ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 10:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έβγαλα τα συμπεράσματά μου .
Ευχαριστώ όλους τους συμμετέχοντες που συνέβαλαν για την διαμόρφωση του θέματος .
Ότι ήτανε να πάρω το πήρα ,εύχομαι να έδωσα και εγώ κάτι χρήσιμο σε κάποιες προσωπικότητες .
Σας χαιρετώ και σας εύχομαι εποικοδομητικό διάλογο .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 12:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτό δεν είναι κολακεία ,είναι κόλαση. [ Μόνος σου μπήκες, μόνος σου να βγεις ... στο εύχομαι. ]

Κατάλαβα ,ήτανε όλες ραμμένες και κομμένες για την δική σου προσωπικότητα .[ εσύ ότι βιώνεις, το βιώνεις για άλλες προσωπικότητες ; δεν το βιώνεις για την δική σου ; ... δεν το 'ξερα ... το 'μαθα κι αυτό ... ]

Δεν μπορείς να αλλάξεις .[ χα! αυτή είναι η χάρη μου αιώνιε! Ότι εγώ μπορώ να αλλάξω ... κάθε μέρα αλλάζω ... κάθε στιγμή! Σου είπα : σε είχα σε εκτίμηση, έλεγα "μπορεί να λέει μαλακίες αλλά είναι καθαρός". Τώρα, ούτε αυτό το λέω ... Και γι' αυτήν την αλλαγή σ' αυτό που θεωρούσα για σένα, δεν φταίω εγώ. Εγώ ακολούθησα την φύση. Εσύ φταίς! Εσύ το άλλαξες αυτό! Εσύ με άλλαξες. Εσύ με έκανες "εχθρό" σου! ]

Έχω ένα .
Τρεις είναι στην ουσία οι αρετές .
Υπομονή .
Υπομονή .
Υπομονή. [ Θα φανεί αν λες αλήθεια ... θα φανεί κι αυτό ... μην αγχώνεσαι ... ]

Το μόνο που μας ανήκει είναι η πνοή . [ Άντε ... καινούργιο κόλλημα ... "πνοή" ... έγινε ρε ... ]


Στο καλό να πας ... και να μην φτιάχνεις "εχθρούς", να φτιάχνεις "φίλους", είναι προτιμότερο & σοφότερο.

Edited by - zip on 09/12/2009 13:14:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 14:17:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επανερχόμεθα ...

quote:

hunter1 - πως ειστε τοσο σιγουροι οτι χανομαστε ετσι απλα?

zip - Χανόμαστε έτσι απλά γιατί έτσι απλά εμφανιστήκαμε. Όπως έρχεται ένας άνθρωπος στην ζωή, έτσι και χάνεται από την ζωή. Όσον αφορά την ψυχή του ... θα σου πω την γνώμη μου στο επόμενο.

hunter1 - κ πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ετσι απλα εμφανιστηκαμε?απο χωμα φτιαχτηκαμε κ στο χωμα καταληγουμε σιγουρα ως σωματα αλλα επαναλαμβανω η ψυχη η ανεξερευνητη ψυχη το ειναι μας τοσο απλα να χανεται?αυτο δεν ειναι μονο ο χριστιανισμος αλλα πολλες θρησκειες που το ψαχνουν..

zip - Η έκφραση "χους ην και εις χουν απελεύσητω" που σημαίνει δηλ. πως χώμα είμασταν και στο χώμα επιστρέφουμε, συμβολίζει ακριβώς την επιστροφή του άνθρωπου στην αρχική πηγή του ή κατάστασή του (ανεξάρτητα αν λέει "χώμα" - είναι συμβολικό - εσύ θεώρησε μια x κατάσταση). Η ουσία λοιπόν είναι πως αν ήρθαμε έτσι απλά (το "έτσι απλά" είναι μια κατάσταση), πάλι έτσι απλά θα φύγουμε. Αν ήρθες με πόνο, με πόνο θα φύγεις. Αν ήρθες με κλάμα, με κλάμα θα φύγεις. Αν ήρθες με φωνή, με φωνή θα φύγεις. Όπως ερχόμαστε λοιπόν, έτσι και φεύγουμε. Συμβολίζει επίσης το κλείσιμο ενός κύκλου. Γι' αυτό στην γλώσσα μας έχουμε την έκφραση "κύκλος ζωής". Κλείνει λοιπόν ο κύκλος και η ζωή επιστρέφει στην ίδια κατάσταση από την οποία ξεκίνησε, στο ίδιο σημείο. Στον κύκλο, η αρχή του και το τέλος του συμπίπτουν, είναι ΕΝΑ σημείο, δεν είναι δύο ξεχωριστά, είναι ένα. Αν ήσουν χώμα δηλ. χώμα θα γίνεις. Ένα σημείο, το ίδιο, η ίδια κατάσταση. Η ερώτηση είναι : Είσαι όμως μόνο χώμα ; Μόνο σώμα ; Όχι. Είσαι ΚΑΙ κάτι άλλο. Εσύ το λες, εμείς το λέμε "ψυχή". Και το ερώτημα είναι : Πως ξέρεις πως αυτό το κάτι άλλο, λέγεται "ψυχή" ; Θέλω να πω δηλ. γιατί το ονομάζεις "ψυχή" και δεν το ονομάζεις "χυψή" ; Και ακόμη περισσότερο, γιατί το ονομάζεις καν ; Γιατί του δίνεις ένα όνομα, γιατί το κάνεις λέξη ; Άντε, το σώμα είναι κάτι που το βλέπεις, είναι ορατό. Αυτό το κάτι άλλο όμως, δεν το βλέπεις, δεν είναι ορατό. Μα καλά ... γιατί ονομάζεις τα αόρατα ; Γιατί δίνεις ένα όνομα σε κάτι που δεν το βλέπεις ; Πως ξέρεις ότι αυτό που λες, ονομάζεται όπως το ονομάζεις ;

[...]

Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να περιγράψει το άγνωστο, το αόρατο. Αυτή η περιγραφή φυσικά μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Ο πιο εύκολος είναι να την κάνεις λόγια, λέξεις, σύμβολα δηλ. επικοινωνίας. Η γλώσσα δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας κώδικας που έχουμε οι άνθρωποι, ένας κώδικας επικοινωνίας για να συννενοούμαστε σε πρακτικό επίπεδο, γραπτά ή προφορικά. Γιατί λοιπόν κωδικοποιούμε αυτό το κάτι άλλο που δεν το γνωρίζουμε ; Γιατί έχουμε ανάγκη να το περιγράψουμε. Πως όμως να περιγράψεις κάτι που δεν το γνωρίζεις ; Το φαντάζεσαι. Η φαντασία είναι αυτή που κάνει το αίσθημα λόγο, λέξεις, που το κωδικοποιεί ώστε να γίνει κατανοητό από κάποιον άλλον συνάνθρωπό μας. Και για να ακριβολογώ, ο νους είναι αυτός που το κωδικοποιεί (η φαντασία είναι ιδιότητα του νου, της νόησης).


Θα παραθέσω ξανά κάτι που είχα πει στο παρελθόν και σ' αυτό το φόρουμ, γι' αυτό που ονομάζουμε "ψυχή" :

quote:

Παρ' όλα όσα λέει η σχετική λαϊκή κουλτούρα, η ψυχή δεν είναι μια παχύσαρκη τραγουδίστρια νάϊτκλαμπ που βασανίζεται από κάποιον έρωτα στο Θησείο. Η ψυχή δεν τριγυρίζει σε κάποιο κουρείο του Βαρδάρη, δεν τρώει γατόψαρα για βραδυνό και δεν έχει ένα τριανταοχτάρι Σπέσιαλ στο συρτάρι με τα εσώρουχά της. Οι δοκιμασίες και η εκκεντρική ζωή μπορούν να "ψήσουν" την ψυχή, αυτό είναι αλήθεια, αλλά η μαγιά που την κάνει να φουσκώνει είναι η χαρά.

Από την άλλη μεριά, η ψυχή σαφώς δεν είναι κάποιος χλομός ατμός που αναδίνεται υπό μορφήν αναθυμιάσεων από έναν κουβά μεταφυσικού, ξηρού πάγου. Παρ' όλους τους εκτοπλασμικούς συνειρμούς της, διαψεύδει συστηματικά εκείνους που την φαντάζονται σαν ένα κύμα ιερού μετεωρισμού ή ένα λαμπύρισμα αερίων του προσωπικού μας βάλτου.

Η ψυχή δεν είναι καν το Μεγάλο Τζάκποτ για το οποίο μαλώνουν ο Θεός και ο Σατανάς όταν τα σκουλήκια έχουν πια γλείψει τα κόκαλά μας. Γι' αυτό, όταν αναρωτιόμαστε - κάτι που κάνουμε όλοι μας αργά ή γρήγορα - τι ακριβώς θα 'πρεπε να κάνουμε για την ψυχή μας, η θρησκεία είναι μεν το συμβατικό αλλά όχι και το κατάλληλο μέρος για να στραφούμε. Η θρησκεία δεν είναι τίποτε άλλο από μια δοσοληψία, κατά την οποία ταλαιπωρημένοι άνθρωποι, εμπορεύονται την ψυχή τους για μια πρόσκαιρη ψυχολογική παρηγοριά που είναι σκέτη ψευδαίσθηση : το γνωστό σύστημα "απαρνήσου κάτι για να το σώσεις". Οι θρησκείες προσπαθούν να μας πείσουν ότι η ψυχή είναι το υπέρτατο οικογενειακό κειμήλιο και ότι, με αντάλλαγμα την τυφλή υπακοή μας, μπορούν να μας το φυλάξουν στα χρηματοκιβώτιά τους ή τουλάχιστον να μας το ασφαλίσουν για φωτιά και κλοπή. Κάνουν λάθος.

Αν θέλετε να σχηματίσετε μια εικόνα της ψυχής, φανταστείτε την σαν... - κάτσε να σκεφτώ ! - ... σαν ένα τρένο. Ναι ! ένα μεγάλο, μοναχικό, εμπορικό τρένο που τρέχει μουγκρίζοντας από γενιά σε γενιά, κάποιο αιώνια μοναχικό πρωϊνό : τα βαγόνια του είναι φορτωμένα με αναστεναγμούς και γέλια, οι αλήτες του είναι άγγελοι, ο μηχανικός του είναι η ντάμα μπαστούνι - και η ντάμα μπαστούνι είναι αχαλίνωτη !

Τουουου - τουουου! Ακούστε την θεϊκή σειρήνα του !

Προορισμός του τρένου είναι η Θεότητα, μονάχα που το τρένο προτού φτάσει εκεί, κάνει μερικές στάσεις. Απ' όσα η κούτρα μου μπορεί να ξέρει, η πρώτη στάση είναι το Μπινγκ Μπανγκ, η δεύτερη ο οργασμός και η τρίτη, εκείνη η τρύπα στον φράχτη απ' όπου μπαίνει η αλεπού, πίσω από τον στάβλο. Το τρένο είναι ταυτόχρονα τοπικό και εξπρές, αλλά δεν μεταφέρει όπλα, και σίγουρα, δεν εκτελεί κάποια βαρετή αποστολή ρουτίνας.

Εντάξει, ίσως να γίνομαι λίγο υπερβολικός και συγνώμη γι' αυτό. Ας το δούμε ως εξής το πράγμα, φίλοι μου : κατά πάσα πιθανότητα, η ψυχή δεν είναι τίποτε περισσότερο από την αυθεντική δόνηση της βιόσφαιρας, καταγεγραμμένη και ενισχυμένη μέσα στο ανθρώπινο αισθητήριο. Φανταστείτε την σαν εκείνο το κάπως άμορφο νέφος της απροσδιόριστης ενέργειας που παράγεται όταν το ανθρώπινο συναίσθημα και η ανθρώπινη νοημοσύνη αλληλεπιδρούν με το ευρύτερο σώμα της φύσης.

Αν αναρωτιέστε - πολύ αμφιβάλλω - σε τι διαφέρει η ψυχή από το πνεύμα, θα σας έλεγα πως, ε λοιπόν, η ψυχή έχει πιο σκούρο χρώμα, πιο πυκνό όγκο, πιο αλμυρή γεύση, πιο τραχιά υφή από το πνεύμα, ενώ τείνει επίσης να έχει περισσότερο μητρικό παρά πατρικό χαρακτήρα. Η ψυχή συνδέεται με την Μητέρα Γη, όπως το πνεύμα συνδέεται με τον Πατέρα Ουρανό. Φυσικά, οι μητέρες και οι πατέρες έχουν μια προδιάθεση προς την συνουσία, και σε αυτή την ανάμεικτη κατάσταση, συχνά είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις την ψυχή από το πνεύμα. Γενικά, αν το πνεύμα είναι ο αγωγός καθαρού αέρα και ο κρυφός φωτισμός μέσα στο σπίτι της συνειδητότητας, αν το πνεύμα είναι το ηλεκτρικό σύστημα που φωτίζει αυτό το σπίτι, τότε η ψυχή είναι το καπνισμένο τζάκι, ο μυρωδάτος φούρνος, το σκονισμένο κελάρι των κρασιών, οι παράξενοι τριγμοί που ακούμε στο πάτωμα αργά την νύχτα.

Είναι κάπως κλισέ να το λες, αλλά όταν σκέφτεσαι την ψυχή πρέπει να σκέφτεσαι πράγματα που είναι αυθεντικά και βαθιά. Οτιδήποτε επιφανειακό, δεν είναι της ψυχής. Οτιδήποτε τεχνητό, μιμητικό ή υπερβολικά εκλεπτυσμένο, δεν είναι της ψυχής. Το ξύλο έχει ισχυρότερη σύνδεση με την ψυχή απ' ότι το πλαστικό, αν και, παραδόξως, χάρη στην ανθρώπινη παρέμβαση, ένα γραφικό ξύλινο τραπέζι ή καρέκλα μπορεί μερικές φορές να έχει περισσότερη ψυχή από την ψυχή ενός ζωντανού δέντρου.

Τελικά, ίσως θα πρέπει απλώς να φανταστούμε ένα ανέκδοτο, ένα μεγάλο ανέκδοτο που κάποιος το επαναλαμβάνει ξανά και ξανά, με μια προφορά πολύ δυσνόητη και παράξενη για να το καταλάβουμε ποτέ τελείως. Η ζωή είναι αυτό το ανέκδοτο, φίλοι μου. Η ψυχή είναι η κατακλείδα, η αστεία φράση στο τέλος του...


Για να σας μιλήσω για την ψυχή, θα πρέπει να σας κάνω να φανταστείτε. Διαφορετικά, δεν μπορώ να σας μιλήσω γιατί δεν έχω λόγια, δεν έχω ούτε στόμα να σας το πω, δεν έχω ούτε χέρια να σας το γράψω. Μπορώ όμως να σας το κάνω Αρχιτεκτονική, Γλυπτική, Ζωγραφική, Ποίηση, Μουσική, Χορό & Κινηματογράφο. Επίσης μπορώ να σας το κάνω Θέατρο, Όπερα, Λογοτεχνία, Χαρακτική, Φωτογραφία. Ή μπορώ να σας το κάνω Μαγειρική, Διακοσμητική, Αγγειοπλαστική, Υφαντουργία, Επιπλοποιία, αρωματοποιία, κομμωτική, ραπτική. Μπορώ με λίγα λόγια δηλ. να σας το κάνω Τέχνη. Η Τέχνη είναι ιδιαίτερα διαισθητική, ότι μας χρειάζεται δηλ. για να περιγράψουμε μια έννοια όπως είναι αυτή της "ψυχής". Π.χ ακούστε & δείτε ... !!! http://www.youtube.com/watch?v=x2kAz3TFuHg&feature=related

Καταλάβατε ; Θα φανεί ... Τώρα, αν ρωτάτε αν η "ψυχή" παραμένει και μετά θάνατον, πείτε μου ποιος είναι ο θάνατος και θα σας πω με την σειρά μου αν παραμένει ή όχι. Ο συνθέτης αυτής της μουσικής, ο δημιουργός κάποια στιγμή θα πεθάνει, κάποια στιγμή θα αφήσει το σώμα του. Μας έχει όμως αφήσει - μέσω της μουσικής του - ένα μικρό κομμάτι της "ψυχής" του. Μέσα απ' αυτήν την μουσική, ο συνθέτης παρ' όλο που το σώμα του δεν θα υπάρχει πια, αυτός είναι σαν να ζει. Προσέξτε ! Σαν να ζει. Δεν ζει. Είναι σαν να ζει. Αυτή είναι η διαφορά ... Όποιος μπορεί να καταλάβει τι σημαίνει κάποιος να ζει από κάποιον άλλον που είναι σαν να ζει, όποιος μπορεί να αφουγκραστεί, να νιώσει, να αισθανθεί αυτήν την πολύ πολύ μικρή, αυτήν την απειροελάχιστη διαφορά ... συγχαρητήρια ! κέρδισε το Τζακποτ και πέρασε στην "άλλη πλευρά" των πραγμάτων. Τόσο απλά ...

συνεχίζεται ...

Edited by - zip on 09/12/2009 14:46:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 14:52:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού ακούσετε λοιπόν το παραπάνω video, πείτε μου ο καθένας σας τι είδε. [ φροντίστε να έχετε μεγιστοποιήσει τo video σε full screen mode, έτσι ; διαφορετικά θα χάσετε το "μαγικό" ... ]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 15:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
wholemind, μιας και το θέμα που άνοιξες ονομάζεται "Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ", θα ήθελα να πεις εσύ πρώτα - σαν θεματοθέτης - τι είδες σ' αυτό το video. Θα είχε ενδιαφέρον ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 17:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ Η ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ

Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ (η οποιαδήποτε συνείδηση) έχει μία Αντικειμενική
Φύση άσχετα από το τι αντιλαμβάνεται η Συνείδηση, άσχετα δηλαδή
από τις όποιες υποκειμενικές αντιλήψεις. Αυτή η Αντικειμενική
Φύση, η Βαθύτερη Φύση της κάθε συνείδησης μπορεί να διερευνηθεί
μόνο βιωματικά, όταν υπερβαίνουμε όλες τις ατομικές νοητικές
ή άλλες δραστηριότητες. Γιά να γίνει αυτό ξεκινάμε από την
Δεδομένη Συνείδηση σε όποια κατάσταση κι αν βρίσκεται. Απλά
πρέπει να υπερβούμε τις ατομικές δραστηριότητες.
Βέβαια, στην διάρκεια της ιστορίας, η αντίληψη γιά την
Πραγματική Φύση (την Αντικειμενική Φύση, την Ύστατη
Πραγματικότητα, το Βαθύτερο Είναι μας) έχει αλλάξει. Και η
Δεδομένη Συνείδηση του σύγχρονου ανθρώπου είναι πολύ πιό κοντά
στην Πραγματικότητα από ό,τι ήταν η Δεδομένη Συνείδηση του
πρωτόγονου ανθρώπου. Η Φιλοσοφική και Θρησκευτική εμπειρία
προσέγγισε την Αλήθεια σε μεγαλύτερο βαθμό και η Αντικειμενική
Φύση της Συνείδησης έγινε πιό ευδιάκριτη.

Τις δύο τελευταίες χιλιετηρίδες επικράτησαν φιλοσοφικές
αντιλήψεις και θρησκείες που αντιλαμβάνονται ότι υπάρχει
Μία και Μόνη Πραγματικότητα, Ένα και Μοναδικό Είναι,
στο Οποίο αναφέρεται κάθε είναι.
Πριν 2500 χρόνια ο Πλάτωναςέθετε το Όντως Ον,
το “τελείως είναι”, σαν την Βάση στην Οποία αναφερόταν κάθε
είναι. Το “τελείως είναι” ήταν Αντικειμενική Αρχή, πέραν της
νοήσεως, δεν ήταν μία γενική ιδέα που συλλαμβάνουμε με την
σκέψη. Πολύ αργότερα, λίγους αιώνες πριν, ο Χέγγελ ταύτιζε
ουσιαστικά το ΝΟΕΙΝ με το ΕΙΝΑΙ δίνοντας έτσι στο ΕΙΝΑΙ όχι
μία ουσιαστική φύση αλλά μία δυναμική δραστηριότητα.
Το ΕΙΝΑΙ δεν είναι Ουσία είναι Ενέργεια, συνειδησιακή
κατάσταση. Αυτό το ΕΙΝΑΙ περιέχει τα πάντα. Σε Αυτό το
ΕΙΝΑΙ αναφέρονται όλες οι συνειδησιακές καταστάσεις,
όλα τα φαινόμενα. Τον περασμένο αιώνα οι υπαρξιστές
φιλόσοφοι προσέγγισαν μέσα από την Δεδομένη Συνείδηση
το ΚΑΘΑΡΟ ΕΙΝΑΙ σαν την Ίδια, την Πραγματική Φύση μας.

Στον ίδιο δρόμο μεγάλα θρησκευτικά κινήματα, όπως
ο Βουδισμός ή το Βεδάντα, έφτασαν στην Ίδια Πραγματικότητα,
την Μία και Μοναδική, μέσα στην Οποία συγχωνεύονται όλα.
Ακόμα και θρησκείες που αντιλαμβάνονταν την Ύστατη
Πραγματικότητα σαν κάτι Απροσδιόριστο, του Οποίου μόνο την
Εικόνα, τον Παγκόσμιο Λόγο, μπορούμε να προσεγγίσουμε,
όπως ο χριστιανισμός, έφτασαν μέσω ορισμένων εκπροσώπων τους,
στην αντίληψη ότι Μόνο ο Θεός Υπάρχει κι ότι μπορούμε
να αντιληφθούμε τον Θεό μόνο όταν ο νους κενωθεί από όλα τα
ατομικά στοιχεία του. Για τους ισλαμιστές σούφι δεν υπάρχει
τίποτα άλλο από τον Θεό, το εγώ αποτελεί μία βλαστήμια.
Μονάχα όταν οποιαδήποτε ατομική αντίληψη εξαλειφθεί φτάνουμε
σε αυτό που ορίζουν σαν φανά φι ΄λλαχ (σβήσιμο μέσα στον Θεό).

Αν πρόκειται λοιπόν να υιοθετηθεί μία φιλοσοφική άποψη,
ή μία θρησκευτική αντίληψη, τον εικοστό πρώτο αιώνα, αυτή
θα πρέπει να αντιλαμβάνεται την Πραγματικότητα σαν Μία
και Ενιαία, Εντός της Οποίας συγχωνεύονται όλες οι άλλες
πραγματικότητες. Είτε το θέλουμε, είτε όχι, είτε μας
αρέσει, είτε όχι, η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΦΥΣΗ μας είναι Αιώνια,
Αναλλοίωτη, Πλήρης. Δεν εκπίπτει, δεν διασώζεται.
Όλα αυτά είναι μόνο επιφανειακές μεταβολές. Ανήκουμε
στο Απόλυτο, όποια ηλίθια δεδομένη συνείδηση κι αν
βιώνουμε. Όσο πιό γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο καλύτερα.

Να είστε όλοι καλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 20:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μεταφυσικό βίωμα

Στο οποίο αναφέρονται κάποιοι φίλοι εδώ, είναι μίας τελείως διαφορετικής τάξης εμπειρία, από την θεωρητική προσέγγιση, ή την διανοητική περιγραφή...
Αυτός που έχει μεταφυσική εμπειρία το αποδεικνύει με «αυτό που είναι», όχι με αυτό που ισχυρίζεται ότι είναι: Με την Κατανόησή του, με την δραστηριότητά του, με τους τρόπους του...
Πως είναι δυνατόν να ισχυρίζεται κάποιος ότι έχει επίγνωση μίας Ευρύτερης Πραγματικότητας, ή μία διευρυμένη συνείδηση, όταν ούτε τα λεγόμενά του, ούτε η συμπεριφορά του το υποδεικνύει;
Γιά ποιά μεταφυσική εμπειρία μιλάτε, αγαπητοί φίλοι; Μόνο αλληλοκατηγορίες διαβάζουμε τις τελευταίες ημέρες, ισχυρισμούς χωρίς αντίκρυσμα, εγωισμό και ξανά εγωισμό...
Εντάξει έχετε δίκηο όλοι, αγαπητοί φίλοι... Και λοιπόν; Αυτό σας κάνει καλύτερους;... όταν δεν μπορείτε να συνυπάρξετε με τους συνανθρώπους σας, που στο κάτω-κάτω, είναι απλά αναζητητές...
Λίγη αυτογνωσία, λίγη αυτοσυγκράτηση, λίγη ταπεινότητα, επιτέλους! Εδώ είναι δημόσιος χώρος! ...

ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ!

(Διαβάστε λίγο Όμηρο... καλό θα σας κάνει...)...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 21:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου φίλη enlightened Δεν μπορώ να πω ότι έχεις άδικο και για αυτό ήταν και ο λόγος που σταμάτησα να γράφω. Αλλά καλή μου φίλη δεν μπορώ την αδικία την συκοφαντία και τον αποπροσανατολισμό της συνείδησης. Γνωρίζω όπως και γνωρίζεις και εσύ ότι μέσα από την σιωπή του νου έρχεται η αυθεντικότητα και όχι μέσα από την φαντασία.

Αυτό το φανταστείτε ότι είναι έτσι κ.τ.λ .π και διαφορές άλλες σοφιστείες απομακρινουν τον αναζητητή από την πραγματική εμπειρία και τον φυλακίζουν πάλι μέσα σε ένα νοητικό εννοιολογικό περιεχόμενο.

Κάθε άνθρωπος έχει έναν τρόπο να αντιμετωπίζει τις διάφορες καταστάσεις και ο δικός μου τρόπος με το συγκεκριμένο άτομο είναι αυτός. Το αν είναι καλός ή όχι δεν θα το πω.. αλλά σίγουρα είναι ένα μάθημα!

Έχω δει πολλά αξιόλογα άτομα να προσπαθούν να επικοινωνήσουν και ξέρεις που κατέληξαν επειδή ήταν παρά πολύ καλοί; Στο να μην ξαναγράψουν ποτέ. Έτσι συνέχισαν να γράφουν αυτοί που δεν είχαν να δώσουν τίποτα.

Δεν θέλω να κάνω κάτι για προσωπικούς μου λόγους.. οι προθέσεις μου είναι να αφύπνιση η συνείδηση.. για αυτό μιλώ συνεχώς.

Αν η συμπεριφορά μου απέναντι στα άτομα που με συκοφαντούν και με κατηγορούν.. που αλλάζουν τα νοήματα, με βρίζουν και λένε πως η επίγνωση και η σιωπή του νου είναι μπουρδες… τότε αγαπητοί μου φίλοι χωρίς ίχνος εγωισμού και με όλοι μου την αγάπη θα σας παρακαλούσα να δώσετε ότι καλύτερο έχετε.

Είμαι υπέρ της προόδου του ανθρώπου με οποιονδήποτε τρόπο ..αν η απουσία μου το εξυπηρετεί.. ας γίνει.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 21:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά... αγαπητέ φίλε "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ"... θα σας παρακαλούσα να μην σταματήσετε να γράφετε... (το ίδιο θα ευχόμουν και για τον αγαπητό φίλο alfa-omega...)... απλά επικεντρωθείτε στα σημαντικά... Νομίζω ότι ο φίλος wholemind,ξεκαθάρισε ότι ο λόγος μας είναι συμβολικός, συμβατικός... γι' αυτό και δεν μπορεί να "αποδομηθεί"... όποιος καταλαβαίνει πέρα από τα λόγια, καταλαβαίνει τι λέω... Σας παρακαλώ αγαπητοί φίλοι, όλοι, ας μιλήσουμε πολιτισμένα...
Ευχαριστώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 22:02:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω, αγαπητοί φίλοι, ότι η φίλη enlightened, και στα δύο τελευταία μυνήματά της, έχει απόλυτο δίκηο... Αγαπητέ φίλε "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ"... ήσασταν αφορμή, γιά να αρχίσω να γράφω σε αυτό το φόρουμ, πριν από καιρό, και σε κάθε ευκαιρία υπογράμμιζα ότι βρίσκω τις απόψεις σας πάντα ενδιαφέρουσες... απλά επειδή είχα μία διαφορετική διαπαιδαγώγηση, μακριά από εδώ, δεν έχω την ευχέρεια να επικοινωνήσω με σαφήνεια, με τους άλλους... γιαυτόν ακριβώς το λόγο εύρισκα χρήσιμες τις συζητήσεις μας... Γιατί θέλετε να μου στερήσετε αυτή την ευκαιρία;... (κι ο αγαπητός φίλος alfa-omega δεν έχει δίκηο αν νομίζει ότι όλοι είναι το ίδιο... ελπίζω να επιστρέψει...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Έχω δει πολλά αξιόλογα άτομα να προσπαθούν να επικοινωνήσουν και ξέρεις που κατέληξαν επειδή ήταν παρά πολύ καλοί; Στο να μην ξαναγράψουν ποτέ. Έτσι συνέχισαν να γράφουν αυτοί που δεν είχαν να δώσουν τίποτα. [ Για να δούμε ... θα καταλήξεις κι εσύ ως πάρα πολύ καλός να μην γράφεις ... ;;; Αναρρωτιέμαι .... ]

Δεν θέλω να κάνω κάτι για προσωπικούς μου λόγους.. οι προθέσεις μου είναι να αφύπνιση η συνείδηση.. για αυτό μιλώ συνεχώς. [ καλύτερα να σταματήσεις να μιλάς ... έτσι κι αλλιώς, δεν λες τίποτε ]

Αν η συμπεριφορά μου απέναντι στα άτομα που με συκοφαντούν και με κατηγορούν.. που αλλάζουν τα νοήματα, με βρίζουν και λένε πως η επίγνωση και η σιωπή του νου είναι μπουρδες… τότε αγαπητοί μου φίλοι χωρίς ίχνος εγωισμού και με όλοι μου την αγάπη θα σας παρακαλούσα να δώσετε ότι καλύτερο έχετε. [ τι έγινε, ζητάμε ενισχύσεις ... ;;; ]

Είμαι υπέρ της προόδου του ανθρώπου με οποιονδήποτε τρόπο ..αν η απουσία μου το εξυπηρετεί.. ας γίνει. [ το εξυπηρετεί, το εξυπηρετεί ... άλλωστε "υπηρέτης" δεν είσαι ; ]


Edited by - zip on 10/12/2009 07:40:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Νομίζω, αγαπητοί φίλοι, ότι η φίλη enlightened, και στα δύο τελευταία μυνήματά της, έχει απόλυτο δίκηο...


Απόλυτο ; Ε, όχι και απόλυτο ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Η ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ (η Απόλυτη Πραγματικότητα) κι όχι
απλά “αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν πραγματικότητα”, δεν
μπορεί να είναι ούτε υποκειμενική αντίληψη μόνο, ούτε
αντικειμενική πραγματικότητα μόνο:
1) Δεν μπορεί να είναι μία υποκειμενική αντίληψη μόνο γιατί
αυτή η αντίληψη μπορεί (πιθανόν) να είναι μία αυθαίρετη
κατασκευή που δεν ανταποκρίνεται στα “πράγματα” και δεύτερον
αποκλείει τα άλλα υποκείμενα να την βιώσουν.
2) Δεν μπορεί να είναι μία αντικειμενική πραγματικότητα μόνο,
(ανεξάρτητη του υποκειμένου), γιατί αν δεν υπάρχει υποκείμενο
να την βιώσει δεν έχει νόημα (είτε υπάρχει, είτε όχι).

Η ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Είναι Αυτό που το Yποκείμενο (κάθε
υποκείμενο) Αντιλαμβάνεται, βασιζόμενο σε κάποια σταθερά
πράγματα (δεδομένα, δραστηριότητες, αντιλήψεις), όταν ξεπερνά
όλα τα “υποκειμενικά” στοιχεία, βιώνοντας έτσι μονάχα την
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΦΥΣΗ του. Η ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, δηλαδή,
βιώνεται από το Υποκείμενο σαν προσωπική εμπειρία αλλά όταν
υπερβαίνει τον εαυτό του γίνεται Αντικειμενική Αντίληψη:
Είναι δηλαδή και υποκειμενική αντίληψη και αντικειμενική
πραγματικότητα ταυτόχρονα. Αυτή είναι Μία Κατάσταση που βιώνουν
όλα τα υποκείμενα, αλλά είναι Κοινή, δηλαδή Αντικειμενική,
δηλαδή Αληθινή. Εδώ συγχωνεύονται όλα τα υποκείμενα μέσα στην
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Η ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ που βρίσκει το Υποκείμενο στο
Βάθος του, όταν υπερβαίνει τον εαυτό του, σαν το Εσώτερο Είναι
είναι ΚΟΙΝΗ γιά όλα τα υποκείμενα. Όλα Είναι Ένα, Όλα
συγχωνεύονται σε Αυτό. Είναι το Όλον που Περικλείνει τα πάντα.
Η ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ είναι η Αρχή, η Βάση των πάντων,
το Θεμέλιο όλων των υποκειμενικών αντιλήψεων και όλων των
αντικειμενικών καταστάσεων. Από εδώ πηγάζει η προσωπική
ύπαρξη, το υποκείμενο που νομίζει ότι αποσπάται από το Όλον,
κι από εδώ πηγάζει επίσης η δραστηριότητα που δημιουργεί
τους δήθεν αντικειμενικούς κόσμους. Ταυτόχρονα όμως η ΕΣΧΑΤΗ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ είναι η Κοινή Βάση που μπορούν να βιώσουν όλα
τα υποκείμενα σαν την ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΦΥΣΗ τους.
Το Υποκείμενο μπορεί να βιώσει Αυτήν την ΕΣΧΑΤΗ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ μόνο ξεπερνώντας τον εαυτό του. Συνεπώς το
“εγώ είμαι θεός” είναι ηλίθια έπαρση. Εξάλλου το να θεωρεί
την Πραγματικότητα σαν κάτι έξω από τον εαυτό του, απέναντι,
σαν αντικείμενο, το “ο Θεός είναι Αλήθεια”, ανυψώνοντας μία
ιδέα σε πραγματικότητα κι αυτή είναι ηλίθια ειδωλολατρία.
Αυτή η ΕΣΧΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ που βρίσκει το Υποκείμενο,
μέσα του, σαν ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ, είναι Αυτό που οι άνθρωποι
ονομάζουν Θεό. Ο Θεός λοιπόν σαν Πραγματικότητα, είναι η
Βίωση από το Υποκείμενο της ΚΟΙΝΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ. Δεν
είναι ούτε σκέτο το υποκείμενο, ούτε σκέτη μία αντικειμενική
πραγματικότητα. Με άλλα λόγια Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΧΑΤΗ ΒΑΘΜΙΔΑ
ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enlightened

Νομίζω ότι ο φίλος wholemind,ξεκαθάρισε ότι ο λόγος μας είναι συμβολικός, συμβατικός... γι' αυτό και δεν μπορεί να "αποδομηθεί"... όποιος καταλαβαίνει πέρα από τα λόγια, καταλαβαίνει τι λέω... [άλλο είναι ο συμβολικός λόγος, άλλο ο συμβατικός ... μήπως τα μπερδεύεις λίγο ; Το συμβολικό δεν είναι συμβατικό, είναι ασύμβατο.

Πέρα από τα λόγια υπάρχει το "παρά" του λόγου, δηλ. το παράλογο. ]

Σας παρακαλώ αγαπητοί φίλοι, όλοι, ας μιλήσουμε πολιτισμένα... [ Πολιτισμένα σου μιλάω ... Απλώς δεν σου μιλάω παράλογα. Τσίμπα το! http://www.youtube.com/watch?v=nuPudL6K64Q Aαχχχ ... θα καταντήσω μάνα μου, τα μαύρα να φορέσω ... ]


Edited by - zip on 10/12/2009 07:34:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ξαναέβαλες αυτό wholemind, γιατί επαναλαμβάνεσαι ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:37:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Με άλλα λόγια Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΧΑΤΗ ΒΑΘΜΙΔΑ ΣΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.


'Ντάξει ... ορίσαμε και τον Θεό. Εύγε μας, ζήτω μας και μπράβο μας ! Θα το ανακοινώσω την Κυριακή στον παπά της ενορίας μου ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:39:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ, η Συνείδηση, είναι αναγκαίος και επαρκής όρος γιά την Ύπαρξη (γιά το Είναι). Δηλαδή η Συνείδηση (η αντίληψη του είναι, του “είμαι”, ότι υπάρχουμε) είναι η ύπαρξη, ταυτίζεται με την ύπαρξη. Η Συνείδηση (από την στιγμή που υπάρχει) δεν χρειάζεται τίποτα άλλο γιά να υπάρχει, δεν είναι παράγωγο (π.χ. του εγκεφάλου). Κι αυτό γιατί εντός της Συνείδησης (μίας απλής συνείδησης του είναι) μπορεί να αναζητηθεί το ΚΑΘΑΡΟ ΕΙΝΑΙ, το ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΙΝΑΙ, το ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ, με την υπέρβαση όλων των δευτερευουσών δραστηριοτήτων (σκέψη, αίσθηση, σωματική ζωή). Το ΚΑΘΑΡΟ ΕΙΝΑΙ είναι ΚΑΘΑΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Η εμπειρία της ΚΑΘΑΡΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ αποδεικνύει την Αιωνιότητα της Ύπαρξης, τουλάχιστον γιά όσους έχουν αυτή την εμπειρία.
Αυτό σημαίνει ότι η Ύπαρξη δεν καταργείται με την κατάργηση του σώματος. Αυτό είναι ένα συμπέρασμα. Μονάχα όσοι περνάνε το κατώφλι του αποχωρισμού από το σώμα (είτε εν ζωή, είτε με τον θάνατο), μπορούν να διαπιστώσουν αν ισχύει ή όχι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enlightened

Αυτό σημαίνει ότι η Ύπαρξη δεν καταργείται με την κατάργηση του σώματος. Αυτό είναι ένα συμπέρασμα. Μονάχα όσοι περνάνε το κατώφλι του αποχωρισμού από το σώμα (είτε εν ζωή, είτε με τον θάνατο), μπορούν να διαπιστώσουν αν ισχύει ή όχι.

Τουτ' έστιν, επειδή κανένας δεν επέστρεψε από τον Πύργο του Χαρούλη, δεν είναι σε θέση να το ισχυρισθεί αυτό ... Είναι αυτό που λέμε ... http://www.youtube.com/watch?v=HNX8LjejN6E ]



Χαχαχαχα ... εν αναμονή και εν εγρήγορση σας βρίσκω ... εύγε τέκνα μου, εύγε ! Τι έγινε ; Όλη την νύχτα αναμμένο τον είχατε τον υπολογιστή ;

Edited by - zip on 10/12/2009 07:49:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 07:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω αντιγράψατε ολόκληρο βιβλίο στο word ε ; Καλή ιδέα ... έχω κάτι e-books κι εγώ. Εξαιρετικός τρόπος να συμμετέχεις σε ένα φόρουμ, δεν λέω, αλλά δεν λέει συνέχεια copy-paste. Ε, δεν λέει ... http://www.youtube.com/watch?v=oDj9n2Fdlzs

Άντε, γράψτε ... γράψτε ... σας αφήνω ... ένα Λαϊκό πρόγραμμα σας έφτιαξα πρωϊ πρωϊ για να γουστάρετε αλλά δεν το βλέπω ...

Λοιπόν συντρόφια ... εδώ βρέχει, έχω λίγη δουλίτσα σήμερα ... δυστυχώς - ξέρω πόσο θα στενοχωρηθείτε γι' αυτό, 'ντάξει, δεν χρειάζετε να κλαίτε κιόλας - δεν θα μπορέσω σήμερα να είμαι κοντά σας. Το μεσημεράκι ελπίζω να τα ξαναπούμε ... ανυπομονώ, ανυπομονώ να σας δω ξανά, θα σας σκέφτομαι όλη την μέρα! "Με δέρνουν τα παράλογα, Ο Χάρος βγήκε παγανιά" και "Το γράμμα", εύχομαι να σας συντροφεύσουν στο πρωϊνό σας ξύπνημα ... Ακούστε τα πολύ προσεκτικά αλλιώς ... θα τετραγωνιστείτε!!!.

Edited by - zip on 10/12/2009 08:08:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 14:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω, αγαπητοί φίλοι, ότι η φίλη enlightened, και στα δύο τελευταία μυνήματά της, έχει απόλυτο δίκηο... Αγαπητέ φίλε "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ"... ήσασταν αφορμή, γιά να αρχίσω να γράφω σε αυτό το φόρουμ, πριν από καιρό, και σε κάθε ευκαιρία υπογράμμιζα ότι βρίσκω τις απόψεις σας πάντα ενδιαφέρουσες... απλά επειδή είχα μία διαφορετική διαπαιδαγώγηση, μακριά από εδώ, δεν έχω την ευχέρεια να επικοινωνήσω με σαφήνεια, με τους άλλους... γιαυτόν ακριβώς το λόγο εύρισκα χρήσιμες τις συζητήσεις μας... Γιατί θέλετε να μου στερήσετε αυτή την ευκαιρία;... (κι ο αγαπητός φίλος alfa-omega δεν έχει δίκηο αν νομίζει ότι όλοι είναι το ίδιο... ελπίζω να επιστρέψει...)



Αγαπητέ φίλε wholemind παρακολουθώ το θέμα .
Ο ευγενικός σου τρόπος καθώς επίσης και της φίλης enlightened ,με υποχρεώνει ηθικά .
Θα προσπαθήσω να αιτιολογήσω , το γιατί δέχομαι ότι όλοι είναι το ίδιο .
Όλοι είναι το ίδιο .
Μία ενιαία ,αδιάσπαστη μονάδα .
Όλοι διαφοροποιούνται στην εξωτερική προσέγγιση των πραγμάτων, μέσω της προσωπικότητας .
Η προσωπικότητα διχάζει , χωρίζει .
Δισεκατομμύρια διαμορφωμένες προσωπικότητες , αντιλαμβάνονται διαφορετικά την πραγματικότητα για αυτόν τον λόγο .
Αυτό είναι μία πραγματικότητα , την οποία αδυνατούνε να δεχθούνε άτομα , που το κέντρο του κόσμου περιστρέφεται γύρω από ην προσωπικότητα που διαμορφώνουνε .Πολλά μάλιστα άτομα ισχυρίζονται ότι έχουνε διαμορφώσει πλήρως την προσωπικότητα , η οποία μάλιστα τους ανήκει, από ότι λένε και το πιστεύουνε.
Αυτά τα άτομα συγκροτούνε ,αποτελούνε την πλειοψηφία του πλανήτη μας .


Η ψυχή ενώνει.
Πολλά άτομα αντιλαμβάνονται με έναν ομοιογενή ,ταυτόσημο τρόπο την πραγματικότητα ,μέσω του ανώτερου εαυτού ,που μεσολαβεί μεταξύ προσωπικότητας και ψυχής .
Αυτά τα άτομα αποτελούνε μία μικρή μειοψηφία του πλανήτη μας ,που αργά αλλά σταθερά πληθαίνουνε ,αυξάνονται .

Το πολύπλοκο δεδομένο που κρύβεται πίσω από αυτήν την εξέλιξη λέγεται θεϊκό σχέδιο .
Δηλαδή υπάρχει σχέδιο το οποίο οδηγεί την Ανθρωπότητα από μία κατάσταση σε μία άλλη.
Αυτό βέβαια αν το μελετήσουμε με τον συμπερασματικό ,κατώτερο νου , θα καταλήξουμε στο συμπέρασμα , ότι ο Άνθρωπος οδηγεί την εξέλιξη.
Η Ανθρωπότητα , δημιουργεί πολιτισμούς ,που έρχονται και παρέρχονται, που ακμάζουν και παρακμάζουν.
Υπάρχει μία εξέλιξη συγκεκριμένη και μία αφηρημένη.
Η συγκεκριμένη είναι αυτή που βιώνουνε όλοι μέσω της προσωπικότητάς μας .
Η αφηρημένη ( αφηρημένη, λόγω ανυπαρξίας του χωροχρόνου ) , είναι αυτή που μπορούμε να βιώσουμε μέσω του ανώτερου εαυτού.
Ο ανώτερος εαυτός μας , αντιλαμβάνεται τις ενέργειες της ψυχής ,η προσωπικότητα αδυνατεί.

Όλοι είμαστε ίδιοι με εσωτερικά κριτήρια , μία ενιαία και αδιάσπαστη μονάδα.

Όλοι διαφοροποιούμαστε , με κριτήρια που εξάγει η διαμορφωμένη προσωπικότητά ,μέσω του κοινού συμπερασματικού μας νου .


Στο θέμα αυτό συμμετέχουμε άτομα με διαφορετικά διαμορφωμένο συνειδησιακό σημείο .
Αν ένα άτομο για παράδειγμα , θέλει να είναι η ψυχή του ,προσπαθεί να συμπεριφέρεται παντού και εδώ μέσα , ως εάν ψυχή .
Ως να είναι η ψυχή του ,την οποία προσπαθεί να ακολουθήσει .
Βλέπεις όμως ότι δεν έχουμε όλοι τον ίδιο στόχο ,έτσι δεν είναι ?

Το Φυσικό αποτέλεσμα της επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων με διαφορετικούς στόχους το εισπράττουμε ,μέσω των προσωπικών συγκρούσεων, αντιπαραθέσεων .
Μακάρι αυτές να οδηγούσανε σε ένα εποικοδομητικό αποτέλεσμα για όλους τους συμμετέχοντες .

Για να συμβεί αυτό ,θα πρέπει να προκύψει η δυνατότητα ,για τα άτομα που ενδιαφέρονται για την προσωπικότητα ,να δείξουνε κατανόηση για τα άτομα που ενδιαφέρονται για την ψυχή τους και αντιστρόφως .

Το σημείο αυτό διανύουμε στο παρόν θέμα .
Την σύγκρουση μεταξύ διαφορετικά διαμορφωμένων προσωπικοτήτων .
Αυτών που διαμορφώνονται από την ψυχή .
Και αυτών που διαμορφώνονται από το κοινό σε όλους μας κοσμικό περιβάλλον .
Ο ένας ο κόσμος είναι αόρατος ,ο άλλος ορατός .
Υπάρχει διαφορά .
Συγνώμη γα το μέγεθος του μηνύματος .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 14:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Έχω ένα .
Τρεις είναι στην ουσία οι αρετές .
Υπομονή .
Υπομονή .
Υπομονή.


Λίγο κράτησε ...

alfa-omega, χωρίς φιλαλήθεια και ειλικρίνεια η ευγένεια είναι φάρσα και επίδειξη.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 15:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ολα καλα αυτα , αλλα να ρωτησω κατι ,

μπορει καποιος , με καποιος τροπο να αποδειξει οτι ειχε εστω και ενα ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ , ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ή οτι αλλο -ΦΥΣΙΚΟ (μη φυσικο) βιωμα , κατασταση ή οτι αλλο ??? θα ηθελα πολυ να το μαθω αυτο και ειδια θα ηθελα να μαθω εαν αυτο μπορει να το επαναλαβει ... με απλα λογια αντεχει σε εναν επιστημονικο ελεγχο ?

γιατι τα παιχνιδια του μυαλου τα εχουμε βαφτισει οτι θελουμε αλλα δεν παυει να ειναι παιχνιδια του μυαλου και τιποτα αλλο !!!

(ζιπ , ευχαριστουμε για τα τραγουδια ειδικα για το Javier paxariño cortesanos )

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 18:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε alfa-omega καταλαβαίνω την γλώσσα σας και όσα λέτε...(δυστυχώς δεν μπορούν όλοι...). Απλά είπα το εξής: Ότι υπάρχουν κι άνθρωποι εδώ, που ενδιαφέρονται σοβαρά και προσεγγίζουν σοβαρά τα θέματα αυτά και το αποδεικνύουν με την Ευγένεια, τον ορθό-δομημένο λόγο τους και πάνω απ’ όλα με το ενδιαφέρον τους γιά τους άλλους ανθρώπους... Δεν είναι όλοι επιφανειακοί και ανόητοι: Αυτό εννοουσα όταν είπα ότι δεν είναι όλοι το ίδιο... Νομίζω ότι έχει δίκηο η αγαπητή φίλη enlightened όταν είπε στον φίλο «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»: απλά επικεντρωθείτε στα σημαντικά... και μην ασχολείστε με την ανοησία...
Σε κάποιους ανθρώπους λαχαίνει ο κλήρος να φυλάνε «θερμοπύλες»... γιά να μην περάσουν οι βάρβαροι... Κάποιοι άλλοι είναι απόγονοι του «Εφιάλτη»... Το τι είναι ο καθένας φαίνεται από την συμπεριφορά του.. δεν χρειάζεται να τον κρίνουμε εμείς...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 18:45:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΠΛΗΡΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Η Αντίληψη της Πραγματικότητας είναι Υποκειμενική
και Αντικειμενική ταυτόχρονα. Δεν απαιτεί μόνο την συμμετοχή
του Υποκειμένου που “κατανοεί” απαιτεί ακόμα την εξέλιξη του
Υποκειμένου ώστε να μπορεί να έχει Πλήρη Κατανόηση της
Πραγματικότητας. Το Υποκείμενο πρέπει να αποβάλλει όλα τα
υποκειμενικά στοιχεία γιά να φτάσει, μέσα στον εαυτό του,
βιώνοντας την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΦΥΣΗ του, σε Μία Αντικειμενική,
Αληθινή, Πλήρη Αντίληψη της Πραγματικότητας. Το Υποκείμενο
είναι η Πύλη γιά την Πραγματικότητα, το ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ Η
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Είμαστε η Πραγματικότητα.

Η Πλήρης Αντίληψη της Πραγματικότητας δεν μπορεί να είναι
μόνο υποκειμενική, γιατί τότε είναι σχετική, μεροληπτική,
μη πλήρης. Ούτε εξάλλου είναι δυνατόν από ένα ατελές
υποκείμενο (που δεν έχει αποβάλλει τα ατομικά στοιχεία του)
η Αντικειμενική Αντίληψη της Πραγματικότητας. Εδώ βρίσκει
εφαρμογή η λαϊκή ρήση “αυτός ζει στον κόσμο του”, ή
“ο καθένας ζει στο δικό του κόσμο”, που σημαίνει ότι όλοι
αντιλαμβάνονται μέσω του εαυτού, διά του εαυτού,
γιά τον εαυτό, όχι αντικειμενικά. Όλοι σχεδόν οι άνθρωποι
έτσι αντιλαμβάνονται.
Η εξέλιξη του Υποκειμένου (διά της αποβολής των ατομικών
στοιχείων του) μπορεί να οδηγήσει στην Πλήρη Αντίληψη της
Πραγματικότητας. Αυτό είναι που ονομάζουμε Αφύπνιση.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 19:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ΕΙΝΑΙ (σαν το Υπόβαθρο κάθε ύπαρξης), η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ (σαν Συνείδηση του Είναι), η ΑΛΗΘΙΝΗ ΥΠΑΡΞΗ, Είναι Αιώνια, Αμετάβλητη, πέρα από τον χώρο και τον χρόνο, χωρίς ιδιότητες. Όλες οι δραστηριότητες που διαφοροποιούν την ύπαρξη και την παρασέρνουν μέσα στους σχετικούς κόσμους δεν είναι παρά δευτερεύοντα φαινόμενα, επιφανειακά και σε τελευταία ανάλυση αδιάφορα.
Η διαφοροποίηση της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ οδηγεί σε δόμηση ενός νοητικού πυρήνος στον νοητικό κόσμο, στην σύνθεση ενός αντιληπτικού σώματος στον ενεργειακό κόσμο, ή στην σύσταση ενός υλικού σώματος στον υλικό κόσμο. Η εμπειρία σε αυτούς τους κόσμους θεωρείται από την μη φωτισμένη συνείδηση σαν αληθινή ύπαρξη. Η Συνείδηση ζει σε αυτούς τους κόσμους μία εμπειρία που θεωρεί μοναδική αγνοώντας ότι υπάρχουν ανώτεροι και κατώτεροι κόσμοι.
Στην πραγματικότητα η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, σε όποιο κόσμο κι αν εκδηλώνεται, ακόμα και στον υλικό κόσμο, έχει πάντα το ΕΙΝΑΙ (το ΑΠΟΛΥΤΟ ΕΙΝΑΙ), σαν Υπόβαθρο, Αιώνιο, Αμετάβλητο, Ανέγγιχτο, Ανεξάρτητο από τις όποιες εμπειρίες βιώνει στην επιφάνεια της ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ. Η Επιστροφή στο Βάθος, στην ΑΛΗΘΙΝΗ ΥΠΑΡΞΗ, είναι πάντα δυνατή.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 19:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε alfa-omega, υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά θέλουν να συζητήσουν σοβαρά γιά την μεταφυσική και τις ανθρώπινες προοπτικές...Όπως λέει κι ο φίλος wholemind κάποιοι άνθρωποι φυλάνε "θερμοπύλες"... αφήστε τους απόγονους του "Εφιάλτη"... η άγνοιά τους είναι αρκετή τιμωρία... Λυπάμαι μόνο που ο φίλος "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ", δεν γράφει πιά... δεν πειράζει... δεν θα χαθούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 21:59:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι.. είμαι εδώ.. και διαβάζω..

Μετά από το ξεσκέπασμα.. μπορούμε να επικεντρωθούμε στην πραγματική βιωματική αναζήτηση με όλα αυτά που μπορούν να προβληματίζουν τα διάφορα επίπεδα του δρόμου.

Ξέρω ..ότι φαινόμουν σαν ένας άνθρωπος που δεν έδινε μια καλή εικόνα με όλη αυτή την διαμάχη.. αλλά ο σκοπός μου ήταν να φανερωθεί το πραγματικό υπόβαθρο του ανθρώπου που κρυβόταν πίσω από τις ωραίες λέξεις που αποπροσανατόλιζαν και ως ένα βαθμό ξεγέλασαν κάποιους. Τώρα θα καταλάβατε γιατί είπα ότι δεν θα σας πω αν ο τρόπος μου είναι καλός ή κακός.. αλλά είναι ένα μάθημα.

quote:
Αγαπητέ φίλε alfa-omega, υπάρχουν άνθρωποι που πραγματικά θέλουν να συζητήσουν σοβαρά γιά την μεταφυσική και τις ανθρώπινες προοπτικές...Όπως λέει κι ο φίλος wholemind κάποιοι άνθρωποι φυλάνε "θερμοπύλες"... αφήστε τους απόγονους του "Εφιάλτη"... η άγνοιά τους είναι αρκετή τιμωρία...

Σκληρό αλλά αληθινό και από μια πλευρά λυπηρό και τραγικό.

Ας αφήσουμε λοιπών τους απογόνους του εφιάλτη να φυλάνε ¨Θερμοπύλες¨ και ας επικεντρωθούν αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται.

Ελπίζω να συμμετάσχουν και άλλοι αγαπητοί φίλοι.. σε μια εποχή που η ανθρωπότητα βουλιάζει μέσα στα πάθη και τις αδυναμίες.. παρασύροντας την συνείδηση να κυλιέται μέσα στην λάσπη της γης!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 07:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enlightened, 19:24:30

Λυπάμαι μόνο που ο φίλος "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ", δεν γράφει πιά... δεν πειράζει... δεν θα χαθούμε...


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, 21:59:05

Αγαπητοί μου φίλοι.. είμαι εδώ.. και διαβάζω..


Χαχαχαχαχα ! Απίστευτος ... χαχαχαχα! Μωρέ ΤΙ μας λες .... δεν το ξέραμε ...

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ξέρω ..ότι φαινόμουν σαν ένας άνθρωπος που δεν έδινε μια καλή εικόνα με όλη αυτή την διαμάχη.. αλλά ο σκοπός μου ήταν να φανερωθεί το πραγματικό υπόβαθρο του ανθρώπου που κρυβόταν πίσω από τις ωραίες λέξεις που αποπροσανατόλιζαν και ως ένα βαθμό ξεγέλασαν κάποιους. Τώρα θα καταλάβατε γιατί είπα ότι δεν θα σας πω αν ο τρόπος μου είναι καλός ή κακός.. αλλά είναι ένα μάθημα.


Χαχαχαχα .... και φανερώθηκε το πραγματικό υπόβαθρο ; Και γιατι δεν λες και για την ξεφτύλα που έπαθες όταν μια μέρα ολόκληρη έψαχνες να βρεις "αποδείξεις" για τους ισχυρισμούς σου ; Ε; Αυτό γιατί δεν το λες ;

Ξέρεις κάτι Μπάτλερ ; Δεν έχω συναντήσει στην ζωή μεγαλύτερους ψεύτες από σας. Κι αυτό το λέω εν πλήρη συνείδηση. Μεγαλύτερους υποκριτές και μεγαλύτερους αεριτζήδες δεν έχω ξαναβρει στην Πλάση.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 11/12/2009 09:19:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 07:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
enlightened

Λυπάμαι μόνο που ο φίλος "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ", δεν γράφει πιά...


Μη λυπάσαι. Ψέματα λέει καλέ ... τον πιστεύεις ; Όπως είδες ξανάγραψε ... και θα ξαναγράψει ... Ξέρεις, είμαι λίγο προφήτης εγώ. Λίγο όμως, όχι πολύ ...

quote:
enlightened

δεν πειράζει... δεν θα χαθούμε...


ω, ναι! αυτό είναι το μόνο βέβαιον.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 07:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Το τι είναι ο καθένας φαίνεται από την συμπεριφορά του.. δεν χρειάζεται να τον κρίνουμε εμείς ...


και πιο πριν :

quote:
wholemind

Σε κάποιους ανθρώπους λαχαίνει ο κλήρος να φυλάνε «θερμοπύλες»... γιά να μην περάσουν οι βάρβαροι... Κάποιοι άλλοι είναι απόγονοι του «Εφιάλτη»...


Ναι βρε ... δεν χρειάζεται να τους κρίνουμε εμείς ... Καμία κρίση ... Πάντως, θα συμφωνήσω σε κάτι :

"Το τι είναι ο καθένας φαίνεται από την συμπεριφορά του.. "

Μέσα είσαι! Αυτό λέω κι εγώ ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy