ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ,τα συναξάρια της εκκλησίας, ειναι ιστορική πηγή, εφόσον, πολλές φορές επικαλούνται ιστορικές καταγραφές των όσων
λένε, με μέρη, ημερομηνίες και δεδομένα, αλλά και γιατι είναι πολλά και διαφορετικά μεταξύ των, ώστε οι παραποιήσεις θα φαινότανε....
Αλλά,αν θέλεις να είναι όπως θέλεις εσύ να πούμε, ότι είναι αφερέγγυα,τοτε τα έπη του Ομήρου, είναι άλλων 300 τουλάχιστον, που τα πήραν και συμπληρώσανε, ή αλλάξανε και όσο νάναι κάτι χάσανε όχι εξ υπαιτιότητας των, κατά τη διάρκεια του χρόνου...Δεν βγαινει νόημα..Το παρελθόν, δεδικαίωται...
Ρε φίλε, γιατι πρέπει να αποδειχτούν όλα όσα λέει ο χριστιανισμός,σαν σε δικαστήριο και δεν κοιτάτε το σύνολο,
να δείτε μια φορά ότι μιλάμε, μέσα απο όλα αυτά για τον Θεό κι όχι ανθρώπους;
Να δείτε ότι αμφισβητείτε τον Θεό, όχι τα βιβλία...
Κι αυτο θέλει θάρρος για να το παραδεχτεί κανείς...
Μετά μπορούμε να μιλήσουμε για το αν υπάρχει Θεός....
Και πάλι απο την αρχή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:38:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ρε φίλε, γιατι πρέπει να αποδειχτούν όλα όσα λέει ο χριστιανισμός,σαν σε δικαστήριο και δεν κοιτάτε το σύνολο,
να δείτε μια φορά ότι μιλάμε, μέσα απο όλα αυτά για τον Θεό κι όχι ανθρώπους;
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα μ' εσάς τους ΟΕΟ.
Ασχολείστε με τον αέρα τον κοπανιστό και όχι με τους ανθρώπους φιλαράκο.

...και αν μπορείς, γράφε όλες τις απαραίτητες λέξεις στις προτάσεις σου, διότι ενίοτε δεν βγάζω άκρη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
αυτη ειναι κ μενα η αρχη μου εαρινε η πιστη στον ανθρωπο κ ο υγιης διαλογος με ολα οσα περιεχει.αυτο ειναι η αγαπη που κυρρητει η πιστη μου εξαλλου ο χιλιοαμφισβητουμενος Ιησους δεν ηρθε στη γη για τους πιστους του αλλα για ολο τον κοσμο.

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:45:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Αίολος, συγνώμη για τα ...συμφραζόμενα, αλλά γράφω και
εν κινήσει, μερικές φορές, ή κάνοντας κι άλλα πράγματα....
Τώρα για τον αέρα τον κοπανιστό, εσύ ειδικά,ως Αίολος, είναι οξύμωρο σχήμα να το θέτεις...Νομίζω, δλδ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 20:15:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

αυτη ειναι κ μενα η αρχη μου εαρινε η πιστη στον ανθρωπο κ ο υγιης διαλογος με ολα οσα περιεχει.αυτο ειναι η αγαπη που κυρρητει η πιστη μου εξαλλου ο χιλιοαμφισβητουμενος Ιησους δεν ηρθε στη γη για τους πιστους του αλλα για ολο τον κοσμο.

d.k


Φίλη hunter, όπως βλέπεις μπορεί να είναι και πηγαίο αυτό και να μην εξαρτάται απο νουθεσίες ή καθοδήγηση ...ακόμα και του χριστιανισμού!!

Πρέπει δηλαδή "σώνει και καλά " για να μπορεί να αγαπάει και να σέβεται τον συνανθρωπό του -ο οποιοσδήποτε- να είναι οπαδός κάποιας θρησκείας..???

Προτιμώ τον άνθρωπο που αναβλύζει αβίαστα απο το είναι του και χωρίς να περιμένει οποιοδήποτε αντάλλαγμα γι'αυτό..αυτό με κάνει αμαρτωλό???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 20:23:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

αυτη ειναι κ μενα η αρχη μου εαρινε η πιστη στον ανθρωπο κ ο υγιης διαλογος με ολα οσα περιεχει.αυτο ειναι η αγαπη που κυρρητει η πιστη μου εξαλλου ο χιλιοαμφισβητουμενος Ιησους δεν ηρθε στη γη για τους πιστους του αλλα για ολο τον κοσμο.

d.k


Προσωπικά έχω μια απορία..

Καλά δεν μπορεί ο κάθε άνθρωπος που είναι ισσοροπημένος και υγιής , να αγαπάει...να σέβεται..να προσφέρει και να βοηθάει και γενικά να μην ενοχλεί τους συνανθρώπους του??

Πρέπει οπωσδήποτε κάποιος να του το υπαγορεύσει??

Δηλαδή η ψυχή του εν λόγω ανθρώπου ...είναι υποδεέστερη έναντι των όποιων πιστών...οποιασδήποτε και αν είναι αυτή θρησκείας???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 20:36:13  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
ο χιλιοαμφισβητουμενος Ιησους δεν ηρθε στη γη για τους πιστους του αλλα για ολο τον κοσμο.

Πειράζει που ο "ίδιος" ισχυρίζεται το αντίθετο;;

Αλλά, για να το λες εσύ, θα ξέρεις καλλίτερα, απ' αυτόν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 20:53:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

hunter1

quote:
ο χιλιοαμφισβητουμενος Ιησους δεν ηρθε στη γη για τους πιστους του αλλα για ολο τον κοσμο.

Πειράζει που ο "ίδιος" ισχυρίζεται το αντίθετο;;

Αλλά, για να το λες εσύ, θα ξέρεις καλλίτερα, απ' αυτόν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Υπάρχουν προφανώς και άνθρωποι με ιδιαίτερα συναισθηματικά περιεχόμενα , οι οποίοι επι τη εμφανίσει τους ηρεμούν και γλυκαίνουν την ατμόσφαιρα...άνθρωποι που σχεδόν ποτέ δεν επιτίθενται...δεν βρίζουν..πάντα ανοιχτόκαρδοι και με καλες προθέσεις έναντι όλων!

Διαθέσιμοι και πάντα πρόθυμοι ...αυτοί γιατί θα πρέπει να έχουν ανάγκη την οποιαδήποτε θρησκεία ?

Και γιατί φίλε Ευάγγελε , να συμπεριλαμβάνεται και αυτός στην κατηγορία που αναφέρεις ...σ'αυτήν εννοώ που ανέφερες , ότι κατέβηκε ο χριστός γι'αυτούς???

Να τους "υποδείξει" αυτό που ήδη έκαναν πηγαία???

Και σίγουρα για να το κάνουν , ακόμα και κάποιοι και σήμερα και ενώ δεν είναι χριστιανοί ...σημαίνει ότι απο κάποια άλλη πηγή άντλησαν αυτήν την γνώση..αλήθεια!

Θα τους κατηγορήσουμε αυτούς ως αμαρτωλούς??

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 21:05:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

hunter1

quote:
ο χιλιοαμφισβητουμενος Ιησους δεν ηρθε στη γη για τους πιστους του αλλα για ολο τον κοσμο.

Πειράζει που ο "ίδιος" ισχυρίζεται το αντίθετο;;

Αλλά, για να το λες εσύ, θα ξέρεις καλλίτερα, απ' αυτόν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Γιάπετ , κρύβε λόγια θα εκτεθούμε..

Αν δεν κάνω λάθος , είχε πεί ότι πρωτίστως ήρθε γι'αυτούς που τον χρειάζονται..οι παρασυρμένοι και δυστυχείς κατα κάποιο τρόπο!

Αλλα έχει καμμιά σημασία αυτό?

Προσωπικά -κατα την γνώμη μου- η συζήτηση θα πρέπει να περιστραφεί γύρω απο το ερώτημα:

-Πιστεύετε εν έτη 2009 με την πρόοδο των επιστημών και ειδικότερα της ψυχολογίας και νευροψυχολογίας , ότι δεν μπορούν οι άνθρωποι να γνωρίσουν και να αντιληφθούν την ανθρώπινη εσωτερικότητα -καταστατικότητα και εν συνεχεία να μεταβάλλουν προς το καλύτερο το ψυχολογικό πρότσες τους , με αποτέλεσμα την διαμόρφωση υγιών χαρακτήρων , που φέρει όμορφα αποτελέσματα στην ζωή τους και στην ζωή των γύρω τους???

Αν απαντηθεί το ερώτημα αυτό απο ανθρώπους που γνωρίζουν και τοποθετηθούν με τεκμηριωμένα επιχειρήματα , τότε θα γίνει άλλη συζήτηση πλέον και εκεί θα δούμε ...ποιά είναι η αλήθεια!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 21:15:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Εαρινέ, βλέπω ότι δεν διαβάζεις ποιοί γράφουν και τι γράφουμε εδώ μέσα..Οι ειδωλολάτρες λένε ότι εμείς οι χριστιανοί,
είμαστε επιθετικοί, όχι εμείς..Εμείς δεν θέλουμε να νομίζουν ότι είμαστε λαπάδες....
Αλλά εσύ, ξεχαρμάνιασμα ήθελες, αν και γίνεται ποικιλοτρόπως εδώ μέσα,με το θέμα σου,το λέει κι ο τίτλος..Λές και έλειπε....
Ρε φιλε, πολύ σας χαίρομαι..Ζω μια ένταση, κάθε μέρα, απο το πρωί μέχρι το βράδυ, έχω γίνει ...Βέγγος, αλλά τέτοια ελαφρύτητα στις κατηγορίες, δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω...
Πως το κάνετε;
Και τέλος για την αλήθεια...Πότε την οικιοποιήθηκα, ή είπα ότι πρέπει κανείς να είναι έτσι ή αλλοιώς;
Ποιός είμαι εγώ να κρινω;Αν και ξέρω ποιός ειμαι και γι αυτό, δεν κρίνω....
Και φυσικά, λέει η Αποκάλυψη, ότι θα υπάρχουν πλήθη απο όλα τα έθνη, που θα είναι τιμώμενοι την ώρα της δόξης του Αρνίου....Και βέβαια, πιστεύω στον άνθρωπο,ότι θα είναι απο όλα τα έθνη, οι ζώντες ζωήν αιώνιον...
Γι αυτόν τον κόσμο ζω και σ αυτόν τον κόσμο πιστεύω..Αλλά επειδή πιστεύω και Θεό, πιστεύω ότι θα βοηθησει να γίνουν καλύτερα....
Σε κάλυψα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 21:44:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ μου Εαρινέ, βλέπω ότι δεν διαβάζεις ποιοί γράφουν και τι γράφουμε εδώ μέσα..Οι ειδωλολάτρες λένε ότι εμείς οι χριστιανοί,
είμαστε επιθετικοί, όχι εμείς..Εμείς δεν θέλουμε να νομίζουν ότι είμαστε λαπάδες....

Αυτά δεν τα είπε ο χριστός , άρα είσαι ψευδο-χριστιανός...συγγνώμη που το λέω αλλα δεν υπάρχει αυτό μέσα στις συμβουλές του Χριστού!

Αυτός είναι ένας ορισμός της αλήθειας σε σχέση με την αλήθεια που υπερασπίζεσαι και ευαγγελίζεσαι φίλε Βαγγέλη!
=================================================================
Αλλά εσύ, ξεχαρμάνιασμα ήθελες, αν και γίνεται ποικιλοτρόπως εδώ μέσα,με το θέμα σου,το λέει κι ο τίτλος..Λές και έλειπε....
Ρε φιλε, πολύ σας χαίρομαι..Ζω μια ένταση, κάθε μέρα, απο το πρωί μέχρι το βράδυ, έχω γίνει ...Βέγγος, αλλά τέτοια ελαφρύτητα στις κατηγορίες, δεν μπόρεσα ποτέ να το καταλάβω...
Πως το κάνετε;

Πού και πότε εγώ σε κατηγόρησα Ευάγγελε??
=================================================================
Και τέλος για την αλήθεια...Πότε την οικιοποιήθηκα, ή είπα ότι πρέπει κανείς να είναι έτσι ή αλλοιώς;
Ποιός είμαι εγώ να κρινω;Αν και ξέρω ποιός ειμαι και γι αυτό, δεν κρίνω....

Κρίνεις και μάλιστα άσχημα...κάνε μια αναδρομή στα όσα έχεις μέχρι τώρα καταθέσεις και θα το δείς ο ίδιος!
==================================================================
Και φυσικά, λέει η Αποκάλυψη, ότι θα υπάρχουν πλήθη απο όλα τα έθνη, που θα είναι τιμώμενοι την ώρα της δόξης του Αρνίου....Και βέβαια, πιστεύω στον άνθρωπο,ότι θα είναι απο όλα τα έθνη, οι ζώντες ζωήν αιώνιον...

Άρα το δέχεσαι...ότι υπάρχουν άνθρωποι καλοί και ενάρετοι που δεν καθογηγούνται-άρα και δεν έχουν ανάγκη- τον χριστιανισμό ...προκειμένου να είναι καλοί και εν - θεώ!!!
==================================================================
Γι αυτόν τον κόσμο ζω και σ αυτόν τον κόσμο πιστεύω..Αλλά επειδή πιστεύω και Θεό, πιστεύω ότι θα βοηθησει να γίνουν καλύτερα....
Σε κάλυψα;

-ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΛΥΨΑ???

πΆΝΤΩς ΦΊΛΟΙ ΘΑ ΕΊΜΑΣΤΕ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΤΑ ΕΜΠΌΔΙΑ..


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 22:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μη βιάζεσαι τόσο αγαπητέ μου Εαρινέ, δεν προλαβαίνω να σου...απαντήσω, τόσο γρήγορα που ...απορείς....
Δεν κρίνω, ....κρίνω τους κρίνοντες..Κρίνω την κριση, όχι τον άνθρωπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 22:32:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μη βιάζεσαι τόσο αγαπητέ μου Εαρινέ, δεν προλαβαίνω να σου...απαντήσω, τόσο γρήγορα που ...απορείς....
Δεν κρίνω, ....κρίνω τους κρίνοντες..Κρίνω την κριση, όχι τον άνθρωπο...

Τώρα μπερδεύθηκα περισσότερο...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 22:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα ..απλό είναι φίλε μου Εαρινέ....Δεν πιστεύω ότι η κριση
βοηθά τον διαλόγο και αυτό σου επισημαίνω...Θέσεις λείπουν,
εκτός των χρστιανών...
Οι άλλοι, είναι ακόμη στις..αντιθέσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 22:58:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα ..απλό είναι φίλε μου Εαρινέ....Δεν πιστεύω ότι η κριση
βοηθά τον διαλόγο και αυτό σου επισημαίνω...Θέσεις λείπουν,
εκτός των χρστιανών...
Οι άλλοι, είναι ακόμη στις..αντιθέσεις...

Καληνύχτα φίλε μου...νύσταξα και πάω για ύπνο!

Έχουμε ωκεανούς που μας χωρίζουν ως προς τον τρόπο που ο καθένας αντιλαμβάνεται τα πράγματα αλλα παρ'ολα'αυτά μιλάμε ..συζητάμε..ενίοτε πλακωνόμαστε και λιγάκι αλλα αυτή είναι και η μαγεία της ζωής ...η σύνθεση!

Καταλαβαίνω πολύ περισσότερα απ'οσα πιστεύεις και θεωρώ ότι είσαι καλός άνθρωπος και αυτό προσωπικά μου αρκεί..!

Καλό σου βράδυ..ελπίζω αύριο ξανά να πλακωθούμε!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 23:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Δεν κρίνω, ....κρίνω τους κρίνοντες..Κρίνω την κριση, όχι τον άνθρωπο...


Ότι να 'ναι.....

Tι πίνεις ώρες ώρες???????

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 23:34:19  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινός

quote:
Γιάπετ , κρύβε λόγια θα εκτεθούμε..

Αν δεν κάνω λάθος , είχε πεί ότι πρωτίστως ήρθε γι'αυτούς που τον χρειάζονται..οι παρασυρμένοι και δυστυχείς κατα κάποιο τρόπο!


Φίλε μου εαρινέ, γνωρίζω πάντα τι γράφω, αλλά "είπε" κι αυτό που λες, αφού έχει πει απ' όλα, τελικά.

Γι' αυτό και οι φίλοι μας οι χριστιανοί βρίσκουν ό,τι θέλουν, μέσα στις γραφές.

Κάθε ρήση έχει και την αντίθετή της και μ' αυτόν τον τρόπο φαίνεται, στο σύνολό της, σωστή η κ. διαθήκη.

Ας δούμε τι "είπε" ο ίδιος, λοιπόν

24 ὁ δὲ ἀποκριθεὶς εἶπεν· Οὐκ ἀπεστάλην εἰ μὴ εἰς τὰ πρόβατα τὰ ἀπολωλότα οἴκου Ἰσραήλ. (Ματθαίος κεφ. 15

5 Τούτους τοὺς δώδεκα ἀπέστειλεν ὁ Ἰησοῦς παραγγείλας αὐτοῖς λέγων· Εἰς ὁδὸν ἐθνῶν μὴ ἀπέλθητε, καὶ εἰς πόλιν Σαμαριτῶν μὴ εἰσέλθητε· 6 πορεύεσθε δὲ μᾶλλον πρὸς τὰ πρόβατα τὰ ἀπολωλότα οἴκου Ἰσραήλ. (Ματθαίος κεφ. 10)

Και μετά από λίγο κρασάκι και μετά την "ανάσταση":

19 πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τὰ ἔθνη, βαπτίζοντες αὐτοὺς εἰς τὸ ὄνομα τοῦ Πατρὸς καὶ τοῦ Υἱοῦ καὶ τοῦ ἁγίου Πνεύματος, (Ματθαίος κεφ. 28)

Δεν λέει όμως ότι ήλθε και για τους υπόλοιπους, απλά τους ζητάει πελατεία, κατά κάποιον τρόπο!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 31/10/2009 23:37:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 23:36:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιατί βρε χρυσό μου κορίτσι ar_ia, πιστεύεις ότι δείχνεις έξυπνη,όταν δεν εννοείς, τα πιο απλά;
Η κρίση η ίδια, με ενδιαφέρει ως διάκριση, καθότι μεγαλυτέρα πασών των αρετών...Δεν μου αρέσει όμως οταν πάνω σε θέματα πίστεως, αρχίζετε και στολίζετε, ορισμένοι εξ υμών, άτομα και προσωπικοτητες, με συκοφαντίες και προσβλητικες εκφράσεις...
Χιούμορ το λέτε;Το αντέχετε, ομως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 23:45:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αφού δεν κατέχεις πράμα ρε φίλε Γιάπετ, γιατί το παιδεύεις;
Δεν μπορείς να διακρίνεις ότι ο Χρίστος έλεγε άλλο όταν αναφέρεται στον Εαυτό Του,ότι ήρθε στην φυλή του Ισραήλ και άλλο, όταν στέλνει τους μαθητές τους, σαν αποστόλους στις φυλές και τα έθνη...
Τοσο δύσκολο πια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 23:46:04  Εμφάνιση Προφίλ
γιαπετ

quote:
Και μετά από λίγο κρασάκι και μετά την "ανάσταση":

19 πορευθέντες μαθητεύσατε πάντα τὰ ἔθνη, βαπτίζοντες αὐτοὺς εἰς τὸ ὄνομα τοῦ Πατρὸς καὶ τοῦ Υἱοῦ καὶ τοῦ ἁγίου Πνεύματος, (Ματθαίος κεφ. 28)


Για το παραπάνω δεν έφταιγε το κρασί, αλλά ο ζήλος των χριστιανών του 5ου αιώνα που διορθώσανε το κείμενο για να ταιριάζει και με την αγία τριάδα που πρόσφατα είχε ψηφιστεί ως μορφή του θεού (και ο Ιησούς με την ίδια ψηφοφορία έγινε θεός, μέχρι τότε ήταν ... παρατρεχάμενος).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 00:05:13  Εμφάνιση Προφίλ
macedon

quote:
Για το παραπάνω δεν έφταιγε το κρασί, αλλά ο ζήλος των χριστιανών του 5ου αιώνα που διορθώσανε το κείμενο για να ταιριάζει και με την αγία τριάδα που πρόσφατα είχε ψηφιστεί ως μορφή του θεού (και ο Ιησούς με την ίδια ψηφοφορία έγινε θεός, μέχρι τότε ήταν ... παρατρεχάμενος).

Σωστό αυτό, Κώστα.

Αλλά θα είχε πιο πολλή πλάκα, να τον είχε κάνει η "ανάσταση" να... αλλάξει γνώμη...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 00:13:29  Εμφάνιση Προφίλ
γιαπετ

quote:
Αλλά θα είχε πιο πολλή πλάκα, να τον είχε κάνει η "ανάσταση" να... αλλάξει γνώμη

Δηλαδή, πού να γινόταν η ανάσταση στ'αλήθεια, ε; Ηταν ικανός να πει ότι όχι μόνο ότι είναι θεός αλλά ότι είναι ... κι ο ίδιος ο Ζαγοράκης!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 00:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Γιατί βρε χρυσό μου κορίτσι ar_ia, πιστεύεις ότι δείχνεις έξυπνη,όταν δεν εννοείς, τα πιο απλά;
Η κρίση η ίδια, με ενδιαφέρει ως διάκριση, καθότι μεγαλυτέρα πασών των αρετών...Δεν μου αρέσει όμως οταν πάνω σε θέματα πίστεως, αρχίζετε και στολίζετε, ορισμένοι εξ υμών, άτομα και προσωπικοτητες, με συκοφαντίες και προσβλητικες εκφράσεις...
Χιούμορ το λέτε;Το αντέχετε, ομως;

Ωραία λοιπόν δίχως χιουμορ θα σου πω πως ο Θεός σας είναι ένα μεγάλο παραμύθι.
Και αν δεν είναι και υπάρχει τότε είναι ένας πολύ διεστραμένος Θεός που μας παίζει πολύ άσχημα παιχνίδια οπότε να τον χαίρεστε.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 13:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
ωπα ar ja..η δικη μου πιστη ειναι παντα ετοιμη να δεχτει να σε ακουσει να σε πλησιασει κ στην τελικη δεν θα σε κρινει αλλα οπως εισαι θα σε αγαπησει.εσυ για κατι που ειναι τοσο ψηλα πως καταφερνεις κ βγαζεις τοσο ευκολα συμπερασματα?αν ο Χριστιανισμος στην τελικη ηταν ενα ψεμμα εσυ δεν θα βρισκοσουν αυτη τη στιγμη εδω κ θα εξεφραζες με τοση ευκολια την αποψη σου..ευτυχως trexagireye που μπορεις να εισαι on line συχνοτερα απο μενα κ βαζεις μια ταξη στα κακως κειμενα..να πω τι ελεγε ο ainstain ή μηπως θα ακουστει πολυ βαρυ?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 13:45:30  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
αν ο Χριστιανισμος στην τελικη ηταν ενα ψεμμα εσυ δεν θα βρισκοσουν αυτη τη στιγμη εδω κ θα εξεφραζες με τοση ευκολια την αποψη σου..

Αναφέρεσαι στη βιολογική ύπαρξη της ar_ia ή στην παρουσία της στο φόρουμ;;

Το εξηγείς αυτό, αν θέλεις;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 13:59:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
quote:

quote:

hunter1

quote:
ο χιλιοαμφισβητουμενος Ιησους δεν ηρθε στη γη για τους πιστους του αλλα για ολο τον κοσμο.

Πειράζει που ο "ίδιος" ισχυρίζεται το αντίθετο;;

Αλλά, για να το λες εσύ, θα ξέρεις καλλίτερα, απ' αυτόν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Υπάρχουν προφανώς και άνθρωποι με ιδιαίτερα συναισθηματικά περιεχόμενα , οι οποίοι επι τη εμφανίσει τους ηρεμούν και γλυκαίνουν την ατμόσφαιρα...άνθρωποι που σχεδόν ποτέ δεν επιτίθενται...δεν βρίζουν..πάντα ανοιχτόκαρδοι και με καλες προθέσεις έναντι όλων!

Διαθέσιμοι και πάντα πρόθυμοι ...αυτοί γιατί θα πρέπει να έχουν ανάγκη την οποιαδήποτε θρησκεία ?

Και γιατί φίλε Ευάγγελε , να συμπεριλαμβάνεται και αυτός στην κατηγορία που αναφέρεις ...σ'αυτήν εννοώ που ανέφερες , ότι κατέβηκε ο χριστός γι'αυτούς???

Να τους "υποδείξει" αυτό που ήδη έκαναν πηγαία???

Και σίγουρα για να το κάνουν , ακόμα και κάποιοι και σήμερα και ενώ δεν είναι χριστιανοί ...σημαίνει ότι απο κάποια άλλη πηγή άντλησαν αυτήν την γνώση..αλήθεια!

Θα τους κατηγορήσουμε αυτούς ως αμαρτωλούς??

soul


ολοι ειμαστε πανω απο ολα ανθρωποι με τις ιδιατεροτητες μας τα καλα μας κ τις παραξενιες μας.αμαρτωλος ειναι αυτος που σκοπο εχει να βλαψει τοον αλλον να τον μειωσει κ να τον εξευτελισει.σαυτον τον τομεα οταν προσωπικα νιωσω οτι προσβαλει καποιος τα δικα μου πιστευω θα αμυνθω..θα δεχτω το χαστουκι δεν θα σηκωσω μαχαιρι αλλα με τον τροπο μου θα αμυνθω..αλλο οι καλοι εξυπνοι ανθρωποι κ αλλο το θεμα της θρησκειας κ οι αντιπαραθεσεις πανω σαυτο..στο δικο μου χριστουγενιατικο τραπεζι καθονται κ αυτοι που θα υμνησουν τον Κυριο κ αυτοι που θα ερθουν απλα γιατι τους αρεσει η μαγειρικη μου αν εννοεις..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 14:03:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
quote:

hunter1

quote:
αν ο Χριστιανισμος στην τελικη ηταν ενα ψεμμα εσυ δεν θα βρισκοσουν αυτη τη στιγμη εδω κ θα εξεφραζες με τοση ευκολια την αποψη σου..

Αναφέρεσαι στη βιολογική ύπαρξη της ar_ia ή στην παρουσία της στο φόρουμ;;

Το εξηγείς αυτό, αν θέλεις;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


στο δικαιωμα της να εκφραζεται οπως θελει κ ναμην υπαρχει καποιο θεωρητικο σπαθι ετοιμο να της παρει το κεφαλι..να την φιμωσει..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 14:17:59  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
στο δικαιωμα της να εκφραζεται οπως θελει...

Δεν γνώριζα ότι ο χριστιανισμός κατοχυρώνει... πολιτικά διακαιώματα.

Προφανώς αγνοείς ή θέλεις να αγνοήσεις την ιστορία του χριστιανισμού.

Έχουν γραφτεί πολλά γι' αυτό το θέμα, σε πάρα πολλά topics του παρόντος φόρουμ και δεν θεωρώ σκόπιμο να αρχίσει νέος γύρος, για την "ελευθερία" έκφρασης που παρείχε ο χριστιανισμός στους αλλόθρησκους.

Ίσως θα έπρεπε να επιλέξετε άλλον τρόπο υπεράσπισης των "πιστεύω" σας και όχι αυτόν που απευθύνεται σε ανιστόρητους...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 14:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
ο χριστιανισμος οπως κ ολες οι θρησκειες εκφραζονται μεσα απο το στομα κ την γραφη ανθρωπων πο τις περισοτερες φορες κανουν λαθη.τις μαυρεσ σελιδες της πιστης μου τις γνωριζω αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ακυρωνει ολη την πιστη μου..μιλαω για την βαθυτερη ιδεα του χριστιανισμου τον Λογο Κυριου οχι αυτα που καποιοι για διαφορους λογους εκαναν επιτρεποντας τωρα σε σας να μιλατε ετσι..μιλαω για την ουσια..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2009, 14:31:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

hunter1

quote:
στο δικαιωμα της να εκφραζεται οπως θελει...

Δεν γνώριζα ότι ο χριστιανισμός κατοχυρώνει... πολιτικά διακαιώματα.

Προφανώς αγνοείς ή θέλεις να αγνοήσεις την ιστορία του χριστιανισμού.

Έχουν γραφτεί πολλά γι' αυτό το θέμα, σε πάρα πολλά topics του παρόντος φόρουμ και δεν θεωρώ σκόπιμο να αρχίσει νέος γύρος, για την "ελευθερία" έκφρασης που παρείχε ο χριστιανισμός στους αλλόθρησκους.

Ίσως θα έπρεπε να επιλέξετε άλλον τρόπο υπεράσπισης των "πιστεύω" σας και όχι αυτόν που απευθύνεται σε ανιστόρητους...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/


Ούτε και γώ το ήξερα και θα παρακαλούσα την φίλη hunter να αναλύσει το σκεπτικό επί του οποίου εδράζεται η εν λόγω πεποιθησή της ...μέχρι τώρα γνώριζα για την ΔΗμοκρατία ως φορέα ισονομίας καιελευθερίας λόγου..

Έχει ενδιαφέρον να ακουσθεί δημόσια αυτό το οποίο κατέθεσε η φίλη και συνδίκτυα...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy