ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 17:20:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί προσπαθείτε να ορίσετε κάτι που δεν ορίζετε? Τι μας βοηθάει δηλαδή να θεωρητικολογούμε στην αναζήτηση της αλήθειας κ εν συνεχεία στην βίωση της? Γιατί να μπούμε σε ένα τέτοιο μονοπάτι? Ο νοών νοείτο..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 17:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άλλωστε, να σε ρωτήσω κάτι κ σένα φίλε Αλεξ. ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΔΩ Κ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ Ο ΖΙΠ ΤΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΏΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΉ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΑ, ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΙΕΣ Κ ΣΟΦΙΣΜΑΤΑ? Τόσες κ τόσες κ τόσες σελίδες. Πώς σε βοήθησε με την εσωτερική σου δουλειά φίλε Αλεξ? Πες μου για να βοηθηθώ κ γω δηλαδή.

Έχει πεί πολλές φορές οτι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο,αυτό με καλύπτει γιατί το καταλαβαίνω,το βλέπω στους άλλους,δέν υπάρχει ένας δρόμος,ή μάλλον υπάρχει ένας δρόμος αλλά ο καθένας τον διαβαίνει διαφορετικά,όπως έχει μάθει.Ο ένας υπηρέτης λέει να σκοτώσουμε τα εγώ μας,εμένα αυτό μου φένεται τελείως άσκοπο και μαζοχιστικό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 17:37:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει πεί πολλές φορές οτι ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο,
Μια φράση η οποία είναι γενικόλογη, αοριστολογική, κ όλα τα άλλα που είχα πει. Και πάνω απ όλα, καθόλου αμφίσβητίσιμη σαν περιεχόμενο. Προτιμάς δηλαδή απ' το να σου δώσει κάποιος έναν δρόμο να μη σου δώσουν κανέναν και να βρεις εσυ.. τον δικό σου(που απ ό,τι φαίνεται τον βρήκες ήδη). Πάω πάσο

quote:
Ο ένας υπηρέτης λέει να σκοτώσουμε τα εγώ μας,εμένα αυτό μου φένεται τελείως άσκοπο και μαζοχιστικό.
Τι έλεγα πριν για βολικότητα? Αλλά μείνε ήσυχος, θα φτάσεις στη θέωση όντας τεμπέλης, λαγνος, κ γενικά ανίκανος κ απείθαρχος.

Μην ανησυχείς όμως! Κάνε έναν διαλογισμό για να γνωρίσεις τα ανώτερα κ τα κατώτερα επίπεδα ύπαρξης και τσούπ! να η γνώση 100 ζωών. Δεν βλέπεις το Ζιπ? Ήδη έχει φτάσει στη τελείωση! Δηλαδή ένα βήμα απ έχει, δίπλα δίπλα είναι.
Ξαναλέω δεν υπάρχει κανένας λόγος να ανησυχείς, μείνε ήσυχος όλα θα πάνε καλά. Απο μόνα τους! Και χωρίς κόπο πάντα γιατί βέβαια η ύπαρξη κόπου καθ αυτή είναι τελείως παράλογη! Όπως έλεγε και ο απόλυτα λευκός Aleister, Do what thou wilt! Άλλωστε ελεύθερος δεν είσαι? Αυτοί οι κακοί άνθρωποι που σου μίλησαν για κόπο μην τους ακούς! Δεν είναι καθόλου δύσκολο στην πραγματικότητα! Σου είπα:Είναι απόσταση διαλογισμού! Προτείνω λοιπόν πρώτα να καθήσουμε να ορίσουμε όλες τις εννοιες με την πτωτική μας γλώσσα. Να φιλοσοφοθεωρήσουμε γύρω απο κάθε θέμα κ ζήτημα κ μην ανησυχείς.. αν δεν βρείς εσύ τη θέωση η θέωση θα σε βρει αυτή! Ακόμα κ αν πηγαίνεις αλλού ντ'αλλού!
κ ο νοών νοείτω.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2010 17:49:21

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2010 17:50:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 19:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,να υποθέσω οτι μιλάνε τα εγώ σου τώρα? Δέν καταλαβαίνω γιατί μιλάς έτσι.

Πάντως πρίν είπα οτι ο άνθρωπος εκλεπτίνεται όσο εξελίσεται,δέν είναι ανάγκη να δουλεύει με τα εγώ του,ίσως κάτι τέτοιο να είναι και παγίδα.

Πάντως άν ήσουν ειλικρινής θα απαντούσες στην ερώτησή μου για το άν έχεις κάνει πρόοδο με τα εγώ σου,μια απλή ερώτηση ήταν για να διαπιστώσουμε αν δουλεύει.

Δέν είμαι υπέρ της λαγνείας(όποιος καεί απο τον χυλό,φυσάει και το γιαούρτι),αναγνωρίζω οτι είναι κάτι ενάντια στην αγάπη.Αλλά με το να προσπαθώ να το εξαφανίσω το κάνει πιό έντονο,δέν είναι αυτός ο τρόπος.

Η εκλέπτινση των εγώ μας έρχεται με την εξέλιξη και η εξέλιξη έρχεται με την προσπάθεια που κάνουμε για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 19:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γιατί προσπαθείτε να ορίσετε κάτι που δεν ορίζετε?


Δεν υπάρχει κάτι το οποίο να μην μπορεί να ορισθεί από Ανθρώπινη διάνοια .
Τι βρίσκεις απροσδιόριστο, η εσφαλμένα προσδιορισμένο , στην τελευταία τοποθέτησή μου ?


Τι μας βοηθάει δηλαδή να θεωρητικολογούμε στην αναζήτηση της αλήθειας κ εν συνεχεία στην βίωση της?

Αν δεν έχεις θεωρία πως θα υλοποιήσεις κάτι ,αν δεν έχεις χάρτη ,πως θα βρεις τα όσα δείχνει ο χάρτης ?


Γιατί να μπούμε σε ένα τέτοιο μονοπάτι?

Για να εξασκηθούμε στην αντίληψη .
Λοιπόν μέχρι ποιο σημείο έχεις φτάσει με την μελέτη των εσωτερικών κόσμων ?
Προσπάθησε να απαντήσεις σε αυτό που νομίζεις ,ότι δεν ορίζεται και θα έχεις την απάντηση .
Αρκεί να κρατάς ορθάνοιχτο το μυαλό .




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 19:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Η εκλέπτινση των εγώ μας έρχεται με την εξέλιξη και η εξέλιξη έρχεται με την προσπάθεια που κάνουμε για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας.



Θα μου επιτρέψεις να σου θέσω ένα ερώτημα :
Πόσο καιρό προσπαθείς εσύ προσωπικά ,να γνωρίσεις τον εαυτό σου ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 20:36:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν παιδιά, επειδή δυσκολευόμαστε να συνεννοηθούμε απο δω κ στο εξής θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο κυριολεκτικός γίνεται. Γιατί μαλλον δεν ακολουθείτε τους συνειρμούς μου. Ίσως λόγω αθωότητος χαρακτήρα χαχα. Για να δούμε λοιπόν.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,να υποθέσω οτι μιλάνε τα εγώ σου τώρα? Δέν καταλαβαίνω γιατί μιλάς έτσι.
Φίλε Άλεξ όχι δεν μιλούσαν τα εγώ μου. Τα έλεγα γιατί ηθελα να σου δώσω να καταλάβεις κάτι. Και μου είχε φανεί ότι το έκανα αρκετά φανερά. Αλλά το ότι δεν το κατάλαβες είναι κακό σημάδι. Αν δηλαδή δεν ήθελα να το κάνω φανερό αλλά ήθελα να το κρύψω τι θα γινόταν? Σκέψου το αυτό.
quote:
Πάντως πρίν είπα οτι ο άνθρωπος εκλεπτίνεται όσο εξελίσεται,δέν είναι ανάγκη να δουλεύει με τα εγώ του
Και αν δεν δουλεύει με αυτά βρε Άλεξ με τι θα δουλεύει? Θες να μου δώσεις ένα παράδειγμα?
quote:
ίσως κάτι τέτοιο να είναι και παγίδα.
..ίσως πάλι κάτι άλλο να είναι παγίδα.
quote:
Πάντως άν ήσουν ειλικρινής θα απαντούσες στην ερώτησή μου για το άν έχεις κάνει πρόοδο με τα εγώ σου,μια απλή ερώτηση ήταν για να διαπιστώσουμε αν δουλεύει.
Ναι έχω κάνει πρόοδο. Αλλά όπως κάποιος μπορεί να κάνει πρόοδο μπορεί και να ξεκάνει. Όπως καλά θα γνωρίζεις δεν υπάρχει μη αναστρεψιμη προόδος. Αλλά η απάνηση σε αυτή την ερώτηση δεν σου προσφέρει τίποτα κ ήταν κακή η στιγμή που επέλεξες για να την κάνεις για αυτό κ δεν σου απάντησα. Κ ούτε τώρα έπρεπε δηλαδή. όπως σου είπα σε αυτό το φόρουμ όλοι έχουμε ΠΟΛΛΑ εγώ. Δες και τι σου είχα πει ως προς αυτό κ σκέψου.

quote:
Δεν υπάρχει κάτι το οποίο να μην μπορεί να ορισθεί από Ανθρώπινη διάνοια .
Τι βρίσκεις απροσδιόριστο, η εσφαλμένα προσδιορισμένο , στην τελευταία τοποθέτησή μου ?

Αν δεν έχεις θεωρία πως θα υλοποιήσεις κάτι ,αν δεν έχεις χάρτη ,πως θα βρεις τα όσα δείχνει ο χάρτης ?

Για να εξασκηθούμε στην αντίληψη .
Λοιπόν μέχρι ποιο σημείο έχεις φτάσει με την μελέτη των εσωτερικών κόσμων ?
Προσπάθησε να απαντήσεις σε αυτό που νομίζεις ,ότι δεν ορίζεται και θα έχεις την απάντηση .
Αρκεί να κρατάς ορθάνοιχτο το μυαλό .


Φίλε alfa-omega το σχόλιο μου προς εσένα ήταν μία νύξη για τον Ζιπ. Π΄ροσεξε τι είχα πει:

quote:
(Για τον Ζιπ)
Προωθείς μάλιστα αναζητήσεις θεωρητικού και φιλοσοφικού περιεχομένου αφήνοντας την εμπειρία κατα μέρος.

και
quote:
Προτείνω λοιπόν πρώτα να καθήσουμε να ορίσουμε όλες τις εννοιες με την πτωτική μας γλώσσα. Να φιλοσοφοθεωρήσουμε γύρω απο κάθε θέμα κ ζήτημα κ μην ανησυχείς.. αν δεν βρείς εσύ τη θέωση η θέωση θα σε βρει αυτή!

ήθελα αποδεικτικά να σου δείξω ότι έχουμε φύγει απ το μονοπάτι του βιώματος(κάτι το οποίο ήταν κ ο σκοπός τους θέματος εξ αρχής και για ο οποία αρχικά μιλούσαμε) και έχουμε μπει στο μονοπάτι της αερολογίας για να το πω κ έτσι.

Όταν ανέφερα τη φράση πτωτική γλώσσα αναφερόμουν στο ότι(που υπέθεσα ότι μπορεί κάποιος να το ξέρει μεσα απ τα διάφορα διαβάσματά του) η γλώσσα μας ειναι απο τη φύση της ανίκανη να προσεγγίση την αλήθεια.


Η γλώσσα που χρησιμοποιούμε είναιμια σύμβαση.

Πτωτική γλώσσα είναι δηλαδή γλώσσα που φτιάχτηκε απο εγωικούς ανθρώπους και την οποία χρησιμοποιούμε για πρακτικούς λόγους συνεννόησης χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστή. Οι έννοιες που εκφράζει η γλώσσα μας είναι έννοιες που δημιούργησαν εγωικοί άνθρωποι, άνθρωποι που δεν βρίσκονταν σε λιγότερη άγνοια απο εμάς.
(Μπορεί κ να έχεις ακουστά ότι όταν ο άνθρωπος βγήκε απ τον παράδεισο έχασε κ την αγγελική γλώσσα - την τέλεια, αγγελική δηλαδή γλώσσα η οποία δεν άφηνε περιθώρια παρανόησης, αν αυτό σε βοηθάει αν καταλάβεις τι εννοώ).

Αλλά τέλος πάντων το πρόβλημα δεν είναι η γλώσσα, αλλά το γεγονός ότι τόσο εύκολα οδηγηθηκες(αν θες το πιστεύεις όταν λέω ότι οδηγήθηκες) στην άκρα θεωρητικολογία, σε αυτού του είδους δηλαδή της φιλοσοφίας που Είναι στείρα.

Κάποιες φορές βέβαια όταν ξεκαθαρίζουμε κάποια πράγματα στο μυαλό μας, όντως μια διαδικασία ορισμών κλπ μπορεί να έχει θετικά αποτελέσματα. Αλλά ως το σημείο που μια τέτοια διαδικασία προσφέρει αυτογνωσία.

Απο τη στιγμή όμως που βλέπω ότι χωρίς δεύτερη σκέψη, επιχείρείτε να δώσετε ορισμό ακόμα και στο απόλυτα ασύληπτο απο την ανθρώπινη διάνοια - και του οποίου ο ορισμός δεν έχει καμία λειτουργικότητα κ καμιά σχέση με την αυτογνωσία του ατόμου - αποδεικνύει το ότι ο Ζιπ πέτυχε ακριβώς αυτο που ήθελε. Την στειρότητα δηλαδή κ την προώθηση του ψέματος μέσα στην αλήθεια ή μέσα σε περιτύλιγμα αλήθειας.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 21:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:

Ζιπ σου παραθέτω κάποια παλιότερα μηνύματα τα οποία μοιάζεις να αγνοείς παρ όλο που δεν είναι ούτε δυό σελίδες παλιά:

- Η φύση του θέματος είναι στην βάση της ουτοπική. Για να μπορέσουν τα προσωπικά βιώματα του καθενός να φτάσουν στον αναγνώστη μέσω μιας απλής περιγραφής
[Ναι, το έχει πει αυτό ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ ]

Πλάκα κάνεις? Τόσο καιρό λένε τα παιδιά για το πως να βιώσει κάποιος μια κατάσταση. Και εν συνεχεία όποιος έχει απορίες κι άλλες ας ψάξει στο διαδίκτυο που τόσα έχει.

- Ο Εσωτερισμός εμπεριέχει και την προσπάθεια να "ανασύρει" κάποιος από έναν άλλον συνάνθρωπό του, τις λάθος αντιλήψεις και τα εσφαλμένα δόγματα που υπάρχουν μέσα στον τελευταίο. Γιατί αυτά τα λάθη και αυτές οι εσφαλμένες αντιλήψεις που προέρχονται από εξωγενείς παράγοντες, είναι αυτά που τον κρατούν φυλακισμένο και κοιμισμένο.

Ως εδώ καλά..

- Και ασφαλώς αυτό δεν είναι αρεστό σε όσους παρακολουθούν μια συζήτηση, αλλά θα ήταν λάθος να το καταδικάσουμε. [ Κι αυτό, ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ το έχει πει ]

Βλέπεις τώρα πως ο ίδιος μπερδεύεις αυτά που λες(εσκεμένα?? Προφανώς) κ τα κάνεις κουλουβάχατα?
Και ποιος λέει ότι οι αντιλήψεις των άλλων δηλαδή είναι ψευδείς? Επειδή το λες εσύ θεωρείς δεδομένο ότι έτσι είναι κιόλας?

- θα πρέπει αυτή η περιγραφή να κινείται στην σφαίρα της Τέχνης. [Αυτό ; Κι αυτό. Λόγια του ΥΠΗΡΕΤΗ]

Μα τόση ώρα κοπανιούνται οι πάντες ότι κάποια πράγματα πρέπει να βιωθούνε και ότι μια λεκτική περιγραφή δεν είναι αρκετή? Δεν είναι ευνόητο ότι οι λέξεις μπορούν να φτάσουν κάποιον μόνο ως ενός σημείου γιατί οι ίδιες δεν έχουν μυρωδιά, γέυση, ήχο κλπ ώστε να ορίζουν κάτι τέλεια?

- Τα μεταφυσικά προσωπικά βιώματα μπορούν να τα περιγράψουν μόνο καλλιτέχνες κι όχι τυχάρπαστοι τύποι που βρήκαν έναν χώρο να γράψουν τις φαντασίες τους πεζά και άχρωμα. [Τς, τς, τς, κι αυτά, γραμμένα από τον ΥΠΗΡΕΤΗ]

Εσύ τα ξέρεις όλα ε Zip? Την ταυτότητά σου την ξέρεις? Τα συμπεράσματα που βγάζεις βασίζονται σε δικές σου παραδοχές όχι δικές μας.


- Έχω εξηγήσει λεπτομερέστατα την διαφορά του να γράφει κάποιος "πέρασα μέσα από τοίχους και πέταξα ψηλά σε άλλη γη και σ' άλλα μέρη" από το να γράφει κάποιος άλλος "αυτό να σας το πω μπορώ / το "είναι" μου έγινε νερό / έγινε κι η ψυχή μου Αχέρωντας / που 'φυγε μακρυά σας χαίροντας" [ Αυτό κι αν είναι του ΥΠΗΡΕΤΗ]

Χρησιμοποιείς υπερβολή (όπως και πριν, όπως και πιο πριν όπως και γενικά) για να στηρίξεις τα λεγόμενά σου.

- Η διαφορά μου με σας, δεν είναι ούτε ταξική, ούτε πολιτική, ούτε θρησκευτική, ούτε δεοντολογική. Είναι διαφορά λόγου, διαφορά μετουσίωσης των λέξεων και της γλώσσας. Είναι διαφορά έκφρασης. Κι αυτό γιατί εσείς έχετε αποκρυσταλλωμένες και μονοσήμαντες ερμηνείες για τις έννοιες, ενώ εγώ έχω απόλυτες και καθολικές. [ Ψςςς ... ΥΠΗΡΕΤΗΣ κι αυτό ]

Ο μονο-σήμαντος με τον απόλυτο τι διαφορά έχει? Έχει.. μεγάλη διαφορά? Ρε θα μας τρελάνεις.
Για μένα φίλε Zip είσαι κακοπροαίρετος 100%. Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

-Dr Jekyll Mr Hyde, Κανένας δεν σε πιάνει από το λαιμό να διαβάσεις ή όχι, να γράψεις ή όχι, να σχολιάσεις ή όχι, όσα γράφονται σε ένα δημόσιο φόρουμ. Σεβαστή η γνώμη σου. Παρά τούτο, όπως βλέπεις, κάποιοι άλλοι άνθρωποι δεν συμφωνούν μαζί σου. [ Κι αυτό ... ]

Και υπάρχουν και περισσότεροι που συμφωνούνε.


- Η "εμμονή" μου, όπως λέτε, δεν είναι τίποτε άλλο παρά εμμονή για την Αλήθεια, για την απλότητα και για την καθαρότητα. Αν νομίζετε πως αυτό δεν είναι σωστό να το πιστεύει και να το υπερασπίζεται ένας Εσωτεριστής, τότε μπορείτε άνετα να μου προσάψετε αυτό το χαρακτηριστικό. [ Κι αυτό, made in ΥΠΗΡΕΤΗΣ]

Λοιπόν σου αναγνωρίζω ότι είσαι διαβασμένος(..όπως και άλλοι στα φόρουμ) καθώς το ύφος με το οποίο επιχειρηματολογείς" μου θυμίζει αρχαίους λόγους δικανικούς. Και αυτό βέβαια δεν είνα θετικό ως προς το περιεχόμενο των λόγων σου.

-Το να δημιουργείς μια αρπάγη και να ξεσηκώνεις ένα - ένα αυτά τα λάθη και αυτές τις εσφαλμένες αντιλήψεις ή αυτά τα δόγματα, είναι το ίδιο δημιουργικό με το να φτιάχνεις ένα τραγούδι ή ένα ποίημα ή έναν πίνακα ζωγραφικής. [ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, τι να λέμε τώρα ; ]

Πάλι συγχέεις καταστάσεις.
Τι σχέση έχει η δημιουργικότητα με την αυτογνωσία του κάθε ανθρώπου? με την δυνατότητα του δηλαδή να απαλείφει εσφαλμένες αντιλήψεις?
Επιμένω ότι είσαι κακοπροαίρετος και λυπάμαι για αυτό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/01/2010 00:07:13

Και η απάντηση στα παραπάνω ήταν:
'Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Δεν γράφω για σένα.'

Παραπάνω Ζιπ φαίνεται καθαρά διάφορα σημεία τα οποία υοθέτησες απο τον ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗ ως δικά σου.Επαναλαμβάνεις αυτά που λέγανε εδώ κ σελίδες και -όπως έκανες και σε όλη την έκταση αυτής της σελίδας- συνδύασες έντεχνα αληθειες με ψέματα. Μέσα απο λεπτομέρειες ή ανακρίβειες δημιουργείς λαθεμένους συνειρμούς (επειδή ξέρεις καλά πώς δουλεύει ο ανθρώπινος εγκέφαλος - αλλά δεν είσαι ο μόνος) χωρίς όμως να λες κάτι επι της ουσίας. Προωθείς μάλιστα αναζητήσεις θεωρητικού και φιλοσοφικού περιεχομένου αφήνοντας την εμπειρία κατα μέρος.

Ναι, φαίνεται πεντακάθαρα ... συμφωνώ ... το ίδιο νομίζω θα βλέπουν και οι αναγνώστες.

- ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΔΩ Κ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ Ο ΖΙΠ ΤΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΏΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΉ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΑ, ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΙΕΣ Κ ΣΟΦΙΣΜΑΤΑ?

Μα ... τι θέλεις να πω ; Τον τρόπο να διαλογίζεται κανένας ; Το πως θα κάθεται, που θα κάθεται, πως θα είναι το κεφάλι του, που θα είναι το κεφάλι του, αν θα έχει ανοιχτά ή κλειστά μάτια ; Τι να κάνει για να αδειάσει το μυαλό του ; Ο βιωματικός τρόπος μου είναι μόνο δικός μου. Βρες τον δικό σου βιωματικό τρόπο. Μην τα θέλεις όλα στο πιάτο, έτοιμα! Δεν θα σου δώσω να φας, θα σου μάθω να ψαρεύεις και να κυνηγάς.

Με ρώτησες πέντε πράγματα, σου απάντησα. Δεν έχουμε τίποτε άλλο να πούμε. Πίστευε ότι θέλεις. Δεν με απασχολεί.

ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? Πρέπει να του το ζητήσουμε του τόσο καλοπροαίρετου?

Υπάρχει θέμα στην ενότητα της Γνώσης. Ακριβώς γι' αυτό που ρωτάς. Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο το άνοιξα. Μπορείς να ψάξεις, να το βρεις, να το μελετήσεις και να μάθεις πέντε πράγματα.

ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙ ΑΠΟΤΑΥΤΙΣΗΣ, ΠΕΡΙ ΕΓΩ? [ Πάρα πολλές φορές, μα πάρα πολλές φορές ] ΈΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ "ΕΜΠΕΙΡΙΑ 100 ΖΩΩΝ" ΚΛΠ? Ε τόσο καιρό γιατι δεν έκανε?

Η "εμπειρία των 100 ζωών" είναι μεταφορά. Θα μπορούσα να είχε γράψει 1000, 10000. Και ασφαλώς, δεν αναφερόμουν σε μένα. Γιατί δεν είμαι ηλίθιος.


Η μόνη αναφορά που κάνω σε μένα και στο προσωπικό μου βίωμα είναι αυτή :

quote:
zip

Γνωρίζω την Ύπαρξη και όλα τα επίπεδά της (από το βαθύτερο, το χαμηλότερο έως και το υψηλότερο). Δεν τίθεται θέμα πίστης - προσωπικά για μένα - σ' αυτό, αλλά θέμα Γνώσης. Και η Γνώση αυτή προέρχεται από προσωπικό βίωμα.


Φυσικά και δεν περιγράφω το βίωμά μου. Γιατί να το κάνω ; Έχω τον τρόπο μου να το πετύχω αυτό. Τον τρόπο μου. Γιατί να σου πω τον δικό μου τον τρόπο ; Τι σε νοιάζει εσένα πως φτιάχνω εγώ την σούπα ; Σε νοιάζει ; Μήπως επειδή δεν μπορείς να φτιάξεις εσύ ; Ε, άμα είσαι μάγκας, φτιάξε εσύ με τον δικό σου τον τρόπο μια δική σου σούπα κι ας είναι και καλύτερη. Δεν έχω πρόβλημα εγώ με αυτό. Αλλά κάτσε και φτιάξε. Μην τρως από την σούπα των άλλων, που την έφτιαξαν οι άλλοι με τον τρόπο τους, με τον κόπο τους και μετά τους κατηγορείς κι από πάνω ότι είναι κακοπροαίρετοι. Αυτό κι αν είναι ψέμα και υποκρισία.

Κι από την άλλη, γιατί ρε μεγάλε να σου μαρτυρήσω εγώ τον τρόπο μου ; Πως την είδες δηλ. ; Γιατί να σου δώσω εγώ μια δύναμη, που δεν ξέρω καν πως εσύ θα την χρησιμοποιήσεις ; Γιατί να γίνω εγώ ηθικός αυτουργός στο δικό σου το κρέμασμα ; Τι με πέρασες ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 31/01/2010 22:43:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 22:38:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζιπ σε συγχαίρω γιατί βρήκες τη μοναδική μου ασάφεια και σε αυτή απάντησες. Αλλά μην ανησυχείς ακόμα κ αυτή διορθώνεται ενός άλλες ασάφειες δεν διορθώνονται..

quote:
Ναι, του είναι έμφυτη. Γιατί ; Γιατί οι άνθρωποι έχουν μεταφέρει το "κέντρο" τους. Το πήραν από το συναισθηματικό και το τοποθέτησαν στο νοητικό. Αυτό απαιτούσε η λεγόμενη "πρόοδος", η λεγόμενη "εξέλιξη" σε υλικό επίπεδο.

Αυτό κ όλα τα περι νοητικού τα έχει πει ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ. Είχε πει χαρακτηριστικά ότι ο άνθρωπος κοντεύει να γίνει ένα "Διανοητικό ζωο".

quote:
Η φύση του θέματος είναι στην βάση της ουτοπική. Για να μπορέσουν τα προσωπικά βιώματα του καθενός να φτάσουν στον αναγνώστη μέσω μιας απλής περιγραφής

Καλά, όσο αφορά τα βιώματα δε ξέρω κ γω πόσες φορές έχει πει ότι σημασία έχει η εμπειρία κ όχι οι θεωρητικολογίες. Εδώ βέβαια το αμελείς αυτό.

quote:
Ο Εσωτερισμός εμπεριέχει και την προσπάθεια να "ανασύρει" κάποιος από έναν άλλον συνάνθρωπό του, τις λάθος αντιλήψεις και τα εσφαλμένα δόγματα που υπάρχουν μέσα στον τελευταίο. Γιατί αυτά τα λάθη και αυτές οι εσφαλμένες αντιλήψεις που προέρχονται από εξωγενείς παράγοντες, είναι αυτά που τον κρατούν φυλακισμένο και κοιμισμένο.
Αναφέρεις τα Εγώ με την ερμηνεία τους. Και πάλι νομίζω δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσες άπειρες φορές έχει αναφέρει ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ το εγώ και το ότι πρέπει να εξαλείψουμε.

quote:
Ναι, φαίνεται πεντακάθαρα ... συμφωνώ ... το ίδιο νομίζω θα βλέπουν και οι αναγνώστες.

Ακριβώς Ζιπ οι αναγνώστες μπορούν να δούν παρά πολλά σε αυτό
quote:

Ζιπ σου παραθέτω κάποια παλιότερα μηνύματα τα οποία μοιάζεις να αγνοείς παρ όλο που δεν είναι ούτε δυό σελίδες παλιά:

quote:
Η φύση του θέματος είναι στην βάση της ουτοπική. Για να μπορέσουν τα προσωπικά βιώματα του καθενός να φτάσουν στον αναγνώστη μέσω μιας απλής περιγραφής
Πλάκα κάνεις? Τόσο καιρό λένε τα παιδιά για το πως να βιώσει κάποιος μια κατάσταση. Και εν συνεχεία όποιος έχει απορίες κι άλλες ας ψάξει στο διαδίκτυο που τόσα έχει.

quote:
Ο Εσωτερισμός εμπεριέχει και την προσπάθεια να "ανασύρει" κάποιος από έναν άλλον συνάνθρωπό του, τις λάθος αντιλήψεις και τα εσφαλμένα δόγματα που υπάρχουν μέσα στον τελευταίο. Γιατί αυτά τα λάθη και αυτές οι εσφαλμένες αντιλήψεις που προέρχονται από εξωγενείς παράγοντες, είναι αυτά που τον κρατούν φυλακισμένο και κοιμισμένο.
Ως εδώ καλά..
quote:
Και ασφαλώς αυτό δεν είναι αρεστό σε όσους παρακολουθούν μια συζήτηση, αλλά θα ήταν λάθος να το καταδικάσουμε.
Βλέπεις τώρα πως ο ίδιος μπερδεύεις αυτά που λες(εσκεμένα?? Προφανώς) κ τα κάνεις κουλουβάχατα?
Και ποιος λέει ότι οι αντιλήψεις των άλλων δηλαδή είναι ψευδείς? Επειδή το λες εσύ θεωρείς δεδομένο ότι έτσι είναι κιόλας?
quote:
θα πρέπει αυτή η περιγραφή να κινείται στην σφαίρα της Τέχνης.
Μα τόση ώρα κοπανιούνται οι πάντες ότι κάποια πράγματα πρέπει να βιωθούνε και ότι μια λεκτική περιγραφή δεν είναι αρκετή? Δεν είναι ευνόητο ότι οι λέξεις μπορούν να φτάσουν κάποιον μόνο ως ενός σημείου γιατί οι ίδιες δεν έχουν μυρωδιά, γέυση, ήχο κλπ ώστε να ορίζουν κάτι τέλεια?
quote:
Τα μεταφυσικά προσωπικά βιώματα μπορούν να τα περιγράψουν μόνο καλλιτέχνες κι όχι τυχάρπαστοι τύποι που βρήκαν έναν χώρο να γράψουν τις φαντασίες τους πεζά και άχρωμα.
Εσύ τα ξέρεις όλα ε Zip? Την ταυτότητά σου την ξέρεις? Τα συμπεράσματα που βγάζεις βασίζονται σε δικές σου παραδοχές όχι δικές μας.
quote:
Έχω εξηγήσει λεπτομερέστατα την διαφορά του να γράφει κάποιος "πέρασα μέσα από τοίχους και πέταξα ψηλά σε άλλη γη και σ' άλλα μέρη" από το να γράφει κάποιος άλλος "αυτό να σας το πω μπορώ / το "είναι" μου έγινε νερό / έγινε κι η ψυχή μου Αχέρωντας / που 'φυγε μακρυά σας χαίροντας"
Χρησιμοποιείς υπερβολή (όπως και πριν, όπως και πιο πριν όπως και γενικά) για να στηρίξεις τα λεγόμενά σου.
quote:
Η διαφορά μου με σας, δεν είναι ούτε ταξική, ούτε πολιτική, ούτε θρησκευτική, ούτε δεοντολογική. Είναι διαφορά λόγου, διαφορά μετουσίωσης των λέξεων και της γλώσσας. Είναι διαφορά έκφρασης. Κι αυτό γιατί εσείς έχετε αποκρυσταλλωμένες και μονοσήμαντες ερμηνείες για τις έννοιες, ενώ εγώ έχω απόλυτες και καθολικές.
Ο μονο-σήμαντος με τον απόλυτο τι διαφορά έχει? Έχει.. μεγάλη διαφορά? Ρε θα μας τρελάνεις.

Για μένα φίλε Zip είσαι κακοπροαίρετος 100%. Ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,

Κανένας δεν σε πιάνει από το λαιμό να διαβάσεις ή όχι, να γράψεις ή όχι, να σχολιάσεις ή όχι, όσα γράφονται σε ένα δημόσιο φόρουμ. Σεβαστή η γνώμη σου. Παρά τούτο, όπως βλέπεις, κάποιοι άλλοι άνθρωποι δεν συμφωνούν μαζί σου.



Και υπάρχουν και περισσότεροι που συμφωνούνε.
quote:
Η "εμμονή" μου, όπως λέτε, δεν είναι τίποτε άλλο παρά εμμονή για την Αλήθεια, για την απλότητα και για την καθαρότητα. Αν νομίζετε πως αυτό δεν είναι σωστό να το πιστεύει και να το υπερασπίζεται ένας Εσωτεριστής, τότε μπορείτε άνετα να μου προσάψετε αυτό το χαρακτηριστικό.
Λοιπόν σου αναγνωρίζω ότι είσαι διαβασμένος(..όπως και άλλοι στα φόρουμ) καθώς το ύφος με το οποίο επιχειρηματολογείς" μου θυμίζει αρχαίους λόγους δικανικούς. Και αυτό βέβαια δεν είνα θετικό ως προς το περιεχόμενο των λόγων σου.

quote:
Το να δημιουργείς μια αρπάγη και να ξεσηκώνεις ένα - ένα αυτά τα λάθη και αυτές τις εσφαλμένες αντιλήψεις ή αυτά τα δόγματα, είναι το ίδιο δημιουργικό με το να φτιάχνεις ένα τραγούδι ή ένα ποίημα ή έναν πίνακα ζωγραφικής.
Πάλι συγχέεις καταστάσεις.
Τι σχέση έχει η δημιουργικότητα με την αυτογνωσία του κάθε ανθρώπου? με την δυνατότητα του δηλαδή να απαλείφει εσφαλμένες αντιλήψεις?

Επιμένω ότι είσαι κακοπροαίρετος και λυπάμαι για αυτό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 25/01/2010 00:07:13

Και η απάντηση στα παραπάνω ήταν:
'Μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις. Δεν γράφω για σένα.'

Παραπάνω Ζιπ φαίνεται καθαρά διάφορα σημεία τα οποία υοθέτησες απο τον ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗ ως δικά σου. Επαναλαμβάνεις αυτά που λέγανε εδώ κ σελίδες και -όπως έκανες και σε όλη την έκταση αυτής της σελίδας- συνδύασες έντεχνα αληθειες με ψέματα. Μέσα απο λεπτομέρειες ή ανακρίβειες δημιουργείς λαθεμένους συνειρμούς (επειδή ξέρεις καλά πώς δουλεύει ο ανθρώπινος εγκέφαλος - αλλά δεν είσαι ο μόνος) χωρίς όμως να λες κάτι επι της ουσίας. Προωθείς μάλιστα αναζητήσεις θεωρητικού και φιλοσοφικού περιεχομένου αφήνοντας την εμπειρία κατα μέρος.

Άλλωστε, να σε ρωτήσω κάτι κ σένα φίλε Αλεξ. ΤΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΕΔΩ Κ ΤΟΣΑ ΘΕΜΑΤΑ Ο ΖΙΠ ΤΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΕΔΩΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΏΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΉ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΓΕΝΙΚΟΛΟΓΑ, ΘΕΩΡΗΤΙΚΟΛΟΓΙΕΣ Κ ΣΟΦΙΣΜΑΤΑ? Τόσες κ τόσες κ τόσες σελίδες. Πώς σε βοήθησε με την εσωτερική σου δουλειά φίλε Αλεξ? Πες μου για να βοηθηθώ κ γω δηλαδή.

Και να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο φίλε Αλεξ επειδή είσαι κ σχετικά παλιός. Στην ΑΡΧΗ της πορείας του στα φόρουμ
("Αστρική Προβολή", "Ανελιξη της ψυχής" κλπ για να μην πάω-επειδή εγώ είμαι ακόμα πιο παλιός-κ στο ΜΥΘΟΣ Κ ΘΡΗΣΚΕΙΑ...........).
ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙ ΑΠΟΤΑΥΤΙΣΗΣ, ΠΕΡΙ ΕΓΩ? ΈΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ "ΕΜΠΕΙΡΙΑ 100 ΖΩΩΝ" ΚΛΠ? Ε τόσο καιρό γιατι δεν έκανε? Μήμπως γιατί τώρα που λείπουν οοι πάντες(ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ κλπ) τα ποντίκια κάνουν πάρτι που λέμε?

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde,έχεις σημειώσει κάποια πρόοδο απο τότε που έρχισες να δουλεύεις με τα εγώ σου?
Δεν θα μπω σε αυτό το τρυπάκη φίλε Αλεξ, αλλά θα σου πω μόνο τα εξής. Εγώ δεν ισχυρίστικά ότι έχω κάνει βουτιές στα ανώτερα κ στα κατώτερα κ ότι εκ τούτου έχω γνώσεις 100 ζωών όπως ισχυριζεται ο Ζιπ. Αν βέβαια δεν ισχυρίζεται κάτι τέτοιο(μιας κ δεν εχει ταυτίσει ξεκάθαρα τον εαυτό του με το άτομο που εχει εμπειρίες 100ζωών τότε θα πρέπει(ή θα έπρεπε) επίσης να πει ότι όσα λέει είναι καθαρά θεωρητικά.
Πάντως να μια φράση απο ένα άτομο που έχει εμπειρία 100 ζωών(απ τον ΜΥΘΟΣ Κ ΘΡΗΣΚΕΙΑ):
Ζιπ
"Η λέξη γράφεται ΚΑΙ με "η", χριστιανόγκαβλε ! "
Εγώ μια φορά ποτέ δεν έβρισα κάποιον έτσι! Με αγένεια έχω φερθεί ναι. Αλλά ποτε δεν έχω βρίσει κάτι που κατ επανάληψη έχουν κάνει άλλοι..

Και κάτι ακόμη. Ο Ζιπ απ την μία λεει ότι με μια βουτιά στα ανώτερα κ στα κατώρα μέρη της ύπαρξης προσφέρει εμπειρία 100 ζωών. Εγώ του είπα ότι κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει κ ότι αν συνέβαινε θα ήταν άδικο(όχι οτι δεν συμβαίνει η βουτια, η γνώση 100 ζωων δεν συμβαίνει). ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ? Πρέπει να του το ζητήσουμε του τόσο καλοπροαίρετου?
Ανακεφαλαιώνοντας φίλες Άλεξ θα σου πω ότι και εγώ και όσοι γράφουν σε αυτό το φόρουμ έχουμε άπειρα Εγώ. Είναι άλλωστε εμφανές στον λόγο μας. Και σε κάποιους ακόμα περισσότερο..

Επίσης φίλε Άλεξ το θεωρητικά λογικό δεν είναι απαράιτητα και πρακτικά λογικό. Ίσα ίσα ο Ζιπ γνωρίζει πολύ καλά ότι επειδή αφενός έχουμε εθισμό με τη σκέψη οι περισσότεροι σε αυτά τα φόρουμς και αφετέρου είμαστε ημιμαθείς κ δεν έχουμε άμεση εμπειρία όσων "περιγράφει" θα ενστερνιστούμε οποιαδηποτε άποψη μπορούμε να ερμηνεύσουμε με τη λογική μας. Κάτι πολύ βολικό..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 31/01/2010 14:37:38



και σε επόμενα μηνύματα.
quote:
Τι θέλεις να πω ρε ανόητε ; Τον τρόπο να διαλογίζεται κανένας ; Το πως θα κάθεται, που θα κάθεται, πως θα είναι το κεφάλι του, που θα είναι το κεφάλι του, αν θα έχει ανοιχτά ή κλειστά μάτια ; Τι να κάνει για να αδειάσει το μυαλό του ; Ο βιωματικός τρόπος μου είναι μόνο δικός μου. Βρες τον δικό σου βιωματικό τρόπο. Μην τα θέλεις όλα στο πιάτο, έτοιμα! Δεν θα σου δώσω να φας, θα σου μάθω να ψαρεύεις και να κυνηγάς. Τόσο ηλίθιος είσαι ;
Πού πήγαν οι 100ζωές εμπειρίας. Αλλά είπαμε, μιλάς σε θεωρητικό επίπεδο. Ναι θα ήταν πρακτικό να μας πεις πώς δουλεύει σε σένα ο διαλογισμός. Εκτός αν έχεις το copyright πάω πάσο. Αλλά οκ δεν θα τα περιμένω όλα στο πιάτο.. θα μαντέψω έναν!
quote:
Η "εμπείρια των 100 ζωών" είναι μεταφορά. Θα μπορούσα να είχε γράψει 1000, 10000. Και ασφαλώς, δεν αναφερόμουν σε μένα. Γιατί δεν είμαι ηλίθιος.
..άρα πώς ξέρεις κάτι τέτοιο λοιπόν? Επιπλέον εσύ δεν ισχυρίστικες ότι έχεις κάνει βουτιά στα ανώτερα κ κατώτερα στάδια ύπαρξης

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 22:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει θέμα στην ενότητα της Γνώσης. Ακριβώς γι' αυτό που ρωτάς. Γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο το άνοιξα. Μπορείς να ψάξεις, να το βρεις, να το μελετήσεις και να μάθεις πέντε πράγματα.
Κάτι είχε πάρει το μάτι μου. Αυτό δεν έχει να κάνει με τις βουτιές.. κυριολεκτικά?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 22:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

άρα πώς ξέρεις κάτι τέτοιο λοιπόν?


Μου το είπε ένα πουλάκι ...

Ξεκόλλα, ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟ ΠΩΣ, ξέχνα το, δεν υπάρχει περίπτωση να σου πω τον τρόπο.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Επιπλέον εσύ δεν ισχυρίστικες ότι έχεις κάνει βουτιά στα ανώτερα κ κατώτερα στάδια ύπαρξης ;


Ναι. Και το ξαναλέω για να το εμπεδώσεις :

Γνωρίζω την Ύπαρξη και όλα τα επίπεδά της (από το βαθύτερο, το χαμηλότερο έως και το υψηλότερο). [...] Και η Γνώση αυτή προέρχεται από προσωπικό βίωμα.

Φυσικά και δεν περιγράφω το βίωμά μου. Γιατί να το κάνω ; Έχω τον τρόπο μου να το πετύχω αυτό. Τον τρόπο μου. Γιατί να σου πω τον δικό μου τον τρόπο ; Τι σε νοιάζει εσένα πως φτιάχνω εγώ την σούπα ; Σε νοιάζει ; Μήπως επειδή δεν μπορείς να φτιάξεις εσύ ; Ε, άμα είσαι μάγκας, φτιάξε εσύ με τον δικό σου τον τρόπο μια δική σου σούπα κι ας είναι και καλύτερη. Δεν έχω πρόβλημα εγώ με αυτό. Αλλά κάτσε και φτιάξε. Μην τρως από την σούπα των άλλων, που την έφτιαξαν οι άλλοι με τον τρόπο τους, με τον κόπο τους και μετά τους κατηγορείς κι από πάνω ότι είναι κακοπροαίρετοι. Αυτό κι αν είναι ψέμα και υποκρισία.

Κι από την άλλη, γιατί ρε μεγάλε να σου μαρτυρήσω εγώ τον τρόπο μου ; Πως την είδες δηλ. ; Γιατί να σου δώσω εγώ μια δύναμη, που δεν ξέρω καν πως εσύ θα την χρησιμοποιήσεις ; Γιατί να γίνω εγώ ηθικός αυτουργός στο δικό σου το κρέμασμα ; Τι με πέρασες ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 22:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Κάτι είχε πάρει το μάτι μου. Αυτό δεν έχει να κάνει με τις βουτιές.. κυριολεκτικά?


Έλα ντε ... ;;;!!! Βρες το, διάβασέ το, μελέτησέ το, και δώσε την απάντηση μόνος σου. Αυτός που έχει μάτια, ας δει. Κι αυτός που έχει αυτιά, ας ακούσει.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 23:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ωραία zip βρήκες λύση στο πρόβλημα σου το κάνεις θέμα ζήλειας τώρα.
Μην ανησυχείς όμως ο alfa-omega έχει πολύ περισσότερα πράγματα να ζηλέψω σε εκείνον απ ο,τι σε σένα, γιατί όπως βλέπεις φαίνεται να έχει πολύ περισσότερη εσωτερική ηρεμία στη ζωή του απ ό,τι εμείς οι δύο μαζί.
quote:
Φυσικά και δεν περιγράφω το βίωμά μου. Γιατί να το κάνω ; Έχω τον τρόπο μου να το πετύχω αυτό. Τον τρόπο μου. Γιατί να σου πω τον δικό μου τον τρόπο ; Τι σε νοιάζει εσένα πως φτιάχνω εγώ την σούπα ; Σε νοιάζει ; Μήπως επειδή δεν μπορείς να φτιάξεις εσύ ; Ε, άμα είσαι μάγκας, φτιάξε εσύ με τον δικό σου τον τρόπο μια δική σου σούπα κι ας είναι και καλύτερη. Δεν έχω πρόβλημα εγώ με αυτό. Αλλά κάτσε και φτιάξε. Μην τρως από την σούπα των άλλων, που την έφτιαξαν οι άλλοι με τον τρόπο τους, με τον κόπο τους και μετά τους κατηγορείς κι από πάνω ότι είναι κακοπροαίρετοι. Αυτό κι αν είναι ψέμα και υποκρισία.
Μα δεν θεωρώ ότι ξέρεις να φτιάχνεις σούπα, αυτή την εντύπωση σου έδωσα?
Αλλά ακόμα κ να ήξερες, ο σκοπός σου είναι να δηλητηριάσεις τις σούπες των άλλων επομένως.. τι να το κάνω.

quote:
Κι από την άλλη, γιατί ρε μεγάλε να σου μαρτυρήσω εγώ τον τρόπο μου ; Πως την είδες δηλ. ; Γιατί να σου δώσω εγώ μια δύναμη, που δεν ξέρω καν πως εσύ θα την χρησιμοποιήσεις ; Γιατί να γίνω εγώ ηθικός αυτουργός στο δικό σου το κρέμασμα ; Τι με πέρασες
Έχεις δίκαιο λοιπόν πάω πάσο.. άλλωστε είσαι εμφανώς το πιο κατάλληλο άτομο για την ασφαλή χρήση γνώσης.
quote:
Γνωρίζω την Ύπαρξη και όλα τα επίπεδά της (από το βαθύτερο, το χαμηλότερο έως και το υψηλότερο). [...] Και η Γνώση αυτή προέρχεται από προσωπικό βίωμα.
Τελικά κατέχεις την γνώση 100 ή όσων είναι ζωων ή όχι?? Η βιωματική εμπειρία του ανώτερου κ του κατώτερου δίνει την γνώση 100 κ βάλε ζωων ή όχι?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2010, 23:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που λέω καιρό τώρα και ¨κανείς¨ δεν θέλει να παραδεχτεί.. είναι ότι μπορεί κάποιος να μπει σε ένα satori ή σε κάποιο είδος samanti αλλά όταν επιστρέφει τα εγώ είναι ακόμα εκεί.

Μπορεί κάποιος να έχει 10 satori την ημέρα ή κάποιες βουτιές στον ωκεανό της ζωης αλλά αυτό δεν είναι ολοκλήρωση.

Έχω πει ότι η ουσία μπορεί να απελευθερώνεται από τα εγώ και αυτό που μένει είναι η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας της ουσίας ή αν θέλετε η επίγνωση της ίδιας της επίγνωσης.

Όμως μετά από αυτήν την βουτιά στο «κέντρο» η συνείδηση ξανακυλά στην περιφέρεια ..στα εγώ στις πεποιθήσεις στις καταβολές και τις εσφαλμένες εντυπώσεις.

Ναι! Μπορεί κάποιος να έχει αυτήν την εμπειρία και να μπορεί να την έχει πολλές φορές δηλ να «μπαίνει» σε μια χωρίς εγώ κατάσταση…σε ένα νου σιωπηλό και σε μια καθαρή αντίληψη χωρίς περιεχόμενο.. αλλά μην γελιέστε και μην έχετε την αυταπάτη ότι επειδή πάτε από την περιφέρεια προς το κέντρο και από το κέντρο προς την περιφέρεια ότι έχετε ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Αυτό είναι μια αυταπάτη ..δεν είναι ολοκλήρωση αυτό. Είναι ένα σπουδαίο βήμα αλλά όχι η ολοκλήρωση.

Όταν κάποιος που έχει αποκτήσει αυτήν την εμπειρία δηλ της βουτιάς ..όταν λοιπών δεν είναι στο βάθος αλλά στην επιφάνεια τότε τα εγώ δημιουργούν το ποιό επικίνδυνο εγώ.. ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΚΗ ΠΕΡΗΦΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΥΣΤΙΚΙΣΤΗΚΗ ΑΛΑΖΟΝΕΙΑ.

Αυτά τα εγώ χρησιμοποιούν όλες τις εμπειρίες που μπορεί να καταγράψει ο νους για να οδηγήσουν το άτομο ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ. Έτσι δημιουργείτε ένα hanasmousen

Αυτό που σας λέω με μεγάλη ειλικρίνεια είναι ότι η ολοκλήρωση δεν είναι το να μπεις στον διαλογισμό ή στον βυθό ή στο κέντρο ή όπως θέλετε πέστε το και μετά να κυλάς πάλι στα εγώ και μετά πάλι στην κατάσταση χωρίς εγώ….!!!!! Αυτό είναι ένα κόλλημα στον πνευματικό δρόμο.

Η ολοκλήρωση είναι να είσαι στο «βυθό» (αν σας αρέσει αυτή η εκφράσει) είκοσιτέσσερις ώρες το εικοστετραωρο!!

Ο δρόμος των Μυημένων δε κολλά σε αυτά τα σημεία .αλλά τα ξεπερνά και προχωρά σε ποιο απόκρυφα μέρη. Ο μυημένος ξέρει να μεταβάλει τις «κατώτερες ενέργειες» στις αγνότερες ..τις ποιο «πνευματικές» δηλ όλα όσα υπάρχουν στην πραγματικότητα είναι (αν χρησιμοποιώ την σωστή λέξη) μεταβολές της μιας και αιώνιας ενέργειας.

Ένα εγώ π.χ της λαγνείας έχει μια «ενεργεία» (όλα είναι ενεργεία).Αυτή η ενεργεία μπορεί να δεχτεί μια μεταβολή στην αρχική της κατάσταση . Τότε ..παύει να είναι ένα εγώ, γίνεται καθαρή ενεργεία .. μια μετουσίωση.. δηλ μια παρουσία της αιώνιας ενέργειας ..της αναίτιας αιτίας ..αυτού που όλα «ξεπήδησαν»

Όσο τα εγώ δεν εξαλείφονται ή αν θέλετε δεν μετατρέπονται σε «αγνό πνεύμα» τότε όσες βουτιές και αν κάνετε δεν πρόκειται ποτέ να απελευθερωθείτε. Η άνθρωποι που δεν έχουν την εμπειρία του διαλογισμού ή της καθαρής επίγνωσης ή της βουτιάς από την περιφέρεια προς το κέντρο ή από την επιφάνεια στο βυθό ..θα χαθούν μέσα στην απειροτητα με αγνοία.

Όλοι οι άλλοι που έχουν την εμπειρία των παραπάνω…. Αν κολλήσουν σε αυτό το στάδιο ..τότε και αυτοί θα χαθούν επειδή δεν θα έχουν δημιουργήσει την ψυχή. Το «υλικό» για να από-κρυσταλλωθεί η ψυχή βρίσκεται σαν ενεργεία υπό την «κατοχή» των εγώ και στο exeohehari!

Αν δεν υπάρξει η μετατροπή (θάνατος) των εγώ σε ανώτερες ενέργειες ,τότε ο δρόμος σταματά στις βουτιές. Θα πηγαίνουμε από την επιφάνεια στο βυθό και από τον βυθό στην επιφάνεια και ξανά πάλι ..και τα ιδία και τα ιδία.

Έχω πει κάποιος που είναι συνειδητός δεν μπορεί να κάνει κακό ,όπως δεν μπορεί να είναι θυμωμένος ή να εκδηλώνει κάποιο εγώ. Ο ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΣΠΑΣΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΠΑΡΩΝ.

Ελπίζω να μην δω τίποτα χαμηλού επιπέδου κείμενα γραμμένα του στιλ. «καλά δεν άντεξες ούτε μια βδομάδα» ή «σας τα έλεγα εγώ ..είμαι προφήτης» και κάτι τέτοια.

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα στο προτάσεις και απόψεις που θα μίλαγα για όλη αυτή την αυταπάτη της ολοκληρώσεις του εσωτερικού δρόμου.. αλλά οι συνθήκες ήταν κατάλληλες για να πω δυο λόγια εδώ.

Διαβάστε καλά τι είπα.. σας χτυπώ το καμπανάκι.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 00:32:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλιστα... Χαίρομαι για την ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΟΥ ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗ τα λες καλύτερα απ την άπειρη εγωική μου γλώσσα

Παρεμπιπτώντως να η σελίδα περι κατάδυσης(εσωτερική κ εξωτερικής) που ανέφερε ο Ζιπ:
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10016&whichpage=1&ARCHIVE=

Θα ήθελα φίλε ΥΠΗΡΕΤΗ να πεις κ συ τη γνώμη σου για τα γραφόμενα της σελίδας αυτής μιας κ έχεις σίγουρα μεγαλύτερη πείρα στο διαλόγισμο. Και ποιος ξέρει ίσως αρχίσει ένας εποικοδομιτικός διαλογος γύρω απ το ζήτημα του διαλογισμού και φιλιόσετε κ με τον Ζιπ.
Καληνύχτα σε όλους.


"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 00:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα τα πω ωμά γιατί δεν έχω άλλο τρόπο να παρέμβω.

Διαβάζω το θέμα αυτό ανελλιπώς και έχω την αίσθηση οτι γίνεται άδικη επίθεση στον ζιπ.

Ρε φίλε Δόκτωρα ποιός σου είπε οτι μπορεί κάποιος να σου δηλητηριάσει τη σούπα? Ποτέ και με την καμία φίλε. Αν κάποιος μπορεί να σου δηλητηριάσει τη σούπα αυτός είσαι εσύ(Ατυχές το παράδειγμα με τη σούπα γι αυτό θα το πάω αλλιώς).

Οι άλλοι σε επηρεάζουν όσο τους αφήσεις να σε επηρεάσουν και αμα τώρα τα χεις βάλει με τον ζίπ επειδή είναι τάχαμ κακοπροαίρετος είναι γιατί εσύ προσωπικά έχεις μπερδευτει και του ζητάς τα ρέστα που δεν σε ξεμπερδεύει.

Καλά στο λέει, δεν είναι δική του δουλειά να σε ξεμπερδέψει. Δουλειά του είναι να σε μπερδέψει αν μπορεί. Μπήκε στο θέμα για να κάνει αντίλογο. Και το έχω ξαναπεί παλιά. Ο αντίλογος είναι ενα είδος χορού για δυο η και περισσότερους παρτενερ. Στην πραγματικότητα θέλει να επικοινωνήσει μαζί σου και με τους υπόλοιπους, και ναι, ακόμα και με τον Υπηρέτη(Προσωπικά πάω στοίχημα ειδικά με αυτόν, άσε τι λέει!).

Φίλε εγώ θα σου πάρω το ενδεχόμενο να είναι αλήθεια και οι δυο μεριές. Και του Υπηρέτη δηλαδή και του ζιπ(Κάτι που πρακτικά δεν γίνεται αλλα ας το πάμε έτσι για να δούμε τι θα βγεί).

Αντί να επικεντρώνεσαι στο δικό σου ωφέλιμο ψάχνοντας τη δική σου αλήθεια κάθεσαι και ψάχνεις ποιός έκλασε και βρωμάει ο αέρας. Τι σε νοιάζει που μπαίνει ο ζιπ και σας τη σπάει? Αυτός μπορεί να είναι σπαστικός, εσύ γιατί γίνεσαι μπάτσος?(Πρόσεξε πόσο κοντά φλερτάρεις με τα εγώ σου κάνοντας έλεγχο σε κάποιον..). Αν κάτι είναι αληθινό αυτό αντέχει στο χρόνο και στη φθορά του.

Έτσι λοιπόν αν κάτι απ αυτά που λέει η παραταξή σου(Δυστηχώς τώρα πιά είσαι αναγνωρίσιμος με σφραγίδα ως Υπηρετικός) έχει βάση αυτό θα ακουστεί είτε εσύ τραβήξεις τις τρίχες του (..) σου είτε οχι. Οτι είναι αληθινό ακούγεται eventually φίλε.

Φίλε ο ρόλος που επέλεξες είναι λυπηρός(Ο δικός μου τώρα που κάνω αυτή την παρέμβαση είναι το ίδιος λυπηρός αν οχι ακόμα πιο λυπηρός απ αυτό που κάνεις εσύ) γιατί βάζεις τον εαυτό σου να εκτίθεται χωρίς λόγο και χωρίς σαφή ενδειξη οτι γνωρίζεις γιατί το κάνεις.

Ο λόγος που παρεμβαίνω για να σου μιλήσω είναι γιατί σε παρατηρώ εδώ και καιρό να γράφεις και επίσης παρατηρώ πως διαλέγεις να εκφράζεσαι. Σε θεωρώ μια απο τις νηφάλιες φωνές εδω μέσα γιατί δεν αφήνεις τα πάθη σου να σε κυριέυουν συνήθως και σε θεωρώ έντιμο απέναντι στην αναζήτηση που κάνεις για την αλήθεια.

Ο λόγος που παρεμβαίνω γενικά είναι γιατί κύριοι πέσατε σε λούπα και έχω βαρεθεί να σας βλέπω να κάνετε κυκλάκια. Προχωρήστε λοιπόν τη συζήτηση γαμώτο, μου χαλάτε τη σαπουνόπερα!

Edit/ Καλό μήνα

The eye seldom sees what the mind does not anticipate.

Edited by - TheAllseeingeye on 01/02/2010 00:52:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 06:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
Ζιπ σε συγχαίρω γιατί βρήκες τη μοναδική μου ασάφεια και σε αυτή απάντησες.

Την μοναδική σου ; E, όχι και την μοναδική σου ... υπερβολές! Έτσι και κάτσω να μετρήσω τις ασάφειες και τα εσφαλμένα νοήματα που έχει ο γραπτός σου λόγος, θα χρειαστώ άλλες 30 σελίδες από το θέμα.

quote:

Αυτό κ όλα τα περι νοητικού τα έχει πει ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ. Είχε πει χαρακτηριστικά ότι ο άνθρωπος κοντεύει να γίνει ένα "Διανοητικό ζωο".

Καλά, όσο αφορά τα βιώματα δε ξέρω κ γω πόσες φορές έχει πει ότι σημασία έχει η εμπειρία κ όχι οι θεωρητικολογίες. Εδώ βέβαια το αμελείς αυτό. [ Ενώ εσύ αμελείς το γεγονός ότι παρ' όλο που το είπε, επιμένει να λέει πόσο κορμί λάστιχο έχει για να περνάει μέσα από τοίχους ... ]

Αναφέρεις τα Εγώ με την ερμηνεία τους. Και πάλι νομίζω δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσες άπειρες φορές έχει αναφέρει ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ το εγώ και το ότι πρέπει να εξαλείψουμε.


Αλλά και πάλι ... Κι αν τα είπε όλα αυτά, εγώ διαφώνισα σ' αυτά ; Εγώ διαφώνισα με την έκφρασή του "Διανοητικό ζώο"; Διαφώνισα με τις αναφορές του στα "εγώ" ; Δεν νομίζω. Κι επειδή δεν διαφώνισα, αυτό σημαίνει πως τα υιοθετώ κιόλας ; Έτσι νομίζεις εσύ ; Δηλ. όποιος συμφωνεί σε κάτι με κάποιον, αυτό το κάτι το υιοθετεί ; Υπό αυτής της λογικής σκέπτεσαι και γράφεις εσύ εδώ μέσα ; Εύγε!

Εγώ διαφώνισα με την επιμονή του να προσπαθεί να μας πείσει ότι πετάει σ' άλλη γη και σ' άλλα μέρη κι ότι είναι ακτίνα Χ και υπέρηχος. Μ' αυτό διαφώνισα.

quote:
Μα δεν θεωρώ ότι ξέρεις να φτιάχνεις σούπα, αυτή την εντύπωση σου έδωσα?

Ε, τότε γιατί ξεσκίστηκες να με ρωτάς "πώς" και "πώς" ; Άμα πιστεύεις πως δεν ξέρω, ok, ποιο το πρόβλημά σου ; Δικαίωμά σου είναι να πιστεύεις ότι γουστάρεις. Τι χτυπιέσαι ;

Αλλά ακόμα κ να ήξερες, ο σκοπός σου είναι να δηλητηριάσεις τις σούπες των άλλων επομένως.. τι να το κάνω.

Και πάλι ok. Αν το νομίζεις αυτό, και πάλι ok. Ποιο το πρόβλημα ;

Έχεις δίκαιο λοιπόν πάω πάσο.. άλλωστε είσαι εμφανώς το πιο κατάλληλο άτομο για την ασφαλή χρήση γνώσης.

Ακριβώς! Έτσι μπράβο ...

Τελικά κατέχεις την γνώση 100 ή όσων είναι ζωων ή όχι??

Περιμένεις να σου απαντήσω ευθέως σε μια τέτοια ερώτηση ; Περίμενε ...

Η βιωματική εμπειρία του ανώτερου κ του κατώτερου δίνει την γνώση 100 κ βάλε ζωων ή όχι?

Η βιωματική εμπειρία του ανώτερου και του κατώτερου δίνει την γνώση των Πάντων.


ΥΠΗΡΕΤΗ,

Άσε τα hanasmousen και τα Mujahideen και ξαναγύρνα εκεί που ήσουνα.

quote:
Η ολοκλήρωση είναι να είσαι στο «βυθό» (αν σας αρέσει αυτή η εκφράσει) είκοσιτέσσερις ώρες το εικοστετραωρο!!

Αν είσαι 24 ώρες στο βυθό το 24ωρο, δεν είσαι άνθρωπος, είσαι φύκι! Κατάλαβέ το επιτέλους. Άλλωστε το έχω πει χίλιες φορές : "Καλύτερα Aladdin / παρά hanasmousen".

quote:

Θα πηγαίνουμε από την επιφάνεια στο βυθό και από τον βυθό στην επιφάνεια και ξανά πάλι ..και τα ιδία και τα ιδία.


Μπίγκο! Το έπιασες! Αυτή είναι η ζωή σου. Με την διαφορά ότι ο βυθός έχει βάθη. Πολλά βάθη, αμέτρητα βάθη. Άλλο είναι να βουτάς στα -20m κι άλλο στα -110m. Η περιφέρεια δεν έχει βάθη. Τι βάθος μπορεί να έχει η περιφέρεια ; Το ίδιο συμβαίνει και κατά την άνοδο. Η άνοδος έχει ύψη. Πολλά ύψη, αμέτρητα ύψη. Άλλο είναι να πας στα +20m κι άλλο στα +110m. Μα ... δεν το βλέπετε ; Πως μετράει ο άνθρωπος το ύψος μιας πόλης π.χ ; Από την επιφάνεια της θάλασσας. Από που ; Από την επιφάνεια. Γι' αυτό και κάποιος είπε πως "οδός άνω κάτω, μία". Ότι ισχύει για το βάθος, ισχύει και για το ύψος στον Εσωτερισμό.

quote:
Σκέφτηκα να ανοίξω ένα θέμα στο προτάσεις και απόψεις που θα μίλαγα για όλη αυτή την αυταπάτη της ολοκληρώσεις του εσωτερικού δρόμου.. αλλά οι συνθήκες ήταν κατάλληλες για να πω δυο λόγια εδώ.

Για άνοιξέ το να γουστάρουμε λίγο. Για άνοιξέ το να περάσει κι ο Φλεβάρης όμορφα ...

quote:
Διαβάστε καλά τι είπα.. σας χτυπώ το καμπανάκι.

Μας χτυπάς το καμπανάκι ; Πω, πω, μα τι ... θόρυβος ;;; Σκέτη ηχορύπανση είσαι ρε φίλε ... σκέτη ηχορύπανση.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 01/02/2010 08:01:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 07:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ,

quote:
Αυτό που λέω καιρό τώρα και ¨κανείς¨ δεν θέλει να παραδεχτεί.. είναι ότι μπορεί κάποιος να μπει σε ένα satori ή σε κάποιο είδος samanti αλλά όταν επιστρέφει τα εγώ είναι ακόμα εκεί.

Μπορεί κάποιος να έχει 10 satori την ημέρα ή κάποιες βουτιές στον ωκεανό της ζωης αλλά αυτό δεν είναι ολοκλήρωση.


Να χρησιμοποιήσω κι εγώ τα λογάκια σου ; Άντε να τα χρησιμοποιήσω ... "Αχ αν ήξερες, αν ήξερες! Αν ήξερες, δεν θα μίλαγες έτσι ...". Τι κοιτάς ; E ; Τι ; Δεν είναι δικά μου λόγια. Δικά σου είναι. Τσίμπα έναν καθρέφτη για να δεις ποιος είσαι.

Το ξαναλέω :

Το προσωπικό βίωμα του καθενός, είναι του καθενός. Γι' αυτό και λέγεται προσωπικό. Αν ήταν διαφορετικό, δεν θα λεγόταν έτσι, θα λεγόταν κοινό. Δεν υπάρχουν κοινά βιώματα. Μόνο προσωπικά βιώματα υπάρχουν.

Έτσι, κατ' αυτόν τον τρόπο, ο κάθε άνθρωπος, ο κάθε, κάθε φορά που βιώνει ο ίδιος κάτι, το βιώνει μονάχα για τον εαυτό του. Μόνο για την πάρτη του. Το βίωμά του, είναι δικό του. Όταν λοιπόν εγώ ξεκινώ να περιγράφω το βίωμά μου, το δικό μου δηλ. βίωμα, αυτό που έζησα εγώ, αυτό που αισθάνθηκα εγώ, πάντα θα υπάρχει ένας άλλος που θα λέει "Δεν είναι έτσι" και πάντα θα υπάρχει ο πρώτος που θα λέει "Αχ, αν ήξερες! Αν ήξερες".

Μα ... καλά, δεν το βλέπετε αυτό στην καθημερινή μας ζωή ; Πόσες φορές ένας συνάνθρωπός μας, δεν ξεκίνησε να περιγράφει μια κατάσταση που ο ίδιος πέρασε, έναν χωρισμό ρε παιδί μου π.χ και πόσες φορές δεν έφτασε στο σημείο να μας πει ο ίδιος "Αχ, αν ήξερες!"; Δεν σας έχει τύχει αυτό ; Εμένα προσωπικά, πάρα πολλές φορές. Και το κατανοώ που το λέει. Δεν είναι δυνατόν να μπω εγώ στην θέση του άλλου, γιατί πολύ απλά ... δεν είμαι ο άλλος. Δεν έχω το μυαλό του άλλου, δεν έχω την καρδιά του άλλου, δεν έχω το παρελθόν του άλλου, δεν έχω αυτό που κουβαλάει ο άλλος στην ψυχούλα του, δεν έχω ζήσει σαν τον άλλον. Στιχάκιον που να το επιβεβαιώνει : "Τα φώτα μην σε κλέβουνε / των πλοίων των μεγάλων / αυτή για μας είναι η ζωή / η άλλη ... είναι των άλλων!". Πως να το κάνουμε δηλ. ; Η άλλη ζωή είναι των άλλων. Η άλλη εμπειρία είναι των άλλων, το άλλο βίωμα είναι των άλλων.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 01/02/2010 08:08:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 07:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όμως μετά από αυτήν την βουτιά στο «κέντρο» η συνείδηση ξανακυλά στην περιφέρεια ..στα εγώ στις πεποιθήσεις στις καταβολές και τις εσφαλμένες εντυπώσεις.

[...]

Ο ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟΣ ΆΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΣΠΑΣΤΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΠΑΡΩΝ.


Φυσικά! Τι ήθελες να κάνει ; Δεν υπάρχει μόνιμη κατάσταση συνειδητότητας ρε αγόρι μου. Είναι ποτέ δυνατόν ένας άνθρωπος να είναι συνέχεια στο βυθό ; Δεν γίνεται αυτό. Αν συμβαίνει, τότε δεν είναι άνθρωπος!, δεν μιλάμε καν για ανθρώπινο ον. Είναι ον του βυθού. Ψάρι, φύκι, δεν ξέρω κι εγώ τι είναι, αλλά άνθρωπος δεν είναι.

Εσύ τι είσαι ; ... για να καταλάβουμε δηλ. Είσαι Ον του Κέντρου ; Ον του βυθού ; Δεν είσαι άνθρωπος ; 'Αμα δεν είσαι άνθρωπος, sorry ... με συγχωρείς δηλ. δεν το ήξερα. Όμως σου έχω αποδείξει, σε σένα τον ίδιο δηλ. πως δεν είσαι "αδιάσπαστα και συνειδητά παρών". Γιατί ; Γιατί εγώ γράφω το πρωϊ κι εσύ με κουβαλάς επάνω σου μέχρι το βράδυ. Ολόκληρες μέρες με κουβαλάς. Κουβαλάς δηλ. αυτά που λέω το πρωϊ, αυτό εννοώ. Τι αδιάσπαστα και συνειδητά παρών να είσαι ;

Σου είπα ΤΙ αλλάζει μετά την "βουτιά". Η ποιότητα. Η κατανόηση. Όσο περισσότερο βουτάς, όσο συχνότερα βουτάς, τόσο το καλύτερο. Κάποια φορά θα βουτήξεις στα -30m ... α, για να δούμε τι υπάρχει εδώ ; Ωωωω ... Κάποια φορά θα πας βαθύτερα ... άλλο φρούτο που λέμε ... Κάποια φορά, θα πας ακόμη βαθύτερα, πιο κάτω, θα αρχίσει να χάνεται το φως, θα έρθει το σκοτάδι, η ψύχρα. Θα αρχίσεις να κρυώνεις, να φοβάσαι. Διάφορα "όντα" του "βυθού" θα αρχίσουν να βγαίνουν απ' τις τρύπες τους. Τι μυστήριο θέε μου! ... Και κάποια άλλη φορά, θα πας ακόμη βαθύτερα κι απ' το σκοτάδι, με την έννοια δηλ. ότι θα το ξεπεράσεις, πιο βαθιά, πιο βαθιά, μέχρι να φύγει το σκοτάδι ... ε, και τότε ... θα έρθουν όλα αυτά τα όμορφα πράγματα που υπάρχουν στο Σύμπαν. Αρμονία, γαλήνη, ενότητα, ΦΩΣ!

Ναι, αλλά ο χρόνος σου στο βυθό τελειώνει! Κοιτάς το βαθύμετρο, κοιτάς τον αέρα σου, τελειώνει ... 'Αμα μείνεις εκεί ... χαιρετίσματα, πέθανες, πνίγηκες, σε έπνιξε ο βυθός. Η αρμονία και η ενότητα έγινε μπούμεραγκ και σου έσπασε την μούρη. Ξεκινάς "ανάδυση", δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο. Δεν έχεις το περιθώριο. Σιγά σιγά, ξεκινάς τον δρόμο σου για την επιφάνεια. Επιστρέφεις! Αυτό ήταν, τελείωσε ... αύριο, άλλη βουτιά, αλλού! Σε άλλο μέρος! Σε άλλο βάθος!

Είσαι πια στην επιφάνεια. Τι ένοιωσες ; Τι χαρά ; Τι αγαλλίαση ; Δεν περιγράφονται! Μένει μόνο ένα απέραντο χαμόγελο μέσα σου. Το Σύμπαν σου έδειξε την αγάπη του, την αρμονία του, την ενότητά του, την ζεστασιά του, το φως του. Τώρα ; Τώρα, αύριο πάλι. Αν ο καιρός το επιτρέψει ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 01/02/2010 08:20:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 08:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TheAllseeingeye

Οτι είναι αληθινό ακούγεται eventually φίλε.


Από τα σπουδαιότερα πράγματα που έχει γραφτεί ποτέ εδώ μέσα. Μεγάλη αλήθεια, πολύ μεγάλη. Και μ' άρεσε ο τρόπος ... αυτό το eventually, ήταν όλα τα λεφτά! Τα ρέστα μου ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 08:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τον τρόπο :

quote:
zip, 9/11/2008

Αν πάρω έναν άνθρωπο που δεν έχει βουτήξει ποτέ στην ζωή του, δεν έχει κάνει δηλ. ποτέ κατάδυση με αυτόνομη συσκευή και του πω "Έλα, βούτα!", το πιθανότερο είναι πως θα με κοιτάει σαν χάνος ή μπορεί να μου πει "ρε μεγάλε, πας καλά;". Αν του πω λίγα πράγματα για το πως μπορεί να καταδυθεί, τα βασικά δηλ. αν του πω δηλ. "κοίτα, αυτός είναι ο ρυθμιστής πιέσεως, αυτός είναι ο ρυθμιστής πλευστότητας, έχεις την μάσκα, έχεις τα πέδιλα, θα αναπνέεις κανονικά και θα αυξομειώνεις τον αέρα σου στο τζάκετ", ο άνθρωπος αυτός - αν είναι αποφασισμένος - ίσως και να βουτήξει. Όμως μέχρι που θα φτάσει ; Άντε το πολύ να φτάσει στα -4m, να τον πονέσουν τ' αυτιά του και να ανέβει άρων άρων στην επιφάνεια. Και έστω λοιπόν πως πόνεσαν τ' αυτιά του, ανέβηκε στην επιφάνεια και μετά δεν με ξαναείδε ποτέ στην ζωή του. Αν συνεχίσει από μόνος του να βουτάει, το πιθανότερο είναι πως για αρκετές "απόπειρες" κατάδυσης θα τον πονάνε τα αυτιά του. Θα σταματήσουν να τον πονάνε τα αυτιά του όταν βρει την τεχνική της εξίσωσης. Μπορεί να είναι τυχερός και να το ανακαλύψει από μόνος του.*** Ή μπορεί να του το πει κάποιος άλλος εκτός από μένα, όταν ο ίδιος το μαρτυρήσει σ' αυτόν. Δηλ. να πει : "ρε συ, έχω βουτήξει 5 φορές και στα -4m με πονάνε τ' αυτιά μου, γιατί;" και να πάρει την απάντηση σχετικά με την εξίσωση των πιέσεων στ' αυτιά μας.

Όλο αυτό το παράδειγμα αποτελεί ελλειπή εκπαίδευση, γιατί ο ασκούμενος μαθαίνει μεν, αλλά μαθαίνει αυτό που λέμε "ανεμομαζώματα - διαολοσκορπίσματα". Μαθαίνει απο 'δω κι από 'κει, σκόρπια πράγματα - που πολλά μπορεί να είναι και ανακρίβειες - μαθαίνει με ανορθόδοξο τρόπο δηλ. Αυτό, δεν του αποκλείει το γεγονός να βουτάει, αλλά αυξάνει τις πιθανότητες να του συμβεί κάποιο ατύχημα. Δεν εκπαιδεύεται σωστά, έχει ελλειπής γνώσεις στο αντικείμενό του, και μπορεί να γίνει και επικίνδυνος για κάποιους άλλους που θα ρωτήσουν τον ίδιο ακριβώς ότι ρώτησε κι αυτός τους προηγούμενούς του.

Η σύνθεση και η "αποκωδικοποίηση" τέτοιων πληροφοριών, πληροφοριών δηλ. που προέρχονται από διαφορετικές πηγές, καταλαβαίνουμε όλοι πως είναι μια επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία και πολλές φορές δεν έχει κανένα αποτέλεσμα, γιατί αντί να βοηθήσει τον "αναζητητή", τον μπερδεύει περισσότερο.

**Τώρα, σχετικά με τον τρόπο. Στο παραπάνω παράδειγμα υποτίθεται πως λέω εγώ στον εκπαιδευόμενο "αυξομείωσε τον αέρα του τζάκετ σου", ok ; Ε, το πιθανότερο είναι να με ρωτήσει ο άνθρωπος "πως ;" και να του πω "Κοίτα, έχεις στο τζάκετ σου έναν σωλήνα χαμηλής πιέσεως που έχει δύο κουμπιά. Όταν πατήσεις αυτό το κουμπί, το τζάκετ φουσκώνει. Όταν πατήσεις το άλλο κουμπί, το τζάκετ ξεφουσκώνει". Ωραία. Τώρα αν αυτός ο άνθρωπος ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ που είναι τα κουμπιά, ε, δεν είναι δικό μου θέμα! Πιθανόν να χρειάζεται οφθαλμίατρο, δεν ξέρω. Θα μου πεις "πάλι κάποιος θα του πει ΠΩΣ να δει", ένας γιατρός για παράδειγμα. Ναι, αλλά δεν θα 'μαι εγώ αυτός ... Και αυτό δεν γίνεται επειδή εγώ δεν θέλω να του πω τον τρόπο. Γίνεται επειδή απλά ... δεν τον ξέρω. Τι να του πω του ανθρώπου δηλ ; Δεν ξέρω, δεν είμαι γιατρός. Ξέρω μόνο ΠΩΣ βλέπω εγώ. Ξέρω μόνον τον δικό μου τρόπο να βλέπω.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 08:40:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Aν δεν υπάρξει η μετατροπή (θάνατος)* των εγώ σε ανώτερες ενέργειες ,τότε ο δρόμος σταματά στις βουτιές.


quote:
zip, 9/11/2008

Στο βυθό θα πρέπει να κινούμαστε άνετα, ήρεμα, απαλά, χωρίς απότομες κινήσεις, χωρίς "νευρικά" χτυπήματα των πεδίλων μας, χωρίς άγχος. Όταν ρώτησαν τον Κουστώ "Πως αισθάνεσθαι στον βυθό;", εκείνος απάντησε : "Δεν ξέρω, είναι ένα περίεργο συναίσθημα. Κάτω από το νερό κινούμαστε σαν άγγελοι!" Έβλεπα χθες στο βίντεο την έρευνα που έκανε ο Κουστώ με την ομάδα του στο "αδελφάκι" του "Τιτανικού", τον "Βρεταννικό", που βυθίστηκε το 1916 ανοιχτά της Κέας, εδώ, στην Ελλάδα. Ο Κουστώ περιγράφει τα συναισθήματά του όταν αντικρίζει το τεράστιο κουφάρι του πλοίου. Λέει χαρακτηριστικά "Εδώ, στην νεκρική σιωπή* του βυθού, φοβάμαι! Το θέαμα είναι τρομακτικό, ένα απέραντο σκοτάδι! Έχουμε μόνο 15 λεπτά στην διάθεσή μας. Ο χρόνος κάνει κουμάντο!".

"Μια πρόταση μέσα μου:
- Σκάψε! Τι βλέπεις; (Βούτα! Τι βλέπεις ;)
- Ανθρωπους και πουλιά, νερά και πέτρες! (Ψάρια, κοχύλια και κοράλια)
- Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις; (Βούτα ακόμα! Τι βλέπεις;)
- Ιδέες και ονείρατα, αστραπές και φαντάσματα. (Σκιές, ιδέες κι όνειρα)
- Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις; (Βούτα ακόμα! Τι βλέπεις ;)
- Δε βλέπω τίποτα! Νύχτα βουβή, πηχτή σα θάνατος. Θά'ναι ο θάνατος. *(βλ. Jacques Yves Cousteau)
- Σκάψε ακόμα! (Βούτα ακόμα!)
- Αχ! Δεν μπορώ να διαπεράσω το σκοτεινό μεσότοιχο! Φωνές γρικώ και κλάματα, φτερά γρικώ στον άλλο όχτο!
- Μην κλαις! Μην κλαίς! Δεν είναι στον άλλον όχτο! Οι φωνές, τα κλάματα και τα φτερά είναι η καρδιά σου!" **
N. Καζαντζάκης.


quote:
zip, σήμερα,

Κάποια φορά θα βουτήξεις στα -30m ... α, για να δούμε τι υπάρχει εδώ ; Ωωωω ... Κάποια φορά θα πας βαθύτερα ... άλλο φρούτο που λέμε ... Κάποια φορά, θα πας ακόμη βαθύτερα, πιο κάτω, θα αρχίσει να χάνεται το φως, θα έρθει το σκοτάδι, η ψύχρα. Θα αρχίσεις να κρυώνεις, να φοβάσαι. Διάφορα "όντα" του "βυθού" θα αρχίσουν να βγαίνουν απ' τις τρύπες τους. Τι μυστήριο θέε μου! ... ** Και κάποια άλλη φορά, θα πας ακόμη βαθύτερα κι απ' το σκοτάδι, με την έννοια δηλ. ότι θα το ξεπεράσεις, πιο βαθιά, πιο βαθιά, μέχρι να φύγει το σκοτάδι ... ε, και τότε ... θα έρθουν όλα αυτά τα όμορφα πράγματα που υπάρχουν στο Σύμπαν. Αρμονία, γαλήνη, ενότητα, ΦΩΣ!

Ναι, αλλά ο χρόνος σου στο βυθό τελειώνει! Κοιτάς το βαθύμετρο, κοιτάς τον αέρα σου, τελειώνει ... 'Αμα μείνεις εκεί ... χαιρετίσματα, πέθανες, πνίγηκες, σε έπνιξε ο βυθός. Η αρμονία και η ενότητα έγινε μπούμεραγκ και σου έσπασε την μούρη. Ξεκινάς "ανάδυση", δεν μπορείς να κάνεις τίποτε άλλο. Δεν έχεις το περιθώριο. Σιγά σιγά, ξεκινάς τον δρόμο σου για την επιφάνεια. Επιστρέφεις! Αυτό ήταν, τελείωσε ... αύριο, άλλη βουτιά, αλλού! Σε άλλο μέρος! Σε άλλο βάθος!

Είσαι πια στην επιφάνεια. Τι ένοιωσες ; Τι χαρά ; Τι αγαλλίαση ; Δεν περιγράφονται! Μένει μόνο ένα απέραντο χαμόγελο μέσα σου. Το Σύμπαν σου έδειξε την αγάπη του, την αρμονία του, την ενότητά του, την ζεστασιά του, το φως του. Τώρα ; Τώρα, αύριο πάλι. Αν ο καιρός το επιτρέψει ...


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Η μετατροπή (θάνατος) των "εγώ", γίνεται μέσα στο βυθό. Όσο πιο πολύ βουτάς, όσο πιο βαθιά βουτάς, τόσο πιο πολλά "εγώ" πεθαίνουν. Τόσο λιγότερα μένουν στην επιφάνεια. Και κάποια στιγμή δεν έχεις πια "εγώ".

Θα εξηγήσω αργότερα, τι ακριβώς σημαίνει αυτό ...

Edited by - zip on 01/02/2010 09:14:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να κάνουμε; ο δρόμος για κάποιους τελειώνει στις βουτιές ..πάνω ,κάτω, πιο πάνω πιο κάτω ..έτσι είναι η ζωή σκληρή…δεν κάνει διακρίσεις . Οποίος μπαίνει στα βαθιά κάποια στιγμή ο χρόνος της κατάδυσης τελειώνει γιατί;

Όταν δεν ξέρει πώς να ξεπεράσει αυτό το εμπόδιο τότε ο δρόμος για αυτόν ολοκληρώνεται εκεί. Όταν όμως μάθει το μυστικό..τότε η διάρκεια στο να μένει στο βυθό γίνεται μεγαλύτερη και όλο και πιο μεγαλύτερη, τώρα έχει το μυστικό.. και το βάθος γίνεται μόνιμα η πραγματική του φύση 24 ώρες το εικοστετραωρο.. αδιάσπαστα παρών.

Μπορεί κάποιος να έχει αποκτήσει ένα satori και να μην έχει πριν από αυτό μια εμπειρία ή την επίγνωση του αστρικού σώματος. Δηλ ,μπορεί να μπαίνει σε διαλογισμό και να βιώνει την "καθαρή αντίληψη" χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα πριν από αυτό να έχει εμπειρία στο αστρικό.

Είναι λογικό κάποιος να βρίσκει μπουρδα την αστρική προβολή και όλες τις ικανότητες που μπορεί να έχει μια συνείδηση με την επίγνωση του αστρικού σώματος!! Ναι! είναι δυνατόν! …..Αν κάποιος από το αστρικό μπει σε διαλογισμό τότε όλα αυτά που φαίνονται στο αστρικό ¨σβήνουν¨ και αυτό που μένει είναι πάλι η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή.

Τα σώματα φυσικό, ζωτικό, αστρικό, νοητικό, αιτιατό, βουδικό, ατμικο, πρέπει να κρυσταλλοποιηθούν από την επίγνωση. Αν αυτά τα σώματα δεν κρυσταλλοποιηθούν τότε τον zen, το tao ,ο διαλογισμός ,η αυτοενθυμηση, η παρουσία, ο μάρτυρας, ο παρατηρητής κ.λ.π….πριν από την κρυσταλλοποίηση ή την ενεργοποίηση του πέμπτου σώματος μπορούν να μας οδηγήσουν σε ένα satori.. αλλά όχι σε ένα samanti. Το satori είναι ένα ψεύτικο samanti με την έννοια ότι είναι μια αναλαμπή.

Για να γίνω ποιο ξεκάθαρος ..στο satori μπορεί κάποιος να έχει μια γεύση της ενότητας των πάντων αλλά υπάρχει ακόμα ο διαχωρισμός ανάμεσα σε αυτόν και στο όλων.. για αυτό και η βουτιές ..πάνω κάτω, πάνω κάτω ..εγώ ,χωρίς εγώ .Ναι ! βέβαια υπάρχει διαφορετική ποιότητα και έχω αναφερθεί για αυτό στις πρώτες σελίδες του τοπικ. Αλλά τα εγώ παραμένουν ακόμα!! Αυτά συζητούσαμε εξαρχής!!!

Στο samanti ο γνώστης και το γνωστό γίνονται ένα και δεν υπάρχει πτώση από αυτήν την «κατάσταση» δεν έχει πάνω κάτω και αν θέλετε ο άνθρωπος γίνεται υπεράνθρωπος . Πάντως σίγουρα δεν γίνεται φύκι.

Όταν δεν μπορεί κάποιος να καταφέρει αυτή την «άνοδο» δια μέσων της κρυστάλλωσης των ανώτερων σωμάτων δια μέσω της επίγνωσης και της μετατροπής της κοιμισμένης συνείδηση σε αφυπνισμένη ..τότε ο δρόμος ολοκληρώνεται στο satori και δεν φαίνεται το πώς μπορεί κάποιος να προχωρεί πέρα από αυτό.

Ένα άλλο που ήθελα να πω είναι ότι η λευκή ατραπός έχει κάποια σημάδια που την κάνουν να ξεχωρίζει από την μαύρη ατραπό. Ένα από αυτά είναι η θυσία ως προς την ανθρωπότητα.

Όλοι οι Μυημένοι μίλησαν στον κόσμο για τον δρόμο της αυτοπραγμάτωσης. Δεν πήγαν σε ένα βουνό ή σε μια σπηλιά.. βρήκαν τον τρόπο και άντε όλοι οι άλλοι να πάνε να κουρευτούν. «Εγώ το βρήκα φίλε, εσύ άντε βρες το δικό σου .Εγώ είμαι ήδη θεός»

Δεν φοβηθήκαν αν ο τρόπος τους κάνει κακό στους ανθρώπους γιατί ο αυτό που λέγανε, αλλά και λένε, είναι το πώς να γίνει κάποιος συνειδητός ..να έχει αυτόσυνείδηση. Η αυτοσυνείδηση δεν μπορεί να κάνει κακό.

Έχω πει …αυτός που είναι συνειδητός δεν μπορεί να κάνει κακό ..αλλά ούτε και να πάθει κακό από την αυτοσυνείδηση του. Το κακό το παθαινει από την αλαζονεία του…και κάνει κακό και στους άλλους. Το satori δεν είναι η ολοκληρώσει αλλά μια αναλαμπή .. προσγειωθείτεεεε…

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι να κάνουμε; ο δρόμος για κάποιους τελειώνει στις βουτιές ..πάνω ,κάτω, πιο πάνω πιο κάτω ..έτσι είναι η ζωή σκληρή…δεν κάνει διακρίσεις . Οποίος μπαίνει στα βαθιά κάποια στιγμή ο χρόνος της κατάδυσης τελειώνει γιατί;

Όταν δεν ξέρει πώς να ξεπεράσει αυτό το εμπόδιο τότε ο δρόμος για αυτόν ολοκληρώνεται εκεί. Όταν όμως μάθει το μυστικό..τότε η διάρκεια στο να μένει στο βυθό γίνεται μεγαλύτερη και όλο και πιο μεγαλύτερη, τώρα έχει το μυστικό.. και το βάθος γίνεται μόνιμα η πραγματική του φύση 24 ώρες το εικοστετραωρο.. αδιάσπαστα παρών.

Μπορεί κάποιος να έχει αποκτήσει ένα satori και να μην έχει πριν από αυτό μια εμπειρία ή την επίγνωση του αστρικού σώματος. Δηλ ,μπορεί να μπαίνει σε διαλογισμό και να βιώνει την "καθαρή αντίληψη" χωρίς να χρειάζεται απαραίτητα πριν από αυτό να έχει εμπειρία στο αστρικό.

Είναι λογικό κάποιος να βρίσκει μπουρδα την αστρική προβολή και όλες τις ικανότητες που μπορεί να έχει μια συνείδηση με την επίγνωση του αστρικού σώματος!! Ναι! είναι δυνατόν! …..Αν κάποιος από το αστρικό μπει σε διαλογισμό τότε όλα αυτά που φαίνονται στο αστρικό ¨σβήνουν¨ και αυτό που μένει είναι πάλι η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή.

Τα σώματα φυσικό, ζωτικό, αστρικό, νοητικό, αιτιατό, βουδικό, ατμικο, πρέπει να κρυσταλλοποιηθούν από την επίγνωση. Αν αυτά τα σώματα δεν κρυσταλλοποιηθούν τότε τον zen, το tao ,ο διαλογισμός ,η αυτοενθυμηση, η παρουσία, ο μάρτυρας, ο παρατηρητής κ.λ.π….πριν από την κρυσταλλοποίηση ή την ενεργοποίηση του πέμπτου σώματος μπορούν να μας οδηγήσουν σε ένα satori.. αλλά όχι σε ένα samanti. Το satori είναι ένα ψεύτικο samanti με την έννοια ότι είναι μια αναλαμπή.

Για να γίνω ποιο ξεκάθαρος ..στο satori μπορεί κάποιος να έχει μια γεύση της ενότητας των πάντων αλλά υπάρχει ακόμα ο διαχωρισμός ανάμεσα σε αυτόν και στο όλων.. για αυτό και η βουτιές ..πάνω κάτω, πάνω κάτω ..εγώ ,χωρίς εγώ .Ναι ! βέβαια υπάρχει διαφορετική ποιότητα και έχω αναφερθεί για αυτό στις πρώτες σελίδες του τοπικ. Αλλά τα εγώ παραμένουν ακόμα!! Αυτά συζητούσαμε εξαρχής!!!

Στο samanti ο γνώστης και το γνωστό γίνονται ένα και δεν υπάρχει πτώση από αυτήν την «κατάσταση» δεν έχει πάνω κάτω και αν θέλετε ο άνθρωπος γίνεται υπεράνθρωπος . Πάντως σίγουρα δεν γίνεται φύκι.

Όταν δεν μπορεί κάποιος να καταφέρει αυτή την «άνοδο» δια μέσων της κρυστάλλωσης των ανώτερων σωμάτων δια μέσω της επίγνωσης και της μετατροπής της κοιμισμένης συνείδηση σε αφυπνισμένη ..τότε ο δρόμος ολοκληρώνεται στο satori και δεν φαίνεται το πώς μπορεί κάποιος να προχωρεί πέρα από αυτό.

Ένα άλλο που ήθελα να πω είναι ότι η λευκή ατραπός έχει κάποια σημάδια που την κάνουν να ξεχωρίζει από την μαύρη ατραπό. Ένα από αυτά είναι η θυσία ως προς την ανθρωπότητα.

Όλοι οι Μυημένοι μίλησαν στον κόσμο για τον δρόμο της αυτοπραγμάτωσης. Δεν πήγαν σε ένα βουνό ή σε μια σπηλιά.. βρήκαν τον τρόπο και άντε όλοι οι άλλοι να πάνε να κουρευτούν. «Εγώ το βρήκα φίλε, εσύ άντε βρες το δικό σου .Εγώ είμαι ήδη θεός»

Δεν φοβηθήκαν αν ο τρόπος τους κάνει κακό στους ανθρώπους γιατί ο αυτό που λέγανε, αλλά και λένε, είναι το πώς να γίνει κάποιος συνειδητός ..να έχει αυτόσυνείδηση. Η αυτοσυνείδηση δεν μπορεί να κάνει κακό.

Έχω πει …αυτός που είναι συνειδητός δεν μπορεί να κάνει κακό ..αλλά ούτε και να πάθει κακό από την αυτοσυνείδηση του. Το κακό το παθαινει από την αλαζονεία του…και κάνει κακό και στους άλλους. Το satori δεν είναι η ολοκληρώσει αλλά μια αναλαμπή .. προσγειωθείτεεεε…


Όμως αυτά είναι θεωρίες απο βιβλία,όχι γνήσιες βιωματικές εμπειρίες.

Θελω να πώ δηλαδή, οτι και εγώ έχω διαβάσει βιβλία εσωτερισμού που λένε για μόνιμη(όσο θέλεις) εμπειρία στο βυθό(επίπεδο αστρικού,έστω)αλλά δέν το έχω βιώσει.Αν το έχεις βιώσει και το βιώνεις τότε καλώς, έχεις την απόδειξή σου,άν όχι όμως τότε μπορεί να μήν είναι όντως έτσι.

Edited by - alex22 on 01/02/2010 10:29:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:36:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω τις αποδείξεις μου και μιλώ μέσα από αυτές.. όχι επειδή έχω διαβάσει αλλά επειδή έχω δει ..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η μετατροπή (θάνατος) των "εγώ", γίνεται μέσα στο βυθό. Όσο πιο πολύ βουτάς, όσο πιο βαθιά βουτάς, τόσο πιο πολλά "εγώ" πεθαίνουν. Τόσο λιγότερα μένουν στην επιφάνεια. Και κάποια στιγμή δεν έχεις πια "εγώ".
Θα εξηγήσω αργότερα, τι ακριβώς σημαίνει αυτό ...


Όταν κάποιος είναι σε μια χωρίς εγώ κατάσταση δεν έχει εγώ για να κάνει μετατροπή των εγώ και φαντάζομε να μη δω γραμμένο ότι τα παίρνει μαζί του στο βάθος και τα πνιγεί ή κάτι τέτοιο γιατί…(να μην πω καλύτερα)

Σαφώς ένας άνθρωπος που έχει ένα satori αλλάζει ποιότητα στην ζωή αλλά υπάρχει και η περίπτωση της μυστικιστής περηφάνιας που εμποδίζει το έργο το δικό του αλλά και τον άλλων.

Ο θάνατος των εγώ γίνεται στην πορεία όταν αυτά εκδηλώνονται ..όταν αυτά υφίστανται σαν ¨παρουσία¨ μέσα στον ψυχισμό του ανθρώπου. Ένα εγώ έχει έναν ολόκληρο μηχανισμό ..είναι ένα ολόκληρο κέντρο που έχει δική του σκέψη τρόπο συμπεριφορά συνήθειες και πολλά αλλά.

Όταν δεν έχουμε αυτοσυνείδηση τότε έχουμε πλήρη ταύτιση με τα εγώ. Όταν όμως μπορούμε να αφυπνίσουμε ένα μικρό ποσοστό συνείδηση μέσα στην καθημερινότητα τότε μπορεί ο Δαβίδ να τα βάλει με τον Γολιάθ.

Αρχικα με αυτό το ποσοστό συνείδηση παρατηρούμε ..κατανοούμε και εξαλείφουμε το εγώ. Το βλέπουμε πως λειτουργεί στο διανοητικό μας πως λειτουργεί στο συναισθηματικό μας στο σεξουαλικό μας στο κινητικό μας.. είμαστε υπό παρατήρηση και άγρυπνη αντίληψη.

Έχουμε επίγνωση του παρατηρητή και ταυτόχρονα εξετάζουμε και κατανοούμε όλο τον μηχανισμό κάποιου εγώ.

Όταν είμαστε στο βυθο δηλ σε κατάσταση satori δεν υπάρχει εγώ για να δούμε…αλλά αν μπορούμε να έχουμε κάτι από το satori και ταυτόχρονα κοιτάμε όλα αυτά που συμβαίνουν στην επιφάνεια τότε είμαστε σε θέση να δούμε πραγματικά τι κινείτε, πως κινείτε και γιατί κινείτε. Αν είμαστε πλήρως ταυτισμένοι με την επιφάνεια τότε δεν υπάρχει κανείς που να κοιτά και τίποτα δεν μπορεί να αλλάξει.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα εγώ δεν μίλησα για satori. Μίλησα για samanti.

quote:
zip, 27/01/2010

Θεωρώ πως δεν έχει να προσφέρει τίποτε στον αναγνώστη ένα προσωπικό μου βίωμα, μια εμπειρία ή γενικότερα μια οποιαδήποτε βιωματική κατάσταση που την ένιωσα και την έζησα εγώ και μόνον εγώ. Κι αυτό γιατί η κάθε εμπειρία που έχει ο καθένας μας, είναι εμπειρία δική του, για 'κείνον ξεχωριστά. Δεν έχει νόημα λοιπόν - προσωπικά για μένα - να περιγράψω την στιγμή του σαμάντι, την στιγμή που ολοκληρώνεται η εικόνα των Πάντων εμπρός μου και την στιγμή της ατόφιας αλήθειας όλων των Πραγμάτων. Δεν αποκλείω κι άλλοι συνάνθρωποί μου να το έχουν ζήσει αυτό, όμως κανενός η περιγραφή δεν μπορεί να είναι ίδια. Αυτό που είναι ίδιο είναι η κατανοήση του γεγονότος, η οποία οδηγεί σε ίδια συμπεράσματα και σε ίδια νοήματα.


Και δεν μίλησα για πάνω κάτω, πάνω κάτω, για ταλάντωση δηλ. Είπα πως η κάθοδος συνοδεύεται πάντα από μια άνοδο και η άνοδος συνοδεύεται πάντα από μια κάθοδο. Και είπα - δηλ. ο Ηράκλειτος το έχει πει αυτό - πως ο δρόμος είτε στην μία περίπτωση είτε στην άλλη, είναι ένα και το αυτό.

ΥΠΗΡΕΤΗ,

Σου είπα, κάτσε εκεί που ήσουν. Δεν λες τίποτε και δεν προσφέρεις τίποτε παρά μόνο μια παραφωνία, έναν θόρυβο, τέτοιον όπως ο θόρυβος που κάνει κάποιος όταν χτυπάει έναν άδειο τενεκέ.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 10:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όταν είμαστε στο βυθο δηλ σε κατάσταση satori δεν υπάρχει εγώ για να δούμε…


Ξεκόλλα, δεν μιλάω για satori στο βυθό. Όταν κάποιος "βουτάει", δεν βουτάει χώρια από τα "εγώ", με πρόλαβες " Όταν κάποιος είναι σε μια χωρίς εγώ κατάσταση δεν έχει εγώ για να κάνει μετατροπή των εγώ και φαντάζομε να μη δω γραμμένο ότι τα παίρνει μαζί του στο βάθος και τα πνιγεί ή κάτι τέτοιο γιατί…(να μην πω καλύτερα)" - όχι πες, γιατί τι;

Τα "εγώ" του τον ακολουθούν. Τα κουβαλάει μαζί του. Διαφορετικά, γιατί να ξεκινήσει κάθοδο ; Άμα δεν έχει "εγώ", τότε ποιος ο λόγος να κάνει μια βουτιά ; Την βουτιά την κάνει για να τα βρει, για να δει τι υπάρχει μέσα του, ποια είναι τα "εγώ" του, πόσα είναι τα "εγώ" του, που είναι τα "εγώ" του.

Εχεις κάνει ποτέ κάθοδο αγόρι μου ; Έχεις κάνει ; Ξέρεις τι σημαίνει αυτό ; Σου το λέει ο μεγάλος Καζαντζάκης :

"Μια πρόταση μέσα μου:
- Σκάψε! Τι βλέπεις;
- Ανθρωπους και πουλιά, νερά και πέτρες!
- Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
- Ιδέες και ονείρατα, αστραπές και φαντάσματα.
- Σκάψε ακόμα! Τι βλέπεις;
- Δε βλέπω τίποτα! Νύχτα βουβή, πηχτή σα θάνατος. Θά'ναι ο θάνατος.
- Σκάψε ακόμα!

- Αχ! Δεν μπορώ να διαπεράσω το σκοτεινό μεσότοιχο! Φωνές γρικώ και κλάματα, φτερά γρικώ στον άλλο όχτο!
- Μην κλαις! Μην κλαίς! Δεν είναι στον άλλον όχτο! Οι φωνές, τα κλάματα και τα φτερά είναι η καρδιά σου!"

Αυτό είναι κάθοδος. Που βλέπεις εσύ στα παραπάνω satori ; Λέει "θα 'ναι ο θάνατος" και ο άλλος του απαντάει "Σκάψε ακόμα!", δηλ. πήγαινε βαθύτερα, πιο βαθιά ακόμη κι απ' τον θάνατο, πιο πέρα! Κι όταν εκείνος απαντά "Δεν μπορώ, δεν μπορώ, Φωνές γρικώ και κλάματα, φτερά γρικώ στον άλλο όχτο!", εκείνος του λέει "Δεν είναι στον άλλον όχτο!", "είναι η καρδιά σου", δηλ. η πηγή σου, το κέντρο σου, η απαρχή σου, η ουσία σου!

Ποιο είναι το πρώτο πράγμα που κάνει ένα βρέφος όταν βγαίνει από την κοιλιά της μάνας του ; Για ποιο πράγμα ψάχνουν οι γιατροί για να βεβαιωθούν ότι το βρέφος γεννήθηκε ok ; Το κλάμα! Εκείνο ψάχνουν, εκείνο θέλουν να ακούσουν. Μόλις το μωρό κλάψει, ok. Αν δεν κλάψει, αρχίζουν να ανησυχούν. Κι ας μας εξηγήσει παρακαλώ μια μάνα, πόσο σημαντικό είναι το πρώτο κλάμα ενός παιδιού που γεννιέται. Σημαίνει ζωή, ξεκίνημα, απαρχή μιας νέας ζωής.

Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν τόσα παραδείγματα στον κόσμο μας κι εσύ να μην βλέπεις ούτε ένα! Μα ... ούτε ένα ; Τόσο τυφλός είσαι ; Τόσο λάθος έμαθες όσα έμαθες από αυτόν που σου τα δίδαξε ;

Κάποτε, ρώτησαν τον Παϊσιο :

- Γέροντα, πως είναι όταν έρχεται ο Θεός ;

Ξέρεις τι απάντησε ;

- Όταν έρχεται ο θεός, τα μάτια γίνονται βρύσες! (δηλ. πάλι αναφέρεται στο κλάμα!)

Που βλέπεις εσύ satori εδώ αγόρι μου ; Γιατί λες ό,τι να 'ναι, όπως να 'ναι, όπου να 'ναι ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 01/02/2010 11:24:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 11:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε πρόλαβα γιατί ξέρω τι θα πεις και πως το βλέπεις.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde.. Το να δεις κάτι δεν σε καθιστά αιώνιο μέτοχό του.


Ζιπ..Μέτοχο, με την έννοια του συμμέτοχου, όχι. Μέτοχος και συμμέτοχος είναι κάποιος μόνο για εκείνη την στιγμή. Μετά χάνεται η συμμετοχή, γιατί επιστρέφεις στην επιφάνεια. Όμως η Γνώση η οποία λαμβάνεις - μόνο από εκείνη την στιγμή - φτάνει για 100 ζωές και παραπάνω.


Αυτό φίλε δεν είναι SAMANTI αλλά satori. Μπήκες βγηκες…| «Μετά χάνεται η συμμετοχή, γιατί επιστρέφεις στην επιφάνεια.»
Λαμβάνεις γνώση για 100 ζωες..

Να στο ξαναγράψω..

Στο samanti ο γνώστης και το γνωστό γίνονται ένα και δεν υπάρχει πτώση από αυτήν την «κατάσταση»

Δεν λαμβάνεις γνώση για μια στιγμή οι οποία αξίζει για 100 ζωες αλλά ο γνώστης και το γνωστό γίνονται ένα. Στο ξαναλέω προσγειώσουουου!

quote:
ζιπ Ελεύθερος είναι αυτός ο οποίος είναι ελεύθερος από την ταύτιση. Από την οποιαδήποτε ταύτιση. Η ταύτιση είναι αυτή που κρατάει τον άνθρωπο σκλάβο. Η ταύτισή του με το παρελθόν, με κάποιον άλλον συνάνθρωπό του, με τις ίδιες τις ιδέες του, με τις ιδέεις των άλλων, με δόγματα, με θρησκείες, με πολιτικές, με τις γνώμες των άλλων, με τις γνώμες των άλλων που αφορούν τον ίδιο κτλ.


Εδώ συμφωνούμε!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2010, 11:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ο θάνατος των εγώ γίνεται στην πορεία όταν αυτά εκδηλώνονται ..όταν αυτά υφίστανται σαν ¨παρουσία¨ μέσα στον ψυχισμό του ανθρώπου. Ένα εγώ έχει έναν ολόκληρο μηχανισμό ..είναι ένα ολόκληρο κέντρο που έχει δική του σκέψη τρόπο συμπεριφορά συνήθειες και πολλά αλλά.
Όταν δεν έχουμε αυτοσυνείδηση τότε έχουμε πλήρη ταύτιση με τα εγώ.

Όταν όμως μπορούμε να αφυπνίσουμε ένα μικρό ποσοστό συνείδηση μέσα στην καθημερινότητα τότε μπορεί ο Δαβίδ να τα βάλει με τον Γολιάθ.
Αρχικα με αυτό το ποσοστό συνείδηση παρατηρούμε ..κατανοούμε και εξαλείφουμε το εγώ. Το βλέπουμε πως λειτουργεί στο διανοητικό μας πως λειτουργεί στο συναισθηματικό μας στο σεξουαλικό μας στο κινητικό μας.. είμαστε υπό παρατήρηση και άγρυπνη αντίληψη.

Έχουμε επίγνωση του παρατηρητή και ταυτόχρονα εξετάζουμε και κατανοούμε όλο τον μηχανισμό κάποιου εγώ.

κατι εσβησα κατα λαθος, ουπς..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 01/02/2010 14:40:17

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 01/02/2010 14:43:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy