ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 02:05:58  Εμφάνιση Προφίλ
europaie original

quote:
Ο πρώτος Ναός χτίστηκε απο τον βασιλιά Σολομώντα σε τον 10ο αιώνα π.Χ. O Ναός αυτός καταστράφηκε απο τους Βαβυλωνίους το 586 π.Χ.

Ο δεύτερος Ναός ανοικοδομήθηκε στις αρχές του 6ου αιώνα π.Χ. από τον κυβερνήτη Ζοροβάβελ, μετά από διάταγμα που εξέδωσε ο Κύρος ο Μέγας.

Και ο τρίτος Ναός είναι αυτός του Ηρώδη.


Να ενημερώσεις τους ιστορικούς που δεν σε διαβάζουν και θεωρούν οι ανόητοι (όλοι τους όμως) ότι μόνον 2 ναοί χτίστηκαν, με τον Ηρώδη να βελτιώνει το 2ο ναό. Είναι και κείνοι οι Εβραίοι που περιμένουν τον τρίτο ναό, πού να ξέρουν οι ταλαίπωροι ότι χτίστηκε... Ασχετε...

quote:
46 έκανε.

Από το 539 που άρχισε να χτίζεται μέχρι το 515 που παραδόθηκε σε χρήση κάνει 46, σύμφωνα με τα χριστιανικά μαθηματικά. Μάλιστα!

Ήξερα για χριστιανική γλώσσα, χριστιανική γεωγραφία αλλά χριστιανικά μαθηματικά πρώτη φορά βλέπω.

quote:
Εδώ παράνομος ήταν ο ίδιος ο αρχιερέας.....τους νόμους δε θα παρέβαιναν?

Προφανώς όχι. Οι νόμοι είχαν δοθεί από το Γιαχωβά και οι Εβραίοι τηρούσαν με θρησκευτική ευλάβεια το γράμμα του νόμου, πολλές φορές και εις βάρος του πνεύματος του νόμου, κάτι για το οποίο κι ο Ιησούς τους κατηγορεί.

Και μιλάμε για τους πλέον μορφωμένους ανθρώπους του Ισραήλ, για τα μέλη του Ανώτατου Δικαστηρίου. Επειδή οι ευαγγελιστές σας είναι άσχετοι με την υπόθεση, πρέπει να βγάλουμε όλον τον κόσμο παράνομο;

quote:
Γι' αυτό και χαρακτηρίστηκε ως δίκη παρωδία

Χαρακτηρίστηκε ως "ανύπαρκτη δίκη". Ούτε έγινε ποτέ ούτε μπορούσε να γίνει όπως περιγράφεται στα ανώνυμα κατασκευάσματα των ευαγγελιστών.

quote:
Γράφει ο ιστορικός Παπαρηγόπουλος: (ακολουθεί κατεβατό από την ΟΟΔΕ)

Τώρα για τις ανιστόρητες ανοησίες των μηρυκαστικών της ΟΟΔΕ θέλεις απαντήσεις; Αυτά είναι για να τα διαβάζεις εσύ και ο Ψηλός που δεν έχετε ιδέα, δεν είναι για τους κανονικούς ανθρώπους. Λένε τα μηρυκαστικά για παράδειγμα και παπαγαλίζει ο ... μαθηματικός εγκέφαλος:

"Οι ίδιοι οι Εθνικοί είχαν ανακηρύξει θεό τους τον Θεοδόσιο στα 393 -αφού (όπως λένε ορισμένοι) είχε δήθεν αρχίσει τους διωγμούς - λέγοντας σε εορταστική συνεδρίαση της Σύγκλητου:"

Ήδη από το 408 οι Εθνικοί δεν είχαν δημόσια αξιώματα, πολύ δε περισσότερο δεν μπορούσαν να είναι μέλη της συγκλήτου, άσχετε.

ΥΓ: Α, κι επειδή έχεις πρόβλημα αντίληψης και κατανόησης της ελληνικής, να σου πω ότι οι νόμοι για τους οποίους συζητούσαμε, αφορούσαν το υποχρεωτικό βάφτισμα. Αντέγραψες από λάθος σελίδα της ΟΟΔΕ.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 11:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
αμαν macedon μου αμαν πια...ολοι ειναι λαθος εκτος απο σενα.. ar ia μου ετσι απλα το ονομα που διαλεξες για το φορουμ σε αντιπρωσωπευει απολυτα?να υποθεσω δηλαδη οτι εχεις κ ξυρισμενο κεφαλι?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 12:40:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Ρε hunter, ρε κορίτσι μου, γιατί πετάς συνέχεια μπούρδες και εκτίθεσαι????

quote:
hunter1
ar ia μου ετσι απλα το ονομα που διαλεξες για το φορουμ σε αντιπρωσωπευει απολυτα?

Το ar_ia είναι το όνομά μου, Άρια δλδ.
Τώρα αν σε χαλάει.....να το αλλάξω, να το κάνω Μαρία θες....?

quote:
hunter1
να υποθεσω δηλαδη οτι εχεις κ ξυρισμενο κεφαλι?


Ακριβώς το αντίθετο, έχω μακριά μαλλιά! Δώσε ένα μαιλ να σου στείλω μια φώτο να δεις πως είμαι για να πάψεις να απορείς και να υποθέτεις.....
Όλο υποθέσεις είσαι...να το προσέξεις αυτο!

Αυτά....άλλο....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
allzzaro

huder1

quote:
προσεχε τοτε μην παθεις τιποτα απο την ζηλια σου..προσεχε βλεπεις το τυρι αλα οχι την φακα..εισαι πολυ πιο νυχτωμενη απο οτι φανταστηκα..σου επαναλαμβανω ειμαι καλη χριστιανη αλλα κ χαρουμενος ανθρωπος..

Συγνώμη.. για ποιό λόγο να ζηλεύει. Δεν κατάλαβα ρε παιδιά τι έχει γίνει



Τίποτα μωρέ, εδώ μία χριστιανή προσπαθεί να πείσει για το πόσο "καλή" είναι...

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:09:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
...Και μια ...τρέντυ, αγαπητή μου ar_ia, που το παίζει άνετη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:17:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
αχ trexa trexa......πάντα είμαι άνετη και ποτέ δεν το παίζω.....δεν είμαι "δήθεν" δλδ ποτέ!
Τις "καλές χριστιανές" που σκυμένες στην εκκλησία κάνουν τους μεγάλους σταυρούς για να τις βλέπουν οι άλλοι και να λένε "άνθρωπος της εκκλησίας=καλός άνθρωπος" να φοβάσαι.....(τα σιγανά ποταμάκια που έλεγε και η γιαγιά μου)

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:23:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ποτέ δεν διεχώρισα, άνθρωπο απο άνθρωπο φίλη μου ar_ia, απο το
που ανήκει..Πάντα προτιμούσα άτομα...Και στους χριστιανούς και στους μουσουλμάνους και παντού....
Εσύ, Αρεία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 13:59:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Εγώ η Άρια προτιμώ τους μη φανατικούς και κολλημένους γιατί τους θεωρώ εκτός από υποκριτές και αρκετά επικίνδυνους....
Η Αρεία δεν ξέρω, άμα την δεις ρώτα την να μάθεις....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:02:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ακριβώς το αντίθετο, έχω μακριά μαλλιά! Δώσε ένα μαιλ να σου στείλω μια φώτο να δεις πως είμαι για να πάψεις να απορείς και να υποθέτεις.....
===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Να την στείλεις σε μένα Άρια...θέλω!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα καλή μου ar_ia,αστειάκια, κάνουμε...
Έτσι δεν είναι;....
Όλοι οι άνθρωποι, ίδιοι ειμαστε,λίγο θέλουμε, όμως, όλοι μας για να ξεφύγουμε, κιόλας...
Είναι φοβερό, πόσο εύκολα παρεκκλίνουμε, απο ότι πιστεύουμε...
Άρα, πρέπει να υπάρχει ένα καλό κλίμα διαλόγου, για να κρατάει ρυθμό....Και κάπου,τόχουμε,νομίζω...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Είναι φοβερό, πόσο εύκολα παρεκκλίνουμε, απο ότι πιστεύουμε...


Eσείς παρεκλίνετε από αυτά που λέτε πως πιστεύετε.....δλδ "αγάπη" "να γυρνάτε και το άλλο μάγουλο" κτλ...
Εγώ ποτέ δεν παρέκλινα.
Ποτέ δεν βγήκα να πω "είμαι καλή" θαυμάστε με!
Και δεν το λέω γιατί δεν θεωρώ πως είμαι καλός άνθρωπος, απλά το παλεύω όσο μπορώ να είμαι, και αυτό όχι για να κερδίζω εντυπώσεις.....
Γιατί για εμένα το καλός και το κακός στέκονται σε μια λεπτή κλωστή, δλδ προσπαθώ να είμαι καλή αλλά αν μου πειράξεις κάποιο άτομο από την οικογένεια μου θα σε πάρει και θα σε σηκώσει.
Όταν όμως βγαίνεις και λες "Είμαι καλός χριστιανός" και δεν χάνεις ευκαιρία να βγάζεις όλη σου την χολή στους συνανθρώπους σου με το να έρχεσαι αντίθετος με την "αγάπη" που λες πως διδάσκει η θρησκεία σου, τότε είσαι απλά ένας μεγάλος ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ!!!!!!
Δεν έχω πρόβλημα να σε αντιμετωπίσω δλδ απλά μην προσπαθείς και να με πείσεις πως δεν είσαι....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Μα καλή μου ar_ia,αστειάκια, κάνουμε...



Eίσαι συ ένας πλακατζής.....τζη τζη τζη τζη τζη τζη

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός
Να την στείλεις σε μένα Άρια...θέλω!


Σκέφτομαι να την κάνω αφίσσα και να την ανεβάσω εδώ να την βλέπουν μερικές...."καλές χριστιανές", γιατί βλέποντας το όνομά μου τους θυμίζει κάτι περίεργες συνεργασίες βλέπεις που θέλουν να ξεχάσουν.....(αγ. όρος....ναζιστές....κλπ) και να βλέπουν πως δεν έχω ξυρισμένο κεφάλι

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 14:52:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
trexa
Είναι φοβερό, πόσο εύκολα παρεκκλίνουμε, απο ότι πιστεύουμε...


Eσείς παρεκλίνετε από αυτά που λέτε πως πιστεύετε.....δλδ "αγάπη" "να γυρνάτε και το άλλο μάγουλο" κτλ...
Εγώ ποτέ δεν παρέκλινα.
Ποτέ δεν βγήκα να πω "είμαι καλή" θαυμάστε με!
Και δεν το λέω γιατί δεν θεωρώ πως είμαι καλός άνθρωπος, απλά το παλεύω όσο μπορώ να είμαι, και αυτό όχι για να κερδίζω εντυπώσεις.....
Γιατί για εμένα το καλός και το κακός στέκονται σε μια λεπτή κλωστή, δλδ προσπαθώ να είμαι καλή αλλά αν μου πειράξεις κάποιο άτομο από την οικογένεια μου θα σε πάρει και θα σε σηκώσει.
Όταν όμως βγαίνεις και λες "Είμαι καλός χριστιανός" και δεν χάνεις ευκαιρία να βγάζεις όλη σου την χολή στους συνανθρώπους σου με το να έρχεσαι αντίθετος με την "αγάπη" που λες πως διδάσκει η θρησκεία σου, τότε είσαι απλά ένας μεγάλος ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ!!!!!!
Δεν έχω πρόβλημα να σε αντιμετωπίσω δλδ απλά μην προσπαθείς και να με πείσεις πως δεν είσαι....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Ρε συ Άρια , καμμιά φορά , μου έρχεται στο νού ...το απόσπασμα , απο το A Course in Miracles ..

-Αυτός είναι ένας παράφρων κόσμος , και μην υποτιμάς την έκταση της παραφροσύνης του! Δεν υπάρχει κανένα μέρος της αντίληψής του , που δεν το έχει αγγίξει!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 17:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Χαίρομαι που όλοι συνειδητοποιηούμε,ότι ζούμε σε ένα παράφρωνα κόσμο....Δεν αντέχετε και οι αντίθετες και αντίρροπες δυνάμεις,συνέχεια παλεύουν..
Ο καθένας για τους δικούς του λόγους...Αλλά,γιατί οι λόγοι μου να είναι διαφορετικοί απο των άλλων και των άλλων το ίδιο, ώστε ολοι να έχουμε διαφορετικούς λόγους, που τον κρίνουμε παράλογο;Μήπως, εμείς συντηρούμε την παραφροσύνη που λέμε;
Μήπως, τη συνηθίσαμε και δεν μας "βρωμάει" τόσο;
Καλή μου ar_ia, μόνο στις ...χριστιανές παρατηρείς το φαινόμενο που αναφέρεις, ή είναι γενικό,αλλά σου αρέσει να το προσάπτεις στους χριστιανούς,στον παλιό καλό αποδιοπομπαίο τράγο;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 17:29:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
trexa
Είναι φοβερό, πόσο εύκολα παρεκκλίνουμε, απο ότι πιστεύουμε...


ar_ia
Eσείς παρεκλίνετε από αυτά που λέτε πως πιστεύετε.....δλδ "αγάπη" "να γυρνάτε και το άλλο μάγουλο" κτλ...
Εγώ ποτέ δεν παρέκλινα.
Ποτέ δεν βγήκα να πω "είμαι καλή" θαυμάστε με!
Και δεν το λέω γιατί δεν θεωρώ πως είμαι καλός άνθρωπος, απλά το παλεύω όσο μπορώ να είμαι, και αυτό όχι για να κερδίζω εντυπώσεις.....
Γιατί για εμένα το καλός και το κακός στέκονται σε μια λεπτή κλωστή, δλδ προσπαθώ να είμαι καλή αλλά αν μου πειράξεις κάποιο άτομο από την οικογένεια μου θα σε πάρει και θα σε σηκώσει.
Όταν όμως βγαίνεις και λες "Είμαι καλός χριστιανός" και δεν χάνεις ευκαιρία να βγάζεις όλη σου την χολή στους συνανθρώπους σου με το να έρχεσαι αντίθετος με την "αγάπη" που λες πως διδάσκει η θρησκεία σου, τότε είσαι απλά ένας μεγάλος ΥΠΟΚΡΙΤΗΣ!!!!!!
Δεν έχω πρόβλημα να σε αντιμετωπίσω δλδ απλά μην προσπαθείς και να με πείσεις πως δεν είσαι....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4
ΑΜΗΝ



Καλά σου λέει βρε Τρέχα η ar_ia!!!
Αυτή, από αγάπη ειρωνεύεται εμάς, αλλά και το Χριστιανισμό!! Μα δεν κατάλαβες την αγάπη της; Μάλλον επειδή είναι συνεσταλμένο κορίτσι και δεν της αρέσει να δείχνεται, όπως κάνεις εσύ και η hunter1!!

Γιατί δεν γυρνάς και το άλλο μάγουλο στις ύβρεις και στους χλευασμούς της;; Μα καλά, δεν έχεις καθόλου μέσα σου χριστιανική αγάπη;;

Κατάλαβες, δηλαδή, πώς εννοεί η ar_ia τη χριστιανική αγάπη;;
Θα πρέπει να αφήνεις π.χ. τον κάθε κομπλεξικό χλαμυδο-....-βαρεμένο να βγάζει τα συκώτια του ενάντια σε κάθε τι Χριστιανικό και, δεν θα πρέπει να αντιδράς, δεν θα κοντράρεσαι μαζί του. Αν το κάνεις, θα στιγματίζεσαι αμέσως και θα σε ειρωνεύεται διπλά, διότι δεν του προσέφερες και το άλλο μάγουλο, γιατί ο κάθε κομπλεξικό χλαμυδο-....-βαρεμένος έχει το δικαίωμα να ερμηνεύει με το δικό του, ιδιαίτερο τρόπο, ακόμη και τη Γραφή!!!

***Τελικά, ar_ia, δεν μου απάντησες ακόμη σε εκείνο που σε είχα ρωτήσει.
Ποιους και τι φοβόταν το Άγιο Όρος, ώστε να ζητήσουν να τεθούν υπό την κηδεμονία των γερμανικών κατοχικών αρχών;

Γνωρίζεις υπό ποιες συνθήκες συντάχθηκε η επιστολή ή, πάνω στην τρελή χαρά σου, δεν έβαλες καθόλου το μυαλουδάκι σου να δουλέψει, παρά έσπευσες να μας την κοπανήσεις στη μούρη, θαρρείς και είχες ανακαλύψει πολύτιμο θησαυρό;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 19:28:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]

Ποιους και τι φοβόταν το Άγιο Όρος, ώστε να ζητήσουν να τεθούν υπό την κηδεμονία των γερμανικών κατοχικών αρχών;

Γνωρίζεις υπό ποιες συνθήκες συντάχθηκε η επιστολή ή, πάνω στην τρελή χαρά σου, δεν έβαλες καθόλου το μυαλουδάκι σου να δουλέψει, παρά έσπευσες να μας την κοπανήσεις στη μούρη, θαρρείς και είχες ανακαλύψει πολύτιμο θησαυρό;





Για πές εσύ που γνωρίζεις φίλε Ψηλέ...θα έχει πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε και την άλλη άποψη...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2009, 23:51:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:


Ούτε θα το καταλάβεις.



Δεν έχει σημασία αν σε καταλαβαίνω ή με καταλαβαίνεις.
Δεν πρόκειται για ΠΜ
Οι αναγνώστες του φόρμουμ καταλαβαίνουν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 01:11:13  Εμφάνιση Προφίλ
dimitris2

quote:
Οι αναγνώστες του φόρμουμ καταλαβαίνουν.

Για να καταλάβουν λοιπόν καλύτερα, να πούμε τα εξής:

1. Η μοιχεία γενικά τιμωρείται από την Πεντάτευχο με θάνατο (Λευιτ. 20:10, Δευτ. 22:22) αλλά δεν καθορίζεται το είδος της τιμωρίας. Το είδος της τιμωρίας αυτού του παραπτώματος περιγράφεται στο Ταλμούδ, και είναι ο στραγγαλισμός:

"Οι παρακάτω στραγγαλίζονται: Αυτός που χτυπάει τον πατέρα του ή τη μητέρα του, ή απαγάγει έναν Εβραίο (για να τον πουλήσει για σκλάβο), ο πρεσβύτερος που επαναστατεί κατά του ραββινικού δικαστηρίου, ο ψευδοπροφήτης, αυτός που προφητεύει στο όνομα των ειδώλων, αυτός που διαπράττει μοιχεία, οι ψευδομάρτυρες στην υπόθεση μοιχείας της κόρης ενός ιερέα και ο εραστής της" (Mishnah, Sanhedrin 84b)

Συγκεκριμένα για τη μοιχεία, ο Μαϊμονίδης αναφέρει σχετικά:

"omme mortis supplicium in scriptura absolute positum, esse strangulationem" - η ποινή για το αδίκημα αυτό στις γραφές είναι στραγγαλισμός" (Maimonides, Sanhedrin 7:1)

2. Εκτός από τη γενική περίπτωση της μοιχείας, ο νόμος αντιμετώπιζε τέσσερις ειδικές περιπτώσεις μοιχείαςμε λιθοβολισμό:

Μοιχεία κάποιου με τη μητέρα του, με τη μητριά του, με μνηστευμένη παρθένα και με τη νύφη του.(Mishnah, Sanhedrin 53a).

3. Ο ανώνυμος πλαστογράφος της περικοπής της μοιχαλίδας (που δεν είναι ευαγγελιστής, μια και το εδάφιο αυτό εμφανίζεται για πρώτη φορά τον 5ο αιώνα) είναι φυσικό να αγνοεί τον προφορικό νόμο των Εβραίων (που αργότερα καταγράφτηκε ως "Μισνά"), καθώς προφανώς δεν είναι Εβραίος. Γνωρίζει αυτό που λέει η Πεντάτευχος για το λιθοβολισμό στις ειδικές περιπτώσεις μοιχείας και θεωρεί (λανθασμένα) πως η ίδια ποινή εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις μοιχείας.

4. Τέλος η περικοπή παρουσιάζει και άλλα λογικά και ιστορικά σφάλματα, αλλά δεν είναι της παρούσης να αναλυθούν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 01:24:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

[quote]

Ποιους και τι φοβόταν το Άγιο Όρος, ώστε να ζητήσουν να τεθούν υπό την κηδεμονία των γερμανικών κατοχικών αρχών;

Γνωρίζεις υπό ποιες συνθήκες συντάχθηκε η επιστολή ή, πάνω στην τρελή χαρά σου, δεν έβαλες καθόλου το μυαλουδάκι σου να δουλέψει, παρά έσπευσες να μας την κοπανήσεις στη μούρη, θαρρείς και είχες ανακαλύψει πολύτιμο θησαυρό;





Για πές εσύ που γνωρίζεις φίλε Ψηλέ...θα έχει πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε και την άλλη άποψη...

soul



Αγαπητέ Εαρινέ,
Το έψαξα λίγο και βρήκα κάποια στοιχεία. Θα περιμένω πρώτα να μου πει η ar_ia αν γνωρίζει ή όχι.

Δεν απαιτώ από κανέναν να ασπαστεί την Πίστη μου. Λίγη προσοχή όμως, δεν βλάπτει.
Τόσο μίσος και χολή, δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει;
Οι παππούδες τους, άραγε, δεν έκαναν το σταυρό τους και δεν ασπάζονταν τις ιερές εικόνες, τα ιερά και όσια που υβρίζουν αυτοί σήμερα ή μήπως τους είχαν βάλει οι προ-παππούδες πρόγονοί τους (οι αρχαιόθρησκοι), σε αυγά τα οποία έσκασαν στις μέρες μας και εμφανίστηκαν ετούτοι εδώ οι όψιμοι «αρχαιοθρησκολασπολόγοι»;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 01:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Ο Δημήτρης δεν απάντησε. Ενώ στην Τορά (Δευτ. 20:10, 22:22) αναφέρεται ότι οι μοιχοί τιμωρούνται, δεν αναφέρει τον τρόπο, που είναι στραγγαλισμός. Εκεί λοιπόν που αναφέρεται η τιμωρία των μοιχών, εκεί αναφέρονται και οι λεπτομέρειες που ζητάς. Στον άγραφο νόμο του Ισραήλ, στη Μισνά.

Στο Δευτερονόμιο 22:21 είναι σαφής όσον αφορά την τιμωρία και αυτή είναι ο λιθοβολισμός.

καὶ ἐξάξουσι τὴν νεᾶνιν ἐπὶ τὰς θύρας τοῦ οἴκου τοῦ πατρὸς αὐτῆς, καὶ λιθοβολήσουσιν αὐτὴν ἐν λίθοις , ...ποιο σαφέστατα δε γίνεται.

quote:
macedon:
Για τη μοιχεία γενικά (εκτός των 4 παραπάνω περιπτώσεων) δεν αναφέρεται τρόπος εκτέλεσης στην ΠΔ. Και ο τρόπος εκτέλεσης των μοιχών δεν είναι ο λιθοβολισμός αλλά ο στραγγαλισμός.

Και το παραπάνω τι είναι δηλαδή?....τρόπος συζήτησης?

quote:
macedon:
Σου εξήγησα αλλά δεν κατάλαβες. Η μοιχεία γενικά τιμωρείται με στραγγαλισμό εκτός των 4 ειδικών περιπτώσεων που τιμωρείται με λιθοβολισμό.

Το Δευτερονόμιο αναφέρει λιθοβολισμό.

quote:
macedon:
Η "νέα θρησκεία" και ο υποτιθέμενος ιδρυτής της απουσιάζουν από το Ταλμούδ.


Προκειμένου να μειώσουν τη μεσσιανική αξία του Ιησού, οι Εβραίοι δημιούργησαν δύο διαφορετικές ιστορίες επάνω στον Ιησού, στις οποίες αναφέρονται με υποτιμητικό τρόπο.

Αναφέρεται έτσι ο Ιησούς (Yeshu) στο Ταλμούδ στο SANHEDRIN 43A ,ως μάγος, ο οποίος μάλιστα είχε και πέντε μαθητές ο οποίος όμως έζησε τον 1ο αιώνα π.Χ.
Στο SANHEDRIN 67a αναφέρεται ως ben Stada, στο Talmud Shabbos 104, η μητέρα του αναφέρεται ως Stada ενώ το όνομά της είναι Miriam και ο πατέρας του αναφέρεται ως Pandera.
Στο Talmud (Avodah Zerah II 40D) το πλήρες όνομα είναι Yeshu ben Pantera, όπως και στην Τosefta

Εν συνεχεία έχουμε μία άλλη αναφορά, αυτή, για αυτόν που έζησε τον 1ο αιώνα μ.Χ. και που ονομαζόταν Ben Pandira και Ben Stada, όπου κι εδώ δίνουν το όνομα της μητέρας του ως Μαρία.

Σε αυτήν, Tosefta Chullin 2:23-24, πρωταγωνιστές είναι δύο Εβραίοι Ραβίνοι που κάνουν και οι δύο αναφορά σε κάποιον Ιάκωβο που θεραπεύει στο όνομα του Ιησού μπεν Παντιρά.

Συγκεκριμένα η μία αναφορά 2:24 είναι του Ραβίνου Eliezer ben Hyrcanus, ο οποίος έζησε στα τέλη του 1ου αρχές 2ου αιρώνα μ.Χ. και ο οποίος αναφέρει ότι δίδασκε κάποιος Ιάκωβος στο όνομα Ιησούς μπεν Παντιρά, στους δρόμους της Σέπφορις.
Και η άλλη 2:23 αναφέρει ένα φίδι που δάγκωσε έναν άλλο Εβραίο ραβίνο τον Eleazer ben Damma, τον οποίο προσφέρθηκε πάλι να γιατρέψει ο Ιάκωβος στο όνομα του Ιησού μπεν Παντιρά, αλλά μεσολάβησε η άρνηση ενός άλλου ραβίνου του Ismael, με αποτέλεσμα ο Eleazer να πεθάνει.

Oι Εβραίοι αυτό που ήθελαν να κάνουν, ήταν να μειώσουν τον Ιησού και να Τον παρουσιάσου ως έναν απλό άνθρωπο και στις δύο περιπτώσεις Έτσι Τον παρουσιάζουν ως μάγο τον οποίο και θανάτωσαν.

Την εποχή που γράφτηκε αυτό το μέρος του Ταλμούδ και που αναφέρεται στον Ιησού, έχει ήδη αρχίσει η εξάπλωση του Χριστιανισμού.

Οι Εβραίοι λοιπόν είχαν κάθε λόγο να προσπαθήσουν να διαβάλλουν τον Ιησού και να Τον ταυτίσουν με μάγους και τσαρλαντάνους, ώστε να εμποδίσουν τις διαρροές.

Έτσι έχουμε δύο διαφορετικές αναφορές που έχουν διασωθεί και στις οποίες ο Yeshu Ben Pandira αναφέρεται ως μάγος και τσαρλατάνος, που θανατώθηκε με απαγχονισμό και που φυσικά δεν αναστήθηκε.

Έτσι όμως έστω και άθελά τους, ενίσχυσαν την ιστορική Του ύπαρξη.

Στις δύο αναφορές αυτές, ο Ιησούς αναφέρεται ως Γιεσσού μπεν Πανθέρα Yeshu Ben Pantera και αναφέρεται η μετάβαση του στην Αίγυπτο, όπου κατά την ιουδαϊκή αυτή παράδοση σπούδασε την τέχνη της μαγείας, που αργότερα άσκησε, επιστρέφοντας στην πατρίδα του.


quote:
macedon:
Δυο παραδείγματα από την ιστοσελίδα που παραθέτεις:

1. SANHEDRIN, 67A. Ό Ιησούς αναφέρεται ως υιός του Πανδίρα, στρατιώτου τινός".

Ο Ιησούς μπεν Παντιρά ήταν υπαρκτό πρόσωπο και έζησε έναν αιώνα πριν το δικό σας Ιησού. Λιθοβολήθηκε μετά από κράτηση 40 ημερών για μαγεία και υποκίνηση των Εβραίων σε αποστασία από το θεό.



Μόνο που στο 67Α, αναφέρει "καθαρά" ότι τον κρέμασαν την παραμονή του Πάσχα των Ιουδαίων....

quote:
macedon:
2. ABHODAH ZARAH 11. "Αναφέρεται ως υιός του Πανδίρα, Ρωμαίου στρατιώτου".
Στο Abhodah Zarah δεν αναφέρεται σε κανένα σημείο ο Ιησούς μπεν Παντιρά. Επίσης ο πατέρας του δεν ήταν Ρωμαίος (αφού ο ίδιος ήταν Ραβίνος)


ABHODAH ZARAH (14β)αναφέρει:
"Απαγορεύεται να πωλούν τα βιβλία των προφητών προς τους μάντεις, δεδομένου ότι μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για κακό λατρεία τους σε ειδωλολατρικούς ναούς τους.
..... Επίσης απαγορεύεται να τα πουλούν σε ένα Χριστιανό που δεν είναι ξυρισμένος, γιατί είναι σίγουρο ότι θα τα δώσει ή θα τα πουλήσει σε έναν από αυτούς που είναι ξυρισμένος."

Στο Abhodah Zarah 16β-17α επαναλαμβάνει την chullin 2:24, με πρωταγωνιστή τον Εβραίο Ραβίνο Eliezer ben Hyrcanus και τον Ιάκωβο που θεραπεύει στο όνομα του Ιησού μπεν Παντιρά.

Στο Schabbath (116α) αναφέρει:
"...το λεξιλόγιο των βιβλίων μας και των βιβλίων των αιρετικών (Χριστιανών), δεν πρέπει να διασωθούν από τις φλόγες, αν θα έπιαναν φωτιά την ημέρα του Σαββάτου.
Παρόλα αυτά ο ραβίνος Τζοους λέει... "στις μέρες των εορτών τα θεια ονόματα θα έπρεπε να διαγράφονται από τα βιβλία των χριστιανών και να κρύβονται μακριά. Ότι απομένει, πρέπει να καίγεται από τα βιβλία μας."

Και άλλα πολλά!!!!

Ωραία μελέτη έχεις κάνει!!!!



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 12/12/2009 01:50:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 03:32:39  Εμφάνιση Προφίλ
europaie asxete

quote:
Προκειμένου να μειώσουν τη μεσσιανική αξία του Ιησού, οι Εβραίοι δημιούργησαν δύο διαφορετικές ιστορίες επάνω στον Ιησού, στις οποίες αναφέρονται με υποτιμητικό τρόπο.

1. Και οι δύο ιστορίες που σημειώνεις αναφέρονται στον Ιησού μπεν Παντιρά (ο οποίος αναφέρεται και σαν Ιησούς Χα-Νοτζρί και Ιησούς μπεν Σταντά). Ο Ιησούς αυτός λιθοβολήθηκε περίπου το 70 παχχ.

2. Δεν υπάρχει αναφορά σε άλλον Ιησού μπεν Παντιρά.

3. Δεν υπήρχε καμία μεσσιανική αξία του Ιησού. Ούτε τις προϋποθέσεις είχε ούτε κανένα μεσσιανικό έργο εκπλήρωσε.

4. Εφ'όσον και οι δύο Ιησούδες έχουν το ίδιο όνομα, ίδιο πατέρα, ίδια μητέρα και ίδιο προσωνύμιο αποτελούν το ένα και μοναδικό πρόσωπο. Στην Τοσεφτά δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι ο Ιησούς αυτός έζησε τον 1ο αιώνα μαχχ.

quote:
Οι Εβραίοι λοιπόν είχαν κάθε λόγο να προσπαθήσουν να διαβάλλουν τον Ιησού και να Τον ταυτίσουν με μάγους και τσαρλαντάνους, ώστε να εμποδίσουν τις διαρροές.

Οι Εβραίοι δεν έχουν κανένα λόγο να γράψουν για ένα ανύπαρκτο πρόσωπο, όπως ο Ιησούς-Μανώλης. Και δεν έγραψαν!

quote:
Μόνο που στο 67Α, αναφέρει "καθαρά" ότι τον κρέμασαν την παραμονή του Πάσχα των Ιουδαίων....

Μόνο που αυτό αναφέρεται μόνο στο Βαβυλωνιακό ταλμούδ και ΜΟΝΟ στις νεότερες εκδόσεις. Το παλαιστινιακό λέει απλά ότι λιθοβολήθηκε. Οι πρώτες εκδόσεις δεν αναφέρανε κανέναν απαγχονισμό.

Αλλωστε, ο Ιησούς-Μανώλης δεν λιθοβολήθηκε, ούτε τον κρέμασαν σε δέντρο.

quote:
ABHODAH ZARAH (14β)αναφέρει:
..... Επίσης απαγορεύεται να τα πουλούν σε ένα Χριστιανό που δεν είναι ξυρισμένος, γιατί είναι σίγουρο ότι θα τα δώσει ή θα τα πουλήσει σε έναν από αυτούς που είναι ξυρισμένος."

Δεν υπάρχει καμία λέξη "χριστιανός" ούτε κάτι σαν το παραπάνω, τόσο στο Βαβυλωνιακό όσο και στο Παλαιστινιακό ταλμούδ. Μπορείς να δεις και μόνος σου.

quote:
Στο Schabbath (116α) αναφέρει:

Για λέγε...

quote:
το λεξιλόγιο των βιβλίων μας και των βιβλίων των αιρετικών (Χριστιανών), δεν πρέπει να διασωθούν από τις φλόγες, αν θα έπιαναν φωτιά την ημέρα του Σαββάτου.

Είσαι ψεύτης! Λέει επί λέξει:

"Τα άγραφα βιβλία και τα βιβλία των Μινίμ (των μη Ιουδαίων δηλαδή) δεν θα πρέπει να σώζονται από τη φωτιά."

Ούτε αιρετικοί αναφέρονται, ούτε χριστιανοί. Στην προηγούμενη παράγραφο, τα βιβλία των μη Ιουδαίων εξισώνονται με βιβλία κενά περιεχομένου (άγραφα).

quote:
"στις μέρες των εορτών τα θεια ονόματα θα έπρεπε να διαγράφονται από τα βιβλία των χριστιανών και να κρύβονται μακριά. Ότι απομένει, πρέπει να καίγεται από τα βιβλία μας."

Είσαι ψεύτης! Λέει επί λέξει:

"Τις καθημερινές, θα πρέπει να κόβονται τα θεία ονόματα που περιέχονται, να τα κρύβει και να καίει τα υπόλοιπα"

Κι εδώ καμία αναφορά σε χριστιανούς.

quote:
Ωραία μελέτη έχεις κάνει!!!!

Εχω κάνει εξαιρετική μελέτη, σε αντίθεση με σένα που αντιγράφεις ανοησίες. Αλλιώς πώς θα αποκάλυπτα τις ψευτιές σου που τις πετάς τη μία μετά την άλλη; Απατεώνα!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 04:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
1. Και οι δύο ιστορίες που σημειώνεις αναφέρονται στον Ιησού μπεν Παντιρά (ο οποίος αναφέρεται και σαν Ιησούς Χα-Νοτζρί και Ιησούς μπεν Σταντά). Ο Ιησούς αυτός λιθοβολήθηκε περίπου το 70 παχχ.

2. Δεν υπάρχει αναφορά σε άλλον Ιησού μπεν Παντιρά.

3. Δεν υπήρχε καμία μεσσιανική αξία του Ιησού. Ούτε τις προϋποθέσεις είχε ούτε κανένα μεσσιανικό έργο εκπλήρωσε.

4. Εφ'όσον και οι δύο Ιησούδες έχουν το ίδιο όνομα, ίδιο πατέρα, ίδια μητέρα και ίδιο προσωνύμιο αποτελούν το ένα και μοναδικό πρόσωπο. Στην Τοσεφτά δεν αναφέρει ΠΟΥΘΕΝΑ ότι ο Ιησούς αυτός έζησε τον 1ο αιώνα μαχχ.




1.Αναφέρω δύο ιστορίες η μία αφορά τον 1ο αιώνα π.Χ. και η άλλη (για την ακρίβεια) βρίσκεται μεταξύ 1ου και 2ου αιώνα μ.Χ.
Στην τελευταία έχουμε την αναφορά αυτή, από δύο διαφορετικούς ραβίνους....τα έγραψα αναλυτικά.

2.Έγραψα που υπάρχει.

3.Άποψή σου.

4. Χαίρω πολύ......
-To γράφει στην Tosefta Chullin 2:23-24, διάβασέ την.

quote:
macedon:
Οι Εβραίοι δεν έχουν κανένα λόγο να γράψουν για ένα ανύπαρκτο πρόσωπο, όπως ο Ιησούς-Μανώλης. Και δεν έγραψαν!

Οι Εβραίοι την πάτησαν την πεπονόφλουδα πήγαν να τον διαβάλλουν και απλά τον επιβεβαίωσαν.

quote:
macedon:
Μόνο που αυτό αναφέρεται μόνο στο Βαβυλωνιακό ταλμούδ και ΜΟΝΟ στις νεότερες εκδόσεις. Το παλαιστινιακό λέει απλά ότι λιθοβολήθηκε. Οι πρώτες εκδόσεις δεν αναφέρανε κανέναν απαγχονισμό.

Αλλωστε, ο Ιησούς-Μανώλης δεν λιθοβολήθηκε, ούτε τον κρέμασαν σε δέντρο.



Μόνο που οι Εβραίοι έχουν μπλέξει τα μπούτια τους κι εσύ προσπαθείς να τους τα ξεμπλέξεις.
Εβραίοι τον κρέμασαν και αυτό είναι που έχει σημασία!
quote:
macedon:
Δεν υπάρχει καμία λέξη "χριστιανός" ούτε κάτι σαν το παραπάνω, τόσο στο Βαβυλωνιακό όσο και στο Παλαιστινιακό ταλμούδ. Μπορείς να δεις και μόνος σου.

Εκεί που κοίταξα υπήρχε.

quote:
macedon:
Είσαι ψεύτης! Λέει επί λέξει:
"Τα άγραφα βιβλία και τα βιβλία των Μινίμ (των μη Ιουδαίων δηλαδή) δεν θα πρέπει να σώζονται από τη φωτιά."

Ούτε αιρετικοί αναφέρονται, ούτε χριστιανοί. Στην προηγούμενη παράγραφο, τα βιβλία των μη Ιουδαίων εξισώνονται με βιβλία κενά περιεχομένου (άγραφα).



Φέρε μας το κείμενο...... Εκεί που κοίταξα έτσι έγραφε.

quote:
macedon:
Είσαι ψεύτης! Λέει επί λέξει:
"Τις καθημερινές, θα πρέπει να κόβονται τα θεία ονόματα που περιέχονται, να τα κρύβει και να καίει τα υπόλοιπα"

Κι εδώ καμία αναφορά σε χριστιανούς.



Κι εδώ πάλι εκεί που κοίταξα έτσι έγραφε. Φέρε μας λοιπόν το κείμενο για να το δούμε.

quote:
macedon:
Εχω κάνει εξαιρετική μελέτη, σε αντίθεση με σένα που αντιγράφεις ανοησίες. Αλλιώς πώς θα αποκάλυπτα τις ψευτιές σου που τις πετάς τη μία μετά την άλλη; Απατεώνα!

Εγώ δεν πουλάω βιβλία όπως εσύ!, δεν έχω λοιπόν λόγο να γράψω ψέματα ενώ εσύ έχεις.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 05:31:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Για να καταλάβουν λοιπόν καλύτερα, να πούμε τα εξής:

1. Η μοιχεία γενικά τιμωρείται από την Πεντάτευχο με θάνατο (Λευιτ. 20:10, Δευτ. 22:22) αλλά δεν καθορίζεται το είδος της τιμωρίας. Το είδος της τιμωρίας αυτού του παραπτώματος περιγράφεται στο Ταλμούδ, και είναι ο στραγγαλισμός:

"Οι παρακάτω στραγγαλίζονται: Αυτός που χτυπάει τον πατέρα του ή τη μητέρα του, ή απαγάγει έναν Εβραίο (για να τον πουλήσει για σκλάβο), ο πρεσβύτερος που επαναστατεί κατά του ραββινικού δικαστηρίου, ο ψευδοπροφήτης, αυτός που προφητεύει στο όνομα των ειδώλων, αυτός που διαπράττει μοιχεία, οι ψευδομάρτυρες στην υπόθεση μοιχείας της κόρης ενός ιερέα και ο εραστής της" (Mishnah, Sanhedrin 84b)

Συγκεκριμένα για τη μοιχεία, ο Μαϊμονίδης αναφέρει σχετικά:

"omme mortis supplicium in scriptura absolute positum, esse strangulationem" - η ποινή για το αδίκημα αυτό στις γραφές είναι στραγγαλισμός" (Maimonides, Sanhedrin 7:1)

2. Εκτός από τη γενική περίπτωση της μοιχείας, ο νόμος αντιμετώπιζε τέσσερις ειδικές περιπτώσεις μοιχείαςμε λιθοβολισμό:

Μοιχεία κάποιου με τη μητέρα του, με τη μητριά του, με μνηστευμένη παρθένα και με τη νύφη του .(Mishnah, Sanhedrin 53a).

3. Ο ανώνυμος πλαστογράφος της περικοπής της μοιχαλίδας (που δεν είναι ευαγγελιστής, μια και το εδάφιο αυτό εμφανίζεται για πρώτη φορά τον 5ο αιώνα) είναι φυσικό να αγνοεί τον προφορικό νόμο των Εβραίων (που αργότερα καταγράφτηκε ως "Μισνά"), καθώς προφανώς δεν είναι Εβραίος. Γνωρίζει αυτό που λέει η Πεντάτευχος για το λιθοβολισμό στις ειδικές περιπτώσεις μοιχείας και θεωρεί (λανθασμένα) πως η ίδια ποινή εφαρμόζεται σε όλες τις περιπτώσεις μοιχείας.

4. Τέλος η περικοπή παρουσιάζει και άλλα λογικά και ιστορικά σφάλματα, αλλά δεν είναι της παρούσης να αναλυθούν.


Το Δευτερονόμιο που αναφέρει το λιθοβολισμό προηγείται κατά πολλών αιώνων της Μισνά, που γράφτηκε πολλά χρόνια μετά την εποχή του Ιησού. Οπότε και η βαρύτητά του είναι σαφώς ποιο μεγάλη από οποιαδήποτε προφορική παράδοση.

Ωστόσο, ο Iωάννης γράφει ότι η γυναίκα αυτή διέπραξε μοιχεία. Δεν αναφέρει το είδος της μοιχείας!.....αλλά απ' ότι φαίνεται το γνωρίζεις εσύ!!! συγχαρητήρια έχεις την παγκόσμια αποκλειστικότητα!!
....Να υποθέσω ότι ήσουν εκεί τότε και κρυφοκοίταγες?

quote:
macedon:
Να ενημερώσεις τους ιστορικούς που δεν σε διαβάζουν και θεωρούν οι ανόητοι (όλοι τους όμως) ότι μόνον 2 ναοί χτίστηκαν, με τον Ηρώδη να βελτιώνει το 2ο ναό. Είναι και κείνοι οι Εβραίοι που περιμένουν τον τρίτο ναό, πού να ξέρουν οι ταλαίπωροι ότι χτίστηκε... Ασχετε...


Βρε νούμερο! ο τρίτος αυτός Ναός του Ηρώδη ήταν ο μεγαλύτερος και ποιο λαμπρός από τους άλλους δύο προηγούμενους! όποιο site ή όποια εγκυκλοπαίδεια και να ανοίξεις θα το δεις!
quote:
macedon:
Από το 539 που άρχισε να χτίζεται μέχρι το 515 που παραδόθηκε σε χρήση κάνει 46, σύμφωνα με τα χριστιανικά μαθηματικά. Μάλιστα!

Ήξερα για χριστιανική γλώσσα, χριστιανική γεωγραφία αλλά χριστιανικά μαθηματικά πρώτη φορά βλέπω.



Ο Ιωάννης αναφέρεται στον τρίτο και όχι στον δεύτερο Ναό. Η "Μεγάλη Ελληνική Εγκυκλοπαίδεια" μας λέει ότι ξεκίνησε από τον Ηρώδη το 20 περίπου π.Χ. και συνεχίστηκε η ανοικοδόμησή του από τους διαδόχους του! Οπότε μια χαρά τα λέει ο Ιωάννης!

quote:
macedon:
Προφανώς όχι. Οι νόμοι είχαν δοθεί από το Γιαχωβά και οι Εβραίοι τηρούσαν με θρησκευτική ευλάβεια το γράμμα του νόμου, πολλές φορές και εις βάρος του πνεύματος του νόμου, κάτι για το οποίο κι ο Ιησούς τους κατηγορεί.

Και μιλάμε για τους πλέον μορφωμένους ανθρώπους του Ισραήλ, για τα μέλη του Ανώτατου Δικαστηρίου. Επειδή οι ευαγγελιστές σας είναι άσχετοι με την υπόθεση, πρέπει να βγάλουμε όλον τον κόσμο παράνομο;



Ναι πολύ μόρφωση και ήθος...έσφαζε ο ένας τον άλλον!...δεν είναι τυχαίο που ο Ιησούς τους απεκάλεσε υποκριτές!
Ειδικά ο Άννας θεωρείτο αιμοβόρος και μεγάλος κλέφτης και απατεώνας.
Εξάλλου, πρώτον και κυριοτέρων είχαν καταπατήσει τον ίδιο το νόμο της αρχιεροσύνης που έλεγε ότι ο αρχιερέας θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά από τη φυλή του Λευί.
quote:
macedon:
Χαρακτηρίστηκε ως "ανύπαρκτη δίκη". Ούτε έγινε ποτέ ούτε μπορούσε να γίνει όπως περιγράφεται στα ανώνυμα κατασκευάσματα των ευαγγελιστών.


Δίκη παρωδία χαρακτηρίστηκε!

quote:
macedon:
Τώρα για τις ανιστόρητες ανοησίες των μηρυκαστικών της ΟΟΔΕ θέλεις απαντήσεις; Αυτά είναι για να τα διαβάζεις εσύ και ο Ψηλός που δεν έχετε ιδέα, δεν είναι για τους κανονικούς ανθρώπους. Λένε τα μηρυκαστικά για παράδειγμα και παπαγαλίζει ο ... μαθηματικός εγκέφαλος:

"Οι ίδιοι οι Εθνικοί είχαν ανακηρύξει θεό τους τον Θεοδόσιο στα 393 -αφού (όπως λένε ορισμένοι) είχε δήθεν αρχίσει τους διωγμούς - λέγοντας σε εορταστική συνεδρίαση της Σύγκλητου:"

Ήδη από το 408 οι Εθνικοί δεν είχαν δημόσια αξιώματα, πολύ δε περισσότερο δεν μπορούσαν να είναι μέλη της συγκλήτου, άσχετε.

ΥΓ: Α, κι επειδή έχεις πρόβλημα αντίληψης και κατανόησης της ελληνικής, να σου πω ότι οι νόμοι για τους οποίους συζητούσαμε, αφορούσαν το υποχρεωτικό βάφτισμα. Αντέγραψες από λάθος σελίδα της ΟΟΔΕ.



Βρε νούμερο από το 408 ως το 398 μεσολαβεί μια δεκαετία! και μη ξεχνάς ότι ο Θεοδόσιος είχε κάνει Ύπαρχο της Ανατολής το 388 τον ΕΘΝΙΚΟ Ευτόλμιο Τατιανό

Υ.Γ. Αναφέρθηκες και σε καταστροφές ναών κ.λ.π. και αναρωτιέσαι μετά για την τοποθέτησή μου?

quote:
macedon:
Ο Bruce προσπαθεί να αποδείξει ότι υπήρχε δεύτερος Λυσανίας χωρίς να παρουσιάζει στοιχεία.

Τι λέει δηλαδή;

1. Ο Λυσανίας δολοφονήθηκε το 33 παχχ.
2. Η επιγραφή υποτίθεται ότι χρονολογείται μεταξύ 14 και 29 μαχχ, επειδή αναφέρει τον Τιβέριο ώς "Σεβαστό"
3. Άρα, υπήρχε και δεύτερος Λυσανίας.

1. Αν υπήρχε δεύτερος Λυσανίας θα τον κατέγραφε κάποιος ιστορικός. Αλλά οι ιστορικοί καταγράφουν μόνον έναν.

2. Η θέση του Bruce ότι ο τίτλος "Σεβαστοί" που αναφέρεται στην επιγραφή χρονολογεί την επιγραφή μετά την άνοδο του Τιβέριου, είναι λανθασμένη. Το ζεύγος Λίβιας/Τιβέριου ονομαζόταν "Σεβαστοί" πολύ πριν ανεβεί ο Τιβέριος στο θρόνο. Υπάρχει για παράδειγμα νόμισμα που απεικονίζει τους δύο και τους ονομάζει "Σεβαστούς" ήδη από το 10 παχχ, 24 ολόκληρα χρόνια πριν γίνει ο Τιβέριος αυτοκράτορας.

3. O Νυμφαίος ήταν απελεύθερος του πρώτου και μοναδικού Λυσανία που δολοφονήθηκε από τον Μάρκο Αντώνιο το 34 παχχ. Ως εκ τούτου ο Λουκάς δεν ξέρει τι γράφει.



Ο Frederick Fyvie Bruce, ήταν επικεφαλής του Τμήματος Ιστορίας και βιβλικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο του Sheffield το 1947, και όχι μπακαλόγατος σαν κι εσένα!

1. Οι ιστορικοί καταγράφουν αρκετούς και όχι μόνο έναν όπως εξακολουθείς να νομίζεις! Αν θέλεις να σου τους παρουσιάσω.

2. Η αναφορά είναι για «Αυτοκρατορικούς άρχοντες» και όχι για "σεβαστούς" όπως και να χει όμως, αυτό που μας νοιάζει είναι ότι επρόκειτο για την περίοδο που αυτοκράτορας ήταν ο Τιβέριος.

3. Που αναφέρεται ότι ο Νυμφαίος ήταν απελεύθερος του Λυσανία, που δολοφονήθηκε από τον Μάρκο Αντώνιο και που μάλιστα του αφιέρωσε ολόκληρο Ναό προς τιμή του?.....ενώ είναι σαφές ότι η επιγραφή αυτή αφιερώνεται στους "Αυτοκρατορικούς άρχοντες" και ως τέτοιοι ήταν μόνο ο Τιβέριος με τη μητέρα του τη Λίβια.

Εκτός και αν νομίζεις ότι η αρχαιολογική σκαπάνη δεν μπορεί να εκτιμήσει για μία επιγραφή, σε ποια χρονολογία περίπου ανήκει!

Υ.Γ..... Για να μην το ξεχάσω στο "Νεώτερο Εγκυκλοπαιδικό λεξικό Ήλιος" αναφέρεται ότι η ρωμαϊκή εξουσία είχε επιβάλει την αρχιερατική θητεία ετήσια .....ένα ακόμη επιχείρημα για το "εκείνη" τη χρονιά που έγραψε ο Ιωάννης.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 12/12/2009 05:34:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 12:12:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

[quote]

Ποιους και τι φοβόταν το Άγιο Όρος, ώστε να ζητήσουν να τεθούν υπό την κηδεμονία των γερμανικών κατοχικών αρχών;

Γνωρίζεις υπό ποιες συνθήκες συντάχθηκε η επιστολή ή, πάνω στην τρελή χαρά σου, δεν έβαλες καθόλου το μυαλουδάκι σου να δουλέψει, παρά έσπευσες να μας την κοπανήσεις στη μούρη, θαρρείς και είχες ανακαλύψει πολύτιμο θησαυρό;





Για πές εσύ που γνωρίζεις φίλε Ψηλέ...θα έχει πολύ ενδιαφέρον να ακούσουμε και την άλλη άποψη...

soul



Αγαπητέ Εαρινέ,
Το έψαξα λίγο και βρήκα κάποια στοιχεία. Θα περιμένω πρώτα να μου πει η ar_ia αν γνωρίζει ή όχι.

Δεν απαιτώ από κανέναν να ασπαστεί την Πίστη μου. Λίγη προσοχή όμως, δεν βλάπτει.
Τόσο μίσος και χολή, δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει;
Οι παππούδες τους, άραγε, δεν έκαναν το σταυρό τους και δεν ασπάζονταν τις ιερές εικόνες, τα ιερά και όσια που υβρίζουν αυτοί σήμερα ή μήπως τους είχαν βάλει οι προ-παππούδες πρόγονοί τους (οι αρχαιόθρησκοι), σε αυγά τα οποία έσκασαν στις μέρες μας και εμφανίστηκαν ετούτοι εδώ οι όψιμοι «αρχαιοθρησκολασπολόγοι»;



Για να ασπασθεί φίλε μου , ο οποιοσδήποτε την όποια θρησκεία -τόσες υπάρχουν- ως βασική προυπόθεση εμφανίζεται , ο σεβασμός ο δικός μας έναντι των άλλων και δυστυχώς κάτι ανάλογο δε παρατηρείται..!

Η Άρια κατέθεσε , την συγκεκριμένη επιστολή και την οποία διάβασα με προσοχή και έχω την αίσθηση , ότι δεν θα καταθέσει κάτι άλλο...προσωπικά σε παρακάλεσα , εσύ να καταθέσεις ότι έχει σχέση με τους ισχυρισμούς σου..!

Το γεγονός , ότι οι χριστιανοί μεταξύ τους εμάχοντο για διάφορα θέματα που αφορούν το δόγμα και την συγκρότηση της εκκλησίας και κάποιοι τα γνωρίζουν και τα καταθέτουν , αυτό δεν αποτελεί κατάθεση χολής φίλε μου...απλά στοιχεία αληθή και καταγεγραμμένα...δεν φταίει αυτός που τα διάβασε αλλα αυτοί που τα δημιούργησαν..!

Εξ'αλλου , ο καθένας έχει την δική του την άποψη και τις δικές του τις θέσεις και έχω την αίσθηση , ότι πρόκειται για μια "ατέρμονη" διαδικασία ....αυτή που εμφανίζεται να κυριαρχεί -γενικότερα- το να προσπαθούμε μέσα απο διάφορα βιβλία και μάλιστα με περηφάνεια να κατατίθενται , ολόκληρα κατεβατά για να "ταπώσουμε" ή να ευτελίσουμε , ο ένας τον άλλο...!

Προσωπικά , έχω πεί και μάλιστα μαζί ανταλλάξαμε κάποιες απόψεις -ασχέτως αν δεν συμφωνήσαμε- ότι οι θρησκείες κινούνται επιδερμικά , καταθέτοντας έναν ηθικό προστακτικό κώδικα ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ και όχι σκέψεως και ως εκ του τούτου , δεν απαντούν επι της ουσίας!

Γι'αυτό και οι πιστοί προσπαθούν να είναι καλοί άνθρωποι -το βλέπουμε παντού- διοτι δεν είναι καλοί άνθρωποι...και το καλό και το κακό , ξεκινάει και αναβλύζει , απο μια εσωτερική κατάσταση...!

Ελπίζω η καταθεσή μου , να μην εκληφθεί ως χολή και επίθεση εναντίον οποιασδήποτε θρησκείας.. και δή του Χριστιανισμού...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 12:35:29  Εμφάνιση Προφίλ
europaie asxete

quote:
2.Έγραψα που υπάρχει.

Μόνο που εκεί δεν υπάρχει τίποτε για Ιησού μπεν Παντιρά του 1ου μαχχ αιώνα.

quote:
Εκεί που κοίταξα υπήρχε.

Γιατί δε μας λες πού κοίταξες να το δούμε και μείς;

quote:
Φέρε μας το κείμενο...... Εκεί που κοίταξα έτσι έγραφε.

"The blank spaces and the Books of the Minim, we may not save them from a fire. R. Jose said: On weekdays one must cut out the Divine Names which they contain, hide them,17 and burn the rest" (Rodkinson, Michael Levi, "Babylonian Talmud", 1904, τ. 4, σελ. 274)

quote:
Το Δευτερονόμιο που αναφέρει το λιθοβολισμό προηγείται κατά πολλών αιώνων της Μισνά, που γράφτηκε πολλά χρόνια μετά την εποχή του Ιησού.

Η Μισνά δεν γράφτηκε πολλούς αιώνες μετά τον Ιησού αλλά καταγράφτηκε. Η Μισνά υπήρχε αιώνες πριν τον Ιησού και αναγνωρίστηκε από τον Εζρα σαν τμήμα του νόμου του Ισραήλ. Αποτελούσε τον προφορικό νόμο που ήταν εξίσου ισχυρός με τον γραπτό. Μετά το 135, όταν αυτή η προφορική παράδοση κινδύνευε να χαθεί (λόγω της διασποράς) δημιουργήθηκε η ανάγκη να κωδικοποιηθεί και να καταγραφεί.

Η Μισνά ήταν ισχυρή και υπήρχε τόσο την εποχή του υποτιθέμενου Ιησού όσο και 5-6 αιώνες πριν.

quote:
ο τρίτος αυτός Ναός του Ηρώδη ήταν ο μεγαλύτερος και ποιο λαμπρός από τους άλλους δύο προηγούμενους! όποιο site ή όποια εγκυκλοπαίδεια και να ανοίξεις θα το δεις!

Ο ναός του Ηρώδη που λες ήταν ο μεγαλύτερος και πιο λαμπρός αλλά δεν ήταν ο τρίτος. Ήταν ο δεύτερος! Οσο και να ψάξεις δεν θα βρεις κανένα βιβλίο να τον αναφέρει σαν τρίτο, άσχετε.

Σε κάθε περίπτωση ο ναός αυτός έκανε 1,5 χρόνο να χτιστεί, όπως λέει ο Ιώσηπος ενώ ο αρχικός ναός έκανε 24 (από το 539 μέχρι το 515). 46 χρόνια δεν έκανε κανείς (άλλο που εσύ θεωρείς ότι 539-515=46).

quote:
Ο Frederick Fyvie Bruce, ήταν επικεφαλής του Τμήματος Ιστορίας και βιβλικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο του Sheffield το 1947, και όχι μπακαλόγατος σαν κι εσένα!

Και η θέση του έχει απορριφθεί από το σύνολο σχεδόν των συναδέλφων του, την οποία παρουσίασα.

quote:
Η αναφορά είναι για «Αυτοκρατορικούς άρχοντες» και όχι για "σεβαστούς"

Αμα διαβάζεις από κει που διαβάζεις και για το Ταλμούδ, είναι επόμενο να λες ανοησίες. Η επιγραφή έλεγε το εξής επί λέξει (άλλωστε στα ελληνικά γράφτηκε):

ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΤΩΝ ΚΥΡΙΩΝ ΣΕΒΑΣΤΩΝ
ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ
ΑΥΤΩΝ ΟΙΚΟΥ, ΝΥΜΦΑΙΟΣ ΑΕΤΟΥ
ΛΥΣΑΝΙΟΥ ΤΕΤΡΑΡΧΟΥ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
ΤΗΝ ΟΔΟΝ ΚΤΙΣΑΣ

"Σεβαστών" λέει, όχι "αυτοκρατορικοί άρχοντες"

quote:
Που αναφέρεται ότι ο Νυμφαίος ήταν απελεύθερος του Λυσανία, που δολοφονήθηκε από τον Μάρκο Αντώνιο και που μάλιστα του αφιέρωσε ολόκληρο Ναό προς τιμή του?

Γιατί, πού αναφέρεται ότι σχετίζεται με ένα δεύτερο Λυσανία που εφηύραν οι χριστιανοί για να τους βγουν τα κουκιά;

quote:
ενώ είναι σαφές ότι η επιγραφή αυτή αφιερώνεται στους "Αυτοκρατορικούς άρχοντες" και ως τέτοιοι ήταν μόνο ο Τιβέριος με τη μητέρα του τη Λίβια.

Όπως φαίνεται και από την επιγραφή, αφιερώνεται στους "σεβαστούς". Αυτοί ήταν ο Τιβέριος και η Λίβια, μόνον που αναφέρονταν έτσι πολύ πριν γίνει ο Τιβέριος αυτοκράτορας, όπως φαίνεται για παράδειγμα στο νόμισμα του 10 παχχ που σου έδειξα.

quote:
Εκτός και αν νομίζεις ότι η αρχαιολογική σκαπάνη δεν μπορεί να εκτιμήσει για μία επιγραφή, σε ποια χρονολογία περίπου ανήκει!

Η υπόθεση της χρονολογίας της επιγραφής βασίστηκε στον όρο "σεβαστοί". Ο Bruce υπέθεσε ότι λεγόταν έτσι όταν ο Τιβέριος ανέλαβε αυτοκράτορας. Η υπόθεσή του αυτή καταρρίφθηκε από νεότερες ανακαλύψεις, από το σύνολο των ιστορικών. Ο όρος αυτός προϋπήρχε του Ιησού και ο Νυμφαίος αναφέρεται στο Λυσανία που ξέρει η Ιστορία και όχι στο Λυσανία που εφηύραν οι χριστιανοί για να δικαιολογήσουν την άγνοια του Λουκά.

quote:
Υ.Γ..... Για να μην το ξεχάσω στο "Νεώτερο Εγκυκλοπαιδικό λεξικό Ήλιος" αναφέρεται ότι η ρωμαϊκή εξουσία είχε επιβάλει την αρχιερατική θητεία ετήσια .....ένα ακόμη επιχείρημα για το "εκείνη" τη χρονιά που έγραψε ο Ιωάννης.

Ποτέ στην ιστορία του Ισραήλ δεν υπήρξε θέμα "ετήσιας θητείας" του αρχιερέα.

Τι άλλο θα σκεφτείτε για να δικαιολογήσετε τις ανοησίες των ευαγγελιστών; Βρήκατε δεύτερο Λυσανία, κάνατε τον Κυρήνιο να έχει δεύτερη θητεία (άλλο όταν υποτίθεται ότι ήταν διοικητής της Συρίας για να ταιριάζει με το ευαγγέλιο, εκείνος πολεμούσε στη Βιθυνία), υπολογίζετε 539-515=46. Πόσο ανυπέρβλητο μέγεθος έχει η αυτή η χριστιανοαπολογητική παράνοια και ανοησία;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 15:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
ψηλός

Καλά σου λέει βρε Τρέχα η ar_ia!!!
Αυτή, από αγάπη ειρωνεύεται εμάς, αλλά και το Χριστιανισμό!! Μα δεν κατάλαβες την αγάπη της; Μάλλον επειδή είναι συνεσταλμένο κορίτσι και δεν της αρέσει να δείχνεται, όπως κάνεις εσύ και η hunter1!!

Γιατί δεν γυρνάς και το άλλο μάγουλο στις ύβρεις και στους χλευασμούς της;; Μα καλά, δεν έχεις καθόλου μέσα σου χριστιανική αγάπη;;


Aπό βλακείες έχεις μπόλικες να λες....
Εγώ ΠΟΤΕ δεν είπα πως ακολουθώ αυτά που δίδαξε ο Χριστός σας!
Εσείς λέτε πως τα ακολουθείτε και το παίζετε "καλοί άνθρωποι"!
Αν θέλετε να πιστέψουμε κι εμείς σε αυτήν την περιβόητη "αγάπη" δείξτε μας πως είναι να ακολουθήσουμε κι εμείς.
Από την στιγμή που ούτε οι ίδιοι πιστεύετε σε αυτήν πως θα πείσετε και εμάς????
Θα μας πείσει η άλλη που βγαίνει και μέσα σε δέκα ποστ γράφει συνέχεια "είμαι καλή χριστιανή" και από την άλλη βγάζει την αποθημένη της κακία απέναντι σε όποιον δεν πιστεύει????
Και δεν φτάνει που πετάει βλακείες, αντί να δείξετε οι υπόλοιποι πως όντως υπάρχει η "αγάπη" στον χριστιανισμό, προσπαθείετε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα συνεχίζοντας τις βλακείες.
Κατάλαβες....καλέ χριστιανέ?

quote:
ψηλός
Κατάλαβες, δηλαδή, πώς εννοεί η ar_ia τη χριστιανική αγάπη;;
Θα πρέπει να αφήνεις π.χ. τον κάθε κομπλεξικό χλαμυδο-....-βαρεμένο να βγάζει τα συκώτια του ενάντια σε κάθε τι Χριστιανικό και, δεν θα πρέπει να αντιδράς, δεν θα κοντράρεσαι μαζί του. Αν το κάνεις, θα στιγματίζεσαι αμέσως και θα σε ειρωνεύεται διπλά, διότι δεν του προσέφερες και το άλλο μάγουλο, γιατί ο κάθε κομπλεξικό χλαμυδο-....-βαρεμένος έχει το δικαίωμα να ερμηνεύει με το δικό του, ιδιαίτερο τρόπο, ακόμη και τη Γραφή!!!

Ναι, έτσι πρέπει να κάνεις, στα είπα και πιο πάνω.

Αυτά δεν δίδαξε ο Χριστός ναι ή όχι?????
Πως θα με "διδάξεις" αν ο ίδιος δεν τα πιστεύεις ή δεν τα κάνεις πράξη?
Πείσε με πως αξίζουν όλα αυτά που είπε με το να κάνεις το ίδιο, αλλιώς οι άπιστοι θα μεγάλώνουν σε αριθμό.

quote:
ψηλός
***Τελικά, ar_ia, δεν μου απάντησες ακόμη σε εκείνο που σε είχα ρωτήσει.
Ποιους και τι φοβόταν το Άγιο Όρος, ώστε να ζητήσουν να τεθούν υπό την κηδεμονία των γερμανικών κατοχικών αρχών;

Γνωρίζεις υπό ποιες συνθήκες συντάχθηκε η επιστολή ή, πάνω στην τρελή χαρά σου, δεν έβαλες καθόλου το μυαλουδάκι σου να δουλέψει, παρά έσπευσες να μας την κοπανήσεις στη μούρη, θαρρείς και είχες ανακαλύψει πολύτιμο θησαυρό;


Το βρίσκω περιττό να σου απαντήσω γιατί γνωρίζω τι θες να πεις και απορώ γιατί δεν το λες αμέσως.....περιμένεις να απαντήσω για να κάνεις για άλλη μία φορά τον πονηρό....?

Αφού επιμένεις για μια απάντηση τότε οκ.
Το έκαναν για να σώσουν τα τομάρια τους και τον πλούτο τους από τους Βούλγαρους και τους Γερμανούς, η μήπως τους πήρε ο πόνος για τον κόσμο που πέθαινε από πείνα.....

Και αφού το αφεντικό ήταν τότε ο Χίτλερ του έστειλαν την επιστολή γιατί ήξεραν πως θα δώσει εντολή στον Βούλγαρο να μην τους περάξει.

Πες τώρα αυτό που θες να πεις....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 12/12/2009 15:14:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 15:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Πάρε και ένα βιντεάκι να τους καμαρώσεις από εκπομπή του ALPHA.
http://www.youtube.com/watch?v=zpL5hjJJlWs&feature=related


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 18:16:47  Εμφάνιση Προφίλ
ar_ia

quote:

quote:
ψηλός

Καλά σου λέει βρε Τρέχα η ar_ia!!!
Αυτή, από αγάπη ειρωνεύεται εμάς, αλλά και το Χριστιανισμό!! Μα δεν κατάλαβες την αγάπη της; Μάλλον επειδή είναι συνεσταλμένο κορίτσι και δεν της αρέσει να δείχνεται, όπως κάνεις εσύ και η hunter1!!

Γιατί δεν γυρνάς και το άλλο μάγουλο στις ύβρεις και στους χλευασμούς της;; Μα καλά, δεν έχεις καθόλου μέσα σου χριστιανική αγάπη;;


Aπό βλακείες έχεις μπόλικες να λες....



Μην ανησυχείς. Ούτε που διανοήθηκα ποτέ να πως θα μπορούσα να σε ξεπεράσω.


quote:

Εγώ ΠΟΤΕ δεν είπα πως ακολουθώ αυτά που δίδαξε ο Χριστός σας!

Μακάρι να ήξερες τι ακολουθείς!!!

quote:

Εσείς λέτε πως τα ακολουθείτε και το παίζετε "καλοί άνθρωποι"!

Μακάρι να ήξερες τι σου γίνεται.


quote:

Αν θέλετε να πιστέψουμε κι εμείς σε αυτήν την περιβόητη "αγάπη" δείξτε μας πως είναι να ακολουθήσουμε κι εμείς.

Αδυνατώ να διακρίνω αν αυτά που λες είναι προϊόν της κουτοπονηριάς σου ή αν είσαι όντως ανίκανη να στο να «αρθρώσεις λόγο» με κάποια συνέχεια και συνέπεια στα όσα λες.

Εσύ δεν είπες, μόλις πιο πάνω: «Εγώ ΠΟΤΕ δεν είπα πως ακολουθώ αυτά που δίδαξε ο Χριστός σας!». Ζητάς τώρα από εμάς να σου δείξουμε αυτή την «περιβόητη» αγάπη; Μάλιστα. Αυτά είναι ανώτερα μαθηματικά!!


quote:

Από την στιγμή που ούτε οι ίδιοι πιστεύετε σε αυτήν πως θα πείσετε και εμάς????

Δεν ανέλαβα καμιά τέτοια υποχρέωση. Μήπως σας το υποσχέθηκα και δεν το θυμάμαι;

quote:

Θα μας πείσει η άλλη που βγαίνει και μέσα σε δέκα ποστ γράφει συνέχεια "είμαι καλή χριστιανή" και από την άλλη βγάζει την αποθημένη της κακία απέναντι σε όποιον δεν πιστεύει????

Βρε συ hunter, για πες μας: σε πόσους άπιστους που συνάντησες στο δρόμο, σήμερα, έβγαλες τα απωθημένα σου;


quote:

Και δεν φτάνει που πετάει βλακείες, αντί να δείξετε οι υπόλοιποι πως όντως υπάρχει η "αγάπη" στον χριστιανισμό, προσπαθείετε να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα συνεχίζοντας τις βλακείες.
Κατάλαβες....καλέ χριστιανέ?

Δηλαδή, ποιες βλακείες;


quote:

quote:
ψηλός
Κατάλαβες, δηλαδή, πώς εννοεί η ar_ia τη χριστιανική αγάπη;;
Θα πρέπει να αφήνεις π.χ. τον κάθε κομπλεξικό χλαμυδο-....-βαρεμένο να βγάζει τα συκώτια του ενάντια σε κάθε τι Χριστιανικό και, δεν θα πρέπει να αντιδράς, δεν θα κοντράρεσαι μαζί του. Αν το κάνεις, θα στιγματίζεσαι αμέσως και θα σε ειρωνεύεται διπλά, διότι δεν του προσέφερες και το άλλο μάγουλο, γιατί ο κάθε κομπλεξικό χλαμυδο-....-βαρεμένος έχει το δικαίωμα να ερμηνεύει με το δικό του, ιδιαίτερο τρόπο, ακόμη και τη Γραφή!!!

Ναι, έτσι πρέπει να κάνεις, στα είπα και πιο πάνω.

Αυτά δεν δίδαξε ο Χριστός ναι ή όχι?????
Πως θα με "διδάξεις" αν ο ίδιος δεν τα πιστεύεις ή δεν τα κάνεις πράξη?
Πείσε με πως αξίζουν όλα αυτά που είπε με το να κάνεις το ίδιο, αλλιώς οι άπιστοι θα μεγάλώνουν σε αριθμό.



Αυτά που ρωτάς, τα ρωτάς υποκριτικά και με διάθεση να ειρωνευτείς ακόμη μια φορά. Δυστυχώς, μπερδεύεις και εσύ το αγαθός με το αγαθιάρης!!
Έτσι σας έχουν πει να θεωρείτε τους Χριστιανούς και έτσι θα πρέπει να τους αντιμετωπίζετε.

Όσο, λοιπόν, θα συνεχίζεις σε αυτό το μοτίβο, θα λαμβάνεις τις κατάλληλες απαντήσεις. Εύχομαι, κάποια στιγμή, να βρεις πραγματικά το δάσκαλό σου.


quote:

quote:
ψηλός
***Τελικά, ar_ia, δεν μου απάντησες ακόμη σε εκείνο που σε είχα ρωτήσει.
Ποιους και τι φοβόταν το Άγιο Όρος, ώστε να ζητήσουν να τεθούν υπό την κηδεμονία των γερμανικών κατοχικών αρχών;

Γνωρίζεις υπό ποιες συνθήκες συντάχθηκε η επιστολή ή, πάνω στην τρελή χαρά σου, δεν έβαλες καθόλου το μυαλουδάκι σου να δουλέψει, παρά έσπευσες να μας την κοπανήσεις στη μούρη, θαρρείς και είχες ανακαλύψει πολύτιμο θησαυρό;


Το βρίσκω περιττό να σου απαντήσω γιατί γνωρίζω τι θες να πεις και απορώ γιατί δεν το λες αμέσως.....περιμένεις να απαντήσω για να κάνεις για άλλη μία φορά τον πονηρό....?



Αν σε ρωτώ κάτι το κάνω γιατί περιμένω κάποια απάντηση. Εσύ είσαι αυτή που παράθεσες αυτή την επιστολή. Εσύ οφείλεις να εξηγείς αυτά που παραθέτεις. Δεν σας το έμαθαν αυτό;


quote:

Αφού επιμένεις για μια απάντηση τότε οκ.
Το έκαναν για να σώσουν τα τομάρια τους και τον πλούτο τους από τους Βούλγαρους και τους Γερμανούς, η μήπως τους πήρε ο πόνος για τον κόσμο που πέθαινε από πείνα.....


Μάλιστα, είσαι ξουράφι!!!!!
Ζήτησαν την προστασία από τους Γερμανούς για να σωθούν από τους Γερμανούς ε;;;;;;;;;;;; Καλά, πριν σας αμολήσουν για το έργο στο οποίο είστε ταγμένοι, δεν ελέγχουν τι μάθατε;;

quote:

Και αφού το αφεντικό ήταν τότε ο Χίτλερ του έστειλαν την επιστολή γιατί ήξεραν πως θα δώσει εντολή στον Βούλγαρο να μην τους περάξει.


Ξέχασες να μας πεις και για το Γερμανό! Σε αυτόν την έδωσε την εντολή;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2009, 18:22:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ar_ia
Πάρε και ένα βιντεάκι να τους καμαρώσεις από εκπομπή του ALPHA.
http://www.youtube.com/watch?v=zpL5hjJJlWs&feature=related


Με αποστόμωσες τώρα!!!

Μάλιστα κύριοι!!!!
Να ποιοι είναι οι "πνευματικοί δάσκαλοι" του νεοέλληνα, τύπου ar_ia.

Ο Κοντομηνάς και οι υπάλληλοί του!!!

***Τουλάχιστον έδωσες προσοχή στο τι λέει μέσα στο βινετάκι;; Δεν πιστεύω!!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2636719
Maintained by Digital Alchemy