ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
john133
Νέο Μέλος

Greece
24 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 12:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john133  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κατι ασχετο.........που εχουν παει καποια θεματα π λενε για την αστρικη προβολη κ για την εμπαθεια?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 13:46:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το βασικό ερώτημα που προκύπτει και μας αφορά όλους, τον καθένα μας είναι το εξής: Η ίδια μας η φύση που Εδράζεται στην Άπειρη Συνείδηση μας δημιουργεί την υποχρέωση να βιώσουμε την Αλήθεια. Το τι σημαίνει αυτό και τι συνέπειες έχει πρέπει να το ανακαλύψουμε στην πράξη. Μπορούμε να το κάνουμε; Μπορούμε να βιώσουμε τον Αληθινό Εαυτό μας; το Άπειρο; το Απόλυτο;

Φυσικά και μπορούμε. Όμως για να το κάνουμε, απαραίτητη, ικανή και αναγκαία συνθήκη είναι να "σπάσουμε" αυτήν την μηχανικότητά μας, να αποταυτιστούμε απ' όσα και με όσα είμαστε ταυτισμένοι, να ξυπνήσουμε από τον ύπνο μας και να ... απογοητευτούμε απ' όσα και με όσα είμαστε γοητευμένοι. Όλα αυτά είναι μια εργασία πολύ δύσκολη, θέλει πολύ χρόνο, υπομονή, επιμέλεια, αντοχή και πάνω απ' όλα, θέλει να μάθουμε να λέμε την αλήθεια. Την αλήθεια σε ότι αφορά εμάς.

Το να μάθουμε να λέμε την αλήθεια, είναι μια κουβέντα. Γιατί ο άνθρωπος λέει συνέχεια ψέματα. Ακόμη κι όταν θέλει να πει την αλήθεια, λέει ψέματα. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν ξέρει να μιλάει. Η αλήθεια, δεν είναι κάτι που μπορείς να το πεις. Η αλήθεια λέγεται μερικές φορές, δεν την λέω ούτε εγώ, ούτε κανείς.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 13:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια έχει μια εσωτερική φωνή, ένα δικό της κώδικα, μια δική της γλώσσα. Είναι περισσότερο αισθαντική, παρά λογική. Σχεδόν καθόλου λογική θα έλεγα, είναι Λόγος, όχι λογική. Το πραγματικά αληθινό, το ατόφιο, το απόλυτο, το γνήσιο, όλα αυτά είναι ένα και σαν ένα θα πρέπει να αντιμετωπίζονται από ανθρώπους που κατέχουν μια εσωτερική γνώση. Η γλώσσα της αλήθειας δεν διαχωρίζει. Δεν μπορεί να διαχωρίσει γιατί "βλέπει" συνολικά τα πράγματα, σαν [με μαθηματικούς όρους] ολοκληρώματα. "Βλέπει" το νόμισμα ΚΑΙ από τις δύο του όψεις, δεν το διαχωρίζει σε κορώνα - γράμματα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 14:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό που λέμε είναι τελείως απλό και φυσικό. Ξεκινάμε από αυτό που είμαστε, διευρύνουμε αυτό που είμαστε, βιώνουμε αυτό που Είμαστε στο Βάθος. Δεν μιλάμε ούτε γιά θεωρίες, ούτε γιά εκκλησίες και σκοπιμότητες, ούτε για εκμετάλευση, είτε ιδεολογική, είτε οικονομική, ούτε γιά τίποτα άλλο.

Αν ξεκινάς απ' αυτό που είσαι, τότε δεν θα βρεις ποτέ ποιος είσαι. Αυτό είναι το μέγα λάθος που κάνουμε. Δεν ξεκινάμε απ' αυτό που είμαστε, γιατί αυτό που είμαστε είναι αυτό που νομίζουμε πως είμαστε. Άλλο αυτό που είμαστε, κι άλλο αυτό που νομίζουμε πως είμαστε.

Ξεκινάμε απ' αυτό που δεν είμαστε, απ' αυτό που δεν γνωρίζουμε. Δεν γνωρίζουμε ποιοι είμαστε και ξεκινάμε να βρούμε ποιοι είμαστε. Αν γνωρίζαμε, τότε δεν θα ξεκινούσαμε καν ένα τέτοιο δύσκολο "ταξίδι".

Αν ξέρω ποιος είμαι, γιατί να ψάξω να βρω ποιος είμαι ; Το θέμα είναι πως αυτό που λέω πως "ξέρω", δεν είναι αυτό που πραγματικά ξέρω, αλλά αυτό που νομίζω πως ξέρω.

Όταν ο άνθρωπος κατανοήσει αυτήν την διαφορά, τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα γι' αυτόν.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 14:59:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου φίλε μου zip, και το "ταξίδι" αυτό είναι δύσκολο όσο και μοναχικό. Όμως μια ερώτηση θέλω να κάνω: Για την αλήθεια που έγραψες... εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια είναι υποκειμενική... δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η αλήθεια που αναφέρεις... η αντικειμενική δηλαδή!
Όποια βοήθεια από τη μεριά σου βέβαια δεκτή

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 17:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μμ.. αντικειμενική είναι η αντίληψη μας,
όχι η αλήθεια, αυτό που Είναι, Είναι.

Το πως αντιλαμβανόμαστε αυτο που είναι
έχει να κάνει με το πρίσμα μέσα απο το οποίο βλέπουμε.

Το Είναι, με βάση τη δικιά μου κατανόηση, το γνωρίζει κάποιος όταν παύει να χρησιμοποιεί φακούς, και αυτό λέγεται αποταύτιση. Όταν κάποιος χρησιμοποιεί φακούς τότε λέμε ότι βλέπει να πράγματα υποκειμενικά.

Θα μπορούσαμε(εννοιολογικά) να πούμε για τον άνθρωπο που φορά φακούς ότι βλέπει μια προσωπική αλήθεια(-υποκειμενική), ενώ για αυτόν που δεν φοράει(και που μπορεί να δει και τους φακούς των άλλων εκ τούτου;) ότι βλέπει μία καθολική αλήθεια.

Για τον τελευταίο δεν υπάρχει "ψέμα" γιατί όλα ΕΙΝΑΙ. Η άπειρη κατανόηση του, του επιτρέπει να αντιλαμβάνεται το πρίσμα του άλλου και να αποδεχεται την αλήθεια που αυτός εκφράζει ΥΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΙΣΜΑ. Δεν την επικρίνει ούτε θίγεται απ αυτήν.
Κάπως έτσι..

Αυτό που είναι, είναι. Το μολύβι πάνω στο γραφείο όποια και αν είναι η άποψη μου για αυτό δε παύει να είναι ένα μολύβι πάνω στο γραφείο.

Αν η αλήθεια βρισκόταν μέσα στο μυαλό μας, τότε, ίσως, να ήταν υποκειμενική.
Αν όχι δίγουρα δεν είναι.
Αλλά η αλήθεια είναι κάτι εμπειρικό, δεν είναι μια ιδέα που μπορείς να την αρθρώσεις και αν τη περιορίσεις σε λέξης.
Η αλήθεια εν τέλει είναι ένας τρόπος αντίληψεις.
Ο τρόπος αντίληψεις του ανθρώπου που είναι "κενός" απο προ-κατάληψη. Λευκό χαρτί. Έχει μια αντίληψη διευρημένη, σαν του παιδιού, αλλα τελείως ανεξάρτητη. Κάπως έτσι.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/06/2010 18:10:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 18:50:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φυσικά και μπορούμε. Όμως για να το κάνουμε, απαραίτητη, ικανή και αναγκαία συνθήκη είναι να "σπάσουμε" αυτήν την μηχανικότητά μας, να αποταυτιστούμε απ' όσα και με όσα είμαστε ταυτισμένοι, να ξυπνήσουμε από τον ύπνο μας και να ... απογοητευτούμε απ' όσα και με όσα είμαστε γοητευμένοι. Όλα αυτά είναι μια εργασία πολύ δύσκολη, θέλει πολύ χρόνο, υπομονή, επιμέλεια, αντοχή και πάνω απ' όλα, θέλει να μάθουμε να λέμε την αλήθεια. Την αλήθεια σε ότι αφορά εμάς.

Σωστά όλα αυτά, ομως δέν είναι μόνο αυτό που χρειάζεται για να βιώσουμε την αλήθεια σωστά? Αυτά που περιγράφεις είναι απλώς μια στάση που πρέπει να κρατήσουμε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2010, 19:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μμ.. αντικειμενική είναι η αντίληψη μας,
όχι η αλήθεια, αυτό που Είναι, Είναι.

Το πως αντιλαμβανόμαστε αυτο που είναι
έχει να κάνει με το πρίσμα μέσα απο το οποίο βλέπουμε.

Το Είναι, με βάση τη δικιά μου κατανόηση, το γνωρίζει κάποιος όταν παύει να χρησιμοποιεί φακούς, και αυτό λέγεται αποταύτιση. Όταν κάποιος χρησιμοποιεί φακούς τότε λέμε ότι βλέπει να πράγματα υποκειμενικά.

Θα μπορούσαμε(εννοιολογικά) να πούμε για τον άνθρωπο που φορά φακούς ότι βλέπει μια προσωπική αλήθεια(-υποκειμενική), ενώ για αυτόν που δεν φοράει(και που μπορεί να δει και τους φακούς των άλλων εκ τούτου;) ότι βλέπει μία καθολική αλήθεια.

Για τον τελευταίο δεν υπάρχει "ψέμα" γιατί όλα ΕΙΝΑΙ. Η άπειρη κατανόηση του, του επιτρέπει να αντιλαμβάνεται το πρίσμα του άλλου και να αποδεχεται την αλήθεια που αυτός εκφράζει ΥΠΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΡΙΣΜΑ. Δεν την επικρίνει ούτε θίγεται απ αυτήν.
Κάπως έτσι..

Αυτό που είναι, είναι. Το μολύβι πάνω στο γραφείο όποια και αν είναι η άποψη μου για αυτό δε παύει να είναι ένα μολύβι πάνω στο γραφείο.

Αν η αλήθεια βρισκόταν μέσα στο μυαλό μας, τότε, ίσως, να ήταν υποκειμενική.
Αν όχι δίγουρα δεν είναι.
Αλλά η αλήθεια είναι κάτι εμπειρικό, δεν είναι μια ιδέα που μπορείς να την αρθρώσεις και αν τη περιορίσεις σε λέξης.
Η αλήθεια εν τέλει είναι ένας τρόπος αντίληψεις.
Ο τρόπος αντίληψεις του ανθρώπου που είναι "κενός" απο προ-κατάληψη. Λευκό χαρτί. Έχει μια αντίληψη διευρημένη, σαν του παιδιού, αλλα τελείως ανεξάρτητη. Κάπως έτσι.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 28/06/2010 18:10:21



Χμμμμ καλέ μου δόκτωρ ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά σαν να με μπέρδεψες περισσότερο τελικά. Το λέω αυτό γιατί ξεκινάς και γράφεις ότι αντικειμενική δεν είναι η αλήθεια, αλλά η αντίληψή μας. Ότι η αλήθεια είναι αυτό που Είναι (η ουσία δηλαδή αν κατάλαβα καλά). Και καταλήγεις ότι "Η αλήθεια εν τέλει είναι ένας τρόπος αντίληψεις.
Ο τρόπος αντίληψεις του ανθρώπου που είναι "κενός" απο προ-κατάληψη. Λευκό χαρτί. Έχει μια αντίληψη διευρημένη, σαν του παιδιού, αλλα τελείως ανεξάρτητη. Κάπως έτσι."

Άν όμως η αλήθεια εν τέλει είναι ένας τρόπος αντίληψης άρα η αλήθεια είναι αντικειμενική?


"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 08:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για την αλήθεια που έγραψες... εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια είναι υποκειμενική... δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η αλήθεια που αναφέρεις... η αντικειμενική δηλαδή!

Η αντικειμενική, όπως αναφέρεις, αλήθεια, είναι μπροστά μας, δίπλα μας, μέσα μας. Απλά, δεν μπορούμε να την δούμε γιατί βλέπουμε άλλα πράγματα, ζητάμε άλλα πράγματα και είμαστε προσκολλημένοι σε άλλα πράγματα. Εκ πείρας, σου λέω πως υπάρχει. Αλλά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που εννοούμε λέγοντας "αντικειμενική αλήθεια". Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και είμαι σίγουρος πως το έχεις νιώσει κι εσύ.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 29/06/2010 08:40:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 08:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστά όλα αυτά, ομως δέν είναι μόνο αυτό που χρειάζεται για να βιώσουμε την αλήθεια σωστά? Αυτά που περιγράφεις είναι απλώς μια στάση που πρέπει να κρατήσουμε.

Η αλήθεια δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό, το εξωγήινο ή κάτι το ονειρικό. Είναι υπαρξιακή κατάσταση, βιώνεται και νιώθεται. Αυτός που ψάχνει πραγματικά και αναζητά ειλικρινά την αλήθεια, έρχεται πιο κοντά σ' αυτήν σιγά σιγά. Και σ' αυτό το "ταξίδι" του, η αλήθεια κάποια στιγμή τον βρίσκει και τον πετυχαίνει, χωρίς ο ίδιος να το καταλάβει και να το αντιληφθεί νοητικά.

Μη νομίζεις πως χρειάζονται ένα βουνό από τεχνικές και τρόπους για να φτάσει κανείς την αλήθεια. Η φύση της αλήθειας είναι εξαιρετικά απλή και πρωτόγονη. Απλώς, στους ανθρώπους αρέσει να περιπλέκουν τα πράγματα και τα απλά να τα κάνουν δύσκολα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 09:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα μπορούσαμε(εννοιολογικά) να πούμε για τον άνθρωπο που φορά φακούς ότι βλέπει μια προσωπική αλήθεια(-υποκειμενική), ενώ για αυτόν που δεν φοράει(και που μπορεί να δει και τους φακούς των άλλων εκ τούτου;) ότι βλέπει μία καθολική αλήθεια.

Σωστή παρατήρηση αυτή.

Στο ερώτημα τώρα που διατυπώνεται παραπάνω, θα απαντούσα ως εξής : Όταν ένας άνθρωπος γνωρίζει το δικό του ψέμα, την δική του αυταπάτη, τότε γνωρίζει και το ψέμα των άλλων και ακριβώς επειδή γνωρίζει πότε ο ίδιος λέει ψέματα, μπορεί πολύ εύκολα να αναγνωρίσει και πότε οι άλλοι λένε ψέματα.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 09:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά είμαι βέβαιος πως όλοι οι άνθρωποι έχουν βιώσει αυτό που λέμε "μια αληθινή στιγμή". Ανατρέξτε λοιπόν στο Μεγάλο Βιβλίο της Αισθαντικής Μνήμης που όλοι έχουμε μέσα μας, στην σελ. 10. Εκεί θα βρείτε εικόνες, πίνακες ζωγραφικής, ποιήματα ή νότες. Εκεί θα βρείτε αγάλματα, θεατρικές παραστάσεις, λογοτεχνήματα ή ακόμη ακόμη και γκράφιτι στους τοίχους. Μπορεί να βρείτε - έβλεπα προχθές - ζωγραφιές από άμμο ή ψιφιδωτά απαράμιλλης ομορφιάς, χειροποίητα ριχτάρια, λινά και μεταξωτά ρούχα ή δαντέλες. Ή επίσης μπορεί να βρείτε μια θάλασσα, έναν ουρανό ή έναν βυθό ή - την ώρα που γυρίζετε σελίδα - να νιώσετε ένα δροσερό καλοκαιρινό αεράκι που έρχεται από μένα.

Καλημέρα σας.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2010, 09:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για την αλήθεια που έγραψες... εγώ πιστεύω ότι η αλήθεια είναι υποκειμενική... δεν ξέρω αν υπάρχει αυτή η αλήθεια που αναφέρεις... η αντικειμενική δηλαδή!

Η αντικειμενική, όπως αναφέρεις, αλήθεια, είναι μπροστά μας, δίπλα μας, μέσα μας. Απλά, δεν μπορούμε να την δούμε γιατί βλέπουμε άλλα πράγματα, ζητάμε άλλα πράγματα και είμαστε προσκολλημένοι σε άλλα πράγματα. Εκ πείρας, σου λέω πως υπάρχει. Αλλά δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό που εννοούμε λέγοντας "αντικειμενική αλήθεια". Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό και είμαι σίγουρος πως το έχεις νιώσει κι εσύ.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 29/06/2010 08:40:55


Ναι τώρα κατάλαβα τι εννοείς φίλε zip, σ' ευχαριστώ και τώρα κατάλαβα τι θέλει να πει και ο δόκτωρ
Τώρα κατάλαβα για ποια αλήθεια μιλάτε... εντάξει, λίγο χαζή μόνο χιχιχι μην το πείτε πουθενά όμως!
Την καλημέρα μου

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 01:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μη νομίζεις πως χρειάζονται ένα βουνό από τεχνικές και τρόπους για να φτάσει κανείς την αλήθεια.

Οι τεχνικές και οι τρόποι μπορούν να γίνουν χαώδεις και βουνό, μόνο όταν δέν τις καταλαβαίνεις,όταν δέν ξέρεις.Στην πραγματικότητα όλα είναι πολύ απλά.Αν καταλαβαίνεις, επινοείς δικές σου τεχνικές,ποιό προσιτές σε εσένα.

Χωρίς τεχνικές και χωρίς την δική σου ενέργεια, δέν μπορείς να κάνεις τίποτα.Η αλήθεια θα έρθει σε εσένα με τον ποιό φυσικό απο όλους τους τρόπους,με την διαφορά όμως οτι θα χρειαστούν χιλιάδες ή και περισσότερα χρόνια,απο ενσάρκωση σε ενσάρκωση,βιώνοντας σε κάθε ζωή καινούρια πράγματα,έτσι ώστε να ολοκληρωθείς και να εξελιχθείς.Οι τεχνικές επιταχύνουν αυτήν την διαδικασία έτσι ώστε να αρκεί μια ζωή για να ανέβεις ένα ή και περισσότερα επίπεδα.

Το να φτάσει κάποιος στην υπέρτατη αλήθεια-να ανεβεί δηλαδή όλα τα επίπεδα και να γίνει ένα με όλα,γιατί αυτός είναι ο αληθινός εαυτός,-είναι κάτι που απαιτεί ολοκληρωτική θυσία.

Όλα αυτά που βιώνουμε είναι αληθινά(η πηγή αντιγράφει τον εαυτό της και εκδηλώνεται),απο αυτήν την οπτική,υπάρχουμε μέσα στην αλήθεια και το μόνο που αρκεί είναι να την νιώσουμε,να ζούμε δηλαδή.


Εγώ δέν μιλάω για αυτό,ο καθένας μπορεί να το καταφέρει αυτό,το ζητούμενο είναι να θυμηθούμε τον λόγο που βρισκόμαστε εδώ.

Απο όσο ξέρω,ο λόγος που βρισκόμαστε σε αυτόν τον πλανήτη,είναι σοβαρός,έχουμε έρθει για να τον θεραπεύσουμε(αφού πρώτα θυμηθούμε τους εαυτούς μας και θεραπευτούμε οι ίδιοι).


Εγώ εκτιμώ οτι αυτός που θέλει να βρεί την αλήθεια, ειλικρινά όπως λές,θα καθοδηγηθεί απο τον εσωτερικό εαυτό του σε αυτήν,αλλά στον δρόμο προς αυτήν,αναγκαστικά θα υπάρχουν τεχνικές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 11:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρομαι που επιστρέψαμε πάλι (σχεδόν) όλοι
Αλλά ήρθε η ώρα για εμένα να παίξω τον συνήγορο του διαβόλου
Και να κάνω λάθος, πολύ λάθος ερωτήσεις
quote:
Η αλήθεια δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό, το εξωγήινο ή κάτι το ονειρικό. Είναι υπαρξιακή κατάσταση, βιώνεται και νιώθεται. Αυτός που ψάχνει πραγματικά και αναζητά ειλικρινά την αλήθεια, έρχεται πιο κοντά σ' αυτήν σιγά σιγά. Και σ' αυτό το "ταξίδι" του, η αλήθεια κάποια στιγμή τον βρίσκει και τον πετυχαίνει, χωρίς ο ίδιος να το καταλάβει και να το αντιληφθεί νοητικά.

Ωραία όλα αυτά.. αυθεντικές στιγμές..αυθεντική ζωή.. ΑΛΛΑ
Αν κάποιος παρ'όλα..νιώθει κάπως..περιορισμένος(..υπάρχει άραγε τέτοια περίπτωση;)και ότι αυτό το μέρος..τον πνίγει..τι πρέπει να κάνει τότε;
Φυσικά προϋπόθεση για αυτη τη τελευταία ερώτηση είναι να είναι αληθινό το κίνητρο..εκτός και αν το κίνητρο είναι μία δικιά μας δημιουργία, οπότε τότε θα πρέπει ίσως να αναρωτηθούμε αν αυτό είναι αυθεντικό, καθώς και ο τρόπος ζωής μας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/06/2010 12:11:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 13:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρομαι που επιστρέψαμε πάλι (σχεδόν) όλοι

Αλλά ήρθε η ώρα για εμένα να παίξω τον συνήγορο του διαβόλου
Και να κάνω λάθος, πολύ λάθος ερωτήσεις

quote:
Η αλήθεια δεν είναι κάτι το εξωπραγματικό, το εξωγήινο ή κάτι το ονειρικό. Είναι υπαρξιακή κατάσταση, βιώνεται και νιώθεται. Αυτός που ψάχνει πραγματικά και αναζητά ειλικρινά την αλήθεια, έρχεται πιο κοντά σ' αυτήν σιγά σιγά. Και σ' αυτό το "ταξίδι" του, η αλήθεια κάποια στιγμή τον βρίσκει και τον πετυχαίνει, χωρίς ο ίδιος να το καταλάβει και να το αντιληφθεί νοητικά.

Ωραία όλα αυτά.. αυθεντικές στιγμές..αυθεντική ζωή.. ΑΛΛΑ
Αν κάποιος παρ'όλα..νιώθει κάπως..περιορισμένος(..υπάρχει άραγε τέτοια περίπτωση;)και ότι αυτό το μέρος..τον πνίγει..τι πρέπει να κάνει τότε;
Φυσικά προϋπόθεση για αυτη τη τελευταία ερώτηση είναι να είναι αληθινό το κίνητρο..εκτός και αν το κίνητρο είναι μία δικιά μας δημιουργία, οπότε τότε θα πρέπει ίσως να αναρωτηθούμε αν αυτό είναι αυθεντικό, καθώς και ο τρόπος ζωής μας.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 30/06/2010 12:11:34


Νομίζω ότι μπορεί να νιώθεις έτσι (δηλαδή κάπως περιορισμένος... πνιγμένος κλπ.) αν δεν ακολουθείς τον δρόμο της αλήθειας της ψυχής σου, και όχι μόνο εγκεφαλικά, αλλά να τον κάνεις και τρόπο ζωής.
Την καλημέρα μου:)


"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 13:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Aν κάποιος παρ'όλα..νιώθει κάπως..περιορισμένος(..υπάρχει άραγε τέτοια περίπτωση;)και ότι αυτό το μέρος..τον πνίγει..τι πρέπει να κάνει τότε;

Χμ ... θα ήθελα να μου πεις φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, τι εννοείς όταν λες πως κάποιος νιώθει περιορισμένος, δηλ. τι ερμηνεία δίνεις εσύ στην λέξη "περιορισμός" και γιατί νομίζεις πως κάποιος μπορεί να αισθάνεται έτσι. Π.χ πες μου έναν περιορισμό λόγου χάρην που αισθάνεται ο σημερινός άνθρωπος.

Πρόσεξε λίγο κάτι > λέμε π.χ "αυτό το μέρος με πνίγει". Πόσο αλήθεια είναι αυτό ; Είναι αλήθεια ; Υπάρχει μέρος - στην κυριολεξία δηλ. - που να πνίγει κάποιον ; Ας πούμε ναι. Μια φυλακή π.χ, ένα κελί φυλακής. Και αυτό το μέρος, ποιος το έχει φτιάξει ; Ποιος φτιάχνει κελιά φυλακής ; Ο άνθρωπος. Δηλ. ξέρεις τι γίνεται εδώ ; Ο ίδιος ο άνθρωπος φτιάχνει τα μέρη αυτά [ είτε λέγονται αυτά κελιά φυλακών, είτε κελιά απομόνωσης, είτε - αν θες - διαμερίσματα (γιατί και τα διαμερίσματα κελιά είναι)] και μετά έρχεται και λέει : αυτό το μέρος με πνίγει! Μα βρε ανόητε άνθρωπε ... (εννοώ όλους μας), εσύ το έφτιαξες αυτό το μέρος!

Το μυστικό είναι λοιπόν, στο γιατί φτιάχνουμε πράγματα (κελιά π.χ, διαμερίσματα, ή οποιεσδήποτε έτσι "στενόχωρες" καταστάσεις) που μας πνίγουν. Πόσο ηλίθιοι μπορεί να είμαστε δηλ ; Δηλ. με λίγα λόγια, έχω φτιάξει την ζωή μου, εγώ, εγώ είμαι ο κατ' εξοχήν υπεύθυνος δηλ. την έχω φτιάξει στενόχωρη και μετά λέω "ουφ, δεν μπορώ, αυτή η κατάσταση με πνίγει!"

Κατ' εμέ, αυτός που αισθάνεται περιορισμένος, θα πρέπει να βρει τι ακριβώς έκανε ο ίδιος για να αισθάνεται έτσι. Καταλαβαίνεις ; Όλοι οι άνθρωποι βαθιά μέσα τους είναι ελεύθεροι. Γιατί όμως αισθάνονται περιορισμένοι ; Γιατί έχουν φτιάξει οι ίδιοι για τους εαυτούς τους αυτούς τους περιορισμούς.

Πες μου π.χ αισθάνεσαι εσύ περιορισμένος ; Σε περιορίζει κάτι ; Σε πνίγει ; Τι έκανες εσύ για να αισθάνεσαι ή - αν θες το αντίστροφο - τι ΔΕΝ έκανες για να ΜΗΝ αισθάνεσαι έτσι ; Εδώ τώρα, μπορεί προσωπικά να μην έχεις ευθύνη. Δηλ. ένας άνθρωπος δεν είναι δολοφόνος, όμως υπάρχουν κελιά φυλακής για να φυλακίζονται οι δολοφόνοι, έτσι ; Εδώ, η ευθύνη δεν είναι προσωπική, αλλά συλλογική, γιατί ένας άνθρωπος είναι μέρος ενός συνόλου. Του συνόλου της ανθρωπότητας. Γι' αυτό λέμε πως ένας άνθρωπος κουβαλάει πάνω του όλη την ιστορία της ανθρωπότητας. Έστω και ένας άλλος να υπάρξει σ' αυτό το σύνολο που να είναι δολοφόνος, ωπ! εμφανίζεται μια συλλογική ευθύνη που βαραίνει όλους τους υπολοίπους. Και αυτή η συλλογική ευθύνη είναι που φτιάχνει κελιά και περιορισμούς.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 13:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα, θα πει κάποιος, εγώ δεν σκότωσα, δεν είμαι δολοφόνος. Χα! Πόσο αλήθεια είναι αυτό ; Όταν υπάρχει έστω και ένας δολοφόνος, τότε κι εγώ, κι εσύ και όλοι μας είμαστε κατά μία έννοια δολοφόνοι. Κατά ποια έννοια ; Κατά την έννοια μιας συμμετοχής στον φόνο. Ποιον φόνο ; Τον "φόνο" της ανθρώπινης συνείδησης και συνειδητότητας. Αφήσαμε να δολοφονείται καθημερινά η συνείδησή μας. Δολοφονούμε καθημερινά την συνειδητότητά μας. Είμαστε ασυνείδητοι. Ε, αφού είμαστε ασυνείδητοι, ε, κάποιος θα βρεθεί που θα κάνει πράξη αυτή την ασυνειδησία μας. Κάποιος θα βρεθεί να κάνει έναν φόνο, κάποιος από μας θα γίνει δηλ. δολοφόνος. Αυτή είναι η ευθύνη που έχουμε. Αντί λοιπόν να αναγνωρίσουμε την ευθύνη μας, κάνουμε κάτι πολύ πιο εύκολο. Φτιάχνουμε φυλακές για να φυλακίζουμε τους δολοφόνους και επικαλούμαστε μια έννοια που και γι' αυτήν μαύρα μεσάνυχτα έχουμε, την έννοια της δικαιοσύνης.

Δικαιοσύνη δεν είναι να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας και να δικάζουμε έναν δολοφόνο γιατί σκότωσε. Πρωτού φτάσει αυτός ο δολοφόνος να σκοτώσει, έχουν υπάρξει εκατοντάδες άλλες "δολοφονίες" που συντελέστηκαν - εν αγνοία μας βέβαια - αλλά με μια σιωπηλή συμμετοχή μας. Έχουμε κάνει "σιωπηρή αποδοχή κληρονομιάς" όλων των δολοφονιών της ανθρωπότητας. Αλλά παρ' όλα αυτά έχουμε και δικαστήρια και φυλακές.

Η ανοησία των ανθρώπων δεν περιγράφεται δηλ.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 30/06/2010 13:56:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 14:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην πραγματικότητα, δεν υπάρχει κανενός είδους περιορισμός και ο άνθρωπος είναι ελεύθερος να μπορεί να κάνει αυτό που πραγματικά θέλει. Με δύο βασικές προϋποθέσεις : α) Πρέπει να γνωρίζει πραγματικά ποιος είναι και β) Να γνωρίζει πραγματικά τι θέλει να κάνει. Αν υπάρχουν αυτές οι προϋποθέσεις, η έννοια του "περιορισμού" δεν υφίσταται για κανέναν.

quote:
Αν κάποιος παρ'όλα..νιώθει κάπως..περιορισμένος(..υπάρχει άραγε τέτοια περίπτωση;)και ότι αυτό το μέρος..τον πνίγει..τι πρέπει να κάνει τότε;

Τότε πρέπει να βρει το περιορισμό του και να τον μελετήσει. Να τον κάνει κόσκινο, να τον δει απ' όλες τις μεριές του. Ποιος είναι ο "περιορισμός" του, τι είναι ο "περιορισμός" του, είναι στ' αλήθεια "περιορισμός" ή μήπως νόμιζει ο ίδιος πως είναι ; Πως δημιουργήθηκε, γιατί δημιουργήθηκε, πως εξελίχθηκε, αν εξελίχθηκε, τι συνετέλεσε για να δημιουργηθεί, γιατί συνετέλεσε. Όλα αυτά θα πρέπει να τα ψάξει. Να τα ερευνήσει. Αν το κάνει αυτό κι αν βρει όλες τις απαντήσεις σε όλα αυτά, χωρίς να κρύβεται πίσω από τον εαυτό του, τότε θα δει πως ο "περιορισμός" του δεν θα υπάρχει πια.

quote:
Αν κάποιος παρ'όλα..νιώθει κάπως..περιορισμένος(..υπάρχει άραγε τέτοια περίπτωση;)και ότι αυτό το μέρος..τον πνίγει..τι πρέπει να κάνει τότε;

Τότε θα πρέπει να χρησιμοποιήσει τον "περιορισμό" του για να περιορίσει την ασχολία μαζί του. Θα πρέπει δηλ. να περιοριστεί στο να μην ασχολείται με τον "περιορισμό" του. Θεραπεύω τον "ιό" με τον εαυτό του δηλ. βάζω το φίδι να δαγκώσει την γλώσσα του που λέμε.

Όσο προχωράμε, το level ανεβαίνει βέβαια, και για να το κάνει αυτό κάποιος, δηλ. να βάλει το φίδι (τον περιορισμό) να δαγκώσει την γλώσσα του, πρέπει να είναι γνώστης, πολύ καλός γνώστης, κάποιων πραγμάτων. Κατ' αρχήν, θα πρέπει να είναι πολύ καλός γνώστης του ίδιου του "περιορισμού" του, έτσι ώστε να μπορεί να βρει ένα αδύνατο σημείο του "περιορισμού" του και να χτυπήσει τον "περιορισμό" του με κάποιο άλλο είδους - πάλι - περιορισμού.

quote:
Αν κάποιος παρ'όλα..νιώθει κάπως..περιορισμένος(..υπάρχει άραγε τέτοια περίπτωση;)και ότι αυτό το μέρος..τον πνίγει..τι πρέπει να κάνει τότε;

Τότε αφήνει τον "περιορισμό" του να τον διαλύσει. Δεν προβάλει καμία αντίσταση, αφήνει τον "περιορισμό" του να του περιορίσει όλο του το είναι, να τον φτάσει δηλ. στον πάτο που λέμε. Η οργή του "περιορισμού" δεν είναι είναι αιώνια. Κάποια στιγμή θα σταματήσει. Και κάποια στιγμή ο ίδιος ο "περιορισμός" θα χάσει την δύναμή του, κι από μόνος του θα εξαφανισθεί.

Διαλέγεις και παίρνεις φίλε Dr Jekyll Mr Hyde,

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 30/06/2010 14:24:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 15:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην τρομερή και εξελιγμένη - χα, χα! - κοινωνία μας υπάρχει ο όρος "ελεύθερος με περιοριστικούς όρους". Δηλ. σ' αφήνω ελεύθερο, δεν σε φυλακίζω αλλά σου περιορίζω π.χ την έξοδό σου από την χώρα. Δηλ. δεν σε φυλακίζω αλλά σε "φυλακίζω". Αυτός ο περιορισμός γίνεται στο όνομα της "δικαιοσύνης". Κατ' εμέ γίνεται στο όνομα της ανθρώπινης βλακείας, γιατί ένας άνθρωπος που ζει με περιοριστικούς όρους, κατ' αρχήν δεν είναι ελεύθερος. - Όμως προσοχή ! Αυτό δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να είναι ελεύθερος ΜΕΣΑ στον περιορισμό του γιατί γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που είναι ελεύθεροι μέσα σε περιοριστικούς όρους που είτε τους έχουν επιβληθεί είτε οι ίδιοι έχουν φτιάξει για τους εαυτούς τους - http://www.youtube.com/watch?v=I9gAqx3BCdE

Αυτό είναι ένα παράδειγμα του πόσο ψεύτες είμαστε. Πόσο ψεύτες δηλ. πρώτα στους ίδιους μας τους εαυτούς και μετά σ' αυτούς που επιβάλλεται αυτός ο περιορισμός. Εδώ βέβαια έχουμε την περίπτωση μιας επιβολής ενός περιορισμού ως απόδοση δικαιοσύνης.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 30/06/2010 15:16:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2010, 16:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χμ ... θα ήθελα να μου πεις φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, τι εννοείς όταν λες πως κάποιος νιώθει περιορισμένος, δηλ. τι ερμηνεία δίνεις εσύ στην λέξη "περιορισμός" και γιατί νομίζεις πως κάποιος μπορεί να αισθάνεται έτσι. Π.χ πες μου έναν περιορισμό λόγου χάρην που αισθάνεται ο σημερινός άνθρωπος.

He can't fly, for one
Απλά..λέω..ότι αυτό τον κόσμο θα λέγαμε ότι τον διέπουν κάποιοι "νόμοι"¨..νόμοι τους οποίους εγώ..είμαι υπχρεωμένος να τους ανέχομαι; Και γιατί να μην ανέχομαι τα "εγώ" μου, και αυτούς τους νόμους να τους ανέχομαι;
(Κάνοντας πάλι τον συνήγορο του διαβόλου)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2010, 15:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Χμ ... θα ήθελα να μου πεις φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, τι εννοείς όταν λες πως κάποιος νιώθει περιορισμένος, δηλ. τι ερμηνεία δίνεις εσύ στην λέξη "περιορισμός" και γιατί νομίζεις πως κάποιος μπορεί να αισθάνεται έτσι. Π.χ πες μου έναν περιορισμό λόγου χάρην που αισθάνεται ο σημερινός άνθρωπος.

He can't fly, for one
Απλά..λέω..ότι αυτό τον κόσμο θα λέγαμε ότι τον διέπουν κάποιοι "νόμοι"¨..νόμοι τους οποίους εγώ..είμαι υπχρεωμένος να τους ανέχομαι; Και γιατί να μην ανέχομαι τα "εγώ" μου, και αυτούς τους νόμους να τους ανέχομαι;
(Κάνοντας πάλι τον συνήγορο του διαβόλου)


Γειά σου Ντοτόρο μου...

Πριν απο τα ρήματα.."διέπομαι" και "ανέχομαι" θα πρέπει να εισάγουμε στην συζήτηση το ρήμα "υπόκειμαι"...αλλα και στο πώς αυτό ρήμα-έννοια αρχίζει να αποκτά ενεργό υπόσταση και με ποιές παραμέτρους...

Κολυμβητής γίνομαι εφόσον μπώ στην θάλασσα...ορειβάτης εφόσον ανέβω στο βουνό...σκιέρ εφόσον κάνω σκί...και σε όλα τα επιμέρους υφίστανται και οι εκ των πραγμάτων "νόμοι"...στους οποίους εκ των πραγμάτων υπο-κείμεθα και θεωρούμε a-priori ότι γνωρίζουμε πρίν αναλάβουμε το "εγχείρημα"...!

Κάθε ανάληψη και για το οτιδήποτε, οποιαδήποτε και αν είναι αυτή θέτει κανόνες ... άρα και περιορισμούς...στους οποίους υποκείμεθα εφόσον ενεργητικά κινηθούμε προς αυτήν την δράση-κίνηση..

Εσύ τι λές Ντοτόρο???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2010, 16:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, βεβαίως και ισχύουν τα όσα λες. Όμως εμένα δε με απασχολεί να γίνω ούτε καλός κολυμβητής, ούτε και καλός ορειβάτης.. με ενδιαφέρει πολύ απλά να μην υπο-κειμαι, σε τίποτα.. τόσο δύσκολο είναι αυτο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2010, 19:34:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι, βεβαίως και ισχύουν τα όσα λες. Όμως εμένα δε με απασχολεί να γίνω ούτε καλός κολυμβητής, ούτε και καλός ορειβάτης.. με ενδιαφέρει πολύ απλά να μην υπο-κειμαι, σε τίποτα.. τόσο δύσκολο είναι αυτο;

Απ'οτι φαίνεται ... "ναί"...για όλους μας!

Εκτός και αν μένεις ακίνητος και δεν συμμετέχεις σε τίποτα...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2010, 21:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οτι αξίζει κάποιος το παίρνει.Για να είναι κάποιος ελεύθερος θα πρέπει να το αξίζει πραγματικά.Κανένας απο τους ασυνείδητους δέν είναι ελεύθερος,ακόμα και άν μπορεί να ταξιδέψει όπου θέλει και να έχει ότι θέλει στην γή. Αυτό είναι μια πλάνη.

Αναγκαστικά συνδεόμαστε με τους ανθρώπους γύρω μας,δέν μπορούμε να ζήσουμε χωρίς αυτούς,ή αν το κάνουμε θα σημαίνει πολύ απλά οτι δέν είμαστε άνθρωποι.

Το πρόβλημα της ελευθερίας κατα την γνώμη μου,έχει δύο κατευθύνσεις.Η μία είναι οριζόντια,και έχει να κάνει με τις σχέσεις μας με τους άλλους ανθρώπους,και η άλλη είναι κάθετη και έχει να κάνει με την σχέση με τον θεό πηγή μας. Στην οριζόντια κατεύθυνση,τα άσχημα συναισθήματα και πράξεις,παίζουν καταλυτικό ρόλο γιατί πάνε και έρχονται,τα στέλνεις και σου τα στέλνουν και τελειωμό δέν έχει αυτό το πρόγραμμα,κοιτάξτε τις αντιμαχίες εδω μέσα.Ετσι κάποιος νιώθει εξαρτημένος(φυλακισμένος) και είναι, απο την στιγμή που συνεχίζει να υπερασπίζει το εγώ του.

Στην κάθετη κατεύθυνηση, το μπλοκάρισμα του dna μας απο το κάρμα,δέν μας αφήνει να θυμηθούμε κάτι πέρα απο αυτό που βλέπουμε.Δέν μας επιτρέπει καν την αιώνια ζωή,η οποία θα έπρεπε να είναι δεδομένη απο την ροή της ενέργειας στον κεντρικό αγωγό. Ο κάθετος δρόμος,είναι άδειος απο τους περισσότερους ανθρώπους και αυτή είναι η αιτία της δυστυχίας τους.Μπορεί να έχουν τα πάντα και να έχουν καλές σχέσεις με τους άλλους,αλλά δέν γνωρίζουν,ζούν στην άγνοια και απο την στιγμή που ζείς στην άγνοια,εύκολα μπορείς να κάνεις και το λάθος.Επιπλέον έχουν αποδεχτεί τον φυσικό θάνατο και άλλες αρρώστιες χωρίς κάν να φέρουν αντίσταση.

Η επαφή μας με τον θεό πηγή,(γνώση της εσωτερική επιστήμης και ενεργοποίηση της ροής της ενέργειας απο την πηγή στο σώμα μας) και η καλές σχέσεις μας με τους άλλους,είναι αυτά που χρειάζονται κατα την γνώμη μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 15:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι..

Αυτό που μετρά περισσότερο από τις λέξεις είναι τα έργα που κάνουμε. Διαβάζω ενδιαφέροντα πράγματα και αυτά μπορεί να μην τελειώσουν ποτέ… κάποιο έργο γίνεται; Δηλ λέει ο Ζιπ:

quote:
Αν ξεκινάς απ' αυτό που είσαι, τότε δεν θα βρεις ποτέ ποιος είσαι. Αυτό είναι το μέγα λάθος που κάνουμε. Δεν ξεκινάμε απ' αυτό που είμαστε, γιατί αυτό που είμαστε είναι αυτό που νομίζουμε πως είμαστε. Άλλο αυτό που είμαστε, κι άλλο αυτό που νομίζουμε πως είμαστε.
Ξεκινάμε απ' αυτό που δεν είμαστε, απ' αυτό που δεν γνωρίζουμε. Δεν γνωρίζουμε ποιοι είμαστε και ξεκινάμε να βρούμε ποιοι είμαστε. Αν γνωρίζαμε, τότε δεν θα ξεκινούσαμε καν ένα τέτοιο δύσκολο "ταξίδι".
Αν ξέρω ποιος είμαι, γιατί να ψάξω να βρω ποιος είμαι ; Το θέμα είναι πως αυτό που λέω πως "ξέρω", δεν είναι αυτό που πραγματικά ξέρω, αλλά αυτό που νομίζω πως ξέρω.
Όταν ο άνθρωπος κατανοήσει αυτήν την διαφορά, τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα γι' αυτόν.

Άξια έχει το έργο.. τι κάνατε για αυτό; Πως ξεκινά κανείς να δημιουργεί αυτή την απόσταση μεταξύ αυτού που ΕΙΝΑΙ και αυτού που νομίζει ότι είναι; Θα είχε αξία να μελετηθεί και να συζητηθεί το έργο.. το έργο του καθενός. Αυτό έχει αξία επειδή έχει το βίωμα. Πρώτα το έργο και μετά οι λέξεις… αλλιώς κινδυνεύουμε να μείνουμε στις λέξεις..
Συγγνώμη για την παρέμβαση μου … φιλικά


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2010, 21:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητοί μου φίλοι..

Αυτό που μετρά περισσότερο από τις λέξεις είναι τα έργα που κάνουμε. Διαβάζω ενδιαφέροντα πράγματα και αυτά μπορεί να μην τελειώσουν ποτέ… κάποιο έργο γίνεται; Δηλ λέει ο Ζιπ:

quote:
Αν ξεκινάς απ' αυτό που είσαι, τότε δεν θα βρεις ποτέ ποιος είσαι. Αυτό είναι το μέγα λάθος που κάνουμε. Δεν ξεκινάμε απ' αυτό που είμαστε, γιατί αυτό που είμαστε είναι αυτό που νομίζουμε πως είμαστε. Άλλο αυτό που είμαστε, κι άλλο αυτό που νομίζουμε πως είμαστε.
Ξεκινάμε απ' αυτό που δεν είμαστε, απ' αυτό που δεν γνωρίζουμε. Δεν γνωρίζουμε ποιοι είμαστε και ξεκινάμε να βρούμε ποιοι είμαστε. Αν γνωρίζαμε, τότε δεν θα ξεκινούσαμε καν ένα τέτοιο δύσκολο "ταξίδι".
Αν ξέρω ποιος είμαι, γιατί να ψάξω να βρω ποιος είμαι ; Το θέμα είναι πως αυτό που λέω πως "ξέρω", δεν είναι αυτό που πραγματικά ξέρω, αλλά αυτό που νομίζω πως ξέρω.
Όταν ο άνθρωπος κατανοήσει αυτήν την διαφορά, τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα γι' αυτόν.

Άξια έχει το έργο.. τι κάνατε για αυτό; Πως ξεκινά κανείς να δημιουργεί αυτή την απόσταση μεταξύ αυτού που ΕΙΝΑΙ και αυτού που νομίζει ότι είναι; Θα είχε αξία να μελετηθεί και να συζητηθεί το έργο.. το έργο του καθενός. Αυτό έχει αξία επειδή έχει το βίωμα. Πρώτα το έργο και μετά οι λέξεις… αλλιώς κινδυνεύουμε να μείνουμε στις λέξεις..
Συγγνώμη για την παρέμβαση μου … φιλικά


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Καλησπερα φίλε "ένας υπηρέτης"...

Πές μου ποιό είναι ή εμφανίζεται για σένα ως οικουμενικό αίτημα και ανάγκη...δεν μιλάω γι'αγάπη...σεβασμό..ή το οτιδήποτε άλλο αντίστοιχο , αυτά αποτελούν εργαλεία και δυνητικά αποκτώνται -θεωρητικά πάντα- μέσα απο την επιδραστικότητα που ενδεχομένως μπορεί ο καθένας να έχει επι του εαυτού του και που οδηγεί στην αυτο-γνωσία και μετέπειτα στην αναγνώριση των συνανθρώπων του...

Ποιό είναι το "οικουμενικό αίτημα" φίλε μου , των ανθρώπων..όλων μας???


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 09:35:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός

Από όσο μπορώ να διακρίνω ,δεν μπορεί να υπάρχει ένα οικουμενικό αίτημα για όλους επειδή ο κάθε άνθρωπος ζει μέσα σε ένα δικό του ψυχολογικό κόσμο..έτσι ακόμα και η οικουμενικότητα γίνεται ή μεταφράζεται σύμφωνα με την υποκειμενικότητα του καθενός.

Υπάρχουν οι άνθρωποι που κατά κύριο βάρος ύπαρξης έχουν τα ψυχολογικά κέντρα δηλ λειτουργούν με το ένστικτο, το κινητικό και το σεξουαλικό. Αυτοί οι άνθρωποι λέγονται εικαστικοί. Δεν φιλοσοφούν και δεν προβληματίζονται με αυτά που με ρωτάς.

Μετά υπάρχουν οι άνθρωποι της πίστης. Αυτοί οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να ακολουθήσουν κάτι δια μέσω της πίστης χωρίς να πολύ σκεφτούν. Μπορούν να οργανωθούν γύρω από μια θρησκεία ή κάποια αίρεση. Δεν χρειάζεται να σκεφτούν για αυτά που πιστεύουν επειδή έχουν σκεφτεί οι άλλοι για αυτούς. Το κέντρο βαρύτητας είναι το συναισθηματικό.

Μετά υπάρχουν οι άνθρωποι που το κέντρο βαρύτητας είναι το διανοητικό. Αυτοί οι άνθρωποι ψάχνονται! Ερευνούν ,φιλοσοφούν, έχουν ανησυχίες και πάνε από την μια ιδέα στην αλλα ιδέα ψάχνοντας μια λύση σε αυτά που του προβληματίζουν. Δεν ακολούθου κάτι χωρίς πρώτα να το έχουν περάσει από το διανοητικό τους κέντρο.

Μετά υπάρχουν οι άνθρωποι που σαν κέντρο βαρύτητας έχουν την αυτοσυνείδηση ή κατευθύνονται ως προς αυτήν. Αυτοί οι άνθρωποι εξετάζουν αυτό που είναι όχι μέσα από μια ιδέα αλλα ¨μέσα¨ από την ίδια την συνείδηση… και αυτό δεν τελειώνει εδώ!

Τώρα.. αγαπητέ μου φίλε καταλαβαίνεις γιατί δεν μπορώ να σου δώσω μια απάντηση σε αυτό που με ρωτάς. Αυτό που είναι οικουμενικό για εμένα μπορεί να μην είναι για εσένα ή μπορεί και να είναι..αλλα σίγουρα για κάποιον άλλον δεν είναι.

Εσύ είσαι ένα άτομο που έρευνας..ψάχνεις..ανακαλύπτεις. Πόσες φορές έχεις βρεθεί να πιάνεις τον εαυτό σου ότι αυτά τα οποία σκέφτεσαι ή τα οποία ανακαλύπτεις είναι εντελώς άχρηστα για κάποιους ανθρώπους; Δεν τα θέλουν, δεν τους απασχολούν και δεν θέλουν να χάσουν τον χρόνο τους με αυτά!

Μπορεί να υπάρχει μια οικουμενική αλήθεια μέσα σε αυτή την απειρότητα.. αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα όντα ενδιαφέρονται για αυτήν… και πιστεύω πως αυτό που λέω είναι ολοφάνερο από τα παραδείγματα που έχουμε στην ζωή μας. Επίσης κοίτα τα άτομα που ενδιαφέρονται για αυτήν την οικουμενική αλήθεια ..πως την προσεγγίζουν και πόσες συγκρούσεις υπάρχουν. Αυτό για εμένα δείχνει ότι οι συγκρούσεις είναι διανοητικές.. και καμία διανόηση δεν μπορεί να συλλάβει αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Έτσι όλοι οι διανοούμενοι, οι σκεπτικιστές, , οι υλιστές, οι άθεοι, οι πιστοί, και όλοι όσοι ακλουθούν μια ιδέα και όχι αυτό που πραγματικά ΕΙΝΑΙ θα σφάζονται μπροστά από την πόρτα της Αλήθειας χωρίς ποτέ να περνούν «πίσω» από αυτήν.
Θυμήσου τον πύργο της ΒΑΒΕΛ. Ήθελαν να φτάσουν τον θεό..δηλ την οικουμενική αλήθεια..

Εσύ αγαπητέ μου φίλε μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που με ρωτάς;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 09:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός

Από όσο μπορώ να διακρίνω ,δεν μπορεί να υπάρχει ένα οικουμενικό αίτημα για όλους επειδή ο κάθε άνθρωπος ζει μέσα σε ένα δικό του ψυχολογικό κόσμο..έτσι ακόμα και η οικουμενικότητα γίνεται ή μεταφράζεται σύμφωνα με την υποκειμενικότητα του καθενός.

Υπάρχουν οι άνθρωποι που κατά κύριο βάρος ύπαρξης έχουν τα ψυχολογικά κέντρα δηλ λειτουργούν με το ένστικτο, το κινητικό και το σεξουαλικό. Αυτοί οι άνθρωποι λέγονται εικαστικοί. Δεν φιλοσοφούν και δεν προβληματίζονται με αυτά που με ρωτάς.

Μετά υπάρχουν οι άνθρωποι της πίστης. Αυτοί οι άνθρωποι είναι έτοιμοι να ακολουθήσουν κάτι δια μέσω της πίστης χωρίς να πολύ σκεφτούν. Μπορούν να οργανωθούν γύρω από μια θρησκεία ή κάποια αίρεση. Δεν χρειάζεται να σκεφτούν για αυτά που πιστεύουν επειδή έχουν σκεφτεί οι άλλοι για αυτούς. Το κέντρο βαρύτητας είναι το συναισθηματικό.

Μετά υπάρχουν οι άνθρωποι που το κέντρο βαρύτητας είναι το διανοητικό. Αυτοί οι άνθρωποι ψάχνονται, ερευνούν ,φιλοσοφούν, έχουν ανησυχίες και πάνε από την μια ιδέα στην αλλη ιδέα ψάχνοντας μια λύση σε αυτά που τους προβληματίζουν. Δεν ακολούθουν κάτι χωρίς πρώτα να το έχουν περάσει από το διανοητικό τους κέντρο.

Μετά υπάρχουν οι άνθρωποι που σαν κέντρο βαρύτητας έχουν την αυτοσυνείδηση ή κατευθύνονται ως προς αυτήν. Αυτοί οι άνθρωποι εξετάζουν αυτό που είναι όχι μέσα από μια ιδέα αλλα ¨μέσα¨ από την ίδια την συνείδηση… και αυτό δεν τελειώνει εδώ!

Τώρα.. αγαπητέ μου φίλε καταλαβαίνεις γιατί δεν μπορώ να σου δώσω μια απάντηση σε αυτό που με ρωτάς. Αυτό που είναι οικουμενικό για εμένα μπορεί να μην είναι για εσένα ή μπορεί και να είναι..αλλα σίγουρα για κάποιον άλλον δεν είναι.

Εσύ είσαι ένα άτομο που έρευνας..ψάχνεις..ανακαλύπτεις. Πόσες φορές έχεις βρεθεί να πιάνεις τον εαυτό σου ότι αυτά τα οποία σκέφτεσαι ή τα οποία ανακαλύπτεις είναι εντελώς άχρηστα για κάποιους ανθρώπους; Δεν τα θέλουν, δεν τους απασχολούν και δεν θέλουν να χάσουν τον χρόνο τους με αυτά!

Μπορεί να υπάρχει μια οικουμενική αλήθεια μέσα σε αυτή την απειρότητα.. αλλα αυτό δεν σημαίνει ότι όλα τα όντα ενδιαφέρονται για αυτήν… και πιστεύω πως αυτό που λέω είναι ολοφάνερο από τα παραδείγματα που έχουμε στην ζωή μας. Επίσης κοίτα τα άτομα που ενδιαφέρονται για αυτήν την οικουμενική αλήθεια ..πως την προσεγγίζουν και πόσες συγκρούσεις υπάρχουν. Αυτό για εμένα δείχνει ότι οι συγκρούσεις είναι διανοητικές.. και καμία διανόηση δεν μπορεί να συλλάβει αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Έτσι όλοι οι διανοούμενοι, οι σκεπτικιστές, , οι υλιστές, οι άθεοι, οι πιστοί, και όλοι όσοι ακλουθούν μια ιδέα και όχι αυτό που πραγματικά ΕΙΝΑΙ θα σφάζονται μπροστά από την πόρτα της Αλήθειας χωρίς ποτέ να περνούν «πίσω» από αυτήν.
Θυμήσου τον πύργο της ΒΑΒΕΛ. Ήθελαν να φτάσουν τον θεό..δηλ την οικουμενική αλήθεια..

Εσύ αγαπητέ μου φίλε μπορείς να απαντήσεις σε αυτό που με ρωτάς;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 05/07/2010 09:39:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 09:51:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλε "ένας υπηρέτης"...

Έχω την αίσθηση , ότι ως "οικουμενικό αίτημα" εμφανίζεται κάτι κοινό , πέρα απο ιδεολογίες και επιμέρους πεποιθήσεις...

-Η ανάγκη της επικοινωνίας!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy