ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 12:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Α-Ω βλέπεις να έρχεσαι σε σύγκρουση με αυτά που είπα;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2010, 13:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μην φάσκεις & αντιφάσκεις .
Είναι πράγματι μία γεύση από αιωνιότητα .

Αυτό που θέλω να σου δείξω είναι ότι δεν μπορεί κάποιος δια μέσω του νου να ξέρει τι είναι η αιωνιότητα και το άχρονο όπως επίσης και το άπειρο. Ο νους συλλαμβάνει και διαμορφώνει εντυπώσεις που δεν ανταποκρίνονται σε αυτό που πραγματικά ΕΙΝΑΙ.

Έτσι όταν λέμε ότι κάτι είναι αιώνιο ή άπειρο ή άχρονο δεν ξέρουμε τι πραγματικά είναι αυτό επειδή η αιωνιότητα δεν έχει τέλος και εμείς δεν μπορούμε με τον νου να συλλάβουμε το ασύλληπτο. Αυτό που συλλαμβάνουμε ως αιωνιότητα είναι μια διαμορφωμένη εντύπωση του νου για το τι είναι η αιωνιότητα.

Αυτή την εντύπωση ο νους την διαμορφώνει από την συνεχή επανάληψη του χρόνου επειδή έχει μια ιδέα για το τι είναι ο χρόνος. Έτσι ανάγοντας κατά φαντασία μια άπειρη επανάληψη αυτού που ξέρει ως χρόνο, συλλαμβάνει την έννοια του απείρου ή της αιωνιότητας.

Αυτή η έννοια είναι ένα διανοητικό κατασκεύασμα. Αν έπρεπε να σκεφτούμε την αιωνιότητα σε σχέση με τον άπειρο χρόνο και την ταυτόχρονη παρουσία του όλου, τότε ο νους θα έπρεπε να σταματήσει να σκέπτεται .

Η αιωνιότητα δεν είναι μια σκέψη ούτε πολλές, ούτε μια σύνθεση από σκέψεις. Όσο θα μεσολαβεί ο νους, η αιωνιότητα θα παραμένει ως αυτή που πάντα ΕΙΝΑΙ αλλά χωρίς εμείς να γνωρίζουμε ότι είμαστε αυτή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 00:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αυτή η έννοια είναι ένα διανοητικό κατασκεύασμα. Αν έπρεπε να σκεφτούμε την αιωνιότητα σε σχέση με τον άπειρο χρόνο και την ταυτόχρονη παρουσία του όλου, τότε ο νους θα έπρεπε να σταματήσει να σκέπτεται .

Η αιωνιότητα δεν είναι μια σκέψη ούτε πολλές, ούτε μια σύνθεση από σκέψεις. Όσο θα μεσολαβεί ο νους, η αιωνιότητα θα παραμένει ως αυτή που πάντα ΕΙΝΑΙ αλλά χωρίς εμείς να γνωρίζουμε ότι είμαστε αυτή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Αν μπορέσεις κάποτε να δεχθείς ως γεγονός , ότι ο κάθε άνθρωπος ξεκινάει το ταξίδι του και έχει ως αφετηρία την αιωνιότητα , τότε θα είναι εύκολο να διανοηθείς , ότι ο καθένας μας και συγκεκριμένα η ψυχή του , μπορεί να μεταφέρει από την αιωνιότητα στην προσωπικότητα εικόνες ,ήχους και αφηρημένες πληροφορίες δίχως συγκεκριμένη μορφή και σχήμα , σε κάθε προσωπικότητα που ασχολείται σοβαρά με την ψυχή της .
Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η διεύρυνση της συνείδησής του .
Όσο μεγαλύτερη, τόσο ποιο καλύτερη η αντίληψη για την αιωνιότητα.
Μην ξεχνάς ότι ο στοχαστής του άπειρου ,του αιώνιου είναι η ψυχή .
Όσοι έχουνε επικοινωνία με την ψυχή τους ,μπορούνε & δημιουργούνε την δυνατότητα να στοχαστούνε εύστοχα μέσω της ψυχής ,μέσω του αληθινού ,πραγματικού στοχαστή την αιωνιότητα ,το άπειρο και ακόμη παραπέρα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2010, 13:36:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν μπορέσεις κάποτε να δεχθείς ως γεγονός , ότι ο κάθε άνθρωπος ξεκινάει το ταξίδι του και έχει ως αφετηρία την αιωνιότητα , τότε θα είναι εύκολο να διανοηθείς , ότι ο καθένας μας και συγκεκριμένα η ψυχή του , μπορεί να μεταφέρει από την αιωνιότητα στην προσωπικότητα εικόνες ,ήχους και αφηρημένες πληροφορίες δίχως συγκεκριμένη μορφή και σχήμα , σε κάθε προσωπικότητα που ασχολείται σοβαρά με την ψυχή της .
Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η διεύρυνση της συνείδησής του .
Όσο μεγαλύτερη, τόσο ποιο καλύτερη η αντίληψη για την αιωνιότητα.
Μην ξεχνάς ότι ο στοχαστής του άπειρου ,του αιώνιου είναι η ψυχή .
Όσοι έχουνε επικοινωνία με την ψυχή τους ,μπορούνε & δημιουργούνε την δυνατότητα να στοχαστούνε εύστοχα μέσω της ψυχής ,μέσω του αληθινού ,πραγματικού στοχαστή την αιωνιότητα ,το άπειρο και ακόμη παραπέρα .

Αγαπητέ φίλε Α-Ω.

Θα σου απαντήσω σε αυτά που έγραψες από την «μεριά» που «βλέπω» τα πράγματα.

quote:
Αν μπορέσεις κάποτε να δεχθείς ως γεγονός , ότι ο κάθε άνθρωπος ξεκινάει το ταξίδι του και έχει ως αφετηρία την αιωνιότητα..

Το να δεχτώ κάτι, επειδή κάποιος το λέει ή επειδή έβγαλα ένα λογικό συμπέρασμα μέσα από τον νου, τότε παραμένω μέσα στα διανοητικά ευφυολογήματα για το τι είναι τι χωρίς να ξέρω πραγματικά τι ΕΙΝΑΙ τι.

Ο άνθρωπος δεν ξεκίνα με αφετηρία την αιωνιότητα επειδή η αιωνιότητα δεν έχει αρχή και τέλος. Ο άνθρωπος γεννιέται. Πριν γίνεις άνθρωπος τι ήσουν; Ή αν θες πριν γεννηθείς που ήσουν και τι ήσουν και είσαι;

quote:
.. τότε θα είναι εύκολο να διανοηθείς , ότι ο καθένας μας και συγκεκριμένα η ψυχή του , μπορεί να μεταφέρει από την αιωνιότητα στην προσωπικότητα εικόνες ,ήχους και αφηρημένες πληροφορίες δίχως συγκεκριμένη μορφή και σχήμα , σε κάθε προσωπικότητα που ασχολείται σοβαρά με την ψυχή της .

Μου λες να διανοηθώ. Αυτό είναι πάντα το πρόβλημα..ότι πρέπει να διανοηθώ, να βγάλω ένα λογικό συμπέρασμα και κάποιος άλλος με ένα άλλο λογικό συμπέρασμα να μου την λέει.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ..

όμως το οποιοδήποτε συμπέρασμα ανταποκρίνεται σε αυτό που πραγματικά είναι;
Δεν αντιλέγω στο ότι ο νους μπορεί να φέρει κάτι από την αιωνιότητα. Σε αυτό που αντιλέγω είναι ότι «η προσωπικότητα ασχολείτο σοβαρά με την ψύχη της».
Τι είσαι; Η προσωπικότητα ή η ψύχη; Η ΠΡΟΣΟΠΙΚΟΤΗΤΑ είναι κάτι που φέρνεις με την γέννηση σου; ή είναι κάτι που καλλιεργείτε στην πορεία της ανθρώπινης ζωής; Δηλ. ένα νεογέννητο έχει προσωπικότητα;

Όταν μου λες ότι «η προσωπικότητα ασχολείτο σοβαρά με την ψυχή της». Είναι σαν να μου λες ότι είσαι το πνεύμα ή η ψυχή , αλλά το μυαλό σου ασχολείτο σοβαρά με το πνεύμα σου.

Έτσι θα ασχολείσαι και θα ασχολείσαι σοβαρά χωρίς ποτέ να αποκτήσεις την επίγνωση της ψυχής επειδή στην πραγματικότητα θα είσαι πολύ απασχολημένος.

Όταν σταματήσεις να ασχολείσαι και να απασχολείσαι με τον νου τότε ίσως δεις ότι οι ασχολίες σου ήταν μια ταύτιση, ένα ψέμα.

quote:

Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η διεύρυνση της συνείδησής του .


ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! Και πως γίνεται αυτή η διευρύνει της συνείδησης;
Είναι η συνείδηση ο νους; Αν όχι τότε πως θα την διευρύνεις; Με τον νου δεν μπορείς. Γιατί αν ασχολιέσαι με τον νου, τότε δεν κανείς κάτι με την συνείδηση. Διευρύνεις τον νου αλλά την συνείδηση όχι ή αν θες διαφορετικά, δεν αποκτάς επίγνωση. Ποιος είναι αυτός που ασχολείται;

quote:
Όσο μεγαλύτερη, τόσο ποιο καλύτερη η αντίληψη για την αιωνιότητα.
Μην ξεχνάς ότι ο στοχαστής του άπειρου ,του αιώνιου είναι η ψυχή .
Όσοι έχουνε επικοινωνία με την ψυχή τους ,μπορούνε & δημιουργούνε την δυνατότητα να στοχαστούνε εύστοχα μέσω της ψυχής ,μέσω του αληθινού ,πραγματικού στοχαστή την αιωνιότητα ,το άπειρο και ακόμη παραπέρα .

Αγαπητέ φίλε Α-Ω.

Χρησιμοποιείς την ψυχή σαν ένα μέσο, λες και εσύ είσαι κάτι άλλο που πρέπει να αποκτήσει επικοινωνία και μέσα από αυτή την επικοινωνία να δεις την αιωνιότητα. Λες και η ψυχή είναι τα κιάλια σου, το μέσον.
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αυτό που είσαι έως ένα βαθμό είναι η ψυχή σου το Ατμα. Το Ατμα δεν είναι κάτι άλλο από αυτό που είσαι. Η ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΔΙΕΡΥΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΣΑΙ σε έχει οδηγήσει σε κάποια λογικά συμπεράσματα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ.

Δεν μπορώ να έχω επικοινωνία με την ψυχή επειδή η ψυχή Είναι αυτό που ΕΙΜΑΙ. Δεν χρειάζομαι κάποιο μέσο επικοινωνίας για να ΕΙΜΑΙ.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 21:28:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Το να δεχτώ κάτι, επειδή κάποιος το λέει ή επειδή έβγαλα ένα λογικό συμπέρασμα μέσα από τον νου, τότε παραμένω μέσα στα διανοητικά ευφυολογήματα για το τι είναι τι χωρίς να ξέρω πραγματικά τι ΕΙΝΑΙ τι.


Για να δεχτείς κάτι ως γεγονός πρέπει να το βιώσεις .
Όταν βιώσεις κάποια πράγματα υπερφυσικά και προσπαθήσεις ,αν προσπαθήσεις ,να βρεις την σχέση τους με την μεταφυσική , θα πρέπει να έχεις μία θεωρεία ,μία θεώρηση ,για να συγκρίνεις και να επαληθεύσεις το τοπίο που δείχνει ο χάρτης ,ότι είναι αληθινό .
Δεν νομίζω να μπορεί όμως κανένας να μεταφέρει αντικειμενικά τα προσωπικά ,υποκειμενικά του βιώματα σε ένα άλλο άτομο .

quote:

Ο άνθρωπος δεν ξεκίνα με αφετηρία την αιωνιότητα επειδή η αιωνιότητα δεν έχει αρχή και τέλος. Ο άνθρωπος γεννιέται. Πριν γίνεις άνθρωπος τι ήσουν; Ή αν θες πριν γεννηθείς που ήσουν και τι ήσουν και είσαι;

Ο άνθρωπος ξεκινά από την αιωνιότητα και καταλήγει στην αιωνιότητα.
Κάποιοι χρειάζονται λίγο χρόνο, κάποιοι άλλοι περισσότερο .
Η επίκαιρη πραγματικότητα δείχνει ότι οι ψυχές που είναι ενσαρκωμένες στους περισσότερους ανθρώπους ,δεν μπορούνε να στοχαστούνε την αιωνιότητα , διότι είναι νεαρές ψυχές .

Αφού ασχολείσαι με εσωτερικούς κόσμους , σίγουρα θα έχεις μία ιδέα ,θεώρηση , του τι ήσουνα πριν γίνεις άνθρωπος ?
Τι με ρωτάς ?


quote:
Δεν μπορώ να έχω επικοινωνία με την ψυχή επειδή η ψυχή Είναι αυτό που ΕΙΜΑΙ. Δεν χρειάζομαι κάποιο μέσο επικοινωνίας για να ΕΙΜΑΙ.

Δεν διευκρινίζεις τι είσαι ?

quote:
ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! Και πως γίνεται αυτή η διευρύνει της συνείδησης;
Είναι η συνείδηση ο νους; Αν όχι τότε πως θα την διευρύνεις; Με τον νου δεν μπορείς. Γιατί αν ασχολιέσαι με τον νου, τότε δεν κανείς κάτι με την συνείδηση. Διευρύνεις τον νου αλλά την συνείδηση όχι ή αν θες διαφορετικά, δεν αποκτάς επίγνωση. Ποιος είναι αυτός που ασχολείται;

Η ψυχή το κάνει για να διαμορφώσει την προσωπικότητα με το αιώνιο φορμάτ.
Αλλά η προσωπικότητα δεν αντιλαμβάνεται πάντοτε όλες τις ενέργειές της .
Αυτός είναι ο λόγος που και εσύ και εγώ και όλοι οι άνθρωποι έχουμε ,άλλος λιγότερες και άλλος περισσότερες απορίες για τις ενέργειες τις ψυχές .
Το σίγουρο πάντως είναι, ότι όσο περισσότερες υποκειμενικές βιωματικές εμπειρίες για τους εσωτερικούς κόσμους διαθέτει ένα άτομο, τόσο περισσότερο διευρύνεται η συνείδησή του ,με φυσική τάση προς το άπειρο και ακόμα παραπέρα…,

quote:

Χρησιμοποιείς την ψυχή σαν ένα μέσο, λες και εσύ είσαι κάτι άλλο που πρέπει να αποκτήσει επικοινωνία και μέσα από αυτή την επικοινωνία να δεις την αιωνιότητα. Λες και η ψυχή είναι τα κιάλια σου, το μέσον.
Αυτό που έχω να σου πω είναι ότι αυτό που είσαι έως ένα βαθμό είναι η ψυχή σου το Ατμα. Το Ατμα δεν είναι κάτι άλλο από αυτό που είσαι. Η ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗ ΔΙΕΡΥΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΣΑΙ σε έχει οδηγήσει σε κάποια λογικά συμπεράσματα που δεν έχουν καμία σχέση με αυτό που πραγματικά ΕΙΣΑΙ.


Δεν νομίζω.
Οι διεκπεραίωση εργασιών προγενέστερων ενσαρκώσεων που άφησε σε εκκρεμότητα οδηγούνε έναν άνθρωπο , σε εκείνο το σημείο που πρέπει να φτάσει .
Φυσικά θα πρέπει να βρεθεί η χαμένη επαφή με τους εσωτερικούς κόσμους .
Έτσι ώστε να συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε και όχι πάλι από την αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2010, 21:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό που πραγματικά υπάρχει μέσα σε κάθε άνθρωπο είναι ο Ενυπάρχων Θεός , η ατομική ψυχή.
Πνεύμα που μας διαφοροποιεί μεταξύ μας εξελικτικά .
Για παράδειγμα για να μεταστοιχειωθούν τα ορυκτά σε πολύτιμους λίθους πρέπει να περάσουν πολλά εκατομμύρια έτη, αλλά αυτό που δεν γίνεται αντιληπτό ακόμη και απ’ αυτούς που έχουν πνευματικές κλήσεις και τάσεις, είναι, ότι αναλογικά απαιτείται αντίστοιχο πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα για την μετουσίωση και την μεταμόρφωση των ψυχών από ανώριμες σε ώριμες ψυχές και των κατώτερων πνευμάτων σε ανώτερα πνεύματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 12:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μου λες να διανοηθώ. Αυτό είναι πάντα το πρόβλημα..ότι πρέπει να διανοηθώ, να βγάλω ένα λογικό συμπέρασμα και κάποιος άλλος με ένα άλλο λογικό συμπέρασμα να μου την λέει.


Να διανοηθείς επάνω σε μία συγκεκριμένη γνώση ,για την οποία είσαι τόσο σίγουρος ,για την οποία έχεις τόσο μεγάλη πεποίθεση ,ώστε θα θυσίαζες άνετα ,αυτονόητα , δίχως τον παραμικρό δισταγμό και την ίδια την ζωή σου ,αν ποτέ χρειαζότανε .
Συγκεκριμένα εννοώ ότι ήδη θεωρώ δεδομένο από την συζήτηση μας μέχρι τώρα , ότι δέχεσαι την αθανασία της ψυχής .
Και το αυτονόητο γεγονός , ότι ο κάθε άνθρωπος μπορεί να φτάσει την ψυχή ,να γίνει κάποτε ψυχή .


quote:
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ..

Ο καθένας δεν έχει όμως μεταφυσικά βιώματα .
Δεν έχει δεχτεί ο καθένας την ψυχή ως αθάνατη.
Αντίθετα ο καθένας ζει στον κόσμο αυτόν με αποκλειστικές εικόνες & ήχους & πληροφορίες αποκλειστικά και κατά επιλογήν για την σάρκα (του ) και τις ορέξεις της .


quote:
όμως το οποιοδήποτε συμπέρασμα ανταποκρίνεται σε αυτό που πραγματικά είναι;


Αυτόν τον κόσμο που βιώνουμε καθημερινά ,γιατί τον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά ?
Δεν σου κάνει εντύπωση και αν ναι τι απάντηση λογική έδωσες στον εαυτό σου ?
Γιατί υπάρχει καθολική τάση προς διχασμό και όχι προς ενοποίηση , ενότητα ,ομαδικότητα ?
Τα συμπεράσματα που βγάζεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική τους αιτία ,από την οποία προξενούνται ;


quote:
Όταν μου λες ότι «η προσωπικότητα ασχολείτο σοβαρά με την ψυχή της». Είναι σαν να μου λες ότι είσαι το πνεύμα ή η ψυχή , αλλά το μυαλό σου ασχολείτο σοβαρά με το πνεύμα σου.


Αυτό το συμπέρασμα που έβγαλες δεν ανταποκρίνεται στην δική μου αντίληψη και πραγματικότητα .
Πότε μία προσωπικότητα ασχολείται σοβαρά με την ψυχή ;
Έχουμε την ίδια αντίληψη, η διαφορετικές ?

Μιλάς για τον νου και δεν κάνεις διάκριση ?
Ποιον τον συμπερασματικό με τον οποίο βιώνουμε καθημερινά την κοινωνία , η αυτόν με τον οποίο βιώνουμε τον ανώτερο εαυτό ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2010, 22:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί υπάρχει καθολική τάση προς διχασμό και όχι προς ενοποίηση , ενότητα ,ομαδικότητα ?

Τώρα έκανες τη σωστή ερώτησηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 15:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για να δεχτείς κάτι ως γεγονός πρέπει να το βιώσεις .

Δεν διαφωνώ.

quote:
Όταν βιώσεις κάποια πράγματα υπερφυσικά και προσπαθήσεις ,αν προσπαθήσεις ,να βρεις την σχέση τους με την μεταφυσική , θα πρέπει να έχεις μία θεωρεία ,μία θεώρηση ,για να συγκρίνεις και να επαληθεύσεις το τοπίο που δείχνει ο χάρτης ,ότι είναι αληθινό .
Δεν νομίζω να μπορεί όμως κανένας να μεταφέρει αντικειμενικά τα προσωπικά ,υποκειμενικά του βιώματα σε ένα άλλο άτομο .

Καταλαβαίνω τι θες να πεις... Όταν έχεις βιώσει όπως λες ένα γεγονός δεν προσπαθείς να βρεις καμία σχέση με την μεταφυσική. Δεν χρειάζεσαι καμία θεωρεία. Ξέρεις… ΕΙΣΑΙ ο χάρτης, δεν ψάχνεις κάτι άλλο. Το πρόβλημα είναι ότι έχουμε πολλούς χάρτες όπως λες που ίσως όλοι να αντανακλούν την κοσμική αλήθεια με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο, αλλά κανένας χάρτης δεν φέρνει μια αλλαγή στην συνειδητότητα σου.

Πχ. Πριν 311.000.000 χρόνια η ουσία μας ήταν στο ορυκτό βασίλειο. Μετά από πολλά χιλιάδες χρόνια αυτή η ουσία εξελίχτηκε και πέρασε σε ανώτερα βασίλεια όπως είναι αυτό του φυτικού βασιλείου και μετά από χιλιάδες επιστροφές στο φυτικό βασίλειο αυτή η ουσία εξελίχτηκε και πέρασε στο ζωικό βασίλειο, μέχρι που η εξέλιξη αυτής της ουσίας την έφερε στο ανθρώπινο βασίλειο.

Πριν από όλα αυτά η ουσία ξεκίνησε από το απολυτό σαν μια ακτίνα του απόλυτου Ήλιου που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά. Και πριν από αυτό, το απόλυτο ήταν κοσμικοεγωκρατικο και μετά έγινε κάτι άλλο και αυτό έχει σχέση με την αίτια της δημιουργίας. Μπορώ να γεμίσω σελίδες με πολλά από αυτά, υπάρχουν πολλά αξιόλογα βιβλία που έχουν δοθεί από τους δασκάλους όπως είναι η μυστική δοξασία και υπάρχουν πολλά άλλα κείμενα που έχουν σχέση με αυτά.

Αυτό που θέλω να σου πω είναι πως αν τα διαβάσεις όλα αυτά, δεν αλλάζει τίποτα ως προς την συνείδηση σου δηλ ως προς την αυτόσυνειδηση ή αν θες ως προς την γνώση του ΕΑΥΤΟΥ.Η γνώση του ΕΑΥΤΟΥ είναι η αυτογνωσία δηλ να αυτό-γνωριστεί χωρίς κάποιο μέσο. Αν κάποιος θέλει να γνωρίσει τον ΕΑΥΤΟ του δεν μπορεί να το κάνει με κάτι που δεν είναι ο ΕΑΥΤΟΣ του. Μπορώ να μάθω τι λέει μια διδασκαλία, να μάθω την μυστική δοξασία, να μάθω ένα άλλο παρόμοιο κείμενο, αυτό δεν είναι η γνώση του εαυτού.

Δεν είμαι εναντίων καμίας διδασκαλίας και για αυτά τα οποία λένε, ούτε και με τον τρόπο που προσεγγίζουν την Αλήθεια. Δεν είμαι εναντίων κανενός χάρτη αν θες.. είμαι εναντίων σε οτιδήποτε σε απομακρύνει εσένα αλλά και εμένα από την ουσία αυτού που ΕΙΜΑΣΤΕ. Αν υπάρχει ταύτιση σε ένα δάσκαλο τότε είμαι εναντίον της ταύτισης με το δάσκαλο..αν υπάρχει ταύτιση με ένα δόγμα , τότε είμαι εναντίων της ταύτισης με το δόγμα , επειδή η ταύτιση είναι αυτή που δεν επιτρέπει να ΕΙΜΑΣΤΕ αυτό που ΕΙΜΑΣΤΕ χωρίς να χρειάζεται να κάνουμε κάτι για να ΕΙΜΑΣΤΕ.

Για αυτό η στάση που κρατώ είναι αυτή της αποταυτησης. Μου λες κάτι και η απάντηση μου θα έχει σχέση με την αποταυτιση. Για αυτό και σου φαίνομαι περίεργος σε αυτά που λέω.

Κοίταξε να δεις τι λέω. Μιλώ για επίγνωση και παρατήρηση επειδή αυτά δεν έχουν σχέση με τον νου αλλά με την ίδια την ψύχη. Δεν χρειάζεται κάποια σκέψη για να έχεις επίγνωση. Θες να βρεις αυτό που ΕΙΣΑΙ αλλά αυτό δεν θα το βρεις σε κανένα βιβλίο ούτε και σε κάποιο χάρτη. Αυτό θα το βρεις όταν ο νου σιγάσει ή αν θες όταν μάθεις να αποταυτιζεσαι από αυτόν διατηρώντας την αυτοεπίγνωση.

Η σκέψη κρίνει. Λες ότι κάτι είναι ωραίο και αμέσως το αξιολογείς, το κρίνεις του δίνεις κάτι που είναι πλασματικό. Πίσω Από το ωραίο κρύβεται το άσχημο και εσύ αξιολογείς ανάλογα με τις πεποιθήσεις σου. Βλέπεις κάτι και κάνεις μια εκτίμηση, ταξινομείς , επιλέγεις , διακρίνεις, και βάζεις μια ταμπέλα.
Έτσι όταν κοιτάς κάτι δεν βλέπεις αυτό που είναι ένα γεγονός. Ανάμεσα σε εσένα και σε αυτό που βλέπεις υπάρχει η κρίση σου. Αυτό έχει αλλάξει τα πάντα. Τώρα το αντικείμενο έχει αλλάξει από την κρίση σου. Αν έχουμε ένα λουλούδι και δέκα ανθρώπους να το κοιτούν, κανείς δεν θα βλέπει το λουλούδι επειδή η κρίση του καθενός επηρεάζει αυτό που βλέπει.

Όταν κάποιος κοιτά με επίγνωση χωρίς να κρίνει χωρίς να μεσολαβεί ο νους τότε αναπόφευκτα βρίσκεται στο παρών με επίγνωση αυτού που συμβαίνει.
Όταν μέσα μας η ψύχη μας ψιθυρίζει δεν ακούγεται επειδή υπάρχουν πολλές άλλες φωνές που δεν είναι της ψυχής. Αυτός ο όχλος είναι η ταύτιση που έχουμε με τα εγώ. Όταν ο όχλος σταματήσει τότε θα ακουστεί η φωνή της σιγής.

Όταν έχουμε αυτή την επίγνωση τότε όλοι οι χάρτες έχουν μια χρησιμότητα επειδή τώρα υπάρχει πράγματι κάποιος που είναι παρών. Υπάρχει κάποιος που Είναι εκεί για να τους δει..πριν αυτός που τους κοίταζε ήταν απών.

Για αυτό δίνω τόσο έμφαση στην επίγνωση..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/04/2010 18:12:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 16:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν νομίζω να μπορεί όμως κανένας να μεταφέρει αντικειμενικά τα προσωπικά ,υποκειμενικά του βιώματα σε ένα άλλο άτομο.

Όχι δεν μπορεί να μεταφέρει..αν μπορούσε θα το είχε κάνει ο Χριστός, ο βούδας, ο Κρίσνα και πολλοί άλλοι. Αυτό που μπορεί να γίνει είναι να δείχνουν για να βρει ο καθένας μας.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 16:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτόν τον κόσμο που βιώνουμε καθημερινά ,γιατί τον αντιλαμβανόμαστε διαφορετικά ?

Στο απάντησα πριν. Έχει σχέση με τον νου που κρίνει και αξιολογεί.

quote:
Δεν σου κάνει εντύπωση και αν ναι τι απάντηση λογική έδωσες στον εαυτό σου ?

Τι εννοείς;

quote:
Γιατί υπάρχει καθολική τάση προς διχασμό και όχι προς ενοποίηση , ενότητα ,ομαδικότητα ?

Γιατί ο καθένας έχει την δική του υποκειμενικότητα που είναι μια φαινομενική ή πλασματική αλήθεια που ξεπροβάλει από την νοητική εντύπωση του καθενός. ; Δες αυτό που είχα γράψει παλιότερα για το «ένα σχέδιο για την ανθρωπότητα.»


quote:
Τα συμπεράσματα που βγάζεις δεν ανταποκρίνονται στην πραγματική τους αιτία ,από την οποία προξενουνται;

Πολλά από αυτά που λέω δεν είναι συμπεράσματα..δεν τα σκέφτηκα με την λογική. Απλά χρησιμοποιώ την λογική και τις λίγες γραμματικές γνώσεις που έχω για να επικοινωνήσω και να δήξω κάτι.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 17:00:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό το συμπέρασμα που έβγαλες δεν ανταποκρίνεται στην δική μου αντίληψη και πραγματικότητα .

Απάντησε μου στην παρακάτω σου ερώτηση.

Πότε μία προσωπικότητα ασχολείται σοβαρά με την ψυχή ;

quote:
Έχουμε την ίδια αντίληψη, η διαφορετικές ?

Το θέμα είναι το ποιος έχει την αντίληψη και τι είναι η αντίληψη αυτή καθεαυτή;

quote:
Μιλάς για τον νου και δεν κάνεις διάκριση ?

Η γλωσσά μας είναι φτιαγμένη να έχει την διάκριση..δεν μπορείς να πεις ότι κάτι είναι όμορφο αν δεν κάνεις την διάκριση ότι δεν είναι άσχημο. Όταν όμως κάποιος σιωπά και ¨βιώνει¨ την σιωπηλή επίγνωση αυτού που ΕΙΝΑΙ τότε δεν υπάρχει διάκριση επειδή δεν υπάρχει δυαδικότητα.

quote:
Ποιον τον συμπερασματικό με τον οποίο βιώνουμε καθημερινά την κοινωνία , η αυτόν με τον οποίο βιώνουμε τον ανώτερο εαυτό ?


Για εξήγησε το καλύτερα..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 18:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απάντησε μου στην παρακάτω σου ερώτηση.

Πότε μία προσωπικότητα ασχολείται σοβαρά με την ψυχή ;


Η (μία ) προσωπικότητα ασχολείται αρκετά μέχρι πάρα πολύ σοβαρά με την ψυχή της , όταν προσπαθεί να ελέγξει τα σαρκικά πάθη ,τις επιθυμίες και την γοητεία.


quote:

Για εξήγησε το καλύτερα..


Υπάρχει ο συγκεκριμένος νους .
Αυτόν που χρησιμοποιούμαι καθημερινά για την επιβίωση .
Υπάρχει και ο αφηρημένος νους ,αυτός που στοχάζεται μέσω της ψυχής την αιωνιότητα και τον τρόπο με τον οποίο θα εισέλθει σε αυτήν , στο βασίλειο των ψυχών .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 19:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Γιατί υπάρχει καθολική τάση προς διχασμό και όχι προς ενοποίηση , ενότητα ,ομαδικότητα ?

Γιατί ο καθένας έχει την δική του υποκειμενικότητα που είναι μια φαινομενική ή πλασματική αλήθεια που ξεπροβάλει από την νοητική εντύπωση του καθενός. ; Δες αυτό που είχα γράψει παλιότερα για το «ένα σχέδιο για την ανθρωπότητα.»



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ



Ο καθένας λοιπόν ζει στην καρακοσμάρα του .

Και πως θα φτάσουμε στον κοινό νου ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 19:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λέω συνεχώς.. με επίγνωση..και με αποταυτιση της φαινομενικότητας, αυτού που νομίζουμε ότι είμαστε. Ο κοινός νους τι είναι;

Θα σου απαντήσω αργότερα και στα άλλα..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/04/2010 19:41:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 21:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην μπεις στο κόπο να απαντήσεις.

Το να φτάσεις κάπου είναι λάθος επειδή ΕΙΣΑΙ ήδη εδώ. Και επίσης ο κοινός νους είναι κάτι που δεν ξέρεις.

Αυτό που λες κοινός νους είτε υπάρχει είτε όχι είναι μια ιδέα. Δεν πρόκειται να φτάσεις καμία ιδέα, όλα αυτά είναι αυταπάτη.

Όταν όμως αποκτήσεις την επίγνωση αυτού που ΕΙΣΑΙ τότε θα ξέρεις για όλα αυτά που δεν είναι μια ιδέα αλλά ούτε ένα συμπέρασμα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 21:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η (μία ) προσωπικότητα ασχολείται αρκετά μέχρι πάρα πολύ σοβαρά με την ψυχή της , όταν προσπαθεί να ελέγξει τα σαρκικά πάθη ,τις επιθυμίες και την γοητεία.

Δεν έβγαλα λάθος συμπέρασμα.

Η προσωπικότητα είναι κάτι πλασματικό δεν είναι ο ΑΤΜΑ ή αν θες η ψυχή Δηλ ΑΤΜΑ-ΜΠΟΥΔΙ-ΑΝ.ΜΑΝΑΣ. Αυτό που μπορεί να κάνει κάτι με τα σαρκικά πάθη τις επιθυμίες κ.λπ. είναι η συνείδηση. Ή αν θες το ΑΝ. ΜΑΝΑΣ Ή ΤΟ ΜΠΟΥΔΙ Ή ΤΟ ΑΤΜΑ.

Και αυτό που μπορεί να γίνει δεν είναι ο έλεγχος των σαρκικών παθών αλλά η αποταυτιση και η εξάλειψη αυτών. Όσο υπάρχει έλεγχος ,υπάρχει και πάθος. Όταν υπάρχει εξάλειψη..τότε ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ!

Δεν είσαι η προσωπικότητα δεν γεννήθηκες με αυτήν. Είσαι κάτι πέρα από αυτό το πλασματικό είμαι. Αν ασχολείται η προσωπικότητα με την ψυχή θα κυνηγάς πάντα ένα φάντασμα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 22:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει ο συγκεκριμένος νους .
Αυτόν που χρησιμοποιούμαι καθημερινά για την επιβίωση .
Υπάρχει και ο αφηρημένος νους ,αυτός που στοχάζεται μέσω της ψυχής την αιωνιότητα και τον τρόπο με τον οποίο θα εισέλθει σε αυτήν , στο βασίλειο των ψυχών.

Ο νους είναι Ένα εργαλείο, εκτελεί μια συγκεκριμένη λειτουργία, εμείς δεν είμαστε ο νους είτε αφηρημένος είτε συγκεκριμένος.

Η ψυχή δεν είναι ένα μέσο και δεν χρειάζεται να εισέρθει στο βασίλειο των ψυχών. Ανήκει ήδη εκεί. Όπως το φυσικό σου σώμα ανήκει σε αυτόν τόν κόσμο έτσι και η ψυχή σου.. ανήκει σε αυτό που ΕΙΝΑΙ.

Αυτός που σκέπτεται ότι θα εισέρθει και που θα κάνει και που κάνει σχέδια και βγάζει συμπεράσματα είναι ο ΝΟΥΣ ή αν θες το διανοητικό κέντρο. Αυτό σχηματίζει ιδέες , εντυπώσεις, κρίνει συγκρίνει, δέχεται και απορρίπτει. Η ψυχή δεν είναι μια ιδέα..δεν είναι ένα διανοητικό κατασκεύασμα. Ούτε και η ΑΛΗΘΕΙΑ, ούτε και η πραγματικότητα, ούτε αυτό που ΕΙΣΑΙ ειναι ενα διανοητικό κατασκεύασμα.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 13/04/2010 22:53:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 23:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(έστειλα απάντηση σε λάθος φόρουμ)

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 13/04/2010 23:16:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/04/2010, 23:36:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο κοινός νους δεν είναι μία ιδέα .
Είναι μία πραγματικότητα .

Μπορεί να επαληθευτεί με πολύ μεγάλη απλότητα και ακρίβεια .
Κοινός νους σημαίνει σε απλά ελληνικά οι 6,5 δισεκατομμύρια ανθρώπων του πλανήτη μας , να συμπεριφέρονται ως ένας ΄Άνθρωπος .
Σε πιο ήπια μετάφραση σημαίνει το κοινωνικό ενδιαφέρον και η συμμετοχή από όλους τους ανθρώπους και που και αυτή η υλοποίηση ξενίζει φυσικά τον συγκεκριμένο νου , γιατί καθημερινά βιώνουμε και συνηθίζουμε στην χωριστικότητα της προσωπικότητας (για την οποία έχουμε και πάλι διαφορετικές απόψεις ) .

Δεν χωράει η ιδέα αυτή στον συγκεκριμένο νου , διότι η υλοποίηση, η εφαρμογή είναι μία καθαρά αφηρημένη έννοια.
Αν παρατηρήσουμε την ιστορία της ανθρωπότητας ,θα διαπιστώσουμε ότι ποτέ ο άνθρωπος δεν κάλυψε την μεγαλύτερη εσωτερική ανάγκη του , που είναι η σιγουριά ,η ασφάλεια , η γαλήνη , η μακαριότητα …,
Διότι πορεύεται εξωτερικά.


Τέλος πάντων ο καθένας μας ας μείνει στην καρακοσμάρα του .
Δεν βλέπω να προχωράμε στον εσωτερικό του θέματος ούτε σπιθαμή .

Διαμορφώνουμε αντιπαραθέσεις ,αντιπαραθέσεων και αυτό δείχνει την αδυναμία μας να συνεννοηθούμε …,

Διανύουμε διαφορικά σημεία συνειδησιακής εξέλιξης .

Καλή σου μέρα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 09:55:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διαμορφώνουμε αντιπαραθέσεις ,αντιπαραθέσεων και αυτό δείχνει την αδυναμία μας να συνεννοηθούμε …,

Διανύουμε διαφορικά σημεία συνειδησιακής εξέλιξης .


- Τι είχα Γιάννη ; - Τι είχες πάντα.

"Διανύουμε διαφορικά σημεία συνειδησιακής εξέλιξης." ... α, ρε alfa-omega, Α, ΡΕ alfa-omega. Δεν μπορώ ρε φίλε να καταλάβω γιατί έχεις ΚΟΛΛΗΣΕΙ στην προσωπικότητα και στην ψυχή.

Η προσωπικότητα είναι όλα αυτά που ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ. Που τα απέκτησες, που τα έμαθες, που τα διδάχθηκες, που τα άκουσες, που τα διάβασες. Είναι ο χαρακτήρας σου. ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ, όλες δηλ. οι επιρροές που έχεις από την Θρησκεία, την οικογένεια, την κοινωνία, την εργασία, το σχολείο, τις συναναστροφές σου με τον κόσμο. Όλα αυτά ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ. ΤΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΔΙΚΑ ΣΟΥ και επενδύεις συνέχεια σ' αυτά. Φορτώνεις, φορτώνεις και ξαναφορτώνεις την προσωπικότητά σου με νέες απόψεις, νέα γνώση, αναθεωρείς, ελέγχεις, κρίνεις, συγκρίνεις, συμπεραίνεις, αποφασίζεις. Όλα αυτά αποτελούν την προσωπικότητα ενός ανθρώπου.

H ουσία (γουστάρεις να την λέω ψυχή ; ωραία ...), η ψυχή είναι όλα εκείνα που ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΣΟΥ. Η ψυχή σου, η ουσία σου, αυτό που ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Η αρχική φλόγα, η αρχική σπίθα, η απαρχή της υπάρξεώς σου.

Αυτή η ΟΥΣΙΑ, αυτή η ΨΥΧΗ, είναι ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΛΑΧΤΗ για όλους τους ανθρώπους. Αλλάζει όμως η ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ τους γιατί οι άνθρωποι επενδύουν πολλά περισσότερα στην προσωπικότητά τους, παρά στην ουσία τους, στην ψυχή τους. Δεν κάνουν τίποτε για την ψυχή τους, για την ουσία τους, ενώ κάνουν τα πάντα για την προσωπικότητά τους.

Έχεις δύο σερβίτσια. Το ένα είναι γυάλινο, το άλλο από πορσελάνη. Άλλη "προσωπικότητα" έχει το γυάλινο, άλλη "προσωπικότητα" έχει η πορσελάνη. Η ΟΥΣΙΑ όμως ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ, γιατί και τα δυο σερβίτσια είναι φτιαγμένα από ΧΩΜΑ (=ουσία). Έχεις δύο αυτοκίνητα. Το ένα είναι BMW, το άλλο FIAT. Άλλη "προσωπικότητα" η μπέμπα, άλλη "προσωπικότητα" το FIAT. Άλλο χρώμα, άλλο σαλόνι, άλλο σασί, διαφορετικό το ένα με το άλλο. Η ΟΥΣΙΑ όμως είναι πως ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!

ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΣ ΣΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ! Στο έχω πει χίλιες φορές. Δες πιο πίσω, παρακάτω, πίσω από την κουρτίνα.

Δύο μηχανόβιοι. Ο ένας λέγεται "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ" και ο άλλος "ΨΥΧΗ". Καβαλάνε τις μηχανές τους και γουστάρουν να κάνουν κόντρα. Στον άνθρωπο, αυτό συμβαίνει. Ο μηχανόβιος "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ" τρέχει πολύ πιο γρήγορα από τον μηχανόβιο "ΨΥΧΗ", γιατί αυτό κάνουν όλοι οι άνθρωποι. ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ο "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ" έναντι του "ΨΥΧΗ" και μάλιστα σε μερικούς ανθρώπους προηγείται τόσο πολύ, που ο "ΨΥΧΗΣ" έχει χαθεί πια από τον καθρέφτη του "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ". Ο "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ" δεν τον βλέπει, τον έχει αφήσει πίσω μίλια, χιλιόμετρα. Αυτός ο μηχανόβιος ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ, δεν την βλέπει πια. ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΕΙ, θα πρέπει ο "ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ" ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ την μηχανή του και να περιμένει. Να μην γκαζώνει άλλο.

Είναι απλά τα πράγματα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 12:09:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ζιπ.. Τα είπες πολύ καλά..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 13:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως τα είπες πολύ καλά φίλε Ζιπ

quote:
Σε πιο ήπια μετάφραση σημαίνει το κοινωνικό ενδιαφέρον και η συμμετοχή από όλους τους ανθρώπους και που και αυτή η υλοποίηση ξενίζει φυσικά τον συγκεκριμένο νου , γιατί καθημερινά βιώνουμε και συνηθίζουμε στην χωριστικότητα της προσωπικότητας (για την οποία έχουμε και πάλι διαφορετικές απόψεις )

Η σημερινή εκπαίδευση σκοπεύει ακριβώς σε αυτό που αναφέρεις φίλε Α-Ω στον κοινό δηλαδή νού.
Αλλά αυτή η εκπαίδευση δεν βοηθάει τους ανθρώπους να ΕΙΝΑΙ αλλά προσππαθεί να δημιουργήσει ένα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ(δηλ μια προσωπικότητα) που να είναι κοινό. Η παιδεία μας -όπως την ορίζουν ως έννοια οι άνθρωποι- σκοπεύει στην αναπτύξει όμοιων ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΩΝ.
Αυτό απο μόνο του δεν έχει κανένα όφελος για τον άνθρωπο καθώς δεν τον απαλλάσσει απ' τα πάθη του, δεν τον κάνει ευτυχισμένο, δεν τον κάνει ελεύθερο, δεν τον βοηθάει να ΕΙΝΑΙ αντί να ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ.
Όχι όμως ότι απαραίτητα δεν υπο-βοηθάει τα παραπάνω να συμβούν.
quote:
Τέλος πάντων ο καθένας μας ας μείνει στην καρακοσμάρα του .
Δεν βλέπω να προχωράμε στο εσωτερικό του θέματος ούτε σπιθαμή .
..ποιο είναι αυτό?
Εκ των πραγμάτων πάντως κανείς μας δεν θα γνώριζε την αλήθεια μέσα απο ένα φόρουμ. Η αλήθεια είναι ΕΜΠΕΙΡΙΚΗ.
Δεν δίνεται με λέξης.
Δεν είναι κάποιου είδους σκέψη.
Δεν την συλαμβάνει ο ανθρώπινος εγκέφαλος.
Είναι πέρα απο αυτόν.
Αλλά δεν τον καταργεί.
(Μπορεί να έχω και άδικο διορθώστε με οι εμπειρογνώμονες)

"..The Matrix can't tell you who you are"
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 14/04/2010 13:17:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 19:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip


"Διανύουμε διαφορικά σημεία συνειδησιακής εξέλιξης." ... α, ρε alfa-omega, Α, ΡΕ alfa-omega. Δεν μπορώ ρε φίλε να καταλάβω γιατί έχεις ΚΟΛΛΗΣΕΙ στην προσωπικότητα και στην ψυχή.



Έχω κόλλημα με την ψυχή .

Και όταν συζητάμε για την προσωπικότητα περισσότερο από την ψυχή αρχίζω να βαριέμαι φίλε μου ,να βαριέμαι πάρα πολύ …,


Τόσο πολύ που ..,άστα να πάνε …,Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/04/2010, 20:44:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega τι είναι αυτό για το οποίο θες να μιλήσουμε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2010, 09:51:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα έπρεπε να μιλάμε όλοι όσοι ενδιαφερόμαστε πραγματικά για εσωτερικά υποκειμενικούς κόσμους ,για την εσωτερική σύνθεση του Άνθρώπου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2010, 23:17:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω τι ακριβώς μπορεί να ειπωθεί για αυτούς και αν τα λόγια θα βοηθήσουν τρόπω τινά την εμπειρική πορεία κάποιου σε αυτούς τους κόσμος επομένως το αφήνω στον ΈΝΑ..(κ μοναδικό) και τον Ζιπ(επίσης μοναδικό)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 10:02:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν συζητάμε για την προσωπικότητα και την ψυχή (εμείς το ονομάζουμε ουσία, εσύ alfa-omega το ονομάζεις ψυχή), τότε ήδη κουβεντιάζουμε για την εσωτερική σύνθεση του ανθρώπου. Μέρη της εσωτερικής σύνθεσης του ανθρώπου είναι η προσωπικότητά του και η ψυχή του, η ουσία του. Μέρη επίσης της εσωτερικής σύνθεσης του ανθρώπου είναι τα κέντρα του.

Τώρα, το γιατί επιμένουμε - αν θέλεις alfa-omega - να λέμε πως ο άνθρωπος έχει προσωπικότητα και ουσία είναι γιατί ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ, το έχουμε δει αυτό στους εαυτούς μας. Και για να μην μιλάω στον πληθυντικό, γιατί δεν ξέρω τι είδους ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ έχουν ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ή ο Dr Jekyll Mr Hyde, να σου πω για μένα προσωπικά.

Εγώ υπήρξα μαθητής Εσωτερικής Σχολής και εκπαιδεύτηκα στο να μπορώ να παρατηρώ τον εαυτό μου και να ΔΙΑΧΩΡΙΖΩ τα της προσωπικότητάς μου από τα της ουσίας μου. Ο τρόπος μου βέβαια, είναι ένας συγκεκριμένος τρόπος που διδάχθηκα (ΣΥΜΒΑΤΟΣ με μένα, έγινε δηλ. τρόπος ΜΟΥ) και αυτός ο τρόπος διαφοροποιείται αναλόγως της Εσωτερικής Σχολής που είναι κάποιος μαθητής. Άλλες σχολές χρησιμοποιούν άλλους τρόπους απ' αυτόν που διδάχθηκα εγώ. Όποιον τρόπο όμως και να ακολουθήσει κάποιος (εγώ π.χ μέσω διαλογισμού το καταφέρνω αυτό), το αποτέλεσμα είναι πως ο κάθε άνθρωπος αποτελείται από προσωπικότητα και ουσία (ψυχή). Κι αυτό δεν αλλάζει, είναι καθολικό δηλ. για όλους τους ανθρώπους.

Αυτό εγώ προσωπικά, το βλέπω και στον εαυτό μου, το βιώνω δηλ. Ξέρω, γνωρίζω, εγώ για μένα, πως είναι διαμορφωμένη η προσωπικότητά μου και ποια είναι η ουσία μου. Θυμάσαι κάποια στιγμή που σου είπα πως εγώ έγινα κοντά 40 ετών, κι ακόμη διαμορφώνω την προσωπικότητά μου ; Η προσωπικότητά μου, έχει ήδη διαμορφωθεί λόγω της ηλικίας μου, λόγω παρελθόντος δηλ. αλλά δεν παύει να γηράσκω αεί διδασκόμενος. Ακόμη δηλ. υπάρχουν κι άλλα πράγματα που θα με κάνουν να κάνω αυτό που σου είπα παραπάνω (νέες απόψεις, νέα γνώση, αναθεωρείς, ελέγχεις, κρίνεις, συγκρίνεις, συμπεραίνεις, αποφασίζεις). Η προσωπικότητα ενός ανθρώπου είναι σαν μια κατοικία. Στην κατοικία αυτή, ο καθένας μας μπορεί να ανακαινίσει ένα δωμάτιο, να βάλει άλλα πλακάκια, να προσθέσει γιψοσανίδες, να βάλει κρυφό φωτισμό, να γκρεμίσει έναν τοίχο, να κάνει δηλ. μερεμέτια. Η κατοικία όμως, παραμένει κατοικία, η ουσία παραμένει ουσία. Και η ουσία κατοικεί σ' αυτήν την κατοικία, σ' αυτήν την προσωπικότητα.

Τώρα, αν θέλει κάποιος να φτιάξει την προσωπικότητά του (την κατοικία του δηλ), ένα καλύτερο μέρος για να κατοικίσει η ουσία του, η ψυχή του δηλ. κανένα απολύτως πρόβλημα. Να βάλει ένα μπαλκόνι ας πούμε για να αγαλλιάζει η ψυχούλα του. Να βάλει ένα τζάκι ας πούμε, για να ζεσταίνεται η καρδιά του.

Όπως καταλαβαίνεις, το μπαλκόνι και το τζάκι είναι ΣΥΜΒΟΛΑ, συμβολίζουν κάτι. Ε, βρες τι θα σημαίνε για σένα να βάλεις ένα μπαλκόνι στην προσωπικότητά σου, ποιο θα ήταν το μπαλκόνι αυτό, βρες ποιο θα ήταν το τζάκι για να ζεσταθεί η καρδιά σου, και στην ουσία θα κάνεις πράξη αυτό που λες : πως δηλ. ασχολείται η προσωπικότητα με την ψυχή, πως δηλ. επενδύεις για την ψυχή σου. Ποιο είναι το τζάκι - σύμβολο για τους ανθρώπους για να ζεστάνουν αυτές τις παγωμένες τους καρδιές, αυτές τις παγωμένες τους ψυχές ; Τι θα πρέπει να αλλάξουν στις προσωπικότητές τους ; Ένα τζάκι π.χ θα μπορούσε να είναι η ανιδιοτέλεια. Η ανιδιοτέλεια ζεσταίνει την ψυχή, ζεσταίνει τις καρδιές των ανθρώπων. Είναι σαν ένα τζάκι που ομορφαίνει την προσωπικότητα και κάνει αυτήν την κατοικία πιο ζεστή, πιο όμορφη.

Είναι σημαντικό για έναν άνθρωπο να ξέρει τον τρόπο με τον οποίο να διαχωρίζει ο ίδιος την προσωπικότητά του από την ουσία του. Να γνωρίζει δηλ. τον εαυτό του με τέτοιο τρόπο ώστε να καταλαβαίνει ο ίδιος ποια πράγματα είναι πράγματα της προσωπικότητάς του (δηλ. ΞΕΝΑ, ΔΑΝΕΙΚΑ, ΟΧΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ) και ποια πράγματα είναι της ουσίας του (δηλ. ΔΙΚΑ ΤΟΥ). Όλο αυτό, είναι μια σημαντική γνώση του εαυτού μας. Είναι δηλ. μέρος της όλης υπόθεσης που ονομάζεται "αυτογνωσία".

Ένας τρόπος για να το μάθει αυτό είναι μέσω του διαλογισμού. Να διαλογιστεί δηλ. αυτός ο άνθρωπος, για να μπορέσει να δει πραγματικά την προσωπικότητά του ξέχωρα από την ουσία του. Αυτόν τον τρόπο, τον διδάχθηκα εγώ. Εγώ όμως διαλογίζομαι με τον δικό μου τρόπο (αυτό που σου έλεγα παραπάνω δηλ). Όμως φτάνω στο ίδιο αποτέλεσμα.

Σε έχω ξαναρωτήσει, εσύ, ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ; Κι αν νομίζεις πως έχεις, ποιο ή ποια είναι αυτά ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 10:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην αρχή λοιπόν, όταν ήμουν μαθητής αυτής της σχολής, κι εγώ άκουγα περί προσωπικότητας και ουσίας απλά ως πληροφορίες. Μπορεί φυσικά να μου ακούγονταν ωραία, αλλά δεν υπήρχε το βίωμα. Όταν όμως έγινε όλο αυτό βίωμα, τότε είδα πως αυτά που άκουγα ή διάβαζα, ΟΝΤΩΣ συνέβαιναν και σε μένα, στον ίδιο μου τον εαυτό. Δεν σου κρύβω πως την πρώτη φορά που άρχισα να βλέπω ΠΟΣΑ πράγματα ήταν της προσωπικότητάς μου, ΠΟΣΑ πράγματα δηλ. ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΑ ΜΟΥ, ΗΤΑΝ ΞΕΝΑ, ΔΑΝΕΙΚΑ, τα είχα δανειστεί δηλ. από την οικογένειά μου, από την θρησκεία, από το σχολείο μου, από την κοινωνία, και ΠΟΣΑ στην ΟΥΣΙΑ, ήταν ΔΙΚΑ ΜΟΥ, τρόμαξα αρκετά.

Δεν είχα σχεδόν τίποτε ΔΙΚΟ ΜΟΥ, παρά μόνο ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό όμοιο με το χαρακτηριστικό από ένα σύννεφο που έρχεται, βρέχει για λίγα λεπτά και μετά φεύγει και βγαίνει η λιακάδα και η ζέστη. Αυτό ήταν το μόνο πράγμα που ήταν ΔΙΚΟ ΜΟΥ, που αποτελούσε την ΟΥΣΙΑ ΜΟΥ. Όλα τα υπόλοιπα ήταν ξένα, δανεικά, δεν ήταν δικά μου. Είδα την ψυχή μου δηλ. ως σύννεφο, ως καλοκαιρινή μπόρα που έρχεται, να βρέχει δυνατά και μετά να φεύγει δίνοντας την θέση της στον ήλιο και στην ζέστη. Αυτό ήταν το μόνο πράγμα ΔΙΚΟ ΜΟΥ, της ΨΥΧΗΣ μου. Μύρισα εκείνη την μυρωδιά του βρεγμένου χώματος μετά την καταιγίδα, μουσκεύτηκα από την βροχή και μετά ξανα-ζεστάθηκα από τον ήλιο. (προσπαθώ όπως καταλαβαίνεις να σου περιγράψω ένα μείγμα από συναισθήματα και εικόνες που έζησα και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να φτάσει αυτό σε σένα, να το καταλάβεις δηλ. γιατί αυτό είναι κάτι ΔΙΚΟ ΜΟΥ, που λόγω κουβέντας και διαλόγου, προσπαθώ να το μοιραστώ μαζί σου).

Στην ουσία λοιπόν, εγώ είμαι ένας άνθρωπος που μπορεί να έρθει, να σε "βρέξει" με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό, να σε στενοχωρήσει, να σου φωνάξει (βροντή), να σου τα χώσει δηλ. ακριβώς όπως μια βροχή, να αστράψει και να βροντήξει και την επόμενη στιγμή, όταν φύγει αυτό το σύννεφο να σε ζεστάνει, να σου συμπεριφερθεί δηλ. σαν να μην έγινε τίποτε, να σε καλημερίσει, να σου μιλήσει. Αυτό τώρα που σου λέω, είναι ένα πράγμα ΔΙΚΟ ΜΟΥ, της ψυχής μου, της ουσίας μου.

Έχει κι άλλα πράγματα η ουσία μου, που τα διαπίστωσα εν καιρώ, αφού εκπαιδεύτηκα να το κάνω μέσω διαλογισμού καλύτερα. Π.χ η ψυχή μου πλην αυτού του σύννεφου δηλ. που σου είπα, αποτελείται και από δάκρυα. Στην ουσία μου, υπάρχει το δάκρυ, το κλάμα. Και σ' αυτό το πράγμα, όπως και στο προηγούμενο με την βροχή, υπάρχει ένα κοινό σημείο. Το στοιχείο του ΝΕΡΟΥ. (Βροχή στην μία περίπτωση, δάκρυ στην άλλη). Το "είναι" μου, η ψυχή μου, είναι φτιαγμένη από νερό, με όλα τα χαρακτηριστικά που έχει το νερό.

Πιστεύω πάνω κάτω να καταλαβαίνεις τις περιγραφές μου. Τώρα, θες να σου πω ποιο είναι και το ΧΩΜΑ μου ; Το "χώμα" μου είναι η προσωπικότητά μου. Είναι όλα αυτά που δεν είναι δικά μου. Το ζευγάρι "χώμα - νερό", δεν είναι ΔΙΚΟ ΜΟΥ. Ονομάζω την προσωπικότητά μου "χώμα" για να σε φέρω πιο κοντά σε μια διαδικασία που συνηθίζουμε να την λέμε "ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ" και για δώσω νόημα στο "Χους ην και εις χουν απελεύσητω". Η λέξη "χώμα", ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ. Ο παραλληλισμός όμως που κάνω, ο δανεισμός της λέξης δηλ. "χώμα" από μια θρησκεία, είναι κάτι ΔΙΚΟ ΜΟΥ.

Πολλές φορές, όταν διαλογίζομαι, κλαίω και από το "είναι" μου αρχίζει να εμφανίζεται το νερό, άλλες φορές ως αναβλύζουσα πηγή, άλλες ως ποτάμι, άλλες ως ορμητικός χείμαρρος κι άλλες ως βροχή, ως καταιγίδα. Κατ' αντιστοιχία λοιπόν, άλλες φορές μπορώ να δροσίσω τους ανθρώπους που έχω πλάϊ μου, άλλες φορές μπορώ να τους ξεδιψάσω, άλλες να τους παρασύρω, άλλες να τους πνίξω κι άλλες να τους ποτίσω όπως ακριβώς ποτίζει η βροχή τα χωράφια.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 16/04/2010 11:15:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/04/2010, 10:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά μπορεί η "ατραπός" του καθενός μας να είναι ένας δρόμος μοναχικός, όμως μοιραζόμενοι τις εικόνες του, τις εμπειρίες του, τελικά μαθαίνουμε ένα μικρό κομματάκι του συνομιλητή μας και ίσως βοηθηθούμε από τις εμπειρίες που μοιράζεται μαζί μας.
Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε zip και όλους εσάς που μοιράζεστε ένα κομματάκι της ψυχής σας μαζί μας
Φως!

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1855469
Maintained by Digital Alchemy