ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 00:06:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
τρεχαγυρευε
quote:
Και βλέπω ότι είσαι άψογος και με κυρίες....

Αλλο πάλι και αυτό..
Πού κολλάει αυτό ρε φίλε..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 00:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ξέρεις φιλαράκι εδώ στη Λάρισα, όταν κάποιος χάσει την υπμονή του, αντι για μας, του λέμε μια πολύ καλή κουβέντα που τον συνεφέρει: "Κάντα μας αέρα".....
Κι άμα θέλεις, δές το κι έτσι κι αλλοιώς....Ή οτι εννοείς....
Αλλά σε τέτοιο θέμα, με τέτοια προτροπή, έχει πλάκα να αποχωρεί ο
θεματοθέτης....
Άλλα περίμενε προφανώς....
Όσο για διάλογο,μάλλον είναι κατι άγνωστο κι αφηρημένο, αφού συνέχεια
το μπερδεύουμε..Παίνουμε πηγές αντίθετες στον χριστιανισμό, για να αιτιολογήσουμε τις επιθέσεις μας κατά του χριστιανισμου....Μιλάμε επι προσωπικού και υποβιβάζουμε τον αλλο...
Ρε σεις, μήπως κάνατε το εμβόλιο και δεν το πήραμε χαμπάρι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 00:41:49  Εμφάνιση Προφίλ
Allzzaro , δεν είπα πουθενά ότι εγκαταλείπω τον χώρο ή το θέμα ή θεματά μου...εκείνο που είπα είναι ότι δεν πρόκειται να συνεχίσω οποιαδήποτε επικοινωνία ή τοποθέτηση επί του συγκεκριμένου συνδίκτυου...ότι είπα , το είπα και τελείωσα μ'αυτήν την παρένθεση..

Άς αναλάβουν άλλοι την σκυτάλη...πάντως εγώ δεν την δίνω..

Τι έγινε σήμερα , ο γαύρος έχασε δύο βαθμούς???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 11:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Πάντως, το αστείο είναι ότι πραγματικά το θέμα πέτυχε το σκοπό του.
Αν το καλοσκεφτείς, καλύτερα εδώ, παρά να γίνονται off topic κόντρες σε άλλα θέματα. Σωστός λοιπόν ο θεματοθέτης, αν και "αιρετική" η σκέψη

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 13:17:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλημέρα σε όλους

αν και "αιρετική" η σκέψη

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Καλημέρα Κωστάκη , οφείλω να πώ ότι είναι ιδιαίτερα εύστοχες οι παρατηρήσεις σου...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 17:21:39  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro

quote:
Ρε φίλε Εαρινέ τώρα είναι σαν μας φτύνεις.
Δλδ μόνο για τον τρεχαγύρευε γράφεις εδώ??

Αστον. Ξέρει τι κάνει.

... Τον κρατάει απασχολημένο μπας και μπορέσουν οι υπόλοιποι να συζητήσουν...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 18:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
... Τον κρατάει απασχολημένο μπας και μπορέσουν οι υπόλοιποι να συζητήσουν...

Kαλό .. πολύ καλό..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 19:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι έκτοτε, έχουν λυθεί τα μισά προβληματα της υφηλίου, φίλε μου allzzaro....Ενώ ο διάλογος έχει γίνει επιστήμη....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 19:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
τρεχαγυρευε
quote:
Ξέρεις φιλαράκι εδώ στη Λάρισα, όταν κάποιος χάσει την υπμονή του, αντι για μας, του λέμε μια πολύ καλή κουβέντα που τον συνεφέρει: "Κάντα μας αέρα".....

Κάντα μας αέρα?
Δεν μιλάω τη διάλεκτο της περιοχή σου φίλε μου, ούτε συνηθίζω να μιλάω με μισόλογα. Oτι θές να πείς μπορείς να το πείς στην καθομιλουμένη..

quote:
Κι άμα θέλεις, δές το κι έτσι κι αλλοιώς....Ή οτι εννοείς....

Να το δώ και αλλοιώς?
Δηλαδή να εννοήσω οτι μας λές κλ#$#@μας με μια μάντρα αρ#$#@@ια?
Αν θές επιβεβαίωσε το σε παρακαλώ για να ξέρω πως να πράξω..

Edited by - allzzaro on 08/11/2009 19:18:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 20:00:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι ρε φίλε allzzaro, επιτέλους κατάλαβες, έπειτα απο τόσα μηνύματα,κατάλαβες μάλλον ότι αυτά που λένε οι
άλλοι, τα λέμε κι εμείς,....Και μπορεί και καλύτερα....
Και πράξε ανάλογα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 20:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Λοιπόν τρεχαγύρευε νομίζω οτι το παράκανες.

Δεν θα πέσω στο επίπεδο σου τρεχαγύρευε.
Δεν θα γίνω αθυρόστομος επειδή εσύ είσαι αναιδής, αυθάδης και υβριστής.
Απλά κόβω κάθε επαφή μαζί σου, δεν θέλω σε παρακαλώ να ξαναφερθείς ούτε στο ονομά μου ούτε στα πόστ μου.
Λυπάμαι που τόσο καιρό έχασα τα λόγια μου και χαράμισα το χρόνο μου μαζί σου.
Σου εύχομαι καλή σου διαδρομή και στη ζωή σου και στο esoterica αλλά σε παρακαλώ μείνε μακρυά μου..
Σε φιλώ..

Edited by - allzzaro on 08/11/2009 21:10:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2009, 22:34:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
hunter1
κανουμε διαλογο πλακωνομαστε τρωμε τις μπουκλες μας για να πουμε οτι εσυ ή εγω ειμαστε πιο σωστοι?

Κατ’ αρχήν φίλη hunter1 διάλογος (τουλάχιστον για μένα) σημαίνει αμφίδρομη ανταλλαγή θέσεων και απόψεων οι οποίες δεν είναι δυνατόν πάντοτε να είναι ταυτόσημες . Τώρα αν εσύ θεωρείς επίθεση την διαφορετικότητα των απόψεων και ενοχλείσαι από αυτή , τότε καλύτερα να συμετάσχης σε κάποια ιστοσελίδα αποκλειστικά για χριστιανούς όπου όλοι θα λέτε τα ίδια πράγματα , και θα αισθάνεστε εσείς καλά και οι άλλοι καλύτερα .
quote:
hunter1
ο πνευματικος μου τον οποιο εχω απο την ηλικια των 12 μου εχει διδαξει να σας αποδεχομαι ως προσωπικοτητες να σας ακουω να σας διαβαζω κ να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα."ερευναται τας γραφας"

Προσωπικά φίλη μου δεν αισθάνομαι ότι είμαι «προσωπικότητα» , ούτε αυτά που γράφω και διαβάζεις είναι δικά μου . Και εγώ ερευνώ τις γραφές και εξάγω τα δικά μου συμπεράσματα , αλλά όλες τις «γραφές» και όχι μόνο την αγία όπως εσύ .
quote:
hunter1
αλλα οσα κ να διαβασω απο οπου κ να προερχονται παντα βρισκω μεσα του το μεγαλειο της πιστης μου σε καθε μορφη οσο κ αν προσπαθουν να τη ριξουν στο βουρκο..

Θα ήταν αδιακρισία αν σου ζητούσα να μου αναφέρης μερικά μη θρησκευτικά βιβλία τα οποία έχεις διαβάσει για να καταλήξης σ’ αυτή τη διαπίστωση ;
quote:
hunter1
εξαλλου παντα τα καρποφωρα δεντρα πετροβολουν..αλλα κ απο την αλλη ο αναμαρτητως προτως το λιθο βαλλετο..λοιπον αγαπημενοι μου αθεοι κ ειδωλωλατρες βαρατε αν μπορειτε προσεξτε ομως γιατι με την τοση ορμη που εχετε μην χτυπησετε κ σεις οι ιδιοι κ στην τελικη αν χτυπησετε εσεις θα πονεσετε κ μετα πως θα συνεχισετε?

Αυτά όλα αγαπητή hunter1 είναι εξάρσεις και φαντασιώσεις θρησκοληψίας , που σε κάνουν να θεωρείς τον εαυτό σου μάρτυρα του χριστιανισμού που υποβάλλεται σε μαρτύρια από τους χριστιανομάχους ειδωλολάτρες . Πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσης επί τέλους ότι υπάρχει και ο διαφορετικός τρόπος σκέψεως , και δεν είναι ο καθ’ ένας υποχρεωμένος να αποδέχεται άκριτα τα παραμύθια και τις τερατολογίες των αγραμμάτων και ανιστορήτων μοναχών αντιγραφέων , που διαμόρφωσαν τα κείμενα των ιερών βιβλίων της θρησκείας σου .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2009, 16:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
φιλαρακι προσεχε τις γωνιες κρυβουν πολλες εκπληξεις..δεν θελω να νευριαζετε εσεις οι αλλοι επειδη εμεις ειμαστε ευτυχισμενοι σαυτον τον τροπο ζωης..ειμαστε ορθοδοξοι εμεις αλλα στην τελικη ειμαστε ολοι ανθρωποι..κ για ακομη μια φορα μπλεκουμε σε εναν επιτρεψτε μου τη λεξη αυτη φορουμιακο εμφυλιο..το οτι ανηκουμε σε αλλα πιστευω δεν σημαινει οτι προσωπικα ο καθενας πρεπει να επιτιθετε στον αλλον..μπαινουμε σε αλλες λογικες κ στην τελικη ολοι μας χανουμε τα καλα που θελουμε να βγαλουμε προς τα εξω για να υπερασπισουμε τα πιστευω μας..σε λιγο θα φοβαμαι οτι ανοιγοντας τον υπολογιστη θα μου ερθει διαδικτυακος κεραυνος απο τον Δια..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 00:21:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
hunter1
φιλαρακι προσεχε τις γωνιες κρυβουν πολλες εκπληξεις..

Για μένα φίλη hunter1 δεν υπάρχουν ούτε γωνίες , ούτε αγκυλώσεις για να εκπλαγώ . Γιατί δεν είμαι εγκλωβισμένος σε δόγματα , ούτε έτοιμος να καταπιώ δίχως να το ερευνήσω αν στέκει λογικά και ιστορικά , ότι μου σερβίρουν οι διάφοροι κατασκευαστές θρησκειών , αλλά διαβάζω , συγκρίνω , και αποδέχομαι ή αναθεωρώ .
quote:
hunter1
δεν θελω να νευριαζετε εσεις οι αλλοι επειδη εμεις ειμαστε ευτυχισμενοι σαυτον τον τροπο ζωης..ειμαστε ορθοδοξοι εμεις αλλα στην τελικη ειμαστε ολοι ανθρωποι..κ για ακομη μια φορα μπλεκουμε σε εναν επιτρεψτε μου τη λεξη αυτη φορουμιακο εμφυλιο.

Εγώ οι (άλλοι) φίλη μου δεν έχω κανένα λόγο να νευριάσω . Δικαίωμά σου ακόμα και να φορέσης μπούργκα αν αυτός ο τρόπος ζωής σε κάνει να νιώθεις ευτυχισμένη . Όμως και δικό μου δικαίωμα είναι να επισημαίνω και να κρίνω ιστορικά τις ανακρίβειες της Βίβλου , και τα παραμύθια των αγράμματων καλογέρων του πρώιμου χριστιανισμού , όπως και κάθε άλλης θρησκείας , και αυτό δεν είναι εμφύλιος αλλά διαφορά αντιλήψεων .
quote:
hunter1
οτι προσωπικα ο καθενας πρεπει να επιτιθετε στον αλλον..μπαινουμε σε αλλες λογικες κ στην τελικη ολοι μας χανουμε τα καλα που θελουμε να βγαλουμε προς τα εξω για να υπερασπισουμε τα πιστευω μας..

Η διαφωνία και η διαφορετικότητα θέσεων και αντιλήψεων όχι μόνο δεν είναι επίθεση , αλλά συμβάλλει στο να διευρύνουμε μέσα από την αμφίδρομη πληροφόρηση που γίνεται , τις γνώσεις μας . Αυτά που λες και πιστεύεις εσύ εγώ τα γνωρίζω , αν όχι καλύτερα , τουλάχιστον εξ’ ίσου καλά με σένα . Σου δίδεται λοιπόν μέσω αυτής της αντιπαράθεσης η ευκαιρία να διευρύνης τις γνώσεις σου και να μάθης τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς , και ταυτόχρονα και λίγη ιστορία , που όπως έχω διαπιστώσει είναι και το αδύνατο σημείο των χριστιανών .
quote:
hunter1
σε λιγο θα φοβαμαι οτι ανοιγοντας τον υπολογιστη θα μου ερθει διαδικτυακος κεραυνος απο τον Δια..

Όπως φίλτατη δεν πιστεύω στον Γιαχβέ , κατά τον ίδιο τρόπο δεν πιστεύω ούτε και στον Ζήνα , καθ’ ότι άθρησκος (libre penseur) ελεύθερος στοχαστής που λένε και οι Γάλλοι . Επομένως δεν έχεις φόβο από κεραυνούς , γιατί ο Ευριπίδης που είπε το «Όλβιος όστις ιστορίης έσχεν μάθησιν» , δεν ήταν θεός για να σε κεραυνοβολήση .


*

Edited by - Sesostris on 10/11/2009 00:25:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 14:17:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

φιλαρακι προσεχε τις γωνιες κρυβουν πολλες εκπληξεις..δεν θελω να νευριαζετε εσεις οι αλλοι επειδη εμεις ειμαστε ευτυχισμενοι σαυτον τον τροπο ζωης..ειμαστε ορθοδοξοι εμεις αλλα στην τελικη ειμαστε ολοι ανθρωποι..κ για ακομη μια φορα μπλεκουμε σε εναν επιτρεψτε μου τη λεξη αυτη φορουμιακο εμφυλιο..το οτι ανηκουμε σε αλλα πιστευω δεν σημαινει οτι προσωπικα ο καθενας πρεπει να επιτιθετε στον αλλον..μπαινουμε σε αλλες λογικες κ στην τελικη ολοι μας χανουμε τα καλα που θελουμε να βγαλουμε προς τα εξω για να υπερασπισουμε τα πιστευω μας..σε λιγο θα φοβαμαι οτι ανοιγοντας τον υπολογιστη θα μου ερθει διαδικτυακος κεραυνος απο τον Δια..

d.k


Οι κεραυνοί και οι όποιες φοβίες προέρχονται εκ των έσω φίλη hunter..

Θ απρέπει κάθε φορά που βλέπουμε ένα "όν" να οργίζεται , νοιώθοντας απειλή να επισημαίνουμε με απόλυτη ακρίβεια ένα είδος...ψυχολογικό είδος , που η ζωή του οροεξαρτάται απο εσωτερικές αδυναμίες και ελλείψεις..

Η απαίτηση(εσωτερική) που τον καλεί εκ των έσω για την υπεράσπιση των όποιων θεσέων της , τον καθιστά και σκλάβο της..θέτοντάς τον συνέχεια σε μια κατάσταση ομηρίας!

Εκεί δηλώνεται και η φοβία ..η οργή και η καθημερινή διάθεση του υποκειμένου να αποδεικνύει...ουσιαστικά πρόκειται για μια προσπαθεια να αποδείξει στον ίδιο του τον εαυτό και να νοιώσει ασφαλής..


Ο άνθρωπος που είναι ασφαλής , δεν νοιώθει την ανάγκη να αποδείξει ποτέ τίποτα και σε κανέναν..!

Δεν πρόκεται απλά για την υπεράσπιση των πιστεύω ενός ανθρώπου..όχι..είναι τόσο μεγάλη η εξάρτηση και η ταύτιση με αυτά τα πιστεύω ..που εμφανίζονται κάθε φορά που αναιρούνται , ως προσπάθεια αναίρεσης του ίδιου του υποκειμένου...και όχι απλά αναίρεση των όποιων πίστεων ή και πεποιθήσεων του!

Αυτοί οι άνθρωποι μια ολόκληρη ζωή βρίσκονται σε ένταση και πάντα βρίσκουν εχθρούς και διώκτες..δηλώνοντας την δυστυχία και την "κακομοιριά" τους!

Δυστυχώς κάνουν δυστυχισμένο και το περιβάλλον τους ,θετόντάς το σε συνεχή ασφυξία..!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 14:33:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ξέρεις φιλαράκι εδώ στη Λάρισα, όταν κάποιος χάσει την υπμονή του, αντι για μας, του λέμε μια πολύ καλή κουβέντα που τον συνεφέρει: "Κάντα μας αέρα".....
Κι άμα θέλεις, δές το κι έτσι κι αλλοιώς....Ή οτι εννοείς....
Αλλά σε τέτοιο θέμα, με τέτοια προτροπή, έχει πλάκα να αποχωρεί ο
θεματοθέτης....
Άλλα περίμενε προφανώς....
Όσο για διάλογο,μάλλον είναι κατι άγνωστο κι αφηρημένο, αφού συνέχεια
το μπερδεύουμε..Παίνουμε πηγές αντίθετες στον χριστιανισμό, για να αιτιολογήσουμε τις επιθέσεις μας κατά του χριστιανισμου....Μιλάμε επι προσωπικού και υποβιβάζουμε τον αλλο...
Ρε σεις, μήπως κάνατε το εμβόλιο και δεν το πήραμε χαμπάρι;

Κοίτα να δείς κάτι..εσύ τουλάχιστον , δεν χρειάζεται κανείς να κάνει οποιαδήποτε προσπάθεια για να σε υποβιβάσει...έχεις αναλάβει εργολαβία αυτή την υπόθεση , υποβιβάζεσαι μόνος σου , κάθε μέρα και κάθε στιγμή , με τις απείρου κάλλους ασυναρτησίες και ηλιθιότητες που καταθέτεις...!

Όσο για την διάλεκτο που χρησιμοποιείς , αυτα τα περί αέρα που χρησιμοποιείτε εκεί , στην Λάρσα θεωρώντας το και μαγκιά , θα σου πώ αυτό:"Τζάμπα μάγκας είσαι"...κουτσαβάκι με κοντοβράκια μου θυμίζεις...!

Αυτό για να μην νομίζεις , ότι χρειάζεται ιδιαίτερο ταλέντο η φθηνή μαγκιά που επιδίδεσαι και ο τρεχαγύρευε-ψευτοτσαμπουκάς σου..!!

Ελπίζω ότι θα φερθείς ως ενήλικος (κομματάκι δύσκολο..) και να μιλάς όμορφα!

Στο έχω ξαναπεί...συμμαζέψου..!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 14:46:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Δικαίωμά σου ακόμα και να φορέσης μπούργκα αν αυτός ο τρόπος ζωής σε κάνει να νιώθεις ευτυχισμένη . Όμως και δικό μου δικαίωμα είναι να επισημαίνω και να κρίνω ιστορικά τις ανακρίβειες της Βίβλου , και τα παραμύθια των αγράμματων καλογέρων του πρώιμου χριστιανισμού , όπως και κάθε άλλης θρησκείας , και αυτό δεν είναι εμφύλιος αλλά διαφορά αντιλήψεων .

*

Edited by - Sesostris on 10/11/2009 00:25:00


Έλα όμως που δυστυχώς , εκλαμβάνεται ως ολόκληρη μεθόδευση δίωξης , όλο αυτό φίλε μου!

Απλά δεν θα μιλάς , δεν θα μιλάμε...και μονίμως για να γίνεται διάλογος , όπως κάποιοι τον εννοούν..θα λέμε μονίμως :"Ναί".

Πετάει , ο γάιδαρος???

Πετάει θ'απαντάμε ...έχει και τουρμπίνα..

Στην ερώτηση , πού είναι ο διάλογος??

-Νάτος..θα λέμε...νάτος..."ναί" δηλαδή..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 17:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε Εαρινέ, τι ...καψούρα είναι αυτή με την πάρτη μου;
Με το όνομα μου ξυπνάς και κοιμάσαι;Σου λειπω πολύ;
Διάλογο είπες;Γιατί, μήπως ξέρεις τι χρησιμεύει;..
...Και φυσικά να σε ευχαριστήσω ακόμη μια φορά, για τα καλά σου λόγια....
Θα τα κρατήσω,αναμνηστικό, να τα δειχνω σε όσους με ξέρουν...
Η ψυχαγωγία, είναι απαραίτητη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 19:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
το προβλημα ειναι οτι καθολη τη διαρκεια της συζητησης ειμαστε εμεις κ εσεις..αν απαρχης χωριζομαστε σε στρατοπεδα δεν υπαρχει διαλογος υπαρχει αντιπαραθεση..οσον αφορα ιστορικες ανακριβειες ναι υπαρχουν οχι μονο στην ορθοδοξια αλλα παντου..οπου υπαρχει ανθρωπινη παρεμβαση υπαρχουν λαθη..αυτη ειναι η ανθρωπινη φυση..με αυτη τη λογικη που πιστευω οι ποιο πολλοι να συμφωνουν γιατι να μην υπαρχουν ανακριβειες σαυτα που πιστευετε εσεις?..να το παλι εμεις κ εσεις..δηλαδη ολα τα λαθη του κοσμου στον χριστιανισμο μαζευτηκαν?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 19:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αν το δεις πραγματικά αγαπητή μου hunter1, μάλλον επειδή δεν βλέπουν άσχημα στον χριστιανισμό, γι αυτό και ψάχνουν να βρουν, εφευρίσκουν, όλα τα αναστατώνουν, δεν αφήνουν τίποτε όρθιο...
Κι αυτό είναι πιο πολύ ελληνικό και ...προπαγανδιστικό φαινόμενο....
"Συκοφάντησε, συκοφάντησε, όλο και κάτι θα μείνει..."Έλεγε ο ....γνωστός Γκέμπελς.....Του Χιτλερ ο προπαγανδιστής;....
Να αναφέρουμε πάλι τις άριστες και ...αδελφές σχέσεις, νεοναζιστικών, με νεοπαγανιστικών ...ρευμάτων;
Θα είχε πλάκα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 20:21:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλά ρε Εαρινέ, τι ...καψούρα είναι αυτή με την πάρτη μου;
Με το όνομα μου ξυπνάς και κοιμάσαι;Σου λειπω πολύ;
Διάλογο είπες;Γιατί, μήπως ξέρεις τι χρησιμεύει;..
...Και φυσικά να σε ευχαριστήσω ακόμη μια φορά, για τα καλά σου λόγια....
Θα τα κρατήσω,αναμνηστικό, να τα δειχνω σε όσους με ξέρουν...
Η ψυχαγωγία, είναι απαραίτητη...

Η ψυχαγωγία είσαι σύ Ευάγγελε..ο ορισμός της!!

Μα ρε αδερφέ...μια φορά..ΜΙΑ...που να πείς κάτι που να βγάζει νόημα...δεν μπορείς???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 20:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλέ μου Εαρινε..Δεν ξερεις πόσο αδικείς τον εαυτό σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 20:40:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητή hunter1

quote:
οπου υπαρχει ανθρωπινη παρεμβαση υπαρχουν λαθη..

Συμφωνώ, θα έλεγα μάλιστα ότι όπου υπάρχει ανθρώπινη παρέμβαση υπάρχει και υποκειμενικότητα στην προσέγγιση, άρα παραμόρφωση της πραγματικότητας.

quote:
δηλαδη ολα τα λαθη του κοσμου στον χριστιανισμο μαζευτηκαν?

Για μένα προσωπικά όχι. Στην πραγματικότητα δεν είναι θέμα δόγματος, αλλά ανθρώπων και αυτό σαφώς δεν αφορά μόνο το χριστιανισμό, αλλά όλα τα δόγματα. Ο φανατισμός εδρεύει παντού και είναι υπεράνω θρησκειών.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 20:43:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πολύ σωστά μιλάς αγαπητέ μου Kostakis,που εδράζεται η ρίζα του κακού και εκεί εστιάζεται το όλο πρόβλημα:
Ο φανατισμός είναι των ανθρώπων, όχι των θρησκειών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 21:03:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Πολύ σωστά μιλάς αγαπητέ μου Kostakis,που εδράζεται η ρίζα του κακού και εκεί εστιάζεται το όλο πρόβλημα:
Ο φανατισμός είναι των ανθρώπων, όχι των θρησκειών...


Στον εαυτό σου να το πείς αυτό..ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΑ..μπάς και σ'ακούσει..!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 21:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η πείρα μιλάει...Το δοκίμασες στον εαυτό σου καλέ μου Εαρινέ και
είδες ότι δεν έπιασε;Είναι απλό, λέει να ακούς κιόλας ,όχι να μιλάς μόνο... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 22:39:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η πείρα μιλάει...Το δοκίμασες στον εαυτό σου καλέ μου Εαρινέ και
είδες ότι δεν έπιασε;Είναι απλό, λέει να ακούς κιόλας ,όχι να μιλάς μόνο...

Τουλάχιστον , δεν έχασες το χιούμορ σου..αλλα απο μονο του , δεν θα βοηθήσει..χρειάζεται να ξεφύγεις και απο το σύνδρομο τρεχαγύρευε..κομματάκι δύσκολο..

Σού'στειλα και γω χαμογελάκια..σωστός???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2009, 23:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
...Τα αδύνατα τοις ανθρώποις, δυνατά παρά τω Θεώ,αγαπητέ
Εαρινέ και εγώ είμαι ένας πιστός άνθρωπος...Ο Θεός μου θα με σώσει,αυτό πιστεύω....
Εσένα, όμως φίλε μου, ποιός θα σε ...σηκώσει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 00:18:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...Τα αδύνατα τοις ανθρώποις, δυνατά παρά τω Θεώ,αγαπητέ
Εαρινέ και εγώ είμαι ένας πιστός άνθρωπος...Ο Θεός μου θα με σώσει,αυτό πιστεύω....
Εσένα, όμως φίλε μου, ποιός θα σε ...σηκώσει;

Ο δικός μου , ο θεός..!!!

Μην ανησυχείς για μένα .. δές τα του οίκου σου και χαρούμενος θα είμαι και γώ για σένα...απλά κάν'το!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 10:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ και πάρα πολύ καιρό αγαπητέ μου Εαρινέ....Εδώ και πάρα πολύ καιρό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy