ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 20:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Είναι όλα τόσο περίπλοκα αλλά ταυτόχρονα τόσο απλά.Δέν υπάρχει όριο,μπορεί όλα να είναι σωστά και όλα λάθος. Ο νούς έχει την ικανότητα να κατασκευάζει την πραγματικότητα και να την οδηγεί όπου θελει,όλα είναι μια ψευδαίσθηση.Εχω την αίσθηση οτι τίποτα απο αυτά που λέμε δέν έχουν πραγματική σημασία.Ισχύουν όλα ταυτόχρονα απλά εμείς δέν το βλέπουμε.Δέν υπάρχει λόγος για αντιπαράθεση.


Για αυτό είναι σημαντικό το να έχεις εμπειρία ..πνευματική εμπειρία, όχι διανοητική.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 20:53:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε alex22

quote:
alex22 Το αποτέλσμα κατα την γνώμη μου είναι να κρυβει την πραγματική γνώση.

Αν αυτό κρύβει την πραγματική γνώση:

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ Όταν κοιτάς να έχεις επίγνωση του ότι κοιτάς. Όταν τρως να έχεις επίγνωση του ότι τρως. Όταν περπατάς να έχεις επίγνωση του ότι περπατάς. Όταν κανείς κάτι να έχεις την επίγνωση του τι κανείς!!
Αυτό δημιουργεί μέσα σου ένα κέντρο.

Χωρίς κέντρο είσαι ένα πλήθος που μετατοπίζετε ποτέ από εδώ και ποτέ από εκεί. Το κέντρο είναι συνεχώς στο παρών! Η επίγνωση βρίσκετε πάντα στο παρών.

Το πλήθος βρίσκετε πάντα στο πριν και στο μετά. Αυτή η αίσθηση του κέντρου ανήκει στην σιωπή, σε μια εσωτερική γαληνή και ευδαιμονία. Το πλήθος ανήκει στην οχλαγωγία και στο ποιος θα επικρατήσει.
Το πλήθος είναι τα πολλά θέλω. Το πλήθος δεν έχει ένα κέντρο, κινείτε πάντα στην περιφέρεια.

Το κέντρο σου δίνει νέα ποιότητα ,νέα ενεργεία ,νέα ανταπόκριση σε αυτό που έρχεται και σε αυτό που φεύγει.


Τότε τι είναι αυτό που την φανερωνει;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 21:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση φίλε αλεξ είναι μια.

Είτε από την θεοσοφία είτε από τον χριστιανισμό είτε από τον Βουδισμό.. από οπού και αν ξεκινήσεις και έχεις ξεκινήσει σωστά...τότε η πνευματική εμπειρία είναι «κοινή». Κάποιος φτάνει στο αιτιατό και βιώνει μια πνευματική εμπειρία κάποιος άλλος φτάνει εκεί χωρίς να δίνει ένα όνομα σε αυτό.

Αυτή η εμπειρία δεν ανήκει σε κάποιο όνομα, σε κάποιο δόγμα ή σε κάποια σχολή. Είναι μια εμπειρία πέρα από τις λέξεις και πέρα από όλα τα ονόματα. Αυτοί που φτάνουν «εκεί» ξερόυν ότι δεν υπάρχει κάτι που να τους χωρίζει.. αλλά κατι που τους ενώνει!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 23:39:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa - omega
quote:
Είχα χρεωθεί σε τράπεζα το ποσό των 3.000 ευρώ.

Welcome to the club

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2009, 23:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Alfa-Omega δεν έρχεσαι σε επαφή και με τη δικιά μου ψυχή μήμπως δούμε καμια άσπρη μέρα

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 08:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
Παρακολουθώντας – δύο μέρες τώρα – την συζήτηση, αυτό που αποκομίζω είναι το εξής:
Συμβαίνει αυτό που έγραψε 3 μέρες πριν ο αγαπητός φίλος «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»: Όταν δεν υπάρχει πλήρης εμπειρία της πραγματικής μας ουσίας (πλήρης ενεργοποίησή της) – αλλά μόνο μία πρόσκαιρη επαφή – τότε η ουσία δεν μπορεί να εκφρασθεί μέσα από τους κατώτερους φορείς... Μετά την πρόσκαιρη επαφή με την ουσία, είμαστε αναγκασμένοι να ξαναπέσουμε στην λειτουργία του εγώ (των εγώ)... Αυτό ακριβώς συμβαίνει...
Πολλοί φίλοι υποστηρίζουν ότι έχουν εμπειρία της βαθύτερης ουσίας, αλλά αυτό δεν αποδεικνύεται από τα λεγόμενά τους... Αυτό που κατανοώ εγώ είναι ότι μιλάνε τα «εγώ – μάλιστα μερικές φορές με κακία...
Κατά την γνώμη μου, το αληθινό έργο του ανθρώπου στη γη είναι ακριβώς αυτό: να μπορέσουμε να ξεπεράσουμε την κατώτερη προσωπικότητα, το εγώ, να έχουμε όχι πρόσκαιρη αλλά πλήρη εμπειρία της αληθινής ουσίας (ώστε να εκφράζεται μέσα από τους κατώτερους φορείς...)...
Και νομίζω, ότι σωστά ο φίλος «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» τονίζει συνέχεια ότι πρέπει να ασχοληθούμε με αυτό το έργο. Πρέπει, όχι με την έννοια ότι το επιβάλλει κάποιος ή κάτι... απλά, αν θέλουμε όντως να αναδυθούμε από την σύγχιση του εγώ στην καθαρότητα της ουσίας...
Όταν κάποιος έχει πλήρη, βαθιά, εμπειρία της αληθινής ουσίας, έχει πιά αντίληψη της αθανασίας (το εγώ που φοβάται τον θάνατο, έχει «πεθάνει»...). Αντιλαμβάνεται ότι είναι ένα με τον κόσμο (δεν παρεμβαίνει το εγώ, να τον διαχωρίσει από τον κόσμο)... Κι όσο αυτή η κατάσταση μονιμοποιείται ο άνθρωπος μεταμορφώνεται, γίνεται η αληθινή ουσία του, το «είναι». Κι αυτό εκδηλώνεται μέσα στους κατώτερους φορείς, με αυτογνωσία, γνώση, γαλήνη, αγάπη, ευγένεια, υπηρεσία... Κι όσο βαθαίνει η αντίληψη της αληθινής ουσίας, γίνεται αδύνατη πιά η επιστροφή στο εγώ – Αυτή είναι πραγματικά μία δεύτερη γέννηση... Κι από δω αρχίζει η πορεία στα ανώτερα πεδία... μέχρι την Μία Θεότητα... Επειδή όμως όλα αυτά είναι πολύ ψηλά και τα γνωρίζουμε όχι από εμπειρία αλλά από δεύτερο χέρι, καλό είναι να είμαστε προσγειωμένοι και συγκεντρωμένοι στο έργο που έχουμε μπροστά μας, στο ξεπέρασμα της κατώτερης προσωπικότητας...
Μπορούμε να ασχοληθούμε σοβαρά με αυτό το σημαντικό θέμα;
Να γνωρίσουμε την αληθινή ουσία μας, να μονιμοποιηθούμε σε αυτή την κατάσταση, να εκφράσουμε αυτή την ουσία στους κατώτερους φορείς, στην σκέψη, στους προσανατολισμούς, στις πράξεις... επειδή δεν μπορούμε να είμαστε τελείως έξω από τον κόσμο, και τις καθημερινές δραστηριότητες..
Να έχετε όλοι μία καλή ημέρα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 11:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω, φίλοι μου...
Ότι αυτά που γράφει η φίλη enlightened είναι αληθινά και θα έπρεπε ίσως να δώσουμε περισσότερη προσοχή... Νομίζω, ότι ο φίλος «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» τοποθέτησε σωστά το όλο θέμα τις προηγούμενες μέρες...
Προσωπικά, επειδή είχα μία διαφορετική εκπαίδευση (υπήρξα βουδιστής... πριν καταλήξω σε πλατύτερες αντιλήψεις...), κι επειδή είμαι εξοικειωμένος με τις ανατολικές μεθόδους διαλογισμού, απλά, βλέπω τα πράγματα από μία άλλη οπτική...
Θεωρώ ότι αυτό που ονομάζουν οι φίλοι, αληθινή ουσία (αιτιατό, αν θέλετε, κλπ...), είναι η αληθινή, η φυσική μας κατάσταση και θα λειτουργούσε, αν την αφήναμε ανεμπόδιστη... Η έξοδος από αυτή την φυσική μας κατάσταση, με την ανάδυση του εγώ, της σκέψης, της απορόφησης στις αντιλήψεις, κλπ, συνιστούν μία «πτώση» και μία πλάνη...
Δεν έχει σημασία πως θα πραγματοποιήσουμε την αληθινή μας ουσία, φύση... (αν θα υιοθετήσουμε την μία διδασκαλία ή την άλλη...), αρκεί να το κάνουμε... Προσωπικά σέβομαι όλους τους δρόμους... Κι όλοι οι δρόμοι οδηγούν στην ίδια επίγνωση της φύσης μας (της ουσίας μας)...
Πάντως καλό θα ήταν να περιοριστούμε στο έργο μας, μόνο καλό μπορεί να προκύψει από αυτό...Το τι ακριβώς είναι η αληθινή μας φύση (ουσία) πρέπει να το ανακαλύψουμε μόνοι μας... Κι όταν τo ανακαλύψουμε θα γνωρίζουμε... και τότε θα μιλάμε από εμπειρία... και δεν θα διαχειριζόμαστε απλά ιδέες, αντιλήψεις...
Να είστε όλοι καλά... τούτη την όμορφη μέρα... (και πάντα... γιά όσους πιστεύουν ότι υπάρχει χρόνος...)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 12:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Alfa-Omega δεν έρχεσαι σε επαφή και με τη δικιά μου ψυχή μήμπως δούμε καμια άσπρη μέρα

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημα



Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις Dr Jekyll Mr Hyde είναι να :

Χαλαρώσεις .


Αν πραγματικά χρωστάς μπακίρι και σε αγχώνει γιατί ακόμη υφίστανται οι συνέπειες ,θα πρέπει να βρεις τις αιτίες που σε οδήγησαν στο σημείο αυτό και μετά να τις αξιολογήσεις .
Συνήθως για το ποσοστό του 90 τοις εκατό ,φταίμε εμείς οι ίδιοι και για το υπόλοιπο 10 τις εκατό τα τυχαία γεγονότα.

Σε παραπέμπω σε ιστοσελίδες που αναφέρονται στην ΑΡΧΗ ΤΟΥ 90 10 με την ευχή να σε βοηθήσουνε ψυχολογικά ,να ανέβεις .

http://pak-elta.blogspot.com/2009/10/9010-stephen-covey.html


http://www.slideshare.net/oros777/90-10-2458659Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 15:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει δεν είναι τόσο σοβαρό το πρόβλημα(μέχρι στιγμής) για αυτο και το πήρα στη πλάκα, αλλά είναι αλήθεια οτι διάφορα μέλη του οικογενειακού μου κύκλου δεν τα πάμε και καλά οικονομικά γεγονός που επηρεάζει και μένα γιατί υπάρχει(κατ'ανάγκη) αλληλουποστήριξη. Μπορεί δηλαδή εγώ να μην έχω πρόβλημα αλλά να χει κάποιος άλλος. Άλλοτε μπορεί να έχω εγώ το πρόβλημα. Είναι λεπτές καταστάσεις και επειδή κυκλοφορούν πολλές κάρτες ποτέ δεν ξέρεις...

"..The Matrix can't tell you who you are"
Όταν ο άνθρωπος είναι σίγουρος για τον θεό ο θεός αμφιβάλλει για τον άνθρωπο..
Ασυνείδητος πάει να πει απόλυτα ταυτισμένος με τη σκέψη και το συναίσθημαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 15:10:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν δεν υπάρχει πλήρης εμπειρία της πραγματικής μας ουσίας (πλήρης ενεργοποίησή της) – αλλά μόνο μία πρόσκαιρη επαφή – τότε η ουσία δεν μπορεί να εκφρασθεί μέσα από τους κατώτερους φορείς... Μετά την πρόσκαιρη επαφή με την ουσία, είμαστε αναγκασμένοι να ξαναπέσουμε στην λειτουργία του εγώ (των εγώ)... Αυτό ακριβώς συμβαίνει...

Αγαπητή φιλη enlightened Έτσι έχουν τα πράγματα εκτός για πολύ λίγους ανθρώπους που έχουν καταφέρει από προηγούμενες ζωες να ενεργοποιήσουν πλήρως ή να έχουν κατασκευάσει τα ανώτερα υπαρξιακά σώματα…οι οποίοι σε αυτή την ζωή κάνουν μια «γρήγορη» ανακεφαλαίωση!

Όταν πραγματοποιούμε έναν διαλογισμό με την έννοια ότι ο νους είναι κενός από σκέψεις και ότι δεν υπάρχει διάσπαση προσοχής αλλά «ολικής αφούγκρασης» ή μη «κατευθυνόμενης προσοχής»
Τότε ο άνθρωπος ζει στο «κέντρο» με την έννοια ότι δεν κινείτε καμιά σκέψη που να τον οδηγεί στην περιφέρεια. Βιώνει μια αυθόρμητη κατάσταση με επίγνωση της ίδιας της επίγνωσης!

Μετά όμως από αυτή την εμπειρία σιγά σιγα όπως κάποιος «έφτασε» με το ίδιο τρόπο αντίστροφα εισέρχεται στο κόσμο των εγώ.


Για αυτό είναι σημαντικό να μπορούμε μέσα στην ημέρα να συνδεόμαστε ή να «αποκτούμε» επαφή ή να κεντραριζόμαστε με Αυτό, που είναι καθαρό από τα εγώ και παράλληλα να παρατηρούμε ,να κατανοούμε και να εξαλείφουμε μέσα στην καθημερινότητα όλα αυτά που μας εμποδίζουν να ΕΙΜΑΣΤΕ!

Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο επιμένω ότι πρέπει να ζούμε με «επίγνωση» μέσα στην καθημερινότητα! Αυτή η επίγνωση μέσα στην καθημερινότητα όμως είναι βαθμιαία και αυξάνετε ανάλογα με την προσπάθεια και με την κατανόηση που αποκτάμε ή που έχουμε.

Σε αυτό βοηθά η διάσπαση της προσοχής. Όταν κοιτάς να έχεις επίγνωση του ότι κοιτάς. Όταν τρως να έχεις επίγνωση του ότι τρως. Όταν περπατάς να έχεις επίγνωση του ότι περπατάς. Όταν κανείς κάτι, να έχεις την επίγνωση του τι κανείς!!
Αυτό δημιουργεί μέσα σου ένα κέντρο. Χωρίς κέντρο είσαι ένα πλήθος που μετατοπίζετε ποτέ από εδώ και ποτέ από εκεί. Το κέντρο είναι συνεχώς στο παρών! Η επίγνωση βρίσκετε πάντα στο παρών.
Το πλήθος βρίσκετε πάντα στο πριν και στο μετά.

Ακριβώς σε αυτό βοηθά η διάσπαση της προσοχής στο να αποκτήσουμε μέσα στην καθημερινότητα ένα κέντρο, ένα κέντρο επίγνωσης. Η μια προσοχή πάει έξω από εμένα, αλλά η δεύτερη προσοχή δεν φεύγει από εμένα αλλά «επιβεβαιώνει» την παρουσία μου ως παρατηρητή!

Αυτή η «δεύτερη προσοχή» δημιουργεί μια ενεργεία μια ποιότητα που όλο και βαθαίνει. Αυτοί που έχουν βίωση τον διαλογισμό σίγουρα θα ανακαλύψουν την ποιότητα αυτής της ενεργείας που αναδίδετε σαν «μέσα από την καρδιά» και δεν είναι λίγες η φορές που πλημμυρίζεις από αυτό το «ιδιαίτερο συναίσθημα της αυθόρμητης παρουσίας»

Αυτοί που δεν έχουν επιτύχει τον διαλογισμό θα γευτούν κάτι από αυτόν μέσα από την διαιρεμένη προσοχή ή την αυτόενθύμηση.. με τελικό προορισμό την αυτεπίγνωση.

Έτσι ξεκινά κάνεις την αφύπνιση της συνείδηση με σκοπό την αποταυτιση αλλά και την κατανόηση των εγώ με σκοπό την εξάλειψη τους.
Δεν είναι τυχαίο που λέγετε αφύπνιση της συνείδησης.. επειδή η αφύπνιση αυτή χρειάζεται την συνειδητή μας συμμετοχή. Αν δεν την έχουμε τότε δρούμε μηχανικά... και μηχανικά... δηλ χωρίς καμιά επίγνωση, δεν μπορούμε να έχουμε αφύπνιση ..παρά μονό ύπνο!

Αυτά για τωρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 19/11/2009 15:13:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2009, 18:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε υπηρέτη,η αφύπνιση της συνείδησης δέν συμβαίνει μόνο με το να έχεις επίγνωση οτι κοιτάς και με την δημιουργία του κέντρου.Υπάρχουν οι τεχνικές,για την ακρίβεια ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ.Αναγκαστικά κάποιος που ακούει για την αφύπνιση της συνείδησης και τον τρόπο της,δηλαδή με το να μήν χάνουμε την επίγνωση,όταν το κάνει πράξει αυτό θα δεί διαφορές στα σίγουρα,όμως καποια στιγμή θα δεί οτι δέν πάει άλλο,δέν υπάρχει εξέλιξη.Αυτό είναι απολύτως λογικό,δεν γίνεται κάποιος να κάνει μόνο αυτό και να γνωρίσει τον εαυτό του,υπάρχει η ενεργοποίηση των τσάκρα ο καθαρισμός τους το αστρικό σώμα κτλπ.Όποτε θα οδηγηθεί αναγκαστικά στις τεχνικές και αυτό είναι το πιό επικύνδυνο απο όλα.Η αντίστροφη ενεργοποίηση dna.Χωρίς την γνώση για την λειτουργία των σωμάτων μας και των ηλεκτρομαγνητικών κέντρων,μπορεί να πάρουμε λάθος δρόμο.Το σαμάντι είναι μόνο η αρχή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2009, 00:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ

Από κάπου πρέπει να ξεκινήσει κάποιος και η αρχή γίνετε πάντα με ένα ποσοστό αφυπνησμένης συνείδησης ή με επίγνωση. Είναι αδύνατον να γίνει διαφορετικά.

Στις 12/11/2009, 21:13:07 ειπα στην φιλη enlightened

quote:
Αυτή σου η ερώτηση πιστεύω ότι θα παίξει τον ρόλο στην συνέχιση της συζήτησης μας. Επειδή αυτό που έχω να πω είναι ότι αυτοί οι φορείς πρέπει να ενεργοποιηθούν εν Ζωή! Και αυτό έχει σχέση με το «ιδιαίτερο» Φοχατ μας!

Αυτό ενεργοποιεί τα σώματα φυσικό, ζωτικό, αστρικό ,νοητικό ,αιτιατό. Το βουδικό, ατμικο έχουν κάτι διαφορετικό σε σχέση με τα προηγούμενα σώματα.


Αυτό το κάτι που λείπει πέρα από την συνεχείς προσπάθείες που χρειάζεται για να μένουμε επαγρυπνοι ώστε να μην μας παίρνει ο ύπνος, είναι η ενεργοποίηση των τσακρα.

Αλλά αυτό είναι μια πολύ σοβαρή εργασία και εδώ φαίνεται πραγματικά το βάρος του Έργου που πρέπει κάποιος να φέρει εις πέρας!

Αν δεν υπάρχει αγνότητα δεν μπορεί κανένα τσακρα να ενεργοποιηθεί. Δεν είναι τυχαίο που ο Παντατζαλι μιλά για τα Γιαμα και τα Νιγιαμα τους κανόνες που κυβερνούν το σώμα και τον νου. Τα Γιαμα και τα Νιγιαμα μαζί με την Ασανα και την πραναγιαμα έχουν σαν σκοπό να αφυπνίσουν την κουνταλινι.

Τα γιαμα είναι η άρνηση της βίας άρνηση της κλοπής, η άρνηση της απληστίας, η εγκράτεια.

Τα νιγιαμα είναι αγνότητα, επανάληψη των ιερών λέξεων και άλλα.

Στις σουτρες του Βούδα βρίσκουμε την ορθή αντίληψη, την ορθή απόφαση, την ορθή ομιλία, την ορθή συμπεριφορά, ζωή, προσπάθεια, σκέψη, θεωρία και τα πέντε εμπόδια ..λάγνα επιθυμία, δόλου, οκνηρία, περηφάνια, υποκρισία, και αμφιβολία.

Στο χριστιανισμό βρίσκουμε τις δέκα εντολές και σε πολλά άλλα πάντα βρίσκουμε την εξάλειψη τον ελαττωμάτων και την προώθηση των αρετών. Όχι μέσα από μια υποκρισία αλλά μέσα από μια συνειδητή ζωή!

Τώρα θα καταλάβεις γιατί τα 5 κατωτέρα ψυχολογικά κέντρα που είναι το διανοητικό, το κινητικό ,το συναισθηματικό, το ενστικτώδες και το σεξουαλικό πρέπει να είναι σε μια αρμονία.

Για αυτό λέμε ότι κάθε κέντρο πρέπει να λειτουργεί με τα δικά του υδρογόνα ή με την δική του ενεργεία. Όταν αυτά τα κέντρα βρίσκονται σε ισορροπία και έχει πολύ μεγάλη σχέση με όλα τα προηγούμενα που ανέφερα σαν κανόνες ή εντολές.. τότε υπάρχει η κατάλληλη ενεργεία που μπορεί να ενεργοποιήσει τα τσακρας.

Δεν μπορείς να ακολουθήσεις αυτούς τούς κανόνες…Αυτοί οι κανόνες προκύπτου από την κατανόηση και την αφύπνιση της συνείδησης.!

Όταν το «πλήθος» φωνάζει και υπάρχει οχλαγωγία και ο άνθρωπος είναι χωρίς ένα κέντρο, χωρίς καμιά επίγνωση, τότε τα ψυχολογικά κέντρα βρίσκονται σε ανισορροπία και το ξύπνημα της κουνταλινι είναι ένα παιδικό όνειρο.

Δεν είναι τυχαίο που λέμε για την μετατροπή των εντυπώσεων που είναι η επίγνωση σε ότι κανείς.. όταν δεν υπάρχει επίγνωση, τότε οι εντυπώσεις τρέφουν τα εγώ. Μέσα από την επίγνωση ,τα εγώ δεν μπορούν να τραφούν!

Δεν είναι τυχαίο που λέμε το να μην εκφράζουμε αρνητικά συναισθήματα όπως είναι ο θυμός ,ή περηφάνια ,ή ζήλεια και πολλά αλλά. Είναι απαραίτητο να υπάρχει κατανόηση. Αλλά μια κατανόηση που προέρχεται από μια επίγνωση η οποία μπορεί να «παρακολουθεί» το ελάττωμα και να αναγνωρίζει όλο το «ξεδίπλωμα» που κάνει χρησιμοποιώντας τα 5 ψυχολογικά κέντρα. Πως λειτουργεί το εγώ της λαγνείας στο διανοητικό; Πως λειτουργεί στο συναισθηματικό; Πως λειτουργεί στο κινητικό; και πως ….; Ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να παρατηρεί τα εγώ δεν μπορεί και να τα κατανοήσει!


Δεν είναι τυχαίο που λέμε για τον θάνατο στην πορεία. Ένα εγώ είναι σαν ένα δέντρο. Έχει ρίζες πολύ βαθιές. Μέσα.. μας..στο υποσυνείδητο μας! Αυτές οι ρίζες τρέφονται από πολλά μικρά τριχιδια αυτά τα τριχιδια είναι η λεπτομέρεια που δεν αντιλαμβανόμαστε ότι τρέφει το εγώ.

Όταν η συνείδηση ή η επίγνωση είναι στο τώρα ,βλέπει την λεπτομέρεια ,δηλ την πρώτη αρχή που δημιουργείτε και τρέφει το εγώ. Έτσι «σταματάμε» επιτόπου την πρώτη αιτία ή λεπτομέρεια που τρέφει το ελάττωμα! Αν δεν έχουμε επίγνωση τότε το ελάττωμα εκδηλώνετε!


Βλέπεις φίλε Αλεξ δεν είναι μονό ένα πράγμα αλλά πολλά μαζί. Αυτά λοιπών μαζί με κάποια ακόμα.. συνθέτουν ένα μωσαϊκό. Αυτό το μωσαϊκό είναι το μεγάλο έργο!
Η φωτιά δεν ανεβαίνει έτσι. Πρέπει πρώτα να γίνει κατάλληλη!!

Αυτά για τωρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 20/11/2009 00:31:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2009, 12:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι... alex22 και «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»... μία παράκληση (που πιστεύω ότι θα υιοθετούσαν και πολλοί φίλοι που σας διαβάζουν):
Μη μιλάτε για.. αφύπνιση κουνταλίνι κι ενεργοποίηση τσάκρας, έτσι αποσπασματικά και συνθηματικά, μεταξύ σας, γιατί κάποιοι άλλοι δεν καταλαβαίνουν. Μιλήστε συγκεκριμένα και αναφέρετε αποτελέσματα από την διαδικασία (στα διάφορα στάδια...)..
Όλα αυτά που λέτε έχουν νόημα στα πλαίσια της δικής αντίληψης και κοσμοθέασης...
Αν όμως μιλάτε γιά τα αποτελέσματα της διαδικασίας (στα διάφορα στάδια) θα σας καταλαβαίνουν κι άλλοι που ενδεχομένως έχουν μία διαφορετική κοσμοθέαση..
Είναι λάθος γιά παράδειγμα να λέτε ότι δεν υπάρχει (πνευματική) εξέλιξη αν δεν αφυπνισθεί η ενεργεια κουνταλίνι και δεν ενεργοποιηθούν τα τσάκρας...
Δηλαδή, κατά την γνώμη σας, ένας βουδιστής, γιά παράδειγμα, που «αγνοεί» τελείως αυτή την προσέγγιση... αν πραγματοποιήσει τα τέσσερα εξωτερικά ντυάνα και τα τέσσερα εσωτερικά σαμαπάτι, δεν θα φτάσει στο νιρβάνα; Μήπως γι’ αυτόν, όλα αυτά που λέτε, γίνονται αυτόματα, χωρίς να ασχοληθεί μαζί τους (με ενεργοποίηση κουνταλίνι και ενεργοποίηση τσάκρας);
Κι ένας χριστιανός μυστικός που ασκεί την νηπτική διαδικασία δεν μπορεί να φτάσει στην θέωση, επειδή δεν ασχολείται με την κουνταλίνι και τα τσάκρας;
Αν όμως μιλούσατε γιά συγκεκριμένες διαδικασίες και αποτελέσματα πιθανόν να σας καταλάβαιναν κι ο βουδιστής κι ο χριστιανός, γιατί πιθανόν να είχαν ανάλογη εμπειρία...
Καλό είναι να ακολουθούμε ένα μονοπάτι, αλλά πρέπει να κοιτάζουμε και αριστερά και δεξιά... Υπάρχουν παράλληλα μονοπάτια.. Πρέπει να μιλάμε λοιπόν σε μία γλώσσα που είναι κατανοητή και από τους άλλους, να μιλάμε γιά γεγονότα και αποτελέσματα...
Ο Θεός μαζί σας...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2009, 12:51:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε wholemind είναι πολλές οι φορές που δεν απαντώ γενικά αλλά ειδικά σε κάποιων. Όπως είναι διαφορετικός ο τρόπος που ανταποκρίνομαι ή αντιδρώ με κάποιον. Με τον Αλεξ έχουμε μιλήσει πολλές φορές και στην ουσία, ανεξάρτητα σε ποιο τοπικ μιλάμε είναι σαν να συνεχίζουμε μια συζήτηση.

Καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν όλοι να ακολουθήσουν αυτή την συζήτηση αλλά δεν μπορώ να χάσω την επικοινωνία με τον Αλεξ! Πρέπει να του μιλήσω σε αυτά που ξέρω ότι γνωρίζει.

quote:
Είναι λάθος γιά παράδειγμα να λέτε ότι δεν υπάρχει (πνευματική) εξέλιξη αν δεν αφυπνισθεί η ενεργεια κουνταλίνι και δεν ενεργοποιηθούν τα τσάκρας...
Δηλαδή, κατά την γνώμη σας, ένας βουδιστής, γιά παράδειγμα, που «αγνοεί» τελείως αυτή την προσέγγιση... αν πραγματοποιήσει τα τέσσερα εξωτερικά ντυάνα και τα τέσσερα εσωτερικά σαμαπάτι, δεν θα φτάσει στο νιρβάνα; Μήπως γι’ αυτόν, όλα αυτά που λέτε, γίνονται αυτόματα, χωρίς να ασχοληθεί μαζί τους (με ενεργοποίηση κουνταλίνι και ενεργοποίηση τσάκρας);
Κι ένας χριστιανός μυστικός που ασκεί την νηπτική διαδικασία δεν μπορεί να φτάσει στην θέωση, επειδή δεν ασχολείται με την κουνταλίνι και τα τσάκρας;

Δεν είναι θέμα λάθους. Είναι θέμα προσέγγισης! Κάποιοι δεν ασχολούνται καθόλου με τα τσακρας και την κουνταλινι, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αυτά δεν λειτουργούν!

Το θέμα και αυτό που επαναφέρω είναι ότι συνεχίζουμε να έχουμε εγώ είτε υπάρχει η κουνταλινι είτε όχι. Και ξέρω ότι υπάρχει πολύς κόσμος που προσεύχεται ή διαλογίζεται ή μπαίνει σε μια πνευματική έκσταση ή οτιδήποτε άλλο. Εκτός από κάποια μεμονωμένα άτομα όλοι οι άλλοι μετά από όλα αυτά μπορούν να θυμόσουν, να ζηλέψουν ,να εκφράσουν λαγνεία, περηφάνια και πολλά αλλά ελαττώματα. Που πήγε η σιωπή; που πήγε η ευδαιμονία; Γιατί αυτή την στιγμή δεν την έχουμε;

Αυτά για τωρα


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2009, 22:33:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ: Το θέμα και αυτό που επαναφέρω είναι ότι συνεχίζουμε να έχουμε εγώ είτε υπάρχει η κουνταλινι είτε όχι. Και ξέρω ότι υπάρχει πολύς κόσμος που προσεύχεται ή διαλογίζεται ή μπαίνει σε μια πνευματική έκσταση ή οτιδήποτε άλλο. Εκτός από κάποια μεμονωμένα άτομα όλοι οι άλλοι μετά από όλα αυτά μπορούν να θυμόσουν, να ζηλέψουν ,να εκφράσουν λαγνεία, περηφάνια και πολλά αλλά ελαττώματα. Που πήγε η σιωπή; που πήγε η ευδαιμονία; Γιατί αυτή την στιγμή δεν την έχουμε;

Δεν έχομε ευδαιμονία, αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, γιατί πρέπει να καταλάβουμε ότι το άτομο στην πραγματικότητα , αντιπροσωπεύει μια μεταβατική και σχετική εκδήλωση του πραγματικού όντος .

Είναι μια ειδική κατάσταση , ανάμεσα σε αόριστο πλήθος άλλων καταστάσεων του ιδίου όντος . Και το όν αυτό , είναι καθ’εαυτό , απολύτως ανεξάρτητο απ’όλες τις εκδηλώσεις .

Τέτοια είναι η διάκριση του «Εαυτού» και του «Εγώ» , της προσωπικότητας και της ατομικότητας . Κι’όπως ακριβώς οι εικόνες συνδέονται με τις φωτεινές ακτίνες με την ηλιακή πηγή , χωρίς την οποία δεν θα είχαν ούτε ύπαρξη ούτε πραγμάτωση , έτσι κι’η ατομικότητα , άσχετα αν πρόκειται για ανθρώπινη ατομικότητα ή για κάθε άλλη ανάλογη κατάσταση εκδήλωσης , είναι συνδεδεμένη με την προσωπικότητα στο πρωταρχικό κέντρο του όντος.

Δεν είναι δυνατόν , μέσα στα όρια του παρόντος μηνύματος να αναπτυχθούν πιο πλατειά αυτές οι απόψεις , ούτε να δώσουμε πιο συγκεκριμένη ιδέα της Θεωρίας των πολλαπλών καταστάσεων του όντος .

Κάνω λόγο για θεωρία , αλλά δεν πρόκειται για θεωρία . Είναι κι’αυτό ένα σημείο επί πλέον , που πρέπει να διασαφηνισθεί .

Η θεωρητική γνώση , που είναι ακόμη έμμεση και κάπως συμβολική , είναι μόνο για προπαρασκευή , απαραίτητη κατά τα λοιπά , για την πραγματική γνώση .

Επί πλέον είναι κι’η μόνη που μπορεί κάπως να ανακοινωθεί και πάλι όχι ολοκληρωτικά . Κι’αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο κάθε διδασκαλία είναι μόνο το μέσον για να πλησιάσομε την γνώση . Αυτή η γνώση που αρχικά κλείνει μέσα της μόνο δυνατότητα , πρέπει κατόπιν να γίνει δρώσα πραγμάτωση.

Η θεωρία που εκτίθεται με ωραίο τρόπο , φαίνεται πως αρκείται στον εαυτό της , αντί να παρουσιάζεται με τρόπο τέτοιο για να προετοιμάζει δρώσα πραγμάτωση , όπως συμβαίνει πάντοτε μ’αυτήν σ’όλες τις πραγματικά μεταφυσικές διδασκαλίες .

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2009, 09:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, «Κηφεύς» και «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ»... Όλα αυτά που συζητάμε εδώ, έχουν ειπωθεί εδώ και χιλιάδες χρόνια... κι έχουν σχολιασθεί σε ένα τεράστιο όγκο συγγραμμάτων... (Ακόμα κι η Ε.Π.Μπλαβάτσκυ εξέθεσε την ίδια παλιά θεωρία των θρησκειών...)...
Αυτό που σπανίζει είναι η γνήσια εμπειρία...

Αγαπητέ φίλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» μόνος σας ξεχωρίζετε κάποια μεμονωμένα άτομα, που έχουν μία μόνιμη εμπειρία της αληθινής ουσίας τους και δεν ξαναπέφτουν στην λειτουργία του εγώ...
Ανήκουμε σε αυτούς; Αν όχι, τι φταίει; Χρειάζεται να ασχοληθούμε ακόμα περισσότερο με αυτό το έργο; (να ξεπεράσουμε δηλαδή την κατώτερη προσωπικότητα...)...

Αγαπητέ φίλε «Κηφεύς», αν και χρησιμοποιείτε μία διαφορετική ορολογία (ονομάζετε την αληθινή ουσία προσωπικότητα και την κατώτερη εκδήλωση, εκδηλώσεις, του όντος, ατομικότητα) δεν λέτε κάτι διαφορετικό...
Μπορούμε να έχουμε επίγνωση της αληθινής «προσωπικότητας, στο πρωταρχικό κέντρο του όντος» και να μην απορροφιόμαστε (με οποιονδήποτε τρόπο...) στην κατώτερη, ή κατώτερες ατομικότητες; Αυτό είναι το ζητούμενο...

Κατανοώ ότι υπάρχουν ανάμεσά μας κάποιοι που το έχουν επιτύχει... Το ζητούμενο είναι να καταθέσουν την εμπειρία τους... Η φίλη enlightened (που ελπίζω να «ξαναγυρίσει» στην συζήτηση...), μίλησε, πριν μέρες, γιά μία μόνιμη εμπειρία της αληθινής ουσίας μας...
Πριν όμως μιλήσουμε γιά το τι είναι επίγνωση της αληθινής ουσίας (της αληθινής προσωπικότητας κατά τον φίλο «Κηφεύς»...)... πρέπει να «βεβαιώσουμε» ότι έχουμε αυτή την εμπειρία...
Ο Θεός μαζί σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2009, 10:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ φίλε «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» μόνος σας ξεχωρίζετε κάποια μεμονωμένα άτομα, που έχουν μία μόνιμη εμπειρία της αληθινής ουσίας τους και δεν ξαναπέφτουν στην λειτουργία του εγώ...
Ανήκουμε σε αυτούς; Αν όχι, τι φταίει; Χρειάζεται να ασχοληθούμε ακόμα περισσότερο με αυτό το έργο; (να ξεπεράσουμε δηλαδή την κατώτερη προσωπικότητα...)...

Αγαπητέ φίλε wholemind ξεχωρίζω κάποια άτομα όχι επειδή κάνω μια αυθαίρετη διάκριση αλλά επειδή αυτά τα άτομα «γέννιουνται» ξεχωριστά. Σε αυτό ευθύνεται η δουλειά που έχουν κάνει με τον εαυτό τους σε προηγούμενες ζωες. Για εμένα φίλε wholemind αυτό έχει σχέση με την ενεργοποίηση της κουνταλινι και με την αφύπνιση των τσακρα μέσω αυτής της δύναμης… που έχει μια άμεση σχέση με το φοχατ των θεοσοφιστών και με άλλων… τα οποία δεν αναφέρω επειδή θα δημιουργηθεί σύγχυση!!

Τώρα το αν ανήκουμε σε αυτούς είναι κάτι που θα το μάθει ο καθένας μας ξεχωριστά. Αυτό που φταίει και δεν έχουμε μια μόνιμη κατάσταση είναι ότι ζούμε πολλές φορές κοιμισμένοι. Μπορεί κάποιος να μπαίνει σε ένα διαλογισμό όπως έχω πει και παλιότερα και να βιώνει μια χωρίς εγώ κατάσταση αλλά την υπόλοιπη μέρα ζει με τα εγώ.

Τότε αυτό δεν είναι αρκετό. Αυτό που λέω είναι ότι χρειάζεται μια συνειδητή προσπάθεια ανά πάσα στιγμή. Αυτή η προσπάθεια την οποία εξέφρασα στο πως γίνεται αρχίζει να συνδέει και να δημιουργεί μέσα μας ένα μόνιμο κέντρο βαρύτητας που έχει σχέση με το Αιτιατό.

Αυτά για τώρα λογο χρόνου. Συνεχίζετε.. και περιμένουμε την φίλη μας την enlightened


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 09:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρέπει να συμφωνήσουμε, αγαπητέ «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» (κι όσοι φίλοι παρακολουθούν την συζήτηση), ότι ο αληθινός διαλογισμός (κατά την γνώμη μου...), ή αυτό που λέτε εσείς, ο συνειδητός (ανά πάσα στιγμή) διαλογισμός, μετατοπίζει την συνειδητότητα πρός το Αιτιατό (κατά τους θεόσοφους), μέχρι να πάψει να διασκορπίζεται στην κατώτερη λειτουργία του εγώ, της φαντασίας, των αισθήσεων, κλπ....
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (και θα ήταν χρήσιμη γιά όλους μία απάντηση), γιατί δεν είναι αρκετή η διαλογιστική προσπάθεια (που κατά την γνώμη μου, ενεργοποιεί αυτόματα την κουνταλίνι και διευθυτεί την λειτουργία των τσάκρας), και χρειάζεται μία ιδιαίτερη ενασχόληση με την απόκρυφη δύναμη και τα απόκρυφα κέντρα...
Και στον Ταντρισμό, αλλά και στον Ταντρικό Βουδισμό, υπάρχει ανάλογη διδασκαλία, κι έχω προσωπική πληροφόρηση γι’ αυτά, κι ούτε έχω κάποιο πρόβλημα με αυτή την ενασχόληση...
Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν όλα αυτά είναι κατάλληλα γιά ένα απλό οπαδό του Εσωτερισμού, αν δηλαδή μπορεί να τα κατανοήσει και να τα εφαρμόσει...
Μην παρεξηγείτε την εμμονή μου στην χρησιμότητα όσων λέμε και κάνουμε, ή το ότι διατυπώνω συνεχώς ερωτήσεις για να διαφωτιστούν τα πράγματα... Πιστεύω πως πραγματικά οι άνθρωποι έχουν ανάγκη την αλήθεια... όχι απλά σαν θεωρία, αλλά σαν βίωμα και σαν μεταμόρφωση προσωπική και αλλαγή της ζωής τους...
Μπορούμε, παρακαλώ, να μιλήσουμε γιά την «μυστική φυσιολογία», την απόκρυφη δύναμη (κουνταλίνι) και την ενεργοποίηση των τσάκρας... Τι σημαίνει ακριβώς ενεργοποίηση της κουνταλίνι, και τι συμβαίνει όταν ενεργοποιούνται τα τσάκρας (με την σειρά που ενεργοποιούνται, κλπ...)...
Ο Θεός μαζί σας....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 09:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορούμε, παρακαλώ, να μιλήσουμε γιά την «μυστική φυσιολογία», την απόκρυφη δύναμη (κουνταλίνι) και την ενεργοποίηση των τσάκρας... Τι σημαίνει ακριβώς ενεργοποίηση της κουνταλίνι, και τι συμβαίνει όταν ενεργοποιούνται τα τσάκρας (με την σειρά που ενεργοποιούνται, κλπ...)...

Αυτό θα το ήθελα και γώ,αλλά ο ενας υπηρέτης,δέν μιλάει για αυτά.Κατα την γνώμη μου,για την αυτογνωσία χρειάζεται η τεχνογνωσία,δηλαδή ο τρόπος που θα γίνει.Είχα διαβάσει κάπου οτι όσο παράξενο και να φένεται,στην αυτογνωσία δέν μαθαίνουμε τον εαυτό μας αλλά τις λειτουργίεςς των σωμάτων.Ο εαυτός δέν υπάρχει,είναι ψευδαίσθηση.

Όσο για την ενεργοποίηση της κουνταλίνη,αυτό που χρειάζεται είναι η ταντρική γιόγκα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

enlightened
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 10:06:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους enlightened  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
(Παρακολουθώ πάντα την συζήτηση, αγαπητοί φίλοι, και νομίζω ότι πάντα λέγονται ενδιαφέροντα πράγματα)...
Πιστεύω πως, η σοβαρή ενασχόληση με αυτό που είμαστε πραγματικά, (είτε το ονομάσουμε αληθινό διαλογισμό, είτε συνειδητό διαλογισμό που γίνεται κάθε στιγμή...), μας μετατοπίζει, σαν οντότητες, προς την πραγματική μας ουσία, οδηγεί σε μία μόνιμη βίωση αυτής της ουσίας, η οποία εκφράζεται στην συνέχεια στους κατώτερους φορείς της οντότητας και τους μεταμορφώνει...

Κάθε άνθρωπος βρίσκεται σε κάποιο στάδιο πραγμάτωσης (είτε το έχει σαν εμπειρία από προηγούμενες ζωές... είτε το κατακτά στην παρούσα ζωή...)... Κάποιοι άνθρωποι βιώνουν ήδη μία επίγνωση της πραγματικής ουσίας... ενώ κάποιοι άλλοι παλεύουν ακόμα με τα «τέρατα» του εγώ, της μνήμης και της φαντασίας, ή της απορρόφησης σε δραστηριότητες και πράγματα... Κάθε άνθρωπος ανάλογα τον βαθμό επίγνωσής του, συμπεριφέρεται και προς τα έξω.. από τους καρπούς λοιπόν μπορούμε να γνωρίσουμε τους ανθρώπους...

Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε γιά το τι σημαίνει μόνιμη εμπειρία της βαθύτερης ουσίας μας... ή να αναφερθούμε στην δυσκολία που έχουν κάποιοι άνθρωποι να πραγματοποιήσουν αυτή την κατάσταση... Ακόμα... δεν έχει σημασία από ποιό δρόμο θα φτάσουμε στην μόνιμη εμπειρία της αληθινής ουσίας μας...

Όμως αγαπητέ φίλε, «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» πραγματικά μου κινήσατε κι εμένα το ενδιαφέρον (όπως και του φίλου wholemind, και άλλων φίλων πιθανόν, που διαβάζουν), γιά την μυστική φυσιολογία, την κουνταλίνι, τα τσάκρας, την ενεργοποίησή τους, κλπ... Γιατί τα θεωρείτε όλα αυτά χρήσιμα ή απαραίτητα;... Γιά παράδειγμα... εγώ πιστεύω ότι όταν κάποιος βιώνει την αληθινή ουσία του, έχει ήδη ενεργοποιηθεί η κουνταλίνι, έχουν ενεργοποιηθεί τα τσάκρας, από το κατώτερο προς το ανώτερο, και βιώνουμε αυτή την εμπειρία στο σαχασράρα τσάκρα (ή σαχασράρα πάντμα...)...
Μπορούμε να τα διευκρινήσουμε όλα αυτά;... (Έχουν σχέση όλα αυτά με την συνειδητή μεταβασή μας απο το υλικό πεδίο σε άλλα πεδία ίσως;)...
Εύχομαι σε όλους μία καλή ημέρα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 11:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν η καθαρά θεωρητική γνώση περιέκλειε μέσα στον εαυτό της και το τέλος της , αν η μεταφυσική έπρεπε να μείνει σ’αυτό το σημείο , ασφαλώς κάτι θα ήταν κι αυτό , αλλά θα ήταν όλως διόλου ανεπαρκές .

Απέναντι στην πραγματική βεβαιότητα , που είναι πιο ισχυρή κι’απ’αυτή που μας δίνουν τα μαθηματικά και που είναι προκαταβολικά προσαρτημένη σε τέτοιου είδους γνώση , γενικά , θα βρισκόταν , σε μια ασύγκριτα ανώτερη τάξη , το ανάλογο εκείνου που αντιπροσωπεύει στην κατώτερή του τάξη , τη γήινη και την ανθρώπινη , η επιστημονική κι’η φιλοσοφική θεώρηση .

Αυτό όμως , δεν είναι εκείνο που πρέπει να είναι η μεταφυσική .

Ας ενδιαφερθούν άλλοι για ένα «πνευματικό παιχνίδι» ή με κάτι που να μοιάζει με τέτοιο πράγμα . Αυτό είναι δική μας υπόθεση . Για μας , αυτού του είδους τα πράγματα, είναι μάλλον αδιάφορα και νομίζω πως εκείνα που ενδιαφέρουν τον ψυχολόγο , πρέπει να είναι τελείως ξένα για τον μεταφυσικό .

Εκείνο που ενδιαφέρει τον τελευταίο , είναι να γνωρίσει εκείνο που υπάρχει και να το γνωρίσει με τέτοιο τρόπο , ώστε να είναι ο ίδιος ο εαυτός του πραγματικά και ενεργειακά όλα εκείνα που γνωρίζει .

Όσον αφορά τα μέσα της μεταφυσικής πραγμάτωσης , γνωρίζομε πολύ καλά , ποια παρατήρηση μπορούν να κάνουν , στο σημείο που τους αφορά , εκείνοι που πιστεύουν πως μπορούν να αμφισβητήσουν τη δυνατότητα αυτής της πραγμάτωσης .

Πράγματι , αυτά τα μέσα πρέπει να είναι προσιτά στις ικανότητες του ανθρώπου .

Πρέπει στα πρώτα τουλάχιστον στάδια , να είναι προσαρμοσμένα στις συνθήκες της ανθρώπινης κατάστασης , διότι μέσα σ’αυτή την κατάσταση βρίσκεται για την ώρα το όν , το οποίο πρέπει να ξεκινήσει απ’αυτήν για να αποκτήσει τις ανώτερες καταστάσεις .

Γι’αυτούς τους λόγους , αγαπητέ ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ, συμφωνώ με την άποψη του φίλου wholemind :

quote:
wholemind :
Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν όλα αυτά είναι κατάλληλα γιά ένα απλό οπαδό του Εσωτερισμού, αν δηλαδή μπορεί να τα κατανοήσει και να τα εφαρμόσει...
Μην παρεξηγείτε την εμμονή μου στην χρησιμότητα όσων λέμε και κάνουμε, ή το ότι διατυπώνω συνεχώς ερωτήσεις για να διαφωτιστούν τα πράγματα… Πιστεύω πως πραγματικά οι άνθρωποι έχουν ανάγκη την αλήθεια... όχι απλά σαν θεωρία, αλλά σαν βίωμα και σαν μεταμόρφωση προσωπική και αλλαγή της ζωής τους...
Μπορούμε, παρακαλώ, να μιλήσουμε γιά την «μυστική φυσιολογία», την απόκρυφη δύναμη (κουνταλίνι) και την ενεργοποίηση των τσάκρας... Τι σημαίνει ακριβώς ενεργοποίηση της κουνταλίνι, και τι συμβαίνει όταν ενεργοποιούνται τα τσάκρας (με την σειρά που ενεργοποιούνται, κλπ...)...

Ο Θεός μαζί σας....

Όπως, επίσης, και με την τοποθέτηση της αγαπητής enlightened :

quote:
enlightened :

Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε γιά το τι σημαίνει μόνιμη εμπειρία της βαθύτερης ουσίας μας... ή να αναφερθούμε στην δυσκολία που έχουν κάποιοι άνθρωποι να πραγματοποιήσουν αυτή την κατάσταση...
Ακόμα... δεν έχει σημασία από ποιό δρόμο θα φτάσουμε στην μόνιμη εμπειρία της αληθινής ουσίας μας...
Όμως αγαπητέ φίλε, «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ» πραγματικά μου κινήσατε κι εμένα το ενδιαφέρον (όπως και του φίλου wholemind, και άλλων φίλων πιθανόν, που διαβάζουν), γιά την μυστική φυσιολογία, την κουνταλίνι, τα τσάκρας, την ενεργοποίησή τους, κλπ... Γιατί τα θεωρείτε όλα αυτά χρήσιμα ή απαραίτητα;... Γιά παράδειγμα... εγώ πιστεύω ότι όταν κάποιος βιώνει την αληθινή ουσία του, έχει ήδη ενεργοποιηθεί η κουνταλίνι, έχουν ενεργοποιηθεί τα τσάκρας, από το κατώτερο προς το ανώτερο, και βιώνουμε αυτή την εμπειρία στο σαχασράρα τσάκρα (ή σαχασράρα πάντμα...)...
Μπορούμε να τα διευκρινήσουμε όλα αυτά;... (Έχουν σχέση όλα αυτά με την συνειδητή μεταβασή μας απο το υλικό πεδίο σε άλλα πεδία ίσως;)...
Εύχομαι σε όλους μία καλή ημέρα


Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 17:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι θα μου επιτρέψετε να απαντήσω σε ένα ένα ξεχωριστά.

Φίλε wholemind

quote:
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω (και θα ήταν χρήσιμη γιά όλους μία απάντηση), γιατί δεν είναι αρκετή η διαλογιστική προσπάθεια (που κατά την γνώμη μου, ενεργοποιεί αυτόματα την κουνταλίνι και διευθυτεί την λειτουργία των τσάκρας), και χρειάζεται μία ιδιαίτερη ενασχόληση με την απόκρυφη δύναμη και τα απόκρυφα κέντρα...
Και στον Ταντρισμό, αλλά και στον Ταντρικό Βουδισμό, υπάρχει ανάλογη διδασκαλία, κι έχω προσωπική πληροφόρηση γι’ αυτά, κι ούτε έχω κάποιο πρόβλημα με αυτή την ενασχόληση...

Δεν είναι αρκετή η διαλογιστική προσπάθεια επειδή αν ήταν.. κάποιος θα φωτιζόταν μέσα από αυτήν. Εκτός αν αυτό που περιγράφουμε σαν σιωπή του νου δεν είναι το αποτέλεσμα του διαλογισμού αλλά κάτι πριν από αυτόν…!

Αυτό το οποίο βλέπω από εμπειρία αλλά και σαν ένας ερευνητής είναι ότι πολλοί άνθρωποι παρόλο που έχουν επιτύχει την σιωπή του νου ή μια χωρίς εγώ κατάσταση ..ξανακυλάνε στα εγώ και στα ελαττώματα μετά από αυτήν την εμπειρία. Αυτό για εμένα είναι μια απόδειξη ότι δεν είναι αρκετή μονό αυτή η προσπάθεια…. Υπάρχουν βέβαια και η εξαιρέσεις.

quote:
Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι αν όλα αυτά είναι κατάλληλα γιά ένα απλό οπαδό του Εσωτερισμού, αν δηλαδή μπορεί να τα κατανοήσει και να τα εφαρμόσει...


Μπορεί αν τα διδαχτεί και βρίσκεται στην ωριμότητα για να το κάνει. Υπάρχουν επίπεδα και επίπεδα. Υπάρχουν όλα για όλους αλλά δεν είναι όλα για όλους!

quote:
Μπορούμε, παρακαλώ, να μιλήσουμε γιά την «μυστική φυσιολογία», την απόκρυφη δύναμη (κουνταλίνι) και την ενεργοποίηση των τσάκρας... Τι σημαίνει ακριβώς ενεργοποίηση της κουνταλίνι, και τι συμβαίνει όταν ενεργοποιούνται τα τσάκρας (με την σειρά που ενεργοποιούνται, κλπ...)...

Η κουνταλινι είναι μια δύναμη που έχει σχέση με την δημιουργία και υπάρχει παντού! Στον άνθρωπο συγκεκριμένα βρίσκετε στο ύψος του Κόκκυγα στο τσακρα ΜΟΥΛΑΝΤΑΡΑ.
Η κουνταλινι είναι μια ηλεκτρο-μαγνητικο-σεξουαλική δύναμη. Αυτή η δύναμη ανεβαίνει μέσα από το έναν κεντρικό αγωγό της σπονδυλικής στήλης που λέγετε Σουσουμνα, (Μπραχμανάντι).

Επίσης υπάρχουν δυο κανάλια που σαν ένα 8 ανεβαίνουν από κάτω προς τα πάνω..το Ιδά και Πινγκαλά. Το πρώτο έχει σχέση με το αριστερό ρουθούνι και το δεύτερο με το δεξί.
Αυτά τα δυο ενεργειακά κανάλια συμβολίζονται με το κηρύκειο του Έρμη ή με τους δυο μάρτυρες της αποκάλυψης.

Αυτά τα δυο ενεργειακά κανάλια έχουν αντιθετη πολικότητα. Όταν η θετική και η αρνητική ενεργεία αυτών των καναλιών κάνουν επαφή στην έδρα κοντά στο κόκαλο του κόκκυγα, τότε από την ηλεκτρική επαγωγικότητα ξυπνάει μία τρίτη δύναμη...την Κουνταλίνι. Η άνοδος της Κουνταλίνι κατά μήκος του σωλήνα του νωτιαίου μυελού πραγματοποιείται πολύ αργά σύμφωνα με τις αξίες της καρδιάς•

Κουνταλίνι σημαίνει το τέλος μιας αρνητικής δύναμης που «κινείτε» προς τα κάτω και λέγετε «Κουνταρτιγκουαδόρ»


quote:
τι συμβαίνει όταν ενεργοποιούνται τα τσάκρας (με την σειρά που ενεργοποιούνται, κλπ...)...


MULHADARA Κουνταλίνι

SWADISTANA Μετατροπή

MANIPURA Τηλεπάθεια

ANAHATA Διαίσθηση, Έμπνευση, Χίνας, Αστρικό

VISHUDA Μαγικό Αυτί, Αντιληπτικός Συνθετισμός

AJNA Διόραση

SAHASRARA Πολυόραση,


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 18:08:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ

quote:
Όσο για την ενεργοποίηση της κουνταλίνη,αυτό που χρειάζεται είναι η ταντρική γιόγκα.

Αυτό είναι το αποτέλεσμα κάποιων άλλων πραγμάτων που σου έχω πει σε προηγούμενα μηνύματα. Επίσης η ταντρα δεν είναι ένα αστείο.. και για εμένα χρειάζεται μια εφταετία για να μπορέσει κάποιος να πει ότι ξεκινά κάτι τέτοιο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 18:25:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή φιλη enlightened θα μπορούσα να πω πως αυτό που βιώνεται δεν έχει σχέση με το ανέβασμα της κουνταλινι αλλά με σπινθήρες αυτής! Μπορούν επίσης και κάποια μάντρας να «ενεργοποιήσουν» τα τσακρας..αλλά όχι να τα αφυπνίσουν ολοκληρωτικά!

Έχουμε 7 σώματα φυσικό, ζωτικό, αστρικό, νοητικό, αιτιατό βουδικό, ατμικο. Αυτά τα σώματα λειτουργούν,αλλά όχι ολοκληρωτικά. Π.χ αν το Μουλανταρα έχει 4 πέταλα λειτουργούν τα δυο. Τα αλλά δυο είναι σε λανθάνουσα κατάσταση.

Όταν η κουνταλινι ανεβαίνει σπόνδυλο σπόνδυλο ενεργοποιεί τα τσακρα που με την σειρά τους ενεργοποιούν και τα αντίστοιχα σώματα. Κάθε σώμα έχει 7 κέντρα όταν ενεργοποιηθούν και τα εφτά ξεκινά μια ανώτερη οχτάβα σε ένα ανώτερο σώμα που έχει και αυτό 7 κέντρα ποιο «λεπτεπίλεπτα». Στον αποκρυφισμό αυτό έχει να κάνει με τα μεγάλα Μυστήρια!!

Κάποιος που έχει αφυπνίσει το 5 τσακρα μπορεί να καταλάβει τoν Πυθαγόρα και την μουσική των σφαιρών! Έχει αναπτύξει την διακοη. Ποτέ ένας τέτοιος άνθρωπος δεν θα βγει να κάνει επιδείξει των ικανοτήτων του.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 23/11/2009 19:47:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 18:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιος που έχει αφυπνίσει το 5 τσακρα μπορεί να καταλάβει των Πυθαγόρα και την μουσική των σφαιρών! Έχει αναπτύξει την διακοη. Ποτέ ένας τέτοιος άνθρωπος δεν θα βγει να κάνει επιδείξει των ικανοτήτων του.

Σίγουρα ισχύει,άν και γω θα ήθελα αυτοί οι άνθρωποι να κάνουν τις επιδείξεις τους για να πιστούν οι άπιστοι.Επίσης το 5ο τσάκρα συνδέεται στενά με την ικανότητα της συγκέντρωσης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2009, 08:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας ενδιαφερθούν άλλοι για ένα «πνευματικό παιχνίδι» ή με κάτι που να μοιάζει με τέτοιο πράγμα . Αυτό είναι δική μας υπόθεση . Για μας , αυτού του είδους τα πράγματα, είναι μάλλον αδιάφορα και νομίζω πως εκείνα που ενδιαφέρουν τον ψυχολόγο , πρέπει να είναι τελείως ξένα για τον μεταφυσικό .
Εκείνο που ενδιαφέρει τον τελευταίο , είναι να γνωρίσει εκείνο που υπάρχει και να το γνωρίσει με τέτοιο τρόπο , ώστε να είναι ο ίδιος ο εαυτός του πραγματικά και ενεργειακά όλα εκείνα που γνωρίζει .

Όσον αφορά τα μέσα της μεταφυσικής πραγμάτωσης , γνωρίζομε πολύ καλά , ποια παρατήρηση μπορούν να κάνουν , στο σημείο που τους αφορά , εκείνοι που πιστεύουν πως μπορούν να αμφισβητήσουν τη δυνατότητα αυτής της πραγμάτωσης .
Πράγματι , αυτά τα μέσα πρέπει να είναι προσιτά στις ικανότητες του ανθρώπου .


Φίλε Κηφεύς μου δίνεται την εντύπωση ότι νομίζεται ότι μιλάμε μονό για θεωρίες. Ενώ στα αρχικά μηνύματα αυτού του τοπικ έχω αναφερθεί σε προσωπικά βιώματα βήμα βήμα και όπως επίσης έχω αναφερθεί στις δυσκολίες αυτών των βιωμάτων.

Αρχικά αυτά που λέω μπορεί να το επιβεβαιώσει ο καθένας μας με έναν πολύ απλό τρόπο και αυτό είναι το να δει το πόσο μηχανικά ζει κάποιος μέσα στην ζωή. Το ότι έχουμε εγρήγορση δεν σημαίνει ότι έχουμε επίγνωση. Αυτό μπορεί να το δει κάποιος ανεξάρτητα από θρησκείες και δόγματα . Μπορεί να το δει ένας υλιστής όσο και ένας θρησκευόμενος. Από αυτό το σημείο και μετά για να ακολουθήσει κανείς πρέπει να θέλει και να αποκτά κατανόηση σε αυτά που βιώνει ώστε να μπορεί να προχωρά.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2009, 13:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε, «ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ», θα ήθελα (και νομίζω όλοι θα το ήθελαν) να φέρουμε την συζήτηση στο επίπεδο που όλα όσα λέμε να έχουν επαληθευθεί, ή να μπορούν να επαληθευθούν...

Μιλάτε γιά την Οντότητα, ότι λειτουργεί σε επτά πεδία (καταστάσεις), ότι έχει επτά φορείς (επτά σώματα), κλπ.... Μέχρι εδώ συμφωνούν όλες οι θρησκείες και διδασκαλίες... Πως όμως ακριβώς συσχετίζονται αυτοί οι φορείς; Σαν όροφοι μίας πολυκατοικίας; Σαν επτά ταυτόχρονα λειτουργούντα σώματα, το καθένα στο δικό του λεπτό πεδίο;... Εδώ υπάρχει ένα μυστικό που μόνο όσοι έχουν εμπειρία γνωρίζουν...
Όταν μετά λέτε ότι κάθε σώμα έχει τα δικά του , ανάλογα, επτά κέντρα, αυτό δεν έχει διαπιστωθεί... Αυτό είναι απλά μία θεωρία που δεν επαληθεύεται... (ακόμα κι αν το έχει πει η Ε.Π.Μπλαβάτσκυ...)...
Όσοι έχουν πραγματική εμπειρία διαπιστώνουν ότι τα πράγματα είναι διαφορετικά... τελείως διαφορετικά...
Αν θέλετε να ακούσετε μία άλλη άποψη για το τι συμβαίνει πραγματικά, κι αν κι οι άλλοι φίλοι ενδιαφέρονται, θα την εκθέσω... πρέπει όμως να σας ρωτήσω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2009, 13:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θέλετε να ακούσετε μία άλλη άποψη για το τι συμβαίνει πραγματικά, κι αν κι οι άλλοι φίλοι ενδιαφέρονται, θα την εκθέσω... πρέπει όμως να σας ρωτήσω...

Θα το ήθελα πάρα πολλύ αυτό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2009, 13:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε wholemind από εμενα..να την εκθέσετε. Μονό πείτε μας αν είναι από εμπειρία ή αν είναι κάποια θεωρία.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2009, 16:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν μετά λέτε ότι κάθε σώμα έχει τα δικά του , ανάλογα, επτά κέντρα, αυτό δεν έχει διαπιστωθεί... Αυτό είναι απλά μία θεωρία που δεν επαληθεύεται...

Αγαπητέ φίλε wholemind να σας πω ότι κάποιος που βγαίνει στο αστρικό «χώρο» με το αστρικό του σώμα «μπορεί» να καταλάβει ότι το φυσικό του σώμα είναι κάπου άλλου στο χώρο και ότι οι φυσικές αντιστοιχίες των τσακρα όπως και κάποιες από τις λειτουργίες τους.. παραμένουν στο φυσικό σώμα ενώ στο αστρικό λειτουργούν «άλλες» δυνατότητες αλλά και τα κέντρα που έχουν σχέση με το αστρικό σώμα!

Επίσης όταν κάποιος αποχωρίζετε και το αστρικό σώμα τότε μπορεί να έχει την επίγνωση ότι το φυσικό του αλλά και το αστρικό του «τα έχει αφήσει» και παρόλο που φαίνονται δυο διαφορετικά σώματα.. εξακολουθούν να είναι συνδεδεμένα σαν ένα!

Το θέμα της επαλήθευσης είναι μέσα στα πλαίσια των δυνατοτήτων μας!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 24/11/2009 18:51:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy