ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θέλω να ξέρεις, πως γι' αυτήν την εντύπωση που - όπως πολύ σωστά λες - σου δίνω, δεν φταις εσύ αλλά εγώ.
Αμελείς Ζιπ, ότι αυτή η "εντύπωση" μου βασίζεται πάνω σε στοιχεία.

Στοιχεία που πέρασαν απαρατήρητα πάνω στην εντυπωσιακή για τους άλλους αναγνώστες σαλάτα των λόγων σου.

quote:
Η εντύπωση είναι ένα είδος τρόφής. Ο νου σου, τρέφεται με τις εντυπώσεις.
Αυτά όλα είναι γνωστά. Γιατι τα επαναλαμβάνεις δε ξέρω.
quote:
Γι' αυτό και τις δημιουργεί όταν δεν έχει. Όταν δεν έχεις εντυπώσεις να φας, τότε κάνεις αυτό που από τα πανάρχαια χρόνια κάνει ο άνθρωπος : ψάχνεις να τις βρεις και να τις δημιουργήσεις.
Ο άνθρωπος δεν δημιουργεί εντυπώσεις αν δεν έχει λόγο.

Η απόδειξη σε αυτό είναι ότι κάποια άλλα μέλη δε σε αμφισβήτησαν. Ίσα ίσα εντυπωσιάστηκαν με τους λόγους σου, πήραν την νοητική τρωφή που τους έδωσες ακόμα κ αν δεν την κατανοούσαν, δεν διακρίναν το ψέμα μέσα στη σαλάτα σου και όντας προκατειλημμένοι θετικά απένταντι σου δεν τενδιαφέρθηκαν για το γεγονός ότι κάποια πράγματα που είπες... δεν είχαν κ ιδιαίτερη λογική ακολουθία.....
Όπως έχω πει όμως προκαλώ όποιον σε πιστέυει να μου αναλύσει μερικούς συλλογιμούς των λόγων σου που θα του δώσω.
Δεν θα έχω υπερβολικές απαιτήσεις. Θα ζητάω απλά να μου κάνουν αυτού του είδους ανάλυση: Αυτό κ αυτό έχει ως συνέπεια αυτό για αυτό τον λόγο.
Αν δεν μπορούνε θα πρεπει αφενός να αποδεκτούνε ότι δεν είσαι τόσο "απλοϊκός" και "σαφής" όσο θεωρούνε ή λένε -μέχρι στιγμής- ότι εισαι και αφετέρου το αν έχεις κάνει κάποια διαστρέβλωση(την οποία δε ξέρω πώς θα τη δικαιολογίσουνε στο μυαλό τους για να σε υποστηρίξουνε και αυτό είναι δικό τους πρόβλημά) να το παραδεκτούνε. Δημοσίως. Πάντα μιλάω για εύκολα παραδείγματα. Γιατί στα δύσκολα έιπαμε δεν πολύ πάει το πράγμα. Συνεχίζουμε.

quote:
Θα μπορούσε κάποιος [...] να εφαρμόσει την μεσότητα του Αριστοτέλη". Είναι τόσο σωστό αυτό, που εγώ θα έλεγα ότι πρέπει - επιβάλλεται δηλ. είναι αναγκαίο - να εφαρμόσει την μεσότητα του Αριστοτέλη, ΠΡΟΤΟΥ ΚΑΝ ξεκινήσει μια διαδικασία εξάλειψης των "εγώ" του
Μα τι λες τώρα ρε Ζιπ? [Η εξάλειψη των εγώ είναι άμεσα συνδεδεμένη με την μεσότητα. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος το καταλαβαίνει αυτό. Δηλαδή πώς θα πετύχει κάποιος τη μεσότητα? Βάζοντας αλυσίδες στα χέρια του κ στα πόδια του? ή μήμπως βάζοντας αλυσίδες στη σκέψη του? Άλλο μεσότητα άλλο αυτοφυλακίζομαι. Και μην πεις δεν εννοούσα αυτό αλλά εκείνο το άλλο κλπ. Όφειλες να κάνεις άμεσα τη διευκρύνιση. Δεν μπρούμε να παίζουμε με διόρθωση πάνω στη διόρθωση. Με το να εμποδίζει ο άνθρωπος τον εαυτό του να φτάσει στα άκρα δεν αναιρεί την επιθυμία του για αυτά, απλά την καταπιέζει.


quote:
Η αλήθεια ακούγεται μόνον όταν σερβίρεται σε απλή μορφή.
Η αλήθεια είναι βιωματική. Το έχουμε πει αυτό. Η αλήθεια δεν μπορεί να δοθεί με λέξεις εξ αρχής. Επομένως δεν γίνεται να στη σερβιρίσει κανείς. Γίνεται να τη ζήσεις.

Τις λέξεις όμως κάποιου

-όχι την αλήθεια καθ'αυτή γιατί αυτή δεν μπορείς να ξέρεις πώς είναι αν δεν την ζήσεις-

τις πιστεύεις ανάλογα ξέρω γω με την εμπιστοσύνη που έχεις στο άτομο που τις εκφράζει.

quote:
Δεν γίνονται συζητήσεις για δασκάλους της προαιώνιας σοφίας εδώ μέσα.
Δε ξέρω τι ακριβώς εννοείς με αυτό αλλά ΓΙΑ αυτούς όντως δεν υπάρχει λόγος να γίνονται, ΑΠΟ αυτούς είναι σωστό να ακούμε τι έχουνε πει αφού χωρίς αυτούς δεν θα μιλούσαμε εδώ για ό,τι μιλάμε σήμερα.
quote:
Έγραψε ο zip για τον χριστό που θεωρείται φωτισμένος ,με πάνω από 1.000.000.000 Σαμάντι στην πλάτη του ,πνευματικά γαλήνια μορφή ,ότι μπήκε στον ναό του Σολομώντα και συμπεριφέρθηκε βίαια .
Η Καινή διαθήκη όλη έχει λανθάνοντα νοήματα όπως κ σε αυτό το σημείο. Έχει δηλαδή συμβολικό χαρακτήρα για κάποιους που ξέρουν. Αλλά παίρνοντας αυτό το χωρίο ως κυριολεξία πρέπει να διευκρινίσουμε δύο πράγματα:
1) Ο Χριστός δεν το έκανε αυτό παρακινούμενος απ τα εγώ του.
2) Δεν προσποιηθηκε ότι έχει εγώ. Έκανε ό,τι ήταν σωστό να κάνει.
quote:
Διευκρίνισε , ότι γνώριζε όλα τα εγώ του από έξω και ανακατωτά, τα έπαιζα στα δάχτυλα όπως ένα κομπολόι .
Ακριβώς όπως και όλοι οι δάσκαλοι. Χωρίς όμως οι ίδιοι να έχουν εγώ.
quote:
Χρησιμοποιούσε τα εγώ του, ανάλογα με το μάθημα που ήθελε να μεταδώσει σε μαθητές ,οπαδούς και πολέμιους της διδασκαλίας του .
Πάντα υπήρχε σοφία μέσα σε κάθε εγώ.
Δεν είχε εγώ για να χρησιμοποιήσει. Προσποιούταν ότι είχε όπως ένας άνθρωπος θα μιμούταν παραδείγματος χάρη ένα ζώο πχ το γουρούνι. Αν εγώ πέσω κάτω κ κάνω το γουρούνι θα πάψω ποτέ να είμαι άνθρωπος? θα αποκτήσω ποτέ μορφή γουρουνιού? όχι. Έτσι και η πνευματική κατάσταση του Ιησού ήταν αμετάβλητη για αυτό κ είχε τη ευχέρεια να κάνει κάτι τέτοιο.

Φίλε alfa-omega συμφωνούμε λοιπόν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να χρησιμοποιεί κάποιος τα εγώ του(να προσποιείται δηλαδή ότι έχιε εγώ) όταν βέβαια αυτό έχει κάποια ανθρωπιστική σκοπιμότητα?

quote:
Αν έχει συμφέρον η ψυχή μας ,οτιδήποτε και αν καταλαβαίνει κανείς από αυτήν την έννοια , είναι δυνατόν οι προσωπικότητες που διαμορφώνουμε να μην επωφελούνται από αυτό το συμφέρον της ψυχής ?
Πώς μπορούν οι προσωπικότητες να επωφελιθούν απ το συμφέρον της ψυχής? Το συμφέρον της ψυχής είναι να μην υπάρχουν προσωπικότητες. Νομίζω τα χεις μπερδέψει λίγο αλλά μπορεί να είναι κ θέμα εκφρασης.
quote:
Οι έννοιες πρέπει να συζητιόνται σε ένα δημόσιο χώρο και η σημασία τους και όχι τα επίπεδα γνώσης του εσωτερισμού ,εκτός και αν σε ένα φόρουμ έχουνε συγκεντρωθεί μοναχά άριστες διάνοιες .
Συμφωνώ αλλά πρέπει να υπάρχει περιορισμός και στον ορισμό εννοιών. Ο ορισμός εννοιών δεν είναι αυτοσκοπός. Σκοπος του ορισμού εννοιών είναι καλύτερη επικοινωνία.

Να ξέρουμε δηλαδή κ οι δύο ότι με τα κουκιά εννοούμε κουκιά. Εν συνεχεία μπορεί να βοηθήσει σε μια νοητικού τύπου φιλοσοφική αναζήτηση.
Όπως πχ ο ορισμός της δικαιοσύνης.

Κάποιες φορές ο ορισμός λέξεων, εννοιών κλπ μπροεί να οδηγήσει τον άνρθωπο στην ενδοσκόπηση κάτι πυο είναι απόλυτα θεμιτό. Αλλά σε κάθε περίπτωση όταν η εννοιολογία δεν έχει καποια χρησιμότητα κ κυμαίνεται σε θεωρητικό καθαρά επίπεδο είναι άχρηστη κ αθέμιτη.

quote:
Αν ένα μέλος ,η περισσότερα του ενός , έκανε αστρικά ταξίδια , σατόρι, Σαμάντι …,θα το καταλάβει ένας έξυπνος παρατηρητής από τον τρόπο με τον οποίο χειρίζεται τον λόγο .
Ο τρόπος που χειρίζεται κάποιος τον λόγο έχει να κάνει με το διανοητικό του. Το να είσαι δάσκαλος δεν σημαίνει ότι είσαι κ φιλόλογος, σημαίνει όμως ότι ξέρεις για τι πράγμα μιλάς.
quote:
Θα είναι τόσο απλός που θα τον καταλαβαίνει η πλειοψηφία των ακροατών & συνομιλητών .
Όχι απαραίτητα. Θα είναι όσο απλός όσο γίνεται να είναι με το μέγεθος της εμπειρίας του. Αλλά το ότι θα επιχειρεί τη μέγιστη σαφήνεια είναι σίγουρο. Αλλά άλλο σαφήνεια άλλο απλότητα. Το ένα δεν συνεπάγει το άλλο δηλαδή.
quote:
Δεν έχει καμία σημασία να εισέλθει κάποιος στο αστρικό πεδίο, εκτός και αν είναι άκρως περίεργο άτομο
Ναι είπαμε ο καθέανς έχει το τρόπο του. Κάποιος μπορεί να βοηθειέται κάνοντας Απ ή μπροέι κ να έιναι το ίδιο πράγμα. Δεν τα γνωρίζω εγώ αυτά αλλά σε κάθε περίπτωση είναι ξεκάθαρο κ απ όσα έχουν αναφερθεί στο φόρουμ της ΑΠ ότι το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Θα ήταν παράλογο να συνέβαινε κάτι τέτοιο άλλωστε.
quote:
Δεν έχει καμία σημασία να εισέλθει κάποιος στο αστρικό πεδίο, εκτός και αν είναι άκρως περίεργο άτομο .
Και αυτή η περιέργεια μπορεί να του κοστίσει ακόμη και την ζωή , όπως πολύ συχνά γράφει ο φίλος zip .
Δεν έχει κάνει αστρική προβολή άρα δεν μπορεί να γνωρίζει. Υπάρχει γνώση χωρίς βίωμα? Δεν υπάρχει. Σωστά δε τα λέω Ζιπ?
Το πόσο περίεργο είναι ένα άτομο που κάνει ΑΠ είναι ανεξάρτητο ζήτημα. Μπορεί να είναι πολύ, μπορεί λίγο, δεν μπορούμε να το ξέρουμε, δεν είμαστε στο μυαλό του.

quote:
Υπάρχει έστω ένα άτομο εδώ μέσα που να έχει αποκτήσει Ελευθερία απ’ τον έλεγχο του φυσικού σώματος και των ορέξεών του ?
Όχι κανένα. Αυτό φαίνεται άλλωστε απ τη συμπεριφορά μας σε όλα τα φόρουμ..

quote:
Αν δεν υπάρχει είναι λάθος να εξελίσσεται η συζήτηση πιο πάνω από αυτό το εσωτερικό στάδιο το οποίο πρέπει πρωταρχικά να διανύσει ένα άτομο .
Δεν είναι αρχικό στάδιο. Είναι τελικό. Δεν ενδέχεσαι περισσότερη βελτίωση αν τα επιτύχεις αυτά.
quote:
Την Ελευθερία εκλογής.
Ώπα, τι εννοείς με αυτό? Θέλω να πω, ένας άνθρωπος που νιώθει ένα με τα πάντα ανάμεσα σε τι έχει να επιλέξει?
quote:
zip - Δεν μπορείτε να καταλάβετε έναν "φωτισμένο" άνθρωπο. Δεν μπορείτε να τον αναγνωρίσετε. Χιλιάδες τέτοιοι περνάν κάθε μέρα από μπροστά σας, αλλά χαμπάρι ... στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Δεν τους βλέπετε, δεν τους καταλαβαίνετε. Γιατί κάνουν στα μάτια σας, αυτό που κάνετε κι εσείς.Όταν υπάρχει λόγος να το κάνουνε. Τότε ναι το κάνουνε. Σίγουρα όμως δεν κάνουνε πράγματα εγωικά για τα οποία δεν είναι υποχρεωμένοι..

quote:
[ Δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπερ - άνθρωπος. Αντιθέτως, είπα πολλές φορές ότι είμαι ένας απλός και συνηθισμένος άνθρωπος ]
Ναι είπες επείσης ότι έχεις τα κλειδιά της αυτοδυγκράτησης, πλήρη ελευθερία, κ γνώση 100ζωών. Και μόνο ο ισχυρισμός για κάτι τέτοιο σε βάζει αυτόματα στην κατηγορία των μη-συνηθισμένων.
quote:
- Δηλαδή έχουμε ελαττώματα. Εγώ. - [ Το αδιαίρετο "εγώ", δεν είναι ελάττωμα ] -
Παραποιείς αυτό που λέω. Δεν μίλησα για αδιαίρετο εγώ. Μιλησα για ΤΑ εγώ

(και μόνο απ το ότι είναι πληθυντικός κ όχι ενικός βαθμός δείχνει ότι αναφέρομαι αλλού) δηλαδή τελείως άλλο πράγμα.

Και τη διαφορά την ξέρεις πολύ καλά αφού άπειρες φορές έχουμε πει τι είναι τα εγώ. Αλλά και άν δεν το θυμόσουν αυτό θα θυμόσουν τα παραδείγματα που έχω δώσει. "Εγώ όπως της λαγνείας, της βουλιμίας". Δεν υπάρχει κανένας τρόπος που να συγχέεται ο αδιαίρετος εαυτός ως έννοια με αυτή των "εγώ".


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/02/2010 15:38:02

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/02/2010 16:16:39[/size=4]


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/02/2010 16:51:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ :
Σε ρωτώ ..η συνείδηση είναι τα εγώ;

Σε κάποιους η συνείδηση είναι μόνο ένα εγώ .
Αν ένα άτομο ξεπέρασε τα εγώ ,όλα τα εγώ και συνειδητοποίησε αυτό που κρύβεται πίσω από τα εγώ , πως θα συζητήσει με άτομα που όλη η συνείδηση είναι τα εγώ τους ?
Πως θα περάσεις στον αστρικό κόσμο ,τον νοητικό , με μία ομάδα ανθρώπων , όταν η ομάδα δεν μπορεί να δεχθεί ,ότι υπάρχει φυσικό σώμα , αισθαντικό , και νοητικό ?
Ότι αυτά ανήκουνε στην σφαίρα της φαντασίας ?
Πως θα περάσεις στην ψυχή ?
Πέρα από την ψυχή ?
Σε οντότητες που διδάσκουνε ψυχές και μόνον ψυχές και δεν ασχολούνται με άτομα που είναι η προσωπικότητά τους ?
Το θέμα δεν είναι απλό.
Αν πάλι νομίζεις ότι με αυτά που γράφτηκαν για το σατόρι & το Σαμάντι θα ωφελήσουνε κάποιες προσωπικότητες , τότε γιατί δεν συμμετείχανε περισσότερα άτομα στην συζήτηση ,αυτών των εννοιών ?
Το συμπέρασμα που έβγαλα συμμετέχοντας στο θέμα , είναι ότι τα προσωπικά βιώματα που υπερβαίνουνε τον φυσικό μας κόσμο δεν είναι δυνατόν να μεταφερθούνε σε δημόσιο χώρο .
Αυτό που βιώνει ένα άτομο και είναι υπερφυσικό βίωμα , μπορεί να μεταφερθεί μόνο με συμβατικούς όρους .
Τουλάχιστον αυτό ισχύει για τον συγκεκριμένο αυτόν χώρο που φιλοξενεί το θέμα .
Πέρα από τα δάκρυα ,το σπάσιμο της καρδιάς , δεν νομίζω να μπορούμε να βρούμε καταλληλότερους συμβατικούς όρους για να περιγράψουμε την επίσκεψη του θεού , προς μία ανθρώπινη ύπαρξη.
Να γράφεις φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ,πολλά η λίγα .
Το θέμα είναι να μπορούνε να σε παρακολουθήσουνε και σε παρακολουθούνε ,όταν το κοινό στο οποίο απευθύνεσαι έχει τουλάχιστον απορίες για αυτά που γράφεις .
Μέχρι ενός σημείου υπήρξε αυτή η διαδικασία .

Τα μέλος για παράδειγμα enlightened , σώπασε από ένα σημείο και μετέπειτα , διότι πιθανότατα αδυνατούσε πλέον να σε παρακολουθήσει .
Μετά σώπασε και το μέλος wholemind .
Κάποια στιγμή έπαψα να σε παρακολουθώ και εγώ .

Χαιρετώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να γράφεις φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ ,πολλά η λίγα .
Κατα τη γνώμη μου γράφει όσα πρέπει.
Τα πολλά λόγια μπερδεύουν ή κ παραπλανούν. Είναι έυκολο να πραπλανήσεις όταν κάνεις ανάλυση πάνω στην ανάλυση.
Το στοίχημα με την ανάλυση συλλογισμών ισχύει πάντως.
quote:
Το θέμα είναι να μπορούνε να σε παρακολουθήσουνε και σε παρακολουθούνε ,όταν το κοινό στο οποίο απευθύνεσαι έχει τουλάχιστον απορίες για αυτά που γράφεις .
Ο Άλεξ κ εγώ μπορούμε. Με τους άλλους δύο δε ξέρω τι έχει συμβεί. Θα το ερευνήσω κ γω γιατί είχα την απορία.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:48:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

alfa-omega
Την Ελευθερία εκλογής.


ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Ώπα, τι εννοείς με αυτό? Θέλω να πω, ένας άνθρωπος που νιώθει ένα με τα πάντα ανάμεσα σε τι έχει να επιλέξει?

alfa-omega
Όταν ένας άνθρωπος ξεπεράσει τα ζεύγη των αντιθέτων τι συμβαίνει ?
Επανενσαρκώνεται, η έχει την επιλογή της εκλογής ?

quote:
alfa-omega
Αν δεν υπάρχει είναι λάθος να εξελίσσεται η συζήτηση πιο πάνω από αυτό το εσωτερικό στάδιο το οποίο πρέπει πρωταρχικά να διανύσει ένα άτομο .



ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Δεν είναι αρχικό στάδιο. Είναι τελικό. Δεν ενδέχεσαι περισσότερη βελτίωση αν τα επιτύχεις αυτά.

alfa-omega
Άποψή σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 15:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega μια και μίλησες για τους δασκάλους της σοφίας .…και φαίνεται να έχει κάποια σχέση με μια γνώση που δεν είναι προσιτή ή αν θες ελαφρώς κρυφή..!! ίσως..

Πως νομίζεις ότι ο άνθρωπος θα ελευθερωθεί από τον «Ένοικο του κατωφλιού» ή τον «φύλακα του κατωφλιού»; και ξέρεις.. δεν είναι ένας αλλά τρείς.. σε τρία διαφορετικά επίπεδα..!! και όταν απαντήσεις σε αυτό ..μετά σκέψου αν ο χριστός όπως λες χρησιμοποιούσε τα εγώ και αν τα εγώ έχουν σοφία.

Όταν λέμε σοφία εννοούμε την μυστικιστική γνώση που είναι πέρα από το διανοητικό..

quote:
Τα μέλος για παράδειγμα enlightened , σώπασε από ένα σημείο και μετέπειτα , διότι πιθανότατα αδυνατούσε πλέον να σε παρακολουθήσει .

Μετά σώπανε και το μέλος wholemind .

Κάποια στιγμή έπαψα να σε παρακολουθώ και εγώ .


Δεν σωπάσανε γιατί δεν μπορούσαν να παρακολουθήσουν αυτά που έλεγα ..αν παρακολουθούν τότε ας μας πουν το γιατι.. και αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε τα ξαναλέμε για αυτο..

Αν μιλήσουμε μαζί ..θα μπορέσεις να με παρακολουθήσεις…μαζί σου θα μιλήσω διαφορετικά.. λοιπών; Δοκίμασε..!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 16:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega μπέρδεψες το όνομα αυτά δεν τα είπε ο ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ αλλά εγώ (Dr Jekyll Mr Hyde) (Στο μήνυμα του Άλφα Ομεγκα αναφέρεται το όνομα του υπηρέτη πάνω απο δικά μου quotes. Το αναφέρω σε περίπτωση διόρθωσης).

quote:
alfa-omega
Όταν ένας άνθρωπος ξεπεράσει τα ζεύγη των αντιθέτων τι συμβαίνει ?
Επανενσαρκώνεται, η έχει την επιλογή της εκλογής ?
Α, απο αυτή την άποψη. Οκ ό,τι θέλει ας πιστέψει ο καθένας εδώ. Εγώ γενικά αποφέυγω να ασχολούμε με την μετανσάρκωση γιατί απέχει απ την άμεση εμπειρία κ γίνεται αιτία συχνά συγκρούσεων.
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Δεν είναι αρχικό στάδιο. Είναι τελικό. Δεν ενδέχεσαι περισσότερη βελτίωση αν τα επιτύχεις αυτά.

alfa-omega
Άποψή σου .


Εννοώ ότι απο την στιγμή που κάποιος αποβάλλει τα εγώ στην ανθρώπινη ύπαρξη δεν εχει άλλη εξέλιξη την οποία εμπειρικά να μπορεί αν εποδείξει κάποιος.
Δηλαδή μπορούμε πάντα να πούμε για μετανσάρκωση κ εξέλιξη σε άλλα σώματα κλπ αλλά τρέχα γύρευε.

Απλά θεωρώ υποτιμιτικό να λέμε ότι είναι αρχικό στάδιο ο θάνατος των εγώ(αν καταλαβαίνω σωστά ότι εννοείς αυτό) γιατί είναι κάτι που λέγεται απο δασκάλους ότι μπορεί να κρατήσει και 1000 και 10.000 ζωές(δεν ξέρω αν ισχύει), επομένως το να το αποκαλεί κάποιος αρχικό στάδιο μου προκαλεί ένα μειδίαμα και μου δημιουργεί φυσικά την απορία του τι υπάρχει μετά.

Νομίζω οτι θα αναγκαστούμε να κατατρέξουμε στη "θεωρία" για τέτοιες απαντήσεις και θα καταλήξουμε ίσως σε σώματα άλλων διαστάσεων(Ατμικο κλπ) κ περίεργα ονόματα και νομίζω ότι ούτε εγώ ούτε εσύ Αλφα-ομέγκα το θέλουμε αυτό.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/02/2010 16:20:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 16:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη φιλε alfa-omega αλλά αυτό το μήνυμα σου 04/02/2010, 15:48:55 δεν το καταλαβαίνω

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 17:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΖΙΠ.. Πως γίνεται στην μία περίπτωση να κατανοεί ότι υπάρχει μια έξοδος, μία επιστροφή, ένας γυρισμός από μία κατάσταση (Αιτιατό) - δικαιολογώντας δηλ. και αυτήν την επιστροφή - , ενώ στην άλλη (Σαμάντι) να μην θέλει να το βλέπει ;

Μια μικρή απλή απάντηση.

Στο σαμαντι υπάρχει εμμονή στην πραγματικότητα αδιάσπαστα. Δεν υπάρχει τίποτα που να επιστρέφει ούτε κάτι που να δέχεται μια επιστροφή.

quote:
ζιπ..Σχετικά με την θέα και τον θεατή

- Α! Ακρόπολη ... τι ωραία θέα!
Ποιος είναι αυτός που το λέει αυτό ; Ο θεατής. Αν ο θεατής στρέψει το βλέμμα του στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού, η θέα της Ακρόπολης θα χαθεί ; Θα αλλάξει ; Όχι. Θα χαθεί όμως από αυτόν, θα χαθεί από τα δικά του τα μάτια. Η θέα, σαν θέα της Ακρόπολης, θα παραμείνει εκεί, συνέχεια. Όχι όμως γι' αυτόν. Μπορεί για κάποιον άλλον, όχι γι' αυτόν.



Αυτό έχει ειπωθεί σε ισχυρισμό.. με το ότι κάποιος επιστρέφει από το σαμαντι

Σε σχέση με το σαμαντι, δεν υπάρχει ο θεατής και η θεά όλα τα αντίθετα έχουν συγχωνευτεί στην υπέρτατη απεριόριστη πραγματικότητα

quote:
Το ΣΑΧΑΤΖΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ..Αυτή είναι η κατάσταση του γνώστη που έχει εξαφανίσει τα εγώ του.
Σε αυτήν την κατάσταση ο γνώστης έχει μόνιμη επίγνωση του ΕΑΥΤΟΥ του. Δηλαδή έχει αυτοπραγματωθει.

Ένας γνώστης σε αυτή την κατάσταση είναι ικανός να λειτουργεί μέσα στον κόσμο όπως ένας συνηθισμένος άνθρωπος.

Γνωρίζοντας ότι είναι ο εαυτός του δεν βλέπει καμιά διάφορα ανάμεσα στον εαυτό του και τον κόσμο.

Για ένα τέτοιο άτομο το κάθε τι είναι μια εκδήλωση του αδιαίρετου ΕΑΥΤΟΥ.


Βλέπετε ..δεν παίρνουμε την πρόταση που λέει
Ένας γνώστης σε αυτή την κατάσταση είναι ικανός να λειτουργεί μέσα στον κόσμο όπως ένας συνηθισμένος άνθρωπος.

και μετά κοτσάρουμε ότι στα «προηγούμενα μηνύματα τι είπα; Αυτά ακριβώς».

ΚΑΙ Σας ΛΕΩ Πως ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.. αν δείτε καλυτέρα θα καταλάβετε … το κλειδί είναι στο

Σε αυτήν την κατάσταση ο γνώστης έχει μόνιμη επίγνωση του ΕΑΥΤΟΥ του. Δηλαδή έχει αυτοπραγματωθει.

Αυτό είναι ολοκλήρωση.. Αυτά δεν βλέπετε με όλη την σαλάτα που γίνεται σκόπιμα..

quote:
ζιπ..Αυτός που βλέπει τα πράγματα όπως είναι, είναι ο παρατηρητής. Αυτός, αν αλλάξει την θέα του, αυτό δεν σημαίνει ότι και τα πράγματα θα πάψουν να είναι όπως ήταν πρωτού την αλλάξει. Τα πράγματα θα παραμείνουν να είναι όπως ήταν. Ο παρατηρητής όμως θα αλλάξει την θέα του.

Είναι αυτό που έλεγα στον φιλαράκο σου : Η ουσία των πραγμάτων δεν αλλάζει. Η Θέα των πραγμάτων δεν αλλάζει. Αυτό είναι το Απόλυτο. Αλλάζει όμως η σχετικότητα, η σχετική θέα τους ανάλογα με την θέα του παρατηρητή τους. Αυτό είναι το σχετικό. Αλλάζει το σύστημα αναφοράς του δηλ.


Άλλες απλές απαντήσεις..

Πράγματι το απόλυτο δεν αλλάζει παρόλο που πάντα κινείτε.. αλλά αν κάποιος ασυγχώνευτε με το απόλυτο τότε δεν υπάρχει καμιά σχετικότητα και καμιά υποκειμενικότητα.. ο παρατηρητής και η θέα είναι το ίδιο. Δεν υπάρχει διαφορά.

Γνωρίζοντας ότι είναι ο εαυτός του δεν βλέπει καμιά διάφορα ανάμεσα στον εαυτό του και τον κόσμο.

Κατάλαβες φίλε alfa-omega

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 19:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Αν μιλήσουμε μαζί ..θα μπορέσεις να με παρακολουθήσεις…μαζί σου θα μιλήσω διαφορετικά.. λοιπών; Δοκίμασε..!!

Σε ευχαριστώ για την προσφορά σου .
Μα έχω βγάλει τα συμπεράσματά μου .
Έγραψα , ότι τα προσωπικά υπερφυσικά βιώματα δεν μεταφέρονται στον φυσικό μας κόσμο.
Αυτός ήτανε ο λόγος που δεν μπόρεσα να σε παρακολουθήσω.
Αν έγραφες πράγματα που κατά σύμπτωση είχα βιώσει και εγώ θα καταλάβαινα και θα συμμετείχα σε αυτά που έγραψες .
Συμπέρασμα :
Τα βιώματα είναι συστημένα για την κούτρα του κάθε ανθρώπου και ανάλογα με την πρόοδό του ατόμου στους εσωτερικούς κόσμους , έρχεται το κατάλληλο βίωμα .
Αυτήν την γνώση πήρα από το θέμα .

Πριν συμμετάσχω στο θέμα , είχα και κουβαλούσα μαζί μου την ψευδαίσθηση ότι τα υπερφυσικά βιώματα μπορούμε να τα μεταφέρουμε ακόμη και σε δημόσιο φόρουμ .
Την πληροφορία αυτήν ,την διαγράφω από την μνήμη του μυαλού .

Χαιρετώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 23:50:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν έγραφες πράγματα που κατά σύμπτωση είχα βιώσει και εγώ θα καταλάβαινα και θα συμμετείχα σε αυτά που έγραψες .
Συμπέρασμα :
Τα βιώματα είναι συστημένα για την κούτρα του κάθε ανθρώπου και ανάλογα με την πρόοδό του ατόμου στους εσωτερικούς κόσμους , έρχεται το κατάλληλο βίωμα .
Αυτήν την γνώση πήρα από το θέμα .

Πριν συμμετάσχω στο θέμα , είχα και κουβαλούσα μαζί μου την ψευδαίσθηση ότι τα υπερφυσικά βιώματα μπορούμε να τα μεταφέρουμε ακόμη και σε δημόσιο φόρουμ .
Την πληροφορία αυτήν ,την διαγράφω από την μνήμη του μυαλού .


Ναι, θα συμφωνήσω ότι ως προς τα βιώματα θα έπρεπε να μιλάνε μεταξύ τους τα άτομα(ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ-ΖΙΠ) που έχουν τις εμπειρίες. Οι υπόλοιποι δεν μπορούμε να κρίνουμε τις εμπειρίες των άλλων. Μπορούμε να μιλάμε για αυτά που απο κοινού έχουμε ζήσει και για αυτά που απο κοινού δεν έχουμε ζήσει κ άρα μιλάμε βάσει θεωρίας απο βιβλία, δασκάλους κλπ.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 04/02/2010 23:51:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 07:41:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:

Αμελείς Ζιπ, ότι αυτή η "εντύπωση" μου βασίζεται πάνω σε στοιχεία.

Στοιχεία που πέρασαν απαρατήρητα [ ε, γιατί δεν τα κάνεις εσύ παρατηρητά ; ] πάνω στην εντυπωσιακή για τους άλλους αναγνώστες [ κι εσύ αναγνώστης είσαι, γιατί ξεχωρίζεις τον εαυτό σου ; ] σαλάτα των λόγων σου.

Η απόδειξη σε αυτό είναι ότι κάποια άλλα μέλη δε σε αμφισβήτησαν. Ίσα ίσα εντυπωσιάστηκαν με τους λόγους σου, [ που το ξέρεις ρε φίλε εσύ αυτό ; ] πήραν την νοητική τρωφή που τους έδωσες ακόμα κ αν δεν την κατανοούσαν, [ εεε ; ] δεν διακρίναν το ψέμα μέσα στη σαλάτα σου και όντας προκατειλημμένοι θετικά απένταντι σου [ εεε ; ] δεν τενδιαφέρθηκαν για το γεγονός ότι κάποια πράγματα που είπες... δεν είχαν κ ιδιαίτερη λογική ακολουθία..... [ ώπα ρε μεγάλε, ώπα ... χαλάρωσε ... τόσο μεγάλη εκτίμηση έχεις για το αναγνωστικό κοινό του esoterica ; ... Μα, τι λες ρε φίλε ; Τι λες ; Μιλάς εκ μέρους ΚΑΙ των αναγνωστών ; (χαχαχα!) Σε εξουσιοδότησαν οι αναγνώστες να το κάνεις ΚΑΙ αυτό ; Ψςςς ... ποιος είσαι ; Όλο το αναγνωστικό κοινό ; Να δούμε ΤΙ άλλο θα μας πεις ... ]


Όπως έχω πει όμως προκαλώ όποιον σε πιστέυει να μου αναλύσει μερικούς συλλογιμούς των λόγων σου που θα του δώσω. [ Προκαλείς, ξεπροκαλείς, μάλλον οι αναγνώστες σε έχουν γραμμένο στα όργανά τους ... και καλά κάνουν εδώ που τα λέμε ... (χαχαχα!)]

Δεν θα έχω υπερβολικές απαιτήσεις. Θα ζητάω απλά να μου κάνουν αυτού του είδους ανάλυση: Αυτό κ αυτό έχει ως συνέπεια αυτό για αυτό τον λόγο.

Αν δεν μπορούνε θα πρεπει αφενός να αποδεκτούνε ότι δεν είσαι τόσο "απλοϊκός" και "σαφής" όσο θεωρούνε ή λένε -μέχρι στιγμής- ότι εισαι και αφετέρου το αν έχεις κάνει κάποια διαστρέβλωση(την οποία δε ξέρω πώς θα τη δικαιολογίσουνε στο μυαλό τους [ Μπα ; Δεν ξέρεις ; Ε, να και κάτι που δεν ξέρεις (χαχαχα!) - Kακώς φίλε, θα έπρεπε να το ξέρεις και αυτό ! (χαχαχα!) - τι λες ρε άνθρωπέ μου ; ΤΙ ΛΕΣ ; ] για να σε υποστηρίξουνε και αυτό είναι δικό τους πρόβλημά [ χαχαχα! ] ) να το παραδεκτούνε. Δημοσίως. Πάντα μιλάω για εύκολα παραδείγματα. Γιατί στα δύσκολα έιπαμε δεν πολύ πάει το πράγμα. Συνεχίζουμε. [ Ρε φίλε, σύνελθε, ΜΙΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ, σύνελθε! Τους βάζεις όλους στην δική σου τη νοητική χαβούζα ... χαλάρωσε ! ... Τι είναι αυτά που λες ; ]

Μα τι λες τώρα ρε Ζιπ? [Η εξάλειψη των εγώ είναι άμεσα συνδεδεμένη με την μεσότητα. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος το καταλαβαίνει αυτό. Δηλαδή πώς θα πετύχει κάποιος τη μεσότητα? Βάζοντας αλυσίδες στα χέρια του κ στα πόδια του? ή μήμπως βάζοντας αλυσίδες στη σκέψη του? Άλλο μεσότητα άλλο αυτοφυλακίζομαι. Και μην πεις δεν εννοούσα αυτό αλλά εκείνο το άλλο κλπ. Όφειλες να κάνεις άμεσα τη διευκρύνιση. [ Σε σένα ειδικά, ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ να κάνω τίποτε ... Αν μου το ζητήσει κάποιος αναγνώστης, με μεγάλη μου χαρά να το κάνω. Αλλά σε σένα ... μείνε με την απορία! ]

Ναι είπες επείσης ότι έχεις τα κλειδιά της αυτοδυγκράτησης, πλήρη ελευθερία, κ γνώση 100ζωών. [ Εσύ το λες, εγώ είπα μόνο ότι έχω το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωής μου. Για τα υπόλοιπα, δικό σου είναι το συμπέρασμα ... ] Και μόνο ο ισχυρισμός για κάτι τέτοιο σε βάζει αυτόματα στην κατηγορία των μη-συνηθισμένων. [ Μπα ; Και γιατί ; Επειδή έχω το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε όλα τα επίπεδα της ζωής μου, αυτό σημαίνει ότι δεν είμαι και συνηθισμένος άνθρωπος ; Έτσι νομίζεις ; Ε, εντάξει, νόμιζέ το ... αλλά και πάλι σου λέω πως είμαι ένας απλός και συνηθισμένος άνθρωπος ]

- Δηλαδή έχουμε ελαττώματα. Εγώ.
- Το αδιαίρετο "εγώ", δεν είναι ελάττωμα

Παραποιείς αυτό που λέω. Δεν μίλησα για αδιαίρετο εγώ. Μιλησα για ΤΑ εγώ.

[ Ε, εντάξει, μίλησες για τα "εγώ" κι εγώ σου είπα για το Εγώ. ΤΑ "εγώ" είναι ελάττωμα, ΤΟ "ΕΓΩ", το αδιαίρετο, δεν είναι. Τ+Ο = ΤΟ, Τ+Α=ΤΑ, όλο μαζί ; ΤΟΤΑ ... Είχα μια φίλη που την φωνάζαμε "Τότα"... ]

Και τη διαφορά την ξέρεις πολύ καλά αφού άπειρες φορές έχουμε πει τι είναι τα εγώ. Αλλά και άν δεν το θυμόσουν αυτό θα θυμόσουν τα παραδείγματα που έχω δώσει. "Εγώ όπως της λαγνείας, της βουλιμίας". Δεν υπάρχει κανένας τρόπος που να συγχέεται ο αδιαίρετος εαυτός ως έννοια με αυτή των "εγώ".

[ Σου είπα ρε μπόμπιρα : ΤΑ "εγώ" είναι ελαττώματα. ΤΟ "Εγώ", το αδιαίρετο, δεν είναι. Που βλέπεις σύγχυση ; Είναι διαφορά, όχι σύγχυση. Κοπρέντε ; ]

Άντε να στο ξαναπώ ... η επανάληψη είναι η μητέρα της μάθησης - υπεμονή, zip, υπεμονή ... -

ΤΟ αδιαίρετο "εγώ" είναι ένα σύνολο από ΤΑ "εγώ". Όταν κάποιος άνθρωπος φτάσει στο σημείο να έχει ΕΝΑ "εγώ", αδιαίρετο, αδιάσπαστο, αδιαχώριστο, ενοποιημένο, αυτοτελές, αυτεξούσιο, σημαίνει ότι όλα ΤΑ υπόλοιπα "εγώ" του, συγχωνεύτηκαν, συμμαζεύτηκαν, συντμήθηκαν, συντελέστηκαν σε ένα ΚΑΙ μοναδικό!


ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

quote:
Στο σαμαντι υπάρχει εμμονή στην πραγματικότητα αδιάσπαστα. Δεν υπάρχει τίποτα που να επιστρέφει ούτε κάτι που να δέχεται μια επιστροφή.

Εμμονή ... ακριβώς, είπες την κατάλληλη λέξη, εμμονή ... . Οπουδήποτε εμφανίζεται εμμονή, τα πράγματα δεν πάνε καλά ... Καταλάβαμε ... Στο μυαλό σου αγόρι μου, βρίσκεται αυτή η εμμονή ... στο μυαλό σου. Αλλά δεν θέλεις να το δεις. Και εν μέρει, σε δικαιολογώ. Είναι εξαιρετικά δύσκολο να παραδεχτεί κάποιος τις εμμονές του. Αφ' ενός γιατί πρέπει πρώτα να τις βρει ο ίδιος μόνος του, αφ' ετέρου γιατί θα πρέπει να τις ομολογήσει συνειδητά στον εαυτό του.

quote:
από http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10016&whichpage=1&ARCHIVE=

Όταν η “αποτυχία” βρίσκεται μέσα μας, συνήθως μας είναι πολύ δύσκολο να την παραδεχτούμε. Όταν όμως την “ανεβάσουμε” στην επιφάνεια, τότε πολλές φορές δεν χρειάζεται να την αντικαταστήσουμε με κάτι άλλο. Όλα τα παραπάνω συνδέονται με την έννοια της ομολογίας, μια έννοια που χρησιμοποιείται ακόμη και από την ψυχοθεραπεία. Ένας άνθρωπος που έχει κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα, το πρώτο που πρέπει να κάνει είναι να το ομολογήσει στον ίδιο του τον εαυτό, και κατόπιν και στους υπόλοιπους. Χωρίς την ομολογία, χωρίς δηλ. την όμοια και σύμφωνη γνώμη του ανθρώπου που λέει "έχω πρόβλημα" και του "άλλου εαυτού" που λέει "δεν έχω πρόβλημα", δεν μπορεί κανείς να κάνει τίποτε. Αυτοί οι δύο πρέπει μέσα μας να τα βρουν μεταξύ τους και να ομοφωνήσουν, να ομολογήσουν το όποιο σφάλμα, την όποια λάθος επιλογή, το όποιο λάθος συμπέρασμα. Με την ομολογία ουσιαστικά πραγματοποιείται μια ανέλκυση από το συναισθηματικό μας κέντρο - αν το "αντικείμενο" είναι "συναισθηματικής προέλευσης" - ή από το νοητικό μας κέντρο - αν το αντικείμενο είναι "νοητικής προέλευσης".



"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 05/02/2010 08:15:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 08:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Τα βιώματα είναι συστημένα για την κούτρα του κάθε ανθρώπου και ανάλογα με την πρόοδό του ατόμου στους εσωτερικούς κόσμους , έρχεται το κατάλληλο βίωμα .
Αυτήν την γνώση πήρα από το θέμα .

Πριν συμμετάσχω στο θέμα , είχα και κουβαλούσα μαζί μου την ψευδαίσθηση ότι τα υπερφυσικά βιώματα μπορούμε να τα μεταφέρουμε ακόμη και σε δημόσιο φόρουμ .
Την πληροφορία αυτήν ,την διαγράφω από την μνήμη του μυαλού .

Σωστός, να χαρώ τον φίλο μου, επιτέλους! Επιτέλους να χαρώ κι εγώ τον φίλο μου!


Μια διόρθωση μόνο ... όχι "για την κούτρα του κάθε ανθρώπου", αλλά για το "είναι" του κάθε ανθρώπου, για την ζωή του δηλ. για τον ίδιο τον άνθρωπο, για την ψυχούλα του.

Το βίωμα δεν είναι μόνο νοητικό. Δεν φτάνει δηλ. μόνο στην κούτρα του κάθε ανθρώπου. Φτάνει ΚΑΙ στην κούτρα του, αλλά όχι μόνο σ' αυτήν. Είναι πολύ βαθύτερο. Φτάνει μέχρι την ψυχή του. Και εκεί (στην ψυχή δηλ. ) μένει, εκεί "μετακομίζει", εκεί εγκαθίσταται, εκεί αναπτύσσεται, μεγαλώνει, ανθίζει.

Και μερικές φορές, ΚΑΙ εκεί πεθαίνει ... Δηλ. υπάρχουν άνθρωποι που "έπνιξαν" τα βιώματά τους, τα "έσβησαν" από την ψυχή τους. Βέβαια, είναι εξαιρετικά δύσκολο αυτό, κι αν ρωτάς εμένα, θα σου πω ότι είναι και λάθος να γίνει από κάποιον. Όμως υπάρχουν άνθρωποι, π.χ άνθρωποι που πέρασαν πάρα πάρα πολύ δύσκολες καταστάσεις, είχαν πολύ πολύ άσχημα βιώματα δηλ. που ακριβώς για να προχωρήσουν στην ζωή τους, έπρεπε να σβήσουν αυτά τα βιώματα από την ψηχή τους. Διαφορετικά, η ζωή τους θα ήταν σχεδόν αφόρητη.

Πάρε για παράδειγμα, τους στρατιώτες που γυρνάν στα σπίτια τους από κάποιο πόλεμο, από τα χαρακώματα. Αυτοί οι άνθρωποι έχουν βιώσει τον θάνατο. Όχι οι ίδιοι, αλλά τον έχουν δει μπροστά τους, να συμβαίνει, έχουν δει τον συμπολεμιστή τους να γίνεται κομμάτια π.χ από μια βόμβα ή από μια νάρκη. Ξέρεις τι αφήνει αυτό μέσα στην ψυχή τους ; Ένα εξαιρετικά επικίνδυνο δηλητήριο. Αυτό το βίωμα, είναι σαν δηλητήριο για την ψυχή τους. Ε, αυτό το βίωμα, θα πρέπει να το σβήσουν, να μην το αφήσουν να μεγαλώσει, να ανθίσει μέσα τους. Γιατί αν το αφήσουν, η ζωή τους, η μετέπειτα ζωή τους (μετά τον πόλεμο δηλ.), θα είναι πάρα πολύ δύσκολη, σχεδόν αφόρητη.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 05/02/2010 08:39:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 08:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στη Σαμάντι δεν υπάρχει εμμονή στην πραγματικότητα. Υπάρχει υπομονή στην Πραγματικότα. Υπομένεις την Πραγματικότητα. Δεν εμμένεις σ' αυτήν. Και υπομένεις την Πραγματικότητα γιατί η Πραγματικότητα είναι πολύ βαριά για έναν άνθρωπο. Πάρα πολύ βαριά. Το Ολο, δεν είναι κάτι ελαφρύ που μπορεί να το σηκώσει ο άνθρωπος στους ώμους του. Για τις πλάτες μας, η Πραγματικότητα είναι ασήκωτη. Γιατί η Πραγματικότητα εμπεριέχει στο σύνολό της τα Πάντα. Ο άνθρωπος, ο ανθρωπάκος, αυτός ο μέγας και μικρός ανθρωπάκος, τι να σου κάνει ο έρμος ;

Μπορεί ο Πύρρος Δήμας να σηκώνει για πάντα 500 kgrs ; Όχι βέβαια. Φαντάζεστε τι θα γίνει αν ο Πύρρος Δήμας εμμένει στο να σηκώνει 500 Kgrs; Κάποια στιγμή, τα 500 Kgrs θα πέσουν και θα τον κάνουν λιώμα. Γι' αυτό ακριβώς δεν υπάρχει εμμονή στη Πραγματικότητα που σου φέρνει μια Σαμάντι. Υπάρχει όμως υπομονή. Υπομένει ο Πύρρος τα 500 Kgrs που σηκώνει. Τα υπομένει για κάποια δευτερόλεπτα. Μετά, τα αφήνει να πέσουν κάτω ...

Υπομένει ο Ιησούς το μαρτύριο της Σταύρωσης. Δεν εμμένει σ' αυτό. Υπομένει. Γιατί λέμε πως ο Ιησούς σήκωσε στους ώμους του το βάρος όλης της ανθρωπότητας ; Γιατί το λέμε ; Το σήκωσε με την Σταύρωσή Του, αλλά δεν έμεινε σ' αυτό. Το πέταξε με την Ανάστασή Του, το ξεφορτώθηκε. To ξεπέρασε. Το άφησε να πέσει κάτω ...

Η Σταύρωση είναι μια Σαμάντι για τον Ιησού. Βιώνει μια Σαμάντι και σηκώνει στις πλάτες Του, όλο το βάρος της ανθρώπινης ασυνειδητότητας. Μπορείτε να διανοηθείτε πόσο βαρύ μπορεί να είναι αυτό ; H πανανθρώπινη ασυνειδητότητα στους ώμους ενός και μόνο ανθρώπου! Κι όμως ... υπομένει. Γίνεται Πύρρος Δήμας, γίνεται Άτλαντας. Το αποκορύφωμα του μεγαλείου του Ιησού βρίσκεται στη Σαμάντι του μαρτυρίου Του. Όμως, δεν εμμένει σ' αυτό. Όλο αυτό δεν είναι μια εμμονή αλλά μια ... υπομονή.

Ο Βούδας υπομένει την Πραγματικότητα. Γι' αυτό παραμένει και σιωπηλός. Όλο αυτό είναι υπομονή. Τίποτε άλλο παρά μια υπέροχη υπομονή.

Ποια είναι λοιπόν η διαφορά της εμμονής από την υπομονή ; Η εμμονή είναι το μόνιμο, το στάσιμο, το "πεθαμένο" μέσα μας που συνεχίζει να μένει, να υπάρχει, να κατοικεί. Η υπομονή όμως είναι Δύναμη, κάνει την "μηχανή" να ξεκινήσει ξανά, τις δίνει στροφές, μεταβολή, κίνηση, ώθηση για μια πορεία άλλη, καινούργια, διαφορετική από πριν, μια συνέχεια. Αυτός που υπομένει, υπομένει για πεπερασμένο χρόνο, κάποια στιγμή, αργά ή γρήγορα, θα πάψει να υπομένει και μέσα από την υπομονή του, ένας ολόφρεσκος δρόμος θα εμφανισθεί γι' αυτόν, στα λόγια του, στις πράξεις του, σ' αυτά που γράφει. Αυτός που εμμένει σε κάτι, θα συνεχίσει να εμμένει. Θα συνεχίσει να εμμένει σ' αυτό που λέει, σ' αυτό που κάνει, σ' αυτό που γράφει, σ' αυτό που βλέπει. Αυτός είναι ένας "πεθαμένος" άνθρωπος, ένας ζωντανός - νεκρός, ένα ζόμπι. Γιατί εμμένει. Γιατί δεν αφήνει την ψυχή του ανοιχτή να δεχτεί τίποτε άλλο, παρά μόνο αυτό για το οποίο εμμένει. Είναι σαν ένα γεμάτο ποτήρι, μέχρι το χείλος του. Εμμένει στη "γέμισή" του, εμμένει στο περιεχόμενό του. Εμμένει και μουχλιάζει, βρωμίζει, στο νερό του αρχίζουν και δημιουργούνται οργανισμοί ξένοι, μούχλα, βακτηρίδια. Έτσι και πας να του βάλεις μια σταγόνα φρέσκια, μια σταγόνα ολόδροση, ξεχυλίζει το ποτήρι του, χύνεται το νερό του και βγαίνει από μέσα όλη η μούχλα του.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 05/02/2010 09:38:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 09:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙ Τις ΛΕΞΕΙς ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΤΑΔΩΣΕΙ ΚΑΤΙ ..για να σε οδηγήσει να δεις ενορατικά ή διαισθητικά.. Όταν λέει εμμονή δεν εννοεί κάτι που σου έχει κoλλήση στον νου σαν εμμονή και σε βασανίζει αλλά μια κατάσταση μονιμότητας μέσα στην απειροτητα του Είναι..

Χαχαχα .. με έκανες και γέλασα..Και μετά… πάλι σαλάτα ..είσαι καλοοοος μπράβο δάσκαλε .έτσι συνέχισε..

Αγόρι μου στην αυτοπραγμάτωση με τις έννοιες που χρησιμοποιείς ,δεν υπάρχει ούτε εμμονή ούτε υπομονή ..αλλά ούτε και καμιά έννοια ..αυτά είναι παιχνίδια του νου σου.. και είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο να βλέπω το διανοητικό σου να φτιάχνει συνεχώς τέτοια παιχνίδια.. είσαι απίθανος ..χαχαχα..

Η πραγματικότητα, ΕΙΝΑΙ.. στην αδιάσπαστη επίγνωση δεν υπάρχει ο άλλος αλλά ούτε το άλλο ..δεν υπάρχει κάποιος που υπομένει αλλά ούτε αυτό που υπομένετε ..το όλων είναι το όλο ..δεν υπάρχει το ξέχωρο..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 05/02/2010 09:58:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 10:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όταν λέει [ Ποιος το λέει ; ]εμμονή δεν εννοεί [ Ποιος το εννοεί ; ] κάτι που σου έχει κoλλήση στον νου σαν εμμονή και σε βασανίζει αλλά μια κατάσταση μονιμότητας μέσα στην απειροτητα του Είναι..


Μια εμμονή, δεν σημαίνει κατ' ανάγκην ότι είναι και βασανιστική εμμονή. Η δίκη σου [ του ] π.χ δεν βλέπω να σου [ του ] είναι βάσανο. Μια χαρά γελάς [ γελάει ] ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 05/02/2010 10:06:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 10:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ο Βούδας υπομένει την Πραγματικότητα. Γι' αυτό παραμένει και σιωπηλός. Όλο αυτό είναι υπομονή. Τίποτε άλλο παρά μια υπέροχη υπομονή.

Βούδας υπομένει την Πραγματικότητα…θεε μου τι βάσανο είναι αυτό ..ο Χριστός υπομένει το μαρτύριο και ο Βούδας ένα άλλο.. Τελικά η φώτιση είναι ένα μαρτύριο ..χαχαχα Ο βουδα για αυτό είναι σιωπιλος..

Να δούμε τι άλλο θα ακούσουμε από αυτούς του ολοκληρωμένους, συνηθισμένους ανθρώπους.. να δούμε..

Υπομένει κανείς κάτι που δεν του αρέσει .στην αυτοπραγμάτωση δεν τίθεται θέμα μου αρέσει ή δεν μου αρέσει ..το ΜΟΥ.. έχει συγχωνευθεί μέσα στην απειρότητα..


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 10:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
[ Ποιος το εννοεί ; ]

Αυτός που χρησιμοποιεί τις λέξεις ..αυτός που χρησιμοποιεί το νου και το σώμα.. Αυτός!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 10:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτός που χρησιμοποιεί τις λέξεις ..αυτός που χρησιμοποιεί το νου και το σώμα.. Αυτός!!


Και ποιος είναι αυτός ;

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Υπομένει κανείς κάτι που δεν του αρέσει ...


Έτσι νομίζεις ; Τότε γιατί χαρακτήρισες σε προηγούμενο μήνυμά σου την ευδαιμονία της παρουσίας, "αβάσταχτη" ;

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Αυτά τα δάκρια που λες του γέροντα παισιου τα έχω ζήσει και είναι από την αβάσταχτη ευδαιμονία της παρουσίας.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 05/02/2010 10:35:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 10:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ,

Χρησιμοποιείς λέξεις και νοήματα, που δεν έχεις την παραμικρή γνώση τι σημαίνουν. Απλά, αντιγράφεις κάποια πράγματα που έχουν πει και έχουν γράψει κάποιοι, χωρίς όμως να κατανοείς τα βαθύτερα νοήματα αυτών. Βρήκες την λέξη "αβάσταχτη" κάπου, κάπου την διάβασες, σου άρεσε αυτό που διάβασες και είπες "α! ωραίο αυτό, γιατί να μην το βάλω κι εγώ στο λόγο μου για να ψαρώσουν κάποιοι ;". Στην πραγματικότητα, είσαι ένας αντιγραφέας. Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 10:52:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega

Έχεις εν μέρη δίκιο. Δεν μπορείς να ακολουθήσεις λεκτικά αλλά ούτε μεταφορικά την εμπειρία κάποιου είναι αδύνατον ..αλλά μπορείς να δεις κάποια πράγματα από αυτά που θα σου που αυτοί οι άνθρωποι από τις εμπειρίες τους τα οποία είναι μέσα στο πεδίο της όρασης σου.

Αυτά ..θα μπορείς και να τα δεις ..αλλά και να παρακολουθήσεις
αυτά που σου λένε.

Π.χ Μπορείς να κοιτάξεις τον Δίκτη τον δευτερολέπτων για 3 λεπτά και να μην περάσει καμιά σκέψη ή εικόνα από τον νου σου.. αν όχι τότε γιατί δεν μπορείς; ..και αν δεν μπορείς ποιος είναι αυτός που κάνει κουμάντο σε αυτό που είσαι; Είσαι εσύ ο κύριος του νου ή ο νους είναι ο κύριο σου;

Όταν θα δεις ότι δεν μπορείς ..τότε η εμπειρία αυτών που μπορούν θα σε βοηθήσει.. έτσι ώστε και εσύ να δεις από την δική σου εμπειρία. Είμαι κατανοητός;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 11:16:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έτσι νομίζεις ; Τότε γιατί χαρακτήρισες σε προηγούμενο μήνυμά σου την ευδαιμονία της παρουσίας, "αβάσταχτη" ;


Όχι γιατί υπάρχει κάποιος που υπομένει. Αλλά για να δηλώσω την απειροτητα αυτής της κατάστασης οπού όταν κάποιος είναι σε αυτή δεν μπορεί να πει ότι είναι σε μια κατάσταση επειδή αυτός και η κατάσταση δεν υπάρχουν ως ξέχωρα γεγονότα. Η οριζόντια γραμμή με την κάθετη συναντιούνται στο σημείο του σταυρού ..στο αιώνιο τώρα!!!

Και σκέψου που μπορεί να σε πάει αυτή η όμορφη πρόταση ..αν είναι αβάσταχτη τότε αυτός που μπορεί να αντέξει εξαφανίζεται.. μπαίνει μέσα σε αυτό το αβάσταχτο ..συγχωνεύεται με αυτό ..ποτέ δεν ήταν ξέχωρος από αυτό, πάντα αυτό ήταν.

Όταν λέω αβάσταχτη ..είναι λίγο ποιητικό.. δεν κυριολεκτώ ..και όταν μιλώ για ανώτερες καταστάσεις ..οπού πάλι ανώτερο και κατώτερο δεν υφίσταται σε αυτόν που ΕΙΝΑΙ ..όταν λοιπών μιλώ για αυτά στην ουσία δείχνω προς μια κατεύθυνση που κάποιος πρέπει να δει.. οι λέξεις δεν είναι αυτό που θα δει.. οι λέξεις απλά δείχνουν..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 11:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Μα τι λες τώρα ρε Ζιπ? [Η εξάλειψη των εγώ είναι άμεσα συνδεδεμένη με την μεσότητα. Οποιοσδήποτε λογικός άνθρωπος το καταλαβαίνει αυτό. Δηλαδή πώς θα πετύχει κάποιος τη μεσότητα? Βάζοντας αλυσίδες στα χέρια του κ στα πόδια του? ή μήμπως βάζοντας αλυσίδες στη σκέψη του? Άλλο μεσότητα άλλο αυτοφυλακίζομαι. Και μην πεις δεν εννοούσα αυτό αλλά εκείνο το άλλο κλπ. Όφειλες να κάνεις άμεσα τη διευκρύνιση.


zip
[ Σε σένα ειδικά, ΔΕΝ ΟΦΕΙΛΩ να κάνω τίποτε ... Αν μου το ζητήσει κάποιος αναγνώστης, με μεγάλη μου χαρά να το κάνω. Αλλά σε σένα ... μείνε με την απορία! ]


Μα όχι φίλε zip πως θα μπορούσες να κάνεις κάτι τέτοιο ?
Εντάξει σε καταλαβαίνω σε έχουνε φτάσει στα όρια της ανοχής σου .
Θα το παίξουμε διαφορετικά το παιχνίδι της γνώσης .
Θα μας εξηγήσω εγώ και αν κάνω κάπου λάθος , θα παρέμβεις .

Λίγα λόγια για το εγώ.
Εγκόσμιο Εγώ. Το να μην είσαι έξω από τους άλλους.
Συμπαντικό εγώ.
Ενιαία μονάδα ,το να είσαι παντού .

Η απορία σου φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ , προέρχεται από τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι.
Άτομα τα οποία ζούνε ασύδοτα μέσα στα υλικά αγαθά ,έχουνε διαμορφώσει αχαλίνωτη σκέψη.
Το εγώ τους ταυτίζεται απόλυτα με την ασυδοσία .

Άτομα που προσπαθούνε να κρατάνε την ισορροπία και να έχουνε ένα μέτρο σε όλα ,διανύουνε την μέση οδό και ελέγχουνε μέχρι ένα σημείο την σκέψη τους .
Όχι πλήρως .
Το εγώ τους αποστασιοποιείται από την ασυδοσία και εξελίσσεται προς την εγκράτεια .
Ταυτίζουνε το εγώ τους με την εγκράτεια .
Η σκέψη ελέγχεται μερικώς αποτελεσματικά ,διότι ο τρόπος ζωής αυτών των ατόμων , ευνοεί, προωθεί την σκέψη και μάλιστα την θετική σκέψη .

Για να ταυτίσει ένα άτομο το εγώ του με την αθάνατη ψυχή ,θα πρέπει να γίνει, να είναι ,και να παραμείνει η αθάνατη ψυχή .
Εδώ μετράει άμεσα η σταθερότητα .
Πολλά άτομα μπαίνουνε στο φως της ψυχής και ξαναβγαίνουνε ,αδυνατούνε να κρατηθούνε στο φως της ,διότι οι σωματικές τους ορέξεις έχουνε διαμορφώσει μη ελεγχόμενη σκέψη, ακράτεια .

Συνεπώς η μέση οδός έχει σχέση με την διαμόρφωση, την εξέλιξη του ατομικού μας εγώ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 11:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΖΙΠ..Και ποιος είναι αυτός ;

Είναι η πολλοστή φορά που με ρωτάς; Θα μπορούσα να σου φερθώ όπως έχεις φερθεί σε πολλούς άλλους εδώ μέσα.. Θα σου απαντήσω..


ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Το ποιος είμαι; Δεν έχει μια λεκτική απάντηση επειδή αυτό το ποιος; είναι η επίγνωση του να έχεις επίγνωση ..δεν έχει ένα όνομα, ούτε και κανείς μπορεί να δώσει μια απάντηση.

Αυτό το ποιος είμαι; Είναι σαν ένα κοαν « όλα ελαττώνονται στην μονάδα. η μονάδα σε τι ελαττώνεται;» Όταν ο νους «σπάσει» τότε ξεχύνεται η απάντηση που δεν έχει κανένα ήχο .

Αυτό το ποιος είμαι; είναι το ίδιο το παρατηρειν ..η προσοχή χωρίς κανένα αντικείμενο.. χωρίς κατεύθυνση....


Το πρόβλημα σε εσένα ξέρεις ποιο είναι.. Λες αν εγώ μπορώ να έχω γνώση και να αντιγράφω και να πείθω τους άλλους το ότι είμαι ένα πνευματικό άτομο.. τότε και ο άλλος γιατί να μην το κάνει.. Αν είχες πραγματικά γνώση ..δεν θα είχες καμιά σύγκρουση με εμένα ..το ότι συγκρούεσαι είναι γιατί μπορεί κάποτε στην ζωή σου να είχες μια εμπειρία ..αλλά φίλε δεν έπιασες και το θεό από τα φρύδια.. Τα εγώ σου είναι εδώ και δεν μπορείς να απαλαγεις από αυτά. Για αυτό και αυτή η εμμονή σου..

quote:
ΖΙΠ...δεν μπορεί να μείνει εκεί και να ζήσει. Για να ζήσει, θα πρέπει να επιστρέψει πάλι στην επιφάνεια.

Ο αυτοπραγματωμενος δεν επιστρέφει πουθενά . .δεν έχει κάπου για να πάει.. ΕΙΝΑΙ.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΠΑΤΟς ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ.. και αυτό είναι το παραδοξο του ΕΙΝΑΙ…!!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 11:42:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omegaμε μπερδεύεις με τα ονόματα που βάζεις σε λόγια που δεν έχω πει.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 11:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε alfa-omega

Έχεις εν μέρη δίκιο. Δεν μπορείς να ακολουθήσεις λεκτικά αλλά ούτε μεταφορικά την εμπειρία κάποιου είναι αδύνατον ..αλλά μπορείς να δεις κάποια πράγματα από αυτά που θα σου που αυτοί οι άνθρωποι από τις εμπειρίες τους τα οποία είναι μέσα στο πεδίο της όρασης σου.

Αυτά ..θα μπορείς και να τα δεις ..αλλά και να παρακολουθήσεις
αυτά που σου λένε.

Π.χ Μπορείς να κοιτάξεις τον Δίκτη τον δευτερολέπτων για 3 λεπτά και να μην περάσει καμιά σκέψη ή εικόνα από τον νου σου.. αν όχι τότε γιατί δεν μπορείς; ..και αν δεν μπορείς ποιος είναι αυτός που κάνει κουμάντο σε αυτό που είσαι; Είσαι εσύ ο κύριος του νου ή ο νους είναι ο κύριο σου;

Όταν θα δεις ότι δεν μπορείς ..τότε η εμπειρία αυτών που μπορούν θα σε βοηθήσει.. έτσι ώστε και εσύ να δεις από την δική σου εμπειρία. Είμαι κατανοητός;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ




Δεν το έχω δοκιμάσει.
Με κόλλησες όμως την ιδέα .
Κάποια στιγμή ,όταν θα είμαι ήρεμος ,γαλήνιος ,θα προσπαθήσω για να βγω από την περιέργεια .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 13:07:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Όχι γιατί υπάρχει κάποιος που υπομένει. Αλλά για να δηλώσω την απειροτητα αυτής της κατάστασης οπού όταν κάποιος είναι σε αυτή δεν μπορεί να πει ότι είναι σε μια κατάσταση επειδή αυτός και η κατάσταση δεν υπάρχουν ως ξέχωρα γεγονότα. Η οριζόντια γραμμή με την κάθετη συναντιούνται στο σημείο του σταυρού ..στο αιώνιο τώρα!!!

Και σκέψου που μπορεί να σε πάει αυτή η όμορφη πρόταση ..αν είναι αβάσταχτη τότε αυτός που μπορεί να αντέξει εξαφανίζεται.. μπαίνει μέσα σε αυτό το αβάσταχτο ..συγχωνεύεται με αυτό ..ποτέ δεν ήταν ξέχωρος από αυτό, πάντα αυτό ήταν.

Όταν λέω αβάσταχτη ..είναι λίγο ποιητικό.. δεν κυριολεκτώ ..και όταν μιλώ για ανώτερες καταστάσεις ..οπού πάλι ανώτερο και κατώτερο δεν υφίσταται σε αυτόν που ΕΙΝΑΙ ..όταν λοιπών μιλώ για αυτά στην ουσία δείχνω προς μια κατεύθυνση που κάποιος πρέπει να δει.. οι λέξεις δεν είναι αυτό που θα δει.. οι λέξεις απλά δείχνουν..

[ Exellent! Ήρθαμε λοιπόν στο α' ενικό. Πάμε να δούμε και τι λέει το α' ενικό : ]

Όταν λέω αβάσταχτη ..είναι λίγο ποιητικό [ Άντε ρε ... σοβαρά ; Έγινες και ποιητής ; * ].. δεν κυριολεκτώ ..και όταν μιλώ για ανώτερες καταστάσεις ..οπού πάλι ανώτερο και κατώτερο δεν υφίσταται σε αυτόν που ΕΙΝΑΙ ..όταν λοιπών μιλώ για αυτά στην ουσία δείχνω προς μια κατεύθυνση που κάποιος πρέπει να δει.. οι λέξεις δεν είναι αυτό που θα δει.. οι λέξεις απλά δείχνουν..

* Τσίμπα άλλη μια απόδειξη των λόγων μου, έτσι, φάτσα κάρτα εμπρός σου, μπας και δεις :

9/12/2009, zip - Διαφορετικά, δεν μπορώ να σας μιλήσω γιατί δεν έχω λόγια, δεν έχω ούτε στόμα να σας το πω, δεν έχω ούτε χέρια να σας το γράψω. Μπορώ όμως να σας το κάνω Αρχιτεκτονική, Γλυπτική, Ζωγραφική, Ποίηση, Μουσική, Χορό & Κινηματογράφο. Επίσης μπορώ να σας το κάνω Θέατρο, Όπερα, Λογοτεχνία, Χαρακτική, Φωτογραφία. Ή μπορώ να σας το κάνω Μαγειρική, Διακοσμητική, Αγγειοπλαστική, Υφαντουργία, Επιπλοποιία, αρωματοποιία, κομμωτική, ραπτική. Μπορώ με λίγα λόγια δηλ. να σας το κάνω Τέχνη.

Τσίμπα κι άλλη :

12/1/2010, zip - Η απόδοση λοιπόν ενός βιώματος δεν είναι εύκολη δουλειά. Για να μπορέσεις να αποδώσεις ένα προσωπικό σου βίωμα, ο μόνος τρόπος είναι να καταφύγεις στην Τέχνη, στην λογοτεχνία ή στην ποίηση. Και το έχεις κάνει εσύ αυτό κάποια στιγμή. Αλλά για λίγο. Όταν κάποια στιγμή περιέγραφες ένα βίωμά σου, άθελά σου, ο λόγος σου έγινε ποιητικός.

- α! Υπηρετάκο μου, είδες πόσο καλά σε ξέρω ... ;! (χαχαχαχα!) -

Παρά τούτο και παρά τα όσα λες, αβάσταχτη σημαίνει αβάσταχτη, ασήκωτη δηλ. ποιητά Φανφάρα μου ... και το καταφύγιο της Τέχνης, που επικαλείσαι, δεν σε σώνει ούτε και τώρα ... (χαχαχα!)


quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Το ποιος είμαι; Δεν έχει μια λεκτική απάντηση επειδή αυτό το ποιος; είναι η επίγνωση του να έχεις επίγνωση ..δεν έχει ένα όνομα, ούτε και κανείς μπορεί να δώσει μια απάντηση. [ Τότε γιατί γράφει μια απάντηση ; ]

Αυτό το ποιος είμαι; Είναι σαν ένα κοαν « όλα ελαττώνονται στην μονάδα. η μονάδα σε τι ελαττώνεται;» Όταν ο νους «σπάσει» τότε ξεχύνεται η απάντηση που δεν έχει κανένα ήχο . [ Τότε γιατί η απάντηση γίνεται γραφή ; ]

Αυτό το ποιος είμαι; είναι το ίδιο το παρατηρειν ..η προσοχή χωρίς κανένα αντικείμενο.. χωρίς κατεύθυνση....

Μάλιστα ... αν το ποιος είμαι είναι το ίδιο το παρατηρείν, τότε ποιος γράφει αυτό που γράφει ; Το παρατηρείν ή εσύ ;

Ανθρωπέ μου, όσο συνεχίζεις να γράφεις, δεν είσαι το ίδιο το παρατηρείν, ούτε μπορείς να γίνεις. Όσο συνεχίζεις να απαντάς, απομακρύνεσαι από το ίδιο το παρατηρείν και γίνεσαι αυτός που είσαι και αυτός που ήσουν ανέκαθεν. Κι αυτός που είσαι, δεν είναι τίποτε άλλο παρά αυτός που σου είπα ότι είσαι : Ένας απλός αντιγραφέας! Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 05/02/2010 13:24:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 13:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

[...] το ότι συγκρούεσαι είναι γιατί μπορεί κάποτε στην ζωή σου να είχες μια εμπειρία ..αλλά φίλε δεν έπιασες και το θεό από τα φρύδια..[...]


Μωρέ, ακόμη πονάει ...

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ο αυτοπραγματωμενος δεν επιστρέφει πουθενά . .δεν έχει κάπου για να πάει.. ΕΙΝΑΙ.. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΠΑΤΟς ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΑΥΤΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ.. και αυτό είναι το παραδοξο του ΕΙΝΑΙ…!!!


Ε, αυτό σου λέω βρε τρελό μου αγόρι : Εγώ είμαι ...

quote:
Εγώ είμαι αυτός που τα αισθάνεται όλα αυτά, εγώ είμαι αυτός που θα θυμώσω, που θα κλάψω, που θα βρίσω, που θα χαρώ, που θα αποδώσω δίκαιο στον άλλον, εγώ είμαι αυτός που θα αφαιρέσω δίκαιο από ]κάποιον άλλον, που θα γελάσω, που θα αγαπήσω ή θα μισήσω. Εγώ. Γιατί εγώ είμαι άνθρωπος.

μα ... πως γίνεται να μη με αναγνωρίζεις ; (χαχαχαχαχα!)

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 05/02/2010 14:05:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 14:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τότε γιατί γράφει μια απάντηση ; Τότε γιατί η απάντηση γίνεται γραφή ;

XAXAXA ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΘΕ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΙΧΝΕΙ προς ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ. Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΛΛΑ Η ΚΑΤΕΥΘΗΝΣΗ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗς ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

quote:
Μάλιστα ... αν το ποιος είμαι είναι το ίδιο το παρατηρείν, τότε ποιος γράφει αυτό που γράφει ; Το παρατηρείν ή εσύ ;


Πολύ αστείο.. περιμένεις μια σωστή απάντηση σε μια λάθος ερώτηση. Δηλ σε μια ερώτηση που δεν έχει κατανόηση του παρατηρειν..

Καλά λοιπών.. γράφει ….ΑΥΤΟΣ. Δεν είναι εσύ, δεν είναι εγώ, δεν είναι καμιά λέξη.. αν θες ακόμα και το παρατηρην είναι μια λεξη.. ακομα και αυτό είναι για να δείξει ..να σε βάλει σε μια άλλη θέαση στην θεα της μη θεας ..ως προς ΑΥΤΟΝ.. απλά ΕΙΝΑΙ.. χωρίς αντικείμενο σκέψης..

Θα ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΙς λέξεις και μια γλώσσα που δεν βοηθά και πολύ στο να αποδώσω κάποια πράγματα ..μόνο και μονό για να επικοινωνήσω μαζί σου.

Αν ήμασταν κοντά ίσως η σιωπή να ήταν η βαθύτερη επικοινωνία μας. Η δική σου σιωπή μαζί με την δική μου θα ενώνονταν όπως δυο διαφορετικές φλόγες σε μια και μονό φλόγα.. σε αυτή την ένωση δεν υπάρχουν δυο φλόγες αλλά μια.. αυτή θα ήταν και μπορεί να γίνει η βαθύτερη «επικοινωνία» μας πέρα από όλες τις λέξεις.
,,,


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 14:26:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ είμαι αυτός που τα αισθάνεται όλα αυτά, εγώ είμαι αυτός που θα θυμώσω, που θα κλάψω, που θα βρίσω, που θα χαρώ, που θα αποδώσω δίκαιο στον άλλον, εγώ είμαι αυτός που θα αφαιρέσω δίκαιο από ]κάποιον άλλον, που θα γελάσω, που θα αγαπήσω ή θα μισήσω. Εγώ. Γιατί εγώ είμαι άνθρωπος.

Όχι φίλε μου.. στην αυτοσυνείδηση δεν υπάρχει θυμός .λαγνείας, περηφάνια ή κάτι άλλο ..αυτά είναι τα εγώ ..και τα εγώ δεν είναι αυτοσυνείδηση αλλά μια ταύτιση με αυτό που δεν είσαι.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2010, 15:20:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να υπάρξει θυμός πρέπει να υπάρχει «μέσα»σου… και αυτό το «μέσα» είναι μια έκφραση επειδή θα μπορούσα να πω ..πως.. και ως προς αυτό που Είσαι, ούτε μέσα αλλά ούτε έξω υπάρχει .. δεν μπορεί κανένα χειρουργικό νυστέρι να το βρει και κανένα μάτι να το θεαθεί..

.. πρέπει λοιπών να υπάρχει «μέσα» σου ένα «ψυχολογικό τοίχος»..πάνω σε αυτό το τοίχος υπάρχει η σύγκρουση.. «εγώ αισθάνομαι» τον θυμό ..αυτό το «εγώ αισθάνομαι» είναι το τοίχος.

«Εγώ αισθάνομαι» όταν δεν είμαι ο Εαυτός μου.

Όταν ΕΙΜΑΙ ..δεν υπάρχει καμιά σύγκρουση ,τίποτα δεν θυμώνει, ούτε κάποιος αισθάνεται κάτι άλλο από αυτό που ήδη ΕΙΝΑΙ.

Περπατώ στο δρόμο με πλήρη ευδαιμονία και ανταποκρίνομαι στο παρών. Αν το θες ..στην πραγματικότητα δεν υπάρχει κάποιος που ανταποκρίνεται επειδή δεν υπάρχει κάποιος που να ανταποκριθεί σε αυτό που ήδη Είναι.

Στην κατάσταση που δεν υπάρχει νους, δεν υπάρχει «εγώ αισθάνομαι» λαγνεία. Για να μπορέσει να υπάρχει ένα εγώ ..πρέπει να υπάρχει η σκέψη..

Κάποιος λέει Είμαι αυτό το «ΕΓΩ ΚΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ» λαγνεία ή οτιδήποτε άλλο όταν είναι ταυτισμένος με αυτό που δεν ΕΙΝΑΙ . Μέσα σε ένα μη νου είναι αδύνατον να υπάρξει ένα εγώ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy