ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 07:47:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macfor

μπορει καποιος , με καποιος τροπο να αποδειξει οτι ειχε εστω και ενα ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ , ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ή οτι αλλο -ΦΥΣΙΚΟ (μη φυσικο) βιωμα , κατασταση ή οτι αλλο ???


Έλα μου ντε ... αυτοί μπορούν : Με τα λόγια! Λένε π.χ "εγώ είχα μεταφυσική εμπειρία", ή λένε "εμένα μου δόθηκαν αυτά που σας λέω". Κι επειδή το λένε, ο αναγνώστης πρέπει να το πιστέψει κιόλας. Αν δεν το πιστέψει είναι "Εφιάλτης" και βάρβαρος.

quote:
macfor

θα ηθελα πολυ να το μαθω αυτο [ τι να μάθεις ρε macfor ; τι να μάθεις ρε αγόρι μου ; ψεύτες είναι! υποκριτές! Μπορείς να μάθεις κάτι από έναν ψεύτη ; ] και ειδια θα ηθελα να μαθω εαν αυτο μπορει να το επαναλαβει ... με απλα λογια αντεχει σε εναν επιστημονικο ελεγχο ? [ Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα για δαύτους ρε φίλε μου. Αυτοί άπαξ και πουν κάτι, είσαι υποχρεωμένος να το δεχτείς, να το πιστέψεις ]

ζιπ , ευχαριστουμε για τα τραγουδια ειδικα για το Javier paxariño cortesanos [ να 'σαι καλά ρε φίλε ... ]


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 07:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Αγαπητέ φίλε alfa-omega καταλαβαίνω την γλώσσα σας [ πολύ αμφιβάλλω ] και όσα λέτε...(δυστυχώς δεν μπορούν όλοι...)


Όχι "δυστυχώς", "ευτυχώς" να λες, ευτυχώς που δεν μπορούν να τον καταλάβουν.

quote:
wholemind

Ότι υπάρχουν κι άνθρωποι εδώ, που ενδιαφέρονται σοβαρά και προσεγγίζουν σοβαρά τα θέματα αυτά και το αποδεικνύουν με την Ευγένεια, [ το είπα και το λέω και σε σένα : Χωρίς φιλαλήθεια και ειλικρίνεια η Ευγένεια είναι φάρσα και επίδειξη ] τον ορθό-δομημένο λόγο τους [ ναι, και τον ανορθόγραφο λόγο τους, ναι ... πες το κι αυτό, πες το ... ] και πάνω απ’ όλα με το ενδιαφέρον τους γιά τους άλλους ανθρώπους... [ χαχαχα ]


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 11/12/2009 07:52:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 08:07:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Μετά από το ξεσκέπασμα.. μπορούμε να επικεντρωθούμε στην πραγματική βιωματική αναζήτηση με όλα αυτά που μπορούν να προβληματίζουν τα διάφορα επίπεδα του δρόμου.


Αγαπητοί αναγνώστες :

Προσέξτε λίγο την παραπάνω πρόταση : "Μετά από το ξεσκέπασμα ...", θεωρεί ότι με ξεσκέπασε. Εμένα δηλ. με ξεσκέπασε αυτός ... με αποκάλυψε ... έδειξε σε σας δηλ. ποιος είμαι εγώ ... [ παρεπιπτόντως έτσι και μου πει κάποιος από σας ποιος είμαι, εγώ θα του κάνω δωρεά όλη μου την περιουσία, τώρα, πρωτού μπουν οι φόροι στις γονικές παροχές και στις δωρεές ] μετά από το ξεσπέπασμα αυτό - προσέξτε! " μπορούμε να επικεντρωθούμε στην πραγματική βιωματική αναζήτηση". Δείτε λίγο τι λέει αυτός ο ψεύτης, δείτε πως το λέει "βιωματικη αναζήτηση". Η βιωματική αναζήτηση είναι η αναζήτηση του βιώματος. Μα καλά ... θα έλεγε κάποιος, εσύ ρε μεγάλε δεν μας έχεις πρήξει το συκώτι με το να μας λες πως έχεις βιώματα ; Όταν ένας άνθρωπος έχει βιώματα, έχει βιώσει δηλ. αυτήν την κατάσταση, η αναζήτησή του τελειώνει. Τέλος, fin, αναζήτησε αυτό το βίωμα, αναζήτησε να βιώσει αυτήν την κατάσταση, την βίωσε, ε, τι άλλο να θέλει παραπέρα ; Δείτε δηλ. τι παπαριές λέει αυτός ο άνθρωπος. Από την μια λέει "εγώ τα βίωσα όλα αυτά", κι από την άλλη "ελάτε να συνεχίσουμε την βιωματική αναζήτηση". Δηλ. αυτός ο άνθρωπος σας κοροϊδεύει, πως το λένε ; σας εμπαίζει, σας πουλάει μεγάλο μούσι, μεγάλο παραμύθι, δεν ξέρει τι λέει!

Έπειτα λέει "με όλα αυτά που μπορούν να προβληματίζουν τα διάφορα επίπεδα του δρόμου." Όταν κάποιος έχει βαδίσει τον δρόμο, έχει ξεκινήσει και έχει φτάσει, δεν τον προβληματίζει απολύτως τίποτε! Γιατί ; Γιατί έχει φτάσει, έχει τελειώσει. Τα προβλήματα που λέει ο Μπάτλερ, δεν είναι του δρόμου αλλά είναι του μυαλού του. Για τα δικά του προβλήματα θέλει να συζητήσετε. Αυτός θέλει να συζητήσετε τι πρόβλημα του δημιούργησε ο νους του κατά την διάρκεια του δρόμου του. Δηλ. έχουμε έναν δρομέα, ξεκινάει μια κούρσα και σε κάποιο σημείο του δρόμου του, σκοντάφτει και πέφτει. Έρχεται τώρα ο δρομέας και σας λέει :"ρε παιδιά, ελάτε να δούμε μαζί γιατί έπεσα". Αυτό κάνει. Και θέλει σώνει και ντε, οι υπόλοιποι να ασχοληθούν μαζί του, με το πέσιμό του δηλ. κι όποιος ασχοληθεί και του πει τον Λόγο που έπεσε, του λέει "άντε ρε, που να ξέρεις εσύ ; εσύ τρέχεις αλλού!" Τρομερό! Αυτός ο άνθρωπος είναι για γέλια και για κλάματα. Για γέλια και για κλάματα ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

[Θυμηθείτε! ο άνθρωπος αυτός θα ξαναγράψει!]

Edited by - zip on 11/12/2009 09:06:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 09:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε wholemind κάποτε αναφερθήκατε ότι αυτό το κομμάτι με τα εγώ στα οποία αναφέρομε, είναι ένα σκοτεινό σημείο . Θα σας πω πως είναι το πιο σκοτεινό από όλα και αν αναφέρομε στα διαφορετικά κομμάτια του δρόμου είναι επειδή το μήκος του δρόμου καθορίζετε από το πόσο εξαγνιζόμαστε από αυτά τα εγώ. Κάποιος που έχει τελειώσει τον δρόμο είναι ένα αυτόπραγματωμενo ον χωρίς ελαττώματα χωρίς εγώ!!

Θα ήθελα να σας παρουσιάσω το από πού κοιτώ αυτό που σας λέω ώστε να μπορέσετε να παρακολουθήσετε το τρόπο της σκέψης μου.

ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.

Μπορούμε να φανταστούμε την ανθρωπότητα να μεγαλώνει και να εξελίσσετε μέσα από διάφορους ομόκεντρους κύκλους.

1.Ο μέσα κύκλος ονομάζετε εσωτερικός.

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο βρίσκονται όλα τα όντα που έχουν επιτύχει την ανώτερη υπαρξιακή κατάσταση που είναι δυνατή. Τέτοια όντα είναι ο Χριστός ο Κετσαλκοάτλ ο Κρίσνα ο Βούδας ο Ηράκλειτος και πολλοί άλλοι.

Αυτά τα όντα είναι ελεύθερα από τα ψυχολογικά ελαττώματα τις αδυναμίες και τα πάθη. Έχουν ελεύθερη βούληση και σε καμιά περίπτωση δεν είναι μηχανικοί .Οι πράξεις τους είναι σε αρμονία με την κατανόηση τους και οι κατανόηση τους με τις πράξεις τους.

Επίσης δεν μπορεί να υπάρχουν διαφωνίες ανάμεσα τους αλλά ούτε διαφορές ως προς την κατανόηση τους.

Οι δραστηριότητες τους είναι απόλυτα συντονισμένες και οδηγούν σε ένα κοινό στόχο και όλα αυτά γιατί βασίζονται σε μια κοινή και ταυτόσημη κατανόηση.

2.Ο επόμενος κύκλος είναι ο μέσω εσωτερικός.

Οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτόν τον κύκλο έχουν πολλές γνώσεις σε σχέση με τον εσωτερικό κύκλο.. με την μόνη διάφορα, ότι η γνώση τους είναι πιο θεωρητική. Δηλαδή γνωρίζουν περισσότερα από αυτά που κάνουν.

Επίσης οι άνθρωποι που ανήκουν στο μέσο κύκλο αποκλείετε να διαφωνήσουν με αυτούς που είναι στον εσωτερικό κύκλο.

3.Ο τρίτος κύκλος

Οι άνθρωποι που ανήκουν σε αυτόν τον κύκλο έχουν πολλά από αυτά που ανήκουν στους ανθρώπους τον δυο άλλων κύκλων αλλά οι γνώσεις τους είναι πιο αφηρημένες και πιο φιλοσοφικού χαρακτήρα. Η κατανόηση τους μπορεί να μην εκφράζετε με τις πράξεις τους, αλλά δεν υπάρχουν προβλήματα κατανόησης ανάμεσα τους. Αυτό που καταλαβαίνει ένας μπορούν να το καταλάβουν όλοι.

4.Ο τέταρτος κύκλος ή ο εξωτερικός

Ο εξωτερικός κύκλος είναι ο κύκλος της μηχανικής ανθρωπότητας. Το πρώτο σημάδι είναι ότι δεν υπάρχει κοινή κατανόηση. Ο καθένας κατανοεί με τον δικό του τρόπο και όλοι διαφορετικά. Η αμοιβαία κατανόηση είναι σχεδόν αδύνατη.

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο υπάρχει η υπεράσπιση διαφορετικών ιδεών και καμιά φορά η επιβολή τους με βίαιο τρόπο.

Εδώ υπάρχουν όλες οι αιρέσεις, οι δογματισμοί, οι πεποιθήσεις, οι θρησκείες.
Η μια ιδέα αντιμάχεται την άλλη.

Αν θέλαμε να έχουμε μια εικόνα για αυτήν την κατάσταση θα ταίριαζε να παρομοιάζαμε τον εξωτερικό κύκλο με τον πύργο της Βαβέλ. Ο καθένας μιλάει την δική του γλώσσα και κανένας δεν καταλαβαίνει τον άλλον.

Σε αυτή την περιφέρεια των πραγμάτων ζει το μεγαλύτερο μέρος της ανθρωπότητας. Μέσα σε αυτόν το κύκλο γεννιέται η αδικία ,η συκοφαντία ,το μισός, ο πόλεμος μεταξύ ιδεών οπού μπορούν να υπηρετούν πολιτικά η «θρησκευτικά» συμφέροντα ή οτιδήποτε άλλο.

Σε αυτή την περιφέρεια ο άνθρωπος φαίνεται να ζει όλο και ποιο μηχανικά, αυτοματοποιημένα .

Δεν ζει ποτέ στο τώρα, στην στιγμή…δεν έχει δηλ επίγνωση των πράξεων του. Μηχανικά προχωρά .τρώει, συζητά, κάνει έρωτα κ.λ.π. Είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς ότι ζει μηχανικά. Αυτό ουσιαστικά είναι και το πρώτο κομμάτι του δρόμου. Δεν μπορεί κάποιος να ξεκινήσει τον δρόμο με το τέλος του δρόμου.Ξεκινά με την επίγνωση και το σπασιμο της μηχανικοτητας.

Υπάρχει μια εσωτερική πορεία… ΜΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ που διαρκεί ανάλογα με την προσπάθεια του ατόμου.

Για αυτό λέω ότι κάθε άτομο βρίσκετε σε ένα διαφορετικό κομμάτι του δρόμου και αυτό έχει τα δικά του προβλήματα.. που πρέπει να ξεπεραστούν για να προχωρήσει κάποιος.

Εισέρχεται κάποιος από την περιφέρεια του 4ου κύκλου στον τρίτο κύκλο όταν αρχίζει να αποκτά επίγνωση αυτών που των δεσμεύουν και αρχίζει να κάνει μια συνειδητή εργασία με της αποτάυτιση της συνείδηση του από αυτά…αρχιζει να σπα τις αλυσίδες και τα δεσμά... αυτό είναι μια επίπονη εργασία που χρειάζεται χρόνο για να ολοκληρωθεί. Ο εσωτερικός δρόμος δεν είναι μικρός!! Έχει μια πορεία!!

Στην περιφέρεια των πραγμάτων δηλ στον 4ον κύκλο στο κύκλο της διαμάχης και της μη κοινής κατανόησης ο άνθρωπος δεν χρειάζεται πια αλυσίδες. Με όλη αυτή την υποβολή που δέχεται καθημερινά ,γίνετε ένας πρόθυμος σκλάβος. Και το χειρότερο είναι ότι νιώθει υπερήφανος για όλα αυτά που τον σκλαβώνουν.
Και είναι σχεδόν αδύνατον να σκεφτεί κανείς που τελειώνει όλο αυτό το παιχνίδι και που βρίσκετε η διέξοδος .


Συνεχίζεται…

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 09:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν ... για να δούμε τι λένε τώρα και οι wholemind & enlightened. Αυτοί ή είναι από άλλο ανέκδοτο ... ή - το πιθανότερο - θέλουν να φαίνεται πως είναι από άλλο ανέκδοτο ...

quote:
wholemind

Όλοι οι μεγάλοι ιδρυτές θρησκειών, αλλά και μεγάλοι φιλόσοφοι κι άλλοι άνθρωποι στον χώρο της μεταφυσικής βίωσαν την Πραγματικότητα σαν Μία Διεύρυνση της συνείδησής τους (της απλής ανθρώπινης συνείδησης) προς Μία Ανώτερη Κατάσταση, σαν ένα ξεπέρασμα των στενών ορίων του εγώ προς Μία Αχανή Συνειδησιακή Κατάσταση που βρίσκεται στην βάση όλων των συνειδήσεων σαν ένα βύθισμα στην Άπειρη Συνείδηση.


Πως το ξέρεις αυτό ; Τους ρώτησες ; Πως ξέρεις τον τρόπο που βίωσαν αυτοί την Πραγματικότητα ;

To βίωμα - που προέρχεται από την λέξη "βίος" - είναι μια κατάσταση που την γνωρίζει μόνο αυτός που βρίσκεται μέσα της. Κανένας άλλος δεν την γνωρίζει.

quote:
wholemind

1) Ο Βούδας βίωσε την Φώτιση σαν ένα σβήσιμο (νιρβάνα) της υπαρξιακής ροής (των σκάντα), σαν Μία Κατάσταση που χαρακτήρισε σαν Ασαμσκρίτα.

2) Ο Σανκάρα κι άλλοι οπαδοί της Βεδάντα βίωσαν το Μόκσα σαν ξεπέρασμα όλων των περιφερειακών εδηλώσεων του όντος, της νόησης, πέρα από τις εσωτερικές καταστάσεις του άτμαν, σαν συνειδητοποίηση του Απολύτου Υπόβαθρου, του Βράχμαν.

3) Ο Πανταζάλι κι οι οπαδοί του Σαμκύα Γιόγκα βίωσαν την Απελευθέρωση (Καϊβαλγία), σαν το σταμάτημα όλης της δραστηριότητας του νου (σιττά), σαν την συγκράτηση του νου από του να παίρνει διάφορες μορφές (βρίττις).

4) Οι χριστιανοί νηπτικοί κι άλλοι χριστιανοί μυστικιστές βίωσαν την Θέωση σαν το τελικό στάδιο κάθαρσης του νου μέχρι που ο νους να γίνει άμορφος: τότε μόνο ο νους μπορεί να αντιληφθεί το Άπειρο Θείο Είναι, να Ενωθεί με τον Θεό, να Θεωθεί.

5) Όλοι οι μεγάλοι σούφι στον χώρο του ισλαμισμού βιωσαν την Τελική Πραγματικότητα (ΑλΧακ) σαν σβήσιμο της απατηλής προσωπικότητας, σαν διεύρυνση της συνείδησης ως το Άπειρο (Φανά Φι’ λλαχ).

6) Ο Πλάτωνας και οι πλατωνικοί βίωσαν την Πραγματικότητα σαν ανύψωση ως το «καθολικό είναι» (πέρα από ττις νοητικές διεργασίες) και πέρα από αυτό ως το «τελείως είναι» (όραση του Αγαθού).

7) Ο Πλωτίνος που κωδικοποίησε την πλατωνική θεωρία και οι νεοπλατωνικοί βίωσαν την Ανύψωση ως το Ένα σαν «άπλωσι» (απλούστευση, συστολή σε απόλυτη απλότητα του καθολικού νου), σαν «έκστασι» (έξοδος εκ του «εαυτού»).


Όλοι αυτοί λοιπόν, βίωσαν αυτό που βίωσαν σαν ... αυτό που λένε οι ίδιοι πως το βίωσαν. Σε καμία περίπωση δεν το βίωσαν σαν ... αυτό που λες εσύ :

quote:
wholemind

[...]σαν Μία Διεύρυνση της συνείδησής τους (της απλής ανθρώπινης συνείδησης) προς Μία Ανώτερη Κατάσταση, σαν ένα ξεπέρασμα των στενών ορίων του εγώ προς Μία Αχανή Συνειδησιακή Κατάσταση που βρίσκεται στην βάση όλων των συνειδήσεων σαν ένα βύθισμα στην Άπειρη Συνείδηση.


quote:
wholemind

Όλοι αυτοί που ήταν άνθρωποι σαν όλους τους ανθρώπους (σαν όλους εμάς) μετέφεραν το Βίωμα με απλό και καθαρό τρόπο[1] (οι μετέπειτα σχολιαστές τους μπέρδεψαν τα πράγματα).


Το είδαμε αυτό ... το βλέπουμε συνέχεια ... και θα το ξαναδούμε.

quote:
wholemind

Μίλησαν λοιπόν γιά τα εξής:
1) Μίλησαν γιά την Υπέρτατη Πραγματικότητα που βρίσκεται στην βάση κάθε συνείδησης, σαν Ένα Υπερσύνολο της συνείδησης, σαν την Πραγματική Ουσία μας.
2) Προσδιόρισαν έτσι την σχέση μεταξύ Πραγματικότητας και της δοσμένης συνείδησης, αυτό που αντιλαμβανόμαστε σαν εαυτό, σαν εγώ (ένα σύμπλεγμα αντιλήψεων, συμπεριφορών και εμπειριών).
3) Καθόρισαν ακόλουθα τον τρόπο που μπορούμε να βιώσουμε την Εσώτερη Πραγματικότητα, που είναι η υπέρβαση των περιφερειακών εκδηλώσεων, των δράσεων του εγώ. Περιέγραψαν αναλυτικά τα στάδια, από το χαμηλότερο, τον έλεγχο του σώματος, ως το υψηλότερο, τον έλεγχο της εξωτερικής νοητικής δραστηριότητας, τον έλεγχο των εσωτερικών καταστάσεων του νου... ως την Ολοκλήρωση.2


[1]Αν μίλησαν με απλό και καθαρό τρόπο, εσύ γιατί μας ξαναλές τι είπαν ; Είπαν ότι είπαν, το καταλάβαμε ... πάει, τέλειωσε. Γιατί άντε ξανά μανά τι είπαν ...; Άσε που το τι ακριβώς είπαν, μπορούμε να το βρούμε πλέον με ένα πάτημα ενός πλήκτρου. Γιατί αυτό που λες ότι είπαν, ε, δεν είναι ακριβώς αυτό που είπαν. Έστω όμως ... δεν χρειαζόμαστε άλλους δυο να μας ματαξαναπούν τι είπαν όλοι αυτοί οι άνθρωποι. 'ντάξει, και λίγο αυτοσυγκράτηση, δεν βλάπτει. Πάλι φλυαρία δηλ;

[2]Πολύ θα ήθελα να μάθω, πως ακριβώς οι χριστιανοί νηπτικοί κι άλλοι χριστιανοί μυστικιστές έκαναν αυτό που λες πως έκαναν - κι αυτό γιατί μιλάς ΓΕΝΙΚΑ για όλους - , πως δηλ. "περιέγραψαν αναλυτικά τα στάδια, από το χαμηλότερο, τον έλεγχο του σώματος, ως το υψηλότερο, τον έλεγχο της εξωτερικής νοητικής δραστηριότητας, τον έλεγχο των εσωτερικών καταστάσεων του νου... ως την Ολοκλήρωση". Αυτό θα ήθελα πολύ να το μάθω ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 09:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχαχαχαχαχαχα!

quote:

zip, 07:31:36

Μη λυπάσαι. Ψέματα λέει καλέ ... τον πιστεύεις ; Όπως είδες ξανάγραψε ... και θα ξαναγράψει ... Ξέρεις, είμαι λίγο προφήτης εγώ. Λίγο όμως, όχι πολύ ...


zip, 09:06:40

Θυμηθείτε! ο άνθρωπος αυτός θα ξαναγράψει!


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, 09:53:25

Αγαπητέ φίλε wholemind κάποτε αναφερθήκατε ότι αυτό το κομμάτι με τα εγώ στα οποία αναφέρομε [...]


χαχαχαχαχαχαχαχα!


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 11/12/2009 10:02:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Για αυτό λέω ότι κάθε άτομο βρίσκετε σε ένα διαφορετικό κομμάτι του δρόμου και αυτό έχει τα δικά του προβλήματα.. που πρέπει να ξεπεραστούν για να προχωρήσει κάποιος.


Τα προβλήματα που έχει κάθε άτομο που βρίσκεται σε ένα διαφορετικό κομμάτι του δρόμου, είναι δικά του προβλήματα, δεν είναι του δρόμου προβλήματα. Όμως ... τι γίνεται με αυτόν που έχει φτάσει στο τέρμα του δρόμου ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

ΕΝΑ ΣΧΕΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.


Η ανθρωπότητα δεν χρειάζεται τα σχεδιαγράμματά σου. Έχει δικά της.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:12:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ, εσύ σε ποιον κύκλο ανήκεις ; στον 4ο ε; Εγώ πάντως ανήκω στον 1ο.

http://www.youtube.com/watch?v=PnC1Q58A3Wg

Ε, αγόρι ... δεν παίζουμε καλύτερα τον πιο αδύναμο κρίκο ; τι λες ; Είπες μια φορά ότι δεν θα ξαναγράψεις, δεν το ξαναλες να γουστάρουμε ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 11/12/2009 10:22:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανυπομονώ για την συνέχεια ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος εισέρχεται από των 4ον κύκλο στον 3ο λόγο του ότι έχει αρχίσει να αφυπνίζει την συνείδηση, δοκιμάζεται συνεχώς μέχρι να φτάσει στο κέντρο του κύκλου…από τις φοβερές δοκιμασίες της Γης, του νερού, του αέρα, και της φωτιάς!!

Αυτές οι δοκιμασίες είναι μυητικές και κανείς δεν την παίρνει από κάποιων άλλον. Τις παίρνει από τον ίδιο του τον εαυτό. Η μυησης ή το ξεπέρασμα των δυσκολιών ή της δοκιμασίας ,είναι μέρη του δρόμου και αφορούν την συνειδητή μεταμόρφωση του ανθρώπου από την επισκίαση των εγώ στην καθαρή φωτεινότητα του πνεύματος ή στην μετατροπή του μόλυβδου σε χρυσό.

Η Γη έχει σχέση με την αδράνεια και την τεμπελιά και με όλα τα υλικά πράγματα.
Το νερό έχει σχέση με τις ενέργειες τα συναισθήματα και με την σεξουαλικότητα.
Ο αέρας έχει σχέση με τον νου.. τις αμφιβολίες την εσωτερική φλυαρία και γενικά με τις σκέψεις.
Και η φωτιά έχει σχέση με το πάθος και τον θυμό.

Συνεχιζεται..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:31:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ,

πάντως ρε αγόρι μου, ειλικρινά, δεν περίμενα να ξαναγράψεις τόσο γρήγορα. Καλά, φυσικά δεν πίστεψα ότι δεν θα ξαναγράψεις καθόλου - αυτό θα έλειπε - αλλά έλεγα, ε, καμιά βδομάδα μπορεί να σταματήσει, μετά θα ξαναγράψει. Με εξέπληξες δηλ. μπράβο ρε μεγάλε, μπράβο ... τηρείς τους λόγους σου, δεν λέω, και με το παραπάνω ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 11/12/2009 10:33:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ωραία, αλλά ΤΙ ΣΧΕΣΗ έχουν όλα αυτά που λες ρε ΥΠΗΡΕΤΗ με το θέμα ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Το νερό έχει σχέση με τις ενέργειες τα συναισθήματα και με την σεξουαλικότητα.


Ε, τότε ...

αυτό να σας το πω μπορώ,

το "είναι" μου έγινε νερό ...

έγινε κι η ψυχή μου Αχέρωντας, που 'φυγε μακρυά σας χαίροντας ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να μπορεί κάποιος να περάσει αυτές τις δοκιμασίες πρέπει να μπορεί να τις δει και να τις αντιμετωπίσει με αφυπνισμένη συνείδηση. Δηλ έχοντας επίγνωση του εαυτού (στο βαθμό που μπορεί κάποιος να έχει) και την μερική αποταυτιση από το πρόβλημα.

Τα εγώ στο βουδισμό λέγονται αν δεν κάνω λάθος ψυχολογικά επιπρόσθετα. Στην αρχαία Αίγυπτο τα λέγανε τα κόκκινα δαιμόνια του Σεθ. Αλλού αναφέρονται σαν τα δαιμόνια του jaldabaoth και έχουν διάφορες ονομασίες ανάλογα με τους λαούς και τους χρόνους. Τα κλιφοθ της Καμπάλα έχουν σχέση με αυτά τα δαιμόνια.

Αυτά τα εγώ κλέβουν μέρος από την συνείδηση μας και κάνουν αυτό που θέλουν αυτά. Η συνείδηση ταυτισμένη μη γνωρίζοντας πραγματικά ποια είναι..έχει προσκολληθεί και ταυτιστεί με όλα αυτά τα εγώ που προβάλουν διαρκώς μέσα μας νομίζοντας ότι αυτά τα εγώ (που δεν είναι ένα εγώ αλλά ολόκληρη λεγεώνα).. νομίζει λοιπών η συνείδηση ότι είναι τα εγώ. Όλοι η δυστυχία οι πόνοι και τα προβλήματα ξεκινούν από αυτή την ταύτιση.

Για αυτό είναι αναγκαίο για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει το εσωτερικό ταξίδι ..να αφυπνίσει την συνείδηση και να αποταυτιζεται σιγά σιγά από όλα αυτά που του κλέβουν την προσοχή και του επισκιάζουν αυτό που πραγματικά είναι. Αυτό είναι κάτι που γίνετε σταδιακά και δεν είναι κάτι που θέλουν όλοι οι άνθρωποι να κάνουν!!!!

Συνεχίζεται…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 10:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Αγαπητέ «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ», καταρχήν ευχαριστώ που είστε εδώ... μία παράκληση μόνο, μείνετε στο θέμα και μην σκορπίζεστε άδικα... κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται πολλές ζωές ακόμα, μόνο γιά να είναι ανθρωποι... όχι για να γίνουν κάτι καλύτερο...)...
Όλα όσα λέτε στα τρία τελευταία μηνύματά σας, σε μένα (και σε άλλους φίλους απ’ όσο γνωρίζω...), είναι γνωστά και δεν διαφωνούμε σε κάτι... Θα ήθελα να παρακολουθήσω όλο το νήμα της σκέψης σας... και μετά να σας ρωτήσω, γιά παράδειγμα, πως συσχετίζετε τους κύκλους γιά τους οποίους μιλάτε, με το επίπεδο πραγματοποίησης: που έχουν φτάσει δηλαδή οι άνθρωποι του τρίτου, του δεύτερου, του πρώτου-εσωτερικού κύκλου... Μην απαντήσετε σε αυτό τώρα... Ολοκληρώστε την σκέψη σας πρώτα, όποτε και όπως μπορείτε... Κάποιοι άνθρωποι (όπως η φίλη enlightened, κι άλλοι...) γνωρίζω ότι παρακολουθούν...
(Θα ήταν καλό κι ο φίλος alfa-omega κάποια στιγμή να σχολιάσει αν συμφωνεί σε όλα αυτά... από τα λεγόμενά του μέχρι τώρα, νομίζω ότι έχει ανάλογες αντιλήψεις...)...
Ο Θεός (όπως κι αν Τον προσεγγίζετε) μαζί σας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, ΥΠΗΡΕΤΗ, άνευ πλάκας ... πολύ θα γούσταρα ένα τετ α τετ ρε παιδί μου, μαζί σου, live, ζωντανό ...

Ξέρεις, κάποτε απέναντι απ' το γραφείο μου, ήταν ένας ασφαλιστής. Δουλειά δεν είχε, είχε όμως αρκετό χρήμα και όλη την μέρα έγραφε στίχους. Έγραφε λοιπόν, έγραφε και κάποια στιγμή αποφάσισε να εκδόσει αυτά που έγραφε. Πήγε σε δυο τρεις εκδοτικούς οίκους της πόλης, αλλά που ; ποιος να εκδόσει αυτά τα ποιήματα που έγραφε αυτός ; Τότε λοιπόν αποφάσισε να πληρώσει για τα εκδόσει. [ Οι περισσότεροι αυτό κάνουν βέβαια ]. Λοιπόν, που λες, όταν εκδόθηκαν τα ποιήματά του, ήρθε γεμάτος χαρά και περηφάνια στο γραφείο και μου ανακοίνωσε το επίτευγμά του! Στο γραφείο υπήρχε και ένας συνεργάτης μου εκείνη την στιγμή, ο οποίος βλέποντας τον "ποιητή" Φανφάρα να μου προσφέρει με καμάρι το βιβλίο του, ζήτησε κι αυτός ένα αντίτυπο. Παραξενεύτηκα, γιατί ο συνεργάτης μου δεν ήταν και πολύ των γραμμάτων, ένας απλός άνθρωπος ήταν, μεταφορέας στο επάγγελμα. Πιθανολογώ, πως γοητεύτηκε από τον σοβαρό τρόπο με τον οποίο μιλούσε ο "ποιητής" και πως τόση μεγάλη εντύπωση του είχε κάνει αυτός ο άνθρωπος, που έπρεπε να διαβάσει κι αυτός τα ποιήματά του.

Να μην τα πολυλογώ, μετά από λίγο καιρό, ήρθε πάλι ο συνεργάτης μου στο γραφείο και κουβέντα στην κουβέντα, λέγαμε για το τι κάνει ο καθένας μας στις ελεύθερες ώρες του. "Αα ...", μου είπε, "εμείς έχει εδώ και δυο βδομάδες, σχεδόν κάθε βράδυ, πεθαίνουμε στα γέλια, περνάμε πολύ καλά, μαζευομάστε με τα κουμπαριά μου και κάνουμε κάτι με το οποίο ξεχνάμε όλη την κούραση της ημέρας, όλες τις στενοχώριες, όλα τα προβλήματα και τις αγωνίες μας". "Πλάκα με κάνεις", του λέω. "Όχι", μου λέει, "σοβαρά σου μιλάω, μαζευόμαστε και πεθαίνουμε στα γέλια, περνάμε υπέροχα!" "Δηλ.", τον ρωτάω, "τι ακριβώς κάνετε ρε φίλε ;" "Θυμάσαι", μου λέει, "τον ασφαλιστή με την ποιητική συλλογή του ; E, κάθε βράδυ μαζευόμαστε και απαγγέλουμε τα ποιήματά του! Το τι γέλιο ρίχνουμε, δεν φαντάζεσαι!"

Έτσι που λέτε... ΥΠΗΡΕΤΗ και wholemind με τον ασφαλιστή. Αυτά που γράφετε, είναι σαν τα ποιήματα του ασφαλιστή. Μόνο γέλιο μπορούν να προκαλέσουν, κάνα βράδυ, σε καμιά παρέα μαζεμένη στο σπίτι ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

[ Παρεπιπτόντως, δεν νομίζω να σας πείραζε αν άρχιζα στο θέμα σας να γράφω ιστορίες, ε; Να γράφω δηλ. χωρίς να κάνω διάλογο με κάνεναν, χωρίς να συζητώ με κανέναν, να γράφω ρε παιδί μου, κατεβατά ολόκληρα, χωρίς να επιθυμώ σχόλια, κουβέντα και συζήτηση, ε ; Δεν θα σας πείραζε αυτό, ε ; ]

Edited by - zip on 11/12/2009 11:09:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ..., αγαπητοί φίλοι... Δεν θέλω να παρέμβω τώρα... θέλω να ολοκληρώσει ο φίλος "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ", την σκέψη του, και μετά θα πω την γνώμη μου... πάντως δεν διαφωνώ σε κάτι μέχρι τώρα... (Χαίρομαι αγαπητέ φίλε "ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ" που είστε εδώ... Θα σας παρακαλέσω κι εγώ να μείνετε στο θέμα και να μην σκορπίζεστε άδικα...)
Να έχετε μία καλή ημέρα... θα ξαναμιλήσουμε... όπως και να έχει... είμαι εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε alfa-omega καταλαβαίνω την γλώσσα σας και όσα λέτε...(δυστυχώς δεν μπορούν όλοι...). Απλά είπα το εξής: Ότι υπάρχουν κι άνθρωποι εδώ, που ενδιαφέρονται σοβαρά και προσεγγίζουν σοβαρά τα θέματα αυτά και το αποδεικνύουν με την Ευγένεια, τον ορθό-δομημένο λόγο τους και πάνω απ’ όλα με το ενδιαφέρον τους γιά τους άλλους ανθρώπους... Δεν είναι όλοι επιφανειακοί και ανόητοι: Αυτό εννοουσα όταν είπα ότι δεν είναι όλοι το ίδιο... Νομίζω ότι έχει δίκηο η αγαπητή φίλη enlightened όταν είπε στον φίλο «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»: απλά επικεντρωθείτε στα σημαντικά... και μην ασχολείστε με την ανοησία...
Σε κάποιους ανθρώπους λαχαίνει ο κλήρος να φυλάνε «θερμοπύλες»... γιά να μην περάσουν οι βάρβαροι... Κάποιοι άλλοι είναι απόγονοι του «Εφιάλτη»... Το τι είναι ο καθένας φαίνεται από την συμπεριφορά του.. δεν χρειάζεται να τον κρίνουμε εμείς...



Αγαπητέ φίλε wholemind :
Η αναζήτηση των χαρακτήρων που είναι όμοιοι με τον δικό μας τον ατομικό , είναι μία δύσκολη διαδικασία .
Είναι αρκετά τα άτομα , που νιώθουνε αυτήν την ανάγκη, την εσωτερική έλξη .
Ο χαρακτήρας ο ευγενικός που ψάχνει ΣΟΒΑΡΑ τους αντίστοιχα ευγενικούς χαρακτήρες , θα τους βρει ,αυτό είναι σίγουρο .
Αυτό όμως που θα βρει δεν θα είναι ολοκληρωμένο .
Ολοκληρωμένο χαρακτήρα διαμόρφωσαν , όσοι απέβαλαν όλα τα ελαττώματα της προσωπικότητας .
Στον κόσμο μας βέβαια τον φυσικό ,αυτόν που βλέπουμε με την εξωτερική όραση , που βιώνουμε με την προσωπικότητα , δεν υπάρχει ολοκληρωμένος χαρακτήρας και αυτό το γεγονός είναι πραγματικό .
Για όλους αυτούς που αναζητάνε ευγένεια , ολοκληρωμένη όμως ευγένεια , υπάρχει ένα μονοπάτι που οδηγεί στην πηγή ,από όπου πηγάζει .
Συνήθως όμως η ευγένεια που αναζητάει ένα άτομο, είναι η τυπική εγκόσμια , η τυπική της προσωπικότητας .
Κατά αυτήν το άτομο που θα την επιδιώξει θα εξασκηθεί στην τεχνική της προσποίησης .
Η εγκόσμια ευγένεια είναι προσποίηση, είναι μαύρη μαγεία .
Όλες οι μεγάλες και καταξιωμένες επιχειρήσεις , δίνουμε μεγάλη έμφαση στην τεχνική της ευγένειας , διότι είναι το άλφα και το ωμέγα της επαφής & επικοινωνίας μεταξύ ανθρώπων .
Οι όμορφοι τρόποι, είναι κάτι το οποίο μπορεί να μάθει το κάθε άτομο και φυσικά από άτομο σε άτομο η διάρκεια της εκπαίδευσης θα είναι διαφορετική
,διότι το σημείο συνειδητότητας το οποίο διαμορφώνει κάθε άτομο είναι διαφορετικό και είναι διαφορετικό ,διότι η προσωπικότητα διχάζει και η πλειοψηφία του πλανήτη μας ,είναι επικεντρωμένη στην προσωπικότητα και την γήινη ,εγκόσμια διαμόρφωσή της .
Δεν είναι αγενή ένα άτομο που έμαθε να λέει την αλήθεια , αυτήν την αλήθεια που ο ίδιος ανακάλυψε για την προσωπικότητά του ,άσχετα αν οι τρόποι του δεν είναι όμοιοι με τους δικούς μας ατομικούς τρόπους .

Η διαφοροποίηση της εγκόσμιας ευγένειας , σε σχέση με την υπεργήινη επέρχεται , μέσω του ανώτερου εαυτού .
Ο υποψήφιος επιθυμεί να ακολουθήσει κάτι το αφηρημένο .
Κάτι που δεν έχει σχήμα ,μορφή ,διάσταση , χώρο, χρόνο .
Το μοναδικό του εργαλείο στην αρχή είναι η φαντασία .
Πως μπορεί για παράδειγμα ένα άτομο να ξεπεράσει την τυπική εγκόσμια ευγένεια και να την αναβαθμίσει σε κάτι ανώτερο ?
Που να έχει περισσότερη ποιότητα .
Αρκούνε οι καλοί τρόποι ?

Όχι βέβαια .
Και γιατί δεν αρκούνε οι καλοί τρόποι ?
Δεν είναι το γεγονός , ότι με την ανιδιοτέλεια , δεν επιβιώνεις στον κόσμο μας ,τον γήινο ?
Δεν αγοράζεις απολύτως τίποτα επί βιώσιμο ?
Γιατί λοιπόν να υιοθετήσει μία προσωπικότητα ,την ιδιότητα της ψυχής ,την ανιδιοτέλεια που υπερβαίνει την ευγένεια .
Γιατί να μπει στον κόπο να την αναβαθμίσει ?
Για να φυλάει Θερμοπύλες ?
Η διαχρονική απάντηση , είναι ναι αυτό εξυπηρετεί έναν καλό σκοπό ,έναν καλό στόχο .
Και αν ο στόχος είναι η ανιδιοτέλεια , μπράβο στο άτομο, στα άτομα που το επιδιώκουνε και προσπαθούνε να διαμορφώσουνε ουσιαστικό χαρακτήρα ψυχής .

Η άποψη βέβαια ότι δεν συντελείτε τούτο και μέσα από φόρουμ , δεν μπορεί να είναι αληθής .
Και δεν μπορεί να είναι , διότι η ανθρώπινη ψυχή δεν έχει & δεν περιορίζεται από χρόνο, τόπο και εγκόσμια ζωή , αλλά συνήθως απο προσωπικότητες που ισχυρίζονται ότι έχουνε διαμορφώσει πλήρη προσωπικότητα .
Καλά κάνουνε .
Μα δεν μπορούνε να κάνουνε διαφορετικά .
Αυτό το σημείο συνειδητότητας διανύει η προσωπικότητα που διαμορφώνουνε και σε αυτό θα είναι εστιασμένη η διάνοιά τους .
Θα συγκρούονται (διαχρονικά ) με άλλες προσωπικότητες , που εφελκύθηκαν από την ψυχή και προσπαθούνε να ανταποκριθούνε εποικοδομητικά στην έλξη .

Η προσπάθεια μετράει και όχι το αποτέλεσμα .
Το αποτέλεσμα δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί σε μία εγκόσμια ζωή .
Κάποτε όμως καλό είναι να ξεκινήσει ένα άτομο, αυτήν την προσπάθεια .
Καλό για την ψυχή του και όχι για την προσωπικότητά του .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:17:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαχαχαχαχαχα!

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν κάποιες κατάστασης που ονομάζουμε συνειδητό, υποσυνείδητο και ασυνείδητο.

Στο υποσυνείδητο υπάρχουν πολλά από τα πράγματα που επισκιάζουν την συνείδηση και αυτό το υποσυνείδητο έχει βάθος..

Το ασυνείδητο είναι ακόμα πιο σκοτεινό..

Και αυτό που λεμέ συνειδητό δεν είναι παρά μια κοιμισμένη συνείδηση που έχει ταυτιστεί και γοητευτεί με την εσφαλμένη προσωπικότητα με την εντύπωση του ποιος είμαι …με το δικό μου.. και με το εμένα…Η συνείδηση έχει ταυτιστεί με κάτι που δεν είναι πραγματικά.

Αυτή η ταύτιση είναι μια εσφαλμένη εντύπωση για το τι είμαστε. Αυτή η εσφαλμένη εντύπωση είναι που θυμώνει και προσβάλετε. Έχουμε μια ιδέα για τον εαυτό μας.. Όταν αυτή η ιδέα καταρρίπτετε ή προσβαλετε.. αμέσως θυμώνουμε, και μετά αρχίζουμε να μισούμε αυτόν που μας έκανε το κακό δηλ να μας χαλάσει την ΕΙΚΟΝΑ ΜΑΣ και μετά η εκδίκηση γίνετε ένα πιάτο που τρώγετε και κρύο και ζεστό!!
Αυτό συνήθως είναι που ονομάζουμε συνειδητό μέρος της ύπαρξης μας. Όταν λέμε ότι είμαι συνειδητός δεν εννοούμε την αυτοσυνείδηση αλλά κάποιου είδους ταύτιση. Αυτός είναι ο κόσμος της εγρήγορσης και όσο περίεργο και αν ακούγεται ..είναι μηχανικός!!

Έτσι έχουμε μια κατάσταση οπού ονειρευόμαστε ή όχι όταν το φυσικό σώμα «κοιμάται» και μια κατάσταση οπού λέμε εγρήγορση οπού μπορούμε να πούμε ότι είναι και αυτό ένα είδος ύπνου(samsara)!! Σε αυτές τις δυο καταστάσεις κινείτε ο άνθρωπος του 4ου κύκλου γεμάτος από εγώ .εσφαλμένες εντυπώσεις μηχανικοτητες και συνήθειες.. με ταύτιση και γοητεία.

Η τρίτη κατάσταση συνείδηση που μας επιτρέπει να αρχίσουμε το εσωτερικό ταξίδι από τον 4ον κύκλο και να περάσουμε στην περιφέρεια του 3ου κύκλου είναι η ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Αυτή είναι το φως οπού μπορούμε να καταδυθούμε στα βαθύ του υποσυνειδήτου και του σκοτεινού ασυνείδητου.. περνώντας σκληρές δοκιμασίες μέχρι αυτά τα μέρη να εξαγνιστούν και να καθαγιαστούν. Τότε δεν θα υπάρχει τίποτα που να κλέβει την συνείδηση.. όλα θα είναι «φως»

Συνεχίζεται..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οφείλω να ομολογήσω πως η σχέση 4 προς 1 είναι μια σχέση δυσανάλογη αλλά διασκεδαστική. Έχει γούστο - και αυτό φυσικά το καταλαβαίνουν και οι αναγνώστες - να παρατηρήσει κανείς πως συγκεντρώνεται το πλήθος προς την μία πλευρά, όταν η ίδια αδυνατεί να αντικρούσει την άλλη, προς εξυπηρέτησην ενός και μόνο σκοπού. Αυτό συμβαίνει σε ολόκληρη την Ανθρωπότητα. Είναι αρχαίος κανόνας : Όταν εσύ και ο "αντίπαλός" σου έχετε από ένα βέλος στην φαρέτρα σας, θα "νικήσει" εκείνος που θα βρει ή θα φτιάξει δεύτερο και τρίτο και τέταρτο βέλος.

Σ' αυτήν την κατασκευή, οφείλω να παραδεχτώ τους wholemind και enlightened. Και είναι ακριβώς αυτό που είχα πει κι εγώ στον alfa-omega, να μην φτιάχνει δηλ. "εχθρούς" αλλά να φτιάχνει "φίλους". Η φράση "θα ήταν καλό κι ο φίλος alfa-omega κάποια στιγμή να σχολιάσει αν συμφωνεί σε όλα αυτά... από τα λεγόμενά του μέχρι τώρα, νομίζω ότι έχει ανάλογες αντιλήψεις... ", το αποδεικνύει. Αλλά μην νομίζετε πως θα κρατήσει και πολύ. Όταν φτιάχνεις ένα ψέμα για να κρύψεις ένα άλλο, τότε το κουβάρι των ψεμάτων μεγαλώνει και μαζί με αυτό μεγαλώνει και το βάρος του. Κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, το κουβάρι αυτό θα γίνει τόσο βαρύ που θα κλατάρει.

Άμα το δει κανείς απ' αυτή την μεριά το πράμα, δεν θα ήταν τολμηρό να πω πως πραγματικά είμαι ικανοποιημένος από την εξέλιξη του θέματος, γιατί με την συμμετοχή μου στο παρόν θέμα συγκεντρώθηκαν 4 άνθρωποι προς εξυπηρέτησην ενός κοινού σκοπού. Κάτι είναι κι αυτό, δεν νομίζετε ; Μην νομίζετε δηλ. πως είναι εύκολο πράμα να φέρεις 4 ανθρώπους κοντά. Να τους μαζέψεις, να τους συγκεντρώσεις και να τους ενώσεις. Έστω κι αν αυτή η συγκέντρωση γίνεται για λόγους που δεν σε συμφέρουν, έστω κι αν αυτό που λένε αυτοί οι 4, με ένα στόμα και με μια φωνή, δεν σου αρέσει. Το σημαντικό είναι πως μέσα από αυτήν την ιστορία, ο κόσμος πλησιάζει, ο ένας γίνεται πολλοί, "είμαστε δυο, είμαστε τρεις, είμαστε χίλιοι δεκατρεις", λέει κάποιος. http://www.youtube.com/watch?v=P_Z1T4QGUpE&feature=related


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 11/12/2009 12:12:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα επανέλθω ... πάω να συγκεντρώσω τα βέλη μου ... όμως να είστε σίγουροι ... θα επανέλθω.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 11/12/2009 11:29:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

χαχαχαχαχαχα!

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"



Με χαροποιοί ,που σε οδηγώ συχνά
(μέσω εσωτερικών μηνυμάτων )σε διαφορετικά εκφραζόμενα σημεία
γέλωτος . Έστω και αν είναι ειρωνικός ο τρόπος .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε wholemind το πρώτο πράγμα που κάνει την διάφορα όπως ξέρω ότι έχετε καταλάβει.. είναι το να έχει κάποιος αυτοσυνείδηση.

Μπορεί κάποιος να «αποχτήσει» την αυτοσυνειδηση μέσα από τον διαλογισμό… και είναι ένα τεράστιο βήμα, επειδή έχει γευτεί την ελευθερία της συνείδησης ή της ουσίας.
Αλλά αυτό δεν ολοκληρώνει τον δρόμο (κατά εμένα πάντα και όπως το έχω βιώσει αλλά και το βιώνω) επειδή τα ελαττώματα υπάρχουν ακόμα. Μπορεί να είναι σε ένα διαφορετικό επίπεδο αλλά υπάρχουν.

Μπορεί να αποκτήσει την αυτοσυνειδηση μέσα από την συνεχή αυτοενθυμηση της παρουσίας του παρατηρητή μέσα στην καθημερινότητα δηλ είναι σαν να είσαι σε διαλογισμό εν κίνηση μέσα στο κόσμο.

Δεν μπορώ να γράψω άλλο τώρα ..συγνώμη…θα ολοκληρώσω σύντομα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ολα καλα αυτα , αλλα να ρωτησω κατι ,

μπορει καποιος , με καποιος τροπο να αποδειξει οτι ειχε εστω και ενα ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΟ , ΥΠΕΡΦΥΣΙΚΟ ή οτι αλλο -ΦΥΣΙΚΟ (μη φυσικο) βιωμα , κατασταση ή οτι αλλο ??? θα ηθελα πολυ να το μαθω αυτο και ειδια θα ηθελα να μαθω εαν αυτο μπορει να το επαναλαβει ... με απλα λογια αντεχει σε εναν επιστημονικο ελεγχο ?

γιατι τα παιχνιδια του μυαλου τα εχουμε βαφτισει οτι θελουμε αλλα δεν παυει να ειναι παιχνιδια του μυαλου και τιποτα αλλο !!!




Αφιερωμένα στον φίλο makfor .

http://www.youtube.com/watch?v=1AH-w11TnU8

http://www.youtube.com/watch?v=JE_1v28C8oQ&feature=PlayList&p=6A5FED3A726E2008&playnext=1&playnext_from=PL&index=9

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 12:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ :
Μπορεί να αποκτήσει την αυτοσυνειδηση μέσα από την συνεχή αυτοενθυμηση της παρουσίας του παρατηρητή μέσα στην καθημερινότητα δηλ είναι σαν να είσαι σε διαλογισμό εν κίνηση μέσα στο κόσμο.


Γίνεται είναι εφικτό.

Να διαλογίζεσαι και να βρίσκεσαι εν κίνηση ,μέσα στον κόσμο , στον χώρο εργασίας ,σε ένα σούπερ μάρκετ , οπουδήποτε …,

Προσπάθεια περιγραφής :
Οι χαρακτήρες & οι συμπεριφορές που συναντάμε είναι συνήθως πάντα ίδιοι .
Όταν επιχειρούμε την προσπάθεια για πρώτη φορά , ο κόσμος γύρω μας είναι εντάξει ,διότι εμείς είμαστε ο παρατηρητής ,η προσωπικότητά μας .
Όταν όμως τον παρατηρητή ,τον τοποθετήσουμε σε άλλο επίπεδο (π.χ επίπεδο ψυχής) , επέρχεται η διαφοροποίηση, διότι μετακινούμε νοητικά το σημείο της συνειδητότητάς μας .

Ανάλογα με το σημείο συνειδητότητας ,δηλαδή το διαμορφωμένο ,με αυτό ,προς αυτό που θέλουμε να αναβαθμίσουμε ,υπάρχουνε διαφορετικές αντιλήψεις της πραγματικότητας ,που απελευθερώνονται μπροστά στα μάτια μας .
Το άτομο που εξασκείται στην συνεχή αυτοενθύμηση ,της παρουσίας του παρατηρητή , βιώνει έναν διαφορετικό κόσμο, μία διαφορετική πραγματικότητα ,από το άτομο που είναι πάντα η προσωπικότητά του μαζί με όλη την προίκα της , με όλες τις μάσκες και τα εγώ της .
Ο πρώτος βλέπει έναν κόσμο , που κινείται σε μία εικονική ,πλαστή πραγματικότητα ,που δεν συνάδει με το σημείο συνειδητότητας που διανύει .
Ο δεύτερος νιώθει άνετα ,βολικά , αλλά αυτό το βόλεμα , αυτή η άνεση είναι (σχεδόν πάντα )επιφανειακή .

Όσοι έχουνε δει την ταινία - ΤΙ ΣΤΟ ΜΠΙΙΙΠ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ - θα αντιληφθούνε καλύτερα αυτά που προσπαθώ να μεταφέρω σε δημόσιο χώρο ,μέσω του γραπτού λόγου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:01:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω αλφα , αν και τα γνωριζα τα συγκεκριμενα βιντεο

ομως δεν μου λενε κατι φιλε μου γιατι δεν εχουν να κανουν με το μεταφυσικο κτλπ ... ισα ισα ΜΥΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ 100% ΦΥΣΙΚΟΥ !!! αυτα τα βιντεο απλα δειχνουν ακριβως το οτι δεν υπαρχει τιποτα περα απο το φυσικο ... επισης πρεπει να προσεξουμε οτι ολα οσα δειχνει το βιντεο ειναι ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ αποδεδειγμενα δεν ειναι δηλαδη προσωπικα βιωματα που τα ασπαζονται ολοι οι αλλοι ... ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ και αυτο ακριβως ζηταω ...

ποιο απλα ? το κολπο με τον εγκεφαλο και τον αναστροφο φακο , ειναι ενα ΠΕΙΡΑΜΑ , αντεχει καποιο -φυσικο θεμα σε ενα ΠΕΙΡΑΜΑ ? εδω ειμαστε (και δεν εννοω ΒΙΝΤΕΟ ή ΤΑΧΥΔΑΧΤΥΛΟΥΡΓΗΚΑ κολπα τυπου γκελερ )

το θεμα με το να ακους χρωματα και να βλεπεις ηχους , ειναι ΕΝΑ ΦΥΣΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ , ειτε μας αρεσει ειτε οχι ΑΛΛΑ φαντασου εναν ανθρωποι πριν απο 1000 χρονια που εβλεπε ετσι τι θα ηταν ? ( το λεει πχ στο θεμα με τις εικονες !!!)

οσο αφορα τα -φυσικα , στην πραξη δεν ΒΡΗΚΑ ΠΟΤΕ ΤΙΠΟΤΑ και οπως λεει και ο ζιπ , ως "πραξη" πρεπει να δεχτω , ειμαι υποχρεωμενος απο τους υποστηρικτες δηλαδη, τον λογο του αλλου ... να πω ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΗΛΑΔΗ (μακρυα απο μενα αυτο ... το δηλωνω και στο ΥΓ)


εμενα αυτο δεν μου αρκει , για μενα (μεχρι αποδειξεως του αντιθετου) τα παντα ειναι δημιουργημα του νου μας ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ή και με λιγη απλη λογικη σκεψη , σε αντιθεση με ολα τα αλλα που ΔΕΝ αντεχουν σε λογικη και σοβαρη εξεταση !!!

κατι που εχω ζησει ...
καποια στιγμη ο "δασκαλος" μου λεει οτι βλεπει ενα φως , οτι νιωθει τα αισθηματα μου , οτι βλεπει μεσα μου και διαφορα αλλα και τον ρωταω , ΠΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ειναι αληθεια και δεν ειναι απλα δικα σου λογια ? ΑΚΟΜΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ !!! ενα δευτερο ερωτημα που του εκανα οταν ΗΤΑΝ να ερθει ο ΜΕΓΑΣ δασκαλος απο και γω δε ξερω που, ηταν οτι για να συμμετασχεις επρεπε να δωσεις 250 ευρω , και θα σημετειχαν 3000 ατομα ... καντε το πολλασπασιασμο , και ρωταω ΤΙ ΤΑ ΘΕΛΕΙ ΕΝΑΣ ΤΟΣΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ? 750.000 ευρω για 2 μερες στο ελλαντα , ΕΞΟΔΑ ΛΕΕΙ , το εξοδα ρε μεγαλε ? και με χρυσα σκεπασματα να σκεπαστει και ιδιωτικο αεροπλανο να αγορασει για να ερθει ... παλι λιγοτερο θα κοστισει... (τα παραπανω ειναι ερωτηματα προς φιλο μου που παρακολουθουσε κατι τετοια σεμηναρια και δεν ξαναπατησε οταν του τα εκανα!!!! στα σεμηναρια εννοω χαχα)

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατα την γνώμη μου ο όρος "μεταφυσικό" είναι λάθος,όταν οι άνθρωποι τον χρησημοποιούν έννούν κάτι έξω απο την φύση και διαφορετικό απο αυτήν,εδώ είναι η παρεξήγηση.Δέν υπάρχει τίποτα έξω απο την φύση,απλώς τα πράγματα που δέν γνωρίζουμε και δέν μπορούμε να τα εξηγήσουμε τα αποκαλούμε με διάφορες έννοιες και μετά κολάμε σε αυτές.

Αν ζούσαμε το 1200 και μας έλεγαν για τους υπολογιστές ή την ψηφιακή φωτογραφία,τότε σίγουρα θα το νομίζαμε αυτό ώς κάτι το μαγικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
Η επίγνωση, ο «θεατής», (η πραγματική οντότητα, αν θέλετε), δεν ταυτίζεται ούτε με το εγώ, ούτε με την διανοητική διαδικασία, ούτε με την αντίληψη του εξωτερικού κόσμου... Έχει γνώση όλων αυτών αλλά είναι κάτι περισσότερο...
Η επίγνωση, που συνδέεται με τον εγκέφαλο, δεν μπορεί να εντοπιστεί «πουθενά». Όμως η διαδικασία εγώ, η διανοητική διαδικασία κι η αντίληψη, εντοπίζονται σε συγκεκριμένα μέρη και λειτουργίες του εγκεφάλου...
Συγκεκριμένα:
Η απελευθέρωση της επίγνωσης, από τους μηχανισμούς εγώ, σκέψη, αντίληψη, παρατηρείται και στην εγκεφαλική δραστηριότητα... Αναλυτικότερα ο τρόπος που λειτουργεί η απελευθερωμένη επίγνωση είναι τελείως διαφορετικός από αυτή του συνηθισμένου ανθρώπου. Ενώ στην απελευθερωμένη επίγνωση δεν εντοπίζεται ιδιαίτερο μέρος και λειτουργία, όταν λειτουργεί το εγώ, η σκέψη, η αντίληψη, αυτά εντοπίζονται σε συγκεκριμένα μέρη και λειτουργίες του εγκεφάλου...
Αυτό, το ότι η επίγνωση είναι κάτι ευρύτερο του εγκεφάλου, το υποψιαζόμαστε κι από το γεγονός ότι υπάρχει επίγνωση κι ας μην υπάρχουν πληροφορίες από τον εξωτερικό κόσμο, ούτε διανοητική διεργασία, ούτε αντίληψη του εγώ... Φαίνεται ότι η επίγνωση δεν έχει καν ανάγκη τον εγκέφαλο.Σίγουρα όμως μία διακοπή της έστω και «αόρατης» σχέσης με τον εγκέφαλο, θα επέφερε θάνατο... Όλα αυτά όμως μας επιτρέπουν να πιστεύουμε ότι η επίγνωση επιβιώνει του χωρισμού από το σώμα...
Η απελευθερωμένη επίγνωση, όχι μόνο φαίνεται να είναι κάτι περισσότερο από τον εγκέφαλο που την κρατάει εδώ, στον οργανισμό... αλλά, καθώς συμμετέχει σε κάτι Ευρύτερο, φαίνεται ότι δεν είναι απλά μία ατομική οντότητα αλλά ότι συνδέεται με το Παγκόσμιο...
Αν όλα αυτά είναι έτσι, τότε η επίγνωση είναι και εδώ (αφού συνδέεται με τον εγκέφαλο...) και ταυτόχρονα είναι πέρα από εδώ... Γιά ποιά τοπολογία μιλάμε; Η απελεθερωμένη επίγνωση δεν έχει τοπολογία γιατί είναι εδώ και ταυτόχρονα απλώνεται στο Ευρύτερο, το Παγκόσμιο, το Αντικειμενικό...
Είναι ολέθριο, πριν η επιστήμη αποφανθεί τελικά... κι ίσως να περάσουν εκατοντάδες χρόνια, για να γίνει αυτό... να περιορίζουμε την επίγνωση στον εγκέφαλο... όλα θα ήταν φαντασίωση τότε... Αυτό το πλάσμα, που περιγράφουμε, θα ήταν ένας μοναχικός τρελός μέσα στο σύμπαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy