ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι ίσως η εργασία για τον θάνατο των εγώ είναι εσφαλμένη.


Σωστά, όπως το λες. Δεν εργαζόμαστε για να θανατώσουμε τα εγώ μας αλλά για να τα γνωρίσουμε και να τα συμφιλιώσουμε μεταξύ τους. Αν τα σκοτώσουμε, αν τα θανατώσουμε, τότε δεν διαφέρουμε από έναν κοινό δολοφόνο, έναν κοινό εγκληματία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέχασα να αναφέρω επίσης ότι το καλό και το κακό το υπολογίζουμε και με το αν κάτι μας κρατά στην ζωή ή όχι.

ΦΙΛΕ alfa-omega

quote:
Τι γίνεται όμως όταν φτάσει κάποιος εκεί ?

Ο φωτισμός της συνείδηση.

quote:
Δηλαδή προσπαθεί να σκέφτεται με αφηρημένους όρους και έννοιες ,με διαχρονικές ,αστείρευτες ιδέες ?

Η συνείδηση πράττει πάντα ορθά. Όταν δεν πράττει η συνείδηση, πράττει η προσωπικότητα και τα εγώ.

quote:
Τι είναι αυτό που θα εισπράξει ,που θα να τον ικανοποιήσει σε τέτοιον βαθμό, ώστε να συνεχίσει την προσπάθεια πέρα από τα εγώ ?

Η ελευθερία από την ταύτιση των εννοιών και του νομίζω.

quote:
Πως όμως είναι ποτέ δυνατόν να δεχθούμε αυτήν την θεώρηση, ως λογική ,πραγματική και υφιστάμενη ?

Στην πραγματικότητα δεν μπορούμε ούτε να δεχτούμε ούτε να αρνηθουμε θωριές!!
Το μονό που μπορούμε να κάνουμε είναι να τα επιβεβαιώσουμε εμείς οι ίδιοι.

Πχ υπάρχει ψυχή η οποία είναι πέρα από τον νου; Ή όλα είναι μέσα στον νου και όταν κλείσουμε τα ιμάτια ..παπαλα όπως λέει ο φίλος μας ο zip;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Αν κάποιος θυμηθεί τον εαυτό του, τότε θα βλέπει το καλό και το κακό σάν αυτά που είναι πραγματικά και θα λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο,δέν ξέρω βέβαια πώς είναι,δέν έχω εμπειρία.

Ουσιαστικά δηλαδή αυτή η κατάσταση έρχεται όταν κάποιος θυμηθεί τον εαυτό του και για να το κάνει αυτό δέν είναι ανάγκη να ασχολείται με τον θάνατο τον εγώ. Οταν το δωμάτιο είναι σκοτεινό,αρκεί να ανάψεις το φώς για να φωτιστεί,δέν μπορείς να πολεμήσεις με το σκοτάδι(εγώ).


Συγχαρητήρια γι' αυτήν την τοποθέτησή σου. Είναι έτσι ακριβώς όπως το λες. Έτσι ακριβώς ... απλά και κατανοητά. Χαίρομαι για σένα φίλε alex22. Να συμπληρώσω μόνο κάτι ... όχι απλώς "δεν μπορείς να πολεμήσεις με το σκοτάδι", ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να πολεμήσεις με το σκοτάδι. Γιατί αν πολεμήσεις, απλώς διαιωνίζεις έναν πόλεμο, συντηρείς έναν πόλεμο. Δεν κάνεις κάτι διαφορετικό από αυτό που κάνει ολόκληρη η ανθρωπότητα αιώνες τώρα. Τι νόημα λοιπόν έχει ; Κανένα. Σκοπός μας δεν είναι να συντηρούμε έναν πόλεμο, να διαιωνίζουμε έναν πόλεμο, αλλά να τον σταματήσουμε, να δώσουμε ένα τέλος σ' αυτό το μακελειό.

Edited by - zip on 07/12/2009 10:44:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΦΙΛΕ Αλεξ δεν θέλω να σε πείσω για κάτι. Μιλώ από αυτά που ζω και για το πώς τα συναντώ.

quote:
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι ίσως η εργασία για τον θάνατο των εγώ είναι εσφαλμένη. Αν κάποιος θυμηθεί τον εαυτό του, τότε θα βλέπει το καλό και το κακό σάν αυτά που είναι πραγματικά και θα λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο, δέν ξέρω βέβαια πώς είναι, δέν έχω εμπειρία.

Όταν αποκτήσεις θα μπορούμε να τα πούμε καλύτερα!

θα περιμενω να ανάψεις το φώς ετσι απλα!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/12/2009 10:42:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:44:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ γιατί δεν ανάβεις το φως τώρα;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 11:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φως ΠΑΝΤΑ έρχεται ... έτσι απλά!. Νομίζεις πως ο ήλιος δυσκολεύεται πολύ για να φωτίσει την "πλάση" ;

Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να ανάψει το φως στα σκοτάδια του, για έναν και μόνο λόγο : Γιατί δεν γνωρίζει που ακριβώς είναι ο διακόπτης. Όχι δεν γνωρίζει ΠΩΣ να το κάνει - πρόσεξε! - δεν γνωρίζει ΠΟΥ είναι ο διακόπτης. Αν αναζητήσει αυτόν τον διακόπτη μέσα του, μόνος του, αν ψιλλαφίσει τους σκοτεινούς και κρύους τοίχους της ψυχής του, αν επιμείνει στην προσπάθειά του, αν δεν λυγίσει, αν δεν κρυώσει, αν δεν φοβηθεί ... αργά ή γρήγορα, θα τον ανακαλύψει αυτόν τον διακόπτη. Επαναλαμβάνω : από μόνος του. Δεν χρειάζεται κανέναν. Ούτε εμένα, ούτε εσένα. Και τότε ξέρει από μόνος του ΠΩΣ να τον ανάψει. Τότε τα πράγματα γίνονται πολύ απλά.

Όλοι οι άνθρωποι βλέπουν. Όλοι ξέρουν ΠΩΣ να δουν. Αυτό που δεν γνωρίζουν είναι ΠΟΥ να δουν, ΠΟΥ να στρέψουν το βλέμμα τους. Άλλος κοιτάει πολύ μακρυά, άλλος πολύ κοντά. Άλλος κοιτάει στην ανιδιοτέλεια, στον "θεό" ή στην "αγάπη" ή στην "αθανασία" ή στην "αιωνιότητα". Κι ενώ όλα αυτά βρίσκονται μέσα του, αυτός τα κοιτάει σαν να είναι πολύ πολύ μακρυά τους, σαν να απέχει απ' όλα αυτά χιλιάδες μίλια και τα διαχωρίζει, τα βάζει σε στάμνες κι απ' έξω γράφει : "εσωτερικά" & "εξωτερικά".

Όλοι οι άνθρωποι ξέρουν ΠΩΣ να περπατήσουν. Αυτό που δεν γνωρίζουν είναι προς τα ΠΟΥ να πάνε, προς τα ΠΟΥ να κατευθυνθούν. Άλλος περπατάει στην ανηφόρα, άλλος στην κατηφόρα. Άλλος στρίβει κι άλλος κάνει συνέχεια κύκλους.

Αυτό που λείπει λοιπόν δεν είναι ο τρόπος, είναι ο προσανατολισμός. Οι φωτισμένοι άνθρωποι, οι φωτεινές αυτές "πυξίδες", δεν μας διδάσκουν ΠΩΣ να πάμε. Μας διδάσκουν ΠΟΥ να πάμε, ΠΟΥ να κοιτάξουμε, ΠΟΥ είναι ο διακόπτης ... το βήμα είναι ΠΑΝΤΑ δικό μας, το βλέμμα είναι ΠΑΝΤΑ δικό μας, το χέρι που θα ανάψει τον διακόπτη είναι ΠΑΝΤΑ δικό μας.

Ο άνθρωπος γεννήθηκε με τον τρόπο μέσα του. Τον γνωρίζει τον τρόπο, πολύ βαθιά μέσα του. Όμως έχασε τον δρόμο του. Χάθηκε. Τώρα πια, δεν ξέρει που να πάει, που να κοιτάξει, που να κατευθυνθεί. Κι όπως λέει κι ένας μεγάλος ποιητής "με τι καρδιά, με τι πνοή / τι πόθους και τι πάθος / πήραμε την ζωή μας λάθος / κι αλλάξαμε ζωή".

Edited by - zip on 07/12/2009 11:39:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 11:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ο διακόπτης έτσι όπως τα αναφέρει ο ένας υπηρέτης είναι η επίγνωση. Το που; είναι πάλι η επίγνωση!! Ο τρόπος; είναι πάλι η επίγνωση, το πώς; είναι πάλι η επίγνωση. Και η επίγνωση δεν είναι κάποιου άλλου αλλά του ιδίου που την έχει.

Πηγαίνετε οπού θέλετε όπως θέλετε. Κοιτάτε οπού θέλετε όπως θέλετε. Ψάξτε ψηλαφήστε ..αλλά πάντα με επίγνωση! Αυτός είναι ο σωστός προσανατολισμός!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/12/2009 11:38:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 11:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο "διακόπτης" μπορεί να είναι χίλια δυο πράγματα για τον κάθε άνθρωπο. Δεν έχει σημασία ποιος είναι ο διακόπτης, δεν έχει σημασία το όνομά του ή η μάρκα του. Σημασία έχει πως είναι διακόπτης και πως κάνει αυτό που κάνει ένας διακόπτης. Σημασία έχει η λειτουργία του. Σημασία έχει αυτό που ΕΙΝΑΙ, ότι είναι διακόπτης, όχι ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ.

Και σημασία έχει ΠΟΥ βρίσκεται αυτός ο διακόπτης. Στον κάθε άνθρωπο αυτός ο διακόπτης βρίσκεται σε διαφορετικά μέρη. Αλλού στον έναν, αλλού στον άλλον. Κανένας άνθρωπος δεν ξέρει ΠΟΥ βρίσκεται ο "διακόπτης" του άλλου. Ξέρει μόνο που βρίσκεται ο δικός του.

Edited by - zip on 07/12/2009 11:52:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 12:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Όλοι οι άνθρωποι βλέπουν. Όλοι ξέρουν ΠΩΣ να δουν. Αυτό που δεν γνωρίζουν είναι ΠΟΥ να δουν, ΠΟΥ να στρέψουν το βλέμμα τους. Άλλος κοιτάει πολύ μακρυά, άλλος πολύ κοντά. Άλλος κοιτάει στην ανιδιοτέλεια, στον "θεό" ή στην "αγάπη" ή στην "αθανασία" ή στην "αιωνιότητα". Κι ενώ όλα αυτά βρίσκονται μέσα του, αυτός τα κοιτάει σαν να είναι πολύ πολύ μακρυά τους, σαν να απέχει απ' όλα αυτά χιλιάδες μίλια και τα διαχωρίζει, τα βάζει σε στάμνες κι απ' έξω γράφει : "εσωτερικά" & "εξωτερικά".


Edited by - zip on 07/12/2009 11:39:45


Αν όλα βρίσκονται μέσα του – μας ,τότε τι νόημα έχουνε τα αρχαία πνευματικά συγγράμματα ?
Πως θα αφυπνισθεί το υποκειμενικό πνευματικό αθάνατο υπόβαθρο του ανθρώπου ,από μόνο του ,επειδή υπάρχει μέσα μας ?
Αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερισμό έχουν ως στόχο τον έλεγχο των αισθημάτων – συναισθημάτων ,επιθυμιών .
Αυτό συμβαίνει γιατί η βασική αιτία των περισσότερων προβλημάτων στον πλανήτη είναι το αισθαντικό – αστρικό σώμα!


Διαφωνείς με το σκεπτικό ,να καταργηθεί η προσωπικότητά σου , διότι είναι αυτό που εμπιστεύεσαι .
Είναι η συνειδητότητα στην οποία κινείσαι ,ενεργείς και διαμορφώνεις απόψεις .
Νομίζεις ότι δίχως προσωπικότητα ,δεν είναι εφικτή η ύπαρξη ,αυτή η άποψή σου υπερισχύει .
Διαφωνώ .
Σέβομαι όμως την άποψή σου .
Εσωτερικά και εξωτερικά θέματα , δεν είναι το ίδιο πράγμα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 12:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αν όλα βρίσκονται μέσα του – μας ,τότε τι νόημα έχουνε τα αρχαία πνευματικά συγγράμματα ? [ δεν ξέρω σε ποια ακριβώς συγγράμματα αναφέρεσαι αλλά τα συγράμματα - γενικώς τα συγγράμματα - έχουν το νόημα που τους δίνει ο αναγνώστης τους ]

Πως θα αφυπνισθεί το υποκειμενικό πνευματικό αθάνατο υπόβαθρο του ανθρώπου ,από μόνο του ,επειδή υπάρχει μέσα μας ? [ Δεν ξέρω πως. Ξέρω μόνο ότι υπάρχει. ]



Edited by - zip on 07/12/2009 12:34:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 12:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερισμό έχουν ως στόχο τον έλεγχο των αισθημάτων – συναισθημάτων ,επιθυμιών .


Γι' αυτό κάνουν και θα κάνουν πάντα λάθος. Γιατί έχουν ως στόχο τον ... έλεγχο. Το τσουνάμι είναι τσουνάμι, δεν μπορείς να το ελέγξεις. Μπορείς όμως να το γνωρίσεις. Αφού το φας στην μάπα ...

Το έχω ξαναπεί : Σκοπός μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο έλεγχος των συναισθημάτων μας ή των επιθυμιών μας. Δεν είναι κανενός είδους έλεγχος. Γιατί να τα ελέγξουμε ; Τι μας έκαναν τα συναισθήματά μας και θέλουμε να τα ελέγξουμε ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο σκοπός μας αυτός. Σκοπός μας είναι η γνωριμία μας μαζί τους. Να τα γνωρίσουμε, όχι να τα ελέγξουμε. Ελέγχεις κάτι όταν είσαι δυνατότερος από αυτό. Κανένας άνθρωπος δεν είναι δυνατότερος από την Αγάπη. Και κανένας δεν είναι δυνατότερος από το Μίσος.

Edited by - zip on 07/12/2009 12:32:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 12:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

[Διαφωνείς με το σκεπτικό ,να καταργηθεί η προσωπικότητά σου , διότι είναι αυτό που εμπιστεύεσαι . [ Δεν είναι αυτό σκεπτικό, είναι αυταπάτη και ονειροπώληση. Δεν γίνεται να καταργηθεί η προσωπικότητα ενός ανθρώπου. Αν καταργηθεί, τότε ποιος θα είναι ; Η σωστή λέξη δεν είναι "κατάργηση", είναι "περιορισμός". Ένας άνθρωπος δεν μπορεί να καταργήσει την προσωπικότητά του, να την εκμηδενίσει, να την δολοφονήσει, να την στείλει στον τάφο. Μπορεί όμως να την περιορίσει, να της δώσει ακριβώς τον χώρο που πρέπει να έχει μέσα του, να την κάνει γείτονα με την ουσία του. Προσωπικότητα και ουσία πρέπει να γειτονεύουν. ]
Είναι η συνειδητότητα στην οποία κινείσαι ,ενεργείς και διαμορφώνεις απόψεις .
Νομίζεις ότι δίχως προσωπικότητα ,δεν είναι εφικτή η ύπαρξη ,αυτή η άποψή σου υπερισχύει . [ Φυσικά δεν είναι. Η Ύπαρξη έχει μέσα της και την προσωπικότητά της και την ουσία της. Με ένα μόνο από το δύο, δεν είναι Ύπαρξη. ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 12:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Αυτοί που ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερισμό έχουν ως στόχο τον έλεγχο των αισθημάτων – συναισθημάτων ,επιθυμιών .


Γι' αυτό κάνουν και θα κάνουν πάντα λάθος. Γιατί έχουν ως στόχο τον ... έλεγχο. Το τσουνάμι είναι τσουνάμι, δεν μπορείς να το ελέγξεις. Μπορείς όμως να το γνωρίσεις. Αφού το φας στην μάπα ...

Το έχω ξαναπεί : Σκοπός μας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο έλεγχος των συναισθημάτων μας ή των επιθυμιών μας. Δεν είναι κανενός είδους έλεγχος. Γιατί να τα ελέγξουμε ; Τι μας έκαναν τα συναισθήματά μας και θέλουμε να τα ελέγξουμε ; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο σκοπός μας αυτός. Σκοπός μας είναι η γνωριμία μας μαζί τους. Να τα γνωρίσουμε, όχι να τα ελέγξουμε. Ελέγχεις κάτι όταν είσαι δυνατότερος από αυτό. Κανένας άνθρωπος δεν είναι δυνατότερος από την Αγάπη. Και κανένας δεν είναι δυνατότερος από το Μίσος.

Edited by - zip on 07/12/2009 12:32:04



Είναι δυνατόν να μην υπάρχει ανάγκη του ελέγχου των συναισθημάτων μας ?
Να μην μπορείς να την διαισθανθείς ?
Τα προβλήματα του πλανήτη μας , (τσουνάμι , φαινόμενο του θερμοκηπίου , μόλυνση του περιβάλλοντος ) δημιουργούνται και διαιωνίζονται από ασυνείδητους ανθρώπους .

Το πρώτο πράγμα που μαθαίνουνε τα άτομα που ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερισμό ,είναι η έμπρακτη και χωρίς ανταλλάγματα ανιδιοτελής υπηρεσία των συνανθρώπων τους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:18:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου φίλε,

Αν αγαπάς, αγαπάς. Γιατί χρειάζεται να το ελέγξεις αυτό ; Αν πονάς, πονάς. Γιατί να χρειάζεται έλεγχο ο πόνος ή η αγάπη που αισθάνεται ένας άνθρωπος ; Δεν είναι έλεγχος που χρειάζονται τα συναισθήματά μας. Είναι γνωριμία. Να τα γνωρίσουμε πρέπει, όχι να τα ελέγξουμε.

Ξέρεις πόσα συναισθήματα - εκτός από αυτά που συζητάμε, εκτός από αυτά που γνωρίζουμε - βρίσκονται μέσα σου ; Άπειρα. Και το κάθε ένα είναι και διαφορετικό. Γράψε ένα βράδυ πριν κοιμηθείς, τι αισθάνθηκες κατά την διάρκεια της μέρας. Φτιάξε ένα "ημερολόγιο συναισθημάτων". Θα δεις - αν είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου - πως κάθε μέρα, αισθάνεσαι κάτι διαφορετικό από την προηγούμενη. Μπορεί να μοιάζει το ίδιο, αλλά κάτι το διαφοροποιεί, κάτι το κάνει μοναδικό όπως μοναδική είναι η μέρα που ζεις, η στιγμή που ζεις. Συνεπώς, ΤΙ να ελέγξεις ; Δεν μπορείς να ελέγξεις κάτι που δεν το γνωρίζεις. Αυτό που χρειάζεται λοιπόν είναι η γνωριμία μας με τα συναισθήματά μας, όχι ο έλεγχος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:21:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega :
Νομίζεις ότι δίχως προσωπικότητα ,δεν είναι εφικτή η ύπαρξη ,αυτή η άποψή σου υπερισχύει . zip :[ Φυσικά δεν είναι. Η Ύπαρξη έχει μέσα της και την προσωπικότητά της και την ουσία της. Με ένα μόνο από το δύο, δεν είναι Ύπαρξη. ]

alfa-omega :
Διαφωνούμε .
Υπάρχουνε οντότητες , που δεν έχουνε διόλου προσωπικότητα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Το πρώτο πράγμα που μαθαίνουνε τα άτομα που ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερισμό ,είναι η έμπρακτη και χωρίς ανταλλάγματα ανιδιοτελής υπηρεσία των συνανθρώπων τους.


Ποιος σου το είπε αυτό ; Δεν είναι αυτό το πρώτο πράγμα φίλε alfa-omega. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνουνε είναι ο εαυτός τους. Έπειτα έρχονται όλα τ' άλλα.

Να σε ρωτήσω κάτι : Εσύ προσφέρεις υπηρεσία στους συνανθρώπους σου χωρίς ανταλλάγματα ; Και αν ναι, ποια είναι αυτή η υπηρεσία που προσφέρεις ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Υπάρχουνε οντότητες , που δεν έχουνε διόλου προσωπικότητα .


Ποιες είναι αυτές ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλέ μου φίλε,

Αν αγαπάς, αγαπάς. Γιατί χρειάζεται να το ελέγξεις αυτό ; Αν πονάς, πονάς. Γιατί να χρειάζεται έλεγχο ο πόνος ή η αγάπη που αισθάνεται ένας άνθρωπος ; Δεν είναι έλεγχος που χρειάζονται τα συναισθήματά μας. Είναι γνωριμία. Να τα γνωρίσουμε πρέπει, όχι να τα ελέγξουμε.

Ξέρεις πόσα συναισθήματα - εκτός από αυτά που συζητάμε, εκτός από αυτά που γνωρίζουμε - βρίσκονται μέσα σου ; Άπειρα. Και το κάθε ένα είναι και διαφορετικό. Γράψε ένα βράδυ πριν κοιμηθείς, τι αισθάνθηκες κατά την διάρκεια της μέρας. Φτιάξε ένα "ημερολόγιο συναισθημάτων". Θα δεις - αν είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου - πως κάθε μέρα, αισθάνεσαι κάτι διαφορετικό από την προηγούμενη. Μπορεί να μοιάζει το ίδιο, αλλά κάτι το διαφοροποιεί, κάτι το κάνει μοναδικό όπως μοναδική είναι η μέρα που ζεις, η στιγμή που ζεις. Συνεπώς, ΤΙ να ελέγξεις ; Δεν μπορείς να ελέγξεις κάτι που δεν το γνωρίζεις. Αυτό που χρειάζεται λοιπόν είναι η γνωριμία μας με τα συναισθήματά μας, όχι ο έλεγχος.



Κάθε συναίσθημα καταλήγει στην χαρά η την λύπη.

Το άτομο που δεν έχει ανάγκη να συναισθάνεται, έχει ξεπεράσει την ανάγκη των αισθημάτων, συναισθημάτων, επιθυμιών .
Είναι μία οντότητα ,δίχως προσωπικές φιλοδοξίες ,ιδιοτέλειες ,συμφέροντα που εξυπηρετούνε την προσωπικότητα του .
Δεν επιθυμεί πλέον τίποτα για τον ξεχωριστό εαυτό του ,την προσωπικότητα .
Απέχω βέβαια ,από αυτό το σημείο εξέλιξης της προσωπικότητας που διαμορφώνω .
Το δέχομαι ως αναγκαία εξέλιξη για κάθε προσωπικότητα .
Θα συμφωνήσω όμως στο σημείο, ότι αν δεν πάθει η προσωπικότητα (δεν φάει το τσουνάμι στην μάπα ) δεν θα μάθει, διότι δεν έχει μονάχα μία ζωή μπροστά της αλλά περισσότερες .
Αναφέρομαι στην ψυχή και την εξέλιξη της κάθε προσωπικότητας προς αυτήν, ως κάτι φυσιολογικό και δέχομαι την αναγκαιότητα , διότι οι εμπειρίες μου ,τα προσωπικά βιώματα , αυτά μου δείξανε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:42:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Κάθε συναίσθημα καταλήγει στην χαρά η την λύπη.


Βαριά κουβέντα είπες ... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Υπάρχουνε οντότητες , που δεν έχουνε διόλου προσωπικότητα .


zip :
Ποιες είναι αυτές ;


alfaomega :
Αυτές που απελευθερώθηκαν από τις μορφές ,τις επιθυμίες ,τα αισθήματα .
Ποιο πάνω από αυτές υπάρχουνε περισσότερο εξελιγμένες οντότητες …..,
Η ανθρώπινη διάνοια ,φτάνει μέχρι εκείνο το σημείο, εκείνης της οντότητας περί της οποίας τίποτε συγκεκριμένο δεν μπορεί να ειπωθεί .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Το άτομο που δεν έχει ανάγκη να συναισθάνεται, έχει ξεπεράσει την ανάγκη των αισθημάτων, συναισθημάτων, επιθυμιών .


alfa-omega,

δεν υπάρχει φίλε μου καμιά απολύτως ανάγκη να αισθάνεσαι. Η Ύπαρξη αισθάνεται, γιατί χωρίς την αίσθηση δεν θα ήταν Ύπαρξη. Αισθάνεσαι, όχι γιατί έχεις ανάγκη να αισθανθείς, αλλά γιατί η ουσία σου δεν θα μπορούσε να υπάρξει διαφορετικά. Το αίσθημα, το συναίσθημα είναι βασική προυπόθεση ζωής, ύπαρξης.

Η επιθυμία είναι άλλο πράγμα από το συναίσθημα. Το συναίσθημα είναι - πως να στο πω ; - το αλάτι που νοστημεύει το φαγητό, ο λόγος της καρδιάς, το "αχ" στην αρχή των τραγουδιών [ ακ. http://www.youtube.com/watch?v=c3p0elGpTK8 & http://www.youtube.com/watch?v=DxNCDx00mTg].

Λέει : Είναι κάτι στιγμές / σα μικρές πινελιές / ζωγραφιάς που δεν έχει τελειώσει / λείπουν λίγα ακριβά / των χρωμάτων νερά / για να δώσουν του τόπου τη γνώση." Αυτό λοιπόν που δίνει "του τόπου την γνώση", αυτό το ΠΟΥ που έλεγα πιο πάνω, είναι το αίσθημα, το συναίσθημα. Πως είναι δυνατόν να το ξεπεράσεις ; Πρέπει να το νιώσεις, πρέπει να το αφήσεις να τρέξει ελεύθερο μέσα σου. Αλλιώς ο πίνακάς σου δεν είναι τελειωμένος. Αυτό το συναίσθημα θα έρθει να ολοκληρώσει την γνώση σου, να ολοκληρώσει την ζωγραφιά σου.

Edited by - zip on 07/12/2009 14:05:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:56:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτές που απελευθερώθηκαν από τις μορφές ,τις επιθυμίες ,τα αισθήματα .
Ποιο πάνω από αυτές υπάρχουνε περισσότερο εξελιγμένες οντότητες …..,
Η ανθρώπινη διάνοια ,φτάνει μέχρι εκείνο το σημείο, εκείνης της οντότητας περί της οποίας τίποτε συγκεκριμένο δεν μπορεί να ειπωθεί .


Μα ήδη ... λέγοντας όλα αυτά, τους έχεις δώσει εσύ προσωπικότητα. Τους έδωσες χαρακτηριστικά. Λέγοντας "Αυτές που απελευθερώθηκαν από τις μορφές ,τις επιθυμίες ,τα αισθήματα", τους έδωσες μια προσωπικότητα, έναν χαρακτήρα, μια ιδιότητα. Δεν το βλέπεις αυτό ; Αν μια οντότητα, όπως λες, δεν έχει προσωπικότητα, τότε με το που αρχίζεις να την περιγράφεις, να την εξηγείς ή να την εμηνεύεις, της αποδίδεις εσύ προσωπικότητα. Καταλαβαίνεις ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 13:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Το πρώτο πράγμα που μαθαίνουνε τα άτομα που ασχολούνται σοβαρά με τον εσωτερισμό ,είναι η έμπρακτη και χωρίς ανταλλάγματα ανιδιοτελής υπηρεσία των συνανθρώπων τους.


Ποιος σου το είπε αυτό ; Δεν είναι αυτό το πρώτο πράγμα φίλε alfa-omega. Το πρώτο πράγμα που μαθαίνουνε είναι ο εαυτός τους. Έπειτα έρχονται όλα τ' άλλα.

Να σε ρωτήσω κάτι : Εσύ προσφέρεις υπηρεσία στους συνανθρώπους σου χωρίς ανταλλάγματα ; Και αν ναι, ποια είναι αυτή η υπηρεσία που προσφέρεις ;



Αυτή είναι η προσπάθειά μου σε αυτήν την ενσάρκωση.
Σε αυτήν προσπαθώ καθημερινά να επικεντρώνομαι .
Η ανιδιοτελής προσφορά μου είναι μικρή και ανάξια λόγου .
Προσπαθώ όμως ,διότι κατάλαβα ότι αυτό είναι το νόημα .
Ποιο ;
Μα τι άλλο η είσοδός μου ,σε έναν κόσμο ανιδιοτελή ,ο οποίος αυτός κόσμος ,υφίσταται πέρα από τις 3 διαστάσεις .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 14:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτή είναι η προσπάθειά μου σε αυτήν την ενσάρκωση.
Σε αυτήν προσπαθώ καθημερινά να επικεντρώνομαι .
Η ανιδιοτελής προσφορά μου είναι μικρή και ανάξια λόγου .
Προσπαθώ όμως ,διότι κατάλαβα ότι αυτό είναι το νόημα .
Ποιο ;
Μα τι άλλο η είσοδός μου ,σε έναν κόσμο ανιδιοτελή ,ο οποίος αυτός κόσμος ,υφίσταται πέρα από τις 3 διαστάσεις .


Ματαιοπονείς - για μένα, κατά την γνώμη μου. Αν όμως είναι αυτό το νόημα για σένα, ok. Αν αισθάνεσαι εσύ καλά με αυτό, ok. Συνέχισε να προσπαθείς. Αυτό έχει αξία.


Edited by - zip on 07/12/2009 14:17:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 14:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Αυτές που απελευθερώθηκαν από τις μορφές ,τις επιθυμίες ,τα αισθήματα .
Ποιο πάνω από αυτές υπάρχουνε περισσότερο εξελιγμένες οντότητες …..,
Η ανθρώπινη διάνοια ,φτάνει μέχρι εκείνο το σημείο, εκείνης της οντότητας περί της οποίας τίποτε συγκεκριμένο δεν μπορεί να ειπωθεί .


Μα ήδη ... λέγοντας όλα αυτά, τους έχεις δώσει εσύ προσωπικότητα. Τους έδωσες χαρακτηριστικά. Λέγοντας "Αυτές που απελευθερώθηκαν από τις μορφές ,τις επιθυμίες ,τα αισθήματα", τους έδωσες μια προσωπικότητα, έναν χαρακτήρα, μια ιδιότητα. Δεν το βλέπεις αυτό ; Αν μια οντότητα, όπως λες, δεν έχει προσωπικότητα, τότε με το που αρχίζεις να την περιγράφεις, να την εξηγείς ή να την εμηνεύεις, της αποδίδεις εσύ προσωπικότητα. Καταλαβαίνεις ;



Αυτά φίλε μου δόθηκαν ως πληροφορίες , από οντότητες που διδάσκουνε προσωπικότητες .
Στο σύμπαν οποιαδήποτε πληροφορία είναι μία ,ενιαία ,αδιάσπαστη, όμως η προσωπικότητα που δεν έχει συγχωνευτεί με την ψυχή της την διαφοροποιεί ,διότι δεν έχει ενσωματώσει την βασική ιδιότητα της ψυχής (θα την ξαναγράψω ) που είναι η ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ.


Ναι φίλε μου βλέπεις την προσωπικότητα και την ψυχή ,ως διαφοροποιημένες ,διότι νομίζω ότι δεν έχεις συλλάβει ακόμη το νόημα της υπάρξεως της ψυχής .
Ασχολείσαι ακόμη με την προσωπικότητά .
Διανύεις την εξωτερική πραγματικότητα ακόμη.
Μπορείς να φαντασθείς την ψυχή, ως αθάνατη έννοια , αλλά δεν μπορείς να ταυτισθείς ,να ευθυγραμισθείς μαζί της .
Σου λείπουνε πιστεύω προσωπικά βιώματα .
Προσωπικές βιωματικές εμπειρίες .
Υπάρχει φυσικά η πιθανότητα ,να πέφτω έξω με αυτήν την εκτίμησή μου .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 14:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Πηγαίνετε οπού θέλετε όπως θέλετε. Κοιτάτε οπού θέλετε όπως θέλετε. Ψάξτε ψηλαφήστε ..αλλά πάντα με επίγνωση! Αυτός είναι ο σωστός προσανατολισμός!!


Ναι, "Πηγαίνετε όπου θέλετε όπως θέλετε. Κοιτάτε όπου θέλετε όπως θέλετε." αλλά πηγαίνετε ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΩ, ΔΕΙΤΕ ΟΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΩ. Αυτό μας λέει ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ. Και δεν το καταλαβαίνει ο ανόητος πως κοροϊδεύει τον εαυτό του! Δεν το καταλαβαίνει πως λέει ψέμματα στον ίδιο του τον εαυτό! "Πήγαινε όπου θες, αλλά πήγαινε εκεί που σου λέω εγώ", "Φάε ότι θες, αλλά φάε αυτό που θα σου πω εγώ".

Με την γυναίκα μου μοιάζει : - Ρε γυναίκα, δεν ξέρω τι να φάω ... - Φάε ότι θες αλλά φάε αυτό! - Μα ... μισό λεπτό, μου είπες να φάω ότι θέλω! - Ναι, ότι θες, ότι θες εσύ ρε παιδί μου αλλά φάε αυτό! Απίστευτη ηλιθιότητα! Γλυκιά ηλιθιότητα αλλά ... ηλιθιότητα. Χίλιες φορές της έχω πει : "Όταν λες στον άλλον να κάνει αυτό που εκείνος θέλει, ε, άφησέ τον άνθρωπο να το κάνει. Άφησέ τον ελεύθερο γαμώτο να το κάνει! Αλλιώς δεν έχει νόημα αυτό που του λες! " Αλλά ... τι να πει κανείς ; Γυναίκες ... !!!!

Edited by - zip on 07/12/2009 14:44:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 14:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αυτά φίλε μου δόθηκαν ως πληροφορίες , από οντότητες που διδάσκουνε προσωπικότητες .


Δώσε σ' αυτές τις οντότητες τους θερμούς μου χαιρετισμούς ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 14:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Υπάρχει φυσικά η πιθανότητα ,να πέφτω έξω με αυτήν την εκτίμησή μου .


Πέφτεις ... αλλά δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι : το αποδέχεσαι εσύ ότι πέφτεις ; [ εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα ]

Edited by - zip on 07/12/2009 14:38:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 15:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
«Ο αρχάριος δεν γνωρίζει ποιος είναι ο κανονικός τρόπος για να κρατάει το σπαθί ούτε κατέχει άλλες γνώσεις σχετικά με την πολεμική τέχνη. Έτσι ο νους του δεν κολλάει ποτέ. Αν δεχτεί επίθεση, αμύνεται ενστικτωδώς, χωρίς υπολογισμούς.

Καθώς όμως μελετάει τις διάφορες τεχνικές σχετικά με την στάση του σώματος, το κράτημα του σπαθιού, την απόκτηση κατάλληλου πλαισίου λειτουργίας του νου και όλες τις άλλες, ο νους του κολλάει κάποιες στιγμές και, χωρίς να το περιμένει, καθυστερεί στην αντίδρασή του, όταν δέχεται επίθεση.

Καθώς οι μέρες, οι μήνες και τα χρόνια περνούν μέσα σε σκληρή άσκηση, αποκτά την ικανότητα να παίρνει την σωστή στάση του σώματος, να κρατάει το σπαθί με τον σωστό τρόπο και να εκτελεί σωστά τις διάφορες τεχνικές χωρίς να χρειάζεται σκέψη. Τότε ο νους του μοιάζει με το νου του αρχάριου, που δεν γνωρίζει τίποτε από την πολεμική τέχνη.»


pyramid, εξαιρετικό και εξαιρετική η επιλογή του αποσπάσματος. Ταμάμ για την περίπτωση. Αααα ... τσίααα!

[ Παρεπιπτόντως, η γνώση πολεμικών τεχνών είναι άριστος τρόπος να πλησιάσει κανείς τον πραγματικό Εσωτερισμό. Άμα γουστάρεις τέτοια βιβλία ... σου προτείνω και αυτό http://www.kastaniotis.com/book/960-03-0809-8 Το 'χω διαβάσει ... τα σπάει !]

Edited by - zip on 07/12/2009 15:19:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 15:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Υπάρχει φυσικά η πιθανότητα ,να πέφτω έξω με αυτήν την εκτίμησή μου .


Πέφτεις ... αλλά δεν έχει σημασία. Το θέμα είναι : το αποδέχεσαι εσύ ότι πέφτεις ; [ εδώ σε θέλω κάβουρα που περπατάς στα κάρβουνα ]

Edited by - zip on 07/12/2009 14:38:39



Μπορώ να το αποδεχθώ .
Δεν έχω όμως λόγους να το κάνω.
Σου λείπουνε βιωματικές εμπειρίες ,τις οποίες υποτίθεται έπρεπε να δημοσιεύσουνε ,όλοι όσοι θέλουνε να συμμετέχουνε στο θέμα αυτό πρακτικά και όχι θεωρητικά .

Θέλεις να περιμένω μέχρι να βιώσεις κάποια –κάποιες ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1328125
Maintained by Digital Alchemy