νόησης. Την Αλήθεια δεν την εννοείς. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να την εννοήσεις. Η Αλήθεια είναι ΑΚΑΤΑΝΟΗΤΗ.

Το λάθος που κάνουμε οι άνθρωποι είναι ότι περιμένουμε, προσμένουμε κάτι από αυτήν την κατανόηση. Θεωρούμε ότι αν ένας άνθρωπος κατανοεί την Αλήθεια, αυτός ο άνθρωπος θα είναι και κάτι διαφορετικό από εμάς. Αναζητούμε την διαφορετικότητα γιατί πιστεύουμε ότι μέσα από αυτήν, θα αποκτήσουμε μια άλλη ΟΥΣΙΑ. Η ΟΥΣΙΑ όμως του ανθρώπου δεν αλλάζει. Είναι ίδια, όμοια και απαράλλαχτη. Εκαντοντάδες μικροί Βούδες υπάρχουν μέσα μας αλλά η προσωπικότητά μας, δεν τους αφήνει να εκφραστούν. Εκαντοντάδες μικροί Χριστοί υπάρχουν μέσα μας, αλλά αυτό το πρόσωπο που φτιάξαμε με τα χρόνια δεν τους αφήνει να μιλήσουν.

Τι να πω λοιπόν στον κόσμο ; Δεν έχω τίποτε να πω. Όλα είναι φτιαγμένα στην εντέλεια και όλα είναι αρμονικά. Το καλό και το κακό μου, τα βρήκαν πια μεταξύ τους και τώρα κάθονται, πίνουν τσίπουρο και παίζουν τάβλι συμφιλιωμένοι και μονιασμένοι. Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Edited by - zip on 30/11/2009 11:13:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 13:02:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε zip...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας... εσείς διαφωνείτε μαζί μου;
Όταν χρησιμοποιούμε τα λόγια κάποιου επιλεκτικά κινδυνεύουμε να τον αδικήσουμε και να γίνουμε κι εμείς άδικοι...
Εκτός από τα λεγόμενά μου, που παραθέτετε...
(Η ίδια μας η φύση που Εδράζεται στην Άπειρη Συνείδηση μας δημιουργεί την υποχρέωση να βιώσουμε την Αλήθεια. Το τι σημαίνει αυτό και τι συνέπειες έχει πρέπει να το ανακαλύψουμε στην πράξη. Μπορούμε να το κάνουμε; Μπορούμε να βιώσουμε τον Αληθινό Εαυτό μας; το Άπειρο; το Απόλυτο;)
στις 19/11/2009 είχα γράψει:
Θεωρώ ότι αυτό που ονομάζουν οι φίλοι, αληθινή ουσία (αιτιατό, αν θέλετε, κλπ...), είναι η αληθινή, η φυσική μας κατάσταση και θα λειτουργούσε, αν την αφήναμε ανεμπόδιστη... Η έξοδος από αυτή την φυσική μας κατάσταση, με την ανάδυση του εγώ, της σκέψης, της απορόφησης στις αντιλήψεις, κλπ, συνιστούν μία «πτώση» και μία πλάνη...
Δεν έχει σημασία πως θα πραγματοποιήσουμε την αληθινή μας ουσία, φύση... (αν θα υιοθετήσουμε την μία διδασκαλία ή την άλλη...), αρκεί να το κάνουμε... Προσωπικά σέβομαι όλους τους δρόμους... Κι όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην ίδια επίγνωση της φύσης μας (της ουσίας μας)...
Πάντως καλό θα ήταν να περιοριστούμε στο έργο μας, μόνο καλό μπορεί να προκύψει από αυτό...Το τι ακριβώς είναι η αληθινή μας φύση (ουσία) πρέπει να το ανακαλύψουμε μόνοι μας... Κι όταν τo ανακαλύψουμε θα γνωρίζουμε... και τότε θα μιλάμε από εμπειρία... και δεν θα διαχειριζόμαστε απλά ιδέες, αντιλήψεις...
.............................................................................................................................................
Εγώ δεν βλέπω να λέμε κάτι διαφορετικό... Ίσως επειδή η αντίληψή μου δεν είναι καθαρή αυτές τις μέρες, λόγω κάποιων προβλημάτων υγείας, να μην το βλέπω... και να μην κατανοώ ακριβώς αυτά που λέτε... Αν εσεις εντοπίζετε κάποιες διαφορές μπορείτε να τις επισημάνετε;
Ευχαριστώ... Ο Θεός μαζί σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 13:45:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wholemind, δεν διαφωνώ μαζί σου. Όντως, δεν λες κάτι διαφορετικό.

quote:
wholemind

Θεωρώ ότι αυτό που ονομάζουν οι φίλοι, αληθινή ουσία (αιτιατό, αν θέλετε, κλπ...), είναι η αληθινή, η φυσική μας κατάσταση και θα λειτουργούσε, αν την αφήναμε ανεμπόδιστη...


Συμφωνώ.

quote:
wholemind

Η έξοδος από αυτή την φυσική μας κατάσταση, με την ανάδυση του εγώ, της σκέψης, της απορόφησης στις αντιλήψεις, κλπ, συνιστούν μία «πτώση» και μία πλάνη...


Ακριβώς.

quote:
wholemind

Δεν έχει σημασία πως θα πραγματοποιήσουμε την αληθινή μας ουσία, φύση... (αν θα υιοθετήσουμε την μία διδασκαλία ή την άλλη...), αρκεί να το κάνουμε... Προσωπικά σέβομαι όλους τους δρόμους... Κι όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην ίδια επίγνωση της φύσης μας (της ουσίας μας)...


Έτσι.

quote:
wholemind

Πάντως καλό θα ήταν να περιοριστούμε στο έργο μας, μόνο καλό μπορεί να προκύψει από αυτό...Το τι ακριβώς είναι η αληθινή μας φύση (ουσία) πρέπει να το ανακαλύψουμε μόνοι μας... Κι όταν τo ανακαλύψουμε θα γνωρίζουμε... και τότε θα μιλάμε από εμπειρία... και δεν θα διαχειριζόμαστε απλά ιδέες, αντιλήψεις...


Σωστά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 14:08:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Τι θα έλεγες σε κάποιον που θα σε ρωτούσε «πώς να κρίνω βρε φίλε ότι πάω καλά? Προσπαθώ με την αυτοπαρατήρηση, λέω ότι πάω καλά, αλλά πώς να είμαι σίγουρος ότι έτσι είναι?»


Θα του έλεγα να συνεχίσει την προσπάθεια. Κάποια στιγμή η απορία του δεν θα υπάρχει ... Ένας άνθρωπος που ρωτάει "πως να ΚΡΙΝΩ κάτι", σημαίνει ότι έχει ανάγκη να ΚΡΙΝΕΙ κάτι. Αυτή η ανάγκη είναι νοητικής φύσεως. Ο νους του ζητάει να κρίνει, να συγκρίνει. Αλλά να συγκρίνει με τι ; Να συγκρίνει ο ίδιος τον εαυτό του με κάτι άλλο. Να δει αν ο ίδιος πάει καλά σε σχέση με κάποιον άλλον ή σε σχέση με κάτι άλλο. Και ο άλλος ή το άλλο, ποιος το καθορίζει ; Πάλι ο ίδιος! Ένας τέτοιος λοιπόν άνθρωπος είναι παγιδευμένος στο μυαλό του. Γιατί το κριτήριο πάλι ο ίδιος το βάζει, είναι δικό του.

Έχεις δυο πόδια. Πως κρίνεις ποιο από τα δύο πάει μπρος και ποιο πίσω κατά τον βηματισμό σου, όταν περπατάς ; Την μία στιγμή το δεξί σου είναι μπροστά και το αριστερό πίσω ενώ την άλλη, το αριστερό είναι μπροστά και το δεξί ακολουθεί. Έτσι περπατάς. Το νόημα είναι πως ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ γιατί η κρίση σου δεν θα είναι αληθινή σε καμιά χρονική στιγμή. Ο βηματισμός είναι μια συνέχεια, δεν μπορείς να απομονώσεις μια στιγμή του και να κρίνεις. Αν το κάνεις, έχεις ήδη σταματήσει να περπατάς.

Ένας άνθρωπος λοιπόν που έρχεται και ρωτάει κάτι σαν αυτό που λες, έχει ακόμη πολύ δρόμο μπροστά του. Το καλύτερο γι' αυτόν είναι να συνεχίσει να προσπαθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 14:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Μπορούμε άραγε να ζήσουμε την Αλήθεια χωρίς να χανόμαστε σε θεωρίες, δασκάλους, απόψεις, αντιδικίες, προσωπικές επιθέσεις, κι όλα αυτά;
Μπορούμε να ζήσουμε την Αλήθεια, απλά, φυσικά, χωρίς να χανόμαστε σε μάταιες πρακτικές των εκάστοτε σοφών;
Μπορούμε να ζήσουμε την Αλήθεια, εδώ, τώρα, στην καθημερινή μας ζωή; Να μεταμορφωθούμε, βαθιά (κι όχι επιφανειακά); Να αλλάξουμε τον τρόπο που βλέπουμε; Που δρούμε; Να αλλάξουμε τον κόσμο γύρω μας;
Μπορούμε να είμαστε εμείς, οι απλοί καθημερινοί ανθρωποι, αλλά χωρίς όλες αυτές τις περιπλοκές και τα προβλήματα;
Επιτέλους μπορούμε να νοιώσουμε λίγη ειρήνη; Μέσα μας, στις σχέσεις μας, γενικότερα;
Βοήθεια...


Σ' όλα αυτά που ρωτάς, η απάντηση είναι "ναι". Μπορούμε να τα κάνουμε όλα όσα λες. Το ΠΩΣ θα τα κάνουμε, μην το ρωτάς γιατί κανένας δεν μπορεί να σου πει. Το ΠΩΣ θα τα κάνεις όμως, εσύ ήδη το ξέρεις, βαθιά, μέσα σου. Αν τα κάνεις ΕΣΥ πρώτα ΣΕ ΣΕΝΑ, τότε - χωρίς να χρειάζεται να το αντιληφθείς - θα έχεις ήδη συμπαρασύρει και κάποιους άλλους σ' αυτό. Αυτοί με την σειρά τους θα συμπαρασύρουν άλλους και πάει λέγοντας ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 14:33:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enlightened

Αυτό όμως είναι μία προϋπόθεση γιά να πάμε παραπέρα. Αντιλαμβάνομαι, ότι πρέπει να υπάρχει κάποιο παραπέρα... Γιατί σε αυτή την κατάσταση της επίγνωσης έχουμε απλά να κάνουμε με όλα τα περιεχόμενα της συνείδησης με τα οποία δεν πρέπει να ταυτιζόμαστε: Δηλαδή η συνείδηση έχει να «πιαστεί» από κάπου – έστω γιά να αποταυτιστεί από αυτό...Μετά; Δυσκολεύμαι να πάω παραπέρα...


Μετά η συνείδηση θα "πιαστεί" από κάτι άλλο για να αποταυτιστεί από το προηγούμενο. Και πάει λέγοντας ...

Γιατί πιστεύεις ότι το "παραπέρα" είναι όντως παραπέρα ; Οπου κι αν πας - αν ολοκληρώσεις - θα γυρίσεις από εκεί που ξεκίνησες ... γιατί στον κύκλο Αρχή και Τέλος είναι ένα και το αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 14:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enlightened

Κάποιοι άνθρωποι, μέσα στην παγκόσμια παράδοση, τόλμησαν να περιγράψουν το τι συμβαίνει εδώ.. κάποιοι μίλησαν επίσης γιά «φως» (κι αυτό με κάνει να προβληματίζομαι γιά το πραγματικό περιεχόμενο της λέξης «φώτιση» - δεν πρέπει να είναι συμβολική η χρήση του όρου)...


Η περιγραφή της όλης κατάστασης με την λέξη "φως" είναι απλώς λεκτική αποτύπωση. Τίποτε άλλο. Οι άνθρωποι αυτοί που μίλησαν χρησιμοποιώντας αυτήν την λέξη προσπάθησαν απλώς να περιγράψουν ΑΙΣΘΗΣΗ. Αυτό που αισθάνθηκαν εκείνη την στιγμή που το ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑΝ. Σε πολλούς αυτή η αίσθηση ήρθε σαν φως.

Μπες σε ένα σκοτεινό δωμάτιο τη νύχτα. Άναψε ένα φως για 3 δευτερόλεπτα κι έπειτα σβήστο ξανά. Αυτή είναι η "φώτιση".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 14:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enlightened

Εν τούτοις ... στην παρούσα φάση υπάρχει απλά μία συνειδησιακή αντίληψη... δεν υπάρχει κάτι παρα πέρα;


Παραπέρα ; Παραπέρα από ΠΟΥ ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 15:12:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Εδώ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ και ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ είναι το ίδιο.
Σε αυτή την κατάσταση (από όσο «πληροφορούμαι») υπάρχουν τρεις διαδικασίες που διαδέχονται η μία την άλλη καθώς εσωτερικευόμαστε όλο και πιό πολύ...
1)Η συνείδηση, έχοντας αποδεσμευτεί τελείως από τα προηγούμενα περιεχόμενά της, «χάνει» τα όριά της κι απλώνεται σε όλο τον αντιληπτό χώρο (που δεν είναι πιά απλά ο φυσικός χώρος, αλλα ένας χώρος που συμπεριλαμβάνει τον φυσικό χώρο και τον υπερβαίνει – μολονότι δεν υπάρχουν πληροφορίες από τον φυσικό χώρο).
2) Σε μία περαιτέρω εσωτερίκευση η συνείδηση νοιώθει ότι αυτή είναι ο χώρος (ότι αυτά, η συνείδηση και ο χώρος, δεν ξεχωρίζουν).
3) Και σε μία πιό εσωτερική βίωση του εαυτού υπάρχει μία Αχανής Αντίληψη όπου δεν υπάρχει πιά ούτε αντίληψη υποκειμένου.
(Υπάρχει εδώ η σχέση: ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ-ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ, όπου και τα δύο ταυτίζονται με την συνείδηση).
Δ) Η συνείδηση χάνεται στην Αχανή Θεότητα (δεν «ξέρω» πως πρέπει να το ονομάσουμε).
Δεν «ξέρω» αγαπητοί φίλοι, κατά πόσο είναι επαληθεύσιμα όλα αυτά, ή αν όντως αυτή είναι εσωτερική εμπειρία που έχουν όλοι οι άνθρωποι σε αυτή την πορεία...
Προσωπικά «βρίσκομαι» (από όσο «έχω» επίγνωση) στο Β στάδιο της συνείδησης κι απλά «υποψιάζομαι» και «πειραματίζομαι» στο Γ στάδιο... Δεν «γνωρίζω» όμως αν όσα βιώνει κάποιος στο Γ στάδιο είναι αντικειμενική πραγματικότητα (ένωση με το Θείο) ή απλά υποκειμενικές περιπλανήσεις. Αυτό που «προσπαθώ» είναι ακριβώς να «θεμελιώσω» την αντικειμενικότητα αυτών των βιωμάτων... Δεν «ξέρω» τι θα βγει από την έρευνα...
Αν κάποιοι φίλοι έχουν περισσότερη εμπειρία ή πληροφόρηση θα είμασταν όλοι, «πιστεύω» υπόχρεοι αν τα κατέθεταν εδώ...


Όταν ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ και το ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ γίνουν ΕΝΑ, τότε το παραμύθι τελειώνει και ο κύκλος κλείνει. Δεν υπάρχει τίποτε πέρα απ' αυτό. Το μόνο που υπάρχει είναι ένας ΝΕΟΣ κύκλος, μια ΝΕΑ παρατήρηση.

Τι σημαίνει "ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ και το ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ να γίνουν ENA" ; Παρατηρώ ένα δέντρο. Αν ο παρατηρητής (εγώ) και το παρατηρούμενο (το δέντρο) γίνουν ένα, τότε τι άλλο μένει ; Τότε ΕΙΜΑΙ δέντρο και το δέντρο ΕΙΝΑΙ εγώ. Δεν υπάρχει ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ, ΔΙΑΚΡΙΣΗ, υπάρχει ΕΝΟΤΗΤΑ. Αρχή και Τέλος σε ένα σημείο. Ολοκλήρωση, τελείωση. Θες να το πεις "θέωση" ; Πες το. Θες να το πεις "Απόλυτο" ; Πες το. Δεν έχει καμία, μα καμία σημασία το πως θα το πεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 15:23:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Προσωπικά «βρίσκομαι» (από όσο «έχω» επίγνωση) στο Β στάδιο της συνείδησης κι απλά «υποψιάζομαι» και «πειραματίζομαι» στο Γ στάδιο... Δεν «γνωρίζω» όμως αν όσα βιώνει κάποιος στο Γ στάδιο είναι αντικειμενική πραγματικότητα (ένωση με το Θείο) ή απλά υποκειμενικές περιπλανήσεις. Αυτό που «προσπαθώ» είναι ακριβώς να «θεμελιώσω» την αντικειμενικότητα αυτών των βιωμάτων... Δεν «ξέρω» τι θα βγει από την έρευνα...
Αν κάποιοι φίλοι έχουν περισσότερη εμπειρία ή πληροφόρηση θα είμασταν όλοι, «πιστεύω» υπόχρεοι αν τα κατέθεταν εδώ...


Ποιο είναι το "θείο" για σένα ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 15:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip μου, σε ένα σύμπαν νοητικό τι άλλο θα μπορούσε να υφίσταται εκτός από θέματα νοητικής φύσεως?

Αλλά για να το επισημαίνεις κάτι ξέρεις, για πες, τι ξέρεις?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 16:44:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ZIP Τι σημαίνει "ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ και το ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ να γίνουν ENA" ; Παρατηρώ ένα δέντρο. Αν ο παρατηρητής (εγώ) και το παρατηρούμενο (το δέντρο) γίνουν ένα, τότε τι άλλο μένει ; Τότε ΕΙΜΑΙ δέντρο και το δέντρο ΕΙΝΑΙ εγώ. Δεν υπάρχει ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ, ΔΙΑΚΡΙΣΗ, υπάρχει ΕΝΟΤΗΤΑ. Αρχή και Τέλος σε ένα σημείο. Ολοκλήρωση, τελείωση. Θες να το πεις "θέωση" ; Πες το. Θες να το πεις "Απόλυτο" ; Πες το. Δεν έχει καμία, μα καμία σημασία το πως θα το πεις.

Δεν υπάρχει εγώ παρατηρητής. Κινήσε πάλι μέσα σε νοητικά πρότυπα. Έμαθες την συνταγή και λες… λες..

Στην εμπειρία του χωρίς εγώ κατάσταση…ούτε ένα υπάρχει. Ένα από τι φίλε zip από κάτι άλλο; Πάλι υπάρχει διάκριση. (μήπως διαβάζεις λίγο osho…αυτό το ανάβω την λάμπα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο μου τον θύμισε)..!!

Η ολοκλήρωση δεν είναι ένα σημείο αλλά κανένα σημείο. Τελείωση δεν υπάρχει επειδή δεν υπάρχει κάτι για να τελειώσει Όπως δεν υπάρχει αρχή και τέλος. Όλα αυτά είναι του νου σου όχι της εμπειρία σου από αυτό. Αν είχες εμπειρία δεν θα το περιεγραφες ποτέ έτσι ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.

Αυτά που λες και ο τρόπος που τα λες είναι τα διανοητικά λάθη ενός ανθρώπου που προσεγγίζει αυτά τα θέματα χωρίς την εμπειρία της ουσίας ή της χωρίς εγώ καταστάσεις.


quote:
zip Μπες σε ένα σκοτεινό δωμάτιο τη νύχτα. Άναψε ένα φως για 3 δευτερόλεπτα κι έπειτα σβήστο ξανά. Αυτή είναι η "φώτιση".

Ναι! από το σκοτάδι στο φως και από το φως στο σκοτάδι. Για εμένα αυτό δεν είναι φώτιση.

quote:
zip Η περιγραφή της όλης κατάστασης με την λέξη "φως" είναι απλώς λεκτική αποτύπωση. Τίποτε άλλο. Οι άνθρωποι αυτοί που μίλησαν χρησιμοποιώντας αυτήν την λέξη προσπάθησαν απλώς να περιγράψουν ΑΙΣΘΗΣΗ. Αυτό που αισθάνθηκαν εκείνη την στιγμή που το ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑΝ. Σε πολλούς αυτή η αίσθηση ήρθε σαν φως.

Εσένα φίλε zip πως σου παρουσιάστηκε; Τώρα ζεις φωτισμένος σε μια χωρίς εγώ κατάσταση;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 16:47:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε zip

Υπάρχει όμως κάτι από αυτά που είπες και που πρέπει να παραδεχτώ. Την απάντηση που έδωσες στον αλεξ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 07:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η περιγραφή της όλης κατάστασης με την λέξη "φως" είναι απλώς λεκτική αποτύπωση. Τίποτε άλλο. Οι άνθρωποι αυτοί που μίλησαν χρησιμοποιώντας αυτήν την λέξη προσπάθησαν απλώς να περιγράψουν ΑΙΣΘΗΣΗ. Αυτό που αισθάνθηκαν εκείνη την στιγμή που το ΑΙΣΘΑΝΘΗΚΑΝ. Σε πολλούς αυτή η αίσθηση ήρθε σαν φως [...]

... με όλες τις ιδιότητες που έχει το φως (π.χ θερμότητα ή μια αίσθηση ζέστης, μια ατμόσφαιρα θαλπωρής και εγκαρδιότητας, μια αγαλλίαση, μια ζωοποιός δύναμη κτλ). Το "λευκό" που πολλές φορές αναφέρεται είναι επειδή το φως του ήλιου είναι λευκό.

Σε κάποιους άλλους ανθρώπους η αίσθηση αυτή έρχεται σαν μια αίσθηση μεγάλης χαράς. Γέλιο, δυνατό γέλιο, που προέρχεται ακριβώς από την συνείδηση της απίστευτης ανοησίας των ανθρώπων, των όσων κάνουν και των όσων λένε για να δείξουν την "αυθεντία" τους στους υπόλοιπους ...

Edited by - zip on 01/12/2009 07:32:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 07:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπες σε ένα σκοτεινό δωμάτιο τη νύχτα. Άναψε ένα φως για 3 δευτερόλεπτα κι έπειτα σβήστο ξανά. Αυτή είναι η "φώτιση".

Υπάρχουν πολλές αρχαίες διδασκαλίες που αναφέρουν πως ο εσωτερικός κόσμος ενός ανθρώπου είναι σαν ένα σπίτι με πολλά δωμάτια. Χωρίς σκοτάδι, δεν έχει νόημα το φως. Αν δεν γνωρίζαμε πως υπάρχει σκοτάδι, πως θα μπορούσαμε να πούμε πως κάτι "φωτίστηκε" ; Δεν θα είχε απολύτως κανένα νόημα. Ένας "φωτισμένος" άνθρωπος είναι ένας άνθρωπος που κατάφερε με τον δικό του τρόπο να "φωτίσει" τις σκοτεινές πλευρές του, τα σκοτάδια των δωματίων της ψυχής του, να ζεστάνει τους παγωμένους του χώρους, να στείλει έναν "ήλιο" μέσα στα σκοτάδια του.

Αυτός ο "ήλιος" δεν μπορεί να μένει εκεί αιώνια. Κάποια στιγμή αυτό το φως θα σβήσει, ο "ήλιος" του θα "πεθάνει" και τότε πάλι θα έρθει το σκοτάδι. Όμως υπάρχει μια διαφορά : Αυτός ο άνθρωπος τότε ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. Το φως του, ο "ήλιος" του, του επέτρεψε να δει κάποια πράγματα μέσα στο σκοτάδι του, όπως ακριβώς μια λάμπα μας επιτρέπει να βλέπουμε μέσα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο, να περπατάμε χωρίς να ψιλλαφίζουμε τους τοίχους ή να σκοντάφτουμε στα φυσικά εμπόδια. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν θα έχει δει τι συμβαίνει μέσα σ' αυτό το σκοτεινό δωμάτιο, θα έχει δει τα εμπόδια του, θα έχει βρει τον δρόμο του πως να το διασχίσει. Θα γνωρίζει, θα έχει ήδη μάθει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 07:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ένα από τι φίλε zip από κάτι άλλο;


Δεν είναι "ένα από", είναι "ένα με". Ένα ΜΕ κάτι άλλο. Σου είναι δύσκολο να το κατανοήσεις, το καταλαβαίνω, γιατί γεννήθηκες και ζεις με αυτό το "από". Από-χωρίστηκες από την κοιλιά της μάνας σου, από-μονώθηκες από το ΕΝΑ, από το συνολικό, από την Πηγή. Όλη η ζωή σου είναι φτιαγμένη από μικρά από. Γι' αυτό το βλέπεις έτσι, γι' αυτό και φτιάχνεις αυτήν την ερώτηση. Από το νοητικό σου. Από το μυαλό σου. Προσπάθησε να με ρωτήσεις κάτι με το μυαλό σου, μαζί με το μυαλό σου δηλ. και τότε τα ξαναλέμε ...

Edited by - zip on 01/12/2009 08:04:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 08:24:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αν είχες εμπειρία δεν θα το περιεγραφες ποτέ έτσι ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ.


Το αν έχω ή δεν έχω εμπειρία, αυτό το γνωρίζω εγώ. Όχι εσύ. Αυτό δεν το ξέρεις καθώς ούτε με ξέρεις, ούτε με έχεις δει ποτέ. Και ούτε θα με μάθεις. "Αυτοί που έχουν εμπειρία", όπως λες, είναι για σένα κάποιοι. Για μένα, είναι κάποιοι άλλοι. Όπως και να 'χει, μην τους επικαλείσε διαρκώς. Δεν καταφέρνεις τίποτε ... το πολύ πολύ να διαβάσει κάποιος αυτό το "ΑΥΤΟ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ" που το λες έτσι και με μεγάλα γράμματα, να νομίσει ο έρ'μος πως ίσως να είναι ένας από αυτούς και να βγει να σε υποστηρίξει τάχαμ.

Εδώ και τόσο καιρό, γράφεις γράφεις και ξανά γράφεις. αλλά στην ουσία ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ. Δεν υπάρχει ούτε μια πρόταση σ' αυτά που γράφεις που να έχει ουσία, νόημα, να φτάνει στις καρδιές των αναγνωστών, να σημαίνει κάτι. Τίποτε, κενά λόγια, χωρίς τίποτε δικό σου.

Θες να σου πω κάτι ; ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ & ΥΠΑΡΧΟΥΝ εκατομμύρια λέξεις να περιγράψουν αυτήν την κατάσταση. Διαλέγεις μία ή δέκα, δεν έχει σημασία, για να κάνεις μια απόπειρα γραφής ή περιγραφής. Αυτή η περιγραφή δεν γίνεται για σένα. Δεν γίνεται για κανέναν άλλον, ούτε γι' αυτούς που διαβάζουν. Γίνεται για μένα.

Edited by - zip on 01/12/2009 08:51:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 09:20:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip

quote:
Υπάρχουν πολλές αρχαίες διδασκαλίες που αναφέρουν πως ο εσωτερικός κόσμος ενός ανθρώπου είναι σαν ένα σπίτι με πολλά δωμάτια. Χωρίς σκοτάδι, δεν έχει νόημα το φως. Αν δεν γνωρίζαμε πως υπάρχει σκοτάδι, πως θα μπορούσαμε να πούμε πως κάτι "φωτίστηκε" ; Δεν θα είχε απολύτως κανένα νόημα. Ένας "φωτισμένος" άνθρωπος είναι ένας άνθρωπος που κατάφερε με τον δικό του τρόπο να "φωτίσει" τις σκοτεινές πλευρές του, τα σκοτάδια των δωματίων της ψυχής του, να ζεστάνει τους παγωμένους του χώρους, να στείλει έναν "ήλιο" μέσα στα σκοτάδια του.

Αυτός ο "ήλιος" δεν μπορεί να μένει εκεί αιώνια. Κάποια στιγμή αυτό το φως θα σβήσει, ο "ήλιος" του θα "πεθάνει" και τότε πάλι θα έρθει το σκοτάδι. Όμως υπάρχει μια διαφορά : Αυτός ο άνθρωπος τότε ΘΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ. Το φως του, ο "ήλιος" του, του επέτρεψε να δει κάποια πράγματα μέσα στο σκοτάδι του, όπως ακριβώς μια λάμπα μας επιτρέπει να βλέπουμε μέσα σε ένα σκοτεινό δωμάτιο, να περπατάμε χωρίς να ψιλλαφίζουμε τους τοίχους ή να σκοντάφτουμε στα φυσικά εμπόδια. Αυτός ο άνθρωπος λοιπόν θα έχει δει τι συμβαίνει μέσα σ' αυτό το σκοτεινό δωμάτιο, θα έχει δει τα εμπόδια του, θα έχει βρει τον δρόμο του πως να το διασχίσει. Θα γνωρίζει, θα έχει ήδη μάθει.


Ακριβώς όπως όλα τα πράγματα στην φύση,όλα έχουν τους δικούς του κύκλους-περιόδους,τίποτα δέν διαρκεί αιώνια σε μία κατάσταση παρα μόνο η εναλαγή των καταστάσεων,αυτό το συνεχόμενο κρύο-ζέστη,χειμώνας-καλοκαίρι κτλπ.Είμαστε δημιουργία της φύσης,δέν μπορούμε να ξεγελάσουμε τους νόμους της,ό,τι συμβαίνει σε εκείνη συμβαίνει και σε εμάς,είμαστε κατα κάποιο τρόπο η μικρογραφία της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 10:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν είναι "ένα από", είναι "ένα με". Ένα ΜΕ κάτι άλλο. Σου είναι δύσκολο να το κατανοήσεις, το καταλαβαίνω, γιατί γεννήθηκες και ζεις με αυτό το "από". Από-χωρίστηκες από την κοιλιά της μάνας σου, από-μονώθηκες από το ΕΝΑ, από το συνολικό, από την Πηγή. Όλη η ζωή σου είναι φτιαγμένη από μικρά από. Γι' αυτό το βλέπεις έτσι, γι' αυτό και φτιάχνεις αυτήν την ερώτηση. Από το νοητικό σου. Από το μυαλό σου. Προσπάθησε να με ρωτήσεις κάτι με το μυαλό σου, μαζί με το μυαλό σου δηλ. και τότε τα ξαναλέμε ...

Για να καταλάβεις…..είτε ένα από κάτι άλλο είτε ένα με κάτι άλλο η διάκριση υπάρχει!!

Σε ρωτώ από αυτά που είπες όχι από αυτά που είπα. Η ερώτηση προέρχεται από το πως σκέφτεσαι για να σου δείξει ότι όλα αυτά ΤΑ ΛΟΓΙΑ που αντέστρεψες σε εμένα δεν είναι παρά για εσένα.
Και για να πάμε τον πήχη πιο ψηλά σου επαναλαμβάνω ότι ένα δεν υπάρχει αλλά ούτε σύνολο επειδή ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΟΥΣΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ.

Τα σύνολα και το ένα και τα πολλά είναι ενός νου που συνθέτει τα κομμάτια. Όλα αυτά που λες έχουν από την «φύση» τους το ΑΠΟ.. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ Ή ΤΟ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. Πάντα έχεις το άλλο…

Σε γνωρίζω από αυτά που λες και καταλαβαίνω τον ψευδοεσωτερισμο που καλλιεργείς.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 11:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

... είτε ένα από κάτι άλλο είτε ένα με κάτι άλλο η διάκριση υπάρχει!!


Υπάρχει για σένα, γιατί παραμένεις ακόμη σ' αυτό το επίπεδο : της διάκρισης. Σου είπα, όλη η ζωή σου είναι φτιαγμένη από αυτήν την διάκριση. Γεννήθηκες έτσι, μεγάλωσες έτσι, μέσα σου υπάρχει αυτή η διάκριση, είναι σχεδόν αδύνατον για σένα να κατανοήσεις μια κατάσταση όπου δεν υπάρχει διάκριση. Γιατί σ' αυτήν την κατάσταση κανένας λόγος δεν υφίσταται.

Ο πηλός είναι χώμα με νερό. Είναι άργυλος με πυρίτιο με νερό. Η λάσπη είναι χώμα με νερό. Αυτό το "με" είναι προσθετικό, είναι το "+", το συν, η συν-θεση, η πρόσθεση, ο "σταυρός", η συν-ουσία, η συν-πράξη, το συν-αίσθημα, η συν-ένωση. Τα δύο γίνονται ένα, συν-ενώνονται, συν-ομολογούν, χάνουν τους μεμονωμένους εαυτούς τους, συν-τίθενται, συν-υπάρχουν. Όλες αυτές, είναι άγνωστες λέξεις και έννοιες για σένα.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Και για να πάμε τον πήχη πιο ψηλά σου επαναλαμβάνω ότι ένα δεν υπάρχει αλλά ούτε σύνολο επειδή ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΟΥΣΙΟ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΩΝ.


Δεν υπάρχει κανένας πήχης και κανένα ύψος. Το "ψηλά" είναι η άλλη όψη του "χαμηλά". Δεν υπάρχει διάκριση. Το νόμισμα έχει δύο όψεις κι όταν το βάζεις στην τσέπη σου, το βάζεις ολόκληρο, όχι μονάχα την μία του όψη. Είναι ΕΝΑ νόμισμα ΜΕ δύο όψεις. Είναι ΕΝΑ ΣΥΝΟΛΟ δηλ. συν-όλο. Υπάρχει λοιπόν το ένα σύνολο. Σε όλες τις επιστήμες (μαθηματικά, φυσική, χημεία, βιολογία), ο όρος "ένα σύνολο" εξυπηρετεί ακριβώς αυτήν την ουσία. Που είναι πανάρχαια και έχει επαληθευτεί από την ανθρωπότητα. Τα υπόλοιπα που λες είναι έννοιες που σου τις μάθανε και δεν γνωρίζεις τίποτε απολύτως γι' αυτές παρά μόνο να τις παπαγαλίζεις σαν τον παπαγάλο που έμαθε την λέξη "καλησπέρα" και νόμιζε πως ήξερε να μιλά την γλώσσα των ανθρώπων.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Σε γνωρίζω από αυτά που λες και καταλαβαίνω τον ψευδοεσωτερισμο που καλλιεργείς.


Δεν γνωρίζεις τίποτε για μένα. Και θα συνεχίσεις να μην γνωρίζεις.


Edited by - zip on 01/12/2009 12:05:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 12:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εδώ και τόσο καιρό, γράφεις γράφεις και ξανά γράφεις. αλλά στην ουσία ΔΕΝ ΛΕΣ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΕ. Δεν υπάρχει ούτε μια πρόταση σ' αυτά που γράφεις που να έχει ουσία, νόημα, να φτάνει στις καρδιές των αναγνωστών, να σημαίνει κάτι. Τίποτε, κενά λόγια, χωρίς τίποτε δικό σου.

Και ένας Πολιτικός μιλάει στις καρδιές των ανθρώπων όπως και πολλοί άλλοι άνθρωποι ..αυτό δεν λέει κάτι φίλε zip. Απλά θες να λέει κάτι για τον ναρκισσισμό σου!

quote:
Τίποτε, κενά λόγια, χωρίς τίποτε δικό σου.

Σου λείπει η διάκριση φίλε zip αν την είχες θα καταλάβαινες ότι τα λόγια πάντα είναι κενά και ότι πίσω από αυτά τα λόγια (αν είχες μια εμπειρία όπως κάποιοι άλλοι) βρίσκετε αυτό που δεν μπορεί να μας χωρίσει.

Όταν υπάρχει κάτι καλό τότε το κακό κάνει την εμφάνιση του. Δεν θέλω να γεμίσουμε και αυτό το τοπικ με σελίδες που θα έχει τον zip εναντίων του ένας υπηρέτης. Θα προσπαθήσω να παραμείνω σε βιωματικό επίπεδο σε αυτά που λέγονται εκφράζοντας πάντα στο βαθμό που η συνείδηση μου μου επιτρέπει.

quote:
zip Ξέρεις ... ένας άνθρωπος δεν έχει μέσα του μόνο λαγνεία, θυμό ή ζήλια. Έχει κι άλλα πράγματα. Το θέμα δεν είναι τι κάνει ο καθένας μας. Το θέμα είναι τι κάνεις ΕΣΥ γι' αυτά. ΕΣΥ σε ΣΕΝΑ. Γιατί το να σου πω εγώ - απαντώντας στην ερώτησή σου - πως όταν εμφανίζεται η λαγνεία μέσα μου, εγώ κάνω ότι μου πει η λαγνεία ή πως όταν εμφανίζεται η ζήλια ή ο θυμός κάνω ότι μου πουν να κάνω αυτά τα συναισθήματά μου, αυτό για σένα δεν έχει καμία αξία. Αν γίνω την μια στιγμή λάγνος, γίνομαι για μένα. Αν θυμώσω, πάλι ο θυμός είναι δικός μου.

Αυτό δεν είναι εσωτερισμός αλλά ταύτιση της συνείδηση με κάτι το οποίο δεν είναι. Μέσα από αυτή την ταύτιση η συνείδηση κοιμάται και η αυτό παρατήρηση μόνο δεν είναι ικανή να την ξυπνήσει. Αυτοί που γνωρίζουν ξέρουν πως και ένα εγώ μπορεί να παρατηρεί τον εαυτό του και να λέει πως είναι συνειδητό!!

Η πραγματική όμως εργασία ξεκινά με την αίσθηση της παρουσίες της συνείδησης αυτή είναι η πόρτα της επίγνωσης. Όταν κάποιος μπορεί να έχεις αυτή την επίγνωση που αλλιώς λέγεται και αυτοενθυμηση τότε το άτομο είναι ικανό να κάνει αυτοπαρατηρηση της περιφερείας του.

Πρώτα αποκτάμε μια μερική αίσθηση του κέντρου και μετά κοιτάμε την περιφέρεια επειδή είναι το κέντρο που κοιτά. Σε διαφορετική περίπτωση υπάρχει ένα κέντρο που είναι στην περιφέρεια που κοιτά την περιφέρεια.

Για αυτό έχω πει

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ Όταν κοιτάς να έχεις επίγνωση του ότι κοιτάς. Όταν τρως να έχεις επίγνωση του ότι τρως. Όταν περπατάς να έχεις επίγνωση του ότι περπατάς. Όταν κανείς κάτι να έχεις την επίγνωση του τι κανείς!!
Αυτό δημιουργεί μέσα σου ένα κέντρο.

Χωρίς κέντρο είσαι ένα πλήθος που μετατοπίζετε ποτέ από εδώ και ποτέ από εκεί. Το κέντρο είναι συνεχώς στο παρών! Η επίγνωση βρίσκετε πάντα στο παρών.

Το πλήθος βρίσκετε πάντα στο πριν και στο μετά. Αυτή η αίσθηση του κέντρου ανήκει στην σιωπή, σε μια εσωτερική γαληνή και ευδαιμονία. Το πλήθος ανήκει στην οχλαγωγία και στο ποιος θα επικρατήσει.
Το πλήθος είναι τα πολλά θέλω. Το πλήθος δεν έχει ένα κέντρο, κινείτε πάντα στην περιφέρεια.

Το κέντρο σου δίνει νέα ποιότητα ,νέα ενεργεία ,νέα ανταπόκριση σε αυτό που έρχεται και σε αυτό που φεύγει.


Συνεχίζετε…

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 01/12/2009 12:10:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2009, 12:08:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΖΙΠ ειπε στον αλεξ
quote:
Πρέπει λοιπόν να βρεις, ΕΣΥ, από μόνος σου, χωρίς δεκανίκια, ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ έχουν όλα αυτά διαμορφώσει ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ προσωπικότητα. Να τα ψάξεις ένα ένα, να τα αναλύσεις ένα προς ένα. Μόλις έχεις λοιπόν μια ξεκάθαρη εικόνα για το ΠΩΣ όλα αυτά έχουν διαμορφώσει την δική σου προσωπικότητα, αμέσως θα βρεις και τον τρόπο να τα παρακάμψεις και να εισέλθεις στο κέντρο σου, που είναι η ΟΥΣΙΑ σου. Αυτός είναι με λίγα λόγια ο τρόπος, ο οποίος όμως απαιτεί αρκετό χρόνο εργασίας με τον εαυτό σου.

Και παρόλο που παραδέχτηκα ότι είμαι μια ωραία απάντηση πρέπει τώρα να πω οτι είναι μια μισή απάντηση.

Φίλε αλεξ. Πάντα μέσα μας υπάρχει ένα ποσοστό ελεύθερης συνείδησης το οποίο μπορούμε να ενεργοποιούμε.. φτάνει να αποκτάμε την επίγνωση αυτού του ποσοστού.

ΤΟ πως γίνεται το έχω πει πιο πάνω. Όταν αυτό το ποσοστό της ελεύθερης συνείδησης ενεργοποιήται.. τότε η συνείδηση κοιτά και μπορεί να διακρίνει και να κατανοεί άμεσα όχι μέσα από τον νου.. όλα αυτά με τα οποία είναι ταυτισμένη ή αυτά τα οποία της κλέβουν την ενέργεια μέσα από την ταύτιση την γοητεία και τον ύπνο ή την ονειροπόληση.

Για εμένα φίλε αλεξ ο σωστός τρόπος είναι αυτός και μιλώ καθαρά άμεσα άπο την εμπειρία μου. Αν δεν έχεις ένα ποσοστό συνείδησης αφυπνισμένης τότε ότι και να παρατηρείς.. το παρατηρεί ένα εγώ.

Για να φτάσει κάποιος στην πέρα από τον νου κατάστασης χρειάζεται η συνείδηση να είναι σε ένα βαθμό επαγρυπνη έτσι ώστε να μπορεί να «αναχαιτίζει» τις αναμνήσεις την φλυαρία τις επιθυμίες τα πάθη και τα διάφορα άλλα προβλήματα που προέρχονται από τα εγώ. Το ξανά ξεκαθαρίζω η συνείδηση δεν είναι εγώ.

Αυτό το ελευθέρο ποσοστό είναι που σε φέρνει πίσω στην πηγή. Αν μέσα στην ημέρα κοιτάς την περιφέρεια χωρίς μια μερική αίσθηση του κέντρου δεν πρόκειται ποτέ να δεις πραγματικά.. επειδή η συνείδηση κοιμάται.

Το ίδιο γίνεται και στον διαλογισμό… αν δεν υπάρχει επαγρυπνη αντίληψη..ο διαλογισμός καταπίνεται από όλες της κινήσεις του νου.

ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 01/12/2009 12:17:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy