ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 22:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Πέρασες στην απέναντι όχθη, αγαπητε μου allzzaro, ή σε...πέρασα;...

εε? Πότε πρόλαβες βρέ
Μα έτσι οπως τα λέει..
Περίμενε και τη συνέχεια..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 22:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και γιατί το λές αυτό αγαπητέ μου φίλε allzzaro; Εσύ δηλώνεις χριστιανός και τα βάζεις με τον χριστιανισμό, που κατά τα λεγόμενα σου σιχαίνεσαι και αηδιάζεις...Μια σχιζοφρενική σχέση θα έλεγα, με τον χριστιανισμό...
Εγώ θέλω κάτι πιο νορμάλ.....
Κάνω κανένα λάθος;
Μήπως είσαι λίγο ταραγμένος, παιδί μου;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 22:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Kαλέ μου και πολυαγαπημένε φίλε..
Σίγουρα θα με μπερδεύεις με κάποιον αλλον.
Δεν ξέρω κάτω απο πια συναισθηματική φόρτιση μπορεί να συνέλαβες κάτι τέτοιο αλλά εγώ δεν έχω πεί τέτοια πράγματα.

Αν τα έχω πεί σε παρακαλώ να μου τα παραθέσεις.
Φίλε μου εγώ είπα επι λέξη οτι με καλύπτει η διδασκαλία του Ιησού.
Απο εκεί και μπρός είπα οτι η Παλαιά Διαθήκη δεν έχει καμμία απολύτως θέση στην Αγία Γραφή.
Αυτό που με αηδιάζει δεν είναι ο Χριστιανισμός αλλά ο τρόπος με τον οποίον κάποιοι θέλουν να τον ξευτιλίσουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2009, 23:07:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το κακό όμως, για σένα κι όχι ουσιαστικά κακό,φιλε μου allzzaro, ότι αυτόν τον ρόλο του τιμητή του χριστιανισμού,λέω να τον παίξω εγώ, αν δεν σε πειράζει...
Με εκφράζουν επίσης, όσα λές περί αηδίας...Αντιπαλοι, γιατι είμαστε,δεν μου εξήγησες.....Το λέω για το πάθος....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 00:14:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Πολύ έξυπνη τακτική αγαπητέ μου sesostris....Με βάζεις εξ αρχής
σε θέση που σε βολεύει, πράγμα αρκούντως αντιδημοκρατικό...

Πράγματι φίλε trexagireve θα ήταν και αντιδημοκρατικό , και αντιδεοντολογικό συνάμα αν σε κατέτασσα αυθαίρετα στην κατηγορία αυτών που ακολουθούν το πνεύμα της «Αποστολικής Διδασκαλίας» του Κλήμεντος . Όμως φίλε μου σε αυτή την κατηγορία δεν σε κατέταξα εγώ , μόνος σου κατετάγης , αφού σε όλες τις απαντήσεις σου θεωρείς a priori ότι η μόνη αλήθεια βρίσκεται στη Βίβλο και τα πατερικά κείμενα , και όλες οι έρευνες των ιστορικών και των θρησκειολόγων είναι ψεύδη κύκλων που προσπαθούν να πλήξουν το χριστιανισμό .
quote:
trexagireve
Δεν μιλάμε για τον ίδιο Θεό και αυτό αρνειστε...Ο Θεός που πιστεύω
εγώ, όπως επαναλαμβάνω, δήλωσαν πολλοί της εποχής εκείνης, εσκότασε τον ουρανό, εχάθη ο ήλιος και αν χάθηκε με τον σελήνη, αν ήταν μετεωρίτης, ή αν αστρικό σύννεφοσκονης μετακινήθηκε μπρος στον ήλιο,
ποσώς με ενδιαφέρει...Ο ήλιος εσκοτίσθει γράφει, αυτό το αποδεικνύουν ιστορικά....

Οι μόνες αναφορές που (αποδεικνύουν) αυτό το συμβάν είναι οι των ευαγγελίων ,

«Ήν δε ωσεί ώρα έκτη και σκότος εγένετο εφ’όλην την γην έως ώρας ενάτης, του ηλίου εκλείποντος...» (κατά Λουκάν, ΚΓ’ 44-45)

«Από δε έκτης ώρας σκότος εγένετο επί πάσαν την γην έως ώρας ενάτης» (κατά Ματθαίον, ΚΖ’ 45).

«Γενομένης δε ώρας έκτης σκότος εγένετο εφ’όλην την γην έως ώρας ενάτης» (κατά Μάρκον, ΙΕ’ 33)

και σύμφωνα με την παράδοση ο άγιος Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης , όταν γινόταν η Σταύρωση του Χριστού και σκοτίστηκε ο Ήλιος , βρισκόταν στην Ηλιούπολη με το φιλόσοφο Απολλοφάνη και , μετά τη βεβαίωση ότι το φαινόμενο ήταν ανεξήγητο, αναφώνησε: «Ή η φύση αλλοιώνεται ή ο Θεός πάσχει» .
Όμως φίλτατε ο άγιος Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης είναι ένα φανταστικό πρόσωπο δημιούργημα ενός Σύρου απατεώνα πλαστογράφου του 5ου αιώνα . Όσο για τίς ολικές εκλείψεις ηλίου τις ορατές από την περιοχη της Παλαιστίνηης και γενικότερα της ανατολικής Μεσογείου ήταν οι παρακάτω ....


Από αυτές η πλησιέστερη στο εβραϊκό Πάσχα ήταν η της 19ης Μαρτίου του 52 όμως δεν συμβαδίζει με το έτος , όσο για αυτή της 12ης Σεπτεμβρίου του 33 που ιποτίθεται ότι είναι το έτος της σταυρώσεως , δεν συμφωνεί με τον μήνα που εορταζόταν το Πάσχα των Εβραίων .

quote:
trexagireve
Επ αυτού, τι λέτε; Αφήστε το πόσο φυσικό φαινόμενο ήταν, γιατί εγώ
δεν το βλέπω έτσι...Ο Δίας έριχνε κεραυνούς, ο μέγας Θεός, να μην μπορεί να σκοτεινιάσει τον ήλιο;
Δεν το προσδιορίζετε εσείς, αυτό που έγινε....

Αν τα θεωρείς όλα αυτά μυθεύματα όπως τους κεραυνούς του Διός φίλε Βαγγέλη τότε θα συμφωνήσω μαζί σου ....Γιατί όπως γνωρίζουμε ο χριστιανισμός δημιουργήθηκε όταν στα κείμενα της Μυθολογίας των Εβραίων (Παλαιάς Διαθήκης) , προσέθεσε τη θρησκεία των αρχαίων Αιγυπτίων , που χρονολογείται από το 3000 παχχ , και κεντρική είναι η φιγούρα του θεού-ήλιου Χόρους.

Αυτός γεννήθηκε στις 25 Δεκεμβρίου από την παρθένο Ίσιδα, ενώ η γέννησή του συνοδεύτηκε από την εμφάνιση ενός άστρου από την ανατολή, το οποίο ακολούθησαν τρεις μάγοι για να φτάσουν στο σημείο της γέννησης και να του φέρουν δώρα. Στην ηλικία των 12 ήταν παιδί δάσκαλος, ενώ μόλις συμπλήρωσε τα 30 ξεκίνησε τη βασιλεία του, αφού πρώτα βαπτίστηκε από κάποιον Ανάπ. Στα ταξίδια του συνοδευόταν από 12 μαθητές και έκανε πολλά θαύματα, όπως θεραπεία αρρώστων και περπάτημα στο νερό.

Κάποια από τα πολλά ονόματα με τα οποία τον προσφωνούσαν ήταν «ο γιος του θεού», «καλός ποιμένας», «αμνός του θεού», «η αλήθεια», «το φως» και πολλά άλλα… Αφού προδόθηκε από τον Τυφώνα, ο Χόρους σταυρώθηκε, θάφτηκε για 3 μέρες και αναστήθηκε ! Αν τώρα επάνω σ’ αυτά προσθέσεις και αποσπάσματα από τα Ερμητικά Κείμενα , την ζωή και το έργο του Απολλώνιου Τυανέα , λίγο Μίθρα , και λίγη φιλοσοφία από τους Στωϊκούς , έτοιμος ο Χριστούλης .....

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 00:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Εαρινός
Φίλε sesostris..προσωπικά να συμφωνήσω μαζί σου αλλα πες μου σε παρακαλώ κάτι..
-Σε ποιό συμπέρασμα σε οδηγούν όλ'αυτά?

Το συμπέρασμά μου φίλε Εαρινέ είναι ότι είναι κακό να είμαστε δογματικά προσκολλημένοι σε ένα και μοναδικό βιβλίο , και θα πρέπει να αναζητάμε πάντοτε την αλήθεια μέσα από τη γνώση που μας δίνει η έρευνα και την λογική , και να παγιώνουμε ή να αναθεωρούμε αν χρειαστεί τις αρχικές μας θέσεις . Αυτός άλλωστε είναι και ο ελληνικός τρόπος σκέψης .
quote:
Εαρινός
Σε ποιά γνώση και σε ποιά ηθικό δίδαγμα , το οποίο μπορεί να εκλογικεύσει και να αξιολογήσει την σθεναρότητα με την οποία υποστηρίζει , όσα υποστηρίζει κανείς ...ασχέτως , της ορθότητάς του και τελικά , ορθώνει τοίχη ανάμεσα σ'αυτόν και στους υπολοίπους συνανθρώπους του?

Δηλαδή για σένα η ιστορική αλήθεια είναι σε δευτερεύουσα μοίρα ; Με ποια λογική θα πρέπη κάποιος να δέχεται όποια ηλιθιότητα του σερβίρουν για να μην ορθώση τείχος μεταξύ αυτού και αυτών που την πρεσβεύουν ;
Η πρόοδος αγαπητέ Εαρινέ δεν επιτυγχάνεται με δόγματα , αλλά με την αμφισβήτηση της λανθασμένης αντιλήψεως και το γκρέμισμα των τειχών του δογματισμού . Αν o Galileo Galilei (Γαλιλαίος) , έμενε προσκολλημένος στο χριστιανικό δόγμα , ακόμα θα πιστεύαμε ότι η Γη είναι το κέντρο του κόσμου επειδή το έγραψαν κάποιοι πατέρες της εκκλησίας .
quote:
Εαρινός
Πιστευεις ότι επιδίωξη των ανθρώπων αποτελεί η έλλειψη επικοινωνίας και η τελική απομονωσή τους , απο τους υπολοίπους???

Φίλε Εαρινέ πριν κατασταλάξω στις σημερινές απόψεις μου , έχω αναθεωρήσει τις προηγούμενες αρκετές φορές . Κατά συνέπεια πριν αποφασίσω εδώ και πολλά χρόνια να απορρίψω τον Χριστιανισμό , μελέτησα προηγουμένως όλη τη Βίβλο . Όσο για την απομόνωση που συνεχώς επαναλαμβάνεις , όπως βλέπεις δεν είμαι δα και μόνος μου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 00:33:06  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1


quote:
ενταξει για πειτε εσεις τελικα σε τι θελετε να πιστευουμε επακριβως?

Δεν θα σου πει κανείς τι πρέπει να πιστεύεις αγαπητή μου, απλά καλό θα είναι, αυτό που πιστεύεις να στέκει λογικά και ιστορικά. Εκτός αν θέλεις να έχεις απλά μια ελπίδα, χωρίς να σ' ενδιαφέρει αν είναι βάσιμη ή όχι.

Τέτοιου είδους ελπίδες, βρίσκει κανείς, όπου θέλει...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 09:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Λάθος τα δικά σου συμπεράσματα αγαπητέ sesostris....Ποτέ δεν ειπα
ότι τα άλλα πλην της αγίας γραφής κείμενα είναι ψευδή....Βέβαια,το ποιός αντιγράφει ποιόν, είναι ένα άλλο θέμα...Ο Θεός πάντως, δεν αντιγράφει σιγουρα...
Το ζητούμενο για μένα, και που δεν λές, είναι ότι μια ζωντανη θρησκεία, μένει, μια ψόφια, χάνεται....
Πως βλέπεις τις υπάρχουσες θρησκείες, σε αυτό το θέμα; Ζούν κι οι άλλες, ή μονο μια;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 10:47:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Φίλε sesostris..προσωπικά να συμφωνήσω μαζί σου αλλα πες μου σε παρακαλώ κάτι..
-Σε ποιό συμπέρασμα σε οδηγούν όλ'αυτά?

Το συμπέρασμά μου φίλε Εαρινέ είναι ότι είναι κακό να είμαστε δογματικά προσκολλημένοι σε ένα και μοναδικό βιβλίο , και θα πρέπει να αναζητάμε πάντοτε την αλήθεια μέσα από τη γνώση που μας δίνει η έρευνα και την λογική , και να παγιώνουμε ή να αναθεωρούμε αν χρειαστεί τις αρχικές μας θέσεις . Αυτός άλλωστε είναι και ο ελληνικός τρόπος σκέψης .
quote:
Εαρινός
Σε ποιά γνώση και σε ποιά ηθικό δίδαγμα , το οποίο μπορεί να εκλογικεύσει και να αξιολογήσει την σθεναρότητα με την οποία υποστηρίζει , όσα υποστηρίζει κανείς ...ασχέτως , της ορθότητάς του και τελικά , ορθώνει τοίχη ανάμεσα σ'αυτόν και στους υπολοίπους συνανθρώπους του?

Δηλαδή για σένα η ιστορική αλήθεια είναι σε δευτερεύουσα μοίρα ; Με ποια λογική θα πρέπη κάποιος να δέχεται όποια ηλιθιότητα του σερβίρουν για να μην ορθώση τείχος μεταξύ αυτού και αυτών που την πρεσβεύουν ;
Η πρόοδος αγαπητέ Εαρινέ δεν επιτυγχάνεται με δόγματα , αλλά με την αμφισβήτηση της λανθασμένης αντιλήψεως και το γκρέμισμα των τειχών του δογματισμού . Αν o Galileo Galilei (Γαλιλαίος) , έμενε προσκολλημένος στο χριστιανικό δόγμα , ακόμα θα πιστεύαμε ότι η Γη είναι το κέντρο του κόσμου επειδή το έγραψαν κάποιοι πατέρες της εκκλησίας .
quote:
Εαρινός
Πιστευεις ότι επιδίωξη των ανθρώπων αποτελεί η έλλειψη επικοινωνίας και η τελική απομονωσή τους , απο τους υπολοίπους???

Φίλε Εαρινέ πριν κατασταλάξω στις σημερινές απόψεις μου , έχω αναθεωρήσει τις προηγούμενες αρκετές φορές . Κατά συνέπεια πριν αποφασίσω εδώ και πολλά χρόνια να απορρίψω τον Χριστιανισμό , μελέτησα προηγουμένως όλη τη Βίβλο . Όσο για την απομόνωση που συνεχώς επαναλαμβάνεις , όπως βλέπεις δεν είμαι δα και μόνος μου .

*



Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου , φίλε Sesostris!

Όσο για την απομόνωση που αναφέρω , σε καμμιά περίπτωση δεν εννοώ την μοναχικότητα και το περιθώριο αλλα μια μορφή της αντιπαλότητας η οποία τείνει να μας "διαχωρίζει" απο τους άλλους , συνεπεία των διαφορετικών προσεγγίσεων που έχουμε στην ζωή!

Κατα τ'αλλα , συμφωνώ απόλυτα μάλιστα με τα όσα αναφέρεις στην αρχή της απάντησης σου ,περί έρευνας..!

Η εμπειρία σου , ας πούμε μέχρι σήμερα και μέσα απο την συνεχή ανταλλαγή απόψεων και θέσεων , πού σε οδηγεί???

Πιστεύεις ότι θα μεταπείσεις κανέναν απο την σθεναρή θέση του , την πεισματική θα έλεγα ...να αναθεωρήσει οτιδήποτε?

Η οποιαδήποτε αλλαγή η οποία μπορεί να λάβει χώρα εμφανίζεται κάτω υπο ορισμένες προυποθέσεις ...μια εκ των οποίων και η θεμελιωδέστερη θά'λεγα , είναι η προσωπική βούληση του καθενός μας!

Αν αυτή δεν υπάρξει , ότι και να λές και ότι και να λέμε , δεν υπάρχει καμμιά περίπτωση να υπάρξει οποιαδήποτε αλλαγή...εξ"αλλου το βλέπεις και σύ αυτό...!

Δεν είναι τυχαία όλη η "κατάθεση" της Βίβλου ...όπως και του Κέλσου οι λόγοι ή και της πατρώας θρησκείας , εδώ μέσα...όλα αυτά κάτι δείχνουν..

Τι???

-Ότι οι άνθρωποι ανθίστανται σε κάτι που δεν είναι συμβατό με την εν γένει πίστη και πεποιθήσεις τους ..και όχι μόνο ανθίστανται αλλα απειλούνται και εξοργίζονται συνάμα..ειναι τυχαίο νομίζεις , φίλε Sesostris???

Όχι μόνο αλλαγή μπορεί να υπάρξει ..αλλα εγγενές της ανθρώπινης ψυχολογίας και καταστατικότητας , είναι η περιχαράκωση γύρω απ"αυτές τις ιδέες και η κλήση για υπεράσπισή τους!


Καλή σου μέρα , φίλε sesostris..!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 12:05:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
αν ακομα πιστευα οτι μου λεγανε θα επρεπε να ανοιξω εναν λακκο κ να μπω μεσα.απλως υποψιαζομαι οτι εχετε γινει πιστοι σε κατι τοσο υλιστικο που εχετε χασει την ουσια της ζωης.παρατηρητε το δεντρο κ εχετε χασει το δασος.το να εχεις ενα τραπεζι στρωμμενο με του κοσμου τις λιχουδιες κ συ να τρως μονο απο ενα πιατο? ή μηπως κ αυτο εχει καποια πεζη εξηγηση?εξαλλου οταν ο ιουλιος βερν εγραφε για ταξιδια στο φεγγαρι κ για υποβρυχια ολοι τον κοροιδευαν...στην τελικη ομως πζηταω να μου προσφερεις γνωση.

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 12:11:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

αν ακομα πιστευα οτι μου λεγανε θα επρεπε να ανοιξω εναν λακκο κ να μπω μεσα.απλως υποψιαζομαι οτι εχετε γινει πιστοι σε κατι τοσο υλιστικο που εχετε χασει την ουσια της ζωης.παρατηρητε το δεντρο κ εχετε χασει το δασος.το να εχεις ενα τραπεζι στρωμμενο με του κοσμου τις λιχουδιες κ συ να τρως μονο απο ενα πιατο? ή μηπως κ αυτο εχει καποια πεζη εξηγηση?εξαλλου οταν ο ιουλιος βερν εγραφε για ταξιδια στο φεγγαρι κ για υποβρυχια ολοι τον κοροιδευαν...στην τελικη ομως πζηταω να μου προσφερεις γνωση.

d.k


Aκούγεται ενδιαφέρουσα ή αποψή σου hunter...μυησέ μας , σε παρακαλώ!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 12:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
ΧΑ ΧΑ..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 12:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Υγιέστατες οι θέσεις σου αγαπητέ hunter1, αλλά,ακριβως το αντίθετο,
έχει να δείξει η κοινωνία μας, αρτηριοσκληρωτική και πρόθυμη, μόνο να νεωτερίζει και να μαιμουδίζει...
Απο τη μια λέμε ότι έχουμε ιστορία και φυλή περήφανη αλλά απο την
άλλη,φερόμεθα σαν ....εισαγώμενοι.
Τι στάση κρατα ένας Έλληνας, σε μια τέτοια κατάσταση, σαν τη σημερινή, με πιέσεις σε κάθε τομέα, με ξεπουλήματα και συμβιβασμούς;Τι θα έκανε ο Κολοκοτρώνης;
Όχι έτσι όπως μας μάθανε....Ο παλιός ο Έλληνας,εκείνος
που δεν τον κορόιδευες....
Σήμερα, όλοι γίναμε διπλωμάτες καριέρας....Όλη την ώρα, διαπραγματευόμαστε και προσπαθούμε να συβιβάσουμε,αρχές αιώνιες, που υπηρχαν πριν απο μας και θα υπάρχουν στην αιωνιότητα..Κι ομως, νομίζουμε ότι μπορούμε να τις ελέγξουμε, να τις καθορίσουμε...
Μόνο να τις κατανοήσουμε και ευθυγραμμιστούμε, όμως μπορούμε....
Αλλοιώς, ξυρίζει κεφάλια, η επόμενη εποχή, θα έχει απαιτήσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 14:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol
quote:

Υγιέστατες οι θέσεις σου αγαπητέ hunter1, αλλά,ακριβως το αντίθετο,
έχει να δείξει η κοινωνία μας, αρτηριοσκληρωτική και πρόθυμη, μόνο να νεωτερίζει και να μαιμουδίζει...
Απο τη μια λέμε ότι έχουμε ιστορία και φυλή περήφανη αλλά απο την
άλλη,φερόμεθα σαν ....εισαγώμενοι.
Τι στάση κρατα ένας Έλληνας, σε μια τέτοια κατάσταση, σαν τη σημερινή, με πιέσεις σε κάθε τομέα, με ξεπουλήματα και συμβιβασμούς;Τι θα έκανε ο Κολοκοτρώνης;
Όχι έτσι όπως μας μάθανε....Ο παλιός ο Έλληνας,εκείνος
που δεν τον κορόιδευες....
Σήμερα, όλοι γίναμε διπλωμάτες καριέρας....Όλη την ώρα, διαπραγματευόμαστε και προσπαθούμε να συβιβάσουμε,αρχές αιώνιες, που υπηρχαν πριν απο μας και θα υπάρχουν στην αιωνιότητα..Κι ομως, νομίζουμε ότι μπορούμε να τις ελέγξουμε, να τις καθορίσουμε...
Μόνο να τις κατανοήσουμε και ευθυγραμμιστούμε, όμως μπορούμε....
Αλλοιώς, ξυρίζει κεφάλια, η επόμενη εποχή, θα έχει απαιτήσεις...

Η ιστορία επαναλαμβάνεται τρέχα.
Τον κολοκοτρώνη τον φυλάκισαν οι πολιτικάντηδες της εποχής μετά από απαίτηση των ξένων Βασιλέων.
Επειδή είχε απήχηση στην κοινωνία και σεβασμό οι απίστευτοι ανασφαλείς και κομπλεξικοί τον εξόντωσαν.
Το ίδιο έκαναν και με τον Λυμπέρη στα Ιμια.Οποιος ξεπουλάει αυτήν την χώρα ως δια μαγείας εξασφαλίζει λαμπρό πολιτικο και οικονομικό μέλλον.( βλέπε "Αγια" οικ. Μητσοτάκη )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 15:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
οταν ακουσα τη δηλωση Σιμητη τοτε στα Ιμια "ευχαριστουμε τους Αμερικανους" ηταν κ η τελευταια φορα που ασκησα το πολιτικο μου δικαιωμα..τι να ηφισω 300 που...ς που ειναι ετοιμες να ξεπουλησοθν τα παντα ανα πασα στιγμη..ακομα κ αυτοι που κανουν αντιπολιτευση τι νομιζεις οτι θα κανουν αν αναλαβουν τα ινια?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 17:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε απόλυτα φίλοι topol και hunter1....Το ξεπούλημα της
Ελλάδας, σίγουρα θα πλουτήσει τους προδότες, αλλά, εμείς, οι
απλοί πολίτες,πως γίνεται και τους υποστηρίζουμε;
Μην απορείς φίλη hunter1 έχουν ξεπουληθει όλα, απλά δεν μας έχουν ενημερώσει ακόμη..Ψάχνουν τρόπο να μας το πουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 19:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
ισως ακουστει ακραιο αλλα φανταστητε να μπορουσε να γινει μια αποσυνδεση ολου του συστημτος κ μια επανακινηση.η αποσυνδεση ας ειχε μια χαοτικη μορφη..κ μετα ας ξεκινουσαμε απο το μηδεν..ουτοπικο μεν αλλα γιατι οχι..απο την αλλη μηπως λεω μηπως μας εχουν κανει να ξεχασουμε το ποιοι ειμαστε πραγματικα κ μας εχουν περασει μονο την νοοτροπια του ραγια?αιωνιοι σκλαβοι του κατεστημενου..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2009, 19:57:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αναρρωτιόμαστε αν πρέπει να αυτοπροσδιοριζόμαστε και αν εν΄τέλλει αυτό μας καθιστά Εθνικιστές ή πατριδοκάπηλους , ενδεχομένως..!

θ΄αναρρωτηθούμε ακόμα -ενδεχομένως- αν ήθη και εθιμά μας "αρμόζουν" ..και πρέπει να υπάρχουν...και δεν αποτελούν οπισθοδρόμηση..!

Ίσως ν΄αναρρωτηθούμε αν πρέπει να γράφουμε σε γραικο-εγγλέζικα , διότι συνάδει με την μοντέρνα τάση και κάθε τι διαφορετικό..παραπέμπει σε γραφικότητα ή και οπισθοδρόμηση -ενδεχομένως-....

Ίσως θα πρέπει να δούμε την αλήθεια κατάματα..ότι δεν είμαστε τίποτα περισσότερο απο ένα κακέκτυπο , ενός "πληγωμένου" και αναξιόπιστου παρελθόντος!

Ίσως αν τιμήσουμε κάποιους ήρωες και επιφανείς επιστήμονες αντί να δίνουμε βραβεία του πιο σέξυ τραγουδιστή ή τραγουδίστριας ..ή και ηθοποιού ακόμη ..ίσως λέω , αν δεν ακολουθήσουμε την τάση ..δεν μένει παρά να φανούμε αντιδραστικοί και οπισθοδρομικοί!


Ε! λοιπόν , τα ακολουθήσαμε ...

Ντυθήκαμε και ντυνόμαστε με ότι επιβάλλεται..

Μιμηθήκαμε και ακολουθήσαμε νέο και εισαγόμενο πάντα look..φρασεολογία και στυλάκι...

Κυνηγήσαμε και κυνηγάμε την ζωή που δια μέσου τηλεοράσεως είναι η ενδεδειγμένη ...και μάλιστα εντέχνως επιβεβλημμένη...

Επαναστατήσαμε και δήθεν αξίες (γιατροί-δικηγόροι-καθηγητές - δάσκαλοι κλπ) πλέον φαντάζουν ευτελείς μπροστά μας...καθηγητής σου λέει η νεο-Ελληνίδα..γκάου , δηλαδή ...
Σημ:...Δεν είμαι καθηγητής!

Πλέον το μέλλον , φαντάζει υπέροχο και αισιόδοξο...

Πλέον , βρήκαμε την συνταγή...

Δεν χρειάζεται να παράγουμε πολιτισμό...υιοθετούμε ή και μιμούμαστε..ας είναι καλά τα ξένα πανεπιστήμια και οι κόπιες που κάνουμε και ερχόμενοι εδώ ..είμαστε εφεξής ειδήμονες και ΓΝΩΣΤΕΣ!

Δεν χρειάζεται να παράγουμε παιδεία και μάλιστα με αρχαία Ελληνική γλώσσα..υιοθετούμε ξένα μοντέλα..μοντελάκια μοντέρνα!

Τηλεόραση???
Εκεί , ευτυχώς όλα είναι ξενόφερτα..οπότε "ίν" ...χαρούμενοι και δώ!

Πλέον , μπορούμε να αναφωνήσουμε απο χαρά και ανακούφιση...ξεμπερδέψαμε απο παλιές-παρωχημένες νοοτροπίες και αντιλήψεις ... υιοθετήσαμε όλα τα τόσο όμορφα της σύγχρονης τάσης ...της απέναντι του Ατλαντικού και γίναμε άνθρωποι...

Ολοι μαζί , ας ατενίσουμε το μέλλον με αισιοδοξία και σιγουριά!

Το αύριο , μας ανήκει!!!

soul


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 01:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Εαρινός
Πιστεύεις ότι θα μεταπείσεις κανέναν απο την σθεναρή θέση του , την πεισματική θα έλεγα ...να αναθεωρήσει οτιδήποτε?

Εγώ φίλε Εαρινέ γράφοντας την ιστορική αλήθεια δεν προσπαθώ να επιβάλω σε κανένα να γίνη άθρησκος όπως εγώ και να εγκαταλείψη την θρησκεία του .
Προσπαθώ όμως να τον πείσω να βγάλη τις παρωπίδες και να δη τα ιστορικά γεγονότα όπως αυτά συνέβησαν , και όχι όπως (συνέβησαν) ....
Για παράδειγμα δεν μίλησε ποτέ ο Παύλος στον Άρειο Πάγο και αμέσως οι Αθηναίοι με επικεφαλής το Διονύσιο ασπάστηκαν τον χριστιανισμό .
quote:
Εαρινός
Δεν είναι τυχαία όλη η "κατάθεση" της Βίβλου ...όπως και του Κέλσου οι λόγοι ή και της πατρώας θρησκείας , εδώ μέσα...όλα αυτά κάτι δείχνουν..
Τι???
-Ότι οι άνθρωποι ανθίστανται σε κάτι που δεν είναι συμβατό με την εν γένει πίστη και πεποιθήσεις τους ..και όχι μόνο ανθίστανται αλλα απειλούνται και εξοργίζονται συνάμα..ειναι τυχαίο νομίζεις , φίλε Sesostris???

Εσένα αυτό δεν σε εξοργίζει φίλε Εαρινέ , όταν κάποιοι υποτιμούν την νοημοσύνη σου , εκμεταλλεύονται την πίστη σου , και γεμίζουν με δεισιδαιμονίες το νόημα της θρησκείας σου ;

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 08:56:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Πιστεύεις ότι θα μεταπείσεις κανέναν απο την σθεναρή θέση του , την πεισματική θα έλεγα ...να αναθεωρήσει οτιδήποτε?

Εγώ φίλε Εαρινέ γράφοντας την ιστορική αλήθεια δεν προσπαθώ να επιβάλω σε κανένα να γίνη άθρησκος όπως εγώ και να εγκαταλείψη την θρησκεία του .
Προσπαθώ όμως να τον πείσω να βγάλη τις παρωπίδες και να δη τα ιστορικά γεγονότα όπως αυτά συνέβησαν , και όχι όπως (συνέβησαν) ....
Για παράδειγμα δεν μίλησε ποτέ ο Παύλος στον Άρειο Πάγο και αμέσως οι Αθηναίοι με επικεφαλής το Διονύσιο ασπάστηκαν τον χριστιανισμό .
quote:
Εαρινός
Δεν είναι τυχαία όλη η "κατάθεση" της Βίβλου ...όπως και του Κέλσου οι λόγοι ή και της πατρώας θρησκείας , εδώ μέσα...όλα αυτά κάτι δείχνουν..
Τι???
-Ότι οι άνθρωποι ανθίστανται σε κάτι που δεν είναι συμβατό με την εν γένει πίστη και πεποιθήσεις τους ..και όχι μόνο ανθίστανται αλλα απειλούνται και εξοργίζονται συνάμα..ειναι τυχαίο νομίζεις , φίλε Sesostris???

Εσένα αυτό δεν σε εξοργίζει φίλε Εαρινέ , όταν κάποιοι υποτιμούν την νοημοσύνη σου , εκμεταλλεύονται την πίστη σου , και γεμίζουν με δεισιδαιμονίες το νόημα της θρησκείας σου ;

*


Φίλε Sesostris , μακριά απο μένα τέτοιες διαθέσεις , οργής και θυμού!!

Δεν θύμωσα καθόλου , εκείνο που λέω , είναι ότι πρόκειται για μια ατελέσφορη και ψυχοφθόρο -ενδεχομένως- διαδικασία , διότι απ'οτι βλέπεις δεν φέρνει κανένα αποτέλεσμα , αντίθετα εγείρει αντιστάσεις και ενίοτε επιθετικές (με την καλή έννοια , του όρου) , διαθέσεις απέναντί σου!

Όλα έχουν την ερμηνεία τους -ψυχολογικά- φίλε μου , δεν είναι τυχαία η επιλογή θέσης του καθενός!

Και δεν θέλω να ξανα-υποψιασθείς -ούτε κατα διάνοια- ότι έχω θυμώσει ή οργισθεί μαζί σου...εξ'άλλου δεν έχω κανένα μα κανένα λόγο..αντίθετα , μου είσαι συμπαθής!

Εξ'άλλου την μεθοδολογία φίμωσης την οποία χρησιμοποιούν , οι απόλυτα συντονισμένοι με ένα δόγμα ή ιδεολογία , την γνωρίζω καλά και όπως επίσης γνωρίζω την σθεναρότητα με την οποία υποστηρίζουν τις θέσεις τους και σ'αυτό έχω τοποθετηθεί παλαιότερα!

Εσύ , δεν το βλέπεις ότι δεν οδηγεί πουθενά αυτό???

Είμαι σίγουρος ότι το βλέπεις...άσε τους λοιπόν να πιστευουν , ότι γουστάρουν...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 09:21:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ισως ακουστει ακραιο αλλα φανταστητε να μπορουσε να γινει μια αποσυνδεση ολου του συστημτος κ μια επανακινηση.η αποσυνδεση ας ειχε μια χαοτικη μορφη..κ μετα ας ξεκινουσαμε απο το μηδεν..ουτοπικο μεν αλλα γιατι οχι..απο την αλλη μηπως λεω μηπως μας εχουν κανει να ξεχασουμε το ποιοι ειμαστε πραγματικα κ μας εχουν περασει μονο την νοοτροπια του ραγια?αιωνιοι σκλαβοι του κατεστημενου..

d.k


Τα συστήματα , φίλη hunter , δεν πρόκειται και δεν πρέπει να αποσυνδεθούν , διότι πρόκειται για μια αρένα , ένα χώρο ζύμωσης όπου υπάρχει ένα ιστορικό υπόβαθρο -με τα σωστά και τα λάθη- απ΄όπου τα κύτταρα μιας κοινωνίας , αντλούν στοιχεία και τα επεξεργάζονται !!

Εκεί βρίσκονται στοιχεία , τα οποία θέτουν σε κίνηση όλη την κοινωνία και κατα κάποιο τρόπο σε μια διαρκή διαμάχη και θέτουν την βάση για αξιολόγηση και εκτίμηση της εγκυρότητας ή μη παλαιών και νέων στοιχείνων ή δεδομένων..!

Είναι δε η μετατόπιση των ανθρώπων σε μια άλλη νέα θέση , πάρα πολύ δύσκολη και πολλές φορές επώδυνη και δεν είναι αυτό καθόλου μα καθόλου τυχαίο!

Μπορεί να συναντήσεις τον πιο ευγενικό και φιλόξενο άνθρωπο , που θα είναι προσηνής και θα εμφανίζει ιδιαίτερο σεβασμό και εμπιστοσύνη στο προσωπό σου και ενίοτε μπορεί να προσφερθεί για την όποια βοήθεια απέναντί σου...μα , σαν θίξεις την πίστη του -την όποια πίστη του- λάβα μπορεί να γίνει να σε κάψει...και λίγα ενδεχομένως λέω!

Αν θα γίνει ανάλυση του γεγονότος , είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις -δια μέσου των εσωτερικών διεργασιών- την δυναμική που αναπτύσσεται και θέτει το υποκείμενο σε μια επισφαλή θέση και το θέτει εν συνεχεία , πρωτίστως σε αμυντική θέση και εν συνεχεία σε επιθετική!

Πρέπει να βρούμε τον ανάλογο τρόπο να επικοινωνήσουμε , το πόσο αληθή είναι αυτά που λέμε , πιστεψέ με δεν έχουν καμμιά μα καμμιά σημασία ....!

Ακόμα και την μεγαλύτερη αλήθεια να ξεστομίσεις ...αν δεν την δέχεται και δεν είναι έτοιμος ο άλλος να την δεχθεί , θα παραμείνει μια αλήθεια περιορισμένη εντός σου , εντός μας!

Ο τρόπος έχει μεγάλη σημασία ...και η καθιέρωση "του εμείς" διαδραματίζει κυρίαρχο ρόλο , στις καθημερινές συνδιαλέξεις των ανθρώπων!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 15:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
στην οποιαδηποτε συζητηση απο αυτη σε ενα συνοικοιακο καφενειο μεχρι στις εδρες καποιου πανεπιστημιου θα ακουσεις ανθρωπους να ειναι ετοιμοι να ενωθουν στο εμεις για ενα καλυτερο αυριο.μια τροχοπεδη ομως παντα σταματαει τους παντες κ τους βυθιζει στο βουρκο της ρουτινας..απο που τελικα ξεκιναει ολο αυτο κ μενουμε πισω εμεις που τοσα κ τοσα περασαμε ως εθνος?μηπως τελικα εχουμε καταλαξει σαν σκυλια γυρω απο ενα τραπεζι που οσο δυνατα κ να φωναζει αρκει ενα ξεροκοματο για να ησυχασει?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 18:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μια μόδα είναι που μας περάσαν αγαπητή hunter1...Εγωισμός,όχι
απλά ζωώδης, αλλά, πολεμικός....Κανόνες επιβίωσης, με τακτικές πολέμου σε διάλογο...
Ζόρικες εποχές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2009, 20:39:21  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

Τελικά βρήκες πότε υποτίθεται ότι σταυρώθηκε ο Ιησούς; Είχες πει ότι θα δεις τις σημειώσεις σου, αλλά δεν παράθεσες κάποιο νέο στοιχείο.

Μένουμε στο ότι σύμφωνα με τον Μάρκο, το Ματθαίο και το Λουκά δεν μπορούσε να έχει σταυρωθεί το 33 μαχχ καθώς εκείνη τη χρονιά η 15η Νισάν, πρώτη μέρα του Πάσχα, ήταν Σάββατο και όχι Παρασκευή.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 19:44:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Κ ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ 33μΧ.ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΘΥΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑΣ ?ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΤΡΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΙ.ΣΟΥ ΠΙΑΣΑΝΕ ΕΥΓΕΝΙΚΑ ΤΟΝ ...ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΟΥ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΑΚΟΥΣΕΙΣ Κ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΣΟΥ ΠΑΣΑΡΑΝΕ Κ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ ΤΟΥς.ΜΑΘΕ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΟΥ ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ ΣΟΥ ΝΑ ΤΡΩΣ ΑΥΤΟ Κ ΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΙς ΑΠΟ ΠΑΧΥΣΑΡΚΙΑ!!

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 19:56:26  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Κ ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ 33μΧ

Από πού βεβαιώνεται αυτό και σε κάνει να έχεις τόσο αξιωματική τοποθέτηση;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:02:57  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ Κ ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΣ ΣΤΑΥΡΩΘΗΚΕ ΤΟ 33μΧ

Δεν έχω κανένα πρόβλημα να συμφωνήσω με την ανοησία αυτή. Αλλά δεν μου έφερες κανένα στοιχείο που να το υποστηρίζει. Αντίθετα εγώ σου έφερα στοιχεία που αποδεικνύουν πως (αν υποθέσουμε ότι υπήρξε Ιησούς και σταυρώθηκε) δεν μπορεί να ήταν το 33 γιατί εκείνη τη χρονιά πρώτη μέρα του Πάσχα ήταν Σάββατο και όχι Παρασκευή.

quote:
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙς ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΕΣΕΙ ΘΥΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑΣ ?

Εγώ τα βρήκα μόνος μου τα στοιχεία. Εσύ χάφτεις ό,τι σου λένε οι επαγγελματίες χριστιανοί. Αλλά εγώ έχω πέσει θύμα...

quote:
ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΟΙΚΤΡΑ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΕΙ.

Εσύ που παραμένεις προσανατολισμένη ακόμη, θα μου πεις γιατί ντε και καλά πρέπει να είναι το 33;

ΥΓ. Μη γράφεις με κεφαλαία. Ο κόσμος θα νομίσει ότι φωνάζεις. Εκτός του ότι δεν μπορείς να φοβερίσεις κανένα με τις φωνές, θα πρέπει να ξέρεις πως φωνάζει αυτός που δεν έχει επιχειρήματα...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:05:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μήπως γιατι απο τότε έχουμε αρχή μέτρησης του χρόνου, καλέ μου Γιάπετ;Πως λέμε μετά Χριστόν;
Λές να τους ήταν πρόβλημα να μετράνε 33 χρόνια;Στα επόμενα 30 έως 70 γράφτηκαν τα ευαγγέλια..Πόσο να τα ξεχάσανε, σε μια αναδυόμενη θρησκεία;
Καταλαβάινεις τι λές;Λίγη λογική....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:17:54  Εμφάνιση Προφίλ
trexa

Καλό! Κάτι λιγότερο παλαβό έχεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2009, 20:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πρέπει να υπάρχει και μέτρο λογικής Μακεδών..
Εσύ, ας πούμε, για παράδειγμα, θεωρείς λογικό
να γίνεται κάποιος κύκνος....Τι να πουμε μετά;
Να τα βρούμε σε ποιά λογική;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2180176
Maintained by Digital Alchemy