ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΒΙΩΜΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 45
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 10:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι άνθρωποι, στα βαθύτερα υποστρώματα της ύπαρξής τους, είναι τέλειοι. Γιατί στο βάθος τους, έχουν αρμονία. Την αρμονία του καλού και του κακού τους. Και ασφαλώς φίλε alex22, αυτό είναι Αριστοτέλης! Ασφαλώς είναι Πυθαγόρας, είναι "χρυσή τομή", είναι Ηράκλειτος, είναι "οδός πάνω κάτω, μία". Πως αλλιώς θα μπορούσε να ήταν ; Τα έχουν πει όλα αυτά, τα έχουν επισημάνει, είναι λόγια ειπωμένα πολύ πιο πριν από αυτά που γράφω εγώ τώρα. Εγώ δεν λέω κάτι νέο, δεν σας φέρνω νέα, ούτε σας φέρνω κάτι άλλο από αυτό που ΕΙΝΑΙ ο καθένας σας, ο καθένας μας.

Αν λοιπόν θυμώνετε, συνεχίστε να θυμώνετε. Αν κλαίτε, συνεχίστε να κλαίτε. Μην κάνετε τίποτε διαφορετικό από αυτό που λέει η τέλειοτητά σας, η φυσικότητά σας, η κανονικότητά σας. Γνωρίστε τους φόβους σας και οι φόβοι σας θα σας φανερώσουν το θάρρος σας. Βρείτε τα σκοτάδια σας και τα σκοτάδια σας θα σας ειδοποιήσουν για τα εμπόδια τους. Μόνο στο σκοτάδι έχει νόημα το φως. Ενώστε το μυαλό με την καρδιά σας, όπως είναι ένας μαγνήτης, ενωμένος, αδιαχώριστος.

Εγώ, αυτά είχα να σας πω. Δεν έχω τίποτε άλλο. Σας αφήνω και πάλι ...

Edited by - zip on 02/12/2009 10:36:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 10:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο άνθρωπος έχει μια περίεργη θεώρηση του "Κακού". Θεωρεί "κακό" το αντίθετο του "καλού", την Ύπαρξη το αντίθετο της Ανυπαρξίας. Όλα αυτά, όλες οι αντίθετες έννοιες υπάρχουν στην Φύση.


Η ΦΥΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ όπως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΝΝΟΙΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ.

Μα καλά κάνει άλλος δεν βλέπει αυτή την παράπληροφόρηση


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 10:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip: Οι άνθρωποι, στα βαθύτερα υποστρώματα της ύπαρξής τους, είναι τέλειοι. Γιατί στο βάθος τους, έχουν αρμονία. Την αρμονία του καλού και του κακού τους. Και ασφαλώς φίλε alex22, αυτό είναι Αριστοτέλης! Ασφαλώς είναι Πυθαγόρας, είναι "χρυσή τομή", είναι Ηράκλειτος, είναι "οδός πάνω κάτω, μία".

Αυτά που λες, αγαπητέ zip, τα έχω διαβάσει και τα γνωρίζω. Αυτά, όμως, που περιγράφω στο προηγούμενο μήνυμά μου είναι αυτά που παρατηρώ σήμερα να συμβαίνει στον κόσμο.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 10:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip..Αυτό το πράγμα, αυτή η ισορροπία δηλ. είναι αυτό που πρέπει να εμφανιστεί μέσα στις ψυχές των ανθρώπων. Οι άνθρωποι είναι ανισόρροποι. Θεωρούν ότι μέσα τους, πρέπει το καλό να "νικήσει" το κακό, να το εξαφανίσει, να το εκμηδενίσει, να μην υπάρχει. Μα ... αν από μέσα σου βγάλεις το κακό, τότε και το καλό θα ακολουθήσει. Θα είναι σαν να έχεις βγάλει και το καλό. Δεν μπορούν αυτές οι δύο έννοιες να διαχωριστούν. Πάνε πακέτο. Θες κι άλλο παράδειγμα ;

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΝΝΟΙΩΝ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΝΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ.

Η ΙΣΟΡΡΟΠΙΑ ΒΡΙΣΚΕΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΣΤΟ ΝΟΥ ΣΙΩΠΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΑΧΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΤΙ.

quote:
zip..Η "φώτιση" είναι ένα είδος συν-εργασίας. Συνεργάζονται τα πόδια σου για να περπατήσεις, για να προχωρήσεις. Αλλιώς, δεν μπορείς.

Η ΦΩΤΙΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΚΑΝΕΝΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΣ. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΦΩΤΙΣΗ ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΚΟ. ΔΕΝ Πας ΜΠΡΟΣΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ. Στην φώτιση δεν υπάρχει κάποιος που παειμπρος ή πίσω.

Φίλε zip σταμάτα να διαβάζεις osho γιατί σε λίγο θα καούμε.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ


Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 02/12/2009 10:54:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 10:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς

Εάν κάποιος , φίλε wholemind, πετύχει την Αληθινή πραγμάτωση , έστω αν είναι και μερική , είναι οριστική ; [ τι σημαίνει "οριστικό" για σένα ; ]

Αυτό το αποτέλεσμα , είναι για το όν μια μόνιμη απόκτηση , την οποία κανένα πράγμα δεν μπορεί ποτέ να το κάνει να την χάσει ; [ τι σημαίνει "μόνιμο" ; ποιο είναι το "μόνιμο" και ποιο το "προσωρινό" ; ]

Η εργασία που συντελέστηκε σ’αυτή την τάξη , έστω κι’αν θα διακοπεί πριν το τελικό τέρμα, συντελέστηκε μια για πάντα, μόνο και μόνο , διότι είναι κάτι το άχρονο ; [ τι σημαίνει "πάντα" ; τι σημαίνει "μια για πάντα" ; ]

Εάν οι απαντήσεις στα παραπάνω είναι καταφατικές τότε αυτά πρέπει να αληθεύουν και για την απλή θεωρητική γνώση , αφού η κάθε γνώση , φέρνει μέσα της τον καρπό της και απ’αυτή την αιτία , είναι πολύ διαφορετική από την πράξη , η οποία είναι ένας στιγμιαίος τρόπος έκφρασης του όντος και είναι πάντοτε κάτι το ξέχωρο από τα αποτελέσματά της . Αυτά μάλιστα τα τελευταία , πρέπει να ανήκουν στην ίδια περιοχή και στην ίδια τάξη ύπαρξης με το αίτιο που τα παρήγαγε .


Δώσε μου τους ορισμούς σου γι' αυτά - κατά την δική σου δηλ. άποψη τι σημαίνουν όλα αυτά - και θα σου απαντήσω φίλε μου. Γιατί αυτό που για σένα είναι το "οριστικό", για μένα μπορεί να είναι το "προσωρινό". Για να απαντήσω λοιπόν στην δική σου γλώσσα και σύμφωνα με τις έννοιες που εσύ δίνεις σ' αυτές τις λέξεις, θα ήθελα να μου πεις τι σημαίνουν όλα αυτά για σένα. Τι σημαίνει "οριστικό" για σένα ; Τι σημαίνει το "πάντα" ; Ποιο είναι το "πάντα" για σένα ; Πως το εννοείς ;

Γενικά, να έχεις στο μυαλό σου πως δεν υπάρχει τίποτε το μόνιμο, το οριστικό. Οριστική είναι μόνο η αλλαγή. Παντοτινή είναι μόνο η αλλαγή.


Edited by - zip on 02/12/2009 10:56:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 11:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Αυτός που αποκτά την αυτοπραγμάτωση εξαλείφει τα εγώ και δεν χρειάζεται να κάνει καμιά προσπάθεια για να τα αποφύγει. Δείτε τι λέει ο ψευδοεσωτερισμος « ώστε να τα αποφύγει»

Ένας άνθρωπος που έχει επιτύχει την αγνότητα δεν έχει εγώ δεν έχει ελαττώματα να αποφύγει.. έχει μονό αρετές που είναι της συνείδηση.

Έχω πει και παλαιότερα ότι τα εγώ πρέπει να τα παρατηρήσουμε να τα κατανοήσουμε και να τα εξαλείψουμε. Αν όμως ο άνθρωπος δεν έχει ένα κέντρο δεν έχει επιγνωση ή αφυπνισμένη συνείδηση δεν μπορεί πραγματικά να δει επειδή ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΕΓΩ.

Για του λόγου του αληθες επειδή αυτά που λέω δεν είναι ομορφα λόγια αλλά μια εμπειρία που κάποιος μπορεί να δει αν είναι έτσι όπως τα λέω. Το μονό που χρειάζεται είναι να μπει κάποιος στο κοπο να το δει!

Αυτό λοιπών που λέω είναι ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΝΩΣΗ ΟΤΙ ΕΙΣΤΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑ;

Δηλ να έχετε την ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή;

Αν το δοκιμάσετε θα δείτε ότι δεν μπορείτε να διατηρήσετε αυτήν την ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή επειδή κάτι σας κλέβει την προσοχή!!

Όταν κάτι σας κλέβει την προσοχή και χάνετε την ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή ,τότε η συνείδηση κοιμάται.
Όταν μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αποκτάτε πάλι την ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή ,τότε η συνείδηση αφυπνίζετε και μέσα από αυτήν την αφύπνιση και την συνειδητή προσπάθεια να μην χάνουμε την ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή αποκτάμε σιγά σιγά ένα κέντρο.
Ένα κέντρο συνείδησης!


Αυτή η αφυπνισμένη συνείδηση είναι ικανή να δει ,να παρατηρήσει, να κατανοήσει όλα τα ελαττώματα, τα εγώ κι τις μηχανικοτητες που της κλέβουν την προσοχή μέσω της ταύτιση… με αποτέλεσμα ο άνθρωπος να ζει στην περιφέρεια.

Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Το κλειδί είναι η αφύπνιση της συνείδησης. Χωρίς αυτήν…όλα τα αλλά είναι αποπροσανατολισμός από αυτήν.

Δεν θα σχολιάσω όλα τα λόγια του zip αλλά και του κάθε zip που κινούνται στην περιφέρεια των πραγμάτων παγιδεύοντας την συνείδηση μέσα σε ένα μια διανοητική παγίδα που υφαίνετε από έναν παγιδευμένο!!

Τα πράγματα είναι απλά! Μπορείτε να έχετε ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή; Τότε θα δείτε αν αυτά που λέω είναι έτσι όπως τα λέω.

Αν μπορείτε να έχετε ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή και μετά την χάνετε τότε θα δείτε τι είναι αυτό που σας «κλέβει» την συνείδηση.

Όταν μπορείτε να έχετε ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή τότε μπορείτε να παρατηρήσετε πως τα εγώ δρουν μέσα στο νοητικό σας ,μέσα στο συναισθηματικό σας και το πώς γενικά αντιδράτε σαν άνθρωπος!!

Αυτή η ενθύμηση της παρουσίας σας ως παρατηρητή σιγά σιγά αποκρυσταλλώνεται σαν ένα μόνιμο κέντρο βαρύτητας.. που στο τέλος μπορεί να οδηγήσει στην ΑΔΙΣΠΑΣΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΑΥΘΟΡΜΗΤΗ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ.

Αυτό γίνετε επειδή η συνείδηση μπορεί να διατηρεί την ίδια της την συνειδητοτητα χωρίς να υπάρχει διάσπαση προσοχής από κάτι .

Όταν η μη κατευθυνόμενη προσοχή εμμένει στην πηγή της τότε το άτομο βιώνει την ουσία του μέσα στην ευδαιμονία της αυταπόδεικτης παρουσίας.

Περιμένω τα σχόλια σας και τις παρατηρήσεις σας από όλους αυτούς που καταλαβαίνουν τι λέω."

Επαναλαμβάνω αυτά που είπα πριν. Δεν έχει κανένα άλλο νόημα να γραφώ για έννοιες και για λέξεις. Οποίος θέλει να ακολουθήσει κάτι διανοητικό.. το τοπικ αυτό από ότι φαίνεται προσφέρετε.

Οποίος έχει μια εμπειρία και μπορούμε να μιλήσουμε σε βιωματικό επίπεδο όπως αρχικά ήταν θα χαιρόμουν πολύ. Μέχρι τότε.. και αν υπάρξει το τότε....

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 02/12/2009 11:05:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 11:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δώσε μου τους ορισμούς σου γι' αυτά - κατά την δική σου δηλ. άποψη τι σημαίνουν όλα αυτά - και θα σου απαντήσω φίλε μου. Γιατί αυτό που για σένα είναι το "οριστικό", για μένα μπορεί να είναι το "προσωρινό". Για να απαντήσω λοιπόν στην δική σου γλώσσα και σύμφωνα με τις έννοιες που εσύ δίνεις σ' αυτές τις λέξεις, θα ήθελα να μου πεις τι σημαίνουν όλα αυτά για σένα. Τι σημαίνει "οριστικό" για σένα ; Τι σημαίνει το "πάντα" ; Ποιο είναι το "πάντα" για σένα ; Πως το εννοείς ;

Γενικά, να έχεις στο μυαλό σου πως δεν υπάρχει τίποτε το μόνιμο, το οριστικό. Οριστική είναι μόνο η αλλαγή. Παντοτινή είναι μόνο η αλλαγή.


Εσύ τι εννοείς όταν ζητάς να δώσω ορισμούς για απλές ελληνικές λέξεις όπως "οριστικό" , "προσωρινό" και "πάντα" ;

Άνοιξε ένα λεξικό και βρες την ετυμολογία και την έννοιά τους.

Εκτός αν μου πείς ότι διαφωνείς με την έννοια που όλοι γνωρίζουμε.

Επί της ουσίας τώρα. Αν θέλεις σχολιάζεις το προτελευταίο μήνυμά μου. Αν δεν θέλεις, αυτό δεν με ενοχλεί.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 11:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφεύς, δεν είναι φίλε μου ότι δεν θέλω να απαντήσω, γιατί να μην θέλω ; Απλά, οι άνθρωποι δίνουν ο καθένας τους διαφορετικές έννοιες στις λέξεις. ΟΚ όμως, ας πάρουμε την κοινή έννοια των λέξεων, την κοινή σημασία τους, αυτή που λες χαρακτηριστικά πως "όλοι γνωρίζουμε".

Οι απαντήσεις σ' αυτά που ρωτάς είναι ΚΑΙ "ΝΑΙ" ΚΑΙ "ΟΧΙ". Έγινα αντιληπτός ;

Edited by - zip on 02/12/2009 11:35:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 11:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zip: Οι απαντήσεις σ' αυτά που ρωτάς είναι ΚΑΙ "ΝΑΙ" ΚΑΙ "ΟΧΙ". Έγινα αντιληπτός ;

Ναι, φίλε μου, έγινες αντιληπτός.

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 13:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Θα διακινδυνέψω και μια τελευταία σκέψη . Μήπως από τη φύση του ο άνθρωπος , σαν οντότητα , είναι κτητικός , βίαιος , επιθετικός και όλα τα άλλα τα οποία εσύ εντάσσεις στα χαρακτηριστικά του σκοτεινού ανθρώπου ; Και μήπως όλα αυτά τα (φυσικά , αν τέτοια είναι) χαρακτηριστικά του είναι ανυπέρβλητα εμπόδια για να οδηγηθεί στη φώτιση ;

Φιλικά

Κηφεύς




Ναι οι σκοτεινοί άνθρωποι είναι η πλειοψηφία και διαμορφώνουνε την εξέλιξη του Άνθρώπου .
Αυτό το παγκόσμιο πρόβλημα είναι πραγματικό .
Οι δυνάμεις του υλισμού έχουνε περάσει το μήνυμα ότι δεν έχουμε ελαττώματα .
Τα ελαττώματα έχουνε όμως μία πηγή , το κακό.
Τα πλεονεκτήματα έχουνε μία πηγή ,το καλό .
Σύμφωνα λοιπόν με το μήνυμα που περάσανε οι δυνάμεις του υλισμού, δεν υπάρχει καλό και κακό.
Φωτεινό και σκοτεινό, αντίθετες δυνάμεις, ότι όλα είναι υλικά και δεν υπάρχει τίποτε που να συνεχίζεται μετά θάνατον .
Και αφού αυτή είναι η πραγματικότητα που δέχεται η Ανθρωπότητα δεν ασχολείται με πνευματικά θέματα .

Το άτομα όμως που διαβάζουνε ,μελετάνε ,ακροάζονται ,αφοσιώνονται σε εσωτερικά θέματα (π.χ εσωτερική σύνθεση του Άνθρωπου ) , μαθαίνουνε ,αντιλαμβάνονται & συνειδητοποιούνε κάποτε ότι τα πνευματικά θέματα είναι ατελείωτα .
Δεν προσπαθούνε να τα υπηρετήσουνε , για να σώσουνε τον κόσμο μας από τις υλικές δυνάμεις .
Αυτό είναι αδιανόητο ,ακατόρθωτο με τα σημερινά δεδομένα .
Εξασκούνται στην υπηρεσία ,συγκεκριμένα κάνουνε εξάσκηση της ανιδιοτελούς υπηρεσίας .
Αυτός είναι ένας σίγουρος τρόπος για να ελαττώσει ένα άτομο τις αρνητικές του ιδιότητες και να αυξήσει τις αρετές του .
Θέλει όμως όπως πολύ καλά ξέρεις ,η τουλάχιστον μπορείς να διανοηθείς σταθερότητα .

Τι να την κάνει όμως την ανιδιοτελή συμπεριφορά ένα άτομο ?

Εδώ είναι όλο το ζουμί .
Θα του χρησιμεύσει ώστε να εξελιχθεί σε μία οντότητα ( έναν τύπο ,χαρακτήρα ανθρώπου ) πέρα από το καλό και το κακό .

Για τον κόσμο όμως που ζούμε δεν βγαίνει κάτι θετικό , με το να προσπαθεί ένα άτομο να καλλιεργήσει την ανιδιοτελή συμπεριφορά ,αντίθετα μάλιστα έχει χάσιμο, διότι κρίνει με βάσει το ιδιοτελή του προσωπικό συμφέρον ,αυτό δεν κάνουμε σχεδόν όλοι ?

Έτσι διαιωνίζονται οι δυνάμεις του υλισμού και με την δική μας ατομική συμμετοχή .
Είναι όμως αναγκαίο κακό .
Αν δεν πάθεις πως θα μάθεις ?

Ο Άνθρωπος σαν οντότητα , είναι αθάνατη ύπαρξη.
Μπορείς να το δεχθείς πανεύκολα σε μορφή σκέψεως .
Όταν όμως θα πρέπει να το γνωρίσεις , εσύ και όσοι το επιθυμούνε και θέλουνε να το βιώσουνε , το μόνο που έχουμε να κάνουμε ,είναι να εξασκούμεθα στην ανιδιοτελή συμπεριφορά και τίποτα άλλο .
Εδώ σε αυτόν τον κόσμο .

Είναι όμως έτσι τα πράγματα .
Για εμένα προσωπικά έτσι είναι .
Και είναι έτσι διότι είμαι πεπεισμένος πλέον, ότι η ανιδιοτελή συμπεριφορά , είναι κεντρικό χαρακτηριστικό γνώρισμα της κάθε ανθρώπινης ψυχής .
Το επιχείρημα που στηρίζω αυτήν την πειθώ ,είναι το γεγονός , ότι αν όντως η Ανθρωπότητα συμπεριφέρονταν στην πλειοψηφία ανιδιοτελώς :

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ .
Υπάρχει ήδη αυτός ο κόσμος , με περισσότερες από 3 διαστάσεις και μπορεί να προσπαθήσει να μπει ο κάθε άνθρωπος .
Η επιστημονική κοινότητα έχει ήδη επιβεβαιώσει την ύπαρξη περισσότερων διαστάσεων από αυτές των τριών γνωστών σε όλους μας .
Δεν αποτελεί επιστημονική φαντασία πλέον, αλλά υπάρχει τουλάχιστον μία πραγματικότητα μεγαλύτερη από αυτήν που βιώνουμε καθημερινά όλοι.

Αν διαβάζονται & ακούγονται όλα αυτά , θεωρητικά , υπάρχει τρόπος να γνωρίσουμε ένα μέρος αυτών στην πράξη .

Μερικά παραδείγματα:
Για πόσο χρονικό διάστημα κάποιος που έχει αποφασίσει να μελετάει βιβλία εσωτερικής φιλοσοφίας σε καθημερινή βάση, το πραγματοποιεί;
Όταν κάποιος αποφασίζει να πραγματοποιεί διαλογιστική εργασία με καθημερινή σταθερότητα, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να βρίσκεται με φίλους και να συζητούν ρυθμικά για θέματα εσωτερικής φιλοσοφίας, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να προσφέρει σταθερή ανιδιοτελή υπηρεσία στους συνανθρώπους του, σε κάποιο καθορισμένο τομέα, πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να παραμένει σταθερός στον σκοπό του;

Η δική σου προσωπική απάντηση ( αν μου επιτρέπεις ) αγαπητέ Κηφεύς σε αυτά τα ερωτήματα ποια είναι ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 13:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Θα διακινδυνέψω και μια τελευταία σκέψη . Μήπως από τη φύση του ο άνθρωπος , σαν οντότητα , είναι κτητικός , βίαιος , επιθετικός και όλα τα άλλα τα οποία εσύ εντάσσεις στα χαρακτηριστικά του σκοτεινού ανθρώπου ; Και μήπως όλα αυτά τα (φυσικά , αν τέτοια είναι) χαρακτηριστικά του είναι ανυπέρβλητα εμπόδια για να οδηγηθεί στη φώτιση ;

Φιλικά

Κηφεύς




Ναι οι σκοτεινοί άνθρωποι είναι η πλειοψηφία και διαμορφώνουνε την εξέλιξη του Άνθρώπου .
Αυτό το παγκόσμιο πρόβλημα είναι πραγματικό .
Οι δυνάμεις του υλισμού έχουνε περάσει το μήνυμα ότι δεν έχουμε ελαττώματα .
Τα ελαττώματα έχουνε όμως μία πηγή , το κακό.
Τα πλεονεκτήματα έχουνε μία πηγή ,το καλό .
Σύμφωνα λοιπόν με το μήνυμα που περάσανε οι δυνάμεις του υλισμού, δεν υπάρχει καλό και κακό.
Φωτεινό και σκοτεινό, αντίθετες δυνάμεις, ότι όλα είναι υλικά και δεν υπάρχει τίποτε που να συνεχίζεται μετά θάνατον .
Και αφού αυτή είναι η πραγματικότητα που δέχεται η Ανθρωπότητα δεν ασχολείται με πνευματικά θέματα .

Το άτομα όμως που διαβάζουνε ,μελετάνε ,ακροάζονται ,αφοσιώνονται σε εσωτερικά θέματα (π.χ εσωτερική σύνθεση του Άνθρωπου ) , μαθαίνουνε ,αντιλαμβάνονται & συνειδητοποιούνε κάποτε ότι τα πνευματικά θέματα είναι ατελείωτα .
Δεν προσπαθούνε να τα υπηρετήσουνε , για να σώσουνε τον κόσμο μας από τις υλικές δυνάμεις .
Αυτό είναι αδιανόητο ,ακατόρθωτο με τα σημερινά δεδομένα .
Εξασκούνται στην υπηρεσία ,συγκεκριμένα κάνουνε εξάσκηση της ανιδιοτελούς υπηρεσίας .
Αυτός είναι ένας σίγουρος τρόπος για να ελαττώσει ένα άτομο τις αρνητικές του ιδιότητες και να αυξήσει τις αρετές του .
Θέλει όμως όπως πολύ καλά ξέρεις ,η τουλάχιστον μπορείς να διανοηθείς σταθερότητα .

Τι να την κάνει όμως την ανιδιοτελή συμπεριφορά ένα άτομο ?

Εδώ είναι όλο το ζουμί .
Θα του χρησιμεύσει ώστε να εξελιχθεί σε μία οντότητα ( έναν τύπο ,χαρακτήρα ανθρώπου ) πέρα από το καλό και το κακό .

Για τον κόσμο όμως που ζούμε δεν βγαίνει κάτι θετικό , με το να προσπαθεί ένα άτομο να καλλιεργήσει την ανιδιοτελή συμπεριφορά ,αντίθετα μάλιστα έχει χάσιμο, διότι κρίνει με βάσει το ιδιοτελή του προσωπικό συμφέρον ,αυτό δεν κάνουμε σχεδόν όλοι ?

Έτσι διαιωνίζονται οι δυνάμεις του υλισμού και με την δική μας ατομική συμμετοχή .
Είναι όμως αναγκαίο κακό .
Αν δεν πάθεις πως θα μάθεις ?

Ο Άνθρωπος σαν οντότητα , είναι αθάνατη ύπαρξη.
Μπορείς να το δεχθείς πανεύκολα σε μορφή σκέψεως .
Όταν όμως θα πρέπει να το γνωρίσεις , εσύ και όσοι το επιθυμούνε και θέλουνε να το βιώσουνε , το μόνο που έχουμε να κάνουμε ,είναι να εξασκούμεθα στην ανιδιοτελή συμπεριφορά και τίποτα άλλο .
Εδώ σε αυτόν τον κόσμο .

Είναι όμως έτσι τα πράγματα .
Για εμένα προσωπικά έτσι είναι .
Και είναι έτσι διότι είμαι πεπεισμένος πλέον, ότι η ανιδιοτελή συμπεριφορά , είναι κεντρικό χαρακτηριστικό γνώρισμα της κάθε ανθρώπινης ψυχής .
Το επιχείρημα που στηρίζω αυτήν την πειθώ ,είναι το γεγονός , ότι αν όντως η Ανθρωπότητα συμπεριφέρονταν στην πλειοψηφία ανιδιοτελώς :

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ .
Υπάρχει ήδη αυτός ο κόσμος , με περισσότερες από 3 διαστάσεις και μπορεί να προσπαθήσει να μπει ο κάθε άνθρωπος .
Η επιστημονική κοινότητα έχει ήδη επιβεβαιώσει την ύπαρξη περισσότερων διαστάσεων από αυτές των τριών γνωστών σε όλους μας .
Δεν αποτελεί επιστημονική φαντασία πλέον, αλλά υπάρχει τουλάχιστον μία πραγματικότητα μεγαλύτερη από αυτήν που βιώνουμε καθημερινά όλοι.

Αν διαβάζονται & ακούγονται όλα αυτά , θεωρητικά , υπάρχει τρόπος να γνωρίσουμε ένα μέρος αυτών στην πράξη .

Μερικά παραδείγματα:
Για πόσο χρονικό διάστημα κάποιος που έχει αποφασίσει να μελετάει βιβλία εσωτερικής φιλοσοφίας σε καθημερινή βάση, το πραγματοποιεί;
Όταν κάποιος αποφασίζει να πραγματοποιεί διαλογιστική εργασία με καθημερινή σταθερότητα, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να βρίσκεται με φίλους και να συζητούν ρυθμικά για θέματα εσωτερικής φιλοσοφίας, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να προσφέρει σταθερή ανιδιοτελή υπηρεσία στους συνανθρώπους του, σε κάποιο καθορισμένο τομέα, πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να παραμένει σταθερός στον σκοπό του;

Η δική σου προσωπική απάντηση ( αν μου επιτρέπεις ) αγαπητέ Κηφεύς σε αυτά τα ερωτήματα ποια είναι ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 13:03:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Θα διακινδυνέψω και μια τελευταία σκέψη . Μήπως από τη φύση του ο άνθρωπος , σαν οντότητα , είναι κτητικός , βίαιος , επιθετικός και όλα τα άλλα τα οποία εσύ εντάσσεις στα χαρακτηριστικά του σκοτεινού ανθρώπου ; Και μήπως όλα αυτά τα (φυσικά , αν τέτοια είναι) χαρακτηριστικά του είναι ανυπέρβλητα εμπόδια για να οδηγηθεί στη φώτιση ;

Φιλικά

Κηφεύς




Ναι οι σκοτεινοί άνθρωποι είναι η πλειοψηφία και διαμορφώνουνε την εξέλιξη του Άνθρώπου .
Αυτό το παγκόσμιο πρόβλημα είναι πραγματικό .
Οι δυνάμεις του υλισμού έχουνε περάσει το μήνυμα ότι δεν έχουμε ελαττώματα .
Τα ελαττώματα έχουνε όμως μία πηγή , το κακό.
Τα πλεονεκτήματα έχουνε μία πηγή ,το καλό .
Σύμφωνα λοιπόν με το μήνυμα που περάσανε οι δυνάμεις του υλισμού, δεν υπάρχει καλό και κακό.
Φωτεινό και σκοτεινό, αντίθετες δυνάμεις, ότι όλα είναι υλικά και δεν υπάρχει τίποτε που να συνεχίζεται μετά θάνατον .
Και αφού αυτή είναι η πραγματικότητα που δέχεται η Ανθρωπότητα δεν ασχολείται με πνευματικά θέματα .

Το άτομα όμως που διαβάζουνε ,μελετάνε ,ακροάζονται ,αφοσιώνονται σε εσωτερικά θέματα (π.χ εσωτερική σύνθεση του Άνθρωπου ) , μαθαίνουνε ,αντιλαμβάνονται & συνειδητοποιούνε κάποτε ότι τα πνευματικά θέματα είναι ατελείωτα .
Δεν προσπαθούνε να τα υπηρετήσουνε , για να σώσουνε τον κόσμο μας από τις υλικές δυνάμεις .
Αυτό είναι αδιανόητο ,ακατόρθωτο με τα σημερινά δεδομένα .
Εξασκούνται στην υπηρεσία ,συγκεκριμένα κάνουνε εξάσκηση της ανιδιοτελούς υπηρεσίας .
Αυτός είναι ένας σίγουρος τρόπος για να ελαττώσει ένα άτομο τις αρνητικές του ιδιότητες και να αυξήσει τις αρετές του .
Θέλει όμως όπως πολύ καλά ξέρεις ,η τουλάχιστον μπορείς να διανοηθείς σταθερότητα .

Τι να την κάνει όμως την ανιδιοτελή συμπεριφορά ένα άτομο ?

Εδώ είναι όλο το ζουμί .
Θα του χρησιμεύσει ώστε να εξελιχθεί σε μία οντότητα ( έναν τύπο ,χαρακτήρα ανθρώπου ) πέρα από το καλό και το κακό .

Για τον κόσμο όμως που ζούμε δεν βγαίνει κάτι θετικό , με το να προσπαθεί ένα άτομο να καλλιεργήσει την ανιδιοτελή συμπεριφορά ,αντίθετα μάλιστα έχει χάσιμο, διότι κρίνει με βάσει το ιδιοτελή του προσωπικό συμφέρον ,αυτό δεν κάνουμε σχεδόν όλοι ?

Έτσι διαιωνίζονται οι δυνάμεις του υλισμού και με την δική μας ατομική συμμετοχή .
Είναι όμως αναγκαίο κακό .
Αν δεν πάθεις πως θα μάθεις ?

Ο Άνθρωπος σαν οντότητα , είναι αθάνατη ύπαρξη.
Μπορείς να το δεχθείς πανεύκολα σε μορφή σκέψεως .
Όταν όμως θα πρέπει να το γνωρίσεις , εσύ και όσοι το επιθυμούνε και θέλουνε να το βιώσουνε , το μόνο που έχουμε να κάνουμε ,είναι να εξασκούμεθα στην ανιδιοτελή συμπεριφορά και τίποτα άλλο .
Εδώ σε αυτόν τον κόσμο .

Είναι όμως έτσι τα πράγματα .
Για εμένα προσωπικά έτσι είναι .
Και είναι έτσι διότι είμαι πεπεισμένος πλέον, ότι η ανιδιοτελή συμπεριφορά , είναι κεντρικό χαρακτηριστικό γνώρισμα της κάθε ανθρώπινης ψυχής .
Το επιχείρημα που στηρίζω αυτήν την πειθώ ,είναι το γεγονός , ότι αν όντως η Ανθρωπότητα συμπεριφέρονταν στην πλειοψηφία ανιδιοτελώς :

Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ .
Υπάρχει ήδη αυτός ο κόσμος , με περισσότερες από 3 διαστάσεις και μπορεί να προσπαθήσει να μπει ο κάθε άνθρωπος .
Η επιστημονική κοινότητα έχει ήδη επιβεβαιώσει την ύπαρξη περισσότερων διαστάσεων από αυτές των τριών γνωστών σε όλους μας .
Δεν αποτελεί επιστημονική φαντασία πλέον, αλλά υπάρχει τουλάχιστον μία πραγματικότητα μεγαλύτερη από αυτήν που βιώνουμε καθημερινά όλοι.

Αν διαβάζονται & ακούγονται όλα αυτά , θεωρητικά , υπάρχει τρόπος να γνωρίσουμε ένα μέρος αυτών στην πράξη .

Μερικά παραδείγματα:
Για πόσο χρονικό διάστημα κάποιος που έχει αποφασίσει να μελετάει βιβλία εσωτερικής φιλοσοφίας σε καθημερινή βάση, το πραγματοποιεί;
Όταν κάποιος αποφασίζει να πραγματοποιεί διαλογιστική εργασία με καθημερινή σταθερότητα, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να βρίσκεται με φίλους και να συζητούν ρυθμικά για θέματα εσωτερικής φιλοσοφίας, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να προσφέρει σταθερή ανιδιοτελή υπηρεσία στους συνανθρώπους του, σε κάποιο καθορισμένο τομέα, πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να παραμένει σταθερός στον σκοπό του;

Η δική σου απάντηση ( αν μου επιτρέπεις ) αγαπητέ Κηφεύς σε αυτά τα ερωτήματα ποια είναι ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 13:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγγνώμη για την πολλαπλή επανατύπωση του μηνύματός μου , έγινε ασυνείδητα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alex22
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1934 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 13:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alex22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορείς να τα διαγράψεις τα δύο αν θές.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 14:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν γνωρίζω τον τρόπο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 14:23:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Για πόσο χρονικό διάστημα κάποιος που έχει αποφασίσει να μελετάει βιβλία εσωτερικής φιλοσοφίας σε καθημερινή βάση, το πραγματοποιεί;
Όταν κάποιος αποφασίζει να πραγματοποιεί διαλογιστική εργασία με καθημερινή σταθερότητα, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να βρίσκεται με φίλους και να συζητούν ρυθμικά για θέματα εσωτερικής φιλοσοφίας, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να προσφέρει σταθερή ανιδιοτελή υπηρεσία στους συνανθρώπους του, σε κάποιο καθορισμένο τομέα, πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να παραμένει σταθερός στον σκοπό του;


Τόσο χρόνο, όσο ο ίδιος το επιθυμεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 14:58:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρώτησα πριν τον Κηφεύς τι σημαίνουν οι λέξεις "παντοτινό", "οριστικό" για τον ίδιο. Ας δούμε όμως ΤΙ γεννούν αυτές οι λέξεις :

quote:
Εάν κάποιος, πετύχει την Αληθινή πραγμάτωση , έστω αν είναι και μερική , είναι οριστική ;

Αν ένας άνθρωπος πετύχει την Αληθινή πραγμάτωση ΚΑΙ την πετύχει εν ζωή, τότε αυτή η πραγμάτωση - έστω κι αν ειναι μερική - θα διατηρηθεί σε όλη την υπόλοιπη ζωή του. Μέχρι πότε ; Μέχρι να πεθάνει. Γιατί έτσι και πεθάνει, πάπαλα, χάνεται η πραγμάτωση, χάνεται η φώτιση, χάνονται όλα. Η πραγμάτωση λοιπόν είναι οριστική μόνο κατά την διάρκεια που ο άνθρωπος αυτός είναι ζωντανός. Συνεπώς, όπως βλέπουμε η έννοια του "οριστικού" εδώ, σημαίνει "μέχρι το τέλος της ζωής του". O σκυλάραπας ο Χάρος - ο γλυκούλης μου! - όταν έρχεται δεν σε ρωτάει αν είχες φωτιστεί. Χέστηκε ο Θάνατος αν είχες φωτιστεί στην ζωή σου. Συνεπώς, τι σημαίνει το "οριστικό" ; Τρίχες!

Πρέπει λοιπόν να βρούμε κάτι που να κάνει το "οριστικό" πιο ... οριστικό. Να ισχύει δηλ. και μετά θάνατον. Η αληθινή πραγμάτωση ενός ανθρώπου θα παραμείνει και μετά το θάνατό του, μονάχα αν αυτός ο άνθρωπος πρωτού τινάξει τα πέταλα, έχει αφήσει ένα ίχνος πίσω του. Ένα έργο. Είτε αυτό είναι λόγος, είτε είναι κάτι πιο ... υλικό. Ποιος αμφισβητεί πως ο Αριστοτέλης π.χ ήταν ένας "φωτισμένος" άνθρωπος ; Αλλά τι να το κάνεις ; Πέθανε! Τι έμεινε όμως "φωτεινό" από αυτόν ; Ο λόγος του. Και με πολλούς "φωτισμένους" ανθρώπους, αυτό το "φως" διατηρήθηκε και διατηρείται ακόμη μέσω των λόγων τους. Σ' αυτήν την περίπτωση, το "οριστικό" είναι πιο οριστικό κι από τον θάνατό τους.

Γι' αυτό η απάντηση είναι ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ. Εξαρτάται τι έργο παραδίδεις, τι δημιουργείς, τι αφήνεις πίσω σου. Αν αυτό το έργο σου προέρχεται από μέσα σου, από ένα φωτεινό δωμάτιό σου, τότε θα διατηρήσει το φως του και αφ' ότου σε ρίξουν σε έναν λάκκο με λάσπη.

Όμως ΚΑΙ αυτό το φως, κάποτε θα σβήσει αν δεν φροντίσουν κάποιοι άλλοι να μην σβήσει. Από μόνο του, αν το αφήσεις, θα σβήσει. Έφτιαξες ένα νοσοκομείο, του 'δωσες το όνομά σου, πηγαίνει ο κοσμάκης και βρίσκει την υγειά του, τζάμπα, δωρεάν. Είναι μια "φωτεινή" πράξη, μια ανιδιοτελής πράξη - alfa-omega, εδώ μπαίνεις εσύ - έμεινε στην Ιστορία λοιπόν αυτό το έργο σου. Και ; Άσε το κτήριο χωρίς συντήρηση για έναν αιώνα. Θα πέσει, θα γκρεμιστεί, δεν θα υπάρχει πια. Συνεπώς, που είναι το "οριστικό" φως σου ; Τρίχες πάλι! - Τι 'χα Γιάννη ; - Τι 'χες πάντα.

Πέθανε ο Αριστοτέλης, άφησε τον λόγο του. Και ; Που είναι τώρα ο λόγος του ; Αυτός ο λόγος του βρίσκεται μόνο σε κάποιους που ακόμη τον συντηρούν μέσα τους, σε κάποιους που τον πιστεύουν. Συνεπώς, που είναι το "οριστικό" του ; Είναι οριστικός, μόνο για κάποιους. Για κάποιους άλλους ο Αριστοτέλης χάθηκε και χάθηκε μαζί με αυτόν και ο λόγος του.

Άρα, και πάλι πρέπει να βρούμε κάτι που να κάνει το "οριστικό" ... πιο οριστικό κι απ' το οριστικό! Αυτό είναι η Πίστη. Το έργο ενός φωτισμένου ανθρώπου για να είναι πιο οριστικό κι απ' το οριστικό του οριστικού, θα πρέπει να γίνει πίστη στις καρδιές των ανθρώπων.

Και ; ΚΑΙ ΠΑΛΙ αυτό το οριστικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οριστικό. Εξαφανίζεται η ανθρωπότητα, χάνεται η Γη, χάνεται ο Άνθρωπος. Που είναι λοιπόν το οριστικό ; Τρίχες για άλλη μια φορά!

Γι' αυτό λέω : Οριστική είναι μόνο η αλλαγή. Παντοτινή είναι μόνο η αλλαγή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 15:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς

Εάν οι απαντήσεις στα παραπάνω είναι καταφατικές τότε αυτά πρέπει να αληθεύουν και για την απλή θεωρητική γνώση , αφού η κάθε γνώση , φέρνει μέσα της τον καρπό της και απ’αυτή την αιτία , είναι πολύ διαφορετική από την πράξη , η οποία είναι ένας στιγμιαίος τρόπος έκφρασης του όντος και είναι πάντοτε κάτι το ξέχωρο από τα αποτελέσματά της . Αυτά μάλιστα τα τελευταία , πρέπει να ανήκουν στην ίδια περιοχή και στην ίδια τάξη ύπαρξης με το αίτιο που τα παρήγαγε .


Η Γνώση είναι των ανθρώπων. Η φώτιση δεν είναι απλή θεωρητική γνώση. Είναι υπαρξιακή γνώση. Δηλ. δεν είναι απλή θεωρία, μπορεί να συμβεί στην πράξη, στην ύπαρξη.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα λίγο καλλιτεχνικής φύσεως. Το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται η γλυπτική είναι το φως. Ο γλύπτης έχει θεωρητική γνώση της επιστήμης της Οπτικής. Σπουδάζει Οπτική. Μπορεί όμως να σμιλεύσει ένα άγαλμα με τα λόγια του ; Όσο και να σου περιγράψει το δημιούργημά του, όσο παραστατικά κι αν αποτυπώσει την γωνία πρόσκρουσης του φωτός στο αντικείμενο που σμιλεύει, το αντικείμενο αυτό δεν θα μπορέσει ποτέ να σου ενεργοποιήσει την ίδια αίσθηση με εκείνο που ΕΣΥ θα αισθανθείς όταν τελειώσει ο γλύπτης το έργο του κι όταν το φως πραγματικά πέσει στα σημεία που θέλει ο γλύπτης να πέσει. Κατάλαβες ;

Δεν μιλάμε για γνώση. Μιλάμε για αίσθηση. Θες άλλο παράδειγμα ; Τα μάτια σου. Θα μπορούσε ποτέ ο άνθρωπος να καταλάβει τι σημαίνει "βλέπω", αν δεν είχε μάτια κι αν μονάχα αποκτούσε θεωρητική γνώση της όρασης ; Όσο μεγάλη γνώση κι αν είχε για τον χώρο του, όση θεωρία κι αν υπήρχε, η αίσθηση της όρασης θα έλειπε.

Συνεπώς, ακόμη κι αν ισχύουν μόνο καταφατικές απαντήσεις στα ερωτήματα που θέτεις, η αληθινή πραγμάτωση δεν έρχεται μονάχα μέσω της θεωρητικής γνώσης. Το "πράγμα", το άγαλμα στην περίπτωση του γλύπτη, άλλη αίσθηση θα σου δημιουργήσει όταν το λαμβάνεις ως γνώση κι άλλη θα σου δημιουργήσει όταν το λαμβάνεις ως ύπαρξη.

Έχω παρατηρήσει μέσα από τις απαντήσεις σου πως είσαι ένας άνθρωπος με μεγάλη γνώση των αρχαίων Φιλοσόφων και της Ελληνικής Φιλοσοφίας. Πραγματικά, οι αρχαίοι φιλόσοφοι έχουν παραδώσει σπουδαία κείμενα Εσωτερισμού με βαθιά επίγνωση της ουσίας των Πραγμάτων και του Όλου. Μπορούν να μας μεταφέρουν εξαιρετικής σημασίας Γνώση. Αλλά μόνο Γνώση. Τίποτε άλλο. Το αίσθημά τους δεν μπορούν να μας το μεταφέρουν. Ποιο συναίσθημα είχε ο Ηράκλειτος όταν έλεγε το "τα πάντα ρει" ; Τι αισθανόταν ή τι ακριβώς αισθάνθηκε για να το πει όπως το είπε ; 'Ντάξει, είναι πολύ σπουδαίο αυτό, είναι μεγάλη αλήθεια, ίσως η μεγαλύτερη, αλλά ποιο "φως" τον έκανε να το πει ; Δεν το ξέρουμε, δεν θα το μάθουμε ποτέ.

Πρέπει λοιπόν αυτό που είπε ο Ηράκλειτος, με κάποιον τρόπο εμείς όχι απλά να το διαβάσουμε, αλλά να το αφουγκραστούμε, να το νιώσουμε. Πρέπει ο Λόγος του Ηράκλειτου να ενεργοποιήσει αίσθημα μέσα μας, αίσθηση του τι σημαίνει "τα πάντα ρει". Αυτό το "τα πάντα ρει" εμείς θα πρέπει να το δούμε, να το ακούσουμε, να το γευτούμε, να το πιάσουμε, να το μυρίσουμε. Να το νιώσουμε δηλ. πολύ βαθιά μέσα μας. Άπαξ και γίνει αυτό, τα πράγματα έρχονται από μόνα τους. Τότε η Γνώση ολοκληρώνεται. Γίνεται Ύπαρξη, Βίος, παίρνει ζωή, γεννάει ζωή. Δεν είναι στείρα.

Edited by - zip on 02/12/2009 15:49:57

Edited by - zip on 02/12/2009 15:52:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 15:42:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σου δώσω ένα παράδειγμα λίγο καλλιτεχνικής φύσεως. Το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται η γλυπτική είναι το φως. Ο γλύπτης έχει θεωρητική γνώση της επιστήμης της Οπτικής. Σπουδάζει Οπτική. Μπορεί όμως να σμιλεύσει ένα άγαλμα με τα λόγια του ; Όσο και να σου περιγράψει το δημιούργημά του, όσο παραστατικά κι αν αποτυπώσει την γωνία πρόσκρουσης του φωτός στο αντικείμενο που σμιλεύει, το αντικείμενο αυτό δεν θα μπορέσει ποτέ να σου ενεργοποιήσει την ίδια αίσθηση με εκείνο που ΕΣΥ θα αισθανθείς όταν τελειώσει ο γλύπτης το έργο του κι όταν το φως πραγματικά πέσει στα σημεία που θέλει ο γλύπτης να πέσει. Κατάλαβες ;

Σου είπα ότι έγινες αντιληπτός.

Εσύ κατάλαβες;

Φιλικά

Κηφεύς

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 16:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Γνώση λοιπόν φίλε Κηφεύς που βιάζεσαι, θα πρέπει να μετουσιωθεί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 16:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ζιπ.. Αν ένας άνθρωπος πετύχει την Αληθινή πραγμάτωση ΚΑΙ την πετύχει εν ζωή, τότε αυτή η πραγμάτωση - έστω κι αν ειναι μερική - θα διατηρηθεί σε όλη την υπόλοιπη ζωή του. Μέχρι πότε ; Μέχρι να πεθάνει. Γιατί έτσι και πεθάνει, πάπαλα, χάνεται η πραγμάτωση, χάνεται η φώτιση, χάνονται όλα. Η πραγμάτωση λοιπόν είναι οριστική μόνο κατά την διάρκεια που ο άνθρωπος αυτός είναι ζωντανός. Συνεπώς, όπως βλέπουμε η έννοια του "οριστικού" εδώ, σημαίνει "μέχρι το τέλος της ζωής του". O σκυλάραπας ο Χάρος - ο γλυκούλης μου! - όταν έρχεται δεν σε ρωτάει αν είχες φωτιστεί. Χέστηκε ο Θάνατος αν είχες φωτιστεί στην ζωή σου. Συνεπώς, τι σημαίνει το "οριστικό" ; Τρίχες!


Για άλλη μια φορά μπήκες σε ένα τοπικ για να μας αποδείξεις ότι είσαι ένα διανοούμενος υλιστής.. τα έχομε πει και στην αστρική προβολή..4

Αν είναι έτσι τότε είτε κάποιος φωτιστή είτε δεν φωτιστή είτε είναι κλέφτης ή βιαστής, είτε πατάει επί πτωμάτων, δεν έχει καμιά σημασία. Ας κάνει κάποιος ότι θέλει για να περάσει καλά και άσε τους άλλους. .γιατί να φωτιστής αφού μια μέρα θα πεθάνεις;

Αυτά λέει ο νους.. μια συνείδηση που δεν έχει αποκτήσει την επίγνωση της παρουσίας της . Αυτά λέει μια συνείδηση που δεν έχει ταξιδέψει ποτέ έξω από το φυσικό σώμα.


Για αυτό λέω πως αυτός ο άνθρωπος είναι εδώ για να αποπροσανατολίσει τον άνθρωπο να ζει με επίγνωση. Κατηγορεί τους άλλους ότι κάνουν ενέσεις ιδεολογίας και ο ίδιος είναι ένας υλιστής που κάνει ενέσεις στους άλλους.

Φίλοι θα αναρωτιέστε γιατί υπάρχει αυτή η διαμάχη. Πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι δεν γράφουν πια εδώ.. ενα θα σας πω ..ότι κάποιος «πληρώνει» για ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΕ.

quote:
ζιπ.. Και ; ΚΑΙ ΠΑΛΙ αυτό το οριστικό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οριστικό. Εξαφανίζεται η ανθρωπότητα, χάνεται η Γη, χάνεται ο Άνθρωπος. Που είναι λοιπόν το οριστικό ; Τρίχες για άλλη μια φορά!

Η μορφή και οι έννοιες μπορούν να χαθούν όχι όμως αυτό που ανέκαθεν ΕΙΝΑΙ. Μπορεί να χαθεί η προσωπικότητα μπορεί να χαθεί το όνομα αλλά αυτός που έχει πετύχει την αληθινή αυτοπραγμάτωση δηλ το ΕΙΝΑΙ και το διαχωρίζω από την «ουσία»δεν μπορεί να χαθεί επειδή ποτέ δεν γεννήθηκε…ανέκαθεν είναι.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 17:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν ο άνθρωπος δεν έχει επίγνωση δηλ δεν έχει δραστηριοποιημένη την συνείδηση του τότε κοιμάται και ζει σε ένα ύπνο με εγρήγορση.

Μέσα από αυτόν τον ύπνο κάποια αλλά κοιμισμένα πλάσματα που έχουν προσωπικές φιλοδοξίες με σκοπό να ικανοποιήσουν την εγωπάθεια τους και το ότι «εγώ είμαι καλύτερος από όλους» ισχυροποιούν ακόμα περισσότερο την πιθανότητα να μην βγουν από αυτή την ύπνωση κανείς!!

Όταν κάποιος είναι κάτω από αυτή την ύπνωση χάφτει κάθε ανοησία σαν ένα σπουδαίο γεγονός!!

Μονό αυτός που συνειδητά προσπαθεί να είναι σε επίγνωση μπορεί να έχει την πιθανότητα να βγει από αυτόν τον λήθαργο… από αυτή την κοσμική πλάνη.

Άλλο η ευφυΐα και άλλο το να ζεις με επίγνωση. Ευφυΐα δεν σε βγάζει από την πλάνη ..από την λήθη. Ο νους δεν σε βγάζει από τον ύπνο σε κρατά πάντα δέσμιο των εννοιών των ιδεολογιών και της αυταπάτης.

Μέσα από τον νου γεννιέται ο ψευδοεσωτερισμος και ο ψευδο αποκρυφισμος. Η πύλη για την πραγματική ζωή είναι η επίγνωση. Και αυτή την πύλη την περνούν μονό αυτοί που πραγματικά θέλουν.

Παρόλο που η πύλη είναι ανοιχτή για όλους.. πολλοί λίγοι είναι αυτοί που δραπετεύουν από την ύπνωση.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ

Edited by - ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ on 02/12/2009 17:22:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wholemind
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
62 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 17:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wholemind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από όλα αυτά... μπορούμε να ξαναγυρίσουμε, επιτέλους, στην πραγματικότητα;
..........................................................

Η ΟΥΣΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ

Μελετώντας τις διάφορες θρησκείες, σε όλες τις εποχές
(κι ανεξάρτητα από την φάση της θρησκευτικής αντίληψης στην
οποία τοποθετούνται) παρατηρούμε ότι υπάρχουν ορισμένες βασικές
αντιλήψεις που είναι ίδιες σε όλες τις θρησκείες. Όλες οι θρησκείες
μιλούν γιά την Ίδια Πραγματικότητα. Οι διαφορές μεταξύ των
θρησκειών είναι κυρίως ερμηνευτικές και γλωσσικές.

1) Σε όλες τις θρησκείες τίθεται εξ’ αρχής ότι η Ύστατη
Πραγματικότητα (που θεωρείται πάντα Απροσδιόριστη, Ακατάληπτη,
Άπειρη, κλπ) αποτελεί το Υπόβαθρο του Φαινομένου της Ύπαρξης
κι όλων των ποικιλιών του. Το Απόλυτο, το Είναι, κλπ. προηγείται
κάθε ύπαρξης και κάθε ύπαρξη αναφέρεται σε Αυτό και μπορεί να
το προσεγγίσει μόνο βιωματικά. Δεν είναι απλά μία γενική ιδέα στην
οποία ανάγει η σκέψη όλα τα όντα - αυτή η γενική ιδέα είναι
μία κατασκευή που έπεται της σκέψηςκαι δεν έχει καμία σχέση
με την Αντικειμενική Πραγματικότητα που τίθεται στην αρχή.
2) Κάθε είναι (κάθε συνείδηση που συναισθάνεται ότι υπάρχει)
είτε ταυτίζεται, είτε αναφέρεται στην Ύστατη Πραγματικότητα.
Το είναι πηγάζει, εξαρτάται και είναι σε σχέση με την Ύστατη
Πραγματικότητα.
3) Εξαιτίας της ύπαρξης σχέσης μεταξύ της Ύστατης
Πραγματικότητας και της οποιασδήποτε συνείδησης προκύπτει
η επικοινωνία όχι μόνο σαν υπαρξιακή αναγκαιότητα αλλά και
σαν ζωτική δραστηριότητα και σαν υπαρξιακός προορισμός.
4) Η Ύστατη Πραγματικότητα θεωρείται από την κάθε συνείδηση
(το κάθε υποκείμενο) σαν μία Υπερ-υποκειμενική Πραγματικότητα,
δηλαδή μία Αντικειμενική Πραγματικότητα, την Οποία το
υποκείμενο προσεγγίζει όταν υπερβαίνει όλες τις υποκειμενικές,
εξωτερικές δραστηριότητες και βυθίζεται στο Βαθύτερο
Αντικειμενικό Είναι του. Το Βαθύτερο Αντικειμενικό Είναι
κάθε ύπαρξης ταυτίζεται με την Ύστατη Πραγματικότητα. Εδώ
θεμελιώνονται όλες οι διαλογιστικές πρακτικές, οι πνευματικές
ασκήσεις, κλπ.
5) Η ολοκλήρωση του όντος στα πλαίσια μίας θρησκείας
σημαίνει την Βίωση της Ύστατης Πραγματικότητας (είτε την
θεωρούμε σαν ταύτιση με την Ύστατη Πραγματικότητα, είτε σαν
ένωση, είτε με οποιονδήποτε άλλον τρόπο). Η κατάσταση ορίζεται
σαν φώτιση, θέωση, τελείωση, ολοκλήρωση,κλπ (όλα αυτά σημαίνουν
το ίδιο πράγμα).
6) Η Βίωση της Ύστατης Πραγματικότητας αποκαλύπτει στα
όντα που το πετυχαίνουν αυτό ότι υπάρχει μόνο Μία Πραγματικότητα
από την Οποία δεν αποχωρίζονται ποτέ. Η περιπέτεια μέσα στα
σύμπαντα, αόρατα και ορατά, είναι υποκειμενική που καθίσταται
λόγω της απορρόφησης και της αδυναμίας του υποκειμένου,
αντικειμενική. Ο Φωτισμός αποκαλύπτει την αληθινή μας σχέση
με τα φαινόμενα.

Αυτές οι γενικές αντιλήψεις υπάρχουν σε όλες τις θρησκείες
κι όπου κάποια θρησκεία φαίνεται να απομακρύνεται από τον
κανόνα αυτό οφείλεται μάλλον στην ερμηνεία που προωθούν οι
εκπρόσωποί της κι όχι στην Αλήθεια που προσπαθεί η θρησκεία
να προσεγγίσει

Ας μην ξεχνάμε πάντως ότι όλες οι θρησκείες είναι μόνο
ερμηνείες, δηλαδή ενδείξεις της Αλήθειας, όχι η Αλήθεια
κατεγραμμένη. Πρέπει να βιώσουμε την Αλήθεια που υποδεικνύει.
Η Αλήθεια δεν ανήκει στον χώρο της σκέψης, δεν είναι διατυπωμένος
λόγος, λέξεις.
..........................................................
Λίγη αυτοσυγκράτηση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 18:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε wholemind

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρων αν θέλατε να μας λέγατε με ποιο τρόπο εσείς πετύχατε την κατάσταση που είναι πέρα από τον νου. Ο ένας υπηρέτης σας έδωσε το πώς.

Ας μιλήσουμε επιτέλους σε ένα βιωματικό επίπεδο!


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2009, 23:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
alfa-omega

Για πόσο χρονικό διάστημα κάποιος που έχει αποφασίσει να μελετάει βιβλία εσωτερικής φιλοσοφίας σε καθημερινή βάση, το πραγματοποιεί;
Όταν κάποιος αποφασίζει να πραγματοποιεί διαλογιστική εργασία με καθημερινή σταθερότητα, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να βρίσκεται με φίλους και να συζητούν ρυθμικά για θέματα εσωτερικής φιλοσοφίας, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να προσφέρει σταθερή ανιδιοτελή υπηρεσία στους συνανθρώπους του, σε κάποιο καθορισμένο τομέα, πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να παραμένει σταθερός στον σκοπό του;


zip :Τόσο χρόνο, όσο ο ίδιος το επιθυμεί.


Και όταν σταματήσει να το επιθυμεί ,παύει να ασχολείται με αυτά .
Ασχολείται με κάτι άλλο ….,
Αναφέρεσαι στην προσωπικότητα γιατί είναι το κέντρο σου .
Όταν προσπαθήσει να μεταθέσει μία προσωπικότητα το κέντρο της σε έναν άλλο φορέα , τότε τι θα μπορούσε να συμβεί ?
Δεν θα μπορούσε να χάσει την ισορροπία της ?
Μπορούμε να προσπαθήσουμε να διανοηθούμε έναν φορέα , που να είναι σημαντικότερος από την προσωπικότητά μας ?
Και φυσικά για να συμβεί κάτι τέτοιο , θα πρέπει να δημιουργηθεί η ανάγκη σε μία προσωπικότητα να αναζητήσει ,έναν καινούργιο φορέα .


Zip ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τα ερωτήματα , τα οποία είναι :
Για πόσο χρονικό διάστημα κάποιος που έχει αποφασίσει να μελετάει βιβλία εσωτερικής φιλοσοφίας σε καθημερινή βάση, το πραγματοποιεί;
Όταν κάποιος αποφασίζει να πραγματοποιεί διαλογιστική εργασία με καθημερινή σταθερότητα, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να βρίσκεται με φίλους και να συζητούν ρυθμικά για θέματα εσωτερικής φιλοσοφίας, πόσο χρονικό διάστημα το κατορθώνει;
Όταν κάποιος αποφασίζει να προσφέρει σταθερή ανιδιοτελή υπηρεσία στους συνανθρώπους του, σε κάποιο καθορισμένο τομέα, πόσο χρονικό διάστημα μπορεί να παραμένει σταθερός στον σκοπό του;

Τώρα προσπάθησε να μεταφέρεις το κέντρο σου ,έστω και νοητικά ,προς τον φορέα ψυχή .

Ποια απάντηση θα έδινες , πάλι την ίδια ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 07:25:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Τώρα προσπάθησε να μεταφέρεις το κέντρο σου ,έστω και νοητικά ,προς τον φορέα ψυχή .

Ποια απάντηση θα έδινες , πάλι την ίδια ?


Ωραία λοιπόν ... προς τον φορέα ψυχή ... η απάντηση είναι η ίδια : Τόσο χρόνο, όσο ο ίδιος το επιθυμεί. Τόσο χρόνο, όσο τραβάει η ψυχούλα του, που λέμε ...

Edited by - zip on 03/12/2009 07:26:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 07:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
wholemind

Οι διαφορές μεταξύ των θρησκειών είναι κυρίως ερμηνευτικές και γλωσσικές.


Συμφωνώ.

quote:
wholemind

Η κατάσταση ορίζεται σαν φώτιση, θέωση, τελείωση, ολοκλήρωση,κλπ (όλα αυτά σημαίνουν το ίδιο πράγμα).


Και πάλι συμφωνώ.

quote:
wholemind

Η Βίωση της Ύστατης Πραγματικότητας αποκαλύπτει στα όντα που το πετυχαίνουν αυτό ότι υπάρχει μόνο Μία Πραγματικότητα από την Οποία δεν αποχωρίζονται ποτέ.


Μέσα είσαι! Σωστό και άξιο αυτό που λες!

quote:
wholemind

Ο Φωτισμός αποκαλύπτει την αληθινή μας σχέση με τα φαινόμενα.


Και ξανά μανά συμφωνώ.

Και κάτι από την εισαγωγή σου που μου άρεσε :

quote:
wholemind

Ο καθένας πρέπει μόνος του, μέσα του να βρει την Αλήθεια.


Μεγάλο το δίκιο σου! Άντε να το πεις και στον ΥΠΗΡΕΤΗ αυτό, που λέει :

quote:
ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ

Θα ήταν πολύ ενδιαφέρων αν θέλατε να μας λέγατε με ποιο τρόπο εσείς πετύχατε την κατάσταση που είναι πέρα από τον νου. Ο ένας υπηρέτης σας έδωσε το πώς.


Μας έδωσε το "πως", μας έδωσε τον τρόπο δηλ. .... Μπρρ ... ανατρίχιασα!

Μακρυά από ανθρώπους που όταν αναφέρονται στον Εσωτερισμό λένε "σας έδωσα τον τρόπο, σας έδωσα το πως". Μακρυά! Ο κάθε άνθρωπος έχει τον δικό του τρόπο. Μόνος του, με τον δικό του τον τρόπο, μέσα του, από μόνος του μπορεί να βρει την Αλήθεια.


Edited by - zip on 03/12/2009 07:54:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 09:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
alfa-omega,

Διαβάζω τα μηνύματά σου. Σου έχω ξαναπεί και θα στο ξαναπώ : είσαι καλό παιδί αλλά είσαι ένας πολύ μπερδεμένος άνθρωπος. Όταν λέω "μπερδεμένος άνθρωπος" εννοώ ένας άνθρωπος που έχει μπερδέψει πολλά πράγματα στο μυαλό του, σαν κουβάρι. Εφευρίσκεις έννοιες και κολλάς σ' αυτές. Έφερες στην επιφάνεια την έννοια της "ανιδιοτέλειας" - εντάξει, καλά έκανες - μην κολλάς όμως ρε φίλε μου εκεί. Τώρα φέρνεις την έννοια του "φορέα". Μέσα από αυτό το κουβάρι, εντάξει, εσύ μπορείς να βρίσκεις την άκρη του και ok μέσα σ' αυτό το κουβάρι ζεις και ζεις καλά και όμορφα και δικαίωμά σου και μαγκιά σου. Τα πράγματα όμως, δεν είναι φίλε μου τόσο μπερδεμένα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1507 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 09:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΕΝΑΣ ΥΠΗΡΕΤΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ZIΠ χασναμουσιν!

Δεν μίλησα για το πώς τις αληθείας ,αλλά για το τι εμπειρία είχα και για το πώς έφτασα στην σιωπή του νου.

Είδα ότι ο νους φλυαρεί ασταμάτητα. Ότι κάνει συνεχώς συνειρμούς και ανασύρει μνήμες από το παρελθών. Φαντάζεται διάφορα φανταστικά πράγματα και πλάθει διάφορες φανταστικές ιστορίες.. και πολλά αλλά που έχω πει.

Μιλάω σε βιωματικό επίπεδο που έχει πρακτική και με ποιο τρόπο αντιμετώπισα αυτά τα νοητικά εμπόδια τα οποία κάθε φορά που ξεπερνάς ένα το αμέσως επόμενο είναι ακόμα πιο δυσδιάκριτο. Ο παραμικρός κυματισμός είναι ένα εμπόδιο.

Δεν λέω θεωρίες φίλε zip συζητώ με ανθρώπους που έχουν παρόμοιες εμπειρίες. Πως αυτοί οι άνθρωποι κατάφεραν την σιωπή του νου. Αν ο τρόπος τους είναι παρόμοιος τότε αυτό θα απόδειχνε ότι ο νου είναι μηχανικός και ο τρόπος για να ξεπεραστεί είναι κάποιος να αποχτήσει την επίγνωση αυτής την μηχανικοτητας!!

Για κλίστε τα μάτια και πείτε δεν θα σκέφτομαι τίποτα. Αν μπορείτε να το κάνετε αυτό τότε η σιωπή θα σας κεντράρει. Αν όχι.. τότε θα δείτε όλα αυτά που έχω πει.

Μιλάω σε πρακτικό επίπεδο.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
ΕΙΡΗΝΗ ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2009, 09:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
alfa-omega

Και όταν σταματήσει να το επιθυμεί ,παύει να ασχολείται με αυτά .
Ασχολείται με κάτι άλλο ….,
Αναφέρεσαι στην προσωπικότητα γιατί είναι το κέντρο σου . [ Όχι, δεν αναφέρομαι στην προσωπικότητα. Αναφέρομαι απλά ... στον άνθρωπο. Όταν ένας άνθρωπος θέλει να ασχοληθεί με κάτι, ασχολείται. Το πόσο χρόνο χρειάζεται, εξαρτάται από τον ίδιο. Όσο τραβάει η ψυχούλα του, όσο γουστάρει. Είναι τόσο δύσκολο ρε φίλε μου αυτό να το καταλάβεις ; Είναι εξαιρετικά απλό. ]

Όταν προσπαθήσει να μεταθέσει μία προσωπικότητα το κέντρο της σε έναν άλλο φορέα , τότε τι θα μπορούσε να συμβεί ? [ Τίποτε. ]

Δεν θα μπορούσε να χάσει την ισορροπία της ? [ Η προσωπικότητα ; Όχι. Η προσωπικότητα ενός ανθρώπου ΔΕΝ ΙΣΟΡΡΟΠΕΙ, δεν είναι ζυγαριά. Είναι ένα δημιούργημα που έχει φτιαχτεί από τον ίδιο σε σχέση με τις εξωτερικές και τις εσωτερικές του επιρροές και αλληλεπιδράσεις. Ο άνθρωπος αλληλεπιδρά με το περιβάλλον, με την κοινωνία, με την οικογένεια, με το σχολείο, με τους παπάδες του κτλ. Όλα αυτά έχουν διαμορφώσει την προσωπικότητά του. Σαν ένα κτίριο, σαν ένα φρούριο, σαν ένα κάστρο. Να μεταθέσει ποιο κέντρο της, σε ποιον φορέα ; Να ισορροπήσει που ; Με τι ; Από τι ; Γιατί ; Πότε ; Πετάς μια κουβέντα κι όποιον πάρει ο Χάρος ρε φίλε μου ... ειλικρινά, δεν μπορώ να σε καταλάβω. Ξέρω, ξέρω, άλλη συνείδηση η δική μου άλλη η δική σου ... ]

Μπορούμε να προσπαθήσουμε να διανοηθούμε έναν φορέα , που να είναι σημαντικότερος από την προσωπικότητά μας ? [ Ναι, η ΟΥΣΙΑ. Αλλά δεν είναι φορέας ]

Και φυσικά για να συμβεί κάτι τέτοιο , θα πρέπει να δημιουργηθεί η ανάγκη σε μία προσωπικότητα να αναζητήσει ,έναν καινούργιο φορέα .[ Ε, ναι, φυσικά, για να βρεις κάτι πρέπει να το αναζητήσεις, να το ψάξεις. Άμα δεν το ψάξεις, τι να βρεις ; ]



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 45 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2192383
Maintained by Digital Alchemy