ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 11:46:08  Εμφάνιση Προφίλ
ειχες τις αμφιβολιες σου φιλε εαρινε ?

το προβλημα με τους ανθρωπους ειναι οτι δυσκολευονται να δουνε την αληθεια και ακομη και εαν την δουν, ειναι τετοια η επιροη που ασκει πανω τους η ομαδα στην οποια ανηκουν που αδυνατουν να παραδεχθουν το λαθος , να πουν , "ναι ρε σεις , καποιοι παπαδες καναν μλκς και? η θρησκεια μας ειναι υπερανω και τους αφοριζουμε εμεις οι πιστοι ολους αυτους" αυτο ειναι αδυνατο να συμβει , το γιατι δεν το ξερω αλλα το προσδιοριζω σε 2 λογους

α) ο φοβος οτι θα πληξουν τα οσα πιστευουν, ο φοβος για την επιβιωση που ερχεται να δημιουργησει συνεσθηματα και λογικες που διαστρευλονουν την αληθεια ειτε παει κοντρα στην ομαδα ειτε οχι

β) η αρνηση , αρχνουνται οτι ερχεται εκτος της ομαδος τους , ισως η πλυση εγκεφαλου που εχουν δεχθει απο μικρη ηλικια και πους τους εχει στερησει καθε δικαιωμα στην ελευθερη σκεψη , στην αναζητηση εαν οτι ακουν στεκει και ειναι αληθινο και στην κριτικη σε οτι ακουνε και ζουνε ,εχει ως αποτελεσμα να αρνουνται οτιδηποτε δεν πηγαζει μεσα απο την ομαδα και τα οργανα της , ισως και παλι μπαινει ο φοβος καθως η πλυση εγκεφαλου εχω ως αποκορυφομα την τιμωρια της αμαρτιας και το καψιμο στην κολαση , την διαγραφη απο τους οπαδους ή ακομη και το ξυλο εαν πεις κακο για τον αρχηγο

καποιος που εχει διαμορφωσει την κοσμοθεωρια του, θα τολμουσα να πω , με τα 2 παραπανω στοιχεια , ειναι δεδομενο οτι και την μαρτυρια της αληθεια εαν του φερεις , δεν θα την δεχτει !!! ειναι δεδομενο οτι δυσκολα θα δεχτει την αντιθετη αποψη (να την δεχτει οχι να την πιστεψει) και ειναι αντιθετος σε καθε τι που του αλλαζει τα οσα του εχουν μαθει

φυσικα τα παραπανω τα εχω πρατηρησει σε καθε ειδους "πιστη" ειτε ειναι αθηλητικη ομαδα, ειτε πολιτικο κομμα , ειτε θρησκεια , ειτε ιδεολογια ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 12:06:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ειχες τις αμφιβολιες σου φιλε εαρινε ?

το προβλημα με τους ανθρωπους ειναι οτι δυσκολευονται να δουνε την αληθεια και ακομη και εαν την δουν, ειναι τετοια η επιροη που ασκει πανω τους η ομαδα στην οποια ανηκουν που αδυνατουν να παραδεχθουν το λαθος , να πουν , "ναι ρε σεις , καποιοι παπαδες καναν μλκς και? η θρησκεια μας ειναι υπερανω και τους αφοριζουμε εμεις οι πιστοι ολους αυτους" αυτο ειναι αδυνατο να συμβει , το γιατι δεν το ξερω αλλα το προσδιοριζω σε 2 λογους

α) ο φοβος οτι θα πληξουν τα οσα πιστευουν, ο φοβος για την επιβιωση που ερχεται να δημιουργησει συνεσθηματα και λογικες που διαστρευλονουν την αληθεια ειτε παει κοντρα στην ομαδα ειτε οχι

β) η αρνηση , αρχνουνται οτι ερχεται εκτος της ομαδος τους , ισως η πλυση εγκεφαλου που εχουν δεχθει απο μικρη ηλικια και πους τους εχει στερησει καθε δικαιωμα στην ελευθερη σκεψη , στην αναζητηση εαν οτι ακουν στεκει και ειναι αληθινο και στην κριτικη σε οτι ακουνε και ζουνε ,εχει ως αποτελεσμα να αρνουνται οτιδηποτε δεν πηγαζει μεσα απο την ομαδα και τα οργανα της , ισως και παλι μπαινει ο φοβος καθως η πλυση εγκεφαλου εχω ως αποκορυφομα την τιμωρια της αμαρτιας και το καψιμο στην κολαση , την διαγραφη απο τους οπαδους ή ακομη και το ξυλο εαν πεις κακο για τον αρχηγο

καποιος που εχει διαμορφωσει την κοσμοθεωρια του, θα τολμουσα να πω , με τα 2 παραπανω στοιχεια , ειναι δεδομενο οτι και την μαρτυρια της αληθεια εαν του φερεις , δεν θα την δεχτει !!! ειναι δεδομενο οτι δυσκολα θα δεχτει την αντιθετη αποψη (να την δεχτει οχι να την πιστεψει) και ειναι αντιθετος σε καθε τι που του αλλαζει τα οσα του εχουν μαθει

φυσικα τα παραπανω τα εχω πρατηρησει σε καθε ειδους "πιστη" ειτε ειναι αθηλητικη ομαδα, ειτε πολιτικο κομμα , ειτε θρησκεια , ειτε ιδεολογια ...

[
ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».

ΠΕΡΙ ΘΕΟΥ - Δεν σε ενοχλεί το ότι βάζεις περισσότερη λογική σκέψη στην επιλογή ενός αυτοκινήτου παρά στην επιλογή ενός θεού;
]


Το να κάνει κάποιος απλός άνθρωπος λάθος , προσωπικά το θεωρώ αποδεκτό και φυσιολογικό...!

Εξαρτάται ασφαλώς απο το λάθος και αν πρόκειται για λάθος του οποίου τα υποπροιόντα αφορούν τον ίδιο και πληρώνει το τίμημα ο ίδιος..!

Όταν όμως πρόκειται για λάθη , τα οποία μέλλεται να χαρακτηρίσουν ένα λαό ολόκληρο , απο κάποιους "χαμερπείς ανθρωπίσκους" και οι οποίοι φέρονται ως θρησκευτικοί ταγοί και θεόπνευστοι άνθρωποι...δεν το δέχομαι !

Ασφαλώς αυτό δεν αφορά κανέναν φίλο συνδίκτυο εδώ μέσα και θα ήταν τουλάχιστον άδικο να απολογηθεί ο οποιοσδήποτε για λάθη και προδοσίες που έλαβαν χώρα , απουσία τους και χωρίς την συγκαταθεσή τους!

Πάντως εκείνο που μου κινεί την περιέργεια είναι το γεγονός , ότι μέχρι τούδε κανείς δεν έχει παραδεχθεί κανένα απο τα ιστορικά λάθη και πάντα γίνεται προσπάθεια να τα ερμηνεύσουν διαφορετικά και μάλιστα αποκαλώντας τους καταθέτες αυτών των γεγονότων...ως ανθέλληνες ή άθεους...!

Έχω την αίσθηση , ότι θα πρέπει ν'αλλάξουν τακτική και αν μη τι άλλο , να παραδεχθούν ορισμένα πράγματα...περισώζοντας ..ότι τουλάχιστον μπορούν έστω και την τελευταία στιγμή να περισώσουν..

Η αξιοπιστία είναι μεγάλο πράγμα..και θα πρέπει με τόλμη αλλα και με γενναιότητα να γίνεται παραδοχή και ανάληψη ευθυνών ...όπου υπάρχει!

Γνώμη μου , πάντα..!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 14:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
europaios
quote:
O Χριστιανισμός φίλε allzzaro, δεν περιμένει τίποτα από εμένα.
Όσον αφορά τα κατεβατά, δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, αφού θέλω να τεκμηριώνω τις απαντήσεις μου....

Nαί αλλά θα πρέπει να βρείς εναν τρόπο κάπως πιο λιτό και πιο εύκολο τόσο για σένα όσο και για εμάς τους αδαείς κατά κάποιο τρόπο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 15:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Όχι μόνο είστε άσχετοι αλλά και εθελοτυφλείς.

Τι θέλατε να κάνανε? να έβγαζαν το πετραχήλι και να πυροβολούσαν τον Χίτλερ?
Την επίσημη γραμμή της εκκλησίας την έδωσε ο τότε αρχιεπίσκοπος Χρύσανθος.

Με την κατάκτηση της Αθήνας από τους Γερμανούς, μία επιτροπή από την στρατηγό Kαβράκο, μαζί με τον Δήμαρχο Αθηναίων και τον δήμαρχο Πειραιώς, στους Aμπελοκήπους, πήγαν να υποδεχθούν τα γερμανικά στρατεύματα.
O Kαβράκος κάλεσε τον Aρχιεπίσκοπο Aθηνών και πάσης Eλλάδος Xρύσανθο να παραστεί στην παράδοση, αλλά αυτός αρνήθηκε.

Tην επομένη, ο ίδιος ο Γερμανός στρατιωτικός διοικητής, ο Στούμε επισκέφθηκε τον Aρχιεπίσκοπο στο γραφείο του και του ζήτησε να τελεστεί Δοξολογία στον Mητροπολιτικό Nαό, επί τη ελεύση των γερμανικών στρατευμάτων.
Ο Aρχιεπίσκοπος του απάντησε ότι είχε πει και στον Kαβράκο, ότι η Eκκλησία προβαίνει σε δοξολογίες επί τη απελευθερώσει ενός έθνους κι όχι για τη σκλαβιά του.

Αμέσως ο Χρύσανθος καθαιρέθηκε.
Τη θέση του Χρύσανθου την πήρε ο Δαμασκηνός (Δημήτριος Παπανδρέου)....και η εκκλησία άρχισε όπως, έτσι πρέπει σε τέτοιες στιγμές, να το παίζει σε διπλό ταμπλό.

Ο Χρύσανθος ήταν οπαδός της Μεγάλης Ιδέας, είχε ηγηθεί των Ελλήνων του Πόντου στα δύσκολα χρόνια του ξεριζωμού 1915-23, ενώ δε δίστασε να συμμετάσχει στα Σοβιέτ που συγκροτήθηκαν όταν οι Μπολσεβίκοι μπήκαν στην Τραπεζούντα.
Αρχιεπίσκοπος Αθηνών είχε εξελέγη το 1938 με την υποστήριξη του Μεταξά, καθαιρέθηκε όμως μετά την άρνησή του να ορκίσει τον Τσολάκογλου κατ' υπόδειξη των Γερμανών.

Στο προσκήνιο τώρα, η εκκλησία έκανε ότι αποδεχόταν τους Γερμανούς κατακτητές ενώ στο παρασκήνιο σημαντικέ προσωπικότητες της εκκλησίας συνεργαζόταν με τις ΕΑΜικές οργανώσεις.

Έτσι συγκρότησαν την "Παγκληρική Ένωση", που στόχο της είχε τη συμμετοχή των κληρικών στον αγώνα του ΕΑΜ.

Μέλος αυτής της οργάνωσης....ποιος ήταν?.... ο Δαμασκηνός!

Ο οποίος ακροβατούσε σε τεντωμένο σχοινί....ήταν υποτίθεται υποστηρικτής των Γερμανών....αλλά.....εκεί που έπρεπε κρατούσε την άμυνα, με μεγάλο ρίσκο.

Για παράδειγμα και για να μαθαίνετε.... (αν και αμφιβάλλω....γιατί ειλικρινά τόσο πορωμένα άτομα που δεν βλέπουν στα δύο μέτρα...δεν έχω ξαναδεί!!!..... να σου δείχνουν τον λύκο και συ να κοιτάς τα χνάρια και να λες ότι ο λύκος βρίσκεται προς την αντίθετη κατεύθυνση!! μόνο άνθρωποι φανατικοί και πορωμένοι μπορούν να το κάνουν, που δεν έχουν καμία διάθεση για αλήθεια.) όταν στις 22 Αυγούστου του 1941, ο πρωθυπουργός Γεώργιος Τσολάκογλου, με προσωπική επιστολή ζήτησε από τον αρχιεπίσκοπο να βγουν οι κληρικοί στους "άμβωνες" και
"σε ρόλο διαφωτιστή να εξηγήσουν καταλλήλως εις τον λαόν ποία είναι η γραμμή η διέπουσα την σκέψιν του και ποίοι οι σκοποί, χάριν των οποίων ανέλαβε τας φροντίδας και τας αγνωνίας της κυβερνητικής εξουσίας" ,
ο Δμασνκηνός μετά από τέσσερις ημέρες, στις 26 Αυγούστου με απαντητική του επιστολή, αρνήθηκε τη συμπαράσταση του.

Το ίδιο έγινε και όταν του ζήτησαν οι επόμενοι κατοχικοί πρωθυπουργοί Λογοθετόπουλος και Ράλλης, να καταδικάσει ανοικτά τις οργανώσεις της Αντίστασης....
ωστόσο συμμετείχε στο σχηματισμό των κατοχικών κυβερνήσεων.....
Ο αρχιεπίσκοπος όμως, ήταν ενήμερος για τις διεργασίες σχηματισμού της Πολιτικής Επιτροπής Εθνικής Απελευθέρωσης (Π.Ε.ΕΑ.), «της κυβέρνησης του βουνού»,
όπως βεβαίωσε ο μετέχων στην Εθνική Αντίσταση και επιφανής μέλος της Επιτροπής, Ακαδημαϊκός καθηγητής της Δημόσιας Οικονομίας Άγγελος Αγγελόπουλος,

ο οποίος (Αγγελόπουλος), ήταν Γραμματέας των Οικονομικών στην Κυβέρνηση της Π.Ε.Ε.Α., της οποίας Πρόεδρος ήταν ο επίσης Καθηγητής της Νομικής Σχολής, Αλέξανδρος Σβώλος.

Μετά τη Συμφωνία του Λιβάνου του 1944 έγινε Υφυπουργός Εθνικής Οικονομίας στην Κυβέρνηση Εθνικής Ενότητας του Γεωργίου Παπανδρέου, απ' όπου παραιτήθηκε στις 1/12/1944, αφού απέτυχαν οι προσπάθειές του, καθώς και άλλων συναδέλφων του, ν' αποτρέψει την εμφύλια σύγκρουση.....αυτά τα αναφέρω για να δείτε ότι δεν είναι τυχαίος και οι δηλώσεις του έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα.


Κατά τη διάρκεια της κατοχής, ο Βάσος Τσιμπάρδος (διευθυντής γραφείου τύπου του αρχιεπισκόπου) σε συνέντευξή του, ανέφερε ότι βοηθούσε τον αρχιεπίσκοπο μαζί με άλλους Αθηναίους, στην καταγραφή οικογενειών που είχαν θύματα από τους κατακτητές, για την παροχή βοήθειας.
Αλλά αυτό δεν είναι είδηση.
Η είδηση είναι ότι, ο Δαμασκηνός είχε στείλει μυστική εγκύκλιο στους Δεσπότες της επαρχίας για να καταγράψουν τους δωσίλογους.

Τις καταστάσεις αυτές, τις παρέδωσε ο αρχιεπίσκοπος στον Βάσο ώστε να τις κρύψει μέχρι νεοτέρας.
Μετά την απομάκρυνση όμως των Γερμανών, ακολούθησε αμέσως ο εμφύλιος πόλεμος και οι λίστες αυτές όπως ήταν φυσικό δε βγήκαν στη δημοσιότητα και παρέμειναν στην κατοχή του Βάσου.
Ο Δαμασκηνός όμως πέθανε από καρδιακή προσβολή το Μάιο του 1949.
Έτσι έμειναν οι λίστες αυτές στα χέρια του Βάσου χωρίς περαιτέρω οδηγίες.

Ο Βάσος Τσιμπάρδος δεν κατάστρεψε ποτέ τις λίστες αυτές και «τις έχει καταθέσει» όπως ο ίδιος έχει πει σε ασφαλές σημείο ώστε να βγουν στη δημοσιότητα μετά από αρκετά χρόνια για προφανείς λόγους.

Τώρα φέρτε εσείς επιστολές ευχετήρια των κληρικών προς τους Γερμανούς.....και κλείστε όπως πάντα κάνετε τα μάτια στην πραγματικότητα.


Υ.Γ. Αν τώρα φέρω φωτογραφία του 1944 με τον Δαμασκηνό δίπλα στον Νικόλαο Πλαστήρα και τον Ουίνστον Τσώρτσιλ, αυτό θα σημάνει κάτι για εσάς?

quote:
allzzaro:
Nαί αλλά θα πρέπει να βρείς εναν τρόπο κάπως πιο λιτό και πιο εύκολο τόσο για σένα όσο και για εμάς τους αδαείς κατά κάποιο τρόπο.

Μα δεν απευθύνομαι σε αδαής τεμπέληδες! που τους αρέσει απλά να κουτσομπολεύουν....απευθύνομαι σε όσους πράγματι θέλουν να ενημερωθούν.....ακόμη και σε αδαής! αλλά όχι σε τεμπέληδες!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 29/12/2009 16:09:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 16:45:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ένδοξα Γερμανικά στρατεύματα???

Τι άλλο θα δούν τα μάτια μου..???

Μιλάμε σοβαρά , τώρα..???

soul

Edited by - Εαρινός on 29/12/2009 11:24:27



Αγαπητέ Εαρινέ,
Αναφορικά με την πρώτη επιστολή των μονών του Αγίου Όρους,
αν έχει την καλωσύνη η ar_ia να παραθέσει ξανά εκείνο το απόσπασμα από το youtube της εκπομπής του ΑΛΦΑ όπου μιλά ο κος Μουστάκης και εξηγεί για την εν λόγω επιστολή, πιστεύω πως θα καταλάβεις καλύτερα.

Edited by - Ψηλός on 29/12/2009 16:51:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 18:03:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι πολύ σημαντικό, να θελει να καταλάβει ο άλλος, αγαπητοί μου europaios2 και Ψηλέ..΄Εχει σημασία να θέλει να δει κι όχι να κουτσομπολέψει ο ενδιαφερόμενος...Και επ αυτου,απαιτείται σχετική σοβαρότητα...
Όποιος την διαθέτει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 18:55:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ένδοξα Γερμανικά στρατεύματα???

Τι άλλο θα δούν τα μάτια μου..???

Μιλάμε σοβαρά , τώρα..???

soul

Edited by - Εαρινός on 29/12/2009 11:24:27



Αγαπητέ Εαρινέ,
Αναφορικά με την πρώτη επιστολή των μονών του Αγίου Όρους,
αν έχει την καλωσύνη η ar_ia να παραθέσει ξανά εκείνο το απόσπασμα από το youtube της εκπομπής του ΑΛΦΑ όπου μιλά ο κος Μουστάκης και εξηγεί για την εν λόγω επιστολή, πιστεύω πως θα καταλάβεις καλύτερα.

Edited by - Ψηλός on 29/12/2009 16:51:49


Δεν θέλω κανένας Μουστάκης ή Μουστάκας να μου εγηγήσει τίποτα φίλε μου...ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ και αυτό φτάνει!

Απο ερμηνείες και μεθερμηνεύσεις ...χιλιάδες και όπως βολεύει τον καθένα..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 18:58:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Είναι πολύ σημαντικό, να θελει να καταλάβει ο άλλος, αγαπητοί μου europaios2 και Ψηλέ..΄Εχει σημασία να θέλει να δει κι όχι να κουτσομπολέψει ο ενδιαφερόμενος...Και επ αυτου,απαιτείται σχετική σοβαρότητα...
Όποιος την διαθέτει...

Εγώ δεν την διαθέτω Βαγγέλη...ικανοποιήθηκες???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 19:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Τα ίδια έκανε και αυτός που κυνηγούσε το λύκο......τα χνάρια κοίταγε.....και ας του έδειχναν το λύκο....


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 19:40:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κι όμως, αγαπητέ μου Εαρινέ, θα διαφωνήσω μαζί σου..Έχεις σοβαρότητα, αφού τουλάχιστον δεν λές ψέματα, συνειδητά και δεν λές σκέτες κακίες που λέμε,για να υποστηρίξεις μια θέση...Λές μια άποψη που υπαρχει και την πιστεύει κάποιος κόσμος,που δεν γνωρίζει πολλά, αλλά, δεν παίζεις με έννοιες σοβαρές....
Για άλλους μιλάω, που προτιμάνε να πιστεύουν ότι ερχόμαστε απο τον Σείριο και την Ανδρομέδα και συγχρόνως στη θεςωρία της εξέλιξης, τόσο αντιφατικά μεταξύ τους,ενώ αρνούνται ότι υπήρξε ο Χριστός, παρά τα 28000 αντίγραφα κώδικες της Αγίας Γραφής, που βρέθηκαν σε δάφορα σημεία του τότε γνωστού κόσμου, αποδεικνύοντας την σλήθεια που έχει μέσα της...
Ο παραλογισμός,δείχνει φανατισμό και γηπεδική συμπεριφορά,αυτά δεν προάγουν τον διάλογο, αλλά την αντιπαλοτητα...Που όμως, δεν πρέπει και δεν υπάρχει, γιατί όλοι μας ειμαστε άνθρωποι της σημερινής Ελλάδας και τμήματα της, ζούμε στην ίδια κοινωνία....Δεν χρειάζεται να της κάνουμε και άλλο κακό αυτής της χωρας,με το να "γεννάμε" εμφυλιους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 19:46:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

.Λές μια άποψη που υπαρχει και την πιστεύει κάποιος κόσμος,που δεν γνωρίζει πολλά, αλλά, δεν παίζεις με έννοιες σοβαρές....


Η Αλήθεια να λέγεται φιλε μου..

Μου είναι δυσνόητες έννοιες σοβαρές ...όπως θρησκευτικές!

Θα παραμείνω με τους ολίγους ...που δεν γνωρίζουν πολλά!

Ελπίζω να μορφωθώ απο κάποιους εδώ μέσα μαθαίνοντας πολλά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 21:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όσο θα βλέπεις ότι είμαστε αλλού ο καθένας,λόγω πίστης, όρασης,κλπ,
δεν θα βλέπεις ότι ζούμε δίπλα ο ένας στον άλλο και όμως, δεν
επικοινωνούμε, αγαπητέ μου Δήμο...Και είναι κρίμα, γιατί μπορούμε, έχουμε τόσους τρόπους και μέσα...
Αυτό, δε σε προβληματίζει;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 22:10:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

quote:

Ένδοξα Γερμανικά στρατεύματα???

Τι άλλο θα δούν τα μάτια μου..???

Μιλάμε σοβαρά , τώρα..???

soul

Edited by - Εαρινός on 29/12/2009 11:24:27



Αγαπητέ Εαρινέ,
Αναφορικά με την πρώτη επιστολή των μονών του Αγίου Όρους,
αν έχει την καλωσύνη η ar_ia να παραθέσει ξανά εκείνο το απόσπασμα από το youtube της εκπομπής του ΑΛΦΑ όπου μιλά ο κος Μουστάκης και εξηγεί για την εν λόγω επιστολή, πιστεύω πως θα καταλάβεις καλύτερα.

Edited by - Ψηλός on 29/12/2009 16:51:49


Δεν θέλω κανένας Μουστάκης ή Μουστάκας να μου εγηγήσει τίποτα φίλε μου...ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ και αυτό φτάνει!

Απο ερμηνείες και μεθερμηνεύσεις ...χιλιάδες και όπως βολεύει τον καθένα..!

soul



Την εν λόγω επιστολή την έφερε στη δημοσιότητα, αν δεν κάνω λάθος, ο ίδιος ο κος Μουστάκης. Ο ίδιος, εξηγεί πως αυτή η "επαινετική" επιστολή στάλθηκε όταν οι Γερμανοί είχαν ήδη να ηττούνται στο Ρωσικό μέτωπο.
Όι καλόγεροι ιδέα δεν είχαν για το γινόταν εκτός των τειχών τους. Ήταν απλά μια κίνηση διπλωματίας και τίποτα παραπάνω.

Έχω μάθει να κρίνω τους ανθρώπους από τη γενική τους στάση στις δύσκολες καταστάσεις και, από το τελικό αποτέλεσμα. Μια ή δυο ή τρεις ή δέκα επιστολές καμία αξία δεν έχουν αν η στάση ενός ανθρώπου ή μιας ομάδας ανθρώπων είναι αντίθετη από το περιεχόμενο των επιστολών.

Αν σε μια ομάδα ανθρώπων υπήρξαν ή υπάρχουν και κάποιοι προδότες ή δοσίλογοι, θα κρεμάσουμε όλους τους υπόλοιπους χάρη κάποιων μεμονωμένων ατόμων;

Μην αρχίσουμε τώρα τους ψευτοπαληκαρισμούς και την πατριδοεθνομαγκιά αλα άθεου, «μαγκιά κλανιά και ο κώλος άκλαστος», γιατί θα ρωτήσω και εγώ, όπως έκανε και ο ευρωπαίος, π.χ. που ήταν οι υπόλοιποι εκτός των 300σίων του Λεωνίδα;;

Edited by - Ψηλός on 29/12/2009 22:18:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2009, 22:42:03  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]
[quote]
[quote]


Αν σε μια ομάδα ανθρώπων υπήρξαν ή υπάρχουν και κάποιοι προδότες ή δοσίλογοι, θα κρεμάσουμε όλους τους υπόλοιπους χάρη κάποιων μεμονωμένων ατόμων;

Μην αρχίσουμε τώρα τους ψευτοπαληκαρισμούς και την πατριδοεθνομαγκιά αλα άθεου, «μαγκιά κλανιά και ο κώλος άκλαστος», γιατί θα ρωτήσω και εγώ, όπως έκανε και ο ευρωπαίος, π.χ. που ήταν οι υπόλοιποι εκτός των 300σίων του Λεωνίδα;;

Edited by - Ψηλός on 29/12/2009 22:18:42


Εδώ μου αρέσεις και το λέω ευθέως ...

Θα πρέπει να αποδίδουμε την ευθύνη εκεί όπου υπάρχει , ακόμα και στο σπίτι μας και ας πονάει..!

Μίλησες με λογικούς όρους και όχι θρησκευτικούς και βρήκαμε κοινό δίαυλο επικοινωνίας!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 14:54:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όσο θα βλέπεις ότι είμαστε αλλού ο καθένας,λόγω πίστης, όρασης,κλπ,
δεν θα βλέπεις ότι ζούμε δίπλα ο ένας στον άλλο και όμως, δεν
επικοινωνούμε, αγαπητέ μου Δήμο...Και είναι κρίμα, γιατί μπορούμε, έχουμε τόσους τρόπους και μέσα...
Αυτό, δε σε προβληματίζει;

Με προβληματίζει έντονα , το γεγονός ότι οι άνθρωποι-και γώ μερικές φορές- δεν υποκειμενικοποιούνται επι μιας αγάπης πανανθρώπινης ...με σεβασμό και καταννόηση έναντι των συνανθρώπων τους αλλα επι μιας εσωτερικής ανάγκης και απαίτησης που τους καλεί να υπερασπίσουν θέσεις και ιδέες , οι οποίες θεωρούνται σοφές και "αποφέρουσες" αλλα τελικά αυτές οι θέσεις-ιδέες αποδομούνται και αποδομούν και τους ιδίους , μέσα απο την εν γένει κοινωνία και συμπεριφορά τους!

Ο Τσαρούχης είχε πεί:

-Στην Ελλάδα , ότι δηλώσεις είσαι..!

Είχε κάποιο δίκιο ως προς τα συμβαίνοντα...!

Μα αυτό λειτουργεί ως η πρώτη εντύπωση...και όσο ψηλά κάποιος θέτει τον πήχυ δια μέσου του εντυπωσιασμού των άλλων...τόσο μεγάλο είναι το γκρεμοτσάκισμά του απο την αποκάλυψη της πραγματικής του θέσεως και ποιότητας του ως άνθρωπος!

Έρχεται η ζωή και αποκαλύπτει...και γίνεται καθρέπτης μας!

Ότι και να λέμε ...ότι και να ισχυριζόμαστε , ουδεμία αξία έχει..!

Νά'σαι καλά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 15:16:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ήταν απλά μια κίνηση διπλωματίας και τίποτα παραπάνω.
Διπλωματία λέμε τώρα το βόλεμα Ψηλέ μου;
Γιατί δεν έπερναν τα όπλα να πολεμίσουν;
Διότι όλοι θελουν τον παράδεισο, αλλά ουδείς θελει να πεθάνει.
Ο θάνατος είναι για τα κορόϊδα και όχι για τους "ανθρώπους του θεού", ε;
Εμένα για γλύπσιμο μου φαίνεται...
...και αν έχουν βρεθεί χ επιστολές, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κι' άλλες. Ετσι δεν είναι;
Και αυτή του επισκόπου* Αλεξανδρούπολης, βρέθηκε τυχαία σε ξένο βιβλίο.
Πόσες τέτοιες λες να υπάρχουν;
Και η επίσημη θέση του ιερατείου ήταν φιλογερμανική, αν κρίνουμε από τις διώξεις που υπέστησαν όσοι ιερείς πολέμισαν τον Χίτλερ.
Λαμπρό παράδειγμα ο Χίου, τον οποίον, μαζί με τους άλλους που αναφέρονται στο ίδιο σημείωμα, αγνοήσατε επιδεικτικά.
Το ίδιο, φυσικά, συνέβη και με τον απλό κοσμάκη.
Οι συνεργάτες των Γερμανών κυβέρνησαν και οι πολέμιοι εδιώχθησαν.

(*)Γιατί άλλαξε η ονομασία "επίσκοπος" (εξεταστής-ανακριτής) και έγινε κάτι άλλο;

Edited by - Αίολος on 30/12/2009 15:42:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 15:24:14  Εμφάνιση Προφίλ
...και δεν μας είπε κανείς εάν μισθοδοτούντο και από που.
Διότι ο κοσμάκης πέθαινε από την πείνα τότε.
Για ιερέα πεινασμένο δεν άκουσα ποτέ.
Υπήρχε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 16:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Αίολος:
Διπλωματία λέμε τώρα το βόλεμα Ψηλέ μου;
Γιατί δεν έπερναν τα όπλα να πολεμίσουν;
Διότι όλοι θελουν τον παράδεισο, αλλά ουδείς θελει να πεθάνει.
Ο θάνατος είναι για τα κορόϊδα και όχι για τους "ανθρώπους του θεού", ε;
Εμένα για γλύπσιμο μου φαίνεται...
...και αν έχουν βρεθεί χ επιστολές, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κι' άλλες. Ετσι δεν είναι;
Και αυτή του επισκόπου* Αλεξανδρούπολης, βρέθηκε σε ξένο βιβλίο.
Πόσες τέτοιες λες να υπάρχουν;
Και η επίσημη θέση του ιερατείου ήταν φιλογερμανική, αν κρίνουμε από τις διώξεις που υπέστησαν όσοι πολέμισαν τον Χίτλερ.
Το ίδιο, φυσικά, συνέβη και με τον απλό κοσμάκη.
Οι συνεργάτες των Γερμανών κυβέρνησαν και οι πολέμιοι εδιώχθησαν.

Φυσικά κι εκατοντάδες ιερωμένοι πήραν τα όπλα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο....μόνο και μόνο η σύσταση οργάνωσης της εκκλησίας με στόχο την ενίσχυση της αντίστασης, η άρνηση του αρχιεπισκόπου Χρύσανθου να ορκίσει τη Γερμανική κυβέρνηση και να υποδεχτεί τα Γερμανικά στρατεύματα, αλλά και η κοινωνία του αρχιεπισκόπου Δαμασκηνού στην "κυβέρνηση του βουνού", αν μή τι άλλο θα έπρεπε να σε βάλλουν σε υποψίες.....αν μή τι άλλο!!!

Για πες μας όμως!! τι νομίζεις? ότι επί κατοχής είχαμε 6.000.000 περίπου αντάρτες?
Γιατί τα αρχεία μιλάνε για κάτι χιλιάδες....οι άλλοι ήσαν όλοι....κάτσε να δεις πως το είπες: βόλεμα και γλύπσιμο?

Ο Πλαστήρας για παράδειγμα ήταν βόλεμα και γλείψιμο?
Διαβάζεις καθόλου τι γράφουν οι άλλοι?......γιατί αμφιβάλω.

quote:
Αίολος:
...και δεν μας είπε κανείς εάν μισθοδοτούντο και από που.

Από εκεί που μισθοδοτούνταν και οι υπόλοιποι χιλιάδες Δημόσιοι Υπάλληλοι..... θέλει πολύ κριτική σκέψη?.....ίσως να μου πεις... ναι...εξάλλου πέφτει λίγο μακριά η Κρήτη!!!



"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 16:48:13  Εμφάνιση Προφίλ
Κυκλοφορεί κι ένα βιβλίο του Γιώργου Καραγιαννη με τίτλο "Η Εκκλησία από την κατοχή στον εμφύλιο".
Είναι πολύ κατατοπιστικό.Εδώ υπάρχει ένα απόσπασμα από το βιβλίο του που αφορά το αγιο ορος.
Δεν ξέρω γιατί έκαναν τους κινέζους οι άλλοι Ευρωπαίε, αλλά οι αγιορείτες έγλυφαν γενναία για να μην χάσουν την καλοπέρασή τους.
Διάβασε!

Edited by - Αίολος on 30/12/2009 16:59:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 18:13:57  Εμφάνιση Προφίλ
...και ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΧΡΟΝΙΑ!

Θα τα πούμε μετά τις γιορτές.

!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 18:39:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κυκλοφορεί κι ένα βιβλίο του Γιώργου Καραγιαννη με τίτλο "Η Εκκλησία από την κατοχή στον εμφύλιο".
Είναι πολύ κατατοπιστικό.Εδώ υπάρχει ένα απόσπασμα από το βιβλίο του που αφορά το αγιο ορος.
Δεν ξέρω γιατί έκαναν τους κινέζους οι άλλοι Ευρωπαίε, αλλά οι αγιορείτες έγλυφαν γενναία για να μην χάσουν την καλοπέρασή τους.
Διάβασε!

Edited by - Αίολος on 30/12/2009 16:59:30



Αίολε καλησπέρα!

Διάβασα την επιστολή και οφείλω να πώ , ότι δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό στην πρωτοβουλία που ανέλαβαν οι Αγιορείτες -τουλάχιστον στην παρούσα επιστολή-..!

Μπορεί να διαφωνώ με τον Χριστιανισμό και την Εκκλησία σε πολλά πράγματα , αλλα θεωρώ υπεύθυνη στάση , την στάση που επέδειξαν την συγκεκριμένη χρονική στιγμή!

Υπάρχουν αριστουργήματα τέχνης , χειρόγραφα και ένας πολιτισμικός θησαυρός εκεί και έπρεπε να μην διακινδυνεύσει και θεωρώ ότι ήταν μια υπεύθυνη πρωτοβουλία του Αγίου Όρους!

Όπου διαφωνούμε ασφαλώς και θα τοποθετηθούμε ανάλογα...μα στην συγκεκριμένη περίπτωση ...ως λάθος θα έβλεπα το εντελώς αντίθετο..να μην είχαν αναλάβει αυτήν την πρωτοβουλία!

Αποψή μου..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 21:06:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ήταν απλά μια κίνηση διπλωματίας και τίποτα παραπάνω.

Αιολος
Διπλωματία λέμε τώρα το βόλεμα Ψηλέ μου;

Φυσικά και είναι διπλωματία.
Το είπα, όταν απεστάλη η εν λόγω επιστολή με την οποία επαινούσαν τους Γερμανούς για τις νίκες τους στο Ρωσικό μέτωπο, οι Γερμανοί είχαν ήδη αρχίσει να ηττούνται. Ήταν μια τυπική επιστολή και τίποτα παραπάνω.
Το μόνο που ενδιέφερε στους μοναχούς ήταν να μην πειραχτεί το Όρος. Δεν διέτρεχαν κανένα κίνδυνο από τους Γερμανούς. Ο φόβος και ο τρόμος ήταν οι Βούλγαροι.
Οι Γερμανοί, είτε το θέλουμε, είτε δεν το θέλουμε, προστάτευσαν το Όρος από τους Βούλγαρους.
Όσο για τη συμμετοχή του Όρους στον αγώνα κατά των κατακτητών, το μαρτυρούν οι ίδιοι οι αγωνιστές.
Τώρα, τι λέει κάθε πωρωμένος χριστιανομάχος .......... γούστο του και καπέλο του.

quote:
Αιολος
Γιατί δεν έπερναν τα όπλα να πολεμίσουν;

Εύκολο ακούγεται. Έλα ντε;


quote:
Αιολος
...και αν έχουν βρεθεί χ επιστολές, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κι' άλλες. Ετσι δεν είναι;

Βεβαίως και έτσι είναι!!
Το ότι δεν έχουν βρεθεί στοιχεία που να σε ενοχοποιούν ως κλέφτη, δεν σημαίνει πως δεν είσαι κλέφτης, έτσι;


quote:
Αιολος
Και αυτή του επισκόπου* Αλεξανδρούπολης, βρέθηκε τυχαία σε ξένο βιβλίο.
Πόσες τέτοιες λες να υπάρχουν;

Δεν τη διάβασα. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες.

******Καλή χρονιά και σε σένα Αίολε!!

Edited by - Ψηλός on 30/12/2009 21:10:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Αίολος:
Κυκλοφορεί κι ένα βιβλίο του Γιώργου Καραγιαννη με τίτλο "Η Εκκλησία από την κατοχή στον εμφύλιο".
Είναι πολύ κατατοπιστικό. Εδώ υπάρχει ένα απόσπασμα από το βιβλίο του που αφορά το αγιο ορος.
Δεν ξέρω γιατί έκαναν τους κινέζους οι άλλοι Ευρωπαίε, αλλά οι αγιορείτες έγλυφαν γενναία για να μην χάσουν την καλοπέρασή τους.
Διάβασε!

Eιλικρινά Αίολε πολύ ειλικρινά... "σεβόμενος" κάποια πράγματα, δε θα γίνω κακός και θα περιοριστώ μόνο σε αυτά που σου λέει ο Ψηλός κι ο Εαρινός.

Επίσης καλή χρονιά και να προσέχεις την υγεία σου.

Και μιας και σου αρέσει ο Καραγιάννης πάρε και διάβασε τώρα στις γιορτές το κάτωθι βιβλίο του Καραγιάννη και μετά πες μας τα συμπεράσματά σου.

«Εκκλησία και Ελληνισμός από το 1821 έως σήμερα»
Λίγα λόγια από το βιβλίο:

"Έχει τονισθεί από πολλούς η ιστορική παραδοχή, ότι η παρουσία της Ορθόδοξης Εκκλησίας στην Ελλάδα, ως κοινωνίας προσώπων που έχουν κοινή αναφορά στην ίδια πίστη, είναι συνυφασμένη με την παρουσία στην ιστορία και την εν γένει πορεία του ελληνικού λαού, με τον οποίο σε μεγάλο ποσοστό ταυτίζεται.

Η ταύτιση ξεκίνησε από την κοσμογονική συνάντηση του Χριστιανισμού, ως νέας δύναμης που μεταστοιχείωνε πνευματικά τον κόσμο, με τον Ελληνισμό, ως κοινωνίας και ως τρόπου ζωής.
Από τότε η ιστορική πορεία του Ελληνισμού θα δεθεί με την Εκκλησία και, μετά την καταστροφή των Ιεροσολύμων από τους Ρωμαίους, Έλληνες θα αναλάβουν την ηγεσία της.

Μετά την πτώση της Βυζαντινής αυτοκρατορίας και την Άλωση της Κωνσταντινούπολης (1453) η Ορθόδοξη Εκκλησία, προικισμένη με τα γνωστά προνόμια από τον Πορθητή,
απέκτησε και ένα ιδιότυπο πολιτικό ρόλο και έγινε ο συνεκτικός δεσμός του Νέου Ελληνισμού σε διαδοχή της αυτοκρατορικής εξουσίας που είχε χαθεί.

Ο δεσμός αυτός γίνεται πιο έκδηλος στην Επανάσταση, ενώ αρχίζει να χαλαρώνει, σε επίπεδο διοικητικών θεσμών, μετά την ανεξαρτησία του νέου ελληνικού κράτους. Τότε διαμορφώνεται ο εκκλησιαστικός βίος με κυρίαρχο στοιχείο τον περιορισμό της Εκκλησίας στα όρια μιας κοινής δημόσιας υπηρεσίας. [...]


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 22:53:57  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Έχω μάθει να κρίνω τους ανθρώπους από τη γενική τους στάση στις δύσκολες καταστάσεις και, από το τελικό αποτέλεσμα.

Ακριβώς αυτά που αναφέρεις (παρελθόν, όπως επί τουρκοκρατίας και αποτελέσματα πράξεων, όπως απόλαυση προνομίων) καθιστούν εμετική την επιστολή των αγιορειτών και τους ίδιους γλοιώδη υποκείμενα που σκέφτονται μόνο το κουφάρι τους και τα στομάχια τους, ακριβώς όπως ήταν και οι προηγούμενοι απ’ αυτούς.

quote:
Μια ή δυο ή τρεις ή δέκα επιστολές καμία αξία δεν έχουν αν η στάση ενός ανθρώπου ή μιας ομάδας ανθρώπων είναι αντίθετη από το περιεχόμενο των επιστολών.

Εδώ μας λες ότι η διαχρονική στάση μιας ομάδας ανθρώπων ή ενός ατόμου πρέπει να μετράει περισσότερο από μια, μεμονωμένη, πράξη τους/του.
Δεν βλέπω εξαιρέσεις, άρα ισχύει για όλες τις πράξεις οι οποίες μπορεί να γίνουν κάτω από ορισμένες συνθήκες κλπ. κλπ. κλπ.

Σωστό, υπό προϋποθέσεις και… αναλόγως την πράξη.

Επί του προκειμένου όμως, η στάση των συγκεκριμένων τρωκτικών (των συντριπτικά περισσοτέρων), άρχισε και τελείωσε σ’ αυτές τις επιστολές, προς τον αρχηγό του "ενδόξου γερμανικού έθνους" και στις παρακλήσεις προς τον Γιαχβέ, για την μακροημέρευσή του.


quote:
Το ότι δεν έχουν βρεθεί στοιχεία που να σε ενοχοποιούν ως κλέφτη, δεν σημαίνει πως δεν είσαι κλέφτης, έτσι;

Ούτε και το αντίθετο, κατά τη γνώμη σου, αφού εδώ, που τα στοιχεία υπάρχουν (επιστολές), δεν είναι καθόλου μεμονωμένη περίπτωση (όλα τα μοναστήρια και τα είκοσι, υπογράφουν τις επιστολές), εσύ βρίσκεις διάφορες δικαιολογίες για να μην υπάρχει πρόβλημα.

Προφανώς νομίζεις ότι σε διαβάζουν μόνο χριστιανοί.



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2009, 23:39:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Ακριβώς αυτά που αναφέρεις (παρελθόν, όπως επί τουρκοκρατίας και αποτελέσματα πράξεων, όπως απόλαυση προνομίων) καθιστούν εμετική την επιστολή των αγιορειτών και τους ίδιους γλοιώδη υποκείμενα που σκέφτονται μόνο το κουφάρι τους και τα στομάχια τους, ακριβώς όπως ήταν και οι προηγούμενοι απ’ αυτούς.

Εμένα προσωπικά, θα μου προκαλούσαν εμετό συκοφαντίες σαν κι αυτές που γράφεις...... αλλά από τότε που έγραψες ότι κατόπιν μελέτης της Καινής Διαθήκης διαπίστωσες ότι ο Ιησούς ήταν αρχηγός συμμορίας, μαχαιροβγάλτης μέθυσος και καβγατζής.... έπαθα ανοσία....

quote:
γιαπετ:
Εδώ μας λες ότι η διαχρονική στάση μιας ομάδας ανθρώπων ή ενός ατόμου πρέπει να μετράει περισσότερο από μια, μεμονωμένη, πράξη τους/του.
Δεν βλέπω εξαιρέσεις, άρα ισχύει για όλες τις πράξεις οι οποίες μπορεί να γίνουν κάτω από ορισμένες συνθήκες κλπ. κλπ. κλπ.
Σωστό, υπό προϋποθέσεις και… αναλόγως την πράξη.
Επί του προκειμένου όμως, η στάση των συγκεκριμένων τρωκτικών (των συντριπτικά περισσοτέρων), άρχισε και τελείωσε σ’ αυτές τις επιστολές, προς τον αρχηγό του "ενδόξου γερμανικού έθνους" και στις παρακλήσεις προς τον Γιαχβέ, για την μακροημέρευσή του.

Βρε καλικάντζαρε....αυτό που σε ενοχλεί είναι που δεν κόβεται το δέντρο.....όλο το χρόνο προσπαθείτε ιδρώνετε και πάνω που λέτε πάει κόπηκε λήγει ο χρόνος σας.... και φτου κι απ’ την αρχή!!!

Αυτά τα πατριωτικά σου παραμύθια νομίζεις ότι πιάνουν τόπο? Αν ναι να μας εξηγήσεις τι δουλειά είχαν απέξω από το Άγιο Όρος τα Βουλγαρικά στρατεύματα.

quote:
γιαπετ:
Ούτε και το αντίθετο, κατά τη γνώμη σου, αφού εδώ, που τα στοιχεία υπάρχουν (επιστολές), δεν είναι καθόλου μεμονωμένη περίπτωση (όλα τα μοναστήρια και τα είκοσι, υπογράφουν τις επιστολές), εσύ βρίσκεις διάφορες δικαιολογίες για να μην υπάρχει πρόβλημα.

Προφανώς νομίζεις ότι σε διαβάζουν μόνο χριστιανοί.



Πρώτα απ΄ όλα θα μας πεις κατά πόσο έβλαψε την Ελλάδα η επιστολή αυτή.
Μετά θα μας πεις γιατί στην αντίσταση δεν πήραν μέρος εκατομμύρια Έλληνες παρά κάποιες χιλιάδες.....και βλέπουμε...

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 00:07:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός

quote:
Έχω μάθει να κρίνω τους ανθρώπους από τη γενική τους στάση στις δύσκολες καταστάσεις και, από το τελικό αποτέλεσμα.

γιαπετ
Ακριβώς αυτά που αναφέρεις (παρελθόν, όπως επί τουρκοκρατίας και αποτελέσματα πράξεων, όπως απόλαυση προνομίων) καθιστούν εμετική την επιστολή των αγιορειτών και τους ίδιους γλοιώδη υποκείμενα που σκέφτονται μόνο το κουφάρι τους και τα στομάχια τους, ακριβώς όπως ήταν και οι προηγούμενοι απ’ αυτούς.


Δια στόματος του πρωθυπουργού σας, μερικές ημέρες πριν, ακούσαμε πως η Εκκλησία επισιτίζει καθημερινά 35000 άτομα. Λογάριασε τώρα, ας πούμε από ένα ευρώ το άτομο σε κόστος (άσε που είναι αρκετά περισσότερα) και πολλαπλασίασέ το επί 365 ημέρες. Αυτό, βέβαια, είναι μόνο μια πτυχή του έργου της Εκκλησίας.
***Αν βρεις δυσκολίες στους υπολογισμούς, ζήτα τη βοήθεια του φίλου σου του macedon. Αυτός είναι ατσίδας στους υπολογισμούς.


Επίσης, μερικές ημέρες πριν, στην εκπομπή του ΕΤ3 αληθινά σενάρια, είδαμε πως στους Αγίους Τόπους, η Εκκλησία, διατηρεί ελληνόφωνα σχολεία όπου τα παιδιά (όχι ελληνάκια) μαθαίνουν τα ελληνικά γράμματα και, τα ακούσαμε να τραγουδούν τον ελληνικό ύμνο.

Για πέστε μας βρε αρχαιοκαψούρηδες, ποιο είναι το δικό σας έργο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
Σα δεν ντρέπεστε λίγο που δεν ξέρετε τίποτα άλλο από το να μασκαρεύεστε με κελεμπίες και ασπίδες και να μας κάνετε ρεζίλι διεθνώς!!!
Τουλάχιστον, αν δεν ρίχνατε τη λάσπη σας, κανείς δεν θα έλεγε τίποτα. Αλλά, μόνο έτσι κάνετε αισθητή την παρουσία σας!! Διαφορετικά, κανείς δεν θα γνώριζε την ύπαρξή σας και θα απολαμβάνατε το θρίαμβο της μοναξιάς σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 00:40:40  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Δια στόματος του πρωθυπουργού σας, μερικές ημέρες πριν, ακούσαμε πως η Εκκλησία επισιτίζει καθημερινά 35000 άτομα.

Οι αριθμοί είναι απλοί και μέχρι και συ μπορείς να τους καταλάβεις. Το 2005 η εκκλησία έδωσε για φιλανθρωπικό έργο 60 εκατομμύρια ευρώ. Την ίδια χρονιά κόστισε στον ελληνικό λαό 1,2 δισ. ευρώ, από τα οποία τα 800 εκατομμύρια ευρώ ήταν η φοροαπαλλαγή της που την πλήρωσαν όλοι οι Έλληνες.

Άλλωστε είναι γνωστό πως το "φιλανθρωπικό έργο" της Εκκλησίας γίνεται από τον οβολό των πιστών που οι ίδιοι το συντηρούν, είτε σαν εισφορά σε χρήμα είτε σαν εθελοντική εργασία. Δεν δίνονται από τα έσοδα της εκκλησίας.

quote:
Επίσης, μερικές ημέρες πριν, στην εκπομπή του ΕΤ3 αληθινά σενάρια, είδαμε πως στους Αγίους Τόπους, η Εκκλησία, διατηρεί ελληνόφωνα σχολεία όπου τα παιδιά (όχι ελληνάκια) μαθαίνουν τα ελληνικά γράμματα και, τα ακούσαμε να τραγουδούν τον ελληνικό ύμνο.

Η Εκκλησία "συντηρεί"; Πώς γίνεται να "συντηρεί" σχολεία με μισθούς των εκπαιδευτικών πληρωμένων από το ελληνικό δημόσιο; Τι κάνει δηλαδή, ασπρίζει κάθε καλοκαίρι τους τοίχους για να φαίνεται η συντήρηση;

ΥΓ: Ακόμα να ξεπληρώσεις εκείνα τα γραμμάτια στην εκκλησία που σε βόλεψε "αξιοκρατικά" στην Ευρώπη;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 01:14:07  Εμφάνιση Προφίλ
εκπρόσωπε των απατεώνων της ΟΟΔΕ

Αναγνωρίζω την προσπάθειά σου να πείσεις πως το άσπρο είναι μαύρο και να ερμηνεύσεις ξεκάθαρα πράγματα με το γνωστό παραλογισμό των επαγγελματιών απατεώνων της ΟΟΔΕ, τους οποίους (οφείλω να πω) ότι εκπροσωπείς επάξια.

Για το μηρυκαστικό που σ'ακολουθεί δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, καθώς τα ελληνικά του δεν είναι και τόσο καλά και δυσκολεύομαι να κανατονήσω τι στο διάλο θέλει να πει.

Κι επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, αγαπητέ εκπρόσωπε, κι επειδή τα ατέλειωτα κατεβατά σου το μόνο που αποδεικνύουν είναι πως ψάχνεις απελπισμένα να πιαστείς απ' οπουδήποτε προκειμένου να αποδείξεις τα ανύπαρκτα, θα είμαι κατά το δοκούν λακωνικός.

quote:
Ο νομος ελεγε ότι επρεπε να λιθοβοληθει μεχρι θανατου. Επρεπε να θανατωθει οποιος ηταν ψευδοπροφητης. Το ότι αναφερεται αργοτερα ότι σταυρωνεται είναι οξυμωρο. Να πεθανει δυο φορες?

Ασχετε ιουδαιοχριστιανέ, ο Ιησούς μπεν Παντιρά ΔΕΝ σταυρώθηκε. Τον κρέμασαν μετά σ' ένα δέντρο, σύμφωνα με κάποια νεότερα χειρόγραφα. Τα παλαιότερα δεν αναφέρουν κάτι τέτοιο.

Και για τον Μπαλαάμ αναφέρεται ότι καταδικάστηκε να θανατωθεί και με τους 4 τρόπους (λιθοβολισμό, αποκεφαλισμό, κάψιμο και στραγγαλισμό). (Sanhedrin 106a-106b). Είναι αλήθεια πως τα ιερά βιβλία των Ιουδαίων και των Ιουδαιοχριστιανών δίνουν άπειρες ευκαιρίες για γέλιο στους αναγνώστες. Για φαντάσου δηλαδή τον Ιησού να μπαίνει στην Ιερουσαλήμ καβάλα σε δύο γαϊδούρια ταυτόχρονα (σύμφωνα με το Μάρκο) που μάλιστα το ένα ήταν πιο κοντό από τ' άλλο...

quote:
O Ιησους κατηγορηθηκε ότι δια του αρχοντος των δαιμονιων εκβαλλει τα δαιμονια.

Υπήρχε τέτοια κατηγορία στη δίκη; Πού βρε απατεώνα;
Δικάστηκε ο Ιησούς-Μανώλης για μαγεία; Πότε βρε απατεώνα;

quote:
Πρωτον είναι θεος ολων

Μόνον των Ιουδαιοχριστιανών

quote:
δευτερον η παλαια διαθηκη είναι θεοπνευστη

Ε, ναι, συμφωνώ. Μόνο σ' ένα θεόπνευστο βιβλίο θα βλέπαμε πώς εφευρέθηκε η μαλακία και πώς πηδούσαν τις κόρες τους οι προπάτορές σου.

quote:
Σαφως όχι, διοτι είναι του πρωτου αιωνα.

Καλά. Πάντως τα ευαγγέλια στα μέσα του δεύτερου αιώνα γράφτηκαν, ανεξάρτητα τι λέτε εσείς επειδή δεν σας βγαίνουν τα κουκιά.

quote:
Και τα αποσπασματα που βρεθηκαν?

Ποιά αποσπάσματα βρε απατεώνες; Ένα γραμματόσημο 2x5 εκατοστά που έχει τρεις ολόκληρες λέξεις και δύο μισές το βαφτίσατε "ευαγγέλιο του Ιωάννη"; Δηλαδή άμα είχε 5 λέξεις ολόκληρες, πώς θα το ονομάζατε; Η εγκυκλοπαίδεια του Ελευθερουδάκη;

quote:
Είναι αρκετα, αλλα θα παραθεσω μερικα χαρακτηριστικα.

Από όλους αυτούς που αναφέρεις βρε απατεώνα, ΚΑΝΕΙΣ δεν αναφέρει κανένα ευαγγέλιο κανενός ευαγγελιστή. ΚΑΝΕΙΣ δεν αναφέρει ότι "αυτό είναι από το Μάρκο ή το Ματθαίο". Αναφέρονται σε κείμενα από τα οποία αντέγραψαν αργότερα και οι ευαγγελιστές.

ΚΑΝΕΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΗ ΠΡΙΝ ΤΟ 150. ΚΑΝΕΙΣ!

quote:
Μιλαει για εκεινον τον Ζαχαρια. Επι Δαρειου. Τι δουλεια εχει να αναφερεται σε αυτό που λες?

Γιατί ο Ζαχαρίας, "επί Δαρείου" ΔΕΝ ΣΚΟΤΩΘΗΚΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΑΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΖΗΛΩΤΕΣ βρε απατεώνα. Αυτός που σκοτώθηκε μέσα στο ναό, ήταν ο Ζαχαρίας γιος του Βαραχία, που περιγράφει ο Ιώσηπος και που σκοτώθηκε το 69 μαχχ. Αφού εφηύρατε δύο Λυσανίες, δύο Κυρήνιους, τώρα θα εφεύρετε και δύο Ζαχαρίες, γιους του Βαραχία και οι 2, που σκοτώθηκαν και οι δύο μέσα στο ναό;

quote:
Ο Ιησους αναφερεται σε βιβλικες μορφες. Αναφερεται στους προφητες. Ως δειγμα αναφερει τον Αβελ και καταληγει στον Ζαχαρια τον γιο του Βαραχια. Και λεει ότι ΕΣΕΙΣ οι φαρισσαιοι τον φονευσατε.

Οχι απατεώνα. Λέει "εσείς τον φονεύσατε μεταξύ του ναού και του θυσιαστηρίου" όπως ακριβώς σκότωσαν οι ζηλωτές τον Ζαχαρία το γιό του Βαραχία το 69 μέσα στο θυσιαστήριο και πέταξαν μετά το πτώμα του στο γειτονικό φαράγγι.

Ξέρω ότι δεν σε βολεύει, αλλά έτσι είναι τα πράγματα.

quote:
Οι ‘’αλλοιωσεις’’ στις οποιες αναφερεσαι δεν είναι νοηματικες. Εχουν να κανουν απλα με παραληψη ή προσθηκη καποιου συνδεσμου ή αρθρου ή αντωνυμιας κτλ.

Μάλιστα. Για παράδειγμα η παράλειψη "υιού του Θεού" από την αρχή του ευαγγελίου του Μάρκου δεν είναι νοηματική. Η παράλειψη των 12 στίχων στο τέλος του Μάρκου που αναφέρεται στην ανάσταση δεν είναι νοηματική.

Ε, ρε βρεγμένη σανίδα που χρειάζεσαι και συ και οι απατεώνες προϊστάμενοί σου...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 02:21:18  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Εμένα προσωπικά, θα μου προκαλούσαν εμετό συκοφαντίες σαν κι αυτές που γράφεις...... αλλά από τότε που έγραψες ότι κατόπιν μελέτης της Καινής Διαθήκης διαπίστωσες ότι ο Ιησούς ήταν αρχηγός συμμορίας, μαχαιροβγάλτης μέθυσος και καβγατζής.... έπαθα ανοσία....

Κάποιος έπρεπε να το γράψει αφού εσείς διαβάζετε την «σύντομον ερμηνείαν» και αγνοείτε τι λέει πραγματικά μέσα το παραμυθάκι.

Ξεκαθαρίζω ότι αναφέρθηκα στον Ιησού, τον πρωταγωνιστή των ευαγγελίων, με βάση την πλοκή του μυθιστορήματος. Στο ρόλο Ιησού δηλαδή, στον χαρακτήρα, όχι σε κάποια ιστορική προσωπικότητα.

Όπως και να το κάνουμε, όταν κάποιος στέλνει εμπροσθοφυλακή, με εντολές, σε κάθε χωριό για να διαπιστώσει την επικρατούσα κατάσταση και να διαπιστώσει αν τον σηκώνει το κλίμα, είναι αρχηγός συμμορίας.

Αν εσύ τον θεωρείς θεό, είναι δικό σου διανοητικό έλλειμμα.


quote:
Βρε καλικάντζαρε....αυτό που σε ενοχλεί είναι που δεν κόβεται το δέντρο.....όλο το χρόνο προσπαθείτε ιδρώνετε και πάνω που λέτε πάει κόπηκε λήγει ο χρόνος σας.... και φτου κι απ’ την αρχή!!!

Αυτό είναι άλλο ένα παραμυθάκι για δική σας κατανάλωση, άλλωστε γι’ αυτό δεν φωνάζετε τους παπάδες στις 6 του Γενάρη;;;

Για να διώξουν τους καλικάντζαρους, με νερό και βασιλικό…

quote:
Αυτά τα πατριωτικά σου παραμύθια νομίζεις ότι πιάνουν τόπο? Αν ναι να μας εξηγήσεις τι δουλειά είχαν απέξω από το Άγιο Όρος τα Βουλγαρικά στρατεύματα.

Την ίδια δουλειά που είχαν και στις Σέρρες και στην Καβάλα και αλλού…

quote:
Πρώτα απ΄ όλα θα μας πεις κατά πόσο έβλαψε την Ελλάδα η επιστολή αυτή.
Μετά θα μας πεις γιατί στην αντίσταση δεν πήραν μέρος εκατομμύρια Έλληνες παρά κάποιες χιλιάδες.....και βλέπουμε...

Έλα ντε… αλήθεια πού ήταν το 98% των ορθόδοξων Ελλήνων;;;
Λες να ήταν καλόγεροι;;;

Όχι, αυτό έγινε το 1453!!!

Λες να διάβασαν τις επιστολές των ταγών τους και να έπραξαν ανάλογα προς την μεγαλειότητα του "φωτισμένου αρχηγού του ένδοξου γερμανικού έθνους";

Μπα... δεν πιστεύω.

Λες να λούφαξαν και να ετοιμάζονταν να στήσουν στον τοίχο, τις μερικές χιλιάδες που αντιστάθηκαν;;;

Μάλλον αυτό είναι.

Είδες οι... χριστιανοί!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2009, 02:23:38  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Για πέστε μας βρε αρχαιοκαψούρηδες, ποιο είναι το δικό σας έργο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Είναι ακόμη στα γυρίσματα ψηλέ. Μετά θα βγεί στις αίθουσες.

Το δικό σας πάντως παραπαίχτηκε και το βαρέθηκε ο κόσμος.

quote:
Σα δεν ντρέπεστε λίγο που δεν ξέρετε τίποτα άλλο από το να μασκαρεύεστε με κελεμπίες και ασπίδες και να μας κάνετε ρεζίλι διεθνώς!!!

Συγγνώμη που δεν προτιμήσαμε το σοβαρό και χαρούμενο ράσο…

quote:
Τουλάχιστον, αν δεν ρίχνατε τη λάσπη σας, κανείς δεν θα έλεγε τίποτα. Αλλά, μόνο έτσι κάνετε αισθητή την παρουσία σας!! Διαφορετικά, κανείς δεν θα γνώριζε την ύπαρξή σας και θα απολαμβάνατε το θρίαμβο της μοναξιάς σας.

Γιατί χάνεις τη ψυχραιμία σου όταν σου θυμίζουν τις κοτσάνες που γράφεις;;;
Αν θέλεις να το αποφεύγεις αυτό, να γράφεις όπως μπορείς, μην προσπαθείς να το κάνεις βαρύγδουπο.

Σου ξεφεύγει…



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2480469
Maintained by Digital Alchemy