ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:11:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Οι ερωτήσεις σου, είναι εύλογες. Αφορούν όμως ένα ξεχωριστό θέμα. Θέλεις να τις κουβεντιάσουμε εδώ ; Μπορείς να ανοίξεις κάποιο άλλο θέμα - για να μην "φορτώνουμε" το παρόν θέμα που είναι ήδη "φορτωμένο" δηλ. - και να τις κουβεντιάσουμε εκεί.

Edited by - zip on 02/02/2010 11:48:46



Ευχαριστώ για την πρόταση.
Έχω δώσει απάντηση .
Το ερώτημα με απασχόλησε στο παρελθόν .
Το έθεσα για να προβληματίσουμε την αντίληψή μας .
Άλλωστε έγραψα την αντίληψή μου ,για τον Άνθρωπο ,Την Ανθρωπότητα και το ταξίδι της ,ότι δηλαδή είναι μία πορεία εσωτερική, ως κύτταρο του σώματος του θεού.
Με ενδιαφέρει η ψυχή .
Αυτή με τραβάει .
Και το αστείο, η το τραγικό ίσως ,είναι ότι δεν μπορώ να ελέγξω ακόμη την σκέψη μου να επιβληθώ σε αυτήν .
Όχι γιατί ,ολοκλήρωσα την προσωπικότητα και πόσο δε μάλλον να την ξεπεράσω .
Η μέχρι τώρα πορεία της Ανθρωπότητας , χαρακτηρίζεται σε όλες τις χρονικές περιόδους της ιστορίας της ,από προσωπικότητες που έχουνε ελάχιστη σχέση με την αθάνατη ψυχή.
Οι εξαιρέσεις είναι σχετικά λίγες .
Αν μπορείς να κάνεις συσχετισμό της πορείας της Ανθρωπότητας , με τις ψυχές αυτών τότε δεν θα βρεθούμε εκτός θέματος .
Πως να ωφελήσει το Σαμάντι και πέρα από αυτό , ανώτερες νοητικές καταστάσεις ,τον απλό καθημερινό πολίτη όταν αδυνατούμε συλλογικά να καταλάβουμε αν πράγματι έχουμε ψυχή και να προσπαθήσουμε να επικοινωνήσουμε εποικοδομητικά με αυτήν ?

Απορώ που συζητιούνται θέματα που υπερβαίνουνε την ψυχή ?
Και απορώ διότι , η συζήτηση, θα επιδρούσε ενωτικά και όχι με αμέτρητες προσωπικές αντιπαραθέσεις .
Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ και ίσως εσφαλμένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 13:56:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
από http://www.translatum.gr/afaton/orama/8.htm

Αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά, σε όλο και υψηλότερα επίπεδα - σε όλο και μεγαλύτερο βάθος, πιο βαθιά, σκάψε ακόμα! κι άλλο - , μέχρι να μεταμορφωθούμε ολοκληρωτικά, να μην έχει μείνει τίποτα στάσιμο. Το φως της Φώτισης έχει διεισδύσει μέσα μας. Αυτό είναι το στάδιο της Τέλειας Σαμάντι - το στάδιο όπου ολόκληρος ο εαυτός μας και ολόκληρη η συνείδησή μας συνταυτίστηκαν με την αρχική Τέλεια Θέαση, για να μετουσιωθούν και να μεταμορφωθούν , ακολουθώντας μια πορεία από τα κατώτερα προς τα υψηλότερα επίπεδα. - ακολουθώντας μια πορεία από τα υψηλότερα στα βαθύτερα, από την επιφάνεια στον βυθό, οδός άνω κάτω μία! - Το Μονοπάτι έχει πλέον επιτελέσει πλήρως το σκοπό του -έχει γίνει ο Στόχος- και η όλη διαδικασία της Ανώτερης Εξέλιξης έχει τελειοποιηθεί.


quote:
zip

Όσο περισσότερο βουτάς, όσο συχνότερα βουτάς, τόσο το καλύτερο. Κάποια φορά θα βουτήξεις στα -30m ... α, για να δούμε τι υπάρχει εδώ ; Ωωωω ... Κάποια φορά θα πας βαθύτερα ... άλλο φρούτο που λέμε ... Κάποια φορά, θα πας ακόμη βαθύτερα, πιο κάτω, θα αρχίσει να χάνεται το φως, θα έρθει το σκοτάδι, η ψύχρα. Θα αρχίσεις να κρυώνεις, να φοβάσαι. Διάφορα "όντα" του "βυθού" θα αρχίσουν να βγαίνουν απ' τις τρύπες τους. Τι μυστήριο θέε μου! ... Και κάποια άλλη φορά, θα πας ακόμη βαθύτερα κι απ' το σκοτάδι, με την έννοια δηλ. ότι θα το ξεπεράσεις, πιο βαθιά, πιο βαθιά, μέχρι να φύγει το σκοτάδι ... ε, και τότε ... θα έρθουν όλα αυτά τα όμορφα πράγματα που υπάρχουν στο Σύμπαν.



quote:
από http://www.translatum.gr/afaton/orama/8.htm

Ως αποτέλεσμα αυτής της στιγμής Τέλειας Θέασης, ολόκληρος ο εαυτός μας μετουσιώνεται σε κάποιο βαθμό.

Στιγμής ; Μόνο στιγμή είναι ; Μια στιγμή είναι η όλη υπόθεση ; Δεν είναι μονιμότητα ; Δεν έχουμε παντοτινή θέαση ; Είναι στιγμίαια ; ... ωωω, απορώ ... Dr Jekyll Mr Hyde, Θέαση λέγεται ... θέαση, θέα δηλ. Μπορεί μια θέα - οποιαδήποτε θέα - να παραμένει θεατή στα μάτια ενός ανθρώπου επί μονίμου βάσεως ; Μπορεί. Μπορεί όμως ο θεατής να παραμένει σταθερός και μόνιμος στη θέα του ; Όχι φίλε, δεν μπορεί. Και σου εξήγησα γιατί δεν μπορεί. Γι' αυτό λέει "στιγμή της Τέλειας Θέασης".


quote:
από http://www.translatum.gr/afaton/orama/8.htm

Πώς γίνεται αυτό; Ας υποθέσουμε ότι έστω και για μία στιγμή, έχουμε την εμπειρία της Τέλειας Θέασης. Μπορεί να συμβεί όταν κάνουμε διαλογισμό ή όταν περπατάμε στην εξοχή ή όταν ακούμε μουσική ή ακόμα καθώς σταματάμε στη μέση του κυκλοφοριακού. Άσχετα από τις συνθήκες, επιτυγχάνουμε αυτή την εμπειρία της Τέλειας Θέασης. Κάτι ανοίγει μέσα μας και για ένα κλάσμα δευτερολέπτου βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι. Για ένα κλάσμα δευτερολέπτου βρισκόμαστε σ' επαφή με κάτι Απόλυτο -ίσως και την Πραγματικότητα. Αλλά τι έπεται αυτής της εμπειρίας; Η αίσθηση της Τέλειας Θέασης επηρεάζει τα συναισθήματά μας και, τουλάχιστον μέχρις ενός σημείου, αναπτύσσεται το Τέλειο Συναίσθημα - το δεύτερο βήμα του μονοπατιού. Επίσης επηρεάζει και το λόγο μας, κάνοντάς τον να μοιάζει με τον Τέλειο Λόγο. Και μετά φτάνει στη συμπεριφορά μας, αλλάζοντάς την έμμεσα και ανεπαίσθητα. Αλλάζουμε με όλους αυτούς τους τρόπους. Κάποια άλλη στιγμή -ίσως εβδομάδες, μήνες ή χρόνια μετά- βιώνουμε ξανά την Τέλεια Θέαση και η όλη διαδικασία επαναλαμβάνεται. Επηρεαζόμαστε ακόμα περισσότερο από την Τέλεια Θέαση. Τα συναισθήματά μας μοιάζουν περισσότερο με το Τέλειο Συναίσθημα, ο λόγος μας μοιάζει περισσότερο με τον Τέλειο Λόγο και έτσι η διαδικασία συνεχίζεται.


quote:
zip, 12/1/2010,

Η παρουσία ενός ανθρώπου στον τόπο της πηγής του, στον τόπο όπου συμβαίνουν όλα αυτά που λες - στο αγνό, στο άσπιλο στο αμόλυντο σε αυτό που είναι πέρα από το πεπερασμένο, σε αυτό που είναι άγραφο - δεν μπορεί να διαρκέσει πολύ. Χρονικά εννοώ. Θα πρέπει πάλι να επιστρέψει στην επιφάνεια. Γιατί ο άνθρωπος δεν είναι πλασμένος για τον βυθό αλλά για την επιφάνεια. Όμως, αν επισκεφτεί αυτό το μέρος, αποκτάει την γνώση αυτού του μέρους. Πήγε δηλ. στον βυθό, πήγε στην πηγή του, πήγε σ' όλα αυτά που λες, τα είδε, τα γνώριζε, τα έζησε, τα βίωσε, απέκτησε την γνώση τους, απέκτησε δηλ. την συν-είδηση τους και επιστρέφει πάλι από εκεί που ξεκίνησε, στην επιφάνεια δηλ. μετουσιωμένος, δηλ. με διαφορετική ποιότητα πια στην ουσία του.


quote:
zip, 12/1/2010,

Στην πηγή του, ο άνθρωπος μαθαίνει το Απόλυτο. Τι σημαίνει αυτό ; Εκτός των άλλων, σημαίνει πως μαθαίνει και τις έννοιες με την απόλυτη σημασία τους.


quote:
zip, 27/1/2010,

Θεωρώ πως δεν έχει να προσφέρει τίποτε στον αναγνώστη ένα προσωπικό μου βίωμα, μια εμπειρία ή γενικότερα μια οποιαδήποτε βιωματική κατάσταση που την ένιωσα και την έζησα εγώ και μόνον εγώ. Κι αυτό γιατί η κάθε εμπειρία που έχει ο καθένας μας, είναι εμπειρία δική του, για 'κείνον ξεχωριστά. Δεν έχει νόημα λοιπόν - προσωπικά για μένα - να περιγράψω την στιγμή του σαμάντι, την στιγμή που ολοκληρώνεται η εικόνα των Πάντων εμπρός μου και την στιγμή της ατόφιας αλήθειας όλων των Πραγμάτων. Δεν αποκλείω κι άλλοι συνάνθρωποί μου να το έχουν ζήσει αυτό, όμως κανενός η περιγραφή δεν μπορεί να είναι ίδια. Αυτό που είναι ίδιο είναι η κατανοήση του γεγονότος, η οποία οδηγεί σε ίδια συμπεράσματα και σε ίδια νοήματα.


quote:
zip, 30/1/2010,

Η απόκτηση εμπειριών και τα βιώματα του κάθε ανθρώπου, όλα λίγο πολύ τον βοηθούν να δει περισσότερο βαθιά τον εαυτό του. Το ταξίδι δεν τελειώνει ποτέ, η αυτογνωσία δεν είναι κάτι που το κάναμε και πάει τέλειωσε, συνεχίζεται όσο ο άνθρωπος είναι ζωντανός. Πόσες βουτιές μπορεί να κάνει ο άνθρωπος στους ωκεανούς ; Και σε πόσα σημεία των ωκεανών μπορεί να βουτήξει ; Σε πόσα βάθη ; Σε πόσες θάλασσες ; Όμως - αν υπάρξει αυτό που λες, η εμπειρία του σκοτεινότερου και του φωτεινότερου δηλ. - το ταξίδι συνεχίζεται βάσει Μηχανικής του Σύμπαντος, δηλ. συνεχίζεται αέναα, αβίαστα, ομαλά, δεν είναι κυνήγι, δεν είναι αυτοσκοπός, δεν γίνεται εμμονή. Κάθε μέρα, κάθε στιγμή, κάθε λεπτό μαθαίνει όλο και περισσότερα πράγματα για τον εαυτό του και για τους άλλους. Ναι, είναι ελεύθερος, είναι πραγματικά ελεύθερος να επιλέξει ότι επιθυμεί πραγματικά και όχι μόνο αυτό, αλλά και να πετύχει οποιοδήποτε στόχο ο ίδιος βάλει.


quote:
zip, 30/1/2010,

Μέτοχο, με την έννοια του συμμέτοχου, όχι. Μέτοχος και συμμέτοχος είναι κάποιος μόνο για εκείνη την στιγμή. Μετά χάνεται η συμμετοχή, γιατί επιστρέφεις στην επιφάνεια. Όμως η Γνώση η οποία λαμβάνεις - μόνο από εκείνη την στιγμή - φτάνει για 100 ζωές και παραπάνω.


quote:
zip, 30/1/2010,

Δεν διαχωρίζεται η ελευθερία σε μόνιμη και σε προσωρινή. Στο βυθό του εαυτού του, ο κάθε άνθρωπος είναι πραγματικά ελεύθερος, ούτε προσωρινά ελεύθερος, ούτε μόνιμα ελεύθερος. Ελεύθερος, νέτα σκέτα. Κι αυτό σημαίνει και ελεύθερος από τα εγώ του και ελεύθερος από την ταύτιση. Δεν υπάρχει "εγώ" στο βυθό. Αν υπάρξει, τότε εμφανίζεται κίνδυνος. Βρίσκεσαι σε μια περιοχή άγνωστη, σε ένα περιβάλλον εντελώς διαφορετικό από αυτό που ζεις. Ότι βλέπεις, το βλέπεις για πρώτη φορά. Ότι ακούς, το ακούς για πρώτη φορά. Ότι αγγίζεις, το αγγίζεις για πρώτη φορά. Είναι σαν να λειτουργούν όλες οι αισθήσεις σου για πρώτη φορά. Είναι σαν να γεννήθηκες ξανά και όλα λειτουργούν για πρώτη φορά. Για πρώτη φορά περπατάς, για πρώτη φορά μιλάς. Που να βρεθεί λοιπόν χώρος για να υπάρξει έστω και ένα "εγώ" ; Δεν υπάρχει.

Ξέρεις τι σημαίνει να επιστρέψει κάποιος στην ουσία του ; Σημαίνει να γίνει ακριβώς αυτή η δύναμη που ξεκίνησε την "μηχανή" που λέμε παραπάνω, αυτό σημαίνει. Δεν υπάρχει λοιπόν ούτε χώρος, ούτε χρόνος για να δημιουργηθεί ένα ή περισσότερα "εγώ". Γι' αυτό σου λέω πως εκείνη την στιγμή ο άνθρωπος είναι πραγματικά ελεύθερος. Όταν επιστρέψει χάνει αυτήν την ελευθερία του, γιατί απομακρύνθηκε από την πηγή του, έχασε αυτήν την δύναμη. Όμως τι έμεινε ; Έμεινε η βαθύτερη Γνώση της Ελευθερίας μέσα του, ένα στίγμα, ένα σημάδι, ένα χαραγμένο ανεξίτηλο ίχνος από το αίσθημα της Ελευθερίας. Αυτή η γνώση, αυτή η κατανόηση, του δείχνει τον δρόμο πως να είναι και ελεύθερος στην ζωή του στην επιφάνεια, πως να πράττει με ελευθερία βούλησης και πως να επιτυγχάνει σε ό,τι ο ίδιος πραγματικά επιθυμεί.

Προχωρώντας λοιπόν στην ζωή του και έχοντας ο ίδιος αυτήν την βαθύτερη κατανόηση της Ελευθερίας, πράττει περισσότερο ελεύθερα απ' ότι οι υπόλοιποι συνάνθρωποί του, αποταυτίζεται ακόμη περισσότερο από τα "εγώ" του απ' ότι οι υπόλοιποι συνάνθρωποί του. Γιατί ; Γιατί γνωρίζει πια τον τρόπο πως να το κάνει. Το έζησε, το ένιωσε, το γνώρισε, ξέρει πώς να το κάνει. Έστω και μια φορά. Το έκανε μια φορά, ξέρει δηλ. πια τον τρόπο. Αυτή είναι η διαφορά. Δεν έχει σημασία ο αριθμός των βουτιών, αλίμονο αν είχε, αλίμονο.

Αυτό το πράγμα, έτσι και το πάθεις μια φορά, ξέρεις πια τον τρόπο. Αυτό δηλ. το "πως" βρίσκει την απάντησή του. Ε, από 'κει κι έπειτα, όλα έρχονται με την σειρά τους.



alfa-omega, ειλικρινά σ' ευχαριστώ για αυτό το link.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 02/02/2010 15:38:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 15:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΕ ΑΛΕΞ

Αν εννοείς να «έχω» και το βάζω σε εισαγωγικά ..επειδή σε αυτή την κατάσταση που ούτε κατάσταση μπορεί να πει κανείς ότι είναι ,αλλά ούτε έχω μπορείς να πεις ..αν λοιπών εννοείς την καθαρή επίγνωση της ιδίας της επίγνωσης.. τότε θα έπρεπε να το είχες καταλάβει.

Αλλά δεν είναι αυτό το νόημα και δεν με ενδιαφέρει να σου απαντήσω με ένα ναι ή με ένα όχι. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι το τι μπορείς να κανείς εσύ για να έχεις μια κατάδυση ..αν εννοείς αυτό λέγοντας κατάδυση.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να διαβάσω από εσένα ότι βρήκες έναν «τρόπο» να καταδυθείς ότι βρήκες έναν τρόπο να αποταυτιστεις από όλες τις εντυπώσεις τις καταβολές, τις μνήμες, το πεπερασμένο, τις ιδέες τις έννοιες, και πολλά άλλα..

Αν ψάχνεις να βρεις ποιον να πιστέψεις.. θα σου έλεγα να μην πιστέψεις ποτέ κανέναν…για την συνείδηση σου αν πιστέψεις κάποιον είναι το ίδιο. Θα μείνει κοιμησμενη. Αυτό που μπορεί να κάνει την διαφορά είναι να αποκτήσεις εσύ ο ίδιος την αυτοσυνειδηση.. τότε θα δεις .Και ίσως αυτό που θα δεις μπορεί να είναι ένα θέατρο.. ένα σπάσιμο του νου..


Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, έχω βρεί τον δρόμο μου και τον ακολουθώ.Συνειδητή κατάδυση δέν είχα ποτέ (μέχρι τώρα),μόνο κάποιες φορές όταν ξυπνούσα την νύχτα και ξανακοιμόμουνα,ένιωθα και έβλεπα να μπαίνω σε βάθος και τρόμαζα, όταν ανέβαινα νόμιζα οτι δέν θα επιζήσω καθώς κινόμουν βιαστικά προς την επιφάνεια.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 16:28:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ χαίρομε που έχει βρει κάτι. Και ξέρω ποιο είναι αυτό ..αν δεν σε πειράζει μπορούμε που και που να το συζητάμε και να μου λες τα συμπεράσματα σου από αυτόν τον δρόμο. Θα ήταν χαρά μου να μοιραστώ μαζί σου κάτι από όλα αυτά που έχει πετύχει.

Τώρα σε σχέση με το θέμα μας. Το samanti και θα γράψω και αλλά για αυτό επειδή κάθε «σύστημα» το περιγράφει διαφορετικά. Ας πάρω τον osho..τον αγαπημένο φίλο του ζιπ..

Λέει στο βιβλίο «η ψυχολογία του εσωτάτου είναι» στιν σελ 139

quote:
Το satori είναι ένα ψεύτικο samanti. Είναι μια γεύση από το samanti απλά μια αναλαμπή.

Μια στιγμή μπορεί να είναι μια αναλαμπή αλλά μπορεί να είναι και μια αιωνιότητα ..καθένας όπως το ερμηνεύσει. Αλλά εδώ το λέει ξεκάθαρα ο osho

To samanti δεν είναι μια αναλαμπή. Αυτά που διαβάζω πιο πάνω έχουν να κάνουν με αναλαμπές. Το samanti είναι μια μόνιμη «κατάσταση» δεν έχει αναλαμπές.

Αναλαμπές έχει το satori που είναι μια γεύση από το samanti. Και έτσι είναι. .Κάποιος που εξασκείτε στον διαλογισμό μπορεί να φτάσει στο satori στο μη νου στην επίγνωση της ιδίας της επίγνωσης.

Αυτό μπορεί να είναι μια στιγμή δηλ μερικά δευτερόλεπτα έως και μια ώρα και ίσως και περισσότερο. Όταν όμως το άτομο δεν μπορεί να παραμείνει μέσα σε αυτή την ευδαιμονία.. τότε επιστρέφει στον κόσμο των εννοιών των εγώ και των πεποιθήσεων.

Ξέρει κάτι περισσότερο γιατί αυτό που έζησε ήταν η ιδία του η φύση ..η ουσία ..άλλαξε ποιότητα έχει κάτι που πριν δεν είχε ..αλλά αυτό δεν τον απάλλαξε από τα εγώ. Μπορεί να ξαναμπεί σε αυτή την κατάσταση στο satori ..τώρα ξέρει το πως ..αλλά τα εγώ παραμένουν ..και μόλις βγει από εκεί, αυτά πάλι λειτουργούν.

Πολλοί νομίζουν ότι κάποια στιγμή από τις πολλές φορές που θα μπουν στο μη νου ή αν θέλετε στο βυθό…κάποια από αυτές τις φορές θα είναι και η τελεσίδικη. Θα απογοητευτούν οικτρά όταν κατά το τέλος της ζωή τους δεν θα έχουν καταφέρει τίποτα περισσότερο από μερικές αναλαμπές. Αλλά αυτό είναι κάτι που ανήκει σε αυτούς.

Μετά κάτι άλλο που συμβαίνει είναι ότι κάποια από αυτά τα άτομα που έχουν μια σχολική εκπαίδευση και συγγραφική ικανότητα σε σχέση με την εμπειρία του satori δημιουργούν ένα διπλό κέντρο βαρύτητας το οποίο δεν τους αφήνει να προχωρήσουν στο δρόμο αλλά και επίσης τους δυναμώνει τα εγώ.

Τα εγώ χρησιμοποιούν όλο το νοητικό περιεχόμενο. Αν αυτό το ατομο έχει καταγράψει μια μεταφυσική εμπειρία στονου ..(όχι ότι ο νους την ζει) τότε τα εγώ θα εκμεταλλευτούν τα πάντα ως προς όφελος τους ..και τι θέλει ένα εγώ; ..δόξα. προβολή ..να είναι στην κορυφή ..να είναι κάτι φτασμένο ..υπερβατικό.

Αυτού του είδους τα άτομα είναι xansmousen δεν το καταλαβαίνουν αλλά είναι. Βουτούν στην συνειδητοτητα ..απελευθερώνονται από τα εγώ στιγμιαία αλλά μετά τα εγώ δυναμουν περισσότερο επειδή μέσα στην καθημερινότητα δεν κάνει τίποτα το άτομο για να τα εξαλείψει. Και αν κάνει δεν είναι αρκετό ώστε να αλλάξει κάτι ριζικά. Έτσι αποκτά διπλό κέντρο βαρύτητας.


Όταν το άτομο που έχει πει ότι έχει φτάσει στο samanti μιλά για αναλαμπές τότε για εμένα σίγουρα κάτι δεν πάει καλά.. Αυτοί που είναι ειλικρινείς με τον εαυτό τους και έχουν εμπειρία με τον διαλογισμό και με τον μη νου.. ξέρουν τι λέω ..αλλά δεν βλέπω κανέναν τέτοιο άνθρωπο εδώ.

Αυτά για τώρα.. θα συνεχίσω αργότερα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 02/02/2010 16:33:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2010, 16:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πρόσβαση στην ευδαιμονία έχουμε όλοι μας. Ο καθένας μας.
Ναι. Απο πάνω όμως αναφέρω ξεκάθαρα ΑΙΩΝΙΑ ευδαιμονία όχι απλά ευδαιμονία. Υποθέτω λοιπόν ότι δίνοντας αυτή την απάντηση εννοείς ότι δεν έχουμε πρόσβαση στην αιωνία αλλά ότι στη στιγμιαία έχουμε όλοι.
quote:
Την υπέρτατη Γνώση, ο άνθρωπος μπορεί να την κατακτήσει στην ζωή του. Σ' αυτήν την ύπαρξη που βρίσκεται σήμερα, τώρα, όχι στην άλλη. Ότι είναι να κάνει, θα πρέπει να το κάνει τώρα, σ' αυτήν την ζωή που βρίσκεται. Όχι στην άλλη.

Ένα λάθος που κάνουν οι άνθρωποι είναι ακριβώς αυτό που κάνεις κι εσύ. Νομίζουν πως επειδή θα πάνε σε κάποιο ανώτερο στάδιο ύπαρξης, ε, εντάξει, ότι είναι να κάνουν, θα το κάνουν τότε. Αυτό τους κάνει τεμπέληδες. Σκέφτονται, "έχω κι άλλη ζωή για να ολοκληρώσω την διαδικασία, έχω κι άλλη ζωή για να καταφέρω ότι δεν κατάφερα σ' αυτή". Αμ, δεν έχεις. Ότι είναι να κάνεις, κάνε το τώρα.



Τώρα δεν μιλάμε για τις αφορμές που μπορεί να βρει κάποιος για να είναι τεμπέλης. Ναι μπορεί να βρει οποιαδήποτε αφορμή όπως κ αυτή που αναφερεις. Αυτό δεν αλλάζει τα γεγονότα(όποια κ αν είναι αυτά).

Συνεχίζοντας.
Αν ό,τι μπορούν να κάνουν οι συνειδήσεις σε ανώτερα επίπεδα ύπαρξης

μπορούν να το κάνουν και εδώ

τότε δεν μιλάμε για ανώτερα στάδια ύπαρξης εξ αρχής.

Μιλάμε για το ίδιο στάδιο σε άλλη μορφή.

Οπότε αυτό που εσύ λες

απο ό,τι καταλαβαίνω απο τα συμφραζόμενα

είναι ότι ο άνθρωπος μπορεί να είναι θεός, δημιουργός κ ολα τα σχετικά
ζώντας μέσα στο φυσικό του σώμα.

Εγώ δεν θα διαφωνήσω με αυτό -ουτε κ θα συμφωνήσω
γιατί δεν έχω γνώση του-

αλλά Εσύ λες
ότι για να μπει κάποιος σε μόνιμη κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ
θα πρέπει να πεθάνει το φυσικό του σώμα.

Άρα αναγκαστικά κατ'εσέ
για να γίνει κάποιος ΣΑΜΑΝΤΙ
αλλάζει μορφή ύπαρξης(χάνει το υλικό του σώμα).


Και εγώ σου λέω ότι αν για να κερδίσει κάποιος τη μόνιμη ευδαιμονία της κατάστασης ΣΑΜΑΝΤΙ

πρέπει να πεθάνει, τότε θα πεθάνει.

Γιατί στόχος του ανθρώπου είναι η ευδαιμονία.

Αν την πετύχει αυτή δεν έχει κάτι άλλο να κάνει για τον εαυτό του.

Ό,τι άλλο κάνει απο κει κ πέρα θα αφορά αυτό που έχει αναφέρει πολλάκις ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ

την ΘΥΣΙΑ για την ανθρωπότητα:
Θα βοηθάει δηλαδή την ανθρωπότητα να βρεί κ αυτή την ευδαιμονία.

Και αυτό δεν είναι αναγκάζει κανείς την συνείδηση να το κάνει
μέσα στο φυσικό της σώμα. Αυτό είναι κάτι που το λες εσύ
Αν καταλαβαίνω σωστά τι λες.

quote:
Ο Osho λέει : "Και μόνο μέσα σε εκείνο το ξύπνημα, έρχεται να γνωρίσει τι είναι ευδαιμονία.". Πότε δηλ. ; Μόνο τότε. Όχι πάντα. Τι έρχεται ; Ποιος έρχεται ; Ο άνθρωπος. Έρχεται και μένει ; Όχι. Έρχεται και φεύγει. Είναι επισκέπτης, μουσαφίρης. Μέσα σε εκείνη την κατάσταση, ο Osho το λέει "μέσα σε εκείνο το ξύπνημα", μέσα από την επίγνωση δηλ. - Άλλωστε, Επίγνωση, σημαίνει ακριβώς αυτό το πράγμα, επί της Γνώσης δηλ. ένας πολλαπλασιασμός της Γνώσης (αυτό που λέω εγώ "γνώση 100 ζωών") - συμβαίνουν όλα αυτά τα υπέροχα πράγματα : ευδαιμονία, αρμονία, ενότητα, κτλ. Ο επισκέπτης λοιπόν, αυτός που έρχεται, αυτός που μπαίνει σ' αυτήν την κατάσταση, αποκτάει Γνώση αυτής της κατάστασης. "Το σώμα γνωρίζει την απόλαυση, ο νους γνωρίζει την ευτυχία, η καρδιά γνωρίζει τη χαρά και το τέταρτο γνωρίζει την ευδαιμονία." Μιλάει ξεκάθαρα για Γνώση. Και μάλιστα για Γνώση x 4 φορές, εδώ, στην πρότασή του δηλ. "Από τη στιγμή που μπορούμε να κατανοήσουμε αυτή την ποιότητα, έχουμε το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωης μας." Από την στιγμή κι έπειτα, και μετά, μετά την επιστροφή μας δηλ. μετά την επίσκεψή μας δηλ. από αυτήν την κατάσταση, έχουμε το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωης μας
Οκ. Εσύ δηλαδή το έχεις αυτό το κλειδί?
quote:
Ο Σαμαντι δεν καταβάλλει κόπο για να φτάσει στην ευδαιμονία [ Καθόλου κόπο. Μα δεν χρειάζεται κόπος ... αλλά τρόπος ] γιατί καταβάλλεις κόπο μόνο όταν στο έργο σου χρειάζεται να ασκείς κάποια δύναμη κάπου. Στα εγώ μας δηλαδή, στην αναγνώριση, εξάλειψη κ προστασία απο αυτά. Αυτός δεν έχει Εγώ [ Ναι, δεν έχει, αλλά αν δεν έχει, τότε ποιος είναι ; και γιατί τον αποκαλείς "O Σαμάντι" ; ] επομένως τίποτα δεν τον χωρίζει απ την ευδαιμονία. [ χαχαχαχα! ]
Όταν λέω "Ο" Σαμαντι εννοώ αυτόν που έχει φτάσει στη κατάσταση Σαμαντι. Δε νομίζω ότι θέλει κ μεγάλη φαντασία αυτό. Οικονομία στις λέξεις είναι.
Ο γέλωτας σημαίνει ότι διαφωνείς ότι τα εγώ εμποδίζουν κάποιον να φτάσει στην ευδαιμονία? Αφού διαφωνείς γιατί δε μου λες ΤΙ τον εμποδίζει τελικά απο το να είναι ευδαίμων.

Οσον αφορά το παράδειγμα με την εργασία κ τον κόπο ήταν μάλλον ατυχές, αλλά ήθελα να καταλήξω σε αυτό, ότι δηλαδή κάτι μπαίνει ανάμεσα σε εμάς κ την ευτυχία κ ότι όταν δεν υπάρχει αυτό η ευτυχία είναι λογικό να είναι μόνιμη.

quote:
"εὐφρανθῆναι δὲ καὶ χαρῆναι ἔδει, ὅτι ὁ ἀδελφός σου οὗτος νεκρὸς ἦν καὶ ἀνέζησε, καὶ ἀπολωλὼς ἦν καὶ εὑρέθη." κατά Λουκάν, 15:32
Εσί μίλησες για σωματικό θάνατο(κάτι που το δικαιολγείς με την έλλειψη αέρα του παραδείγματός σου) ενώ το ευαγγέλιο μιλάει για πνευματικό.
quote:
Όσοι συμμετέχουνε στο θέμα και το σέβονται, παρακαλώ να επικεντρωθούνε σε αυτή την γνώση που κατέχουνε πλήρως .
Και πώς ξέρουμε ποιός τη κατέχει πλήρως? Οι ερωτήσεις βέβαια σε αυτούς που την κατέχουνε επιτρέπονται έτσι?


quote:
Η σαμάντι είναι μια κατάσταση δίχως κανένα σύννεφο σκέψης, δίχως κανένα σύννεφο έννοιας.

Η έννοια, δημιουργείται ακριβώς από αυτήν την κατεύθυνση του νου που βλέπει το Α και το Ω ξέχωρα, χώρια. Κατευθύνεται ο νους στο Α, αποκλείει το Ω (και τούμπαλιν) και εμφανίζεται ΜΙΑ έννοια.


..Θυμάσαι τι σου λέγα Άλφα-ομέγκα για τις έννοιες?

quote:
Το Μονοπάτι έχει πλέον επιτελέσει πλήρως το σκοπό του -έχει γίνει ο Στόχος- και η όλη διαδικασία της Ανώτερης Εξέλιξης έχει τελειοποιηθεί

quote:
Η Τέλεια Σαμάντι αντιστοιχεί στο θρίαμβο της Τέλειας Θέασης, σε κάθε επίπεδο της ύπαρξής μας και της συνείδησής μας. (Χωρίς εγώ!)
quote:
Η αληθινή σαμάντι, μας λέει ο Χούι Νενγκ, παραμένει αναλλοίωτη κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες. Δεν είναι κάτι που βιώνει κανείς αποκλειστικά και μόνο όταν κάνει διαλογισμό.

quote:
«Στις Σούτρες της Μαχαγιάνας η λέξη σαμάντι εχει την έννοια, της στερέωσης ή εδραίωσης στην Απόλυτη Πραγματικότητα.»

Δεν έχει πισωγύρισμα ..πλένεις πιάτα πας τουαλέτα αλλά βουτιές πάνω κάτω δεν κάνεις.. είσαι απόλυτα! και αυτό δεν επιδέχεται καμία αλλαγή παρόλο που πάντα κινείτε.



Ακριβώς, δεν έχει πισωγυρίσματα όπως είναι γνωστό όχι απο την εμπειρία την δική μου αλλά αυτή των ΔΑΣΚΑΛΩΝ(και θα πρεπε να το ξέρουν κ άλλοι..) Για αυτό φίλε Αλφα-Ομεγκα κ συμφωνώ με αυτό που λες "Όσοι συμμετέχουνε στο θέμα και το σέβονται, παρακαλώ να επικεντρωθούνε σε αυτή την γνώση που κατέχουνε πλήρως . Γιατί κάποιοι απο μας ήταν απόλυτα κ απο κάθε άποψη σαφείς σε αυτό το θέμα εξ αρχής..

quote:
Αν όμως ο ανατολικός κόσμος προπορεύεται του δυτικού σε τρόπο σκέψης , (είναι δηλαδή περισσότερο απελευθερωμένος από έννοιες ) πως εξηγείται το γεγονός ,ότι από την δύση τους αρχαίους ημών προγόνους τους Έλληνες , προήλθε μία γλώσσα που εμπεριέχει περισσότερο από κάθε άλλη γλώσσα στον πλανήτη μας , διαυγέστερη απόδοση της μουσικής του σύμπαντος ?
Η ελληνική γλώσσα δεν θεωρείται και είναι η τελειότερη όλων στον πλανήτη μας ?
Πως γίνεται και προοδεύουνε άλλοι λαοί περισσότερο σε θέματα σκέψης και αντίληψης , σε σχέση με τον δυτικό ?

Τι μεσολάβησε και έχασε ο δυτικός κόσμος το προβάδισμα στον τρόπο σκέψης ?

Μήπως η ανατολή πήρε στοιχεία από την δύση , όπως για παράδειγμα κατά την περίοδο της εποχής του μέγα Αλεξάνδρου και τα ένωσε με τα δικά της παραδοσιακά και από αυτόν τον γάμο ,πάντρεμα πολιτισμών (δύσης & ανατολής ) προέκυψε ,αυτός ο καινούργιος τρόπος σκέψης ?


Μπορεί να ήταν πολιτισμική η διαφορά αλλά θεωρώ πιθανό να έφταιγε κ το ότι οι Ασιάτες ήταν πιο κοντά στο συναισθηματικό τους κέντρο(τουλάχιστον απο μια εποχή κ μετά) απ ό,τι εμείς τις δύσης που ήμασταν ανέκαθεν του νοητικού για αυτό κ μέχρι σήμερα στην Ασία κυρίως έχουμε φαινόμενα φανατισμού, έντονης θρησκευτικότητας κλπ. Ε και σίγουρα βέβαια είμαστε περισσότερο νοητικά όντα απο τους μοναχούς στο Θιβέτ που προφανώς δεν μαθαίνουν στο γυμνάσιο εξισώσεις 3ου βαθμού κ στο λύκειο προγραμματισμό υπολογιστών.
quote:
Φίλε Dr Jekyll Mr Hyde , εσύ γιατί αναφέρεσαι ως αυθεντία (αυτή την εντύπωση μου δίνουνε τα γραπτά σου )
Το φανταστίκα για αυτό κ είχα αναφέρει ότι μέσα απ τα γραπτά μου(και όλων) εκφράζονται πολλά εγώ (Δεν ισχυρίστικα ποτέ ότι δεν έχω εγώ) που δίνουν την εντύπωση αυθεντίας. Ό,τι ξέρω το ξέρω βάσει θεωρίας(απο κείμενα δασκάλων κλπ).
quote:
Πόσο καλά κατέχεις αυτήν την τεχνική
Δεν την κατέχω. Αυτό που κατέχω εγώ είναι ο λόγος. Για αυτό κ μπορώ εύκολα να αναγνωρίσω πότε κάποιος παραποιεί, αποπλανεί, διαστρεβλώνει απόψεις κ αλήθειες κ λέει μισές αλήθειες.. Αυτό μπορείς να το δεις σε προηγούμενα μηνύματά μου αν κοιτάξεις αντικειμενικά κ δεις μόνο τα λόγια. Όχι τα λόγα όπως στα δίνω εγώ γιατί αυτό δεν μπορείς να το εμπιστευτείς. Τα λόγια όμως όπως αυτά είναι.. Αν ΚΟΙΤΆΣ, (τότε) ΒΛΕΠΕΙΣ. Και είναι τόσο εύκολο να δεις κάποια πράγματα που δεν χρειάζεται κ καθόλου να το κατεχεις το πράγμα. Αλλά ό,τι θέλει βλέπει ο καθένας.
Διάβασε κ το υπολοιπο μήνυμα.
quote:
Αν πράγματι έφτασες στο σημείο αυτό ,η το διανύεις ακόμη, γιατί εμείς οι υπόλοιποι αδυνατούμε να σε καταλάβουμε και να σε ακολουθήσουμε ?
Ρώτα τον Ζιπ, αυτός λέει ότι έχει φτάσει ΣΑΜΑΝΤΙ.

quote:
Είσαι προχωρημένος μαθητής των εσωτερικών κόσμων, για τους οποίους συζητάμε και αδυνατούμε να κατανοήσουμε τον λόγο σου , η μήπως συμβαίνει κάτι άλλο ?
Αν αδυνατείς να καταλάβεις είναι ίσως γιατί δεν θες να καταλάβεις.

Αλλά αν θεωρείς ότι τα δικά μου γραπτά δε βγάζουν νόημα, τότε δεν έχω πρόβλημα να σου κάνω όποτε θες παραπομπή σε άλλα γραπτά που μου φάνηκαν εμένα προσωπικά παρα-λογα
για να μου αναλύσεις τον συλλογισμό του συγγραφέα
να μου πεις τι καταλαβαίνεις εσύ..

Γραπτά βέβαια που δεν θα είναι δικά μου κ που θα τα έχεις ήδη διαβάσει στο φόρουμ αυτό και άρα θα τα καταλαβαίνεις..

Έχω ήδη βέβαια δώσει τέτοια σε παλιά μου μηνύματα και δεν σχολιάστηκαν(παραδόξως) ούτε καν απ τους συγγραφείς τους.. αλλα δεν έχω πρόβλημα να τα ξαναπαραθέσω. Ό,τι θες εσύ

Βλέπε κ παρακάτω στο μήνυμα πάντως.

quote:
Δηλαδή ότι ακόμη και αν βίωσες το Σαμάντι , δεν είναι δυνατόν ,δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος το υποκειμενικό βίωμα αυτό , να το μεταφέρεις σε αυτόν τον δημόσιο χώρο ?
Σε αυτό που άπαντες συμφωνούμε(βάσει λογικής) είναι ότι οι λέξεις δεν περιλαμβάνουν συναίσθημα μυρωδιά κλπ ώστε να περιγράψουν κάτι επαρκώς. Ποιητικά εγώ δεν έχω α περιγράψω κάτι γιατί δεν έχω ζήσει κάτι(ούτε ξέρω αν θα το προσέγγιζε η ποίηση), ό,τι ξέρω είναι βάσει θεωρίας όπως προανέφερα στο παρόν μήνυμα.

quote:

quote:
από http://www.translatum.gr/afaton/orama/8.htm

Ως αποτέλεσμα αυτής της στιγμής Τέλειας Θέασης, ολόκληρος ο εαυτός μας μετουσιώνεται σε κάποιο βαθμό.


Στιγμής ; Μόνο στιγμή είναι ; Μια στιγμή είναι η όλη υπόθεση ; Δεν είναι μονιμότητα ; Δεν έχουμε παντοτινή θέαση ; Είναι στιγμίαια ; ... ωωω, απορώ ... Dr Jekyll Mr Hyde, Θέαση λέγεται ... θέαση, θέα δηλ. Μπορεί μια θέα - οποιαδήποτε θέα - να παραμένει θεατή στα μάτια ενός ανθρώπου επί μονίμου βάσεως ; Μπορεί. Μπορεί όμως ο θεατής να παραμένει σταθερός και μόνιμος στη θέα του ; Όχι φίλε, δεν μπορεί. Και σου εξήγησα γιατί δεν μπορεί. Γι' αυτό λέει "στιγμή της Τέλειας Θέασης".


Διαστρεβλώνεις την έννοια του κειμένου. Δεν αλλάζει η θέα όπως λες εσύ Ζιπ, αλλά ο ΘΕΑΤΗΣ. Η θέα αλλάζει ΕΠΕΙΔΗ ο θεατής αλλάζει. Ο λόγος που η θέα αλλάζει είναι γιατί ο παρατηρητής μέχρι τότε ζούσε στην υποκειμενική του πραγματικότητα, επομένως όταν τα ανοίγει τα μάτια του μοιάζει σαν να αλλάζει το παρατηρούμενο ενώ στην πραγματικότητα έχει αλλάξει απλά η αντίληψη της πραγματικότητας του παρατηρητή. Ενα λοιπόν είδος αντίληψης φυσικά κ μπορεί να γίνει μόνιμο. Άλλωστε αυτός είναι κ ο σκοπός, να μονιμοποιηθεί δηλαδή η Αντικειμενική αντίληψη. Όποιος δεν προσπαθεί να διαστρεβλώσει το κείμενο Ζιπ καταλαβαίνει αμέσως τι σημαίνει. Το κείμενο άλλωστε καθ αυτό δεν αφήνει κ πολλά περιθώρια παρανόησης.

Όσον αφορά την μετουσιωση μέσα απο αυτη την κατάσταση, το κείμενο μιλάει για έναν βαθμό μετουσίωσης, δεν μιλάει για πλήρη ελευθερία όπως λες εσύ:

quote:
Ναι, είναι ελεύθερος, είναι πραγματικά ελεύθερος να επιλέξει ότι επιθυμεί

και αργότερα λες

quote:
Έμεινε η βαθύτερη Γνώση της Ελευθερίας μέσα του, ένα στίγμα, ένα σημάδι, ένα χαραγμένο ανεξίτηλο ίχνος από το αίσθημα της Ελευθερίας.

Πρόσεξε τη σύγκριση:
"Ναι, είναι ελεύθερος, είναι πραγματικά ελεύθερος να επιλέξει ότι επιθυμεί" ---> " ένα χαραγμένο ανεξίτηλο ίχνος από το αίσθημα της Ελευθερίας."
ΤΟΤΕ που δεν ήταν τόσο επίμαχα τα πράγματα είχες το περιθώριο να κάνεις του άλλους να πιστέψουν ότι με μια βουτιά("Όμως - αν υπάρξει αυτό που λες, η εμπειρία του σκοτεινότερου και του φωτεινότερου δηλ") κερδίζεις την απόλυτη ελευθερία.

Μετά λοιπόν προσπαθείς να το διορθώσεις κάπως:

quote:
Αυτή η γνώση, αυτή η κατανόηση, του δείχνει τον δρόμο πως να είναι και ελεύθερος στην ζωή του στην επιφάνεια, πως να πράττει με ελευθερία βούλησης και πως να επιτυγχάνει σε ό,τι ο ίδιος πραγματικά επιθυμεί.

Και απο το "Είναι πραγματικά ελευθερος" πάμε στο "Του δείχνει τον δρόμο για την ελευθερία".

Συνεχίζουμε.

quote:
Όταν κάποιος Εισέρχεται στο Αιτιατό βιώνει την εμπειρία αυτού.

Αλλά όταν εξέρχεται από αυτό [ Η φράση σου αυτή, υποδηλώνει επιστροφή από το Αιτιατό, προεξοφλεί έναν γυρισμό, μια επιστροφή δηλ. φαίνεται πως κι εσύ κατανοείς αυτήν την επιστροφή που λέω στην επιφάνεια και μάλιστα το δικαιολογείς παρακάτω* ][->Ποτέ δεν διαφώνησε ότι κάποιος που δεν βρίσκεται στην κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ θα γυρίσει πίσω. Επομένως τι λες εδώ?] , τα εγώ παραμένουν!! Και αυτό σημαίνει ότι η συνείδηση ή ένα κάποιο ποσοστό αυτής, είναι εγκλωβισμένο από τα εγώ. Aν δεν ήταν ,τότε θα ήμασταν μόνιμα στην χωρίς εγώ κατάσταση.

*Για αυτό χρειάζεται η αφύπνιση της συνείδηση και η εξάλειψη των εγώ μέσα στην καθημερινότητα, μέσα στους χώρους και τους ανθρώπους που ερχόμαστε σε επαφή. Πρέπει να πάρουμε πίσω την «κλεμμένη» συνείδηση.

Αν λοιπόν η είσοδος στο Αιτιατό ήταν άπαξ και μόνιμη[-> Δεν είπε κανείς ότι είναι άπαξ κ μόνιμη πώς σου ήρθε αυτό? Λέμε ότι είναι μόνιμη μόνο όταν κάποιος έχει φτάσει στη κατασταση ΣΑΜΑΝΤΙ κάτι το οποίο ΕΣΥ ΔΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙΣ ΕΔΩ], τότε ποιος ο λόγος να δικαιολογείς την χρησιμότητα της αφύπνισης της συνείδησης και της εξάλειψης των "εγώ", μέσα στην καθημερινότητα και μέσα στους χώρους και τους ανθρώπους που ερχόμαστε σε επαφή ; [->Αυτός που δεν έχει φτάσει στην κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ συνεχώς πρέπει να προσπαθεί να εξαλείψει τα εγώ του. Αυτά εμφανίζονται κ όταν πλένει πιάτα κ γενικά όταν κάνει οτιδήποτε(βλ. βουλιμία, λαγνεία κλπ). Αλλά όλα αυτά είναι ευνόητα, ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΧΑΜΟ ΣΤΟ ΙΣΙΩΜΑ? Εξηγείστε μου δηλαδή όσοι το διαβάζετε αυτό ποια έιναι η λογική στους συλλογισμούς αυτούς να τη βρω κ γω??]

Φυσικά, δεν περιμένω απάντηση[Γιατί να περιμένεις άλλωστε? Ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει.. Εσύ ο ίδιο το χεις πει άλλωστε.. Βέβαια θα μου πεις με αυτό τον τρόπο ο καθένας θα αποφεύγει να απαντήσει στον άλλο ανάλογα με το τι τον συμφέρει.. και τότε θα σου πω ότι έχεις απόλυτο δίκαιο!]... Πιθανότατα, η ερώτησή μου είναι εξαιρετικά δύσκολη για να μπορέσει να απαντηθεί από σένα.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2010 17:20:19

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 02/02/2010 17:38:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 07:30:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:

Ναι. Απο πάνω όμως αναφέρω ξεκάθαρα ΑΙΩΝΙΑ ευδαιμονία όχι απλά ευδαιμονία. Υποθέτω λοιπόν ότι δίνοντας αυτή την απάντηση εννοείς ότι δεν έχουμε πρόσβαση στην αιωνία αλλά ότι στη στιγμιαία έχουμε όλοι.

Δεν υπάρχει τίποτε αιώνιο. Αιώνια είναι μόνο η αλλαγή.

Αν ό,τι μπορούν να κάνουν οι συνειδήσεις σε ανώτερα επίπεδα ύπαρξης
μπορούν να το κάνουν και εδώ τότε δεν μιλάμε για ανώτερα στάδια ύπαρξης εξ αρχής. Μιλάμε για το ίδιο στάδιο σε άλλη μορφή. Οπότε αυτό που εσύ λες απο ό,τι καταλαβαίνω απο τα συμφραζόμενα είναι ότι ο άνθρωπος μπορεί να είναι θεός, δημιουργός κ ολα τα σχετικά ζώντας μέσα στο φυσικό του σώμα. Εγώ δεν θα διαφωνήσω με αυτό -ουτε κ θα συμφωνήσω
γιατί δεν έχω γνώση του- αλλά Εσύ λες ότι για να μπει κάποιος σε μόνιμη κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ [ Δεν λέω "μόνιμη", δεν είπα "μόνιμη" ] θα πρέπει να πεθάνει το φυσικό του σώμα. [ Μίλησα για φυσιολογία του θανάτου. ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΑ! Φυσιολογικός Θάνατος ] Άρα αναγκαστικά κατ'εσέ για να γίνει [ Όχι ΓΙΑ ΝΑ γίνει, ΑΦΟΥ γίνει ] κάποιος ΣΑΜΑΝΤΙ αλλάζει μορφή ύπαρξης[ Ναι, αλλάζει, όχι όμως μορφή, αλλάζει ΟΥΣΙΑ ύπαρξης ](χάνει το υλικό του σώμα) [ Όχι, δεν χάνει το υλικό του σώμα ].

ΜΕΤΟΥΣΙΩΝΕΤΑΙ, αυτό που λέει και το κείμενο λέω, ΜΕΤΟΥΣΙΩΝΕΤΑΙ, δεν μίλησα για χάσιμο του υλικού σώματος.

Οκ. Εσύ δηλαδή το έχεις αυτό το κλειδί?

Ποιο κλειδί ; Το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωης μου ; Ναι, το έχω.

Αφού διαφωνείς γιατί δε μου λες ΤΙ τον εμποδίζει τελικά απο το να είναι ευδαίμων.

Δεν τον εμποδίζει τίποτε

Εσί μίλησες για σωματικό θάνατο [ Δεν μίλησα για σωματικό θάνατο ](κάτι που το δικαιολγείς με την έλλειψη αέρα του παραδείγματός σου) [ Η έλλειψη αέρα στο παράδειγμά μου είναι συσχετισμός, όχι δικαιολογία ] ενώ το ευαγγέλιο μιλάει για πνευματικό.

Η σάρκα πεθαίνει από σάρκα και το πνεύμα πεθαίνει από πνεύμα


Διαστρεβλώνεις την έννοια του κειμένου. [ Δεν διαστρεβλώνω τίποτε. ] Δεν αλλάζει η θέα όπως λες εσύ Ζιπ, - Μπορεί μια θέα - οποιαδήποτε θέα - να παραμένει θεατή στα μάτια ενός ανθρώπου επί μονίμου βάσεως ; Μπορεί. ( Μπορεί δηλ. να παραμένει εκεί η θέα, θεατή, να την βλέπει ο θεατής, να κάθεται εκεί και να την βλέπει. Μάλλον εσύ διαστρεβλώνεις αυτά που λέω )

Μπορεί όμως ο θεατής να παραμένει σταθερός και μόνιμος στη θέα του ; Όχι φίλε, δεν μπορεί. -

αλλά ο ΘΕΑΤΗΣ. Η θέα αλλάζει ΕΠΕΙΔΗ ο θεατής αλλάζει. Δηλ. αν εσύ πάψεις να βλέπεις την Ακρόπολη, πάψεις να είσαι θεατής της Ακρόπολης, θα αλλάξει και η θέα της Ακρόπολης. Excellent!

Ο λόγος που η θέα αλλάζει είναι γιατί ο παρατηρητής μέχρι τότε ζούσε στην υποκειμενική του πραγματικότητα, επομένως όταν τα ανοίγει τα μάτια του μοιάζει σαν να αλλάζει το παρατηρούμενο ενώ στην πραγματικότητα έχει αλλάξει απλά η αντίληψη της πραγματικότητας του παρατηρητή. Ενα λοιπόν είδος αντίληψης φυσικά κ μπορεί να γίνει μόνιμο. Άλλωστε αυτός είναι κ ο σκοπός, να μονιμοποιηθεί δηλαδή η Αντικειμενική αντίληψη. Όποιος δεν προσπαθεί να διαστρεβλώσει το κείμενο Ζιπ καταλαβαίνει αμέσως τι σημαίνει. [ Ναι, το βλέπω ]

Το κείμενο άλλωστε καθ αυτό δεν αφήνει κ πολλά περιθώρια παρανόησης. [ Αυτό είναι σίγουρο ]

Όσον αφορά την μετουσιωση μέσα απο αυτη την κατάσταση, το κείμενο μιλάει για έναν βαθμό μετουσίωσης, δεν μιλάει για πλήρη ελευθερία όπως λες εσύ:

Η μετουσίωση αφορά όλες τις έννοιες. Η διαδικασία της Ανώτερης Εξέλιξης έχει τελειοποιηθεί σε όλα τα επίπεδα. Τέλειο σημαίνει πλήρης, ολοκληρωμένο. Πλήρη ελευθερία δηλ.

->Αυτός που δεν έχει φτάσει στην κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ συνεχώς πρέπει να προσπαθεί να εξαλείψει τα εγώ του. Αυτά εμφανίζονται κ όταν πλένει πιάτα κ γενικά όταν κάνει οτιδήποτε(βλ. βουλιμία, λαγνεία κλπ). Αλλά όλα αυτά είναι ευνόητα, ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΧΑΜΟ ΣΤΟ ΙΣΙΩΜΑ? Εξηγείστε μου δηλαδή όσοι το διαβάζετε αυτό ποια έιναι η λογική στους συλλογισμούς αυτούς να τη βρω κ γω??]

Αυτή είναι η απάντηση σ' αυτό που ρωτάω εγώ τον ΥΠΗΡΕΤΗ ;


ΥΠΗΡΕΤΗ,

Ξεκόλλα! Δεν μιλάω για σατόρι. Μιλάω για σαμάντι.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 03/02/2010 10:00:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 07:50:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr Jekyll Mr Hyde,

quote:
zip

Το samanti είναι θάνατος. Πεθαίνεις. Και μέσα από τον θάνατο, ξαναγιεννιέσαι. Είναι αναγέννηση, ολοκληρωτική. Είναι αυτό που συμβαίνει όταν έρχεται ο Θεός (κατά Παϊσιο). Είναι αυτό που περιγράφει ο Καζαντζάκης. Είναι η στιγμή που γεννιέται ένα παιδί και ακούς το κλάμα του. Είναι αυτό που είπα κι εγώ με δικά μου λόγια στον Dr Jekyll Mr Hyde :

Ότι βλέπεις, το βλέπεις για πρώτη φορά. Ότι ακούς, το ακούς για πρώτη φορά. Ότι αγγίζεις, το αγγίζεις για πρώτη φορά. Είναι σαν να λειτουργούν όλες οι αισθήσεις σου για πρώτη φορά. Είναι σαν να γεννήθηκες ξανά και όλα λειτουργούν για πρώτη φορά. Για πρώτη φορά περπατάς, για πρώτη φορά μιλάς.

To σαμάντι είναι θάνατος [...] Το σαμάντι είναι αναγέννηση. Είναι δηλ. ΚΑΙ θάνατος ΚΑΙ αναγέννηση (ζωή). ΚΑΙ το ένα, ΚΑΙ το άλλο, ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.

Την 1/2/2010, γράφω :

Στις απαντήσεις μου, χρησιμοποιώ την λέξη "είναι". Αυτό το κάνω για καθαρά πρακτικούς λόγους, γιατί η γλώσσα μας το απαιτεί και γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να πω αυτό που θέλω να πω. Στην πραγματικότητα, στην βαθύτερη ουσία της Ύπαρξης, δεν υπάρχει "είναι". Υπάρχει "γίνεται".

Το σαμάντι γίνεται Θάνατος. Το σαμάντι γίνεται Αναγγένηση. Αυτή είναι οι πραγματικές προτάσεις. Όμως αν στο γράψω έτσι, θα το καταλάβεις ; Πως γίνεται να γίνεται και το ένα και το άλλο ; Ή θα γίνει το ένα, ή θα γίνει το άλλο. Γίνεται όμως, γιατί η Τέλεια Θέαση ακριβώς αυτό σημαίνει, μια θέαση της πλήρης ολοκληρώσης αυτών των δυο (ΚΑΙ του ενός ΚΑΙ του άλλου) φαινομενικά αντιθέτων γεγονότων.


quote:
zip

Στο samanti πεθαίνεις. Πεθαίνεις και ξαναγεννιέσαι. Πρόσεξε ! Ο θάνατος εδώ δεν έχει μεταφορική σημασία. Είναι κυριολεκτικός. Θάνατος. Τέρμα, fin, the end. Δηλ. είναι το βαθύτερο σημείο του βαθύτερου ωκεανού. Πιάνεις πάτο, αμμούδα, τέλος, δεν έχει μετά τίποτε. Κυριολεκτικά πεθαίνεις. Φυσιολογικά πεθαίνεις. Όχι μεταφορικά. Όχι "σαν να πεθαίνεις". Πεθαίνεις.

Ποια είναι η κυριολεξία του Θανάτου ; Ξέρεις ;

Ποια είναι η φυσιολογία του Θανάτου ; Ξέρεις ;


quote:
zip

Στην κατάσταση του σαμάντι, αλλάζει η φυσιολογία της σκέψης, του δυτικού τρόπου σκέψης.


Που βλέπεις να μιλάω εγώ για χάσιμο του υλικού σώματος ;

quote:
Μπλαβάτσκυ,

«Μετά την διάχυση του αγνού πυρός άρχιζε μια νέα ζωή. Αυτή ήταν η καινούρια γέννηση του Μυημένου, μετά από την οποία γινόταν ντβιτζα, «διπλογεννημένος».

Αυτή η δήλωση μου θυμίζει πολύ την ιστορία του Νικόδημου με τον Χριστό, που του είπε ότι πρέπει να γεννηθεί δεύτερη φορά ««Αλήθεια, αλήθεια σου λέω, αν κάποιος δε γεννηθεί από νερό και Πνεύμα, δε δύναται να εισέλθει στη βασιλεία του Θεού. 6 Το γεννημένο από τη σάρκα είναι σάρκα, και το γεννημένο από το Πνεύμα είναι πνεύμα.» - Η σάρκα πεθαίνει από σάρκα και το πνεύμα πεθαίνει από πνεύμα. Νομίζεις ότι αυτές οι δύο προτάσεις είναι διαφορετικές στην ουσία τους ;

Αυτή η δεύτερη γέννηση είναι που μπορεί να μας οδηγήσει στην είσοδο των μεγάλων μυστηρίων! Και εδώ ακριβώς μπαίνει η εργασία του «από λεπτό σε λεπτό και από στιγμή σε στιγμή.»


Που βλέπεις να μιλάει για χάσιμο του υλικού σώματος ;

Μιλάω για φυσιολογία. Ξέρεις τι είναι η φυσιολογία ; Η έννοια είναι σύνθετη. Φύση-λόγος, φυσιο-λογία, το λογικό της φύσης δηλ. Ποιας φύσης ; Της φύσης του Σύμπαντος ; Όχι. Της φύσης του ανθρώπου. Ποια είναι η φύση του ανθρώπου ; Ξέρεις ; Ποια είναι η φυσιoλογία της ζωής ; Η φυσιoλογία του θανάτου ;

Αν δεν ξέρεις, τότε καλύτερα είναι να μην λες ότι να 'ναι και να πάψεις επιτέλους να δημιουργείς ψευδείς εντυπώσεις. Ο αναγνώστης δεν είναι ηλίθιος.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 03/02/2010 09:05:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 08:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάμε να δούμε τώρα και την "απάντηση" που δίνεις για τον ΥΠΗΡΕΤΗ, ερήμην του ΥΠΗΡΕΤΗ:

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Όταν κάποιος Εισέρχεται στο Αιτιατό βιώνει την εμπειρία αυτού.
Αλλά όταν εξέρχεται από αυτό [ Η φράση σου αυτή, υποδηλώνει επιστροφή από το Αιτιατό, προεξοφλεί έναν γυρισμό, μια επιστροφή δηλ. φαίνεται πως κι εσύ κατανοείς αυτήν την επιστροφή που λέω στην επιφάνεια και μάλιστα το δικαιολογείς παρακάτω* ]


[->Ποτέ δεν διαφώνησε ότι κάποιος που δεν βρίσκεται στην κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ θα γυρίσει πίσω. Επομένως τι λες εδώ?]

[ Ποτέ δεν διαφώνησε, εννοείς ποτέ δεν διαφώνησε ο φίλος σου, ναι, ότι κάποιος που δεν βρίσκεται στην κατάσταση σαμάντι, ναι, θα γυρίσει πίσω. Ε, και ; Εγώ αυτό λέω ; Ότι διαφώνησε ; Εγώ λέω ότι με αυτήν την φράση του :" Αλλά όταν εξέρχεται από αυτό", προεξοφλεί μια επιστροφή, έναν γυρισμό. ΚΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ! Είτε αυτό αφορά μια είσοδο στη σαμάντι, είτε μια είσοδο στο Αιτιατό.

Αλλά για θυμήσου λίγο, τι ακριβώς είναι το Αιτιατό ; τι ονομάζουμε Αιτιατό ; Το σώμα αυτό ξεπερνά τα όρια της προσωπικότητας, η οποία χρησιμοποιεί σαν εργαλεία τα κατώτερα σώματα (Νοητικό, Αστρικό, Αιθερικό, Φυσικό) και αποτελεί μέρος του αληθινού ανθρώπου. Όταν λοιπόν κάποιος εισέλθει στο Αιτιατό, δηλ. σ' αυτό το μέρος του αληθινού ανθρώπου, τότε σύμφωνα με τον φίλο σου, όταν θα εξέλθει απ' αυτό ... κτλ, κτλ, κτλ. Εδώ δηλ. υπάρχει γυρισμός, υπάρχει επιστροφή, είναι μπες - βγες όμως είπε ο φίλος σου, προεξοφλείται η επιστροφή. Ο φιλαράκος σου δηλ. κατανοεί αυτό το ζεύγος είσοδο - έξοδο. Παραδόξως, όμως, στην περίπτωση της σαμάντι, δεν θέλει να το κατανοήσει. ]

, τα εγώ παραμένουν!! Και αυτό σημαίνει ότι η συνείδηση ή ένα κάποιο ποσοστό αυτής, είναι εγκλωβισμένο από τα εγώ. Aν δεν ήταν ,τότε θα ήμασταν μόνιμα στην χωρίς εγώ κατάσταση.

*Για αυτό χρειάζεται η αφύπνιση της συνείδηση και η εξάλειψη των εγώ μέσα στην καθημερινότητα, μέσα στους χώρους και τους ανθρώπους που ερχόμαστε σε επαφή. Πρέπει να πάρουμε πίσω την «κλεμμένη» συνείδηση.

Αν λοιπόν η είσοδος στο Αιτιατό ήταν άπαξ και μόνιμη

[-> Δεν είπε κανείς ότι είναι άπαξ κ μόνιμη πώς σου ήρθε αυτό? Λέμε ότι είναι μόνιμη μόνο όταν κάποιος έχει φτάσει στη κατασταση ΣΑΜΑΝΤΙ κάτι το οποίο ΕΣΥ ΔΕ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΙΣ ΕΔΩ]

[ Δεν χρειάζεται να το διευκρινίσω. Στην συγκεκριμένη περίπτωση αποδυκνύω το άτοπο του ισχυρισμού σας πως η κατάσταση μπορεί να είναι μόνιμη. Δεν με απασχολεί - στο συγκεκριμένο σημείο - να διευκρινίσω αν αυτή η κατάσταση ονομάζεται σαμάντι ή ονομάζεται Αιτιατό. ]

, τότε ποιος ο λόγος να δικαιολογείς την χρησιμότητα της αφύπνισης της συνείδησης και της εξάλειψης των "εγώ", μέσα στην καθημερινότητα και μέσα στους χώρους και τους ανθρώπους που ερχόμαστε σε επαφή ;

[->Αυτός που δεν έχει φτάσει στην κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ συνεχώς πρέπει να προσπαθεί να εξαλείψει τα εγώ του. Αυτά εμφανίζονται κ όταν πλένει πιάτα κ γενικά όταν κάνει οτιδήποτε(βλ. βουλιμία, λαγνεία κλπ).

[ Εγώ όμως μιλάω σε όλες μου τις δημοσιεύσεις, όχι για κάποιον που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ, αλλά για κάποιον που ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ. Και στις δύο περιπτώσεις, είτε έχει φτάσει, είτε όχι, το γεγονός της προεξόφλησης μιας επιστροφής υπάρχει και δεν αλλάζει. Αυτό δείχνω εγώ. Αυτή η προεξόφληση γίνεται ακριβώς σ' αυτό το σημείο ΚΑΙ από τον ίδιο τον φίλο μας εδώ που γράφει.

Και αυτό που τον ρωτάω είναι ακριβώς αυτό : Πως γίνεται στην μία περίπτωση να κατανοεί ότι υπάρχει μια έξοδος, μία επιστροφή, ένας γυρισμός από μία κατάσταση (Αιτιατό) - δικαιολογώντας δηλ. και αυτήν την επιστροφή - , ενώ στην άλλη (Σαμάντι) να μην θέλει να το βλέπει ; ]

Αλλά όλα αυτά είναι ευνόητα, ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΧΑΜΟ ΣΤΟ ΙΣΙΩΜΑ? Εξηγείστε μου δηλαδή όσοι το διαβάζετε αυτό ποια έιναι η λογική στους συλλογισμούς αυτούς να τη βρω κ γω??]

Φυσικά, δεν περιμένω απάντηση[Γιατί να περιμένεις άλλωστε? Ο καθένας έχει δικαίωμα να έχει όποια άποψη θέλει.. Εσύ ο ίδιο το χεις πει άλλωστε.. Βέβαια θα μου πεις με αυτό τον τρόπο ο καθένας θα αποφεύγει να απαντήσει στον άλλο ανάλογα με το τι τον συμφέρει.. και τότε θα σου πω ότι έχεις απόλυτο δίκαιο!] [ Ε, άφησέ τον τότε να απαντήσει ο ίδιος ... ]

... Πιθανότατα, η ερώτησή μου είναι εξαιρετικά δύσκολη για να μπορέσει να απαντηθεί από σένα.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 03/02/2010 09:16:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 08:54:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.translatum.gr/afaton/orama/8.htm

quote:
Σκοπός μας είναι μια ολοκληρωτική μετουσίωση του εαυτού μας, σε κάθε πτυχή και έκφρασή του, υπό το φως του αρχικού σταδίου της Τέλειας Θέασης.

quote:
Η συγκεκριμένη ορολογία είναι ιδιαίτερα συνηθισμένη στο βουδδισμό, αλλά πρέπει να προσέξουμε μήπως πάρουμε στην κυριολεξία κάτι που είναι απλά ένα σχήμα λόγου. Μπορούμε να παρασυρθούμε τόσο εύκολα από τις λέξεις και να τις πάρουμε στην κυριολεξία. Όντως, η πνευματική ζωή έχει να κάνει με την πορεία μας πάνω σ' ένα συγκεκριμένο μονοπάτι, πηγαίνοντας από το ένα στάδιο στο άλλο. Αλλά από την άλλη η πνευματική ζωή δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν ακολουθούμε ένα μονοπάτι, αφήνουμε πίσω μας τα προηγούμενα στάδια,[ΤΑ ΕΓΩΙΚΑ] καθώς νομίζουμε ότι τα εξαντλήσαμε.Δηλαδή μπορεί κ να μη τα εξαντλήσαμε αλλά έτσι ν νομλιζουμε] Αλλά τα πράγματα είναι διαφορετικά με το πνευματικό μονοπάτι γιατί λειτουργεί αθροιστικά, σαν μία μπάλα χιονιού που όσο την κυλάς τόσο μεγαλύτερη γίνεται. Δεν ξεκινάμε απλά με την Τέλεια Θέαση, για να την αφήσουμε και να προχωρήσουμε στο Τέλειο Συναίσθημα όταν νομίζουμε ότι τελειώσαμε με αυτήν, κ.τ.λ. Τα πράγματα δεν είναι ούτε κατά διάνοια έτσι, αν και αναπόφευκτα, πολλές φορές, τα βλέπουμε μ' αυτόν τον τρόπο.[αλλά δεν είναι έτσι Η πνευματική ατραπός είναι στην πραγματικότητα μια αθροιστική διαδικασία,

quote:
έχουμε την εμπειρία της Τέλειας Θέασης. Μπορεί να συμβεί όταν κάνουμε διαλογισμό ή όταν περπατάμε στην εξοχή ή όταν ακούμε μουσική ή ακόμα καθώς σταματάμε στη μέση του κυκλοφοριακού. Άσχετα από τις συνθήκες, επιτυγχάνουμε αυτή την εμπειρία της Τέλειας Θέασης. Κάτι ανοίγει μέσα μας[ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΠΑΡΑΗΤΡΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ] και για ένα κλάσμα δευτερολέπτου βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι.[ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ]

Αν και με κάλυψες :

quote:
Ποιο κλειδί ; Το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωης μου ; Ναι, το έχω.

Θα συνεχίσουμε αργότερα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 08:55:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.translatum.gr/afaton/orama/8.htm

quote:
Σκοπός μας είναι μια ολοκληρωτική μετουσίωση του εαυτού μας, σε κάθε πτυχή και έκφρασή του, υπό το φως του αρχικού σταδίου της Τέλειας Θέασης.

quote:
Η συγκεκριμένη ορολογία είναι ιδιαίτερα συνηθισμένη στο βουδδισμό, αλλά πρέπει να προσέξουμε μήπως πάρουμε στην κυριολεξία κάτι που είναι απλά ένα σχήμα λόγου. Μπορούμε να παρασυρθούμε τόσο εύκολα από τις λέξεις και να τις πάρουμε στην κυριολεξία. Όντως, η πνευματική ζωή έχει να κάνει με την πορεία μας πάνω σ' ένα συγκεκριμένο μονοπάτι, πηγαίνοντας από το ένα στάδιο στο άλλο. Αλλά από την άλλη η πνευματική ζωή δεν είναι ακριβώς έτσι. Όταν ακολουθούμε ένα μονοπάτι, αφήνουμε πίσω μας τα προηγούμενα στάδια,[ΤΑ ΕΓΩΙΚΑ] καθώς νομίζουμε ότι τα εξαντλήσαμε.Δηλαδή μπορεί κ να μη τα εξαντλήσαμε αλλά έτσι ν νομλιζουμε] Αλλά τα πράγματα είναι διαφορετικά με το πνευματικό μονοπάτι γιατί λειτουργεί αθροιστικά, σαν μία μπάλα χιονιού που όσο την κυλάς τόσο μεγαλύτερη γίνεται. Δεν ξεκινάμε απλά με την Τέλεια Θέαση, για να την αφήσουμε και να προχωρήσουμε στο Τέλειο Συναίσθημα όταν νομίζουμε ότι τελειώσαμε με αυτήν, κ.τ.λ. Τα πράγματα δεν είναι ούτε κατά διάνοια έτσι, αν και αναπόφευκτα, πολλές φορές, τα βλέπουμε μ' αυτόν τον τρόπο.[ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ] Η πνευματική ατραπός είναι στην πραγματικότητα μια αθροιστική διαδικασία,

quote:
έχουμε την εμπειρία της Τέλειας Θέασης. Μπορεί να συμβεί όταν κάνουμε διαλογισμό ή όταν περπατάμε στην εξοχή ή όταν ακούμε μουσική ή ακόμα καθώς σταματάμε στη μέση του κυκλοφοριακού. Άσχετα από τις συνθήκες, επιτυγχάνουμε αυτή την εμπειρία της Τέλειας Θέασης. Κάτι ανοίγει μέσα μας[ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΠΑΡΑΗΤΡΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ] και για ένα κλάσμα δευτερολέπτου βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι.[ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ]

Αν και με κάλυψες :

quote:
Ποιο κλειδί ; Το κλειδί της αυτοκυριαρχίας σε κάθε επίπεδο της ζωης μου ; Ναι, το έχω.

Θα συνεχίσουμε αργότερα.

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 09:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
από http://www.translatum.gr/afaton/orama/8.htm

Η πνευματική ατραπός είναι στην πραγματικότητα μια αθροιστική διαδικασία, [...]


Ωραία. Γιατί λέει "αθροιστική" διαδικασία ; Που είναι το άθροισμα ;

quote:
zip

Είναι δηλ. ΚΑΙ θάνατος ΚΑΙ αναγέννηση (ζωή). ΚΑΙ το ένα, ΚΑΙ το άλλο, ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ.


Να! το άθροισμα. Αυτό το "και", αυτό το "+", είναι το άθροισμα.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 03/02/2010 09:30:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 10:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την θέα και τον θεατή

- Α! Ακρόπολη ... τι ωραία θέα!

Ποιος είναι αυτός που το λέει αυτό ; Ο θεατής. Αν ο θεατής στρέψει το βλέμμα του στο Ωδείο Ηρώδου του Αττικού, η θέα της Ακρόπολης θα χαθεί ; Θα αλλάξει ; Όχι. Θα χαθεί όμως από αυτόν, θα χαθεί από τα δικά του τα μάτια. Η θέα, σαν θέα της Ακρόπολης, θα παραμείνει εκεί, συνέχεια. Όχι όμως γι' αυτόν. Μπορεί για κάποιον άλλον, όχι γι' αυτόν.

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Η θέα αλλάζει ΕΠΕΙΔΗ ο θεατής αλλάζει

- Ο Θεατής αλλάζει τι ; Ότι κι αν αλλάξει, είτε αλλάξει την θέα του, αυτό δηλ. που βλέπουν τα μάτια του, είτε την ουσία του, η θέα, η αρχική θέα , αυτό που έβλεπε δηλ. ΠΡΙΝ ΑΛΛΑΞΕΙ, δεν αλλάζει. -

zip

- Μπορεί μια θέα - οποιαδήποτε θέα - να παραμένει θεατή στα μάτια ενός ανθρώπου επί μονίμου βάσεως ; Μπορεί.

Μπορεί δηλ. ο θεατής, να συνεχίσει να κοιτάει την Ακρόπολη. Αν το κάνει αυτό, η Ακρόπολη παραμένει θεατή, ορατή, στα μάτια του θεατή.

- Μπορεί όμως ο θεατής να παραμένει σταθερός και μόνιμος στη θέα του ; Όχι φίλε, δεν μπορεί. -

Μπορεί δηλ. ο θεατής επί μονίμου βάσεως, συνέχεια, αιώνια, για πάντα, να παραμένει και να κοιτάζει την Ακρόπολη ; Όχι, δεν μπορεί.

Γιατί ο θεατής, κάποια στιγμή, θα αλλάξει την θέα ΤΟΥ, την δική ΤΟΥ θέα, θα γίνει θεατής π.χ του Ωδείου Ηρώδου του Αττικού.

Κάτι ανοίγει μέσα μας[ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΠΑΡΑΗΤΡΗΤΗΣ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ] [ αλλάζει η θέα του παρατηρητή, όχι ο παρατηρητής, η θέα ΤΟΥ ] και για ένα κλάσμα δευτερολέπτου βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι.[ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑΖΕΙ Ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ]

Αυτός που βλέπει τα πράγματα όπως είναι, είναι ο παρατηρητής. Αυτός, αν αλλάξει την θέα του, αυτό δεν σημαίνει ότι και τα πράγματα θα πάψουν να είναι όπως ήταν πρωτού την αλλάξει. Τα πράγματα θα παραμείνουν να είναι όπως ήταν. Ο παρατηρητής όμως θα αλλάξει την θέα του.

Είναι αυτό που έλεγα στον φιλαράκο σου : Η ουσία των πραγμάτων δεν αλλάζει. Η Θέα των πραγμάτων δεν αλλάζει. Αυτό είναι το Απόλυτο. Αλλάζει όμως η σχετικότητα, η σχετική θέα τους ανάλογα με την θέα του παρατηρητή τους. Αυτό είναι το σχετικό. Αλλάζει το σύστημα αναφοράς του δηλ.


Είναι πιο κατανοητό έτσι;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 03/02/2010 10:49:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 10:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

quote:
zip... Εγώ όμως μιλάω σε όλες μου τις δημοσιεύσεις, όχι για κάποιον που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ, αλλά για κάποιον που ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ. Και στις δύο περιπτώσεις, είτε έχει φτάσει, είτε όχι, το γεγονός της προεξόφλησης μιας επιστροφής υπάρχει και δεν αλλάζει. Αυτό δείχνω εγώ. Αυτή η προεξόφληση γίνεται ακριβώς σ' αυτό το σημείο ΚΑΙ από τον ίδιο τον φίλο μας εδώ που γράφει.

Και ακριβώς σε αυτό έχω επικεντρωθεί από την αρχή
..από τις πρώτες σελίδες. Πάνω σε αυτό ήθελα να τραβήξω την προσοχή των συνομιλητών μου.

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα ..όλοι οι μεγάλοι Δάσκαλοι και Μύστες λένε πως το satori είναι μια αναλαμπή του samanti Κάποιος που μπαίνει στο samanti παραμένει σε αυτό. Κοιτάτε! …για να σπανέ οι αυταπάτες ..και έχω πολλά να σας πω…


quote:

Η λέξη ΣΑΜΑΝΤΙ χρησιμοποιείται πλατιά στην ανατολική πνευματική φιλολογία για να υποδηλώσει ένα προχωρημένο στάδιο διαλογισμού στο οποίο υπάρχει συνειδητή εμπειρία του εαυτού. Πολλές βαθμίδες και υποδιαιρέσεις του ΣΑΜΑΝΤΙ έχουν περιγραφή , αφού κάθε διαφορετική σχολή και θρησκεία τείνει να δημιουργεί τις δικές της ξεχωριστές κατηγορίες και τη δική της ορολογία.


Στον ινδουισμό υπάρχουν τριών ειδών ΣΑΜΑΝΤΙ.

Το ΣΑΧΑΤΖΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ
Σαχατζα σημαίνει «φυσικό» και Νιρβικαλπα «μη διαφορές»

Αυτή είναι η κατάσταση του γνώστη που έχει εξαφανίσει τα εγώ του.
Σε αυτήν την κατάσταση ο γνώστης έχει μόνιμη επίγνωση του ΕΑΥΤΟΥ του. Δηλαδή έχει αυτοπραγματωθει.

Ένας γνώστης σε αυτή την κατάσταση είναι ικανός να λειτουργεί μέσα στον κόσμο όπως ένας συνηθισμένος άνθρωπος.

Γνωρίζοντας ότι είναι ο εαυτός του δεν βλέπει καμιά διάφορα ανάμεσα στον εαυτό του και τον κόσμο.

Για ένα τέτοιο άτομο το κάθε τι είναι μια εκδήλωση του αδιαίρετου ΕΑΥΤΟΥ.



Καταλάβατε ..δεν έχει εγώ.. ούτε δυαδικότητα ..τα αντίθετα έχουν έρθει σε ισορροπία.. είναι μέσα στον κόσμο χωρίς να είναι μέσα στον κόσμο!!

Είναι αδιάσπαστα παρών.. και «αυτό» συνεχώς κινείτε ..έτσι το άναρχο αρχίζει πάντοτε.. είναι πάντα κίνηση ..πάντα γίνεται και πάντα είναι φρέσκο ..όλα φαίνονται να είναι παροδικά και να αλλάζουν ..αυτό όμως που δεν αλλάζει είναι η παντοτινή αλλαγή ..η παντοτινή κίνηση ..η αναίτια αιτία όλων.

Κάποιος μπορεί να το πει θεό ,κάποιος άλλος απόλυτο, κάποιος άλλος ενεργεία και κάποιος άλλος ένα γίγνεσθαι ..δεν έχει καμιά σημασία η λέξη.. όλες είναι σωστές και μπορούν ταυτόχρονα όλες να είναι λάθος ..επειδή καμιά λέξει δεν περιγράφει το απερίγραπτο.

Μέσα σε αυτό το απερίγραπτο, σε αυτό το αιώνιο μυστικό που δεν έχει αρχή και τέλος «φτάνει» ο "γνωστης"...στην αυτοπραγμάτωση.

Σε αυτήν την κατάσταση ο γνώστης έχει μόνιμη επίγνωση του ΕΑΥΤΟΥ του.
Αλλά αυτός ο εαυτός δεν είναι μια διάκριση ούτε ένα από κάτι άλλο ..τα αντίθετα έχουν συγχωνευτεί στην αιώνια κρυμμένη αρμονία.

Δεν υπάρχει υποκείμενο και αντικείμενο ..ούτε ένα ούτε πολλά ..αλλά αυτό ΕΙΝΑΙ…διαρκώς σε κίνηση σε γίγνεσθαι. Δεν υπάρχει τίποτα να επιτευχθεί αλλά και τίποτα δεν έχει τελειώση.

Όταν κάποτε είχα αναφερθεί στην σταγόνα που πέφτει μέσα στον ωκεανό ..παραλίγο κάποιοι να με κάψουν αν μπορούσαν. Είναι μια μεταφορά θα μπορούσα όπως έχω πει και παλαιοτέρα… ότι κάθε κύμα της θάλασσας φαίνεται να είναι ξέχωρο και μπορούν να υπάρχουν άπειρα κύματα ,όπως άπειρες είναι και οι μορφές ..αλλά η θάλασσα δεν είναι ξέχωρη από το κύμα ,ούτε και το κύμα ξέχωρο από την θάλασσα.


Όταν το κύμα αποταυτιστει από το ότι είναι ξέχωρο από τα αλλά κύματα και από την θάλασσα και αυτή η αποταυτιση γίνει μόνιμη.. τότε το κύμα μπορεί να είναι, δεν υπάρχει διάκριση ανάμεσα στα αλλά κύματα, στον εαυτό του και την θάλασσα. Για αυτό ο:

quote:
Γνωρίζοντας ότι είναι ο εαυτός του δεν βλέπει καμιά διάφορα ανάμεσα στον εαυτό του και τον κόσμο.

Για ένα τέτοιο άτομο το κάθε τι είναι μια εκδήλωση του αδιαίρετου ΕΑΥΤΟΥ.
Και αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει ως προς αυτό το ίδιο αλλά αυτό το ίδιο πάντα είναι μια αλλαγή!!!

quote:
ΚΕΒΑΛΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ
Στο Σαμαντι αυτό υπάρχει μια κατάσταση προσωρινής αλλά αβίαστης αυτό- επίγνωσης όμως το εγώ δεν έχει εξαφανιστεί και επίσης υπάρχει απώλεια της σωματικής συνείδηση. Όταν η σωματική συνείδηση επιστρέφει τα εγώ ξανά- εμφανίζονται!

Αυτό μπορεί να το επιτύχει κάποιος μέσα από έναν σωστό διαλογισμό. Μπορούμε να πούμε πως είναι ένα satori είτε έχοντας τις σωματικές μας αισθήσεις, είτε με απόσυρση των αισθήσεων.

quote:
ΣΑΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ
Στην κατάσταση αυτή η αυτό- επίγνωση διατηρείτε με συνεχή προσπάθεια. Όταν η προσοχή μειώνεται η αυτό- επίγνωση συσκοτίζεται!

Εδώ ..χρειάζεται συνεχείς προσπάθεια να είμαστε σε επίγνωση ..αν η προσοχή μας ταυτιστεί με κάτι ,τότε παύουμε να έχουμε αυτοσυνείδηση και..αυτή την αίσθηση που μας δίνει.. η επάγρυπνη αντίληψη ή η παρουσία παρατηρητής, η αυτοενθυμηση, η επίγνωση της αυθόρμητης παρουσίας της ουσίας ή του παρατηρητή ή ότι άλλο θελετε…

Εδώ χρειάζεται η διαιρεμένη προσοχή, δηλ να μπορούμε να είμαστε με την μια προσοχή μας μέσα στο κόσμο και με την άλλη να διατηρείτε η αυτοσυνείδηση.

Πρώτα κάποιος κατακτά το ΣΑΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ και μετά όλα τα αλλά.

Αυτά για τωρα..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/02/2010 11:02:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 10:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

zip - Εγώ όμως μιλάω σε όλες μου τις δημοσιεύσεις, όχι για κάποιον που ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ, αλλά για κάποιον που ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ. Και στις δύο περιπτώσεις, είτε έχει φτάσει, είτε όχι, το γεγονός της προεξόφλησης μιας επιστροφής υπάρχει και δεν αλλάζει. Αυτό δείχνω εγώ. Αυτή η προεξόφληση γίνεται ακριβώς σ' αυτό το σημείο ΚΑΙ από τον ίδιο τον φίλο μας εδώ που γράφει.

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ - Και ακριβώς σε αυτό έχω επικεντρωθεί από την αρχή..από τις πρώτες σελίδες. Πάνω σε αυτό ήθελα να τράβηξα [ τραβήξω, να τραβήξω - Ψυχολογία του Λάθους, Sigmund Freud, "ήθελα και τράβηξα" ήθελε να πει, "ήθελα να τράβηξα" λέει - ] την προσοχή των συνομιλητών μου.

Πάει ... έχασε την μπάλα o έρ'μος ...

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ - Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα ..όλοι οι μεγάλοι Δάσκαλοι και Μύστες λένε πως το satori είναι μια αναλαμπή του samanti Κάποιος που μπαίνει στο samanti παραμένει σε αυτό. Κοιτάτε! …για να σπανέ οι αυταπάτες ..και έχω πολλά να σας πω…

Δεν μιλάμε για satori! Αλλά αφού θες να μας πεις για το satori, άντε πες μας ...


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 03/02/2010 11:03:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 11:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ το διόρθωσα..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 11:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν διορθώνεις τις δημοσιεύσεις σου, να είσαι έντιμος ... Αυτό που λέω για την Ψυχολογία του Λάθους, ψάξ' το, μην το αφήσεις έτσι. Τα λάθη έχουν νόημα. Κάτι σημαίνουν. Ψαξ' το λίγο και θα με θυμηθείς ... Το λάθος που έκανες - ok, όλοι κάνουμε - ονομάζεται συνδυαστικό. Κάτι σημαίνει. Ψαξ' το!

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 03/02/2010 11:21:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 11:09:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ζιπ.. Δεν μιλάμε για satori! Αλλά αφού θες να μας πεις για το satori, άντε πες μας ...

Για το samanti λεω..

ΣΑΧΑΤΖΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ
ΚΕΒΑΛΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ
ΣΑΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ

Αυτό που θα έπρεπε να σε απασχολήσει δεν είναι η ορθογραφία μου ή κάποιο λάθος στην λέξη αλλά το ΣΑΧΑΤΖΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 03/02/2010 11:11:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 11:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρεις υπό ποιες συνθήκες γράφω…

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 11:14:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με απασχολεί η κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο συνομιλητής μου. Γιατί αυτή η κατάστασή του, εκδηλώνεται και στην γραφή του και στην ομιλία του.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 11:15:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Δεν ξέρεις υπό ποιες συνθήκες γράφω…


Υπό ποιες ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 11:26:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ,

κατ' αρχήν φίλε, ηρέμησε ... κουβέντα κάνουμε, λόγο και αντίλογο, εντάξει ; Δεν τρέχει τίποτε ... συζητάμε ... δεν έγινε τίποτε ... Είμαστε πίσω από δυο οθόνες και γράφουμε. Σιγά την βάρκα!

Εύχομαι να είσαι καλά μονάχα ... εντάξει ;

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 11:53:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ - Καταλάβατε ..δεν έχει εγώ.. ούτε δυαδικότητα ..τα αντίθετα έχουν έρθει σε ισορροπία.. είναι μέσα στον κόσμο χωρίς να είναι μέσα στον κόσμο!!

zip - Γίνεται όμως, γιατί η Τέλεια Θέαση ακριβώς αυτό σημαίνει, μια θέαση της πλήρης ολοκληρώσης αυτών των δυο (ΚΑΙ του ενός ΚΑΙ του άλλου) φαινομενικά αντιθέτων γεγονότων.

----------------------------------------------------


Το ΣΑΧΑΤΖΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ
Σαχατζα σημαίνει «φυσικό» και Νιρβικαλπα «μη διαφορές»[1]

Αυτή είναι η κατάσταση του γνώστη που έχει εξαφανίσει τα εγώ του.[3]
Σε αυτήν την κατάσταση ο γνώστης έχει μόνιμη επίγνωση του ΕΑΥΤΟΥ του. Δηλαδή έχει αυτοπραγματωθει.

Ένας γνώστης σε αυτή την κατάσταση είναι ικανός να λειτουργεί μέσα στον κόσμο όπως ένας συνηθισμένος άνθρωπος.

Γνωρίζοντας ότι είναι ο εαυτός του δεν βλέπει καμιά διάφορα ανάμεσα στον εαυτό του και τον κόσμο.[2]

Για ένα τέτοιο άτομο το κάθε τι είναι μια εκδήλωση του αδιαίρετου ΕΑΥΤΟΥ.

"Αδιαίρετος Εαυτός". Θυμάσαι τι έγραφα ;

8/1/2010 - Δεν έχεις καταλάβει ότι μιλάς με έναν άνθρωπο που έχει ολοκληρώσει την διαδικασία. Γι' αυτό και σου απαντάει " To ΠΟΙΟΣ τα αισθάνεται όλα αυτά είναι απλό : ο άνθρωπος". Γιατί η απάντηση στο ΠΟΙΟΣ είναι πάντα η ίδια γι' αυτόν. Για σένα το ΠΟΙΟΣ είναι κάθε φορά και διαφορετικό. Για μένα είναι πάντα ίδιο. - αδιαίρετος εαυτός.

Εγώ είμαι αυτός που τα αισθάνεται όλα αυτά, εγώ είμαι αυτός που θα θυμώσω, που θα κλάψω, που θα βρίσω, που θα χαρώ, που θα αποδώσω δίκαιο στον άλλον, εγώ είμαι αυτός που θα αφαιρέσω δίκαιο από κάποιον άλλον, που θα γελάσω, που θα αγαπήσω ή θα μισήσω. Εγώ. Γιατί εγώ είμαι άνθρωπος. Εσύ ακόμη ψάχνεις αυτό το ΠΟΙΟΣ. Εγώ δεν ψάχνω τον εαυτό μου ΥΠΗΡΕΤΗ. Αυτή είναι η διαφορά μας. Εσύ ψάχνεις τον δικό σου γι' αυτό συνέχεια ρωτάς "ΠΟΙΟΣ". Καλά κάνεις που ρωτάς, μονάχα έτσι θα τον βρεις αλλά μη ρωτάς εμένα. Από μένα θα παίρνεις ΠΑΝΤΑ την ίδια απάντηση.

8/1/2010 - Όταν ένας άνθρωπος ξέρει ποιος είναι, όταν γνωρίζει τον εαυτό του, η λέξη "εγώ" έχει γι' αυτόν την ίδια έννοια με τις λέξεις "εσύ", "αυτός", "εμείς", "εσείς" και "αυτοί". [2] - καμία διαφορά του εαυτού με τον κόσμο

11/1/2010 - Γιατί εσύ γράφοντας 16 φορές το "εγώ", εννοείς 16 διαφορετικούς "εαυτούς", ενώ ... εγώ ... γράφοντας μία φορά την λέξη "εγώ" εννοώ 16, κι άλλους 16, κι άλλους 1016 κι άλλους 16,116,116 "εαυτούς" ενοποιημένους, δεμένους, αδιαχώρητους, συμμαζεμένους, αδιάσπαστους, συγκροτημένους, συνδεδεμένους, συναδελφικά και αρμονικά συν-τοποθετημένους και διαλυμένους ... σε έναν & μοναδικό!

[1] Όποιος με έχει διαβάσει προσεχτικά, θα διαπιστώσει πως έχω ήδη μιλήσει και γι' αυτό που ονομάζεται "φυσικό" και για το τι ακριβώς σημαίνει αυτό το "μη διαφορές". Στις προηγούμενες σελίδες, βρίσκονται πολλές δημοσιεύσεις που αναφέρονται ακριβώς σ' αυτήν την φυσική αρμονία, σ' αυτήν την φυσική μη - δυϊστική σχέση, σ' αυτήν την ενότητα των αντιθέτων.

---> [ Δηλ. το Α είναι Ω και το Ω είναι Α, μαζί και ταυτόχρονα! Ίδιο πράγμα! Δεν υπάρχει διαχωρισμός, δεν υπάρχει διαφορετικότητα! - ]

---> [ - καταρίπτεται ο Αριστοτέλης, η Αρχή του Αποκλειόμενου Τρίτου παύει να ισχύει! - ]

---> [ - Δεν πάει ούτε προς το Α, ούτε προς το Ω, χώρια, ξέχωρα δηλ. γιατί δεν "βλέπει" ούτε το ένα, ούτε το άλλο ξεχωριστά. Αν δεν τα βλέπεις ξεχωριστά, δεν υπάρχει κατεύθυνση, προς τα που να πας ; προς τα που να κατευθυνθείς ; - ]

[3] Όταν λέει "έχει εξαφανίσει τα εγώ του", αυτό δεν σημαίνει πως στην καθημερινή του ζωή, δεν έχει εγώ. Έχει "εξαφανίσει" αυτά τα 16, τα 1016, τα 16,116,116 εγώ του. Η λέξη εξαφάνιση εδώ, σημαίνει σύνθλιψη, συνένωση, συνχώνευση. - Κοιτάξτε πόσα "συν", πόσο αθροιστικά λειτουργεί αυτό ! - Συνθλίβει, συνενώνει, συγχωνεύει τα 16,116,116 "εγώ" του σε ένα αδιαίρετο, αδιάσπαστο, αδιαχώρητο "Εγώ"! - Κοιτάξτε το "α" το στερητικό εδώ! -


Θέλεις να το ονομάσεις "ΣΑΧΑΤΖΑ ΝΙΡΒΙΚΑΛΠΑ ΣΑΜΑΝΤΙ" ; Ονόμασέ το. Θέλεις να το ονομάσεις "Τέλεια Σαμάντι" ; Ονόμασέ το. Για μένα, γι' αυτά που έζησα, για τα δικά μου βιώματα ... δεν έχει καμία, μα καμία απολύτως σημασία το όνομα που θα του δώσεις. Εγώ γνωρίζω τι έζησα, εγώ γνωρίζω τα βιώματά μου. Μόνον εγώ. Κανένας άλλος.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 03/02/2010 14:56:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 15:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένας γνώστης σε αυτή την κατάσταση είναι ικανός να λειτουργεί - ΠΩΣ λειτουργεί ; Το έχω πει! Έχω μιλήσει για τις πράξεις του *- μέσα στον κόσμο όπως ένας συνηθισμένος άνθρωπος.

zip, 1/12/2009 - Ο φωτισμένος άνθρωπος είναι ένας άνθρωπος κοινός, συνηθισμένος, απλός και καθημερινός. Έχει βουτήξει στον εαυτό του, έχει ανάψει τις λάμπες των σκοτεινών δωματίων του, αλλά έχει επιστρέψει στην επιφάνεια, έχει κλείσει τον διακόπτη. Γνωρίζει πλέον τα σκοτάδια του, τα έχει δει, γνωρίζει πλέον τον βυθό του, γνωρίζει τον εαυτό του. Μπορεί να βρίζει, να αγανακτεί, να ψάχνει για parking. Δεν κάνει τίποτε διαφορετικό απ' ότι έκανε και πριν να "φωτιστεί". Τίποτε διαφορετικό.

zip,2/12/2009 - *Οι πράξεις λοιπόν ενός "φωτισμένου" ανθρώπου, παρ' ότι φαίνονται ίδιες με αυτές που έκανε πριν την "φώτισή" του, εμπεριέχουν αυτήν την είδηση. Είναι συν-ειδητές. Είναι γεμάτες επίγνωση. Ο "φωτισμένος" πράττει, αλλά γνωρίζει τι πράττει. Μιλάει ξέροντας ότι λέει κάτι, δεν μιλάει για να μιλάει, δεν γράφει για να γράφει. Δεν κάνει τίποτε για να το κάνει. Πίσω από κάθε πράξη του κρύβεται Λόγος, αλήθεια δηλ. Πίνει νερό : Νομίζετε πως ένας "φωτισμένος" πίνει νερό με τον ίδιο τρόπο που πίνετε εσείς ; Η αληθινή απάντηση είναι "ΟΧΙ", αλλά αυτό εσείς δεν το αντιλαμβάνεστε. Βλέπετε έναν άνθρωπο απλά να πίνει νερό. Ε, το ίδιο κάνετε κι εσείς. ΌΧΙ, δεν κάνετε το ίδιο. Βλέπετε το ίδιο. Η πράξη του είναι πολύ διαφορετική από την δική σας. Ολόκληρη η ύπαρξή του είναι διαφορετική από την δική σας.

Δεν μπορείτε να καταλάβετε έναν "φωτισμένο" άνθρωπο. Δεν μπορείτε να τον αναγνωρίσετε. Χιλιάδες τέτοιοι περνάν κάθε μέρα από μπροστά σας, αλλά χαμπάρι ... στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Δεν τους βλέπετε, δεν τους καταλαβαίνετε. Γιατί κάνουν στα μάτια σας, αυτό που κάνετε κι εσείς.


Ακριβώς! Αυτό όμως σε καμία, μα καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι είναι μόνιμα σε κατάσταση samanti! Είναι ένας συνηθισμένος άνθρωπος συνέχεια σε κατάσταση samanti ; Αμ, αν ήταν έτσι ... μια χαρά θα ήταν ο κόσμος!

quote:

Σαχατζα σημαίνει «φυσικό» και Νιρβικαλπα «μη διαφορές»

zip, 8/1/2010

Οτιδήποτε φυσικό δεν αποτελεί εμπόδιο για τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος από την φύση του δεν είναι ούτε κτητικός, ούτε βίαιος, ούτε επιθετικός, ούτε τίποτε. Όταν λέω από την φύση του, εννοώ από την ουσία του. Στα βαθύτερα υποστρώματα του "είναι" του, στην ουσία του δηλ. δεν έχει τίποτε το "σκοτεινό". Η φύση του (με την έννοια του δυϊσμού του δηλ. εδώ) βρίσκεται σε αρμονία. Αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχουν πόλοι, αντίθετες έννοιες και στα βαθύτερα υποστρώματα της ύπαρξης δεν υφίσταται τέτοιος δυϊσμός και δεν μπορεί να εννοηθεί η πόλωση.

Η ουσία της έννοιας του "φυσικού" βρίσκεται ακριβώς σε αυτήν την αρμονία που υπάρχει μέσα στο φυσικό. Είτε ερμηνεύσουμε την λέξη "φύση" ως περιβάλλον του ανθρώπου, είτε την ερμηνεύσουμε ως ουσία του ανθρώπου, είτε ως χαρακτηριστικά της οντότητάς του, το ίδιο το "φυσικό" εμπεριέχει την αρμονική συνύπαρξη των αντιθέτων.


quote:

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ - Καταλάβατε ..δεν έχει εγώ.. ούτε δυαδικότητα ..τα αντίθετα έχουν έρθει σε ισορροπία..

zip, 30/11/2009 - Τι να πω λοιπόν στον κόσμο ; Δεν έχω τίποτε να πω. Όλα είναι φτιαγμένα στην εντέλεια και όλα είναι αρμονικά. Το καλό και το κακό μου, τα βρήκαν πια μεταξύ τους και τώρα κάθονται, πίνουν τσίπουρο και παίζουν τάβλι συμφιλιωμένοι και μονιασμένοι. Αυτή είναι η ΑΛΗΘΕΙΑ.


quote:
zip, 30/11/2009

Τι σημαίνει "ο ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ και το ΠΑΡΑΤΗΡΟΥΜΕΝΟ να γίνουν ENA" ; Παρατηρώ ένα δέντρο. Αν ο παρατηρητής (εγώ) και το παρατηρούμενο (το δέντρο) γίνουν ένα, τότε τι άλλο μένει ; Τότε ΕΙΜΑΙ δέντρο και το δέντρο ΕΙΝΑΙ εγώ. Δεν υπάρχει ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ, ΔΙΑΚΡΙΣΗ, υπάρχει ΕΝΟΤΗΤΑ. Αρχή και Τέλος σε ένα σημείο. Ολοκλήρωση, τελείωση. Θες να το πεις "θέωση" ; Πες το. Θες να το πεις "Απόλυτο" ; Πες το. Δεν έχει καμία, μα καμία σημασία το πως θα το πεις.


"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 03/02/2010 15:47:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 15:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κατ' αρχήν φίλε, ηρέμησε ... κουβέντα κάνουμε, λόγο και αντίλογο, εντάξει ; Δεν τρέχει τίποτε ... συζητάμε ... δεν έγινε τίποτε ... Είμαστε πίσω από δυο οθόνες και γράφουμε. Σιγά την βάρκα!
Ήρεμος ήτανε!? Έχεις δει δικές σου απαντήσεις??.. Εκεί να δεις έλλειψη αυτοκυριαρχίας.. Επανέρχομαι το βράδυ

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 15:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, εντάξει, οι δικές μου απαντήσεις σε πείραξαν τώρα ...

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"

Edited by - zip on 03/02/2010 15:53:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2010, 22:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα οι δικές σου με πείραζαν..
quote:
Όταν διορθώνεις τις δημοσιεύσεις σου, να είσαι έντιμος ... Αυτό που λέω για την Ψυχολογία του Λάθους, ψάξ' το, μην το αφήσεις έτσι. Τα λάθη έχουν νόημα.
Μπορεί να έχουν ή μπορεί κ να είναι απλά λάθη. Θα έπρεπε να το αναφέρεις κ αυτό για να μη χρειάζεται μετά επιμέρους διευκρινίσεις. Γιατί ως γνωστόν η μισή αλήθεια είναι...
quote:
Μπορεί μια θέα - οποιαδήποτε θέα - να παραμένει θεατή στα μάτια ενός ανθρώπου επί μονίμου βάσεως ; Μπορεί. Μπορεί όμως ο θεατής να παραμένει σταθερός και μόνιμος στη θέα του ; Όχι φίλε, δεν μπορεί. Και σου εξήγησα γιατί δεν μπορεί. Γι' αυτό λέει "στιγμή της Τέλειας Θέασης".
Διαβάζοντας το κ πάλι βλέπω καθαρότερα ότι υποστηρίζεις ότι ο παρατηρητής
(-ΜΕΣΑ στον οποίο γίνεται η αλλαγή και αρχίζει να βλέπει τα ΙΔΙΑ πράγματα με αντικειμενική όμως ΑΝΤΙΛΗΨΗ-(εν μέρει συμφωνουμε δηλαδή εδώ))
μπορεί να αποκτήσει την αντικειμενική αντίληψη, την αντίληψη του Σαμαντί, μόνο στιγμιαία.

Υποστηρίζεις δηλαδή αυτό που έλεγες και πριν ότι είναι απαραίτητο το πισωγύρισμα κ ότι δεν υπάρχει μόνιμη τέλεια θέαση δηλαδή μόνιμη αντικειμενική αντίληψη.
Λες λοιπόν ότι αυτό επαληθεύεται στη συγκεκριμένη γραμμή του κειμενου η οποία λεει αυτό:

quote:
Ως αποτέλεσμα αυτής της στιγμής Τέλειας Θέασης, ολόκληρος ο εαυτός μας μετουσιώνεται σε κάποιο βαθμό.

Πρώτα απ όλα εδώ δεν αναφέρει τίποτα εδώ για το αν η θέα αυτή ΜΠΟΡΕΙ να γίνει μόνιμη ή όχι. Αυτό είναι δικό σου συμπέρασμα.

Οταν μιλάει για τέλεια θέαση εννοεί την στιγμή που ο άνθρωπος πετυχαίνει την αντικειμενική αντίληψη.

Η αντικειμενική αντίληψη οδηγεί στη τέλεια θέα των πραγμάτων. Αυτό είναι πάρα πολυ ξεκάθαρο αρκεί να διαβάσεις το κείμενο. Όπως επίσης αναφέρεται καθαρά στο κείμενο ότι η αντικειμενική θέαση ΜΠΟΡΕΙ να γίνει μόνιμη κατάσταση και ότι τότε μιλάμε για την κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ.

Αλλά μην ακούς εμένα δες τι γράφει καθαρά το κείμενο:

quote:
Η τρίτη άποψη ή διάσταση της σαμάντι είναι γνωστή ως η Σαμάντι της Κενότητας ή σουνυάτα (παλί: σουνάτα). Σουνυάτα δε σημαίνει κενότητα με την κυριολεκτική έννοια. Σημαίνει πραγματικότητα. Η σουνυάτα-σαμάντι είναι η κατάσταση της πλήρους και τέλειας πραγμάτωσης, της απόλυτης φύσης της ύπαρξης, η οποία δεν μπορεί να εκφραστεί με λόγια. Δεν είναι απλά μια ματιά, όπως στο στάδιο της Τέλειας Θέασης, αλλά μια πλήρης, ολοκληρωτική και τέλεια πραγμάτωση.

quote:
Ο φωτισμένος νους -ο νους που έχει εδραιωθεί στη σαμάντι- είναι κάπως έτσι. Δεν έχει καμία τάση ή πρόθεση προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση, γιατί δε διέπεται από ατομική ή εγωιστική επιθυμία.

Αυτό που λες για τα πισωγυρίσματα θυμίζει περισσότερο το Σαμαπάτι του κειμένου:

quote:
Άλλες, ίσως πιο σημαντικές εμπειρίες σαμάπατι είναι η αίσθηση μιας δυνατής χαράς, ευδαιμονίας, έκστασης και μιας απερίγραπτης γαλήνης που μας αγκαλιάζει και μας κατακυριεύει.Αυτό συμβαίνει συνήθως κατά τη διάρκεια του διαλογισμού αλλά μπορεί να συμβεί και άλλες στιγμές. Ακόμα πιο σημαντικές εμπειρίες -και εδώ η σαμάπατι αρχίζει να ταυτίζεται με τη σαμάντι- είναι οι εκλάμψεις ενόρασης που μπορεί να έχει κανείς. Είναι σαν για μια στιγμή να έχει ανυψωθεί ένα πέπλο και μας δίνεται η δυνατότητα να δούμε στιγμιαία τον κόσμο όπως είναι στην πραγματικότητα - και μετά το πέπλο ξαναπέφτει. Αλλά έχουμε ήδη πάρει μιαν ιδέα. Μπορεί ξαφνικά να κατανοήσουμε την αλήθεια μιας διδασκαλίας, που είχαμε ακούσει εδώ και καιρό, αλλά δεν είχαμε ποτέ κατανοήσει ή βιώσει - κάτι που είχαμε διαβάσει στα βιβλία και πιστεύαμε ότι το γνωρίζαμε πολύ καλά. Όταν φτάσουμε σε αυτή τη στιγμή της ενόρασης της αλήθειας, της πραγματικότητας, τότε συνειδητοποιούμε το μέγεθος της πρότερης άγνοιάς μας. Δεν είναι απλά θέμα μερικής ή έστω και καλής κατανόησης της αλήθειας. Όταν πραγματικά βλέπουμε, μέσα από μία έκλαμψη ενόρασης, συνειδητοποιούμε ότι αυτή η αλήθεια δεν έχει απολύτως καμία σχέση με την αλήθεια που νομίζαμε ότι γνωρίζαμε, διαμέσου των βιβλίων ή αυτών που είχαμε ακούσει.[Η ΓΝΩΣΗ 100 ΖΩΩΝ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙ ΤΕΛΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ Κ ΜΕ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΣΟΥ ΠΕΡΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ]

Όλες οι εμπειρίες που περιέγραψα είναι εμπειρίες τύπου σαμάπατι και όπως είδαμε είναι πολλές και διάφορες.


quote:
Σαμάντι

Έχω ήδη αναφέρει ότι η καθαυτό σαμάντι είναι η άμεση επαφή με την πραγματικότητα ή αλλιώς τη Φώτιση. Μπορούμε να δούμε αυτή την κατάσταση από διαφορετικές γωνίες. Συχνά περιγράφεται με αρνητικό τρόπο, για παράδειγμα σαν την καταστροφή των άσραβας. Η λέξη άσραβα (παλί: άσαβα) σημαίνει μία δηλητηριώδης προκατάληψη, μία ατέλειατης φύσης μας. Υπάρχουν τρεις άσραβας. Πρώτη είναι η καμάσραβα (παλί: καμάσαβα), μία τάση ή μια δηλητηριώδης προτίμηση στην επιθυμία ή στον πόθο, με επίκεντρο τις εμπειρίες που πηγάζουν από τις αισθήσεις. Δεύτερη είναι η μπαβάσραβα (παλί: μπαβάσαβα), μια τάση ή μια δηλητηριώδης προτίμηση στην εξαρτημένη ύπαρξη - με άλλα λόγια η προσκόλληση ή επιθυμία για οποιοδήποτε είδος ύπαρξης, που δεν είναι η Φώτιση. Τρίτη είναι η αβιντιάσραβα (παλί: αβιτζάσαβα), μία τάση ή μια δηλητηριώδης προτίμηση στην άγνοια, με την έννοια της πνευματικής άγνοιας ή του πνευματικού σκοταδισμού. Έτσι η καθαυτό σαμάντι περιγράφεται με αρνητικό τρόπο, ως η έλλειψη αυτών των τριών δηλητηριωδών τάσεων ή προτιμήσεων. Είναι μία κατάσταση όπου οι αισθήσεις και τα υλικά αγαθά δεν έχουν καμία σημασία: μία κατάσταση στην οποία δεν υπάρχει επιθυμία για οποιοδήποτε είδος εξαρτημένης ύπαρξης, κανένα ενδιαφέρον για οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τη Νιρβάνα ή τη Φώτιση, μία κατάσταση χωρίς ίχνος άγνοιας ή πνευματικού σκοταδισμού.



quote:
αντιλαμβανόμαστε τα πάντα σαν να έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά: τα πάντα είναι σουνυάτα, τα πάντα είναι κατά βάθος αληθινά και τα πάντα είναι κατά βάθος τα ίδια. Εφ' όσον όλα είναι το ίδιο πράγμα, δεν υπάρχει λόγος να αντιμετωπίζουμε το καθετί με διαφορετικό τρόπο, μπορούμε ν' αντιμετωπίζουμε τα πάντα με τον ίδιο τρόπο και έτσι να απολαμβάνουμε μια κατάσταση γαλήνης, ηρεμίας, σταθερότητας και ανάπαυσης.


Έσύ κ γω φίλε Ζιπ είμαστε άνθρωποι. όχι υπερ-άνθρωποι. Δηλαδή έχουμε ελαττώματα. Εγώ. Η φύση μας έχει "ατέλειες". Εμείς νευριάζουμε, ειρωνευόμαστε, σαρκάζουμε, φωνάζουμε... βρίζουμε τους άλλους χωρίς να έχουμε μια ίση αντιμετώπιση . Δεν είμαστε πραγματικά Σαμαντί.

Αλλά θεωρώ, ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου δίνεις, ότι εσύ ενώ έχεις κάποια εμπειρία θες για λόγους άγνωστους σε μένα (όπως και έκαναν κ άλλοι στο παρελθόν της ανθρωπότητας) να παραπλανήσεις. Αυτό καταλαβαίνω απο πολλά που λες. Αλλά ο καθένας ας πιστεψει ό,τι επιθυμεί.

Και επειδή εσύ δεν διαφέρεις απο εμένα ως προς αυτό(τα Εγώ) δεν μπορώ να συμφωνήσω για το ότι αφενός εσύ έχεις τα προτερήματα κάποιου που έχει πετύχει μία ολοκληρουμένη Σαμαντι αφετέρου με το ότι δεν είναι δυνατό να επιτευκτή μία μόνιμη κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ.


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/02/2010 23:02:54[/red]

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 03/02/2010 23:10:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 07:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde

Έσύ κ γω φίλε Ζιπ είμαστε άνθρωποι. όχι υπερ-άνθρωποι. - [ Δεν είπα ποτέ ότι είμαι υπερ - άνθρωπος. Αντιθέτως, είπα πολλές φορές ότι είμαι ένας απλός και συνηθισμένος άνθρωπος ] - Δηλαδή έχουμε ελαττώματα. Εγώ. - [ Το αδιαίρετο "εγώ", δεν είναι ελάττωμα ] - Η φύση μας έχει "ατέλειες". Εμείς νευριάζουμε, ειρωνευόμαστε, σαρκάζουμε, φωνάζουμε... βρίζουμε τους άλλους χωρίς να έχουμε μια ίση αντιμετώπιση . Δεν είμαστε πραγματικά Σαμαντί.

zip - Δεν μπορείτε να καταλάβετε έναν "φωτισμένο" άνθρωπο. Δεν μπορείτε να τον αναγνωρίσετε. Χιλιάδες τέτοιοι περνάν κάθε μέρα από μπροστά σας, αλλά χαμπάρι ... στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα. Δεν τους βλέπετε, δεν τους καταλαβαίνετε. Γιατί κάνουν στα μάτια σας, αυτό που κάνετε κι εσείς.

Αλλά θεωρώ, ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση μου δίνεις - [ ακριβώς, σου δίνω, έχεις δίκιο ... ] - , ότι εσύ ενώ έχεις κάποια εμπειρία θες για λόγους άγνωστους σε μένα (όπως και έκαναν κ άλλοι στο παρελθόν της ανθρωπότητας) να παραπλανήσεις. Αυτό καταλαβαίνω απο πολλά που λες. Αλλά ο καθένας ας πιστεψει ό,τι επιθυμεί. [ Σαφώς. Ο καθένας ας πιστέψει ό,τι ο ίδιος επιθυμεί. Κανένα απολύτως πρόβλημα ]

Και επειδή εσύ δεν διαφέρεις απο εμένα ως προς αυτό(τα Εγώ) δεν μπορώ να συμφωνήσω για το ότι αφενός εσύ έχεις τα προτερήματα κάποιου που έχει πετύχει μία ολοκληρουμένη Σαμαντι αφετέρου με το ότι δεν είναι δυνατό να επιτευκτή μία μόνιμη κατάσταση ΣΑΜΑΝΤΙ. [OK, και πάλι κανένα πρόβλημα ]


Θέλω να ξέρεις, πως γι' αυτήν την εντύπωση που - όπως πολύ σωστά λες - σου δίνω, δεν φταις εσύ αλλά εγώ. Οι άνθρωποι συνήθως παίρνουν αυτά που κάποιος τους δίνει, ειδικά όταν ο δότης τους δεν ζητάει τίποτε απ' αυτούς ως αντάλλαγμα. Η εντύπωση είναι ένα είδος τρόφής. Ο νου σου, τρέφεται με τις εντυπώσεις. Γι' αυτό και τις δημιουργεί όταν δεν έχει. Όταν δεν έχεις εντυπώσεις να φας, τότε κάνεις αυτό που από τα πανάρχαια χρόνια κάνει ο άνθρωπος : ψάχνεις να τις βρεις και να τις δημιουργήσεις.

quote:
zip,

Η Απόλυτη Γνώση συνεπάγεται απόδοση και μετάδοσή της. Σου είχα πει πως αδιαφορώ για την μετάδοση αλλά με ενδιαφέρει η απόδοση. Με ενδιαφέρει δηλ. πρώτα να μπορέσω εγώ - γιατί εγώ σου γράφω, εγώ σου μιλάω, δεν σου γράφει ο Τάδε, δεν σου μιλάει ο Τάδε - να αποδώσω αυτό που γνωρίζω. Αν δεν μπορέσω εγώ να σου αποδώσω το βίωμά μου, τότε πως αυτό το βίωμα θα μεταδωθεί σε σένα ; Αν αυτό που προσπαθώ να σου δώσω, δεν αποδωθεί σωστά από μένα, τότε θα σου μεταδώσω κάτι λάθος.

[...]

Μην χρησιμοποιείς ανθρώπινο λόγο για τα θεϊκά πράγματα. Δεν φτάνει. Είναι πολύ πολύ μικρός. Είναι στενόχωρος και δεν μπορεί να χωρέσει την ελευθερία τους. Το θεϊκό δεν μπορεί να ειπωθεί με τον ανθρώπινο κώδικα επικοινωνίας. Δεν μπορεί να διδαχθεί με λόγο, να γραφτεί σε κείμενο, να γίνει λέξεις ή σύμβολα, να γίνει ανθρώπινη γνώση. Το αιώνιο δεν μπορείς να το χωρέσεις σε μια πρόταση. Μην ματαιοπονείς.

[...]

Αν κάποιος δεν σε καταλαβαίνει, αναζήτησε την αιτία σε σένα, όχι σ' αυτόν. Εσύ πρέπει να κατέβεις - είναι πιο εύκολο για σένα - παρά να ανέβει αυτός. Μην ξεχνάς πως τα παιδιά μαθαίνουν πρώτα αριθμητική πρωτού να μάθουν να επιλύουν διαφορικές εξισώσεις. Αν κάποιος απορεί με αυτά που λες, έλεγξε πρώτα αυτά που λες, πως τα λες και πότε του τα λες. Σε έναν κοιμισμένο δεν μπορείς να πεις και πολλά παρά μόνο "Ξύπνα!". Σε έναν διψασμένο δεν μπορείς να πεις και πολλά παρά μόνο "Πιες!" και σε έναν πεινασμένο, "Φάε!".


Έχεις δίκιο λοιπόν Dr Jekyll Mr Hyde. Την εντύπωση αυτή, εγώ σου την δίνω. Και κάποιος που δίνει κάτι σε κάποιον - πρόσεξε! κάποιος που δίνει, δεν δωρίζει, δεν χαρίζει - , μπορεί οποιαδήποτε στιγμή θελήσει να πάρει πίσω αυτό που έδωσε.

Ξύπνα!

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 04/02/2010 07:34:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 08:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alex22, 11/12/2009,

Θα μπορούσε κάποιος αντί να προσπαθεί μάταια να σκοτώνει τα εγώ του,να εφαρμόσει την μεσότητα του Αριστοτέλη.


Επειδή σ' αυτό το θέμα, δεν έχουν ακουστεί άλλες σημαντικές φωνές κι επειδή όπως πολύ σωστά είπε ένας φίλος "Οτι είναι αληθινό ακούγεται eventually", θα ήθελα λίγο να σχολιάσω αυτό που λέει ο alex22.

"Θα μπορούσε κάποιος [...] να εφαρμόσει την μεσότητα του Αριστοτέλη". Είναι τόσο σωστό αυτό, που εγώ θα έλεγα ότι πρέπει - επιβάλλεται δηλ. είναι αναγκαίο - να εφαρμόσει την μεσότητα του Αριστοτέλη, ΠΡΟΤΟΥ ΚΑΝ ξεκινήσει μια διαδικασία εξάλειψης των "εγώ" του. Είναι δηλ. μια πολύ σημαντική προϋπόθεση. Κι αυτό συμβαίνει γιατί για να κατανοηθούν πολλά πράγματα, θα πρέπει λίγο να δούμε από κοντά την Αριστοτελική Σκέψη. Για την "χρυσή τομή", έχει μιλήσει και ο Πυθαγόρας. Ούτε για τον έναν, ούτε για τον άλλον, είμαι ειδικός. Κι αυτά που ξέρω, τα έμαθα γιατί αναρρωτήθηκα κάποτε για την ίδια την φυσιολογία της σκέψης μου κι επειδή διδάχθηκα κάποτε στο Πανεπιστήμιο - ευτυχώς, υπάρχει ακόμη αυτό το μάθημα - την Αρχή του Αποκλειόμενου Τρίτου ή Αρχή του Αποκλειόμενου Μέσου.

" Η προτασιακή λογική προϋποθέτει ότι κάθε λογική πρόταση λαμβάνει ακριβώς μία από τις δύο τιμές αλήθειας (αληθές ή ψευδές). Η λεγόμενη κλασική λογική καθώς και οι περισσότερες (αλλά όχι όλες) θεωρίες μαθηματικής λογικής είναι προτασιακές λογικές. Χρησιμοποιείται και ο όρος δίτιμη ή δισθενής (bivalent) λογική.

[...]

Συνοψίζοντας:
Προτασιακή λογική: Για κάθε πρόταση P, P είναι ή αληθής ή ψευδής. Η αρχή αυτή μπορεί να εκφραστεί μόνο στη μεταγλώσσα και δεν περιλαμβάνεται στους ορισμούς ή αξιώματα της μαθηματικής λογικής θεωρίας.
Αρχή αποκλειόμενου μέσου: Για κάθε πρόταση P, P είναι αληθής ή "όχι-P" είναι αληθής. P ¬P
Αρχή μη-αντίφασης: Για κάθε πρόταση P, αποκλείεται να ισχύει ότι και P είναι αληθής και "όχι-P" είναι αληθής. ¬(P ¬P)"
http://el.wikipedia.org/wiki/Αρχή_αποκλειόμενου_μέσου

δείτε επίσης : http://www.samos.aegean.gr/math/kornaros/Logikn2002.htm

Δείτε λίγο τα σύμβολα ∨ και ∧. Συμβολίζουν κάθοδο - άνοδο, είσοδο - έξοδο.

Έχουμε όμως στο φόρουμ - δεν ξέρω αν μας διαβάζει - έναν άνθρωπο με βαθιά αγάπη για την Αρχαία Ελληνική Φιλοσοφία, τον Κηφεύς. Θα ήθελα λοιπόν να τον προσκαλέσω στο θέμα, για να μας πει - αν και ο ίδιος φυσικά το θέλει - μερικά πράγματα.

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 04/02/2010 08:42:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 09:20:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αλήθεια ακούγεται μόνον όταν σερβίρεται σε απλή μορφή.
Υπάρχει η αλήθεια στα συγγράμματα των δασκάλων της σοφίας .
Δεν γίνονται συζητήσεις για δασκάλους της προαιώνιας σοφίας εδώ μέσα.
Κάποιες διευκρινήσεις από τα κείμενα τους περνάνε απαρατήρητες .
Έγραψε ο zip για τον χριστό που θεωρείται φωτισμένος ,με πάνω από 1.000.000.000 Σαμάντι στην πλάτη του ,πνευματικά γαλήνια μορφή ,ότι μπήκε στον ναό του Σολομώντα και συμπεριφέρθηκε βίαια .
Διευκρίνισε , ότι γνώριζε όλα τα εγώ του από έξω και ανακατωτά, τα έπαιζα στα δάχτυλα όπως ένα κομπολόι .
Χρησιμοποιούσε τα εγώ του ,ανάλογα με το μάθημα που ήθελε να μεταδώσει σε μαθητές ,οπαδούς και πολέμιους της διδασκαλίας του .
Πάντα υπήρχε σοφία μέσα σε κάθε εγώ.
Ακόμη και όταν συμπεριφερόταν βίαια ,το εγώ του είχε διδακτικό χαρακτήρα .
Είπε επίσης κάτι που ελάχιστοι ιερείς στην Ελλάδα κατάλαβαν και εμπέδωσαν και εφαρμόζουνε στην ζωή τους .
Τα καλά και συμφέροντα τας ψυχας υμων .
Αν έχει συμφέρον η ψυχή μας ,οτιδήποτε και αν καταλαβαίνει κανείς από αυτήν την έννοια , είναι δυνατόν οι προσωπικότητες που διαμορφώνουμε να μην επωφελούνται από αυτό το συμφέρον της ψυχής ?
Οι έννοιες πρέπει να συζητιόνται σε ένα δημόσιο χώρο και η σημασία τους και όχι τα επίπεδα γνώσης του εσωτερισμού ,εκτός και αν σε ένα φόρουμ έχουνε συγκεντρωθεί μοναχά άριστες διάνοιες .
Αν ένα μέλος ,η περισσότερα του ενός , έκανε αστρικά ταξίδια , σατόρι, Σαμάντι …,θα το καταλάβει ένας έξυπνος παρατηρητής από τον τρόπο με τον οποίο χειρίζεται τον λόγο .
Θα είναι τόσο απλός που θα τον καταλαβαίνει η πλειοψηφία των ακροατών & συνομιλητών .
Δεν έχει καμία σημασία να εισέλθει κάποιος στο αστρικό πεδίο, εκτός και αν είναι άκρως περίεργο άτομο .
Και αυτή η περιέργεια μπορεί να του κοστίσει ακόμη και την ζωή , όπως πολύ συχνά γράφει ο φίλος zip .
Υπάρχει έστω ένα άτομο εδώ μέσα που να έχει αποκτήσει Ελευθερία απ’ τον έλεγχο του φυσικού σώματος και των ορέξεών του ?

Αν δεν υπάρχει είναι λάθος να εξελίσσεται η συζήτηση πιο πάνω από αυτό το εσωτερικό στάδιο το οποίο πρέπει πρωταρχικά να διανύσει ένα άτομο .

Δηλαδή να ασχοληθεί με την Ελευθερία από τον έλεγχο της συναισθηματικής φύσης και της ιδιοτελούς ευαισθησίας του κατώτερου εαυτού.

Την ελευθερία από την αρχαία εξουσία της τριπλής προσωπικότητας, σημαδεύοντας μια κορυφαία στιγμή στην ιστορία όλων των μυημένων.

Την Ελευθερία από κάθε ιδιοτέλεια και απάρνηση της προσωπικής ζωής για το συμφέρον ενός μεγαλύτερου όλου. Ακόμη και η ψυχική συνείδηση παύει να έχει σημασία και τη θέση της παίρνει μια πιο παγκόσμια επίγνωση που είναι πλησιέστερη στο θείο Νου.

Την Ελευθερία από την τύφλωση – μια απελευθέρωση που επιτρέπει στο μυημένο να δει ένα νέο όραμα. Το όραμα αυτό αφορά την Πραγματικότητα που βρίσκεται πέρα από καθετί που ήταν ως τώρα αισθητό ή γνωστό.

Την Ελευθερία εκλογής.

Την Ανάσταση. Ελευθερία απ’ το άδραγμα της φαινομενικής ζωής των επτά πεδίων της πλανητικής μας Ζωής. Είναι στην πραγματικότητα μια “ανύψωση έξω από ή πάνω” απ’ το κοσμικό φυσικό πεδίο.

Την Μετάβαση. Ελευθερία απ’ την αντίδραση της συνείδησης (όπως κατανοείτε αυτή τη λέξη) και απελευθέρωση σε μια κατάσταση επίγνωσης, μια μορφή συνειδητής αναγνώρισης που δεν έχει καμιά σχέση με τη συνείδηση όπως κατανοείτε αυτό τον όρο. Μπορεί να θεωρηθεί σαν πλήρης ελευθερία από την ευαισθησία, όμως με μια πλήρη άνθιση εκείνης της ποιότητας στην οποία δίνουμε το ανεπαρκές όνομα “συμπόνια”

Την Ελευθερία από κάθε δυνατή μορφή δελεασμού, ιδιαίτερα σε σχέση με τα ανώτερα πεδία.


Πηγή ,link :
http://fohat.forumup.com/index.php?mforum=fohat .


Χαιρετώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2010, 10:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Βλέπω φίλε zip ότι έφτιαξες ωραία σαλάτα ..αλλά ποιος την τρωει δεν ξέρω. Και όπως βλέπω φτιάχνεις και καινούρια. Άντε τώρα να βγάλουμε πάλι τα κομματάκια το μαρούλι που έχουν ανακατευτεί με αλλά σαλατικά…να τα κάνουμε πάλι φύλα.

Ερμηνεύεις ότι θέλεις, όπως θέλεις ακόμα και όταν τα ιδία τα κείμενα δεν δέχονται καμιά ερμηνεία… φοβερός!! Κάποτε σου είπα πως είσαι ευφυείς ..συγνώμη έκανα λάθος!! Σπρώχνεις πάλι την συζήτηση μακριά…εισάγεις ξανά διανοουμενισμούς..

Φίλε alfa-omega

Αν δεν μπορέσεις να έχεις ξεκάθαρα την διάκριση για το τι είναι η προσωπικότητα, τι είναι τα εγώ και τι είναι η ουσία ή αν θες η συνείδηση ..θα πέφτεις άθελα σου σε παραπτώματα …

Σε ρωτώ ..η συνείδηση είναι τα εγώ;

Θα γράψω πολύ λίγα πράγματα σήμερα επειδή δεν έχω χρόνο …

Δεν μπορεί κάποιος να αναζητήσει αυτό που Είναι μέσα από την αναζήτηση των σκέψεων. Η σκέψη δεν είναι ο Εαυτός.

Όταν η προσοχή παραμείνει στην ίδια την προσοχή .τότε, ο χωρίς καμιά κατεύθυνση εμμένει σε Αυτό που πάντα Είναι.

Στην σιωπή του νου ανθίζει το άρωμα της Αγάπης και της ευδαιμονίας.

Όταν λέμε ότι πρέπει κανείς να σιωπήσει τον νου για να ανθίσει αυτό που ΕΙΝΑΙ ,πολλοί προσπαθούν να τον ησυχάσουν! Αυτή η προσπάθεια.. γεννά περισσότερη ανησυχία. Αν όμως τους πούμε για την ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΜΗ ΝΟΥ τότε δεν αφήνουμε κανένα περιθώριο για προσπάθεια ..επειδή η προσπάθεια γίνεται πάντα από τον νου. Έτσι με τον μη νου τι σου απομένει να κανείς...;!!

Έτσι ..μπορούμε να πούμε.. στον μη νου ανθίζει το άρωμα της Αγάπης και της ευδαιμονίας.

Είναι το ίδιο για αυτούς που δεν κολλούν στις λέξεις.. αλλά βλέπουν πέρα από αυτές.



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/02/2010 10:15:09

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 04/02/2010 10:18:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.28125
Maintained by Digital Alchemy