ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 17:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ :
Έχουμε ένα πρόβλημα στην μεταξύ μας επικοινωνία .
Από όσο μπόρεσα να καταλάβω έχει να κάνει με την επίγνωση .
Για να το ξεπεράσουμε θα πρέπει να δούμε που διαφέρει η αντίληψή μας προς αυτήν την έννοια,το εσωτερικό γεγονός .
Γράψε αν θέλεις αυτό που μέχρι τώρα έχεις εμπεδώσει ως επίγνωση με όσο το δυνατόν λιγότερα λόγια και φυσικά συσχέτισέ το .
Μία γενική αναφορά θα με βοηθούσε να σε αντιληφθώ καλύτερα.
Ίσως μιλάμε για τελείως διαφορετικά πράγματα και δεν το έχουμε συνειδητοποιήσει ακόμη …,
Η ακόμη ότι τα βλέπουμε από διαφορετική σκοπιά ,οπτική γωνία .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 18:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπηρετούνε τις δυνάμεις του κακού .
Εκπροσωπούνε και προσκυνούνε μονάχα την υλική μορφή.

Αυτό ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω... μου φαίνεται τόσο πολύ χωρίς νόημα, το να το επιλέγει κάποιος να το κάνει συνειδητά.

Ευχαριστώ πάντως, καλύφθηκα από τις απαντήσεις. Ήθελα να έχω μια δεύτερη γνώμη για το θέμα, γιατί εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ κάποιου αγώνα, κάποιας επανάστασης κλπ, και ήθελα να έχω μια δεύτερη γνώμη, να έχω την συνείδησή μου λίγο περισσότερο ήσυχη.

Και σόρρυ που παραστράτησα από την θεματολογία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 19:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ έχει περιγράψει πάρα πολλές φορές τι είναι επίγνωση. Το ίδιο και ο Ζιπ. Δεν έχεις παρα να κοιτάξεις τις προηγούμενες σελίδες. Η επίγνωση είναι η κατάσταση στην οποία φτάνουν όντας συνειδητοί, δηλαδή, αποταυτισμένοι απο τα θνητά..
quote:
Ευχαριστώ πάντως, καλύφθηκα από τις απαντήσεις. Ήθελα να έχω μια δεύτερη γνώμη για το θέμα, γιατί εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ κάποιου αγώνα, κάποιας επανάστασης κλπ, και ήθελα να έχω μια δεύτερη γνώμη, να έχω την συνείδησή μου λίγο περισσότερο ήσυχη.

ΌΧΙ
Τη "συνείδησή" σου να μην την έχεις ήσυχη.
Οποιαδήποτε και απ' τα 7 είδη ανθρώπων που ανάφερε ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ και αν είσαι πρέπει να κάνεις το καλύτερο με αυτά που έχεις. Και θα 'πρεπε φυσικά όλοι να είμαστε στους δρόμους ήδη αυτή τη στιγμή.. αλλά τέλος πάντων μην εφησυχάζεσαι. Έχεις κάποια μέσα χρησιμοποίησέ τα στο έπακρο. Έχεις μυαλό. Εμπλούτισέ το. Έχεις συναίσθημα. Εμπλούτισέ το.
Γίνε ο καλύτερος σε αυτά τα οποία έχεις και παράλληλα κάνε "εσωτερική δουλειά". ο αγώνας είναι το μοναδικό σίγουρο πράγμα που πρέπει σε κάθε περίπτωση να κάνεις. Η επανάπαυση είναι το μοναδικό πράγμα που πρέπει σε κάθε περίπτωση να ΜΗΝ κάνεις.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/04/2010 19:55:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 20:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αυτό ποτέ δεν μπόρεσα να το καταλάβω... μου φαίνεται τόσο πολύ χωρίς νόημα, το να το επιλέγει κάποιος να το κάνει συνειδητά.



Αν είχανε ψυχή θα ενεργούσανε συνειδητά ,διότι η ψυχή του ανθρώπου δεν είναι άβουλη, μετέωρη , σε σχέση με την προσωπικότητα που διαμορφώνει ο κάθε άνθρωπος .
Θα σου προτείνω ένα θέμα σε ένα άλλο φόρουμ μέσω ενός συνδέσμου.
Αν δείξεις υπομονή και διαβάσεις όλο το θέμα , (όχι μονορούφι ) νομίζω ότι θα καταλάβεις περισσότερο γιατί επιλέγει κάποιος να το κάνει συνειδητά .

http://fohat.forumup.com/about132-fohat.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 20:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε alfa-omega ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ έχει περιγράψει πάρα πολλές φορές τι είναι επίγνωση. Το ίδιο και ο Ζιπ. Δεν έχεις παρα να κοιτάξεις τις προηγούμενες σελίδες. Η επίγνωση είναι η κατάσταση στην οποία φτάνουν όντας συνειδητοί, δηλαδή, αποταυτισμένοι απο τα θνητά..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/04/2010 19:55:24

Ωραία .
Θα κάτσω να μελετήσω όσα έγραψαν .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 21:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega,

έχουν γραφτεί εκατοντάδες πράγματα για την Επίγνωση. Ξέχνα τα! Εγώ, - ας μου επιτραπεί για λίγο - αντιθέτως με τα παιδιά, θα σου έλεγα να μην διαβάσεις και να μην μελετήσεις τίποτε. [ sorry για λίγο ΥΠΗΡΕΤΗ και Dr Jekyll Mr Hyde, έχω τον λόγο μου ] Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό : Τον εαυτό σου, τον αισθάνεσαι ;;; Π.χ όταν γράφεις ρε παιδί μου, όταν πληκτρολογείς, αισθάνεσαι π.χ τα χέρια σου ;;;

Προσπάθησε να μου απαντήσεις απλά, μονολεκτικά αν μπορείς, απλή ερώτηση, απλή απάντηση, δεν χρειάζεται κάθε φορά να μπερδεύεις τα νοήματα ρε φίλε μου. Απλότητα, simplicity, όχι πολυπλοκότητα. Πες πως είμαστε ρε φίλε σ' ένα τραπέζι και πίνουμε κρασί. Και σε ρωτάω απλά, Τον εαυτό σου, τον αισθάνεσαι ;;; Π.χ όταν γράφεις ρε παιδί μου, όταν πληκτρολογείς, αισθάνεσαι π.χ τα χέρια σου ;;;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 23/04/2010 21:16:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 21:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ανάλογα με τον τρόπο που γράφει ένα άτομο για την ιδιοτέλεια & ανιδιοτέλεια καθώς επίσης τον τρόπο που θα το επιδιώξει στην ζωή που διανύει , δείχνει, αποκαλύπτει το σημείο (άντε να το πούμε βαθμό ) συνειδητότητάς που ήδη έχει κατακτήσει .


Μισό λεπτό ρε alfa-omega. Βασικά, δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω. Δεν με έχεις δει ποτέ. Δεν σε έχω δει ποτέ. Δεν ξέρω αν επιδιώκεις την ανιδιοτέλεια, δεν ξέρεις αν επιδιώκω την ανιδιοτέλεια, γιατί πολύ απλά, δεν ζούμε μαζί, δεν με βλέπεις κάθε μέρα πως πράττω, πως ενεργώ, πως συμπεριφέρομαι με τους συνανθρώπους μου. Ούτε φυσικά κι εγώ γνωρίζω τίποτε απ' όλα αυτά για σένα.

Εσύ καταλαβαίνεις αν εγώ είμαι ιδιοτελής άνθρωπος ή όχι από τον τρόπο που γράφω ;;; Κι απ' αυτό καταλαβαίνεις κιόλας το βαθμό συνειδητότητάς μου ;;;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/04/2010, 21:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι!!.. αυτό που χρειάζεται είναι η εμπειρία. Αναμένουμε…

Η αλήθεια και η γνώση του ΕΑΥΤΟΥ χάνεται στην προσκόλληση των θεωριών.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 02:49:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

έχουν γραφτεί εκατοντάδες πράγματα για την Επίγνωση. Ξέχνα τα! Εγώ, - ας μου επιτραπεί για λίγο - αντιθέτως με τα παιδιά, θα σου έλεγα να μην διαβάσεις και να μην μελετήσεις τίποτε. [ sorry για λίγο ΥΠΗΡΕΤΗ και Dr Jekyll Mr Hyde, έχω τον λόγο μου ] Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω κάτι πολύ απλό : Τον εαυτό σου, τον αισθάνεσαι ;;; Π.χ όταν γράφεις ρε παιδί μου, όταν πληκτρολογείς, αισθάνεσαι π.χ τα χέρια σου ;;;


Ναι .

Προσπάθησε να μου απαντήσεις απλά, μονολεκτικά αν μπορείς, απλή ερώτηση, απλή απάντηση, δεν χρειάζεται κάθε φορά να μπερδεύεις τα νοήματα ρε φίλε μου. Απλότητα, simplicity, όχι πολυπλοκότητα. Πες πως είμαστε ρε φίλε σ' ένα τραπέζι και πίνουμε κρασί. Και σε ρωτάω απλά, Τον εαυτό σου, τον αισθάνεσαι ;;; Π.χ όταν γράφεις ρε παιδί μου, όταν πληκτρολογείς, αισθάνεσαι π.χ τα χέρια σου ;;;

Τα αισθάνομαι.

quote:

quote:
alfa-omega

Ανάλογα με τον τρόπο που γράφει ένα άτομο για την ιδιοτέλεια & ανιδιοτέλεια καθώς επίσης τον τρόπο που θα το επιδιώξει στην ζωή που διανύει , δείχνει, αποκαλύπτει το σημείο (άντε να το πούμε βαθμό ) συνειδητότητάς που ήδη έχει κατακτήσει .


Μισό λεπτό ρε alfa-omega. Βασικά, δεν με ξέρεις, δεν σε ξέρω. Δεν με έχεις δει ποτέ. Δεν σε έχω δει ποτέ. Δεν ξέρω αν επιδιώκεις την ανιδιοτέλεια, δεν ξέρεις αν επιδιώκω την ανιδιοτέλεια, γιατί πολύ απλά, δεν ζούμε μαζί, δεν με βλέπεις κάθε μέρα πως πράττω, πως ενεργώ, πως συμπεριφέρομαι με τους συνανθρώπους μου. Ούτε φυσικά κι εγώ γνωρίζω τίποτε απ' όλα αυτά για σένα.

Εσύ καταλαβαίνεις αν εγώ είμαι ιδιοτελής άνθρωπος ή όχι από τον τρόπο που γράφω ;;; Κι απ' αυτό καταλαβαίνεις κιόλας το βαθμό συνειδητότητάς μου ;;;


Έχουνε συζητήσει και σε παλαιότερα θέματα .
Ο λόγος σου είναι ζωντανός και έχει χαρακτήρα.
Ο χαρακτήρας του γραπτού λόγου σου δείχνει τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι, αποτυπώνοντας ιδέες ,σκέψεις & συναισθήματα διαφορετικά από άλλα άτομα .
Ο τρόπος σκέψης δηλώνει συνήθως τον τρόπος ζωής .
Σκέφτεσαι συμπεριφέρεσαι και ζεις συναισθηματικά.
Αυτό που κάνει το 99% τις εκατό του πληθυσμού του πλανήτη .

Αν διαφέρουμε σε κάτι ,αυτό είναι ο βαθμός επίγνωσης του συναισθηματικού τρόπου ζωής που διάγουμε .
Ο οποίος βαθμός δεν μπορεί να μετρηθεί γραμμικά .

Μόνο η ψυχές γνωρίζουνε τον βαθμό επίγνωσης .




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 03:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΌΧΙ
Τη "συνείδησή" σου να μην την έχεις ήσυχη.
Οποιαδήποτε και απ' τα 7 είδη ανθρώπων που ανάφερε ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ και αν είσαι πρέπει να κάνεις το καλύτερο με αυτά που έχεις. Και θα 'πρεπε φυσικά όλοι να είμαστε στους δρόμους ήδη αυτή τη στιγμή.. αλλά τέλος πάντων μην εφησυχάζεσαι. Έχεις κάποια μέσα χρησιμοποίησέ τα στο έπακρο. Έχεις μυαλό. Εμπλούτισέ το. Έχεις συναίσθημα. Εμπλούτισέ το.
Γίνε ο καλύτερος σε αυτά τα οποία έχεις και παράλληλα κάνε "εσωτερική δουλειά". ο αγώνας είναι το μοναδικό σίγουρο πράγμα που πρέπει σε κάθε περίπτωση να κάνεις. Η επανάπαυση είναι το μοναδικό πράγμα που πρέπει σε κάθε περίπτωση να ΜΗΝ κάνεις.

Ε, εντάξει δεν εννοώ ότι θα πάψω να σκέφτομαι! Απλά θέλω να μπορέσω να σιγουρέψω ένα θέμα, για να κινηθώ προς κάποια κατεύθυνση που την θεωρώ
επιθυμητή από μένα έτσι ώστε να μπορώ να δρω ανάλογα και να σκεφτώ παραπέρα πράγματα για να βελτιώνω τις πράξεις μου. Την απάντηση σ'αυτό που ψάχνω την ψάχνω δηλαδή όχι για να εφησυχαστώ αλλά για να προσανατολιστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 08:34:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip - Τον εαυτό σου, τον αισθάνεσαι ;;; Π.χ όταν γράφεις ρε παιδί μου, όταν πληκτρολογείς, αισθάνεσαι π.χ τα χέρια σου ;;;

alfa-omega - Ναι . Τα αισθάνομαι.


Ωραία. :) Πως τα αισθάνεσαι δηλ. ; Μπορείς να μας το περιγράψεις αυτό ; Τι αισθάνεσαι με τα χέρια σου και στα χέρια σου δηλ. ; Μπορείς να μας πεις ;;;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 24/04/2010 08:51:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 08:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Ο χαρακτήρας του γραπτού λόγου σου δείχνει τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι, αποτυπώνοντας ιδέες ,σκέψεις & συναισθήματα διαφορετικά από άλλα άτομα . Ο τρόπος σκέψης δηλώνει συνήθως τον τρόπος ζωής . [ Δεν είναι απόλυτο αυτό ρε φίλε μου. Μπορεί κάποιος να γράφει κάπως, αλλά δεν σημαίνει πως ο τρόπος αυτός που γράφει, υποδηλώνει το πως σκέφτεται, το πως ζει και το πως συμπεριφέρεται αυτός στην ζωή του και στον κοινωνικό του περίγυρο. Εδώ, είμαστε σε ένα φόρουμ. Ο λόγος μας είναι γραπτός. Δεν χρησιμοποιούμε γραπτό λόγο στις απλές καθημερινές μας ανάγκες. Εδώ, στο φόρουμ, διατυπώνουμε κάποιες σκέψες, κάποιες απόψεις μας. Εκθέτουμε κάποια πράγματα. Δεν διατυπώνουμε όμως συναισθήματα. Το μόνο έτσι ίσως "συναίσθημα" είναι όταν μαλώνουμε με κάποιους και θυμώνουμε και γράφουμε κάπως πιο "επιθετικά". Ε, δηλ. μόνο ο θυμός υπάρχει ως συναίσθημα ; Τον πόνο, μπορείς να τον γράψεις ; Τον θυμό, άντε πες ότι μπορείς. Τον πόνο ; Τον φόβο ; Δηλ. αν πονάς στα χέρια σου π.χ, μπορείς να μου κάνεις λόγια αυτό το συναίσθημα ; Αν φοβάσαι, μπορείς να μου γράψεις αυτόν τον φόβο σου ; Το πολύ πολύ να γράψεις "Φοβάμαι". E, και ; Πως έφτασε αυτή η λέξη σε μένα ; Πιστεύεις ότι έφτασε ; ]

Σκέφτεσαι συμπεριφέρεσαι και ζεις συναισθηματικά. [ Κάνεις λάθος. Είμαι επαγγελματίας, έχω επιχείρηση και απασχολώ υπαλλήλους. Δεν έχω κανέναν συναισθηματισμό σ' αυτό. Σε ορισμένα πράγματα, ναι, μπορεί να συμπεριφέρομαι συναισθηματικά. Σε ορισμένα, όχι. ]

Αυτό που κάνει το 99% τις εκατό του πληθυσμού του πλανήτη . [ Τι να σου πω ρε φίλε ... δεν ξέρω για το 99% του πληθυσμού του πλανήτη. Αυτό που βλέπω είναι πως είσαι απόλυτος. OK, εντάξει. ]


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 24/04/2010 09:01:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 10:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip
quote:
[ Δεν είναι απόλυτο αυτό ρε φίλε μου. Μπορεί κάποιος να γράφει κάπως, αλλά δεν σημαίνει πως ο τρόπος αυτός που γράφει, υποδηλώνει το πως σκέφτεται, το πως ζει και το πως συμπεριφέρεται αυτός στην ζωή του και στον κοινωνικό του περίγυρο. Εδώ, είμαστε σε ένα φόρουμ. Ο λόγος μας είναι γραπτός. Δεν χρησιμοποιούμε γραπτό λόγο στις απλές καθημερινές μας ανάγκες. Εδώ, στο φόρουμ, διατυπώνουμε κάποιες σκέψες, κάποιες απόψεις μας. Εκθέτουμε κάποια πράγματα. Δεν διατυπώνουμε όμως συναισθήματα. Το μόνο έτσι ίσως "συναίσθημα" είναι όταν μαλώνουμε με κάποιους και θυμώνουμε και γράφουμε κάπως πιο "επιθετικά". Ε, δηλ. μόνο ο θυμός υπάρχει ως συναίσθημα ; Τον πόνο, μπορείς να τον γράψεις ; Τον θυμό, άντε πες ότι μπορείς. Τον πόνο ; Τον φόβο ; Δηλ. αν πονάς στα χέρια σου π.χ, μπορείς να μου κάνεις λόγια αυτό το συναίσθημα ; Αν φοβάσαι, μπορείς να μου γράψεις αυτόν τον φόβο σου ; Το πολύ πολύ να γράψεις "Φοβάμαι". E, και ; Πως έφτασε αυτή η λέξη σε μένα ; Πιστεύεις ότι έφτασε ; ]


Μπορεί κάποιος να καταλαβει και να νιώσει τα γραφόμενα του άλλου.Ο λόγος είναι οτι υπάρχει ενεργειακή υπογραφή στο κάθε τί που συμβαίνει,άρα και σε αυτά που γράφουμε,ο καθένας εκπέμπει μια συγκεκριμένη δόνηση.

Αρα εξαρτάται απο το πόσο δεκτικός είναι κάποιος,για να το νιώσει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 11:37:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι θα συμφωνήσω με τους alex22 και alfa-omega,γιατί,
είναι διαπιστωμένο,πως στην πορεία προς την γνώση, ένα στάδιο της, είναι να αναγνωρίζεις τον συνομιλητή σου,εφόσον ο ίδιος αυτοπροσδιορίζεται...Μπορείς να δεις τι λέει ο άλλος και τι πιστεύει, τι είναι απο τις λέξεις και τις έννοιες που χρησιμοποιεί, αφού όλα είναι δηλωτικά....
Πέραν αυτού,η αντίληψη, σε κάποια φάση, πρέπει να περάσει και
σε ένα πιο πνευματικό επίπεδο,πιο πάνω απο το απλά λογικό και υλικά αισθαντικό, ή τυπικό, που δηλωνεται με τύπους επικοινωνίας,που είναι μάσκα και όχι η προσωπική έκφραση του καθενός...
Υπήρξαν πιο πριν εποχές,με γνήσιους ανθρώπους, ανθρώπους, που είχαν ιδιομορφία, όχι ως υπερβολή,ελλάτωμα, ή ένταση, αλλά, ως ταυτότητα...
Εύκολα μπορεις να υπολογίσεις,ένα τέτοιο άτομο,που είναι συγκεκριμένο, τι θα κάνει,τι θέση θα πάρει, εφόσον έχει αρχές...
Στην σημερινή εποχή, όμως, οι άνθρωποι, είναι τόσο κλισαρισμένοι, που δύσκολα, αναγνωρίζεις την προσωπικότητα....
Ωστόσο,υπάρχει και φαίνεται, απο τις ανάγκες και τις επιθυμίες που όλοι εκφράζουμε συνεχεια, μέσα απο τα κείμενα μας,τι είμαστε,τι ζητάμε...
Τότε, μπορείς να πεις, ότι έχεις καταλάβει κάπως, έναν άνθρωπο....Αν μπορείς να δεις πως να τον εννοήσεις, όχι αν υπάρχει αντίληψη,είναι το ζήτημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 12:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alex22
Μπορεί κάποιος να καταλαβει και να νιώσει τα γραφόμενα του άλλου.Ο λόγος είναι οτι υπάρχει ενεργειακή υπογραφή στο κάθε τί που συμβαίνει,άρα και σε αυτά που γράφουμε,ο καθένας εκπέμπει μια συγκεκριμένη δόνηση.

Αρα εξαρτάται απο το πόσο δεκτικός είναι κάποιος,για να το νιώσει.


Απεστάλη: 24/04/2010, 10:07:45



Και όσο πιο δεκτικό είναι ένα άτομο τόσο περισσότερο ανοχή έχει για τα πάντα γύρω του .
Αυτή η δεκτικότητα είναι έμφυτη σε κάθε άνθρωπο .
Άλλος την καλλιεργεί ,διότι την ανακάλυψε στον εαυτό του και άλλος ίσως κάποτε την ανακαλύψει και φυσικά αν δεν την καλλιεργήσει ( είναι σπόρος εσωτερικός ) , θα παραμένει στις τυπικές προδιαγραφές του γονιδίου του , του DNA του .
Όσο για τον κραδασμό ,τα πάντα έχουνε κραδασμό ,κυριολεκτικά τα πάντα .
Είναι ποτέ δυνατόν να μην έχει κραδασμούς ο άνθρωπος ?
Ένα άτομο μπορεί να διαβάσει γραπτά μηνύματα ,κείμενα από ένα άλλο άτομο και να εισπράξει πόνο, χαρά, ευεξία ,άνεση, στεναχώρια , λύπη, απογοήτευση ,ελπίδα και για να φτάσω στο τέλος της λίστας …, όλα τα αισθήματα & τα συναισθήματα που νιώθουμε & εισπράττουμε σε ζωντανή επικοινωνία καθώς επίσης και γνώση .
Γίνεται ζωντανή επικοινωνία ,όταν ο λόγος του γράφοντα έχει μέσα του ζωντάνια , ψυχή ,ουσία.
Αν όμως το άλλο άτομο λειτουργεί αποκλειστικά προσωπικά , δίχως ψυχή , τσάμπα όλα …,
Πάνε χαμένα ,όταν το άλλο άτομο, άτομα στα οποία απευθύνεται , (με τα οποία επικοινωνεί ) δεν έχουνε την δική του δεκτικότητα ,τον δικό του βαθμό δεκτικότητας .
Είναι λεπτό το θέμα ,γιατί είναι εσωτερικό …..,
Οτιδήποτε εξωτερικό, κυριολεκτικά τα πάντα έχουνε εσωτερική σύνθεση .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 12:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

zip - Τον εαυτό σου, τον αισθάνεσαι ;;; Π.χ όταν γράφεις ρε παιδί μου, όταν πληκτρολογείς, αισθάνεσαι π.χ τα χέρια σου ;;;

alfa-omega - Ναι . Τα αισθάνομαι.


Ωραία. :) Πως τα αισθάνεσαι δηλ. ; Μπορείς να μας το περιγράψεις αυτό ; Τι αισθάνεσαι με τα χέρια σου και στα χέρια σου δηλ. ; Μπορείς να μας πεις ;;;

Edited by - zip on 24/04/2010 08:51:32


Ζητάς πρώτα μονολεκτική απάντηση και ως άριστος Kameleon , θέλεις και την περιγραφή μου που με τίποτα δεν επιθυμούσες .
Όταν πληκτρολογώ …,
Πριν ακόμη καθίσω μπροστά στον υπολογιστή , είμαι χαρούμενος διότι θα ασχοληθώ με τον γραπτό λόγο ,θα συνθέσω ,θα γράψω και θα διαβάσω σκέψεις & ιδέες από άτομα με διαφορετικό τρόπο σκέψεως.
Παρεμπιπτόντως πριν μία εβδομάδα κάθισα και το περιποιήθηκα το ποντίκι επίσης .
Είχα βγάλει από μέσα μιλάμε …, την σκόόόόόόόόόονη .
Το λυπήθηκα το καημένο και τώρα το χρησιμοποιώ ως να είναι ζωντανό.
Το σέβομαι περισσότερο .
Νιώθω την ενέργεια από τον εγκέφαλο που κατέρχεται στην αφή και αυτή με μεγάλη προθυμότητα να ανταποκρίνεται στις ιδιοτροπίες του εγκεφάλου μου .
Την μία γράφω κάτι και μετά το σβήνω όλο .
Την άλλη γράφω αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με την σύνταξη .
Η με τα ουσιαστικά και τα επίθετα που επιλέγω.
Βλέπω με χιούμορ τα χέρια μου να ανέχονται τις εντολές του εγκεφάλου ,που μονίμως σκέφτεται και ποτέ δεν κατασταλάζει και όταν κατασταλάζει , έχω γράψει δέκα σελίδες από τις οποίες συνήθως στέλνω δύο τρεις προτάσεις .
Όλη αυτή η διαδικασία είναι μία μοναδική τελετουργία .
Όσες φορές και να επαναλαμβάνεται , δεν με φορτώνει βάρος ,αντίθετα με ξεκουράζει ,γιατί ανασαίνω πνευματικά.
Όταν βιάζομαι ,η έχω άγχος δεν αισθάνομαι σχεδόν τίποτα , γιατί όλα γίνονται μηχανικά .
Όμως τις 8 από τις δέκα φορές ελέγχω τον εαυτό μου .
Και φυσικά στοχεύω στο δέκα με άριστα .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 12:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Α-Ω τι θεωρείς ότι θα έπρεπε να κάνει ο άνθρωπος για να φτάσει στην ευδαιμονία?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 12:49:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Όταν πληκτρολογώ …,
Πριν ακόμη καθίσω μπροστά στον υπολογιστή , είμαι χαρούμενος διότι θα ασχοληθώ με τον γραπτό λόγο ,θα συνθέσω ,θα γράψω και θα διαβάσω σκέψεις & ιδέες από άτομα με διαφορετικό τρόπο σκέψεως.
Παρεμπιπτόντως πριν μία εβδομάδα κάθισα και το περιποιήθηκα το ποντίκι επίσης .
Είχα βγάλει από μέσα μιλάμε …, την σκόόόόόόόόόονη .
Το λυπήθηκα το καημένο και τώρα το χρησιμοποιώ ως να είναι ζωντανό.
Το σέβομαι περισσότερο .
Νιώθω την ενέργεια από τον εγκέφαλο που κατέρχεται στην αφή και αυτή με μεγάλη προθυμότητα να ανταποκρίνεται στις ιδιοτροπίες του εγκεφάλου μου .
Την μία γράφω κάτι και μετά το σβήνω όλο .
Την άλλη γράφω αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με την σύνταξη .
Η με τα ουσιαστικά και τα επίθετα που επιλέγω.
Βλέπω με χιούμορ τα χέρια μου να ανέχονται τις εντολές του εγκεφάλου ,που μονίμως σκέφτεται και ποτέ δεν κατασταλάζει και όταν κατασταλάζει , έχω γράψει δέκα σελίδες από τις οποίες συνήθως στέλνω δύο τρεις προτάσεις .
Όλη αυτή η διαδικασία είναι μία μοναδική τελετουργία .
Όσες φορές και να επαναλαμβάνεται , δεν με φορτώνει βάρος ,αντίθετα με ξεκουράζει ,γιατί ανασαίνω πνευματικά.
Όταν βιάζομαι ,η έχω άγχος δεν αισθάνομαι σχεδόν τίποτα , γιατί όλα γίνονται μηχανικά .
Όμως τις 8 από τις δέκα φορές ελέγχω τον εαυτό μου .
Και φυσικά στοχεύω στο δέκα με άριστα .


Τι σχέση έχει όλο αυτό που γράφεις με τα χέρια σου ;;;. Σε ρωτάω : "Πως τα αισθάνεσαι δηλ. ; Μπορείς να μας το περιγράψεις αυτό ; Τι αισθάνεσαι με τα χέρια σου και στα χέρια σου δηλ. ; Μπορείς να μας πεις ;;;" και μου απαντάς "Πριν ακόμη καθίσω μπροστά στον υπολογιστή , είμαι χαρούμενος διότι θα ασχοληθώ με τον γραπτό λόγο ,θα συνθέσω ,θα γράψω και θα διαβάσω σκέψεις & ιδέες από άτομα με διαφορετικό τρόπο σκέψεως.". Τα χέρια σου ρε alfa-omega, τα χέρια σου, τα αισθάνεσαι ;;; Πως τα αισθάνεσαι ;;; Τι αισθάνεσαι στα χέρια σου και με τα χέρια σου ;;; Αυτή είναι η ερώτηση. Μπορείς να απαντήσεις φίλε μου ; Μου είπες πως τα αισθάνεσαι. Σε πιστεύω. Πως ακριβώς όμως τα αισθάνεσαι ;;; Αυτό σε ρωτάω. Μετά λες : "Νιώθω την ενέργεια από τον εγκέφαλο που κατέρχεται στην αφή και αυτή με μεγάλη προθυμότητα να ανταποκρίνεται στις ιδιοτροπίες του εγκεφάλου μου . Την μία γράφω κάτι και μετά το σβήνω όλο . Την άλλη γράφω αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος με την σύνταξη . Η με τα ουσιαστικά και τα επίθετα που επιλέγω.". Δεν είσαι ευχαριστημένος με την σύνταξη ή με τα ουσιαστικά και τα επίθετα που επιλέγεις. OK, εντάξει, τα χέρια σου που είναι σε όλο αυτό ;;; Τι κάνουν ;;; Που βρίσκονται ;;; Για τα χέρια σου σε ρωτάω, όχι για τα επίθετα και τα ουσιαστικά που επιλέγεις, ούτε για την σύνταξη. Για τα χέρια!!!! Πως τα αισθάνεσαι ;;; Αφού τα αισθάνεσαι - και σε πιστεύω ότι τα αισθάνεσαι - πως τα αισθάνεσαι ;;;

Μετά : "Βλέπω με χιούμορ τα χέρια μου να ανέχονται τις εντολές του εγκεφάλου , [ <- εδώ, τι εννοείς ;;; ]που μονίμως σκέφτεται και ποτέ δεν κατασταλάζει και όταν κατασταλάζει , έχω γράψει δέκα σελίδες από τις οποίες συνήθως στέλνω δύο τρεις προτάσεις .". Το ξέρω ότι τα βλέπεις. Αλλά πως τα αισθάνεσαι είναι η ερώτηση. Τι αισθάνεσαι στα χέρια σου και με τα χέρια σου ; Αυτό σε ρωτάω.

"Παρεμπιπτόντως πριν μία εβδομάδα κάθισα και το περιποιήθηκα το ποντίκι επίσης . Είχα βγάλει από μέσα μιλάμε …, την σκόόόόόόόόόονη .". Ρε alfa-omega, σε ρωτάω για τα χέρια σου την ώρα που πληκτρολογείς ένα μήνυμα και μου λες για το ποντίκι!!!! Δηλ. ρε φίλε ... έλεος ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 24/04/2010 13:05:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 12:51:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Σκέφτεσαι συμπεριφέρεσαι και ζεις συναισθηματικά. [ Κάνεις λάθος. Είμαι επαγγελματίας, έχω επιχείρηση και απασχολώ υπαλλήλους. Δεν έχω κανέναν συναισθηματισμό σ' αυτό. Σε ορισμένα πράγματα, ναι, μπορεί να συμπεριφέρομαι συναισθηματικά. Σε ορισμένα, όχι. ]

Ντάξει μην τον παίρνεις ,εκλαμβάνεις και το δέχεσαι τόσο αυστηρά .
Το να μην σκέφτεσαι συναισθηματικά ,η να θεωρείς ότι δεν σκέφτεσαι συναισθηματικά , η πράγματι να έχεις απαλλαχτεί από αυτόν τον τρόπο σκέψης (αλλά να τον εφαρμόζεις για να επικοινωνήσεις εποικοδομητικά με άτομα συναισθηματικής υφής ) , σημαίνει ότι συγκαταλέγεσαι στην μειοψηφία αυτών των ανθρώπων στον πλανήτη μας , που αποτελούνε την εξαίρεση του κανόνα .

Μην δίνεις και τόση σημασία στην δική μου εκτίμηση .
Ατελείς προσωπικότητες είμεθα .
Την ψυχή σου ,την ουσία σου , αυτήν να έχεις πάντα κατά νουν .
Γιατί :
Τα καλά και συμφέροντα ταις ψυχαίς ημών .
Ντάξει δεν σου κάνω κήρυγμα ….,
Απλά μας υπενθυμίζω κάτι σημαντικό.


Αυτό που κάνει το 99% τις εκατό του πληθυσμού του πλανήτη . [ Τι να σου πω ρε φίλε ... δεν ξέρω για το 99% του πληθυσμού του πλανήτη. Αυτό που βλέπω είναι πως είσαι απόλυτος. OK, εντάξει. ]


Όχι το εξέλαβες λανθασμένα .
Εγώ πταιω.
Εσκεμμένα υπερέβαλα στην ποσοστιαία γραμμική απεικόνιση , για να δώσω έμφαση στην πλειοψηφία .
Αν είναι δυνατόν να γνωρίζω το ακριβές ποσοστό των ανθρώπων του πλανήτη που σκέφτονται και ζούνε συναισθηματικά ?
Επανορθώνω λοιπόν :
Η πλειοψηφία της ανθρωπότητας σκέφτεται και ζει συναισθηματικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 13:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλά ρε μην βαράς .
Μπορώ να πάρω την βοήθεια του κοινού ?

Λοιπόν κάθομαι και γράφω αυτήν την στιγμή τις ακόλουθες λέξεις :
Αισθάνομαι τα χέρια μου .
Πως τα αισθάνομαι ?
Ως εργαλεία ,ως χρήσιμα εργαλεία .
Ως στοιχεία μίας σύνθετης οντότητας.
Ως μέσο έκφρασης του νου .
Ως απαραίτητα εξαρτήματα ενός πολύπλοκου μηχανισμού.
Ως απαραίτητο στήριγμα για μία από τις σημαντικότερες δραστηριότητές μου.
Αισθάνομαι την επαφή των χεριών μου με το πληκτρολόγιο .
Πως την αισθάνομαι ?
Κάθε φορά που πληκτρολογώ υπάρχει αντίσταση .
Αντίθετα στο ποντίκι , πέρα από την αντίσταση , αισθάνομαι ,νοώ την κίνηση που πρέπει να κάνω ,ώστε να βρεθώ στην κατάλληλη γραμματοσειρά.
Αισθάνομαι όλα τα μέλη του σώματος μα εκτιμώ περισσότερο τα χέρια που εκφράζουνε τώρα αυτήν την στιγμή την αυθόρμητη σκέψη του .
Αισθάνομαι την συνεργασία του νου με τα χέρια .
Διαισθάνομαι επίσης ότι ο νους είναι παντού σε όλα τα μέλη του σώματος .
Με πρωταγωνιστές ,επίσημους εκφραστές του αυτή την στιγμή τα δύο χέρια ,την αφή .

Χρήσιμος σύνδεσμος :
http://www.eguide-of-greece.gr/articles/-51.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 13:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega
Αισθάνομαι τα χέρια μου .
Πως τα αισθάνομαι ? <---- εδώ, αν ήθελες να είσαι σωστός, δεν θα έλεγες "πως τα αισθάνομαι ;", αλλά "πως τα σκέφτομαι; ".
Ως εργαλεία ,ως χρήσιμα εργαλεία .
Ως στοιχεία μίας σύνθετης οντότητας.
Ως μέσο έκφρασης του νου .
Ως απαραίτητα εξαρτήματα ενός πολύπλοκου μηχανισμού.
Ως απαραίτητο στήριγμα για μία από τις σημαντικότερες δραστηριότητές μου.

Στις παραπάνω γραμμές, δεν περιγράφεις αίσθημα αλλά περιγράφεις σκέψεις που κάνει ο νου σου βλέποντας τα χέρια σου. Το "Ως εργαλεία ,ως χρήσιμα εργαλεία . Ως στοιχεία μίας σύνθετης οντότητας.
Ως μέσο έκφρασης του νου . Ως απαραίτητα εξαρτήματα ενός πολύπλοκου μηχανισμού. Ως απαραίτητο στήριγμα για μία από τις σημαντικότερες δραστηριότητές μου."
, σου το λέει ο νους σου να το πεις. Όλα αυτά ο νους σου τα λέει. Άσχετως αν είναι σωστά, που σωστά είναι, είναι νοητικής προελεύσεως.

--------------------- Από εδώ και κάτω, μιλάς πραγματικά για την αίσθηση, στο ΠΩΣ τα αισθάνεσαι δηλ. ------------------------

Αισθάνομαι την επαφή των χεριών μου με το πληκτρολόγιο . [ ΣΩΣΤΟ. Πως είναι αυτή η επαφή ;;; ] <-αυτή είναι ερώτηση που αφορά την ΕΠΙΓΝΩΣΗ.
Πως την αισθάνομαι ?
Κάθε φορά που πληκτρολογώ - (ασθαίνομαι ότι) - υπάρχει αντίσταση .[ ΣΩΣΤΟ. Τι αντίσταση υπάρχει ;;; ] <- αυτή είναι ερώτηση που αφορά την ΕΠΙΓΝΩΣΗ.

----------------------- Μέχρι εδώ, πας καλά. Μετά ... το χαλάς πάλι --------------------------

Αντίθετα στο ποντίκι , πέρα από την αντίσταση , αισθάνομαι ,νοώ την κίνηση που πρέπει να κάνω ,ώστε να βρεθώ στην κατάλληλη γραμματοσειρά.
[ ΛΑΘΟΣ, ΑΣΧΕΤΟ ρε φίλε. Έπειτα λες "αισθάνομαι", "νοώ την κίνηση". Δεν νοείς καμία κίνηση. Αισθάνεσαι κίνηση. Άλλο αίσθηση, άλλο νόηση. Μην μπερδεύεις τα κέντρα σου! Αυτό που νοείς, είναι πως πρέπει να κινήσεις το χέρι σου στο ποντίκι για να επιλέξεις από το αναπτυσσόμενο μενού μια συγκεκριμένη γραμματοσειρά που θες για να γράψεις. Αυτό νοείς. Την κίνηση όμως δεν την νοείς, την αισθάνεσαι. ]

Αισθάνομαι όλα τα μέλη του σώματος μα εκτιμώ περισσότερο τα χέρια που εκφράζουνε τώρα αυτήν την στιγμή την αυθόρμητη σκέψη του . [ πιθανόν, εννοείς την αυθόρμητη σκέψη του ... νου, έτσι ; ]
Αισθάνομαι την συνεργασία του νου με τα χέρια .[ Ωραία. Περιέγραψε αυτήν την συνεργασία. Πως είναι ;;; ]
Διαισθάνομαι επίσης ότι ο νους είναι παντού σε όλα τα μέλη του σώματος . [ Ο ΝΟΥΣ ε;;; Ε, ρε αυτός ο νους ... τι ζημιά κάνει ... τι ζημιά κάνει ... ]
Με πρωταγωνιστές ,επίσημους εκφραστές του αυτή την στιγμή τα δύο χέρια ,την αφή .[ Εκφραστές του νου, ε ; Άντε πάλι ο νους ... ]


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 24/04/2010 14:11:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 13:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη Νεμεσης πες αν έπεσα μέσα για το πού κυρίως έχεις απορίες

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

quote:
Το σεξουαλικό κέντρο έχει σαν λειτουργία, την αναπαραγωγή, την μετατροπή, την δημιουργία της ψυχής και την εξάλειψη των ελαττωμάτων.

Υποθέτω θα αναρωτιέσαι τι είναι αυτά και πώς γίνονται.
Δυστυχώς δεν είμαι ο κατάλληλος για να στα εξηγήσω.
Ως προς τη μετατροπή έχουν βέβαια γραφεί παλιότερα κάποια πράγματα όπως ότι πρέπει να κατασκευάσουμε ανώτερα σώματα
(να κάνουμε τα σεληνιακά μας σώματα ηλιακά ή να πάμε απο τον μόλυβδο στο χρυσό... μέσω υδράργυρου) κλπ.
Επειδή εμένα μου λείπει και η εμπειρία αλλά και εως ένα βαθμό το γνωστικό υπόβαθρο σε παραπέμπω στον ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗ ή στον Ζιπ αν αυτός ξέρει να σου πει..

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 23/04/2010 14:31:32



Καλημέρα σε όλους
Αγαπημένε μου φίλε Dr, ναι γενικά μέσα έπεσες, έχω μερικές απορίες, αν και έχω διαβάσει και συζητήσει για αυτά, όμως δεν καταλαβαίνω τη σχέση του σεξουαλικού κέντρου με τη δημιουργία της ψυχής ή την εξάλειψη των ελαττωμάτων για παράδειγμα. Για μένα η ψυχή υπάρχει μέσα μας, όμως πιστεύω ότι όταν βρεθείς με τον κατάλληλο σύντροφο η δύο ψυχές ενώνονται (και όχι μόνο το σώμα) και αυτό είναι το θαύμα, αυτή είναι η ένωση. Φυσικά αυτή είναι η γνώμη μου και μπορεί να είναι και λανθασμένη, γι' αυτό και έθεσα το ερώτημα
Με χιούμορ έγραψα το ότι με παρέπεμψες στον φίλο ΥΠΗΡΕΤΗ και φίλο zip, δεν το είπα για να σε προσβάλω, αν το εξέλαβες έτσι σου ζητώ πραγματικά συγνώμη
Να έχετε μια πολύ όμορφη μέρα

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 13:54:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Α-Ω τι θεωρείς ότι θα έπρεπε να κάνει ο άνθρωπος για να φτάσει στην ευδαιμονία?

Απεστάλη από Dr Jekyll Mr Hyde : 24/04/2010, 12:35:41




Να κυνηγάει ,μελετάει, στοχάζεται , την αλήθεια .

Χρήσιμος σύνδεσμος :

http://www.google.gr/search?client=opera&rls=el&q=%CE%B5%CF%85%CE%B4%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%B1&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8


Επιλέξτε :
Science Wiki

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 14:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Που σταματήσαμε .
Ααααα…. , ναι ,


quote:

[quote]alfa-omega

Αισθάνομαι την επαφή των χεριών μου με το πληκτρολόγιο . [ ΣΩΣΤΟ. Πως είναι αυτή η επαφή ;;; ]
Πως την αισθάνομαι ?
Κάθε φορά που πληκτρολογώ υπάρχει αντίσταση .[ ΣΩΣΤΟ. Τι αντίσταση υπάρχει ;;; ]

----------------------- Μέχρι εδώ, πας καλά. Μετά ... το χαλάς --------------------------

Αντίθετα στο ποντίκι , πέρα από την αντίσταση , αισθάνομαι ,νοώ την κίνηση που πρέπει να κάνω ,ώστε να βρεθώ στην κατάλληλη γραμματοσειρά.
[ ΛΑΘΟΣ, ΑΣΧΕΤΟ ρε φίλε. Έπειτα λες "αισθάνομαι", "νοώ την κίνηση". Δεν νοείς καμία κίνηση. Αισθάνεσαι κίνηση. Άλλο αίσθηση, άλλο νόηση. Μην μπερδεύεις τα κέντρα σου! Αυτό που νοείς, είναι πως πρέπει να κινήσεις το χέρι σου στο ποντίκι για να επιλέξεις από το αναπτυσσόμενο μενού μια συγκεκριμένη γραμματοσειρά που θες για να γράψεις. Αυτό νοείς. Την κίνηση όμως δεν την νοείς, την αισθάνεσαι. ]


Τι αντίσταση υπάρχει ;;;
Φυσική .
Γραμμική.
Αισθαντική.

Να πάρω την βοήθεια του τρέχα , αυτός μάλλον ξέρει (αισθάνεται ) καλύτερα ..,



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 14:16:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega,

Κατάλαβες τώρα τι είναι η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ;;; Αυτό όλο που έκανες, αφορά την επίγνωση ΜΟΝΟ ενός κομματιού του εαυτού σου που αφορά τα χέρια σου. Σκέψου δηλ. για όλο το υπόλοιπο σώμα σου, για ολόκληρο τον εαυτό σου, για ολόκληρο το "είναι" σου. Καταλαβαίνεις δηλ. πόσο μακρυά είσαι απ' όλο αυτό που ονομάζουμε "επίγνωση" ... :)

Δηλ. σε αυτές τις απαντήσεις

quote:
alfa-omega

Αισθάνομαι την επαφή των χεριών μου με το πληκτρολόγιο .

Κάθε φορά που πληκτρολογώ υπάρχει αντίσταση .


φαίνεται η Γνώση. Ποια γνώση ; Η γνώση της επαφής και της αντίστασης που αισθάνεσαι, που αισθάνετα το χέρι σου όταν πληκτρολογεί. Αυτό είναι γνώση. Το γνωρίζεις. Γιατί το γνωρίζεις ; Γιατί το αισθάνεσαι. Τι είναι τώρα η Επίγνωση ; Δηλ. τι είναι αυτό το κάτι που είναι ΕΠΙ της Γνώσης ; Κάτι παραπάνω από την Γνώση ; Επίγνωση (στο συγκεκριμένο παράδειγμα) είναι να γνωρίζεις ΠΩΣ είναι αυτή η επαφή και ΠΩΣ είναι αυτή η αντίσταση. Ποια τα χαρακτηριστικά τους ; Πως εμφανίζονται ;;; Γιατί εμφανίζονται ;;; Όλα αυτά είναι επίγνωση. Επίγνωση ΜΟΝΟ για τα χέρια σου και ΜΟΝΟ την ώρα που πληκτρολογείς, έτσι ;

Εμείς μιλάμε όμως για ΕΠΙΓΝΩΣΗ του εαυτού μας. ΌΛΟΥ! ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ! Όχι μόνο των χεριών μας. ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ. Και μάλιστα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Δηλ. χεριών, ποδιών, μύτης, στόματος, πλάτης, μέχρι δηλ. και το τελευταίο κύτταρό μας. Κι όλα αυτά ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, ανά πάσα στιγμή. Όχι δηλ. μόνο μία συγκεριμένη.

Επίσης, παραλείπεις ένα πολύ σημαντικό κομμάτι. Την ταχύτητα της κίνησης. Πουθενά, δεν αναφέρεις ΠΩΣ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ, γρήγορα ; αργά ; Μας λες συνέχεια για την σχέση που έχει ο νους σου με τα χέρια σου, αλλά δεν περιγράφεις τίποτε για την κίνηση αυτή καθ' αυτή, για την ουσία δηλ. της κίνησης. Είναι γρήγορη η κίνηση αυτή ή αργή ; Είναι σταθερή, συνεχόμενη, ομαλή ή διακοπτόμενη ; Τίποτε δεν μας λες. Κατά πάσα πιθανότητα, αυτό συμβαίνει γιατί ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΔΙΑΧΩΡΙΖΕΙΣ ΤΑ ΚΕΝΤΡΑ ΣΟΥ. Πράγμα πολύ σημαντικό, πρωτού φτάσεις στην επίγνωση.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 24/04/2010 14:39:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 14:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πως μαθαίνει κάποιος να διαχωρίζει τα κέντρα του, και πάλι αυτό είναι θέμα εκπαίδευσης. Πρέπει να εκπαιδευτεί. Δηλ. αυτές τις ερωτήσεις που σου έκανα εγώ, είναι μέρος της εκπαίδευσης. Αυτές τις ερωτήσεις πρέπει να τις κάνεις εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου κάθε μέρα, κάθε ώρα. Από μόνος σου. Μονάχα έτσι θα μάθεις να διαχωρίζεις τα κέντρα σου. Αυτό σημαίνει "εργάζομαι στον εαυτό μου". Όλο αυτό ξεκινάει από την παρατήρηση, από την ερώτηση "αισθάνομαι τον εαυτό μου ;". Απο 'κει ξεκινάει. "Αισθάνομαι τα χέρια μου ; Αισθάνομαι τα πόδια μου ;". Πως τα αισθάνομαι ; Παρατηρώ το βήμα μου π.χ μια μέρα που κάνω βόλτα. Παρατηρώ τα χέρια μου π.χ την ώρα που πληκτρολογώ ένα μήνυμα. Ξεχωρίζω τα κέντρα μου. Η κίνηση είναι δουλειά του κινητικού. Πως λειτουργεί το κέντρο μου ; Σωστά ή ελαττωματικά ; Να σου πω ένα παράδειγμα ελαττωματικού κινητικού κέντρου ; Έχεις παρατηρήσει ποτέ κάποιους που όταν μιλάνε κουνάνε πέρα δώθε τα χέρια τους, ακατάπαυστα, ασυνάρτητα ; Αυτό είναι δείγμα ελαττωματικού κινητικού κέντρου.

Όλα αυτά φίλε alfa-omega πρέπει πρώτα να τα παρατηρήσεις ΕΣΥ ο ίδιος στον εαυτό σου. Και πρέπει να εκπαιδευτείς γι' αυτό. Διαφορετικά, όσα βιβλία και να διαβάσεις, όπως πολύ σωστά είπε και ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ, "η αλήθεια και η γνώση του ΕΑΥΤΟΥ χάνεται στην προσκόλληση των θεωριών.".

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 24/04/2010 15:30:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 15:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Μπορεί κάποιος να καταλαβει και να νιώσει τα γραφόμενα του άλλου.Ο λόγος είναι οτι υπάρχει ενεργειακή υπογραφή στο κάθε τί που συμβαίνει,άρα και σε αυτά που γράφουμε,ο καθένας εκπέμπει μια συγκεκριμένη δόνηση.


Αυτό που λες συμβαίνει, αλλά συμβαίνει στον προφορικό λόγο, όχι στον γραπτό. Ο προφορικός λόγος, όντως είναι μια "ενεργειακή υπογραφή" και όντως εκπέμπει μια συγκεκριμένη δόνηση. Άλλωστε ο προφορικός λόγος είναι στην ουσία, ήχος που ταλαντώνει κάτι (δηλ. δονεί), που "ενεργοποιεί" μια αίσθηση.

Ο γραπτός λόγος όμως, είναι κάτι άλλο. Αν σου γράψω εγώ ότι χαίρομαι, μπορείς εσύ να νιώσεις την χαρά μου, μονάχα από μια πρόταση γραπτή ; Όχι. Χρειάζεται και κάτι άλλο. Η όραση. Όχι απλώς του γραπτού κειμένου, αλλά η όραση του αντικειμένου που γράφει αυτό που γράφει. Να δεις με τα ίδια σου τα μάτια, αν όντως χαίρομαι. Γιατί εγώ, μπορεί να σου λέω, να σου γράφω δηλ. ψέμματα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 16:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατάλαβες τώρα τι είναι η ΕΠΙΓΝΩΣΗ ;;;

Απεστάλη από zip: 24/04/2010, 14:16:13


Αμέ,

Ναι αλλά όμως ?
Η ίδια η γνώση είναι σχετική .
Δεν υπάρχει απόλυτη γνώση.
Η έννοια της είναι θεωρητική και τείνει προς το αφηρημένο ….,
Αυτός ο τρόπος με το οποίο ψηλαφίζεις ,σπουδάζεις και εμπεδώνεις την ύπαρξη , τον εαυτό σου , είναι επιστημονικά τεκμηριωμένος .
Η επιστημονική όμως μέθοδος έχει τα όριά της και δεν μπορεί να εξηγήσει τι είναι ο Άνθρωπος ?
Η γενική ταμπέλα , μία σύνθετη οντότητα , μπορεί να γίνει παραπλανητική.
Το συγκεκριμένο σημείο της επίγνωσης στο οποίο κάναμε ένα τεστ , έχει καθοριστεί επιστημονικά.
Η σύνδεση του αισθαντικού κέντρου , με τα άλλα , η απομονωμένο έχει διερευνηθεί .
Αυτό που λείπει από την εξωτερική γνώση είναι ο σπινθήρας ,το πνεύμα , η ενέργεια , η δύναμη η πρωταρχική , η οποία περνάει μέσα από τα ενεργειακά κέντρα του ανθρώπου και τα ζεσταίνει ,τα δίνει πνοή (πνευματικά αόρατη ) τα δίνει ζωή ,κίνηση (ορατή ) …,
Η επίγνωση στην οποία αναφέρεσαι εσύ & ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ,έχει επιστημονικό χαρακτήρα .
Ο επιστημονικός χαρακτήρας , είναι εξωτερικός και έχει τα όριά του .
Για παράδειγμα θα αναφέρω ότι η πρόοδός της σε θέματα εσωτερικά ,όπως η ψυχή δεν μπορεί ποτέ να είναι αντικειμενική .
Και από εδώ και πέρα ξεκινάει το ταξίδι ,το άυλο ταξίδι της προσωπικότητας (της σοβαρής προσωπικότητας ) , να βαδίσει προς την ψυχή .
Προς κάτι το αφηρημένο που οι αισθήσεις δεν μπορούνε να σχηματίσουνε συγκεκριμένη μορφή .
Και ο νους που θα το επιδιώξει, που θα το προσπαθήσει, θα πρέπει απαραιτήτως να νοητικοποιηθεί .


Από εδώ και πέρα ξεκινάει μία άλλη επίγνωση .
Η επίγνωση της ψυχής .
Που φυσικά ποτέ δεν θα μπορούσε να συγκριθεί με την αισθαντική .

Εν πάση περιπτώσει ,θα ρίξω μια ματιά στις προηγούμενες σελίδες ,για να μην αδικήσω τυχόν χρήσιμο υλικό επίγνωσης , που εξετέθη από εσένα τον φίλο
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ & ενδεχομένως & από άλλα μέλη .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 16:40:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

(να κάνουμε τα σεληνιακά μας σώματα ηλιακά ή να πάμε απο τον μόλυβδο στο χρυσό... μέσω υδράργυρου) κλπ.


Πρωτού πάμε σε τέτοιες λεπτομέρειες, θα πρέπει να εξηγήσουμε πολύ αναλυτικά, γιατί ονομάζουμε ένα σώμα "σεληνιακό" και ποιο είναι αυτό και γιατί ονομάζουμε ένα σώμα "ηλιακό" και ποιο είναι αυτό. Αυτό για να το εξηγήσουμε, θα πρέπει να μπούμε ουσιαστικά στην μελέτη ενός συστήματος και να δούμε και τους νόμους που ισχύουν σ' αυτό το σύστημα. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει αυτό μέσα από ένα φόρουμ. Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ έδωσε μια πρώτη γεύση του συστήματος αυτού, μιλώντας για τους ανθρώπους Νο1 - Νο7. Αντίστοιχα, για να καταλάβουμε την έννοια του "σεληνιακού σώματος" και του "ηλιακού σώματος", θα πρέπει να απεικονίσουμε το σύμπαν στην διαγραμματική μορφή της "ακτίνας της δημιουργίας" από το Απόλυτο ως την Σελήνη, πάλι σε 7 μέρη.

1ο > Απόλυτο ------------ αντιστοιχία με τον άνθρωπο Νο7
2ο > Όλοι οι Κόσμοι ---------- αντιστοιχία με τον άνθρωπο Νο6
3ο > Όλοι οι Ήλιοι --------- αντιστοιχία με τον άνθρωπο Νο5
4ο > Ο Ήλιος μας ------------ αντιστοιχία με τον άνθρωπο Νο4
5ο > Όλοι οι πλανήτες ---------- αντιστοιχία με τον άνθρωπο Νο3
6ο > Η Γη --------------- αντιστοιχία με τον άνθρωπο Νο2
7ο > Η Σελήνη --------------- αντιστοιχία με τον άνθρωπο Νο1

Ο άνθρωπος Νο7 "ζει" στο Απόλυτο, κατά συνέπεια διέπεται από έναν και μοναδικό Νόμο, Νόμο Ενωτικό. (η 3αδα είναι ενότητα εδώ, 1 δύναμη, Ένας Νόμος, ομοούσιος). Όσο απομακρυνόμαστε από το Απόλυτο, ο αριθμός των δυνάμεων αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο. Κατά συνέπεια ο άνθρωπος Νο1 που "ζει" στην Σελήνη, και έχει "σεληνιακό σώμα" διέπεται από 96 τάξεις νόμων. Στον κόσμο μας, δηλ. στην Γη, λειτουργούν 48 τάξεις νόμων, στους οποίους είμαστε υποταγμένοι και οι οποίοι διέπουν ολόκληρη την ζωή μας. Αν ζούσαμε στην Σελήνη, θα είμασταν υποταγμένοι σε 96 τάξεις νόμων, δηλαδή η ζωή μας και η δραστηριότητά μας θα ήταν ακόμη πιο μηχανικές.

Όταν λέμε λοιπόν να κάνουμε τα "σώματά μας από σεληνιακά ηλιακά", στην ουσία σημαίνει να ελευθερωθούμε από την υποταγή αυτών των 96 ή 48 τάξεων νόμων και να προχωρήσουμε λίγο παραπάνω σ' αυτήν την διαγραμματική μορφή της "ακτίνας της δημιουργίας" δηλ. να πάμε στο 4ο (ο Ήλιος μας), όπου εκεί ισχύουν 12 τάξεις νόμων. Να μειώσουμε δηλ. την διαφορά που μας χωρίζει από το Απόλυτο. Να απελευθερωθούμε από τις 48 τάξεις νόμων που μας εξουσιάζουν και να πάμε στις 12 τάξεις νόμων (πλησιάζουμε δηλ. στο 1, στο Απόλυτο, στην μία τάξη Νόμου και μοναδική).

Πρέπει να θυμόμαστε πάντα πως όλα αυτά είναι ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Και οι ονομασίες αυτές δώθηκαν από κάποιους στην προσπάθειά τους να μεταφέρουν στον κόσμο μια αλήθεια που οι ίδιοι βίωσαν.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 24/04/2010 16:50:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2010, 16:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτός ο τρόπος με το οποίο ψηλαφίζεις ,σπουδάζεις και εμπεδώνεις την ύπαρξη , τον εαυτό σου , είναι επιστημονικά τεκμηριωμένος .
Η επιστημονική όμως μέθοδος έχει τα όριά της και δεν μπορεί να εξηγήσει τι είναι ο Άνθρωπος ?
Η γενική ταμπέλα , μία σύνθετη οντότητα , μπορεί να γίνει παραπλανητική.
Το συγκεκριμένο σημείο της επίγνωσης στο οποίο κάναμε ένα τεστ , έχει καθοριστεί επιστημονικά.


Τώρα ρε αγόρι μου, τι την μπερδεύεις την Επιστήμη ; Τι εννοείς λέγοντας "Αυτός ο τρόπος με το οποίο ψηλαφίζεις ,σπουδάζεις και εμπεδώνεις την ύπαρξη , τον εαυτό σου , είναι επιστημονικά τεκμηριωμένος ." ;;; Πως τεκμηριώνεται δηλ. επιστημονικά ; Δεν σε καταλαβαίνω φίλε ... ειλικρινά ... δεν ξέρω αν οι υπόλοιποι καταλαβαίνουν, εγώ πάντως τα περισσότερα από αυτά που γράφεις, μου φαίνονται αλαμπουρνέζικα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy