ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2009, 19:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ wholemind, περιμένω να μας πείς τα προσωπικά σου βιώματα στον τομέα του υπερφυσικού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 00:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ : Φίλε Κηφεύς μου δίνεται την εντύπωση ότι νομίζεται ότι μιλάμε μονό για θεωρίες.

Ναι , φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ . Μου σχηματίστηκε αυτή η εντύπωση .

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ : Ενώ στα αρχικά μηνύματα αυτού του τοπικ έχω αναφερθεί σε προσωπικά βιώματα βήμα βήμα και όπως επίσης έχω αναφερθεί στις δυσκολίες αυτών των βιωμάτων.

Ίσως να μην έδωσα την δέουσα προσοχή . Θα τα ξαναδιαβάσω με προσοχή . Εγώ , πάντως , δεν έχω μεταφυσικά βιώματα .

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ : Το ότι έχουμε εγρήγορση δεν σημαίνει ότι έχουμε επίγνωση.

Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω ούτε αν έχω εγρήγορση , ούτε αν έχω επίγνωση . Αυτό όμως που ξέρω είναι ότι έχω ασχοληθεί με την Μεταφυσική θεωρητικά , μελετώντας αρκετά . Επιθυμώ όμως να μάθω για το τι μεταφυσικά βιώματα υπάρχουν , ούτως ώστε να μπορέσω να τα εντάξω μέσα σε αυτά που θεωρητικά μόνο γνωρίζω .

quote:
wholemind : Όσοι έχουν πραγματική εμπειρία διαπιστώνουν ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά... τελείως διαφορετικά...
Αν θέλετε να ακούσετε μία άλλη άποψη για το τι συμβαίνει πραγματικά, κι αν κι οι άλλοι φίλοι ενδιαφέρονται, θα την εκθέσω... πρέπει όμως να σας ρωτήσω...

Κι εγώ φίλε wholemind ενδιαφέρομαι να ακούσω την άποψή και τις εμπειρίες σου όσον αφορά τα Μεταφυσικά φαινόμενα και τα ενσυνείδητα μεταφυσικά βιώματά σου .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 09:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Κηφεύς δείτε σε αυτά τα μηνύματα.

19/10/2009, 14:55:29 σελ 1
4/11/2009, 12:40:06 σελ 2
09/11/2009, 09:39:52 σελ 2
10/11/2009, 10:12:00 σελ 2


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 12:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να διευκρινήσω, αγαπητοί φίλοι, πως ότι θα διαβάσετε παρακάτω, υποστηρίζεται από όλες τις θρησκείες και διδασκαλίες κι είναι επαληθεύσιμα στον βαθμό που προχωρά κάποιος... (Η Θεοσοφική Διδασκαλία, υποστηρίζει τα ίδια πράγματα... αλλά πρέπει να γίνουν κάποιες διευκρινήσεις...)...
Το μέχρι που φτάνει η προσωπική εμπειρία μου αν και είναι ασήμαντο θέμα (και δεν ξέρω κατά πόσο θα ενδιέφερε κάποιον) θα εξηγηθεί στο τέλος, και θα προσδιορισθεί, μέχρι που έχω επαληθεύσει προσωπικά όλα αυτά....
........................................................................................................................................
Η Οντότητα κατ’ αρχήν λειτουργεί πραγματικά σε επτά πεδία, όπως το περιέγραψε ο φίλος «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»... Σε κάθε πεδίο η Οντότητα έχει πραγματικά ένα φορέα-σώμα, κάποιες λειτουργίες, που εντοπίζονται σε συγκεκριμένα κέντρα... Ο τρόπος που συνδέονται αυτοί οι φορείς μεταξύ τους (όταν λειτουργούμε σε κατώτερο πεδίο) είναι συγκεκριμένος και «δείχνει» «πως» περνάμε από πεδίο σε πεδίο (Γι’ αυτό δεν μου επιτρέπεται να το πω δημόσια, παρά μόνο προσωπικά, σε κάποιον): Αυτό που πρέπει να σημειώσουμε όμως είναι το εξής: Ένας ανώτερος φορέας-σώμα, με τις συγκεκριμένες λειτουργίες-κέντρα του, συνδέεται κι εκδηλώνεται σε συγκεκριμένα αντίστοιχα κέντρα του κατώτερου φορέα: Αυτό δηλαδή που αντιλαμβανόμαστε στον κατώτερο φορέα δεν είναι τα πραγματικά απόκρυφα σώματα-κέντρα αλλά η λειτουργία τους στο αντίστοιχο κέντρο του φορέα που εκδηλωνόμαστε την συγκεκριμένη στιγμή.Είναι διαφορετικό...
Αν φαίνεται μπερδεμένο ας δούμε τι συμβαίνει στην ενσαρκωμένη Οντότητα...
Στην ενσαρκωμένη Οντότητα, οι ανώτεροι φορείς (που δεν είπαμε «πως» συνδέονται...) εκδηλώνονται όλοι σε αντίστοιχα κέντρα του νευρικού συστήματος, του υλικού φορέα-σώματος:
Το υπερνοητικό σαχασράρα που φαίνεται να είναι ένα, αλλά έχει τριπλή λειτουργία (και που έχει αντίστοιχα στο νοητικό και αστρικό) εκδηλώνεται στο άνω μέρος του εγκεφάλου, σαν καθαρή επίγνωση.
Το νοητικό άτζνα, που φαίνεται να είναι ένα, αλλά έχει μία τριπλή λειτουργία (και που έχει αντίστοιχο στο αστρικό) εκδηλώνεται στον κυρίως εγκέφαλο σαν α) εγώ, β) διανόηση, μνήμη, φαντασία, γ) αντίληψη του εξωτερικού κόσμου.
Τα τρία αστρικά βισούντι-αναχάτα-μανιπούρα εκδηλώνονται στο εισαγωγικό και απαγωγικό σύστημα του εγκεφάλου σαν αισθήσεις και αντιδράσεις...
Τα τρία σωματικά μανιπούρα-σβαντίσθανα-μουλαντάρα σσχετίζονται με τις σωματικές δραστηριότητες.
(Ορισμένα κέντρα, βισούντι, μανιπούρα, λειτουργούν σαν σύνδεσμοι και λειτουργούν ταυτόχρονα και στον ανώτερο και κατώτερο φορέα και χρησιμεύουν και στην μετάβαση από πεδίο σε πεδίο...
.........................................................................................................................................
Έτσι, φαίνεται ότι η ενσαρκωμένη Οντότητα λειτουργεί μέσω επτά απόκρυφων φορέων-κέντρων που έχουν αντίστοιχα και συνδέονται με συγκεκριμένες λειτουργίες του νευρικού συστήματος...
Όταν όμως η Οντότητα αποσύρεται από το υλικό πεδίο (οριστικά, όχι προσωρινά) κι εκδηλώνεται στο αστρικό πεδίο, με τον αστρικό φορέα, εκεί οι λειτουργίες-κέντρα είναι πέντε ,όχι επτά. Δεν υπάρχουν τα δύο κατώτερα σωματικά κέντρα, γιατί δεν υπάρχει υλικό σώμα, και σωματικές λειτουργίες...
Σε ανώτερα πεδία, στον αντίστοιχο φορέα, οι λειτουργίες-κέντρα που εντοπίζονται είναι «λιγότερα»...
............................................................................................................................................
Τι συμβαίνει λοιπόν όταν η ενσαρκωμένη Οντότητα διαλογίζεται ή πειθαρχεί τις λειτουργίες (των απόκρυφων φορέων-κέντρων στα αντίστοιχα κέντρα) μέσα στο νευρικό σύστημα;
Ας πάρουμε, γιά παράδειγμα, τον Πανταζάλι... Τα ίδια λένε (με παραλλαγές) και στις άλλες διδασκαλίες...
Με τα Γιάμα-Νιγιάμα-Ασάνα πειθαρχείται το σώμα (κατ’ αρχήν).
Με τα Πραναγυάμα- Πρατγυαχάρα, πειθαρχούνται οι αντίστοιχες λειτουργίες του αστρικού, μέσα στο νευρικό σύστημα, δηλαδή το εισαγωγικό-απαγωγικό σύστημα του εγκεφάλου.
Με τα Νταράνα-Ντυάνα-Σαμάντι πειθαρχείται ο εγκέφαλος.Ο Πανταζάλι διακρίνει τρία είδη σαμπράτζνατα σαμάντι, τέσσερις κατώτερες ποικιλίες (σαβιτάρκα, νιρβιτάρκα, σαβικάρα, νιρβικάρα) που σχετίζονται με την αντίληψη, το ανάντα σαμάντι που σχετίζεται με την διανοητική διαδικασία σε όλες τις ποικιλίες της και το ασμιτά σαμάντι, που σχετίζεται με την λειτουργία του εγώ... Όλα αυτά εκδηλώνονται στην αντίστοιχη του νοητικού άτζνα λειτουργία του εγκεφάλου.
Πέρα από αυτά πραγματοποιείται το Αληθινό Σαμάντι, το ασαμπράτζνατα σαμάντι, που έχει επίσης τρεις λειτουργίες, επίπεδα, που σχετίζονται με την λειτουργία του υπερνοητικού και που εκδηλώνονται στην αντίστοιχη του υπερνοητικού σαχασράρα λειτουργία του εγκεφάλου, στο άνω μέρος του εγκεφάλου...
Με άλλα λόγια όταν κάποιος διαλογίζεται ή ελέγχει τις αντίστοιχες των απόκρυφων φορέων-κέντρων, λειτουργίες του νευρικού συστήματος (είναι το ίδιο)» εργάζεται στο υλικό σώμα.
Όταν κάποιος πραγματοποιήσει στην αντίστοιχη του υπερνοητικού σαχασράρα λειτουργία του εγκεφάλου την εμπειρία του υπερνοητικού (του Αιτιατού, αν θέλετε), μπορεί (είναι έτοιμος) να αφήσει το υλικό πεδίο συνειδητά, χωρίς να αποκοπεί όμως τελείως... Ποτέ πριν.
Σε αυτή την περίπτωση, όταν με τον διαλογισμό, η την πειθαρχία των αντίστοιχων των απόκρυφων φορέων-κέντρων, λειτουργιών του νευρικού συστήματος, που είναι το ίδιο, μεταβεί κάποιος στο αστρικό πεδίο, βγαίνοντας από το υλικό σώμα, αντιλαμβάνεται ότι το αστρικό σώμα του έχει πέντε λειτουργίες-κέντρα και δύο που είναι σε αναστολή, παγωμένα, επειδή συνδέεται ακόμα με το σώμα, το οποίο δεν λειτουργεί όμως, προσωρινά. Το συνδετικό κέντρο μανιπούρα μας κρατά συνδεδεμένους με το υλικό σώμα και μέσω αυτού, επανερχόμαστε ξανά στο υλικό σώμα...Όταν όμως επέλθει τέλειος χωρισμός (θάνατος) τα δύο κατώτερα κέντρα «χάνονται», δεν υφίστανται πιά...
....................................................................................................................................
Ίσως σε αυτή την περιγραφή υπάρχουν κενά (γιατί δεν μπορούν να ειπωθούν όλα) ή σκοτεινά σημεία (γιατί υπάρχει αδυναμία να εκφρασθούν με περισσότερη σαφήνεια) αλλά εκείνο που θέλω να πω, αγαπητοί φίλοι, είναι ότι προσωπικά έχω επιβεβαιώσει όλα τα στάδια του διαλογισμού (του ελέγχου των αντίστοιχων των απόκρυφων φορέων-κέντρων, λειτουργιών του νευρικού συστήματος), μέχρι την εμπειρία του υπερνοητικού, μίας κατάστασης χωρίς εγώ... και μέχρι τον συνειδητό αποχωρισμό από το υλικό σώμα...Πιό ψηλά δεν επιτρέπεται να πάει καμία ενσαρκωμένη Οντότητα...Πρέπει η Οντότητα να επιτελέσει μία αντίστοιχη διαδικασία (σαν τον υλικό διαλογισμό) στο αστρικό πεδίο γιά να μπορέσει συνειδητά να αποχωρήσει από το αστρικό σώμα και να μεταβεί στο νοητικό πεδίο... Δεν το έχει κάνει κανείς, ενσαρκωμένος...
........................................................................................................................................
Το τελικό συμπέρασμα είναι ότι:
1) Η Οντότητα εκδηλώνεται σε διάφορα πεδία (με αντίστοιχους φορείς)
2) Οι ανώτεροι φορείς εκδηλώνονται σε αντίστοιχες λειτουργίες μέσα στο νευρικό σύστημα.
3) Με τον διαλογισμό – ή τον έλεγχο της δραστηριοτητας στο νευρικό σύστημα – μπορούμε να φτάσουμε,(μετά τον έλεγχο του σώματος και τον έλεγχο του εισαγωγικού-απαγωγικού συστήματος του εγκεφάλου), στο ξεπέρασμα της αντίληψης, της διανόησης, του εγώ, σε μία υπερνοητική, χωρίς εγώ, κατάσταση...
4) Το τι σημαίνει ακριβώς η χωρίς εγω κατασταση συζειτείται.
5) Όταν κάποιος είναι όντως έτοιμος, μπορεί να μεταβεί στο ανώτερο αστρικό πεδίο... Αλλά κατά πόσο ενδιαφέρει αυτό έναν απλό αναζητητή;
..........................................................................................................................................
Πιστεύω, ότι πρέπει μάλλον να επικεντρώσουμε σε αυτό που έχουμε μπροστά μας, στο ανθρώπινα δυνατό, στην πραγματοποίηση της χωρίς εγώ κατάστασης. Αυτό μπορεί να το επιτύχει ο καθένας μας... Κι αν υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δυσκολίες να το επιτύχουν, θα πρέπει να διαφωτιστούν και να βοηθηθούν,... Μία τέτοια υπηρεσία, στα όρια του ανθρώπινου, του δυνατού και του επαληθεύσιμου, από οποιονδήποτε ασχολείται σοβαρά με αυτά τα θέματα, είναι, πιστεύω, απαραίτητη στην σημερινή εποχή...
Τώρα αν κάποιοι από πραγματική ανάγκη, ή από περιέργεια απλώς, θέλουν να πάνε πιό μακριά, να το δεχτούμε, αλλά θα πρέπει να επαληθεύουν κάθε στιγμή την εμπειρία τους και να μην βασίζονται απλά σε θεωρίες που μπορεί να μην περιγράφουν επακριβώς τα πράγματα... Και μην ξεχνάτε «κάποιους» που προσπαθούν να εκμεταλευτούν τους συνανθρώπους τους αποκομίζοντας είτε ψυχολογικά είτε και υλικά, χρηματικά οφέλη... Ο κανόνας λέει ότι η Γνώση, είναι όχι μόνο δωρεάν, αλλά δεν πρέπει καν να υπάρχει προσωπικό , ψυχολογικό όφελος... χώρια ότι πρέπει να ελέγχεται η Γνώση και να διακρίνεται από την δήθεν γνώση...
.............................................................................................................................
Συγγνώμη που σας κούρασα... Έπρεπε να τεθούν κάποια πράγματα, γιά να συζητηθούν...
Ο Θεός μαζί σας....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2009, 12:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρέπει η Οντότητα να επιτελέσει μία αντίστοιχη διαδικασία (σαν τον υλικό διαλογισμό) στο αστρικό πεδίο γιά να μπορέσει συνειδητά να αποχωρήσει από το αστρικό σώμα και να μεταβεί στο νοητικό πεδίο... Δεν το έχει κάνει κανείς, ενσαρκωμένος...
........................................................................................................................................

Αγαπητέ φίλε wholemind εδώ θα σε «διαψεύσω» επειδή έχω εμπειρία από αυτό και πράγματι ο διαχωρισμός του νοητικού γίνεται από το αστρικό επίπεδο. Δεν ξέρω γιατί λέτε ότι κανείς ενσαρκωμένος δεν το έχει κάνει αλλά να ξέρετε με όλη την ειλικρίνεια που έχω και μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου δεν σας λέω ψέματα.

Επίσης ο τρόπος που αντιλαμβάνεστε το ρόλο των τσακρα και το πώς αυτά λειτουργούν με βρίσκουν έως ένα βαθμό συμφωνω αλλά από την πλευρά των εσωτερικών μυησεων και για τα πως αυτά τα σώματα «κατασκευάζονται» σε σχέση με την κουνταλινι.. είναι έτσι όπως έχω αναφερθεί αλλά και όπως ακόμα δεν έχω πει.!

Καταλαβαίνω ότι από την γνώση που έχετε βρήκατε μια ασάφεια στο ότι ένα αστρικό σώμα δεν μπορεί να εκδηλώνει τα δυο κατωτέρα τσακρα αλλά αυτό αφορά καθαρά μια οπτική που φανερώνει την λειτουργία τους. Ποιο πολύ μου παρουσιάζεται σαν ένα συμπέρασμα και όχι σαν ένα πραγματικό γεγονός.

Πχ τα σεξουαλικά όργανα αλλά και ένστικτο λειτουργούν στα «κατώτερα κέντρα» αλλά στο αστρικό υπάρχει το σεξουαλικό όπως και το ένστικτο σε πλήρη λειτουργία.!! Στο νοητικό σώμα επίσης πάλι λειτουργούν αυτά τα κέντρα!

Επίσης Αυτό που βλέπω είναι ότι πολοί άνθρωποι παρόλο που «εξασκούνται» στον διαλογισμό δεν γλιτώνουν από τα εγώ. Και για εμένα αυτό που έχει μεγάλη σημασία δεν είναι απλά να επιτύχουμε μια χωρίς εγώ κατάσταση αλλά αυτήν την κατάσταση να την πραγματοποιήσουμε σε μόνιμο επίπεδο. Αυτό για εμένα έχει πραγματική αξία. Σε αυτό θα επιμένω συνεχώς όπως ξέρετε ότι επιμένω και για αλλά θέματα.

Εντάξει! Φτάσαμε στην κατάσταση του «υπερνοητικου» στην χωρίς εγώ κατάσταση.. αλλά την κάνουμε μέσα στην καθημερινότητα με την λαγνεία, την περηφάνια, την ζήλια, την απληστία, τον θυμό και πολλά αλλά εγώ που μας παρουσιάζονται ζώντας καθημερινά με τον εαυτό μας αλλά και με τους άλλους;

Να με συχωράτε που είμαι «αυστηρός» αλλά είμαι υπέρ της προόδου του ανθρώπου και ξέρω ότι αυτό που είναι επάνω πρέπει να «αντανακλάται» κάτω και αυτό που είναι κάτω πρέπει να υψωθεί προς τα επάνω. Αυτές η δυο δυνάμεις κάνουν μια τρίτη δύναμη…

Όπως όμως και να έχουν τα πράγματα είμαι σύμφωνος για αυτούς που δεν έχουν μια εμπειρία.. με τα παρακάτω.

quote:
Πιστεύω, ότι πρέπει μάλλον να επικεντρώσουμε σε αυτό που έχουμε μπροστά μας, στο ανθρώπινα δυνατό, στην πραγματοποίηση της χωρίς εγώ κατάστασης. Αυτό μπορεί να το επιτύχει ο καθένας μας... Κι αν υπάρχουν άνθρωποι που έχουν δυσκολίες να το επιτύχουν, θα πρέπει να διαφωτιστούν και να βοηθηθούν,... Μία τέτοια υπηρεσία, στα όρια του ανθρώπινου, του δυνατού και του επαληθεύσιμου, από οποιονδήποτε ασχολείται σοβαρά με αυτά τα θέματα, είναι, πιστεύω, απαραίτητη στην σημερινή εποχή...

Για αυτούς που έχουν εμπειρία έχω εκφράσει πιο πάνω πια είναι η θέση μου.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 25/11/2009 13:49:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 08:52:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν μιλάμε γιά «μεταφυσικά» πράγματα, δηλαδή πράγματα που δεν μπορούν να επαληθευθούν άμεσα από τον οποιοδήποτε (ασχολείται σοβαρά...)... τότε δεν έχει τόση σημασία το «τι» λέγεται (γιατί κάλλιστα όλα αυτά μπορεί να είναι θεωρίες) αλλά «ποιός» τα λέει...
....................................................................................................................................
Δεν μπορώ λοιπόν να μπω σε διαμάχη, με κανέναν, γιά το «τι» λέγεται (επειδή δεν μπορούν να επαληθευθούν άμεσα όλα αυτά)... έχω όμως δικαίωμα (κι όλοι όσοι διαβάζουν έχουν το ίδιο δικαίωμα), να ελέγξω «ποιός» λέει, ό,τι λέει...
«Ποιός» μιλάει, όταν μιλάει ο «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»;... αγαπητέ μου φίλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»;
....................................................................................................................................
Αν απαντήσετε «σωστά» σε αυτό το ερώτημα... θα δεχτώ στην συνέχεια, όποια «βεβαίωση» κάνετε κι όποια «διαψευση» κάνετε σε ό,τι έχω πει (που δεν είναι δικές μου θεωρίες, αλλά διδασκαλία όλων των θρησκειών, με παραλλαγές στην περιγραφή και στην ορολογία...)...
.......................................................................................................................................
Αν απαντήσετε «λάθος» κρατώ κάθε δικαίωμα (κι όλοι όσοι διαβάζουν έχουν το ίδιο δικαίωμα), να συμπεράνω ότι απλά λέτε θεωρίες κι ότι ισχυρίζεστε πάγματα αναληθή και μη επαληθεύσιμα...
Και έτσι θα επιμείνω σε ό,τι έχω πει....
......................................................................................................................................
«Ποιός» μιλάει όταν μιλάει ο «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»;
.....................................................................................................................................
Δεν θα πω ότι έχω ήδη την απάντηση και θα σας δώσω (με πολύ αγάπη) μία ακόμα ευκαιρία γιά να το πείτε δημόσια και να δουν όλοι το «ποιός»...
.........................................................................................................................................
(Θα μπορούσα να σας υποδείξω που και γιατί κάνετε λάθος, αλλά πάλι θα πέφταμε σε θεωρητικολογία... κι είναι αδιέξοδο...
Η μόνη απάντηση που μπορείτε να δώσετε είναι το «ποιός»... Προσέξτε «πως» θα απαντήσετε...)...
........................................................................................................................................
Με αληθινλή αγάπη γιά τον φίλο «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ», κι όλους όσους διαβάζουν....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 09:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά την άποψή μου ο κάθε άνθρωπος μόνος του θα αντιληφθεί ότι του χρειάζεται να αντιληφθεί. Η διάθεση ενδυνάμωσης της οπτικής μας είναι προσκόλληση που εάν υφίσταται δεν είναι εφικτή η μη διαφοροποιημένη στάση.

Επιπλέον παίρνοντας ερέθισμα από την φράση του αγαπητού wholemind σκεφτόμουν ότι κανένας δεν έχει την δυνατότητα να δώσει ευκαιρίες σε κανέναν εάν πρώτα δεν δώσει στον εαυτό του. Όταν δε τις δώσει στον εαυτό του οι δηλώσεις περισσεύουν.

Φυσικά δεν εννοώ εσάς αγαπητέ wholemind, άλλωστε δεν γνωρίζω σε ποιο στάδιο βρίσκεστε στην εξάσκησή σας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 16:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε wholemind το ποιος απαντά δεν είναι μια μορφή ή μια ιδέα. Έχετε παρακολουθήσει αυτά που έχω πει και παλαιοτέρα σε άλλους.. δεν μπορείτε να περιμένετε μια τέτοια απάντηση επειδή η απάντηση δεν ανήκει στο νου.

Για να βάλω όμως τα πράγματα στην θέση τους θα σας πω επανω στο θέμα των τσακρα ότι:

Υπάρχουν αρκετές διαφορετικές ερμηνείες για την επιστήμη των τσακρα. Άλλες ερμηνείες έχουν οι θεοσοφιστές άλλες οι ροδόσταυροι άλλες οι γνωστικοί άλλες τα ταντρικα κείμενα και ου το καθεξής.

Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες αλλά υπάρχουν.

Επίσης όλες αυτές οι ερμηνείες «πάσχουν» και από την «προσωπική» οπτική αυτού που τις βιώνει. Όσο ο άνθρωπος αναπτύσσετε τόσο αυτή η προσωπική ερμηνεία καταρρέει.

Παίζει σπουδαίο ρόλο από πια οπτική κοιτάμε τα τσακρας. Διαφορετικά τα βλέπει κάποιος εξετάζοντας τα χρώματα τα οποία μπορούν σε κάθε άτομο να έχουν μια διαφορετική απόχρωση και αυτό λόγο της διαφορετικής ψυχολογικής κατάστασης του ατόμου.

Διαφορετικά τα βλέπει κάποιος όταν τα βλέπει μυστικιστικά δηλ βιώνοντας τα. Διαφορετικά όταν δουλεύει με αυτά μέσω των πρανικων ασκήσεων ή μέσω των μαντρα. Διαφορετικά σαν αφυπνισμένες δυνάμεις. Διαφορετικά σαν ποιότητες ενέργειας. Διαφορετικά όταν κοιτάμε τις ψυχολογικές αντιδράσεις. Διαφορετικά όταν κοιτάμε τα σωματικά αποτελέσματα.

Όλα είναι σωστά! Τα Τσακρα είναι εκεί! Αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος από όπου τα κοιτάμε.

Κάτι μπορούμε να το δούμε από πολύ μακριά όπως και από πολύ κοντά. Μπορούμε να το δούμε με το μικροσκόπιο μπορούμε να το δούμε εξετάζοντας το με ακτίνες χ και ου το καθεξής.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο ένας τρόπος δεν αναιρεί το άλλο επειδή όλοι οι τρόποι κοιτούν το ίδιο πράγμα!

Αγαπητέ φίλε wholemind σας "διαψεύσα" στο θέμα τις νοητικής προβολής.
Αλλά μπορώ αν θέλετε να σας πω τον τρόπο ώστε να το επιβεβαιώσετε και εσείς ο ίδιος φτάνει να μπορείτε να έχετε αρκετά «καλή» επίγνωση στο αστρικό επίπεδο.

Αυτά που λέω δεν βασίζονται σε καμιά θεωρία αλλά από «προσωπικά» βιώματα. Αν πέφτω σε λάθη στις ανώτερες διαστάσεις είναι επειδή δεν έχω καθαρίσει από τα εγώ. Πολλές φορές τα εγώ λειτουργούν σαν να φοράμε «βρώμικα γυαλιά»!! Παρόλα αυτά λέω αυτά που βλέπω.Και πολλές φορές λέω «από ότι φαίνεται και σύμφωνα με το βαθμό της κατανόησης που έχω, βλέπω ότι…»


Αγαπητέ φίλε wholemind όταν αναφέρω αυτή την λέξη «σας διαψεύδω ή έχετε κάνει λάθος»οχιμόνο σε εσάς αλλα γενικότερα.. υπάρχει μια αντίδραση οι οποία προκαλείτε από τα εγώ. Όταν στην πορεία δείχνω τα εγώ που προκαλούν αυτή την αντίδραση γίνεται το χειρότερο.

Για αυτό επιμένω ότι μπορεί κάποιος να μπει στην χωρίς εγώ κατάσταση αλλά όταν δεν είναι μόνιμα σε αυτή τότε τα εγώ δρουν.. και τότε παρεξηγούμαστε, ενοχλούμαστε και προσπαθούμε να βρούμε δικαιολογίες για να τα καλύψουμε και πολλά αλλά. Όλα αυτά εκδηλώνονται πάντα στον βαθμό που έχει κάποιος «καλλιεργηθεί».

Κάθε ειλικρινείς αναζητητής μπορεί να δει ότι τα εγώ δεν τον αφήνουν μετά από τον διαλογισμό.. αν τον αφήναν τότε θα ήταν ένας «φωτισμένος» χωρίς εγώ.. χωρίς θυμό, περηφάνια, φιλοδοξία και πολλά αλλά ελαττώματα.


Θα ήθελα να ήξερα όμως φίλε wholemind σε ποια θεωρεία ή θρησκεία λέει ότι δεν μπορώ να βγω από το αστρικό μου σώμα και να ταξιδεύω με το διανοητικό στο διανοητικό επίπεδο;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 26/11/2009 17:40:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 17:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ δεν νομίζεις ότι είναι μια ψευδαίσθηση η έκφραση «Όταν στην πορεία δείχνω τα εγώ που προκαλούν αυτή την αντίδραση γίνεται το χειρότερο.»?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 19:14:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ίσως να γίνει και το καλύτερο αλλά δεν το έχω δει ακόμα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 19:39:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα τσάκρα,απο ότι έχω διαπιστώσει και μόνος μου, έχουν πάρα μα πάρα πολλές λειτουργίες.Το κάθε τσάκρα αντιπροσωπεύει και μία διάσταση,έχουμε 9 βασικά τσάκρα μέσα στο σώμα απο τα οποία το 8ό και το 9ό αντοιστιχούν στον θύμο αδένα και στον θάλαμο αντίστοιχα.Τα άλλα(αλλα 6) βρίσκονται έξω απο το σώμα.

Μια πολύ σημαντική λειτουρία τους,είναι οτι χρησημεύουν ώς πύλες για τις αντίστοιχες διαστάσεις,έχουμε την δυνατότητα άμα θέλουμε να ανοίξουμε αυτές τις πύλες και να μπούμε μέσα.Όμως κάθε τσάκρα χρειάζεται διαφορετική ποσότητα ενέγειας για να ανοίξει ώς πύλη.Λόγω του οτι βρισκόμαστε στην 3η διάσταση η αμέσως επόμενη διάσταση που είναι εύκολο να γίνει προσβάσιμη σε εμάς, είναι η 4η διάσταση, το αστρικό πεδίο σύμφωνα με τους θεοσοφιστές.Μπορεί ένα τσάκρα να έχει ενεργοποιηθεί, να είναι ανοιχτό και να αποροφάει ενέργεια απο το περιβάλλον του,αλλά αυτό δέν σημαίνει οτι έχει ανοίξει ώς πύλη.

Για να το ανοίξετε ώς πύλη, φανταστείτε το να προβάλει την διάσταση και γενικά στρέψτε την ενέργεια του διαλογισμού σε αυτό τον σκοπό,στο άνοιγμα της πύλης δηλαδή.Η ενέργεια ακολουθεί την σκέψη,οπότε απλά προσπαθήστε να ανοίξετε την πύλη και αυτό θα γίνει.

Χθές το βράδυ το πειραματίστηκα με το 4ο τσάκρα και βγήκα στο αστρικό επίπεδο εντελώς συνειδητός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 20:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σαχασράρα τσάκρα μπορούμε επίσης να το χρησημοποιήσουμε για θεραπεία.

Για όλα τα προβλήματα υγείας του φυσικού σώματος ευθύνονται τα τραύματα και τα μπλοκαρίσματα στο αιθερικό μας σώμα.Με το σαχασράρα τσάκρα μπορούμε να αποροφήσουμε ενέργεια και να την αφήσουμε να ρέει ελεύθερα στο αιθερικό σώμα.Μετά απο αυτήν την διαδικασία τα μπλοκαρίσματα φεύγουν και τα τραύματα επουλώνονται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 20:59:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ: Αγαπητέ φίλε Κηφεύς δείτε σε αυτά τα μηνύματα.

19/10/2009, 14:55:29 σελ 1
4/11/2009, 12:40:06 σελ 2
09/11/2009, 09:39:52 σελ 2
10/11/2009, 10:12:00 σελ 2


Τα μηνύματα που μου υπέδειξες, φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, τα μελέτησα προσεκτικά. Ήταν, πράγματι, πολύ διευκρινιστικά. Σ'ευχαρστώ .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2009, 21:16:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind, 25/11/2009, 12:03:34:
Να διευκρινήσω, αγαπητοί φίλοι, πως ότι θα διαβάσετε παρακάτω, υποστηρίζεται από όλες τις θρησκείες και διδασκαλίες κι είναι επαληθεύσιμα στον βαθμό που προχωρά κάποιος... (Η Θεοσοφική Διδασκαλία, υποστηρίζει τα ίδια πράγματα... αλλά πρέπει να γίνουν κάποιες διευκρινήσεις...)...
Το μέχρι που φτάνει η προσωπική εμπειρία μου αν και είναι ασήμαντο θέμα (και δεν ξέρω κατά πόσο θα ενδιέφερε κάποιον) θα εξηγηθεί στο τέλος, και θα προσδιορισθεί, μέχρι που έχω επαληθεύσει προσωπικά όλα αυτά....

Ευχαριστώ, αγαπητέ wholemind, για την άμεση ανταπόκρισή σου στο αίτημά μου με την αποστολή του μηνύματός σου στις 25/11/2009. Οι πληροφορίες που έδωσες ήταν και ενδιαφέρουσες και χρήσιμες.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 08:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
quote:
Ίσως να γίνει και το καλύτερο αλλά δεν το έχω δει ακόμα.

Με προβληματίζει το εξής φίλε μου
Στην περίπτωση που συζητάμε, εσύ επιθυμείς να δείξεις, εσύ δείχνεις, εσύ κρίνεις, εσύ βλέπεις, και όλο αυτό λες ότι αφορά κάποιον άλλον έξω από εσένα.

Πως γίνεται αυτό, δεν το έχω καταλάβει?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 09:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλη pyramid


Εχω πει

quote:
Αυτά που λέω δεν βασίζονται σε καμιά θεωρία αλλά από «προσωπικά» βιώματα. Αν πέφτω σε λάθη στις ανώτερες διαστάσεις είναι επειδή δεν έχω καθαρίσει από τα εγώ. Πολλές φορές τα εγώ λειτουργούν σαν να φοράμε «βρώμικα γυαλιά»!! Παρόλα αυτά λέω αυτά που βλέπω.Και πολλές φορές λέω «από ότι φαίνεται και σύμφωνα με το βαθμό της κατανόησης που έχω, βλέπω ότι…»

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο ένας υπηρέτης είναι έξω από όλα αυτά.

Αυτό που πάντα λέω είναι να έχουμε επίγνωση και ότι είναι αναγκαίο να εξαλείψουμε τα εγώ. Δεν είπα ότι είμαι φωτισμένος ούτε το ότι δεν έχω ελαττώματα. Απλά λέω αυτά που βιώνω και αυτά που η συνείδηση μου μου επιτρέπει να δω.

Όταν λέω στους άλλους για τα εγώ.. είναι επειδή πρώτα τα έχω δει σε εμένα. Τα έχω παρακολουθήσει και παρατηρήσει πως δρουν μέσα από τα ψυχολογικά κέντρα. Αν δεν τα είχα δει στον εαυτό μου δεν θα μπορούσα να τα δω με τόση ευκολία στους άλλους.

Το θέμα είναι τι κάνει κάποιος με αυτά τα ελαττωματα…!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 11:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί να μπω στην διαδικασία να πιστέψω φίλε μου? Είναι ευκολότερο να διαβάσω όσα έγραψες και να σε ρωτήσω.

quote:
Όταν λέω στους άλλους για τα εγώ.. είναι επειδή πρώτα τα έχω δει σε εμένα. Τα έχω παρακολουθήσει και παρατηρήσει πως δρουν μέσα από τα ψυχολογικά κέντρα. Αν δεν τα είχα δει στον εαυτό μου δεν θα μπορούσα να τα δω με τόση ευκολία στους άλλους.

Λες λοιπόν ότι έχεις δει χ πράγματα σε σένα, τα έχεις κατατάξει σε κατηγορίες καλό ή κακό και όταν βλέπεις τα ίδια πράγματα σε άλλους τα επισημαίνεις, βάζοντας τα κάτω από τις ίδιες ταμπέλες που τα έβαλες για τον εαυτό σου, θεωρώντας πως ότι ισχύει για σένα ακριβώς το ίδιο ισχύει και για τους άλλους.
Αυτό λες?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 11:41:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που διαπιστώνω...
αγαπητοί φίλοι...
τόσο καιρό τώρα είναι ότι μιλάνε συνεχώς «εγώ» που έχουν «εμπειρίες»...
...................................................................................................................................
Όταν όμως κάποιος έχει εμπειρία πέρα από το εγώ, έχει «Αληθινή Εμπειρία του Είναι»... κι εκεί δεν υπάρχουν «εμπειρίες»...
Παραμένοντας στην Καρδιά του Είναι, αντιλαμβάνεται ότι όλα διαλύονται, πεδία, εμπειρίες, ζωή...
Παραμένοντας στην Καρδιά του Είναι, Ζει στο Αιώνιο Τώρα, πέρα από όλα τα πεδία, πέρα από όλες τις «εμπειρίες»...
Προφανώς μία Τέτοια Κατάσταση, δεν μπορεί να ενδιαφέρει κανένα «εγώ»... Το «εγώ» είναι διασκορπισμός μέσα στις «εμπειρίες», «είναι» αυτές οι «εμπειρίες»...
Προσωπικά, αγαπητοί φίλοι, δεν έχω «εμπειρίες» και δεν με ενδιαφέρει να έχω «εμπειρίες»...
Αν έχω πει κάτι δεν είναι προσωπικές μαρτυρίες αλλά ό,τι διδάσκουν οι θρησκείες... Αν διαφωνείτε σε κάτι, βρείτε μόνοι σας την αλήθεια... Δεν είμαι υπερασπιστής κάποιας θρησκείας... γιατί όλα αυτά είναι προσωρινά κατασκευάσματα.. . Χρησιμοποιούμε μία σχεδία γιά να περάσουμε στην αντίπερα όχθη... Όταν περάσουμε αντίπερα, η σχεδία είναι άχρηστη...
Όταν δεν υπάρχει «εγώ», δεν υπάρχει «εμπειρία», δεν υπάρχει «γνώμη», δεν υπάρχει τίποτα...Τι θα διαψευστεί; Τι θα προσβληθεί; Δεν υπάρχει τίποτα να πιαστεί κάποιος....
Πάντως, πέρα από τον κόσμο της «εμπειρίας», υπάρχει ο «Κόσμος του Είναι», κι εκεί δεν υπάρχουν μεταβολές... Είναι ο κόσμος της Ακίνητης Αιωνιότητας, που βλέπει όλο το κοσμικό παιχνίδι ακριβώς έτσι: σαν ένα παιχνίδι...
.....................................................................................................................................
Μακάριοι όσοι δεν έχουν «εμπειρίες»!
Ο Θεός μαζί σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 12:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε wholemind αυτή η ΖΕΝ ή ΤΑΟ ή μια δυαδικότητα ή Ατβαιτα άποψη με βρίσκει σύμφωνο.. και έτσι είναι. Σε αυτό το επίπεδο είμαστε σύμφωνοι.

Αλλά φίλε wholemind επειδή μιλάμε σε βιωματικό επίπεδο.. σε ρωτώ ευθέως και αν θέλεις μου απαντάς.

Έχεις εγώ; Έχεις θυμό ,περηφάνια, λαγνεία, απληστία, λαιμαργία; Και πολλά αλλά ελαττώματα; Αν δεν έχεις τότε είσαι ένας φωτισμένος δάσκαλος που πρέπει να μας διδάξει. Αν έχεις τότε τι κανείς για να τα ¨ξεφορτωθείς¨ ολοκληρωτικά… μια για πάντα.

Περιμένω την ειλικρινή σου απάντηση.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 12:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη pyramid Πολύ ωραία και έξυπνα το προσέγγισες το θέμα. Αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα. Ξέρω ότι έχεις είδη μια απάντηση έτοιμη. Τα ελαττώματα παρουσιάζονται στον καθένα μας με διαφορετικούς τρόπους.

Για να μην κάνω πολλές αναλύσεις.. δες όταν το μάτι σου πιάνει μια άλλη κοπέλα που κοιτά μια άλλη γυναίκα για το πώς είναι ντυμένη.

Αμέσως ξέρεις αυτό το βλέμμα ,αυτό το ύφος και σχεδόν το τι σκέφτεται ,επειδή είναι κάτι που έχεις κάνει. Αν δεν έχεις κάνει αυτό τότε θα έχει μια άλλη παρόμοια εμπειρία. Πιστεύω να καταλαβαίνεις τι λέω. Το συζητάμε και άλλο αν θες.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 13:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
pyramid

Με προβληματίζει το εξής φίλε μου


Έχεις μεγάλο πρόβλημα ; Μήπως εξ' αιτίας του, δεν θα μπορέσεις να φας σήμερα ή μήπως δεν θα μπορέσεις να κοιμηθείς ; .... χε,χε

Λοιπόν, σοβαρά, ο μεγαλύτερος δεσμός του ανθρώπου είναι η ταύτιση. Ο άνθρωπος δεν ταυτίζεται μόνο με κάτι έξω από τον ίδιο, αλλά ταυτίζεται και με πράγματα εντός του, μέσα του, με μια ιδέα του π.χ. Ε, σ' αυτόν τον τύπο μπήκε η ιδέα ότι είναι γκουρού. Ωραία ιδέα! Και πες πες πες, έγινε ο νους του σαν κεφτές ... [με εννοείς ; ασφαλώς! τα λέμε κούκλα ... και να μην σε απασχολούν τέτοια γιαλαντζί "προβλήματα" ... ο κοσμάκης χτυπιέται καθημερ'νά στους δρόμους σαν χταπόδι! ]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 13:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αλλά δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.


Βρε απλά είναι! Αλλά είπαμε ... ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να το παραδεχτείς. Γιατί έτσι και το πεις, μετά ... πάπαλα, δεν μένει τίποτε άλλο να πεις. Κι εσύ θες να λες, να λες και να λες ... [ασχέτως ΤΙ λες, φτάνει να λες, κουβέντα δηλ. μπλα μπλα, χωρίς ουσία, χωρίς νόημα, να 'χαμε να λέγαμε δηλ].

Τέλος πάντων ... τι ασχολούμαι ; Α! να πω κάτι για το θέμα (χε,χε) ... προσωπικώς φίλοι μου αγαπημένοι και εχθροί μου μισητοί, κατά πάσα πιθανότητα ζω σε έναν μεταφυσικό κόσμο όπου διάφορα αλλόκοτα συμβαίνουν. Την έχω ψάξει δηλ. την δουλειά και κατέληξα σε τούτο το συμπέρασμα. Αλλιώς δεν εξηγείται ΤΙ σαβούρα διαβάζω, αλλιώς δεν εξηγείται ΤΙ σαβούρα βλέπω, αλλιώς δεν εξηγείται ΤΙ γράφεται καθημερ'νά στον τύπο, στα περιοδικά, στο internet.

Θα μου πεις - και σωστά θα μου το πεις - ε, και γιατί το διαβάζεις ; γιατί το βλέπεις ; Γιατί είναι ΠΑΝΤΟΥ! Μονάχα μέσα στο κεφάλι μου δεν είναι και σε όσους προσπαθούν να το βάλουν - γιατί όλο και κάποιος νοσοκόμος με μια δική του ιδεολογική σύριγγα έρχεται με στόχο να με "γιατρέψει" - ένα έχω να πω : NO PASSARAN κουφάλες! Βάλτε τις σύριγγες στον κώλο σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 15:22:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η είσοδο σου σε αυτό το τοπικ ήταν αναμενόμενη φίλε zip.

quote:
Βρε απλά είναι! Αλλά είπαμε ... ΔΕΝ ΣΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να το παραδεχτείς.

Τι να παραδεχτώ φίλε μου, το ότι έχω εγώ; Το ότι είμαι άνθρωπος; Το ότι έχω αδυναμίες; Το τι έχω ελαττώματα; Δεν κατάλαβες φίλε zip δεν είμαι εδώ για να πω ότι δεν έχω όλα αυτά, αλλά είμαι εδώ και συζητώ για το τι κάνω με αυτά αλλά και για αυτά που είναι πέρα από αυτά... Για αυτό και λέω ότι δε είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Τι κάνει ο καθένας από εμάς όταν εκφράζεται η λαγνεία; τι κάνει όταν εκφράζεται ο θυμός; τι κάνει όταν εκφράζεται η ζήλια; Αυτά βέβαια απασχολούν αυτούς που θέλουν να δουν τι τους κλέβει την συνείδηση..για όλους τους άλλους τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Μονό οι τολμηροί μπορούν να δουν.. όλοι οι άλλοι φοβούνται. Δεν ζω σε κανένα παραμύθι. Βλέπω τι γίνεται στον εαυτό μου. Ξέρω ότι μπορώ να έχω μια «επαφή» με τον εαυτό μου σε ένα επίπεδο που δεν είναι του νου ..που δεν έχει εγώ. Αλλά ξέρω επίσης ότι τα εγώ παραμένουν… γιατί τα έχω. Τα βλέπω και εκδηλώνονται συνεχώς.
Δεν παρουσιάστηκα ποτέ σαν ένας γκουρου αλλά σαν ένας άνθρωπος που έχει κάποιες εμπειρίες τις οποίοι πολλοι δεν αποδέχονται.

Δεν είναι βέβαια αυτό το ζητούμενο. Το ζητούμενο είναι να μπορέσουμε όλοι αυτοί που πραγματικά ενδιαφερόμαστε να δούμε σε «προσωπικό» και βιωματικό επίπεδο τι μας συμβαίνει και να μοιραστούμε τις εμπειρίες μας.

Μέσα από αυτές μιλώ όπως και όλοι οι άλλοι.. αλλά δεν έχουμε όλοι τις ίδιες εμπειρίες. Κάποιοι φίλοι μπορούν να διακρίνουν αυτά που λέω λογο του ότι έχουν ζήσει αυτό για το οποίο μιλάω. Όταν ρωτώ αν έχει κάποιος εγώ δεν το κάνω για να τον.. εκμηδενίσω αλλά για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε σε βιωματικό επίπεδο για την εξάλειψη τους. Μέχρι στιγμής το μονό ειλικρινές άτομο που έχω συνάντηση είναι enlightened που χωρίς φόβο παραδέχτηκε ότι μετά από την "χωρίς εγώ κατάσταση" τα εγώ ξανά επιστρέφουν.

Αν κάποιος θελει να απελευθερωθεί από τον κύκλο της Σαμσαρας τότε πως μπορεί να θεωρεί τον εαυτό του απελευθερωμένο όταν συνεχίζει να είναι κάτω από την επιρροή αυτού του κύκλου;

Το ότι κάποιος μπορεί να αποκόπτεται για λίγο από αυτόν δεν σημαίνει ότι απελευθερώθηκε αλλά ότι απλά «γεύτηκε» λίγο από αυτήν την απελευθέρωση!

Διαβάζω για το πόσο καλό κάνει ο υπερβατικός διαλογισμός για τα πόσα οφέλη έχει. Διαβάζω για το πόσο καλό είναι το ένα για το πόσο καλό είναι το άλλο..και ο ένας υπηρέτης ρωτάει «απελευθερώθηκες;» «αυτοπραγματωθηκες; Αν όχι γιατί; τι σε εμποδίζει; Αυτό λέω. Τι κάνει κάποιος για αυτό! Δεν λέω θεωρίες. Ζω αυτή την κατάσταση και έχω εμπειρία από αυτήν. Παραμένω σε πρακτικό επίπεδο. Απλά με την φίλη enlightened και τον φίλο wholemind που έχουν την εκτίμηση μου, ο πήχης ανέβηκε πιο ψηλά.

Καλό Σαββατοκύριακο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 27/11/2009 17:16:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 17:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Φίλε μου δεν υπάρχει θέμα, δεν μπορούμε να έχουμε όλοι την ίδια οπτική, άλλοι τα θεωρούμε απλά άλλοι σύνθετα. Όχι, δεν έχω καμία απάντηση έτοιμη, πως θα μπορούσα άλλωστε, τα πάντα ρει.


Γεια σου zip μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 17:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, δεν έχω καμία απάντηση έτοιμη, πως θα μπορούσα άλλωστε, τα πάντα ρει.

Στο είπα επειδή όταν κάποιος κάνει μια ερώτηση στην πραγματικότητα στο πίσω μέρος του μυαλού του μπορεί να εχει διάφορες πιθανές απαντήσεις. Οκ ..εσύ δεν είχες.


quote:
Φίλε μου δεν υπάρχει θέμα, δεν μπορούμε να έχουμε όλοι την ίδια οπτική, άλλοι τα θεωρούμε απλά άλλοι σύνθετα.

Ναι όπως τα βλέπει κανείς.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 18:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάθε φορά που συζητάμε για εσωτερικά θέματα εδώ στο esoterica,κάποιος νευριάζει.Φανταστείτε να ήμασταν σε site σκεπτικιστών.Εμένα αυτή η συμπεριφορά μου φένεται ύποπτη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2009, 18:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alex

quote:
Εμένα αυτή η συμπεριφορά μου φένεται ύποπτη.

Your name is http://www.youtube.com/watch?v=oTynXfInK7A&feature=related


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 10:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος, αγαπητοί φίλοι, φτάνει στην Αληθινή Πραγματοποίηση (όταν έχει εμπειρία του Αληθινού Διαλογισμού) πραγματοποιεί μία Επίγνωση της Πραγματικότητας εξωδιανοητική (χωρίς τους μηχανισμούς του εγώ, της διανοητικής οπτικής και της αντιληπτικής παραμόρφωσης...) Αντιλαμβάνεται, βιώνει το Είναι που είναι κάτι πολύ πλατύτερο από τους κατώτερους κόσμους, του νοητικού, του αστρικού και του υλικού...
Η Εμπειρία του Είναι, δεν έχει καμία σχέση με τις «εμπειρίες» ενός εγώ. Βιώνεται η Αληθινή Ουσία:
Υπάρχει Ενότητα, που ξεπερνά όλες τις κατώτερες αντιθέσεις.
Υπάρχει Ειρήνη, που ξεπερνά όλες τις διαμάχες.
Υπάρχει Ευγένεια, που ξεπερνά όλες τις κατώτερες διχογνωμίες...
Αγαπητοί φίλοι, κάποιος που έφτασε εδώ...
Δεν είναι φωτισμένος (μόνο το εγώ «φωτίζεται»).
Δεν είναι δάσκαλος (μόνο το εγώ «διδάσκει»).
Δεν είναι καν παράδειγμα (μόνο το εγώ γίνεται «σημαία»)...
Απλά, Υπάρχει, Τώρα, Εδώ. Απλά, ανταποκρίνεται (με πνεύμα Αγάπης κι Ενότητας, με ειρηνικό τρόπο, με ευγενική συμπεριφορά...)...
........................................................................................................................
Αγαπητέ φίλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ», αν ανατρέξετε στο παρελθόν και σε όσα έχουμε πει, θα δείτε, ότι ποτέ δεν διαφώνησα πραγματικά, μαζί σας... Κι απ’ όσο γνωρίζω (γιατί πάντα παρακολουθώ προσεκτικά τα γραφόμενα) ούτε και η φίλη enlightened (που γνωρίζω ότι παρακολουθεί...) διαφώνησε μαζί σας σε τίποτα ουσιαστικό... Ούτε θεωρώ άπρεπο το να μιλάτε (αντίθετα το θεωρώ πολύ χρήσιμο)... Απλά, επειδή (όπως έχω ήδη πει) είχα μία διαφορετική (βουδιστική) διαπαιδαγώγηση, στα νιάτα μου, θεωρώ (σύμφωνα με την δική μου οπτική) σαν απόλυτη προτεραιότητα να πραγματοποιήσει κάποιος πρώτα μία πλήρη επίγνωση της «αληθινής ουσίας», πριν πειραματιστεί με τα άλλα πεδία (κι αυτό γιά δική του προστασία...) Ασφαλώς και δεν έχω πρόβλημα αν κάποιος έχει μία σοβαρή ενασχόληση με αυτά ... απλά διατηρώ την επιφύλαξη μήπως αυτά τον καθυστερούν από τον πραγματικό σκοπό που είναι η βίωση της «αληθινής ουσίας»... Αν εσείς βρίσκετε κάποια χρησιμότητα σε αυτό, εσείς ξέρετε, εγώ απλά το δέχομαι...
..............................................................................................................................
Όσο γιά το ερώτημα που βρίσκομαι προσωπικά εγώ, σας έχω απαντήσει πολλές φορές... ακόμα και όταν δεν με ρωτάτε... Πρέπει να το δείτε...
Στον κόσμο του Είναι βιώνεται το Είναι, το Αιώνιο Τώρα, η Απόλυτη, «Ακίνητη», Αντικειμενική, Πραηγματικότητα, που εποπτεύει, ό,τι παρουσιάζεται... Δεν υπάρχει πραγματοποίηση, φώτιση, ανώτερη αντίληψη...
Στον κόσμο των αντιθέσεων... η βεβαίωση είναι ταυτόχρονα η διάψευσή της... κι η άρνηση είναι καλυμένη βεβαίωση... όλα αυτά είναι διανοητικά σκουπίδια...
...............................................................................................................................
Αυτό που πιστεύω τελικά, αγαπητοί φίλοι, είναι ότι πρέπει να πάμε πέρα από τις διαμάχες, όχι με αντιπαράθεση στο επίπεδο των προσωπικών αντιλήψεων (δεν υπάρχουν νικητές και νικημένοι εδώ, γιατί όλα τα εγώ προβάλλονται)... αλλά πηγαίνοντας σε ένα βαθύτερο βιωματικό επίπεδο, όπου απλά «συνυπάρχουμε»... Πηγαίνοντας σε αυτό το βαθύτερο επίπεδο του Είναι (που είναι ακόμα μία εξωτερική όψη, το αιτιατό των θεοσόφων...), απλά είμαστε εδώ, όλοι... Αντιλήψεις, διαμάχες, προσωπικές αντιπαραθέσεις, μοιάζουν πολύ παιδιάστικα...
Όποιος θέλει ακολουθεί...
..................................................................................................................................
Ο Θεός (σαν η Υποκρυπτόμενη Ανώτερη Πραγματικότητα) μαζί σας...

Edited by - wholemind on 28/11/2009 10:41:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 18:23:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind: Όταν κάποιος, αγαπητοί φίλοι, φτάνει στην Αληθινή Πραγματοποίηση (όταν έχει εμπειρία του Αληθινού Διαλογισμού) πραγματοποιεί μία Επίγνωση της Πραγματικότητας εξωδιανοητική (χωρίς τους μηχανισμούς του εγώ, της διανοητικής οπτικής και της αντιληπτικής παραμόρφωσης...) Αντιλαμβάνεται, βιώνει το Είναι που είναι κάτι πολύ πλατύτερο από τους κατώτερους κόσμους, του νοητικού, του αστρικού και του υλικού...
Η Εμπειρία του Είναι, δεν έχει καμία σχέση με τις «εμπειρίες» ενός εγώ. Βιώνεται η Αληθινή Ουσία:
Υπάρχει Ενότητα, που ξεπερνά όλες τις κατώτερες αντιθέσεις.
Υπάρχει Ειρήνη, που ξεπερνά όλες τις διαμάχες.
Υπάρχει Ευγένεια, που ξεπερνά όλες τις κατώτερες διχογνωμίες...

Εάν κάποιος , φίλε wholemind, πετύχει την Αληθινή πραγμάτωση , έστω αν είναι και μερική , είναι οριστική ;

Αυτό το αποτέλεσμα , είναι για το όν μια μόνιμη απόκτηση , την οποία κανένα πράγμα δεν μπορεί ποτέ να το κάνει να την χάσει ;

Η εργασία που συντελέστηκε σ’αυτή την τάξη , έστω κι’αν θα διακοπεί πριν το τελικό τέρμα, συντελέστηκε μια για πάντα, μόνο και μόνο , διότι είναι κάτι το άχρονο ;

Εάν οι απαντήσεις στα παραπάνω είναι καταφατικές τότε αυτά πρέπει να αληθεύουν και για την απλή θεωρητική γνώση , αφού η κάθε γνώση , φέρνει μέσα της τον καρπό της και απ’αυτή την αιτία , είναι πολύ διαφορετική από την πράξη , η οποία είναι ένας στιγμιαίος τρόπος έκφρασης του όντος και είναι πάντοτε κάτι το ξέχωρο από τα αποτελέσματά της . Αυτά μάλιστα τα τελευταία , πρέπει να ανήκουν στην ίδια περιοχή και στην ίδια τάξη ύπαρξης με το αίτιο που τα παρήγαγε .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2009, 20:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ,

Το ξέρεις και το ξέρω και το ξέρουν όλοι όσοι αφιερώνουν κάποιο χρόνο για να διαβάσουν αυτά που λες εδώ μέσα, πως δεν βρίσκεσαι σε αυτό το φόρουμ για να συζητάς ... μόνο. Ένας άνθρωπος μπαίνει σε ένα φόρουμ, βρίσκει κάποιο topic που τον ενδιαφέρει, λέει την γνώμη του και πάπαλα, τελειώνει η παραμύθα. Άντε να διαφωνίσει δυο τρεις φορές με κάποιον, να ξαναπεί την γνώμη του, να επανατοποθετηθεί αλλά μια δυο τρεις, τέρμα μετά. Εσύ εδώ είσαι για άλλο λόγο, όχι για διάλογο. Χρησιμοποιείς ασφαλώς τον διάλογο αλλά πίσω απ' αυτόν, βρίσκονται άλλα πράγματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy