ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 08:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22

Π.χ. θέλω να γνωρίσω τον εαυτό μου,να προχωρήσω στην αυτογνωσία.


Λέγοντας αυτό, ήδη έχεις κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα προς τον στόχο σου. Κι αυτό είναι πολύ σημαντικό. Μερικές φορές όμως δεν αρκεί απλά ένα θέλω. Χρειάζονται πολύ περισσότερα από ένα απλό θέλω. Η θέληση είναι ασφαλώς ένα πολύ ισχυρό ναρκωτικό το οποίο, υπό την επήρειά του, μπορεί κάποιος να πετύχει πολύ σπουδαία πράγματα. Όμως μερικές φορές δεν αρκεί. Χρειάζονται γνώση, κόπος, χρόνος, θυσίες και πολλά άλλα. Πάντως, εγώ πιστεύω πως αν πραγματικά θέλεις να κάνεις αυτό που λες, τότε αργά ή γρήγορα θα βρεις τον τρόπο να το κάνεις και θα το κάνεις από μόνος σου. Κι αυτή η πίστη μου, δεν ισχύει μόνο για σένα, αλλά για τον κάθε άνθρωπο και συνάνθρωπό μου. Μην ακούς κανέναν λοιπόν, ούτε εμένα, και προχώρησε μόνος σου σ' αυτό που πραγματικά θέλεις να κάνεις. Και μην σκέφτεσαι τι θα πετύχεις, αν θα πετύχεις. Δεν έχουν και μεγάλη σημασία αυτά ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 08:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

[...] γιατί αν έρθω στο σπίτι σου μπορεί να θέλω να του βάλω φωτιά ..αυτό θέλω να κάνω, γιατί να μην το κάνω υπάρχει κανένα πρέπει που με εμποδίζει; [...]


Δεν υπάρχει συνειδητό κακό, ΥΠΗΡΕΤΗ, κι αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις. Κανένας άνθρωπος δεν θέλει πραγματικά να κάνει κακό στον κόσμο, στους συναθρώπους του. Ασχέτως αν το κάνει.

Η Θέληση ή αυτό που ονομάζουμε "ελεύθερη βούληση", παρ' ότι έχει χαρακτηριστικά ελευθερίας - γι' αυτό και ονομάζεται "ελεύθερη" - υποτάσσεται κι αυτή σε κάποιους Νόμους. Ελεύθερη βούληση δεν σημαίνει χαοτική βούληση. Και το χάος έχει κι αυτό τους νόμους του.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 07/01/2010 08:24:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 08:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Έχει το ποδόσφαιρο σχέση με την αυτογνωσία;


Θα μπορούσα να σου αποδείξω πως έχει. Όλα σχετίζονται μεταξύ τους. Τι είναι το ποδόσφαιρο ; Ένα παιχνίδι με δύο παίχτες, δύο αντίπαλες ομάδες, δύο αντίπαλες δυνάμεις, θα μπορούσαμε να πούμε. Και τι άλλο μπορεί να συμβαίνει μέσα μας από έναν ιδιαίτερο ποδοσφαιρικό αγώνα στον οποίο το καλό μας αγωνίζεται εναντίον του κακού μας ; Όλα συνδέονται ΥΠΗΡΕΤΗ. Κι αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις ...

Στο έχω ξαναπεί : Η όποια γνώση που διαθέτεις - αν διαθέτεις δηλ. - είναι στείρα. Δεν γεννά τίποτε παρά χιλιομασημένες και χιλιοειπωμένες θέσεις. Σε σένα υπάρχει - αν υπάρχει δηλ. - συσσώρευση γνώσης. Αλλά δεν υπάρχει κατανόηση γνώσης. Μπορεί να έχεις μια υποτυπώδης αντίληψη για το καλό και το κακό - οι περισσότεροι έχουν - αλλά δεν μπορείς να το δεις, να το αναγνωρίσεις ούτε μέσα σου, ούτε στην καθημερινότητά σου. Θεωρητικά - και δεν ξεφεύγεις απ' αυτόν τον Νόμο - χρίζεις μια ιδέα σου ή πράξη σου ως καλή και τότε οτιδήποτε κάνεις που έρχεται σε αντίθεση με αυτήν την ιδέα ή πράξη, σου φαίνεται κακή. Ο δικός σου ποδοσφαιρικός αγώνας, ΥΠΗΡΕΤΗ, είναι στημένος γιατί ο διαιτητής του ξεπουλήθηκε στο παζάρι για ένα κουστούμ' ,που λέει κι ένα τραγουδάκι. Με εννοείς ; Αμφιβάλλω ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 07/01/2010 08:41:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 10:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν υπάρχει συνειδητό κακό, ΥΠΗΡΕΤΗ, κι αυτό θα έπρεπε να το γνωρίζεις. Κανένας άνθρωπος δεν θέλει πραγματικά να κάνει κακό στον κόσμο, στους συναθρώπους του. Ασχέτως αν το κάνει.

Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό που λες για το συνειδητό κακό αλλά πρέπει να σου πω ότι αστειευόμουν και είναι η τρίτη φορά που το λέω!! (προσπαθείς πολύ να βρεις κάτι κακό.. το κανείς συνειδητά;)

quote:
Θα μπορούσα να σου αποδείξω πως έχει. Όλα σχετίζονται μεταξύ τους.

Ναι και βέβαια μπορείς! Όλα τα μπορείς, δεν αμφιβάλω για αυτό! Κάποτε είχα έναν φίλο που μου είχε αποδείξει ότι αυτό που εμείς βλέπουμε άσπρο είναι μαύρο! Μπορούσε να μου αποδείξει τα πάντα.. Βεβαία η απόδειξη μπορεί να ήταν μονό στο μυαλό του.. αλλά είχε μια απόδειξη.


quote:
Μπορεί να έχεις μια υποτυπώδης αντίληψη για το καλό και το κακό - οι περισσότεροι έχουν - αλλά δεν μπορείς να το δεις, να το αναγνωρίσεις ούτε μέσα σου, ούτε στην καθημερινότητά σου. Θεωρητικά - και δεν ξεφεύγεις απ' αυτόν τον Νόμο - χρίζεις μια ιδέα σου ή πράξη σου ως καλή και τότε οτιδήποτε κάνεις που έρχεται σε αντίθεση με αυτήν την ιδέα ή πράξη, σου φαίνεται κακή.

Φίλε ζιπ δεν έχω τέτοια κολλήματα επάνω στο τι είναι Καλό και τι κακό. Ως προς την φύση δεν υπάρχει καλό και κακό ,επειδή η φύση με την έννοια αυτού που ανέκαθεν είναι παντού μέσα στην απειροτητα του χώρου, τίποτα δεν ελαττώνεται και τίποτα δεν αυξάνεται από το Ίδη άρχων ή ΕΙΝΑΙ.

Μπορεί να υπάρχουν άπειρες μορφές, μπορεί να βλέπουμε ότι κάτι γεννιέται και ότι κάτι πεθαίνει αλλά ως προς αυτό τίποτα δεν γεννιέται και τίποτα δεν πεθαίνει, ,έτσι ως προς αυτό ..το κακό και το καλό δεν υπάρχουν. Μπορεί να υπάρχουν ως έννοιες αλλά όχι ως ένα γεγονός!!

Στους ανθρώπους το καλό και το κακό έχει να κάνει πρώτα από όλα με την ζωή του και την ασφάλεια του. Ότι μπορεί να τον εκμηδενίσει ή ελαττώσει είναι κακό, ότι τον στηρίζει η αυξάνει να υπάρχει είναι καλό.

Το ίδιο συμβαίνει και σε ψυχολογικό επίπεδο. Με προσβάλεις ..είναι κακό για την προσωπικότητα μου επειδή την μειώνεις!! Καταλαβαίνεις όλα τα υπόλοιπα!!

Επίσης υπάρχει κάτι που έχει σχέση και με τις συγκυρίες των γεγονότων και αυτό είναι το καλό του κακού και το κακό του καλού.

quote:
Μπορεί να έχεις μια υποτυπώδης αντίληψη για το καλό και το κακό - οι περισσότεροι έχουν - αλλά δεν μπορείς να το δεις, να το αναγνωρίσεις ούτε μέσα σου, ούτε στην καθημερινότητά σου. Θεωρητικά - και δεν ξεφεύγεις απ' αυτόν τον Νόμο - χρίζεις μια ιδέα σου ή πράξη σου ως καλή και τότε οτιδήποτε κάνεις που έρχεται σε αντίθεση με αυτήν την ιδέα ή πράξη, σου φαίνεται κακή.


Στο έχω ξαναπεί … ποτέ δεν βλέπεις ότι είσαι το θύμα αυτών που λες για τους άλλους. Να δούμε ποτέ θα βρεις κάτι καλό σε αυτά που λέω!!

quote:
Με εννοείς ; Αμφιβάλλω ...

Αυτό τι είναι; κακία; Συνειδητή κακία; Απαξίωση; Η απαξίωση είναι κακή; Μήπως είναι χλευασμός; Ο χλευασμός είναι κακός; Με εννοείς;

Ξέρω μπορείς να μου αποδείξεις ότι όλα αυτά είναι καλά και όχι κάτι κακό. ΝΑΙ…


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/01/2010 11:15:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 10:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

zip
quote:
Λέγοντας αυτό, ήδη έχεις κάνει ένα πολύ μεγάλο βήμα προς τον στόχο σου. Κι αυτό είναι πολύ σημαντικό. Μερικές φορές όμως δεν αρκεί απλά ένα θέλω. Χρειάζονται πολύ περισσότερα από ένα απλό θέλω. Η θέληση είναι ασφαλώς ένα πολύ ισχυρό ναρκωτικό το οποίο, υπό την επήρειά του, μπορεί κάποιος να πετύχει πολύ σπουδαία πράγματα. Όμως μερικές φορές δεν αρκεί. Χρειάζονται γνώση, κόπος, χρόνος, θυσίες και πολλά άλλα. Πάντως, εγώ πιστεύω πως αν πραγματικά θέλεις να κάνεις αυτό που λες, τότε αργά ή γρήγορα θα βρεις τον τρόπο να το κάνεις και θα το κάνεις από μόνος σου. Κι αυτή η πίστη μου, δεν ισχύει μόνο για σένα, αλλά για τον κάθε άνθρωπο και συνάνθρωπό μου. Μην ακούς κανέναν λοιπόν, ούτε εμένα, και προχώρησε μόνος σου σ' αυτό που πραγματικά θέλεις να κάνεις. Και μην σκέφτεσαι τι θα πετύχεις, αν θα πετύχεις. Δεν έχουν και μεγάλη σημασία αυτά ...

Ναι το ξέρω,ακριβώς έτσι είναι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 10:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει το ποδόσφαιρο σχέση με την αυτογνωσία;


Γιατί δηλαδή, πρεπει να έχει κάποια σχέση? Εδωσα απλώς ένα παράδειγμα για την ελεύθερη βούληση,θα μπορούσα να μιλήσω για οτιδήποτε άλλο άσχετο με την αυτογνωσία.Δέν έχει καμία σημασία.Σου απαντάω τώρα γιατί νόμιζα οτι το ρωτούσες για πλάκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 10:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί δηλαδή, πρεπει να έχει κάποια σχέση? Εδωσα απλώς ένα παράδειγμα για την ελεύθερη βούληση,θα μπορούσα να μιλήσω για οτιδήποτε άλλο άσχετο με την αυτογνωσία.Δέν έχει καμία σημασία.Σου απαντάω τώρα γιατί νόμιζα οτι το ρωτούσες για πλάκα.

Ποιο πολύ για πλάκα το ρωτούσα..

Απλά για εμένα το ποδόσφαιρο είναι μια προέκταση του εγώ σου.. μια ακόμα ταύτιση και η αυτογνωσία υπάρχει όταν όλες οι ταύτισης αναγνωριστούν!!

Όταν κερδίζει η ομάδα σου χαίρεσαι. Όταν χάνει, απογοητεύεσαι. Όταν σου βρίζουν την ομάδα προσβάλλεσαι και σε μια αντίθετη περίπτωση μπορεί να καυχιέσαι. Όλα αυτά είναι μια ταύτιση.

Μπορεί βέβαια το ποδόσφαιρο να παίξει τον καταλυτικό ρόλο για να δεις το ποσό ταυτίζεσαι και αυτό να σε οδηγήσει στην αυτογνωσία.. δεν ξέρω όλα είναι δυνατά!!

Αλλά για εμένα όσο υπάρχει ταύτιση δεν υπάρχει αυτογνωσία.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 10:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιο πολύ για πλάκα το ρωτούσα..

Απλά για εμένα το ποδόσφαιρο είναι μια προέκταση του εγώ σου.. μια ακόμα ταύτιση και η αυτογνωσία υπάρχει όταν όλες οι ταύτισης αναγνωριστούν!!

Όταν κερδίζει η ομάδα σου χαίρεσαι. Όταν χάνει, απογοητεύεσαι. Όταν σου βρίζουν την ομάδα προσβάλλεσαι και σε μια αντίθετη περίπτωση μπορεί να καυχιέσαι. Όλα αυτά είναι μια ταύτιση.

Μπορεί βέβαια το ποδόσφαιρο να παίξει τον καταλυτικό ρόλο για να δεις το ποσό ταυτίζεσαι και αυτό να σε οδηγήσει στην αυτογνωσία.. δεν ξέρω όλα είναι δυνατά!!

Αλλά για εμένα όσο υπάρχει ταύτιση δεν υπάρχει αυτογνωσία.


Επίσης,χαίρομαι όταν ο αιώνιος αντίπαλος χάνει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 11:09:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ mimosa

quote:
Όταν ένας άνθρωπος θυμώνει συνειδητά δικαιολογείται δηλαδή;


Όταν κάποιος είναι συνειδητός δεν μπορεί να εκφράσει κάποιο εγώ.

Άλλο είναι η συνειδητοτητα και άλλο τα εγώ. Συνειδητός θυμός δεν υπάρχει. Αν εκφράζεις θυμό και ξαφνικά γίνεις συνειδητός.. τότε αυτή η ενεργεία μετατρέπεται σε ένα άλλο φαινόμενο που δεν έχει καμιά σχέση με κάποιο ψυχολογικό ελάττωμα!!


quote:
---- Παππάδες & εκκλησία ----
Όποιος χρειάζεται κάποιον εκπρόσωπο του θεου να τον καθοδηγήσει, μπορεί να απευθυνθεί στον παππά της εκκλησίας του. Που είναι το αρνητικό;

Δεν είπα ότι υπάρχει κάτι αρνητικό ..αλλά ότι μου έδωσες την εντύπωση με τον τρόπο που αναφέρθηκες στους παπάδες και την εκκλησιά ότι είχες κάποια αρνητικότητα. Έτσι μου φάνηκε..
Να σου πω και κάτι.. Αυτό το εκπρόσωποι του θεού μου φαίνεται πολύ αστείο!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 11:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Με προσβάλεις ..είναι κακό για την προσωπικότητα μου επειδή την μειώνεις!!


Δεν έχω τέτοια δύναμη. Δεν μπορώ να μειώσω την προσωπικότητα κανενός ΥΠΗΡΕΤΗ. Η προσβολή είναι προσβολή μόνον για ΄κείνον που την δέχεται κατ' αυτόν τον τρόπο και της επιτρέπει (της προσβολής δηλ) να κάνει αυτή την ... βολή στον ίδιο του τον εαυτό. Κανένας λοιπόν δεν μπορεί να σου κάνει τίποτε, αν πρώτα εσύ ο ίδιος δεν του το επιτρέψεις να στο κάνει. Προσπάθησε να μην μου επιτρέπεις να σε "προσβάλλω" ΥΠΗΡΕΤΗ. Και κάνε το αυτό - γιατί δεν έχεις άλλον τρόπο - με τον λόγο σου. Αν ο λόγος σου γίνει ισχυρός και αληθινός, τότε ούτε εγώ, ούτε κανένας άλλος δεν θα μπορεί να σου κάνει απολύτως τίποτε.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 11:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το με προσβάλεις είναι γενικό δεν απευθύνεται σε εμένα ειδικά.

Πάλι το κακό ψάχνεις.. Τα βλέπεις όπως θα ήθελες να είναι.. δεν είναι έτσι φίλε μου..

Το κανείς συνειδητά αυτό;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 11:55:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

... είναι κακό για την προσωπικότητα μου επειδή την μειώνεις!!


ΥΠΗΡΕΤΗ, δες και πως λειτουργεί αυτό που λες εις βάρος σου. Λες λοιπόν ότι σου μειώνω την προσωπικότητα. Καλά σου κάνω, αν το κάνω. Ξέρεις γιατί ; Γιατί η προσωπικότητά σου ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ εσύ. Η προσωπικότητά σου είναι αυτό που έχεις φτιάξει εσύ για τον εαυτό σου. Κι αυτό που έχεις φτιάξει, είναι γεμάτο από δόγματα, θεωρίες, είναι γεμάτο από επιρροές ΞΕΝΕΣ προς την ΟΥΣΙΑ σου. Δεν μειώνω λοιπόν τίποτε ΑΠΟ ΣΕΝΑ, δεν ευτελίζω τίποτε ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Αν κάτι μειώνω, είναι αυτό το φτιάξιμο, το φτιαξίδι που λέμε, το οποίο στην ουσία δεν είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ αλλά αλλονών. Χαλάω το περιτύλιγμα, τον φιόγκο. Δεν χαλάω το περιεχόμενο. Αν ο λόγος σου είναι ουσιαστικός, εμπεριέχει δηλ. ΟΥΣΙΑ, δεν γίνεται με τίποτε να χαλάσει. Να θυμάσαι, πως ότι χαλάω - αν χαλάω - δεν είναι δικό σου. Όταν έχεις κάτι πραγματικά δικό σου, αυτό δεν μπορεί να στο χαλάσει κανένας.

Φυσικά λοιπόν είναι κακό αυτό για την προσωπικότητά σου. Γιατί η προσωπικότητά σου είναι σαν θησαυροφυλάκιο ασφαλισμένη και δεν αφήνει κανέναν και τίποτε να την πλησιάσουν. Οτιδήποτε λέγεται γι' αυτήν μπαίνει κάτω από το μικροσκόπιό της και ελέγχεται εξονυχιστικά. Κάθε τι που είναι αντίθετο με αυτό που έχεις φτιάξει εσύ για σένα, παίρνει τον τίτλο "προσβολή". Στην ουσία, χάρη σου κάνω.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 12:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις ένα μικρό κόλλημα. Δεν με προσβάλεις ..ένα παράδειγμα στο πρώτο πρόσωπο ήταν… δες το καλό και άσε τα άτοπα λόγια..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 12:09:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γι' αυτό σου είπα πριν "Με εννοείς ; Αμφιβάλλω". Ότι λέω δεν το λέω για σένα αλλά για όσους με καταλαβαίνουν και με εννοούν.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 12:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
mimosa

Όταν ένας άνθρωπος θυμώνει συνειδητά δικαιολογείται δηλαδή;


Όταν ένας άνθρωπος θυμώνει συνειδητά τότε ... δεν θυμώνει.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 12:50:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτά που λες για την προσωπικότητα γενικά.. είναι πολύ σωστά. Έτσι ζει ο άνθρωπος.. πίσω από μια θωράκιση. Αυτή η θωράκιση είναι ο εσφαλμένος εαυτός. Η ταύτιση με αυτόν τον εαυτό είναι που μας απομακρύνει από αυτό που πραγματικά είμαστε!! Αυτό το ίδιο σε απόμακρύνει από το να με καταλάβεις.


Όλα τα αλλά που λες. .βρίσκοντας κάτι κακό για να ικανοποιήσεις ένα σου πάθος.. ένα σου εγωισμό.. τα βρίσκω πραγματικά πολύ αστεία..

Η αμφιβολία σου είναι η άμυνα σου στο να δεχτείς και το υπερασπίζεσαι με νύχια και με δόντια!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 13:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γι' αυτό σου είπα πριν "Με εννοείς ; Αμφιβάλλω". Ότι λέω δεν το λέω για σένα αλλά για όσους με καταλαβαίνουν και με εννοούν.

Φοβερό!! Αυτό πως λέγεται.. αλαζονεία; Τι είδους θωράκιση είναι αυτή; Φοβάσαι μην σε μείωση κάποιος; Όλες αυτές σου οι κινήσεις δείχνουν φόβο φίλε ζιπ. Ο φόβος σε κάνει επιθετικό!! Σε κάνει αρνητικό..σε κάνει να βλέπεις παντού το κακό.. απειλείσαι και θέλεις με οποιονδήποτε τρόπο να μειώσεις φίλε.

quote:
Ότι λέω δεν το λέω για σένα αλλά για όσους με καταλαβαίνουν και με εννοούν.

Ναι φίλε μου για τους άλλους τα λες έτσι κρύβεις τα ελαττώματα σου.. κρύβεσαι πίσω από ένα ψέμα και τώρα πρέπει να το συντηρήσεις..

Αυτά κάνει ο ψυχολογικός εαυτός αυτή η θωρακισμένη προσωπικότητα.. συντηρείτε από το ψέμα..

quote:
Ότι λέω δεν το λέω για σένα αλλά για όσους με καταλαβαίνουν και με εννοούν.

Αυτή η απαξίωση είναι μιας ανώτερης νοημοσύνης που έχει κατανόηση; Αυτή η απαξίωση είναι κάτι συνειδητό;
Πιστεύεις ότι με αυτά που λες δείχνεις ανωτερότητα; Όχι φίλε μου… το αντίθετο.. είναι πολύ φτωχό και ρηχό. Για δες το ποιόν πας να πείσεις.. είναι αστείο φίλε..

Ναι ξέρω


quote:
Γι' αυτό σου είπα πριν "Με εννοείς ; Αμφιβάλλω".

Έτσι…φίλε μου πρέπει να αμφιβάλεις. Πρέπει να είσαι καλά θωρακισμένος. Πρέπει να αμφιβάλεις συνεχώς επειδή κινδυνεύεις να καταρρεύσεις. Αν πεις μια φορα ότι έχω δίκιο σε κάτι.. πάει.

Να σου πω κάτι.. ξέρεις ότι συμφωνούμε σε αρκετά πράγματα.. πολλά από αυτά που έχεις πει με βρίσκουν σύμφωνο. Κοιτά την απάντηση που έδωσες στην mimosa και αυτή που έδωσε ο ένας υπηρέτης στην ιδία ερώτηση!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/01/2010 13:15:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 13:18:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σταμάτα και δες μια φορά ..προσπάθησε να καταλάβεις.. ξέρω ότι αυτό μπορεί να σε εξοργίζει γιατί είναι σαν να μπαίνεις κάτω από εμένα..

Σε ένα επίπεδο δεν έχουμε να χωρίσουμε απολύτως τίποτα!! Αυτό που κάνει το διαφορετικό είναι όταν μιλώ από την εμπειρία της « επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας του παρατηρητή» ακριβώς εκεί είναι που τα δεδομένα αλλάζουν.

Αν μιλήσουμε για την προσωπικότητα ή για τα ελαττώματα ή για το πόσο μηχανικοί είμαστε… δεν θα έχουμε καμιά διάφορα ..το ξέρω γιατί το έχω δει να συμβαίνει ..παρόλο που για κάποια πράγματα που συμφωνείς μαζί μου τα απορρίπτεις...τα απορρίπτεις γιατί σε ενοχλεί που έχω δήλωση μια ετικέτα.

Γύρω από αυτή την ετικέτα έχεις φτιάξει μια προκατάληψη ..αυτήν πολεμάς.. αυτός ο πόλεμος είναι μέσα σου.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 13:42:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και να σου πω και κάτι άλλο φίλε ζιπ

ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ (για εμένα άσχετο πάνω σε αυτά που σου είπα.. αλλά παρόλα αυτά ήταν πολύ καλά.)

quote:
Γιατί η προσωπικότητά σου ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ εσύ. Η προσωπικότητά σου είναι αυτό που έχεις φτιάξει εσύ για τον εαυτό σου. Κι αυτό που έχεις φτιάξει, είναι γεμάτο από δόγματα, θεωρίες, είναι γεμάτο από επιρροές ΞΕΝΕΣ προς την ΟΥΣΙΑ σου. Δεν μειώνω λοιπόν τίποτε ΑΠΟ ΣΕΝΑ, δεν ευτελίζω τίποτε ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Αν κάτι μειώνω, είναι αυτό το φτιάξιμο, το φτιαξίδι που λέμε, το οποίο στην ουσία δεν είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ αλλά αλλονών. Χαλάω το περιτύλιγμα, τον φιόγκο. Δεν χαλάω το περιεχόμενο. Αν ο λόγος σου είναι ουσιαστικός, εμπεριέχει δηλ. ΟΥΣΙΑ, δεν γίνεται με τίποτε να χαλάσει. Να θυμάσαι, πως ότι χαλάω - αν χαλάω - δεν είναι δικό σου. Όταν έχεις κάτι πραγματικά δικό σου, αυτό δεν μπορεί να στο χαλάσει κανένας.

Καλέ μου φίλε δεν περιμένω εσένα για να χαλάσεις το περιτύλιγμα. Αυτό κάνω, αυτό είναι η εσωτερική μου δουλειά ..να χαλώ το περιτύλιγμα και αυτό το περιτύλιγμα όπως πολύ σωστά λες δεν είναι κάτι πραγματικά δικό μου.

Μια μέρα όμως το χάλασα ..και είδα πως είναι να είσαι χωρίς περιτύλιγμα, είδα πως είναι να είσαι χωρίς εγώ ,χωρίς προσωπικότητα χωρίς ο νους να κινείται. Είδα πως είναι να είσαι χωρίς να χρειάζεται να είσαι κάτι άλλο από αυτό που Ίδη είσαι.

Αυτή η ευδαιμονία.. η αιώνια άνοιξη της ελεύθερης συνειδητοτητας .. αυτό το άρωμα της αγάπης που κατευθύνεται διάχυτα προς όλες τις κατευθύνσεις χωρίς σκοπό.. Αυτή η καθαρή επίγνωση δεν μπαίνει σε ένα δόγμα ούτε σε μια θρησκεία ούτε σε μια ετικέτα ούτε σε μια λέξη.

Μπορεί να έχω δηλώσει μια ετικέτα αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση. Μπορεί και άλλοι άνθρωποι να έχουν δήλωση κάτι άλλο. Αυτή η καθαρή επίγνωση δεν έχει καμιά σχέση με αυτό που δηλώνουν και επίσης αν το έχουν βίωση δεν κάνει το ένα δόγμα η την μια ετικέτα πιο αληθινή από το άλλο. Το αληθινό δεν είναι η ετικέτα αλλά αυτό που ο καθένας μας έχει πέρα από όλα τα περιτυλίγματα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 13:49:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι τυχαια αυτά που μας εγραψε ο αγαπητος φιλος wholemind

"Όλοι οι μεγάλοι ιδρυτές θρησκειών, αλλά και μεγάλοι φιλόσοφοι κι άλλοι άνθρωποι στον χώρο της μεταφυσικής βίωσαν την Πραγματικότητα σαν Μία Διεύρυνση της συνείδησής τους (της απλής ανθρώπινης συνείδησης) προς Μία Ανώτερη Κατάσταση, σαν ένα ξεπέρασμα των στενών ορίων του εγώ προς Μία Αχανή Συνειδησιακή Κατάσταση που βρίσκεται στην βάση όλων των συνειδήσεων σαν ένα βύθισμα στην Άπειρη Συνείδηση.


Παραδείγματα: 1) Ο Βούδας βίωσε την Φώτιση σαν ένα σβήσιμο (νιρβάνα) της υπαρξιακής ροής (των σκάντα), σαν Μία Κατάσταση που χαρακτήρισε σαν Ασαμσκρίτα.

2) Ο Σανκάρα κι άλλοι οπαδοί της Βεδάντα βίωσαν το Μόκσα σαν ξεπέρασμα όλων των περιφερειακών εδηλώσεων του όντος, της νόησης, πέρα από τις εσωτερικές καταστάσεις του άτμαν, σαν συνειδητοποίηση του Απολύτου Υπόβαθρου, του Βράχμαν.

3) Ο Πανταζάλι κι οι οπαδοί του Σαμκύα Γιόγκα βίωσαν την Απελευθέρωση (Καϊβαλγία), σαν το σταμάτημα όλης της δραστηριότητας του νου (σιττά), σαν την συγκράτηση του νου από του να παίρνει διάφορες μορφές (βρίττις).

4) Οι χριστιανοί νηπτικοί κι άλλοι χριστιανοί μυστικιστές βίωσαν την Θέωση σαν το τελικό στάδιο κάθαρσης του νου μέχρι που ο νους να γίνει άμορφος: τότε μόνο ο νους μπορεί να αντιληφθεί το Άπειρο Θείο Είναι, να Ενωθεί με τον Θεό, να Θεωθεί.

5) Όλοι οι μεγάλοι σούφι στον χώρο του ισλαμισμού βιωσαν την Τελική Πραγματικότητα (ΑλΧακ) σαν σβήσιμο της απατηλής προσωπικότητας, σαν διεύρυνση της συνείδησης ως το Άπειρο (Φανά Φι’ λλαχ).

6) Ο Πλάτωνας και οι πλατωνικοί βίωσαν την Πραγματικότητα σαν ανύψωση ως το «καθολικό είναι» (πέρα από ττις νοητικές διεργασίες) και πέρα από αυτό ως το «τελείως είναι» (όραση του Αγαθού).

7) Ο Πλωτίνος που κωδικοποίησε την πλατωνική θεωρία και οι νεοπλατωνικοί βίωσαν την Ανύψωση ως το Ένα σαν «άπλωσι» (απλούστευση, συστολή σε απόλυτη απλότητα του καθολικού νου), σαν «έκστασι» (έξοδος εκ του «εαυτού»)."

Πολλές ετικέτες αλλά...μια πραγματικότητα πέρα από όλες τις λέξεις!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/01/2010 13:50:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 14:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σου πω και κάτι άλλο..από μια άλλη οπτική.. φιλε ζιπ

Όταν η συνείδηση αφήνει ένα περιτύλιγμα τότε «εισέρχεται» σε αυτό που ονομάζουμε αστρικό επίπεδο. Αν αφήσει ακόμα ένα περιτύλιγμα τότε «εισέρχεται» στο νοητικό!! Αν αφήσει ακόμα ένα περιτύλιγμα τότε «εισέρχεται» στο Αιτιατό αν αφήσει ακόμα ένα «εισέρχεται» στο Μπουδι και μετά φαίνεται.. να «αναμιγνύεται» με το Ατμα και όλα αυτό με την λογική τριάδα και…

Στο αστρικό η συνείδηση έχει αφήσει ακόμα ένα περιτύλιγμα αλλά η προσωπικότητα τα ελαττώματα και τα εγώ υπάρχουν ακόμα!!

Στο νοητικο η συνείδηση έχει αφήσει ακόμα ένα περιτύλιγμα αλλά η προσωπικότητα τα ελαττώματα και τα εγώ υπάρχουν ακόμα!!

Στο Αιτιατό η προσωπικότητα τα ελαττώματα και τα εγώ δεν υπάρχουν αλλά αυτός που εισέρχεται στο αιτιατό δεν παραμένει μόνιμα με αποτέλεσμα να ξανακυλά πάλι στα προσωπικότητα τα ελαττώματα και τα εγώ.

Αυτή η συνείδηση που έχει αφυπνιστεί στο αιτιατό και δεν μπορεί (για κάποιους λογούς) να παραμείνει σε αυτήν την αφύπνιση μόνιμα είναι «υποχρεωμένη» να προσπαθεί αδιάκοπα μέσα στην ημέρα να αποκτά την επίγνωση της επειδή η ταύτιση με τα εγώ την επισκιάζει.

Επίσης σε κατάσταση ηρεμίας δηλ όχι μες στην καθημερινότητα μπορεί να βιώνει την επίγνωση της παρουσία της πέρα από όλα τα εγώ. Και πολλές φορές μπορεί και εν κινήσει δηλ μέσα στην καθημερινότητα σε σχέση με τους άλλους!!

Όσο για τα αλλά… δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε ..ίσως.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2010, 16:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ είμαι πατέρας
Εγώ είμαι γιος
Εγώ είμαι αδελφός
Εγώ είμαι φίλος
Εγώ είμαι σοβαρός
Εγώ είμαι αστείος
Εγώ είμαι κοντός
Εγώ είμαι ψηλός
Εγώ είμαι Έλληνας
Εγώ είμαι Άγγλος
Εγώ είμαι Ιταλός
Εγώ είμαι μαύρος
Εγώ είμαι άσπρος
Εγώ είμαι ευτυχισμένος
Εγώ είμαι στεναχωρημένος
Εγώ είμαι το σώμα
Εγώ είμαι ο νους
Εγώ είμαι καλός
Εγώ είμαι κακός
Εγώ είμαι επιτυχημένος
Εγώ είμαι αποτυχημένος

Αυτά τα εγώ και πολλά άλλα ,δεν είναι παρά ένας προσδιορισμός από αυτό που δεν είμαστε.. Αυτά τα εγώ είναι ο εσφαλμένος εαυτός και δεν είναι ένα εγώ αλλά πολλά.

Αυτήν την ψευδαίσθηση, ότι είναι ένα συνεχές εγώ, γίνεται από την γρήγορη εναλλαγή του ενός εγώ στο άλλο εγώ. Από την μια σκέψη στην άλλη σκέψη . Από την μια φλυαρία στην άλλη φλυαρία. Από τον ένα συνειρμό στον άλλο συνειρμό,από την μια ταύτιση στην άλλη ταύτιση….Σαν μια έλικα που γυρίζει και οι πολλές προπέλες φαίνονται σαν να μην ξεχωρίζουν.

Αυτό που «Είναι».. βρίσκεται στο κενό μεταξύ του ενός εγώ στο άλλο εγώ. Βρίσκεται στο κενό μεταξύ από την μια σκέψη στην άλλη σκέψη. Βρίσκεται στο κενό μεταξύ από την μια φλυαρία στην άλλη φλυαρία. Κ.λ.π

Μέσα σε αυτό το κενό δεν υπάρχει ο προσδιορισμός ..αλλά ο «ανοιχτός χώρος»
Μέσα σε αυτόν τον «ανοιχτό χώρο» δεν μπορεί να σταθει κανένα εγώ, κανένας προσδιορισμός. Μέσα σε αυτό το κενό ή τον «ανοιχτό χώρο» βρίσκεται η παρουσία του ανείπωτου!

Μέσα από αυτό τον «ανοιχτό χώρο» υπάρχει η «γνώση» που δεν προέρχεται από τους άλλους. Μέσα από αυτό τον «ανοιχτό χώρο» υπάρχει η «γνώση» που δεν είναι το αποτέλεσμα της μνήμης. Αυτός ο «ανοιχτός χώρος» δεν έχει έννοιες μέσα ή έξω και δεν είναι καμιά επινόηση!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/01/2010 16:28:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 07:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Μπορεί να έχω δηλώσει μια ετικέτα αλλά αυτό δεν έχει καμιά σχέση.


Όταν συμμετέχεις εκφράζοντας απόψεις ή θέσεις σε ένα δημόσιο φόρουμ που πραγματεύεται θέματα εσωτερικής φύσεως, η δήλωση αυτής της ετικέττας έχει πολύ μεγάλη σχέση. Όταν ερμηνεύεις θέματα επιστημονικής φύσεως που δεν τα γνωρίζεις ή δεν τα κατέχεις, η δήλωση αυτής της ετικέττας επίσης έχει πολύ μεγάλη σχέση.

Η τραγικότητα της νεοελληνικής κοινωνίας αλλά και γενικότερα ο κατήφορος που έχει πάρει ο κόσμος, οφείλεται σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό σ' αυτά που λέγονται από αυτούς που βάζουν αυτές τις ετικέττες, όχι μονάχα στον εαυτό τους αλλά και στους άλλους.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 09:38:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φλε zip.. πάλι ψάχνεσαι ..πρέπει να βρεις κάτι για να φαγωθείς ..τέλος πάντων ..ας είναι..

quote:
Όταν ερμηνεύεις θέματα επιστημονικής φύσεως που δεν τα γνωρίζεις ή δεν τα κατέχεις, η δήλωση αυτής της ετικέττας επίσης έχει πολύ μεγάλη σχέση.

Στο τοπικ ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ, 4ο μέρος, επίσημη έκδοση ο tyxaiosperastikos στης 30/09/2009, 19:25:48 είπε κάποια πράγματα σε σχέση με τα επιστημονικά θέματα που συζητούσαμε για την 4η διάσταση αλλά και άλλες.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=31&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10232

Ο ένας υπηρέτης έθεσε με ένας τρόπο κάποια πράγματα που θεώρησες αντιεπιστημονικά. Αυτό το αντιεπιστημονικά ξέρεις πόσες φορές έχει αλλάξει σε επιστημονικά… παρά πολλές φορές!!

Όσο προχωρά η ανθρωπότητα τα δεδομένα αλλάζουν. Σήμερα πιστεύουμε ότι το συμπαν έγινε με κάποιο τρόπο, παλιά πίστευαν ότι είχε γίνει αλλιώς και αυτό τότε ήταν επιστημονικό αλλά σήμερα ….

Αυτό που σήμερα φαίνεται ότι είναι επιστημονικό αύριο μπορεί να μην είναι.

Στην εσωτερική αναζήτηση η αλήθεια παραμένει αναλιωτη επειδή δεν στηρίζεται σε κάποιες διατυπώσεις ή σε κάποια συμπεράσματα.. Όπως κάποιος «έφτασε» σε αυτήν έτσι και κάποιος άλλος «φτάνει» και αυτό είναι αναλιωτο στους αιώνες των αιώνων.

Αν θες να επεκταθούμε περισσότερο σε επιστημονικά θέματα τότε άνοιξε ένα νέο τοπικ για να μπορούν να συμμετέχουν και άνθρωποι που έχουν κάποια σχέση με την επιστήμη. Βάλε τον τίτλο η 4η διάσταση και άλλες διαστάσεις ..ή κάτι σε σχέση με αυτά που λέγαμε..

O tyxaiosperastikos (και οχι μονο αυτος" ειπε κάποια πράγματα σε σχέση με αυτά τα επιστημονικά που έλεγες ..και εσύ έχει βάλει την ετικέτα του φυσικού ..του ειδικού ..και του ότι «αν μιλάμε για επιστημονικά θέματα πρέπει να παίρνουμε την άδεια της επιστήμης» θυμάσαι αλώστε αυτά που έχεις πει.. είσαι ο ειδικός!!

Όταν ο ειδικός κατακρίνεται είναι πιο άσχημα από κάποιων που δεν είναι ειδικός!!


quote:
Η τραγικότητα της νεοελληνικής κοινωνίας αλλά και γενικότερα ο κατήφορος που έχει πάρει ο κόσμος, οφείλεται σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό σ' αυτά που λέγονται από αυτούς που βάζουν αυτές τις ετικέττες, όχι μονάχα στον εαυτό τους αλλά και στους άλλους.


Μάλιστα… πράγματι είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει…

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=31&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=10232
για ρίξε μια ματιά..σελ 31

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 09:55:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς

Μήπως από τη φύση του ο άνθρωπος , σαν οντότητα , είναι κτητικός , βίαιος , επιθετικός και όλα τα άλλα τα οποία εσύ εντάσσεις στα χαρακτηριστικά του σκοτεινού ανθρώπου ; Και μήπως όλα αυτά τα (φυσικά , αν τέτοια είναι) χαρακτηριστικά του είναι ανυπέρβλητα εμπόδια για να οδηγηθεί στη φώτιση ;


Οτιδήποτε φυσικό δεν αποτελεί εμπόδιο για τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος από την φύση του δεν είναι ούτε κτητικός, ούτε βίαιος, ούτε επιθετικός, ούτε τίποτε. Όταν λέω από την φύση του, εννοώ από την ουσία του. Στα βαθύτερα υποστρώματα του "είναι" του, στην ουσία του δηλ. δεν έχει τίποτε το "σκοτεινό". Η φύση του (με την έννοια του δυϊσμού του δηλ. εδώ) βρίσκεται σε αρμονία. Αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχουν πόλοι, αντίθετες έννοιες και στα βαθύτερα υποστρώματα της ύπαρξης δεν υφίσταται τέτοιος δυϊσμός και δεν μπορεί να εννοηθεί η πόλωση.

Η ουσία της έννοιας του "φυσικού" βρίσκεται ακριβώς σε αυτήν την αρμονία που υπάρχει μέσα στο φυσικό. Είτε ερμηνεύσουμε την λέξη "φύση" ως περιβάλλον του ανθρώπου, είτε την ερμηνεύσουμε ως ουσία του ανθρώπου, είτε ως χαρακτηριστικά της οντότητάς του, το ίδιο το "φυσικό" εμπεριέχει την αρμονική συνύπαρξη των αντιθέτων.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 10:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλ όταν δηλώνεις "φυσικός" εννοείς το παραπάνω;

Προσπαθείς να μας μπερδέψεις…;;; την μια μας λες στο όνομα της επιστήμης και την άλλη μας λες για το «φυσικός» δεν λέω είναι πολύ ωραίο αυτό που λες.. αλλά φίλε αποφάσισε..

Τι λέει η επιστήμη για την ΑΣΤΡΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΨΥΧΗ;
Τι λέει η επιστήμη για τον ΘΕΟ;
Τι λέει η επιστήμη για τις ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΔΙΟΡΑΣΗ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΦΩΤΙΣΗ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΨΥΧΟΜΕΤΡΙΑ ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΠΟΛΥΟΡΑΣΗ;
Τι λέει η επιστήμη για τις ΜΕΤΑΘΑΝΑΤΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΜΕΤΕΜΨΥΧΩΣΗ;
Τι λέει η επιστήμη για την ΑΝΑΣΤΑΣΗ;
Τι λέει η επιστήμη για το ΤΑΞΙΔΙ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΥΠΕΡΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ;
Τι λέει η επιστήμη για την ………………..;;;;;;;;

Θυμάσαι τι έχει απαντήσει ο ειδικός φυσικός zip..αν όχι σε όλα σε κάποια από αυτά…(μπούρδες) Αυτό έχεις πει. Ξέρεις πως φαίνεται η απάντηση σου σε κάποιον που έχει κάτι από τα παραπάνω;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 10:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ουσία της έννοιας του "φυσικού" βρίσκεται ακριβώς σε αυτήν την αρμονία που υπάρχει μέσα στο φυσικό. Είτε ερμηνεύσουμε την λέξη "φύση" ως περιβάλλον του ανθρώπου, είτε την ερμηνεύσουμε ως ουσία του ανθρώπου, είτε ως χαρακτηριστικά της οντότητάς του, το ίδιο το "φυσικό" εμπεριέχει την αρμονική συνύπαρξη των αντιθέτων.

Δεν διαφωνώ! Αυτό που έχω να πω και που για εμένα έχει τεράστια σημασία είναι ότι ..είναι δυνατών να φτάνουμε σε "σωστά" συμπεράσματα ως προς την φύση των πραγμάτων μέσα από έναν διανοητικό συλλογισμό ..αλλά αυτό απέχει από την βιωματική εμπειρία αυτού του «φυσικού»

Αν ένας άνθρωπος δεν έχει ζήσει αυτή την αρμονία, αυτή την σιγή του νου που δεν έχει αντίθετες έννοιες άρα δεν υπάρχει καμιά έννοια τότε θα ζει μέσα στις αντιθέσεις!!

Λες


quote:
Αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχουν πόλοι, αντίθετες έννοιες και στα βαθύτερα υποστρώματα της ύπαρξης δεν υφίσταται τέτοιος δυϊσμός και δεν μπορεί να εννοηθεί η πόλωση.

Τι διαφορετικό έχουμε πει φίλε ζιπ.. όταν ο νους δεν έχει αντίθετες έννοιες δεν έχει δυϊσμό και δεν έχει πόλωση. Tότε.. ένας τέτοιος νου θα πρέπει να είναι σε σιγή χωρίς περιεχόμενο εννοιολογικό.

Αυτό ακριβώς συζητάμε σε βιωματικό επίπεδο. Γιατί λοιπών αντιμάχεσαι αυτά που λέμε και μάλιστα όταν έχω πει για την σιωπή του νου έχεις γίνει έξαλλος..;;


Όταν κάποιος μπορεί να ζει με αυτή την «φυσικότητα» που λες..τότε δεν ζει μέσα από τον εννοιολογικό περιεχόμενο των αντιθέσεων του νου, αλλά από την αφυπνισμένη συνείδηση και την αυθόρμητη φυσική παρουσία της.

Λοιπών που είναι το πρόβλημα;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 12:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
mimosa

Όταν ένας άνθρωπος θυμώνει συνειδητά δικαιολογείται δηλαδή;



ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Όταν κάποιος είναι συνειδητός δεν μπορεί να εκφράσει κάποιο εγώ.
Άλλο είναι η συνειδητοτητα και άλλο τα εγώ. Συνειδητός θυμός δεν υπάρχει. Αν εκφράζεις θυμό και ξαφνικά γίνεις συνειδητός.. τότε αυτή η ενεργεία μετατρέπεται σε ένα άλλο φαινόμενο που δεν έχει καμιά σχέση με κάποιο ψυχολογικό ελάττωμα

zip
Όταν ένας άνθρωπος θυμώνει συνειδητά τότε ... δεν θυμώνει.




Συνειδητότητα μπορεί να σημαίνει και σύν, + μία είδηση .
Η έννοια (συνειδητότητα ) όταν κινείται μέσα στον χρόνο , αντλεί δεδομένα ( ειδήσεις ) από την μνήμη του μυαλού.
Είναι συγκεκριμένη η πληροφορία ,η είδηση ,το δεδομένο διότι οι μνήμες έχουνε βιωθεί.
Έτσι όταν ένας άνθρωπος θυμώνει , συμπεριφέρεται συνήθως συναισθηματικά ,αισθαντικά .
Δικαιολογείται διότι ο θυμός του είναι πάντα χρονικά περιορισμένος .


Πέρα από τον χρόνο, μπορεί να διαμορφώσει ένας άνθρωπος συνείδηση, συνειδητότητα ?
Αν μπορεί ,τότε πως θα μπορούσε να συμπεριφερθεί ?
Μία πιθανότητα είναι να δείξει κατανόηση, για τον συνάνθρωπο ,τους συνανθρώπους του ,οι οποίοι συμπεριφέρονται χρονικά τοποθετημένοι και πάντοτε περιορισμένοι στις μνήμες του μυαλού .

Όταν ένας άνθρωπος θυμώνει συνειδητά , θα πρέπει να διευκρινισθεί ο παράγοντας χρόνος , ώστε να δοθεί η σωστή απάντηση .
Εντός χρόνου , είναι πεπερασμένος ,δηλαδή θα υπάρξει μία τυπική συμπεριφορά ,όπως Π.χ ο θυμός ..
Θα αναφερθώ ένα άτομο το οποίο συνηθίζει να βρίζει τον ,τους συνομιλητές του , δημόσια όταν θυμώνει .
Είναι σωστή αυτή η συμπεριφορά του ?
Θυμώνει κάθε φορά συνειδητά ,η ασυνείδητα ;
Μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό το καυτό ερώτημα ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 13:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega, στο έχω πει και θα στο ξαναπώ : το μυαλό σου φίλε μου είναι σαν κουβάρι. Γιατί ρε αγόρι μου ταλαιπωρείσαι άδικα ; Ρωτάς :

quote:
alfa-omega

Πέρα από τον χρόνο, μπορεί να διαμορφώσει ένας άνθρωπος συνείδηση, συνειδητότητα ?
Αν μπορεί ,τότε πως θα μπορούσε να συμπεριφερθεί ?


Κατ' αρχήν, έχουμε πει πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ χρόνος. Συνεπώς, δεν υφίσταται η έννοια "πέρα από τον χρόνο". Δεν σημαίνει τίποτε δηλ. αυτό που λες. Αν δεν υπάρχει χρόνος, τότε δεν μπορεί να υπάρχει και αυτό το "πέρα από τον χρόνο". Επίσης, λες "αν μπορεί ... ". Σου έχω ξαναπει : Αν κάνεις υποθετικές ερωτήσεις, θα λαμβάνεις και υποθετικές απαντήσεις. Δεν έχει λοιπόν νόημα να κάτσει κάποιος και να απαντήσει στο δικό σου το "αν".

Επίσης λες και καταλαβαίνω που το πας ...

quote:
alfa-omega

Θα αναφερθώ ένα άτομο το οποίο συνηθίζει να βρίζει τον ,τους συνομιλητές του , δημόσια όταν θυμώνει .
Είναι σωστή αυτή η συμπεριφορά του ?
Θυμώνει κάθε φορά συνειδητά ,η ασυνείδητα ;
Μπορούμε να απαντήσουμε σε αυτό το καυτό ερώτημα ?


Κατ' αρχήν υπάρχουν πολλών ειδών ύβρεις, βρισιές δηλ. Δεύτερον, αυτός που εσύ διαβάζεις τις βρισιές του, δεν σημαίνει πως είναι και θυμωμένος. Εσύ, ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΙ. Δεν γνωρίζεις πως αισθάνεται αυτός που γράφει εκείνο που διαβάζεις εσύ. Αυτός μπορεί να το γράφει κατ' αυτόν τον τρόπο κι από μέσα του να σκάει στα γέλια. Τι σημαίνει δηλ. αυτό ; Ό,τι επειδή εσύ διαβάζεις την βρισιά του, αυτός που το γράφει είναι και θυμωμένος ; Εσύ βλέπεις ένα κείμενο, ένα δημοσίευμα. Δεν βλέπεις τον ίδιο τον συγγραφέα.

Τώρα, λέμε πως όταν ένας άνθρωπος θυμώνει συνειδητά, τότε δεν θυμώνει. Συνήθως όταν ένας άνθρωπος βρίζει - και τον δεις εσύ με τα μάτια σου να βρίζει, ζωντανά δηλ. τον δεις - , κατά πάσα πιθανότητα είναι και θυμωμένος. Αν ο θυμός του είναι ασυνείδητος, δηλ. ασυνείδητα έχει θυμώσει αυτός ο άνθρωπος, τότε θα δεις πως - πρόσεξε - το δίκαιο των λόγων του δεν υπάρχει. Αυτό δηλ. που λέμε "τι μαλάκας ... θύμωσε δίχως λόγο". Αυτός είναι ένας ασυνείδητος θυμός χωρίς ενσυνείδητο λόγο.

Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση. Να θυμώσει συνειδητά, να εκφράσει αυτόν τον θυμό του και να έχει και ενσυνείδητο λόγο που το κάνει αυτό. Σ' αυτήν την περίπτωση το δίκαιο του λόγου του υπάρχει και καλώς θυμώνει και καλώς εκφράζει αυτόν τον θυμό του. Όμως αυτός ο θυμός στην πραγματικότητα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ θυμός αλλά δικαιοσύνη. To ΠΩΣ θα εκφραστεί αυτός ο θυμός ποικίλλει ανάλογα της ιδιοσυγκρασίας του ανθρώπου. Άλλος μπορεί να βρίσει και κάποιος άλλος μπορεί απλά να πει "τώρα θύμωσα" και να μην πει τίποτε άλλο. Αν βρίσει, τότε ήδη έχει εκτονώσει αυτόν τον ενσυνείδητο θυμό του, δηλ. έχει πετάξει το βάρος του θυμού του που αισθάνεται. Μετά από λίγη ώρα, θα δεις - αυτές είναι εν-συνείδητες πράξεις - πως ο θυμός του δεν θα είναι πια θυμός. Θα έχει φύγει, θα έχει χαθεί. Το ίδιο θα αισθανθεί και ο δεύτερος, αυτός δηλ. που είπε απλά "τώρα θύμωσα". Μετά από λίγο κι αυτός, δεν θα αισθάνεται θυμό. Γι' αυτό λέμε πως όποιος θυμώνει ενσυνείδητα, δεν θυμώνει. Όταν λέμε "δεν θυμώνει", εννοούμε πως ο θυμός του - πρόσεξε - μετουσιώνεται σε κάτι άλλο. Χάνει δηλ. την πρωταρχική του ουσία και γίνεται κάτι άλλο. Μπορεί να γίνει θλίψη, μπορεί να γίνει ενοχή, μπορεί να γίνει ... σιωπή.

Ο ενσυνείδητος θυμός είναι ένα απόλυτα φυσικό και φυσιολογικό συναίσθημα και καλώς υπάρχει και καλώς εκφράζεται. Δεν πρέπει δηλ. να καταπιέζεται στο να μην εκφράζεται. Αυτό που ποικίλλει είναι ο τρόπος με τον οποίο εκφράζεται. Και πολλές φορές αυτός ο τρόπος της έκφρασης είναι αυτό που γίνεται αντικείμενο συζήτησης και αυτό που προκαλεί παρεξηγήσεις και μπελάδες. Δεν είναι κακό δηλ. να θυμώνει κάποιος. Όταν αυτός ξέρει γιατί θυμώνει, έχει λόγο δηλ. που θυμώνει και υπερασπίζεται το δίκαιο αυτού του λόγου του, μονάχα ο θυμός είναι αυτός που θα ορθώσει αλλά - πρόσεξε - και θα δι-ορθώσει τα ενδεχόμενα σφάλματα, είτε αυτά αφορούν τον ίδιο τον άνθρωπο που θυμώνει (π.χ έχουμε την έκφραση "θύμωσα με τον εαυτό μου"), είτε κάποιου άλλου συνανθρώπου του.

Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί τα βάζετε με τον θυμό και θεωρείται τον θυμό κακό πράγμα που πρέπει να ελέγχεται. Μιλάω για τον ενσυνείδητο θυμό. Δεν αναφέρομαι στον ασυνείδητο θυμό. Αυτός μπορεί να είναι και καταστροφικός, δηλ. να οδηγήσει τον άνθρωπο σε καταστροφικές πράξεις. Ο ενσυνείδητος θυμός όμως, ΠΟΤΕ δεν θα οδηγήσει τον άνθρωπο που τον αισθάνεται στην καταστροφή. Θα τον οδηγήσει σε ένα άλλο συναίσθημα γιατί θα μετουσιωθεί. Θα αλλάξει ουσία δηλ. Αν ομολογηθεί (είτε μέσω μιας βρισιάς, είτε μέσω μιας ηπιότερης φράσης, π.χ "Θύμωσα τώρα, παράτα με"), τότε το βέβαιον είναι πως θα αλλάξει η ουσία του.

Ο θυμός - όπως και τα περισσότερα "άσχημα" συναισθήματα - φοβάται την ομολογία του. Αυτό φοβάται. Όσο κάποιος βρίζει αλλά δεν αντιλαμβάνεται τον θυμό του, δεν ομολογεί δηλ. πως θύμωσε, ο θυμός του παίρνει δύναμη, μεγαλώνει, αυξάνεται απ' αυτήν την ανομολόγητη κατάσταση. Μόλις όμως αυτός ο άνθρωπος ομολογήσει τον θυμό του, ο θυμός του χάνει δύναμη, εξασθενεί ώσπου στο τέλος φεύγει.

Αν δεν υπήρχε ο ενσυνείδητος θυμός, τότε θα έφτυνες κάποιον κι αυτός θα έλεγε "ψιχαλίζει". Δεν είναι ο στόχος μας να φτάσουμε σε μια τέτοια κατάσταση. Στόχος είναι να γνωρίσουμε τι αισθανόμαστε. Να το γνωρίσουμε καλά, απ' όλες τις μεριές του. Και θα θυμώσουμε και θα κλάψουμε και θα γελάσουμε και θα βρίσουμε και θα χαρούμε και θα λυπηθούμε και θα αισθανθούμε μοναξιά, θλίψη, μίσος και αγάπη. Το θέμα είναι να γνωρίζουμε τι αισθανόμαστε, να ξέρουμε τα συναισθήματά μας. Κανένα συναίσθημα, φυσικό συναίσθημα δεν είναι άσχημο. Όλα υπάρχουν γιατί πρέπει να υπάρχουν κι όλα έχουν κάποιο λόγο που υπάρχουν και τα αισθανόμαστε. Αυτό σημαίνει άνθρωπος.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 08/01/2010 14:18:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2010, 14:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy