ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 13:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες,αλλά αυτο είπε ο ίδιος ο Κύριος,
ήρθε για τους αρρώστους, ψυχικά, σωματικά..Οι υγιείς, τι ανάγκη
έχουν;
Εσύ, για παράδειγμα,φίλε μου Αίολε, είσαι υγιής, ή άρρωστος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 13:45:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Όντως Αίολος αυτά ακριβώς είναι τα συμπεράσματα που βγαίνουν και δεν το λέει έμμεσα αλλά ευθέως και επίσης εάν κάποιος είναι υγιής δεν τους χρειάζεται. Για συνέχισε να δούμε που θα καταλήξεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 13:59:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες,αλλά αυτο είπε ο ίδιος ο Κύριος,
ήρθε για τους αρρώστους, ψυχικά, σωματικά..Οι υγιείς, τι ανάγκη
έχουν;
Εσύ, για παράδειγμα,φίλε μου Αίολε, είσαι υγιής, ή άρρωστος;
Επομένως συμφωνείς μαζί μου!
Εάν δεν είσαι άρρωστος ή μαλάκας δεν τους χρειάζεσαι!
...και είμαι υγιής! Δεν χρειάζεται να είμαι ΟΕΟ.
Εσύ;
quote:
Όντως Αίολος αυτά ακριβώς είναι τα συμπεράσματα που βγαίνουν και δεν το λέει έμμεσα αλλά ευθέως και επίσης εάν κάποιος είναι υγιής δεν τους χρειάζεται. Για συνέχισε να δούμε που θα καταλήξεις.
!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 14:03:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το πως βλέπεις τωρα τον εαυτο σου, φιλε Αίολε, δεν το σχολιάζω,
υπευθυνότητα σου....
Αλλά καλύτερα, θα ήταν να ανησυχείς και γα την υγεία σου....Φυσική,
ψυχική, πνευματική....Κράτα μια πατεινή...Δεν είναι να το χάνεις τώρα, πίσω πίσω...
Αλλά για πες μου,όσοι ζούμε εδώ πάνω σε αυτό τον πλανήτη, πιστεύεις ότι διαφέρουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 14:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αίολος διόρθωσες την τοποθέτησή σου αφού είχα απαντήσει και πρόσθεσες το
«Δηλαδή απευθύνεται σε αρρώστους και μαλάκες.»
άρα συμπληρώνω στον σχολιασμό

Απευθύνεται στους μαθητές του και μόνο στους οποίους δίνει εξουσία επί ακαθάρτων πνευμάτων ώστε να μπορούν να θεραπεύσουν.

Αφού είσαι υγιής βεβαίως δεν τους χρειάζεσαι. Το ΟΕΟ τι είναι?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 15:01:50  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίε αρχικέ

quote:
μην περιμένεις να απαντήσω στις ανοησίες σου

Δεν περιμένω να απαντήσεις βρε, είναι δυνατόν;;

Μήπως εσύ κατάλαβες τι έγραψες;

Απλά με επιβεβαίωσες, χωρίς να το πάρεις χαμπάρι...

Υ.Γ. Βάλε τον ινστρούχτορα να διαβάσει τα μηνύματά μας και θα δεις ότι θα σε... μαλώσει.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 15:09:24  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Αν δεχόσαστε ότι είναι Θεός,
θα δεχόσαστε ότι έκανε και αυτά που έκανε.

Αυτό δεν θέλει συζήτηση, είναι, ακριβώς, όπως το λες.

Αν θεωρούσαμε θεό τον σούπερμαν, θα νομίζαμε ότι όλα τα έχει κάνει αυτός, όπως εσείς νομίζετε ότι όλα τα έχει κάνει ο γιαχβέ.

Δεν διαφωνούμε.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 20:25:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλά για πες μου,όσοι ζούμε εδώ πάνω σε αυτό τον πλανήτη, πιστεύεις ότι διαφέρουμε;
Δεν πιστεύω. Γνωρίζω ότι διαφέρουμε στα ήθη στα έθιμα και στην νοημοσύνη.
quote:
Το ΟΕΟ τι είναι?
Το ΟΕΟ pyramid είναι συντομογραφία των απανταχού χ.ο., χ.κ., χ.δ., χ.α., χ.μ., κλπ.
Είναι τ' αρχικά από το κοινό σημείο όλων αυτών των αιρέσεων και παραφυάδων της ιουδαϊκής αίρεσης που ονομάζεται χριστιανισμός.
Προέρχονται από τις λέξεις Ομόθυμοι Επαγγελματίες Ονειρώττες. (άνοιξε λεξικό...)

Επί τη ευκαιρία, θα σε πληροφορήσω για το πως κατέληξε αυτή η λέξη να είναι δημοφιλής και να χαρακτηρίζει το έθνος μας.
...και μην το πάρεις στραβά, αλήθεια είναι.
Για να πιστείς, πήγαινε σε οποιοδήποτε μέρος της Ευρώπης, στάσου σε ένα πολυσύχναστο μέρος και βροντοφώναξε "ρε μαλάκα!". Βάζεις στοίχημα ότι όλο και κάποιος θα σου πει "Οου! γιού αρ γκρήκ ε;";

Εκείνα τα χρόνια, που λες, όταν έκατσαν στον σβέρκο των Ελλήνων οι ΟΕΟ με το επιχείρημα "θεραπεύουμεν πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν", οι πρόγονοί μας, με την σατυρική διάθεση που τους εχαρακτήριζε, σκέφτηκαν και είπαν: "Αφού μας έκατσαν στον σβέρκο και δεν είμαστε άρρωστοι, άρα είμαστε μαλάκες!".
Ετσι, άρχισαν ν' αποκαλούν εαυτούς και αλλήλους με την γνωστή μας προσφώνηση, που φτάνει μέχρις τις ημέρες μας.

Μαλάκυνση είναι ο εκφυλισμός και η συρρίκνωση του εγκεφάλου, ελλείψει ασκήσεως και είναι ανίατος.
Την "πάσαν νόσον" ίσως γνώριζαν ιατρική (που δεν) και θεράπευσαν κάποιους.
Την μαλακίαν όμως πως την εθεράπευαν;
Είναι μείζωνος σημασίας η ερώτηση!
Η απάντησή της λύνει όλα τα προβλήματα του πλανήτη!

Edited by - Αίολος on 02/11/2009 20:30:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 20:37:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες,αλλά αυτο είπε ο ίδιος ο Κύριος,
ήρθε για τους αρρώστους, ψυχικά, σωματικά..Οι υγιείς, τι ανάγκη
έχουν;
Εσύ, για παράδειγμα,φίλε μου Αίολε, είσαι υγιής, ή άρρωστος;

Κατα το ίδιο τρόπο , φίλε Ευάγγελε και ακόμα καλύτερα , μπορεί η επιστήμη της ψυχολογίας να βοηθήσει όσους ανθρώπους δεν μπορούν να έχουν μια ισορροπία στην ζωή τους και αυτό διότι η επιστήμη της ψυχολογίας εστιάζει επί πρωτογενών αιτιών , οι οποίες θεωρούνται υπεύθυνες για την εμφάνιση διαφόρων συμπτωμάτων!

Δεν έχει κανένας τίποτα με τον Χριστιανισμό...ούτε πολεμιοί του υπάρχουν και δεν θέλουμε να είμαστε πολεμιοί του...σε καμμιά περίπτωση!

Στο ξαναείπα και θα το ξαναπώ...πολλοί πλέον ιερωμένοι , παππάδες -όπως θές πέστο , το ίδιο είναι- σπουδάζουν την επιστήμη της ψυχολογίας και προσπαθούν να εντάξουν την εν γένει προσεγγισή της στην γενικότερη θεωρία(;) του Χριστιανισμού!

Ο χριστιανισμός ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕ ΠΟΤΕ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...αυτό έγινε μετά απο μεγάλες κλινικές μελέτες και πολύ κόπο μεγάλων ψυχολόγων - ψυχιάτρων -ψυχαναλυτών !

Θα μπορέσεις έστω για μια φορά να ξεπεράσεις αυτήν την ακαμψία που σε διακατέχει και να μιλήσουμε καθαρά???

Φίλε μου καλέ...κανείς δεν έχει τίποτα με τον Χριστιανισμό...απλά δεν μπορεί να απαντήσει στην σημερινή εποχή με όρους και ορολογίες που είχαν ισχύ , πριν χιλιάδες χρόνια...αυτό λέω , σου είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις..σε τι γλώσσα πρέπει να στο πώ???

Δεν αρκεί , ένας ηθικός προστακτικός κώδικας για να ιάσει τον οποιοδήποτε άνθρωπο...

Θα τοποθετηθείς επιτέλους , σ'αυτό που σου λέω ή θα συνεχίσεις το κατεβατό απο τα ιερά βιβλία και αυτό θα το θεωρήσεις τοποθέτηση???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 20:55:42  Εμφάνιση Προφίλ
Εαρινός

quote:
Θα τοποθετηθείς επιτέλους , σ'αυτό που σου λέω ή θα συνεχίσεις το κατεβατό απο τα ιερά βιβλία και αυτό θα το θεωρήσεις τοποθέτηση???


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 21:14:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

quote:
trexagireve:
Πέραν απο ένα μεγάλο κομμάτι συνδεδεμένο με την εθνική ιστορία
Σημασια εχει ο τροπος με τον οποιο εγινε η συνδεση ...
quote:
ο χριστιανισμός, έφερε και μια συγκεκριμένη κουλτούρα, που ταίριαξε
με τον φιλόξενο Έλληνα, αγαπητέ μου ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ....

Κουλτουρα εγραψες ; Μηπως εννοεις κουμπουρα ... λεω μηπως !
quote:
Έγινε,οπως έχω ξαναγράψει, ένα ΚΑΛΌ ΜΕΊΓΜΑ
Οπως λεμε "κεϊκ σοκολατας με φουντουκια" ...
quote:
Ένα πνεύμα που βρήκε τον σκοπό του, το ελληνικό πνεύμα, μπορεσε να φτάσει σε διάφορα επίπεδα και σημεία,που έγιναν λαμπρές σελίδες της παγκόσμιας ιστορίας...
Επ αυτού, υπάρχουν πλείστα παραδείγματα....Νίκες σε πολέμους, λογοτεχνικα και άλλα καλλιτεχνικά έργα, αλλά και για μένα πιο σημαντικό,ο χριστιανισμός έφερε μια άλλη κοινωνια, που έγινε πιο ανθρώπινη,όσον αφορά,στις σχέσεις μεταξύ των..Πλέον, η ηθική, έκανε την διαφορά....Οι άνθρωποι, δεν είχαν να συγκριθούν σε τίποτε, πέραν της αγάπης, που διδάσκει ο χριστιανισμός...

Αγαπητε μου φιλε , η μονη νικη και μαλιστα σαρωτικη ,που μπορει να αποδωθει στον χριστιανισμο ειναι αυτη κατα του Ελληνισμου , οσο δε για την λογοτεχνια , αυτη γνωριζε το ηλιοβασιλεμα της , την δυση της , την καταστοφη της δηλαδη ... η μονη λογοτεχνικη ανθηση (αν μπορει να επισημανθει με αυτον τον ορο ) αφορα την αγιολογια και την υμνογραφια ...
Ως καλλιτεχνια δεν αντιλαμβανομαι τι εννοεις ...
Για ποια ηθικη μιλας και που εντοπιζεις την διαφορα , γιατι εγω μονο διαφθορα βλεπω στις γραφες .

========================================================
quote:
trexagireve:
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες,αλλά αυτο είπε ο ίδιος ο Κύριος,
ήρθε για τους αρρώστους, ψυχικά, σωματικά..Οι υγιείς, τι ανάγκη
έχουν;
Εσύ, για παράδειγμα,φίλε μου Αίολε, είσαι υγιής, ή άρρωστος;

quote:
pyramid :
Όντως Αίολος αυτά ακριβώς είναι τα συμπεράσματα που βγαίνουν και δεν το λέει έμμεσα αλλά ευθέως και επίσης εάν κάποιος είναι υγιής δεν τους χρειάζεται. Για συνέχισε να δούμε που θα καταλήξεις

Αίολος :


Δηλαδη εμενα που μου λοιπουν δυο τρια δοντακια δεν ειμαι υγιης ; Τον χρειαζομαι ή να παω στον γιατρο ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 21:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί φίλοι..Απο θέλετε να αρχισω....
Φίλε μου Γιάπετ, αποφεύγεις συνέχεια να τοποθετηθείς στο θέμα
Θεός και κατηγοροποιείς κι εσύ τους θεούς,που αναφέρουμε...Αλλά
δεν λες αν δέχεσαι ή όχι τη δύναμη Θεού να ενεργεί....Επ αυτού,πολλές
φορές, ποιείς την ......όρνιθαν( όχι όλα οι νήσσες...)Σκάβεις απο δώ,σκάβεις απο κει, αλλά, φώς στο τούνελ δεν βλέπουμε...
Θα μας πεις αν δέχεσαι θεική ενέργεια απο Θεό;Ξεκάθαρα πράγματα...
Αγαπητέ μου Αίολε, πολλές φορές, το να μην λές πολλά, καταντά να μην λές τιποτε...Κόντρα για την κόντρα;
Ξεχαρμάνιασμα δλδ;
ΙΚΑ βάζεις;.....
Ποτέ δεν υποτίμησα κα δεν έπαψα να νοιώθω υπερήφανος για όλα τα ανθρώπινα επιστημονικά επιτεύγματα, αγαπητέ μου Εαρινέ...Χαίρομαι με
την πρόοδο και την χρησιμοποιώ,τουλάχιστον λίγο παραπάνω απ τον μέσο
πολίτη...Η υπερεκτίμηση και το αλαθητο της προόδου, όταν η ίδια η επιστήμη λέει οτι όλα είναι σχετικά, η τοποθέτηση της στη θέση του Θεού, απαιτουν ανάλογη κι οχι τυχαία συμπεριφορά....
...Τι έπαθες πάλι ξαφνικά;
Πότε δεν κάθησα να συζητησουμε; Εσύ ολο κάτι έχεις να κάνεις και την
"κοπανάς"....
Σε όλα τα επιστημονικά επιτεύγματα, φίλε μου, υπάρχει μια ιδέα....Κι αυτή, ότι και να κάνεις, ειναι πνευματικό όν, αιώνιο,άρα του Θεού και προυπάρχων ημών και υμών....Κατανοητό;
Φίλε ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ δεν σε καταλαβαίνω...Τι εννοείς, πως έγινε η σύνδεση;
Αν δεν ήταν να πιάσει το μείγμα,δεν θα υπήρχε....Ο Έλληνας, δεν αποδίδει αν δεν έχει χώρο και να κινηθεί με δική του σπιρτάδα..Τους τελευταίους 20 αιώνες, όλες οι δόξες κι ο τιμές της Ελλάδας, έγιναν μαζί με τον χριστιανισμό.....Ποιός χωρίζει αυτή την ιστορία στον Έλληνα;
Μιλάμ για αιώνες με βιώματα και συνειδητοποιήσεις....Αυτό έγινε πολλές φορές, κάτι που αποδεικνύει, ότι υπάρχει η εννιαιοποίηση των εννοιών Ελλάδα και χριστιανισμός, πράγμα που ακολούθως δείχνει ότι το μείγμα δεν έτυχε, αλλά πέτυχε...
Καταλαβαίνεις τι εννοούμε οταν λέμε,κουλτούρα;Κουλτούρα έχουν όλοι,
δεν έχει σχέση με το πολιτιστικό τους επιπεδο..Για συγκεντρώσου .. Ξαστοχείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 22:14:03  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]

Σε όλα τα επιστημονικά επιτεύγματα, φίλε μου, υπάρχει μια ιδέα....Κι αυτή, ότι και να κάνεις, ειναι πνευματικό όν, αιώνιο,άρα του Θεού και προυπάρχων ημών και υμών....Κατανοητό;

Ωραία λοιπόν φίλε Ευάγγελε...

Ας πάμε στο πρώτο που ανέφερες..ποιά είαν η ιδέα , που υπάρχει σε όλα τα επιστημονικά ευρήματα..ποιά???


Και πώς γίνεται αυτή η ιδέα να έρχεται σε πλήρη αντίθεση με τα όσα διδάσκει ο Χριστιανισμός???

Και μάλιστα , ένας Χριστιανισμός που ήταν δογματικά αντίθετος με όποια μορφή έρευνας και επιστήμης..και μην ξεχνάς το πότε και πως εισήχθη η Αριστοτελική άποψη στο Χριστιανικό δόγμα , όχι ότι είνα κακό..αντίθετα μάλιστα αλλα δεν ήταν πρωτογενές στοιχείο του Χριστιανισμού , εισήχθη και υιοθετήθηκε , όπως υιοθετείται και σήμερα η γνώση επιφανών ψυχιάτρων - ψυχαναλυτών..!

Πές μου για την ιδέα , κατ'αρχάς και μετά θα προχωρήσουμε βήμα -βήμα ...μαζί!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 22:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Αίολος:
κατά Ματθαίου κεφ.ι.1"Και προσκαλεσάμενος τους δώδεκα μαθητάς αυτού έδωκεν αυτοίς εξουσίαν πνευμάτων ακάθαρτων ώστε εκβάλειν αυτά και θεραπεύειν πάσαν νόσον και πάσαν μαλακίαν."


Τα αβίαστα συμπέρασματα που εξάγονται εδώ europaios2, είναι δύο.
1. Οτι ο κόσμος τότε ήταν γεμάτος αρρώστους και μαλάκες!
2. Οτι εάν κάποιος δεν είναι άρρωστος ή μαλάκας δεν τους χρειάζεται!
Σωστά;



Όχι.....τα συμπεράσματα αυτά δεν είναι αβίαστα, αλλά αυτά που θα μπορούσε να βγάλει μόνο ένας που χρίζει θεραπεία από τη νόσο της μαλακίας (με τη σημερινή της έννοια) .....με το συμπάθιο δηλαδή.....

quote:
γιαπετ:
Υ.Γ. Βάλε τον ινστρούχτορα να διαβάσει τα μηνύματά μας και θα δεις ότι θα σε... μαλώσει.

Ντα ντά! europaie4 ντα ντά!! στην ίδια τάξη παλιόπαιδο!!

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 22:24:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μιλάμ για αιώνες με βιώματα και συνειδητοποιήσεις....Αυτό έγινε πολλές φορές, κάτι που αποδεικνύει, ότι υπάρχει η εννιαιοποίηση των εννοιών Ελλάδα και χριστιανισμός, πράγμα που ακολούθως δείχνει ότι το μείγμα δεν έτυχε, αλλά πέτυχε...


Μιλάμε για αιώνες -λέει- με βιώματα και συνειδητοποιήσεις..

Τι μας λές , φίλε Ευάγγελε...σοβαρά???

Και ποιός είναι αυτός που δεν συνειδητοποιεί?

Εσύ συνειδητοποιείς δηλαδή και κάθε διαφορετική συνειδητοποίηση δεν αποτελεί συνειδητοποίηση???

Τα εννοείς αυτά??

Αν , ναί....να το ξέρω και να σταματήσω κάθε προσπάθεια ανταλλαγής απόψεων μαζί σου , διότι κάτι δεν πάει καλά μαζί σου...εκτός και αν άλλα θες να πείς και άλλα λές..και τελικά διαφορετικά εννοείς ..απο αυτά που εννοούσες!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 22:32:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μάλλον δεν με κατάλαβες φίλε Εαρινέ....Λέω ότι κάθε πράξη, απαιτει μια πνευματικη ιδέα, που σχηματίσθηκε ή ενεπνεύσθηκε και έγινε μετά πράξη...Ότι όλα ξεκινάνε απτο πνεύμα, που είναι ο Θεός και γι αυτό,
δεν μπορεί να ειναι αντίθετοι...Η επιστήμη, ανακαλύπτει τον Θεό,
ποια αντίθεση;
Όσο για την ανταλλαγή γνώσεων,τι να πω;Έπρεπε να το διαβάσεις παο επιστήμονες,όπως εγώ και πολλοί άλλοι,πιστεύω, που λένε ο Θεός ανακαλύπτεται απο την επιστήμη...Δεν διαφωνεί, ακόμη κι η ΝΑΣΑ, σς πουμε για παραδειγμα, για την 7η μέρα η διαστημκή αμερικάνικη υπηρεσία, υποστηρίζει ότι μόνο ο Δημιουργός έχει αιτία, ισχύει δλδ,
η ανάγκη της 7ης μέρας, αναπαύσεως, αλλά δεν έχει εξήγηση απο την επιστήμη...Πολλά τέτοια, αλλά, πρόσεξε με,κανένα αντίθετο,όπου η επιστήμη, με νόμο ή ανακάλυψη της, να κατέρριψε θέση της εκκλησίας...Κι αυτό σημείωσε το, έχει σημασία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 23:36:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μάλλον δεν με κατάλαβες φίλε Εαρινέ....Λέω ότι κάθε πράξη, απαιτει μια πνευματικη ιδέα, που σχηματίσθηκε ή ενεπνεύσθηκε και έγινε μετά πράξη...Ότι όλα ξεκινάνε απτο πνεύμα, που είναι ο Θεός και γι αυτό,
δεν μπορεί να ειναι αντίθετοι...Η επιστήμη, ανακαλύπτει τον Θεό,
ποια αντίθεση;
Όσο για την ανταλλαγή γνώσεων,τι να πω;Έπρεπε να το διαβάσεις παο επιστήμονες,όπως εγώ και πολλοί άλλοι,πιστεύω, που λένε ο Θεός ανακαλύπτεται απο την επιστήμη...Δεν διαφωνεί, ακόμη κι η ΝΑΣΑ, σς πουμε για παραδειγμα, για την 7η μέρα η διαστημκή αμερικάνικη υπηρεσία, υποστηρίζει ότι μόνο ο Δημιουργός έχει αιτία, ισχύει δλδ,
η ανάγκη της 7ης μέρας, αναπαύσεως, αλλά δεν έχει εξήγηση απο την επιστήμη...Πολλά τέτοια, αλλά, πρόσεξε με,κανένα αντίθετο,όπου η επιστήμη, με νόμο ή ανακάλυψη της, να κατέρριψε θέση της εκκλησίας...Κι αυτό σημείωσε το, έχει σημασία...


Λοιπόν για να έχουμε μια βάση συζητήσεως , άντε να δεχθώ τα της έβδομης και όγδοης και ένατης ή οποισδήποτε μέρα θέλεις όπως και τις αιτιάσεις της NASA..εντάξει!

Μίλησαν για το θεό ΄θεική ύπαρξη πίσω απο κάποιο θέμα ή και γεγονός ακόμα...πώς όμως συνδέεις το θεό με το χριστιανισμό...σου είπαν ή είπαν οι της NASA..για τον χριστό ή τον Χριστιανισμό???

Κοίτα να δείς ...όλη η ανθρωπότητα ένα θεό λατρεύει ή πιστεύει ή θεωρεί ως δημιουργό...και μην τα μπουρδουκλώνεται τα πράγματα και τα συνδέεται με την μόνη αλήθεια ...αυτήν του χριστιανισμού!

Για ποιά κατάρριψη ή όχι της εκκλησίας μιλάς...ποιός απο τους επιστήμονες ...πές μου έναν μίλησε για εκκλησία και τα συναφή...για κάτι το ανλωτερο μίλησαν ..το οποίο το ορίζουν και ως θεικό!

Αλλά γιατί το θεικό , το έχετε αναλάβει εσείς εργολαβία??

Θα ήταν πολύ ...μα πάρα πολύ περιορισμένο και λίγο το θεικό για να εκφραζόταν απο τον Χριστιανισμό φίλε Ευάγγελε και απ'όλες τις θρησκείες ενδεχομένως μαζί..ελάχιστο!

Και σου ξαναείπα ...είναι πολύ "φθηνό" το θεωρητικό υπόβαθρο του χριστιανισμού ...για να συγκριθεί με τις ανακαλύψεις των επιστημών και της ψυχολογίας..διότι ουδέποτε ο Χριστός δεν έκανε επι της ουσίας επισημάνσεις που έχουν σχέση με την καταστατικότητα του ανθρώπου...και ξέρεις γιατί???

Διότι δεν ήξερε ο άνθρωπος...γι'αυτό!!!

Αν τώρα εσείς θέλετε όλα να τα εντάσσεται με μαγειρέματα στον Χριστιανισμό...καλά κάνετε αλλα δεν ειναι πρωτογενή στοιχεία του!

Και αν κάνω λάθος ...πές μου που ..ο χριστός μίλησε για την καταστατικότητα του ανθρώπου...για την δομή του υποκειμένου..κλπ!

Πού??? ...Και η ερώτηση είναι αυτή:"Πού?" και όχι άλλη!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/11/2009, 23:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σαν την μεγαλοκοπέλα που είναι στριφνή επειδή δεν έχει πάει με
άντρα, κάνεις βρε Εαρινέ....Για την επιστήμη και τον χριστιανισμό
έλεγες, σ αυτό σου απάντησα, πηρες φόρα και τρέχεις...
Για τον Θεό,είτε τον λές των χριατιανών, είτε άλλων, ένας είναι ο Θεός..Αμάν πια με αυτές τις αποκλειστικότητες....
Πως μπορείς να ρωτάς που λέει ο Χριστός για την καταστατικότητα του
ανθρώπου, που λές ή τη δομή του υποκειμένου, κλπ...
Καλά ρε φίλε πάς καλά;Αυτό είναι ο χριστιανισμός, ότι έδειξε ένα δρόμο φωτεινό, με τιμές βασιλιάδων,και με τέλος την θεοποίηση του ανθρώπου...
Θες κ άλλα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 00:12:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σαν την μεγαλοκοπέλα που είναι στριφνή επειδή δεν έχει πάει με
άντρα, κάνεις βρε Εαρινέ....Για την επιστήμη και τον χριστιανισμό
έλεγες, σ αυτό σου απάντησα, πηρες φόρα και τρέχεις...
Για τον Θεό,είτε τον λές των χριατιανών, είτε άλλων, ένας είναι ο Θεός..Αμάν πια με αυτές τις αποκλειστικότητες....
Πως μπορείς να ρωτάς που λέει ο Χριστός για την καταστατικότητα του
ανθρώπου, που λές ή τη δομή του υποκειμένου, κλπ...
Καλά ρε φίλε πάς καλά;Αυτό είναι ο χριστιανισμός, ότι έδειξε ένα δρόμο φωτεινό, με τιμές βασιλιάδων,και με τέλος την θεοποίηση του ανθρώπου...
Θες κ άλλα;

Καλά , ότι πείς Ευάγγελε , να μην σου χαλάω το κεφι!!!

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση...ομολογώ πληρέστατη...θεοποιήθηκα τώρα..δοξάστε με..!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 00:17:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Σαν την μεγαλοκοπέλα που είναι στριφνή επειδή δεν έχει πάει με
άντρα, κάνεις βρε Εαρινέ....Για την επιστήμη και τον χριστιανισμό
έλεγες, σ αυτό σου απάντησα, πηρες φόρα και τρέχεις...
Για τον Θεό,είτε τον λές των χριατιανών, είτε άλλων, ένας είναι ο Θεός..Αμάν πια με αυτές τις αποκλειστικότητες....
Πως μπορείς να ρωτάς που λέει ο Χριστός για την καταστατικότητα του
ανθρώπου, που λές ή τη δομή του υποκειμένου, κλπ...
Καλά ρε φίλε πάς καλά;Αυτό είναι ο χριστιανισμός, ότι έδειξε ένα δρόμο φωτεινό, με τιμές βασιλιάδων,και με τέλος την θεοποίηση του ανθρώπου...
Θες κ άλλα;


Δεν ξέρω αν πάω καλά , μάλλον όχι...για δέσιμο θα είμαι σε λίγο καιρό απ'οτι βλέπω!!!

Πάντως θα πάω για ύπνο σίγουρα , νύσταξα και θα ξαπλώσω!

Καληνύχτα μεταμεσονύκτυε φίλε μου...και καλή ξεκούραση!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 01:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve - Λέω ότι κάθε πράξη, απαιτει μια πνευματικη ιδέα, που σχηματίσθηκε ή ενεπνεύσθηκε και έγινε μετά πράξη...Ότι όλα ξεκινάνε απτο πνεύμα, που είναι ο Θεός και γι αυτό,
δεν μπορεί να ειναι αντίθετοι..

Φίλε trexagireve λίγο «αυθαίρετη» η δήλωση σου ή μου φαίνεται;…

Ας εξηγήσω λίγο καλύτερα τι εννοώ .

1-Λες ότι κάθε Νοητική διαδικασία (πνευματική ιδέα) που γίνεται πράξη έχει ως αίτιο το Πνεύμα, δηλαδή κατά την δική σου ερμηνεία, Πνεύμα= Θεός

Εδώ βέβαια μπορείς να βρεις και μια άλλη άποψη, ότι κάθε ανώτερη νοητική διαδικασία (σκέψη) είναι μια ανθρώπινη λειτουργία που έχει ως κέντρο της τον εγκέφαλο .
Δηλαδή η ικανότητα που έχουμε/έχει (ο εγκέφαλος) να επεξεργάζεται κάθε «εικόνα, παράσταση, κλπ» που μας δίνουν οι αισθήσεις μας .

Οπότε όπως καταλαβαίνεις οι νοητικές λειτουργίες δεν έχουν σχέση με τίποτε θεϊκό .

Δυο διαφορετικά παραδείγματα, το τι θα διαλέξει ο καθένας μας εξαρτάται από τον ίδιο, από αυτό που τον βολεύει καλύτερα (πίστη)…

quote:
trexagireve - Η επιστήμη, ανακαλύπτει τον Θεό,
ποια αντίθεση;

2-Η επιστήμη ποτέ δεν ανακάλυψε κανένα θεό, γιατί η επιστήμη έχει να κάνει με το «κτιστό» δηλαδή με τον φυσικό κόσμο και όχι με τον (άκτιστο/ἄϋλο) πνευματικό κόσμο της θεολογίας .

Για αυτό και θα βρεις και αρκετές αντιθέσεις, ακόμα και ανάμεσα σε γνωστούς επιστήμονες .

Από εκεί και πέρα και εδώ έχουμε να κάνουμε με το θέμα πίστης, ο καθένας ερμηνεύει αυτά που θέλει βάση τις πίστης του.

quote:
trexagireve - κανένα αντίθετο,όπου η επιστήμη, με νόμο ή ανακάλυψη της, να κατέρριψε θέση της εκκλησίας...Κι αυτό σημείωσε το, έχει σημασία

3- Το ίδιο βέβαια πρέπει να πούμε και για την θέση της εκκλησίας, ότι ποτέ δεν πρόκειται να πείσει «αντικειμενικά» κάποιον που θέλει αποδείξεις ότι υπάρχει θεός .

quote:
trexagireve - ακόμη κι η ΝΑΣΑ, σς πουμε για παραδειγμα, για την 7η μέρα η διαστημκή αμερικάνικη υπηρεσία, υποστηρίζει ότι μόνο ο Δημιουργός έχει αιτία, ισχύει δλδ,
η ανάγκη της 7ης μέρας, αναπαύσεως, αλλά δεν έχει εξήγηση απο την επιστήμη..

Εδώ μπερδεύτηκα, αν μπορείς εξήγησε μου για να καταλάβω…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 01:30:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaioi 2
Ο Ιωάννης αναφέρεται στους αρχαίους αυτούς φιλόσοφους συγκρίνοντας τη θεολογική τους αναφορά με αυτή του Ιησού. Λογικό είναι λοιπόν να τους σχολιάζει έτσι

Καλά δεν διαβάζεις τα κείμενα πριν απαντήσεις ή έχεις πρόβλημα με τα αρχαία ελληνικά ; Αν συμβαίνει το δεύτερο πολύ ευχαρίστως να σου μεταφράσω το κείμενο στην νεοελληνική . Το απόσπασμα αυτό είναι από το «Κατά Ελλήνων» του Ιωάννη του Χρυσόστομου , και συγκρίνει τον Πλάτωνα και τον Πυθαγόρα , όχι όμως με τον Χριστό , αλλά με τον μαχαιροβγάλτη Σίμωνα Κηφά (Πέτρο) . Τον δε Πλάτωνα τον αποκαλεί φλύαρο , και τα έργα του διαβολικά και γεμάτα αισχρότητες .
quote:
europaioi 2
Η διδασκαλία όμως του Πλάτωνα είναι πολύ κοντά στο Χριστιανισμό και όχι στο δωδεκαθεϊσμό......αν θέλεις σε προκαλώ ώστε να το αναπτύξουμε.

Ο Πλάτων , όπως και οι κατασυκοφαντημένοι Έλληνες ήταν «Ενοθεϊστής» . Το Δωδεκάθεο , οι Ημίθεοι , και οι Ήρωες που τιμούσαν οι Έλληνες , ήταν κάτι αντίστοιχο με τους Αγίους , τους Οσίους , και τους Μάρτυρες του χριστιανισμού .
Όσο για τη φιλοσοφία του , αφού όπως ισχυρίζεσαι είναι κοντά στον χριστιανισμό , γιατί σε κάθε ευκαιρία στα εκκλησιαστικά βιβλία τον περνούν γενεές δεκατέσσερις ;
Να μη τα ξαναγράφω , γιατί το να επαναλαμβάνονται τα ίδια καταντά βαρετό !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 01:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Ετσι, από την "ιστορική" "Αγία Γραφή" μαθαίνουμε τις εξής "ιστορικές" πληροφορίες:
1. Ο βασιλιάς της Ιουδαίας δεν μπορούσε να βρει πού έμενε ένα νεογέννητο σε ένα χωριό 200 κατοίκων, όταν το ήξεραν όλοι οι αρχιερείς του και τρεις άσχετοι από του διαόλου τη μάνα.
2. Στη λίμνη Τιβεριάδα έγινε σεισμός και σηκώθηκε τσουνάμι ύψους αρκετών μέτρων(!).
3. Ο πατέρας σου μπορούσε να έχει δύο πατεράδες με διαφορετικά ονόματα κι αυτοί να έχουν δύο και τρεις πατεράδες επίσης με διαφορετικά ονόματα.
4. Εξω από το ναό της Ιερουσαλήμ κρεμόταν μαστίγια διαφόρων μεγεθών, για δημόσια χρήση. Οποιος ήθελε έπαιρνε ένα κι έδερνε ανενόχλητος τον κόσμο.
5. Ο ενδεδειγμένος τρόπος για να μπεις στην Ιερουσαλήμ ήταν καβάλα σε δύο ζώα ταυτόχρονα.
6. Μπορούσε κανείς να είναι στην έρημο προσευχόμενος και την ίδια στιγμή σε ένα γάμο μαζί με τη μάνα του.
7. Στην Ιουδαία του πρώτου αιώνα γινόταν δίκες κακουργημάτων τα άγρια μεσάνυχτα από το Ανώτατο Δικαστήριο.
8. Μόλις ο κατηγορούμενος καταδικαζόταν, αντί να τον εκτελέσουν, του αλλάζανε την κατηγορία και τον έστελναν στους Ρωμαίους ... για να ξαναδικαστεί.
9. Γινόταν εκλείψεις ηλίου σε καιρό πανσελήνου(!)
10. Η ανάσταση νεκρών ήταν κάτι πολύ συνηθισμένο και γι'αυτό δεν ασχολείται άλλος ιστορικός μ'αυτές παρά μόνον οι "ιστορικοί" της "αγίας γραφής".
11. Ο Ρωμαίος διοικητής έσφαζε άοπλους Εβραίους γιατί διαμαρτυρόταν για το υδραγωγείο αλλά δεν είχε κανένα πρόβλημα να απελευθερώσει στασιαστές και δολοφόνους Ρωμαίων στρατιωτών για να μην ... τους στεναχωρήσει.
12. Οταν πέθαινε κάποιος, τον αλείφανε με 4 τενεκέδες άρωμα.
13. Η Πέμπτη και η Παρασκευή ήταν δυνατόν να έχουν την ίδια ημερομηνία. Μπορούσε επίσης να είναι παραμονή Πάσχα και την Πέμπτη και την Παρασκευή.
14. Από το απόγευμα της Παρασκευής μέχρι τα ξημερώματα της Κυριακής ήταν τρεις μέρες!
15. Οταν ανασταινόταν κάποιος, δεν τον αναγνώριζαν από τη φάτσα αλλά ... από τον τρόπο που έκοβε το ψωμί! Αν δεν τύχαινε να φάει ψωμί, δεν τον αναγνώριζε κανείς.
16. Οταν βάφτιζες το παιδί σου "Ιησού" εκπληρωνόταν η προφητεία που έλεγε ότι θα τον ονομάσεις "Μανώλη".
17. Στην Παλαιστίνη του πρώτου αιώνα, το βαθύ σκοτάδι ήταν το ίδιο με τη μέρα, όταν είχε βγει ο ήλιος.
18. Οι άνθρωποι της Παλαιστίνης ήταν εξαιρετικά αδύνατοι. Μια ρωμαϊκή φρουρά, τρεις σταυροί πλήρεις και ένα πλήθος γυναικών χωρούσαν άνετα πάνω σε ένα βράχο 4x2 μέτρα, όσο ένα δωμάτιο.
19. Οταν ο Ρωμαίος διοικητής έδινε εντολή "σπάστε τους τα πόδια", αυτό σήμαινε "τρυπήστε τους στο πλευρό".
20. Οι πεθαμένοι στην Παλαιστίνη είχαν δυνατότητα να αγοράσουν χωράφι μετά το θάνατό τους και να ξαναπεθάνουν εκεί μέσα.
21. Οι Εβραίοι του πρώτου αιώνα ντυνόταν με ... σεντόνια όταν έβγαιναν το βράδυ έξω.

1. Oι αρχιερείς του Ηρώδη είχαν ακούσει τις "φήμες" όπως και άλλοι. Αν όμως έπρεπε με κάθε φήμη να τρέχει ο Ηρώδης για να δει τι γίνεται.....δε θα έκανε και άλλη δουλειά!

Απλά ακούστηκε ότι είχαν έρθει 3 μάγοι που έψαχναν ένα νεογέννητο που θα γινόταν βασιλιάς.....ήταν λοιπόν πολύ λογικό ο Ηρώδης να καλέσει πρώτα σε ακρόαση τους μάγους, ώστε να εκτιμήσει ο ίδιος, μέσα από την επαφή του με αυτούς, τη σοβαρότητα της πληροφορίας.

Έτσι αφού συζήτησε μαζί τους, τους ζήτησε να του πουν το μέρος όταν Τον βρουν. Αυτό δείχνει ότι ακόμη υπήρχε σχετική ηρεμία στο κρανίο του Ηρώδη αφού θα μπορούσε να είχε βάλει να τους παρακολουθήσουν και χωρίς δεύτερη κουβέντα να σκοτώσουν το μικρό που θα έβλεπαν.
Αυτό δείχνει , ότι ο Ηρώδης δεν είχε πειστεί ακόμη ότι θα έπρεπε να ανησυχεί από ένα άγνωστο βρέφος.

Όταν όμως διαπίστωσε ότι τον κορόιδεψαν τότε άρχισε να ανεβάζει στροφές θυμού, "φόβου" και μίσους, με αποτέλεσμα να ζητήσει την άμεση θανάτωση των βρεφών.

2. Δε θα γινόταν αλλιώς το θαύμα.

3. Εδώ ισχύει ο ανδραδελφικός γάμους (Δευτερονόμιο 25.5) "…..αν συμβαίνει δύο αδέλφια να συγκατοικούν και πεθάνει ένας από αυτούς χωρίς ν' αφήσει γιο, τότε η χήρα του δε θα παντρευτεί ξένο άνδρα. Ο αδελφός του άνδρα της θα πάει σ' αυτήν και θα την πάρει γυναίκα του κι έτσι θα εκπληρώσει το ανδραδελφικό καθήκον του προς αυτήν.
Ο πρωτότοκος γιος που θα γεννήσει η χήρα, θα θεωρείται γιος εκείνου που πέθανε, για να μην εξαφανιστεί το όνομά του από τον Ισραήλ"

4. Δεν ήταν ο Ιησούς όποιο κι όποιος και αυτό το γνώριζαν καλά οι Φαρισαίοι.

5. Σε ένα ζώο ήταν. Ετοίμασαν τα δύο για να καθίσει σε όποιο ήθελε και ο Ιησούς διάλεξε το πουλάρι.

6. Αυθαίρετο συμπέρασμα.

7. Δεν ήταν όποια κι όποια Δίκη! ήταν δίκη κατόπιν απαγωγής …..στην ουσία, αφού διάλεξαν να τον συλλάβουν μακριά από το φως της ημέρας και τα πλήθη όπου δίδασκε ώστε να αποφύγουν τυχόν αντίσταση των οπαδών Του και άλλη τροπή των πραγμάτων.
Συν της άλλης, έπρεπε να επισπεύσουν τα πράγματα λόγω της εορτής του Πάσχα....μην τα ξανάλεμε....πριν λίγες μέρες τα λέγαμε....καταντάει αηδία.

8. Δεν μπορούσαν να τον κατηγορήσουν παρά μόνο για πολιτικούς λόγους και οι Φαρισαίοι αφενός δεν είχαν τέτοια δικαιοδοσία, αφετέρου ήθελαν την ευθύνη για το θάνατό Του να την έχει η Ρώμη.
Εξάλλου, αυτός είναι και ο λόγος που προσπαθούσαν πολύ ποιο πριν κατά τις ομιλίες Του στα πλήθη, να του αποσπάσουν ομολογίες ικανές για να τον κατηγορήσουν στον Καίσαρα εξού και το «Απόδοτε τα του Καίσαρος τω Καίσαρι και τα του Θεού τω Θεώ» που τους απάντησε ο Ιησούς.

9. Δεν πέθανε ο μπάρμπας της γειτονιάς για να είναι όλα φυσιολογικά.

10. Φρόντισαν οι Φαρισαίοι γι' αυτό.

11. Το να ελευθερώσει έναν στασιαστή! δεν ήταν καθημερινό φαινόμενο! Μία φορά το χρόνο ελευθέρωναν έναν κρατούμενο ο οποίος ακόμη δεν είχε περάσει από δίκη.....που είχε συλληφθεί δηλαδή πρόσφατα.... μόλις πριν λίγες μέρες.
Εξάλλου ο Πιλάτος ήταν αυτός που πρότεινε και ήξερε καλύτερα από τον καθένα το τι έπραττε και εάν αυτό συνέφερε ή όχι τη Ρώμη.

12. Ο Ιησούς δεν πέθανε ξαφνικά από ανακοπή καρδιάς! πέθανε μέσα στα αίματα και τις βρωμιές! έπρεπε λοιπόν εκτός από το να αρωματιστεί πάνω απ' όλα να καθαριστεί και το ξεραμένο αίμα από τις βαθιές πληγές των βουρδουλιών τα καρφιά και το λογχισμό δεν ήταν καμιά εύκολη υπόθεση!.... οπότε ήταν απαραίτητο να έχουν μπόλικο νερό μαζί τους.

13. Πέμπτη έγινε ο μυστικός Δείπνος Παρασκευή η Σταύρωση.

14. Παρασκευή μία μέρα. Σάββατο (άλλη μέρα) δύο μέρες. Κυριακή (άλλη μέρα) 3 μέρες.
Εάν εσύ τις βλέπεις 2 ή 4...δικαίωμα σου.

15. Ο Ιησούς εμφανιζόταν άλλοτε αμυδρά και άλλοτε καθαρά "οι δε οφθαλμοί αυτών εκρατούντο του μή επιγνώναι αυτόν."

16. Πριν Τον βαπτίσουν Ιησού είχαν ήδη ενημερωθεί ότι ήταν ο Εμμανουήλ. Εμμανουήλ σήμαινε στα Εβραϊκά "μαζί μας (είναι) ο Θεός"
Δε θα μπορούσαν λοιπόν να τον βαπτίσουν έτσι ακόμη και εάν ήξεραν όπως και ήξεραν ότι αυτός ήταν που είχε το χρίσμα.

17. Άλλο βαθύ σκοτάδι και άλλο ξημερώματα.

18. Άλλο αυθαίρετο συμπέρασμα.

19. Σπάγαν τα πόδια, σε όσους δεν είχαν ακόμη πεθάνει! ο Ιησούς ήταν ήδη νεκρός! κάτι που επιβεβαιώθηκε με τον λογχισμό! οπότε οι στρατιώτες απέφυγαν μια αγγαρεία επιπλέον.

20. Κι αυτό αυθαίρετο συμπέρασμα. Το χτήμα αυτό αγοράστηκε με τα χρήματα του Ιούδα, από δική του υπαιτιότητα δηλαδή.

21. Και σήμερα αν γίνει κάτι ξαφνικό την ώρα που κοιμόμαστε! με τις πιτζάμες μας θα πεταχτούμε έξω ....ε! τότε για πιτζάμες είχαν τα σεντόνια.....δεν είχαν ούτε σκελέα ούτε μποξεράκια.



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 02:18:25  Εμφάνιση Προφίλ
europaie-opoios kai nasai

Τις ανοησίες αυτές τις σκέφτηκες μόνος σου ή σου τις υπαγόρεψε άλλος;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 09:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αίολος
Η λέξη αίρεση, κατ΄ουσίαν δεν είναι ορθή. Δεν υφίστανται αιρέσεις υφίστανται πνευματικοί δρόμοι.
Εάν το εξετάσουμε από πλευράς θεολογίας δεν έχω δει σε κάποιο βιβλίο να αναφέρεται ότι ο Χριστιανισμός είναι αίρεση.

Σχετικά με την θεραπεία, είναι μεγάλη συζήτηση και μάλλον κάνεις πλάκα οπότε καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 13:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
κ ζησαν αυτοι καλα κ μεις καλυτερα..θα επαναλαβω εχετε χασει την ουσια..ξεφυγετε λιγο απο ολα αυτα δειτε την πνευματικη πλευρα του Χριστιανισμου..οτι θα εβλεπε κ ως διατυπωση τον Χριστιανισμο αιρεση..ελεος τι αλλο θα πειτε βαρατε..αντεχουμε..εσεις ναδουμε για ποσο ακομα θα αντεξετε?


d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 13:55:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το ξέρω καλέ μου Εαρινέ,ότι ο καθένας εδώ μέσα λέει ότι θέλει, αλλά μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια..Υπάρχουν κι άλλοι πλην υμών...Λίγο περισσότεροι απο σας, αλλά στα νούμερα θα τα χαλάσουμε τωρα;
Τώρα θέλεις να μιλήσουμε για το εκρού του νεκρού, ή για γκρίζες καταστάσεις;
Γιατί πέραν του να με κρινεις και να προσπαθείς να με απαξιώσεις, δεν κάνεις ......τίποτις άλλο, που λένε...
Ελπίζω να ξεπεράσεις τις παδικές ασθένειες, γρήγορα...
Αγαπητέ μου elo, long time no seen, που λένε...Μα φίλε μου, ότι κάνει ο εγκέφαλος, ακόμη κι ανακλαστικά,αφορά σε τρόπους που έχει μάθει....Σε τρόπους που υπάρχουν σαν ιδέες...Σαν νόημα, πρώτα...Εν αρχή ήν ο Λόγος...Δεν είναι έτσι;Αυτο εννοώ....
Έχεις ακούσει για τον χρόνο που ο άνθρωπος μπορεί να κάνει οτιδήποτε,
χωρίς να έχει κυρώσεις, να τιμωρηθεί;Είναι ο χρόνος των 8 δευτερολέπτων....Είναι ο χρόνος που κάνει ο νους του ανθρώπου
να επεξεργαστεί και αντιληφθεί τι γίνεται...Αν μια πραξη την κάνεις μέσα σε 8 δεύτερα, δεν πρόκειται ποτέ να τιμωρηθείς, ίσως περάσει τόσο φευγαλαία, που να είναι μια ιδέα, όχι ως πράξη.Μπορεί να χαθεί και σαν εικόνα...Τέλος πάντων, άλλα θέματα αυτά....
Αυτό δειχνει την παντοδυναμία του νου...Ελέγχει, πριν την πράξη....Άρα, δεν είναι όλα, πρώτα μια ιδέα;Δεν υπάρχουν όλα πρώτα ως νους και μετά εφαρμογή; Μπορεί να εφαρμοστει κάτι που δεν είναι αντιληπτό;
Φίλε μου, όταν λέω ότι η επιστήμη, ανακαλύπτει τον Θεό, εννοώ την αρμονία που υπάρχει στο σύμπαν,σε σημείο, που να μην υπάρχουν εξηγήσεις..Κι αυτό το ξέρεις....Έτσι δεν είναι;Ξέρεις και τα φράκταλς και άλλα ασυνεπη και ακανόνιστα δεδομένα του κόσμου μας, που έχουν μια δική τους αρμονία, μουσική, ποιότητα....
Αυτό δειχνει τον δημιουργό...Σε μια άκτιστη οικοδομή, θα βρεις μπάζα..Σε μια τέλεια οικοδομή, βλέπεις θαύματα...Έτσι δεν ειναι κι ο
κόσμος μας;Δεν δείχνει ότι έχει ποιητή η γή;
Μπερδεύτηκες σε κάιτ που δεν έιναι ευρεία γνωστό...Η ΝΑΣΑ, παραδέχτηκε ότι για ορισμένα πράγματα, όπως η ανάγκη ανάπαυσης
την 7η μέρα, δεν έχουν λογικές και άλλες εξηγήσεις κι οτι η υπηρεσία,
δέχεται ότι λέει η Βίβλος..Αυτο ειπα και υπάρχει σχετική ανακοίνωση της ΝΑΣΑ...
Ξέρεις, δεν τα έχει λύσει όλα η επιστήμη και σε αυτά που δεν λύνει, πάλι τον Θεο παίρνει για μπούσουλα...
Φίλε μου...Έχουμε ένα τέλειο κόσμο γύρω μας,λές να έγινε τυχαία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 14:51:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa

Έχουμε ένα τέλειο κόσμο γύρω μας,λές να έγινε τυχαία;


Tα χιλιάδες παιδάκια που πεθαίνουν από πείνα ανήκουν μέσα στον τέλειο κόσμο.....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 15:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
έλα βρε ar_ia είπαμε αυτά τα κάνει ο κακός σατανάς ο θεός μόνο καλό κάνει και για να σε προλάβω ο θεός δεν σκοτώνει τον σατανά γιατί είναι τόσο καλός ο θεός που του επιτρέπει να έχει ελεύθερη βούληση
και φυσικά τα παιδάκια αυτά αφού με το καλό πεθάνουν θα ανταμειφθούν στον παράδεισο θα έχουν σοκολάτες και λοιπές λιχουδιές

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2009, 15:23:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτά είναι έργο δικής μας πλεονεξίας καλή μου, όχι του Θεού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy