ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 14:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση. Να θυμώσει συνειδητά, να εκφράσει αυτόν τον θυμό του και να έχει και ενσυνείδητο λόγο που το κάνει αυτό. Σ' αυτήν την περίπτωση το δίκαιο του λόγου του υπάρχει και καλώς θυμώνει και καλώς εκφράζει αυτόν τον θυμό του. Όμως αυτός ο θυμός στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θυμός αλλά δικαιοσύνη.


Όταν λέω "δεν είναι θυμός αλλά δικαιοσύνη", εννοώ πως προέρχεται από το αίσθημα του δικαίου, της δικαιοσύνης. Κι αυτό το είδος του θυμού, είναι οφέλιμο, δεν είναι βλαβερό για τον άνθρωπο. Ο συνηθισμένος άνθρωπος αντιλαμβάνεται το δίκαιο και το άδικο με τον ίδιο τρόπο που αντιλαμβάνεται το καλό και το κακό. Ο θυμός λοιπόν που προέρχεται από το αίσθημα της αδικίας που αντιλαμβάνεται ένας άνθρωπος πως του συμβαίνει, ενεργοποιεί την αντίδραση του δικαίου του και αυτό παίρνει την μορφή ενός άλλου συναισθήματος που ονομάζεται "θυμός". Πολλά από αυτά που συνηθίζουμε να ονομάζουμε "άσχημα" ή "σκοτεινά" συναισθήματα ενεργοποιούνται από το δίκαιο. Βέβαια, για να εξηγήσουμε τι πραγματικά σημαίνει "δίκαιο" και "άδικο" και τι πραγματικά σημαίνει η έννοια της δικαιοσύνης, θα χρειαζόμασταν άλλο ένα τέτοιο θέμα με άλλες τόσες σελίδες.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 14:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ενσυνείδητος άνθρωπος αντιλαμβάνεται τι του συμβαίνει και γιατί του συμβαίνει - έχει λόγο δηλ. - αυτό που του συμβαίνει. Γνωρίζει λοιπόν πως αυτό που του συμβαίνει δεν του συμβαίνει ερήμην του αλλά πως ο ίδιος το κάνει να συμβαίνει. Όταν ένας ενσυνείδητος άνθρωπος θυμώνει, τότε ο θυμός του έχει λόγο ύπαρξης γιατί υπάρχει από τον ίδιο. Ο ίδιος τον δημιούργησε και καλώς τον δημιούργησε.

Οι περισσότεροι άνθρωποι θυμώνουν, επειδή τους κάνουν κάποιοι άλλοι να θυμώνουν. Σ' αυτήν την περίπτωση, ο θυμός αυτών των ανθρώπων δεν είναι αυτοδημιούργητος αλλά είναι ... "πάσα" των άλλων σ' αυτούς. Δηλ. θυμώνω εγώ και πασσάρω, μεταδίδω, μεταβιβάζω τον δικό μου θυμό στον συνάνθρωπό μου. Επειδή ο συνάνθρωπός μου δεν μπορεί να το αντιληφθεί αυτό, επειδή είναι ασυνείδητος και δεν αντιλαμβάνεται τι αισθάνεται και γιατί το αισθάνεται, νομίζει πως ο θυμός του είναι δικός του. Στην πραγματικότητα όμως, εγώ του τον πάσσαρα. Στην πραγματικότητα οι άνθρωποι θυμώνουν με τον θυμό κάποιου άλλου και όχι με τον δικό τους θυμό, γιατί αν το αντιλαμβάνονταν αυτό - αυτήν την πάσα δηλ. - τότε δεν θα θύμωναν.

Για τον συνηθισμένο άνθρωπο, η αιτία της δυστυχίας του είναι πάντα κάτι άλλο εκτός από τον εαυτό του. Πάντα φταίει ο διπλανός του, πάντα φταίει ο συνάνθρωπός του που τον έκανε να θυμώσει, που τον έκανε να βρίσει, που τον έκανε να συμπεριφερθεί όπως συμπεριφέρθηκε, π.χ άσχημα. Αυτό γίνεται γιατί στον συνηθισμένο άνθρωπο τα πάντα του συμβαίνουν ερήμην του. Δεν αντιλαμβάνεται πως ο θυμός του, στην ουσία δεν είναι δικός του αλλά κάποιου άλλου που απλώς του τον "πάσσαρε" και ο ίδιος δέχτηκε αυτήν την πάσα και έγινε αποδέκτης της μπαλιάς.

Ο ενσυνείδητος άνθρωπος όμως, δεν χρειάζεται καμία πάσα για να θυμώσει και δεν χρειάζεται κανέναν άλλον συνάνθρωπό του για να τον κάνει να θυμώσει. Θυμώνει επειδή αντιλαμβάνεται την αδικία, επειδή αντιλαμβάνεται το ψέμα, την υποκρισία, την παγαποντιά. Αυτός ο θυμός είναι απόλυτα δικαιολογημένος, έχει λόγο ύπαρξης δηλ. και - προσέξτε - ακόμη και στο δικαστήριο, στην Δικαιοσύνη δηλ. αναγνωρίζεται ως ελαφρυντικό.

Θύμωσε και τον χτύπησε, π.χ ο ίδιος ο Ιησούς στον ναό είναι θυμωμένος. Πολύ θυμωμένος. Είναι όμως συνειδητά θυμωμένος. Χτυπάει, τα κάνει γης μαδιάμ. Δεν έχετε αναρρωτηθεί ποτέ, πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που διδάσκει την αγάπη να συμπεριφέρεται με τόσο μίσος στο ναό και στους εμπόρους που είχαν στήσει εκεί την πραμάτεια τους ; Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που διδάσκει να αγαπάς τον πλησίον σου με τα ελαττώματά του, να πάει και να τα κάνει γης μαδιάμ στο ναό ; Που είναι η αγάπη του πλησίον δηλ. ; Αυτή η πράξη του Ιησού δεν είναι διόλου αντιφατική. Δεν έρχεται σε σύγκρουση με την διδασκαλία του, ακριβώς επειδή είναι συνειδητή πράξη και έχει λόγο ύπαρξης.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 08/01/2010 15:06:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 14:57:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος που βρίσκεται στην «επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας της ουσίας του» δεν μπορεί να έχει κανέναν λογο να θυμώσει ..επειδή η δυαδικότητα, το δικό μου και το δικό σου …η πόλωση, τα αντίθετα .. τα εγώ και η προσωπικότητα δεν υπάρχουν.

Το θύμωσες με λογο ή χωρίς λογο είναι του εγώ. Ή είχες λογο που θύμωσες ή δεν είχες!!!!!

Ο Θυμός ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ . Ο ΘΥΜΟς ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΙΝΑΙ «ΦΥΣΙΚΗ» ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΘΕΤΑ!!!

Για αυτό σου λέω συνεχώς ότι προσεγγίζεις τον εσωτερισμό διανοητικά. Αυτά τα λάθη είναι του νου που θέλει να τα ξέρει όλα και αν δεν τα ξέρει τότε φτιάχνει κάτι για να ξέρει!!


Τώρα αν το δούμε όχι από την πλευρά της συνείδηση αλλά από την πλευρά της προσωπικότητας και των εγώ.. καλά τα λες… κάπως πρέπει να εκφραστεί αυτός ο θυμός. Όλοι μπορούμε να έχουμε έναν ενσυνείδητο λογο για να θυμώσουμε ..Αλλά αυτό δεν είναι αποτέλεσμα της αφυπνισμένης συνείδηση είναι το αποτέλεσμα ενός ψυχολογικού ελαττώματος.

quote:
Ο ενσυνείδητος θυμός είναι ένα απόλυτα φυσικό και φυσιολογικό συναίσθημα και καλώς υπάρχει και καλώς εκφράζεται.

Ένας φιλος μου λέει « ο θυμός είναι σαν τον εμετό ..θα τον πεταγες ποτέ πάνω στον άλλο;»

Και ξέρεις και κάτι άλλο λες

quote:
Αν δεν υπήρχε ο ενσυνείδητος θυμός, τότε θα έφτυνες κάποιον κι αυτός θα έλεγε "ψιχαλίζει". Δεν είναι ο στόχος μας να φτάσουμε σε μια τέτοια κατάσταση. Στόχος είναι να γνωρίσουμε τι αισθανόμαστε. Να το γνωρίσουμε καλά, απ' όλες τις μεριές του. Και θα θυμώσουμε και θα κλάψουμε και θα γελάσουμε και θα βρίσουμε και θα χαρούμε και θα λυπηθούμε και θα αισθανθούμε μοναξιά, θλίψη, μίσος και αγάπη. Το θέμα είναι να γνωρίζουμε τι αισθανόμαστε, να ξέρουμε τα συναισθήματά μας. Κανένα συναίσθημα, φυσικό συναίσθημα δεν είναι άσχημο. Όλα υπάρχουν γιατί πρέπει να υπάρχουν κι όλα έχουν κάποιο λόγο που υπάρχουν και τα αισθανόμαστε. Αυτό σημαίνει άνθρωπος.

Από μια πλευρά και από την οπτική της κοιμισμένης συνείδηση τα λες ωραία.

Αυτό είναι ο άνθρωπος..

quote:
«Και θα θυμώσουμε και θα κλάψουμε και θα γελάσουμε και θα βρίσουμε και θα χαρούμε και θα λυπηθούμε και θα αισθανθούμε μοναξιά, θλίψη, μίσος και αγάπη Το θέμα είναι να γνωρίζουμε τι αισθανόμαστε, να ξέρουμε τα συναισθήματά μας.»

Στο εσωτερισμό το θέμα δεν είναι αυτό.. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ;. Αυτός ΤΟ ΠΟΙΟΣ; ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.

Δεν λέω πως δεν πρέπει να γνωρίσει κάποιος τα συναισθήματα του.. αλλά το να παραμείνει κάποιος εκεί δεν αφυπνίζει την συνείδηση. Δεν εισέρχεται στο μη –δυαδικό στο «φυσικό» στην ουσία την πέρα από όλες τις προσδοκίες και τις εντυπώσεις και τα νοητικά περιεχόμενα…πέρα από όλα τα εγώ και τις πολώσεις.

Καλέ μου zip..η συνείδηση δεν είναι κάποιο εγώ, εγώ, εγώ, εγώ εγώ, εγώ, εγώ, εγώ. Αυτή είναι η διάφορα μας. Τα βλέπεις όλα από τον νου…όχι από την συνείδηση!! Αν είχες έστω και μια φορά την «οπτική» της συνείδηση ..θα ήξερες..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 15:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ένας φιλος μου λέει « ο θυμός είναι σαν τον εμετό ..θα τον πεταγες ποτέ πάνω στον άλλο;»


Σωστά το λέει. Αλλά το λέει μισά. Ο εμετός - από την άλλη μεριά - ωφελεί σε πολλές περιπτώσεις τον άνθρωπο. Μετά τον εμετό, στρώνει το στομάχι που λέμε και μερικές φορές οι γιατροί τον προκαλλούν εσκεμμένα σ' αυτούς που πάσχουν από ... στομαχικές διαταραχές. Με εννοείς ; Αμφιβάλλω.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 08/01/2010 15:18:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 15:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Στο εσωτερισμό το θέμα δεν είναι αυτό.. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΙΟΣ;. Αυτός ΤΟ ΠΟΙΟΣ; ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΑΥΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.


Στον Εσωτερισμό ; Στον Εσωτερισμό τον δικό σου θες να πεις ...

Τα συναισθήματα στον άνθρωπο υπάρχουν και καλώς υπάρχουν. Η ταύτιση αυτή μπορεί απλά να είναι ένα αίσθημα. Αν ταυτίζεται λοιπόν ο άνθρωπος με αυτό, καλά κάνει και ταυτίζεται. Αίσθημα είναι και η Αγάπη. Για σκέψου κάποιος να ταυτιστεί με αυτήν ... τι καλά που θα 'ταν, ε ;

Δεν υπάρχουν καλά και κακά συναισθήματα. Αν ο άνθρωπος αισθάνεται τι του συμβαίνει, καλώς αισθάνεται και μίσος, καλώς αισθάνεται και θυμό, καλώς αισθάνεται και πόνο και χαρά και λύπη και ότι άλλο θες. To ΠΟΙΟΣ τα αισθάνεται όλα αυτά είναι απλό : ο άνθρωπος.

Δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία. Γι' αυτό και σου απαντάει " To ΠΟΙΟΣ τα αισθάνεται όλα αυτά είναι απλό : ο άνθρωπος". Γιατί η απάντηση στο ΠΟΙΟΣ είναι πάντα η ίδια γι' αυτόν. Για σένα το ΠΟΙΟΣ είναι κάθε φορά και διαφορετικό. Για μένα είναι πάντα ίδιο.

Εγώ είμαι αυτός που τα αισθάνεται όλα αυτά, εγώ είμαι αυτός που θα θυμώσω, που θα κλάψω, που θα βρίσω, που θα χαρώ, που θα αποδώσω δίκαιο στον άλλον, εγώ είμαι αυτός που θα αφαιρέσω δίκαιο από κάποιον άλλον, που θα γελάσω, που θα αγαπήσω ή θα μισήσω. Εγώ. Γιατί εγώ είμαι άνθρωπος. Εσύ ακόμη ψάχνεις αυτό το ΠΟΙΟΣ. Εγώ δεν ψάχνω τον εαυτό μου ΥΠΗΡΕΤΗ. Αυτή είναι η διαφορά μας. Εσύ ψάχνεις τον δικό σου γι' αυτό συνέχεια ρωτάς "ΠΟΙΟΣ". Καλά κάνεις που ρωτάς, μονάχα έτσι θα τον βρεις αλλά μη ρωτάς εμένα. Από μένα θα παίρνεις ΠΑΝΤΑ την ίδια απάντηση.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 08/01/2010 15:48:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 15:38:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η αληθινή μας φύση ..η ουσία μας δεν έρχεται και φεύγει όπως ο θυμός ή κάποιο άλλο αρνητικό αλλά και θετικό συναίσθημα ..αλλά παραμένει αναλίωτη στο πυρήνα αυτού που είμαστε. Δεν ηρθαμε σε αυτόν τον κόσμο με τον θυμό ,ούτε με την λίπη, ούτε με το τι είναι δίκαιο και το άδικο.. Ηρθαμε με αυτό που είμαστε ..με την ουσία μας. Όλα τα αλλά είναι ψυχολογικά επιπρόσθετα. Είναι ψυχολογικά κατασκευάσματα.

Κάποιος που αναζητεί πραγματικά ..πρέπει να βρει αυτό με το οποίο ηρθε ..το αναλιωτο ..το πυρήνα αυτού που είναι..την ουσία του, την πέρα από όλα τα νομίζω και τις νοητικές εντυπώσεις και τα παράγωγα του νου!

Όλα τα αλλά όσο σκληρό και αν είναι …είναι χάσιμο χρόνου. Αυτό το χάσιμο του χρόνου είναι μια περιπέτεια του νου μέσα σε σοφιστείες, λέξεις, εντυπώσεις αντιθέσεις, κόντρες, επιχειρήματα και εγωισμούς. Όλα αυτά οδηγούν την συνείδηση στο δεύτερο θάνατο…;;;

Αυτή η ζωή φεύγει οικτρά μέσα από τα χέρια μας σαν το νερό που εξατμίζεται από τον ήλιο..

Τι και αν γεμίσουμε 100 σελίδες τι κι αν πούμε εκείνο ή το άλλο. Αν δεν «βρούμε» αυτό που είμαστε τότε θα ψάχνουμε να βρούμε ένα λογο γιατί ζήσαμε. αλλά ακόμα και αυτό θα είναι κάτι ψεύτικο κάτι που είναι στην περιφέρεια και όχι στο κέντρο..την ουσία.

Ερχόμαστε άγραφοι σαν λευκά χαρτιά και μετά γεμίζουμε από αυτά που μας γράφουν οι γονείς, οι παπάδες, η κοινωνία, οι πολιτική οι στρατιωτικοί το εθνος.

Παίρνουμε μια εκπαίδευση και διαμορφώνουμε έναν χαρακτήρα και μια προσωπικότητα που είναι ικανή να ανταποκρίνεται σε όλα αυτά. Όλα αυτά είναι η περιφέρεια ..τα γραμμένα ..όχι τα άγραφα!!

Ο άνθρωπος ζει συνεχώς στην περιφέρεια.. και αυτός είναι ο άνθρωπο σου φίλε ζιπ.

Ο άνθρωπος όμως είναι πολύ περισσότερα από αυτό και αυτό τα ανακαλύπτει αυτός που αλλάζει από την περιφέρεια στο κέντρο. Δεν είναι κάποιος που μπορεί να βλέπει την περιφέρεια και το κέντρο αλλά το ίδιο το κέντρο αποκτά την επίγνωση της παρουσίας του…φυσικά και αυθόρμητα..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 15:57:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτή η ζωή φεύγει οικτρά μέσα από τα χέρια μας σαν το νερό που εξατμίζεται από τον ήλιο..

Τι και αν γεμίσουμε 100 σελίδες τι κι αν πούμε εκείνο ή το άλλο. Αν δεν «βρούμε» αυτό που είμαστε τότε θα ψάχνουμε να βρούμε ένα λογο γιατί ζήσαμε. αλλά ακόμα και αυτό θα είναι κάτι ψεύτικο κάτι που είναι στην περιφέρεια και όχι στο κέντρο..την ουσία.

Ερχόμαστε άγραφοι σαν λευκά χαρτιά και μετά γεμίζουμε από αυτά που μας γράφουν οι γονείς, οι παπάδες, η κοινωνία, οι πολιτική οι στρατιωτικοί το εθνος.

Παίρνουμε μια εκπαίδευση και διαμορφώνουμε έναν χαρακτήρα και μια προσωπικότητα που είναι ικανή να ανταποκρίνεται σε όλα αυτά. Όλα αυτά είναι η περιφέρεια ..τα γραμμένα ..όχι τα άγραφα!!


Καλά τα λες ... με συγκίνησες ... έτσι μου 'ρχεται να βάλω τα κλάμματα. Υποθέτω και οι αναγνώστες σου το ίδιο θα αισθανθούν. Παρά τούτο, δεν με πείθεις ούτε για τις προθέσεις σου ούτε για τον λόγο που συνεχίζεις να γράφεις αυτά που γράφεις, έτσι όπως τα γράφεις.

Το να υπερασπίζεσαι μια σχολή ή έναν Λόγο (με την έννοια της διδασκαλίας δηλ.) δεν είναι κακό. Κακό είναι να θεωρείς αυτούς που δεν συμφωνούν με όλα αυτά κακούς. Αυτό να προσέξεις.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 16:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία. Γι' αυτό και σου απαντάει " To ΠΟΙΟΣ τα αισθάνεται όλα αυτά είναι απλό : ο άνθρωπος". Γιατί η απάντηση στο ΠΟΙΟΣ είναι πάντα η ίδια γι' αυτόν.

Να ήξερες ποσό τραγικό είναι αυτό που λες..

quote:
ότι μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία.

ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟΣ ο άνθρωπος..ο ολοκληρωμένος.. να μην εισαι ικανός να ξέρει τι είναι η αστρική προβολή ,να αντιτίθεσαι στην τηλεπάθεια, να μην ξέρεις τι είναι η ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΝΟΥ.

Να λές πως η Διαίσθηση είναι ένα τυχαίο γεγονός ,να μην ξέρεις τίποτα για τα ΑΚΑΣΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ και για την προέλευση του ανθρώπου, να μην ξέρεις κάτι από την προηγουμένη ζωή σου ,να μην μπορείς συνειδητά να ταξιδέψεις με το σώμα σου μέσα από κάποια άλλη διάσταση.

Να σου φαίνεται γέλιο το ότι κάποιος αφήνει το σώμα του και ταξιδεύει σε οποίο μέρος θέλει της γης.

Να μην έχεις ιδέα ότι η συνείδηση μπορεί να αφήσει όχι μονό το φυσικό σώμα αλλά και το αστρικό και να εισέλθει σε ένα νέο πεδίο αντιλήψεις και μετά από αυτό μπορεί να εισέλθει στην καθαρή αντίληψη και πολλά αλλά..

Καλέ μου φίλε ζιπ να ήξερες πως ακούγεται να λες

quote:
ότι μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία

και να μην ξέρεις τίποτα από τα παραπάνω και όχι μονό αυτό ,αλλά και να τα πολεμάς με βρισιές με υπεροψία και με πολλά αλλά που πολλοί μέσα στο φορουν έχουν δει να κανείς και να λες.

Ξέρεις πόσοι άνθρωποι έχουν από τις παραπάνω εμπειρίες και δεν έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία; Ξέρεις; Παρά πολλοί. Στα μάτια τους καλέ μου ζιπ ξέρεις πως φαίνεσαι… πραγματικά… φίλε μου ..τι να σου πω…

Καλέ μου φίλε ζιπ…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 17:06:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το να υπερασπίζεσαι μια σχολή ή έναν Λόγο (με την έννοια της διδασκαλίας δηλ.) δεν είναι κακό. Κακό είναι να θεωρείς αυτούς που δεν συμφωνούν με όλα αυτά κακούς. Αυτό να προσέξεις.


Χαχ.. καλέ μου ζιπ στο είπα και πριν ,ότι το πρόβλημα σου είναι η προκατάληψη σου σε μια ετικέτα. (και δεν καυχιέμαι ούτε και πανηγυρίζω ότι είμαι μάντης ..καταλαβαίνεις ..έτσι..;)

Αν ήταν να προσέξω αυτό που λες δεν θα αναφερόμουν στο μήνυμα του wholemind που αναφερει τον Βούδα ,τον Σανκάρα , τον Πανταζάλι , τους χριστιανοί νηπτικοί, τους σούφι, το πλάτωνα και οι πλατωνικοί, τον Πλωτίνο.

Αντίθετα.. αν διάβασες είπα ότι όλοι τους στην ουσία τους συμφωνούν.

Στην πραγματικότητα ειπα:

Πολλές ετικέτες αλλά...μια πραγματικότητα πέρα από όλες τις λέξεις!!
.

Επίσης έχω πει αν θυμάσαι


quote:
ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.


1. Ο μέσα κύκλος ονομάζετε εσωτερικός.

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο βρίσκονται όλα τα όντα που έχουν επιτύχει την ανώτερη υπαρξιακή κατάσταση που είναι δυνατή. Τέτοια όντα είναι ο Χριστός ο Κετσαλκοατλ ο Κρισνα και άλλοι.

Αυτά τα όντα είναι ελεύθερα από τα ψυχολογικά ελαττώματα τις αδυναμίες και τα πάθη. Έχουν ελεύθερη βούληση και σε καμιά περίπτωση δεν είναι μηχανικοί .Οι πράξεις τους είναι σε αρμονία με την κατανόηση τους και οι κατανόηση τους με τις πράξεις τους.

Επίσης δεν μπορεί να υπάρχουν διαφωνίες ανάμεσα τους αλλά ούτε διαφορές ως προς την κατανόηση τους.

Οι δραστηριότητες τους είναι απόλυτα συντονισμένες και οδηγούν σε ένα κοινό στόχο και όλα αυτά γιατί βασίζονται σε μια κοινή και ταυτόσημη κατανόηση.


Βλέπεις δεν έχω τέτοια κολλήματα. Δεν με ενδιαφέρει το όνομα ή η ετικέτα, η μια σχολή η μια θρησκεία. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει η σωστή κατεύθυνση.. αυτή που οδηγεί στην ουσία και όχι σε οτιδήποτε άλλο. Ας λέγεται και τσαρλαντανπιπον δεν με ενδιαφέρει το όνομα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/01/2010 17:10:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 18:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ζιπ...Εγώ είμαι αυτός που τα αισθάνεται όλα αυτά, εγώ είμαι αυτός που θα θυμώσω, που θα κλάψω, που θα βρίσω, που θα χαρώ, που θα αποδώσω δίκαιο στον άλλον, εγώ είμαι αυτός που θα αφαιρέσω δίκαιο από κάποιον άλλον, που θα γελάσω, που θα αγαπήσω ή θα μισήσω. Εγώ. Γιατί εγώ είμαι άνθρωπος. Εσύ ακόμη ψάχνεις αυτό το ΠΟΙΟΣ. Εγώ δεν ψάχνω τον εαυτό μου ΥΠΗΡΕΤΗ. Αυτή είναι η διαφορά μας. Εσύ ψάχνεις τον δικό σου γι' αυτό συνέχεια ρωτάς "ΠΟΙΟΣ". Καλά κάνεις που ρωτάς, μονάχα έτσι θα τον βρεις αλλά μη ρωτάς εμένα. Από μένα θα παίρνεις ΠΑΝΤΑ την ίδια απάντηση.

Ναι πράγματι θα παίρνω πάντα την ιδία απάντηση εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ, εγώ . Καλέ μου ζιπ αυτό δεν είναι ολοκλήρωση αλλά αυταπάτη!

Θυμάσαι τι έγραψα;

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ..

Εγώ είμαι πατέρας
Εγώ είμαι γιος
Εγώ είμαι αδελφός
Εγώ είμαι φίλος
Εγώ είμαι σοβαρός
Εγώ είμαι αστείος
Εγώ είμαι κοντός
Εγώ είμαι ψηλός
Εγώ είμαι Έλληνας
Εγώ είμαι Άγγλος
Εγώ είμαι Ιταλός
Εγώ είμαι μαύρος
Εγώ είμαι άσπρος
Εγώ είμαι ευτυχισμένος
Εγώ είμαι στεναχωρημένος
Εγώ είμαι το σώμα
Εγώ είμαι ο νους
Εγώ είμαι καλός
Εγώ είμαι κακός
Εγώ είμαι επιτυχημένος
Εγώ είμαι αποτυχημένος

Αυτά τα εγώ και πολλά άλλα ,δεν είναι παρά ένας προσδιορισμός από αυτό που δεν είμαστε.. Αυτά τα εγώ είναι ο εσφαλμένος εαυτός και δεν είναι ένα εγώ αλλά πολλά.

Αυτήν την ψευδαίσθηση, ότι είναι ένα συνεχές εγώ, γίνεται από την γρήγορη εναλλαγή του ενός εγώ στο άλλο εγώ. Από την μια σκέψη στην άλλη σκέψη . Από την μια φλυαρία στην άλλη φλυαρία. Από τον ένα συνειρμό στον άλλο συνειρμό,από την μια ταύτιση στην άλλη ταύτιση….Σαν μια έλικα που γυρίζει και οι πολλές προπέλες φαίνονται σαν να μην ξεχωρίζουν.

Αυτό που «Είναι».. βρίσκεται στο κενό μεταξύ του ενός εγώ στο άλλο εγώ. Βρίσκεται στο κενό μεταξύ από την μια σκέψη στην άλλη σκέψη. Βρίσκεται στο κενό μεταξύ από την μια φλυαρία στην άλλη φλυαρία. Κ.λ.π
Μέσα σε αυτό το κενό δεν υπάρχει ο προσδιορισμός ..αλλά ο «ανοιχτός χώρος»

Μέσα σε αυτόν τον «ανοιχτό χώρο» δεν μπορεί να σταθει κανένα εγώ, κανένας προσδιορισμός. Μέσα σε αυτό το κενό ή τον «ανοιχτό χώρο» βρίσκεται η παρουσία του ανείπωτου!

Μέσα από αυτό τον «ανοιχτό χώρο» υπάρχει η «γνώση» που δεν προέρχεται από τους άλλους. Μέσα από αυτό τον «ανοιχτό χώρο» υπάρχει η «γνώση» που δεν είναι το αποτέλεσμα της μνήμης. Αυτός ο «ανοιχτός χώρος» δεν έχει έννοιες μέσα ή έξω και δεν είναι καμιά επινόηση!


Βλέπεις αυτά τα εγώ επαναλαμβάνεις

quote:
ZIP ..Εγώ είμαι αυτός που τα αισθάνεται όλα αυτά, εγώ είμαι αυτός που θα θυμώσω, που θα κλάψω, που θα βρίσω, που θα χαρώ, που θα αποδώσω δίκαιο στον άλλον, εγώ είμαι αυτός που θα αφαιρέσω δίκαιο από κάποιον άλλον, που θα γελάσω, που θα αγαπήσω ή θα μισήσω. Εγώ. Γιατί εγώ είμαι άνθρωπος. Εσύ ακόμη ψάχνεις αυτό το ΠΟΙΟΣ;

Και σου είναι αδύνατον να καταλάβεις ότι το «ποιος» βρίσκεται..

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ... Μέσα σε αυτό το κενό δεν υπάρχει ο προσδιορισμός ..αλλά ο «ανοιχτός χώρος»

Μέσα σε αυτόν τον «ανοιχτό χώρο» δεν μπορεί να σταθει κανένα εγώ, κανένας προσδιορισμός. Μέσα σε αυτό το κενό ή τον «ανοιχτό χώρο» βρίσκεται η παρουσία του ανείπωτου!


ΚΑΙ Ξέρεις ΓΙΑΤΙ; .. ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙς ΑΛΛΑ ΘΑ ΖΗΣΕΙς!!

Νομίζεις ότι ρωτώ για να μάθω όχι καλέ μου φίλε.. απλά δίνεται υπό μορφή ερώτησης επειδή είναι ανείπωτο. Η απάντηση βρίσκεται στην σιωπηλή επίγνωση της παρουσίας του. Σε αυτό προτρέπω ..και όχι γιατι πραγματικά ρωτώ για να μάθω!!

.

quote:
Εγώ δεν ψάχνω τον εαυτό μου ΥΠΗΡΕΤΗ

Με τόσα εγώ πώς να τον ψάξεις ..είναι σχεδόν αδύνατον!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/01/2010 18:17:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 19:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Θύμωσε και τον χτύπησε, π.χ ο ίδιος ο Ιησούς στον ναό είναι θυμωμένος. Πολύ θυμωμένος. Είναι όμως συνειδητά θυμωμένος. Χτυπάει, τα κάνει γης μαδιάμ. Δεν έχετε αναρρωτηθεί ποτέ, πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που διδάσκει την αγάπη να συμπεριφέρεται με τόσο μίσος στο ναό και στους εμπόρους που είχαν στήσει εκεί την πραμάτεια τους ; Πως είναι δυνατόν ένας άνθρωπος που διδάσκει να αγαπάς τον πλησίον σου με τα ελαττώματά του, να πάει και να τα κάνει γης μαδιάμ στο ναό ; Που είναι η αγάπη του πλησίον δηλ. ; Αυτή η πράξη του Ιησού δεν είναι διόλου αντιφατική. Δεν έρχεται σε σύγκρουση με την διδασκαλία του, ακριβώς επειδή είναι συνειδητή πράξη και έχει λόγο ύπαρξης.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 08/01/2010 15:06:40



Αυτή είναι η πλήρης απάντηση .

Φυσικά και ελέγχεται .

Ενσυνείδητος (ελεγχόμενος) θυμός λοιπόν .
Ναι αλλά από ποιον ?

Από έναν μεγάλο δάσκαλο της αγάπης .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 20:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ενσυνείδητος (ελεγχόμενος) θυμός λοιπόν .
Ναι αλλά από ποιον ?

Από έναν μεγάλο δάσκαλο της αγάπης .


Και ποιος σε εμποδίζει να μιμηθείς το παράδειγμά του ; Σε εμποδίζει κάποιος ; Αν όχι, τότε να! ένα καλό παράδειγμα ανθρώπου που πρέπει να ακολουθήσεις.

ΥΠΗΡΕΤΗ,

Όταν ένας άνθρωπος γνωρίζει τον εαυτό του, το να χρησιμοποιεί στον λόγο του (είτε γραπτό, είτε προφορικό) την προσωπική αντωνυμία "εγώ", δεν σημαίνει απολύτως τίποτε γι' αυτόν και δεν προσδίδει σ' αυτή την λέξη τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο απ' αυτό που η ίδια η λέξη εξυπηρετεί από μόνη της : την ανθρώπινη επικοινωνία δηλ. με την χρήση ενός συμβολικού κώδικα. Μπορεί λοιπόν - και του δίνεται αυτό το δικαίωμα από τον ίδιο τον Λόγο (την αλήθεια δηλ) - να την χρησιμοποιεί όποτε θέλει, όπως θέλει και όπου θέλει χωρίς φόβο και πάθος. Το τι θα δημιουργήσει στους άλλους αυτή η χρήση της λέξης από τον ίδιο, ούτε τον απασχολεί, ούτε τον ενοχλεί. Όταν ένας άνθρωπος ξέρει ποιος είναι, όταν γνωρίζει τον εαυτό του, η λέξη "εγώ" έχει γι' αυτόν την ίδια έννοια με τις λέξεις "εσύ", "αυτός", "εμείς", "εσείς" και "αυτοί". Αυτός ο άνθρωπος, όταν απευθύνεται στον εαυτό του, απευθύνεται σε όλους ΚΑΙ σε κανέναν. Ο διαχωρισμός του προσωπικού εννοιολογικού επιπέδου δεν γίνεται λοιπόν από τον ίδιο αλλά γίνεται από αυτούς που συνδέουν το προσωπικό με το οικείο.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 20:50:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega και ο ένας υπηρέτης παίζει μερικές φορές ένα θέατρο στα παιδιά του ότι είναι θυμωμένος κλείνοντας το μάτι στην μαμά ..αλλά δεν είναι!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 21:01:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ζιπ

Βλέπω πως χρησιμοποιείς το εγώ και αντιλαμβάνομαι ξεκάθαρα ότι δεν έχεις καμιά σχέση με την ουσία ως βίωμα μέσα στην σιωπηλή επίγνωση. Αν είχες φίλε δεν θα σου έλεγα όλα αυτά αλλά ούτε και εσύ θα τα υπερασπιζόσουν αυτα που λες.


quote:
ΚΑΙ ΕΣΥ ΑΥΤΟΣ ο άνθρωπος..ο ολοκληρωμένος.. να μην εισαι ικανός να ξέρει τι είναι η αστρική προβολή ,να αντιτίθεσαι στην τηλεπάθεια, να μην ξέρεις τι είναι η ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΝΟΥ.
Να λές πως η Διαίσθηση είναι ένα τυχαίο γεγονός ,να μην ξέρεις τίποτα για τα ΑΚΑΣΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ και για την προέλευση του ανθρώπου, να μην ξέρεις κάτι από την προηγουμένη ζωή σου ,να μην μπορείς συνειδητά να ταξιδέψεις με το σώμα σου μέσα από κάποια άλλη διάσταση.
Να σου φαίνεται γέλιο το ότι κάποιος αφήνει το σώμα του και ταξιδεύει σε οποίο μέρος θέλει της γης.
Να μην έχεις ιδέα ότι η συνείδηση μπορεί να αφήσει όχι μονό το φυσικό σώμα αλλά και το αστρικό και να εισέλθει σε ένα νέο πεδίο αντιλήψεις και μετά από αυτό μπορεί να εισέλθει στην καθαρή αντίληψη και πολλά αλλά..
Καλέ μου φίλε ζιπ να ήξερες πως ακούγεται να λες
quote:
________________________________________
Ζιπ ότι μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία
________________________________________
και να μην ξέρεις τίποτα από τα παραπάνω και όχι μονό αυτό ,αλλά και να τα πολεμάς με βρισιές με υπεροψία και με πολλά αλλά που πολλοί μέσα στο φορουν έχουν δει να κανείς και να λες.
Ξέρεις πόσοι άνθρωποι έχουν από τις παραπάνω εμπειρίες και δεν έχουν ολοκληρώσει την διαδικασία; Ξέρεις; Παρά πολλοί. Στα μάτια τους καλέ μου ζιπ ξέρεις πως φαίνεσαι… πραγματικά… φίλε μου ..τι να σου πω…
Καλέ μου φίλε ζιπ…

Για εμένα φίλε μου καλύπτεις ένα ψέμα με πολλά αλλά ψέματα και σοφιστείες.Για κάποιον που έχει ζήσει την σιωπηλή επίγνωση είναι ολοφάνερα αυτά που λες ...,και σίγουρα αυτά τα άτομα υπάρχουν.. Μονό αυτοί μπορούν να στηρίξουν τον λογο μου.. κανένας άλλος..!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/01/2010 21:15:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 21:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Όταν ένας άνθρωπος γνωρίζει τον εαυτό του, το να χρησιμοποιεί στον λόγο του (είτε γραπτό, είτε προφορικό) την προσωπική αντωνυμία "εγώ", δεν σημαίνει απολύτως τίποτε γι' αυτόν και δεν προσδίδει σ' αυτή την λέξη τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο απ' αυτό που η ίδια η λέξη εξυπηρετεί από μόνη της : την ανθρώπινη επικοινωνία δηλ. με την χρήση ενός συμβολικού κώδικα.

Λοιπών καλέ μου φίλε ζιπ.. Το αστρικό επίπεδο ή εξωσωματική εμπειρία είναι ένα αληθινό γεγονός ή είναι μια φαντασία του νου;

Η συνείδηση απελευθερωμένη από τα δεσμά του φυσικού σώματος του αστρικού και του νοητικού τι δυνατότητες έχει;

Τα έχεις απαντήσει ξανά.. αλλά προσπαθώ να σου δείξω την αυταπάτη σου.

Πως μπορείς να γνωρίζεις τον εαυτό σου και να μην γνωρίζεις οτι μπορείς να ταξιδέψεις με την συνείδηση σου σε ένα αλλά μέρος με ένα άλλο σώμα .

Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι φτασμένος για να καταλάβει ότι αυτά που λες δεν στεκουν ..φτάνει μονό να έχει μια απλή εξωσωματική εμπειρία για να καταλάβει το ότι έχεις παγιδευτεί μέσα στον νου σου και στους συλλογισμού σου.

Η ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΝΟΥ!!.....Σου φάνηκε απίστευτη μπουρδα… αλλά εσύ γνωρίζεις τον εαυτό σου…. Καλέ μου ζιπ…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 15:06:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
11/12/2009, zip

Σ' αυτήν την κατασκευή, οφείλω να παραδεχτώ τους wholemind και enlightened. Και είναι ακριβώς αυτό που είχα πει κι εγώ στον alfa-omega, να μην φτιάχνει δηλ. "εχθρούς" αλλά να φτιάχνει "φίλους". Η φράση "θα ήταν καλό κι ο φίλος alfa-omega κάποια στιγμή να σχολιάσει αν συμφωνεί σε όλα αυτά... από τα λεγόμενά του μέχρι τώρα, νομίζω ότι έχει ανάλογες αντιλήψεις... ", το αποδεικνύει. Αλλά μην νομίζετε πως θα κρατήσει και πολύ. Όταν φτιάχνεις ένα ψέμα για να κρύψεις ένα άλλο, τότε το κουβάρι των ψεμάτων μεγαλώνει και μαζί με αυτό μεγαλώνει και το βάρος του. Κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, το κουβάρι αυτό θα γίνει τόσο βαρύ που θα κλατάρει.


Όταν την 11/12/2009 - ακριβώς πριν από έναν μήνα δηλ - έγραφα πως η σύναξη των τεσσάρων (ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, alfa-omega, wholemind & enlightened), δεν θα κρατήσει και πολύ, κάποιοι ξημεροβραδιάζονταν μπροστά στον υπολογιστή τους για να μου αποδείξουν το αντίθετο. Παραδόξως, η τελευταία δημοσίευση του wholemind έγινε την 17/12/2009. Φαίνεται του τελείωσαν τα copy- paste, τι να πεις ... ; Σας το είπα my friends :"η σχέση 4 προς 1 είναι μια σχέση δυσανάλογη αλλά διασκεδαστική". Κρίμα που δεν κράτησε παρά μονάχα 5-6 μέρες ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 17:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε χανασμουσιν ζιπ..

Στο είπα:

«Αυτή η ζωή φεύγει οικτρά μέσα από τα χέρια μας σαν το νερό που εξατμίζεται από τον ήλιο..

Τι και αν γεμίσουμε 100 σελίδες τι κι αν πούμε εκείνο ή το άλλο. Αν δεν «βρούμε» αυτό που είμαστε τότε θα ψάχνουμε να βρούμε ένα λογο γιατί ζήσαμε. αλλά ακόμα και αυτό θα είναι κάτι ψεύτικο κάτι που είναι στην περιφέρεια και όχι στο κέντρο..την ουσία.

Ερχόμαστε άγραφοι σαν λευκά χαρτιά και μετά γεμίζουμε από αυτά που μας γράφουν οι γονείς, οι παπάδες, η κοινωνία, οι πολιτική οι στρατιωτικοί το εθνος.

Παίρνουμε μια εκπαίδευση και διαμορφώνουμε έναν χαρακτήρα και μια προσωπικότητα που είναι ικανή να ανταποκρίνεται σε όλα αυτά. Όλα αυτά είναι η περιφέρεια ..τα γραμμένα ..όχι τα άγραφα!!»

Για αυτό καλέ μου φίλε διασκέδασε τώρα που μπορείς…βρες διαφόρους λόγους που σου δίνουν χαρά..

Αυτοί οι λίγοι.. που ξερόυν την πραγματική χαρά και την ευτυχία.. την βιώνουν πέρα από οποιονδήποτε λογο, πέρα από οποιοιδήποτε σκέψη, πέρα από οποιοδήποτε συναίσθημα, πέρα από το πεπερασμένο και το επιφανειακό.

Πέρα από την φτώχια!! Γιατί όταν δεν μπορείς να έχεις την ευτυχία μέσα σου τότε αναζητάς σαν ζητιάνος την διασκέδαση ..κάτι που θα έρθει από απέξω.

Όταν μέσα σου είσαι «κενός» τότε αναζητάς το ψεύτικο από απέξω να σε αναπληρώσει ..αλλά μετά από λίγο είσαι πάλι άδειος!!

Πολλοί μπορεί να έχουν παραξενευτεί με τον τρόπο μου.. δεν χαϊδεύω κανέναν.. βαράω οπού βρω αυτόν τον γάιδαρο τον νου.. τα ελαττώματα και την προσωπικότητα.. βαράω τα γραμμένα.. την περιφέρεια.. αυτά όλα που δεν είμαστε.. Βαράω όλα τα νομίζω.. πέστε με ηλίθιο.. και ότι έχω μια ανάρμοστη συμπεριφορά για έναν άνθρωπο που ασχολείται με τα πνευματικά..

Αλλά..

Αν δεν «βρούμε» αυτό που είμαστε. Τότε θα ψάχνουμε να βρούμε ένα λογο γιατί ζήσαμε ,ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ κάτι που να μας λέει πως έτσι είναι η ζωή.. αλλά ακόμα και αυτό θα είναι κάτι ψεύτικο. θα είναι κάτι που είναι στην περιφέρεια και όχι στο κέντρο.. την ουσία.

Αυτό είναι το τραγικό!!! Για αυτό όσο μπορώ θα φωνάζω!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/01/2010 20:07:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 20:02:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ναι πράγματι θα παίρνω πάντα την ιδία απάντηση εγώ(1), εγώ(2), εγώ(3), εγώ(4), εγώ(5), εγώ(6), εγώ(7), εγώ(8), εγώ(9), εγώ(10), εγώ(11), εγώ(12), εγώ(13), εγώ(14), εγώ(15), εγώ(16) . Καλέ μου ζιπ αυτό δεν είναι ολοκλήρωση αλλά αυταπάτη!


Πας ένα στοίχημα ; Κοίταξε προσεκτικά : παραπάνω γράφεις 16 φορές ... τι ; ... την ίδια λέξη ! Αυτό και μόνο, θα έπρεπε να σε προβληματίζει. Γιατί ; Γιατί εσύ γράφοντας 16 φορές το "εγώ", εννοείς 16 διαφορετικούς "εαυτούς", ενώ ... εγώ ... γράφοντας μία φορά την λέξη "εγώ" εννοώ 16, κι άλλους 16, κι άλλους 1016 κι άλλους 16,116,116 "εαυτούς" ενοποιημένους, δεμένους, αδιαχώρητους, συμμαζεμένους, αδιάσπαστους, συγκροτημένους, συνδεδεμένους, συναδελφικά και αρμονικά συν-τοποθετημένους και διαλυμένους ... σε έναν & μοναδικό! Αυτό βέβαια σου είναι δύσκολο να το χωνέψεις γιατί δεν γνωρίζεις πως το τέλος του δρόμου συμπίπτει με την αρχή του. Κι αυτό σημαίνει πως στο τέλος τα πολλά γίνονται ένα, τα διάφορα ενοποιούνται, τα χωρισμένα ενώνονται και ... το puzzle ολοκληρώνεται προσφέροντάς σου την ηδονή και την τέρψη μιας ολοκληρωμένης εικόνας ενός υπέροχου και μαγευτικού τοπίου που ονομάζεται ... "Άνθρωπος".

Η διαφορά μου - εκτός του ότι εγώ το έχω φτιάξει αυτό το puzzle - με σένα, είναι ότι εγώ μπορώ να σου δίνω κάθε φορά που κουβεντιάζουμε όποιο κομμάτι του puzzle εγώ συνειδητά επιθυμώ με την ομόφωνη συμφωνία των υπόλοιπων κομματιών του. Μπορεί π.χ - μια και είπα "συμφωνία" - εσύ να ακούς μονάχα το τρομπόνι μου να σολάρει αλλά πίσω υπάρχει ολόκληρη συμφωνική ορχήστρα που παίζει. Ασχέτως αν εσύ ακούς μόνο το σόλο από το τρομπόνι. Μην θαρρείς λοιπόν πως αυτό που ακούς είναι η ορχήστρα. Είναι το μέρος μιας ορχήστρας. Ένα όργανο από την ορχήστρα. Όμως η υπόλοιπη ορχήστρα εξακολουθεί να παίζει. Δεν σταμάτησε. Απλά, εσύ ακούς μονάχα το τρομπόνι και νομίζεις πως ακούς ολόκληρη την ορχήστρα, πως αυτό είναι η ορχήστρα. Κάνε λίγο υπομονή ... σε λίγο θα ακούσεις και το βιολί μου ... Κι άμα ακούσεις και το βιολί μου, μετά θα σου βάλω να ακούσεις και το τσέλο μου και πάει λέγοντας. Μέχρι να καταφέρεις να ακούσεις ένα ένα χωριστά όλα τα όργανα ΚΑΙ μαζί με αυτά να καταφέρεις να ακούσεις KAI ολόκληρη την μουσική, ταυτόχρονα.

Προσωπικά διασκεδάζω αφάνταστα μαζί σου. Αφ' ενός η εμμονή σου να αναφέρεσαι στον εαυτό σου στο γ' ενικό λέγοντας "ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ έκανε αυτό, ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ είπε το άλλο" προσδίδει μια ευχάριστη νότα στην γραφή σου - παρ' όλο που στην πραγματικότητα κατά πάσα πιθανότητα γίνεται ή για το φαίνεσθαι, στο δηλ. και καλά εγώ δεν αναφέρομαι στον εαυτό μου γράφοντας "εγώ" ή από φόβο - αφ' ετέρου η απεγνωσμένη προσπάθειά σου να αποδείξεις τα γραφόμενά σου, πολλές φορές μάλιστα αναζητώντας και την γνώμη των υπολοίπων μελών – πείτε ρε παιδιά πόσο δίκιο έχω - μου δίνει την εντύπωση ενός δραματικά απογοητευμένου ανθρώπου που μόλις ήρθε στο τραπέζι το γεύμα του, ο σερβιτόρος του άρπαξε το σερβίτσιο. Θα σε συμβούλευα λοιπόν my dear, να κρατήσεις πολύ πολύ γερά το πιάτο στο τραπέζι σου. Με τα δυο σου χέρια, μην σου φύγει και να προσπαθήσεις να ρουφήξεις την σούπα των Λόγων μου μέχρι την τελευταία της σταγόνα σαν αχόρταγο μωρό στο ρογοβύζι της μάνας του.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 11/01/2010 20:14:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 20:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παίξε με τα διαφορετικά κομμάτια τις ορχήστρας σου σε ένα όλων όπως λες.

Ταίριαξε την αρχή αυτού του κύκλου με το τέλος του ιδίου κύκλου. Διάλεξε όπως λες ..συνειδητά ποιο εγώ θα παίξεις.

Όλα αυτά αγαπητέ μου είναι η αυταπάτη του κύκλου της περιφέρειας.Εχει απειρα σημεια που κανουν ενα συνολο.

Δεν είσαι ο μαέστρος αλλά τα όργανα. Δεν είσαι το κέντρο αλλά η περιφέρεια ..αυτήν ένωσες. Και αυτό που διαλέγεις συνειδητά να παίζεις δεν είναι παρά η ταύτιση σου με ένα εγώ που παριστάνει τον συνθέτη.

Εσύ διασκεδάζεις αφάνταστα και η ζωή σου εξατμίζεται αφάνταστα μέσα από τα χέρια σου.

Να ήξερες μονό πως ζουν οι φαντασμένοι άνθρωποι στο αστρικό. Αν είχες την ικανότητα να δεις θα σου κοβόταν το γέλιο και η διασκέδαση. Μια βόλτα στις υποδιαστασεις του ορυκτού βασιλείου θα σου πάγωνε το αίμα ..ξέρεις πόσο πολύ διασκεδάζουν εκεί;

Για αυτό σου λέω.. καυχιέσαι ότι έχει ολοκληρώσει και δυστυχώς η συνείδηση σου δεν είναι ικανή να κοιτάξει έξω από αυτά που έχει ταυτιστεί.


Όταν ένας άνθρωπος λέει ότι έχει ολοκληρώσει δεν μπορεί η σιωπή του νου να του φαίνεται μια μπουρδα.

Το ότι δεν γράφουν οι άλλοι θα έπρεπε να σε βάλει σε σκέψεις…

Στο έχω πει ..αν ήξερες πως φαίνεσαι σε αυτούς που έχουν μια αστρική προβολή μια εμπειρία από την σιωπή του νου.. αν ήξερες..

Τώρα το γιατί γράφω… το εχω πει..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 11/01/2010 20:39:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 20:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

θα κατορθώσει να φτάσει σε μία εικονική συμπεριφορά ...


zip
Και τι θα κερδίσει απ' αυτήν την εικονική συμπεριφορά ; Τι θα κερδίσει απ' τους συνανθρώπους του ; Όταν αυτός συμπεριφέρεται εικονικά, εικονική θα είναι και συμπεριφορά των άλλων απέναντί του. Θα μιλάει εικονικά, θα σκέφτεται εικονικά, θα επικοινωνεί εικονικά. Τίποτε απ' όσα θα κάνει κι απ' όσα θα λέει δεν θα είναι πραγματικό αλλά θα είναι εικονικό. Ωραίος τρόπος να ζει κανείς ... σε μια εικονική πραγματικότητα με μια εικονική συμπεριφορά. Το ζήτημα είναι να κατορθώσει να φτάσει σε μια πραγματική συμπεριφορά, όχι σε μια εικονική συμπεριφορά. Αυτό ονομάζεται αυταπάτη.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Αναφέρθηκα στην ψυχή .
Γιατί δεν με διαβάζεις προσεχτικά ?
Για να πεισθεί ένα άτομο να κάνει κάτι που θα του υποδείξει, προτρέψει ένα άλλο άτομο, θα πρέπει να διαμορφωθεί ,δημιουργηθεί μία σχέση εμπιστοσύνης ,μία τυφλή σχέση εμπιστοσύνης μεταξύ των δύο ατόμων.
Θα χρειαστεί ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα .
Η προσωπικότητα και η ψυχή περπατούνε παράλληλα για αρκετό χρονικό διάστημα .
Η μία δεν γνωρίζει την ύπαρξη της άλλης .
Όταν ένα άτομο αρχίζει να αντιλαμβάνεται ότι η προσωπικότητά του και η ψυχή είναι κάτι ξεχωριστό, διαφορετικό, όταν αρχίζει στιγμιαία να ευθυγραμμίζεται η Ψυχή και η προσωπικότητα, τότε αρχίζει και η ροή ενέργειας από την ψυχή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση των αρνητικών και θετικών ιδιοτήτων του. Δηλαδή αρχίζουν να φαίνονται έντονα τα ζεύγη των αντιθέτων.

Η συμπεριφορά μίας τυπικά διαμορφωμένης προσωπικότητας , είναι εικονική , όσο μελετά τον χαρακτήρα της ψυχής θεωρητικά .


Αρχίζει να γίνεται πραγματική , όταν το άτομο αρχίζει να μαθαίνει ότι πρέπει να είναι ταπεινός, ότι τα χρήματα δεν είναι το πρώτο που πρέπει να κυνηγά, ότι η σπουδαιοφάνεια και το να είσαι πρώτος είναι χαρακτηριστικά της προσωπικότητας, να δρα ομαδικά και όχι χωριστικά . Η πρώτη αντίδραση είναι η θλίψη. Αισθάνεται μοναξιά (προσωπική φυσικά), αυτολύπηση , που ανακαλύπτει ότι οι μέχρι τώρα οι αποκαλούμενοι γνωστοί και φίλοι , δεν έχουν κοινά σημεία επαφής με αυτόν .
Αυτή η έκφραση όμως της λύπης ,της θλίψης , είναι ένας χαμηλός κραδασμός ,που αδυνατεί να φτάσει από το αστρικό ,αισθαντικό ,συναισθηματικό σώμα ,από όπου εκπορεύεται, στο επίπεδο της ψυχής ,όπου ο κραδασμός είναι πολύ πιο υψηλός .
Από το μέρος την οπτική γωνία ,την σκοπιά της ψυχής , έχει θλίψει όταν βλέπει ότι η προσωπικότητα με την οποία έχει αρχίσει να έρχεται σε επαφή δεν ακολουθεί τον ορθό δρόμο για τον οποίο ενσαρκώθηκε . Βλέπει την χαμένη ευκαιρία, την ματαιότητα της ενσάρκωσης.

Πρέπει όμως να σεβαστεί την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 21:25:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To ταξίδι λοιπόν ξεκινάει από τον έναν & μοναδικό εαυτό - ο ψεύτικος - και αφού αυτός ο εαυτός διαπαστεί σε 16, σε 1016 και σε 16,116,116 εαυτούς, τελειώνει εκεί που ξεκίνησε. Στον έναν και μοναδικό. Μονάχα που αυτός - ο τελευταίος που είναι μαζί και πρώτος - έχει αλλάξει πια ποιότητα. Δεν είναι ο ψεύτικος ένας και μοναδικός αλλά είναι ο πραγματικός ένας και μοναδικός. Αυτός που ήταν από την πηγή του. Αυτή είναι η αναζήτηση της ρίζας μας, της πηγής και της ουσίας του κάθε ανθρώπου.

Να θυμάσαι κ. Δυστυχίδη μου - αν συνεχίσεις να φωνάζεις αυτό που φωνάζεις και συνεχίσεις στον δρόμο που είσαι - εγώ στο εύχομαι γιατί είσαι επίμονος - πως πάντα θα φτάνεις από εκεί που ξεκίνησες. Αν ξεκίνησες από βράχο, θα φτάσεις στον ίδιο βράχο. Αν ξεκίνησες από χώμα, θα φτάσεις στο ίδιο χώμα. Αν για οποιοδήποτε λόγο ξεκίνησες από βράχο και έφτασες σε κάτι που δεν είναι βράχος, τότε να ξέρεις πως κάτι δεν πάει καλά. Μπορεί να πήρες λάθος δρόμο ή μπορεί να μην έχεις φτάσει ακόμη. Τότε να αναρρωτηθείς, να προβληματιστείς. Ο Εσωτερισμός δεν είναι το κάτι άλλο. Είναι το κάτι ίδιο διαφορετικής όμως ποιότητας.

Μόλις συμπληρώσεις λοιπόν τον κύκλο, θα δεις πως άλλος ένας καινούργιος κύκλος ξεκινάει. Και ξανά μανά απ' την αρχή. Και ξανά μανά ο βράχος δεν θα σου φαίνεται βράχος και ξανά μανά το χώμα δεν θα σου φαίνεται χώμα. Τώρα νομίζεις πως η συνείδησή σου πετάει σε άλλους τόπους. Αυτό δεν είναι Εσωτερισμός. Ο βράχος δεν είναι βράχος για σένα και νομίζεις πως επειδή συμβαίνει αυτό, ανακάλυψες χρυσάφι. Να θυμάσαι ΥΠΗΡΕΤΗ, το χρυσάφι θα εμφανισθεί εμπρός σου, μόλις ο βράχος ξαναγίνει βράχος.

Μην συσσωρεύεις γνώση. Η γνώση είναι απέραντη. Δεν θα σου φτάσει η ζωή σου να την μαζέψεις ολόκληρη και θα χάσεις την ζωή σου μελετώντας τα Ακασικά Αρχεία και την Καμπάλα και ότι άλλη γραφή έρχεται στο φως της πολυμάθειας. Καλό είναι να έχεις πληροφορίες, καλό είναι να διαβάζεις, αλλά δεν είναι αυτός ο δρόμος. [ Παρεπιπτόντως, ποιος σου είπε πως δεν γνωρίζω τα Ακασικά Αρχεία ; ] Λοιπόν, ΥΠΗΡΕΤΗ, για σένα είναι πάρα πολύ δύσκολο τώρα πια. Γιατί ήδη έχεις αφιερώσει μερικά χρόνια της ζωής σου μελετώντας βιβλία και σοφούς. Και ήδη ο βράχος δεν σου φαίνεται πως είναι βράχος. ΜΗΝ ΜΕΝΕΙΣ Σ' ΑΥΤΟ! Στην πραγματικότητα ο βράχος είναι βράχος. Η συνείδηση είναι συνείδηση και όχι φαντασία που σε κάνει να πετάς από 'δω κι από 'κει. Η ουσία των πραγμάτων δεν αλλάζει. Να το θυμάσαι αυτό ΥΠΗΡΕΤΗ.

Να μιλάς απλά, ανθρώπινα. Να μπορεί να σε καταλαβαίνει και ο πιο αγράμματος άνθρωπος. Η Αλήθεια φωλιάζει στην απλότητα. Όσο πιο απλός είναι ο λόγος σου, τόσο πιο πολύ θα φτάνει στις καρδιές των ανθρώπων, τόσο πιο πολύ θα αγγίζει τις ψυχές τους, τόσο πιο πολύ θα παίρνει δύναμη και θα γίνεται ακατανίκητος. Όσο μπερδεύεις τα νοήματα, όσο μπουρδουκλώνεις την σκέψη σου, τόσο απομακρύνεσαι από τους ανθρώπους.

Μην μιλάς για τα υπερφυσικά σου βιώματα. O κόσμος θα σε χλευάσει, θα σε κοροϊδέψει, θα σε πει τρελό. Μάθε την τέχνη του καμουφλάζ. Να ξέρεις να καμουφλάρεσαι καλά, να εμφανίζεσαι μονάχα σε όσους ξέρεις πως σε αγαπούν γι' αυτό που είσαι και σε πιστεύουν γι' αυτό που είσαι. Στους υπόλοιπους, μην δείχνεσαι, μην επιδεικνύεσαι, μην φανερώνεσαι. Θα σε σταυρώσουν, θα σε ποτίσουν με χολή. Μοιραία θα πέσεις θύμα μιας ανόητης κοκορομαχίας να αποδείξεις κάτι που το έχεις νιώσει μονάχα εσύ. Να είσαι συνειδητά πονηρός. Ο φωτισμένος άνθρωπος δεν φαίνεται στους άλλους πως είναι φωτισμένος, δεν φαίνεται στους υπόλοιπους πως είναι διαφορετικός. Δεν μιλάει διαφορετικά από τους υπόλοιπους, είναι έξυπνος και ξέρει πως αν μιλήσει θα έχει την ίδια τύχη με τον Ιησού, με τον Ηράκλειτο ή με τον Πυθαγόρα.

Μην χρησιμοποιείς ανθρώπινο λόγο για τα θεϊκά πράγματα. Δεν φτάνει. Είναι πολύ πολύ μικρός. Είναι στενόχωρος και δεν μπορεί να χωρέσει την ελευθερία τους. Το θεϊκό δεν μπορεί να ειπωθεί με τον ανθρώπινο κώδικα επικοινωνίας. Δεν μπορεί να διδαχθεί με λόγο, να γραφτεί σε κείμενο, να γίνει λέξεις ή σύμβολα, να γίνει ανθρώπινη γνώση. Το αιώνιο δεν μπορείς να το χωρέσεις σε μια πρόταση. Μην ματαιοπονείς.

Μην κατονομάζεις. Το όνομα που δίνεις σήμερα, αύριο δεν θα είναι το ίδιο. Κι εσύ θα παραμένεις έγκλειστος στην ονοματολογία του. Κι όλο θα πολεμάς, κι όλο θα παλεύεις γι' αυτό. Αυτό που είναι τώρα, σε ένα δευτερόλεπτο θα αλλάξει.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 11/01/2010 21:40:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 21:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Γιατί δεν με διαβάζεις προσεχτικά ?


Γιατί δεν χρειάζεται. Έτσι ή αλλιώς, το μυαλό σου είναι σαν κουβάρι και στην ουσία δεν λες απολύτως τίποτε.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 22:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιο πιθανό να είναι και των δυό σας έτσι. Του ενός γιατί προσπαθεί να πείσει τον ανεπίδεκτο και του άλλου γιατί χαλάει τον χρόνο του να πολέμάει κάτι που δε πιστεύει. Κάποιο προβλημα στη λογική σκέψη πρέπει να χετε.

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ θα σου εξηγήσω εν καιρώ γιατί ξέρω ότι έχεις απορίες.
Αλλα εγώ έχω σύστημα.

Πάντως δε μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να καταστρέψουμε κάτι που μας διαφοροποιεί(τη προσωπικότητα) και γιατί δεν αντικαθιστάται με κάτι άλλο.
Νοείται ευτυχία δίχως ποικιλία?
νοείται ευτυχία δίχως διαφορετικότητα?
Θα πολεμήσω για να βρω τη μέση κατάσταση.. Δεν μπορεί αυτός ο κόσμος να δημιουργήθηκε για να δουλεύει λάθος.. πρέπει να υπάρχει τρόπος να κάνουμε αυτο το σύστημα σωστό.. ώστε να παράγει ευτυχία.. εκτός κ αν το σύστημα δεν γίνεται να διορθωθεί.. οπότε άντε γειά..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 22:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Γιατί δεν με διαβάζεις προσεχτικά ?


Γιατί δεν χρειάζεται. Έτσι ή αλλιώς, το μυαλό σου είναι σαν κουβάρι και στην ουσία δεν λες απολύτως τίποτε.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"



Είπα ότι νομίζεις ότι έχεις διαμορφώσει πλήρη προσωπικότητα .
Είπα ότι δεν έχεις βιωματικές εμπειρίες του υπερφυσικού κόσμου
Είπα ότι έχεις διαμορφώσει αλαζονικό χαρακτήρα .
Είπα ότι δεν έχεις βρει την ψυχή σου .

Είναι αρκετά .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 07:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάθε να αφήνεις τους ανθρώπους ελεύθερους. Αν προσφέρεις νερό σε έναν διψασμένο κι αυτός προτιμήσει το ξύδι, άφησέ τον να πιει ξύδι. Μπορεί γι' αυτόν το ξύδι να είναι νερό και με το ξύδι να ξεδιψάσει. Αν όχι, πάλι θα επιστρέψει σε σένα για να ξεδιψάσει και τότε πολύ πιο εύκολα θα πιει το νερό σου.

Μάθε την Ελληνική γλώσσα, μάθε ορθογραφία και εμπλούτισε το λεξιλόγιό σου. Μονάχα έτσι θα αποκτήσεις ισχυρό λόγο. Η Ελληνική γλώσσα είναι ο πιο ολοκληρωμένος κώδικας επικοινωνίας και η δύναμή της είναι τεράστια. Μάθε να την χρησιμοποιείς σωστά. Να λες ότι πρέπει, όπου πρέπει και όταν πρέπει, για όσο πρέπει. Μελέτησε τις λέξεις της και τα νοήματά της. Η κάθε λέξη στην ελληνική γραμματεία είναι πολυσήμαντη κι από πίσω της κρύβει έναν ολόκληρο Αστρικό κόσμο. Γίνε λογοτεχνίτης. Με αυτόν τον τρόπο τα παραδείγματά σου θα γίνουν καθολικά και θα ισχύουν στο σύνολο των περιπτώσεων που επιλέγεις να τα χρησιμοποιήσεις. Με αυτόν τον τρόπο η μεταφορές σου θα γίνουν πιο ζωντανές και θα φτάνουν κατ' ευθείαν στον προορισμό τους χωρίς περιττές στάσεις και παρακάμψεις.

Αν κάποιος δεν σε καταλαβαίνει, αναζήτησε την αιτία σε σένα, όχι σ' αυτόν. Εσύ πρέπει να κατέβεις - είναι πιο εύκολο για σένα - παρά να ανέβει αυτός. Μην ξεχνάς πως τα παιδιά μαθαίνουν πρώτα αριθμητική πρωτού να μάθουν να επιλύουν διαφορικές εξισώσεις. Αν κάποιος απορεί με αυτά που λες, έλεγξε πρώτα αυτά που λες, πως τα λες και πότε του τα λες. Σε έναν κοιμισμένο δεν μπορείς να πεις και πολλά παρά μόνο "Ξύπνα!". Σε έναν διψασμένο δεν μπορείς να πεις και πολλά παρά μόνο "Πιες!" και σε έναν πεινασμένο, "Φάε!".

Να ανήκεις στον κόσμο. Μάθε να πλησιάζεις τους ανθρώπους κι όχι να απομακρύνεσαι από αυτούς θεωρώντας τον εαυτό σου διαφορετικό ή ... κάπως. Αν ανήκεις στον κόσμο, ο κόσμος θα σε αγκαλιάσει, θα σε φροντίσει και θα σε περιθάλψει όταν χρειαστεί. Αν απομονωθείς, ούτε ο Θεός θα γυρίσει να σε κοιτάξει και θα πεθάνεις έρημος και μόνος.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 12/01/2010 08:04:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 09:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
alfa-omega

Γιατί δεν με διαβάζεις προσεχτικά ?



zip
Γιατί δεν χρειάζεται. Έτσι ή αλλιώς, το μυαλό σου είναι σαν κουβάρι και στην ουσία δεν λες απολύτως τίποτε.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"



Είπα ότι νομίζεις ότι έχεις διαμορφώσει πλήρη προσωπικότητα .
Που το στηρίζω:
Μία πλήρης προσωπικότητα σέβεται τον συνάνθρωπό της , (μία άλλη προσωπικότητα ) όσο αμαθείς και αν είναι .
Ποτέ δεν βρίζει .
Όταν το πράττει ποτέ δεν δικαιολογεί την πράξη και καταφεύγει στο επιχείρημα ενσυνείδητος θυμός .


Είπα ότι δεν έχεις βιωματικές εμπειρίες του υπερφυσικού κόσμου
Το επιχείρημα ,ότι τα βιώματα είναι προσωπική υπόθεση, είναι ρηχό.
Μία προσωπικότητα δεν ανήκει στο ίδιο το άτομο.
Δεν έχεις εμβαθύνει στην εσωτερική επιστήμη, για αυτό το γράφεις .
Είπα ότι έχεις διαμορφώσει αλαζονικό χαρακτήρα .
Σε θέματα γνώσης παραδέχεσαι ως έμπιστα τα άτομα ,μόνο εκείνα τα οποία έχουνε απόλυτη εξωστρέφεια ,ακόμη και αν αυτή δομείται επάνω σε επιστημονικά δεδομένα ,αυτά όταν είναι εξωτερικά (στηρίζονται στις 5 αισθήσεις ) είναι ρηχά .
Δεν μπορείς να δεις πίσω από τα αίτια , περιγράφεις τα αποτελέσματα των αιτίων με ορθολογιστικό τρόπο και νομίζεις ότι ξέρεις.
Ο εσωτερισμός , δεν είναι ορθολογισμός .
Χρησιμοποιεί τον ορθολογισμό ως εργαλείο του μυαλού.


Είπα ότι δεν έχεις βρει την ψυχή σου .
Η προσοχή της ανθρώπινης προσωπικότητας σε κάποια ενσάρκωση αρχίζει να δείχνει το ενδιαφέρον της για τα θέματα της Ψυχής και ο άνθρωπος τότε αρχίζει να διανύει της Ατραπό της Δοκιμασίας.


Πρώτα ασχολείται με το ατίθασο φυσικό σώμα , δηλαδή αρχίζει να διώχνει ή να κυριαρχεί κυρίως στα ένστικτά του.

Να δομεί τον χαρακτήρα του με ορθές και θετικές ιδιότητες .


Έπειτα αρχίζει να προσπαθεί να ελέγξει το συναισθηματικό σώμα που σημαίνει ότι θα πρέπει να σταθεί ανάμεσα στα συναισθηματικά ζεύγη των αντιθέτων. Αρχίζει να καταλαβαίνει ότι οι διαφόρων ειδών γοητείες του είναι εμπόδιο. Ο έλεγχος επιτυγχάνεται από το νοητικό πεδίο. Ο άνθρωπος θα πρέπει να καταλάβει ότι πρωταρχικά είναι διανοητικός τύπος ανθρώπου, γιατί θα πρέπει να πάρει συνειδητά θέση στο νοητικό πεδίο για να ελέγξει τις (εκατοντάδες) επιθυμίες του. Αυτή είναι η Ατραπός της Μαθητείας.
Έπειτα θα πρέπει να πάρει συνειδητά θέση επί του αθάνατου Εγώ, ή της Ψυχής προκειμένου να ελέγξει το διανοητικό άλογο ή τον κατώτερο συγκεκριμένο νου. Αυτή είναι περίοδος (κάπως προχωρημένης) μαθητείας. ……


Υπάρχει ένα συγκεκριμένο μάντραμ που αναφέρεται σχετικά με τα παραπάνω.
Εγώ είμαι η Ψυχή.
Εγώ είμαι το Θείο Φως.
Εγώ είμαι Αγάπη.
Εγώ είμαι Θέληση.
Εγώ είμαι καθορισμένο Σχέδιο.
Αυτά τα λόγια για εσένα ,για την προσωπικότητά σου είναι άχρηστα, μπούρδες .
Θα πρέπει κάποιος να σου αποδείξει ότι είναι η ψυχή ,το θείο φως ,η αγάπη, η θέληση ,το καθορισμένο σχέδιο ,διότι λειτουργεί η διάνοιά σου αποκλειστικά μόνο με τον ορθολογιστικό τρόπο .
Ότι είναι πέρα από την προσωπικότητα , θέλει βίωμα ,βιώματα και δεν τα έχει αγόρι γλυκό ,αυτά η προσωπικότητα ,που νομίζεις ότι είναι δική σου .
Επίσης η προσωπικότητά σου αντιδρά έντονα ,αλλεργικά ,όταν αναφέρει κάποιος τον έλεγχο της προσωπικότητας από την ψυχή .
Δεν γνωρίζεις την ψυχή και αντιδράς άτσαλα ,φοβισμένα .
Ότι είσαι είναι η προσωπικότητα που διαμόρφωσες .
Απέχεις από την ψυχή σου.


Είναι αρκετά .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 11:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε alfa-omega

Ένα από τα προβλήματα που παρουσιάζονται σε μια προσωπικότητα η οποία κυβερνάται από πολλά εγώ είναι το εξής.

Μια ομάδα από εγώ οργανώνει ένα «μαγνητικό κέντρο» που έχει σχέση με την επιστήμη. Αυτή η ομάδα από εγώ, ασπάζεται τυφλά ένα δόγμα και ανταποκρίνεται σε αυτό με μια καθορισμένη σκέψη, με ένα καθορισμένο συναίσθημα και με μια καθορισμένη συμπεριφορά ανάλογα βέβαια με το πώς έχει καλλιεργηθεί.

Αυτή η ομάδα από τα εγώ, εκφράζεται μέσα από την προσωπικότητα σαν ένας άνθρωπος υλιστής που αντιμάχεται το οτιδήποτε πνευματικό και λέει …«εμείς η επιστήμονες κάνουμε εκείνο, εμείς η επιστήμονες κάνουμε το άλλο» και ότι δεν είναι επιστημονικό, είναι άξιο χλευασμού ..αυτό πάντα με το πώς έχει καλλιεργηθεί μια προσωπικότητα.

Μετά μια άλλη ομάδα από εγώ οργανώνει ένα «μαγνητικό κέντρο» που έχει σχέση με την αναζήτηση της αλήθειας σε εσωτερικό επίπεδο. Τότε το άτομο κάτω από αυτή την επιρροή αρχίζει να έχει την αυταπάτη του ότι ξέρει τον εαυτό του.

Μπορεί να χρησιμοποιεί την ευφυΐα του, την λογική του ,την εκπαιδεύσει του, αλλά όλα αυτά δεν είναι η αυταπόδειχτη συνείδηση που είναι πέρα από τους συλλογισμούς. Είναι κάποιο εγώ που κοιτά ή παρατηρεί.

Η «γνώση» της συνείδηση ανθίζει μέσα στην σιωπή του νου!!

Τα αξιοπερίεργο της όλης κατάστασης είναι ότι αυτού του είδους κοιμωμένου ανθρώπου που δεν έχει ένα μόνιμο κέντρο βαρύτητας αλλά διάφορα μαγνητικά κέντρα ..δεν μπορεί να διακρίνει το πώς αντιφάσκει από το ένα μαγνητικό κέντρο σε σχέση με το άλλο.

Το επιστημονικό μέρος λέει «όταν ο θάνατος χτυπήσει την πόρτα ..τότε παπαλα» «Αυτό που μένει είναι οι μνήμες για αυτά που κάναμε» και διάφορα παρόμοια πράγματα..!

Μετά όταν ο άνθρωπος κυβερνιέται από την άλλη ομάδα των εγώ λέει « εγώ έχω ολοκληρώσει την διαδικασία» και πολλά αλλά.

Μετά πάλι το άλλο μαγνητικό κέντρο.. αυτό το επιστημονικό λέει πως.. «αν κάποιος σας πει ότι γνωρίζει την αλήθεια και ότι έχει φτάσει, τρέξτε όσο πιο μακριά μπορείτε» και μετά το άλλο κέντρο λέει «εγώ έχω ολοκληρώσει!»


Αυτά είναι από τα λίγα αξιοπερίεργα φίλε alfa-omega ενός ανθρώπου που κοιμάται και ζει μηχανικά πιστεύοντας κάθε φορά μια ψευδής ύπαρξη μέσα από μια ομάδα εγώ που του παρουσιάζουν ένα ψεύτικο κέντρο του «είμαι».

Πολλοί θα νομίζουν ότι είμαι κακός και ότι βγάζω κάποιων εγωισμό! Θα σας πω πως.. αυτά τα παραδείγματα που ανέφερα είναι άξια προσοχής για όλους μας!!

Αυτός που νοιάζεται πραγματικά μαθαίνει..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 12:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip To ταξίδι λοιπόν ξεκινάει από τον έναν & μοναδικό εαυτό - ο ψεύτικος - και αφού αυτός ο εαυτός διαπαστεί σε 16, σε 1016 και σε 16,116,116 εαυτούς, τελειώνει εκεί που ξεκίνησε. Στον έναν και μοναδικό.

Μονάχα που αυτός - ο τελευταίος που είναι μαζί και πρώτος - έχει αλλάξει πια ποιότητα. Δεν είναι ο ψεύτικος ένας και μοναδικός αλλά είναι ο πραγματικός ένας και μοναδικός. Αυτός που ήταν από την πηγή του. Αυτή είναι η αναζήτηση της ρίζας μας, της πηγής και της ουσίας του κάθε ανθρώπου.


Το ταξίδι καλέ μου αρχίζει όταν ο άνθρωπος αποκτήσει την επίγνωση ότι κοιμάται ..ότι είναι μηχανικός.. ότι έχει ταυτιστεί με κάτι που δεν είναι!!

Τότε ξεκινά το πραγματικό ταξίδι ..όταν η συνείδηση αρχίζει να αποταυτιζεται από όλες τις ψευδείς εντυπώσεις. Με έναν μεταφορικό τρόπο ..αρχίζει να κινείται από την περιφέρεια προς το κέντρο της ουσίας του. Με αυτή την άγραφη ουσία ερχόμαστε ..δεν γεννηθήκαμε με κάποιο εγώ. Δεν γεννηθήκαμε με το εγώ του θυμού ή με το εγώ της λαγνείας.. αυτά αγαπητέ μου φίλε προκύψανε αργότερα.

Κάποιος που επιστρέφει στην πηγή επιστέφει στο αγνό, στο άσπιλο στο αμόλυντο σε αυτό που είναι πέρα από το πεπερασμένο, σε αυτό που είναι άγραφο. Δεν έχει θέλω ,δεν έχει επιθυμίες δεν έχει ανάγκες. Είναι ευδαιμονικό μέσα στην ιδία του την παρουσία. Αυτό λοιπών επισκιάζεται από τα εγώ και λόγω ταύτισης εκλαμβάνει ως «είμαι»κάτι που είναι ένα ψυχολογικό επιπρόσθετο. Δεν μπορεί να πει ΕΓΩ!!

Έγραψα 16 εγώ παραδειγματικά. θα μπορούσα να τα κάνω Ν.. η περιφέρεια ενός κύκλου εχει άπειρα σημεία, κάθε σημείο αυτού του κύκλου είναι κάποιο εγώ ,αλλά το σύνολο αυτών των εγώ δεν είναι παρά η περιφέρεια και όχι το κέντρο δηλ η ΟΥΣΙΑ.

ΛΕς

quote:
zipΑυτός που ήταν από την πηγή του. Αυτή είναι η αναζήτηση της ρίζας μας, της πηγής και της ουσίας του κάθε ανθρώπου.


Αυτή η πηγή φίλε μου είναι σιωπηλή. Και όταν μιλάμε για την σιωπηλή επίγνωση σου φαίνεται μπουρδα!!

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΝΟΥ Ή Η ΣΙΩΠΗΛΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΠΟΥΡΔΑ; ΔΩΣΕ Μας ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ.. ΟΠΩΣ ΛΕΣ.

Περιμένουμε την απάντηση σου και μετά θα σου σχολιάσω και τα υπόλοιπα που μου είπες για να δεις πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 12/01/2010 12:13:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 12:26:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ζιπ Μην συσσωρεύεις γνώση. Η γνώση είναι απέραντη. Δεν θα σου φτάσει η ζωή σου να την μαζέψεις ολόκληρη και θα χάσεις την ζωή σου μελετώντας τα Ακασικά Αρχεία και την Καμπάλα και ότι άλλη γραφή έρχεται στο φως της πολυμάθειας.

Καλό είναι να έχεις πληροφορίες, καλό είναι να διαβάζεις, αλλά δεν είναι αυτός ο δρόμος. [ Παρεπιπτόντως, ποιος σου είπε πως δεν γνωρίζω τα Ακασικά Αρχεία ; ] Λοιπόν, ΥΠΗΡΕΤΗ, για σένα είναι πάρα πολύ δύσκολο τώρα πια. Γιατί ήδη έχεις αφιερώσει μερικά χρόνια της ζωής σου μελετώντας βιβλία και σοφούς. Και ήδη ο βράχος δεν σου φαίνεται πως είναι βράχος.

ΜΗΝ ΜΕΝΕΙΣ Σ' ΑΥΤΟ! Στην πραγματικότητα ο βράχος είναι βράχος. Η συνείδηση είναι συνείδηση και όχι φαντασία που σε κάνει να πετάς από 'δω κι από 'κει. Η ουσία των πραγμάτων δεν αλλάζει. Να το θυμάσαι αυτό ΥΠΗΡΕΤΗ.


Καλέ μου φίλε ..μετράς τον χρόνο με το οντολογικό σου σώμα ..από αυτό μπορεί κάποιος μπορεί να καταλάβει ότι πράγματι το εννοείς το «παπαλα μετά τον θάνατο»

Η συνείδηση καλέ μου δεν μετρά με αυτούς τους χρόνους. Και επίσης μπορεί να «μελετά» τα ΑΚΑΣΙΚΑ ΑΡΧΕΙΑ όταν το σώμα κοιμάται. Σπατάλη είναι να κοιμάσαι κοιμώμενος!!!

Η «γνώση» που παίρνει η συνείδηση δεν είναι μέσα σε κάποιο βιβλίο.

quote:
Παρεπιπτόντως, ποιος σου είπε πως δεν γνωρίζω τα Ακασικά Αρχεία ;

Αγαπητέ φίλε δεν έχεις κάνει από αυτά που έχει δήλωση ποτέ σου αστρική προβολή και έχει πει μάλιστα πως όλα αυτά είναι τις φαντασίας του ανθρώπου και τώρα μου λες ότι γνωρίζεις για τα ακασικα αρχεία;

Για πες μας ο άνθρωπος κατάγεται από τον πίθηκο;
Ο χριστός αναστήθηκε;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 12/01/2010 12:26:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 13:36:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Κάποιος που επιστρέφει στην πηγή επιστέφει στο αγνό, στο άσπιλο στο αμόλυντο σε αυτό που είναι πέρα από το πεπερασμένο, σε αυτό που είναι άγραφο.


Δεν διαφωνώ. Επιστρέφει σε όλα αυτά που λες, αλλά δεν μπορεί να μείνει εκεί και να ζήσει. Για να ζήσει, θα πρέπει να επιστρέψει πάλι στην επιφάνεια.

ΥΠΗΡΕΤΗ, μίλησες και έδωσες ένα σχεδιάγραμμα της ανθρωπότητας. Η φράση "Σχεδιάγραμμα της ανθρωπότητας", είναι μια βαρύγδουπη έκφραση που δεν φτάνει εύκολα στον απλό κόσμο. Παρά τούτο και παρά του ότι σου είχα απαντήσει πως η ανθρωπότητα δεν χρειάζεται τα δικά σου σχεδιαγράμματα γιατί έχει δικά της, η οπτική του εσωτερικού και εξωτερικού κύκλου είναι σωστή. Ο κοινός άνθρωπος ζει στον εξωτερικό κύκλο και μπορεί να φτάσει στον εσώτερο, στο κέντρο δηλ. στην πηγή. Όμως, δεν μπορεί να μείνει για πολύ εκεί ούτε μπορεί να ζήσει εκεί, όπως δεν μπορεί να ζήσει κάποιος στον βυθό, να μείνει κάποιος στον βυθό και να γίνει ψάρι. Η παρουσία ενός ανθρώπου στον τόπο της πηγής του, στον τόπο όπου συμβαίνουν όλα αυτά που λες - στο αγνό, στο άσπιλο στο αμόλυντο σε αυτό που είναι πέρα από το πεπερασμένο, σε αυτό που είναι άγραφο - δεν μπορεί να διαρκέσει πολύ. Χρονικά εννοώ. Θα πρέπει πάλι να επιστρέψει στην επιφάνεια. Γιατί ο άνθρωπος δεν είναι πλασμένος για τον βυθό αλλά για την επιφάνεια. Όμως, αν επισκεφτεί αυτό το μέρος, αποκτάει την γνώση αυτού του μέρους. Πήγε δηλ. στον βυθό, πήγε στην πηγή του, πήγε σ' όλα αυτά που λες, τα είδε, τα γνώριζε, τα έζησε, τα βίωσε, απέκτησε την γνώση τους, απέκτησε δηλ. την συν-είδηση τους και επιστρέφει πάλι από εκεί που ξεκίνησε, στην επιφάνεια δηλ. μετουσιωμένος, δηλ. με διαφορετική ποιότητα πια στην ουσία του. Γι' αυτό σου λέω πως το ταξίδι ξεκινάει και τελειώνει στο ίδιο σημείο. Από την επιφάνεια ξεκίνησε, στην επιφάνεια επιστρέφει. Από τον εξωτερικό κύκλο ξεκίνησε, στον εξωτερικό κύκλο επιστρέφει. Αν παραμείνει στον εσωτερικό κύκλο, θα πεθάνει. Αν παραμείνει στον βυθό, θα πνιγεί.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Δεν έχει θέλω ,δεν έχει επιθυμίες δεν έχει ανάγκες. Είναι ευδαιμονικό μέσα στην ιδία του την παρουσία. Αυτό λοιπών επισκιάζεται από τα εγώ και λόγω ταύτισης εκλαμβάνει ως «είμαι»κάτι που είναι ένα ψυχολογικό επιπρόσθετο. Δεν μπορεί να πει ΕΓΩ!!


Αν δεν μπορεί να πει "εγώ", τότε γιατί μιλάει ; Καταλαβαίνω βρε χρυσέ μου άνθρωπε τι λες, καταλαβαίνω απόλυτα, σε διαβεβαιώ, αλλά πρόσεξε : Γράφεις, αναφερόμενος στον εαυτό σου, στο γ' ενικό. Λες "ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ κάνει αυτό, ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ λέει εκείνο". Ποιος είναι ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ; (δεν εννοώ το nickname, έτσι ;) Ποιος είναι ; Δεν είσαι εσύ που γράφεις ; Άλλος είναι ; Δηλ. εσύ μιλάς, εσύ γράφεις εξ' ονόματος άλλου ; Κάποιου ξένου σε σένα ; Τότε ποιος είναι αυτός που γράφει ; που πληκτρολογεί αυτές τις γραμμές ; Αυτός, ακόμη κι αν δεν είναι ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, έχει και τούτος ένα "εγώ". Ασχέτως, αν δεν το λέει. Ασχέτως αν δεν το γράφει.

Τι θέλω να σου πω με αυτό ; Πως επικοινωνείς με τους συνανθρώπους σου ; Υποθέτω θα πηγαίνεις π.χ στο super market. E, τι λες στην κοπέλα στο ταμείο ; "ο Τάδε αγόρασε αυτά και ο Τάδε πρέπει να τα πληρώσει τώρα" ; Θέλω να σου πω δηλ. πως όταν επικοινωνείς με τους συνανθρώπους σου, επικοινωνείς ΠΑΝΤΑ με ένα σου "εγώ". Αν δεν υπάρχει κανένα "εγώ", ε, δεν μπορείς να επικοινωνήσεις. Δεν θα υπάρχει δηλ. κάποιος ούτε να μιλάει, ούτε να περπατάει, ούτε να πληρώνει τα ψώνια στο super market. Το θέμα είναι αυτός ο οποίος μιλάει, αυτός ο οποίος περπατάει στον δρόμο και αυτός ο οποίος πληρώνει τα ψώνια στο super market, να τα κάνει όλα τούτα συνειδητά. Αν τα κάνει συνειδητά, τότε γιατί να μην μπορεί να πει "εγώ αγόρασα αυτά και εγώ πρέπει να τα πληρώσω" ; Δεν είναι κακό δηλ. ούτε είναι ντροπή, ούτε - σε διαβεβαιώ γι' αυτό - υπάρχει κανένας φόβος να το κάνει.

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτή η πηγή φίλε μου είναι σιωπηλή. Και όταν μιλάμε για την σιωπηλή επίγνωση σου φαίνεται μπουρδα!!

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ Η ΣΙΩΠΗ ΤΟΥ ΝΟΥ Ή Η ΣΙΩΠΗΛΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΠΟΥΡΔΑ; ΔΩΣΕ Μας ΜΙΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΠΛΟΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ.. ΟΠΩΣ ΛΕΣ.


Ποτέ δεν είπα πως η σιωπή του νου είναι μπούρδα. Κι αν το είπα - που δεν νομίζω, μπορείς να με διαψεύσεις αν το βρεις πουθενά γραμμένο από μένα - με συγχωρείς. Παρά τούτο, η σιωπή του νου είναι μια φράση που την καταλαβαίνουμε εσύ κι εγώ, πιθανόν και οι περισσότεροι που ασχολούνται με τον Εσωτερισμό, δεν παύει όμως να είναι μια φράση συμβολική.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy