ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 10:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Μία προσωπικότητα θέλει να είναι η ψυχή .
Βαρέθηκε* βρε αδερφέ τον κόσμο αυτόν , θέλει να μεταβεί σε έναν άλλο και βαριέται* να περιμένει τον θάνατο .
Αν αφοσιωθεί στην ψυχή ,όπως αφοσιώνεται στην επιβίωση και την επιδίωξη ποιοτικής ζωής , θα κατορθώσει να φτάσει σε μία εικονική συμπεριφορά ,δηλαδή θα συμπεριφέρεται η διαμορφωμένη προσωπικότητα ,ως να είναι η ψυχή .


Από που να αρχίσω και που να τελειώσω ; Ας αρχίσω με την ευχή να έχουμε όλοι μας μια καλή χρονιά χωρίς ... βαρεμάρα*. Η φράση "Βαρέθηκε βρε αδερφέ τον κόσμο αυτόν , θέλει να μεταβεί σε έναν άλλο και βαριέται να περιμένει τον θάνατο." περιγράφει ακριβώς το πως αισθάνεται ένας φυλακισμένος. Παρεπιπτόντως, το "Βαρέθηκε βρε αδερφέ τον κόσμο αυτόν , θέλει να μεταβεί σε έναν άλλο ... ", το έχει πει κι ο Στελάρας, "Nα σου δώσω μια να σπάσεις / αχ! βρε κόσμε γυάλινε / και να φτιάξω μια καινούργια / κοινωνία άλληνε ", σε μια αυτο-παρηγοριτική προσπάθεια εξευμενισμού της "σκληρής" και "άπονης" κοινωνίας - του κόσμου - με το "αγνό" ψυχοηθικό του προφίλ. Το ερώτημα που τίθεται στον τροβαδούρο είναι το γιατί. Κι αν η απάντηση για τον Στέλιο είναι προφανής, για τον alfa-omega, αυτή η απάντηση κρύβεται μέσα στο ρήμα "βαριέμαι".


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 10:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ βαριέμαι my friends, κι εγώ βαριέμαι ... Βαριέμαι να διαβάζω μπούρδες. Βαριέμαι τους ψευδοπροφήτες, τους ψευτοδιδάσκαλους, τους ξερόλες και τους φωστήρες. Βαριέμαι να βλέπω ανθρώπους να ... βαριούνται αυτόν τον υπέροχο κόσμο και να αναζητούν τον ... άλλον μόνο και μόνο επειδή δεν έχουν την δύναμη να ομολογήσουν το πόσο αποτυχημένοι - loosers δηλ. - είναι σ' αυτόν τον κόσμο. Ειλικρινά, βαριέμαι και τώρα που γράφω σε βαριεστημένους αναγνώστες που βαριούνται να διαβάσουν αλλά - το σημαντικότερο - βαριούνται να ξυπνήσουν από την βαρεμάρα τους να βαριούνται τον κόσμο.

Κι όμως βαρεμένα μου τέκνα, ο κόσμος, αυτός ο κόσμος που εσείς τον βαρεθήκατε, πρώτος αυτός σας βαρέθηκε και γι' αυτό σας "καταδίκασε" στο να βαριέστε. Βαρέθηκε τις ανοησίες σας, τα νοητικά κουβάρια σας και τις φιλοσοφικές σας χαβούζες. Βαρέθηκε να κάνετε πολύπλοκα τα απλά, να πνίγνεστε μέσα σε μια κουταλιά νερό, να κολυμπάτε μέσα στις δήθεν εμπνευσμένες προτάσεις σας, βαρέθηκε τα μούτρα σας και κυρίως, βαρέθηκε τον ανύπαρκτο λόγο σας.

Και ο κόσμος αυτός, αυτός που εσείς λέτε πως τον βαρεθήκατε, αυτός είναι ο ίδιος που κρύβει μέσα του όλη την ομορφιά και την αρμονία των πραγμάτων και της αλήθειας. Κι εσείς λέτε πως αυτόν τον ίδιο τον κόσμο, τον βαρεθήκατε ... Βαρύ λοιπόν να είναι και το χώμα που θα σας σκεπάσει.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 11:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Αν αφοσιωθεί στην ψυχή ,όπως αφοσιώνεται στην επιβίωση και την επιδίωξη ποιοτικής ζωής , θα κατορθώσει να φτάσει σε μία εικονική συμπεριφορά ...


O Wired είναι wired. Κι ο ζωντανός, είναι ζωντανός.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 12:56:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

θα κατορθώσει να φτάσει σε μία εικονική συμπεριφορά ...

Και τι θα κερδίσει απ' αυτήν την εικονική συμπεριφορά ; Τι θα κερδίσει απ' τους συνανθρώπους του ; Όταν αυτός συμπεριφέρεται εικονικά, εικονική θα είναι και συμπεριφορά των άλλων απέναντί του. Θα μιλάει εικονικά, θα σκέφτεται εικονικά, θα επικοινωνεί εικονικά. Τίποτε απ' όσα θα κάνει κι απ' όσα θα λέει δεν θα είναι πραγματικό αλλά θα είναι εικονικό. Ωραίος τρόπος να ζει κανείς ... σε μια εικονική πραγματικότητα με μια εικονική συμπεριφορά. Το ζήτημα είναι να κατορθώσει να φτάσει σε μια πραγματική συμπεριφορά, όχι σε μια εικονική συμπεριφορά. Αυτό ονομάζεται αυταπάτη.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 12:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν λέω πολύ ωραίος ο συλλογισμό σου φιλε zip..κάπου εκφράζει και εμένα. Αλλά μην τα βάζεις όλα στο ίδιο καλάθι έκτος και αν μιλάς στον πληθυντικό από ευγένεια..!!

καλη χρονια!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 13:04:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι έγινε ; Ξύπνησες ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 13:19:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εγώ βαριέμαι my friends, κι εγώ βαριέμαι ... Βαριέμαι να διαβάζω μπούρδες. Βαριέμαι τους ψευδοπροφήτες, τους ψευτοδιδάσκαλους, τους ξερόλες και τους φωστήρες. Βαριέμαι να βλέπω ανθρώπους να ... βαριούνται αυτόν τον υπέροχο κόσμο και να αναζητούν τον ... άλλον μόνο και μόνο επειδή δεν έχουν την δύναμη να ομολογήσουν το πόσο αποτυχημένοι - loosers δηλ. - είναι σ' αυτόν τον κόσμο. Ειλικρινά, βαριέμαι και τώρα που γράφω σε βαριεστημένους αναγνώστες που βαριούνται να διαβάσουν αλλά - το σημαντικότερο - βαριούνται να ξυπνήσουν από την βαρεμάρα τους να βαριούνται τον κόσμο.

Βρε φίλε ζιπ εδω λες οτι βαριεσαι οκ

Και παρακατω λες

quote:
Κι όμως βαρεμένα μου τέκνα, ο κόσμος, αυτός ο κόσμος που εσείς τον βαρεθήκατε, πρώτος αυτός σας βαρέθηκε και γι' αυτό σας "καταδίκασε" στο να βαριέστε. Βαρέθηκε τις ανοησίες σας, τα νοητικά κουβάρια σας και τις φιλοσοφικές σας χαβούζες. Βαρέθηκε να κάνετε πολύπλοκα τα απλά, να πνίγνεστε μέσα σε μια κουταλιά νερό, να κολυμπάτε μέσα στις δήθεν εμπνευσμένες προτάσεις σας, βαρέθηκε τα μούτρα σας και κυρίως, βαρέθηκε τον ανύπαρκτο λόγο σας.
Και ο κόσμος αυτός, αυτός που εσείς λέτε πως τον βαρεθήκατε, αυτός είναι ο ίδιος που κρύβει μέσα του όλη την ομορφιά και την αρμονία των πραγμάτων και της αλήθειας. Κι εσείς λέτε πως αυτόν τον ίδιο τον κόσμο, τον βαρεθήκατε ... Βαρύ λοιπόν να είναι και το χώμα που θα σας σκεπάσει.

Φίλε ζιπ δεν μπορώ να μην το σχολιάσω.

Βαρέθηκες λες να διαβάζεις μπουρδες.. όμως και αυτές ανήκουν μέσα στον κόσμο..
Και όπως λες

quote:
«ο κόσμος, αυτός ο κόσμος που εσείς τον βαρεθήκατε, πρώτος αυτός σας βαρέθηκε και γι' αυτό σας "καταδίκασε" στο να βαριέστε.»

Η καταδίκη είναι και επάνω σου!!

Αυτός που βαριέται για οποιοδήποτε λόγο δεν αντέχει αυτό που υπάρχει επειδή θα ήθελε κάτι άλλο να υπήρχε στην θέση του. Αυτή είναι η ψυχολογική κατάντια που φέρνει η σύγκρουση ανάμεσα σε αυτό που είναι και σε αυτό που θα θέλαμε να είναι.

Υπάρχουν διαφορετικά άτομα και διαφορετικά σκεπτικά. Κάποιοι επικοινωνούν και κάποιοι άλλοι όχι. Το βαρετό έρχεται από το ότι δεν έχουμε αρκετή κατανόηση και δεν μπορούμε να μπούμε στην θέση του άλλου.

Καταλαβαίνω τον τρόπο σου και αυτό που θέλεις να μεταδώσεις για αυτό και σου είπα ότι κάπου με εκφράζει. Αλλά φίλε… δεν βαριέμαι!..και δεν κοιμόμουν!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 13:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Καταλαβαίνω τον τρόπο σου [ δεν καταλαβαίνεις τίποτε ] και αυτό που θέλεις να μεταδώσεις [ δεν θέλω να μεταδώσω τίποτε, δεν με απασχολεί η μετάδοση αλλά η απόδοση ] για αυτό και σου είπα ότι κάπου με εκφράζει. [ λες ψέματα ] Αλλά φίλε… δεν βαριέμαι!..και δεν κοιμόμουν!! [ ρε κοιμόσουν του καλού καιρού ... αν δεν έγραφα, δεν θα ξυπνούσες ... άντε πέσε πάλι για ύπνο ... ]



"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 13:38:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Φίλε ζιπ δεν μπορώ να μην το σχολιάσω.


Εμ, εδώ είναι το πρόβλημα. Το γιατί δεν μπορείς ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 14:42:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει δεν μου κάνει έκπληξη το ότι το βλέπεις αρνητικά .Είναι αρκετά δύσκολο να δεις το θετικό όταν η αρνητικότητα έχει πλημμυρήσει το μυαλό σου. Αυτή η αρνητικότητα είναι που κάνει τον άνθρωπο επιθετικό.

Πάντως αν δεν σου άρεσε το να μεταδώσεις αλλά το να αποδώσεις.. τότε κανένα πρόβλημα επειδή για τον ένα υπηρέτη έχει το ίδιο αποτέλεσμα.


quote:
Εμ, εδώ είναι το πρόβλημα. Το γιατί δεν μπορείς ...

Επειδή βλέπω έναν άνθρωπο με ανεπτυγμένο διανοητικό και με ευφυΐα.. αλλά που αδυνατεί να δει…

Όταν λες βαριέμαι και μετά λες

quote:
«ο κόσμος, αυτός ο κόσμος που εσείς τον βαρεθήκατε, πρώτος αυτός σας βαρέθηκε και γι' αυτό σας "καταδίκασε" στο να βαριέστε.»


Πως μπορείς να μην βλέπεις ότι σύμφωνα με αυτά που λες είσαι ένας καταδικασμένος!!

Αυτό είναι!! ΑΥΤΟ Είπες..και επάνω σε αυτό δεν μπόρεσα να μην μιλήσω επειδή σε θεωρώ έξυπνο. Αυτό είναι το πρόβλημα μου έτσι όπως το θέτεις.

Για εμένα δεν είναι ένα πρόβλημα αλλά μια κατάσταση γεγονότων που παρακολουθώ και απλά λέω κάτι για αυτήν. Αυτό για εσένα αποκαλύπτεται σαν πρόβλημα όχι όμως και για εμένα.

Περιμένω να αποδόσεις περισσότερο αυτό που κατά την γνώμη μου απασχολεί όλους μας.

quote:
Και τι θα κερδίσει απ' αυτήν την εικονική συμπεριφορά ; Τι θα κερδίσει απ' τους συνανθρώπους του ; Όταν αυτός συμπεριφέρεται εικονικά, εικονική θα είναι και συμπεριφορά των άλλων απέναντί του. Θα μιλάει εικονικά, θα σκέφτεται εικονικά, θα επικοινωνεί εικονικά. Τίποτε απ' όσα θα κάνει κι απ' όσα θα λέει δεν θα είναι πραγματικό αλλά θα είναι εικονικό. Ωραίος τρόπος να ζει κανείς ... σε μια εικονική πραγματικότητα με μια εικονική συμπεριφορά. Το ζήτημα είναι να κατορθώσει να φτάσει σε μια πραγματική συμπεριφορά, όχι σε μια εικονική συμπεριφορά. Αυτό ονομάζεται αυταπάτη.

Πως μπορεί κάποιος να κατορθώσει να φτάσει σε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ που δεν θα είναι μια αυταπάτη;

Πολύ ωραία τα είπες φίλε ζιπ. Περιμένουμε την συνέχεια.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 16:06:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Dr Jekyll Mr Hyde
Η τάξη απο μόνη της είναι άχρηστη. Η τάξη υπάρχει γιατι οδεύει κάπου. Αν της αφαιρέσεις τον σκοπό τι μένει?

Το χάος.
Το τέλειο είναι το παν .
Αλλά τι σημαίνει τέλειο για εσένα ?

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Για μια λοιπόν γυμνή απο συναίσθημα ψυχή ποιος είναι ο σκοπός?


Θα σου έκανε καλό να απαντήσεις ο ίδιος σε αυτήν την απορία .
Η απάντηση είναι γνωστή ,τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο, για όλους όσους έχουνε σχέση και ασχολούνται σοβαρά με τους εσωτερικούς κόσμους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 16:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η εξίσωση με το δημιουργό.. κάποια στιγμή η επανενσάρκωση της ψυχής για να ζήσει αυτό που ζούμε τώρα εμείς.. Προσωπικά απλά θέλω να βλέπω όλη την εικόνα. Δηλαδή θέλω να ζω εδώ αλλά να το κάνω συνειδητά, να ξέρω δηλαδή ποιες είναι οι επιλογές μου.

Εντάξει ξέχασα. Τώρα όμως θέλω να θυμηθώ.
Θέλω να βρίσκομαι ηθελημένα εδώ όχι γιατί απλά "ρέθηκα" εδώ. Τώρα νιώθω λίγο σαν να με βάλανε σε αυτό τον κόσμο.. σαν με άφησαν απο το πλοίο σε μια βάρκα στη μέση του ωκεανού να μου πέταξαν και ένα κουπί και άντε καλή τύχη. Θα σε βλέπουμε απ το καταστρωμα. Και αν πνιγείς πνίγηκες..

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/01/2010 16:24:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 17:15:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε Dr Jekyll Mr Hyde μπορεί να υπάρχει σκοπός μπορεί και όχι.

Για αυτό είναι επείγων να μπορέσουμε να δώσουμε εμείς οι ίδιοι τις απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα που τόσο μας απασχολούν. Και αυτό απαιτεί μια γνώση πέρα από αυτή του νου έτσι όπως τον γνωρίζουμε. Αυτή η γνώση αποκτάται καθώς η συνείδηση από ταυτίζεται από αυτά που την επισκιάζουν.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2010, 18:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλές φορές μου ρχεται η σκέψη: ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΙ.
Το πρακτικό θα ήταν, εφόσον υπάρχει θεός ή "ανώτερη οντότητα-διοικητής" ή κάτι τέτοιο, να υπάρχει κ ένας αντιπρόσωπος του "θεού" διαρκώς στη Γη(διαρκώς για να επαληθεύεται η πληροφορία) που να μας λέει τα δικαιώματά μας, τις επιλογές μας, κλπ για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Αλλά δεν υπάρχει. Γιατί?

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 01:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερη βούληση, you know?
Οι άνθρωποι δεν χρειάζονται ανώτερα όντα και δοιηκητές για να ζήσουν ή για να τους πούν πως να ζήσουν.

quote:
να υπάρχει κ ένας αντιπρόσωπος του "θεού" διαρκώς στη Γη(διαρκώς για να επαληθεύεται η πληροφορία) που να μας λέει τα δικαιώματά μας, τις επιλογές μας, κλπ για να ξέρουμε τι μας γίνεται. Αλλά δεν υπάρχει. Γιατί??

Υπάρχουν ήδη. Παππάδες ή ιερείς τους λέμε και βρίσκονται κάθε Κυριακή στην εκκλησία.
Άυτό θέλεις;
η κάτι άλλο;
και σε τι θα διαφέρει αυτό το κάτι άλλο από τους παππάδες στην εκκλησία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 08:52:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ να σκεφτώ με το μυαλό του απλού πολίτη αν δεν τον κάνω σωστά μην με παρεξηγεις

Συνεχίζουμε..

quote:
Ελεύθερη βούληση, you know?

Ποια ελευθερη βούληση? Δείξε μου έναν άνθρωπο που η βούληση του να είναι ανεξάρτητη απο άλλους παράγοντες και θα σου δείξω έναν άνθρωπο που δεν έχει γεννηθεί. Έναν άνθρωπο χωρίς αναμνήσεις δηλαδή.

quote:

Υπάρχουν ήδη. Παππάδες ή ιερείς τους λέμε και βρίσκονται κάθε Κυριακή στην εκκλησία.
Άυτό θέλεις;
η κάτι άλλο;
και σε τι θα διαφέρει αυτό το κάτι άλλο από τους παππάδες στην εκκλησία;
Στα πάντα βασικά. Εν αρχή στο ότι δεν θα 'ναι άνθρωπος

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 10:01:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το θέμα της ελεύθερης βούλησης είναι μεγάλο.Οι άνθρωποι δέν κάνουν πάντα αυτό που θέλουν για να μήν απογοητεύσουν τον κοινωνικό τους περίγυρο.Κατα την γνώμη μου το σημανικότερο για κάποιον είναι να κάνει πάντα αυτό που πραγματικά θέλει,όχι αυτό που του επιβάλουν.

Εχω βαρεθεί να ακούω,τί πρέπει να κάνω απο άλλους. Σας συμβουλεύω να τους γράψετε όλους και να ακολουθήσετε αυτό που θέλετε,σε διαφορετική περίπτωση διαπράτετε έγκλημα κατά του εαυτού.Το πιό ηλίθιο έγκλημα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 10:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φίλη mimosa

Μπορεί η εκκλησιά οι ιερείς και πολλοί άλλοι «πνευματικοί» άνθρωποι να μην είναι πνευματικοί αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν πραγματικά πνευματικοί άνθρωποι.

Όταν κάποιος άνθρωπος προχωρά στην εσωτερική αναζήτηση που βέβαια δεν ξέρω τι σημαίνει για εσένα αυτό .. συναντά κάποιες δυσκολίες ή κάποια εμπόδια τα οποία πολλές φορές δεν ξέρει πώς να ξεπεράσει. Αυτοί λοιπών οι πνευματικοί άνθρωποι οι οποίοι έχουν ξεπεράσει αυτές τις δυσκολίες μπορούν να βοηθήσουν πραγματικά αυτούς που το θέλουν.

Το ότι υπάρχουν ψευτο-γκουρου ψευτο-διδάσκαλοι ψευτο-ιερείς και γενικά ψευτο-κάτι και όλοι αυτοί μπορεί να υπηρετούν το χρήμα και ίσως κάποια φιλοδοξία ..όλα αυτά δεν καταργούν το ότι υπάρχουν πραγματικά πνευματικοί άνθρωποι.

quote:
Ελεύθερη βούληση, you know?
Οι άνθρωποι δεν χρειάζονται ανώτερα όντα και δοιηκητές για να ζήσουν ή για να τους πούν πως να ζήσουν.

Αυτό από μια μεριά είναι αληθινό επειδή δεν χρειάζεται κάποιος να βγει και να ζήσει ένα ωραίο ηλιοβασίλεμα ή να μυρίσει ένα ωραίο λουλούδι ή να νιώσει εκστατικά κάτω από το φως των άστρων.

Αυτά είναι κοινά για όλους μας και δεν χρειάζεται κάποιος για να γίνουν όλα αυτά παρά μονό εμείς οι ίδιοι.

Όμως για έναν άνθρωπο που θέλει να εισχωρήσει βαθύτερα μέσα του και να φτάσει στην καθαρή αντίληψη των πραγμάτων τότε «ίσως» η βοήθεια από τους ανθρώπους που το έχουν καταφέρει να είναι χρήσιμη για το ξεπέρασμα κάποιων εμποδίων που επισκιάζουν αυτή την «ζώσα καθαρή αντίληψη και θέαση των πραγμάτων» Για αυτούς που δεν έχουν ας το πούμε τέτοιες βλέψεις τότε...

quote:
Ελεύθερη βούληση, you know?

Αυτό το θέμα της ελεύθερης βούλησης μου φαίνεται μια αυταπάτη. Αν έχουμε ελεύθερη βούληση τότε θα πρέπει να μπορούμε να μην υποκύπτουμε στον θυμό στην λαγνεία, στην ζήλεια και σε πολλά αλλά ελαττώματα.

Νομίζουμε ότι έχουμε την ελεύθερη επιλογή να επιλέξουμε και να πάρουμε μια απόφαση ..αλλά δεν βλέπουμε ότι αυτή η απόφαση ή η επιλογή που κάναμε προέρχεται από ένα εγώ ..από κάποιο ψυχολογικό ελάττωμα.

Η ελεύθερη βούληση είναι προνόμιο του ανθρώπου. Η μηχανική αντίδραση που προκύπτει από κάποιο εγώ την οποία λανθασμένα λέμε «ελεύθερη βούληση» δεν είναι παρά μια ικανότητα ενός «διανοητικού ζώου»


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 06/01/2010 10:09:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 10:31:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν η επιλογή έρχεται μέσα από ένα εγώ τότε δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση. Όταν η επιλογή έρχεται από την συνείδηση χωρίς να μεσολαβεί κάποιο ψυχολογικό ελάττωμα τότε μπορούμε να μιλάμε για ελεύθερη βούληση.

Νομίζουμε ότι οι άλλοι δεν μας επιτρέπουν να μην έχουμε ελεύθερη βούληση και δεν βλέπουμε όλα αυτά τα σκουπίδια που έχουν πέσει μέσα μας και έχουν ριζώσει και που τα θεωρούμε ότι είναι πολύτιμα και δικά μας.

Δεν βλέπουμε ότι το να μην έχουμε ελεύθερη βούληση ξεκινά από εμάς τους ιδίους. Νομίζουμε ότι αν απαλλαχτούμε από τους άλλους θα σωθούμε και δεν βλέπουμε ότι οι άλλοι είναι μέσα μας από τα γεννοφάσκια μας και δεν βλέπουμε ότι είμαστε εντελώς μηχανικοί όσο αφορά την συμπεριφορά μας. Αυτή η «ελεύθερη βούληση» που προέρχεται μέσα από σχηματισμένες συμπεριφορές δεν είναι παρά μηχανικές αντιδράσεις. Αυτή είναι η αυταπάτη του διανοητικού ζώου. Νομίζει ότι έχει ελεύθερη βούληση!!

Μπορούμε να αρνουμαστε τα πάντα και τους πάντες αλλά αυτή η άρνηση δεν μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε ελεύθερη βούληση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 10:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω βαρεθεί να ακούω,τί πρέπει να κάνω απο άλλους. Σας συμβουλεύω να τους γράψετε όλους και να ακολουθήσετε αυτό που θέλετε,σε διαφορετική περίπτωση διαπράτετε έγκλημα κατά του εαυτού.Το πιό ηλίθιο έγκλημα.

Φίλε Αλεξ θα ήθελα να δω πρακτικά τι σου λέει η ελεύθερη σου βούληση να κανείς τι σου λέει να ακολουθήσεις;

Τι είναι αυτό που δεν κανείς και διαπράττεις έγκλημα κατά του εαυτού σου;

Λες «ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ» εσύ τι θέλεις;.. για να έχουμε ένα παράδειγμα για το τι συζητάμε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 10:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Αλεξ θα ήθελα να δω πρακτικά τι σου λέει η ελεύθερη σου βούληση να κανείς τι σου λέει να ακολουθήσεις;

Απο το πιό μικρό εώς το πιό μεγάλο,δέν υπάρχουν συγκεκριμένα παραδείγματα.Απο μία άποψη εώς και μία στάση ζωής σε διάφορες καταστάσεις.

quote:
Τι είναι αυτό που δεν κανείς και διαπράττεις έγκλημα κατά του εαυτού σου;

Δεν μπορώ να μιλήσω προσωπικά.Αν αυτό θέλεις.

Το να μήν κάνεις αυτό που θέλεις και να κάνεις αυτό που σου λένε οι άλλοι,αυτό δέν είναι έγκλημα κατά της ελευθερίας του εαυτού?Δέν είμαστε δούλοι κανενός.

quote:
Λες «ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ» εσύ τι θέλεις;.. για να έχουμε ένα παράδειγμα για το τι συζητάμε.

Π.χ. θέλω να γνωρίσω τον εαυτό μου,να προχωρήσω στην αυτογνωσία.Κάποιοι φίλοι μου θα μου πούν οτι όλο αυτό,δηλαδή η αυτογνωσία, είναι μπούρδες και να μήν χαλάω καθόλου τον χρόνο μου σε αυτό. Είναι φανερό τί είναι σωστό και τί λάθος.

Σε κάποιες καταστάσεις, ή θα απογοητεύσουμε την κοινωνία γύρω μας ή τον εαυτό μας,πρέπει να διαλέξουμε ώς προς τί είναι το πιό σημαντικό,γιατί υπάρχουν πράγματα στα οποία πρέπει να υποχωρούμε για να μήν γίνουμε εγωιστές.

Ενα μικρό παράδειγμα,έχεις να δείς για πολλύ καιρό κάποιο φίλο σου, ο οποίος αποφασίζει να έρθει σπίτι σου και να σε προσκαλέσει να βγείτε έξω.Εσύ όμως είσαι έτοιμος να δείς τον αγώνα και δυστηχώς στον φίλο σου δέν αρέσει το ποδόσφαιρο(ξενέρωτος).Τότε θα ήταν σοφότερο να μήν κάνεις αυτό που θέλεις γιατί ο φίλος σου είναι πιό σημαντικός απο τον αγώνα.

Edited by - alex22 on 06/01/2010 11:03:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 16:44:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα δεν με ενδιαφέρει να είμαι ελύθερος με ενδιαφέρει να είμαι ευτυχισμένος αλλά εφόσον το ένα πάει με το άλλο...

quote:
Η ελεύθερη βούληση είναι προνόμιο του ανθρώπου. Η μηχανική αντίδραση που προκύπτει από κάποιο εγώ την οποία λανθασμένα λέμε «ελεύθερη βούληση» δεν είναι παρά μια ικανότητα ενός «διανοητικού ζώου»

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 06/01/2010 17:09:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 17:07:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Dr Jekyll Mr Hyde
Η τάξη απο μόνη της είναι άχρηστη. Η τάξη υπάρχει γιατι οδεύει κάπου. Αν της αφαιρέσεις τον σκοπό τι μένει?

alfa-omegaΤο χάος.
Το τέλειο είναι το παν .
Αλλά τι σημαίνει τέλειο για εσένα ?

Dr Jekyll Mr Hyde
Απεστάλη: 05/01/2010, 16:23:11
Η εξίσωση με το δημιουργό.. κάποια στιγμή η επανενσάρκωση της ψυχής για να ζήσει αυτό που ζούμε τώρα εμείς.. Προσωπικά απλά θέλω να βλέπω όλη την εικόνα. Δηλαδή θέλω να ζω εδώ αλλά να το κάνω συνειδητά, να ξέρω δηλαδή ποιες είναι οι επιλογές μου.

alfa-omegaΗ ψυχή σου μπορεί να είναι ήδη επανενσαρκωμένη .
Για να το καταλάβει αυτό ένα άτομο, θα πρέπει να δεχθεί πρώτα την επανενσάρκωση της ψυχής ως χρήσιμη για την τελειοποίηση της προσωπικότητας με την οποία θεωρητικά είναι συγχωνευμένη σχεδόν κάθε προσωπικότητα και γράφω σχεδόν , διότι οι προσωπικότητες που δεν χρειάζονται επανενσάρκωση της ψυχής , έχουνε ξεπεράσει τα ζεύγη των αντιθέτων .


quote:
Dr Jekyll Mr Hyde
Για μια λοιπόν γυμνή απο συναίσθημα ψυχή ποιος είναι ο σκοπός?

alfa-omegaΘα σου έκανε καλό να απαντήσεις ο ίδιος σε αυτήν την απορία .
Η απάντηση είναι γνωστή ,τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο, για όλους όσους έχουνε σχέση και ασχολούνται σοβαρά με τους εσωτερικούς κόσμους.


Dr Jekyll Mr Hyde
Εντάξει ξέχασα. Τώρα όμως θέλω να θυμηθώ.
Θέλω να βρίσκομαι ηθελημένα εδώ όχι γιατί απλά "βρέθηκα" εδώ. Τώρα νιώθω λίγο σαν να με βάλανε σε αυτό τον κόσμο.. σαν με άφησαν απο το πλοίο σε μια βάρκα στη μέση του ωκεανού να μου πέταξαν και ένα κουπί και άντε καλή τύχη. Θα σε βλέπουμε απ το καταστρωμα. Και αν πνιγείς πνίγηκες..
alfa-omegaΤην εικόνα όλη , δεν νομίζω να μπορούμε να την δούμε .
Η επιθυμία όμως της προσωπικότητας , είναι να έχει σημεία , που να επιβεβαιώνουνε ,να επαληθεύουνε , ότι αυτή (η προσωπικότητα που διαμορφώνει ) , βαδίζει προς το φως .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 18:27:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εν αρχή στο ότι δεν θα 'ναι άνθρωπος

;;;;

quote:
τότε θα πρέπει να μπορούμε να μην υποκύπτουμε στον θυμό στην λαγνεία, στην ζήλεια και σε πολλά αλλά ελαττώματα.

Μάλιστα.
Ού θυμώσεις
Ού ποθήσεις
Ου ζηλέψεις... κ.α φαντάζομαι
Οι Εντολές της νέας εποχής, και τίποτα παραπάνω.

quote:
Το ότι υπάρχουν ψευτο-γκουρου ψευτο-διδάσκαλοι ψευτο-ιερείς και γενικά ψευτο-κάτι και όλοι αυτοί μπορεί να υπηρετούν το χρήμα και ίσως κάποια φιλοδοξία ..όλα αυτά δεν καταργούν το ότι υπάρχουν πραγματικά πνευματικοί άνθρωποι.

Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι ανθρώπους για να μας "οδηγήσουν" έχουμε ήδη. Είτε αληθινούς είτε ψεύτικους, έχουμε. ΗΔΗ. Δεν θέλουμε άλλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 19:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μάλιστα.
Ού θυμώσεις
Ού ποθήσεις
Ου ζηλέψεις... κ.α φαντάζομαι
Οι Εντολές της νέας εποχής, και τίποτα παραπάνω.

Ποσά κρύβεις πίσω από αυτά που λες … «Οι Εντολές της νέας εποχής, και τίποτα παραπάνω»

Φίλη mimosa . Δεν είναι κανόνες που πρέπει να ακολουθήσεις!! Δεν είσαι κανένα πρόβατο!

Αυτό το οποίο λέω είναι ότι δεν έχεις ελεύθερη βούληση!!

"Όταν η επιλογή έρχεται μέσα από ένα εγώ τότε δεν υπάρχει ελεύθερη βούληση. Όταν η επιλογή έρχεται από την συνείδηση χωρίς να μεσολαβεί κάποιο ψυχολογικό ελάττωμα τότε μπορούμε να μιλάμε για ελεύθερη βούληση".

Όταν θυμώνεις παίρνεις κάποιες αποφάσεις λες κάποιες λέξεις και έχεις μια ορισμένη συμπεριφορά.

Όλα αυτά τα έχεις επειδή εσύ τα επέλεξες..από την ελεύθερη βούληση που έχεις; ή όλα αυτά είναι οι μηχανικές αντιδράσεις ενός ελαττώματος που έχεις;

Από όσα είπα θέλω να ξέρεις ότι δεν τίθεται θέμα πειθαρχίας σε κάποιους κανόνες αλλά περισσότερο το να δεις… ότι αυτό που νομίζεις ότι είναι ελεύθερη βούληση δεν είναι παρά μια μηχανική αντίδραση.

Όταν όλες σου οι αποφάσεις και οι επιλογές και το τι θα κανείς και το όπως θα κινηθείς βγαίνουν μέσα από ένα ψυχολογικό ελάττωμα τότε να ξέρεις πως η ελεύθερη βούληση είναι μια αυταπάτη.


Είπες

quote:
Υπάρχουν ήδη. Παππάδες ή ιερείς τους λέμε και βρίσκονται κάθε Κυριακή στην εκκλησία.
Άυτό θέλεις;
η κάτι άλλο;
και σε τι θα διαφέρει αυτό το κάτι άλλο από τους παππάδες στην εκκλησία;

Αυτό το από «τους παπάδες στην εκκλησιά».

Ξέρεις ..μου βγάζει κάτι αρνητικό… κάτι το κάλπικο, ένα κατεστημένο που δεν έχει κανένα υπόβαθρο ..μια απατή για τον κόσμο ..κάτι που δεν έχει σεβασμό και μας έχουν υποχρεώσει να το σεβόμαστε και αυτό είναι που μας αηδιάζει σε αυτόν τον κόσμο..

Για αυτό και λες σε τι θα διαφέρει το κάτι άλλο από τους παπάδες στην εκκλησία;


Μετά λες

quote:
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Είπα ότι ανθρώπους για να μας "οδηγήσουν" έχουμε ήδη. Είτε αληθινούς είτε ψεύτικους, έχουμε. ΗΔΗ. Δεν θέλουμε άλλους.

Δεν είπες κάτι τέτοιο πριν.. Μπορει ομως να κανω και λαθος..!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 19:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Αλεξ όλο το «μυστικό» βρίσκεται σε αυτό που επισήμανε ο φίλος Dr Jekyll Mr Hyde


«ελεύθερη βούληση είναι προνόμιο του ανθρώπου. Η μηχανική αντίδραση που προκύπτει από κάποιο εγώ την οποία λανθασμένα λέμε «ελεύθερη βούληση» δεν είναι παρά μια ικανότητα ενός «διανοητικού ζώου»»


quote:
Απο μία άποψη εώς και μία στάση ζωής σε διάφορες καταστάσεις.

Αν αυτό βγαινει από την συνείδηση και όχι μέσα από ένα εγώ τότε ενταξη!


quote:
Το να μήν κάνεις αυτό που θέλεις και να κάνεις αυτό που σου λένε οι άλλοι,αυτό δέν είναι έγκλημα κατά της ελευθερίας του εαυτού?Δέν είμαστε δούλοι κανενός.

Ένταξη καταλαβαίνω τι λες αλλά μην το γενικεύεις.. γιατί αν έρθω στο σπίτι σου μπορεί να θέλω να του βάλω φωτιά ..αυτό θέλω να κάνω, γιατί να μην το κάνω υπάρχει κανένα πρέπει που με εμποδίζει; Και αν με εμποδίζει να κάνω αυτό που θέλω…δεν είναι αυτό ένα έγκλημα κατά του εαυτού μου; (αστειο)

quote:
Π.χ. θέλω να γνωρίσω τον εαυτό μου,να προχωρήσω στην αυτογνωσία.Κάποιοι φίλοι μου θα μου πούν οτι όλο αυτό,δηλαδή η αυτογνωσία, είναι μπούρδες και να μήν χαλάω καθόλου τον χρόνο μου σε αυτό. Είναι φανερό τί είναι σωστό και τί λάθος.

ναι…

quote:
Ενα μικρό παράδειγμα,έχεις να δείς για πολλύ καιρό κάποιο φίλο σου, ο οποίος αποφασίζει να έρθει σπίτι σου και να σε προσκαλέσει να βγείτε έξω.Εσύ όμως είσαι έτοιμος να δείς τον αγώνα και δυστηχώς στον φίλο σου δέν αρέσει το ποδόσφαιρο(ξενέρωτος).Τότε θα ήταν σοφότερο να μήν κάνεις αυτό που θέλεις γιατί ο φίλος σου είναι πιό σημαντικός απο τον αγώνα.

Έχει το ποδόσφαιρο σχέση με την αυτογνωσία;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 19:37:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι πιο απλό είναι το θυμίαμα είτε με λιβάνι είτε με δάφνη. Ό,τι σε βολέυει.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 21:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένταξη καταλαβαίνω τι λες αλλά μην το γενικεύεις.. γιατί αν έρθω στο σπίτι σου μπορεί να θέλω να του βάλω φωτιά ..αυτό θέλω να κάνω, γιατί να μην το κάνω υπάρχει κανένα πρέπει που με εμποδίζει; Και αν με εμποδίζει να κάνω αυτό που θέλω…δεν είναι αυτό ένα έγκλημα κατά του εαυτού μου;

Υπάρχει και ο νόμος της ισότητας,που εννοείται οτι πρέπει να ισχύει, για αυτό δεν το ανέφερα κάν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 21:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αστειεύτηκα.

Ο νόμος της ισότητας τι λέει;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mimosa
Μέλος 3ης Βαθμίδας


773 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2010, 22:34:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mimosa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ένας άνθρωπος θυμώνει συνειδητά δικαιολογείται δηλαδή;

---- Παππάδες & εκκλησία ----
Όποιος χρειάζεται κάποιον εκπρόσωπο του θεου να τον καθοδηγήσει, μπορεί να απευθυνθεί στον παππά της εκκλησίας του. Που είναι το αρνητικό;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy