ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 12:33:58  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
ειμαι θελω να πιστευω καλη χριστιανη

Προφανώς δίνεις το μισό σου μισθό σε κάποιον άνεργο, όταν σε χτυπούν γυρίζεις και το άλλο μάγουλο, αγαπάς τους εχθρούς σου...

Εκτός αν πιστεύεις ότι "καλή χριστιανή" είναι αυτή που κάνει μεγάλους σταυρούς στην εκκλησία (για να βλέπουν και οι γειτόνοι) και αποφεύγει να διαβάσει ιστορία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 12:39:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Sesostris
Ενδιαφέρον παρουσιάζει εδώ η έμμεση πλην σαφής αναγνώριση από τους Βυζαντινούς της πλήρους ταυτίσεως της Ελληνικότητος με την πολυθεϊστική Εθνική Θρησκεία: «.όσα παρά των προβεβασιλευκότων κατά της Ελληνικής ηπείληται πλάνης ή υπέρ της ορθοδόξου πίστεως εισενήνεκται.» ενώ στο λατινικό κείμενο αναγράφεται «.quae ad anterioribus imperatoribus adversus paganum errorem vel in favorem orthodoxae fidei introductae sunt.»).

Το ίδιο και στην συνέχεια της ιδίας νομοθεσίας, με την οποία καταδικάζονται εις θάνατον όλοι όσοι αν και βαπτισμένοι χριστιανοί εξακολουθούν να λατρεύουν τους Εθνικούς Θεούς και διατάσσονται όλοι οι μη βαπτισμένοι να βαπτισθούν (1. 11. 10), και που αρχίζει με την φράση: «επειδή έχουν συλληφθεί κάποιοι που διακατέχονται από την πλάνη των ανοσίων και μιαρών Ελλήνων

Aντιστοίχως στην λατινική και βυζαντινή εκδοχή:
«quoniam nonnulli inventi sunt, qui impiorum ac sceleratorum paganorum errore.» και «επειδή τινές εύρηνται τή των ανοσίων και μυσαρών Ελλήνων κατεχόμενοι πλάνη.».



Αν και από σένα μπορεί να τα περιμένει κανείς όλα, χαίρομαι που με τις παραπομπές σου αυτές, προσπαθείς να δείξεις και εσύ πως η λέξη "Έλληνας" χρησιμοποιούταν και είχε θρησκευτική έννοια (του παγανιστή) και όχι φυλετική.


*****Ελπίζω να μην αρχίσεις πάλι τα ακροβατικά και μας τα γυρίσεις και εδώ και αρχίσεις να καταπίνεις τα λόγια σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 13:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
hunter1
αγαπητη ar ia ειμαι θελω να πιστευω καλη χριστιανη αλλα μετα την εκκλησια αμα σου πω πως γιορταζουμε με τον συζυγο μου τα χριστουγεννα αλλα κ οχι μονο γιατι για τους χαρουμενους ανθρωπους ειναι καθε μερα χριστουγεννα φοβαμαι οτι τα κακιασμενα μαγουλακια σου θα κοκκινησουν..φιλακια μωρο μου! τι δυστυχια τελικα κυκλοφορει στον κοσμο trexagireve μου?



Kάνετε ΣΕΞ δλδ εννοείς???
Αν ναι, δεν είναι κακό, για ποιό λόγο να κοκκινήσω.....?
Ίσα ίσα το αντίθετο, το να κάνεις ΣΕΞ είναι κάτι πολύ όμορφο, και θα σε συμβούλευα κιόλας να δοκιμάσεις να το κάνεις κάθε μέρα και όχι μόνο χριστούγεννα και πάσχα!

Αλήθεια, τον trexa γιατί τον επικαλείσαι στον τέλος κάθε πρότασης που γράφεις....?
Μόνη σου δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα και θες και βοήθεια...?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 15:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
δεν το ξερα macedon οτι εισαι εφοριακος για να σου δηλωσω φιλανθρωπικες πραξεις μου...απλα ειμαι καλος ανθρωπος με πιστη στ θεο καλα ar ia βαθια νυχτωμενη..οσον αφορα τον trexagireve τι εγινε ζηλευεις?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 15:35:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
ρε ψηλέ διάβασε τι γράφει ο Sesostris έλεος πια ελληνικά μιλάμε όχι χριστιανικά άλλα να λέμε και άλλα να εννοούμε το γράφει ξεκάθαρα

"Ενδιαφέρον παρουσιάζει εδώ η έμμεση πλην σαφής αναγνώριση από τους Βυζαντινούς της πλήρους ταυτίσεως της Ελληνικότητος με την πολυθεϊστική Εθνική Θρησκεία:"

τι δεν καταλαβαίνεις;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 17:05:03  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1
"ειμαι καλος ανθρωπος ... ειμαι καλη χριστιανη (δεν είμαι σαν την ar_ia)"

Φαρισαίος
"Θεέ μου, σ' ευχαριστώ που δεν είμαι όπως οι υπόλοιποι άνθρωποι, που είναι: άρπαγες, άδικοι, μοιχοί ή και σαν αυτόν εκεί τον τελώνη. Nηστεύω δύο φορές την εβδομάδα..." (Λουκ. 18:10-12)

Κάθε ομοιότης συμπτωματική...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 17:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Προβοκάτσια και συκοφάντηση χριστιανών, αλλοίωση και παραχάραξη της ιστορίας...
Όποια πέτρα και να σηκώσεις, Μακεδών θα γράφει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 20:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
macedon
quote:

Επειδή προσπαθώ να μιλήσω πολιτισμένα μαζί σου αλλά δεν θέλεις, να σου απαντήσω όπως απαντάς.



Προσπάθεια να μιλήσουμε πολιτισμένα; Γιατί τι είμαστε...;
Κι εγώ αποφεύγω να προσφωνώ στον πληθυντικό γιατί πιστεύω έχει επικρατήσει "κατά λάθος" στην γλώσσα μας.
Αν κάποιος θίγεται φυσικά και χρησιμοποιώ πληθυντικό.
quote:


Δεν απάντησες γιατί έχεις μαύρα μεσάνυχτα από την εβραϊκή νομοθεσία.

Έγραψα "Δευτ: 20:10, 22:22). Το 20:10 ήταν εκ παραδρομής, το 22:22 που σου έβαλα ήταν η παραπομπή.

Και για να μαθαίνεις και συ, μια και φαίνεται ότι είσαι αρκούντως άσχετος.



Και μετά την δικαιολογία της παραδρομής ακόμη δεν έχεις καταλάβει τι έγραψες.
Το 20:10 που έγραψες δεν είναι άσχετο με τη μοιχεία. Δεν είναι λάθος αλλά σωστό.
Μόνο που δεν είναι στο Δευτερονόμιο αλλά στο Λεβιτικό και λέει:" ἄνθρωπος ὃς ἂν μοιχεύσηται γυναῖκα ἀνδρός, ἢ ὃς ἂν μοιχεύσηται γυναῖκα τοῦ πλησίον, θανάτῳ θανατούσθωσαν, ὁ μοιχεύων καὶ ἡ μοιχευομένη."

Ενώ παραδέχεσαι το 22,22 του Δευτερονομίου που λέει :"᾿Εὰν δὲ εὑρεθῇ ἄνθρωπος κοιμώμενος μετὰ γυναικὸς συνῳκισμένης ἀνδρί, ἀποκτενεῖτε ἀμφοτέρους, τὸν ἄνδρα τὸν κοιμώμενον μετὰ τῆς γυναικὸς καὶ τὴν γυναῖκα· καὶ ἐξαρεῖς τὸν πονηρὸν ἐξ ᾿Ισραήλ" αρνήσαι να διαβάσεις την επόμενη πρόταση 22,23 που γράφει :"᾿Εὰν δὲ γένηται παῖς παρθένος μεμνηστευμένη ἀνδρὶ καὶ εὑρὼν αὐτὴν ἄνθρωπος ἐν πόλει κοιμηθῇ μετ᾿ αὐτῆς, 24 ἐξάξετε ἀμφοτέρους ἐπὶ τὴν πύλην τῆς πόλεως αὐτῶν καὶ λιθοβοληθήσονται ἐν λίθοις καὶ ἀποθανοῦνται·" Κατά ποιόν επιστημονικό τρόπο διαχωρίζεις 2 συνεχόμενες προτάσεις ενός κειμένου την μια σαν ισχύουσα και την άλλη όχι;


quote:


Η Μισνά ήταν η καταγραφή του προφορικού νόμου που έγινε γραπτός μετά το 135, όταν αυτός ο προφορικός νόμος κινδύνευε να χαθεί λόγω της διασποράς.



Συμφωνώ αν και έγινε λίγο αργότερα η καταγραφή και δεν περιελάμβανε μόνο εξηγήσεις της π. διαθήκης αλλά και αφορισμούς εναντίων της νέας θρησκείας.


quote:

Αυτό λοιπόν που παράθεσες, όπως σου είπα, είναι μια πολύ ειδική περίπτωση μοιχείας που μαζί με τις άλλες τρεις επίσης ειδικές περιπτώσεις τιμωρούνται με λιθοβολισμό.



Και που ξέρεις πως το κανε η αδελφούλα του ευαγγελίου και σε ποια περίπτωση ανήκει;


quote:

Αυτό που ούτε ο δικός σου χριστιανικός εγκέφαλος ούτε του τραχανά κατάλαβε είναι πως πολλά απ'αυτά που ρύθμιζαν την κοινωνική, νομική και θρησκευτική ζωή των Εβραίων δεν περιγράφονται μέσα στην Πεντάτευχο αλλά μέσα στο Ταλμούδ. Εκεί περιγράφεται ακριβώς τι περιλαμβάνει το πασχαλινό τραπέζι, όσο και πώς τιμωρούνται οι μοιχοί.



Τα χεις λίγο μπερδέψει.
Υπάρχει η συναγωγή όπου γίνονται ομιλίες και οδηγίες με βάση την βίβλο και όχι το ταλμούδ. Υπάρχει και το ταλμούδ που δεν σταμάτησε να καταγράφεται μέχρι σήμερα με οδηγίες αντιμετώπησης σημερινών προβλημάτων, χριστιανούς, αντισημίτες, έλληνες κλπ.
Υπάρχουν και τα ταλμούδ που βρίσκει κανείς στα βιβλιοπωλεία, ευγενέστατα καθ όλα και προς όλους.

quote:


Προφανώς δεν είσαι με τα καλά σου.



Εγώ δεν είμαι με τα καλά μου ή οι αρχαίοι ιστορικοί που αναφέρουν ότι μαστίγωναν τα παιδάκια άχρις θανάτου μπροστά στο άγαλμα της Αρτέμιδος;

quote:


Εχει πει ο ποιητής Ευριπίδης τέτοιο πράγμα; Ο Σοφοκλής συμφωνεί μ'αυτό;



Φυσικά και έχει πει ο Ευριπίδης ότι η Αρτεμις ορέγεται στο αίμα.
Γιατί; θα έπρεπε να είχε πάρει άδεια από τον Σοφοκλή;

quote:
Ή βάπτιση σε νερό σας την έδωσε;
Οχι, η υποχρεωτική βάφτιση με ποινή άρνησης το θάνατο.

Ισχύει μέχρι σήμερα;
Γιαυτό είπα αφήστε τι έκανε η αρχαία ελλάδα και το βυζάντιο για τα παιδία. Το θέμα είναι τι θα κάνουμε εμείς και οι μελλοντικοί.

Είπε ο Χριστός.
"Αν δεν γίνετε σαν τα παιδιά μήν ψάχνετε άσκοπα."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 21:59:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
hunter1
δεν το ξερα macedon οτι εισαι εφοριακος για να σου δηλωσω φιλανθρωπικες πραξεις μου...


Mην φοβάσαι, δεν φορολογούντε

quote:
hunter1
απλα ειμαι καλος ανθρωπος με πιστη στ θεο


Ε ναι πως....σου φαίνεται άλλωστε....

quote:
hunter1 καλα ar ia βαθια νυχτωμενη..

Γιατί?
Εσύ δεν μου είπες πως θα με κάνεις να κοκκινίσω αν μου πεις τι κάνετε?
Και μόλις σου μίλησα για σεξ κόλωσες....
Με τι θα με έκανες να κοκκινίσω δλδ, με το να μου έλεγες πως πάτε στα μπουζούκια?

quote:
hunter1
οσον αφορα τον trexagireve τι εγινε ζηλευεις?


Ναι, είμαι ζηλιάρα

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 22:21:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ar_ia
Kάτι έκανες λάθος μάλλον και δεν το κατεβάζει, το δίνω εγώ αν δεν σε πειράζει.....http://ineedfile.com/download/5486988-vlasis-rassias-mia-istoria-agapis-h-istoria-tis-xristianikis-epikratiseos-pdf
Γιατί να με πειράξει φίλη ar_ia; Κάθε άλλο , σε ευχαριστώ για την διόρθωση .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 22:21:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ρε ψηλέ διάβασε τι γράφει ο Sesostris έλεος πια ελληνικά μιλάμε όχι χριστιανικά άλλα να λέμε και άλλα να εννοούμε το γράφει ξεκάθαρα

"Ενδιαφέρον παρουσιάζει εδώ η έμμεση πλην σαφής αναγνώριση από τους Βυζαντινούς της πλήρους ταυτίσεως της Ελληνικότητος με την πολυθεϊστική Εθνική Θρησκεία:"

τι δεν καταλαβαίνεις;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen



Διάβασε πάλι αυτά που έχω παραθέσει ως παραπομπή από τα λόγια του Sesostris. Το γνωρίζω πως δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια, αλλά μη το βγάζεις και από τα μάτια!!!

Λίγη σοβαρότητα! Μας διαβάζει κόσμος!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 22:26:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
ar_ia
Kάτι έκανες λάθος μάλλον και δεν το κατεβάζει, το δίνω εγώ αν δεν σε πειράζει.....http://ineedfile.com/download/5486988-vlasis-rassias-mia-istoria-agapis-h-istoria-tis-xristianikis-epikratiseos-pdf
Γιατί να με πειράξει φίλη ar_ia; Κάθε άλλο , σε ευχαριστώ για την διόρθωση .


Πουλάκια μου, που το πάτε, που το γυρνάτε, όλοι από την ίδια βρύση πίνετε νερό!!

Όλοι στο Βλάση που έχει το καλό το πράμα!

Βέβαια, να μη παραλείψω να πω πως είστε όλοι "άθεοι" και "λίμπρ πανσέδες"!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2009, 23:59:10  Εμφάνιση Προφίλ
Οι πάγοι λιώνουν με ραγδαίο ρυθμό φίλε Ψηλέ...

Θα έχουμε και μεγαλύτερες παραλίες...χαλάρωσε μην σκέφτεσαι συνέχεια το Βλάσση...σκέψου το Θανάση ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 01:14:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Οι πάγοι λιώνουν με ραγδαίο ρυθμό φίλε Ψηλέ...

Θα έχουμε και μεγαλύτερες παραλίες...χαλάρωσε μην σκέφτεσαι συνέχεια το Βλάσση...σκέψου το Θανάση ...

soul



Αγαπητέ Εαρινέ,
Παρατήρησα, με πολύ ενδιαφέρον, την προσπάθεια του Sesostris να σε πληροφορήσει σχετικά με τα τρομερά και φοβερά διατάγματα/έδικτα των ρωμαίων αυτοκρατόρων που, κάθε τρεις και λίγο, γκρέμιζαν ολοσχερώς όλους τους ναούς των εθνικών και εξολόθρευαν ακόμη και τις γάτες για τις οποίες είχαν υποψίες πως συμμετείχαν σε φαγοπότι ειδωλόθυτων.

Πήγα, που λες, και βρήκα τις «ιστορικές πηγές», τις οποίες και συμβουλεύονται οι σημερινοί «διαφωτιστές» μας.

Που λες, λοιπόν, ξεκίνησα να διαβάζω,
Από εδώ: http://ethnikoi.org/Codex.html
κάποιους νόμους του 'ΘΕΟΔΟΣΙΑΝΕΙΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ - CODEX THEODOSIANUS XVI" και «μου σηκώθηκε η τρίχα κάγκελο».

Δες για παράδειγμα:

XVI.16.10.6

Idem a. et Iulianus caes.
Poena capitis subiugari praecipimus eos, quos operam sacrificiis dare vel colere simulacra constiterit. -dat. xi kal. mart. mediolano constantio a. viii et iuliano caes. conss. (356 febr. 19)

Αυτοκράτορας Κωνστάντιος και Καίσαρας Ιουλιανός
Διατάσσουμε όσοι τελούν θυσίες ή λατρεύουν αγάλματα να τιμωρηθούν με την ποινή του θανάτου. - 20 Φεβρουαρίου, 356 μαχχ

Είπα από μέσα μου! πάει δεν έμεινες κανένας ναός όρθιος και όλοι οι εθνικοί τους έφαγε η μαρμάγκα!!!

Εκεί που συνέχιζα προς τα κάτω, προς τους μεταγενέστερους νόμους, για να δω τι άλλα, ακόμη πιο σκληρά μέτρα προέβλεπαν, διάβασα αυτό εδώ:

XVI.10.14

Idem aa. Caesario praefecto praetorio.
Privilegia si qua concessa sunt antiquo iure sacerdotibus ministris praefectis hierofantis sacrorum sive quolibet alio nomine nuncupantur, penitus aboleantur nec gratulentur se privilegio esse munitos, quorum professio per legem cognoscitur esse damnata. -dat. vii id. dec. constantinopoli arcadio iiii et honorio iii aa. conss. (396 dec. 7)

Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Καισάριο, Έπαρχο Πραιτoρίου
Τα προνόμια που είχαν δοθεί με τους παλιούς νόμους σε ιερείς, μινίστρους, πρεφέκτους ή ιεροφάντες των παλαιών μυστηρίων, γνωστούς με αυτά ή άλλα ονόματα, θα καταργηθούν εντελώς. Τα πρόσωπα αυτά δεν θα είναι μεταξύ των τυχερών που προστατεύονται με τέτοια προνόμια, αφού τα επαγγέλματά τους είναι παράνομα. - 7 Δεκεμβρίου, 396 μαχχ

.... και αναφώνησα!!
Για στάκα ωρέ κουμπάρε!!!

Εσύ μας είχες πει πως, ήδη 40 χρόνια πριν, απαγόρευαν, με ποινή θανάτου, να τελούν θυσίες ή να λατρεύουν αγάλματα.

Πώς έρχεσαι τώρα και μας λες πως είχαν δοθεί, με τους παλιούς νόμους, προνόμια σε ιερείς, μινίστρους, πρεφέκτους ή ιεροφάντες των παλαιών μυστηρίων;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Και για να μη τα πολυλογώ, αγαπητέ Εαρινέ, κατέληξα στο εξής συμπέρασμα:


"η στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε!!!"

****Μήπως, λέω μήπως, κάνας «λίμπρ πανσές» θα μπορούσε να μας διαφωτίσει πάνω σε αυτό το ζήτημα που δημιουργήθηκε;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 08:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
quote:

hunter1
"ειμαι καλος ανθρωπος ... ειμαι καλη χριστιανη (δεν είμαι σαν την ar_ia)"

Φαρισαίος
"Θεέ μου, σ' ευχαριστώ που δεν είμαι όπως οι υπόλοιποι άνθρωποι, που είναι: άρπαγες, άδικοι, μοιχοί ή και σαν αυτόν εκεί τον τελώνη. Nηστεύω δύο φορές την εβδομάδα..." (Λουκ. 18:10-12)

Κάθε ομοιότης συμπτωματική...

macedon


μη φας..εχει γλαροσουπα..πας καλα macedon μου?ο φαρισαισμος ή οπως αλλιως τον λενε αφορα μαλλον ανθρωπους οπως εσενα που στην ουσια λιωνετε το κουνουπι κ δεν βλεπετε ή μαλλον δεν ακουτε αυτα που λετε..απο την στιγμη κ μονο που θελεις να απομακρυνεις απο κοντα σου καθε χριστιανο κ αποδεχεσαι μονο οσους συμφωνουν με σενα ποιος απο τους δυο μας ειναι υποκριτης για πες μου?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 08:51:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
quote:

quote:
hunter1
δεν το ξερα macedon οτι εισαι εφοριακος για να σου δηλωσω φιλανθρωπικες πραξεις μου...


Mην φοβάσαι, δεν φορολογούντε

quote:
hunter1
απλα ειμαι καλος ανθρωπος με πιστη στ θεο


Ε ναι πως....σου φαίνεται άλλωστε....

quote:
hunter1 καλα ar ia βαθια νυχτωμενη..

Γιατί?
Εσύ δεν μου είπες πως θα με κάνεις να κοκκινίσω αν μου πεις τι κάνετε?
Και μόλις σου μίλησα για σεξ κόλωσες....
Με τι θα με έκανες να κοκκινίσω δλδ, με το να μου έλεγες πως πάτε στα μπουζούκια?

quote:
hunter1
οσον αφορα τον trexagireve τι εγινε ζηλευεις?


Ναι, είμαι ζηλιάρα

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



προσεχε τοτε μην παθεις τιποτα απο την ζηλια σου..προσεχε βλεπεις το τυρι αλα οχι την φακα..εισαι πολυ πιο νυχτωμενη απο οτι φανταστηκα..σου επαναλαμβανω ειμαι καλη χριστιανη αλλα κ χαρουμενος ανθρωπος..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 08:59:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
hunter1
προσεχε τοτε μην παθεις τιποτα απο την ζηλια σου..προσεχε βλεπεις το τυρι αλα οχι την φακα..εισαι πολυ πιο νυχτωμενη απο οτι φανταστηκα..

E οκ, φαντάσου ότι θες, τσάμπα είναι άλλωστε, εδώ φαντάζεσαι πως υπάρχει ο "καλός" θεούλης σιγά τώρα....

quote:
hunter1
σου επαναλαμβανω ειμαι καλη χριστιανη αλλα κ χαρουμενος ανθρωπος..


Πες το μερικές φορές ακόμη και που ξέρεις....ίσως στο τέλος το πιστέψεις και η ίδια

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 09:22:40  Εμφάνιση Προφίλ
dimitris2

quote:
Κατά ποιόν επιστημονικό τρόπο διαχωρίζεις 2 συνεχόμενες προτάσεις ενός κειμένου την μια σαν ισχύουσα και την άλλη όχι;

Σου εξήγησα αλλά δεν κατάλαβες. Η μοιχεία γενικά τιμωρείται με στραγγαλισμό εκτός των 4 ειδικών περιπτώσεων που τιμωρείται με λιθοβολισμό.

quote:
Και που ξέρεις πως το κανε η αδελφούλα του ευαγγελίου και σε ποια περίπτωση ανήκει;

Γιατί θα το ανέφερε. Αλλά δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

quote:
Συμφωνώ αν και έγινε λίγο αργότερα η καταγραφή και δεν περιελάμβανε μόνο εξηγήσεις της π. διαθήκης αλλά και αφορισμούς εναντίων της νέας θρησκείας.

Η "νέα θρησκεία" και ο υποτιθέμενος ιδρυτής της απουσιάζουν από το Ταλμούδ.

quote:
Υπάρχει και το ταλμούδ που δεν σταμάτησε να καταγράφεται μέχρι σήμερα με οδηγίες αντιμετώπησης σημερινών προβλημάτων, χριστιανούς, αντισημίτες, έλληνες κλπ.

Το Ταλμούδ ολοκληρώθηκε τον 5ο αιώνα.

quote:
Φυσικά και έχει πει ο Ευριπίδης ότι η Αρτεμις ορέγεται στο αίμα.

Ο Ευριπίδης ήταν ποιητής, όχι ιστορικός.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 18:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δείχνει πολύ ανώριμο,να προσπαθούμε να βγάλουμε ο ένας τον άλλο λάθος,δεν είναι εκεί το νόημα...Κανείς δεν είναι τέλειος,αλλά,γιατί
το δικό μου, πρέπει να ειναι συγκρίσιμο με το δικο σου;
Κοινως, ο διάλογος δεν μας ενδιαφέρει, μόνο να περάσουμε στον άλλο, μια εικόνα για μας;
Αυτό είναι δικό μας ή επίκτητο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 19:41:38  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δείχνει πολύ ανώριμο,να προσπαθούμε να βγάλουμε ο ένας τον άλλο λάθος,δεν είναι εκεί το νόημα...Κανείς δεν είναι τέλειος,αλλά,γιατί
το δικό μου, πρέπει να ειναι συγκρίσιμο με το δικο σου;
Κοινως, ο διάλογος δεν μας ενδιαφέρει, μόνο να περάσουμε στον άλλο, μια εικόνα για μας;
Αυτό είναι δικό μας ή επίκτητο;

Για να την κάνουμε αυτή την συζήτηση , θα πρέπει -έστω για λίγο- να ξεχάσεις όλα όσα ήξερες μέχρι σήμερα φίλε μου και να ανοίξεις τις πόρτες της διερεύνησης που κάποια στιγμή έκλεισαν παρόντος -απόντος- εσού και εμού και όλων μας...κάποια στιγμή -εγκληματικά- στην πρώιμη παιδική μας ηλικία ...

Νά'μαστε καλά φίλε μου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 19:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και σ αυτο έχεις δίκιο φιλε μου Εαρινέ, αλλα, ειναι και θέμα τριβής...Έχει σημασία πόσο ζεις αυτό που κανεις....Μαθαίνουμε έτσι,να δεχόμαστε ο ένας τον άλλο...Γίναμε ακοινώνητοι, μές στον
πολιτισμό μας...
Κι όμως, φίλε μου, πρέπει να επικοινωνήσουμε....Όχι να βγάλουμε σωστά και λάθη...Ότι δεν έχει τελειωθεί, δεν μπορεί να διεκδικεί
δάφνες τελείου....Πεθαίνει,αν δεν ζει, αν δεν ανανεώνεται...Πρέπει να ειναι εκεί πάντα, ακριβώς, όχι λίγο δίπλα...Όσο λεπτότερο κι αν
γίνεται, όσο πιο πολύπλοκο κι αν αποδεικνύεται...
Και μπορούμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 20:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
huder1
quote:
προσεχε τοτε μην παθεις τιποτα απο την ζηλια σου..προσεχε βλεπεις το τυρι αλα οχι την φακα..εισαι πολυ πιο νυχτωμενη απο οτι φανταστηκα..σου επαναλαμβανω ειμαι καλη χριστιανη αλλα κ χαρουμενος ανθρωπος..

Συγνώμη.. για ποιό λόγο να ζηλεύει. Δεν κατάλαβα ρε παιδιά τι έχει γίνειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 20:19:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και σ αυτο έχεις δίκιο φιλε μου Εαρινέ, αλλα, ειναι και θέμα τριβής...Έχει σημασία πόσο ζεις αυτό που κανεις....Μαθαίνουμε έτσι,να δεχόμαστε ο ένας τον άλλο...Γίναμε ακοινώνητοι, μές στον
πολιτισμό μας...

Κι όμως, φίλε μου, πρέπει να επικοινωνήσουμε....

Και μπορούμε...


Αποτελεί προσωπική επιδίωξη και υπόθεση του καθενός φίλε μου , η διαρκής βελτίωση που θέτει τις βάσεις για τον απεγκλωβισμό και την λύτρωση απο τα δεινά τα οποία "φέρει" μια μορφωμένη κοινωνία αλλα και βαθειά παρακμάζουσα ταυτόχρονα..ειρωνία δεν είναι???

Το ερώτημα που τίθεται αβίαστα φίλε μου είναι το εξήs:

Πώς χρησιμοποιούμε και για ποιό λόγο την όποια μορφωσή μας και γνώση μας???

Ένας μεγάλος ψυχίατρος-ψυχαναλύτής είχα πεί στους σπουδαστές του:

Γιατί άραγε χρησιμοποιούμε όρους και ορολογίες που μόνο εμείς και η ιατρική κοινότητα κατανοούν?

Μήπως αυτό καταδεικνύει την ανάγκη μας να εμφανιζόμαστε ως "κάποιοι" και όχι την ουσιώδη αποστολή μας να γίνουμε κατανοητοί και να βοηθήσουμε???

Με ένα μαχαίρι φίλε μου , μπορείς να καθαρίσεις ενα μήλο και να κεράσεις ένα φίλο σου...μπορείς όμως και να τον σκοτώσεις..

Χρησιμοποίησε την πίστη σου και τις πεποιθήσεις σου για να φέρεις ανθρώπους κοντά σου και όχι για να τους απομακρύνεις...και αυτό ισχύει για όλους μας!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 20:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κουτσομπόλη μου εσύ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 23:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Σου εξήγησα αλλά δεν κατάλαβες. Η μοιχεία γενικά τιμωρείται με στραγγαλισμό εκτός των 4 ειδικών περιπτώσεων που τιμωρείται με λιθοβολισμό.



Και πάλι δεν κατάλαβα πώς βλέπεις αυτό που δεν έβλεπε ο Ιωάννης.
Δηλ.
Η πρώτη πρόταση μιλά για "᾿Εὰν δὲ εὑρεθῇ ἄνθρωπος κοιμώμενος μετὰ γυναικὸς συνῳκισμένης ἀνδρί... αποκτενείτε"
Η επομένη πρόταση λέει "᾿Εὰν δὲ γένηται παῖς παρθένος μεμνηστευμένη ἀνδρὶ καὶ εὑρὼν αὐτὴν ἄνθρωπος ἐν πόλει κοιμηθῇ μετ᾿ αὐτῆς...λιθοβολισθήσονται"

Για ποιά από τις δύο περιπτώσεις μιλά ο Ιωάννης όταν λέει "ἡ γυνὴ κατείληπται ἐπ' αὐτοφώρῳ μοιχευομένη";
Ποιά είναι η μοιχαλίς; η συνωκισμένη ή η μεμνηστευμένη;

quote:

Η "νέα θρησκεία" και ο υποτιθέμενος ιδρυτής της απουσιάζουν από το Ταλμούδ.


Αυτά εδώ τί είναι;
http://antipliroforisi.blogspot.com/2007/11/blog-post_13.html

quote:

Ο Ευριπίδης ήταν ποιητής, όχι ιστορικός.



Ο Όμηρος τί ήταν ιστορικός;

Απορώ γιατί δεν γίνεται συζήτηση για το νόημα.
Ο Χριστός είπε "ο αναμάρτητος ας ρίξει πρώτος την πέτρα στο κεφάλι του άλλου".

Αμαρτία σημαίνει κάνω λάθος ,σφάλω.(δεν βρήκα τον στόχο με το τόξο)

Ουδείς άσφαλτος.
Ο καθένας νομίζει ότι είναι άσφαλτος και πετάει πετρούλες ή αγκωνάρια στον άλλον γιατί έχει δίκιο.

Στην ιστορία της αδελφής μοιχαλίδος υπάρχει και κίνηση.
"ὁ δὲ Ἰησοῦς κάτω κύψας τῷ δακτύλῳ ἔγραφεν εἰς τὴν γῆν"

Να κύψει ο Θεός; Να γράφει στο χώμα και όχι σε χρυσόβουλα.
Ναι (έκυψε) και έσκυψε στα γόνατα με ταπείνωση και έγραψε την αμαρτία εκάστου που κρατούσαν πέτρα. Και αφού ένας ένας απεχώρησαν "οἱ δὲ ἀκούσαντες ἐξήρχοντο εἷς καθ' εἷς, ἀρξάμενοι ἀπὸ τῶν πρεσβυτέρων" .

Διδάσκει έτσι και την συγχώρεση ότι συν-χωρώ κι εγώ μαζί σου ως προς τα λάθη, τις αδυναμίες και την τελειότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 23:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Γιατί βρε αγράμματε, ο Καϊάφας εκείνη τη χρονιά ήταν ήδη 11 χρόνια αρχιερέας και ο Άννας είχε φύγει από αρχιερέας πριν 14 χρόνια.


Bιάζεσαι πολύ....

Αυτή η αναρχία στη διάρκεια της θητείας του αρχιερέα δε σε προβληματίζει? Δε δικαιολογεί τη φράση του Ιωάννη "εκείνη τη χρονιά?"
Όχι μόνο ήξερε ο Ιωάννης, ότι εκείνη τη χρονιά των γεγονότων αρχιερέας ήταν ο Καϊάφας, αλλά γνώριζε και ότι ο Καϊάφας ήταν ο γαμπρός του Άννα και ότι ο Άννας απολάμβανε ιδιαίτερο κύρος που κανένας άλλος αρχιερέας δε γνώρισε, όπως ο Ιώσηπος μας πληροφορεί.

Λεπτομέρειες που μόνο ένα κάτοικος της περιοχής και εποχής θα γνώριζε. Όπως γνώριζε επίσης ότι είχε καταργηθεί με διάταγμα των Ρωμαίων η ισοβιότητα του αρχιερατικού αξιώματος.

quote:
macedon:
Καμία σχέση. Ανάμεσα στον Άννα και στον Καϊάφα μεσολαβούν τρεις άλλοι αρχιερείς. Κανείς δεν έχρισε κανένα, άσχετε. Οι αρχιερείς τοποθετούνταν με εντολή του Ρωμαίου έπαρχου.

Με εντολή του Ρωμαίου έπαρχου σίγουρα....αλλά κατόπιν συνεννοήσεως με τον μέλλον ή τον προηγούμενο αρχιερέα ανάλογα την περίπτωση...

Τον Ρωμαίο έπαρχο, τον ένοιαζε η ασφάλεια και τα συμφέροντα της Ρώμης. Επέλεγε το μέλλον αρχιερέα, με κριτήριο το ότι δε θα του δημιουργούσε προβλήματα και θα ήταν σε πλήρη συνεργασία (υποταγή) μαζί του.
Αν βέβαια κάποιος του έταζε και χρήματα τότε αυτός είχε και το προβάδισμα.

Από εκεί και πέρα, αν στην πορεία τα πράγματα άλλαζα,ν έτσι ώστε να απειλούνται τα συμφέροντα του έπαρχου ή της Ρώμης, τότε ο έπαρχος άλλαζε κατά το δοκούν τον αρχιερέα. Έτσι η θητεία του μπορεί να ήταν μόνο ένα έτος ή πολλά έτη, ή μόλις κάτι μήνες.

Αν ο αρχιερέας ήταν καλό παιδί τότε έκανε και ότι ήθελε όπως για παράδειγμα ο Άννας, του οποίου και τα πέντε του παιδιά διορίστηκαν αρχιερείς.....και ο γαμπρός του!


Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά....

Ο αρχιερέας ήταν η ανώτατη ιεραρχική βαθμίδα του Εβραϊκού ιερατείου.
Προερχόταν υποχρεωτικά από τη φυλή του Λευί.
Ανάμεσα στα άλλα, ο αρχιερέας με τα λεγόμενα "Τουρείμ" και "Ουρείμ", μόνο αυτός, μπορούσε να ερευνήσει τη θέληση του Θεού.
Έχριε το βασιλέα και γενικά αποτελούσε την ανώτατη θρησκευτική αυθεντία του Ισραήλ.

Το αξίωμα του αρχιερέα ήταν ισόβιο και κληρονομικό . Με εντολή του Θεού πρώτος αρχιερέας χρίστηκε από το Μωυσή, ο Ααρών .
Τον διαδέχτηκε μετά το θάνατό του, ο γιος του Ελεαζάρ. Τον Ελεαζάρ διαδέχτηκε ο γιος του Φινεές.
Η κληρονομική αυτή διαδοχή διακόπηκε στα χρόνια του Ηλεί, που ανήκε στην οικογένεια Ηθαμάρ.
Διάδοχος του Ηλεί έγινε ο Αντιχώβ, τον οποίο διαδέχτηκε ο Αχίας ή Αχιμελέχ και ο οποίος δοιλοφονήθηκε με διαταγή του Σαούλ.

Ανέβηκε τότε στην αρχιερατική βαθμίδα ο Σαδώκ κι έτσι επανήλθε πάλι η διαδοχή στο γενεαλογικό δέντρο του Ααρών, που διατηρήθηκε μέχρι τα χρόνια του Αντίοχου του Επιφανούς.

Μετά τη Βαβυλώνια αιχμαλωσία, αναγνωρίστηκε ο αρχιερέας από τους Πέρσες, μετά από τους Έλληνες και τελευταία από τους Ρωμαίους, ως ύπατη εθνική και πολιτική αρχή, ως εθνάρχης και αυτός προήδρευε του λεγόμενου μεγάλου Συνεδρίου, το οποίο ήταν το ανώτατο διοικητικό θρησκευτικό, δικαστικό και νομοθετικό όργανο των Ισραηλιτών.

Ο θεσμός όμως του αρχιερέα, πέρασε μεγάλη κρίση κατά την περίοδο της Ελληνικής και Ρωμαϊκής κατοχής.
Ο τελευταίος νόμιμος αρχιερέας που κρατούσε από τον Ααρών, αναγκάστηκε να καταφύγει στην Αίγυπτο στα χρόνια του Πτολεμαίου του Φιλομήτορα.
Στα χρόνια των Σελευκιδών το αξίωμα του αρχιερέα κατέλαβαν οι Ασμοναίοι με τον Ιωνάθαν.

Ο τελευταίος Ασμοναίος ο Υρκανός Β', αδελφός του Αριστόβουλου Β', αντικαταστάθηκε από τον Ηρώδη με τον ιερέα Ανανήλ.
Η αυθαίρετη κάθε τόσο επέμβαση του Ηρώδη έγινε αιτία να καταλάβουν τον αρχιερατικό θρόνο των Ιουδαίων, ακόμα και απλοί ιερείς, με αποτέλεσμα ο θεσμός να χάσει την αξία του και να εξαφανιστεί ολοκληρωτικά μετά την καταστροφή του 70μ.Χ.

quote:
macedon:
Αν έκανε κουμάντο ο Άννας θα κρατούσε σαν αρχιερέα το γιο του που έκατσε μόνον 6 μήνες και όχι τον γαμπρό του τον Καϊάφα που έκατσε 18 χρόνια.

Για να δούμε αν έκανε κουμάντο ο Άννας ή όχι:

Ο Ιώσηπος, αναφερόμενος στο γεγονός ότι κατόρθωσε -αν και είχε χάσει το αξίωμά του, σαν αρχιερέας των Ιουδαίων- να διατηρήσει όλη του την ισχύ στο ανώτατο Ιουδαϊκό Συνέδριο, γράφει, ότι είχε πέντε παιδιά «και τούτους πάντας συνέβη αρχιερατεύσαι τω Θεώ, αυτός και πρότερον της τιμής, επί πλείστον απολαύσας, όπερ ουδενί συνέβη των παρ' ημίν αρχιερέων... ».

Σου διαφεύγει λοιπόν ότι ο γιος του Άννα, ο Ελεάζαρ διατέλεσε αρχιερέας το 16-17 μ.Χ.,......και ώ του θαύματος διατέλεσαν αρχιερείς και τα άλλα του παιδιά, ο Ιωνάθαν το 36-37 μ.Χ., ο Θεόφιλος 37-41μ.Χ. ο Ματθίας 41-44μ.Χ., πέρα από τον μικρό Άννα (είχε το ίδιο όνομα με τον πατέρα του), που διορίστηκε το 62μ.Χ όταν ο πατέρας του ο Άννας ήταν ήδη 90 ετών και φυσικά ο γαμπρός του, Καιάφας 18-36 μ.Χ......


Αυτά σου λένε κάτι?.....γιατί στον κάθε νοήμων άνθρωπο του λέει ότι επρόκειτο για μία δυνατή οικογέ­νεια με βαθιά επιρροή στη θρησκευτική ζωή και επομένως και στην πολιτική ζωή των Ιουδαίων αλλά επί το πλείστον άριστες σχέσεις και συνεργασία με τις Ρωμαϊκές αρχές!.

Στη πραγματικότητα λοιπόν, από τα παρασκήνια, κυβερνούσε πάντα ο Άννας και διοικούσε αυτός, οι γιοι του και ο γαμπρός του επί μισό αιώνα, τις εβραϊκές υποθέσεις.

quote:
macedon:
Ο έπαρχος για τη θέση του αρχιερέα ενεργούσε όπως ακριβώς ο σουλτάνος για τη θέση του πατριάρχη: έβαζε αυτόν που θα εξυπηρετούσε καλύτερα τα ρωμαϊκά συμφέροντα και θα κρατούσε τους Εβραίους υποταγμένους.

Μην μπερδεύεις τα πράγματα.
Τον Πατριάρχη ο λαός τον λάτρευε, τον άκουγε και ορκιζόταν στο όνομά του όπως ο Υψηλάντης με τους στρατιώτες του.

Τον Ιουδαίο αρχιερέα όμως, έτσι όπως ξέπεσε στα Ρωμαϊκά χρόνια όχι.
Μάλιστα τον νεότερο γιο του Άννα, που είχε το ίδιο όνομα με τον πατέρα του και διορίστηκε το 62μ.Χ και ο οποίος ήταν κατά πάσα πιθανότητα, ο ηθικός αυτουργός του λιθοβολισμού του Ιακώβου του Αδελφόθεου, τον λιντσάρισαν οι ίδιοι οι Εβραίοι.

quote:
macedon:
Όταν γράφει το ευαγγέλιό του ο Ιωάννης, υπάρχουν παραδόσεις τόσο για τον Άννα όσο και για τον Καϊάφα. Γι'αυτό ο Ιωάννης αποφασίζει να του δώσει κι αυτουνού ένα ρόλο. Οσο για το Λουκά... νόμιζε ότι ήταν δύο αρχιερείς ταυτόχρονα στο θρόνο

Μην ξεχνάς ότι ο Ιουδαίος ιστορικός Ιώσηπος, ονομάζει αρχιερείς όχι μόνο τους εν ενεργεία αλλά και τους προηγούμενους.

Ο ευαγγελιστής Λουκάς θεωρεί τον Άννα αρχιερέα, ίσως διότι είχε μεγάλη επιρροή και πρωτεύοντα ρόλο σε κάθε ζήτημα.
Στο Γ ’ λοιπόν κεφάλαιο του κατά Λουκά ευαγγελίου και στο εδάφιο 2, το όνομα του Άννα, αναφέρεται σε σχέση με την έναρξη της διακονίας του Ιωάννη του Βαπτιστή, η οποία έλαβε χώρα «επί αρχιερέων Άννα και Καϊάφα».

Αυτό φανερώνει τη δύναμη του Άννα που είδαμε ποιο πάνω και ότι πεθερός και γαμπρός ήταν στην ουσία από κοινού κάτοχοι της θέσης.

quote:
macedon:
Ελληνικά τα γράφει βρε τενεκέ. Όταν λέμε "εκείνη τη χρονιά" σημαίνει ότι την άλλη χρονιά ήταν κάποιος άλλος. Δεν ξέρεις ελληνικά, το έχουμε κατανοήσει. Τουλάχιστον προσπάθησε να μάθεις δυο πράματα.

Εγώ εύκολα μαθαίνω δύο πράγματα, εσύ δεν τα καταφέρνεις.

Επί αρχιερατείας Άννα, η Ρωμαϊκή εξουσία κατήργησε οριστικώς με διάταγμα την ισοβιότητα του Ιουδαϊκού αρχιερατικού αξιώματος.

Ως εκ τούτου ο Άννας, διάδοχος του εξωσθέντως αρχιερέως Ιωασάρου, διάδοχου του επίσης έκπτωτου Αρχέλαου, παρέμεινε ως αρχιεράρχης από το 6μ.Χ. ως το 14 περίπου μ.Χ. οπότε και αντικαταστάθηκε από τον Ισμαήλ, χάνοντας για λίγο μόνο την εύνοια της Ρώμης.

Και εκπεσών όμως, εξακολούθησε να ασκεί μεγάλη επίδραση στο μεγάλο Συνέδριο, διατηρώντας στην ουσία τον τίτλο του αρχιερέα.
Γι' αυτό και σύντομα κατάφερε να βάλει στο αξίωμα αυτό όχι μόνο και τα πέντε παιδιά του, αλλά και τον γαμπρό του!

Βλέπεις τελικά πόσο "μέσα στα πράγματα" ήταν ο Ιωάννης και ότι ήταν απόλυτα ακριβής?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 10/12/2009 23:43:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2009, 23:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Ψηλός
Αν και από σένα μπορεί να τα περιμένει κανείς όλα, χαίρομαι που με τις παραπομπές σου αυτές, προσπαθείς να δείξεις και εσύ πως η λέξη "Έλληνας" χρησιμοποιούταν και είχε θρησκευτική έννοια (του παγανιστή) και όχι φυλετική.

*****Ελπίζω να μην αρχίσεις πάλι τα ακροβατικά και μας τα γυρίσεις και εδώ και αρχίσεις να καταπίνεις τα λόγια σου.



Δεν κατάλαβες γιατί έγινε αυτό Ψηλέ ; Αντίπαλος στον σκοταδισμό του γιαχβισμού , δεν ήταν οι αγράμματοι pagani της υπαίθρου , αλλά οι Έλληνες φιλόσοφοι και ο ελληνικός τρόπος σκέψεως . Αυτούς μισούσαν και αυτούς έπρεπε να πολεμήσουν για να μην αποτελούν εμπόδιο στα επεκτατικά σχέδια της θρησκείας τους . Έπρεπε λοιπόν να βρουν έναν τρόπο για να διοχετεύσουν αυτό το μίσος προς κάθε τι το ελληνικό και στον λαό για να τον αφιονίσουν και να τον οδηγήσουν στις καταστροφές κάθε τι ελληνικού , την πυρπόληση των αρχαίων ναών , των ελληνικών συγγραμμάτων , τους διωγμούς και τις δολοφονίες των φιλοσόφων . Όπου λοιπόν υπήρχε η λέξη sceleratorum paganorum , μεταφράστηκε σκοπίμως σε μυσαρών Ελλήνων , προστέθηκε μάλιστα και στα εκκλησιαστικά κείμενα για να βρίζονται σε κάθε ευκαιρία και μέσα στις εκκλησίες , ούτως ώστε να γίνουν βίωμα και να απαξιωθούν οι Έλληνες και ο τρόπος σκέψεώς τους στη συνείδηση του κόσμου . Έτσι το μίσος της θρησκείας σου προς κάθε τι ελληνικό έγινε διαχρονικό και έφθασε μέχρι και τις ημέρες μας . Δεν πάει πολύς καιρός που εσύ ο ίδιος κάθε τόσο έγραφες εκείνα τα κατάπτυστα μηνύματα για τις ανθρωποθυσίες και την παιδεραστία των Ελλήνων , όπως και το μήνυμα εκείνου του ανεκδιήγητου ομοθρήσκου σου που έγραψε προχθές ότι τα παιδιά στην αρχαία Ελλάδα τα βάφτιζαν σε αίμα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 01:00:42  Εμφάνιση Προφίλ
dimitris2

quote:
Και πάλι δεν κατάλαβα πώς βλέπεις αυτό που δεν έβλεπε ο Ιωάννης.

Ούτε θα το καταλάβεις.

quote:
Αυτά εδώ τί είναι;

Ανοησίες χριστιανών. Το Ταλμούδ δεν ασχολείται ούτε με τον Ιησού σας ούτε με τους χριστιανούς. Αν θέλεις να δεις τι λέει το Ταλμούδ, διάβασε το Ταλμούδ, όχι τις ανοησίες που γράφει ο καθένας.

Δυο παραδείγματα από την ιστοσελίδα που παραθέτεις:

1. SANHEDRIN, 67A. Ό Ιησούς αναφέρεται ως υιός του Πανδίρα, στρατιώτου τινός".

Ο Ιησούς μπεν Παντιρά ήταν υπαρκτό πρόσωπο και έζησε έναν αιώνα πριν το δικό σας Ιησού. Λιθοβολήθηκε μετά από κράτηση 40 ημερών για μαγεία και υποκίνηση των Εβραίων σε αποστασία από το θεό.

2. ABHODAH ZARAH 11. "Αναφέρεται ως υιός του Πανδίρα, Ρωμαίου στρατιώτου".

Στο Abhodah Zarah δεν αναφέρεται σε κανένα σημείο ο Ιησούς μπεν Παντιρά. Επίσης ο πατέρας του δεν ήταν Ρωμαίος (αφού ο ίδιος ήταν Ραβίνος)

3. ABHODAH ZARAH (15B). "Ενθυμού, ότι οι Χρι­στιανοί έχουν σεξουαλικές σχέσεις μετά των ζώων".

Το τμήμα 15b του Abhodah Zarah αναφέρεται στη συναλλαγή μεταξύ Εβραίων και εθνικών όταν οι πρώτοι τους πουλάνε βοοειδή. Καμία αναφορά σε χριστιανούς δεν υπάρχει, ούτε στη Μισνά, ούτε στο Παλαιστινιακό ταλμούδ, ούτε στο Βαβυλωνιακό.

quote:
Ο Όμηρος τί ήταν ιστορικός;

Ο Όμηρος δεν ξέρουμε αν υπήρξε για να ξέρουμε τι ήταν.

quote:
Στην ιστορία της αδελφής μοιχαλίδος υπάρχει και κίνηση.

Η ιστορία της μοιχαλίδας εμφανίζεται για πρώτη φορά τον 5ο αιώνα. Δεν υπάρχει όχι μόνο στους αρχαίους κώδικες (Σιναϊτικό, Βατικανού) αλλά ούτε σε αρχαιότερους παπύρους που έχουν το κεφάλαιο αυτό (Ρ66 και Ρ75).

Ο ανώνυμος πλαστογράφος που το έβαλε εκεί λοιπόν, θα μπορούσε να βάλει όχι μόνο κίνηση αλλά και μπαλέτο αν ήθελε.

europaie asxete

quote:
Αυτή η αναρχία στη διάρκεια της θητείας του αρχιερέα δε σε προβληματίζει? Δε δικαιολογεί τη φράση του Ιωάννη "εκείνη τη χρονιά?"

Οχι, γιατί δεν υπήρχε καμία αναρχία τότε όσον αφορά τους αρχιερείς. Ο Καϊάφας ήταν αρχιερέας ήδη 11 χρόνια και θα ήταν και τα επόμενα 7.

quote:
Με εντολή του Ρωμαίου έπαρχου σίγουρα....αλλά κατόπιν συνεννοήσεως με τον μέλλον ή τον προηγούμενο αρχιερέα ανάλογα την περίπτωση...

Σιγά μη ρωτούσε τον αρχιερέα. Όποιον ήθελε έβαζε, αν ήθελε τον έβγαζε. Ο προηγούμενος από τον Πιλάτο για παράδειγμα, τους άλλαζε σαν τα πουκάμισα. Όταν έβγαλε το γιο του Άννα, λες να συνεννοήθηκε με τον Άννα;

quote:
Ο αρχιερέας ήταν η ανώτατη ιεραρχική βαθμίδα ... μπλα...μπλα...

Το κατεβατό που παραθέτεις, είναι άσχετο με το ερώτημα και δεν αποδεικνύει τίποτε, εκτός από το ότι έχεις σοβαρό πρόβλημα αντίληψης.

quote:
Ο ευαγγελιστής Λουκάς θεωρεί τον Άννα αρχιερέα, ίσως διότι είχε μεγάλη επιρροή και πρωτεύοντα ρόλο σε κάθε ζήτημα.

Ο Λουκάς θεωρεί ότι υπήρχαν δύο αρχιερείς ταυτόχρονα γιατί έχει μαύρα μεσάνυχτα και θεωρεί πως μπορούσαν να είναι δύο αρχιερείς ταυτόχρονα στον αρχιερατικό θρόνο.

Όπως σου είπα, οι αυθαίρετες ερμηνείες των χριστιανών μηρυκαστικών δεν με απασχολούν. Μένω σ'αυτό που λέει το ευαγγέλιο.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 01:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Οχι βέβαια, γιατί από την πρόταση αυτή δε συνάγεται κάτι τέτοιο. Η πρόταση που θέλεις να φτιάξεις είναι "μπήκαμε στην ΟΝΕ το 2000 επί πρωθυπουργίας Σημίτη". Και πάλι όμως η πρόταση υπονοεί κάποια θητεία συγκεκριμένου χρόνου, κάτι που δεν ίσχυε στους αρχιερείς.

Eπειδή ακριβώς οι αρχιερείς δεν είχαν συγκεκριμένη θητεία, ο Ιωάννης αναφέρει "εκείνο" το έτος.

quote:
macedon:
Ε..χμμμ... δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά τρίτος ναός δεν υπήρξε ποτέ. Μέχρι το δεύτερο έφτασε.

Μάλλον δεν κατάλαβες κάτι.
Τέλος πάντων...:

Ο πρώτος Ναός χτίστηκε απο τον βασιλιά Σολομώντα σε τον 10ο αιώνα π.Χ. O Ναός αυτός καταστράφηκε απο τους Βαβυλωνίους το 586 π.Χ.

Ο δεύτερος Ναός ανοικοδομήθηκε στις αρχές του 6ου αιώνα π.Χ. από τον κυβερνήτη Ζοροβάβελ, μετά από διάταγμα που εξέδωσε ο Κύρος ο Μέγας.

Και ο τρίτος Ναός είναι αυτός του Ηρώδη.

quote:
macedon:
Ολόκληρο το οικοδόμημα του δεύτερου ναού, δεν έκανε 46 χρόνια όπως λέει ο Ιωάννης αλλά 24, από το 539 μέχρι το το 515.

46 έκανε.

quote:
macedon:
Είστε για γέλια, και συ και οι ευφάνταστοι ευαγγελιστές. Δίκη-παρωδία σήμαινε κατάργηση όλου του νόμου, γραπτού και άγραφου, που είχε δοθεί από το Θεό τους.

Θα παρέβαιναν 71 δικαστές τους νόμους για να δικάσουν έναν άστεγο Ιουδαίο, επειδή ούτε εσείς ούτε οι ευαγγελιστές ξέρετε τι σας γίνεται. Ε, δε νομίζω...



Εδώ παράνομος ήταν ο ίδιος ο αρχιερέας.....τους νόμους δε θα παρέβαιναν?

Γι' αυτό και χαρακτηρίστηκε ως δίκη παρωδία....κάτι σαν το "θέατρο" παρωδία που βλέπω ότι έχετε ανεβάσει....

Άσε που συμμετείχαν συχνά και σε εγκληματικές ενέργειες.....δεν ήταν μόνο το έγκλημα κατά του Ιησού!

quote:
macedon:
Η νομοθεσία περί υποχρεωτικής βάφτισης είχε προοδευτικά αυξανόμενες ποινές. Κι ενώ στο νόμο 1.11.10 αναφέρεται ότι "όσοι δεν βαφτίζονται θα τιμωρούνται" (και υπήρχαν διάφορα διοικητικά και ποινικά μέτρα σαν τιμωρία), αργότερα η ποινή γίνεται "εξορία" και με το Λέοντα "θάνατος". Από κει και πέρα δεν είχαμε άλλο νόμο, φαίνεται αυτός έπιασε για τα καλά.

Ώστε είχε προοδευτικά αυξανόμενες ποινές!...να δω τι άλλο θα ακούσουμε....

Κάτσε να το χωνέψω λίγο....

Βάζει ο νομοθέτης ένα νόμο με κάποιο σκοπό!...σωστά μέχρι εδώ?....ο νόμος αυτός δεν εφαρμόζεται.....μέχρι εδώ καλά....και τελικά ο νομοθέτης διαπιστώνει μετά από διακόσια ολόκληρα χρόνια ότι ο νόμος αυτός δεν αποδίδει?

....και καλά! αν αυτό γινόταν μετά από 5 χρόνια, πάει στα κομμάτια!.....αλλά μετά από 200 χρόνια?.....αυτός ο ρημάδης ο νομοθέτης θα ζούσε ακόμα? λες να διαπίστωσε το λάθος του και να "διόρθωσε" την κατάσταση?

Κρίμα έχεις σπουδάσει και νομική!.....στο έδωσαν τελικά το πτυχίο?....ή θα στο δώσουν μετά από 200 χρόνια?

quote:
macedon:
Ως γνωστόν, είστε άσχετοι. Οι νόμοι εκδίδονται για να εφαρμόζονται.

Σύμφωνα πάντως με τους ηλίθους ιουδαιοχριστιανοαπολογητές πρέπει η συγκεκριμένη ρωμαϊκή αυτοκρατορία να είναι παγκόσμια πρωτοτυπία, έχοντας μια τεράστια συλλογή νόμων, όπως:
Το Θεοδοσιανό Κώδικα
Τον Ιουστινιάνειο Κώδικα
Τις Νεαρές
Τις Εκλογές
τα διάφορα αυτοκρατορικά έδικτα
και να μην έχει εφαρμοστεί τίποτε απ'αυτά, επειδή δεν βολεύει εσάς.
Οι νόμοι όχι μόνο εφαρμόζονταν αλλά εφαρμόζονταν ακόμη κι απ'αυτούς που δεν είχαν αρμοδιότητα, όπως οι διάφοροι πολίτες, που έκαιγαν τους ναούς και κατεδάφιζαν ιερά.

Η επανάληψη επίσης ενός νόμου δε γίνεται γιατί δεν εφαρμόζεται, αγράμματε δικηγόρε, αλλά για να ενταχτεί σε νέο νομοθετικό πλαίσιο. Εσύ τι λες, η επαναλαμβανόμενη κάθε δύο χρόνια νομοθεσία περί φορολογίας γίνεται γιατί οι νόμοι αυτοί λειτουργούσαν μέχρι σήμερα ... εκφοβιστικά;

Γιαούρτωμα που θέλεις και συ και οι Ιουδαιοχριστιανοί τραχανάδες που στα λένε...


Για να δούμε ποιος θα φάει το γιαούρτι...

Γράφει ο ιστορικός Παπαρηγόπουλος:
«Η πολιτική που χάραξε ο Αυτοκράτορας Κωνστάντιος με τους αντιπαγανιστικούς νόμους του τού 356-7 έμελλε να μείνει νεκρό γράμμα ώς τον Θεοδόσιο» [Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, Εκδοτικής Αθηνών Α.Ε. τ. Ζ', σ. 54]

Ο φίλος σου ο Gibbon, από την (Ιστορία της παρακμής και πτώσης της Ρωμαϊκής αυτοκρατορία):
«..Υπάρχει σοβαρός λόγος να πιστεύουμε ότι το επίσημο έδικτο [σημ. :των Αυτοκρατόρων Κωνστάντιου και Κώνστα κατά των Εθνικών] είτε εγράφη δίχως να δημοσιευθεί, είτε εδημοσιεύθη δίχως να εκτελεστεί.
Η μαρτυρία των γεγονότων και τα μνημεία που ακόμη είναι σε ύπαρξη, αποδεικνύουν την δημόσια εξάσκηση της παγανιστικής λατρείας καθ’ όλη τη βασιλεία των γιών του Κωνσταντίνου.
Στην Ανατολή καθώς και στη Δύση, στις πόλεις καθώς και στην επαρχία, μεγάλος αριθμός ναών παρέμεινε σεβαστός, ή τουλάχιστον διασώθηκαν? και το ευσεβές πλήθος ακόμα απολάμβανε την πολυτέλεια των θυσιών, των τελετών και των πομπών, με την άδεια ή την συγκατάθεση της δημόσιας αρχής.

Τέσσερα περίπου χρόνια μετά την υποτιθέμενη ημερομηνία του φοβερού εδίκτου του, ο Κωνστάντιος επεσκέφθη τα τεμένη της Ρώμης και η εντιμότητα της συμπεριφοράς του συνιστάται από έναν παγανιστή ρήτορα ως ένα παράδειγμα άξιο μίμησης από τους επόμενους ηγεμόνες.

«Ο αυτοκράτωρ», λέει ο Σύμμαχος, «επέτρεψε να μείνουν άθικτα τα προνόμια των Εστιάδων.
Εγγυήθηκε τη καθορισμένη παροχή για να παράσχει τα έξοδα των δημόσιων τελετών και θυσιών. Και παρ’ όλο που ασπάζεται μια άλλη θρησκεία, ποτέ δε σκέφτηκε να στερήσει την αυτοκρατορία από την ιερή λατρεία της αρχαιότητας».

Ενδιαφέρον είναι ότι ο Ονώριος και ο Θεοδόσιος Β’ (γιοί του Θεοδόσιου Α’) επενέβησαν για να προστατεύσουν τους νομοταγείς Εθνικούς από κακοποιήσεις από μέρους των φανατικών χριστιανών και απαίτησαν σύμφωνα με νόμο να καταβάλλεται διπλάσια αποζημίωση για κλοπή περιουσιών. (Ιστορία του Ελληνικού Έθνους, Εκδοτικής Αθηνών Α.Ε. τ. Ζ', σ.345)

Θεοδοσιανός Κώδικας XVI.10.24 (8 Ιουνίου 423 μ.Χ.) Αυτοκράτορες Γρατιανός, Βαλεντινιανός και Θεοδόσιος προς Ασκληπιόδοτο, προς Έπαρχο Πραιτορίου:
«(...) Ιδιαιτέρως διατάσσουμε τους πραγματικούς χριστιανούς και αυτούς που ισχυρίζονται ότι είναι, να μην κάνουν κατάχρηση της εξουσίας που τους δίνει η Εκκλησία και τολμήσουν να απλώνουν βίαιο χέρι επάνω στους εβραίους και εθνικούς που ζουν ήσυχα και δεν επιχειρούν ενάντιο στην τάξη και στους νόμους Μας.

Γιατί αν τέτοιοι χριστιανοί φερθούν βίαια εναντίον φιλήσυχων ανθρώπων που ζουν με ασφάλεια, ή λεηλατήσουν τα αγαθά των, θα υποχρεωθούν να αντικαταστήσουν εις διπλούν, τριπλούν ή και ακόμη τετραπλούν αυτά που έκλεψαν.

Επίσης, οι διοικητές των επαρχιών, το προσωπικό τους και οι κάτοικοι των επαρχιών αυτών ας ενημερωθούν ότι δεν θα επιτρέψουν να διαπραχθεί ένα τέτοιο έγκλημα. Αλλιώς, θα τιμωρηθούν κι αυτοί με τον ίδιο τρόπο μ’ αυτούς που διέπραξαν το έγκλημα.»

Θεοδοσιανός Κώδικας, XVI.10.8, Αυτοκράτορες Γρατιανός, Βαλεντινιανός και Θεοδόσιος προς Παλλάδιο, Δούκα της Οσροηνής (30 Νοεμβρίου 382 μ.Χ.):
«Με την έγκριση του δημοσίου συμβουλίου διατάσσουμε ότι οι ναοί όπου προηγουμένως σύχναζαν τα πλήθη, και που βρίσκονται ακόμα σε δημόσια χρήση, θα παραμείνουν ανοικτοί.
Έτσι θα μπορούν τα πλήθη γηγενών και επισκεπτών να βλέπουν το ναό. Η αξία των αγαλμάτων, που βρίσκονται μέσα στους ναούς, θα υπολογίζεται με βάση την αισθητική τους και όχι τον ιερό τους χαρακτήρα.(..)»

Θεοδοσιανός Κώδικας, XVI.10.15, Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Μακρόβιο, Βικάριο της Ισπανίας, και Προκλιανόν, Βικάριο των Πέντε Επαρχιών (29 Ιανουαρίου 399 μ.Χ.):
«(..) επιθυμούμε και να διατηρηθούν τα διακοσμητικά στοιχεία των δημοσίων κτιρίων. Αν κάποιος επιχειρήσει να καταστρέψει αυτά τα έργα, δεν θα βασίζεται σε καμία εξουσία.»

Θεοδοσιανός Κώδικας XVI.10.18, Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Απολλόδωρο, Ανθύπατο Αφρικής (20 Αυγούστου 399 μ.Χ.):
«Αν κάποιος επιχειρήσει να καταστρέψει ναούς, οι οποίοι είναι κενοί από παράνομα αντικείμενα, δεν θα έχει την αυτοκρατορική υποστήριξη. Διατάσσουμε ότι η κατάσταση των κτιρίων θα πρέπει να παραμείνει αλώβητη.(..)»

Ιουστινιανός Κώδικας I.11.3, Αυτοκράτορες Αρκάδιος και Ονώριος προς Μακρόβιο και Βικάριο Προκλιανό (399 μ.Χ.):
Όπως απαγορεύθηκαν οι θυσίες, έτσι θέλουμε να διατηρήσουμε το διάκοσμο των δημοσίων έργων. Όποιος επιχειρήσει να καταστρέψει αυτά τα έργα, δεν βασίζεται σε καμία εξουσία. Αν τυχόν εμφανίσει κάποια αυτοκρατορική απάντηση ή νόμο για να υπερασπίσει τον εαυτόν του, τα έγγραφα αυτά θα αποσπασθούν απ’ τα χέρια του και να παραπεμφθούν στη Σοφία Μας.»

Το 1994 δημοσιεύθηκε μελέτη της κ. Πολύμνιας Αθανασιάδη, καθηγήτριας του Πανεπιστημίου Αθηνών, με τον τίτλο: «Το λυκόφως των Θεών στην Ανατολική Μεσόγειο: Στοιχεία ανάλυσης για τρεις επί μέρους περιοχές».

Η κ. Αθανασιάδη, επέλεξε εκεί τρεις περιοχές της αυτοκρατορίας με διαφορετική γεωγραφική φυσιογνωμία, ιστορικό υπόβαθρο και δημογραφική σύνθεση, εξασφαλίζοντας έτσι μεγαλύτερη αξιοπιστία στην έρευνά της.
Οι περιοχές αυτές είναι η Ελλάδα, η Κωνσταντινούπολη και η Συρία – Παλαιστίνη.
Έτσι αντιμετωπίζει εύκολα τις «γενικεύσεις του Λιβανίου» όσο και τον «υπερβολικά μεγάλο αριθμό φιλολογικών μαρτυριών» σε Χριστιανούς και εθνικούς συγγραφείς για την καταστροφή των ναών, που καταντά όπως λέει: «ύποπτος»!

Γράφει: «Στην προσπάθειά τους να ηρωοποιήσουν επισκόπους και αυτοκράτορες, σε μια περίοδο, κατά την οποία ο θρησκευτικός φανατισμός θεωρείτο αρετή, συχνά οι εκκλησιαστικοί συγγραφείς απέδιδαν σ’ αυτούς ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΕΣ ΝΑΩΝ ή στην καλύτερη περίπτωση, μεγαλοποιούσαν τα ηροστράτεια ανδραγαθήματά τους».
Η ίδια η συγγραφέας αναφέρει ότι «Σε τόπους όπως η Αθήνα ή οι Δελφοί, ο κανόνας είναι ότι τα μεταγενέστερα στρώματα έχουν καταστραφεί από τους ίδιους τους αρχαιολόγους στην προσπάθειά τους να φτάσουν όσο το δυνατόν γρηγορότερα στο κλασικό υπόστρωμα των ανασκαφών.
Τις παρατηρούμενες καταστροφές αποδίδουν οι αρχαιολόγοι στους σεισμούς, τις βαρβαρικές επιδρομές (4ο – 6ο αιώνα) και την εγκατάλειψη. Τα αρχαία μνημεία των Αθηνών και των Δελφών έμειναν απείραχτα από τους Χριστιανούς.».

Ο Βαλεντιανός Α’ (364-375 μ.Χ.) διακηρύσσει ότι«...οι νόμοι που εξέδωσα κατά την αρχή της βασιλείας μου, που επιτρέπουν στον καθένα να ακολουθεί την θρησκεία στην οποία ανήκει» [Θεοδ. Κώδ., IX, 16, 9 του έτους 371 μ.Χ.].

Ο Βαλεντιανός περιορίστηκε στο να απαγορεύσει, επί ποινή θανάτου, τις νυχτερινές τελετές [Θεοδ. Κώδ., X, 1, 8 και IX, 16, 9 της 9ης Σεπτεμβρίου 364]. Επίσης απαγορεύει να αναλαμβάνει Χριστιανός την ευθύνη ενός παγανιστικού ναού.

Δεν καταδικάζουμε [την προφητεία], αλλά απαγορεύουμε τη χρήση της για επιβλαβείς σκοπούς», « διατάζουν [Θεοδ. Κώδ., IX, 16, 9]. Λέει ο Θεοδώρητος Κύρου, (Εκκλησιαστική Ιστορία, Ε', 20)


Οι ίδιοι οι Εθνικοί είχαν ανακηρύξει θεό τους τον Θεοδόσιο στα 393 -αφού (όπως λένε ορισμένοι) είχε δήθεν αρχίσει τους διωγμούς - λέγοντας σε εορταστική συνεδρίαση της Σύγκλητου:
"Deum dedit Hispania quem videmus" = Η Ισπανία μας χάρισε το Θεό που βλέπουμε! (Ο Μύθος των μεγάλων της ιστορίας, Κ. Σιμόπουλου).
Όπως λέει κι ο ιστορικός της εποχής Σωζόμενος «μέσα στους νόμους ο Θεοδόσιος περιέγραφε τιμωρίες που δεν εφαρμοζόταν. Φρόντιζε όχι να τιμωρεί αλλά να προκαλεί το φόβο της τιμωρίας» (Σωζόμενος, Εκκλησιαστική Ιστορία, Ζ’, 12)

Να τι γράφει ο Αγ. Αυγουστίνος:
«Πολλοί Εθνικοί έχουν τα είδωλα στα κτήματά τους. Πρέπει να πάμε εκεί και να τα καταστρέψουμε; Όχι, διότι οι πρώτες μας προσπάθειες είναι να σπάσουμε τα είδωλα στις καρδιές τους.

Όταν οι ίδιοι μεταστραφούν σε Χριστιανούς, είτε μάς προσκαλούν να τα σπάσουμε είτε μας προσδοκούν.
Προς το παρόν πρέπει να προσευχόμαστε γι’ αυτούς, όχι να είμαστε θυμωμένοι μαζί τους.»
«Οι Εθνικοί νομίζουν ότι ψάχνουμε για είδωλα παντού κι ότι τα καταστρέφουμε σε όλα τα μέρη στα οποία τα ανακαλύπτουμε. Πώς κι έτσι; Δεν υπάρχουν μέρη μπροστά στα μάτια μας, στα οποία βρίσκονται είδωλα; Ή δεν ξέρουμε ότι υπάρχουν; Ωστόσο δεν τα καταστρέφουμε, διότι ο Θεός δεν τα έχει δώσει υπό την εξουσία μας.
Πότε ο Θεός θα τα δώσει υπό την εξουσία μας;

Όταν οι ιδιοκτήτες των ειδώλων γίνουν Χριστιανοί. (.....) Κηρύττουμε κατά των ειδώλων, τα βγάζουμε από τις καρδιές των ανθρώπων. Είμαστε διώκτες των ειδώλων? το ομολογούμε δημοσίως. Είμαστε λοιπόν και διατηρητές των ειδώλων;

Εγώ δεν τα αγγίζω, αν δεν έχω την εξουσία. Δεν τα αγγίζω, όταν ο κύριος της ιδιοκτησίας παραπονείται γι’ αυτό.»[/blue]

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 01:20:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ψηλός
Αν και από σένα μπορεί να τα περιμένει κανείς όλα, χαίρομαι που με τις παραπομπές σου αυτές, προσπαθείς να δείξεις και εσύ πως η λέξη "Έλληνας" χρησιμοποιούταν και είχε θρησκευτική έννοια (του παγανιστή) και όχι φυλετική.

*****Ελπίζω να μην αρχίσεις πάλι τα ακροβατικά και μας τα γυρίσεις και εδώ και αρχίσεις να καταπίνεις τα λόγια σου.


Sesostris
Δεν κατάλαβες γιατί έγινε αυτό Ψηλέ; Αντίπαλος στον σκοταδισμό του γιαχβισμού , δεν ήταν οι αγράμματοι pagani της υπαίθρου , αλλά οι Έλληνες φιλόσοφοι και ο ελληνικός τρόπος σκέψεως.



Έχω την εντύπωση πως δεν καταλαβαίνεις αυτά που διαβάζεις.

Στα αποσπάσματα που παράθεσες συγκρίνονται η παγανιστική (Ελληνική εκείνη την εποχή) πίστη με τη Ορθόδοξη πίστη (τη Χριστιανική).
Η σύγκριση/σύγκρουση είναι θρησκευτική και όχι σε επίπεδο πολιτισμού!!

Μα τόσο φανατισμένος είσαι που δεν το βλέπεις;;;
Συγκρίνονται ως προς την πίστη τους και όχι ως προς την καταγωγή τους, τη φυλή ή τον πολιτισμό τους.

Είναι ανόητο και, σίγουρα υστερόβουλο αυτό που προσπαθείς να κάνεις και εσύ, στα χνάρια των νεοειδωλαλτρών, να θες να διαστρεβλώσεις τόσο την πραγματικότητα προκειμένου να δέσει το γλυκό για την προπαγάνδα σου.


quote:
Sesostris
Αυτούς μισούσαν και αυτούς έπρεπε να πολεμήσουν για να μην αποτελούν εμπόδιο στα επεκτατικά σχέδια της θρησκείας τους.

Οι περισσότεροι Πατέρες της Εκκλησίας, αν όχι όλοι, μελέτησαν και εμπνεύστηκαν από το τρόπο σκέψης των αρχαίων μας και από τους φιλοσόφους γενικότερα, τους οποίους, σε πολλές περιπτώσεις, και ύμνησαν!!

Βέβαια, δεν δίστασαν και να καυτηριάσουν κάποια «κακώς κείμενα», των αρχαίων μας, όταν έκριναν πως αυτά, κάθε άλλο παρά ωφέλιμα θα μπορούσαν να είναι για την πνευματική πρόοδο του ανθρώπου.

Όσα αναφέρεις, λοιπόν, παρακάτω στο μήνυμά σου, είναι οι γνωστές καραμέλες που έχουν χάσει πια τη γεύση τους από τις τόσες φορές που τις πιπιλίζετε και τις ξαναπιπιλίζετε!!
Κανείς πλέον δεν πείθεται με αυτά. Η επιχειρηματολογία σας μπάζει από παντού.

Παραθέτετε τους υποτιθέμενους φοβερούς και τρομερούς νόμους και διατάγματα κατά της ειδωλολατρίας, αλλά αυτοί οι ίδιοι σας διαψεύδουν!!
Ένα παράδειγμα της γελοιότητάς της εν λόγω «επιχειρηματολογίας», το ανέφερα και στο προηγούμενο μήνυμά μου. Μήπως εσύ θα μπορούσες να δώσεις κάποια απάντηση σε αυτό που ρωτάω εκεί;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy