ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 15:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ο Εαυτός δηλ. το ΕΙΝΑΙ.. είναι η πραγματική μας φυση ..τότε το εγώ είναι κάτι αφύσικο.. αλλά παρόλα αυτά και αυτό το αφύσικο είναι κάτι που ανήκει στην φύση επειδή η φύση δεν μπορεί να απέχει από τον εαυτό της .. Έτσι είναι ο νους έχει αντίθετα έχει έννοιες και μπορώ να χρησιμοποιώ τις έννοιες για να δείξω ως προς κάτι και μετά μπορώ να αναιρώ τις έννοιες επειδή οι έννοιες δεν είναι αυτό που δείχνω.

..έλεγα λοιπών πως αν ο Εαυτός είναι η πραγματική μας φύση τότε τα εγώ είναι κάτι αφύσικο. Οδηγείτε κανείς στο φυσικό όχι όταν κάποιος του λέει τι είναι φυσικό αλλά όταν του δίνει κάποιος ή βρίσκει μόνος του τα κατάλληλα εργαλεία για να δει τι είναι το αφύσικο.

ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΦΥΣΙΚΟ ΚΑΤΑΝΟΗΘΕΙ ΤΟΤΕ ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ.

Και το «έρχεται» είναι μια έκφραση γιατί ως προς «αυτό» δηλ το φυσικό ούτε έρχεται ούτε φεύγει από αυτό που πάντα ΕΙΝΑΙ.

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 05/02/2010 15:51:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 16:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

XAXAXA ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΘΕ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ προς ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

Ε, καλά, το ξέρουμε ότι δεν απαντά ... για νέο μας το λες ; Ανέκαθεν δεν απαντούσες στην ερώτηση που σου έκανε ένας συνομιλητής σου. "Τα λόγια της απάντησης που δεν είναι απάντηση", έγινε ρε μεγάλε ... έγινε ... Κι εγώ σου γράφω τώρα αλλά δεν σου γράφω ... και αυτή είναι μια απάντηση που δεν είναι απάντηση. Γουστάρεις συννενόηση ;

Καλά λοιπώ[o]ν.. γράφει ….ΑΥΤΟΣ.

Ποιος ; Ποιος αυτός ;

Όχι φίλε μου.. στην αυτοσυνείδηση δεν υπάρχει θυμός .λαγνείας, περηφάνια ή κάτι άλλο ..αυτά είναι τα εγώ ..και τα εγώ δεν είναι αυτοσυνείδηση αλλά μια ταύτιση με αυτό που δεν είσαι.

Και ποιος σου είπε ότι αυτό που λέω, αυτό το "εγώ είμαι", έχει μέσα του θυμό, λαγνεία ή περηφάνια ; Ποιος σου είπε πως έχει καν κάτι μέσα του ;



"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 05/02/2010 17:09:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 16:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ ε, γιατί δεν τα κάνεις εσύ παρατηρητά ; ]
Να τα ξαναπαραθέσω? Θα τα έδειχνα σε όποιον δεχόταν το στοίχημα με τους συλλογισμούς. Αλλά δε φαίνεται να υπάρχει κάποιος που να καταλάβαίνει τη λογική των λόγων σου επομένως λογικό είναι να μην δέχεται κάποιος.

quote:
Η απόδειξη σε αυτό είναι ότι κάποια άλλα μέλη δε σε αμφισβήτησαν. Ίσα ίσα εντυπωσιάστηκαν με τους λόγους σου, [ που το ξέρεις ρε φίλε εσύ αυτό ; ]

Το διαπιστώνω. Αν θες ένα αντικειμενικό 100% δεδομένο για αυτή μου τη διαπίστωση παρε για παράδειγμα τον Άλεξ. Παλιότερα σε αμφισβητούσε έντονα. Αργότερα σε υποστήριξε. Τα πράγματα όμως για τα οποία αρχικά σε αμφισβητούσε είναι ακόμα εκεί(τα μηνύματα δηλαδή). Επομένως δεν άλλαξαν αυτά αλλά μόνο η στάση του απέναντί σου. Η τωρινή του στάση δε ξέρω φυσικά ποια είναι κ ούτε βέβαια διαβάζω τη σκέψη του για να ξέρω. Απλά το αναφέρω αυτό σαν ενδεικτικό..

quote:
[ ώπα ρε μεγάλε, ώπα ... χαλάρωσε ... τόσο μεγάλη εκτίμηση έχεις για το αναγνωστικό κοινό του esoterica ;
Λέω τη γνώμη μου. Και εσυ δεν έχεις δείξει ότι έχεις καλύτερη... Ειδικά απέναντι στους χριστιανούς.. άστα να πάνε...

quote:
... Μα, τι λες ρε φίλε ; Τι λες ; Μιλάς εκ μέρους ΚΑΙ των αναγνωστών ; (χαχαχα!) Σε εξουσιοδότησαν οι αναγνώστες να το κάνεις ΚΑΙ αυτό ;Ψςςς ... ποιος είσαι ; Όλο το αναγνωστικό κοινό ; Να δούμε ΤΙ άλλο θα μας πεις ... ]
Δεν μίλησα εκ μέρους των αναγνωστών αλλα εκ μέρους του εαυτού μου. Και όχι δε χρειάζομαι εξουδιοδότηση για να πω αυτά που θέλω. Δημοκρατία βλέπεις.
quote:
[ Προκαλείς, ξεπροκαλείς, μάλλον οι αναγνώστες σε έχουν γραμμένο στα όργανά τους ... και καλά κάνουν εδώ που τα λέμε ... (χαχαχα!)]
Συγκρατήσου Ζιπ.. Χρησιμοποίησε το κλειδί της αυτοσυγκράτησης.. Μη γελάς τόσο.. ο Χριστός μόνο μειδίαζε δεν θυμάσαι? Όχι βέβαια πως έχεις καμιά σχέση με τον Χριστό αλλά λόγος να γίνεται.
Ακόμα βέβαια κ αν κάποιοι με γράφουν.
Θέλω αφενός να πιστέυω ότι το κάνουν γιατί δεν πιστεύουν σε σένα και τα "κλειδιά" σου.
αφετέρου αν το κάνουν είναι επειδή αδυναμούν να κάνουν οτιδήποτε άλλο.
Δεν είναι εσύ βλέπεις..
ούτε στο τόσο δεν σου φτάνουν..
Στα νοητικά ζητήματα τουλάχιστον..
Εσύ έχεις εμπειρία σε αυτά...
quote:
[ Μπα ; Δεν ξέρεις ; Ε, να και κάτι που δεν ξέρεις (χαχαχα!) - Kακώς φίλε, θα έπρεπε να το ξέρεις και αυτό ! (χαχαχα!) - τι λες ρε άνθρωπέ μου ; ΤΙ ΛΕΣ ; ]
όπως και άλλοι.. ετσι κ γω μιλάω.. γενικά ρε παιδί μου.. αναγνωστες.. πολλοί είναι οι αναγνώστες.. περισσότεροι κ απ τα μέλη αν θες.. έλα όμως που δε μιλάω για τους "αναγνώστες"..
quote:
[ Ρε φίλε, σύνελθε, ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ, σύνελθε! Τους βάζεις όλους στην δική σου τη νοητική χαβούζα ... χαλάρωσε ! ... Τι είναι αυτά που λες ; ]
Όχι Ζιπ δε μιλάω για τους αναγνώστες.. γενικά κ αόριστα.. οι αναγνώστες είναι μια ευρύτερη ομάδα. Εγώ μιλάω για όσους θεωρούν σωστά τα όσα λες, για αυτούς δηλαδή που πιστεύουν στην ηθική σου.. προαίρεση.. στα κλειδιά σου που έλεγα πριν..

Γιατί εγώ βέβαια δε πιστέυω σε αυτή. Όχι πια δηλαδή. Και λέω ότι αν κάποιος σε θεωρεί "αψεγάδιαστο".. ας βάλουμε την άποψή του through a test. Γιατί παλιά βέβαια πίστευα ότι είσαι απλά ένας εγωικός άνθρωπος. Μιας και παλιά δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα. Τώρα θεωρώ ότι είσαι κ αυτό.

quote:
Μα τι λες τώρα ρε Ζιπ? Η εξάλειψη των εγώ είναι άμεσα συνδεδεμένη με την μεσότητα. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος το καταλαβαίνει αυτό. Δηλαδή πώς θα πετύχει κάποιος τη μεσότητα? Βάζοντας αλυσίδες στα χέρια του κ στα πόδια του? ή μήμπως βάζοντας αλυσίδες στη σκέψη του? Άλλο μεσότητα άλλο αυτοφυλακίζομαι. Και μην πεις δεν εννοούσα αυτό αλλά εκείνο το άλλο κλπ. Όφειλες να κάνεις άμεσα τη διευκρύνιση. [ Σε σένα ειδικά, ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ να κάνω τίποτε ... Αν μου το ζητήσει κάποιος αναγνώστης, με μεγάλη μου χαρά να το κάνω. Αλλά σε σένα ... μείνε με την απορία! ]

Πρώτα απ όλα έφαγες μια γραμμή απ το παράθεμα. Μάλλον ξεκίνησες να γράφεις πριν την διόρθωση(δεν το λέω για κακό), η παράγραφος ολόκληρη ήταν αυτή:
"Μα τι λες τώρα ρε Ζιπ? Η εξάλειψη των εγώ είναι άμεσα συνδεδεμένη με την μεσότητα. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος το καταλαβαίνει αυτό. Δηλαδή πώς θα πετύχει κάποιος τη μεσότητα? Βάζοντας αλυσίδες στα χέρια του κ στα πόδια του? ή μήμπως βάζοντας αλυσίδες στη σκέψη του? Άλλο μεσότητα άλλο αυτοφυλακίζομαι. Και μην πεις δεν εννοούσα αυτό αλλά εκείνο το άλλο κλπ. Όφειλες να κάνεις άμεσα τη διευκρίνιση. Δεν μπρούμε να παίζουμε με διόρθωση πάνω στη διόρθωση. Με το να εμποδίζει ο άνθρωπος τον εαυτό του να φτάσει στα άκρα δεν αναιρεί την επιθυμία του για αυτά, απλά την καταπιέζει. "

Σε μένα σωστά(εν μέρει) αναφέρεις οτι δεν οφείλεις να κάνεις καμία διευκρίνιση. Άλλωστε κ στο παρελθόν πριν ακόμα αρχίσουν οι μεγάλες διαφωνίες είχες αρνηθεί να μου δώσεις διευκρινίσεις(βλ κ Αστρική Προβολή, Ανελιξη της ψυχής και αρκετές σελίδες πριν απο αυτή σε αυτό το θέμα).
Λέω εν μέρει γιατί όπως έχω πει κ στο παρελθόν με το να μη σχολιάζουμε κάτι μπορεί να σημαίνει είτε ότι απαξιούμε

είτε ότι αποφεύγουμε να δωσουμε απαντήσεις...
Αλλά για τους αναγνώστες
όφειλες (κατα την άποψή μου που όπως αυτήπαρουσιάζεται παρα πάνω) να δώσεις διευκρινίσεις.

quote:
Ναι είπες επείσης ότι έχεις τα κλειδιά της αυτοδυγκράτησης, πλήρη ελευθερία, κ γνώση 100ζωών. [ Εσύ το λες, εγώ είπα μόνο ότι έχω το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωής μου. Για τα υπόλοιπα, δικό σου είναι το συμπέρασμα ... ]
Α ναι απ το μυαλό μου το έβγαλα? Για να δούμε τι γράφεις εδώ:

quote:
"Και μόνο μέσα σε εκείνο το ξύπνημα, έρχεται να γνωρίσει τι είναι ευδαιμονία.". Πότε δηλ. ; Μόνο τότε. Όχι πάντα. Τι έρχεται ; Ποιος έρχεται ; Ο άνθρωπος. Έρχεται και μένει ; Όχι. Έρχεται και φεύγει. Είναι επισκέπτης, μουσαφίρης. Μέσα σε εκείνη την κατάσταση, ο Osho το λέει "μέσα σε εκείνο το ξύπνημα"[Στη συνέχεια θα αναφερθούν καθαρά οι συνέπειες αυτού του ξυπνήματος] , μέσα από την επίγνωση δηλ. - Άλλωστε, Επίγνωση, σημαίνει ακριβώς αυτό το πράγμα, επί της Γνώσης δηλ. ένας πολλαπλασιασμός της Γνώσης (αυτό που λέω εγώ "γνώση 100 ζωών")[ΜΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ 100 ΖΩΩΝ] - συμβαίνουν όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα : ευδαιμονία, αρμονία, ενότητα, κτλ. Ο επισκέπτης λοιπόν, αυτός που έρχεται, αυτός που μπαίνει σ' αυτήν την κατάσταση, αποκτάει Γνώση αυτής της κατάστασης. "Το σώμα γνωρίζει την απόλαυση, ο νους γνωρίζει την ευτυχία, η καρδιά γνωρίζει τη χαρά και το τέταρτο γνωρίζει την ευδαιμονία." Μιλάει ξεκάθαρα για Γνώση.[Την γνώση που εκείνος αποκαλεί γνώση 100ζωών Και μάλιστα για Γνώση x 4 φορές,[Επι ευκαιρίας να σημειώσω εδώ ότι δε μιλάει για γνώση επι τέσσερεις φορές αλλά για τη βίωση της φώητησης σε κάθε λειτουργικό αμς μέρος θέλοντας να πει ότι όλα μας τα όρογανα που όταν δνε έχουμε επίγνωση κάνουν ό,τι γουστάρει το καθένα εκείνη τη στιγμή βρίσκονται σε πλήρη αρμονία. Η επίγνωση δεν μετριέται ως ποσό. όπως λέει ο Υπηρέτης κ το λινκ του Αλφα Ομεγκα ο άνθρωπος νιώθει αδιαίρετος απ το όλο. Δεν νιώθει ότι γνωρίζει τα πάντα για το όλο. Νιώθει ότι ΕΙΝΑΙ το όλο. Αυτό δηλαδή που με ακρίβεια είχε ειπωθει απο άλλους ότι δεν υπάρχει γνώστης και γνωστικό αντικείμενο. Μόνο η μονάδα. Αλλά τέλος πάντων. Είπαμε ότι αυτό ήταν λάθος εκφρασης] εδώ, στην πρότασή του δηλ. "Από τη στιγμή που μπορούμε να κατανοήσουμε αυτή την ποιότητα, έχουμε το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωης μας." Από την στιγμή κι έπειτα, και μετά, μετά την επιστροφή μας δηλ. μετά την επίσκεψή μας δηλ. από αυτήν την κατάσταση,[ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ Η ΕΠΙΓΝΩΣΗ Ή ΚΑΤΆ ΤΟΝ ΖΙΠ Η "ΓΝΏΣΗ 100ΖΩΩΝ" έχουμε το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωης μας [ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΥΤΕ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΟΥΤΕ ΤΗ ΓΝΩΣΗ 100ΖΩΩΝ]

---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------

quote:
- Δηλαδή έχουμε ελαττώματα. Εγώ.
- Το αδιαίρετο "εγώ", δεν είναι ελάττωμα

Παραποιείς αυτό που λέω. Δεν μίλησα για αδιαίρετο εγώ. Μιλησα για ΤΑ εγώ.

[ Ε, εντάξει, μίλησες για τα "εγώ" κι εγώ σου είπα για το Εγώ. ΤΑ "εγώ" είναι ελάττωμα, ΤΟ "ΕΓΩ", το αδιαίρετο, δεν είναι. Τ+Ο = ΤΟ, Τ+Α=ΤΑ, όλο μαζί ; ΤΟΤΑ ... Είχα μια φίλη που την φωνάζαμε "Τότα"... ]


Ποια η ουσία αυτής της αναφοράς στο "ΤΟΤΑ"... δεν καταλαβαίνω!

Μπορείς λοιπόν να μου πεις τι σχέση έχει η καταπολέμηση της λαγνείας

με το ότι το "αδιαιρετο εγώ δεν είναι ελάττωμα"?


Δημιουργείς εσφαλμένους συνυρμούς.

Να το πώς.

Λέω οι άνθρωποι έχουμε ελαττώματα(ποια είναι αυτά τα ελαττώματα?).
Εγώ(Τα εγώ. Δηλαδή λαγνεία, βουλιμία κλπ).

Εσύ λες "Το αδιαίρετο εγώ δεν είναι κακό". Μιλάς δηλαδή για άλλο πράγμα.

Υποσυνείδητα όμως με τον τρόπο που το λες κάποιος σκέφτεται το εξής.

-"Οι άνθρωποι έχουμε ελλατώματα. Εγώ."
(Απο εδώ ο αναγνώστης κάνεις τις εξης σκέψεις υποσυνείδητα "Εγώ = Τα Ελάττωματα"(και απο πριν) " Τα Ελάττωματα = Τα εγώ = Βουλιμία μοιχεία κλπ"
Και εσυ τότε λες:

-"Δεν είναι κακό το αδιαίρετο εγώ."
--> Συμπέρασμα: "Το εγώ (που = ελαττώματα = λαγνεία, βουλιμία κλπ) δεν είναι κακό "

Με αυτόν ον τρόπο δημιουργούνται λαθεμένοι συνειρμοί κ σε άλλα σημεία των λόγων σου απο ασάφειες αυτού του τύπου που στη συνέχεια όωπς τώρα αρχίζεις να αναλύεις κ να ξαναναλύεις κ να δικαιολογείς.

Αλλα αυτοί οι συνειρμοί γίνονται στο υποσυνείδητο μέσα απο ασάφειες τέτοιου τύπου, επομένως δίνουν μια κατεύθυνση έμμεσα η οποία είναι λάθος, με αποτέλεσμα οι αναγνώστες μέσα απο την εντύπωση που έχουν υποσυνείδητα λάβει απο το σύνολο των γραπτών σου

να καταλήγουν σε εύκολα για αυτούς συμπεράσματα

όπως ότι είναι αδύνατο ένας άνθρωπος να είναι συνεχώς ειδαίμονας-Σαμαντι, δεν γίνεται να σκοτώσει τα εγώ του, και άρα δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσουμε στο μέγιστο που μπρορούμε για την ηθική τελείωση. Και όποιος προτείνει κάτι διαφορετικό απο το εύκολο κ ευκατανόητο λέει μπούρδες

Λάθος συμπεράσματα!

Συνεχίζουμε:

quote:
Άντε να στο ξαναπώ ... η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης - υπεμονή, zip, υπεμονή ... -
(Τι καλός που είσαι..)
quote:
ΤΟ αδιαίρετο "εγώ" είναι ένα σύνολο από ΤΑ "εγώ". Όταν κάποιος άνθρωπος φτάσει στο σημείο να έχει ΕΝΑ "εγώ", αδιαίρετο, αδιάσπαστο, αδιαχώριστο, ενοποιημένο, αυτοτελές, αυτεξούσιο, σημαίνει ότι όλα ΤΑ υπόλοιπα "εγώ" του, συγχωνεύτηκαν, συμμαζεύτηκαν, συντμήθηκαν, συντελέστηκαν σε ένα ΚΑΙ μοναδικό!
Αν μιλάς για την διαδικασία της Ατομικοποίησης πάω πάσο.

Φίλε alfa-omega

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ (Αντί Dr Jekyll Mr Hyde )
Μα τι λες τώρα ρε Ζιπ? [Η εξάλειψη των εγώ είναι άμεσα συνδεδεμένη με την μεσότητα. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος το καταλαβαίνει αυτό. Δηλαδή πώς θα πετύχει κάποιος τη μεσότητα? Βάζοντας αλυσίδες στα χέρια του κ στα πόδια του? ή μήμπως βάζοντας αλυσίδες στη σκέψη του? Άλλο μεσότητα άλλο αυτοφυλακίζομαι. Και μην πεις δεν εννοούσα αυτό αλλά εκείνο το άλλο κλπ. Όφειλες να κάνεις άμεσα τη διευκρύνιση.
Παρακαλώ πρόσεχε τα ονόματα που βάζεις πάνω απο τα quotes γιατί μπορεί να δημιουργήσουν παρανοήσεις.

quote:
Η απορία σου φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ(Δίορθωση: Dr Jekyll Mr Hyde) , προέρχεται από τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι.Άτομα τα οποία ζούνε ασύδοτα μέσα στα υλικά αγαθά ,έχουνε διαμορφώσει αχαλίνωτη σκέψη.
Το εγώ τους ταυτίζεται απόλυτα με την ασυδοσία .
Ως εδώ καλά.
quote:

Άτομα που προσπαθούνε να κρατάνε την ισορροπία και να έχουνε ένα μέτρο σε όλα ,διανύουνε την μέση οδό και ελέγχουνε μέχρι ένα σημείο την σκέψη τους .
Όχι πλήρως .



Καμία αντίρρηση.
Πρέπει να είναι ξεκάθαρο ομως
ότι δε μιλάμε για καταπίεση των επιθυμιών που έχουν να κάνουν με τα άκρα
αλλά για την ανεπιτυχή προσπάθεια της διαγραφής τους.

Ο άνθρωπος που αναφέρεις δηλαδή είναι αυτός που επιθυμεί τον θάνατο των εγώ του, τα αναγνωρίζει(στο βαθμο που μπορεί) και κατανοεί το ότι τον βλάπτουν-δεν τα ενστερνίζεται- αλλά απλά δεν έχει πετύχει ακόμα τη διάλυσή τους.

Ας πούμε κ ένα παράδειγμα για να καταλάβεις με ποια άποψη δεν συμφωνώ.


Αν εγώ κάθε μέρα θέλω πχ να πηδ... τη γειτόνισσα(ας υποθέσουμε ότι μπορώ κιόλας να το κάνω)
λόγω λαγνείας

(παρ όλο που είμαι κ παντρεμένος, έχω παιδιά, μια νέα γυναίκα κλπ)

και δεν το κάνω επειδή ξέρω ότι είναι λάθος,
αλλά έχω την επιθυμία να το κάνω.

Σε αυτή τη περίπτωση, σε αυτού του είδους μεσοτητα δεν πετυχαίνω τίποτα.
Η επιθυμία θα υπάρχει κ θα με βασανίζει.

Με το να μην ενδίδω εφαρμόζω πρακτικά τη μεσότητα.

Αλλά εσωτερικά βρίσκομαι όμως ακόμα στα άκρα.

Εσωτερικά μπορεί να θελω να δείρω τη γυναίκα μου να σκοτώσω την πεθερά μου κοκ. Άρα η μεσότητα μου δεν είναι παρά ένα φαίνεσθαι.

Ουσιαστικά ο άνθρωπος που προσπαθεί να έχει έλεγχο πάνω στα εγώ του(ο άνθρωπος που όπως είπες δεν έχει πλήρη έλεγχο) είναι ένας άνθρωπος που κάνει εσωτερική δουλειά, που ασχολείται δηλαδή με τον θάνατο των εγώ.

όμως για να πεθάνει κάθε κατώτερη ενέργεια πρέπει να την υπερισχύσει μία ανώτερη. Ο θυμός λόγου χάρη πρέπει να αντικατασταθεί απο αγάπη. Η λανεία το ίδιο. Η τεμπελιά πρέπει να γίνει εργατικότητα. Η βουλιμία υγειής όρεξη. Κοκ.
Σε κάθε περίπτωση, για να αποκτήσουμε κάτι ανώτερο, πρέπει να θυσιάσουμε κάτι κατώτερο.
Τώρα βέβαια δεν αρκει αυτό.

Για να πετύχεις την τελείωση πρέπει να ξέρεις τον τρόπο. Δεν γνωρίζω να γίνεται να τον βρείς μόνος σου. Το κατα πόσο οποτεδήποτε ο άνθρωπος βρίσκει κάτι τελείως μόνος του, είναι σχετικό.

Ανθρωπος της μεσότητας όπως τον ορίζεις εσύ είναι εύκολο να γίνει κάποιος. Δεν εννοώ με αυτό βέβαια ότι είναι εύκολο σαν πράξη καθ αυτό, αλλά εύκολο σε σύγκριση με κάποιον που επιχειρεί την τελείωση.

Οσα λέω βέβαια εδώ ίσως τα εξ-ανθρωπίζω ή τα απλοποιώ υπερβολικά με αποτέλεσμα ίσως κ να τα παραποιώ. Ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ μάλλον τα ξέρει καλύτερα να στα πει αφού ασχολείται κατα κόρον με αυτό το ζήτημα.

quote:
Το εγώ τους αποστασιοποιείται από την ασυδοσία και εξελίσσεται προς την εγκράτεια .
Ταυτίζουνε το εγώ τους με την εγκράτεια .
Η σκέψη ελέγχεται μερικώς αποτελεσματικά,διότι ο τρόπος ζωής αυτών των ατόμων , ευνοεί, προωθεί την σκέψη και μάλιστα την θετική σκέψη .
Μιλάς για το αριστοτελικό "έθος"?(Την συνήθεια?)
quote:
Για να ταυτίσει ένα άτομο το εγώ του με την αθάνατη ψυχή ,θα πρέπει να γίνει, να είναι ,και να παραμείνει η αθάνατη ψυχή .
Εδώ μετράει άμεσα η σταθερότητα .
Πολλά άτομα μπαίνουνε στο φως της ψυχής και ξαναβγαίνουνε ,αδυνατούνε να κρατηθούνε στο φως της ,διότι οι σωματικές τους ορέξεις έχουνε διαμορφώσει μη ελεγχόμενη σκέψη, ακράτεια .
Κοίτα.. είναι γνωστό ότι υπάρχουν εγώ που το ένα ελέγχει το άλλο.

Αλλά πάλι είμαστε υποχείρια δυνάμεων.

Ενώ ο σκοπός είναι να είμαστε πλήρως ελεύθεροι.

Και πάλι δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να σου απαντήσω, απευθύνσου στον ΥΠΗΡΕΤΗ για αυτά, αλλά νομίζω, λέω νομίζω,

ότι αν με τη σταθερότητα εννοείς τον εθισμο(με την αρχαία έννοια) κάνεις λάθος
αν θεωρείς ότι έτσι
κερδίζεται η ελευθερία.

Η Αριστοτελική μεσότητα ναι.

Αλλά οι συνήθειες όπως γίνονται ξεγίνονται.
Άρα κάπως αλλιώς πρέπει να βρεθεί η σταθερότητα μάλλον
και όχι συνηθίζοντας τον εαυτό μας σε σωστές συμπεριφορές(αν αυτό εννοείς).

ΥΠΗΡΕΤΗ διαφωτισέ μας αν μπορείς σε αυτό το ζήτημα.

quote:
Συνεπώς η μέση οδός έχει σχέση με την διαμόρφωση, την εξέλιξη του ατομικού μας εγώ .
Αν με αυτό εννοείς την ατομικοποίηση οκ.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/02/2010 16:32:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 16:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Να τα ξαναπαραθέσω? Θα τα έδειχνα σε όποιον δεχόταν το στοίχημα με τους συλλογισμούς. Αλλά δε φαίνεται να υπάρχει κάποιος που να καταλάβαίνει τη λογική των λόγων σου επομένως λογικό είναι να μην δέχεται κάποιος.

Ρε φίλε ... καταλαβαίνεις τι γράφεις ; Επειδή σε έχουν γραμμένο οι αναγνώστες, διαφωνούν μαζί μου ; Ω ρε φίλε ... είσαι χειρότερη περίπτωση από τον ΥΠΗΡΕΤΗ ... ω ρε μεγάλε. Ποιο στοίχημα ρε φίλε ; Υπάρχει κανένα στοίχημα με το αναγνωστικό κοινό και δεν το ξέρω ; Δηλ. εσύ έβαλες το στοίχημα, εσύ το κέρδισες κιόλας, εγώ την πληρώνω ... πω, πω, φίλε ... πω πω φίλε ...

Το διαπιστώνω. Αν θες ένα αντικειμενικό 100% δεδομένο για αυτή μου τη διαπίστωση παρε για παράδειγμα τον Άλεξ. Παλιότερα σε αμφισβητούσε έντονα. Αργότερα σε υποστήριξε. [ Ε, τι να γίνει ; Να τον κρεμάσουμε κι αυτόν ; Αλλάζουν οι άνθρωποι γνώμες ... ανθρώπινο είναι κι αυτό. ] Τα πράγματα όμως για τα οποία αρχικά σε αμφισβητούσε είναι ακόμα εκεί(τα μηνύματα δηλαδή). Επομένως δεν άλλαξαν αυτά αλλά μόνο η στάση του απέναντί σου. Η τωρινή του στάση δε ξέρω φυσικά ποια είναι κ ούτε βέβαια διαβάζω τη σκέψη του για να ξέρω. Απλά το αναφέρω αυτό σαν ενδεικτικό.. [ Αυτό το ξέρει καλύτερα ΚΑΙ από σένα ΚΑΙ από μένα, ο alex22. Γιατί ρε φίλε δεν κάνεις κάτι πιο απλό ; Γιατί δεν τον ρωτάς να σου πει ; ... μη χειρότερα ρε αγόρι μου ... μη χειρότερα ... ]

Και όχι δε χρειάζομαι εξουδιοδότηση για να πω αυτά που θέλω. Δημοκρατία βλέπεις.

Και ποιος σου είπε ρε τενεκέ, ότι Δημοκρατία είναι να μιλάς για τους άλλους ερήμην των άλλων ; Είσαι σοβαρός ; Τι σχέση έχει η Δημοκρατία με τις ανοησίες που λες ; πω ... πω ...

Ακόμα βέβαια κ αν κάπιοι με γράφουν. Θέλω βέβαια να πιστέω ότι το κάνουν γιατί δεν πιστεύουν σε σένα και τα "κλειδιά" σου. Το κάνουν επειδή δεν μπορούν να κάνουν οτιδήποτε άλλο.

χαχαχαχα! ωωωωωω! θέλεις να πιστεύεις ; Ε, πίστευέ το! χαχαχαχαχα! πω, πω ... "Δεν μπορούν να κάνουν οτιδήποτε άλλο "; ΩΩΩΩ!!!! Ρε, είσαι σοβαρός;

Όχι Ζιπ δε μιλάω για τους αναγνώστες.. γενικά κ αόριστα.. οι αναγνώστες είναι μια ευρύτερη ομάδα. Εγώ μιλάω για όσους θεωρούν σωστά τα όσα λες, για αυτούς δηλαδή που πιστεύουν στην ηθική σου.. προαίρεση.. στα κλειδιά σου που έλεγα πριν.. [ ρε φίλε, πως ξέρεις καν αν υπάρχουν τέτοιοι ; πως ξέρεις πόσοι είναι ; πως ξέρεις ποιοι είναι ; Φίλε, πας καλά ή έχεις πρόβλημα ;

Γιατί εγώ βέβαια δε πιστέυω σε αυτή. Όχι πια δηλαδή. Και λέω ότι αν κάποιος σε θεωρεί "αψεγάδιαστο".. ας βάλουμε την άποψή του through a test. Γιατί παλιά βέβαια πίστευα ότι είσαι απλά ένας εγωικός άνθρωπος. Μιας και παλιά δεν ήταν τόσο ξεκάθαρα τα πράγματα. Τώρα θεωρώ ότι είσαι κ αυτό. [ ρε αγόρι, θεώρησε ότι γουστάρεις, ποιο το πρόβλημα ; ]


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 16:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Δημιουργείς εσφαλμένους συνυρμούς.

Να το πώς. [ Ω! για να δούμε ... ]

Λέω οι άνθρωποι έχουμε ελαττώματα(ποια είναι αυτά τα ελαττώματα?).
Εγώ(Τα εγώ. Δηλαδή λαγνεία, βουλιμία κλπ).

Εσύ λες "Το αδιαίρετο εγώ δεν είναι κακό". Μιλάς δηλαδή για άλλο πράγμα. [ Ναι, για άλλο πράγμα ]

Υποσυνείδητα όμως με τον τρόπο που το λες κάποιος σκέφτεται το εξής. [ Και που ξέρεις ρε μεγάλε αυτός ο κάποιος πως σκέφτεται ; Μήπως επειδή αυτός ο κάποιος, είσαι εσύ ; ]

-"Οι άνθρωποι έχουμε ελλατώματα. Εγώ."
(Απο εδώ ο αναγνώστης κάνεις τις εξης σκέψεις υποσυνείδητα "Εγώ = Τα Ελάττωματα"(και απο πριν) " Τα Ελάττωματα = Τα εγώ = Βουλιμία μοιχεία κλπ" [ Φίλε, είσαι τρελός ; "Ο αναγνώστης κάνει τις εξής σκέψεις υποσυνείδητα" ; Μπήκες και στο υποσυνείδητο του αναγνώστη τώρα ; Φίλε, δεν σου κάνω πλάκα. Είσαι καλά ; ]

Και εσυ τότε λες:

-"Δεν είναι κακό το αδιαίρετο εγώ."
--> Συμπέρασμα: "Το εγώ (που = ελαττώματα = λαγνεία, βουλιμία κλπ) δεν είναι κακό "

[ ω ρε μάγκα, απίστευτο! πω ... πω ... φίλε, πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο, sorry, έχω σοκαριστεί ... αγόρι μου, χρειάζεσαι βοήθεια. Δεν σου κάνω πλάκα ... χρειάζεσαι μεγάλη βοήθεια. Στην πραγματικότητα, όλο αυτό που λες, είναι ο δικός σου τρόπος σκέψης και όχι των αναγνωστών. Εσύ σκέφτεσαι κατά αυτόν τον τρόπο, όχι οι αναγνώστες. Φίλε, πήγαινε σε κάποιον ειδικό. Στο λέω με όλη μου την καρδιά, ειλικρινά ... υπάρχει πρόβλημα εδώ ... πίστεψέ με, δεν στο λέω για να σε προσβάλλω, ειλικρινά ... ]

Με αυτόν ον τρόπο δημιουργούνται λαθεμένοι συνειρμοί κ σε άλλα σημεία των λόγων σου απο ασάφειες αυτού του τύπου που στη συνέχεια όωπς τώρα αρχίζεις να αναλύεις κ να ξαναναλύεις κ να δικαιολογείς.

Αλλα αυτοί οι συνειρμοί γίνονται στο υποσυνείδητο μέσα απο ασάφειες τέτοιου τύπου, επομένως δίνουν μια κατεύθυνση έμμεσα η οποία είναι λάθος, με αποτέλεσμα οι αναγνώστες μέσα απο την εντύπωση που έχουν υποσυνείδητα λάβει απο το σύνολο των γραπτών σου

να καταλήγουν σε εύκολα για αυτούς συμπεράσματα

όπως ότι είναι αδύνατο ένας άνθρωπος να είναι συνεχώς ειδαίμονας-Σαμαντι, δεν γίνεται να σκοτώσει τα εγώ του, και άρα δεν υπάρχει λόγος να προσπαθήσουμε στο μέγιστο που μπρορούμε για την ηθική τελείωση. Και όποιος προτείνει κάτι διαφορετικό απο το εύκολο κ ευκατανόητο λέει μπούρδες

Λάθος συμπεράσματα!


Φίλε, sorry, δεν μπορώ να συνεχίσω ... έχω πάθει πλάκα ... ειλικρινά. Θες βοήθεια ... πραγματική βοήθεια ... Με συγχωρείς ... Δεν ήξερα ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 05/02/2010 17:02:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αν ήμασταν κοντά ίσως η σιωπή να ήταν η βαθύτερη επικοινωνία μας. Η δική σου σιωπή μαζί με την δική μου θα ενώνονταν όπως δυο διαφορετικές φλόγες σε μια και μονό φλόγα.. σε αυτή την ένωση δεν υπάρχουν δυο φλόγες αλλά μια.. αυτή θα ήταν και μπορεί να γίνει η βαθύτερη «επικοινωνία» μας πέρα από όλες τις λέξεις.


Sorry, δεν είμαι gay. Είμαι straight. Βρες κάποιον άλλον. Sorry, ε ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ΖΙΠ..XAXAXA ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΘΕ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ προς ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

ΖΙΠ..Ε, καλά, το ξέρουμε ότι δεν απαντά ... για νέο μας το λες ; Ανέκαθεν δεν απαντούσες στην ερώτηση που σου έκανε ένας συνομιλητής σου. "Τα λόγια της απάντησης που δεν είναι απάντηση", έγινε ρε μεγάλε ... έγινε ... Κι εγώ σου γράφω τώρα αλλά δεν σου γράφω ... και αυτή είναι μια απάντηση που δεν είναι απάντηση. Γουστάρεις συννενόηση ;


Βλέπεις φίλε Α-Ω τώρα ούτε ο ζιπ μπορεί να παρακολουθήσει ..έφυγε από το πεδίο της κατανόησης του το κείμενο ..και παραλίγο να φύγουν και τα λίγα μαλλιά του…


quote:
Sorry, δεν είμαι gay. Είμαι straight. Βρες κάποιον άλλον. Sorry, ε ;

Καλέ μου φίλε το ανέκδοτο με αυτόν που πήγε στο γιατρό το ξέρεις;

Του έφτιαχνε μια ευθεία στο πίνακα ..και αυτό έβλεπε ένα αντρικό μόριο.
Του έφτιαχνε έναν κύκλο ..και αυτός έβλεπε το γυναικείο όργανο.
Ότι και αν έφτιαχνε ο γιατρός αυτός έβλεπε κάτι σε σχέση με το σεξ.
Του λέει ο γιατρός…φίλε μου έχετε μια εμμονή με το σεξ..
Και του λέει.. τι εμμονή γιατρέ μου..εγώ έχω εμμονή; ή εσύ που ζωγραφίζεις όλη την ώρα σεξουαλικά όργανα..

Αυτή είναι εμμονή φίλε ..βλέπεις την ολοκληρωμένη εικόνα. Οτι έχεις βλέπεις. Αυτό είναι ένας ολοκληρωμένος άνθρωπος που κρατά τα κλειδιά της υπάρξεις.. ακριβώς αυτό..

quote:
Sorry, δεν είμαι gay. Είμαι straight. Βρες κάποιον άλλον. Sorry, ε ;

Βλέπει πέσιμο… μάλιστα ..ολοκληρωμένε μου εσύ.. και μετά λέει στους άλλους να πάνε στο γιατρό..super..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 05/02/2010 17:36:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς τους υπόλοιπους αναγνώστες ...

Παιδιά sorry, εγώ αποχωρώ από το θέμα. Ο ένας ξεδιπλώνει εμπρός μου το μυαλό του - κάτι που δεν το θέλω, και δεν μ' αρέσει να το κάνω στους συνανθρώπους μου - και ο άλλος μου λέει να μοιράσουμε τις φλόγες μας και να ενωθούμε και τέτοια ... Συγνώμη αλλά αισθάνομαι πολύ άβολα με όλα αυτά, δεν μου αρέσει το που έφτασε η κουβέντα, δεν περίμενα να δω ένα μυαλό σμπαράλια, δεν το ήξερα, ζητάω συγνώμη κι απ' τους δυο. Κι από τον ΥΠΗΡΕΤΗ, που εντάξει, δεν τρέχει τίποτε, δεν έχω τίποτε με τους gay - απλά, δεν είμαι τέτοιος τύπος - κι από τον Dr Jekyll Mr Hyde που τον έφτασα σε αυτό το σημείο. Θέλει θάρρος πάντως για να το κάνεις αυτό, να βγάλεις δηλ. το μυαλό σου στην φόρα, αυτό του το αναγνωρίζω. Έχει balls το παλικάρι. Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde, εύχομαι να είσαι καλά. Ίσως κάποια άλλη φορά, να κουβεντιάσουμε πάλι.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά, έχετε γίνει καραγκιόζηδες. Όλοι σας. Δεν βλέπω την ουσία σε αυτά που λέτε. Ίσως πρέπει να μάθετε να κάνετε αυτό που κάνουν οι πολιτισμένοι ανθρώποι όταν αντιλαμβάνονται οτι έχουν διαφορετικές απόψεις. Να μάθετε να απέχετε.

Μάγκες δεν είναι τυχαίο οτι όταν υπάρχει διάσταση απόψεων οι άνθρωποι απομακρύνονται. Έχει λόγο που γίνεται αυτό δηλαδή. Ο λόγος είναι για να μην αναλωθούν τα μυαλά τους σε αυτό που κάνετε εσείς εδώ. Ειλικρινά εδώ και 3 σελίδες μου προκαλείτε αηδία.

Αλληλοξύνεστε μπάς και ματώσει ο άλλος. Ε πες οτι μάτωσε? ποιό το νόημα ρε φίλε? Θα σκυλιάσει κι άλλο, μετά θα πεισμώσει και θα τη πληρώσουν οι αναγνώσται.

Αν τους λυπόσασταν θα αποσυρόσασταν, αλλα οχι, εσάς σας νοιάζει να αποδείξετε ποιός την έχει μεγαλύτερη. (Αλλα τι να περιμένει κανείς απ τη χώρα που δίνει τηλεθέαση στη Μενεγάκη επειδή χωρίζει, χέσε μέσα δηλαδή)

Χάσατε κάτι πολύτιμο απ τη κουβέντα μάγκες. Χάσατε τον αλληλοσεβασμό(-αυτοσεβασμό) και τώρα πιά δεν υπάρχει επιστροφή. Λοιπόν αφού τρωγόσαστε ποιανού το εγώ(Δηλαδή ο εγωισμός) είναι το μικρότερο, γιατί δεν μας κάνετε τη χάρη να ασκήσετε λίγο τις θεωρίες σας πρακτικά και να κατεβείτε απ το ego trip σας μπας και βγεί κάνας ειρμός και φωτιστούμε κι οι απο κάτω δηλαδή απο τη σκηνή?

"Το μεγάλο πρόβλημα του κόσμου είναι ότι οι βλάκες και οι φανατικοί είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση, ενώ οι έξυπνοι είναι γεμάτοι αμφιβολίες."


Αλλα οχι εσείς τα ξέρετε ολα και τσακώνεστε για τη περγαμηνή. Μάγκες πάρτε το χαμπάρι, ο λόγος που τσακώνεστε είναι επειδή ΔΕΝ γνωρίζετε τι πραγματικά παίζει. Γνώση πλήρης=Διαφωνία ΜΗΔΕΝ


Οι περισσότεροι άνθρωποι είναι 'άλλοι άνθρωποι'. Οι σκέψεις τους είναι απόψεις άλλων ανθρώπων, η ζωή τους είναι μίμηση άλλων ζωών». Οσκαρ Ουάιλντ.

Σε αυτό δώστε λίγο έμφαση. Καμία γνώση δεν είναι δική σας. Ούτε καν αυτή που βιώσατε στα προσωπικά σας βιώματα. Δεν υπάρχει καινούριο στο σύμπαν. Δεν υπάρχει πρωτότυπο. Δεν υπάρχει δικό μου και δικό σου.

Είμαστε άτομα(Εκείνα τα μικρά μπασταρδάκια που κατα 99% είναι άδεια και γυρίζουν σαν τρελά) και το γεγονός του οτι καταλαβαίνουμε και συσχετίζουμε και βιώνουμε είναι ενα θαυμα. Αντι να το χαρείτε εσείς τσακώνεστε ποιανού τα άτομα κάνουν καλύτερα τη δουλειά. Άτομα είναι. Το ίδιο κάνουν για τους μεν και για τους δε. Ξεκολλήστε.


Αν βιώσατε κάτι το βιώσατε γιατί είτε σχεδιαστήκατε είτε εξελιχθήκατε για να το βιώσετε. Αυτό κάνει τη γνώση καθολική. Απλά νομίζετε οτι είναι δική σας επειδή κάποιος δεν την έζησε ακόμη για να σας πει: "ΕΙ, Κι ΕΣΥ?".

Μην γίνεστε δυνάστες της γνώσης. Μην παλέυετε γι αυτήν. Δεν θα το ήθελε. Κι αν μπορούσε να σας μιλήσει αυτή τη στιγμή αυτή, αυτό θα σας έλεγε, όπως επίσης θα σας έλεγε οτι υπάρχει για να απελευθερώνει οχι για να επιφέρει σκλαβιά οποιουδήποτε είδους και ποιότητας.

«γνώση πού χάθηκες μέσα σε τόσες πληροφορίες, σοφία πού χάθηκες μέσα σε τόσες γνώσεις…»


Ναι οι ανθρωποι μπερδευόμαστε αλλα ο καθένας έχει τη δική του συλλογιστική και ο εγκέφαλος του καλωδιώνεται διαφορετικά. ΚΑΝΤΕ ΧΩΡΟ για τη συλλογιστική του άλλου και ψάξτε για γέφυρες. Κατεβείτε απο τον ελεφαντοδόντινο πύργο σας. Ο εγκέφαλος μπορεί να κάνει ΑΠΕΙΡΕΣ συνδέσεις. Μπορεί να πάρει οποιοδήποτε επιχείρημα και να το τραβήξει τόσο πολύ απ τ' αυτιά που να γίνει αγνώριστο.

Μην αναλώνεστε τόσο πολύ σε αυτό. Δεν αξίζει. Άλλωστε: Κανείς δεν μπορεί να σε κάνει να νιώσεις κατώτερος χωρίς τη συγκατάθεση σου.


Και ναι, δεν μιλάω για κανέναν συγκεκριμένα αλλα για όλους σας. Δηλαδή για όποιοδήποτε αρκετά μίζερο μπασταρδάκο πιστεύει οτι μπορεί να αλλάξει το μυαλό του διπλανού του επειδή θέλει να προωθήσει τη δική του άποψη(Απο εγωισμό δηλαδή καθαρά).

Λοιπόν: Ή γράψε κάτι που αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί

Αλλα επίσης σεβαστείτε αυτό: "Μυστικό είναι, όχι αυτό που φυλάγεται κρυφό, αλλά το από την φύση του αμετάδοτο."

Και για τέλος φυλάω το καλύτερο(Ναι μαζεύω Quotes πειράζει?) H ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΝΙΚΗΤΗ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΗΤΤΗΜΕΝΟΥ


Ξέρω, αντιπαθείτε ο ενας τον άλλο. Αλλα με τις προσπάθειες σας πέφτετε ομαδικά στα μάτια των αναγνωστών. Αποχή Κύριοι, αποχή κι επαναπροσδιορισμός αξιών και κοινών αρχών και επανεκκίνηση του διαλόγου με νεα ανάσα, σε νέες βάσεις. Κάντε μου τη χαρη

The eye seldom sees what the mind does not anticipate.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 17:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν το πιστευω! Να γιατί ρε γαμώτο σέβομαι τον ζίπ. Γιατί έστω και με διαφορά ενός λεπτού είχε τα κότσια να ρίξει τον εγωισμό του και αποχωρήσει απ το θέμα πρίν δει το μύνημά μου. Σόρρυ αλλα μόνο και μόνο γι αυτό ο ζιπ έχει το σεβασμό μου για τη στάση του σε αυτό το θέμα. (αν και το παράκανε κι αυτός)

Ζιπ Respect

The eye seldom sees what the mind does not anticipate.

Edited by - TheAllseeingeye on 05/02/2010 17:45:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 18:54:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TheAllseeingeye χίλια χρόνια θα ζήσεις. Πριν καμια ώρα διάβαζα ένα μήνυμα σου στη σελίδα(27?) και σκεφτομουν ότι ξέχασα να απαντήσω σε αυτό.

Anyway θα συμφωνήσω ότι όλοι γίναμε καραγκιόζηδες κ κυρίως εγώ κ ο Ζιπ πιστεύω.

Και μιας που μίλησες για να ανάλωση μυαλών να σου πω κ γω ότι εκτός του ότι είχα κουραστεί πολύ απο αυτή τη κατάσταση έχανα κ παρα πολύ χρόνο που δεν είχα.

Όσον αφορά τον Ζιπ θεωρώ ότι έφυγε για τους παραπάνω λόγους(κ καλά έκανε) συν κάποια πράγματα που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα μου κ τα οποία δεν σχολίασε.

Απο κει κ πέρα δεν θα κρύψω ότι χαίρομαι που έφυγε για τους πρακτικούς λόγους που αναφερω πιο πάνω καθως κ γιατί δεν μ'αρέσει το υφος του που μου θυμίζει αγενη φοιτητή που του αρέσουν οι φανφαρες κ τα εντυπωσιακά λόγια.

Εν τέλει με ικανοποιεί το ότι έμειναν όλες οι απόψεις δηλαδή και του Ζιπ κ οι αντιθετες κ άλλες διάφορες. Έτσι ο καθένας επιλέγει κ παίρνει. Γιατί έτσι κ αλλιώς με τον τρόπο που γίνεται ο διάλογος κ ειδικά όπως γίνεται με τον Ζιπ ο οποίος ανεξάρτητα φόρουμ ποτέ δεν αλλαξοπιστεί στις απόψεις του καλώς ή κακώς, η συζήτηση θα συνέχιζε σε ένα δια-λεκτικό αδιέξοδο όπως έχει φανεί κ απο όλα τα άλλα φόρουμ της ενότητας κ απλά θα γινόταν σπατάλη χρόνου. Επομένως καλώς τελείωσε όπως τελείωσε.

Όπως κ να χει όμως η συζήτηση(ζωή) συνεχίζεται.

Φίλε Αλφα-Ομεγκα αν θες συνεχίζουμε τον διάλογο για την μεσότητα κ πώς αυτή επιτυγχάνεται.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 08:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega
quote:
Για να ταυτίσει ένα άτομο το εγώ του με την αθάνατη ψυχή ,θα πρέπει να γίνει, να είναι ,και να παραμείνει η αθάνατη ψυχή .
Εδώ μετράει άμεσα η σταθερότητα .
Πολλά άτομα μπαίνουνε στο φως της ψυχής και ξαναβγαίνουνε ,αδυνατούνε να κρατηθούνε στο φως της ,διότι οι σωματικές τους ορέξεις έχουνε διαμορφώσει μη ελεγχόμενη σκέψη, ακράτεια .
Κοίτα.. είναι γνωστό ότι υπάρχουν εγώ που το ένα ελέγχει το άλλο.

Αλλά πάλι είμαστε υποχείρια δυνάμεων.

Ενώ ο σκοπός είναι να είμαστε πλήρως ελεύθεροι.

Και πάλι δεν είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος για να σου απαντήσω, απευθύνσου στον ΥΠΗΡΕΤΗ για αυτά, αλλά νομίζω, λέω νομίζω,

ότι αν με τη σταθερότητα εννοείς τον εθισμο(με την αρχαία έννοια) κάνεις λάθος
αν θεωρείς ότι έτσι
κερδίζεται η ελευθερία.

Η Αριστοτελική μεσότητα ναι.

Αλλά οι συνήθειες όπως γίνονται ξεγίνονται.
Άρα κάπως αλλιώς πρέπει να βρεθεί η σταθερότητα μάλλον
και όχι συνηθίζοντας τον εαυτό μας σε σωστές συμπεριφορές(αν αυτό εννοείς).

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/02/2010 16:32:09


Σταθερότητα στον διαμορφωμένο χαρακτήρα .
Και πάλι όμως ανοίγει θέμα από μόνη της αυτή η λέξη ,η λέξη χαρακτήρας .
Είναι εύκολο να αλλάξει χαρακτήρα ένα άνθρωπος ?
Ας το συνδέσουμε όμως με την ελευθερία ,διότι την ανέφερες στο μήνυμά σου αρκετές φορές .
Από πού να απεξαρτηθούμε ρε συ φίλε ?
Είμαστε από τόσα πολλά εξαρτημένοι , που δεν υπάρχει τελειωμός .
Όταν βέβαια εμβαθύνουμε λιγάκι.
Θα πρέπει να συζητήσουμε για την αιτία που ο καθένας βλέπει την έννοια της ελευθερίας με διαφορετικό τρόπο ,με άλλο μάτι , από διαφορετική οπτική γωνία .
Έχει άμεση σχέση με τον διαμορφωμένο χαρακτήρα .
Η βάση είναι ότι είμαστε εξαρτημένοι ,η προσωπικότητά μας είναι εξαρτημένη , από το έθνος , τους νόμους της πολιτείας ,τους κανόνες και τις αρχές, από την οικογένεια μας ,την κοινότητά μας , επίσης ως έναν βαθμό από κάποια θρησκεία , από την εργασία μας , το νερό και το ρεύμα που καταναλώνουμε & πληρώνουμε .
Έχουμε κάποιες υποχρεώσεις και κάποια δικαιώματα.

Και όλα αυτά γιατί είμαστε μέλη σε μία κοινωνία .
Ο χαρακτήρας λοιπόν που διαμορφώνει κάθε άνθρωπος , άτομο , είναι κοινωνικός .
Από αυτόν θα πρέπει να ξεκινήσουμε .

Για να δούμε αν μπορεί να σταθεροποιηθεί ,στην θεωρία & στην πράξη σε αξίες ,που μπορούμε να προσπαθήσουμε να διευκρινίσουμε αργότερα .

Συμφωνείς ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 08:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TheAllseeingeye
Ειλικρινά, έχετε γίνει καραγκιόζηδες. Όλοι σας. Δεν βλέπω την ουσία σε αυτά που λέτε. Ίσως πρέπει να μάθετε να κάνετε αυτό που κάνουν οι πολιτισμένοι ανθρώποι όταν αντιλαμβάνονται οτι έχουν διαφορετικές απόψεις. Να μάθετε να απέχετε.

Δεν την βλέπεις , διότι διαβάζεις μόνον τους σχολιασμούς , που αναφέρονται στις προσωπικότητες .
Έχουνε ειπωθεί πράγματα για την ψυχή του Άνθρωπου , την λογική , την θρησκεία, το εγώ ….,
Γιατί δεν έκανες μέχρι τώρα έστω και μία ερώτηση ,δεν εξέφρασες έστω και μία απορία ,για κάτι από αυτά ?
Γιατί δεν μπήκες στον κόπο να γράψεις κάτι ,επάνω σε αυτά ?
Γιατί λοιπόν εστιάζεις την νόηση μονάχα στις προσωπικότητες και δεν προσπαθείς να εμβαθύνεις στις έννοιες ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 09:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπεις φίλε Α-Ω ο φίλος μας ο Ζιπ είδε οτι δεν μπορεί να παρακολουθήσει επειδή μπορώ να εμβαθύνω και άλλο.. και αν το κάνω δεν θα έχει να να πει τίποτα άλλο εκτός ..κάτι με γκέι και παρόμοια αλλά πράγματα. Στο καλό μεγάλε δάσκαλε..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 09:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν την βλέπεις , διότι διαβάζεις μόνον τους σχολιασμούς , που αναφέρονται στις προσωπικότητες .
Έχουνε ειπωθεί πράγματα για την ψυχή του Άνθρωπου , την λογική , την θρησκεία, το εγώ ….,
Γιατί δεν έκανες μέχρι τώρα έστω και μία ερώτηση ,δεν εξέφρασες έστω και μία απορία ,για κάτι από αυτά ?
Γιατί δεν μπήκες στον κόπο να γράψεις κάτι ,επάνω σε αυτά ?
Γιατί λοιπόν εστιάζεις την νόηση μονάχα στις προσωπικότητες και δεν προσπαθείς να εμβαθύνεις στις έννοιες ?


Εγώ προσωπικά ψάχνω κάτι πολύ συγκεκριμένο απο το παρών θέμα. Κάτι λεπτό και επιτηδευμένο. Δεν με νοιάζουν τα άλλα που λέτε εδω μέσα γι αυτό και δεν μπήκα στο κόπο να ρωτήσω(Άσε δηλαδη που δεν ενδιαφέρομαι να εμπλακω σε τέτοιου τύπου αλησβερίσι, δεν έχω το χρόνο να συμμετέχω). Οι προσωπικότητες τώρα χαλάνε αυτό που ψάχνω εγώ. Χαλάνε βασικά τα πάντα, ακόμη και αυτό που ψάχνεις εσύ(Εκτός κι αν γουστάρεις να διαβάζεις ξεκατινιάσματα.) και ο άλλος και πολλοί. Όταν κάτι γίνεται προσωπικό δύο τινά συμβαίνουν. Είτε θα είναι δημιουργικά προσωπικό, δηλαδή απο τη διαμάχη θα γεννηθεί κάτι που έχει αξία και για τους υπόλοιπους, είτε θα αναλωθεί το σύμπαν σε αμπελοφιλοσοφίες και σχόλια του τύπου δε φταίω εγώ φταίς εσυ η δεν ξέρεις εσυ, ξέρω εγώ.

Έλα ρε φίλε, μη μου πείς οτι την έβρισκες με αυτά που διάβαζες αυτές τις τελευταίες σελίδες. Οι κόντρες όταν δεν έχουν δημιουργικό χαρακτήρα είναι σαν τους κράχτες στα μαγαζιά. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟΥΣ ΚΡΑΧΤΕΣ

The eye seldom sees what the mind does not anticipate.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 10:13:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε TheAllseeingeye

Κακός εστίασες στους καβγάδες. Και η καβγάδες έχουν ένα νόημα.. πολλά μπορείς να μάθεις ..άσε που πιστεύω ότι είσαι βαλτός..

Έχεις να πεις κάτι σε σχέση με το θέμα; φαίνεται πως το παρακολουθούσες ..αλλιώς δεν εξηγείται η παρέμβαση σου ..εκτός και …

Λοιπών! έχεις να πεις κάτι για το θέμα; ..και θέλω να σου πω οτι εσύ σε ένα μόνο μήνυμα έβγαλες περισσότερη απο την αηδία που λες ..από ότι βγάλαμε εμείς σε 10 σελ… για δες το.. κοιτά πως συμπεριφέρεσαι.. δηλ εσύ είσαι άτομο άξιου σεβασμού;

Και να σου πω και κάτι άλλο ..πίσω από όλες τις διαφωνίες υπάρχουν πολλά που μπορείς να δεις ..δεν τα βλέπεις όμως.. γιατί;

Αν είχες διάκριση σε αυτά που έχουν υποθει τότε θα καταλάβαινες το γιατί γίνεται αυτό ..χωρίς διάκριση γίνεσαι ζιπαικος ..σκλάβος του διανοητικού του…

quote:
TheAllseeingeye...Δεν το πιστευω! Να γιατί ρε γαμώτο σέβομαι τον ζίπ. Γιατί έστω και με διαφορά ενός λεπτού είχε τα κότσια να ρίξει τον εγωισμό του και αποχωρήσει απ το θέμα πρίν δει το μύνημά μου.

Φιλε TheAllseeingeye ο αυτοπραγματωμενος άνθρωπος δεν έχει εγώ δεν μπορείς να ρίξει τον εγωισμό του ..πρόσεχε τι λες προσβάλεις τον φίλο σου ..τον δάσκαλο..

Αν έφυγε έφυγε γιατί δεν μπορούσε να ρίξει πραγματικά τον εγωισμό του ..έτσι προσπάθησε να κάνει μια αποτυχημένη στρατηγική πονηρή κίνηση αποχώρησης μεγαλείου με φαμφαροιδη σχόλια που έχει ξανακάνει και στο παρελθών. Θα έπρεπε να κάνεις εμετό με αυτα που ειπε..επειδή είσαι πολύ ευαίσθητος ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΕΒΑΣΤΕΙΣ….!!!!!!

Από αυτό και μόνο φαίνεται το γιατί γράφεις αιδώ..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 10:24:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TheAllseeingeye Εγώ προσωπικά ψάχνω κάτι πολύ συγκεκριμένο απο το παρών θέμα.

Ψάχνεις σε λάθος μέρος ..αυτό που ψάχνεις είναι μέσα σου.. εκεί πρέπει να ψάξεις.. μπορείς να είσαι συνειδητά στο παρών; Μπορείς να αυτοπαρατηρησε;

Μπορείς να δεις τα ελαττώματα σου; Μπορείς να είσαι σε σιωπή ..και ο νους σου να μην φλυαρεί όλη την ώρα με τον εαυτό σου; Αλήθεια ποιος φλυαρεί με ποιον;

Είσαι συνειδητός ή ζεις μηχανικά. Μπορείς να έχεις επίγνωση του σώματος σου κάθε δευτερόλεπτο που περνά;

Μην αναζητάς έξω από εσένα… Αντάλλαξε την σκέψη με την παρατήρηση όπως λέει ο κρισναμουρτι..μπορεις; Αυτά είναι η πρακτική ..οι πληροφορίες που σε προσανατολίζουν στο να αποκτήσεις εμπειρία είναι καλές.. όλες οι άλλες σε απομακρυνουν από αυτό και σε γεμίζουν με άχρηστα πράγματα..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 10:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπηρέτη τώρα που έφυγε ο ζιπ δεν θα σου ξύσω εγώ τις φαγούρες. Μην κάνεις όρεξη έχουμε γλαρόσουπα.

Φίλε θα στα πώ χύμα. Ο ζίπ σου έκοψε το κώλο. Σε πονάει τόσο πολύ τώρα που είσαι σαν το παιδάκι που του εκλέψαν τις καραμέλες. Ξέρεις τι κάνει αυτό το δυστηχισμένο παιδάκι όταν του συμβαίνει αυτό? Ξέσπάει σε ενα άλλο παιδάκι που πιστεύει οτι είναι πιο αδύναμο.

Δηλαδή φίλε εσύ που κομπάζεσαι για ανώτερος(Εγώ εν αντιθέσει ποτέ δεν ισχυρίστηκα ψευτοανωτερισμούς) λάβε υπ όψη σου οτι είσαι ενα θρασύδειλο τυπάκι με μπόλικες δόσεις ημιμάθειας και πάνω απ όλα είσαι κρυφοτραμπούκος. Ξέρεις που καταντάσονται οι τραμπούκοι? Ενα σκαλί μιζέριας πιο κάτω απ τον yes man.

Το γεγονός οτι ξεκίνησες για να μου την πείς χωρίς να σε έχω προκαλέσει δείχνει ακριβώς πόσο πονάει ο κώλος σου.

Μπήκες εδώ με ύφος χιλίων καρδιναλίων κομπάζοντας οτι έχεις γνώση κι εμπειρία κι επειδή βρέθηκε ενας λίγο πιο διαβασμένος απο σένα και σου έφερε αντίρηση ξέφυγες απο τη δήθεν διδασκαλία σου και πολώθηκες σε διαμάχη. Αυτό δείχνει τι ανθρωπος πραγματικά είσαι.

Δεν γελάς κανέναν πια γιατι κάηκες απο μόνος σου σαν χαρτάκι(Δεν σε έκαψε ο ζιπ, εσυ το έκανες στον εαυτό σου) και τώρα ξεσπάς σε όποιον βρείς.

Ναι μίλησα γενικά για όλους σας αλλα πριν απο αυτό στο πρώτο μήνυμα μου σε αυτό το τόπικ έκανα την αυτοκριτική μου. Είπα οτι εγώ ο ίδιος που κάνω αυτό το βήμα χάνω περισσότερο απ όλους. Ξέρω τη θέση μου, μην τρέχεις να με κάνεις να νιώσω άσχημα.


Οι καυγάδες έχουν νόημα μέχρις ενός σημείου. Εσείς ξεπεράσατε αυτό το σημείο και χάσατε το νόημα.


Τέλος έχω να σου προτείνω να σταματήσεις να ελέγχεις τον καθένα που μπαίνει στα θεματα που γράφεις λες και είσαι δημόσιος υπάλληλος και ήρθαν στο πόστο σου. Δεν είσαι αυθεντία. Είσαι ενας μίζερος μίζερος ανθρωπάκος με κόμπλεξ ανωτερότητας. Επιτέλους παράτα μας με την υποκρισία σου. Η μάσκα σου έχει φθαρεί τόσο που δεν μπορείς να κοιταχθείς στον καθρέπτη.

Πρόσεχε τι κάνεις πρόσεχε τι λες.

The eye seldom sees what the mind does not anticipate.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 10:38:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα ξέσπασε τη χολή σου, πες οτι είμαι τσίρος του ζιπ πές οτι θές αλλα κάντο γρήγορα. Όσο μένω σε αυτό το θέμα και απαντώ τόσο γίνομαι σαν κι εσάς. Πες τη βλακεία σου, ξέσπασε να φύγω. Βρωμάει μούχλα εδω μέσα. Α και δε θα σου δώσω λογαριασμό για το που θα βρώ αυτό που εγώ ψάχνω. Μπές στη θέση σου και ρούφα τ' αυγό σου. Κουμάντο στο κουφάρι σου

The eye seldom sees what the mind does not anticipate.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 10:57:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλώς ο zip, είναι ενάντια στις διδασκαλίες του Σαμαέλ και έχει αποδήξει άπειρες φορές τις θέσεις του με απλά και κατανοητά παραδείγματα.Ο υπηρέτης και ο doctor,έχουν βάλει γυαλιά και δέν βλέπουν τίποτα άλλο, ό,τι πεί ο Σαμαέλ είναι το σωστό.Εγώ λέω οτι αυτή η διδασκαλία είναι για πέταμα,βέβαια για τον υπηρέτη μπορεί να είναι το α και το ωμέγα αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι πρέπει όλλοι μας να συμφωνούμε σε αυτό.


TheAllseeingeye,δέν ξέρω αλλά και εμένα μου προκαλείς αηδία.Τελικά είσαι αηδιαστικός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 11:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε TheAllseeingeye στο είπα ..αλλά δεν άκουσες ..γίνεσαι χειρότερος από όλους και συνεχίζεις ακόμα περισσότερο μια κατάσταση που απομακρηνη από τον σκοπό του θέματος. Η γνώμη σου για εμενα..είναι γνώμη σου δεν έχω να σου πω κάτι για αυτό ..θα σου πω όμως όταν αναπτύξεις κάτι σε σχέση με το θέμα.

Λοιπών; Τι συγκεκριμένα ψάχνεις;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 11:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ.. για αυτό και από την αρχή σας λέω ότι πολεμάτε μια ετικέτα..

Δηλ.. που είναι το κακό ..να έχει κάποιος επίγνωση του τι κάνει;

Δώσε μου μια αιτιολογία για αυτό.

Που είναι το κακό να έχεις αφυπνισμένη συνείδηση και να παρατηρείς τα ελαττώματα σου με σκοπό να τα κατανοήσεις..

Και είχαμε πει κάτι όχι δημόσια ..δεν μπορείς να φανταστείς τo τι ξέρω για αυτά που μου είχες πει ότι δεν μπορώ να φανταστώ ..δεν έχεις ιδέα, φίλε..

Λοιπών αν θεωρείς το εαυτό σου έντιμο ..απάντησε μου σε αυτά που σε ρώτησα ..

..πες μου το κακό σε αυτά και γιατί είναι για πέταμα.. μπορεί να έχεις δίκιο ..περιμένω ..και θα σου απαντήσω όταν έχω χρόνο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

TheAllseeingeye
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
75 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 12:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους TheAllseeingeye  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
TheAllseeingeye,δέν ξέρω αλλά και εμένα μου προκαλείς αηδία.Τελικά είσαι αηδιαστικός.

Δεκτόν. Άλλωστε το παραδέχτηκα. Αν δεν μπείς στη σκατόχωρα δεν μπορείς να μιλήσεις για σκατά. Έτσι εμπειρογνώμονα?

quote:
Φίλε TheAllseeingeye στο είπα ..αλλά δεν άκουσες ..γίνεσαι χειρότερος από όλους και συνεχίζεις ακόμα περισσότερο μια κατάσταση που απομακρηνη από τον σκοπό του θέματος. Η γνώμη σου για εμενα..είναι γνώμη σου δεν έχω να σου πω κάτι για αυτό ..θα σου πω όμως όταν αναπτύξεις κάτι σε σχέση με το θέμα.

Λοιπών; Τι συγκεκριμένα ψάχνεις;



Μπορώ να το σηκώσω. Βλέπεις είχα καλό "δάσκαλο". Κάποιον τύπο που μιλούσε για επίγνωση...

Ο "δάσκαλος" τώρα.. άλλο θέμα αυτός. Εκείνος είναι στα σκατά και τα νομίζει για χρυσάφι.

Η παρένθεσις κλείνει. Αποχωρώ απ το θέμα.

The eye seldom sees what the mind does not anticipate.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 14:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν την βλέπεις , διότι διαβάζεις μόνον τους σχολιασμούς , που αναφέρονται στις προσωπικότητες .
Έχουνε ειπωθεί πράγματα για την ψυχή του Άνθρωπου , την λογική , την θρησκεία, το εγώ ….,
Γιατί δεν έκανες μέχρι τώρα έστω και μία ερώτηση ,δεν εξέφρασες έστω και μία απορία ,για κάτι από αυτά ?
Γιατί δεν μπήκες στον κόπο να γράψεις κάτι ,επάνω σε αυτά ?
Γιατί λοιπόν εστιάζεις την νόηση μονάχα στις προσωπικότητες και δεν προσπαθείς να εμβαθύνεις στις έννοιες ?
Σωστός.
quote:
Εγώ προσωπικά ψάχνω κάτι πολύ συγκεκριμένο απο το παρών θέμα. Κάτι λεπτό και επιτηδευμένο. Δεν με νοιάζουν τα άλλα που λέτε εδω μέσα γι αυτό και δεν μπήκα στο κόπο να ρωτήσω(Άσε δηλαδη που δεν ενδιαφέρομαι να εμπλακω σε τέτοιου τύπου αλησβερίσι, δεν έχω το χρόνο να συμμετέχω). Οι προσωπικότητες τώρα χαλάνε αυτό που ψάχνω εγώ. Χαλάνε βασικά τα πάντα, ακόμη και αυτό που ψάχνεις εσύ(Εκτός κι αν γουστάρεις να διαβάζεις ξεκατινιάσματα.)
Και εσύ σωστός. Θες να μας πεις τι ψάχνεις τώρα που είμαστε ηρεμα?

quote:
Έλα ρε φίλε, μη μου πείς οτι την έβρισκες με αυτά που διάβαζες αυτές τις τελευταίες σελίδες. Οι κόντρες όταν δεν έχουν δημιουργικό χαρακτήρα είναι σαν τους κράχτες στα μαγαζιά. ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΤΟΥΣ ΚΡΑΧΤΕΣ
Έχεις δίκαιο αν κ πάλι μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις κ να κρίνεις όπως έιπε ο Αλφα-Ομέγκα.
quote:
Μπήκες εδώ με ύφος χιλίων καρδιναλίων
..Για τον Ζιπ μιλάς? Αλλά αυτός μπαίνει έτσι σε κάθε θέμα. Είναι μερος του εαυτού του αυτό.
quote:
Δεν γελάς κανέναν πια γιατι κάηκες απο μόνος σου σαν χαρτάκι(Δεν σε έκαψε ο ζιπ, εσυ το έκανες στον εαυτό σου) και τώρα ξεσπάς σε όποιον βρείς.
Για ανάλυσε το λίγο. Πώς έκαψε τον ευατό του δηλαδή;
quote:
Απλώς ο zip, είναι ενάντια στις διδασκαλίες του Σαμαέλ και έχει αποδήξει άπειρες φορές τις θέσεις του με απλά και κατανοητά παραδείγματα.Ο υπηρέτης και ο doctor,έχουν βάλει γυαλιά και δέν βλέπουν τίποτα άλλο, ό,τι πεί ο Σαμαέλ είναι το σωστό.
Πρώτα απ όλα φίλε Αλεξ, αυτά που έχει πει ο Σαμαέλ τα έχουν πει πολλοί δάσκαλοι ακόμα κ ο Χριστός. Μη τα βάζεις λοιπόν με τον Σαμαελ βάλτα με όλους τους δασκάλους καθώς κανείς απ αυτούς δεν υποστήριζε κάποιες συγκεκριμένες θέσεις του Ζιπ. Και λέω συγκεκριμένες γιατί όπως έχω αναφέρει παλιότερα θεωρώ ότι ο Ζιπ πασάρει το ψέμα μέσα απ την αλήθεια. Και την αλήθεια βέβαια θα μπορούσε να την εκφράσει χωρίς αναλύσεις επι των αναλύσεων, δίνοντας βιωματικούς τρόπους (που δεν έδωσε ποτέ) κ χρησιμοποιώντας λέξεις καινούριες που έφτιαχνε ο ίδιος λες κ όσοι σοφοί έχουν περάσει 5000 χρόνια τωρα δεν μας έχουν δώσει αρκετές για να εκφραζόμαστε πάνω σε αυτά τα θέματα.

Αν εσύ θεωρείς κατανοητά τα ατέλειωτα μηνύματα του Ζιπ με τα άπειρα λεκτικά κόλπα κ τις αναλύσεις πάνω τις αναλύσεις των αναλύσεων, και δεν θεωρείς κατανοητό το "Δοκίμασε να αδειάσεις τον νού σου για 2ο δευτερόλεπτα"?

Να θέσω αλλιώς την ερώτηση. Τι βιωματικα παραδείγμα6τα έδωσε ο Ζιπ?.
..Ή έλεγε μόνο λέξεις? Εγώ πάντως με έννοιες τον έβλεπα συνέχεια να ασχολειται. "Δεν είναι εμμονή είναι υπομονή." "Άρα να θεωρήσουμε ότι αυτός ο ορισμός ταιριάζει για το απόλυτο?" "Ε δεν εκφράζομαι τόσο καλά όσο ο Οσχο".
Εγώ βέβαια δεν είχα ποτέ απάιτηση κάτι να είναι απλό, αλλά απο αυτή την άποψη με αγγίζει περισσότερο η απλότητα του Υπηρέτη.. παρά του Ζιπ.. και της φίλης του της "Τοτας".

quote:
Η παρένθεσις κλείνει. Αποχωρώ απ το θέμα.
Nice. Αυτά είναι.
quote:
Φίλε θα στα πώ χύμα. Ο ζίπ σου έκοψε το κώλο. Σε πονάει τόσο πολύ τώρα που είσαι σαν το παιδάκι που του εκλέψαν τις καραμέλες. Ξέρεις τι κάνει αυτό το δυστηχισμένο παιδάκι όταν του συμβαίνει αυτό? Ξέσπάει σε ενα άλλο παιδάκι που πιστεύει οτι είναι πιο αδύναμο.
Πάντως η προσωπικότητα του Ζιπ φαίνεται ότι σας επηρέασε όλους! Ακόμα κ γω καμιά φορά αναρωτιέμαι πια εγώ το λέω αυτό ή ο Ζιπ? Σου ξυπνάει κάτι μέσα σου ρε παιδί μου κάτι ανάμεσα σε επαναστάτη κ θηρίο.

Πάντως Αλεξ22 κ TheAllSeeingEye μιας κ υποστηρίζετε τον Ζιπ(σαν άτομο ή σαν απόψεις?) συμφωνείται ότι έχει γνώση 100 ζωών(ή 1000000 γιατί είναι το ίδιο λέει) καθώς κ τα κλειδιά της αυτοσυγκράτησης?

Επειδή ρώτησα και παλιότερα κάτι παρόμοιο κ δε πήρα απάντηση.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 06/02/2010 14:01:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 14:43:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η παρένθεσις κλείνει. Αποχωρώ απ το θέμα.

Ευτηχώς έφυγε ο βόθρος.Αυτός ο άνθρωπος έχει πολύ δηλητήριο μέσα του.Όποιος μιλάει για σκατά είναι ο ίδιος σκατά.

quote:
Φίλε Αλεξ.. για αυτό και από την αρχή σας λέω ότι πολεμάτε μια ετικέτα..

Δηλ.. που είναι το κακό ..να έχει κάποιος επίγνωση του τι κάνει;

Δώσε μου μια αιτιολογία για αυτό.

Που είναι το κακό να έχεις αφυπνισμένη συνείδηση και να παρατηρείς τα ελαττώματα σου με σκοπό να τα κατανοήσεις..

Και είχαμε πει κάτι όχι δημόσια ..δεν μπορείς να φανταστείς τo τι ξέρω για αυτά που μου είχες πει ότι δεν μπορώ να φανταστώ ..δεν έχεις ιδέα, φίλε..

Λοιπών αν θεωρείς το εαυτό σου έντιμο ..απάντησε μου σε αυτά που σε ρώτησα ..

..πες μου το κακό σε αυτά και γιατί είναι για πέταμα.. μπορεί να έχεις δίκιο ..περιμένω ..και θα σου απαντήσω όταν έχω χρόνο.


Σιωπηλή επίγνωση κτλπ, δέν είναι κακό.Γίνεται όμως όταν λές στους άλλους αυτό πρέπει να κάνετε και εσείς.

Σου έχω πεί και στο παρελθόν για πιό λόγο οι διδασκαλίες του Σαμαέλ είναι για πέταμα.Ο λόγος είναι οι ψεύτικες πληροφορίες για τον εσωτερικό μηχανισμό του ανθρώπου.Η θεοσοφία η καμπάλα και άλλα πολλά τέτοια είναι παραπλανητικές διδασκαλίες.

quote:
Πρώτα απ όλα φίλε Αλεξ, αυτά που έχει πει ο Σαμαέλ τα έχουν πει πολλοί δάσκαλοι ακόμα κ ο Χριστός. Μη τα βάζεις λοιπόν με τον Σαμαελ βάλτα με όλους τους δασκάλους καθώς κανείς απ αυτούς δεν υποστήριζε κάποιες συγκεκριμένες θέσεις του Ζιπ. Και λέω συγκεκριμένες γιατί όπως έχω αναφέρει παλιότερα θεωρώ ότι ο Ζιπ πασάρει το ψέμα μέσα απ την αλήθεια. Και την αλήθεια βέβαια θα μπορούσε να την εκφράσει χωρίς αναλύσεις επι των αναλύσεων, δίνοντας βιωματικούς τρόπους (που δεν έδωσε ποτέ) κ χρησιμοποιώντας λέξεις καινούριες που έφτιαχνε ο ίδιος λες κ όσοι σοφοί έχουν περάσει 5000 χρόνια τωρα δεν μας έχουν δώσει αρκετές για να εκφραζόμαστε πάνω σε αυτά τα θέματα.

Αν εσύ θεωρείς κατανοητά τα ατέλειωτα μηνύματα του Ζιπ με τα άπειρα λεκτικά κόλπα κ τις αναλύσεις πάνω τις αναλύσεις των αναλύσεων, και δεν θεωρείς κατανοητό το "Δοκίμασε να αδειάσεις τον νού σου για 2ο δευτερόλεπτα"?

Να θέσω αλλιώς την ερώτηση. Τι βιωματικα παραδείγμα6τα έδωσε ο Ζιπ?.
..Ή έλεγε μόνο λέξεις? Εγώ πάντως με έννοιες τον έβλεπα συνέχεια να ασχολειται. "Δεν είναι εμμονή είναι υπομονή." "Άρα να θεωρήσουμε ότι αυτός ο ορισμός ταιριάζει για το απόλυτο?" "Ε δεν εκφράζομαι τόσο καλά όσο ο Οσχο".
Εγώ βέβαια δεν είχα ποτέ απάιτηση κάτι να είναι απλό, αλλά απο αυτή την άποψη με αγγίζει περισσότερο η απλότητα του Υπηρέτη.. παρά του Ζιπ.. και της φίλης του της "Τοτας".


Αχ ρε Dr Jekyll Mr Hyde,έχεις όλα τα εφόδια που χρειάζεσαι για να μάθεις τις ορθές πληροφορίες,ξέρεις και καλά αγγλικά.Αν δέν σου έκαναν εντύπωση οι κευλόντιες πληροφορίες τότε καλή τύχη.

Για να μήν παρεξηγηθώ,θεωρώ την κευλόντια επιστήμη ώς τον χάρτη μας.Είναι όλες οι ορθές γνώσεις που άν τις εκμεταλευτούμε μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε στην πορεία μας προς την γνώση του εαυτού.Εδω πέρα δέν μιλάμε για δόγμα ή για πίστη αλλά για επιστήμη, την επιστήμη των πάντων.

quote:
Πάντως Αλεξ22 κ TheAllSeeingEye μιας κ υποστηρίζετε τον Ζιπ(σαν άτομο ή σαν απόψεις?) συμφωνείται ότι έχει γνώση 100 ζωών(ή 1000000 γιατί είναι το ίδιο λέει) καθώς κ τα κλειδιά της αυτοσυγκράτησης?

Αυτό δέν το γνωρίζω και όπου δέν υπάρχει η γνώση, παίρνει τα σκήπτρα η πίστη,η διαίσθησή μου λέει να τον πιστέψω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 15:19:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αχ ρε Dr Jekyll Mr Hyde,έχεις όλα τα εφόδια που χρειάζεσαι για να μάθεις τις ορθές πληροφορίες,ξέρεις και καλά αγγλικά.Αν δέν σου έκαναν εντύπωση οι κευλόντιες πληροφορίες τότε καλή τύχη.
Κοίτα, δεν θεωρώ ότι η γνωστική διδιασκλαία "κατέχει" την αλήθεια ούτε κ το αντίθετο. Είμαι όμως θετικά προκείμενος προς αυτό κ αυτό γιατί άπο πέρυσι που άρχισα να ψάχνω το συγκεκριμένο ζήτημα είχα την ευκαιρία να γνωρίσω πολλούς γνωστικούς κ πείστικα τουλάχιστον για τις καλές τους(..κ αφιλοκερδείς(αυτό για τον Ζιπ) διαθέσεις. Απο όσα διάβασα στις κευλόντιες πληροφορίες δεν θυμάμαι να διάβασα κάτι που να αντιφάσκει με τη γνωστική διδασκαλία. Τώρα ως προς τον τρόπο χωρισμού κόσμων, σωμάτων κλπ δεν θεωρώ απίθανο να υπάρχουν διαφορές απο την άποψη ότι εσύ το λες παντόφλα κ εγώ το λέω σανδάλι. Επειδή ρε παιδί μου όλα αυτά τα συστήματα με τους τίτλους κ τα ονόματα είναι ανθρώπινα δημιουργήματα. Τα ονόματα κ οι έννοιες γενικότερα υπάρχουν για πρακτικούς λόγους. Αν δηλαδή κάποιος μου πει ότι το ατμικό σώμα είναι στην 7η διάσταση κ ο άλλος ότι είναι στη 6 τι θα αλλάξει για μένα? Θα φτάσω στο ατμικό κ θα πώ Α είμαι στην 6 διάσταση? Αφού θα έχω εμπειρία του πράγματος.

Κ εκεί θέλω να επιμείνω, θα ήθελα να μου πεις αν θες κ έχεις τη δυνατότητα απο όση μελέτη έχεις κάνει πάνω στις Κευλόντιες πληροφορίες να μου πεις πού είναι αντίθετες με τις γνωστικές.

quote:
Αυτό δέν το γνωρίζω και όπου δέν υπάρχει η γνώση, παίρνει τα σκήπτρα η πίστη,η διαίσθησή μου λέει να τον πιστέψω.
Οκ. Εγώ έναν άνθρωπο που ισχυρίζεται ότι είναι κάτι που δεν είναι δεν μπορώ να τον εμπιστευτώ στα λεγόμενά του. Αλλά ο καθένας ας έχει τις απόψεις του.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 16:35:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλεξ...Σιωπηλή επίγνωση κτλπ, δεν είναι κακό .Γίνεται όμως όταν λές στους άλλους αυτό πρέπει να κάνετε και εσείς.

Δηλ αυτά που διαβάζεις δεν στα λέει κάποιος άλλος; ή δεν τα έγραψε κάποιος; Δεν το βλέπει ποσό παράλογο και μονόπλευρο είναι αυτό που λες;

Καλέ μου φίλε η ΕΠΙΓΝΩΣΗ είναι το κλειδί των κλειδιών ..αν εσύ βάζει το πρέπει σαν κάτι αρνητικό ..τότε μείνε χωρίς επίγνωση.. Για να ζήσεις πρέπει να αναπνεύσεις...;;;;!!!!!

Είναι σαν να σου λέω ..για να πας από το δωμάτιο σου έξω από το δωμάτιο ΠΡΕΠΕΙ να προχωρείς.. Και εσύ μου λες . «αν πρέπει τότε θα κάτσω».

Εντάξει τότε κάτσε..

Όταν όμως διαβάζεις αυτά που διαβάζεις και σου λένε ότι για να ανοίξεις το τρίτο μάτι πρέπει να κανείς την τάδε άσκηση ή πρέπει να φανταστείς την τάδε μπάλα ενεργείας να φωτίζει στο συγκεκριμένο σημείο και μετά πρέπει να σκεφτείς ότι με την αναπνοή αυτή η μπάλα περιστρέφεται και μπλα μπλα μπλα.. δεν πειράζει.. αυτά τα πρέπει είναι εντάξει.!!! Ή όχι..;;;


Γιατί δεν μας λες σε σχέση με αυτά που ξέρεις κάτι που να έχει σχέση με το θέμα..

Ποια είναι η εμπειρία σου;

Τι αποκόμισες από αυτά που έμαθες;

Μπορούν αυτά που ξέρεις να βοηθήσουν κάποιους;

Και που μπορούν να βρουν πληροφορίες για αυτά;

Έλα να τα συζητήσουμε..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 16:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορώ να το σηκώσω. Βλέπεις είχα καλό "δάσκαλο". Κάποιον τύπο που μιλούσε για επίγνωση...
Ο "δάσκαλος" τώρα.. άλλο θέμα αυτός. Εκείνος είναι στα σκατά και τα νομίζει για χρυσάφι.
Η παρένθεσης κλείνει. Αποχωρώ απ το θέμα.

Φίλε TheAllseeingeye

Κάποτε κάποιος πήγε στο Γκουρτζιεφ… ήθελε να γίνει μαθητής του. Ο Γκουρτζιεφ του είπε « αν θες να γίνεις μαθητής μου σκάψε ένα λάκκο» Ο κακόμοιρος ο άνθρωπος έσκαβε όλη την νύχτα ..όταν τελείωσε πήγε και τον συνάντησε.. ο Γκουρτζιεφ τον ρώτησε «τον έσκαψες τον λακο;» και εκείνος απάντησε «ναι»; Και ο Γκουρτζιεφ του είπε «τότε ξαναγέμισε τον» Ο άνθρωπος αυτός θύμωσε πολύ, τόσο πολύ που ίσως ακόμα να τρέχει...
(κάπως έτσι είναι η ιστορία)

Αυτός που είναι έτοιμος για να μάθει ..μαθαίνει ..οποίος δεν είναι έτοιμος τρέχει μακριά.. όσο πιο μακριά γίνεται..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 16:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Α-Ω

Τελικά ..μπορείς να κοιτάς σιωπηλά για 3 λεπτά το ρολόι χωρίς κάποια σκέψη να σου τραβάει την προσοχή από αυτό που κανείς;..και παράλληλα να έχεις την επίγνωση ότι είσαι εσύ που κοιτάς; ..γιατί αν κοιτάς χωρίς να έχεις επίγνωση του τι κανείς, τότε έχεις ταυτιστεί ..δηλ η συνείδηση σου κοιμάται..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2010, 17:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde
quote:
Κ εκεί θέλω να επιμείνω, θα ήθελα να μου πεις αν θες κ έχεις τη δυνατότητα απο όση μελέτη έχεις κάνει πάνω στις Κευλόντιες πληροφορίες να μου πεις πού είναι αντίθετες με τις γνωστικές.


Πρώτα απο όλα, όλες οι διδασκαλίες όχι μόνο ο γνωστικισμός, είναι μια σταγόνα στον ωκεανό μπροστά σε αυτό.Η βίβλος,οι βέδες και όλες οι άλλες ιερές(σημαντικές) γραφές έχουν πάρει λίγα κομμάτια απο αυτό.

Η διαφορά είναι οτι υπάρχουν πληροφορίες που ούτε κάν αναφέρονται στον γνωστικισμό (γιατί άραγε),και το πρόβλημα είναι οτι μιλάμε για πάρα πολλές πληροφορίες.Για παράδειγμα οι ασπίδες ή τα μερκαμπά.

Μέσα στα δύο βιβλία voyager αναφέρει πολλά πράγματα για την συνολική ιστορία αυτού του time matrix,για τις έκπτωτες φυλές και γενικά για τους κακούς που το παίζουν καλοί,ένας απο αυτούς είναι και ο Σαμαέλ.

Επίσης Dr Jekyll Mr Hyde,δέν μιλάμε για δόγμα αλλά για κάτι το υπαρκτό που μόλις πειραματιστείς μαζί του σου δίνει την αντίστοιχη αίσθηση και τις δονήσεις.Πίστεψέ με η γνώση για του πού είναι τα πνευματικά μας όργανα και σώματα είναι πάρα πολλύ σημαντική γιατί όταν για παράδειγμα εσύ πάς να δοκιμάσεις μια τεχνική και δέν ξέρεις πώς ακριβώς λειτουργεί, υπάρχει κίνδυνος διαστρέβλωσης της dna ταμπλέτας.Δέν μπορείς να είσαι τόσο αφελείς με αυτά τα πράγματα, σε αυτό ποντάρουν οι fallen angels, στην άγνοια.

quote:
Όταν όμως διαβάζεις αυτά που διαβάζεις και σου λένε ότι για να ανοίξεις το τρίτο μάτι πρέπει να κανείς την τάδε άσκηση ή πρέπει να φανταστείς την τάδε μπάλα ενεργείας να φωτίζει στο συγκεκριμένο σημείο και μετά πρέπει να σκεφτείς ότι με την αναπνοή αυτή η μπάλα περιστρέφεται και μπλα μπλα μπλα.. δεν πειράζει.. αυτά τα πρέπει είναι εντάξει.!!! Ή όχι..;;;

Αυτή είναι μια συγκεκριμένη μεθοδολογία κάποιων άλλων(τεχνικες που προτείνονται),εγώ τί σχέση έχω με αυτό? Αν έχεις τις σωστές πληροφορίες είναι στο χέρι σου το πώς να τις αξιοποιήσεις.

quote:
Γιατί δεν μας λες σε σχέση με αυτά που ξέρεις κάτι που να έχει σχέση με το θέμα..

Ποια είναι η εμπειρία σου;


Δέν έχει νόημα να τις περιγράψω,μπορώ να σου πώ για παράδειγμα οτι κάποια στιγμή ένιωσα να ανοίγει το τρίτο μάτι και να βρίσκομαι ταυτόχρονα σε δύο μέρη,έ καί?


quote:
Τι αποκόμισες από αυτά που έμαθες;

Γαλήνη,γιατί ήμουν συγχησμένος με το πώς λειτουργεί το μηχάνημα,ήταν όλα τόσο μπερδεμένα(γιατί άραγε?).Τώρα έχω τον χάρτη.

Εχω τον χάρτη αλλά σε θεωρητικό επίπεδο,μάλλον όταν φτάσω και στο πρακτικό τότε θα τα δώ όλα διαφορετικά.


Edited by - alex22 on 06/02/2010 17:21:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy