ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 15:26:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Μπορώ να το αποδεχθώ .
Δεν έχω όμως λόγους να το κάνω.


Αυτό θα έλειπε ... να είχες και λόγους ... δεν μπορείς να έχεις κάτι που δεν σου δόθηκε. Μονάχα αυτά που σου δίνουν έχεις. Τώρα ... το ΤΙ σου δίνουν είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 15:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, επειδή λες "Σου λείπουνε βιωματικές εμπειρίες, τις οποίες υποτίθεται έπρεπε να δημοσιεύσουνε ,όλοι όσοι θέλουνε να συμμετέχουνε στο θέμα αυτό πρακτικά και όχι θεωρητικά", πως ξέρεις πως αυτοί που δεν δημοσιεύουνε τις εμπειρίες τους, δεν έχουν κιόλας εμπειρίες ; Επειδή δεν τις δημοσιεύουνε ; Εκπληκτική συλλογιστική ... σου δόθηκε κι αυτή από τις ' κείνες τις οντότητες ;

pyramid, μπουσίντο λέμε ...

α! alfa-omega, για δημοσίευσε ΕΣΥ την δική σου εμπειρία με τις οντότητες ... με ενδιαφέρει! Ειδικά εκείνο το μέρος που λες ότι "σου δόθηκαν". Θέλω να ξέρω με τι τρόπο σου δόθηκαν : γραπτώς, προφορικώς, με mail, ταχυδρομικώς, με fax, καταλαβαίνεις, έχω αγωνία ...

Edited by - zip on 07/12/2009 15:38:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 16:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omegaΠως θα αφυπνισθεί το υποκειμενικό πνευματικό αθάνατο υπόβαθρο του ανθρώπου ,από μόνο του ,επειδή υπάρχει μέσα μας ?
ZIP [ Δεν ξέρω πως. Ξέρω μόνο ότι υπάρχει. ]

Αυτή είναι και η βασική μας διάφορα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 16:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, "Πηγαίνετε όπου θέλετε όπως θέλετε. Κοιτάτε όπου θέλετε όπως θέλετε." αλλά πηγαίνετε ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΩ, ΔΕΙΤΕ ΟΠΟΥ ΣΑΣ ΛΕΩ ΕΓΩ. Αυτό μας λέει ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ. Και δεν το καταλαβαίνει ο ανόητος πως κοροϊδεύει τον εαυτό του! Δεν το καταλαβαίνει πως λέει ψέμματα στον ίδιο του τον εαυτό! "Πήγαινε όπου θες, αλλά πήγαινε εκεί που σου λέω εγώ", "Φάε ότι θες, αλλά φάε αυτό που θα σου πω εγώ".

Επίσης φίλε zip λόγω διαφοράς στην εμπειρία λέω… ότι κάνεις κάνε το με επίγνωση, επειδή ξέρω ότι αυτό είναι το κλειδί. Μέσα από αυτό αφυπνίζετε η συνείδηση και όχι η έννοια για το τι είναι η συνείδηση.

Μην αλλάζεις τα νοήματα πάλι.. δεν είπα άναψε το φως και αυτό είναι όλο!! Είπα να ζει κάποιος συνειδητά ..με επίγνωση.

quote:
Αλήθεια, επειδή λες "Σου λείπουνε βιωματικές εμπειρίες, τις οποίες υποτίθεται έπρεπε να δημοσιεύσουνε ,όλοι όσοι θέλουνε να συμμετέχουνε στο θέμα αυτό πρακτικά και όχι θεωρητικά", πως ξέρεις πως αυτοί που δεν δημοσιεύουνε τις εμπειρίες τους, δεν έχουν κιόλας εμπειρίες ; Επειδή δεν τις δημοσιεύουνε ; Εκπληκτική συλλογιστική ... σου δόθηκε κι αυτή από τις ' κείνες τις οντότητες ;

Εσυ το ειπες μονος σου ότι δεν έχεις εμπειρία

quote:
ZIP [ Δεν ξέρω πως. Ξέρω μόνο ότι υπάρχει. ]

Αν είχες εμπειρία θα ήξερες και το πώς.. και όχι το ότι ξέρω ότι υπάρχει. Κάποιος μπορεί να πει «έχω σώμα, δεν ξέρω πώς το έχω ,αλλά έχω» κάποιος που έχει ψάξει φίλε zip ξέρει και το πώς!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/12/2009 17:46:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 17:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...

Η Πραγματικότητα είναι πέρα από την αναζήτηση και πέρα από την διαδικασία,
Πέρα από την διαμάχη και τον διαχωρισμό,
Πέρα από την προσπάθεια και την εξέλιξη...

Η Πραγματικότητα τα περιλαμβάνει όλα και δεν αρνείται τίποτα,
Η Πραγματικότητα είναι παντού και δεν πηγαίνει πουθενά,
Η Πραγματικότητα είναι απλή και γι’ αυτό αιριάζει με όλα...

Η Πραγματικότητα είναι χωρίς νοημοσύνη,
κι είναι σαν τον χαζό που όταν πεινάει τρώει, όταν νυστάζει κοιμάται,
όταν του μιλάνε απαντάει, κι όταν δεν του μιλάνε μένει ήσυχος...

Η Πραγματικότητα είναι Απροσμέτρητη και δεν χωράει πουθενά,
Όταν κάποιος λέει η Πραγματικότητα είναι έτσι, δεν ξέρει τίποτα,
’Όταν κάποιος λέει πρέπει να νοιώθει έτσι, δεν ξέρει τίποτα,
Όταν κάποιος λέει πρέπει να κάνει έτσι, δεν ξέρει τίποτα...

Η Πραγματικότητα είναι Ελεύθερη, όταν θέλει περπατά κι όταν θέλει χορεύει,
Είναι πέρα από το καλό και το κακό, συμπαθεί το καλό αλλά δεν αρνείται το κακό, το μεταμορφώνει,
Η Πραγματικότητα είναι απρόβλεπτη, την ζητάς εδώ κι είναι εκεί, την ζητάς εκεί κι είναι εδώ, Ποιός νοιάζεται;

Η Πραγματικότητα δεν σκέφτεται τον εαυτό της,
Όταν κάνει ζέστη ζεστένεται, όταν κάνει κρύο κρυώνει,
Όταν διψάει, δέχεται με ευχαρίστηση ένα ποτήρι νερό...

Η Πραγματικότητα δεν έρχεται από πουθενά, δεν πάει πουθενά,
Περιπλανιέται χωρίς σκοπό γιατί έχει πραγματοποιήσει όλους τους σκοπούς,
Σηκώνει το βάρος χωρίς να βαρυγκωμά
Και χαμογελάει σε όσους της χαμογελούν...

Αυτή είναι η Πραγματικότητα, κι άλλα πολλά, αμέτρητα,
Είναι Ανεξάντλητη σαν το Είναι,
Είναι αληθινή, σαν το Είναι,
Είναι ζωντανή σαν το Είναι...

Όσοι διαβάζουν και καταλαβαίνουν είναι μακάριοι... αλλά είναι πιό μακάριοι όσοι καταλαβαίνουν και δεν διαβάζουν... τούτες τις ανοησίες...

Ο Θεός μαζί σας

Edited by - wholemind on 07/12/2009 17:57:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 19:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλό!! Να είσαι καλά με έκανες και γέλασα με το τελευταίο που έγραψες.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 20:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι ίσως η εργασία για τον θάνατο των εγώ είναι εσφαλμένη.

zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν...Σωστά, όπως το λες. Δεν εργαζόμαστε για να θανατώσουμε τα εγώ μας αλλά για να τα γνωρίσουμε και να τα συμφιλιώσουμε μεταξύ τους. Αν τα σκοτώσουμε, αν τα θανατώσουμε, τότε δεν διαφέρουμε από έναν κοινό δολοφόνο, έναν κοινό εγκληματία.



Τα εγώ είναι ψυχολογικά επιπρόσθετα. Ένα μωρό όταν γεννιέται δεν έχει λαγνεία ή περηφάνια.. δεν φαίνεται να γεννήθηκε με κάτι τέτοιο. Ούτε και προσωπικότητα έχει επειδή δεν έχει διαμορφωθεί ακόμα από όλους τους παράγοντες που την διαμορφώνουν.

Έτσι το μωρό είναι αγνό, αυθόρμητο, στο παρών χωρίς νοητικούς συλλογισμούς.
Μέσα από αυτήν την αυθόρμητη κατάσταση υπάρχει η παρουσία της ουσίας η οποία φεγγοβολά με αγνότητα από τα μάτια ενός μωρού!

Τα εγώ εμφανίζονται αργότερα και επισκιάζουν αυτή την ουσία μέχρι που στο τέλος εκφραζωντε τα εγώ και η προσωπικότητα σαν αυτό που είμαστε. Αυτό το σαν «αυτό που είμαστε» δεν είναι παρά μια ψευδής κατάσταση του εαυτού μας, η οποία είναι φτιαγμένη από τις νοητικές εντυπώσεις που έχουμε για το ποιοι είμαστε και από ένα συνονθύλευμα μιμητικών τάσεων αλλά και γεννητικών πληροφοριών.

Αυτή η ταύτιση με τα εγώ και την προσωπικότητα επισκιάζουν την συνείδηση με αποτέλεσμα να εκλαμβάνουμε ως εαυτόν αυτό που δεν είμαστε!!

ΚΑΠΟΙΟΣ «ΓΝΩΡΙΖΕΙ» ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ «ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ» ΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.

Για να φέρω ένα παράδειγμα. Φανταστείτε ότι η συνείδηση είναι σαν να κοιτά μια οθόνη σινεμα.. ένα πανί. Πάνω σε αυτό το πανί εμφανίζονται τα καλά και τα άσχημα.

Είτε συμφιλιώνονται είτε αποφεύγονται τα καλά και τα άσχημα, είναι όλα μια προβολή επάνω σε ένα πανί.

Η συνείδηση που δεν γνωρίζει την παρουσία της ή τον εαυτό της, ταυτίζετε με αυτό που δεν είναι. Παίζει η ταινία ..η συνείδηση συμμετέχει σαν να είναι αυτή στην οποία συμβαίνουν όλα αυτά.

Σταματά η ταινία ..τότε ταυτίζετε με την απουσία της ταινίας σαν να είναι κάτι που συμβαίνει σε αυτήν.

Αυτός που υπερβαίνει την ταύτιση με το πανί εμμένει στην καθαυτή κατάσταση της ουσίας του χωρίς κάποια ταύτιση με κάτι που δεν είναι.

Για κάποιον που μπορεί να εμμένει συνεχώς παρών σε αυτή την κατάσταση τότε το πανί δεν είναι παρά ένα κοσμικό θέατρο.. μια πλάν.. (σαμσαρα) Μπορεί να συμμετέχει σε αυτήν.. αλλά απουσιάζει η ταύτιση με αυτήν.

Ο θάνατος που λέω των εγώ που με ύφος ραδιούργο και ποταπό ονομάζεις σαν εγκληματικό.. φιλε zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν.. είναι η αποταυτιση από αυτό το πανί.

Αυτός είναι ο θάνατος και η εξάλειψη. Για να γίνω πιο σαφής, κάποιος που θανατώνει τα εγώ δηλ αποταυτιζεται από τα εγώ… αυτά απόσυντηνθωνται σαν ψυχολογική ενεργεία και συγχωνεύονται μέσα στην απειροτητα του ΕΙΝΑΙ. Κατά αυτό τον τρόπο δεν μπορούν να εμφανιστούν ξανά….

quote:
α)zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν..Η κατάσταση της "φώτισης" δεν σου επιτρέπει να αποβάλλεις τα ελαττώματά σου, σου επιτρέπει όμως να τα δεις, να τα γνωρίσεις ώστε να τα αποφεύγεις.

β)zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν....Σωστά, όπως το λες. Δεν εργαζόμαστε για να θανατώσουμε τα εγώ μας αλλά για να τα γνωρίσουμε και να τα συμφιλιώσουμε μεταξύ τους. Αν τα σκοτώσουμε, αν τα θανατώσουμε, τότε δεν διαφέρουμε από έναν κοινό δολοφόνο, έναν κοινό εγκληματία.


Αποφάσισε τι λες στον κόσμο.. Τελικά να τα γνωρίσει για να τα αποφεύγει ή να τα γνωρίσει για να τα συμφιλιώσει;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/12/2009 20:28:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 20:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν.

Αποσαφήνισε μας …τελικά όταν κάποιος πεθαίνει ..παπαλα όπως έχεις πει και στο παρελθών; Όλα τελειώνουν;

Υπάρχει η ψυχή η οποία συνεχίζει μετά τον θάνατο;

Υπάρχει μετεμψύχωση και μετενσάρκωση;

Είναι δυνατόν κάποιος να βγει από το σώμα του το φυσικό συνειδητά και ταξιδέψει με αλλά σώματα ή με την ψυχή του σε ανώτερους κόσμους ή όλα αυτά είναι τις φαντασίας μας;

Η νιρβάνα είναι εφικτή ή και αυτή είναι μια διανοητική φαντασία οπού όταν κάποιος πεθαίνει τελειώνει και η φαντασία του;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 07:32:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ,

Εσύ ειδικά, όταν πεθάνεις ... πάπαλα, fin, the end, finito, μετά από μερικές μέρες κανένας δεν θα θυμάται ότι υπήρξες. Η οικογένειά σου, ο στενός σου οικογενειακός σου κύκλος, ίσως, ε, να κρατήσει ζωντανή για λίγο περισσότερο διάστημα την μνήμη σου (οι συγγενείς σου δηλ. τα ανίψια σου ή τα εγγόνια σου). Η υπόλοιπη ανθρωπότητα ... άσε μεγάλε, δεν θα προλαβαίνει να αλλάζει μπεμπυλίνο απ' το χέσιμο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 09:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip μου ευχαριστώ πολύ για το link του βιβλίου, θα το προσθέσω στην λίστα μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 09:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ ενταξει πεθαινουμε κ περναμε στη λησμονια για την κοινωνια...η ψυχη μας ομως?γιατι την υποβιβαζετε τοσο πολυ?πως ειστε τοσο σιγουροι οτι χανομαστε ετσι απλα?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 12:04:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
hunter1

πως ειστε τοσο σιγουροι οτι χανομαστε ετσι απλα?


Χανόμαστε έτσι απλά γιατί έτσι απλά εμφανιστήκαμε. Όπως έρχεται ένας άνθρωπος στην ζωή, έτσι και χάνεται από την ζωή. Όσον αφορά την ψυχή του ... θα σου πω την γνώμη μου στο επόμενο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 12:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν.

Με θυμούνται δεν με θυμούνται.. δεν είναι κάτι που με απασχολεί. Δεν ξοδεύω τα γηινα χρόνια μου με τέτοιες ανησυχίες. Αυτά ανήκουν στην δική σου σφαίρα αγωνιάς και όπως το έθεσες και σε αλλά σου μηνύματα:

quote:
02/12/2009, 14:58:50 zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν …Πρέπει λοιπόν να βρούμε κάτι που να κάνει το "οριστικό" πιο ... οριστικό. Να ισχύει δηλ. και μετά θάνατον. Η αληθινή πραγμάτωση ενός ανθρώπου θα παραμείνει και μετά το θάνατό του, μονάχα αν αυτός ο άνθρωπος πρωτού τινάξει τα πέταλα, έχει αφήσει ένα ίχνος πίσω του. Ένα έργο.

Είτε αυτό είναι λόγος, είτε είναι κάτι πιο ... υλικό. Ποιος αμφισβητεί πως ο Αριστοτέλης π.χ ήταν ένας "φωτισμένος" άνθρωπος ; Αλλά τι να το κάνεις ; Πέθανε! Τι έμεινε όμως "φωτεινό" από αυτόν ; Ο λόγος του. Και με πολλούς "φωτισμένους" ανθρώπους, αυτό το "φως" διατηρήθηκε και διατηρείται ακόμη μέσω των λόγων τους. Σ' αυτήν την περίπτωση, το "οριστικό" είναι πιο οριστικό κι από τον θάνατό τους.

Γι' αυτό η απάντηση είναι ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ. Εξαρτάται τι έργο παραδίδεις, τι δημιουργείς, τι αφήνεις πίσω σου. Αν αυτό το έργο σου προέρχεται από μέσα σου, από ένα φωτεινό δωμάτιό σου, τότε θα διατηρήσει το φως του και αφ' ότου σε ρίξουν σε έναν λάκκο με λάσπη.


ΒΛΕΠΕΙΣ!! Δικές σου ανησυχίες είναι αυτές! ΤΙ ΕΡΓΟ ΘΑ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙΣ!! Το αν συνεχίζει η ψυχή ή όχι το αποφεύγεις. Αυτό που σε ενδιαφερει είναι αν θα σε θυμούνται από αυτά που άφησες

Φίλε zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν.

Αποσαφήνισε μας …τελικά όταν κάποιος πεθαίνει ..παπαλα όπως έχεις πει και στο παρελθών; Όλα τελειώνουν;

Υπάρχει η ψυχή η οποία συνεχίζει μετά τον θάνατο;

Υπάρχει μετεμψύχωση και μετενσάρκωση;

Είναι δυνατόν κάποιος να βγει από το σώμα του το φυσικό συνειδητά και ταξιδέψει με αλλά σώματα ή με την ψυχή του σε ανώτερους κόσμους ή όλα αυτά είναι τις φαντασίας μας;

Η νιρβάνα είναι εφικτή ή και αυτή είναι μια διανοητική φαντασία οπού όταν κάποιος πεθαίνει τελειώνει και η φαντασία του;
Επίσης εξηγησε τα εγώ τι πρέπει να τα κάνει κάποιος Τελικά να τα γνωρίσει για να τα αποφεύγει ή να τα γνωρίσει για να τα συμφιλιώσει; Επειδή έχεις πει και τα δυο.

Και επίσης η συνείδηση είναι πέρα από τον νου ή όχι Και σε ρωτώ επειδή σε ένα σου μήνυσα είπες.

quote:
zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν 03/12/2009, 14:55:36 zip.Εμείς μιλάμε για συνείδηση, αυτός λέει για επίγνωση και για σιωπή του Νου.

Και να ξέρεις ότι όταν λέω την λέξη επίγνωση μιλώ για καποιον που έχει αυτοσυνείδηση!! ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 12:40:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
hunter1

πως ειστε τοσο σιγουροι οτι χανομαστε ετσι απλα?


Χανόμαστε έτσι απλά γιατί έτσι απλά εμφανιστήκαμε. Όπως έρχεται ένας άνθρωπος στην ζωή, έτσι και χάνεται από την ζωή. Όσον αφορά την ψυχή του ... θα σου πω την γνώμη μου στο επόμενο.


κ πως εισαι τοσο σιγουρος οτι ετσι απλα εμφανιστηκαμε?απο χωμα φτιαχτηκαμε κ στο χωμα καταληγουμε σιγουρα ως σωματα αλλα επαναλαμβανω η ψυχη η ανεξερευνητη ψυχη το ειναι μας τοσο απλα να χανεται?αυτο δεν ειναι μονο ο χριστιανισμος αλλα πολλες θρησκειες που το ψαχνουν..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΑΦΥΠΝΙΣΗ

Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ. Η αντίληψη του χωρισμού από την ΜΙΑ
ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ (η εγωική αντίληψη) είναι αυταπάτη.Αλλά κι αν ακόμα
θεωρήσουμε αυτή την αντίληψη πραγματική, η Συνείδηση (η κάθε
συνείδηση) αναφέρεται στο ΟΛΟΝ, Ολοκληρώνεται στο ΟΛΟΝ. Στην
πραγματικότητα, επειδή Είμαστε η ΜΙΑ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, δεν
χρειάζεται να κάνουμε απολύτως τίποτα. Αυτό δεν σημαίνει ότι
παραμένουμε στην κατάσταση που είμαστε (της απορρόφησης) γιατί
ήδη “κάνουμε” κάτι. Είμαστε απορροφημένοι, τροφοδοτούμε την
προσκόλληση. Λόγω κεκτημένης ταχύτητας λοιπόν θα συνεχίσουμε
να τροφοδοτούμε την προσκόλληση στο “αντικείμενο”. Αυτό
ακριβώς πρέπει να σταματήσει, όχι να κάνουμε κάτι, να “ψάξουμε”,
να διαλογιστούμε, ή να κάνουμε κάτι άλλο.
Αυτή η “εγκατάλειψη” της δραστηριότητας είναι ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ
ΔΙΑΛΟΓΙΣΜΟΣ. Στην κατάσταση της “ησυχίας” είμαστε απλά θεατές.
Όταν απορροφιόμαστε στο “αντικείμενο”, παίρνουμε προσωπική
στάση, “συμμετέχουμε”, τότε μπαίνουμε στο ρεύμα. Ακόμα και
τότε όμως, όταν είμαστε στο ρεύμα, αν πορευτούμε με το ρεύμα,
(αφήνοντας τα “πράγματα” να συμβαίνουν), χωρίς να στεκόμαστε
πουθενά, μπορούμε οποιαδήποτε στιγμή να “βγούμε” από το ρεύμα.
Συνήθως όμως η ζωή μας είναι μία σειρά από “σταματήματα”,
πότε στο ένα, πότε στο άλλο. Η δραστηριότητά μας γίνεται ασυνεχής
και συχνά είτε έχουμε εμμονές (στην σκέψη και στην δραστηριότητα)
είτε πέφτουμε σε νοητικούς στροβίλους που μας απορροφούν τελείως.
Γενικά μπαίνουμε σε μία κατάσταση σύγχισης. Όταν σταματήσουμε
να παρασυρόμαστε απο το ρεύμα, πότε εδώ, ποτέ εκεί, όταν βγούμε
από το ρεύμα, όταν σταματήσει όλη η μάταιη δραστηριότητα (και
δεν χρειάζεται πραγματικά να κάνουμε “κάτι”), επανερχόμαστε στην
κατάσταση της ησυχίας, ξαναγινόμαστε θεατές.
Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΜΟΝΟ ΥΠΑΡΧΕΙ. Όλα όσα εμφανίζονται υπάρχουν μέσα
στην ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, δεν υπάρχουν “έξω” από την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ, δεν είναι
δυνατόν να υπάρξουν, ούτε έχουν νόημα. Όλα είναι αντιλήψεις,
η δημιουργία είναι νοητικής υφής. Θεατής και αντικείμενο,
συνιστούν την “πραγματικότητα”. Δεν υπάρχει δημιουργία χωρίς
τον θεατή. “Κοσμική αντικειμενικότητα” είναι ο βαθμός ελέγχου
του αντικειμένου. Γιά την ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ που τα ελέγχει
όλα, όλα είναι αντιλήψεις της. Γιά την περιορισμένη συνείδηση
κοσμικό αντικειμενικό είναι αυτό που δεν ελέγχει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η έκφραση "χους ην και εις χουν απελεύσητω" που σημαίνει δηλ. πως χώμα είμασταν και στο χώμα επιστρέφουμε, συμβολίζει ακριβώς την επιστροφή του άνθρωπου στην αρχική πηγή του ή κατάστασή του (ανεξάρτητα αν λέει "χώμα" - είναι συμβολικό - εσύ θεώρησε μια x κατάσταση). Η ουσία λοιπόν είναι πως αν ήρθαμε έτσι απλά (το "έτσι απλά" είναι μια κατάσταση), πάλι έτσι απλά θα φύγουμε. Αν ήρθες με πόνο, με πόνο θα φύγεις. Αν ήρθες με κλάμα, με κλάμα θα φύγεις. Αν ήρθες με φωνή, με φωνή θα φύγεις. Όπως ερχόμαστε λοιπόν, έτσι και φεύγουμε. Συμβολίζει επίσης το κλείσιμο ενός κύκλου. Γι' αυτό στην γλώσσα μας έχουμε την έκφραση "κύκλος ζωής". Κλείνει λοιπόν ο κύκλος και η ζωή επιστρέφει στην ίδια κατάσταση από την οποία ξεκίνησε, στο ίδιο σημείο. Στον κύκλο, η αρχή του και το τέλος του συμπίπτουν, είναι ΕΝΑ σημείο, δεν είναι δύο ξεχωριστά, είναι ένα. Αν ήσουν χώμα δηλ. χώμα θα γίνεις. Ένα σημείο, το ίδιο, η ίδια κατάσταση. Η ερώτηση είναι : Είσαι όμως μόνο χώμα ; Μόνο σώμα ; Όχι. Είσαι ΚΑΙ κάτι άλλο. Εσύ το λες, εμείς το λέμε "ψυχή". Και το ερώτημα είναι : Πως ξέρεις πως αυτό το κάτι άλλο, λέγεται "ψυχή" ; Θέλω να πω δηλ. γιατί το ονομάζεις "ψυχή" και δεν το ονομάζεις "χυψή" ; Και ακόμη περισσότερο, γιατί το ονομάζεις καν ; Γιατί του δίνεις ένα όνομα, γιατί το κάνεις λέξη ; Άντε, το σώμα είναι κάτι που το βλέπεις, είναι ορατό. Αυτό το κάτι άλλο όμως, δεν το βλέπεις, δεν είναι ορατό. Μα καλά ... γιατί ονομάζεις τα αόρατα ; Γιατί δίνεις ένα όνομα σε κάτι που δεν το βλέπεις ; Πως ξέρεις ότι αυτό που λες, ονομάζεται όπως το ονομάζεις ;

Τώρα, να σε ρωτήσω και κάτι άλλο : Έχεις αυτοκίνητο ; οδηγείς ; ξέρεις τίποτε από μηχανολογικά ;


Edited by - zip on 08/12/2009 13:29:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν.

Απάντα ξεκάθαρα και μην πας να κρυφτείς πίσω από μια ερώτηση. ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΙΑ ΛΕΞΗ ΕΙΝΑΙ.Τι είναι το σώμα πέρα από την λέξη. Και το δέντρο μια λέξη είναι!τι είναι το δέντρο περα απο τι λεξη;

Και αυτό που λες σωμα, δεν εχει εκτος απο την ορτή του πλευρα και μια αορατη;ε;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/12/2009 14:14:07

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/12/2009 14:14:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 13:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ Φίλε wholemind

Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Και αυτό που έλεγα για τον ένα τρόπο είναι γεγονός.. επειδή χωρίς αυτοσυνείδηση ή επίγνωση δεν είναι δυνατόν να υπάρχει μηχανική αποταυτιση!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος έχει ανάγκη να περιγράψει το άγνωστο, το αόρατο. Αυτή η περιγραφή φυσικά μπορεί να γίνει με πολλούς τρόπους. Ο πιο εύκολος είναι να την κάνεις λόγια, λέξεις, σύμβολα δηλ. επικοινωνίας. Η γλώσσα δεν είναι τίποτε άλλο παρά ένας κώδικας που έχουμε οι άνθρωποι, ένας κώδικας επικοινωνίας για να συννενοούμαστε σε πρακτικό επίπεδο, γραπτά ή προφορικά. Γιατί λοιπόν κωδικοποιούμε αυτό το κάτι άλλο που δεν το γνωρίζουμε ; Γιατί έχουμε ανάγκη να το περιγράψουμε. Πως όμως να περιγράψεις κάτι που δεν το γνωρίζεις ; Το φαντάζεσαι. Η φαντασία είναι αυτή που κάνει το αίσθημα λόγο, λέξεις, που το κωδικοποιεί ώστε να γίνει κατανοητό από κάποιον άλλον συνάνθρωπό μας. Και για να ακριβολογώ, ο νους είναι αυτός που το κωδικοποιεί (η φαντασία είναι ιδιότητα του νου, της νόησης).

Ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ εδώ και τόσες σελίδες, εδώ και τόσες απαντήσεις αυτό προσπαθεί ο έρ'μος να κάνει : Προσπαθεί να περιγράψει το άγνωστο, ισχυριζόμενος πως έχει βιώσει το άγνωστο και το άγνωστο δεν του είναι πια άγνωστο αλλά γνωστό. Η Πραγματικότητα είναι πως αυτός ο Γκουρού έχει ανάγκη να περιγράψει το άγνωστο. Και η ανάγκη αυτή του δημιουργείται, ακριβώς επειδή αγνοεί το άγνωστο και φαντάζεται το άγνωστο ως γνωστό. Γι' αυτό λοιπόν, αν ρωτήσεις αυτόν, θα σου απαντήσει - έχει όλες τις απαντήσεις - μονάχα όμως που οι απαντήσεις του βρίσκονται σε ένα φανταστικό επίπεδο. Κι ενώ κατηγορεί ένα σωρό κόσμο πως του απαντάει μέσω του νου του, δεν βλέπει πως ΟΤΙ λέει και ο ίδιος, είναι κι αυτό παράγωγο του δικού του νου και της φαντασίας του νου του.

Επειδή λοιπόν εγώ, δεν θέλω να σου απαντήσω σε τέτοιο επίπεδο hunter1, θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις από αυτοκίνητα κι αν γνωρίζεις τίποτε από μηχανολογικά.

Edited by - zip on 08/12/2009 14:19:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

hunter1 :
οκ ενταξει πεθαινουμε κ περναμε στη λησμονια για την κοινωνια...η ψυχη μας ομως?



Ο εσωτερισμός είναι άδειο κουτί για ένα άτομο…….., πριν φτάσει στην επαλήθευση .
Δεν διαφέρει από τα βιβλία επιστημονικής φαντασίας , που ψυχαγωγούνε και καλλιεργούνε την ανθρώπινη φαντασία .
Μετά την επαλήθευση, δηλαδή την επίγνωση ότι το κουτί δεν είναι άδειο, άλλα περιέχει κάτι μέσα , ξεκινάει η τρελή ,η φανταστική περιπέτεια του ατόμου που ασχολείται με τον εσωτερισμό .

Με ποιους τρόπους μπορεί να επαληθευτεί μία εσωτερική διδασκαλία ?
Π Ρ Ο Σ Ω Π Ι Κ Α Β Ι Ω Μ Α Τ Α.


Αυτά έπρεπε να συζητάμε εδώ σε αυτό το θέμα ,διότι για τον λόγο αυτόν ανοίχτηκε .
Να συζητάμε τι ?

Τα υποκειμενικά βιώματα του κάθε ατόμου ,που έχει την τόλμη και τα ο θάρρος να τα εκθέσει δημόσια .

Στην αρχή έγινε μία υποδειγματική προσπάθεια από τον φίλο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ .
Συμμετείχε εποικοδομητικά το μέλος enlightened .
Μετά ακολούθησαν μέλη, τα οποία δεν έχουνε αποκτήσει στην ζωή τους βιωματικές εμπειρίες με το υπερφυσικό .
Το θέμα εξελίχθηκε σε μία θεωρητική θεώρηση των υπερφυσικών στοιχείων .

Εσύ φίλε hunter1 όταν αποκτήσεις βιωματικές εμπειρίες που έχουνε σχέση με αυτά που ασχολείται ο εσωτερισμός , θα έχεις ανοίξει το κουτί και θα έχεις φτάσει στην επίγνωση ,ότι κάτι υπάρχει εκεί μέσα .
Οι αμφιβολίες θα μειώνονται, όσο θα επιδιώκονται και θα αποκτάς βιωματικές εμπειρίες .
Αυτός είναι ο λόγος που θα πρέπει όλοι όσοι θέλουμε να ασχοληθούμε σοβαρά με τον εσωτερισμό ,να αφουγκραζόμαστε άτομα με βιωματικές εμπειρίες .
Δεν αρκεί να διαβάζει ένα άτομο, μία ζωή εσωτερικά κείμενα και βιβλία ,διότι παραμένει θεωρία .

quote:

hunter1 :
γιατι την υποβιβαζετε τοσο πολυ?πως ειστε τοσο σιγουροι οτι χανομαστε ετσι απλα?

Θα πρέπει κάποτε να αντιληφθείς , ότι από τα άτομα που δεν διαθέτουνε βιωματικές εμπειρίες , δεν έχουνε και σοβαρό ,στιβαρό ,εσωτερικό λόγο.
Βέβαια αν κάποιος μπορεί να χειρίζεται τον λόγο με μεγάλη ευχέρεια και χάρη, είναι εφικτό να μπερδεύει πρώτα τον εαυτό του και μετά όλους τους άλλους που συμμετέχουνε σε έναν ομαδικό διάλογο .Αυτό μπορεί να συμβαίνει από άγνοια ,η από ιδιοτελή συμφέροντα τα οποία υπηρετεί η προσωπικότητά του .
Δεν μπορεί όμως να ξεγελάσει , άτομα τα οποία διαθέτουνε βιωματικές εμπειρίες .
Έμπρακτη ,ουσιαστική γνώση για υπερφυσικά φαινόμενα ,όπως για παράδειγμα για την ψυχή , δεν διαθέτουνε όλα τα άτομα που δεν βιώσανε και αποκτήσανε προσωπικές υποκειμενικές εμπειρίες .
Ακόμη και αν έχουνε διαβάσει χιλιάδες βιβλία εσωτερισμού.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε, πες μας κάτι ρε alfa-omega γι' αυτές τις δικές σου προσωπικές εμπειρίες. Λες συνέχεια πως εσύ έχεις, είπες πως πρέπει να μιλήσουμε γι' αυτές σ' αυτό το θέμα, αλλά δεν μας είπες τίποτε. Κατηγορείς τους άλλους πως δεν έχουν, αλλά εσύ που υποτίθεται πως έχεις, δεν μας τις λες ... τι άνθρωποι είστε ρε ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως ξέρεις πως αυτό το κάτι άλλο, λέγεται "ψυχή" ; Θέλω να πω δηλ. γιατί το ονομάζεις "ψυχή" και δεν το ονομάζεις "χυψή" ;

Εσύ γιατί το ονομάζεις σώμα και όχι μώσα! Ε; και ποσο σίγουρος εισαι ότι ξερεις τι είναι το σώμα;

quote:
Επειδή λοιπόν εγώ, δεν θέλω να σου απαντήσω σε τέτοιο επίπεδο hunter1, θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις από αυτοκίνητα κι αν γνωρίζεις τίποτε από μηχανολογικά.

Ναι καλύτερα για τα μηχανολογικά που ξέρουμε!! Άσε την ψυχή.

Μόλις φίλε zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν απάντησες ότι όλα αυτά είναι στην σφαίρα της φαντασίας. Πως λοιπών να απαντήσεις για αυτά που δεν γνωρίζεις. Ας μιλήσουμε καλυτέρα για αυτοκίνητα και ας κάνουμε μια φανταστική υπόθεση για το τι είναι η ψυχή. Ωραία!

Πες φίλε Υπάρχει η ψυχή η οποία συνεχίζει μετά τον θάνατο; Άσε τι λέει ο ένας υπηρέτης ..τι λες εσύ ο ζιπ;

Αποσαφήνισε μας …τελικά όταν κάποιος πεθαίνει ..παπαλα όπως έχεις πει και στο παρελθών; Όλα τελειώνουν;

Η συνείδηση είναι πέρα από τον νου ή όχι

Είναι δυνατόν κάποιος να βγει από το σώμα του το φυσικό συνειδητά και ταξιδέψει με αλλά σώματα ή με την ψυχή του σε ανώτερους κόσμους ή όλα αυτά είναι τις φαντασίας μας;

Φίλε zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν φτάσαμε στο σημείο που ξεσκεπάζετε ο υλιστικός σου νους όπως και στο παρελθών. Το ότι δεν γνωρίζεις για όλα αυτά δεν σημαίνει ότι και η άλλοι δεν γνωρίζουν. Μην πετάς λάσπες. Απάντα και ασε τις κατηγορίες εναντίον μου.


quote:
Επειδή λοιπόν εγώ, δεν θέλω να σου απαντήσω σε τέτοιο επίπεδο hunter1, θα ήθελα να μου πεις αν ξέρεις από αυτοκίνητα κι αν γνωρίζεις τίποτε από μηχανολογικά.

Δηλ τώρα θα μας δώσεις μια απάντηση για το τι είναι αυτό που δεν γνωρίζεις μέσα από κάτι που γνωρίζεις;;;;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ΕΝΙΑΙΑ ΘΕΩΡΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Είναι Ενότητα που περιλαμβάνει
τα πάντα. Είναι Δεδομένη. Υπάρχει ανεξάρτητα από την Συνείδηση
(την κοινή συνείδηση), πριν την συνείδηση και μετά την
συνείδηση. Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Είναι η Βάση,
το Υποστήριγμα και το Κέντρο Αναφοράς κάθε ύπαρξης και κάθε
αντίληψης. Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Υπερβαίνει τα στενά
όρια του άμεσα-αντικειμενικού (που αντιλαμβάνεται η κοινή
συνείδηση) κι απλώνεται ως το Μη Προσδιορίσιμο, το Μυστήριο.
Το Υποκείμενο (το εγώ) που αναδύεται εντός της ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ δεν είναι ανεξάρτητο από την Βάση του, από
το ΟΛΟΝ. Η αντίληψη γιά την σχέση ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ και
Υποκειμένου δεν είναι σωστή. Η αντίληψη ενός ξεχωριστού
υποκειμένου είναι ψευδαίσθηση…
Η Σύλληψη της ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ σαν Βάσης της
Ύπαρξης, η Διάλυση της ψευδαίσθησης του εγώ, σαν ξεχωριστού
από την ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ, είναι
η ΦΩΤΙΣΗ, η ΛΥΤΡΩΣΗ, η ΣΩΤΗΡΙΑ. Όλες οι θρησκείες βασίζονται
σε αυτό το απλό γεγονός, ότι η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,
Είναι η Βάση από την ΟΠΟΙΑ αναδύεται το ψευδές υποκείμενο
(εγώ)… Η διάλυση της ψευδαίσθησης σημαίνει την Επιστροφή
στην ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ. Όλες οι θρησκείες λοιπόν είναι προσέγγιση
της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ, είναι Πραγμάτωση της Αλήθειας, Εμπειρία,
Βίωμα. Έτσι η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Είναι Δεδομένη,
η Προσέγγιση της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ είναι διαθρησκευτική.
Η περιγραφή όμως αυτής της πορείας έχει ιδιαιτερότητες,
καθώς εντάσσεται στο εκάστοτε πολιτιστικό περιβάλλον και
χρησιμοποιεί μία συγκεκριμένη θρησκευτικο-φιλοσοφική γλώσσα
με προσδιορισμένους όρους. Η περιγραφή λοιπόν είναι σχετική.
Εφόσον όμως η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ Είναι Δεδομένη κι
εφόσον την Βιώνουμε σαν άνθρωποι με την ίδια φύση, με παρόμοιο
τρόπο, υπάρχει ανάγκη μίας συσχέτισης, σύγκρισης και ενοποίησης
των διαφόρων περιγραφών της Εμπειρίας. Η Θρησκειολογία είναι
ήδη, εδώ και αιώνες, κατοχυρωμένη επιστήμη, στην Αγγλία κι
αλλού, όχι όμως στην Ελλάδα (όπου δεν είναι αυτόνομη επιστήμη
αλλά “διδάσκεται” σαν “ιδιαίτερο μάθημα” στις θεολογικές σχολές).
Υπάρχει λοιπόν ανάγκη μίας Ενιαίας Θεώρησης, μίας Θρησκείας
του Βιώματος, μίας Αντικειμενικής Θρησκείας, που διερευνά
και οδηγεί στην ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, που υπερβαίνει τις
επιμέρους εκφράσεις (όπως εκδηλώθηκαν στις ιστορικές θρησκείες).
Μία τέτοια θεώρηση μπορεί να θεμελιωθεί με τον Προσδιορισμό
της ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ και με την διερεύνηση της
Βίωσης, του τρόπου προσέγγισης της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ. Είναι
ανάγκη να ξανατοποθετηθεί το θέμα της ανθρώπινης φύσης (της
Σχέσης ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ και Υποκειμένου) και
να ξαναπροσδιοριστούν οι όροι που χρησιμοποιούμε, ΕΙΝΑΙ, Ύπαρξη,
Υποκείμενο, Θεός, ψυχή, νόηση, κλπ. Το να λειτουργούμε με
αντιλήψεις περιορισμένες στα δικά τους σύμβολα δεν συμβάλει
στην δόμηση ΜΙΑΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν λένε οι άλλοι την αλήθεια σε πονάει φίλε zip χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν τώρα ξεχνάς όλα αυτά που έχεις πει και με τι τρόπο έχει φερθεί σε αυτούς που συμμετέχουν στα διάφορα τοπικ. ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΕΣΥ Λες τι άνθρωποι είστε ρε ;

Πολύ καλά σου απάντησε ο φίλος alfa-omega «Το θέμα εξελίχθηκε σε μία θεωρητική θεώρηση των υπερφυσικών στοιχείων» . ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΦΙΛΕ alfa-omega ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑ. Περιμενε!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:41:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Μετά ακολούθησαν μέλη, τα οποία δεν έχουνε αποκτήσει στην ζωή τους βιωματικές εμπειρίες με το υπερφυσικό .


Πως είσαι τόσο σίγουρος ρε "αθάνατε"; Επειδή δεν έγραψαν τίποτε ; Επειδή βγαίνει ένας ονειροπαρμένος και σου λέει πως πέταξε συνειδητά με το αστρικό του σώμα σ' άλλη γη και σ' άλλα μέρη, αυτό για σένα είναι εμπειρία ; Είσαι σοβαρός ρε φίλε ; Καλά, έχεις το "κόλλημά" σου, το καταλαβαίνω, το σέβομαι γιατί ο κόσμος μας έχει μαστουριάσει από την μαλακία, ok. Αλλά πως ξέρεις ότι τα μέλη που συμμετείχαν και συμμετέχουν σ' αυτό το θέμα δεν έχουν εμπειρία ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:50:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega .. Ο εσωτερισμός είναι άδειο κουτί για ένα άτομο…….., πριν φτάσει στην επαλήθευση .
Δεν διαφέρει από τα βιβλία επιστημονικής φαντασίας , που ψυχαγωγούνε και καλλιεργούνε την ανθρώπινη φαντασία .
Μετά την επαλήθευση, δηλαδή την επίγνωση ότι το κουτί δεν είναι άδειο, άλλα περιέχει κάτι μέσα , ξεκινάει η τρελή ,η φανταστική περιπέτεια του ατόμου που ασχολείται με τον εσωτερισμό .

Πολύ ωραίο παράδειγμα φίλε alfa-omega

Πρόσεξες κάτι φίλε zip


"Μετά την επαλήθευση, δηλαδή την επίγνωση ότι το κουτί δεν είναι άδειο.."

Με την επίγνωση…όχι με κάτι άλλο!!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 14:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Δηλ τώρα θα μας δώσεις μια απάντηση για το τι είναι αυτό που δεν γνωρίζεις μέσα από κάτι που γνωρίζεις;;;;


Γνωρίζεις την έννοια συσχέτιση ή το λεξικό σου είναι κι αυτό "αστρικό" ;

Για να απαντήσεις σ' αυτήν την ερώτηση που κάνει ο hunter1 ρε παραμυθά, θα πρέπει να γνωρίζεις πως εννοεί ο συνομιλητής σου την έννοια της "ψυχής". Επειδή όμως η έννοια της "ψυχής" είναι διαφορετική για τον κάθε άνθρωπο - εκτός από σένα που είναι απόλυτη - θα πρέπει να "εγκαταστήσεις" με τον συνομιλητή σου έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας, έτσι ώστε όταν λέει αυτός "ψυχή" να του απαντάς σύμφωνα με πως εννοεί εκείνος αυτήν την έννοια κι όχι πως την εννοείς εσύ που απαντάς. Γιατί το πως την εννοείς εσύ, χέστηκε ο συνομιλητής σου. Αυτός ρωτάει εσένα. Για να ρωτάει, σημαίνει πως ο ίδιος ήδη έχει μια άποψη γι' αυτό που ονομάζει ο ίδιος "ψυχή". Σκοπός δεν είναι να του αλλάξεις εσύ αυτήν την άποψή του, την διαμορφωμένη άποψή του, αλλά να "προσαρμοστείς" εσύ σ' αυτήν. Να προσαρμοστείς εσύ σ' αυτόν, όχι αυτός σε σένα. Αντιθέτως με σένα που ότι πεις, θα πρέπει ο άλλος να προσαρμοστεί σ' αυτά που λες γιατί αλλιώς τσακ! τρώει μια ταμπελάρα που γράφει "δεν έχεις εμπειρία"

Τον ρωτάω λοιπόν τον άνθρωπο αν ξέρει από μηχανολογία, γιατί η απάντησή μου θα μπορεί να γίνει πολύ πιο κατανοητή - αν γνωρίζει από μηχανολογία, από αυτοκίνητα - από τον ίδιο. Εγώ ξέρω να του απαντήσω και έτσι και αλλιώς. Αν του απαντήσω όμως σκεπτόμενος μόνο το τι εννοώ εγώ, αμφιβάλλω αν θα καταλάβει ο άνθρωπος. Ενώ αν του απαντήσω σε σχέση με το τι εννοεί εκείνος, θα καταλάβει.

Τι σου λέω τώρα, ε ; Εξωγήινα πράγματα αυτά για σένα. Γιατί εσένα σε ενδιαφέρει μόνο τι λες εσυ, τι εννοείς εσύ κι όχι ο συνομιλητής σου. Γκε κε ;

Edited by - zip on 08/12/2009 15:07:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 15:04:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πως είσαι τόσο σίγουρος ρε "αθάνατε"; Επειδή δεν έγραψαν τίποτε ; Επειδή βγαίνει ένας ονειροπαρμένος και σου λέει πως πέταξε συνειδητά με το αστρικό του σώμα σ' άλλη γη και σ' άλλα μέρη, αυτό για σένα είναι εμπειρία ;

Ξεσκεπάζεσαι και άλλο φίλε χασναμουσίν. Το έχεις πει και παλαιοτέρα ότι όσοι λένε ότι κάνουν αστρικη προβολή είναι λένε τρίχες και μπουρδες και ότι όλα αυτά είναι της φαντασίας τους.

Όμως φίλε χασναμουσίν όσοι έχουν εμπειρία από αυτό που δεν έχεις γνωρίζουν παρόμοιας πράγματα και…αναγνωρίζονται αναμεταξύ τους από τις κοινές του εμπειρίες!!

Αν δεν κάνω λάθος καπου και ο wholemind είπε ότι άφησε συνειδητά το σώμα..

quote:
Αλλά πως ξέρεις ότι τα μέλη που συμμετείχαν και συμμετέχουν σ' αυτό το θέμα δεν έχουν εμπειρία ;

Αναγνωρίζονται αναμεταξύ τους από τις κοινές του εμπειρίες!! Αυτά που λες προδίδουν αυτά που έχεις. ΤΟΝ wholemind ΚΑΙ ΤΗΝ enlightened τους ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΩ και αν πρόσεξες ανάμεσα σε αυτά τα άτομα που έχουν κοινές εμπειρίες δεν υπήρχε διαμάχη και κρούσει επειδή όλοι έχουν το ίδιο αποτέλεσμα. Ξέρουν ότι οι λέξεις περιορίζου αυτό που «ΞΕΡΟΥΜΕ» Ως Εμπειρία. Αν υπήρχε διαφωνία αυτή ήταν φαινομενική λόγω μη κοινης γλώσσας. Όμως η καρδιά ξέρει ότι δεν υπάρχει διαφωνία.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 08/12/2009 15:06:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 15:08:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ,

δεν ρωτάω εσένα σχετικά με αυτά που αναφέρεις στο παραπάνω μήνυμά σου. Τον alfa-omega ρωτάω. Αλλά φαίνεται ότι αποφάσισεις να απαντάς και για τους άλλους ... χωρίς τους άλλους. Τι να πω ; ... προοδεύεις ...

Edited by - zip on 08/12/2009 15:12:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2009, 15:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν απαντάς σε τίποτα φίλε χασναμουσίν

Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις το πώς σκέφτεται αστον να στο πει ο ίδιος.. μην το βάζεις στα δικά σου καλουπια με την μηχανολογία. Αυτό είναι το δικό σου παραμύθι, εκεί πας να βάλεις τον άλλο.. να σου απάντηση σε κάτι που του ετοίμασες με το πρόσχημα ότι θέλεις να γνωρίσεις τι λέει ο συνομιλητής σου. ΜΑ Πως ΘΑ ΓΝΩΡΙΣΕΙΣ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΑΓΚΑΖΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΚΟΛΛΗΜΑ;

Και αν ξέρεις να απάντησης και φοβάσαι ότι δεν θα καταλάβει αξίζει να κάνει μια προσπάθεια.. και μετά βλέπουμε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy