ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 12:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός

Βλέπεις.. το οικουμενικό αίτημα… δεν είναι παρά μια υποκειμενικότητα..άρα δεν είναι και οικουμενικό.
Για να είναι οικουμενικό.. έτσι όπως καταλαβαίνω την έννοια οικουμενικότητα πρέπει να είναι ένα αίτημα που όλοι οι άνθρωποι νιώθουν.

Μπορει ολοι οι άνθρωποι να νιώθουν την ανάγκη για επικοινωνία.. αλλα για ποια επικοινωνία..; την επικοινωνία με τους άλλους για να βγάλουμε λεφτά; Την επικοινωνία για να έχουμε μια γυναίκα ή έναν άντρα; την επικοινωνία για αναγνώριση; την επικοινωνία για την ανασφάλεια; την επικοινωνία με τον εαυτό μας ; με τον θεό …;;;

Η επικοινωνία είναι κάτι γενικότερο.. επικοινωνία έχει και ένα φυτό με το περιβάλλων του.

Το θέμα είναι ότι ο καθένας έχει ένα κίνητρο για επικοινωνία.. και αυτό το κίνητρο μπορεί να έρχεται από κάποιο εγώ… από κάποιο ελάττωμα. Δηλ υπάρχει ένα εγώ που έχει ανάγκη την επικοινωνία για να καλύψει την ανάγκη του.

Ο λάγνος θα επικοινωνήσει ..το ίδιο και ο υπερήφανος και ου το καθεξής. Έτσι λοιπων πίσω από την επικοινωνία κρύβεται η ανάγκη που σε σπρώχνει για την επικοινωνία.

Αυτή η ανάγκη είναι διαφορετική για τον καθένα μας και επίσης είναι διαφορετική και για εμάς τους ιδίους αφού η ανάγκη μας για επικοινωνία είναι κάθε φορά διαφορετική.

Λες λοιπων ότι κάτι κοινό είναι η επικοινωνία και αυτό που σου λέω τώρα είναι ότι πίσω από την επικοινωνία κρύβεται η ανάγκη και πάλι αυτή η ανάγκη δεν είναι κάτι οικουμενικό επειδή είναι διαφορετική για τον καθένα μας.. πίσω από την ανάγκη τι κρύβεται;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 12:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η "οντολογική ανάγκη" με όλα όσα εμπεριέχει η έννοια , για "επικοινωνία" , φίλε μου...!

Αν τώρα θα πρέπει να διαχωρίσω τις "οντολογικές ανάγκες" απο αυτές που υποστασιοποιούνται και θεμελιώνονται -πλασματικές- δια μέσου της εκ-πολιτιστικής διαδικασίας , να το κάνω αλλα έχω την αίσθηση ... ότι αυτά τα είχαμε "ξεκαθαρίσει" μεταξύ μας νωρίτερα σε άλλα πόστ , οπότε θεωρώ ότι κάποια πράματα είναι -θεωρούνται- δεδομμένα..και δεν χρήζουν περαιτέρω διευκρινήσεων...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 13:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι το σωστό ερώτημα είναι το αν υπάρχει κάποια επιθυμία που να είναι και καθολική και.. μόνιμη;
Γιατί θα δείτε ότι οι επιθυμίες δουλεύουν ως εξής.
Αν εγώ είμαι κουρασμένος θέλω να κοιμηθώ.
Αν μου λείπει η αγάπη θελω.. κλπ
Αν μου λείπει το σεξ θέλω.. κλπ

Πάντως κανείς δεν απιθυμή κάτι το οποίο ΕΧΕΙ και εκ τούτου είναι αδύνατον να επιθυμούμε κάτι το οποίο ήδη έχουμε.
Αν λοιπόν υπάρχει κάτι το οποίο όλοι επιθυμούμε, τότε αυτό είναι κάτι που όλοι ΔΕΝ έχουμε.

Λες λοιπόν Εαρινέ, ότι όλοι επιθυμούμε να έχουμε ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Θα συμφωνήσω ότι αυτό είναι αρκετά γενικόλογο.
Αλλα με τη δικιά μου κατανόηση όταν λες επικοινωνία εννοείς μάλλον επικοινωνία με τον ΚΟΣΜΟ.
Επικοινωνία με τα πουλιά, με τον αέρα, με το πληκτρολόγιο, με το παπούτσι, με το βιβλίο, με το χαρτί, με όλα.

Το φυσικό μας σώμα μας θέτει πολλούς και διάφορους περιορισμούς σε μία τέτοια επιδίωξη.. ή όχι..


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/07/2010 13:55:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 14:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός δεν μιλώ για την οντολογική ανάγκη.. μιλώ ας το πούμε σε ψυχολογικό επίπεδο.
Δηλ πίσω από την επιθυμία ή την ανάγκη για κάποια επικοινωνία κρύβεται κάποιο εγώ.
Πρώτα από όλα θα ήθελα να ήξερα την γνώμη σου επάνω στο εξής θέμα…
Υπάρχει ένα ΕΓΩ.. ή ΠΟΛΛΑ;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 14:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νομίζω ότι το σωστό ερώτημα είναι το αν υπάρχει κάποια επιθυμία που να είναι και καθολική και.. μόνιμη;
Γιατί θα δείτε ότι οι επιθυμίες δουλεύουν ως εξής.
Αν εγώ είμαι κουρασμένος θέλω να κοιμηθώ.
Αν μου λείπει η αγάπη θελω.. κλπ
Αν μου λείπει το σεξ θέλω.. κλπ

Πάντως κανείς δεν απιθυμή κάτι το οποίο ΕΧΕΙ και εκ τούτου είναι αδύνατον να επιθυμούμε κάτι το οποίο ήδη έχουμε.
Αν λοιπόν υπάρχει κάτι το οποίο όλοι επιθυμούμε, τότε αυτό είναι κάτι που όλοι ΔΕΝ έχουμε.

Λες λοιπόν Εαρινέ, ότι όλοι επιθυμούμε να έχουμε ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.
Θα συμφωνήσω ότι αυτό είναι αρκετά γενικόλογο.
Αλλα με τη δικιά μου κατανόηση όταν λες επικοινωνία εννοείς μάλλον επικοινωνία με τον ΚΟΣΜΟ.
Επικοινωνία με τα πουλιά, με τον αέρα, με το πληκτρολόγιο, με το παπούτσι, με το βιβλίο, με το χαρτί, με όλα.

Το φυσικό μας σώμα μας θέτει πολλούς και διάφορους περιορισμούς σε μία τέτοια επιδίωξη.. ή όχι..


Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 05/07/2010 13:55:35


Θα σου απαντήσω μ'ενα ερώτημα..

-Τι δεν είναι επικοινωνία...???

Ο έρωτας...η αγάπη...η φιλία..η συνεργασία...η αποδοχή???

Επι-κοινωνώ...θέτω υπ'οψιν σου την επιθυμία μου και σαν ανταποκριθείς σε αυτην μου την επιθυμία και όσο το δυνατόν βαθύτερα , τόσο πιο κοντά μου έρχεσαι και γώ επίσης σε σένα..."Μέθεξη"...η απόλυτη επικοινωνία όπου δυό άνθρωποι έρχονται τόσο κοντά και αισθάνονται τόσο όμορφα..τόσο υπέροχα!!!

Ντοτόρο μου...πάντα τόσο προσεκτικός , μ'αρέσεις...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 15:04:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθώ
Είναι λαβύρινθος οι λέξεις...

quote:
Επι-κοινωνώ...θέτω υπ'οψιν σου την επιθυμία μου και σαν ανταποκριθείς σε αυτην μου την επιθυμία και όσο το δυνατόν βαθύτερα , τόσο πιο κοντά μου έρχεσαι και γώ επίσης σε σένα..."Μέθεξη"...η απόλυτη επικοινωνία όπου δυό άνθρωποι έρχονται τόσο κοντά και αισθάνονται τόσο όμορφα..τόσο υπέροχα!!!

Μμμ...
Κοίτα..
Νομίζω ότι θα σε βοηθήσω πολύ
αν σου πω ότι η Αγάπη, η αληθινή αγάπη ας το πούμε έτσι, έρχεται μέσα απο την κατανόηση..
Μια κατανόηση όμως που δεν είναι νοητική.
Επομένως μπορούμε, όπως έλεγε περίπου κ ο Α-Ω, να υοθετήσουμε μια Χ συμπεριφορά απέναντι στους άλλους και "σπρ΄ψξουμε" τον εαυτό μας σε συγκεκριμένα συναισθήματα... Αυτά όμως έχουν να κάνουν με τη νόηση και πολύ πιθανώς με την αυθυποβολή που επίσης μπορεί να προκληθεί απ' τη νόηση..
Υποβάλοντας όμως τον εαυτό μας σε συμπεριφορές κλπ και γενικά κάνοντας "τους καλούς ανθρώπους" δεν νικάμε τον δράκο μέσα μας.
Ο δράκος παραμένει και στον "καλό ανθρωπάκο".

Η αγάπη όμως προέχεται απο μία "κατανόηση" η οποία όμως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΟΗΤΙΚΗ..
Θα μου πεις τώρα, υπάρχει κάποιο άλλο είδος κατανόησης; Λέγεται ότι υπάρχει, και έχει να κάνει με τη "καρδιά".. Τώρα τι θέλει να πει ο ποιητής..
Ίσως ξέρει ο ΥΠΗΡΕΤΗΣ να σου απαντήσει καλύτεραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 15:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός

Συγγνώμη αν σε κουράζω.. αλλα θα ήθελα αν και εσύ το θες να μου απαντήσεις πέρα από το αν υπάρχει ένα ΕΓΩ ή πολλά εγώ και κάτι ακόμα.
Έκανα μια παρέμβαση και ζήτησα συγγνώμη για αυτό.. Θέλω να σε ρωτήσω, τι σε έκανε μετά από αυτά που είπα να στείλεις αυτό σου το μήνυμα… Πως δηλ ¨κόλλησες¨ αυτά που είπα με την ερώτησης σου.

quote:
Καλησπερα φίλε "ένας υπηρέτης"...
Πές μου ποιό είναι ή εμφανίζεται για σένα ως οικουμενικό αίτημα και ανάγκη...δεν μιλάω γι'αγάπη...σεβασμό..ή το οτιδήποτε άλλο αντίστοιχο , αυτά αποτελούν εργαλεία και δυνητικά αποκτώνται -θεωρητικά πάντα- μέσα απο την επιδραστικότητα που ενδεχομένως μπορεί ο καθένας να έχει επι του εαυτού του και που οδηγεί στην αυτο-γνωσία και μετέπειτα στην αναγνώριση των συνανθρώπων του...

Ποιό είναι το "οικουμενικό αίτημα" φίλε μου , των ανθρώπων..όλων μας???


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2010, 18:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός

Συγγνώμη αν σε κουράζω.. αλλα θα ήθελα αν και εσύ το θες να μου απαντήσεις πέρα από το αν υπάρχει ένα ΕΓΩ ή πολλά εγώ και κάτι ακόμα.
Έκανα μια παρέμβαση και ζήτησα συγγνώμη για αυτό.. Θέλω να σε ρωτήσω, τι σε έκανε μετά από αυτά που είπα να στείλεις αυτό σου το μήνυμα… Πως δηλ ¨κόλλησες¨ αυτά που είπα με την ερώτησης σου.

quote:
Καλησπερα φίλε "ένας υπηρέτης"...
Πές μου ποιό είναι ή εμφανίζεται για σένα ως οικουμενικό αίτημα και ανάγκη...δεν μιλάω γι'αγάπη...σεβασμό..ή το οτιδήποτε άλλο αντίστοιχο , αυτά αποτελούν εργαλεία και δυνητικά αποκτώνται -θεωρητικά πάντα- μέσα απο την επιδραστικότητα που ενδεχομένως μπορεί ο καθένας να έχει επι του εαυτού του και που οδηγεί στην αυτο-γνωσία και μετέπειτα στην αναγνώριση των συνανθρώπων του...

Ποιό είναι το "οικουμενικό αίτημα" φίλε μου , των ανθρώπων..όλων μας???


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Καλώς το "Ιππικό..".....αστειεύομαι , ελπίζω να καταλαβαίνεις το αστείο μου......τώρα επί του ερωτηματός σου , έχω να πώ το εξής:

Κατ'αρχάς , θα ήθελα τουλάχιστον με μένα , πρωτίστως να μην ζητάς συγγνώμη και αν κάποιος θα όφειλε να ζητήσει συγγνώμη αυτός θα ήμουν εγώ , αλλα είμαι τόσο γαϊδαρος που δεν θα το κάνω.......εξ'αλλου γι'αυτό όλοι είμαστε εδώ για την αυθόρνητη συμμετοχή και "αποτύπωση" των απόψεών μας και για το "άκουσμα" και άλλων φωνών , διαφορετικών και μοναδικών .... !

Αν επρόκειτο να ακουω την φωνή μου , μπαίνοντας εδώ...τότε άστα...θα ήταν τουλάχιστον πολύ ανιαρό...!

Επι της ερώτησής-απορίας σου τώρα , έχω να πώ , ότι απλά ήθελα να μπορέσω ρωτώντας σε , να προσεγγίσω καλύτερα την σκέψη σου , προκειμένου να μπορέσω όσο το δυνατόν καλύτερα , να τοποθετηθώ...αποσαφηνίζοντας -όσο μπορώ- κάποια σημεία...αυτό φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 12:42:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι εντάξει αγαπητέ μου φίλε! Έβγαλες κάποιο συμπέρασμα λοιπων;
Υ.Γ. περιμένω μια σου απάντηση..αυτή με τα ΕΓΩ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 18:44:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι εντάξει αγαπητέ μου φίλε! Έβγαλες κάποιο συμπέρασμα λοιπων;
Υ.Γ. περιμένω μια σου απάντηση..αυτή με τα ΕΓΩ.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Κατα τον Freud...ισχύουν τα κάτωθι:

Το Εκείνο, το Εγώ και το Υπερεγώ
Ο Φρόυντ, στην προσπάθεια ερμηνείας της λειτουργίας του ασυνειδήτου, πρότεινε πως διακρίνεται από μία δομή, σύμφωνα με την οποία διαιρείται σε τρία μέρη: το Εκείνο , το Εγώ και το Υπερεγώ.

Το εκείνο αντιπροσωπεύει τα κίνητρα, τα ένστικτα και τις βιολογικές ανάγκες του ατόμου και κατά συνέπεια είναι έμφυτο, υπάρχει δηλαδή κατά τη γέννηση και δεν επηρεάζεται από την εμπειρία του ατόμου.

Η έννοια του Εγώ αποτελεί το λογικό μέρος που αν και δεν είναι έμφυτο, αναπτύσσεται και καλλιεργείται με την επίδραση της συσσωρευμένης εμπειρίας.

Το Υπερεγώ αντιπροσωπεύει όλες τις θετικές ηθικές και κοινωνικές αξίες του ατόμου, αποτελώντας κατά κάποιο τρόπο την ηθική συνείδηση.

Ο Φρόυντ διατύπωσε περαιτέρω πως η αλληλοσυσχέτιση των τριών αυτών στοιχείων καθορίζουν την ψυχική κατάσταση του ατόμου, έτσι ώστε αν οι πιέσεις που εξασκούν το ένα πάνω στο άλλο είναι ετεροβαρείς, τότε δημιουργούνται συγκρούσεις ανάμεσα στο Εγώ και τις ενστικτώδεις ορμές ή τη συνείδηση, οι οποίες ωθούν το άτομο να καταφύγει σε συγκεκριμένους μηχανισμούς άμυνας.


Aν δεν είναι επαρκή τα ανωτέρω , ρωτησέ με και ότι άλλο θές..!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 19:13:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με απλά λόγια, ο Φρόυντ όριζε ως "Εγώ" αυτό που εμείς αποκαλούμε προσωπικότητα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 19:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με απλά λόγια, ο Φρόυντ όριζε ως "Εγώ" αυτό που εμείς αποκαλούμε προσωπικότητα...

...Μάλλον συμπεριλαμβάνοντας και το "υπερ-εγώ"...!!!


Μείνε μέσα στο παιχνίδι...

Edited by - Εαρινός on 06/07/2010 19:18:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangerz2
Μέλος 3ης Βαθμίδας


454 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 19:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangerz2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κατα τον Freud...ισχύουν τα κάτωθι:

Το Εκείνο, το Εγώ και το Υπερεγώ
Ο Φρόυντ, στην προσπάθεια ερμηνείας της λειτουργίας του ασυνειδήτου, πρότεινε πως διακρίνεται από μία δομή, σύμφωνα με την οποία διαιρείται σε τρία μέρη: το Εκείνο , το Εγώ και το Υπερεγώ.

Το εκείνο αντιπροσωπεύει τα κίνητρα, τα ένστικτα και τις βιολογικές ανάγκες του ατόμου και κατά συνέπεια είναι έμφυτο, υπάρχει δηλαδή κατά τη γέννηση και δεν επηρεάζεται από την εμπειρία του ατόμου.

Η έννοια του Εγώ αποτελεί το λογικό μέρος που αν και δεν είναι έμφυτο, αναπτύσσεται και καλλιεργείται με την επίδραση της συσσωρευμένης εμπειρίας.

Το Υπερεγώ αντιπροσωπεύει όλες τις θετικές ηθικές και κοινωνικές αξίες του ατόμου, αποτελώντας κατά κάποιο τρόπο την ηθική συνείδηση.

Ο Φρόυντ διατύπωσε περαιτέρω πως η αλληλοσυσχέτιση των τριών αυτών στοιχείων καθορίζουν την ψυχική κατάσταση του ατόμου, έτσι ώστε αν οι πιέσεις που εξασκούν το ένα πάνω στο άλλο είναι ετεροβαρείς, τότε δημιουργούνται συγκρούσεις ανάμεσα στο Εγώ και τις ενστικτώδεις ορμές ή τη συνείδηση, οι οποίες ωθούν το άτομο να καταφύγει σε συγκεκριμένους μηχανισμούς άμυνας.



Να συμπληρώσω οτι το εγώ(με την ένοια του φρόυντ) είναι ο ισσοροπιστής ανάμεσα στο εκείνο(ένστικτα) και στο υπερεγώ.

Εχουμε ενστικτώδεις ορμές μέσα μας και κάθε φορά γίνεται ένας πόλεμος ανάμεσα στα ένστικτα και το ηθικό μέρος του εαυτού μας,το θέμα εδω πέρα είναι ποιό απο τα δύο θα πείσει το εγώ,να το πάρει με το μέρος του δηλαδή για την εκπλήρωση των σκοπών του.

Επίσης το υπερεγώ,η ηθική συνείδηση, είναι κάτι που πρέπει να έρχεται απο μέσα στο άτομο,γιατί διαφορετικά θα είναι απλός μια ιδέα που υπακούει τυφλά το εγώ (βλέπε δογματικούς χριστιαννούς).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/07/2010, 21:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Επίσης το υπερεγώ,η ηθική συνείδηση, είναι κάτι που πρέπει να έρχεται απο μέσα στο άτομο,γιατί διαφορετικά θα είναι απλός μια ιδέα που υπακούει τυφλά το εγώ !!!



Εδώ φίλε Stranger , θα ορισθεί δια μέσου της "εκ-πολιτιστικής" διαδικασίας μια σειρά απο "ασυνείδητα μορφώματα"..απωθήσεις..νευρώσεις..ψυχώσεις..τραυματικές εμπειρίες..Ναρκισσισμός..δηλωμενη θέση ζωή..αίσθηση του εαυτού και πολλά αλλα θέματα ψυχικής φύσεως που θα διεμβολήσουν το "είναι" του ψυχολογικού υποκειμένου , αίροντας την αρμονία εντός του και στην συνεχεια την αρμονία μεταξύ των υπολοίπων συνανθρώπων του..!

Πεποιθήσεις , περασμένες απο τον γονεϊκό λόγο και υιοθετημένες άκριτα..έτσι το μάθαμε και "μείς" και έτσι είμαστε ως έθνος ...θα πεί η μαμά και ο μπαμπάς και ο παππάς της ενορίας...!

Κάθε προσπάθεια μη συμμόρφωσης , θα συνοδευθεί απο τιμωρία και με εκδήλωση δυσφορίας και απογοήτευσης εκ μέρους των "καλών γονιών" και θα ξεκινήσει ένα "ενοσχηστρωμένο σχέδιο" επιβολής και καθυπόταξης...απο το οποίο το μικρό παιδί , θα περάσει απο πολλές τραυματικές εμπειρίες .... !


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 09:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός αλλα και άλλοι αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ για όλα αυτά που είπατε.

Από αυτά που είπες αγαπητέ φίλε Εαρινός έχω καταλάβει..

Το Εκείνο βασίζεται στο κινητικό-ένστικτο-σεξουαλικό Το εγώ είναι κάτι το οποίο διαμορφώνεται από την λογική και το υπέρ εγώ είναι ένα καλλιεργημένο εγώ που έχει ηθικές αξίες.. η οποίες ανάλογα με το λαό είναι διαφορετικές, και είναι δυνατόν αυτά τα υπέρ εγώ διαφορετικών λαών να έρθουν σε σύγκρουση επειδή οι ηθικές αξίες είναι διαφορετικές.

Από αυτά που ξέρω, όλα αυτά δεν είναι η συνείδηση. Δηλ δεν μπορεί κάποιος ψυχολόγος να εξετάσει την συνείδηση εξετάζοντας το εκείνο το εγώ και το υπέρ-εγώ .

Αυτό που μπορει να εξετάσει είναι να δει ότι όλα αυτά είναι μηχανισμοί που παγιδεύουν την συνείδηση λόγο ταύτισης. Και αυτή η ταύτιση προέρχεται από την έλλειψη Γνώσης που λέγεται αυτογνωσία. Ή αν θέλεις.. συνείδηση της ίδιας της συνείδηση χωρίς νοητικό περιεχόμενο.
Επίσης ο μόνος που μπορεί να ¨εξετάσει¨ την συνείδηση είναι η ίδια η συνείδηση και όχι κάποιος άλλος.

Αυτό που με ενδιαφέρει και που θα είχε πραγματικό ενδιαφέρων θα ήταν αν και εσύ φυσικά το θες .. να δούμε μέσα από την εμπειρία εξετάζοντας εμάς… το αν μπορείς να δεις ένα εγώ ή πολλά εγώ που το καθένα έχει μια συγκεκριμένη λειτουργία και συμπεριφορά.

Πάνω σε αυτό αναζητώ μια σου απάντηση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 10:14:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός αλλα και άλλοι αγαπητοί φίλοι σας ευχαριστώ για όλα αυτά που είπατε.

Από αυτά που είπες αγαπητέ φίλε Εαρινός έχω καταλάβει..

Το Εκείνο βασίζεται στο κινητικό-ένστικτο-σεξουαλικό Το εγώ είναι κάτι το οποίο διαμορφώνεται από την λογική και το υπέρ εγώ είναι ένα καλλιεργημένο εγώ που έχει ηθικές αξίες.. η οποίες ανάλογα με το λαό είναι διαφορετικές, και είναι δυνατόν αυτά τα υπέρ εγώ διαφορετικών λαών να έρθουν σε σύγκρουση επειδή οι ηθικές αξίες είναι διαφορετικές.

Από αυτά που ξέρω, όλα αυτά δεν είναι η συνείδηση. Δηλ δεν μπορεί κάποιος ψυχολόγος να εξετάσει την συνείδηση εξετάζοντας το εκείνο το εγώ και το υπέρ-εγώ .

Αυτό που μπορει να εξετάσει είναι να δει ότι όλα αυτά είναι μηχανισμοί που παγιδεύουν την συνείδηση λόγο ταύτισης. Και αυτή η ταύτιση προέρχεται από την έλλειψη Γνώσης που λέγεται αυτογνωσία. Ή αν θέλεις.. συνείδηση της ίδιας της συνείδηση χωρίς νοητικό περιεχόμενο.
Επίσης ο μόνος που μπορεί να ¨εξετάσει¨ την συνείδηση είναι η ίδια η συνείδηση και όχι κάποιος άλλος.

Αυτό που με ενδιαφέρει και που θα είχε πραγματικό ενδιαφέρων θα ήταν αν και εσύ φυσικά το θες .. να δούμε μέσα από την εμπειρία εξετάζοντας εμάς… το αν μπορείς να δεις ένα εγώ ή πολλά εγώ που το καθένα έχει μια συγκεκριμένη λειτουργία και συμπεριφορά.

Πάνω σε αυτό αναζητώ μια σου απάντηση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Άτολμος και δογματικός ποτέ δεν ήμουν φίλε μου "Ένας Υπηρέτης" -τουλάχιστον αυτό θέλω να πιστεύω- και ομολογώ , ότι οι σκέψεις σου και ο δρόμος που δείχνεις νοερά να περπατήσω μαζί σου και να τον ανιχνεύσω , ενδιαφέρων μου φαντάζει...!

Προφανώς , βλέπεις πολλά "εγώ" εντός σου και απο μια μεριά σε καταλαβαίνω...προσωπικά θα μπορούσα να το δώ , ως πτυχές του ιδίου του "εγώ"...συναλλακτική ανάλυση και εμφάνιση εντός του ιδίου του εγώ , το τρίπτυχο "Γονέας-ενήλικος-παιδί"...και κάθε πτυχή με επιμέρους στοιχεία και συμπεριφορές...

Απροσάρμοστο παιδί..προσαρμοσμένο παιδί..πάντα και αδιαλλείπτως επι-θυμόν παιδί...ανυπόμονο παιδί...κλπ...κλπ..!

Προστατευτικός γονέας...κατακριτικός γονέας...επιβλητικός ή εξηρτημένος γονέας...!

Ενήλικος και επι-μόλυνση ενηλίκου...

Πές μου και σύ τις απόψεις σου και ας προχωρήσουμε μαζί φίλε μου...


Μείνε μέσα στο παιχνίδι... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2010, 10:41:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε Εαρινός

Όντος βλέπω πολλά εγώ τα οποία δίνουν την αίσθηση ενός εγώ λόγο του ότι η εναλλαγή από το ένα εγώ στο άλλο είναι αστραπιαία. Είχα πει παλιότερα ότι εάν έχουμε μια προπέλα με πολλές έλικες και κάθε έλικα είναι ένα εγώ, τότε αν αυτή περιστραφεί πολύ γρήγορα τότε τα πολλά εγώ ή οι πολλές έλικες μας δίνουν την αίσθηση ότι είναι ένα.

Κάθε εγώ έχει μια συγκεκριμένη λειτουργία που είναι κοινή σε όλους μας. Πχ ένα εγώ χρησιμοποιεί το διανοητικό μέρος …δηλ έχει μια μηχανική λειτουργία..έναν καθορισμένο τρόπο σκέψεις. Επίσης έχει μια συγκεκριμένη συναισθηματική φόρτιση και όλα αυτά μπορούν να έχουν ένα καθορισμένο τρόπο συμπεριφοράς ως προς το κινητικό μέρος του πλανητικού μας σώματος. Αν δεν ήταν έτσι δεν θα μπορούσαμε να αναγνωρίσουμε και να κατανοήσουμε την συμπεριφορά του αλλού.

Αν παίρναμε το εγώ θυμός και το εξετάζαμε.. θα βλέπαμε ότι ο θυμός προκαλείτε από την άρση επιθυμιών. Αυτή είναι η ρίζα αιτία του θυμού. Μπορουμε να το συζητήσουμε και πιο αναλυτικά στα επόμενα μηνύματα μας κάνοντας διάλογο και αντίλογο με σκοπό την εξέταση και την εσωτερική επιστημονική έρευνα. Βέβαια χρειαζόμαστε την παρατήρηση αυτού του εγώ στο πως λειτούργει ¨μέσα¨ σε εμάς.

Αυτό που είναι άξιο προσοχής σε αυτήν την έρευνα είναι το ότι αν μπορούμε να εξετάζουμε ένα εγώ και το πώς λειτουργεί μέσα στο διανοητικό μας, στο συναισθηματικό μας και στο σώμα μας ,τότε ποιος είναι αυτός που εξετάζει; (αυτό ας το δούμε αργότερα)

Αυτά για τώρα.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 07/07/2010 10:43:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2010, 00:53:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΥΠΗΡΕΤΗ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΛ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2012, 01:47:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάει καιρός που έχει μπει στο χρονοντούλαπο αυτό το θέμα,
όμως ανασύροντάς το και ξαναδιαβάζοντάς το απο την αρχή με την τωρινή μου κατανόηση, θεωρώ σωστό να αναφέρω το εξής:

Η συμμετοχή του Ζιπ σε αυτό το θέμα ήταν η πλέον ουσιαστική.

Καλό θα ήταν οι αναγνώστες του μέλλοντος να δώσουν την δέουσα σημασία, στα λίγα ουσιώδη πράγματα που θα διαβάσουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

karpoc
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2012, 15:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραία εισαγωγή φίλε wholemind και σωστή παρότρυνση.


quote:
Το βασικό ερώτημα που προκύπτει και μας αφορά όλους, τον καθένα μας είναι το εξής: Η ίδια μας η φύση που Εδράζεται στην Άπειρη Συνείδηση μας δημιουργεί την υποχρέωση να βιώσουμε την Αλήθεια. Το τι σημαίνει αυτό και τι συνέπειες έχει πρέπει να το ανακαλύψουμε στην πράξη. Μπορούμε να το κάνουμε; Μπορούμε να βιώσουμε τον Αληθινό Εαυτό μας; το Άπειρο; το Απόλυτο;

Αυτό που λέμε είναι τελείως απλό και φυσικό. Ξεκινάμε από αυτό που είμαστε, διευρύνουμε αυτό που είμαστε, βιώνουμε αυτό που Είμαστε στο Βάθος. Δεν μιλάμε ούτε γιά θεωρίες, ούτε γιά εκκλησίες και σκοπιμότητες, ούτε για εκμετάλευση, είτε ιδεολογική, είτε οικονομική, ούτε γιά τίποτα άλλο.

Ο καθένας πρέπει μόνος του, μέσα του να βρει την Αλήθεια. Κι αν υπάρχει ανάγκη να συζητήσουμε ας συζητήσουμε. Αλλά ας το κάνουμε σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, πέρα από θεωρίες, πέρα από προσωπικές συγχίσεις και μέσα σε ένα ευπρεπές κλίμα.


Λοιπόν αγαπητοί φίλοι: Μπορούμε να δούμε την μεταφυσική σαν προσωπικό βίωμα; Μπορούμε να βιώσουμε τον Αληθινό Εαυτό μας; Το Απόλυτο;


Η απάντηση «φαίνεται» να είναι ότι μπορούμε! Και ο δρόμος ξεκινά από αυτό που έχουμε αυτή την στιγμή. Δεν μιλώ για το απόλυτο ή για την «καθαρή ουσία» αλλά για ΑΥΤΟ που αντιλαμβανόμαστε ότι είμαστε ή ότι έχουμε. Αυτό που ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ δεν είναι παρά μια εντύπωση και μια ταύτιση της συνείδηση. Από αυτή την ταύτιση παίρνουνε «ενεργεία» τα ΕΓΩ και η εσφαλμένη προσωπικότητα!


Ο δρόμος ξεκινά όταν κάποιος μπορεί να δει αυτήν την ταύτιση.. και μέσα από την κατανόηση που αποκτά.. ότι η συνείδηση παγιδεύετε και ταυτίζεται σε αυτό που προσέχει.. αρχίζει σιγά σιγά ανάλογα την προσπάθεια και την κατανόηση του καθενός.. να απο-ταυτίζεται και να αποκτά όλο και περισσότερο την αίσθηση της αυθόρμητης επίγνωσης της παρουσίας της.


Υπάρχουν πολλά επίπεδα στον νου που φλυαρούν και στην ουσία υπάρχουν πολλά επίπεδα ταύτισης. Αυτό που χρειάζεται είναι να μπορέσει κάποιος να αποκτήσει την σιωπή σε όλα τα επίπεδα του νου.
Αυτό δεν είναι κάτι που γίνεται μέσα σε μια ώρα, αλλά είναι κάτι που γίνετε από λεπτό σε λεπτό και από στιγμή σε στιγμή. Χρειάζεται μια συνειδητή προσπάθεια μέσα στην καθημερινότητα.

Μια συνείδηση που «προσπαθεί» να από-ταυτιστεί πρέπει να προσπαθεί αδιάκοπα!! Η αλήθεια δεν βρίσκετε μέσα σε ένα ιδανικό, ούτε κάπου στο μέλλων, αλλά ούτε και πρέπει να πάμε κάπου για να την βρούμε .Η αλήθεια είναι πάντα εδώ και τώρα και ο μόνος τρόπος για να «βρούμε αυτό που δεν έχουμε χάσει» είναι στο εδώ και τώρα.

Ένας νους που όλη την ημέρα είναι πολυάσχολος και, συνεχώς φλυαρεί είναι πολύ δύσκολο να ηρεμήσει ή να αποκτήσει την σιωπή επειδή θα κάτσουμε μια ώρα την ημέρα για να κάνουμε μια πρακτική που θα μας φέρει σε μια διαλογιστική κατάσταση! Πρέπει να ζούμε από λεπτό σε λεπτό και από στιγμή σε στιγμή με αυτή την διάθεση!! Την διάθεση της από-ταύτισης.

Αυτό σημαίνει ότι η συνείδηση δεν μπορεί να κοιμάται και εμείς δεν μπορούμε να δρούμε εντελώς μηχανικά. Και αυτό επίσης έχει επίπεδα!!
Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η διαίρεση της προσοχής.

Για να μπορέσει κάποιος να μπορεί να «δει» την ταύτιση πρέπει πρώτα από όλα να απόκτηση μια πρώτη «αίσθηση» του παρατηρητή! Δηλ κάνω ότι κάνω αλλά ταυτόχρονα δεν ξεχνώ ότι είμαι αυτός που κοιτά. Όποτε ξεχνώ ότι είμαι αυτός που κοιτά ή παρατηρεί τότε η συνείδηση είναι πλήρως ταυτισμένη ζώντας ένα «κοσμικό όνειρο»

Έχοντας αυτό σαν αρχή τότε πρέπει να αποκτήσω την πρώτη σιωπή του νου που έχει σχέση με την εσωτερική φλυαρία και με έναν αδιάκοπο μονόλογο που κάνω με τον εαυτό μου!! Αυτή την μηχανική φλυαρία την ονομάζω «λεκτικό επίπεδο».

Είναι μια εσωτερική μηχανική αντανάκλαση της επικοινωνίας που έχω με τους άλλους σε μορφή διαλόγου. Εσωτερικά μιμούμαι τον ομιλητή και τον ακροατή. Μιλώ και με ακούω!!

Αυτά για τώρα…

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Αγαπητοί φίλοι, η προτελευταία πρόταση λέει: Αυτή τη μηχανική φλυαρία την ονομάζω "λεκτικό επίπεδο".


Εδώ που ζούμε, στη γη μας οι σχέσεις και νόμοι του δικού μας πεδίου ζωής είναι διαλεκτικοί, ενώ πριν ήταν στατικοί συνέπεια της Πτώσης όλη η ανθρωπότητα έπεσε σε ένα κατώτερο πεδίο ζωής σε σύγκριση με εκείνο που ήταν πριν.
Κάθε ιδιότητα όποια κι αν είναι αυτή, οφείλει μια δεδομένη στιγμή, να προκαλέσει την αντίθετή της, διότι ζούμε σε ένα κόσμο μεταβλητό στιγμιαίο φθαρτό, κόσμο που βασιλεύει παντού μια συνεχής συντριβή.
Ενώ στον στατικό κόσμο που ζούσαμε κάποτε στον κόσμο του Απόλυτου εκεί είναι η Ελευθερία.
Όσοι κατάλαβαν σίγα σιγά βγαίνουν από το πεδίο του διαλεκτικού κόσμου που είναι ταυτόχρονα μια συμφορά και μια χάρη:
Μια συμφορά: διότι στον εδώ κόσμο τίποτα δεν είναι σταθερό, ούτε διαρκές όλα έρχονται κι όλα παρέρχονται, καλό και κακό δεν κρατιούνται σε ισορροπία, αλληλο καταδιώκονται και διαδέχονται το ένα το άλλο, και όλα αυτά είναι απολύτως χωρίς ελπίδα και χωρίς προοπτική.
Μια χάρη: διότι εξαιτίας αυτής της αστάθειας τίποτα δεν μπορεί να κρυσταλλοποιηθεί για πάντα, διότι αυτή η αστάθεια διαλύει συνέχεια το κακό που εμείς δημιουργήσαμε και μας κρατά όλη την ανθρωπότητα σε κίνηση.

Κάτω από αυτό το πρίσμα η συντριβή του εγώ, και η έξοδός μας από τη διαλεκτική, από αυτό το "μηχανικό λεκτικό επίπεδο" ανοίγει το Δρόμο, τι λέτε;


karposΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy