ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:12:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Καλημέρα Εαρινέ!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:16:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

γνωριζω την παραφιλολογια που επικρατει γυρω απο τα κρυφα σχολεια αλλα εκτος απο τα γραπτα υπαρχουν κ οι προφορικες παραδοσεις..οπως επισης χαρα ισως για τα ματια σου αγαπητε macedon να διαβαζεις απο μενα οτι ναι οταν το τριτο ραιχ επλευσε στην μυτιληνη οτοτε δεσποτης τους καλωσορισε στο λιμανι λεγοντας καλως τα ενδοξα παιδια του τριτου ραιχ..επισης γνωριζω τι εστι παπαδαριο κ τι ιερεας..απο κει κ περα μην ακυρωνεις ολη την θρησκεια ομως..

d.k


Hunter...

Η οποιαδήποτε πίστη ή θέση ζωής...νοηματοδοτείται απο την ώριμη και διαφανή συμπεριφορά των μελών της , που κινείται με σεβασμό και αγάπη έναντι του οποιουδήποτε ανθρώπου και επιμέρους πίστης ή ιδεολογίας του..

Οι άνθρωποι που τοποθετούνται με γνώμονα την υπέράσπιση του όποιου δόγματος-πίστης-ιδεολογίας στην οποία είναι ενταγμένοι ...χωρίς να ενδιαφέρονται για την προσωπικότητα του συνανθρώπου τους ...δεν νοηματοδοτούν την όποια πίστη τους αλλα την ακυρώνουν και αυτό διότι οι ίδιοι δεν νοηματοδοτούνται απο την πίστη την οποία -λένε- ότι ασπάζονται και είναι αληθής...

Δεν είναι αναίτια και τυχαία η ανάγκη να αποδείξουμε οτιδήποτε και θα πρέπει κάποια στιγμή -εφόσον αγαπάμε τον εαυτό μας- να ανιχνεύσουμε τους λόγους και την αιτία , που εδράζεται εντός μας...αλλα χρειάζεται δύναμη κάτι τέτοιο και αποτελεί επίπονη διαδικασία..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia

quote:
sesostris

Απαιτήσεις που τις έχεις ώρες ώρες και συ φίλη ar_ia από τον ψηλό . Τι απάντηση περιμένεις να σου δώση για το όρος , που μόνο άγιο δεν είναι , αυτές τις ιστορικές αλήθειες ή μήπως αυτά τα απαράδεκτα που συμβαίνουν εκεί .Ο συγγραφέας Θέμος Κορνάρος σημειώνει μεταξύ άλλων στο βιβλίο κάτω από τον τίτλο «Πνευματική παραγωγή του όρους», ότι σύμφωνα με το εξομολογητάριο του Άγ. Νικοδήμου , πρέπει να απευθύνεται στους υποψήφιους για χειροτονία και η ερώτηση :

Εάν ανθρωπίνη φύσις, τριβήν εποιήσατο περί την οπισθίαν οπήν, ή εάν εισήλθεν εν αυτή και συνάμα ροήν εποιήσατο…

Και συμπληρώνει ο συγγραφέας : Είναι «θαύμα» το φαινόμενο να μην τρέμουν τα πόδια του υποψήφιου στο άκουσμα αυτής της περικοπής .
Μα αν σου έδινε απαντήσεις με τέτοιες ιστορικές αλήθειες καλή μου φίλη δεν θα ήταν πια χριστιανός , θα έχανε το ψωμί του . Είπαμε να τα κουκουλώνουμε , όχι να τα βγάζουμε στη φόρα . Γιατί κοπιάζουν καθημερινά οι απολογητές στο διαδύκτιο , είδες εσύ ποτέ κανένα επαγγελματία να πηγαίνη κόντρα στα συμφέροντά του ;



Έχει απόλυτο δίκιο καλέ μου sesostris, πάνω απ΄όλα ο επαγγελματισμός!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:45:33  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
επισης γνωριζω τι εστι παπαδαριο

"Παπαδαριό" οι εκπρόσωποι του θεού στη γη, που έχουν και τη χάρη του Αγίου Πνεύματος;

Στην Κόλαση θα πας!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:45:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλημέρα Εαρινέ!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Καλώς τα "κακά" κορίτσια ...τα ατίθασα...

Καλημέρα Άρια..τι κάνεις ρε "ανένταχτο πλάσμα"???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:03:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Tι να κάνω.....προσπαθώ να φτιάξω μια μακέτα και κάνω και κάνα διάλειμα για διασκέδαση.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:10:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Και αν σου πω πως φτιάχνω κάτι μακέτες με αγίους για μια εκκλησία θα το πιστέψεις????

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:12:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Tι να κάνω.....προσπαθώ να φτιάξω μια μακέτα και κάνω και κάνα διάλειμα για διασκέδαση.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ




Είμαστε καλή παρέα γι'αυτό...συντελλούμε???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:14:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και αν σου πω πως φτιάχνω κάτι μακέτες με αγίους για μια εκκλησία θα το πιστέψεις????

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Όλα εμπειρίες είναι...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός
Είμαστε καλή παρέα γι'αυτό...συντελλούμε???



Εσύ είσαι απλά διπλωμάτης.........

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
πως πιανουν τα χερακια σου ar ia μου τετοια πραγματα?αναγκα κ οι θεοι πεθονται.. οχι εαρινε μου..θα σου απαντησω με ενα γεγονος που μου συνεβη σημερα..ενας πολυ δικος μου ανθρωπος πηγε σε εναν γιατρο κ εν ολιγοις του διεγνωσε καρκινο..αναστατωση στην οικογενεια του μεγαλη κ η ιδια ψυχολογικο ρακος για πολυ καιρο..ο υποτιθεμενος ογκος απο τον πρωτο γιατρο ηταν 3 εκ...οταν ξαναεξεταστηκε καπου αλλου κ οχι μονο μια φορα τελικα ανακαλυψε οτι απλα ηταν μια κυστη 3 χιλιοστα..δηλαδη τωρα πρεπει να πουμε οτι ολοι οι γιατροι ειναι χασαπηδες..η πιστη για μενα ειναι ιδεα φιλοσοφια..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:35:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός
Είμαστε καλή παρέα γι'αυτό...συντελλούμε???



Εσύ είσαι απλά διπλωμάτης.........

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



μμμ... και το αντίθετο του "Διπλωμάτης" ...ποιό είναι???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είμαστε και πάλι μια ωραία ατμόσφαιρα εδώ μέσα....Εμείς, εσείς
και οι υπόλοιποι...Έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;
Τι μακετα κάνεις Αρια;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:41:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

πως πιανουν τα χερακια σου ar ia μου τετοια πραγματα?αναγκα κ οι θεοι πεθονται.. οχι εαρινε μου..θα σου απαντησω με ενα γεγονος που μου συνεβη σημερα..ενας πολυ δικος μου ανθρωπος πηγε σε εναν γιατρο κ εν ολιγοις του διεγνωσε καρκινο..αναστατωση στην οικογενεια του μεγαλη κ η ιδια ψυχολογικο ρακος για πολυ καιρο..ο υποτιθεμενος ογκος απο τον πρωτο γιατρο ηταν 3 εκ...οταν ξαναεξεταστηκε καπου αλλου κ οχι μονο μια φορα τελικα ανακαλυψε οτι απλα ηταν μια κυστη 3 χιλιοστα..δηλαδη τωρα πρεπει να πουμε οτι ολοι οι γιατροι ειναι χασαπηδες..η πιστη για μενα ειναι ιδεα φιλοσοφια..

d.k


Να το δείχνεις τότε με ποιοτικό τρόπο ..τον δικό σου και όχι μπαίνοντας σε διαδικασίες οι οποίες σε απαξιώνουν...νοηματοδότησε την hunter..και ότι "εκφερθεί" απο την hunter θα έχει και την ανάλογη προσοχή τότε...

Το έχω ξαναπεί...δεν έχει σημασία , τι θα ειπωθεί...σημασία έχει , ποιός το λέει..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 14:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
hunter1

πως πιανουν τα χερακια σου ar ia μου τετοια πραγματα?αναγκα κ οι θεοι πεθονται..


Ρε συ hunter γιατί πετάς κοτσάνες συνέχεια????
Το σχέση έχει η δουλειά με τα πιστεύω????
Δλδ αν ήμουν γιατρός δεν θα θεράπευα έναν παπά????
Η αν ήμουν δικαστής θα έλεγα είναι δεν είναι αθώος, καταδικάστε τον???
Έλεος πια!
Απλή λογική θέλει δεν είναι δύσκολο, δοκιμασέ το...

quote:
hunter1
οχι εαρινε μου..θα σου απαντησω με ενα γεγονος που μου συνεβη σημερα..ενας πολυ δικος μου ανθρωπος πηγε σε εναν γιατρο κ εν ολιγοις του διεγνωσε καρκινο..αναστατωση στην οικογενεια του μεγαλη κ η ιδια ψυχολογικο ρακος για πολυ καιρο..ο υποτιθεμενος ογκος απο τον πρωτο γιατρο ηταν 3 εκ...οταν ξαναεξεταστηκε καπου αλλου κ οχι μονο μια φορα τελικα ανακαλυψε οτι απλα ηταν μια κυστη 3 χιλιοστα..δηλαδη τωρα πρεπει να πουμε οτι ολοι οι γιατροι ειναι χασαπηδες..η πιστη για μενα ειναι ιδεα φιλοσοφια..


Περαστικά όπως και να ΄χει!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 14/12/2009 14:17:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 14:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός

μμμ... και το αντίθετο του "Διπλωμάτης" ...ποιό είναι???




Μονόφθαλμος, ξέρω γω.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 14:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Είμαστε και πάλι μια ωραία ατμόσφαιρα εδώ μέσα....Εμείς, εσείς
και οι υπόλοιποι...Έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;


Ε τι θες να τσακωνόμαστε συνέχεια...?
Πάντως η αλήθεια είναι πως άσχετα αν διαφωνώ εντελώς με τα πιστεύω σου. η το ότι κοντραριζόμαστε συνέχεια, σε συμπαθώ!
quote:
trexa
Τι μακετα κάνεις Αρια;



Είναι μία ψηφιακή αγιογράφιση για ένα ιδιωτικό εκκλησάκι.

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 14:32:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός

μμμ... και το αντίθετο του "Διπλωμάτης" ...ποιό είναι???




Μονόφθαλμος, ξέρω γω.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



http://www.youtube.com/watch?v=uk3yNT2lWc0

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 14:40:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είμαστε και πάλι μια ωραία ατμόσφαιρα εδώ μέσα....Εμείς, εσείς
και οι υπόλοιποι...Έχω και κότερο, πάμε μια βόλτα;
Τι μακετα κάνεις Αρια;



http://www.youtube.com/watch?v=uk3yNT2lWc0

Πολύ ωραία Βαγγέλη , όταν θέλουμε είμαστε μια οικογένεια...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 14:49:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γειά σου φιλαράκι Ar_ia, σε ρώτησα γιατί κι εγώ κανω και μακέτες...Έβγαζα αρκετά έντυπα για άλλους,γι αυτό και ξέρω.
Αλλά, τώρα, λέω, να κάνω ένα βδομαδιάτικο έντυπο....Με παίρνει,
υπάρχει τεράστια αγορά και ξέρω τον χώρο, απο όλες τις θέσεις...
Όπως και νάχει,πιστεύω φίλε Εαρινέ, ότι όλοι εδώ μπήκαμε για να γνωρίσουμε ανθρώπους και ιδέες...Να προχωρήσουμε όλοι μαζι στο ίδιο
καράβι, αφού περνάμε τα ίδια κι αυτά να μας ενώνουν, αντί να μας χωρίζουν....
Μαζί ταξιδεύουμε και μεις θα ζήσουμε ότι συμβαινει, μαζί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 02:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
europaie asxete
Κατ'αρχήν επειδή με ρώτησες τις προάλλες να σου πώ από πού αντιγράφεις, ως γνήσιο μηρυκαστικό που είσαι, το σημερινό θέμα το αντιγράφεις από εδώ.
Πάμε τώρα στις ανοησίες που μηρυκάζεις από την ΟΟΔΕ

Eκεί δεν υπάρχει τίποτα...πάμε παρακάτω.

quote:
macedon:
Καμία τέτοια επιγραφή δεν έχει βρεθεί και κανείς ιστορικός δεν γνωρίζει για την επιγραφή αυτή. Μπορείς να μας πεις ακριβώς τι λέει, μια και έχεις διαβάσει το βιβλίο;

Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει. Την παραπομπή την βρήκα μέσω ίντερνετ. Οπότε δεν μπορώ να πω τι ακριβώς λέει.

quote:
macedon:
Ο ναός έκανε 18 μήνες για να ολοκληρωθεί. Το λέει ο Ιώσηπος και ένα σωρό σύγχρονοι ιστορικοί. Ξεκίνησε το 19παχχ και παραδόθηκε τιο 17. Τα δε έργα που αναφέρεις ήταν έργα βελτίωσης του περιβάλλοντος χώρου. Αλλωστε στη συνομιλία του Ιησού-Μανώλη με τους ΕΒραίους, αυτοί του λέει ότι χρειάστηκαν 46 χρόνια για να χτιστεί, και ακριβώς στο χτίσιμό του αναφέρεται και ο Ιώσηπος, που αναφέρει ότι κράτησε 18 μήνες.

Ο Ιώσηπος αναφέρεται στον κυρίως Ναό και όχι στις λοιπές κατασκευές.

Στη βελτίωση του περιβάλλοντος χώρου περιλαμβάνονται, πυλώνες, ειδικά διαμορφωμένοι χώροι για τις γυναίκες, πύργοι, ακόμη και λουτρά!, αυτοκρατορικές αυλές, ο Πύργος της Αντωνίνας κ.λ.π....

Όλα αυτά δεν είναι απλά μια βελτίωση του περιβάλλοντος χώρου.....
Αλλά ολόκληρη Ακρόπολη!

Στο κεφάλαιο 5, από το έργο του Ιώσηπου Ιουδαϊκός πόλεμος, μπορεί κανείς να διαβάσει λεπτομέρειες για το αν πρόκειται απλά για ένα Ναό ή για ολόκληρο οικοδομικό συγκρότημα......

Τον κυρίως Ναό λοιπόν, ναι τον έκανε σε 17-18 μήνες όλα τα υπόλοιπα έγιναν μετά από δεκαετίες και ολοκληρώθηκαν το 64μ.Χ. όπως η Μεγάλη Ελληνική εγκυκλοπαίδεια μας λέει.

Γιατί δεν επρόκειτο απλά για έναν Ναό! αλλά για κάτι όπως η δική μας Ακρόπολη, η οποία δεν περιέχει μόνο τον Παρθενώνα.....η ανάπλαση λοιπόν του περιβάλλοντος χώρου δεν ήταν κήπος η ζαρντινιέρες αλλά ολόκληρα οικοδομήματα.

Γι αυτό ο Ιωάννης γράφει για 46 χρόνια.

Διαβάζουμε από τον Ιώσηπο:

However, he took care of the cloisters and the outer enclosures, and these he built in eight years
They then broke down the wall on the north side, and took in as much as sufficed afterward for the compass of the entire temple.
And when they had built walls on three sides of the temple round about, from the bottom of the hill, and had performed a work that was greater than could be hoped for,
(in which work long ages were spent by them, as well as all their sacred treasures were exhausted, which were still replenished by those tributes which were sent to God from the whole habitable earth,) they then encompassed their upper courts with cloisters, as well as they [afterward] did the lowest [court of the] temple.


Μετάφραση:
"Ωστόσο, πήρε φροντίδα για τα περιστυλια και τα εξωτερικά περιβλήματα, και αυτα τα εκτισε σε 8 χρονια.

Στην συνεχεια κατεδαφισαν το τειχος στην βορεια πλευρα, και στενεψε αρκετα οπως το σχεδιο του ναου.
Και όταν εχτισαν τείχη στις τρεις πλευρές του ναού περιμετρικα , από το κάτω μέρος του λόφου, και ειχαν εκτελέσει ένα έργο που ήταν μεγαλύτερο από ό, τι μπορούσε κανεις να ελπίσει,
(στο οποιο εργο πολυς χρονος δαπανηθηκε, καθως επισης τα κειμηλια τους ηταν διαλυμενα, τα οποια εξακολουθουσαν να αναπληρωνται απο αυτα τα αφιερωματα που ειχαν αποσταλει στον Θεο απο ολη την κατοικημενη γη)
οπου περιεβαλαν τις ανωτερες αυτοκρατορικες αυλες με τα περιστυλια, οπως επισης και το κατ ωτερο μερος του ναου."


Εδώ ο Ιώσηπος αναφέρει 8 χρόνια....

Ολόκληρο το κείμενο μπορεί κανείς να το δει στο Κεφάλαιο 5, ΕΔΩ

Κάπως έτσι ήταν το μέγα αυτό οικοδόμημα


quote:
macedon:
Δηλαδή ποιό από τα δύο πιστεύεις;
1. Ότι η σελήνη, ενώ βρισκόταν 14 μέρες μακριά από τον ήλιο, έτρεξε 14 μέρες μπροστά, έκατσε μπροστά στον ήλιο τρεις ώρες ακίνητη και μετά επέστρεψε στη θέση της;
2. Ο ήλιος σταμάτησε να δουλεύει για 3 ώρες και μετά ξαναπήρε μπρός;

ΥΓ: Στο μεταξύ κατέφτασε και ο εκπρόσωπος της ΟΟΔΕ για να δει αν μηρυκάζεις καλά. Τις γνωστές του ανοησίες, τις έχει απαντήσει η ιστορική κοινότητα που αγνοεί οποιονδήποτε δεύτερο Λυσανία, καθώς δεν αναφέρεται πουθενά.


-Πιστεύω ότι δολοφόνησαν τον ίδιο το Θεό.
Αν δεν επρόκειτο για τον αληθινό Θεό, η υπόθεση θα είχε πάει αρχείο όπως με τόσους άλλους επίδοξους ψευτομεσίες.

Τα γεγονότα όμως που ακολούθησαν, οι σεισμοί, η ανάσταση νεκρών, η έκλειψη ηλίου σε συνδυασμό με τα θαύματα του Ιησού και των μαθητών Του, έπεισαν τον υγιή σκεπτόμενο άνθρωπο της εποχής και περιοχής, ότι όντως αυτός ήταν ο αληθινός Μεσσίας και άρχισε έτσι η εξάπλωση του Χριστιανισμού.

Και μην ξεχνάμε ότι ο αναστημένος Ιησούς, δεν είχε εμφανιστεί παρά σε ελάχιστους μαθητές Του.
Άρα τα γεγονότα αυτά που ακολούθησαν μετά από το θάνατο του Ιησού αυτά έπαιξαν και τον κύριο ρόλο ώστε να πιστέψουν οι άνθρωποι της εποχής εκείνης.

Ο Robben , σου έφερε στοιχεία για τον Λυσανία, αλλά τα προσπέρασες......


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 03:37:50  Εμφάνιση Προφίλ
europaie instrouxtora

quote:
Το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει.

Και πώς ξέρεις τι λέει το βιβλίο εφ'όσον δεν το έχεις διαβάσει; Προς στιγμήν ανησύχησα πως άρχισες να διαβάζεις αλλά ευτυχώς, παραμένεις απλό μηρυκαστικό που αναμασά αυτά που υποτίθεται ότι έχουν διαβάσει άλλοι και σου μεταφέρουν τι λένε. Οσο πας και μοιάζεις στον κανονικό ευρωπαίο.

quote:
Ο Ιώσηπος αναφέρεται στον κυρίως Ναό και όχι στις λοιπές κατασκευές.

Γιατί, ο Ιωάννης αναφέρεται στις λοιπές κατασκευές;

quote:
Στη βελτίωση του περιβάλλοντος χώρου περιλαμβάνονται, πυλώνες, ειδικά διαμορφωμένοι χώροι για τις γυναίκες, πύργοι, ακόμη και λουτρά!, αυτοκρατορικές αυλές, ο Πύργος της Αντωνίνας κ.λ.π....

Όλα αυτά δεν είναι απλά μια βελτίωση του περιβάλλοντος χώρου.....
Αλλά ολόκληρη Ακρόπολη!


Ναι, αλλά δεν είναι ο ναός.

quote:
Γιατί δεν επρόκειτο απλά για έναν Ναό! αλλά για κάτι όπως η δική μας Ακρόπολη, η οποία δεν περιέχει μόνο τον Παρθενώνα

Όταν κάποιος αναφέρεται στην Ακρόπολη, αναφέρεται σε όλα τα οικήματα. Όταν αναφέρεται στον Παρθενώνα, αναφέρεται στο ναό της Αθηνάς μόνο. Έτσι κι ο Ιωάννης αναφέρεται στο ναό!

quote:
Διαβάζουμε από τον Ιώσηπο:

Παραπομπή δε βλέπω στον ... αγγλόφωνο Ιώσηπο. Δεν γνωρίζεις ότι ο Ιώσηπος έγραψε στα ελληνικά; Ζήτα το από τον κανονικό ευρωπαίο, το έχει. Βλέπεις, ο κανονικός ευρωπαίος με το ζόρι μιλάει ελληνικά, θα ήταν μάλλον αστείο να μεταφράζει ιστορικά κείμενα από την αγγλική. Μη τον εκθέτεις έτσι.

quote:
Πιστεύω ότι δολοφόνησαν τον ίδιο το Θεό.

Εσύ μπορείς να πιστεύεις ό,τι θέλεις.

quote:
Τα γεγονότα όμως που ακολούθησαν, οι σεισμοί, η ανάσταση νεκρών, η έκλειψη ηλίου

Φαντασίες των ανεκδιήγητων ευαγγελιστών. Παραμύθια που γράφτηκαν για τους χωρικούς της Συρίας. Μην κοιτάς που εν έτει 2009 τα πιστεύουν μερικοί. Ίδιο επίπεδο με τους χωρικούς εκείνους έχουν.

quote:
σε συνδυασμό με τα θαύματα του Ιησού

Τα υποτιθέμενα θαύματα του Ιησού, όπου δεν είναι αυτοσχεδιασμοί των ευαγγελιστών, είναι κλεμένα είτε από την ΠΔ είτε από προγενέστερους θεούς.

quote:
έπεισαν τον υγιή σκεπτόμενο άνθρωπο της εποχής και περιοχής, ότι όντως αυτός ήταν ο αληθινός Μεσσίας

Αγνοείς τι θα έπρεπε να είναι ο Μεσσίας. Ο Ιησούς ούτε τις προϋποθέσεις είχε ούτε μεσσιανικά έργα έκανε. Ασε που για να είναι κάποιος Μεσσίας έπρεπε να τον χρίσει είτε ο αρχιερέας είτε κάποιος προφήτης (η λέξη "Μεσσίας" σημαίνει "χρισμένος").

Η Εβραϊκή παράδοση έλεγε ότι ο προφήτης Ηλίας θα επιστρέψει στις έσχατες μέρες για να χρίσει το Μεσσία. Γι'αυτό και ο Ματθαίος προσπαθεί να πείσει ότι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής ήταν ο Ηλίας (ο οποίος χρίζοντας τον Ιησού-Μανώλη θα τον έκανε "Μεσσία"). Βάζει λοιπόν τον Ιησού να λέει:

"Γιατί, ως τον ερχομό του Iωάννη, όλοι οι προφήτες και ο νόμος φανέρωσαν το θέλημα του Θεού. Kι αν θέλετε να το παραδεχτείτε, αυτός είναι ο Hλίας που έμελλε να έρθει!" (Ματθ. 11:13-14)

Ο Ιωάννης όμως διαψεύδει τον Ματθαίο (και τον Ιησού), καθώς βάζει τον Ιωάννη το Βαπτιστή να λέει ρητά πως δεν είναι ο Ηλίας.

"Kαι τον ξαναρώτησαν: "Tότε λοιπόν; O Hλίας είσαι;" Tους λέει: "Δεν είμαι". "O προφήτης είσαι;" Tους αποκρίθηκε πάλι: "Όχι" (Ιωάν. 1:21)

Αρα, χωρίς προφήτη δεν υπάρχει χρίσμα και χωρίς χρίσμα δεν υπάρχει Μεσσίας (άσε που εμφανίζεται κοτζάμ γιος του Γιαχωβά να μην ξέρει ότι ο Ιωάννης ο βαπτιστής ΔΕΝ ΗΤΑΝ o Ηλίας και να λέει ψέμματα στον κοσμάκη. Ντροπή!)

quote:
Άρα τα γεγονότα αυτά που ακολούθησαν μετά από το θάνατο του Ιησού αυτά έπαιξαν και τον κύριο ρόλο ώστε να πιστέψουν οι άνθρωποι της εποχής εκείνης.

Ναι, γέμισε η Παλαιστίνη χριστιανούς τον 1ο αιώνα. Βλέπεις, ο Ιωάννης (σύμφωνα με το Ματθαίο 3:5-6 και το Μάρκο 1:5) βάφτισε όλη την Ιουδαία αλλά μετά ο Ιησούς (Ιωάν. 4:1) βάφτισε περισσότερους από τον Ιωάννη (που τους είχε βαφτίσει ... όλους).

Έχουμε και το πρόβλημα πως οι σύγχρονοι ιστορικοί ξέχασαν να αναφέρουν έστω κι ένα από τα "θαυμαστά" πράγματα που συνέβαιναν τότε.

quote:
Ο Robben , σου έφερε στοιχεία για τον Λυσανία, αλλά τα προσπέρασες.....

Ο Robben έφερε τις ίδιες ανοησίες που έφερε και ο κανονικός ευρωπαίος και απάντησα εκεί. Η ιστορία δεν καταγράφει κανένα δεύτερο Λυσανία, όπως δεν καταγράφει και προγενέστερη θητεία του Κυρήνιου πριν το 7, όπως δεν καταγράφει καμία παν-ρωμαϊκή απογραφή, όπως δεν καταγράφει κανένα σεισμό που να σήκωσε ...τσουνάμι στη λίμνη, όπως δεν καταγράφει καμία έκλειψη σε καιρό πανσελήνου όπως δεν καταγράφει καμία ανάσταση πεθαμένων και νύχτα των ζωντανών-νεκρών στην Ιερουσαλήμ. Μπορεί τα ζόμπι να μην είναι χορτοφάγα αλλά φαίνεται ότι οι χριστιανοί είναι...

Οι εφευρέσεις αυτές με σκοπό να εγκυροποιηθεί ένα μάτσο ασυναρτησίες ανωνύμων συγγραφέων, δείχνει απλά ότι είστε απελπισμένοι.

ΥΓ: Καιρό είχες να φανείς. Χαιρετισμούς στον κανονικό ευρωπαίο!

macedon

Edited by - macedon on 15/12/2009 04:47:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 17:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Macedon.......

Λες........
Αγνοείς τι θα έπρεπε να είναι ο Μεσσίας. Ο Ιησούς ούτε τις προϋποθέσεις είχε ούτε μεσσιανικά έργα έκανε.

Σαφως και τις προυποθεσεις ειχε αλλα και μεσσιανικα εργα εκανε, αλλα και εργο αφησε, κατι που δεν εκανε κανενας άλλος ψευδοχριστος και ψευδοπροφητης.

Λες.........
Ασε που για να είναι κάποιος Μεσσίας έπρεπε να τον χρίσει είτε ο αρχιερέας είτε κάποιος προφήτης (η λέξη "Μεσσίας" σημαίνει "χρισμένος").

Δηλαδη οι ψευδομεσσιες που περασαν από τον Ισραηλ ειχαν χριστει από τους ιερεις? Στην παλαια διαθηκη εχριαν τους ιερεις, τους βασιλεις , και τους προφητες. Τι ηταν ολοι αυτοι? Μεσσιες? Και ενώ εχριοντο με ελαιον (τυπος του Αγιου Πνευματος), ο Ιησους Χριστος εχρισθη με το πραγματικο χρισμα του Αγιου Πνευματος κατά την βαπτιση του στον Ιορδανη .Η ιδια η Παλαια διαθηκη μιλουσε για αυτό το χρισμα που θα ειχε ο Μεσσιας.

ΚΑΙ ΕΔΟΘΗ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟΝ ΗΣΑΙΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΟΙΞΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟΝ ΕΥΡΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟΝ ΟΠΟΥ ΗΤΟ ΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΝ
18 ΠΝΕΥΜΑ ΚΥΡΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΠ ΕΜΕ ΔΙΑ ΤΟΥΤΟ ΜΕ ΕΧΡΙΣΕ ΜΕ ΑΠΕΣΤΕΙΛΕ ΔΙΑ ΝΑ ΕΥΑΓΓΕΛΙΖΩΜΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΤΩΧΟΥΣ ΔΙΑ ΝΑ ΙΑΤΡΕΥΣΩ ΤΟΥΣ ΣΥΤΕΤΡΙΜΜΕΝΟΥΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑΝ ΝΑ ΚΗΡΥΞΩ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΥΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΤΥΦΛΟΥΣ ΑΝΑΒΛΕΨΙΝ ΝΑ ΑΠΟΣΤΕΙΛΩ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΘΛΑΣΜΕΝΟΥΣ ΕΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
19 ΔΙΑ ΝΑ ΚΗΡΥΞΩ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΟΝ ΚΥΡΙΟΥ ΕΝΙΑΥΤΟΝ
20 ΚΑΙ ΚΛΕΙΣΑΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟΝ ΑΠΕΔΩΚΕΝ ΕΙΣ ΤΟΝ ΥΠΗΡΕΤΗΝ ΚΑΙ ΕΚΑΘΗΣΕ ΠΑΝΤΩΝ ΔΕ ΟΙ ΟΦΘΑΛΜΟΙ ΤΩΝ ΕΝ ΤΗ ΣΥΝΑΓΩΓΗ ΗΣΑΝ ΑΤΕΝΙΖΟΝΤΕΣ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ
21 ΚΑΙ ΗΡΧΙΣΕ ΝΑ ΛΕΓΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΥΣ ΟΤΙ ΣΗΜΕΡΟΝ ΕΠΛΗΡΩΘΗ Η ΓΡΑΦΗ ΑΥΤΗ ΕΙΣ ΤΑ ΩΤΑ ΥΜΩΝ
(Λουκας 4,17-21)

Λιγο πριν (στο προηγουμενο κεφαλαιο) μιλαει για το χρισμα κατά την βαπτιση του Κυριου, από τον θεο και όχι από ανθρωπο.

Λες....
Η Εβραϊκή παράδοση έλεγε ότι ο προφήτης Ηλίας θα επιστρέψει στις έσχατες μέρες για να χρίσει το Μεσσία.

ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΑΠΟΣΤΕΙΛΕΙ ΠΡΟΣ ΕΣΑΣ ΗΛΙΑΝ ΤΟΝ ΠΡΟΦΗΤΗΝ ΠΡΙΝ ΕΛΘΗ Η ΗΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΕΠΙΦΑΝΗΣ
6 ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑΝ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑΝ ΤΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΠΑΤΕΡΑΣ ΑΥΤΩΝ
(Μαλαχιας 4, 5)


Ψεμματα λες. Δεν το ελεγε η εβραικη παραδοση αλλα η εβραικη παρερμηνεια (σαν την δικη σου). Ο Ηλιας ο προφητης που λεει εδώ δεν είναι άλλος από τον Ιωαννη τον Βαπτιστη. Δεν υπαρχει διδασκαλια μετεμψωχωσης ή μετενσαρκωσης στην Παλαια διαθηκη, ώστε να υποστηριζει την θεωρια σου. Ο ευαγγελιστης Λουκας μας το εξηγει πολύ ωραια…………

Τα λογια του αγγελου στον Ζαχαρια περι Ιωαννου του Βαπτιστη……

‘’ ΕΙΠΕ ΔΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ΜΗ ΦΟΒΟΥ ΖΑΧΑΡΙΑ ΔΙΟΤΙ ΕΙΣΗΚΟΥΣΘΗ Η ΔΕΗΣΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ Η ΓΥΝΗ ΣΟΥ ΕΛΙΣΑΒΕΤ ΘΕΛΕΙ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΥΙΟΝ ΕΙΣ ΣΕ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΛΕΣΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΥΤΟΥ ΙΩΑΝΝΗΝ….ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΤΩΝ ΥΙΩΝ ΙΣΡΑΗΛ ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΕΙΣ ΚΥΡΙΟΝ ΤΟΝ ΘΕΟΝ ΑΥΤΩΝ
17 ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΘΕΛΕΙ ΕΛΘΕΙ ΠΡΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΑΥΤΟΥ ΕΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙ ΗΛΙΟΥ ΔΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΗ ΤΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΩΝ ΕΙΣ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΠΕΙΘΕΙΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΦΡΟΝΗΣΙΝ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΩΝ ΔΙΑ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΗ ΕΙΣ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟΝ ΛΑΟΝ ΠΡΟΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΝ
(Λουκας 1, 16-17)

Εν πνευματι και δυναμη Ηλιου (του Ηλια δηλαδη). Ο Ιωαννης ειχε τον ιδιο δυνατο λογο όπως ο Ηλιας. Του ιδιου στυλ. Δεν ελεγαν αυτό οι εβραιοι επομενως. Αλλωστε, ουτε ο Ιωαννης εχρισε τον Ιησου. Που το ειδες αυτό? Μονο τον βαπτισε. Το χρισμα το ελαβε ο Ιησους από τον Πατερα Θεο. Μην διαστρεφει ΚΑΙ το ευαγγελιο.

Λες.....
''Γι'αυτό και ο Ματθαίος προσπαθεί να πείσει ότι ο Ιωάννης ο Βαπτιστής ήταν ο Ηλίας (ο οποίος χρίζοντας τον Ιησού-Μανώλη θα τον έκανε "Μεσσία"). Βάζει λοιπόν τον Ιησού να λέει:
"Γιατί, ως τον ερχομό του Iωάννη, όλοι οι προφήτες και ο νόμος φανέρωσαν το θέλημα του Θεού. Kι αν θέλετε να το παραδεχτείτε, αυτός είναι ο Hλίας που έμελλε να έρθει!" (Ματθ. 11:13-14)

Λαθος μεγαλο κανεις. Δεν προσπαθει να πεισει κανεναν. Ο Λουκας μας εξηγει ποιος είναι ο ‘’Ηλιας’’. ‘’ΕΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΕΙ ΗΛΙΟΥ’’, αναφερομενος στον Ιωαννη. Παραπανω είναι.

Λες.......
Ο Ιωάννης όμως διαψεύδει τον Ματθαίο (και τον Ιησού), καθώς βάζει τον Ιωάννη το Βαπτιστή να λέει ρητά πως δεν είναι ο Ηλίας."Kαι τον ξαναρώτησαν: "Tότε λοιπόν; O Hλίας είσαι;" Tους λέει: "Δεν είμαι". "O προφήτης είσαι;" Tους αποκρίθηκε πάλι: "Όχι" (Ιωάν. 1:21)

Λαθος παλι. Παραπανω ο Ιησους λεει ότι ο Ηλιας που εμελλε να ερθει είναι ο Ιωαννης, όχι ως φυσικο προσωπο. Ο Λουκας μας το εξηγει πολύ καθαρα. Δεν μιλαει για φυσικοο προσωπο, αλλα για το στυλ του Ηλια. Ο Ιωαννης ειχε τον ιδιο καυστικο λογο όπως ο Ηλιας. Δεν σημαινει ότι ηταν ο Ηλιας. Στο ορος της μεταμορφωσεως, οι αποστολοι που ανεβηκαν μαζι με τον Ιησου ειδαν σε οραση τον Ηλια, και τον Μωυση. Στο προσωπο του Ηλια δεν αναγνωρισαν τον Ιωαννη (που ειχε ηδη πεθανει). Δεν τον ειπαν Ιωαννη. Και ηταν οι ιδιοι οι μαθητες του, που ειχαν προσκολληθει στον Ιησου. Επομενως δεν ομιλει η γραφη περι προσωπου. Δεν ταυτιζει τον Ηλια με τον Ιωαννη ως προσωπα, αλλα ως στυλ και εργο. Αρα, ουτε ψεμματα λεει ο Ιησους, ουτε ο ιδιος ο Ιωαννης που αρνειτε ότι είναι ο Ηλιας. Οι εβραιοι παρερμηνευσαν την γραφη όπως και εσυ!! Και ενώ λες εμας τους χριστιανους ως ‘’εβραιοχριστιανους’’, τελικα εσυ ταυτιζεσαι με την εβραικη παρερμηνεια στο πληρες.
Και για να δεις τι παρερμηνεια ειχαν μεσα τους οι εβραιοι (όπως και εσυ), όταν ρωτησε ο Ιησους ‘’ποιος λενε οι ανθρωποι ότι ειμαι’’, μεσα στις διαφορες γνωμες ηταν ότι ηταν ο Ηλιας!!
Συνεπως, η οποιαδηποτε παρερμηνεια ηταν δικια τους και όχι των προφητων.


Λες.....
‘’Αρα, χωρίς προφήτη δεν υπάρχει χρίσμα και χωρίς χρίσμα δεν υπάρχει Μεσσίας (άσε που εμφανίζεται κοτζάμ γιος του Γιαχωβά να μην ξέρει ότι ο Ιωάννης ο βαπτιστής ΔΕΝ ΗΤΑΝ o Ηλίας και να λέει ψέμματα στον κοσμάκη. Ντροπή!)’’)

Αρα μας ειπες ψεμματα και δεν ντρεπεσαι καθολου!! Παραπανω οι εξηγησεις…………..

Λες...
‘''Ναι, γέμισε η Παλαιστίνη χριστιανούς τον 1ο αιώνα. Βλέπεις, ο Ιωάννης (σύμφωνα με το Ματθαίο 3:5-6 και το Μάρκο 1:5) βάφτισε όλη την Ιουδαία αλλά μετά ο Ιησούς (Ιωάν. 4:1) βάφτισε περισσότερους από τον Ιωάννη (που τους είχε βαφτίσει ... όλους)''.

Καταρχην είναι το βαπτισμα μετανοιας και όχι το χριστιανικο βαπτισμα.


ΤΟΤΕ ΕΞΗΡΧΕΤΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ Η ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΑ ΚΑΙ ΠΑΣΑ Η ΙΟΥΔΑΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΠΕΡΙΧΩΡΑ ΤΟΥ ΙΟΡΔΑΝΟΥ
6 ΚΑΙ ΕΒΑΠΤΙΖΟΝΤΟ ΕΝ ΤΩ ΙΟΡΔΑΝΗ ΥΠ ΑΥΤΟΥ ΕΞΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΤΑΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ
(Ματθαιος 3,5-6)

ΚΑΙ ΕΞΗΡΧΟΝΤΟ ΠΡΟΣ ΑΥΤΟΝ ΟΛΟΣ Ο ΤΟΠΟΣ ΤΗΣ ΙΟΥΔΑΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΙΤΑΙ ΚΑΙ ΕΒΑΠΤΙΖΟΝΤΟ ΠΑΝΤΕΣ ΕΝ ΤΩ ΙΟΡΔΑΝΗ ΠΟΤΑΜΩ ΥΠ ΑΥΤΟΥ ΕΞΟΜΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΙ ΤΑΣ ΑΜΑΡΤΙΑΣ ΑΥΤΩΝ
(Μαρκος 1,5)

ΜΕΤΑ ΤΑΥΤΑ ΗΛΘΕΝ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΑΙ ΑΥΤΟΥ ΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗΝ ΤΗΣ ΙΟΥΔΑΙΑΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΔΙΕΤΡΙΒΕ ΜΕΤ ΑΥΤΩΝ ΚΑΙ ΕΒΑΠΤΙΖΕΝ
23 ΗΤΟ ΔΕ ΚΑΙ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΑΠΤΙΖΩΝ ΕΝ ΑΙΝΩΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥ ΣΑΛΕΙΜ ΔΙΟΤΙ ΗΣΑΝ ΕΚΕΙ ΥΔΑΤΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΗΡΧΟΝΤΟ ΚΑΙ ΕΒΑΠΤΙΖΟΝΤΟ
(Ιωαννης 3, 22-23)

ΚΑΘΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΜΑΘΕΝ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΟΤΙ ΗΚΟΥΣΑΝ ΟΙ ΦΑΡΙΣΑΙΟΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΛΕΙΟΤΕΡΟΥΣ ΜΑΘΗΤΑΣ ΚΑΜΝΕΙ ΚΑΙ ΒΑΠΤΙΖΕΙ ΠΑΡΑ Ο ΙΩΑΝΝΗΣ

(Ιωαννης 4,1)

Δευτερον, η διακονια του Ιωαννη του Βαπτιστη κρατησε μολις 6 μηνες. Επομενως ο Ιησους και οι μαθητες συνεχισαν το εργο του Ιωαννη. Για αυτό και όταν ενημερωθηκε σχετικα ο Ιωαννης ο Βαπτιστης, ειπε….
‘’ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΗ ΟΥΔΕΝ ΕΑΝ ΔΕΝ ΗΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟΝ ΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΕΚ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ
28 ΣΕΙΣ ΑΥΤΟΙ ΕΙΣΘΕ ΜΑΡΤΥΡΕΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΠΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΛΛ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΣΤΑΛΜΕΝΟΣ ΕΜΠΡΟΣΘΕΝ ΕΚΕΙΝΟΥ
29 ΟΣΤΙΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΝΥΜΦΗΝ ΕΙΝΑΙ ΝΥΜΦΙΟΣ Ο ΔΕ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΝΥΜΦΙΟΥ Ο ΙΣΤΑΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩΝ ΑΥΤΟΝ ΧΑΙΡΕΙ ΚΑΘ ΥΠΕΡΒΟΛΗΝ ΔΙΑ ΤΗΝ ΦΩΝΗΝ ΤΟΥ ΝΥΜΦΙΟΥ ΑΥΤΗ ΛΟΙΠΟΝ Η ΧΑΡΑ Η ΙΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΠΛΗΡΩΘΗ
30 ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΥΞΑΝΗ ΕΓΩ ΔΕ ΝΑ ΕΛΑΤΤΟΝΩΜΑΙ’

(Ιωαννης 3,27-30)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 18:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Macedon..........

λες.......
Η "νέα θρησκεία" και ο υποτιθέμενος ιδρυτής της απουσιάζουν από το Ταλμούδ…. Το Ταλμούδ δεν ασχολείται ούτε με τον Ιησού σας ούτε με τους χριστιανούς. Αν θέλεις να δεις τι λέει το Ταλμούδ, διάβασε το Ταλμούδ, όχι τις ανοησίες που γράφει ο καθένας.


Τον 17ο αιωνα, οι Ιουδαιοι ραββινοι εκαναν προσπαθεια να αφαιρεσουν ολες τις αναφορες του Ταλμουδ για τον Χριστο.

Οι Josh McDowell & Bill Wilson, στο εργο τους ‘’ He Walked Among Us ’’, κανουν την εξης αναφορα………

"... in light of the persecutions, the Jewish communities imposed censorship on themselves to remove references to Jesus in their writings…… in 1631 the Jewish Assembly of Elders in Poland declared: ‘We enjoin you under the threat of the great ban to publish in no new edition of the Mishnah or the Gemara anything that refers to Jesus of Nazareth ..." .

(Ibid, pp. 58-59)

Δηλαδη……………’’στο φως του κατατρεγμου, οι Ιουδαικες κοινοτητες εθεσαν λογοκρισια ώστε να αφαιρεσουν τις αναφορες στον Ιησου από τα γραπτα τους…..το 1631 η Ιουδαικη ενωση Πρεσβυτερων στην Πολωνια διακηρυξε ‘’ειμαστε μαζι σας υπο την απειλη της μεγαλης απαγορευσης της δημοσιευσης σε καμια νεα εκδοση του Mishnah ή του Gemara οτιδηποτε αναφεται στον Ιησου από την Ναζαρετ………’’

Παρολα αυτά, υπαρχουν αντιγραφα Ταλμουδικων κειμενων πριν το 1631, κατά τον Dr. Robert Morey, οποιος τα επισημαίνει στο εργο του Jesus in the Mishnah and Talmud.

Γραφει……..’’ copies of the uncensored pre-1631 texts can be found in Oxford University and several other European libraries. Thus the statements about Jesus were never actually ‘lost.’ They were published separately in numerous editions and studied by Jewish scholars in private. No one denies these facts any more...’’( pp. 1-2)

Δηλαδη………..’’ αντιγραφα των κειμενων πριν το 1631 μπορουν να βρεθουν στο πανεπιστημιο της Οξφορδης και σε αρκετες άλλες ευρωπαικες βιβλιοθηκες. Ετσι οι δηλωσεις για τον Ιησου ποτε δεν χαθηκαν ουσιαστικα. Δημοσιευτηκαν ξεχωριστα σε πολλες εκδοσεις και μελετηθηκαν από Ιουδαιους κατ ιδια. Κανεις δεν μπορει να αρνηθει αυτά τα γεγονοτα άλλο πια….’’

Μερικες μονο αναφορες…………..

Γραφει το Ταλμουδ ότι κρεμαστηκε την παραμονη της Εξοδου. Γραφει (ψευδως βεβαια) ότι ειχε σπουδασει μαγια, κατι που το αναφερουν οι ευαγγελιστες ως κατηγορια, καθως και την απαντηση του Κυριου.

‘’And it is tradition: On the eve of Passover they hung Jeshu…… because he hath practiced magic’’ (Sanhedrin 43a)

«Την παραμονή τον Πάσχα κρέμασαν τον Γιεσσού επειδή έκανε μάγια και γοήτευε και παρέσυρε το Ισραήλ» (Talmoud, Qiddouschim 49b, Schabbath 75a, 104b).

«Συνέβη στον ραββίνο Ελεάζαρ μπ εν Νταμάχ, που τον δάγκωσε ένα φίδι, να έρθει να τον θεραπ εύσει ο Ιακώβ, ένας άνθρωπος από το Κεφάρ Σομά στο όνομα του Γιεσσού μπεν Πανθέρα. Αλλά ο ραββίνος Ισμαήλ δεν τον άφησε. Είπε: Δεν σου επ ιτρέπω, Μπ εν Νταμάχ. Εκείνος απάντησε: Θα σου αποδείξω ότι μπορεί να με θεραπ εύσει. Αλλά δεν τον δόθηκε η ευκαιρία να το αποδείξει, γιατί π έθανε...»

Και αρκετά άλλα αποσπάσματα όπου ο Χριστός ονομάζεται Γιεσσού μπεν Πανθέρα (Yeshu Ben Pantera), που σημαίνει Ιησούς ο Γιος του Πάνθηρα και είναι μια ονομασία που βλέπουμε στις εβραϊκές αναφορές για τον Χριστό συνήθως με υβριστικό περιεχόμενο .

Πολύ λογιοι δέχονται ότι ο αναφερομενος Γεσουα είναι ο Χριστος. Αναμεσα ….

Thiessen and Merz draw on Dalman (1893), Maier (1982), and Thoma (1990) in reaching this conclusion. Theissen, Gerd and Annette Merz. The historical Jesus: a comprehensive guide. Fortress Press. 1998. translated from German (1996 edition). p. 74-76.

Ο ιστορικος Travers Herford, συγγραφεας του εργου ‘’Christianity in Talmud and Midrash (1903)’’, καταληγει στα ιδια συμπερασματα.

Οι Heinrich Laible, Arnold Meyer, Herford, με τις ερευνες τους αποδεικνυουν ότι το ταλμουδ αναφερεται στον Ιησου.

Ο Κελσος, όταν προσποιείτε τον Ιουδαιο (ως φαινεται από την αναιρεση που του κανει ο Ωριγενης) παιρνει παραδειγματα από το εβραικο Ταλμουδ. Μονο οι Ιουδαιοι ανα τους μετεπειτα αιωνες είναι που το αμφισβητουν.

Λες.....
''Η ιστορία της μοιχαλίδας εμφανίζεται για πρώτη φορά τον 5ο αιώνα. Δεν υπάρχει όχι μόνο στους αρχαίους κώδικες (Σιναϊτικό, Βατικανού) αλλά ούτε σε αρχαιότερους παπύρους που έχουν το κεφάλαιο αυτό (Ρ66 και Ρ75)'''.

Στα αντιγραφα εννοεις. Γιατι στα κριτικα κειμενα υπαρχει κανονικοτατα και θεωρειτε γνησιο!! Και είναι γνησιο. Μεγαλυτερη μπαρουφα από αυτή δεν είναι δυνατον να γραφτει. Εάν το κομματι το συγκεκριμενο ηταν νοθο, θα ειχε διαρευσει μεσα στην εκκλησια και θα εδινε λαβη στους εχθρους της εκκλησιας να λενε. Από την άλλη μερια ηταν και ασκοπη ενεργεια. Το ότι δεν υπαρχει σε παλιοτερα χειρογραφα, δεν σημαινει οτι δεν υπηρχε καθολου!! Αυθεραιτο συμπερασμα. Το ότι υπαρχει σημερα από τον 5ο αι δεν σημαινει ότι δεν υπηρχε νωριτερα. Πιθανων να χαθηκε που είναι και το πιο λογικο.

Λες.....
''Ήδη από το 408 οι Εθνικοί δεν είχαν δημόσια αξιώματα, πολύ δε περισσότερο δεν μπορούσαν να είναι μέλη της συγκλήτου, άσχετε''..

Όπως και οι χριστιανοι επι παγανιστων αυτοκρατορων. Στην περιπτωση του θεοδοσιου υπαρχουν παγανιστες αξιωματουχοι κοντα στον θεοδοσιο!!


Λες.......
Χαρακτηρίστηκε ως "ανύπαρκτη δίκη". Ούτε έγινε ποτέ ούτε μπορούσε να γίνει όπως περιγράφεται στα ανώνυμα κατασκευάσματα των ευαγγελιστών...

Η δικη εγινε παρανομα και στα μουλωχτα. Το λεει ο Κυριος…..(από μνημης γραφω)…’’ τοσο καιρο ημουν στο ιερο και διδασκα. Μπορουσατε και τοτε να με συλλαβεται. Αλλα τωρα είναι η ωρα σας και η εξουσια του σκοτους’’.

Για την ονομασια τα εχουμε πει…………

Ας τα πουμε παλι……….

Η πρωτη γενια χριστιανων γνωριζαν τους αποστολους και τους ευαγγελιστες. Αυτή η μαρτυρια εμεινε μεσα στην εκκλησια και ο Ειρηναιος το λεει καθαρα ότι τα ευαγγελια προερχονται από τους αποστολους. Το αν τα ονομασε πχ το ευαγγελιο ‘’κατά……..’’, δεν λεει κατι. Δεν σημαινει ότι τα εβαλε τυχαια. Βασιστηκε στην μαρτυρια που ηδη υπηρχε.

«Ο Παπίας και ο Ειρηναίος μαρτυρούν ότι επί των ημερών των υπήρχεν η αναντίρρητος παράδοσις ότι συγγραφεύς του Ευαγγελίου τούτου είναι ο Ματθαίος.Στ. Ν. Σάκκου, Εισαγωγή εις την Καινήν Διαθήκην, β' έκδοση, ΑΠΘ - τμήμα εκδόσεων, σ. 97).

Ο Ιππολυτος αναφερει ότι ο Ιωαννης εγραψε το Κατά Ιωαννην.

Ιππολύτου, Περί των IB’ Αποστόλων 9-12: «Ιωάννης δέ εν Ασία υπό Δομετιανού τού βασιλέως εξορισθείς εν Πάτμω τή νήσω, εν ή καί τό Ευαγγέλιον συνεγράψατο, καί τήν αποκάλυψιν εθεάσατο, επί Τραϊανού εκοιμήθη εν Εφέσω΄ ού τό λείψανον ζητηθέν ουχ ευρέθη.»

Αναφερει και για τον Ματθαιο.

Ιππολύτου Ρώμης, Περί των ΙΒ’Αποστόλων: «Ματθαίος δέ, τό Ευαγγέλιον Εβραϊστί γράψας, δέδωκεν εν Ιερουσαλήμ, καί εκοιμήθη εν Ιερέει τής Παρθείας.»

Ο Ευσεβιος για τον Μαρκο.

Εκκλησιαστική Ιστορία 2.24: «Νέρωνος δέ όγδοον άγοντος τής βασιλείας έτος, πρώτος μετά Μάρκον τόν ευαγγελιστήν τής εν Αλεξανδρεία παροικίας Αννιανός τήν λειτουργίαν διαδέχεται.»

«Η αρχαία εκκλησιαστική παράδοσις ομοφώνως αποδίδει το κατά Λουκά επιγραφόμενον Ευαγγέλιον εις τον ιατρόν Λουκάν, μαθητήν του αποστόλου Παύλου» (Στ. Ν. Σάκκου, Εισαγωγή εις την Καινήν Διαθήκην, β' έκδοση, ΑΠΘ - τμήμα εκδόσεων, σ. 100).

Λες....
''"Τα άγραφα βιβλία και τα βιβλία των Μινίμ (των μη Ιουδαίων δηλαδή) δεν θα πρέπει να σώζονται από τη φωτιά."

Ούτε αιρετικοί αναφέρονται, ούτε χριστιανοί. Στην προηγούμενη παράγραφο, τα βιβλία των μη Ιουδαίων εξισώνονται με βιβλία κενά περιεχομένου (άγραφα).

http://www.talmudunmasked.com/chapter9.htm

Λεει στα αγγλικα……….’’ The Glossaries of our own books and the books of the heretics are not to be saved from the flames, if they should catch fire on the Sabbath day. Rabbi Jose, however, says: 'On festival days the divine names should be torn out of the books of the Christians and hidden away; what remains must be given to the flames.'

Για το μινιμ, δες………… ‘’The blank spaces and the Books of the Minim may not be saved from a fire, but they must be burnt in their place, they and the Divine Names occurring in them’’.

Και παραπεμπει για το minim………’’ The term denotes various kinds of Jewish sectarians, such as the Sadducces, Samaritans, Judeo-Christians, etc., according to the date of the passage in which the term is used’’.

http://www.come-and-hear.com/shabbath/shabbath_116.html#116a_16

Λεει ότι η λεξη (minim) σημαινει Σαδδουκαιους, Σαμαριτες, Ιουδαιοχριστιανους, ΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ δηλαδη Macedon!!

(V. J.E., art. Min; Bacher in REJ. XXXVIII, 38. Rashi translates: Hebrew Bibles written by men in the service of idolatry).

Λες....
''Η Μισνά δεν γράφτηκε πολλούς αιώνες μετά τον Ιησού αλλά καταγράφτηκε. Η Μισνά υπήρχε αιώνες πριν τον Ιησού και αναγνωρίστηκε από τον Εζρα σαν τμήμα του νόμου του Ισραήλ. Αποτελούσε τον προφορικό νόμο που ήταν εξίσου ισχυρός με τον γραπτό. Μετά το 135, όταν αυτή η προφορική παράδοση κινδύνευε να χαθεί (λόγω της διασποράς) δημιουργήθηκε η ανάγκη να κωδικοποιηθεί και να καταγραφεί. Η Μισνά ήταν ισχυρή και υπήρχε τόσο την εποχή του υποτιθέμενου Ιησού όσο και 5-6 αιώνες πριν.

Η Μισνά είναι μια συλλογή, αρχικά προφορικών νόμων, από περίπου 120 νομοδιδάσκαλους, που συμπληρώνουν και υπομνηματίζουν τους γραπτούς νόμους. Η κωδικοποίησή της ολοκληρώθηκε γύρω στις αρχές του 3ου αιώνα μ.Χ. Κάθε διδασκαλία που δεν περιλαμβάνεται στη Μισνά ονομάστηκε Βαραγθά (=η "εκτός") και δηλώνει τους προφορικούς νόμους που έμειναν εκτός Μισνά.

Που το λεει στο βιβλιο του Εσδρα? Σε ολο τον νομο ελεγε ο Μωυσης για τον γραπτο. Από αυτό ειχαν ξεφυγει οι εβραιοι και επετρεψε αιχμαλωσια ο θεος. Είναι η εποχη που ελευθερωθηκαν από την Βαβυλωνα και από την ειδωλολατρια. Και το μελημα τους ηταν να αρχισουν να εκτελουν το νομο τον γραπτο. Λιγο αργοτερα δημιουργηθηκαν οι παραδοσεις οι προφορικες για τις οποιες ο Χριστος ειπε…..’’ακυρουντες τον λογο του θεου δια την παραδοσιν σας’’.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 20:07:28  Εμφάνιση Προφίλ
εκπρόσωπε ΟΟΔΕ

Επειδή σαν ΟΟΔΕ είστε επαγγελματίες (και μάλλον έμμισθοι) ψεύτες, ας δούμε ένα δείγμα των χοντροειδών ψεμάτων που αραδιάζετε.

quote:
Σαφως και τις προυποθεσεις ειχε αλλα και μεσσιανικα εργα εκανε

Μεσσιανικές προϋποθέσεις

1. Θα προέρχεται από τη γενιά του Δαβίδ (ο Ιησούς δεν είχε φυσικό πατέρα).
2. Θα είναι από τη φυλή του Ιούδα (ο Ιησούς δεν ήταν από καμία φυλή, ως αγνώστου πατρός).
3. Θα είναι χρισμένος (Μεσσίας σημαίνει "χριστός"). Οι μόνοι που μπορούσαν να χρίσουν ήταν ο αρχιερέας ή οι προφήτες. Τον Ιησού δεν τον έχρισε κανείς.

Μεσσιανικά έργα:

1. Θα συγκεντρώσει όλους τους Εβραίους της διασποράς στο Ισραήλ (Ο Ιησούς όχι μόνο δεν τους συγκέντρωσε αλλά λίγο μετά έφυγαν κι αυτοί που έμεναν εκεί).
2. Θα χτίσει το ναό της Ιερουσαλήμ (Ο Ιησούς όχι μόνο δεν μπορούσε να χτίσει κάποιο ναό αλλά λίγο μετά γκρεμίστηκε κι αυτός που υπήρχε).
3. Θα βασιλέψει σε μια περίοδο παγκόσμιας ειρήνης (τέτοιο πράγμα δεν υπήρξε ποτέ).
4. Θα βασιλέψει σε μια περίοδο που όλοι οι άνθρωποι θα πιστεύουν στο Γιαχωβά (ευτυχώς ούτε τέτοιο πράγμα έγινε ποτέ).

Για πες μας τώρα ποιές μεσσιανικές προϋποθέσεις είχε και ποιά μεσσιανικά έργα έκανε.

quote:
Λιγο πριν (στο προηγουμενο κεφαλαιο) μιλαει για το χρισμα κατά την βαπτιση του Κυριου, από τον θεο και όχι από ανθρωπο.

Το χρίσμα για τον Μεσσία των Εβραίων δεν προβλεπόταν να δοθεί από κανένα θεό.

quote:
Ο Ηλιας ο προφητης που λεει εδώ δεν είναι άλλος από τον Ιωαννη τον Βαπτιστη.

Μόνο που ο Ιωάννης ο Βαπτιστής το αρνήθηκε ρητά. Φαίνεται δεν τον ενημέρωσε κανείς για το ποιός ήταν

quote:
Τα λογια του αγγελου στον Ζαχαρια περι Ιωαννου του Βαπτιστη

Πρόκειται για τον γνωστό άγγελο που γκάστρωνε τις γυναίκες τις περιοχής, παραμυθιάζοντάς τες ότι είναι ... από το θεό;

quote:
Παραπανω ο Ιησους λεει ότι ο Ηλιας που εμελλε να ερθει είναι ο Ιωαννης, όχι ως φυσικο προσωπο.

Μέσα στην αρλουμπολογία που παράθεσες δεν μας εξήγησες γιατί ο Ιωάννης αρνείται ότι είναι ο Ηλίας. Ή ο Ιησούς λέει ψέματα ότι ο Ιωάννης είναι ο Ηλίας ή ο Ιωάννης λέει ψέματα ότι δεν είναι. Και τα δύο δεν μπορούν να ισχύουν, απολογητή της συμφοράς.

quote:
τελικα εσυ ταυτιζεσαι με την εβραικη παρερμηνεια στο πληρες.

Εγώ προσωπικά δεν ασχολούμαι με ερμηνείες. Μένω σ'αυτό που λέει το ευαγγέλιο. Αν εσείς πιστεύετε ότι ο Ιησούς είχε νοητικό πρόβλημα και δεν μπορούσε να πει αυτό που εννοούσε, μπορείτε να ερμηνεύετε ό,τι θέλετε. Εγώ πάλι, κρίνω αυτά που λέει κι όχι αυτά που νομίζετε ότι πιθανόν να εννοούσε...

quote:
Αρα μας ειπες ψεμματα και δεν ντρεπεσαι καθολου

Ψέματα λένε αυτοί που έχουν συμφέρον (όπως εσείς για παράδειγμα). Εγώ είπα μόνο αυτό που λέει και το ευαγγέλιο. Ο Ιησούς λέει ότι ο Ιωάννης είναι ο Ηλίας, ο Ιωάννης λέει ρητά πως δεν είναι.

Αν τα ευαγγέλιά σας λένε ψέματα (που λένε ασύστολα) τα παράπονά σου στους ανώνυμους συγγραφείς που τα έγραψαν.

quote:
Καταρχην είναι το βαπτισμα μετανοιας και όχι το χριστιανικο βαπτισμα.

Και πάλι δεν μας εξηγείς πώς είναι δυνατόν ο Ιησούς να βάφτισε περισσότερους από τον Ιωάννη, εφ'όσον ο Ιωάννης τους είχε βαφτίσει ... όλους

quote:
Δευτερον, η διακονια του Ιωαννη του Βαπτιστη κρατησε μολις 6 μηνες.

Δικό σου συμπέρασμα κι αυτό; Γιατί έχουμε τον ένα ευαγγελιστή να μας λέει ότι η διακονία του κράτησε το πολύ 40 μέρες μετά τη βάφτιση του Ιησού, τον άλλο να μας λέει ότι κράτησε κάμποσους μήνες και τις "αποδείξεις" που λένε ότι κράτησε τουλάχιστον έξι χρόνια.

Για πες μας το δικό σου συμπέρασμα πόθεν προκύπτει;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 20:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
ΕΚΠΡΟΣΩΠΕ ΔΑΥΛΟΥ,ΜΑΚΕΔΏΝ,ΠΙΣΤΕΎΕΙΣ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ;
ΡΩΤΑΩ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

Υπαρχουμε κι άνθρωποι εδώ εκτός απο εκπροσώπους, σαν την αφεντομουτσουνάδα σου...Και επειδή είσαι εσύ έτσι, έτοιμος για πόλεμο
με τους χριστιανούς,δεν μπορείς να μιλήσεις σαν άτομο....Εμείς,αν δεν σε πειράζει, το συζητάμε το θέμα...
Ξέζεψε καμιά φορά...
Κι οι ανιστόρητοι προβληματισμοί σου, είναι παιδικοί..
Το ότι γίνεσαι χυδαίος και λαικός με ιερά ζητήματα, σε κάνουν απλά άξεστο, δεν είναι επίτευγμα, αυριανιστή θα σε έλεγα κάποτε...
Η ιστορία είναι ξεκάθαρη, οι προβληματισμοί σου είναι θέμα αντίδρασης και τιποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 22:00:06  Εμφάνιση Προφίλ
εκπρόσωπε ΟΟΔΕ

quote:
in light of the persecutions,...στο φως του κατατρεγμου

"persecution" είναι ο διωγμός. Δηλαδή, έκαναν διωγμούς οι χριστιανοί κατά των Εβραίων; Πώπώ... πώς σου ξέφυγε κάτι τέτοιο!

quote:
Γραφει το Ταλμουδ ότι κρεμαστηκε την παραμονη της Εξοδου.

1. Αφού λιθοβολήθηκε πρώτα
2. Έναν αιώνα πριν τον Ιησού-Μανώλη.

quote:
Και αρκετά άλλα αποσπάσματα όπου ο Χριστός ονομάζεται Γιεσσού μπεν Πανθέρα (Yeshu Ben Pantera),

Ο Ιησούς μπεν Παντιρά ήταν υπαρκτό πρόσωπο και λιθοβολήθηκε περίπου το 70 παχχ, επί βασιλείας της Αλεξάνδρας, χήρας του βασιλιά Ιανναίου.

quote:
Στα αντιγραφα εννοεις.

Γιατί, εσύ έχεις τα πρωτότυπα;

quote:
Γιατι στα κριτικα κειμενα υπαρχει κανονικοτατα και θεωρειτε γνησιο!! Και είναι γνησιο. Μεγαλυτερη μπαρουφα από αυτή δεν είναι δυνατον να γραφτει.

Ας δούμε ποιος λέει μπαρούφες.
Η ιστορία της μοιχαλίδας δεν υπάρχει στον Σιναϊτικό Κώδικα (4ος αιώνας) και στον Κώδικα του Βατικανού (τέλος του 4ου αιώνα). Δεν υπάρχει επίσης σε παπύρους που είναι αρχαιότεροι του Σιναϊτικού και περιέχουν το ευαγγέλιο του Ιωάννη, όπως ο πάπυρος Ρ66 και Ρ75.

Η πρώτη φορά που παρουσιάζεται η ιστορία είναι στον Κώδικα Bezae που χρονολογείται τον 5ο αιώνα.

quote:
Εάν το κομματι το συγκεκριμενο ηταν νοθο, θα ειχε διαρευσει μεσα στην εκκλησια και θα εδινε λαβη στους εχθρους της εκκλησιας να λενε.

Ολοι οι σοβαροί μελετητές θεωρούν πως το απόσπασμα είναι νόθο. Θέλεις ονόματα;

quote:
Πιθανων να χαθηκε που είναι και το πιο λογικο.

Λες; Δηλαδή χάθηκε απ'όλα τα αρχαία χειρόγραφα και ξαφνικά βρέθηκε τον 5ο αιώνα (αν και κανείς δεν λέει ότι βρέθηκε ή ότι χάθηκε, απλά εμφανίζεται εκεί). Κι αυτό είναι το λογικό; Για ποιούς, για σένα;

Γιατί για τους κανονικούς ανθρώπους λογικό είναι ότι κάποιος το έβαλε εκεί μεταγενέστερα. Όπως και το μισό κεφάλαιο 16 του Μάρκου που επίσης είναι μεταγενέστερο.

quote:
Η δικη εγινε παρανομα και στα μουλωχτα.

Ό,τι πιθανότητα έχει να γίνει "δίκη στα μουλωχτά" στον Άρειο Πάγο, την ίδια πιθανότητα είχε να γίνει και τότε (ίσως μικρότερη).

Δεν γινόταν δίκες στα μουλωχτά, γιατί το απαγόρευε ο νόμος. Ούτε σε σπίτια γινόταν, ούτε το βράδυ γινόταν ούτε ξεκινούσαν παραμονή γιορτής, ούτε τελειώνανε σε ... 30 δευτερόλεπτα (όπως λέει ο Λουκάς), ούτε ψηφίζανε διά βοής, ούτε δικάζανε χωρίς μάρτυρες ούτε η ομολογία οδηγούσε σε καταδίκη ούτε ο αρχιερέας μπορούσε να διαρρήξει τους χιτώνες του.... ούτε....ούτε...

Επειδή δηλαδή τρεις παραμυθάδες έγραψαν για μια δίκη όπως την φαντάστηκαν, πρέπει εμείς να δεχτούμε πως οι 71 δικαστές του Σανχεντρίν, οι πλέον μορφωμένοι και καλλιεργημένοι ανάμεσα στους Εβραίους, οι διδάσκαλοι και προστάτες του νόμου, οι εκπρόσωποι του θεού, όλοι μαζί αποφάσισαν να παραβούν κάθε γραπτό και άγραφο νόμο για να δικάσουν έναν άστεγο Ιουδαίο, προκειμένου να δικαιώσουμε τους ανώνυμους και ευφάνταστους (αλλά παντελώς άσχετους) μυθιστοριογράφους;

quote:
Για την ονομασια τα εχουμε πει...Ας τα πουμε παλι

Καλά άσε αυτά που μηρυκάζεις και τις απόψεις του ... Ευσέβιου τον 4ο αιώνα και του Σάκκου και πες μας με απλά λόγια: "Πότε αναφέρονται για πρώτη φορά τα τέσσερα ευαγγέλια και τα ονόματά τους και από ποιον;".

Κι επειδή θα κατεβάσεις κανένα σεντόνι από την ΟΟΔΕ πάλι, να σου απαντήσω εγώ. Αναφέρονται από τον επίσκοπο Λυών Ειρηναίο, το 180 ο οποίος έκανε και την "ονοματοδοσία" των ευαγγελίων.

Οποιοδήποτε ευαγγέλιο αναφέρεται για πρώτη φορά από κάποιον χριστιανό απολογητή, σημαίνει απλά ότι πριν απ'αυτόν ήταν άγνωστο και δεν υπήρχε. Απλή λογική είναι που βρίσκεται όμως σε πλήρη αντίθεση με τον παραλογισμό των έμμισθων νεοαπολογητών της συμφοράς.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 22:06:08  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
αυριανιστή θα σε έλεγα κάποτε

Ό,τι θες πές με. Μόνο "χριστιανό" μη με πεις γιατί αυτό θα σήμαινε ότι είμαι κρετίνος και αγράμματος σαν τον ευρωπαίο, με γραμμάτια στην εκκλησία που με διόρισε σαν τον Ψηλό, επαγγελματίας ψεύτης σαν τον Ρόμπεν και υποκριτής και ασυνάρτητος σαν και του λόγου σου.

Κατάλαβες ασβεστωμένε τάφε;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 22:41:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΕΚΠΡΟΣΩΠΕ ΔΑΥΛΟΥ,ΜΑΚΕΔΏΝ,ΠΙΣΤΕΎΕΙΣ ΜΠΟΡΟΎΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ;
ΡΩΤΑΩ, Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...

Υπαρχουμε κι άνθρωποι εδώ εκτός απο εκπροσώπους, σαν την αφεντομουτσουνάδα σου...Και επειδή είσαι εσύ έτσι, έτοιμος για πόλεμο
με τους χριστιανούς,δεν μπορείς να μιλήσεις σαν άτομο....Εμείς,αν δεν σε πειράζει, το συζητάμε το θέμα...
Ξέζεψε καμιά φορά...
Κι οι ανιστόρητοι προβληματισμοί σου, είναι παιδικοί..
Το ότι γίνεσαι χυδαίος και λαικός με ιερά ζητήματα, σε κάνουν απλά άξεστο, δεν είναι επίτευγμα, αυριανιστή θα σε έλεγα κάποτε...
Η ιστορία είναι ξεκάθαρη, οι προβληματισμοί σου είναι θέμα αντίδρασης και τιποτε άλλο...

Τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο...απολύτως τίποτα ...το μόνο ξεκάθαρο και επιβεβαιωμένο , είναι ότι υπάρχει πολύ συσκότηση..!

Στο ξανα-είπα και θα το ματα-πώ...κινείσθε περιφερειακά της δομής της ανθρώπινης καταστατικότητας ...ουδεμία αναφορά έχετε κάνει για την δομή αυτή και αυτό διότι δεν γνωρίζετε!

Η γνώση δεν κρύβεται και δεν φωνάζει...ούτε βρίζει ..ούτε θυμώνει...απαντάει και αποστομώνει..!

Πως μιλάτε για τον άνθρωπο...όταν δεν έχετε καμμιά γνώση για την καταστατικότητά του???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 22:41:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όχι ρε ...Κουρή.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2189941
Maintained by Digital Alchemy