ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 12:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Α-Ω Η nemesi σου απάντησε σε κάτι που βλέπεις εδώ και πολύ καιρό στα φόρουμ.. ο καθένας καταλαβαίνει με διαφορετικό τρόπο. Θυμάσαι που είχα γράψει «το ένα σχέδιο για την ανθρωπότητα» να σου θυμίσω λίγο.

quote:
4. Ο τέταρτος κύκλος ή ο εξωτερικός
Ο εξωτερικός κύκλος είναι ο κύκλος της μηχανικής ανθρωπότητας. Το πρώτο σημάδι είναι ότι δεν υπάρχει κοινή κατανόηση. Ο καθένας κατανοεί με τον δικό του τρόπο και όλοι διαφορετικά. Η αμοιβαία κατανόηση είναι σχεδόν αδύνατη.

Μέσα σε αυτόν τον κύκλο υπάρχει η υπεράσπιση διαφορετικών ιδεών και καμιά φορά η επιβολή τους με βίαιο τρόπο.
Εδώ υπάρχουν όλες οι αιρέσεις, οι δογματισμοί, οι πεποιθήσεις, οι θρησκείες.

Η μια ιδέα αντιμάχεται την άλλη.
Αν θέλαμε να έχουμε μια εικόνα για αυτήν την κατάσταση θα ταίριαζε να παρομοιάζαμε τον εξωτερικό κύκλο με τον πύργο της Βαβέλ. Ο καθένας μιλάει την δική του γλώσσα και κανένας δεν καταλαβαίνει τον άλλον.

Αν κάποια στιγμή ένας άνθρωπος απόκτηση την επιθυμία να κατανόηση και να κατανοηθεί τότε δημιουργείτε η δυνατότητα να περάσει από τον τέταρτο κύκλο στο τρίτο.


Στο τρίτο κύκλο φίλε Α-Ω η κατανόηση αρχίζει και γίνεται κοινή.. το κοινή που λέγαμε…
Αλλά για να γίνει αυτό σημαίνει ότι το άτομο έχει υποστεί μια ριζική εσωτερική αλλαγή. Αποκτά επίγνωση και σπα τις μηχανικότητες.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 26/04/2010 12:14:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 12:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Nemesi

Μια ερώτηση, που ξέρουμε ότι και ο Χριστός δεν είχε διδαχθεί κάποια διδασκαλία? Που ξέρουμε (ή ξέρουμε) ότι δεν είχε παρακολουθήσει κάποια εσωτερική σχολή της εποχής του?


Ο Ιησούς - λέγεται από κάποιους που το υποστηρίζουν αυτό - μαθήτευσε κοντά στους Εσσαίους και διδάχθηκε πολλά πράγματα από αυτούς. Τώρα, για το ποιοι ήταν οι Εσσαίοι και τι ακριβώς έλεγαν, μια μικρή και πρόχειρη έρευνα μπορεί να γίνει και μέσω του Διαδικτύου π.χ ( http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%AF%CE%BF%CE%B9 , http://www.esoterica.gr/news/oktober_02/essaioi/essaioi.htm )

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 26/04/2010 12:31:25



"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 12:37:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί Nemesi & alex22 & Earendil & trexagireve εσείς καθώς επίσης και εγώ δεν έχουμε επισκεφτεί καμία εσωτερική σχολή μέχρι στιγμής ,έτσι δεν είναι ;
Προσωπικά είμαι "μέλος" μίας σχολής αλλά όχι ενεργό αυτή την στιγμή. Επικοινωνώ βέβαια και με μέλη άλλων σχολών(άλλου "τύπου" σχολών)μέσω διαδικτύου προς χάρην πληροφόρησης.
quote:
Θα ήθελα να θέσω ένα πάρα πολύ απλό ερώτημα , για να ξεκαθαρίσω τις δήθεν απορίες του ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ & του zip .


Καταλάβατε την διδασκαλία του χριστού ;



Η διδασκαλία του Χριστού μιλάει όχι μόνο στον νού αλλά και στη καρδιά. Ως προς τα μηνύματα που ακούγονται απο την ΚΑΡΔΙΑ νομίζω ότι όλοι την ""καταλαβαίνουμε"".
Ως προς τα υπόλοιπα δεν νομίζω ότι κανείς την καταλαβαίνει απόλυτα
απο αυτούς που αναφέρεις κ απο τους υπόλοιπους.
Μόνο όταν ο άνθρωπος φτάσει(σχεδόν) στην τελειωσή του θα είναι σε θέση να αποκρυπτογραφίσει τα μυστήρια των γραφών. Και αυτό γιατί περιλαμβάνουν πολλούς συμβολισμούς και υπονοούμενα που χρειάζονται κάποιο θεωρητικό, αν όχι καθαρά εμπειρικό, υπόβαθρο για να τις κατανοήσεις. Αλλά αυτό το καταλαβαίνεις αφού αποκτησεις αυτό το υπόβαθρο χαχα.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 26/04/2010 12:41:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 12:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυξέντιος Καλανγκός
Τα τελευταία έντεκα χρόνια έχει δώσει ζωή σε 9.000 παιδιά σε ολόκληρο τον κόσμο.
Μοναδική του αμοιβή, το χαμόγελο που ξαναγεννήθηκε στα χείλη τους.
Ο καρδιοχειρουργός Αυξέντιος Καλανγκός, ο καλύτερος μαθητής του Μαγκντί Γιακούμπ, αποτελεί ένα ζωντανό μήνυμα ελπίδας ότι η ανθρωπιά δεν έχει χαθεί.
Το όνομά του έχει συνδεθεί με τη σωτηρία πολλών καρδιοπαθών στο Λίβανο, στη Γεωργία, στη Σερβία, στην Κύπρο, στην Ινδία, στο Μαρόκο, στην Αλγερία, στο Μαυρίκιο, στη Μοζαμβίκη, στην Ερυθραία, στο Κιργιστάν, στη Μαδαγασκάρη, στη Βενεζουέλα, στην Ουκρανία και στην Μποτσουάνα.
Ο Ελληνας καρδιοχειρουργός Αυξέντιος Καλανγκός δεν απέκτησε τυχαία τον τίτλο του «γιατρού των φτωχών παιδιών».
Στα 23 του αποφοίτησε από την Αμερικανική Ιατρική Σχολή της Κωνσταντινούπολης και στα 40 του έγινε τακτικός καθηγητής στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης. Αργότερα ήταν ο καλύτερος μαθητής του κορυφαίου καρδιοχειρουργού Μαγκντί Γιακούμπ.
Ιδρυτής του φιλανθρωπικού ιδρύματος «Καρδιές για όλους», ο Ελληνας γιατρός από την Πόλη μαζί με την ομάδα του δεν κάνει τίποτα άλλο από το να χειρουργεί καθημερινά δωρεάν όλα τα παιδιά στις φτωχές συνοικίες του κόσμου, μόνο και μόνο για να ξαναδεί το χαμόγελο στα χείλη τους.
«Μπορεί να ακουστεί κοινότυπο, αλλά είναι αλήθεια: η μόνη μου ανταμοιβή είναι το χαμόγελο των παιδιών που έχω σώσει και η χαρά που νιώθουν οι οικογένειές τους. Αυτά μου αρκούν» λέει περήφανος μιλώντας στην «Espresso».
Ζει στην Υεμένη, αλλά οπουδήποτε στο κόσμο κι αν τον χρειαστούν, δηλώνει παρών. Δουλεύει δεκαοχτώ ώρες τη μέρα, όμως όπως λέει δεν κοιτάει ποτέ το ρολόι του: «Στην Υεμένη, που είναι η βάση μου, χειρουργώ κάθε μήνα περίπου σαράντα με πενήντα περιστατικά.
Οταν ταξιδεύω για φιλανθρωπικό σκοπό, είμαι ικανός να χειρουργήσω περίπου πενήντα περιστατικά μέσα σε δέκα μέρες, για να αυξήσω τον αριθμό των παιδιών που περιμένουν μήνες και χρόνια να υποβληθούν σε επέμβαση.
Υπερβαίνω τις δυνάμεις μου. Δουλεύω περίπου δεκαοχτώ ώρες την ημέρα και τα Σαββατοκύριακα».
«Πιστεύω στον Θεό»
Ο πρώτος άνθρωπος που του έδειξε το δρόμο της φιλανθρωπίας ήταν -όπως μας αποκαλύπτει ο ίδιος- ο πατέρας του, κορυφαίος παθολόγος στην Κωνσταντινούπολη: «Από τα παιδικά μου χρόνια θυμάμαι ότι ο πατέρας μου μου έλεγε να αφουγκράζομαι τον πόνο των ανθρώπων και ειδικά αυτών που ζούνε στη φτώχεια».
Τον ρωτάμε αν πιστεύει στον Θεό. Αν έχει κάποια βάση αυτό που λέμε όταν κινδυνεύει κάποιος δικός μας άνθρωπος: «Ο Θεός να βάλει το χέρι του».
Η απάντησή του είναι αφοπλιστική: «Πρέπει να ξέρετε πως κάθε φορά που χειρουργώ πάνω από το χειρουργικό τραπέζι δεν κάνω τίποτα άλλο από το να επικαλούμαι τον Θεό». Και συνεχίζει συγκινημένος: «Αμέσως μετά, όταν όλα πάνε καλά, σε κάθε ευκαιρία θαυμάζω το έργο του Θεού πάνω σε μας τους ανθρώπους. Ναι, λοιπόν, πιστεύω στον Θεό. Αλλωστε, ο παππούς μου ήταν ιερέας».
Ερχεται όμως κάποια στιγμή στη ζωή, όπως μας λέει ο κ. Καλανγκός, που όλοι οι άνθρωποι νιώθουν πως κάποια πράγματα είναι υπεράνω των δυνάμεών τους: «Θυμάμαι πριν από εννιά χρόνια είχα χειρουργήσει ένα δύσκολο περιστατικό στη Μοζαμβίκη.
Ενα παιδί 3 ετών με καρδιακή ανεπάρκεια, το οποίο όμως απεβίωσε τρεις ημέρες μετά την επέμβαση και ενώ νοσηλευόταν στην εντατική μονάδα. Οταν πήγα να συζητήσω τις αιτίες του θανάτου με τη μητέρα του, έμαθα έκπληκτος ότι αυτή η γυναίκα ήταν έγκυος 7 μηνών και μόλις πριν από δύο μήνες είχε χάσει και τον σύζυγό της.
Είχε, λοιπόν, πουλήσει τα πάντα για να μπορέσει να μεταφέρει το άρρωστο παιδί της από το χωριό στην πρωτεύουσα, στο ιατρικό μας κέντρο, ενώ ταυτόχρονα την είχαν εγκαταλείψει φίλοι και συγγενείς. Το κλάμα και ο πόνος αυτής της γυναίκας που δεν είχε χρήματα ούτε για να θάψει το παιδί της με έκαναν να καταλάβω, με τον πιο σκληρό τρόπο, τι σημαίνει ζωή.
Της έδωσα αμέσως όλα μου τα χρήματα, όλο μου το μισθό και ζήτησα από τον διευθυντή του ιατρικού κέντρου να της δώσει δουλειά στο μαγειρείο της μονάδας, όπως και έγινε. Σήμερα είναι ευτυχισμένη. Γέννησε τελικά δύο παιδάκια και συνεχίζει μέχρι σήμερα να δουλεύει στο ίδιο κέντρο.
Είναι αυτές οι συνθήκες στις χώρες του Τρίτου Κόσμου που μου δίνουν την εντύπωση πως ορισμένα πράγματα εξακολουθούν να είναι "υπεράνω των δυνάμεών μου", όμως ποτέ δεν λυγίζω.
Βέβαια, για να αλλάξουν οι συνθήκες ζωής και το βιοτικό επίπεδο σε αυτές τις χώρες πρέπει οι μεγάλες δυνάμεις να δουν διαφορετικά τις αιτίες της φτώχειας».
Η ευτυχία της προσφοράς
Παρά το γεγονός ότι έχει βραβευτεί δεκάδες φορές από διεθνείς οργανισμούς και ιδρύματα, όπως ο ίδιος λέει, δεν έχει αλλάξει ούτε στο ελάχιστο τις συνήθειές του και το χαρακτήρα του: «Σας λέω μετά λόγου γνώσεως πως όλα αυτά τα χρόνια όσο ακριβώς προχώρησα σε επιστημονικό και σε φιλανθρωπικό επίπεδο, άλλο τόσο προσπαθώ να είμαι ταπεινός, και αυτό είναι το μεγαλύτερο ιδανικό στη ζωή».
Τι κι αν έχει θυσιάσει το χρόνο του και την οικογενειακή του ζωή; Εκείνο που έχει σημασία -όπως λέει- είναι να είσαι χρήσιμος για τον διπλανό σου. Αυτό προσπαθεί να μεταλαμπαδεύσει και στα δύο παιδιά του - τις ελάχιστες ώρες που είναι κοντά τους.
Ομως, ο Αυξέντιος Καλανγκός δεν έχει μόνο τον Κωνσταντίνο και τον Αλέξανδρο.
Εχει σαν παιδιά του 9.000 φτωχά αγγελούδια που δεν είχαν πρόσβαση στη δημόσια και δωρεάν υγεία των χωρών που ζούσαν, στα οποία χάρισε αφιλοκερδώς το δικαίωμα να αναπνέουν και να μπορεί η καρδούλα τους να χτυπάει κανονικά.
Συνεχιστές του φιλανθρωπικού και του επιστημονικού έργου του ευτυχώς -όπως λέει- υπάρχουν, κι είναι όλοι
ΑΝ ΡΩΤΗΣΟΥΜΕ
1000 ΟΛΟΙ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΜΕΝΕΓΑΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΖΟΥΛΙΑ
ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ 1000 ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ
Αυτές είναι οι αξίες μας και οι αρχές μας
ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΓΕΝΙΑ ΤΟΥ ΤΙΠΟΤΑ
Κάνε ότι κάνεις χωρίς αντάλλαγμα και το αντάλλαγμα θα έρθει μόνο του και θα είναι πολύ μεγαλύτερο από αυτό που περίμενες.

Ελπίζω να μην είμαι εκτός θέματος με το παραπάνω κείμενο! Αν θεωρείται ότι είμαι, σας ζητώ συγνώμη

"Μην σταματάς να σπέρνεις αστέρια ακόμα κι' όταν δεν φαίνονται με γυμνό μάτι."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 12:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης ..τα χρόνια τις απουσίας του, αν θυμάμαι καλά από τα 12 χρόνια του και μετά, που ήταν; Τι έκανε όλα αυτά τα χρόνια;

Και κάπου αλλού έχω διαβάσει δεν θυμάμαι που ότι ο Χριστός ήταν μέγα ιερεας κατά την τάξη του ΜΕΛΧΙΤΣΕΔΕΚ !!!

Αλεξ τι λες για το ΜΕΛΧΙΤΣΕΔΕΚ;



Αυτό το όνομα αναφέρεται συχνά στις κευλόντιες πληροφορίες.Δέν θέλω να μπώ σε λεπτομέριες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 14:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλεξ..

Παραπονιέσαι και απορείς που δεν σε ρωτάμε..και όταν σε ρωτάμε δεν θέλεις να μπεις σε λεπτομέρειες..δηλ τι θες να κάνουμε; Και ο ZIP σε ρώτησε και ενδιαφέρθηκε επιστημονικά.
ΛΟΙΠΩΝ;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 16:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Nemesi :
από ότι έχω καταλάβει για εσένα ,έχεις καταλάβει την διδασκαλία του χριστού.
Συγχέεις όμως την έννοια του κατάλαβα , με τον βαθμό αποδοχής.

Δεν μπορείς να αποδεχθείς την διδασκαλία του χριστού στον βαθμό που την αποδέχεται, την ασπάζεται, την υλοποιεί ο καλός ο Σαμαρείτης , ο Αυξέντιος Καλανγκός .
Ούτε και εγώ.

Έχουμε όμως καταλάβει την διδασκαλία του .
Το κατάλαβα & κατάλαβες , έχει να κάνει με το μυαλό ,με τον νου ,με τον συμπερασματικό κοινό σε όλους μας νου.

Η αποδοχή και ο βαθμός αποδοχής έχει να κάνει με την συνείδηση .
Κάθε πραγματικότητα αντλείται μέσα από την συνείδηση.
Η συνείδηση είναι η μόνη πραγματικότητα .

Δεν παύει όμως να ισχύει το γεγονός ,ότι καταλάβαμε την διδασκαλία του χριστού ,εσύ εγώ και όλη η ανθρωπότητα .

Καταλαβαίνεις τι γράφω ,η μιλάω αλαμπουρνέζικα ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 17:18:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Αλέξη
quote:
Μα κάθε φορά εγώ είμαι αυτός που νιώθω,ποιός είναι ο γείτονας?Εγώ είμαι η επίγνωση κάθε φορά,γιατι κάθε φορά χρειάζεται συνειδητή προσπάθεια.Ο νούς δέν μπορεί να κάνει τίποτα χωρίς την καθοδήγηση και την εμψύχωση της συνείδησης.

Αν πας και ρωτησεις το πιο παρακμιασμενο ατομο για το ποιος αισθανεται; Θα σου απαντησει «ΕΓΩ αισθανομαι»
Εγώ σκάφτομαι, εγώ μιλώ ,εγώ είμαι, εγώ κάνω, εγώ, εγώ, εγώ…

Τα πράγματα είναι απλά. Όταν κάποιος κινδυνεύει πχ. γλιστρά και βρίσκεται στον αέρα..αυτή ακριβώς την στιγμή είναι παρών και συνειδητός. Το παρελθών και το μέλλων δεν υπάρχουν..υπάρχει μια άμεση ανταπόκριση στο παρών..και κάποιος που κοιτά σαν σιωπηλός παρατηρητής στο τι συμβαίνει..χωρίς να κρίνει.
Ακόμα και αν περάσει μια σκέψη γίνεται και αυτή αντικείμενο της παρατήρησης.

Μετά από αυτήν την στιγμή και όταν ο νους αρχίζει να ξαναλειτουργεί και η συνείδηση να έχει ταυτιστεί με αυτό που δεν είναι, τότε λέει «ήταν σαν να παρακολουθούσα αυτό που μου συνέβαινε λες και κάποιος άλλος κοίταζε εμένα..»
«ο χρόνος ήταν σαν μια στιγμή να ήταν αιώνια παρόλο που όλο αυτό κράτησε μερικά δευτερόλεπτα» «ήταν λες και ο χρόνος πήγαινε αργά, τα έβλεπα όλα σε αργή κίνηση»

Όλοι μας την ώρα του κινδύνου αποκτάμε ξαφνικά επίγνωση. Είναι περίεργο αλλά έχει συμβεί σε όλους μας. Απλά κανείς δεν δίνει σημασία σε αυτό που του συνέβη.

Για να μπορέσει κάποιος; Να ξαναγίνει συνειδητός και με επίγνωση πρέπει αρχικά να προσπαθήσει με την ιδία του την συνείδηση.
Δεν έχεις καταλάβει και μάλλον δεν έχεις μπει και στο κόπο ποτέ να δεις αυτά που σου έχω πει.

Για να δεις αν χρειάζεται προσπάθεια εσύ αλλά και άλλοι φίλοι που μας παρακολουθούν κάνε το εξής πείραμα. Ένας επιστήμονας κάνει πειράματα και βρίσκει τις αποδείξεις. Στην εσωτερική επιστήμη το πείραμα και ο πειραματιζόμενος είναι το ίδιο. Αυτή είναι και η βασική διαφορά της επιστήμης με την εσωτερική επιστήμη. Δεν βρίσκεις τις αποδείξεις έξω από εσένα αλλά μέσα σε εσένα.

Λοιπών..Για να μπορέσει κάποιος να έχει ΕΝΘΥΜΗΣΗ ΕΑΥΤΟΥ πρέπει να μπορεί να ξέρει σε τι έχει ενθύμηση. Πρέπει κάποιος να καταλάβει ότι άλλο είναι η ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗ και άλλο η ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ. Αυτοπαρατήρηση μπορεί να κάνει και ένα εγώ και επίσης να είναι μηχανική. Όταν όμως κάποιος έχει ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗ τότε μπορεί να κάνει και αυτοπαρατήρηση χωρίς να χάνει την ΑΥΤΟΕΝΘΗΜΗΣΗ.

Κανονικά η διαίρεση της προσοχής γίνεται στα Τρία..ταυτόχρονα δηλ σε ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ, ΑΝΤΙΚΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΠΟ.

Στο πρώτο πρέπει να αποκτήσουμε την αίσθηση της ψυχολογικής αυτοπαρατήρησης ή αν θέλετε την επίγνωση του παρατηρητή. Χωρίς να χάσουμε αυτήν την επίγνωση κοιτάμε ή παρατηρούμε το τι κάνουμε, και χωρίς να χάσουμε αυτές τις δυο προσοχές αποκτάμε και την επίγνωση του που βρισκόμαστε μέσα στο χώρο.

Αυτό που θα σου πω φιλέ ΑΛΕΞ είναι πιο απλό.. και δες εσύ αλλά και άλλοι αν χρειάζεται προσπάθεια η όχι. Το μόνο που χρειάζεται να κανείς είναι να θυμάσαι την παρουσία σου στο σύνολο ως αίσθηση. Δεν χρειάζεται να σκάφτεσαι τι αίσθηση έχεις, απλά να αισθάνεσαι στην ολότητα σου την αίσθηση που έχεις ως παρουσία.

Είσαι μια παρουσία..μην βάζεις τον νου να εξετάσει τι παρουσία είναι αυτή..απλά νιώσε το. Το πείραμα είναι να μπορείς να θυμάσαι σε ότι κανείς αυτήν την αίσθηση της ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΣΟΥ.

Όταν μιλάς στο τηλεφωνο,όταν περπατάς, όταν διαβάζεις, όταν,όταν,όταν. Θα δεις ότι δεν μπορείς να διατηρήσεις αυτήν την αίσθηση της παρουσίας σου ως αυτό που νιώθεις ότι είσαι και ότι χρειάζεται προσπάθεια για να το κανείς.

Όσο διατηρείς αυτή την αίσθηση βάζεις σε λειτούργει την συνείδηση.. δηλ ξυπνά και αρχίζεις να έχεις επίγνωση .

Όταν το ξεχνάς τότε η συνείδηση έχει προσκολληθεί και απορροφηθεί στο οτιδήποτε ξεχνώντας την αίσθηση της παρουσίας της..δηλ είναι σαν να κοιμάται..και τότε ο άνθρωπος παρόλο που φαίνεται ξύπνιος..ουσιαστικά κοιμάται.

Τι λες τελικά..πρέπει να προσπαθείς να είσαι σε ΕΠΙΓΝΩΣΗ και σε ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ; Ή τελικά δεν χρειάζεται καμία προσπάθεια όπως λες;

quote:
Εγώ είμαι η επίγνωση γιατι κάθε φορά χρειάζεται συνειδητή προσπάθεια.

Μπορούν να απαντήσουν και άλλοι συνομιλητές…



ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 26/04/2010 17:21:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 18:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παραπονιέσαι και απορείς που δεν σε ρωτάμε..και όταν σε ρωτάμε δεν θέλεις να μπεις σε λεπτομέρειες..δηλ τι θες να κάνουμε; Και ο ZIP σε ρώτησε και ενδιαφέρθηκε επιστημονικά.
ΛΟΙΠΩΝ;

Ο βασικός λόγος είναι οτι υπάρχουν μερικές σελίδες που έχω δώσει πολλές φορές,οπότε δέν χρειάζεται γιατί θα ήταν πολύ κοπιαστικό να γράψω π.χ. αυτά που έχει γράψει ο PaNo. Εξάλου γνωρίζω οτι θα ήταν άδικος κόπος με εσάς.Δέν συμφωνείς?

quote:
Αν πας και ρωτησεις το πιο παρακμιασμενο ατομο για το ποιος αισθανεται; Θα σου απαντησει «ΕΓΩ αισθανομαι»
Εγώ σκάφτομαι, εγώ μιλώ ,εγώ είμαι, εγώ κάνω, εγώ, εγώ, εγώ…

Τα πράγματα είναι απλά. Όταν κάποιος κινδυνεύει πχ. γλιστρά και βρίσκεται στον αέρα..αυτή ακριβώς την στιγμή είναι παρών και συνειδητός. Το παρελθών και το μέλλων δεν υπάρχουν..υπάρχει μια άμεση ανταπόκριση στο παρών..και κάποιος που κοιτά σαν σιωπηλός παρατηρητής στο τι συμβαίνει..χωρίς να κρίνει.
Ακόμα και αν περάσει μια σκέψη γίνεται και αυτή αντικείμενο της παρατήρησης.

Μετά από αυτήν την στιγμή και όταν ο νους αρχίζει να ξαναλειτουργεί και η συνείδηση να έχει ταυτιστεί με αυτό που δεν είναι, τότε λέει «ήταν σαν να παρακολουθούσα αυτό που μου συνέβαινε λες και κάποιος άλλος κοίταζε εμένα..»
«ο χρόνος ήταν σαν μια στιγμή να ήταν αιώνια παρόλο που όλο αυτό κράτησε μερικά δευτερόλεπτα» «ήταν λες και ο χρόνος πήγαινε αργά, τα έβλεπα όλα σε αργή κίνηση»

Όλοι μας την ώρα του κινδύνου αποκτάμε ξαφνικά επίγνωση. Είναι περίεργο αλλά έχει συμβεί σε όλους μας. Απλά κανείς δεν δίνει σημασία σε αυτό που του συνέβη.

Για να μπορέσει κάποιος; Να ξαναγίνει συνειδητός και με επίγνωση πρέπει αρχικά να προσπαθήσει με την ιδία του την συνείδηση.
Δεν έχεις καταλάβει και μάλλον δεν έχεις μπει και στο κόπο ποτέ να δεις αυτά που σου έχω πει.

Για να δεις αν χρειάζεται προσπάθεια εσύ αλλά και άλλοι φίλοι που μας παρακολουθούν κάνε το εξής πείραμα. Ένας επιστήμονας κάνει πειράματα και βρίσκει τις αποδείξεις. Στην εσωτερική επιστήμη το πείραμα και ο πειραματιζόμενος είναι το ίδιο. Αυτή είναι και η βασική διαφορά της επιστήμης με την εσωτερική επιστήμη. Δεν βρίσκεις τις αποδείξεις έξω από εσένα αλλά μέσα σε εσένα.

Λοιπών..Για να μπορέσει κάποιος να έχει ΕΝΘΥΜΗΣΗ ΕΑΥΤΟΥ πρέπει να μπορεί να ξέρει σε τι έχει ενθύμηση. Πρέπει κάποιος να καταλάβει ότι άλλο είναι η ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗ και άλλο η ΑΥΤΟΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ. Αυτοπαρατήρηση μπορεί να κάνει και ένα εγώ και επίσης να είναι μηχανική. Όταν όμως κάποιος έχει ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗ τότε μπορεί να κάνει και αυτοπαρατήρηση χωρίς να χάνει την ΑΥΤΟΕΝΘΗΜΗΣΗ.

Κανονικά η διαίρεση της προσοχής γίνεται στα Τρία..ταυτόχρονα δηλ σε ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΟ, ΑΝΤΙΚΗΜΕΝΟ ΚΑΙ ΤΟΠΟ.

Στο πρώτο πρέπει να αποκτήσουμε την αίσθηση της ψυχολογικής αυτοπαρατήρησης ή αν θέλετε την επίγνωση του παρατηρητή. Χωρίς να χάσουμε αυτήν την επίγνωση κοιτάμε ή παρατηρούμε το τι κάνουμε, και χωρίς να χάσουμε αυτές τις δυο προσοχές αποκτάμε και την επίγνωση του που βρισκόμαστε μέσα στο χώρο.

Αυτό που θα σου πω φιλέ ΑΛΕΞ είναι πιο απλό.. και δες εσύ αλλά και άλλοι αν χρειάζεται προσπάθεια η όχι. Το μόνο που χρειάζεται να κανείς είναι να θυμάσαι την παρουσία σου στο σύνολο ως αίσθηση. Δεν χρειάζεται να σκάφτεσαι τι αίσθηση έχεις, απλά να αισθάνεσαι στην ολότητα σου την αίσθηση που έχεις ως παρουσία.

Είσαι μια παρουσία..μην βάζεις τον νου να εξετάσει τι παρουσία είναι αυτή..απλά νιώσε το. Το πείραμα είναι να μπορείς να θυμάσαι σε ότι κανείς αυτήν την αίσθηση της ΠΑΡΟΥΣΙΑΣ ΣΟΥ.

Όταν μιλάς στο τηλεφωνο,όταν περπατάς, όταν διαβάζεις, όταν,όταν,όταν. Θα δεις ότι δεν μπορείς να διατηρήσεις αυτήν την αίσθηση της παρουσίας σου ως αυτό που νιώθεις ότι είσαι και ότι χρειάζεται προσπάθεια για να το κανείς.

Όσο διατηρείς αυτή την αίσθηση βάζεις σε λειτούργει την συνείδηση.. δηλ ξυπνά και αρχίζεις να έχεις επίγνωση .

Όταν το ξεχνάς τότε η συνείδηση έχει προσκολληθεί και απορροφηθεί στο οτιδήποτε ξεχνώντας την αίσθηση της παρουσίας της..δηλ είναι σαν να κοιμάται..και τότε ο άνθρωπος παρόλο που φαίνεται ξύπνιος..ουσιαστικά κοιμάται.

Τι λες τελικά..πρέπει να προσπαθείς να είσαι σε ΕΠΙΓΝΩΣΗ και σε ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ; Ή τελικά δεν χρειάζεται καμία προσπάθεια όπως λες;


Πολλύ ωραία τα λές.

Εχω προσπαθήσει στο παρελθόν και για μερικές μέρες δούλευα πάνω σε αυτό.Τυχαίνει να είμαι ένας άνθρωπος χωρίς ιδιαίτερη υπομονή και για αυτό ένιωθα σάν να χάνω τον χρόνο μου,και οτι πρέπει να κινηθώ σε άλλη κατεύθηνση, να ψάξω και να μάθω πώς λειτουργεί το κάθε τί που δέν βλέπουμε. Δέν ξέρω αλλά έτσι νιώθω,αυτό είναι το σωστό για μένα, χωρίς να ξεχνώ την αυτοενθύμηση η οποία είναι θεμελιώδεις,όλες οι διδασκαλίες αναφέρονται σε αυτήν.

Συμφωνώ στο να ζείς πάντα με επίγνωση θα προσπαθήσω να τα συνδυάσω,να το βάλω δηλαδή πάλι στο πρόγραμμά μου μαζί με τα άλλα.Πάντα ήξερα οτι κάτι τέτοιο είναι σωστό,αλλά όταν περνάνε οι μέρες και δέν βλέπεις τίποτα ωθήσε σε κάτι άλλο.Είναι ένα ελάτωμα η ανυπομονησία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 19:17:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα πράγματα είναι απλά. Όταν κάποιος κινδυνεύει πχ. γλιστρά και βρίσκεται στον αέρα..αυτή ακριβώς την στιγμή είναι παρών και συνειδητός. Το παρελθών και το μέλλων δεν υπάρχουν..υπάρχει μια άμεση ανταπόκριση στο παρών..και κάποιος που κοιτά σαν σιωπηλός παρατηρητής στο τι συμβαίνει..χωρίς να κρίνει.
Ακόμα και αν περάσει μια σκέψη γίνεται και αυτή αντικείμενο της παρατήρησης.

Μετά από αυτήν την στιγμή και όταν ο νους αρχίζει να ξαναλειτουργεί και η συνείδηση να έχει ταυτιστεί με αυτό που δεν είναι, τότε λέει «ήταν σαν να παρακολουθούσα αυτό που μου συνέβαινε λες και κάποιος άλλος κοίταζε εμένα..»
«ο χρόνος ήταν σαν μια στιγμή να ήταν αιώνια παρόλο που όλο αυτό κράτησε μερικά δευτερόλεπτα» «ήταν λες και ο χρόνος πήγαινε αργά, τα έβλεπα όλα σε αργή κίνηση»


Σε τέτοιες περιπτώσεις,είναι γνωστό οτι τα επινεφρίδια εκρίνουν ανδρεναλίνη.Τα αποτελέσματα είναι γνωστά και ένα απο αυτά είναι η απόλυτη εγρήγορση.Πειραματίστηκα κάποτε ο ίδιος σε αυτό,με συνειδητή προσπάθεια άκανα τα επινεφρίδιά μου να εκρίνουν ανδρεναλίνη και ένιωσα τα συμπτώματα,είχα απόλυτη επίγνωση, η καρδιά μου χτυπούσε πολλύ γρήγορα αλλά μετά ένιωσα πολύ εξαντλημένος.

Στον εσωτερισμό υπάρχει αντιστοιχία με τα επινεφρίδια και το πρώτο τσάκρα,στο πρώτο τσάκρα βρίσκεται η κουνταλίνη.Είναι τυχαίο τώρα αυτό? Όχι βέβαια,έχει σχέση.

Σε καμία περίπτωση δέν λέω οτι μπορεί να γίνει έτσι η αφύπνιση (να μην παρεξηγηθώ),αλλά φαντάσου ανάλογες λειτουργίες σε ποιό βαθύ επίπεδο.Παράδειγμα εσείς οι γνωστικοί,δέν λέτε οτι το έκτο σώμα, είναι το σώμα της συνείδησης?Φαντάσου να πειράξεις ή μάλλον να ενεργοποιήσεις τα αντίστοιχα επινεφρίδια (λέμε τωρα).

Το φυσικό σώμα έχει απο μόνο του συνείδηση,κάθε σώμα έχει την δική του συνείδηση-εαυτό.Όλοι οι εαυτοί πρέπει να είναι εναρμονισμένοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 19:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δέν είμαστε τίποτα άλλο εκτός απο κρυσταλωμένη και καθαρή ενέργεια.
Στην ουσία δέν είμαστε τίποτα παρα μόνο ενέργεια,δέν υπάρχει ο εαυτός,όπως έχει πεί και ο Βούδας.Όλα είναι είναι.Ζούμε σε matrix,για αυτό δέν το αντιλαμβανόμαστε.

Edited by - alex22 on 26/04/2010 19:22:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 19:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η συνείδηση του σώματος είναι ξύπνια σε ακρές καταστάσεις (επιβίωση),η συνείδηση του συναισθηματικού σώματος,είναι ξύπνια όταν π.χ. είμαστε ερωτευμένοι ή όταν ακούμε την αγαπημένη μας μουσική ή όταν βλέπουμε τα star wars. Η συνείδηση του νοητικού σώματος είναι ξύπνια όταν στοχαζόμαστε.Η συνείδηση του αστρικού σώματος είναι ξύπνια όταν αγαπάμε αληθινά-ψυχικά.Ποιό πάνω είναι και ποιό πνευματικά.Η άποψη μου είναι,οτι όταν κάποιος κάνει αυτοενθύμηση τότε ενεργοποιεί την συνείδηση σε γενικό επίπεδο,αλλά όχι ποιό πάνω απο την έκτη διάσταση.
Αποψή μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2010, 20:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά από αυτήν την στιγμή και όταν ο νους αρχίζει να ξαναλειτουργεί και η συνείδηση να έχει ταυτιστεί με αυτό που δεν είναι, τότε λέει «ήταν σαν να παρακολουθούσα αυτό που μου συνέβαινε λες και κάποιος άλλος κοίταζε εμένα..»

Αυτό ακριβώς, το ένιωθα αυθόρμητα όταν ήμουν παιδί. Υπήρχαν φορές, που κοιτούσα τον εαυτό μου στον καθρέφτη και ένιωθα οτι αυτός που κοιτάω δεν είμαι εγώ, οτι εγώ είμαι κάποιος άλλος. Μετά κοιτούσα και τα χέρια μου και πάλι ένιωθα οτι δεν κοιτάω εμένα. Αυτό κρατούσε για λίγο και μετά έφευγε.
Τώρα που μεγάλωσα, όταν το κάνω αυτό δεν νοιώθω ασφαλής. Δεν μπορώ να το κάνω εύκολα. Έχω μία αίσθηση οτι πρέπει να ασχοληθώ με άλλα πρώτα και μετά με αυτό.

Φίλε alfa-omega είμαι πολύ πολύ αρχάριος για να έχω εμπεριστατωμένη άποψη για την διδασκαλία του Χριστού. Όσα κομμάτια όμως έχω συναντήσει
(που είναι λίγα) μου έχουν αρέσει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 10:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιγή.. ΙχθύοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 11:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το αρχικό ερώτημα στην πλήρη μορφή του :
quote:

Στην κατάσταση που βρίσκεται ο άνθρωπος, δεν μπορεί να μάθει τίποτε. Για να αρχίσει να μαθαίνει, θα πρέπει πρώτα να αποδεχθεί και να παραδεχθεί πως δεν ξέρει, δεν γνωρίζει. Αν π.χ ρωτήσω τον alfa-omega, τι είναι αυτό που πραγματικά γνωρίζει και που θα έπεφτε στο γκρεμό γι' αυτό, τι είναι δηλ. αυτό που 100% γνωρίζει από Εσωτερισμό, που είναι 100% βέβαιος και απόλυτα σίγουρος ότι το γνωρίζει άριστα, ότι είναι αυθεντία σε αυτό, εσείς τι νομίζετε ; πως θα υπάρχει κάτι να πει πως το γνωρίζει απόλυτα ;;;


Σημαντική λεπτομέρεια :
Υπήρξανε παράσιτα με χαρακτήρα κακόβουλου λογισμικού και απομακρύνθηκαν από το μήνυμα του αγαπητού zip .

Και κατόπιν απομάκρυνσης των παρασίτων :
Αν π.χ ρωτήσω τον alfa-omega, τι είναι αυτό που πραγματικά γνωρίζει και που θα έπεφτε στο γκρεμό γι' αυτό, τι είναι δηλ. αυτό που 100% γνωρίζει από Εσωτερισμό, που είναι 100% βέβαιος και απόλυτα σίγουρος ότι το γνωρίζει άριστα, εσείς τι νομίζετε ; πως θα υπάρχει κάτι να πει πως το γνωρίζει απόλυτα ;;;


Είναι ένα ερώτημα που θα πρέπει να μας απασχολήσει όλους , αν δεν μας απασχόλησε ακόμη .
Οι απαντήσεις φυσικά αν είναι προσωπικές ,θα διαφοροποιούνται ,αναγκαστικά λόγω του χαρακτήρα των προσωπικοτήτων , ως προς το περιεχόμενο .
Αυτό για κάποια άτομα ,είναι ωφέλιμο ,διότι μέσω της διαφορετικότητας συγκρίνουνε , βγάζουνε χρήσιμα συμπεράσματα ,μαθαίνουνε …,
Για άτομα που δεν τα απασχολεί ο συνάνθρωπος ,οι συνάνθρωποι ως προσωπικότητα ,αλλά πολύ περισσότερο η συνείδηση , περιττεύει το ερώτημα .
Διότι μία καθαρή συνείδηση, σε όποια άτομα και αν βρίσκεται , δεν διαφοροποιείται από μία άλλη καθαρή συνείδηση, αλλά συμπίπτει με αυτήν .

Μπορούμε να κάνουμε την άσκηση για την επαλήθευση .
Να δημοσιεύσουμε τις απαντήσεις μας ,σε αυτό το ερώτημα .

Το επιθυμείται, το θέλετε ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 12:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην κατάσταση που βρίσκονται οι άνθρωποι, δεν μπορούν να μάθουν τίποτε. Για να αρχίσουν να μαθαίνουν, θα πρέπει πρώτα να αποδεχθούν και να παραδεχθούν πως δεν ξέρουν, δεν γνωρίζουν. Αν π.χ ρωτήσω τον alfa-omega, τι είναι αυτό που πραγματικά γνωρίζει και που θα έπεφτε στο γκρεμό γι' αυτό, τι είναι δηλ. αυτό που 100% γνωρίζει από Εσωτερισμό, που είναι 100% βέβαιος και απόλυτα σίγουρος ότι το γνωρίζει άριστα, ότι είναι αυθεντία σε αυτό, εσείς τι νομίζετε ; πως θα υπάρχει κάτι να πει πως το γνωρίζει απόλυτα ;;;

alfa-omega, υπάρχει κάτι που να γνωρίζεις απόλυτα σχετικά με τον Εσωτερισμό και ποιο είναι αυτό ; Υπάρχει κάτι που να το γνωρίζεις τόσο καλά, που να είσαι αυθεντία σ' αυτό, για το οποίο θα έπεφτες στον γκρεμό, θα έβαζες το χέρι σου στη φωτιά και θα έδινες ακόμη και την ζωή σου ( τόσο βέβαιος, τόσο σίγουρος, 100%, απόλυτα) και ποιο είναι αυτό ;;;

( σκέψου πως ο Ιησούς [σου], έδωσε την ζωή του για αυτά που δίδασκε, θυσιάστηκε για σένα, για να φτάσει η διδασκαλία του σε σένα. Εσύ, τι θα έκανες για να φτάσουν αυτά που λες στον κόσμο ;;; Θα πέθαινες ;;; Θα έδινες την ζωή σου ;;; Θα θυσιαζόσουν για να μάθω εγώ π.χ αυτά που λες περί ψυχής και αιωνιότητας ;;; ιδού η απορία ... )

[ Μην απαντήσεις με ερώτηση. Εγώ σε ρωτάω, εσύ μου απαντάς. Ξεκάθαρη απάντηση, απλή, για να την καταλάβουμε. Άντε να σε δω ... (χε,χε ...) Σου υπενθυμίζω πως έχεις ήδη πει, πριν από μερικές σελίδες, ότι δεν έχεις τίποτε πραγματικά δικό σου. Αν δεν με πιστεύεις, να βρω την δημοσίευση και να την παραθέσω ξανά ... (χε,χε ...), no problem. ]

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 27/04/2010 12:28:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 12:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nemesi :
Βρε παιδιά, γιατί γίνεται αυτός ο χαμός? Γιατί υπάρχουν αυτές οι διαμάχες?

Ο τίποτας :
Περίμενα να έχεις απαντήσει από μόνη σου σε αυτό το εύκολο ερώτημα .
Οι προσωπικότητες συγκρούονται και συγκρούονται, διότι είναι διαφορετικές, και είναι διαφορετικές διότι η προσωπικότητα ενεργεί χωριστικά ,και ενεργεί η προσωπικότητα χωριστικά διότι είναι το αντίθετο της ψυχής της προσωπικότητας ,της ουσίας της προσωπικότητας ,και είναι αντίθετη διότι ενεργεί στο πλαίσιο των αντίθετων ζευγών , και ενεργεί στο πλαίσιο των αντίθετων ζευγών διότι αν τα είχε ξεπεράσει ,θα άφηνε συγχρόνως πίσω και την εξέλιξη κατά την οποία μία κάθε προσωπικότητα πρέπει να ενσαρκώνεται ώστε να περιορίσει και ξεπληρώσει τελικά το κάρμα της ,που αυτό σημαίνει ότι όταν φτάσει ένας άνθρωπος σε αυτήν την συνείδηση δεν είναι συνήθως μεταξύ μας ,αλλά έχει απαλλαχθεί από την αναγκαιότητα της επανενσάρκωσης .

Nemesi :
Γιατί προσπαθούμε όλοι να πείσουμε τους άλλους ότι τα δικά μας πιστεύω είναι καλύτερα από των άλλων. Νομίζω ότι εδώ είμαστε για να ανταλλάσσουμε απόψεις και όχι για να πείσουμε κανέναν για κάτι.

Ο τίποτας:
Έτσι νομίζεις .
Εδώ μέσα παίζονται συμφέροντα της ιδιοτελής προσωπικότητας .
Αν την ελέγχαμε πάντα όλοι * , θα έβλεπες πάντα σε όλα τα θέματα εποικοδομητικούς και μόνον διάλογους .

*Δεν είναι η προσωπικότητα μονάχα το φυσικό μας σώμα .


Nemesi :
Δηλαδή δεν μπορούμε να κάνουμε μια κουβεντούλα για κάποιο θέμα χωρίς να γίνεται χαμός?


Ο τίποτας:
Μα φυσικά και μπορούμε αγαπητή μου .
Φτάνει να αφήσουμε έξω από την συζήτησή μας την προσωπικότητα. .

Nemesi :
Για μένα ο καθένας πρέπει να δουλεύει με τον εαυτό του, για τον εαυτό του, συμφωνώ σε πολλούς με διάφορους από σας και σε κάποια άλλα διαφωνώ.
Αυτό για μένα σημαίνει, ότι αν κάτι που είπε π.χ. ο φίλος ΥΠΗΡΕΤΗΣ, ή ο φίλος Α-Ω ή κάποιος άλλος, καταλάβω ότι είναι σωστότερο από αυτό που είχα σκεφτεί εγώ, θα το προσπαθήσω να το κάνω δικό μου, να το κάνω πράξη στη ζωή μου και όχι στη θεωρία μόνο.

Ο τίποτας:
Έτσι πρέπει είναι το σωστό για όλους.


Nemesi :
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω δικά μου πιστεύω, για μένα σημαίνει ότι αναπτύσσομαι, ότι αναγνωρίζω κάτι που δεν είχα σκεφτεί, δεν είχα δει μια διαφορετική οπτική.

Ο τίποτας:
Μα διανύεις τα ζεύγη των αντίθετων εννοιών και είναι αυτονόητο να έχεις και να διαμορφώνεις ,αναβαθμίζεις ,πιστεύω ,απόψεις ,ετσέτερα…,
Συγκεκριμένα προσπαθείς να έχεις μία καλή εικόνα για κάθε έννοια ,που αφορά την εξέλιξή σου ,την θετική εξέλιξή σου στα πνευματικά θέματα .

Nemesi :
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά αυτές είναι οι δικές μου οι σκέψεις και προσπαθώ να τις κάνω και πράξεις, να είναι ο τρόπος ζωής μου προς αυτή την κατεύθυνση.


Ο τίποτας:

Καλή κατεύθυνση έχεις πάρει .
Κράτησε την σταθερή , πιάσε γερά το τιμόνι .


Εύχομαι να μην σε κούρασα.
Χαιρετώ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 12:40:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[ Μην απαντήσεις με ερώτηση. Εγώ σε ρωτάω, εσύ μου απαντάς. Ξεκάθαρη απάντηση, απλή, για να την καταλάβουμε. Άντε να σε δω ... (χε,χε ...) ]
Edited by - zip on 27/04/2010 12:10:33



Ψάχνεις αφορμές για αντιπαραθέσεις .
Το ζιζάνιο αυτό μέσα σου περιόρισέ το.
Δεν θα ικανοποιήσω την περιέργειάς σου και αυτό για το καλό σου αγαπητό μου παιδί .
Εσένα διδάσκω τέκνο μου και πάντα μαθητής μένεις .
Κάποτε θα ωριμάσεις .
Μα αν εγώ δεν υπάρχω ?
Εσύ τι θα κάνεις μόνο και έρημο με τον εκστασιασμό που τρέφεις για την προσωπικότητα (σου).
Πως θα προχωρήσεις στην εσωτερική σύνθεση ?
Θα σε αναλάβει ο αγαπητός συνάδελφος ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ παιδί μου .
Αυτός ξέρει περισσότερα από εμένα .
Είναι στα πρόθυρα να λύσει το αίνιγμα της συνείδησης με τον εμπειρικό τρόπο που τον διακατέχει .

Θα αποχωρήσω αγαπητό παιδί zip ,από τούτο το θέμα για ένα χρονικό διάστημα .
Όταν επανέλθω θέλω να έχεις απαλλαχθεί από το σύνδρομο της προσωπικότητας .
Παίδεψε εαυτόν εποικοδομητικά.
Θυμήσου αυτά που σου γράφω συχνά και τα οποία σου φαίνονται αλαμπουρνέζικα ,μελέτησε κάθε λέξη .

Χαιρετώ .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 12:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Δεν θα ικανοποιήσω την περιέργειά σου [...]


Εντάξει, καταλάβαμε ... και κατάλαβαν και όλοι οι αναγνώστες ...

quote:
alfa-omega

Θα αποχωρήσω αγαπητό παιδί zip ,από τούτο το θέμα για ένα χρονικό διάστημα .


Ώρα καλή στη πρύμνη σου κι αέρα στα πανιά σου ... (χε, χε)

"ἐγὼ ὅσους ἐὰν φιλῶ, ἐλέγχω καὶ παιδεύω"


Edited by - zip on 27/04/2010 13:32:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 13:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συμφωνώ στο να ζείς πάντα με επίγνωση θα προσπαθήσω να τα συνδυάσω,να το βάλω δηλαδή πάλι στο πρόγραμμά μου μαζί με τα άλλα.Πάντα ήξερα οτι κάτι τέτοιο είναι σωστό,αλλά όταν περνάνε οι μέρες και δέν βλέπεις τίποτα ωθήσε σε κάτι άλλο.Είναι ένα ελάτωμα η ανυπομονησία.


Αγαπητέ φίλε Αλέξη.

Σου εύχομαι καλή πρόοδο.. χρειάζεται υπομονή..θέληση.. και επιμονή. Αν σε ότι κάνεις θα προσπαθείς να βάζεις την επίγνωση, τότε θα βλέπει η συνείδηση..ο εσωτερικός δάσκαλος.
Για εμένα να ξέρεις δεν με ενοχλεί με τι θα ασχοληθείς.. αρκεί να προσπαθήσεις να είσαι συνειδητός ..με επίγνωση..αυτό από μόνο του θα σε οδηγήσει στο σωστό!!

Η δυσκολία είναι παρόμοια με την κατάσταση που κοιμόμαστε σε βαθύ ύπνο και κάποιος έρχεται και μας ξυπνά..(τι σπαστική στιγμή).. δεν είναι εύκολο να σηκωθούμε..είναι τόσο γλυκά το να ξανακοιμηθούμε πάλι! Χρειάζεται προσπάθεια..θα γυρνάμε πλευρό..θα ξανακοιμόμαστε..θα ξανά ξυπνάμε..και κάποια στιγμή..αν δεν μας πάρει για «πάντα» ο γλυκός ύπνος με τα όνειρα του..τότε μια μέρα θα σηκωθούμε και θα περπατήσουμε στον δρόμο ως προς την αιώνια άνοιξη!!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2010, 13:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό ακριβώς, το ένιωθα αυθόρμητα όταν ήμουν παιδί. Υπήρχαν φορές, που κοιτούσα τον εαυτό μου στον καθρέφτη και ένιωθα ότι αυτός που κοιτάω δεν είμαι εγώ, ότι εγώ είμαι κάποιος άλλος. Μετά κοιτούσα και τα χέρια μου και πάλι ένιωθα ότι δεν κοιτάω εμένα. Αυτό κρατούσε για λίγο και μετά έφευγε.

Αγαπητέ φίλε Earendil

Ξέρεις..για τι μιλώ, είναι κάτι που όλοι έχουμε ζήσει αλλά ελάχιστοι έχουν συνειδητοποιήσει. Αυτή η αίσθηση είναι απλά η αφετηρία!

quote:
Τώρα που μεγάλωσα, όταν το κάνω αυτό δεν νοιώθω ασφαλής. Δεν μπορώ να το κάνω εύκολα.

Δεν νιώθεις ασφαλής λόγο προσκόλλησης..πως να αφήσεις την ψεύδη προσωπικότητα όταν έχεις επενδύσει τόσα πάνω σε αυτή;

quote:
Έχω μία αίσθηση οτι πρέπει να ασχοληθώ με άλλα πρώτα και μετά με αυτό.

Αυτό είναι μια αυταπάτη.. ποτέ δεν θα νιώθεις έτοιμος επειδή πάντα θα πρέπει να ασχολήσε με κάτι άλλο πρώτα. Πάντα θα θέλεις να ολοκληρώσεις κάτι και μετά κάτι άλλο. Όλα αυτά είναι ψυχολογικές υπεκφυγές. Μπορείς να κάνεις όλα αυτά που θέλεις αλλά έχοντας συνείδηση. Δούλευε παράλληλα μέσα στην καθημερινότητα.

Αν περιμένεις να ασχοληθείς πρώτα με κάτι άλλο και μετά με την Ουσία αυτού που είσαι θα μείνεις για πάντα απασχολημένος..αυτά έλεγα και του Α-Ω.

Σκέφτεται κάποιος «ωραία όλα αυτά..αλλά μέσα σε αυτή την παλιό κοινωνία , μέσα σε αυτόν τον θόρυβο..έτσι όπως είναι η ζωή μου, με τις υποχρεώσεις που έχω δεν μπορώ να ασχοληθώ με αυτό. Θα ήταν καλύτερα να ήμουν κάπου πιο ήσυχα.. στην φύση..μακριά από όλους..τότε θα είχα την ησυχία μου και θα μπορούσα να ασχοληθώ με τον εαυτό μου»

Όλα αυτά είναι μια πλάνη του νου..ένα ψεύτικο ιδανικό. Δεν χρειάζεται να πάμε κάπου για να βρούμε αυτό που είμαστε..οπού και να πάμε εμείς ΕΙΜΑΣΤΕ!! Η εσωτερική πορεία γίνεται μέσα στην καθημερινότητα..με όλα τα προβλήματα της.

Υπάρχουν 3ων ειδών σχέσεις.. η μια είναι με τον εαυτό μας..με το να αποκτάμε επίγνωση και αυτό είναι κάτι που ο καθένας κάνει μόνος του.

Μετά είναι η σχέση μας με τους άλλους ανθρώπους και το περιβάλλων γενικά..μέσα από αυτήν την σχέση έχοντας επίγνωση και αυτοπαρατήρηση βλέπουμε όλους τους μηχανισμούς που εγκλωβίζουν την συνείδηση μας, όλα μας τα ελαττώματα και τις συνήθειες και κατανοώντας τα βελτιώνουμε την σχέση μας με τους άλλους αλλά και με το περιβάλλον..επειδή η εσωτερική ποιότητα μας έχει αλλάξει.

Η άλλη σχέση είναι με το σώμα μας.. θέλει και αυτό μια ποιότητα..
Αυτά για τώρα..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 01:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό είναι μια αυταπάτη.. ποτέ δεν θα νιώθεις έτοιμος επειδή πάντα θα πρέπει να ασχολήσε με κάτι άλλο πρώτα. Πάντα θα θέλεις να ολοκληρώσεις κάτι και μετά κάτι άλλο. Όλα αυτά είναι ψυχολογικές υπεκφυγές. Μπορείς να κάνεις όλα αυτά που θέλεις αλλά έχοντας συνείδηση. Δούλευε παράλληλα μέσα στην καθημερινότητα.

Όχι, περισσότερο είναι μία αίσθηση οτι δεν είμαι αρκετά αγνός.

Δυστυχώς δεν έχω να συνεισφέρω άλλο στη συζήτηση, απλά θα παρακολουθώ.

Αλλά θα ήταν καλύτερο πιστεύω αν προσπαθούσατε να μην κάνετε πόλεμο μεταξύ σας.

Καλή συνέχεια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 10:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, περισσότερο είναι μία αίσθηση ότι δεν είμαι αρκετά αγνός.

Αγαπητέ φίλε Earendil

Ακριβώς αυτό λέω.. ότι έχεις βάλει ένα νοητικό πρότυπο για το πώς θα έπρεπε να είσαι για να ξεκινήσεις κάτι. Αυτό είναι το ΨΕΥΤΙΚΟ ΙΔΑΝΙΚΟ που σου έλεγα. Ο δρόμος ξεκινά με αυτό που είμαστε τώρα..όπως είμαστε..με τα ελαττώματα μας με τις βρωμιές μας..τα πάθη μας..τον θυμό μας, την ζήλια μας, την περηφάνια μας..

Δεν χρειάζεται να γίνουμε κάτι άλλο για να ξεκινήσουμε.. Το σωστό είναι ότι όταν ξεκινάμε γινόμαστε το «κάτι άλλο» . Αν κάποιος δεν ξεκινήσει τότε ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει με αποτέλεσμα να περάσουν τα γήινα χρόνια χωρίς καμία ουσιώδης αλλαγή. Όταν λέω ουσιώδες αλλαγή εννοώ αλλαγή στην συνείδηση..στην κατανόηση..στην επίγνωση.

Πολλές φορές δημιουργείτε ψυχολογική σύγχυση ανάμεσα σε αυτό που θέλουμε να είμαστε και σε αυτό που θεωρούμε ότι είμαστε.

Άλλο το τι είμαστε αυτού κάθε αυτού. Άλλο αυτό που νομίζουμε ότι είμαστε και άλλο αυτό που θέλουμε να γίνουμε. Τα δυο τελευταία είναι μια αυταπάτη..και αυτό που κάνουμε είναι να κινούμαστε από την μια αυταπάτη στην άλλη.

Στον εσωτερικό δρόμο δεν πρέπει να υπάρχει προσμονή στο να γίνουμε κάτι επειδή αυτό το να γίνουμε είναι μια προκατάληψη, μια προβολή του νου, μια πλασματική εικόνα που προσπαθούμε να φτάσουμε..και αν δεν την φτάσουμε νιώθουμε απογοητευμένοι, ανίκανοι, ανάξιοι. Όλα αυτά είναι μια αυταπάτη δημιουργημένη από εμάς τους ίδιους. Αυτή η αυταπάτη είναι η ψυχολογική σύγκρουση που έλεγα πιο πάνω!

Ξεκινάμε με ότι έχουμε..αυτό είναι αρκετό. Βλέπουμε αυτό που μας συμβαίνει και όχι πιο μακριά από το τώρα. Όλα γίνονται αυτήν την στιγμή.. ο εσωτερικός δρόμος είναι τώρα..εδώ..όχι κάπου αλλού.

Δεν χρειάζεται να γίνουμε κάτι άλλο..κοιτάμε με ξεκάθαρο τρόπο αυτό που είμαστε τώρα. Αυτό το είμαστε δεν είναι ακόμα το πραγματικό ΕΙΜΑΣΤΕ το αγνό ,το άσπιλο το πέρα από τον νου και τις λέξεις..αυτό το είμαστε είναι η προσωπικότητα που έχουμε διαμορφώσει και όλα τα εγώ που μας κυβερνούν.

Ξεκινάμε με αυτά που νομίζουμε ότι είμαστε με την προσωπικότητα και με τα εγώ. Αυτά εξετάζουμε..αυτά παρακολουθούμε για να δούμε το πώς αντιδράμε ,το πως συμπεριφερόμαστε, το τι κάνουμε, το τι συνήθειες έχουμε.
Γινόμαστε το αντικείμενο της παρατήρησης μας και ταυτόχρονα ο παρατηρητής. Μέσα από αυτή την παρατήρηση αρχικά δημιουργούμε μια απόσταση..μια αποτάυτιση..για πρώτη φορά, μας κοιτάμε και κάνουμε αυτοεξέταση.
Μέσα από αυτήν μας την πράξη είναι που ξεκινά η εσωτερική αλλαγή..επειδή αρχίζουμε να βλέπουμε και να κατανοούμε την ταύτιση της συνείδησης με αυτό που δεν είναι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Αν δεν κάνουμε αυτό..τότε θα έχουμε την ταύτιση με την προσωπικότητα και με τα εγώ χωρίς την δυνατότητα της παρατήρησης..και θα δημιουργούμε με το μυαλό μας διάφορες άλλες πλασματικές εικόνες που θα θέλαμε να φτάσουμε με αποτέλεσμα.. να μένουμε για πάντα μέσα στον λαβύρινθο του Μινώταυρου.

quote:
Δυστυχώς δεν έχω να συνεισφέρω άλλο στη συζήτηση, απλά θα παρακολουθώ.

Ίσως να έχεις να συνεισφέρεις πολύ περισσότερα από όσα νομίζεις.

quote:

Αλλά θα ήταν καλύτερο πιστεύω αν προσπαθούσατε να μην κάνετε πόλεμο μεταξύ σας.

Καλή συνέχεια!

Φίλε Earendil θα υπάρξουν και αυτές..για να ακονιστή ένα μαχαίρι χρειάζεται μια εργασία..
Πολλοί έχουν φύγει αηδιασμένοι από αυτό το θέμα επειδή στην πραγματικότητα όλοι έχουν ένα πρότυπο για το πως πρέπει να είναι τα πράγματα..και όταν αυτό το πρότυπο ή το νοητικό πρωτόκολλο δεν τηρείτε..τότε..όλοι είμαστε για τα μπάζα!

Για να γίνει ένα φαγητό έχει πολύ δουλεία..άλλες φορές μπορεί να γίνεται αυτή η εργασία με πολύ ησυχία και άλλες φορές με κάποιες δυσκολίες επειδή οι παράγοντες ησυχία και φασαρία είναι ελεύθεροι ως δυνατότητα..όμως στο τέλος μπορεί να υπάρχει ένα ωραίο αποτέλεσμα.
Δεν είμαστε τέλειοι. Θα τσακωθούμε, θα κοντραριστούμε θα συμπαθήσουμε ο ένας τον άλλο πολλά θα γίνουν. Κάποια πράγματα πολλές φορές είναι εσκεμμένα. Όταν πιέζεις τον άλλο αναγκάζεται να βγάλει αυτό που κρύβει. Το θέμα δεν είναι να τον κανείς να νιώσει ηττημένο.. αλλά να δει αυτό τον ψυχολογικό μηχανισμό που του στερεί την ΟΥΣΙΑ.. την ΑΥΤΟΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

Κάποιοι δεν αντέχουν..επειδή αρνούνται να δουν αυτό που τους συμβαίνει. Άλλοι πάλι το βλέπουν αλλά δεν μπορούν να το αλλάξουν..και άλλοι το βλέπουν και το αλλάζουν.

Όλα εξαρτώνται από εμάς..αν θέλουμε πράγματι να κάνουμε μια αλλαγή..μια ουσιώδες αλλαγή …να σπάσουμε τα φράγματα..τον νοητικό τοίχο.

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 10:28:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, περισσότερο είναι μία αίσθηση οτι δεν είμαι αρκετά αγνός.

θα ήθελα πολύ να μου πείς τί βιβλία εσωτερισμού έχεις διαβάσει.

Αυτό που κάνουν τα περισσότερα είναι στην ουσία να κόβουν τα φτερά κάποιου.Χρειάζεται απόλυτη αγνόητα λένε,και αυτό ήταν.Σκέφτεται ο άλλος,ά, τότε δέν θα τα καταφέρω,(επειδή δέν γνωρίζει τίποτα για αυτό)ίσως σε μια άλλη ζωή!

Η αγνότητα δέν θα έρθει απο μόνη της,άν την θέλεις πρέπει να βρείς τον τρόπο για να την αποκτήσεις,αυτόν τον τρόπο δέν τον διδάσκουν τα περισσότερα βιβλία.

Όλη η διαστροφή μας,προέρχεται απο το συναισθηματικό μας σώμα και τις ανωμαλίες που παράγει λόγω της γενικότερης διαστροφής της ανθρωπότητας.Το 2ο τσάκρα έχει να κάνει με αυτό το σώμα,άν δουλέψεις πάνω σε αυτό,το καθαρίσεις και το ισσοροπήσεις τότε σίγουρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Αυτό που σου συνιστώ,είναι να δουλέψεις σε όλα τα τσάκρα σου με τον ίδιο τρόπο.

Η αγνότητα,είναι μια απόλυτα φυσική κατάσταση χωρίς καμία καταπίεση,είσαι ελεύθερος.Αν προσπαθείς να μενεις αγνός ενω μέσα σου νιώθεις ορμές,τότε αυτό είναι ένδειξη οτι είσαι λάθος και απλώς την παύεις για λίγο αλλά μετά θα είναι ποιό έντονη(η επιθυμία).

Πάνω απ' όλα χρειάζονται οι γνώσεις.

Edited by - alex22 on 28/04/2010 10:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 11:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλη η διαστροφή μας,προέρχεται απο το συναισθηματικό μας σώμα και τις ανωμαλίες που παράγει λόγω της γενικότερης διαστροφής της ανθρωπότητας.Το 2ο τσάκρα έχει να κάνει με αυτό το σώμα,άν δουλέψεις πάνω σε αυτό,το καθαρίσεις και το ισσοροπήσεις τότε σίγουρα θα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Φίλε Αλεξ

Σκέψου το εξής.. Αν έχουμε έναν άνθρωπο που δεν λειτουργεί το διανοητικό του..θα μπορούσε να είχε διαστροφή;

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 11:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σκέψου το εξής.. Αν έχουμε έναν άνθρωπο που δεν λειτουργεί το διανοητικό του..θα μπορούσε να είχε διαστροφή;

Εσύ ξέρεις κάποιον ο ποίος υπάρχει χωρίς την λειτουργία του διανοητικού?Όταν πέφτει κάποιος σε βαθιά διαλογιστική κατάσταση,τότε μόνο μπορεί να υπάρξει χωρίς το διανοητικό του.Δέν μπορείς δηλαδή να είσαι σε σαμάντι 24 ώρες το 24ωρό.Τότε δέν είσαι άνθρωπος αλλά ένας σαμάντιμαν,Μόνο αυτή η παγκόσμια αφηρημένη δύναμη βρίσκεται σε αυτήν την εκστασιακή κατάσταση μονίμως.Μπορούμε να γίνουμε ένα με αυτήν την δύναμη και πάλι,να γίνουμε αυτή η δύναμη,ο αληθινός μας εαυτός,αλλά πρώτα ας προετιμαστούμε για αυτό.

Edited by - alex22 on 28/04/2010 11:10:21

Edited by - alex22 on 28/04/2010 11:23:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 11:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρτο πιο απλά.. ένα ζώο είναι διεγκεφαλικό..δηλ. λειτουργεί χωρίς διανοητικό..έχει εγκέφαλο αλλά δεν έχει διανοητικό κέντρο που κάνει συλλογισμούς, ιδέες. Δεν λέει αυτό είναι καλό αυτό κακό.. Αυτό το ζώο έχει διαστροφή;

Καταρχήν τα ζώα έχουν τσακρα;

Στα λέω όλα αυτά γιατί χωρίς το διανοητικό δεν υπάρχει διαστροφή. Χωρίς το διανοητικό δεν υπάρχει λαγνεία.. η ΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΕΝΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΜΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΟΥ.

Αν κατά την σεξουαλική πράξη ο νους είναι σιωπηλός..τότε αυτή η πράξη είναι μια ευλογία..Αν ο νους δηλ στην πραγματικότητα κάποιο εγώ ψάχνει να αντλήσει ευχαρίστηση μέσα από την σεξουαλικότητα..τότε μπορούμε να έχουμε διαστροφή. Αν νους απέχει τότε που είναι η διαστροφή;

Τελικά είναι θέμα νου η διαστροφή; ή θέμα συναισθηματικού σώματος; Τι πρέπει να αλλάξει για να μην υπάρχει διαστροφή; ΕΣΥ λες να καθαρίσει κάποιος το συναισθηματικό σώμα και ο ένας υπηρέτης σου λέει πως η βρώμα είναι στην σκέψη..αυτό τα βρωμίζει όλα..

Τι λένε και οι συνομιλητές. Πρακτικά..από αυτά που ζούμε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 12:00:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξεκινάμε με αυτά που νομίζουμε ότι είμαστε με την προσωπικότητα και με τα εγώ. Αυτά εξετάζουμε..αυτά παρακολουθούμε για να δούμε το πώς αντιδράμε ,το πως συμπεριφερόμαστε, το τι κάνουμε, το τι συνήθειες έχουμε.
Γινόμαστε το αντικείμενο της παρατήρησης μας και ταυτόχρονα ο παρατηρητής. Μέσα από αυτή την παρατήρηση αρχικά δημιουργούμε μια απόσταση..μια αποτάυτιση..για πρώτη φορά, μας κοιτάμε και κάνουμε αυτοεξέταση.
Μέσα από αυτήν μας την πράξη είναι που ξεκινά η εσωτερική αλλαγή..επειδή αρχίζουμε να βλέπουμε και να κατανοούμε την ταύτιση της συνείδησης με αυτό που δεν είναι η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.

quote:
Η αγνότητα δέν θα έρθει απο μόνη της,άν την θέλεις πρέπει να βρείς τον τρόπο για να την αποκτήσεις,αυτόν τον τρόπο δέν τον διδάσκουν τα περισσότερα βιβλία.

Δεν έγινα αρκετά σαφής. Όταν λέω οτι δεν είμαι αρκετά αγνός, εννοώ πως δεν είμαι αρκετά αγνός για να είμαι συνειδητός για μεγάλο χρονικό διάστημα με τον τρόπο που περιέγραψα. Σ'αυτή την κατάσταση δεν κάνω τίποτα, ούτε σκέφτομαι τίποτα και απλά αντιλαμβάνομαι. Το να παρατηρώ τις εκδηλώσεις της προσωπικότητάς μου είναι ένα άλλο πράγμα. Αυτό θέλει μία διαφορετική προσπάθεια, και ΦΥΣΙΚΑ είναι κάτι που άλλοτε το προσπαθώ λιγότερο, άλλοτε περισσότερο. Ποιός άνθρωπος εξ'άλλου δεν το κάνει αυτό; Εκεί δεν παρατάω ποτέ την προσπάθεια όπως και να είμαι.

quote:
Η αγνότητα,είναι μια απόλυτα φυσική κατάσταση χωρίς καμία καταπίεση,είσαι ελεύθερος.

Η αγνότητα όμως είναι μία κατάσταση που όπως είπες και εσύ πιο πάνω θέλει προσπάθεια. Έχουν υπάρξει περίοδοι στη ζωή μου που ένοιωθα αρκετά αγνός ώστε να είμαι ικανοποιημένος με τον εαυτό μου και περίοδοι που δεν συνέβαινε αυτό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 12:11:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάρτο πιο απλά.. ένα ζώο είναι διεγκεφαλικό..δηλ. λειτουργεί χωρίς διανοητικό..έχει εγκέφαλο αλλά δεν έχει διανοητικό κέντρο που κάνει συλλογισμούς, ιδέες. Δεν λέει αυτό είναι καλό αυτό κακό.. Αυτό το ζώο έχει διαστροφή;

Καταρχήν τα ζώα έχουν τσακρα;

Στα λέω όλα αυτά γιατί χωρίς το διανοητικό δεν υπάρχει διαστροφή. Χωρίς το διανοητικό δεν υπάρχει λαγνεία.. η ΛΑΓΝΕΙΑ ΚΑΙ Η ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΕΝΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΜΟΜΑΤΑ ΤΟΥ ΝΟΥ.

Αν κατά την σεξουαλική πράξη ο νους είναι σιωπηλός..τότε αυτή η πράξη είναι μια ευλογία..Αν ο νους δηλ στην πραγματικότητα κάποιο εγώ ψάχνει να αντλήσει ευχαρίστηση μέσα από την σεξουαλικότητα..τότε μπορούμε να έχουμε διαστροφή. Αν νους απέχει τότε που είναι η διαστροφή;

Τελικά είναι θέμα νου η διαστροφή; ή θέμα συναισθηματικού σώματος; Τι πρέπει να αλλάξει για να μην υπάρχει διαστροφή; ΕΣΥ λες να καθαρίσει κάποιος το συναισθηματικό σώμα και ο ένας υπηρέτης σου λέει πως η βρώμα είναι στην σκέψη..αυτό τα βρωμίζει όλα..

Τι λένε και οι συνομιλητές. Πρακτικά..από αυτά που ζούμε.


Και τα δύο σώματα έχουν σχέση,το συναισθηματικό έλκει και το νοητικό θυμάται την ευχαρίστηση και διεγείγει το συναισθηματικό,οπότε δημιουργείται ένας κύκλος,αλλά όπως και να το κάνουμε,ο πυρήνας είναι το συναισθηματικό σώμα,άν δέν νιώθεις εκεί την έλξη,τότε πολύ απλά ο νούς είναι ελεύθερος.Με λίγα λόγια,η επιθυμία είναι αυτήν που κάνει τον νού διαστροφικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2010, 12:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η επιθυμία προέρχεται από τον νου..χωρίς νου δεν υπάρχει επιθυμία..σκέψου ότι η αίτια του θυμού είναι η άρση επιθυμιών..κοίτα το..

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2030029
Maintained by Digital Alchemy