ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2010, 13:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι φίλε μου alfa-omega, δεν εννοούσα τον παρατηρητή, αλλά τον ίδιο μας τον πραγματικό εαυτό, που βρισκεται μέσα μας, παράλληλα με τον τωρινό εαυτό μας...Είναι μέσα μας και δνε έχει ανάγκη να εκδηλώνεται έντονα...Γι αυτο και δεν τον προσέχουμε...
Αν πάψεις να σκέφτεσαι, για λίγο,αλλά και να μιλάς,ακόμη, ώστε να μην ακούς καμιά φωνή, ούτες τη δική σου, τότε θα ακούσεις τη φωνή που σου λέω...Θέλει λίγες μέρες, όμως, αυτό...
Μετά,πάλι, αυτο που θα νοιώσεις, θα σε κανει να μην θες να κοινωνηθείς..Θα προτιμάς να βλέπεις έτσι τα πραγματα,δίχως επικοινωνία με τους άλλους, θα σου αρκεί η αρμονία που θα έχεις με τη φωνή...Αλλά και πάλι ,πρέπει στη μέση να σταθείς, για να έχεις ισορροπία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 01:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα εννοιολογικά..
Αφυπνίζω συνείδηση είναι ίδιο με το κτίζω συνείδηση ή ελευθερώνω συνείδηση?
Υπάρχει μια διαφορά σε αυτούς τους όρους και αν ναι τη δηλώνει ο καθένας?
2ον
Πώς κτίζει(/ελευθερώνει?) κάποιος συνείδειση?
Αρκει να ζει στο εδώ κ στο τώρα
και με τον καιρό κάνοντας μόνο αυτό
η συνείδηση κτίζεται?

Ή αυτό απο μόνο του δεν "δημιουργεί" συνείδηση?

3ον.
Τι ακριβώς είναι τα εγώ?
Είναι ενέργειες? "Δονίσεις"?
Μπορεί κάποιος με τη συνήθεια να σκοτώσει ένα εγώ?
(πχ να συνηθίσω να μην λέω ψέματα, να συνηθίσω να ελεγχο τον θυμό μου κλπ)

Επίσης, η ικανοποίηση επiθυμιών μπορεί να σκοτώσει ένα εγώ? (μπορεί δηλαδή να του προκαλέσει όση ζημιά όσο κ οι άλλοι τρόποι θανάτωσης των εγώ)
Γιατί πολλοί άνθρωποι θα πούνε ότι απο τη στιγμή που συνέβη(στα Ν. ελληνικά συνέβει) το τάδε πράγμα που επιθυμούσα, πχ έχω λιγότερα νέυρα, λιγότερη ή καθόλου στεναχώρια κλπ κλπ. Τι θα έλεγες σε αυτούς?
Αυτά.

Υγ: κάποια στιγμή θα έχεις ιμέιλ για ένα θέμα προσωπικό που ίσως μπορείς να βοηθήσεις(αν όμως δεν σου στείλω τελικά προσπάθησε να είσαι online γνκ..(περισσότερο απ τη Τρίτη κ μετά))

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/02/2010 01:16:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 09:29:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μιλάτε για "εγώ" μιλάτε για ελατώματα?
Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους.
Για μένα το "εγώ" είναι ο εαυτός μου, δηλαδή εγώ. Ισως να το καταλαβαίνω λάθος, γι' αυτό έκανα και την ερώτηση.

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 09:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα εννοιολογικά..
Αφυπνίζω συνείδηση είναι ίδιο με το κτίζω συνείδηση ή ελευθερώνω συνείδηση?
Υπάρχει μια διαφορά σε αυτούς τους όρους και αν ναι τη δηλώνει ο καθένας?

2ον
Πώς κτίζει(/ελευθερώνει?) κάποιος συνείδειση?
Αρκει να ζει στο εδώ κ στο τώρα
και με τον καιρό κάνοντας μόνο αυτό
η συνείδηση κτίζεται?
Ή αυτό απο μόνο του δεν "δημιουργεί" συνείδηση?
3ον.
Τι ακριβώς είναι τα εγώ?
Είναι ενέργειες? "Δονίσεις"?
Μπορεί κάποιος με τη συνήθεια να σκοτώσει ένα εγώ?
(πχ να συνηθίσω να μην λέω ψέματα, να συνηθίσω να ελεγχο τον θυμό μου κλπ)


Ανταποκρίνομαι ανάλογα με το πώς με ρωτάει κάποιος..

Για να καταλάβεις ..ερχόμαστε με ένα ποσοστό ελεύθερης συνείδησης 3% το λιγότερο . Αυτό είναι ένα άτομο του Πατέρα ένα του Υιού και ένα του Αγίου πνεύματος.. κάποιος μπορεί να έρθει με μεγαλύτερο ποσοστό και αυτό έχει να κάνει με το πόσο έχει δουλέψει σε προηγούμενες ζωές.

Όλο το άλλο ποσοστό της συνείδηση που δεν είναι ελεύθερο ..είναι δεσμευμένο από τα εγώ ..τα εγώ για να μπορούν να υπάρχουν χρειάζονται ένα «σώμα» ενεργεία και συνείδηση(με την έννοια ότι χρειάζεται η ταύτιση της συνείδηση με κάποιο εγώ) Κάποτε η ανθρωπότητα δεν είχε εγώ. Τα εγώ προέκυψαν αργότερα και έχουν σχέση με το απαίσιο όργανο Κούνταμπαφερ. Η Κουνταλινι είναι στην πραγματικότητα το τέλος του οργάνου Κούνταμπαφερ.

Έτσι πρώτων.. μπορείς να αφυπνίσεις ή αν θες να ενεργοποιήσεις το ελεύθερο ποσοστό της συνείδησης που έχεις και αυτό γίνεται μέσα από τον διαλογισμό και από τον διαλογισμό εν κινήσει δηλ να είναι κάποιος σε κατάσταση αυτοενθυμησης ή 3η κατάσταση συνείδησης..

..Και δεύτερων να ελευθερώσεις το ποσοστό της συνείδησης που χρησιμοποιούν τα εγώ ..και αυτό γίνεται όταν τα εγώ παρατηρούνται από την ελεύθερη συνείδηση,κατανοούνται σε βάθος.. και στο τέλος εξαλείφονται ..Αυτό το ποσοστό της ουσίας που ελευθερώνεται, γίνεται το υλικό για να «κατασκευαστεί» η ψυχή! Με την έννοια να ¨ενεργοποιηθεί¨ Πχ όλοι έχουμε τα τσακρα.. αλλά δεν είναι πλήρως ενεργοποιημένα ..Αυτό που τα ενεργοποιεί είναι η Κουνταλινι και δια μέσο αυτής της ενέργειας κατασκευάζουμε τα ανώτερα υπαρξειακα σώματα.

quote:
Αρκει να ζει στο εδώ κ στο τώρα
και με τον καιρό κάνοντας μόνο αυτό
η συνείδηση κτίζεται?

Ή αυτό απο μόνο του δεν "δημιουργεί" συνείδηση?


Αυτό είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό βήμα ..αλλάζει της εσωτερική ποιότητα του πως ζει κανείς, αλλά δεν φτάνει μόνο αυτό. Χρειάζεται η συνείδηση να αφυπνίζεται και παράλληλα να κατασκευάζουμε τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα. Αν δεν τα κατασκευάζουμε ..τότε μπορούμε να έχουμε «δείγματα» από την αντικειμενική συνείδηση δηλ σατορι..κ.λ.π ,αλλά δεν μπορούμε να έχουμε αντικειμενική συνείδηση αδιάλειπτα.

Έτσι ένα άτομο που μπορεί να έχει «επαφή» με αυτό που ΕΙΝΑΙ μπορεί να φτάσει μέχρι ένα πολύ καλό σημείο ..αλλά μέχρι εκεί ..για να προχωρίσει πέρα από αυτό χρειάζεται μια μεταμόρφωση.. σε πολλά σημεία ή επίπεδα. Θα ήθελα να πω ακόμη ότι κάποιος μπορεί να κάνει διάφορες ασκήσεις με ΜΑΝΤΡΑΜ, οραματισμό και συγκέντρωση για να αναπτύξει τα τσακρα.. μπορεί να έχει κάποια αποτελέσματα ..άλλα αυτά δεν είναι παρά σπινθηρισμοί σε σχέση με την φωτιά της Κουνταλινι που τα ενεργοποιεί..

quote:
Μπορεί κάποιος με τη συνήθεια να σκοτώσει ένα εγώ?
(πχ να συνηθίσω να μην λέω ψέματα, να συνηθίσω να ελεγχο τον θυμό μου κλπ)

Όχι δεν μπορεί .η συνήθεια που λες δρα σαν φίλτρο ..δηλ εμποδίζει το εγώ να εκδηλώνεται αλλά δεν το εξαλείφει. Αυτό συνεχίζει να υπάρχει και ίσως δυναμώνει με αποτέλεσμα κάποτε να ξεσπάσει με τεραστία δύναμη.

Αυτό που βοηθά πραγματικά είναι να έχει κάποιος επίγνωση την στιγμή που εκδηλώνεται ένα ελάττωμα και να μπορεί να παρατηρεί το πώς λειτουργεί. Κάθε εγώ έχει ένα συγκεκριμένο τρόπο σκέψεις, συναισθημάτων, και κινήσεων στο σώμα.

Όταν η συνείδηση κατανοεί το πώς λειτουργεί ένα εγώ, τότε με ένα φυσικό τρόπο αποταυτίζεται από αυτό ..και αυτό γίνεται πάντα στο βαθμό της κατανόησης που έχει κάποιος.

Ένα εγώ έχει Πολλά επίπεδα μέσα στο υποσυνείδητο .κάθε φορά η κατανόηση και η αποταύτιση πρέπει να πηγαίνει βαθύτερα μέσα στο υποσυνείδητο. Έτσι εξαγνίζεται η εσωτερική ψυχολογική μας κόλαση.

Φαντάσου ότι υπάρχει το αγνό ,το άσπιλο.. το πνευματικό μέρος της πολυδιάστατης υπόστασης μας και ταυτόχρονα έχουμε μια αντίθετη κατάσταση που είναι ο ψυχολογικός μας εαυτός με όλα του τα εγώ.. Το ένα είναι επάνω.. το άλλο είναι ακριβώς το αντιθετο ..προς τα κάτω.. Για να ανέβει πραγματικά κανείς πρέπει να εξαγνίζει και να καθαρίζει τα από κάτω.

Αυτά για τώρα αγαπητέ φίλε Dr Jekyll Mr Hyde


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 14/02/2010 09:47:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 10:17:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης, η ικανοποίηση επiθυμιών μπορεί να σκοτώσει ένα εγώ? (μπορεί δηλαδή να του προκαλέσει όση ζημιά όσο κ οι άλλοι τρόποι θανάτωσης των εγώ)
Γιατί πολλοί άνθρωποι θα πούνε ότι απο τη στιγμή που συνέβη(στα Ν. ελληνικά συνέβει) το τάδε πράγμα που επιθυμούσα, πχ έχω λιγότερα νέυρα, λιγότερη ή καθόλου στεναχώρια κλπ κλπ. Τι θα έλεγες σε αυτούς?
Αυτά.

Όχι.. η ικανοποίηση δεν εξαλείφει κανένα εγώ. Όταν ένα εγώ ικανοποιείται ή δεν ικανοποιείται δεν παύει να παραμένει ένα εγώ. Το μυστικό δεν είναι στο να το ικανοποιούμε ή όχι ένα εγώ.. αλλά στο να το κατανοούμε κάτω από το φως της συνείδηση. Αυτό κάνει την διάφορα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 10:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι φίλε μου alfa-omega, δεν εννοούσα τον παρατηρητή, αλλά τον ίδιο μας τον πραγματικό εαυτό, που βρισκεται μέσα μας, παράλληλα με τον τωρινό εαυτό μας...Είναι μέσα μας και δνε έχει ανάγκη να εκδηλώνεται έντονα...Γι αυτο και δεν τον προσέχουμε...

Αγαπητέ φίλε trexagireve ποια η διάφορα μεταξύ του παρατηρητή και του Εαυτού. Επειδή για εμένα είναι το ίδιο!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 13:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία. Αποσαφηνίστηκαν κάποια πράγματα που τα άκουγα καιρό εδω πέρα κ ήθελαν κάποιο ξεκαθάρισμα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2010, 23:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απλή λογική, αγαπητέ μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ...Γιατί,ο παρατηρητής, βλέπει και επιβλέπει,δεν ειναι ο κατ εξοχήν υπεύθυνος....Ο εαυτός μας, όμως, αυτός που βλέπει,αλλά δεν συμμετέχει,ουσιαστικά,ξέρει τι γίνεται...Αν τον ακούσουμε,ξέρει τι πρέπει να κάνουμε....
Ο εαυτός μας, εκτός απο τον παρατηρητή, είναι ο μόνος που ξέρει τι πρέπει να κάνουμε...Κι όμως, τον αγνοούμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 09:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε trexagireve

Έχω πει και παλαιότερα ότι μπορεί και ένα εγώ να παρατηρήσει ..έτσι μπορούμε να έχουμε έναν παρατηρητή που δεν είναι ο Εαυτός.

Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ «είναι στην καρδιά».. Ουσιαστικά αυτό που λες «εσωτερική φωνή» και αυτό που λέω παρατηρητής είναι το ίδιο. Αναφέρομε σε αυτόν πολλές φορές λέγοντας «η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας της ουσίας ή του παρατηρητή». Επίσης αναφέρομαι σε αυτό ως και αυτό-συνείδηση και ως αυτό που είναι η πνευματική ουσία μας.

Πολλές φορές ακούμε αυτήν την φωνή που λες.. αλλά εκείνη την στιγμή υπάρχει η εσωτερική φωνή και αυτός που την ακούει. Αυτό είναι μια διάκριση ..δεν λέω πως είναι κακό… αλλά το πραγματικά ουσιαστικό είναι να ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΗ Η ΦΩΝΗ ..δεν υπάρχει κάποιος που την ακούει και ούτε κάποιος που μιλάει ..αυτή η φωνή είναι η απάντηση στο ποιος είμαι; και μέσα σε αυτή την απαντήση ο ερωτών αφομοιώνεται μέσα στην σιωπηλή επίγνωση της παρουσίας του.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 11:56:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν μιλάτε για "εγώ" μιλάτε για ελατώματα?
Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους.
Για μένα το "εγώ" είναι ο εαυτός μου, δηλαδή εγώ. Ισως να το καταλαβαίνω λάθος, γι' αυτό έκανα και την ερώτηση.

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"



Αγαπητή Nemesi θα προσπαθήσω εγώ ,ο εαυτός μου , να σε βοηθήσω να απαντήσεις μόνη σου στην απορία σου .
Όταν γράφεις και γράφω ,γράφουμε , εγώ ο εαυτός μου , εννοούμε το ίδιο ?

Πάρε το ρήμα είμαι .
Βρες ένα αντικείμενο να ταυτίζει , διευκρινίζει στον μέγιστο εφικτό βαθμό ,το υποκείμενο εγώ ,ο εαυτός μου .
Π.χ , Εγώ ,ο εαυτός μου (alfa-omega ) θέλω να είμαι η ψυχή μου .
Γράφω θέλω ,διότι γνωρίζω ότι δεν είμαι η ψυχή μου ,αλλά μία προσωπικότητα .
Γιατί όμως θέλω τόσο πολύ ,όσο τίποτε άλλο να είμαι εγώ ,ο εαυτός μου ,η ψυχή μου ?
Διότι ο αόρατος παρατηρητής που είναι ,υπάρχει , μέσα στον άπειρο εαυτό μου , μου έδειξε ότι αυτό το εγώ ,αυτός ο εαυτός , που διαμόρφωσε και με τον οποίο ταυτίζεται μέχρι σήμερα η προσωπικότητά μου , είναι γιομάτος ελαττώματα .
Συνεπώς τα ελαττώματα είναι μέσα στο εγώ ,τον εαυτό μου . (που διαμόρφωσε η προσωπικότητά μου μέχρι σήμερα )
Το εγώ μου ,ο εαυτός μου , συμπεριφέρεται, δρα ,ενεργεί , σκέφτεται ελαττωματικά .
Σε σχέση όμως με τι ,προς τι ;
Με τον άπειρο εαυτό τον οποίο θέλω να φτάσω ,να είμαι .

Όταν μιλάνε διάφορα άτομα για το εγώ , τον εαυτό τους , εννοούνε το ίδιο πράγμα ;
Αυτό κάνουμε .
Προσπαθούμε να διευκρινίσουμε , φωτίσουμε ,όσο μας είναι εφικτό , το αληθινό είναι μας , την ουσία μας , τον άπειρο εαυτό μας .

Ο παρατηρητής έγινε αντιληπτός από το εγώ σου ,από τον εαυτό σου ,τον διαισθάνθηκες ποτέ ? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

filosofos7
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 14:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας παιδια.
Για να πω την αλήθεια δε καταλαβαίνω τίποτα σχεδον για τους παρατηρητές κι αυτα που λέτε. συγγνώμη που διακόπτω αλλά πιστεύω πως σ΄ αυτό το θέμα ταιριάζει να στείλω την ΄΄εμπειρία΄΄ μου.

Όλα ουσιαστικά ξεκίνησαν πριν δύο χρόνια. Ήμουν πολύ ερωτευμένος με νια κοπέλα, κι αυτή μαζι μου, αλλά μεναμε μακριά ο ένας απ τον άλλον.
Ένα βράδυ ξαπλωσα και τη σκεφτόμουν, και αρχισα να ΄΄βλέπω εικόνες΄΄, και συνειδιτοποιησα πως ήταν σα να ήμουν στο σπίτι της.
Οπότε τι πιο φυσικο; πήγα στο δωμάτιο της.
και την είδα να ξαπλώνει. Πήγα κοντά της και φαινόταν να καταλαβαίνει την ΄΄παρουσία΄΄ μου. Προσπάθησε να με αγγίξει και τότε εννοιωσα κατι, σα να με τραβάει πίσω. Προσπάθησα να ξαναφέρω τις εικονες, όπως κάνουμε όταν δε θέλουμε να ξυπνήσουμε από ένα ωραίο όνειρο. Αλλά τίποτα..
Αισθανομουν ενα πονοκέφαλο περιεργο μετα. Σα να είχε μουδιάσει λίγο το πρόσωπο μου.
Η κοπέλα μου επιβεβαίωσε όλες τις σκηνες, και πρόσθεσε πως εννοιωσε μια ψύχρα, κρύο όταν μ ενιωσε εκεί γύρω.

Πριν δύο μηνες περίπου άρχησα να ψάχνομαι γι αυτά τα θέματα, δε πολυκατάλαβα βεβαια.
Μπόρεσα όμως να ΄΄ξαναπάω΄΄ στο σπίτι της κοπέλας.
Η οποια πάλι μου επιβεβαιώσε όσα είδα, και έδειχνε να φρικάρει..

Πέρα από αυτά βρηκα σε μια ιστοσελίδα κάτι πληροφορίες για επίπεδα υποσυνειδητου και κάτι τέτοια, και αυτό που μου έκανε εντυπωση μ΄ όοοολα αυτά, είναι πως φοβαμαι κάποιες φορες, χωρίς προφανή λόγο..
Απλώς φοβάμαι.

αυταα.. για πείτε μου τιποτα μπας και καταλάβω κι εγώ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 17:40:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε filosofos7 ,
Υπάρχει ένα θέμα που ασχολείται με την αστρική προβολή .
Το link είναι :

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10232

Εκεί ίσως βρεις απαντήσεις που θα σε καλύψουνε νοητικά .

Πιθανότατα να έκανες ένα αστρικό ταξίδι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2010, 17:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Όταν μιλάτε για "εγώ" μιλάτε για ελατώματα?
Η ερώτηση απευθύνεται σε όλους.
Για μένα το "εγώ" είναι ο εαυτός μου, δηλαδή εγώ. Ισως να το καταλαβαίνω λάθος, γι' αυτό έκανα και την ερώτηση.

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"



Αγαπητή Nemesi θα προσπαθήσω εγώ ,ο εαυτός μου , να σε βοηθήσω να απαντήσεις μόνη σου στην απορία σου .
Όταν γράφεις και γράφω ,γράφουμε , εγώ ο εαυτός μου , εννοούμε το ίδιο ?

Πάρε το ρήμα είμαι .
Βρες ένα αντικείμενο να ταυτίζει , διευκρινίζει στον μέγιστο εφικτό βαθμό ,το υποκείμενο εγώ ,ο εαυτός μου .
Π.χ , Εγώ ,ο εαυτός μου (alfa-omega ) θέλω να είμαι η ψυχή μου .
Γράφω θέλω ,διότι γνωρίζω ότι δεν είμαι η ψυχή μου ,αλλά μία προσωπικότητα .
Γιατί όμως θέλω τόσο πολύ ,όσο τίποτε άλλο να είμαι εγώ ,ο εαυτός μου ,η ψυχή μου ?
Διότι ο αόρατος παρατηρητής που είναι ,υπάρχει , μέσα στον άπειρο εαυτό μου , μου έδειξε ότι αυτό το εγώ ,αυτός ο εαυτός , που διαμόρφωσε και με τον οποίο ταυτίζεται μέχρι σήμερα η προσωπικότητά μου , είναι γιομάτος ελαττώματα .
Συνεπώς τα ελαττώματα είναι μέσα στο εγώ ,τον εαυτό μου . (που διαμόρφωσε η προσωπικότητά μου μέχρι σήμερα )
Το εγώ μου ,ο εαυτός μου , συμπεριφέρεται, δρα ,ενεργεί , σκέφτεται ελαττωματικά .
Σε σχέση όμως με τι ,προς τι ;
Με τον άπειρο εαυτό τον οποίο θέλω να φτάσω ,να είμαι .

Όταν μιλάνε διάφορα άτομα για το εγώ , τον εαυτό τους , εννοούνε το ίδιο πράγμα ;
Αυτό κάνουμε .
Προσπαθούμε να διευκρινίσουμε , φωτίσουμε ,όσο μας είναι εφικτό , το αληθινό είναι μας , την ουσία μας , τον άπειρο εαυτό μας .

Ο παρατηρητής έγινε αντιληπτός από το εγώ σου ,από τον εαυτό σου ,τον διαισθάνθηκες ποτέ ?



Καλέ μου φίλε α-ω, ναι πραγματικά με βοήθησες πάρα πολύ και σ' ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις στην ερώτησή μου.
Ναι, νομίζω ότι τον διαισθάνθηκα και αυτό είναι που με κάνει να προσπαθώ να ελατώσω ή αν μπορέσω να εξαλείψω τα ελατώματά μου καθημερινά.
Νομίζω ότι λίγο ξεκαθάρισαν τα πράγματα για μένα και πάλι ευχαριστώ

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 09:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,εύκολα θα συμφωνούσα,για τον παρατηρητή, αφού όλη μου τη ζωή,έτσι αισθάνομαι,αλλά,η ταυτότητα μας, το εγώ μας, οσο αντικειμενικό κι αν γίνει, είναι ενεχόμενο και γι αυτο,πέραν της παρατήρησης, υπάρχει και ο εαυτός μας που ενεργεί και επιθυμεί...
Απο μέσα διοικείται κι αυτός..Απο μας τους ιδίους, έστω κι αν δεν αναγνωρίζουμε,ότι εμείς αποφασίζουμε,για ότι κάνουμε...Αλλά,ο καθεις εξ ημών, την εσωτερική φωνή,πρέπει να ακούει, όχι τις ανάγκες του......
Αυτο δεν γίνεται,εύκολα,γιατί παρεμβαινουν τα δεδομένα,όπως όλοι γνωρίζουμε, με σκοπό, να μας καθορίσουν πορεία..Αν ο εαυτός μας, μείνει ανεπηρέαστος, τότε, μπορεί να πάει παρα περα...Στο επόμενο στάδιο, όπου το θνητό μας μέρος, δεν έχει θέση...
Ο παρατηρητης, θα το κρίνει αυτό,αλλά, πρώτα,εμείς, πρέπει να τοποθετηθούμε....Αυτο το εγώ που θα τοποθετηθει, πρέπει να ειναι αιώνιο, να εκφράζει όλο μας το ειναι, όχι μόνο τη στιγμή...Γι αυτο και επιμένω,στο άτομο που διοικεί μέσα μας...Αυτο το άτομο θα μείνει, όταν ανοίξουν οι ουρανοί...Αυτός θα μας εκπροσωπεί τοτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 12:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε trexagireve

Το πρόβλημα αναμεταξύ μας έτσι όπως το καταλαβαίνω.. είναι εννοιολογικό..επειδή τα χαρακτηριστικά που προσάπτεις δεν έχουν καμία διαφορά με αυτό που λέω παρατηρητή ή αλλιώς η επίγνωσης της αυθόρμητης παρουσίας της ουσίας..

Αυτή η αυθόρμητη παρουσία δεν έχει εγώ.. δηλ ελαττώματα..έτσι η θέληση αυτής της ουσίας δεν έχει να κάνει με κάποιο εγώ, αλλά με το «ας γίνει το θέλημα σου όπως στον ουρανό και στην γη»

Όταν δεν υπάρχει προκατάληψη, πεποίθηση ,επιθυμία, μνήμη, το πεπερασμένο, η ιδέα..τότε υπάρχει μόνο αυτό που ΕΙΝΑΙ..

quote:
Αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,εύκολα θα συμφωνούσα,για τον παρατηρητή, αφού όλη μου τη ζωή,έτσι αισθάνομαι,αλλά,η ταυτότητα μας, το εγώ μας, οσο αντικειμενικό κι αν γίνει, είναι ενεχόμενο και γι αυτο,πέραν της παρατήρησης, υπάρχει και ο εαυτός μας που ενεργεί και επιθυμεί...

Για αυτό στο πιο πάνω μήνυμα μου είπα ότι μπορεί και ένα εγώ να παίζει τον ρόλο του παρατηρητή. Ο παρατηρητής στον οποίο αναφέρομαι συνοδεύεται από ένα αίσθημα το οποίο ποικίλει ανάλογα με το πόσο αφυπνισμένη είναι η συνείδηση.

Αν κάποιος νιώθει την καθαρή επίγνωση της παρουσίας της Ουσίας τότε δρα αυτό που λες ΕΑΥΤΟ ο οποίος δεν ενεργεί μέσα από καμία επιθυμία..η δράση του είναι ορθή.

quote:
...Αλλά,ο καθεις εξ ημών, την εσωτερική φωνή,πρέπει να ακούει, όχι τις ανάγκες του......

Ναι..αλλά σε αυτό που έχω επικεντρωθεί είναι να «γίνεις» αυτή η φωνή που λες.. όχι απλά την ακούς αλλά ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΗ!!!


quote:
Γι αυτο και επιμένω,στο άτομο που διοικεί μέσα μας...Αυτο το άτομο θα μείνει, όταν ανοίξουν οι ουρανοί...Αυτός θα μας εκπροσωπεί τοτε...

Αυτό το άτομο που λες είμαστε τώρα ..αλλά έχει επισκιαστεί και βρωμίσει από όλα τα εγώ ..τα ελαττώματα και τα πάθη. Η ταύτιση με όλα αυτά είναι ο ψευδής εαυτός ..αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 13:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα, απλά να τονίσω,αγαπητέ μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,ότι ο παρατηρητής, είναι ξένος προς εμάς,ως παρατηρών εμάς,όταν, εμείς,ως προσωπικότητες, έχουμε την ευθύνη των πράξεων μας..Ο παρατηρητής δεν έχει καμιά ευθύνη- συνέπεια,για μας..Επίσης, ο παρατηρητής, αφορά στην αρχική ενέργεια,για βοήθεια ή έλεγχο μας, δεν είμαστε εμεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 14:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ trexagireve

quote:
Επίσης, ο παρατηρητής, αφορά στην αρχική ενέργεια,για βοήθεια ή έλεγχο μας, δεν είμαστε εμεις...

Όταν κάποιος βιώσει αυτήν την αρχική ενεργεία χωρίς να υπάρχει διάκριση ..τότε αυτή η ενεργεία.. ΕΙΝΑΙ.. Ξέρω ότι δεν είναι εύκολα αντιληπτό αυτό που λέω ..πρέπει κάποιος να έχει την εμπειρία που δεν είναι εμπειρία από ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ.

Δεν μπορώ να επιμείνω με σκοπό να σου αλλάξω γνώμη επειδή δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Μια γνώμη οποία και αν είναι αυτή ..είναι πάντα μια γνώμη.. και αυτή η γνώμη δεν είναι ΠΟΤΕ αυτό που ΕΙΜΑΣΤΕ.

Από το τρόπο που μιλάς ..αλλά και από άλλες συζητήσεις που έχουμε κάνει.. μου δίνεις την εντύπωση ότι Είναι άλλο ο θεός και άλλο το δημιούργημα.. Λες ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑ..

quote:
Επίσης, ο παρατηρητής, αφορά στην αρχική ενέργεια,για βοήθεια ή έλεγχο μας, δεν είμαστε εμεις...


Μετά μπαίνει και το ερώτημα ..ποιοι τελικά είμαστε εμείς;

Γιατί αν είναι άλλο η αρχική ενέργεια και άλλο εμείς.. τότε ποια είναι η αρχική ενεργεία και ποιοι εμείς σε σχέση με αυτήν; Για εμένα είναι σαν να μου λες ότι ..άλλο ο πηλός και άλλο η μορφή του πηλού!!


Αυτά αγαπητέ φίλε trexagireve.. περιμένω να μου τα ξεκαθαρίσεις για να μπορέσω να δω ξεκάθαρα την οπτική σου..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 16/02/2010 14:17:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 14:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φιλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,με συγχωρείς που σε κουράζω, αλλά,έμαθα να πονάω σκεφτόμενος,πόνημα, που λέμε και γι αυτο με ενδιαφέρει πολύ ο σωστός μερισμός ενεργειών, που λαμβάνουν χώρα...
Ο παρατηρητής, όπως λέει η λέξη, παρατηρεί και δεν ενέχεται,ενώ ο εαυτός μας,έχει συνέπειες των ενεργειών μας,όπως ξανάγραψα πιο πάνω...Μπορείς να δεις έτσι τη διαφορά υποκειμενικότητας και αντικειμενικότητας,που διαθέτουμε;
Το ΕΙΝΑΙ, που λές,αφορά σε ένα σύνολο, η ατομικότητα μας, όμως,πρέπει να διαφοροποιείται αρκετά, χωρίς να ανεξαρτητοποιείται...
Κατάλαβες, τη λεπτότητα του διαχωρισμού;
Φίλε μου, δεν έχω τιποτε δικό μου, για να επιμείνω...Αλλά, αντιλαμβάνομαι λεπτομέρειες, που κάνουν τη διαφορά,οπως κατάλαβα και που πρέπει να τις προσεχουμε,για να είμαστε αυτόνομοι.....
Φίλε μου, βουληση του Θεου, είναι να ειναι αλλο το δημιούργμα, όχι δικό μας...Αν ήσουνα μονος σου,εσύ, θα ήθελες παιχνίδια για να περνάς την ώρα σου, ή κάποιον να μπορείς να μιλήσεις μαζί του;
Μπορεις να δεις την επιθυμία του Θεού;...
Είμαστε τμήμα του Θεού, που τεινει να διαφοροποιηθεί, για να αυξηθει ο αριθμός των ομιλούντων, εννοούντων και συννιόντων, όχι ο αριθμός των κόσμων...
Φίλε μου, ο Θεός, θέλει παρέα...Αλλά, αντιστοιχη Του...Απο ζώα, έχει πολλά, όπως και απο φύλακες ζώων...Οι παρατηρητές, ειναι παρατηρητές, όσο ενέχουμε το ζώο, αν χαθει,δεν μπορούν να παρατηρούν τον Θεό, που έχουμε μέσα μας...
Τοτε, θα νοιώσει ο άνθρωπος ότι είναι ο Θεός...Μέχρι τότε, το ζώο μέσα μας, θα εκμεταλεύεται τον θεό μέσα μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 16:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι.. έχω καταλάβει.. για αυτό και ρώτησα για να το επιβεβαιώσω.. έχουμε διαφορετική οπτική αλλά και εμπειρία επάνω στο θέμα.. Επίσης καταλαβαίνω το πώς εννοείς τον παρατηρητή ..αρκετά διαφορετικά από αυτό που λέω. Ο παρατηρητής που λες εσύ, έχει σχέση με αυτό που λέω ότι ένα εγώ παρατηρεί.

Αυτό το εγώ παρατηρητής μπορεί να ακούσει την εσωτερική φωνή σαν κάτι άλλο από αυτόν. Ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ως ΠΑΡΟΥΣΙΑ δηλ ως ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ δεν μπορεί να παρατηρήσει τον ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ επειδή ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ. Σε σχέση με την εσωτερική φωνή που λες ..αυτή η φωνή δεν μπορεί να ακούσει την φωνή της επειδή αυτή ΕΙΝΑΙ. Δεν υπάρχει αυτός που ακούει και αυτό που ακούγεται ..η διάκριση έχει συγχωνευθεί στην παρουσία αυτού που ΕΙΝΑΙ.

quote:
Φίλε μου, βουληση του Θεου, είναι να ειναι αλλο το δημιούργμα, όχι δικό μας...Αν ήσουνα μονος σου,εσύ, θα ήθελες παιχνίδια για να περνάς την ώρα σου, ή κάποιον να μπορείς να μιλήσεις μαζί του;

Αυτά είναι ανθρώπινες ανάγκες.. αυτό έχει σχέση με την μοναξιά.. με την απουσία του θεού αν θες ..όχι πως ο θεός απουσιάζει από κάπου αλλά λογο ταύτισης με την μορφή φαίνεται ο θεός να απουσιάζει..

Ο πλήρεις άνθρωπος δεν έχει καμιά επιθυμία και δεν νιώθει μοναξιά ..η πληρότητα του Θεού ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ..ΤΩΡΑ δεν απέχει.. ένας πλήρης άνθρωπος στην παρουσία του Θεού είναι ένα άνθρωπος που απουσιάζει από όλα αυτά που δεν είναι ο Θεός.. Και αυτή η απουσία δεν είναι υπάρχει.. επειδή τίποτα δεν μπορεί να απουσιάζει από τον Θεο ..απλά αυτή η απουσία είναι μια φαινομενολογική κατάσταση. Μια διανοητική «αλήθεια» μια αλήθεια που είναι φτιαγμένη από λέξεις, εικόνες εντυπώσεις, και συλλογισμούς..

Ο ΘΕΟΣ δεν έχει ανάγκη από παρέα επειδή ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΠΑΝΤΑΧΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΟΥ.

Για εμένα δεν υπάρχει ξέχωρα ο δημιουργός από το δημιούργημα ..αυτό που κάνει το ξέχωρο είναι η ταύτιση που προέρχεται μέσα από τον νου..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 17:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,η φύση του παρατηρητή, είναι να παρατηρεί, η φύση του Εγω,είναι να είναι...Κάποιος που παρατηρεί, δεν είναι,δεν ενέχεται,ξαναγράφω,....Είναι δυνατόν, να είμαστε εμείς, που εμπλεκόμαστε άμεσα,συγχρόνως και παρατηρητές;Και μας, ποιός μας προσέχει, σε ατομικό επιπεδο;
Κατανοώ το σκεπτικό σου,αλλά,εμεις ήρθαμε για να μάθουμε...Ο παρατηρητής, μαθαίνει, η επιτηρει;
Όσο για το γιατί έγινε ο άνθρωπος, σκέψου το...Δεν υπηρχε καμιά ανάγκη του,οπως πολύ σωστά επισημαίνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 19:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να καταλάβεις ..ο παρατηρητής είναι η σιωπηλή επίγνωση αυτού που πραγματικά είμαστε ..δεν είναι μια ιδέα,

Για να μπορεί κάποιος να έχει αυτή την αίσθηση του παρατηρητή ..αλλά και να φτάσει στην καθαρή επίγνωση της ιδίας της επίγνωσης. Στη καθαρή αντίληψη αυτού που ΕΙΝΑΙ χρειάζεται να αποταυτιστει από όλες τις ιδέες ,τα νοητικά περιεχόμενα. Και του λογισμούς όλων των ειδών.


quote:
Ο παρατηρητής, μαθαίνει, η επιτηρεί;

Ο παρατηρητής μαθαίνει με την έννοια ότι παύει να υπάρχει το ατομικό.. υπάρχει το Θεϊκό!! Στην αρχή είναι μια αίσθηση παρουσίας ..ότι κάποιος σε παρατηρεί μέσα από την καρδιά σου σιωπηλά ..χωρίς κρίση ..αλλά ξέρει το ορθά σωστό.

Σιγά σιγά αυτή η αίσθηση δυναμώνει και αρχίζει η αποταυτιση από όλα αυτά που νομίζουμε ότι είμαστε. Και στο τέλος αυτή η αίσθηση «αποκαλύπτεται» μέσα στην καθαρή επίγνωση αυτού που ΕΙΝΑΙ.

Όταν κάποιος αποκτά σταδιακά αυτήν την επίγνωση δεν μπορεί ο νους να κλέψει την συνειδησιακή μας προσοχή . Αρχίζουμε να μην πέφτουμε θύματα των εγώ ..γιατί είμαστε ανάλογα πάντα στο βαθμό που ο καθένας μπορεί με την συνείδηση μας αφυπνισμένη. Αυτή είναι η βασική αιτία που μας δίνει την δυνατότητα να μπορούμε να δούμε και να κατανοήσουμε όλους τους μηχανισμούς των εγώ.

Όταν όλοι οι μηχανισμοί έχουν κατανοηθεί ..τότε ο νους «χάνεται» σαν καπνός στον αέρα.. αυτό που μένει τότε είναι η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας της ουσίας ή αν θες η πνευματική ενεργεία από οπού είναι «φτιαγμένος» ο παρατηρητής. Και λέω αυθόρμητης, επειδή δεν δρα με κάποιο εγώ που έχει ένα θέλω ή μια επιθυμία ..αλλά δρα με το θέλημα του θεού. Όταν υπάρχει ένα εγώ.. τότε ο Θεός απουσιάζει.. Το εγώ θέλει πάντα να είναι ξέχωρο από τον Θεό. Ποτέ όμως κάτι δεν είναι ξέχωρο από αυτόν. Ουτε και ο Θεός απουσιάζει από κάπου.. Αυτή η απουσία είναι η ταύτιση με την μορφή του πηλού που λέγαμε

Κάποιος που φέρνει την γνωστή προσευχή που ξέρεις.. στην καρδιά, τότε τα λόγια απουσιάζουν.. τα εγώ φεύγουν και έρχεται το φως.. τα εγώ είναι όπως το σκοτάδι και αυτό το σκοτάδι είναι... γιατί η συνείδηση μας δεν μετέχει σε αυτό το φως με επίγνωση.

Αυτά τα σκοτάδια είναι η προσωπική κόλαση του καθενός ..και μέσα σε αυτήν ζούμε καθημερινά εκφράζοντας λαγνεία, περηφάνια, αλαζονεία, θυμό ,τεμπελιά και πολλά αλλά. Αυτή την κόλαση ..αυτά τα σκοτάδια πρέπει να καθαρίσουμε ή να φέρουμε το φως ..συμβολικά αυτή η πράξη έχει σχέση με την κάθοδο του Χριστού στον Άδη. Αν η εσωτερική μας κόλαση δεν καθαρίσει ..τότε ..τα εγώ θα πάρουν ότι έχουμε..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2010, 21:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιλογή μας αγαπητέ μου,ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,που πρέπει να κάνουμε,είναι που δεν δυμπεριλαμβάνεις στη σκέψη σου, φίλε μου, για να έχεις τη λύση...Θυμήσου, ότι ο σκοπός των όλων,το μυστήριο του Θεού, είναι η ύπαρξη πολλών θεών σε ένα κόσμο, αντι ενός Θεού,ο οποιός, είναι ο κόσμος...Συμφωνούμε σε όλα,απλά,όλοι μας, μηδεμου του ιδίου εξαιρουμένου,φυσικά,αγνοούμε σκοπίμως, ότι χρεωνόμαστε την επιλογή μας και γι αυτο ο παρατηρητής, που λές, μένει περαν απο μας..Την τελική μας υποσταση....Τοτε, που θα ορίζουμε την μοίρα μας,ο παρατηρητής θα φύγει...
Αν μείνει,δεν ειμαστε εμείς ικανοί...
Μόλις διαλεξουμε, θα χαθούν οι κολάσεις μας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 12:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ μου φίλε trexagireve

Στις δυνατότητες του Θεού υπάρχουν όλα.. όλα ξεκινούν από την αφετηρία που δεν έχει αρχή και όλα ξαναγυρίζουν στην ιδία αρχή χωρίς ποτέ να έχουν φύγει από αυτή..

Όταν ο Θεός είναι αδιαίρετος και αδιάσπαστος δεν υπάρχει απόσταση..μπορεί να υπάρχει άπειρος χώρος αλλά όχι απόσταση..ο Θεός Είναι ταυτόχρονα παντού..Όταν ο ίδιος αλλάζει ρυθμό τότε δημιουργείται ένας άλλος ρυθμός .

Αλλά αυτός ο άλλος ρυθμός δεν είναι αποσπασμένος από τον αρχικό ρυθμό.. αν δεν υπάρχει ο αρχικός ρυθμός τότε τίποτα δεν μπορεί να υπάρχει. Έτσι μέσα από τον ένα ρυθμό υπάρχει μεταβολή σε έναν άλλο ρυθμό και από αυτόν σε έναν άλλο και όλοι οι ρυθμοί κάνουν …. μια συμπαντική αρμονία.

Αυτό που κάνει την διάφορα είναι η επίγνωση. Μπορεί κάποτε όλα σαν δημιουργία να ξαναγυρίσουν στην αρχική κατάσταση όπου όλα εκπορεύτηκαν και μετά να ξαναπροβαλουν σαν μια νέα δημιουργία. Μέσα σε αυτό το κοσμικό παιχνίδι κάποιοι μπορούν να αποκτήσουν επίγνωση ή αυτοσυνείδηση..και ακόμα περισσότερο την συγχώνευση με το μυστήριο των μυστηρίων.. και κάποιοι άλλοι όχι..αυτό δεν εμποδίζει την δημιουργία να γίνεται συνεχώς.

Αυτή η άναρχη αρχή που πάντα ΕΙΝΑΙ ..δεν ελαττώνεται ούτε προστίθεται..

Η συγχώνευση υπάρχει όσο υπάρχει το φαινόμενο το ξέχωρο το διαφορετικό και ο νους που αντιλαμβάνεται.. ως προς το Είναι όλα Είναι..

Δεν μπορώ να σκεφτώ ότι ο Θεός νιώθει μοναξιά και ότι εμείς θα γίνουμε μικροί θεοί που θα του κάνουμε παρέα..Αν ο θεός έχεις ανάγκη από παρέα τότε και η παρέα μπορεί να βαρεθεί και τότε τι θα γίνει; Προσάπτουμε στο Θεϊκό ανθρώπινες αδυναμίες και κάνουμε συλλογισμούς ως προς την ύπαρξη του Θεού και της δημιουργίας.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχει ο Θεός, το υπέρτατο Όν και αυτό διαχέει το πνεύμα του....
Δεν το διαχέει για ν επιστρέψει,απο όπου ξεκινησε,αλλά για να υπάρξει μέσα απο μας, ξέχωρα...Αν ήταν να ξαναγυρίσουμε στο σύνολο, απο όπου προήλθαμε, ποιός ο λόγος της ιδιαιτεροποιησης μας;
--------------------------------------------------------------------------------


Μπορώ να σου απαντήσω.. η αύξηση της συνείδησης του Θεού στην απειροτητα του γίγνεσθαι..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 13:14:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μεγαλωνει ο Θεός φίλε μου ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ...Είναι ο ίδιος και αναλλοίωτος,λόγω της φύσης Του,Θεός,όν, ακατάληπτος και αχώρητος..Που να εξαπλωθεί, oπου δεν ειναι ήδη δικό Του;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 14:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι δεν αντιλέγω σε αυτό που λες όταν ..έχω πει πως ο θεός ούτε ελαττώνεται ούτε και αυξάνεται..

Και θα μπορούσα να συμπληρώσω ..ότι δεν υπάρχει σκοπός επειδή ο θεός ΕΙΝΑΙ. Δεν μπορεί να υπάρχει κάτι που να γίνει εκτός από αυτόν τον ίδιο .

Όταν όμως μου κάνεις μια ΕΡΩΤΗΣΗ που ψάχνει μια λογική απάντηση τότε σου δίνω μια απάντηση..όχι γιατί είναι κάτι αληθές ..αλλά για να σου δείξω σε σχέση με αυτά που έλεγα πριν..ότι ο νους μπορεί να βρει πολλούς τρόπους για το γιατί της δημιουργίας..

Έχεις μια απάντηση..βλέπεις κάποιο σκοπό.. υπάρχουν και άλλες απαντήσεις επειδή υπάρχουν πολλοί νόες .Για αυτό λέω πως η αλήθεια δεν είναι κάτι που ο νους μπορεί να ξέρει..μπορεί να κατασκευάσει μια υποκειμενική αλήθεια και να την παρουσιάσει σαν αντικειμενική..αλλά αυτό δεν είναι κάτι πραγματικά αντικειμενικό.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2010, 18:07:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εννοείς φίλε μου ΕΝΑσ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, ότι όλα απο τον Θεό ξεκίνησαν και στον Θεό καταλήγουν, συμφωνούμε,αλλά,δεν έχει όρια,για να ελεγχθεί...
Οπότε, ούτε κι αυτό στέκει περοριστικά..Άρα, έχουμε καθαρά μια κίνηση του Θεου, με δικό Του σκοπό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2010, 15:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο χρόνος δεν έχει καμία σημασία εδώ μέσα..

Θα μπορούσα να πω πως η ζωή είναι η ίδια ο σκοπός και δεν υπάρχει κάτι άλλο από αυτή…

Ήθελα να πω πως αν κάποιος μπορεί να παρατηρεί το σώμα του τα συναισθήματα του και τις σκέψεις του..τότε αυτή η απόσταση ή η αποταυτιση από αυτά ..φανερώνει μια ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ που είναι η σιωπηλή επίγνωση του παρατηρητή. Αυτή η αίσθηση δεν είναι του νου..δεν είναι δηλ μια σκέψη..σαν αίσθηση, δεν ανήκει σε κάποιο συναίσθημα..και σίγουρα δεν είναι του σώματος.

Αυτή η ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ αρχικά είναι αμυδρή επειδή ο νους είναι πολύ φλύαρος..όταν όμως κάποιος παραμένει σε αυτή την ΠΑΡΟΥΣΙΑ αρχίζει σιγά σιγά να εμβαθύνει μέσα σε αυτή και ο νους, δεν μπορεί να τραβήξει την προσοχή της συνείδησης ..με αποτέλεσμα η ταυτιση να γίνεται όλο και μικρότερη..ο νους όλο και πιο ήσυχος..αν κάποιος παραμείνει σε αυτή την ΠΑΡΟΥΣΙΑ τότε έρχεται μια στιγμή που ο νους είναι ήσυχος..δεν υπάρχει καμία σκέψη..κανένα εγώ..τότε είναι που έχει συμβεί το αναπάντεχο..η μνήμη, το πεπερασμένο, τα αντίθετα ,οι καταβολές, όλα αυτά έχουν σιωπήσει..αυτό που έχει μείνει είναι η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας αυτού που Είναι..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2010, 10:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αυτό που έχει μείνει είναι η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας αυτού που Είναι..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Τι είναι εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή ;

Περιέγραψε το είναι λιγάκι .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2010, 12:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Α-Ω

Δεν μπορώ να περιγράψω το ΕΙΝΑΙ. Η περιγραφή ανήκει στον νου. Αυτό που λέω «αυτό που Είναι», δεν ανήκει στον νου, για αυτό οποιαδήποτε προσέγγιση δια μέσω του νου, μας απομακρύνει από αυτό που Είναι.

Μπορώ να πω καθαρή επίγνωση, παρουσία, αίσθηση του μάρτυρα ή του παρατηρητή, αυτοσυνείδηση, αυτοενθύμηση, αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν μπορεί να σου δώσει εξηγήσεις.

Αυτό που χρειάζεται είναι να αποκτήσεις την σιωπή του νου. Ο νους είναι φλύαρος και αυτή η φλυαρία έχει πολλά επίπεδα και μηχανικοτητες .Όταν μπορείς να παρατηρείς τον νου και να κατανοείς αυτά τα επίπεδα τις φλυαρίας που έχει, τότε αναπόφευκτα θα αποκτήσεις την αίσθηση της παρουσίας του παρατηρητή, επειδή παρακολουθώντας ή παρατηρώντας σιωπηλά τον νου, θα δεις ότι ο νους δεν είναι αυτός που παρατηρεί.

Αυτή η πρώτη αίσθηση, ότι δεν παρατηρείς με τον νου είναι η αρχή της αφύπνισης της συνείδηση. Αργότερα καταβάλλοντας πλέον συνειδητή προσπάθεια να διατηρείς αυτή την αίσθηση σε ότι κάνεις, μπορεί να σε οδηγήσει στην ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Η αυτοσυνείδηση είναι αυτή που μπορεί να σου δώσει την σιωπηλή απάντηση αυτών που με ρωτάς. Με ρωτάς «Τι είναι εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή ;»

Σου απαντώ ότι είναι μια αιωνιότητα, ή μια άχρονη στιγμή και επίσης ούτε άχρονη στιγμή ειναι αλλα ούτε και αιωνιότητα. Αυτή η απάντηση ή και κάποια άλλη δεν αλλάζει κάτι στην συνείδηση σου. Μπορεί να κάνει κάτι στον νου σου αλλά οχι στην συνείδηση σου.

Υπάρχουν δύον ειδών γνώσεις που μπορεί κάποιος να λάβει. Η μια λαμβάνεται από τον νου, από τον συλλογισμό, από την ιδέα και αυτή η γνώση μπορεί να αλλάζει συνεχώς ανάλογα με τις επιρροές που δέχεσαι.

Σήμερα έχεις μια άποψη για το τι είναι η αλήθεια ,αύριο αυτή η άποψη μπορεί να αλλάξει και μεθαύριο να αλλάξει ξανά. Έτσι είναι ο νους.Δέχεται και απορρίπτει. Αλλάζει διαρκώς.Ομως καμία αποδοχή και καμια απορριψη δεν είναι η αλήθεια.

Και η δεύτερη γνώση, λαμβάνεται απευθείας από την καρδιά ή αν θες από την αφυπνισμένη συνείδηση. Είναι μια άμεση γνώση που δεν έχει νοητικό περιεχόμενο. Αυτή η γνώση παραμένει σταθερή και αναλλοίωτη στους αιώνες των αιώνων.

Αυτός που ψάχνει πρέπει να αναζητήσει μέσα του. Αλλά τι είναι αυτό το μέσα του; Κάποιοι ψάχνουν μέσα στο νου και συλλογίζονται και ξανά συλλογίζονται αδιάκοπα χωρίς ποτέ να βρίσκουν κάτι ουσιαστικό. Άλλοι αναζητούν πέρα από τον νου και βρίσκουν αυτό που Είναι χωρίς να υπάρχει κάποια εξήγηση για το ποιοι Είναι.

Δεν χρειάζεται καμία εξήγηση. Η ίδια η παρουσία αυτού που Είναι ειναι και η απάντηση στο ποιοι Είναι;

Όλα είναι θέμα κατεύθυνσης. Θα κινηθείς μέσα από τον νου; Ή πέρα από αυτόν;

Αν ο νους είναι ένα εμπόδιο τότε πρέπει κάποιος να μπορεί να δει αυτό το εμπόδιο και να το ξεπεράσει. Αν βλέπει με τον νου τότε δεν πρόκειται να δει κανένα εμπόδιο επειδή κοιτά με αυτό που τον εμποδίζει. Αν δει με την συνείδηση, τότε θα δει το εμπόδιο σε όλο του το μεγαλείο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 08:08:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ φίλε Α-Ω


Σου απαντώ ότι είναι μια αιωνιότητα, ή μια άχρονη στιγμή και επίσης ούτε άχρονη στιγμή ειναι αλλα ούτε και αιωνιότητα. Αυτή η απάντηση ή και κάποια άλλη δεν αλλάζει κάτι στην συνείδηση σου. Μπορεί να κάνει κάτι στον νου σου αλλά οχι στην συνείδηση σου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Μην φάσκεις & αντιφάσκεις .
Είναι πράγματι μία γεύση από αιωνιότητα .
Απλά δεν μπορεί ο συμπερασματικός μας νους να ερμηνεύσει την στιγμή αυτήν , με χρώματα & ήχους ,αντικειμενικά .
Ένας μελετηρός & ψαγμένος καλλιτέχνης συλλαμβάνει πληροφορίες από το υπερπέραν, από την αιωνιότητα και τα έργα του εμπεριέχουνε το άχρονο .
Ένας μαθητής του αιώνιου & του άπειρου , πρέπει να φτάσει στην συνειδητοποίηση, ότι αυτό που βιώνουμε όλοι οι άνθρωποι σε αυτόν τον κόσμο, είναι μία σταγόνα από την πραγματικότητα της αιωνιότητας.
Αν δεν συμβεί , θα αμφιβάλλει και θα αμφισβητεί διαχρονικά .
Ήδη συμβαίνει με την πλειοψηφία της ανθρωπότητας .
Ο ένας στους εκατό περίπου χιλιάδες ανθρώπους (ελεύθερη εκτίμηση ) , γνωρίζει από εμπειρίες & βιώματα & επίσης από περασμένες ενσαρκώσεις σε συνδυασμό πάντοτε με την θεωρεία ,ότι είναι εφικτό να προσπαθείς να γίγνεσθαι αιώνιος ,άφθαρτος, άπειρος.
Και ότι η προσπάθεια αξίζει περισσότερο από το αποτέλεσμα .
Γιατί ?
Διότι όσοι ασχολούνται σοβαρά με την εσωτερική σύνθεση των πάντων , έχουνε εμπεδώσει, ότι δεν υπάρχει πολυπλοκώτερη γνώση από την εσωτερική γνώση .
Αξίζει όμως ,όταν για παράδειγμα , ένα άτομο φτάνει στο σημείο να συναισθάνεται, διαισθάνεται το αληθινό του είναι & η επαλήθευση ότι πράγματι ήτανε το αληθινό , έρχεται με την πεποίθεση ότι βίωσε στην ζωή του στιγμές άχρονες ,αιώνιες ,άπειρες ….,
Και αυτό βέβαια πρέπει να σημαίνει & σημαίνει, ότι ο μαθητής διαμορφώνει μέσω αυτών των στιγμών , ζήλο για την ανεύρεση και παραμονή στον αληθινό του εαυτό.
Είναι το παν η αιωνιότητα ,το άφθαρτο, το άπειρο, το διαχρονικό ,διότι από εκεί κρατάει η σκούφια μας .


Για το ΟΛΟΝ είναι το παν , η διεύρυνση της συνείδησης των πάντων.
Αυτό φυσικά εξελίσσεται σταδιακά και το βλέπουμε και μέσα από την ιστορική πορεία του Άνθρώπου .
Έχει ακόμη τεράστιες ανάγκες ο Άνθρωπος .
Δεν έχει συνειδητοποιήσει ακόμη, ότι είναι στην ουσία του αιώνιος.


Ακόμη ζούμε για να τρώμε και αυτό είναι μία ένδειξη της Ομαδικής πορείας μας στους εσωτερικούς κόσμους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy