ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:02:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πάντα παρών" ; Ποιο είναι το παρών ρε τσιριμπίμ τσιριμπόμ ; Η στιγμή δεν είναι ποτέ ίδια! Αλλάζει, διαρκώς, αέναα, ρέει ... άντε να την πιάσεις ... επειδή σου 'μάθαν δηλ. πως ο χρόνος είναι υπαρκτός ; Η συνείδηση είναι άχρονη Μπάτλερ μου. Δεν έχει χρόνο, δεν έχει παρών, δεν έχει ούτε μέλλον, ούτε παρελθόν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπεις αγαπητέ φίλε wholemind για ποιον τρόπο μιλάω συνεχώς σε πολλές σελίδες.

Όταν κίνησε «προς τα μέσα» ένας είναι ο τρόπος. Η επίγνωση!! Η αίσθηση του παρατηρητή. Η ενθύμηση της παρουσία αυτού που κοιτά, η αυτό ενθύμηση, η τρίτη κατάσταση συνείδηση,η επαγρυπνη αντίληψη ή όπως θες πες το.

Αν δεν υπάρχει αυτό δεν μπορεί κανείς να ατενίσει και κανείς να πειθαρχήσει την συνείδηση με σκοπό να αφήσει της δραστηριότητες του νου. Με καταλαβαίνεις αγαπητέ φίλε wholemind

Ένας τρόπος όλα ξεκινάνε από αυτόν. Χωρίς αυτόν τον τρόπο δεν μπορεί να γίνει τίποτα!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαχαχαχαχαχαχα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:05:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιλάμε για πολύ αλτσχάϊμερ! Χαχαχαχαχαχαχα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω ... τι γέλιο ... ε, το τραβάει η όρεξή σου το τραγουδάκι ... http://www.youtube.com/watch?v=SL9EEM82vWU&feature=related

"τα πάντα ρει / τα πάντα ρει / το τραγουδάνε κι οι νεκροί"

Edited by - zip on 03/12/2009 15:21:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:12:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε χασναμουσίν Λεοντροχαμσανιν αυτό είναι το πάντα παρών η παρουσία χωρίς χρόνο.

Εσύ εννοείς την στιγμή που διαρκώς αλλάζει. Ενώ ο ένας υπηρέτης λέει για αυτό που δεν αλλάζει ποτέ. Ανέκαθεν είναι εδώ. ΤΟ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΔΩ ΣΑΝ ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΑΠΕΙΡΟΤΗΤΑ.

Πάλι τα ιδία θα λέμε όπως στο τοπικ αστρική προβολή.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:15:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπών αγαπητέ φίλε wholemind με καταλαβαίνεις;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:15:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Ενώ ο ένας υπηρέτης λέει για αυτό που δεν αλλάζει ποτέ.


Όλα αλλάζουν Μπάτλερ μου! Τα πάντα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Λοιπών αγαπητέ φίλε wholemind με καταλαβαίνεις;


Πες όχι, πες όχι ... χαχαχαχαχαχα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Λεοντροχαμσανιν μια ζωή κίνησε στην περιφέρεια των πραγμάτων και των αλλαγών. Ποτέ στο κέντρο.

Είσαι και φυσικός επιστήμονας. Ποια είναι η ενεργεία ή όπως θες που τροφοδότη τα πάντα; Το κενό είναι πλήρες; ή υπάρχει απουσία ενέργειας κάπου; Και αν υπάρχει ενεργεία παντού..τότε αυτή θα πρέπει να έχει μια άπειρη, άχρονη ,αχωρη ,αναίτια αρχή που ποτέ δεν απουσιάζει από την αρχικής κατάσταση.

Αυτή η αρχή δεν αλλάζει ποτέ, δεν γεννήθηκε ποτέ, και ποτέ δεν πεθαίνει. Ποτέ δεν απουσιάζει και είναι απανταχού παρών. ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΑΝΑΙΤΙΑ ΑΙΤΙΑ. Όσα φαινόμενα και να υπάρχουν όσες μορφές από τις πιο μικρές μέχρι τις πιο μεγάλες αυτή η αναίτια αιτία ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΚΑΘΕΝ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/12/2009 15:30:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με πολύ love ... http://www.youtube.com/watch?v=Bl3fyGSeWkY&feature=relatedΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φίλε χασναμουσίν Λεντροχαμσανιν με τις ναλουονοσνιανες σου παρορμήσεις.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 15:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"H αναίτια αιτία". Τέλειος τίτλος για τραγούδι. Thanks man! Όταν το γράψω, θα σε γράψω ...

http://www.youtube.com/watch?v=58LHO4OMEr0&feature=related Δώσε βάση στους στίχους Μπάτλερ! Έχω την εντύπωση πως αρχίζεις να με γουστάρεις ε; Σεμνάααα ...

Edited by - zip on 03/12/2009 15:50:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 20:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πονηρούλη zip, εδώ ...ξεχαρμανιάζεις; Στη ...ζούλα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 07:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Εξωτερική , είναι αυτή που διαμορφώνεις και εσύ (η προσωπικότητά σου ) .

Εσωτερική είναι αυτή που έχει δοθεί διαμορφωμένη στον Άνθρωπο (στον κάθε άνθρωπο ) . [ Ποιος του την έδωσε ; ]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 12:17:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1.Ο θεός .
2.Οι θεοί .

α. Το άπειρο Ον ,τα άπειρα Όντα .
β. Μία Οντότητα , εντός της οποίας ο Άνθρωπος είναι ενεργό κύτταρο της , με περιορισμένη δράση .

Αυτό που υπερβαίνει την εξωτερικά διαμορφωμένη αντίληψή κάθε ανθρώπου .
Το άγνωστο.
Αυτό που δεν έχει αιτία υπάρξεως ,η μη υπάρξεως .

Το αιώνιο .
Το ατελείωτο.( δεν έχει αρχή – μέση – τέλος )
Το άφθαρτο.
Η αγάπη .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 12:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειλικρινά, αγαπητοί φίλοι,
Παρακολουθώντας την διαμάχη των φίλων (τουλάχιστον από την δική μου πλευρά), «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» και zip (με την χρονική σειρά που έγραψαν εδώ...), δεν μπορώ ακόμα να καταλάβω σε τι συνίσταται η διαμάχη... (δεν λέω πως είναι άνευ ουσίας... το αντίθετο...), αλλά θα μπορούσε η όλη συζήτηση να πάει λίγο πιό πέρα...
..................................................................................................................................
Ο αγαπητός φίλος «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»... μιλά γιά Επίγνωση του Είναι... όταν έρχεται η σιωπή του νου, όταν αποταυτιζόμαστε από αντικείμενα, από διανοητικές διαδικασίες, από την ίδια την αντίληψη του εγώ...
Επειδή γνωρίζει ότι δεν μπορούμε να μιλάμε γιά το Είναι με κατώτερους όρους διανόησης, μιλά συμβατικά... αυτό το έχει δηλώσει... Άρα ο λόγος του είναι συμβατικός, υποδεικνύει απλά, δεν είναι κυριολεκτικός... (τουλάχιστον έτσι κατάλαβα εγώ όσα έχει πει... που είναι αληθινά...)... Πρέπει να πάμε πέρα από όλα αυτά, τα λόγια και να έχουμε βίωμα... κι αυτό το έχει δηλώσει...
.............................................................................................................................................
Ο αγαπητός φίλος zip, του οποίου δεν μπορώ επίσης, να αμφισβητήσω από τα μέχρι τώρα δεδομένα, την εμπειρία... καταλύει οποιαδήποτε επιφανειακή δραστηριότητα, οποιοδήποτε λόγο, σαν μη αντιπροσωπευτικό της Πραγματικότητας...
Μπορώ ακόμα... να κατανοήσω την καταλυτική του συμπεριφορά, ακόμα και τις λεκτικές εκτροπές, γιατί αντιλαμβάνομαι ότι όλα αυτά είναι στο επιφανειακό επίπεδο... πίσω υπάρχει κάτι άλλο...
(Ο τρόπος του Ζεν, των δασκάλων στους οποίους μαθήτευσα στα νιάτα μου, είναι πολλές φορές έτσι τραχύς, ακόμα και βίαιος μερικές φορές... αλλά πόση αγάπη κι ενδιαφέρον κρύβει...)...
............................................................................................................................................
Αν έχω καταλάβει σωστά (μπορεί και να μην έχω καταλάβει τίποτα...)... μπορώ να κάνω από μία ερώτηση στους δύο φίλους;
Αγαπητέ zip, γιατί δεν επιτρέπεις στον φίλο «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» να μιλήσει «συμβατικά» γιά κάποια πράγματα, αφού το έχει δηλώσει πως ο λόγος του είναι συμβατικός και πάντα ενδιαφέρεται γιά το πέραν των λόγων βίωμα;
Κι εσύ φίλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» γιατί δεν κατανοείς ότι ο «πονηρός» zip είναι «πίσω» κι απλά κάνει όλο αυτό το διανοητικό παιχνίδι γιά να υποδηλώσει με την αποδόμηση του λόγου, ότι όλα αυτά που λέγονται αν ληφθούν κυριολεκτικά κι όχι σαν συμβολικά της Πραγματικότητας, μπορούν να οδηγήσουν κάποιους σε παραπλάνηση;
.......................................................................................................................................
Κι εγώ θα ρωτούσα, έτσι απλά..
Αν το να μιλήσουμε είναι λάθος (επειδή ο λόγος δεν αντιπροσωπεύει την Πραγματικότητα...
Κι αν το να μη μιλήσουμε είναι επίσης λάθος (επειδή πρέπει κάποιοι άνθρωποι να πάρουν την πληροφορία...)...
Τότε τι κάνουμε;
Δεν θα πω ότι έχω ήδη την απάντηση... Ούτε θα σας την δώσω με λέξεις... (Μπορεί και να μην έχω καμία απάντηση)...
Αλλά πως θα απαντούσατε σε αυτό;..
...........................................................................................................................................
Υπάρχει μία όμορφη ιστορία που προσπαθώ να καταλάβω... Κάποιος κρέμεται στο γκρεμό κι είναι πιασμένος με το στόμα από ένα κλαδί... γιατί τα χέρια του είναι άχρηστα... Κάποιος από κάτω, τον ρωτάει «Αδερφέ πως θα φτάσω στην φώτιση;»... Τι θα κάνει αυτός ο άνθρωπος; Αν μιλήσει, αφήνοντας το κλαδί, θα σκοτωθεί... Αν δεν μιλήσει περιφρονεί την έκκληση γιά βοήθεια, ενός συνανθρώπου του..Τι κάνει;
.................................................................................................................................
Και οι δύο φίλοι, «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» και zip έχουν ήδη απαντήσει....
Και οι δύο απαντήσεις είναι σωστές... γιά κάποιον που παρακολουθεί...
Και οι δύο απαντήσεις είναι λάθος, γιά κάποιον που πρέπει να πραγματοποιήσει μόνος του, με ίδια μέσα, στον εαυτό του, την αλήθεια...
Αναρωτιέμαι μόνο, αγαπητοί φίλοι, αν μπορούν όλοι να σας καταλάβουν και να σας παρακολουθήσουν... Μερικοί εισπράτουν μόνο την εξωτερική διαμάχη και δεν βλέπουν πως πίσω υπάρχουν δύο άνθρωποι που βιώνουν την αλήθεια...
Ο Θεός μαζί σας αδελφοί... και μαζί με όλους όσους διαβάζουν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 14:54:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει μία όμορφη ιστορία που προσπαθώ να καταλάβω... Κάποιος κρέμεται στο γκρεμό κι είναι πιασμένος με το στόμα από ένα κλαδί... γιατί τα χέρια του είναι άχρηστα... Κάποιος από κάτω, τον ρωτάει «Αδερφέ πως θα φτάσω στην φώτιση;»... Τι θα κάνει αυτός ο άνθρωπος; Αν μιλήσει, αφήνοντας το κλαδί, θα σκοτωθεί... Αν δεν μιλήσει περιφρονεί την έκκληση γιά βοήθεια, ενός συνανθρώπου του..Τι κάνει;

Αγαπητέ φίλε wholemind

Δεν υπάρχει τίποτα για να καταλάβετε!! Είναι ένα ΚΟΑΝ.

Σκοπός του ΚΟΑΝ είναι να μην υπάρξει απάντηση , να σιωπήσει ο νους ώστε να δημιουργηθεί η πιθανότητα να υπάρξει αφύπνιση της συνείδηση ή επίγνωση της παρουσίας της ουσίας.

Ένα άλλο ΚΟΑΝ λέει «όλα ελαττώνονται στην μονάδα η μονάδα σε τι ελαττώνεται;» Η απάντηση είναι μέσα στην σιωπή , στο κενό.

Ο Βουδισμός λέει αν δεν κάνω λάθος « η μορφή δεν διαφέρει από το κενό , και το κενό δεν διαφέρεις από την μορφή, η μορφή είναι κενό και το κενό μορφή»

Το κενό εκφράζει τη φύση .. τη μη ουσιαστική και μη προσωπική «κατάσταση».

Από όσο μπορώ να καταλάβω από αυτά που έχω ζήσει αλλά και από αυτά που έχω ακούσει από άλλους που είναι στο δρόμο…
Πρώτα κάποιος φτάνει την «φωτισμένη συνείδηση» και μετά από αυτό εισχωρεί ή αφομοιώνεται στο φωτισμένο κενό οπού είναι μια «αντικειμενική κατάσταση»

Για αυτό λέω πως όταν κάποιος φτάνει να βιώνει την ουσία ή το αιτιατό δεν είναι αρκετό επειδή μπορεί να έχει γευτεί την «φώτιση της συνείδηση» αλλά έχει ακόμα το πρόβλημα των εγώ.

Η «φώτιση της συνείδηση» είναι ένα σπουδαίο βήμα αλλά η ολοκλήρωση βρίσκετε στο «φωτισμένο κενό»- στο ταο-στο ζεν στο Μπραχμα!!

Κάποιος λέει « Η φυσική κατάσταση του νου είναι αντιληπτική, ήσυχη, σιωπηρή σαν ένας βαθύς και ήσυχος ωκεανός»

«όταν ο νους είναι ήσυχος, όταν ο νους σιωπά τότε επέρχεται σε εμάς το καινούριο, αυτό που είναι πραγματικό»


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/12/2009 15:16:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2009, 15:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εγώ θα ρωτούσα, έτσι απλά..
Αν το να μιλήσουμε είναι λάθος (επειδή ο λόγος δεν αντιπροσωπεύει την Πραγματικότητα...
Κι αν το να μη μιλήσουμε είναι επίσης λάθος (επειδή πρέπει κάποιοι άνθρωποι να πάρουν την πληροφορία...)...
Τότε τι κάνουμε;
Δεν θα πω ότι έχω ήδη την απάντηση... Ούτε θα σας την δώσω με λέξεις... (Μπορεί και να μην έχω καμία απάντηση)...
Αλλά πως θα απαντούσατε σε αυτό;..


Θα απαντούσα ως εξής. Μπορούμε να μιλάμε ξέροντας ότι τα λόγια δεν είναι η «εσχάτη πραγματικότητα» και ότι τα λόγια σε τέτοιες περιπτώσεις.. δεν είναι παρά δείχτες.

Δείχνουν κάπου ..αυτό σημαίνει ότι κάποιος πρέπει να δει! Και αυτό το να δει δεν είναι κάπου έξω από αυτόν, αλλά αυτός ο ίδιος.

Εσείς λέτε ότι ο κάθε άνθρωπος έχει τον τρόπο του. Και από μια πλευρά έτσι είναι επειδή το κάθε άτομο έχει ξεχωριστή αντίληψη των πραγμάτων γενικότερα.

Όμως οποίον τρόπο και αν έχει...όλοι ανεξαιρέτως οι ανθρωποι ξεκινούν το εσωτερικό ταξίδι μονό όταν αφυπνίζουν συνείδηση ή αποκτούν επίγνωση της παρουσίας τους σαν ένας σιωπηλός παρατηρητής.

Αν δεν υπάρχει αυτό τότε δεν μπορεί να γίνει τίποτα. Για αυτό λέω ένας είναι ο τρόπος για να κινηθεί κάνει εσωτερικά.
Τώρα.. μπορούν να είναι πολύ οι τρόποι για να φτάσεις σε αυτό..οκ! αλλά χωρίς τον τρόπο που λέω..(την επιγνωση).. κανείς δεν μπορεί να «φτάσει» την φωτισμένη συνείδηση.

Για αυτό επιμένω και πείτε με και τραχανά και όπως αλλιώς θέλετε. Υπάρχουν τρόποι που δεν σε οδηγούν πουθενά!! Δεν μπορούν να σε οδηγήσουν στην αφύπνιση της συνείδησης!! ή στην φώτιση αυτής!

Μπορεί κάποιος να εξασκείτε στα μαντραμ , ή στην συγκέντρωση ή στον οραματισμό, ή στην χαλάρωση ή στην αυτοπαρατήρηση, ή δεν ξέρω που άλλου. Αν δεν υπάρχει η επίγνωση του παρατηρητή ή η αυτοενθυμηση..τοτε όλοι οι τρόποι παραμένουν στην «περιφέρεια»
Αυτή είναι η διαμάχη μου!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/12/2009 15:53:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2009, 13:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
Απαντώ στο μήνυμά σου 03/12/2009, 11:29:19, έτσι για να δεις ότι είμαι και πολύ φωτισμένο ουάου άτομο

quote:
Δεν είπα να σκέφτεστε συνέχεια να μην σκέφτεστε.
Έτσι το κατάλαβε το μυαλό σου επειδή δεν μπορεί να μην σκέφτεται.

Μάτια μου, το μυαλό είναι για να σκέφτεται και όχι να πλέκει πουλόβερ, εννοείται ότι δεν μπορεί να μην σκέφτεται διότι αυτή την εντολή έχει…αυτό έλειπε υπηρέτες κι αφεντικά να είμαστε ίσια κι όμοια.

quote:
Φιλη pyramid αν θες να ζεις μηχανική και ταυτισμένη δεν είναι ένα πρόβλημα για εμένα ούτε ένα πρόβλημα για αυτόν που αγνοεί ότι το έχει. Δικαίωμα σου. Η ειρωνεία σου χλευάζει τον εαυτό σου.

Δικαίωμά μου να ζω όπως θέλω
και
Άκου «μηχανική-ταυτισμένη-ειρωνική»……… πες κάτι άλλο πιο γκλάμουρ…. Χριστούγεννα έρχονται, ρίξε λίγο χρυσόσκονη.

quote:
Επίσης από όσα λες αυτό το τοπικ δεν είναι κάτι που σε ενδιαφέρει γιατί το παρακολουθείς;

Ρε φίλε δεν θυμάσαι? Το έχω ξαναπεί.
Μου αρέσει να μιλάω με ανθρώπους, μου δίνει χαρά η συζήτηση, φτιάχνω γέφυρες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2009, 14:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να δεις ότι δεν είμαι παλιοχαρακτήρας και λαμβάνω σοβαρά υπόψη όσα αναφέρονται θα γράψω δυο λόγια από ένα μικρό βιβλιαράκι που έχει τίτλο «Η θαυμαστή σοφία του ακλόνητου νου», Fudochi Shinmyo Roku, Εκδόσεις ΣΩΜΑΝΟΥΣ, και αποτελεί μια εισαγωγή στις πολεμικές τέχνες.


«Αν ο αντίπαλος κατεβάζει το σπαθί του για να σε χτυπήσει κι εσύ, μόλις αντιληφθείς την κίνησή του, σκεφθείς να ανταποδώσεις το χτύπημα, ο νους σου σταματά, γιατί τον συνέλαβε το σπαθί του αντιπάλου σου. Έτσι όμως χάνεις την ελευθερία των κινήσεών σου και σκοτώνεσαι. Αυτό εννοώ όταν λέω προσκόλληση.

Εάν όμως ο νους σου δεν συλληφθεί από το σπαθί του αντιπάλου σου, ακόμη και όταν το βλέπεις να κατεβαίνει, δηλαδή αν, παρακολουθώντας την κίνησή του, δεν σκεφθείς να ανταποδώσεις το χτύπημα –ή για να είμαι ακριβέστερος, εάν δεν κάνεις την παραμικρή σκέψη- και εάν δεν σε πιάσει ταραχή την κρίσιμη ακριβώς στιγμή, κατά την οποία το σπαθί κινείται εναντίον σου, τότε μπορείς να αποφύγεις το χτύπημα, να πλησιάσεις τον αντίπαλο και να του αποσπάσεις το σπαθί με το οποίο θα σε σκότωνε. Έτσι, τελικά αυτό σκοτώνεται από το ίδιο του το σπαθί.»

-----------------------------------------------------------------

«Ο αρχάριος δεν γνωρίζει ποιος είναι ο κανονικός τρόπος για να κρατάει το σπαθί ούτε κατέχει άλλες γνώσεις σχετικά με την πολεμική τέχνη. Έτσι ο νους του δεν κολλάει ποτέ. Αν δεχτεί επίθεση, αμύνεται ενστικτωδώς, χωρίς υπολογισμούς.

Καθώς όμως μελετάει τις διάφορες τεχνικές σχετικά με την στάση του σώματος, το κράτημα του σπαθιού, την απόκτηση κατάλληλου πλαισίου λειτουργίας του νου και όλες τις άλλες, ο νους του κολλάει κάποιες στιγμές και, χωρίς να το περιμένει, καθυστερεί στην αντίδρασή του, όταν δέχεται επίθεση.

Καθώς οι μέρες, οι μήνες και τα χρόνια περνούν μέσα σε σκληρή άσκηση, αποκτά την ικανότητα να παίρνει την σωστή στάση του σώματος, να κρατάει το σπαθί με τον σωστό τρόπο και να εκτελεί σωστά τις διάφορες τεχνικές χωρίς να χρειάζεται σκέψη. Τότε ο νους του μοιάζει με το νου του αρχάριου, που δεν γνωρίζει τίποτε από την πολεμική τέχνη.»


Για ρίξε τώρα μια ανάλυση περί της σκληρής καθημερινής άσκησης που έχεις επιδοθεί και γνωρίζεις εκ βιώματος όλα αυτά που περιγράφεις.

υ.γ.Όπως βλέπεις κι εγώ ξέρω να αντιγράφω βιβλία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2009, 14:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»...
Γνωρίζω, ότι καταλαβαίνετε, όσα λέω, δεν χρειάζεται να μου το εξηγήσετε (τουλάχιστον αυτό...)... Ούτε αμφισβήτησα ποτέ την εμπειρία σας, την «στάση» σας, ή την συμπεριφορά σας... ούτε όσα λέτε...
Σε αυτό μόνο προβληματίζομαι, χάριν της συζήτησης:
Όταν κάποιος έχει αληθινή εμπειρία του Είναι (του Αιτατού αν θέλετε... ή όταν αποκτά επίγνωση της παρουσίας του σαν ένας σιωπηλός παρατηρητής, αν θέλετε... ), δεν ξαναπέφτει στο εγώ... υφίσταται μιά πραγματική μεταμόρφωση... που αντανακλάται στους κατώτερους φορείς... Κι αν πέσει, στην αρχή, στιγμιαία, επανέρχεται αμέσως, γιατί η φυσική του κατάσταση είναι το Αληθινό Είναι... Κάποια στιγμή αυτό γίνεται μόνιμη κατάσταση... το εγώ, τα εγώ, κλπ., είναι μακρινά σύνεφα οπου διαλύονται πέρα στον ορίζοντα.... Κάποιοι το βιώνουν αυτό...
......................................................................................................................................
Το ποιά είναι η μετέπειτα εξέλιξη... είναι ένα άλλο θέμα...
...............................................................................................................................
Γιατί σας απασχολεί τόσο πολύ το εγώ, η επάνοδος, η ανάδυση εκ νέου, του εγώ;... Απασχολεί εσάς προσωπικά;
Ή το θέτετε, χαριν της συζήτησης, γιά να επιστήσετε την προσοχή στους αναζητητές;
Αυτό το σημείο είναι σκοτεινό... ποιά είναι η πραγματικότητα;
...............................................................................................................................
Ο Θεός μαζί σας...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2009, 14:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωπ, κάτι ξέχασα και ξαναμπήκα.
Μην περνάς τα λεγόμενά μου από φίλτρα που λένε «αυτή η.... να μην την πω πάλι με ειρωνεύεται», δεν ισχύει τίποτα. Ίσως να μην έχουμε ακόμα αναπτύξει τον μεταξύ μας κώδικα επικοινωνίας αλλά που θα μας πάει θα τον πετύχουμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2009, 18:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποια στιγμή αυτό γίνεται μόνιμη κατάσταση...

Τότε αγαπητέ φίλε wholemind θα πρέπει να μου απαντήσετε σε αυτό που σας είχα ρωτήσει παλαιοτέρα.

Εκφράζετε μέσα στην ημέρα ελαττώματα όπως είναι η λαγνεία, η περηφάνια, η ζήλια, η θυμό.. και πολλά αλλά;

Αν όχι τότε είστε μόνιμα με ένα διαρκές κέντρο βαρύτητας στην κατάσταση της αφυπνισμένης συνείδηση ή αν θέλετε στην φώτιση βιώνοντας 24 ώρες το 24 την «ξύπνια αντικειμενική συνείδηση ή το φωτισμένο κενό. Το σώμα είτε είναι ξύπνιο είτε κοιμάται.. η συνείδηση είναι πάντα παρών στην αιώνια αντικειμενικότητα της απειροτητας του ΕΙΝΑΙ!!.

Αν όχι τότε τα εγώ συνεχίζουν να υπάρχουν αλλά σε διαφορετικό βαθμό επίδρασης... και επίσης με την συνεχείς προσπάθεια που κάνει κάποιος να εμμένει σε επαγρύπνηση δηλ να έχει.. (αλλά με προσπάθεια) την επίγνωση του παρατηρητή, μπορεί να διατηρεί σε «απομάκρυνση» τα εγώ αλλά όχι να τα έχει εξαλείψει ολοκληρωτικά όπως γίνε στην πρώτη περίπτωση που ανέφερα οπού δεν υπάρχουν εγώ ,αλλά ούτε κάποια συνειδητή προσπάθεια να διατηρεί κάποιος την επίγνωση.


Αυτό το "κάποια στιγμή αυτό γίνεται μόνιμη κατάσταση..." χωρίς να είμαι βέβαιος μου μαρτυρεί ότι ανήκετε στην δεύτερη κατηγορία οπού περιεγραψα. Αν όχι…θα περιμένω να μου απαντήσετε και τότε θα σας πω!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 06/12/2009 18:51:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2009, 18:47:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ωπ, κάτι ξέχασα και ξαναμπήκα.
Μην περνάς τα λεγόμενά μου από φίλτρα που λένε «αυτή η.... να μην την πω πάλι με ειρωνεύεται», δεν ισχύει τίποτα. Ίσως να μην έχουμε ακόμα αναπτύξει τον μεταξύ μας κώδικα επικοινωνίας αλλά που θα μας πάει θα τον πετύχουμε.

Ναι δεν αποκλείετε.. μακάρι!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2009, 19:46:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ'ότι λένε όλοι όσοι βιώνουν το σαμάντι,η ζωή τους αλλάζει ολοκληρωτικά.Ίσως φίλε υπηρέτη έχεις μια λαθεμένη γνώμη για τα εγώ.

Αν παρομοιάσουμε τα εγώ με το κακό(έτσι ο πως τα βλέπεις δηλαδή)τότε είναι αδύνατο να εξαλειθούν,γιατί πολλύ απλά το κακό είναι η άλλη όψη του καλού,αν θές να εξαλήψεις το <<κακό>> μέσα σου,τότε θα εξαλήψεις και το <<καλό>>.Οπως λέει και ο zip, η λύση είναι να τα ενώσεις αυτά τα δύο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2009, 21:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΑΛΕΞ για να καταλάβεις τι λέω... αυτό που λέτε καλό και κακό δεν είναι παρά η δυαδικότητα του νου. Δεν μπορεί να υπάρχει το ένα χωρίς το άλλο. Πάντα όταν λέμε ότι αυτό είναι κακό.. έχουμε στο πίσω μέρος το τι είναι καλό .

Επίσης αυτό που είναι καλό εδώ ,κάπου άλλου μπορεί να είναι κακό επειδή το τι είναι καλό και το τι είναι κακό, έχει διαμορφωθεί από τα ήθη και τα έθιμα των λαών και την διαφορετική κουλτούρα, ανάλλαγα με την χώρα, αλλά και την χρονική περίοδο αυτών.

Αυτό που λέω δεν έχει να κάνει με το καλό και το κακό που προκύπτει μέσα από τον νου που είναι το ίδιο νόμισμα που έχει δυο πλευρές!!

Aλλά για κάτι που προκύπτει από την συνείδηση. Όχι μέσα από ένα πρότυπο, αλλά ούτε από μια ιδέα για το τι είναι καλό και τι κακό αλλά, μέσα από μια ελεύθερη αυθόρμητη ευδαιμονική κατάσταση που είναι πέρα από το καλό και το κακό. Μέσα από αυτήν την κατάσταση προκύπτουν η αρετές «χωρίς προσπάθεια»

quote:
αν θές να εξαλήψεις το <<κακό>> μέσα σου,τότε θα εξαλήψεις και το <<καλό>>.Οπως λέει και ο zip, η λύση είναι να τα ενώσεις αυτά τα δύο.

Όταν είσαι στην κατάσταση που είναι πέρα από την δυαδικότητα ,δεν υπάρχει το ενώνω ή το χωρίζω τα εγώ. Η εξάλειψη έρχεται επειδή κάποιος εμμένοντας αρχικά στην κατάσταση της παρουσίας του παρατηρητή (και όχι μόνο..;;) Παρατηρεί και κατανοεί όλο τον μηχανισμό του νου.. οτιδήποτε προέρχεται στον νου.. είτε σαν καλό είτε σαν κακό.

Δεν υπάρχει ταύτιση. Μην ξεχνάς ότι μιλάμε για μια βιωματική κατάσταση και για το πώς κάποιος καταφέρνει την αποταυτιση έτσι ώστε να «γευτεί» την «αυθόρμητη φωτισμένη συνείδηση»!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 06/12/2009 21:06:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 00:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το μεγαλύτερο κακό που αντιλαμβάνεται και βέβαια βιώνει τακτικά η κάθε προσωπικότητα στον κόσμο μας , είναι η αδικία & η ανισότητα .
Οι δύο πραγματικότητες είναι διαμορφωμένες ,πριν ακόμη γεννηθεί ο Άνθρωπος .
Την αδικία την βαστάνε ,την διατηρούνε τα κεκτημένα .
Την ανισότητα την διατηρούνε ,διαιωνίζουνε οι βολεμένοι .
Ο νους όταν προσπαθήσει να αποδράσει από την προσωπικότητα θα πρέπει να ακολουθήσει, ένα μονοπάτι, μία μέθοδο, κάτι που θα την οδηγήσει κάπου αλλού σε έναν κόσμο φωτεινότερο ,αλλιώς δεν έχει νόημα η απόδραση .
Η νοητική απόδραση σε έναν θεωρητικό ,φανταστικό ,ονειρεμένο κόσμο δεν αποτελεί μόνιμη ,τελική λύση .
Καταλήγω και πάλι στην ανιδιοτέλεια , διότι είναι μία ιδιότητα που δεν προωθείται, επιδιώκεται ,εξασκείται στον κόσμο μας , για τον απλούστατο λόγο ότι δεν ταιριάζει στην προσωπικότητα και δεν ταιριάζει, διότι χωρίζει .
Είναι η ιδιότητά της .
Η προσωπικότητα διχάζει .
Από εκεί έως την ένωση της με κάτι που αποτελεί μέρος της ουσίας της δεν μπορεί να γίνει δίχως βιωματικές εμπειρίες .
Αυτές όμως μετά από ένα σημείο και ύστερα , χάνουνε την συμβατικότητά τους γίνονται αφηρημένες έννοιες.
Καλό θα ήτανε λοιπόν να πιαστεί ένα άτομο από κάπου, ώστε να μην χάσει τον λύχνο ,που θα τον οδηγήσει στις αφηρημένες έννοιες.

Τι γίνεται όμως όταν φτάσει κάποιος εκεί ?
Δηλαδή προσπαθεί να σκέφτεται με αφηρημένους όρους και έννοιες ,με διαχρονικές ,αστείρευτες ιδέες ?


Τι είναι αυτό που θα εισπράξει ,που θα να τον ικανοποιήσει σε τέτοιον βαθμό, ώστε να συνεχίσει την προσπάθεια πέρα από τα εγώ ?

Είναι η εργασία του ,η προσωπική εργασία του ,(αυτό μπορεί να γίνει σε ατομικό ,η ομαδικό επίπεδο ) με την ανιδιοτέλεια .

Δεν αρκεί να λέμε ,ότι δεν υπάρχει διαμορφωμένο πλαίσιο (από την κοινωνία μας ) για την προώθηση ανιδιοτελούς υπηρεσίας μεταξύ των ανθρώπων .
Όσο βρίσκουμε επιχειρήματα για να μην το προσπαθήσουμε ,να το επιχειρήσουμε να διαμορφώσουμε την προσωπικότητά μας με ανιδιοτελή χαρακτήρα , θα μένουμε μακριά από την ιδιότητα της ψυχής μας ,που είναι ανιδιοτελής και είναι ανιδιοτελής , διότι εκεί όπου υπάρχει τα πάντα είναι άφθονα ,άφθαρτα, ατελείωτα ,άπειρα .

Το δύσκολο είναι να πιστέψουμε ότι υπάρχει για τον καθέναν η ψυχή του και ότι αυτή βρίσκεται σε άλλη διάσταση .
Αυτός είναι και ο ουσιαστικός λόγος που οι περισσότεροι άνθρωποι δεν αντιλαμβάνονται, έστω και θεωρητικά ότι η ψυχή ενεργεί προς την προσωπικότητα , όταν αυτή εφελκυθεί.

Πως θα εφελκυθει όμως ,με τις σκέψεις ,τις ιδέες ,τα όνειρα ,το νοητικό υλικό ?


Όχι βέβαια .
Άλλα με τον ίδιο τον χαρακτήρα .
Όταν μία προσωπικότητα έχει ίδιο χαρακτήρα με μία άλλη δεν συζητάνε και συνεννοούνται καλύτερα , σε σχέση με δύο άλλες που διαφοροποιούνται ?

Ακόμη και εδώ μέσα στον χώρο αυτόν, συνεννοούνται καλύτερα , άτομα με όμοιο χαρακτήρα .
Δεν είναι ο όμοιος τρόπος σκέψεως τους , αυτός που τους ενώνει ?

Ενώ αντίθετα άτομα με διαφορετικό τρόπο σκέψεως ,θα πρέπει να βρούνε και να χρησιμοποιήσουνε πρώτα έναν κοινό κώδικα ,ώστε να επικοινωνήσουνε .

Πως θα πλησιάσει η ψυχή ,άτομα που δεν έχουνε διαμορφώσει κώδικα και χαρακτήρα ανιδιοτέλειας ?
Μπορεί να συμβεί αυτό ,έστω και σε θεωρητικό επίπεδο, είναι ποτέ εφικτό ?


Πως όμως είναι ποτέ δυνατόν να δεχθούμε αυτήν την θεώρηση, ως λογική ,πραγματική και υφιστάμενη ?
Δεν εξελίσσεται μέσω της ανιδιοτελούς υπηρεσίας προς τον πλησίον μας ?

Όταν για παράδειγμα κάποια άτομα γράφουνε ότι δεν διαθέτουνε προσωπικά βιώματα και ούτε θέλουνε να αποκτήσουνε , είναι ένδειξη του σημείου συνειδητότητας που διαμορφώνουνε .
Είναι αυτό της αποδοχής του κόσμου τον οποίο όλοι μας βλέπουμε με την εξωτερική μας όραση και φυσικά μόνον αυτός ο κόσμος .
Επαρκούνται σε αυτόν γιατί αυτόν μόνον βλέπουνε και φυσικά αυτόν εμπιστεύονται .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε υπηρέτη.
Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι ίσως η εργασία για τον θάνατο των εγώ είναι εσφαλμένη.Αν κάποιος θυμηθεί τον εαυτό του, τότε θα βλέπει το καλό και το κακό σάν αυτά που είναι πραγματικά και θα λειτουργεί με αυτόν τον τρόπο,δέν ξέρω βέβαια πώς είναι,δέν έχω εμπειρία.

Ουσιαστικά δηλαδή αυτή η κατάσταση έρχεται όταν κάποιος θυμηθεί τον εαυτό του και για να το κάνει αυτό δέν είναι ανάγκη να ασχολείται με τον θάνατο τον εγώ.Οταν το δωμάτιο είναι σκοτεινό,αρκεί να ανάψεις το φώς για να φωτιστεί,δέν μπορείς να πολεμήσεις με το σκοτάδι(εγώ).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2009, 10:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Υπάρχει μία όμορφη ιστορία που προσπαθώ να καταλάβω... Κάποιος κρέμεται στο γκρεμό κι είναι πιασμένος με το στόμα από ένα κλαδί... γιατί τα χέρια του είναι άχρηστα... Κάποιος από κάτω, τον ρωτάει «Αδερφέ πως θα φτάσω στην φώτιση;»... Τι θα κάνει αυτός ο άνθρωπος; Αν μιλήσει, αφήνοντας το κλαδί, θα σκοτωθεί... Αν δεν μιλήσει περιφρονεί την έκκληση γιά βοήθεια, ενός συνανθρώπου του..Τι κάνει;


Αυτό που έκανε πριν : Κρέμεται στο γκρεμό κι είναι πιασμένος με το στόμα από ένα κλαδί ... (αυτή είναι απάντηση Ζεν)

Χρησιμοποιεί - αφού τα χέρια του είναι άχρηστα - τα πόδια του για να μιλήσει ... (αυτή είναι απάντηση Ζip) - Θα μου πείτε, πως μπορεί να το κάνει αυτό ; Ο άνθρωπος παίρνει πάντα αυτό που θέλει πραγματικά. Αν ο κρεμασμένος μας θέλει πραγματικά να μιλήσει, θα βρει τρόπο να το κάνει ... ακόμη και με τα πόδια του. Αυτή είναι η δική μου οπτική, η προσωπική μου δηλ. η οποία πηγάζει από μια βαθιά εμπιστοσύνη στον άνθρωπο και στην δύναμη που κρύβει μέσα του. Ο Λόγος έχει την ικανότητα να γίνει Τέχνη και να πει αυτό που θέλει να πει χωρίς λέξεις, χωρίς στόμα. Ποιος σας είπε πως μονάχα το στόμα μιλάει ; Μιλάνε τα μάτια, μιλάει το σώμα ... Δεν έχετε δει ερωτευμένους πως μιλάνε με τα μάτια τους ; Δεν έχετε ακούσει για την γλώσσα του σώματος ; Σ' έναν άνθρωπο δεν μιλάει μονάχα το στόμα.

wholemind, ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις τι υπάρχει πίσω απ' αυτήν την ιστορία ...


Edited by - zip on 07/12/2009 10:29:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy