ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 18:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το δικό μου όνειρο,φίλε Γιάπετ,είναι κάποτε να μιλάμε για το ίδιο πράγμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 19:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
<<'Οπως οταν καποιος οργισμενος ανθρωπος ριχνει την πετρα στην εικονα,επειδη δεν μπορει να τη ριξει στον βασιλια,χτυπωντας το ξυλο,που εχει πανω του την εικονα,ετσι κ ο διαβολος εδειξε το μισος του προς τον θεο στην εικονα Του,επειδη δεν μπορει να τον πλησιασει(<<ομιλια εν Λακιζοις>> Μεγας Βασιλειος).
<<ο θεος ουτε τους αγγελους δεν λυπηθηκε οταν αμαρτησαν,αλλα τους εριξε στα ταρταρα οπου φυλαγονται δεσμιοι στο σκοταδι περιμενοντας την τελικη κριση>>.(Β΄Πετρου 2,4).αμα θελετε κ αλλο εχει..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 19:15:47  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ευάγγελε θα το ξαναπώ:

-Πάψτε , να παραμένετε προσκολλημένοι σε στερεότυπες ιδέες , που μπορεί να απέδιδαν πρίν κάποια χρόνια...οι εποχές άλλαξαν , όπως και οι άνθρωποι!

Κατα την γνώμη μου , πρέπει και ο χριστιανισμός να αναθεωρήσει κάποια πράγματα και θέσεις του,,,με την αγιαστούρα και την μιζέρια δεν μπορεί να απαντήσει με σύγχρονη φωνή , σε σύγχρονους ανθρώπους!

Η πλεοοψηφία των γερόντων που τον ακολουθούν , σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχει και τότε ...άσε δεν θέλω να πώ τι θα γίνει..!

Με αφορισμούς και την επίκληση της κολάσεως , δεν πάτε πουθενά..ΠΟΥΘΕΝΑ!

Ο Αδάμ και η Εύα ...τελείωασαν..ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΜΗΛΙΕΣ ΚΑΙ Ο ΟΦΙΣ ΜΑΖΙ!

θα το ξαναπώ ...τέτοιες φωνές , σαν την δική σου , φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα απο αυτά που επιδιώκονται!

Το ξαναείπα...ότι καλώς κάνουν παππάδες και σπουδάζουν ψυχολογία και κοινωνιολογία και την εντάσσουν στην γενικότερη θεωρία του χριστιανισμού , αλλα θα πρέπει να πουν και κάποιες αλήθειες , ο κόσμος πλέον δεν αφουγκράζεται καν ξύλινες φωνές που έπειθαν τον προ-προ-προπάππο μου!

Αν πραγματικά ενδιαφέρεσθε για τον Χριστιανισμό , ακολουθείστε και μελετήστε την πρόοδο...το πως θα συντονίσετε βέβαια την δογματική πίστη με τα νέα δεδομένα που έρχονται ...είναι απορίας άξιον!

Ίσως νέοι άνθρωποι -ιερωμένοι- να έχουν πλατύτερη σκέψη και μυαλό και μπορέσουν να υπερβούν την κακέκτυπη εικόνα που κάποιοι σαν και σένα αναπαράγουν και δημιουργούν χάσμα στην κοινωνία και την εκκλησία!

Επιστημονικές γνώσεις πουθενά δεν περιέχει η γενικότερη αναφορά του χριστιανισμού...την εποχή που γεννήθηκε , δεν υπήρχε και ο λόγος ή οι λόγοι...πλέον όμως εμφανίζεται ως προυπόθεση!

Αυτή είναι η γνώμη μου και πάψε να μιλάς , να ακούς και να διαβάζεις ανελλειπώς!

Αν θές να μιλήσεις ...πολέμα το...αγνόησε αυτήν την ανάγκη σου..πρόκειται για μια φαντασιακή φωνή ..που προσπαθεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα , φιλικά στο λέω!

Και στα λέω για να μην αρχίσεις πάλι να φωνάζεις και να θυμώνεις ...για το καλό σου ενδιαφέρομαι...είμαστε και συνδίκτυοι και μου είσαι και συμπαθής!

ΥΓ:"Ξεκίνα με τον πειρασμό...μάθε τι ακριβώς είναι και θα είμαι στην διαθεσή σου"

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 20:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αερινός όνομα και πράγμα, φιλε μου...Εσείς ο ελεύθεροι κι εμείς οι
παντρεμένοι, που λένε....
Έτσι είναι, αν το δεις απο μια γωνία...Εσύ μιλάς για το ότι πρέπει να τα βλέπουμε πι ανοιχτά κι εγώ ότι πρέπει να προσέχουμε ακριβώς τι λέμε και τι κάνουμε, γιατί οι καιροί είναι πονηροί...
Και φίλε μου,τι μανία να μας στείλετε κάπου..Ποιός σου είπε ότι θέλω να πάω πουθενά; "Δεν πάμε πουθενά, πουθενά,πουθενά, εδώ θα μείνουμε..."
Εσείς με το καλό;Για πότε η απογείωση;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 21:37:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αερινός όνομα και πράγμα, φιλε μου...Εσείς ο ελεύθεροι κι εμείς οι
παντρεμένοι, που λένε....
Έτσι είναι, αν το δεις απο μια γωνία...Εσύ μιλάς για το ότι πρέπει να τα βλέπουμε πι ανοιχτά κι εγώ ότι πρέπει να προσέχουμε ακριβώς τι λέμε και τι κάνουμε, γιατί οι καιροί είναι πονηροί...
Και φίλε μου,τι μανία να μας στείλετε κάπου..Ποιός σου είπε ότι θέλω να πάω πουθενά; "Δεν πάμε πουθενά, πουθενά,πουθενά, εδώ θα μείνουμε..."
Εσείς με το καλό;Για πότε η απογείωση;

Σου είπα να αγνοήσεις αυτή την εσωτερική φωνή που σε ωθεί να απαντήσεις και δή με τέτοιο μη - ευγενικό τρόπο...να με ακούς άλλη φορά..το καλό σου θέλω..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 21:42:14  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
<<ο θεος ουτε τους αγγελους δεν λυπηθηκε οταν αμαρτησαν,αλλα τους εριξε στα ταρταρα οπου φυλαγονται δεσμιοι στο σκοταδι περιμενοντας την τελικη κριση>>.

Α... καλά!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 21:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Σε ευχαριστώ καλέ μου Εαρινέ,αλλά το καλό μου, το ξέρεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 21:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
εαρινός
quote:
Και στα λέω για να μην αρχίσεις πάλι να φωνάζεις και να θυμώνεις ...για το καλό σου ενδιαφέρομαι...είμαστε και συνδίκτυοι και μου είσαι και συμπαθής!

Kαι εμένα συμπαθής μου ήταν, μέχρι που άρχισε τις κακίες Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:00:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

εαρινός
quote:
Και στα λέω για να μην αρχίσεις πάλι να φωνάζεις και να θυμώνεις ...για το καλό σου ενδιαφέρομαι...είμαστε και συνδίκτυοι και μου είσαι και συμπαθής!

Kαι εμένα συμπαθής μου ήταν, μέχρι που άρχισε τις κακίες


allzzaro , θα σε μαλλώσω τώρα και θα σε παρακαλέσω , να το πάρεις πίσω αυτό!

Παρά τις διαφωνίες μας , εξακολουθεί να είναι φίλος και συνδίκτυος!

Υπερασπίζεται τα πιστεύω του και καλά κάνει ...εμένα ο τρόπος του με στενοχωρεί μερικές φορές!

Και σίγουρα δεν είναι κακός άνθρωπος ...τους "μουλωχτούς" να φοβάσαι!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Παραπονιάρη μου εσύ allzzaro....Ο τρόπος μου φίλε Εαρινέ,
είναι ανάλογος, για να μην δείχνουμε αγαθιάρηδες εμείς οι
χριστιανοί...
Για διάλογο, όμως, πέρα απο την....νουθεσία, έχουμε τιποτε, ή
τζάμπα το κουράζουμε το πράμα;....
Μαλώνουμε για να μαλώνουμε....Δεν διαφωνούμε πολύ, απέχουμε χιλιοστά, αλλά η ματιαοδοξία του ανθρώπου, το κάνει χιλιόμετρα...Τότε
αρμόζει ο σαρκασμός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:37:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
allzzaro , θα σε μαλλώσω τώρα και θα σε παρακαλέσω , να το πάρεις πίσω αυτό!


Να το πάρω πίσω?
Αντε το παίρνω..

quote:
Παραπονιάρη μου εσύ allzzaro....

Γειά σου ρε Βαγγέλη αρχηγέ..
Δεν μου λές πως σου φάνηκε το βιντεάκι με τις συνομωσίες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:38:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2

quote:
macedon:
Αρχικά σου διαφεύγει ότι η σταύρωση ήταν ρωμαϊκή τιμωρία και ο ρωμαϊκός νόμος επέβαλλε τα πτώματα των καταδίκων να παραμείνουν στο σταυρό, άταφα, μέχρι να σαπίσουν ή να τα φάνε τα όρνια. Αν υπήρχε σταύρωση, δεν υπήρχε περίπτωση ο Πιλάτος να παραδώσει τους καταδίκους στους Εβραίους. Ειδικά ο Πιλάτος!

Δεύτερον, είναι απορίας άξιον πώς οι Εβραίοι που γνώριζαν πως ο θάνατος από σταύρωση επέρχεται μετά από 24-36 ώρες στο σταυρό κατά μέσο όρο, ζήτησαν από τον Πιλάτο να σταυρώσει τον Ιησού, έχοντας μόνον 4-5 ώρες στη διάθεσή τους μέχρι τη δύση του ηλίου.


1) Ήδη το έχω απαντήσει.
Γι' αυτό και ζήτησαν από τον Πιλάτο οι Εβραίοι, να διατάξει να συντριβούν τα σκέλη των καταδίκων, για να συντομευτεί ο θάνατός τους.

2) Εξαιτίας του 1).
Εάν ο Πιλάτος αρνιόταν απλά κάποιοι από τους Εβραίους θα έχαναν τον Πασχαλινό Δείπνο. Ο Πιλάτος όμως δεν είχε κανέναν λόγο να αρνηθεί.


quote:
macedon:
Καθαρές απολογητικές ανοησίες. Ο Ιωάννης μας δηλώνει ότι το πασχαλινό δείπνο ήταν την Παρασκευή ενώ οι συνοπτικοί μας λένε πως αυτό έγινε την Πέμπτη.
Το ότι δεν γνωρίζανε τίποτε από πασχαλινό δείπνο είναι γνωστό. Δεν ήταν Εβραίοι άλλωστε.

Το ανέπτυξα....αν δεν μπορείς να το καταλάβεις δε φταίω εγώ....η ιδιοσυγκρασία σου τα φταίει.

Δεν ανέφεραν κανέναν αμνό στον Δείπνο. Εξάλλου ο Ιησούς ευλόγησε τον άρτο! και τους είπε ότι αυτό εστί το σώμα μου.
Εάν επρόκειτο για άζυμο άρτο θα το ανέφεραν. Θα έλεγαν ότι πήρε τον "άζυμο άρτο". Και αυτό γιατί για εφτά ημέρες έτρωγαν όχι άρτο αλλά "άζυμο άρτο".
Και οι τέσσερις όμως Ευαγγελιστές μας λένε για άρτο και όχι για "άζυμα".


quote:
macedon:
Προφανώς δεν γνωρίζεις τι είναι τα άζυμα. Είναι άρτος χωρίς μαγιά μέσα, ώστε το ψωμί να μη φουσκώνει. Ο όρος "ζύμη" αναφέρεται στη μαγιά. Το πασχαλινό δείπνο περιελάμβανε άρτο χωρίς μαγιά σε ανάμνηση του περιορισμένου χρόνου που είχαν φεύγοντας από την Αίγυπτο.

Τότε πήγαινε εσύ και ζήτησε από έναν φούρνο να σου δώσουνε "άρτο"...και όταν σου τον δώσουν ζήτα τους εξηγήσεις γιατί δεν σου τον έδωσαν "άζυμο"

Το Πασχαλινό τους δείπνο όπως σωστά λες περιλάμβανε όχι "άρτο" αλλά "άζυμο άρτο".....έχει διαφορά όπως κι εσύ λες…………….. και κάτι άλλο πολύ σημαντικό δεν περιελάμβανε οίνο! Και στο Δείπνο των συνοπτικών αναφέρεται ο οίνος.
Σύμφωνα με το Νομικό Πάσχα (Έξοδος ΙΒ΄ Κεφ.) ο Πασχαλινός δείπνος περιλάμβανε μόνο άζυμα, πικρά χόρτα και αρνί και τίποτα άλλο.

quote:
macedon:
Για τον άρτο σου απάντησα. Για το αρνί, να σου απαντήσω αμέσως. Επειδή τα ευαγγέλια γράφονται πολύ μετά την καταστροφή της Ιερουσαλήμ, το έθιμο του αρνιού είχε ατονήσει στη διασπορά (σήμερα για παράδειγμα στις Η.Π.Α. οι Εβραίοι τρώνε κοτόπουλο). Οι ευαγγελιστές είχαν δει κάποιο πασχαλινό δείπνο, όπως αυτό εφαρμοζόταν στη διασπορά, τον 2ο αιώνα. Η μη σωστή περιγραφή του πασχαλινού δείπνου δείχνει απλά την άγνοιά τους για τα εβραϊκά έθιμα την εποχή του υποτιθέμενου Ιησού.

Για κοτόπουλο έστω και στην Αμερική πρώτη φορά ακούω.
Βάση του Εβραϊκού νόμου αρνί πρέπει να τρώνε και όχι κοτόπουλο. Έτσι γράφει η Βίβλος…..τι γράφει η Αμερικάνικη Βίβλος δεν το γνωρίζω.
Η εντολή του Θεού ήταν ξεκάθαρη να τρώνε ή αρνί ή κατσίκι. Πικρά χόρτα και άζυμα.

Και εντάξει τα χόρτα μπορούν σιγά σιγά στο πέρασμα των αιώνων να τα γλυκάνουν….άντε να βάλλουν και τίποτα φρούτα….άντε να βράσουν και κανά αυγό….άντε να ποιούν και κανά κρασάκι…..αλλά το αρνί να γίνει κοτόπουλο!!! Πάει πολύ δε νομίζεις? Ακόμη και όχι 2.000 χρόνια αλλά 102.000 χρόνια να περάσουν!!

Πάντως αν εσύ νομίζεις ότι μέσα σε δύο αιώνες ατόνησε ολόκληρος αμνός!!! τότε βάση αυτή της λογικής!! μέσα στους 20 αιώνες θα έπρεπε να είχε ατονήσει ολόκληρη η εορτή του Πάσχα!!!


quote:
macedon:
Ο Μάρκος μας λέει ότι ο "Μυστικός Δείπνος" ήταν το πασχαλινό δείπνο (Μκ 14, 12-16).
Ο Ματθαίος το ίδιο (26, 17)
Ο Λουκάς το ίδιο (22, 7-8)
Δε βλέπω το λόγο να θεωρήσουμε ότι οι ευαγγελιστές εννοούν κάτι διαφορετικό απ'αυτό που λένε, επειδή σε σένα δεν βγαίνουν τα κουκιά.
Οι συνοπτικοί λένε ότι το πασχαλινό δείπνο ήταν το βράδυ της Πέμπτης, ο Ιωάννης λέει ότι ήταν το βράδυ της Παρασκευής. Αρα για τους συνοπτικούς ο Ιησούς σταυρώθηκε στις 15 Νισάν ενώ για τον Ιωάννη στις 14 Νισάν.
Αυτό λένε οι ευαγγελιστές. Αν δε σε βολεύει, λυπάμαι πολύ.

Τόσο ο Ματθαίος όσο και ο Μάρκος! μας λένε ότι ο Ιωσήφ αγόρασε σινδόνα την Μ. Παρασκευή (ο Μάρκος το λέει καθαρά ο Ματθαίος αφήνει να εννοηθεί), η πράξη όμως αυτή, μαρτυρεί ότι τα καταστήματα εργάζονταν κανονικά, κάτι που ήταν αδύνατον εφόσον εκείνη την ημέρα ήταν η 15η Νισσάν!
Άρα για να συμβεί αυτό δεν είχε ακόμη αρχίσει ο εορτασμός του Πάσχα, κατά τον οποίον απαγορευόταν αυστηρώς παν είδος εργασίας, οπότε βρισκόμασταν στην 14η Νισάν.

Άρα η γιορτή του Πάσχα δεν είχε ακόμη αρχίσει και ο Δείπνος αυτός δεν ήταν άλλος από τον ίδιο εκείνο Δείπνο που μας περιγράφει ο Ιωάννης

quote:
macedon:
-Δεν έφαγαν ζύμη. Αζυμο άρτο έφαγαν. Διάβασε κανένα βιβλίο εκτός από τις ανοησίες της ΟΟΔΕ.

Αν ήταν έτσι δε θα έλεγε άρτο! αλλά "άζυμο" σκέτο, ή το πολύ πολύ "άζυμο άρτο".

quote:
macedon:
Γιατί είχαν μαύρα μεσάνυχτα για τις εβραϊκές συνήθειες που υπήρχαν 100 χρόνια πριν σε έναν τόπο που δεν είχαν δει ούτε στο χάρτη.


Έτσι λες εσύ! Μας λες ότι δεν ήσαν Εβραίοι αλλά άλλης εθνικότητας.....αδιευκρίνιστου ταυτότητας....
μετά μας λες ότι αυτοί ήσαν συνεννοημένοι ώστε να στήσουν το παραμύθι.....δεν ξέρεις όμως για ποιο σκοπό το έκαναν αυτό!! τι είχαν δηλαδή να κερδίσουν....
μετά μας λες ότι αυτοί οι "ήδη συνεννοημένοι"...γράφουν διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους.....
μετά μας λες ότι δεν έχουν ιδέα για τα έθιμα των Ιουδαίων.....αλλά κατά περίεργο τρόπο ξέρουν τα πάντα όσον αφορά τους Προφήτες του Νόμους και τη Βίβλο.....και βάση μιας περίεργης λογικής που δεν έχω κατανοήσει ακόμη αποφάσισαν να ιδρύσουν όχι μια άλλη οποιαδήποτε! ....... αλλά μια Εβραϊκή αίρεση......

quote:
macedon:
Ολα αυτά είναι μια απόδειξη του ότι οι ευαγγελιστές καταγράφουν προφορικές ιστορίες 100 χρόνια μετά τα υποτιθέμενα συμβάντα και ότι η περιγραφή των υποτιθέμενων συμβάντων του δείπνου, της σύλληψης, της δίκης, της σταύρωσης και της ανάστασης του Ιησού δεν είναι τίποτε άλλο παρά αποκυήματα της φαντασίας ανώνυμων συγγραφέων. Μόνο τα λογικά σφάλματα να πάρει κανείς υπόψη του φτάνει. Αλλά εκτός απ'αυτά έχουμε και τις ιστορικές ανακρίβειες, τις αντιφάσεις μεταξύ τους και την άγνοια της ιστορικής πραγματικότητας της εποχής και της περιοχής.

Το ότι οι απολογητές της κακιάς ώρας προσπαθούν να υπερκεράσουν τις ανακρίβειες δεν προσθέτει αληθοφάνεια στα κείμενα αλλά γέλιο στους αναγνώστες



Ναι ξύπνησαν ένα ωραίο πρωί! κάπου μακριά από το Ισραήλ και αποφάσισαν να γράψουν ένα παραμύθι! το οποίο περιέχει κάποιες πληροφορίες που μόνο ο Εβραίος ιστορικός Ιώσηπος μας έχει δώσει....όπως ο θάνατος του Ιωάννη του Βαπτιστή για παράδειγμα....
Εκατό χρόνια μετά δηλαδή, κάπου πολύ πολύ μακριά από το Ισραήλ ήξεραν μια λεπτομέρεια που μόνο ένας Εβραίος Ιστορικός που έζησε στην περιοχή ανέφερε.....

quote:
macedon:
Ο Κλήμης γράφει και για τις δύο εκδόσεις των ευαγγελίων του Μάρκου που κατατέθηκαν στην εκκλησία της Αλεξάνδρειας και για τα κομμάτια που λείπουν από την συντομευμένη έκδοση.

Φυσικά μπορείς να πιστεύεις ό,τι σε εξυπηρετεί. Αλλά η αλήθεια είναι αυτή. Οπως η αλήθεια είναι ότι οι συνοπτικοί υποστηρίζουν πως ο Ιησούς σταυρώθηκε στις 15 και ο Ιωάννης στις 14.



Και οι τέσσερις Ευαγγελιστές γράφουν ότι οι Ιησούς σταυρώθηκε την ίδια ακριβώς ημέρα την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ...τώρα πως γίνεται η Παρασκευή να ήταν για τους 3 στις 15 και για τον έναν στις 14...μόνο εσύ ξέρεις.

quote:
macedon:
Τα υπόλοιπα είναι ανοησίες των απολογητών που πιστεύουν ότι όλοι οι αναγνώστες έχουν τη νοημοσύνη της κατεψυγμένης κότας, όπως οι πιστοί και μπορούν να χάφτουν τις ανοησίες, σαν αυτές που αναφέρεις περί της μη πρόθεσης των ευαγγελιστών "να δώσουν μια ακριβή ημερολογιακή καταγραφή των γεγονότων" το οποίο προφανώς αποτελεί δικό σου συμπέρασμα και αντικρούει το Λουκά που λέει ότι το ευαγγέλιό του περιλαμβάνει όλα όσα έκανε ο Ιησούς και ότι τα παρουσιάζει με τη σειρά.

ΥΓ. Τίποτε δεν με διασκεδάζει περισσότερο από την προσπάθεια των απολογητών να αποδείξουν πώς "μαύρα μεσάνυχτα" και "είχε βγει ο ήλιος" είναι το ίδιο πράγμα. Απλά, άφηνε τον κανονικό ευρωπαίο να απαντάει. Προσφέρει περισσότερο γέλιο από σένα.


Οι Ευαγγελιστές δεν έστρεψαν την προσοχή τους προς τις ημερομηνίες. Ούτε καν αναφέρουν το πότε γεννήθηκε ο Ιησούς. Αναφέρονται στη διδασκαλία και στη δράση του Θεανθρώπου και φυσικά στις επιταγές που άφησε.
Έτσι δεν τους βλέπουμε να αναγράφουν ημερομηνίες, παρά μόνο χρονολογίες.
Για παράδειγμα, μας δίνει ο Λουκάς την πληροφορία ότι ο Ιησούς εμφανίστηκε στο 15ο έτος της βασιλείας του Τιβερίου.

Δεν γράφει καμία ημερομηνία.

Και με την ευκαιρία μιας και το έθιξες.

Ο Ιώσηππος στο βιβλίο 18, λέει πως όταν πέθανε ο Αύγουστος είχε βασιλέψει 57,5 έτη από τα οποία 14 με τον Αντώνιο.
Όμως το 30 π.Χ. επήλθε ρήξη στις σχέσεις τους και ακολούθησε η μάχη στο Άκτιο.

Οπότε:
57,5-14=43,5 έτη βασίλεψε μόνος του ο Οκτάβιος.

Από το 30 π.Χ. μέχρι το θάνατο του Οκτάβιου πέρασαν 43,5 έτη.

Δηλαδή ο θάνατος του, έγινε το 30 π.Χ.-43,5 χρόνια =13,5 μ.Χ. (αν θα υπήρχε έτος 0), επειδή όμως δεν υπήρχε, προσθέτουμε ένα έτος οπότε ο Αύγουστος το 14,5 μ.Χ. πέθανε και πήρε την εξουσία ο Τιβέριος.
Τι μας λέει ο Λουκάς στο Γ.1:?
"Στο 15ο έτος του Τιβερίου εμφανίστηκε ο Ιησούς για βάπτιση και ήταν περίπου 30 ετών "
15+14,5=29,5 μ.Χ!!!

Αν υπήρχε λάθος στη χρονολόγηση δε θα έβγαινε ακριβώς αυτό που λέει ο Λουκάς!
Ο Ιώσηπος λοιπόν, επιβεβαιώνει πλήρως τη χριστιανική χρονολόγηση και το πότε γεννήθηκε ο Χριστός!......εσύ μείνε στις ημερομηνίες....15η ή 14η Νισάν...

Υ.Γ. Το ποιος γελάει και με ποιον άστο.....

quote:
macedon:
Ερώτηση: Τα μυθιστορήματα των ευαγγελίων μας λένε πως υπήρχε ένας κατάδικος σε θάνατο, ο Βαραβάς που οι Εβραίοι προτίμησαν έναντι του Ιησού. Αλλά βλέπουμε πως μαζί με τον Ιησού σταυρώθηκαν άλλοι δύο. Αυτοί γιατί δεν μπήκαν στον "πλειστηριασμό" για την απελευθέρωση, δεδομένου ότι θα ήταν πιο εύκολο για τον Πιλάτο (αν πιστέψει κανείς όλη τη γελοιότητα που περιγράφεται) να προτείνει έναν απ'αυτούς παρά τον Ιησού Βαραβά που καταδικάστηκε για στάση κατά της Ρώμης και δολοφονία Ρωμαίων;


Απάντηση: Καταδίκη για στάση κατά της Ρώμης δεν υπήρξε μόνο για τον Βαραββά αλλά και για άλλους. Λες ο Βαραββάς να στασίασε μόνος του?
Έχεις μήπως την πληροφορία ότι οι άλλοι δύο ληστές ήταν λιγότερο ή περισσότερο επικίνδυνοι για τη Ρώμη σε σχέση με τον Βαραββά? ο οποίος πέρα από το ότι ήταν στασιαστής ήταν και ληστής?

Ο Μάρκος μας πληροφορεί ότι στη φυλακή ο Βαραββάς δεν ήταν μόνος του αλλά μαζί με άλλους στασιαστές, οπότε και οι άλλοι δύο που σταυρώθηκαν μαζί με τον Ιησού δεν ήσαν παρά οι άλλοι στασιαστές.
Άρα είτε πρότεινε αυτούς αντί για τον Βαραββά είτε τον Βαραββά, για τον Πιλάτο ήταν ένα και το αυτό.

Ο Πιλάτος λοιπόν εάν προτιμούσαν οι Εβραίοι τον Ιησού θα απαλλασσόταν από έναν ακόμη στασιαστή.....Εάν αντί για τον Βαραββά πρότεινε έναν άλλον στασιαστή και ληστή.....απλά δε θα κέρδιζε τίποτα.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πολύ καλό φίλε μου allzzaro...Να το πάρουμε λέει, το ...σκατοεμβόλιο, ότι κι αν πάθουμε....Απο ότι πρόλαβα απο την μελαχροινή κυρία, που επεμενε...
Πιστεύεις ότι ήταν να καταλάβω κατι απο αυτό,σε σχέση με το τι σημαίνει πίεση ;
Εσύ, τι λές; Συνωμοσίες υπάρχουν,συνωμότες,ψευτοσυνωμοσίες και
δημιουργοί και των δύο με σκοπό κι όχι κατά λάθος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 22:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Εσύ, τι λές; Συνωμοσίες υπάρχουν,συνωμότες,ψευτοσυνωμοσίες και
δημιουργοί και των δύο με σκοπό κι όχι κατά λάθος;

Μόλις το είδα λέω αυτό θα το δείξω στον Βαγγέλη.
Συνομωσίες σίγουρα υπάρχουν, αυτό που δεν ξέρω είναι που θα καταλήξουν..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 23:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
αθεος:
ωραία και εγώ θα σου φέρω 10.000.000 αντίγραφα του <<ο χάρυ πότερ και ο ημίαιμος πρίγκηπας>> αυτό τι σημαίνει ότι η ιστορία που γράφεται εκεί μέσα είναι πραγματική;

Γνωρίζεις έστω και "ΕΝΑΝ" που να ισχυρίζεται ότι ο "Χάρυ Πότερ και ο ημίαιμος πρίγκιπας" είναι αληθινή ιστορία?
Ο συγγραφέας του βιβλίου το ισχυρίζεται αυτό κάπου?

quote:
γιαπετ:
Προσωπικά, με παραξενεύει το γεγονός ότι απ' τη μια μιλάτε για τα "βαθειά νοήματα" της βίβλου, που κατανοούν λίγοι και απ' την άλλη την εκδοτική επιτυχία της την βασίζετε στην ποσότητα.

Το πρώτο, σε αναφορές (το πλέον πολυσυζητημένο), υπαρκτό πρόσωπο της ιστορίας είναι ο Χίτλερ (δεύτερο, αν υπολογίσουμε και τα φανταστικά, μετά τον Ιησού), αυτό για εσάς σημαίνει ότι δεύτερος σε καλοσύνη και αγάπη για την ανθρωπότητα, είναι ο Χίτλερ;;;



Δεν βασίζουμε την εκδοτική επιτυχία της στην ποσότητα.....αλλά την ιστορική της αληθεία στην ποσότητα.
Ατυχές το παράδειγμα με τον Χίτλερ.....απλά τόσο οι Γραφές όσο και ο Χίτλερ είναι καταγεγραμμένα ιστορικά γεγονότα.

quote:
Εαρινός:
Κατα την γνώμη μου , πρέπει και ο χριστιανισμός να αναθεωρήσει κάποια πράγματα και θέσεις του,,,με την αγιαστούρα και την μιζέρια δεν μπορεί να απαντήσει με σύγχρονη φωνή , σε σύγχρονους ανθρώπους!

Ίσως κάπως έτσι?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 23:19:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα είναι φίλε allzzaro, οτι αυτές οι συνωμοσίες, είναι πια
μέρος της ζωής μας...Είτε μέσω ταινιών, είτε μέσω σήριαλ, ειτε μεσω ΜΜΕ, όλα παίζουν, όλα είναι πιθανά...
Μα γιατί τόσος πανικός;Τι έγινε;Τι χάσαμε; Γιατί η τιμωρία ή η μετάλλαξη;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 23:31:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
αθεος:

[quote]Εαρινός:
Κατα την γνώμη μου , πρέπει και ο χριστιανισμός να αναθεωρήσει κάποια πράγματα και θέσεις του,,,με την αγιαστούρα και την μιζέρια δεν μπορεί να απαντήσει με σύγχρονη φωνή , σε σύγχρονους ανθρώπους!

Ίσως κάπως έτσι?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Αν απο τις χιλιάδες επιλογές που θα είχες για να επιλέξεις...επέλεξες την συγκεκριμένη ...δεν μένει και μείς να πούμε ότι είναι κι'αυτή μια επιλογή..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2009, 23:51:41  Εμφάνιση Προφίλ
europaie-instrouxtora

quote:
Εάν ο Πιλάτος αρνιόταν απλά κάποιοι από τους Εβραίους θα έχαναν τον Πασχαλινό Δείπνο.

Αυτά τα σκέφτεσαι μόνος σου ή στα υπαγορεύουν άλλοι; Για ποιό λόγο δεν θα έτρωγαν αν υπήρχαν νεκροί πάνω στο σταυρό;

Να υποθέσουμε ότι ο Πιλάτος έδωσε άδεια να κατεβούν ΚΑΙ οι άλλοι δύο σταυρωμένοι; Αυτό θα ήταν μάλλον η πρώτη φορά που γινόταν στην ιστορία της Ρώμης και παραβίαζε το νόμο.

quote:
Ο Πιλάτος όμως δεν είχε κανέναν λόγο να αρνηθεί.

Προφανώς και είχε. Τη ρωμαϊκή νομοθεσία που απαγόρευε την ταφή των σταυρωμένων.

Αντίθετα δεν είχε κανένα λόγο να δεχτεί. Εκτός από έναν: ότι έτσι βόλευε τους σεναριογράφους-ευαγγελιστές.

quote:
Το ανέπτυξα

Δεν ανέπτυξες τίποτε. Ανοησίες των απολογητών μυρηκάζεις που είναι παράλογες. Οταν οι ευαγγελιστές λένε "πασχαλινό δείπνο" εννοούν "πασχαλινό δείπνο". Οταν οι συνοπτικοί λένε "το έφαγε την Πέμπτη το βράδυ" εννοούν την Πέμπτη το βράδυ. Οταν ο Ιωάννης λέει "θα το έτρωγαν την Παρασκευή" εννοεί "θα το έτρωγαν την Παρασκευή".

quote:
Δεν ανέφεραν κανέναν αμνό στον Δείπνο.

Επειδή είχαν μαύρα μεσάνυχτα από εβραϊκό πασχαλινό δείπνο.

quote:
Εάν επρόκειτο για άζυμο άρτο θα το ανέφεραν.

Εφ'όσον είναι πασχαλινό δείπνο, δεν έχουν λόγο να το αναφέρουν. Είναι σαφές!
Εδώ ο Ιωάννης δεν έχει λόγο να αναφέρει ότι ήταν παρών στην υποτιθέμενη μεταμόρφωση του Ιησού, το άζυμο σε πείραξε;

quote:
Το Πασχαλινό τους δείπνο όπως σωστά λες περιλάμβανε όχι "άρτο" αλλά "άζυμο άρτο".....έχει διαφορά όπως κι εσύ λες…………….. και κάτι άλλο πολύ σημαντικό δεν περιελάμβανε οίνο!

Είσαι παντελώς άσχετος. Το πασχαλινό δείπνο περιελάμβανε οίνο και μάλιστα τέσσερα ποτήρια που πίνονταν σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές και αντιπροσώπευε τις τέσσερις υποσχέσεις που είχε δώσει ο Γιαχωβάς στους Εβραίους.

quote:
Σύμφωνα με το Νομικό Πάσχα (Έξοδος ΙΒ΄ Κεφ.) ο Πασχαλινός δείπνος περιλάμβανε μόνο άζυμα, πικρά χόρτα και αρνί και τίποτα άλλο.

Σου διαφεύγει ή αγνοείς πως εκτός από τον γραπτό νόμο, την Τορά, υπήρχε και ο άγραφος νόμος, ο οποίος ήταν εξίσου ισχυρός και που αργότερα καταγράφηκε σαν "Μισνά". Το πασχαλινό τραπέζι, για να μαθαίνεις, περιελάμβανε:

- το άζυμο ψωμί
- τα πικρόχορτα
- την χαροσέτ
- το αλμυρό νερό
- το αρνί
- το κρασί

quote:
Για κοτόπουλο έστω και στην Αμερική πρώτη φορά ακούω

Για πολλά φαίνεται ότι τα ακούς πρώτη φορά.

quote:
Βάση του Εβραϊκού νόμου αρνί πρέπει να τρώνε και όχι κοτόπουλο. Έτσι γράφει η Βίβλος…..τι γράφει η Αμερικάνικη Βίβλος δεν το γνωρίζω.

Αυτά που γράφει η Τορά ισχύουν για όλους μέχρι την καταστροφή της Ιερουσαλήμ. Από κει και πέρα, στη διασπορά, το πασχαλινό τραπέζι ποικίλλει και σήμερα δεν ακολουθείται σε καμία δυτική χώρα γιατί υπάρχουν εγγενείς δυσκολίες. Για παράδειγμα, δεν μπορεί να έχει κάθε οικογένεια ένα αρνί που θα το σφάξει μεταξύ 3 και 5 το απόγευμα της 14ης Νισάν, με τον τελετουργικό τρόπο που ορίζει ο εβραϊκός νόμος...

quote:
αλλά το αρνί να γίνει κοτόπουλο!!! Πάει πολύ δε νομίζεις? Ακόμη και όχι 2.000 χρόνια αλλά 102.000 χρόνια να περάσουν!!

Ο,τι πεις. Εγώ σου λέω τι ισχύει. Εσύ μπορείς να λες ό,τι φαντάζεσαι.

quote:
Τόσο ο Ματθαίος όσο και ο Μάρκος! μας λένε ότι ο Ιωσήφ αγόρασε σινδόνα την Μ. Παρασκευή (ο Μάρκος το λέει καθαρά ο Ματθαίος αφήνει να εννοηθεί), η πράξη όμως αυτή, μαρτυρεί ότι τα καταστήματα εργάζονταν κανονικά, κάτι που ήταν αδύνατον εφόσον εκείνη την ημέρα ήταν η 15η Νισσάν!

Και ποιος σου είπε ότι οι ευαγγελιστές γνώριζαν ότι την 15η Νισάν τα μαγαζιά ήταν κλειστά; Εδώ δεν γνώριζαν ότι νυχτερινές δίκες απαγορευόταν ρητά από το νόμο, το κλείσιμο των μαγαζιών θα γνώριζαν;

quote:
Άρα η γιορτή του Πάσχα δεν είχε ακόμη αρχίσει και ο Δείπνος αυτός δεν ήταν άλλος από τον ίδιο εκείνο Δείπνο που μας περιγράφει ο Ιωάννης

Με την άδειά σου, θα προτιμήσω την άποψη των ευαγγελιστών που ορίζουν το συγκεκριμένο δείπνο ως "πασχαλινό", και θα απορρίψω την ανοησία σου, αν δεν σε πειράζει.

quote:
Μας λες ότι δεν ήσαν Εβραίοι αλλά άλλης εθνικότητας.....αδιευκρίνιστου ταυτότητας....

Κανείς Εβραίος δεν θα συμβουλευόταν την ελληνική μετάφραση της πεντατεύχου, αλλά το πρωτότυπο, όπως κανείς Ελληνας δεν συμβουλεύεται τη Συριακή μετάφραση των ευαγγελίων αλλά το πρωτότυπο. Αλλά ο Ματθαίος για παράδειγμα, συμβουλεύεται την ελληνική μετάφραση (κι απ' αυτήν καταλαβαίνει ό,τι θέλει)

quote:
μετά μας λες ότι αυτοί ήσαν συνεννοημένοι ώστε να στήσουν το παραμύθι

Αυτό αποτελεί δικιά σου ανοησία. Δεν έχω πει κάτι τέτοιο.

quote:
δεν ξέρεις όμως για ποιο σκοπό το έκαναν αυτό!! τι είχαν δηλαδή να κερδίσουν

Ο,τι είχαν να κερδίσουν αυτοί που έγραψαν τα 72 ευαγγέλια που κυκλοφορούσαν.

quote:
μετά μας λες ότι αυτοί οι "ήδη συνεννοημένοι"...γράφουν διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους

Για συνεννόηση δεν έγραψα. Για το ότι γράφουν διαφορετικά πράγματα, το λένε οι ίδιοι. Το ότι οι χριστιανοί σαν και του λόγου σου καταλαβαίνουν πως "ήταν ακόμη σκοτάδι" και "είχε βγει ο ήλιος" είναι το ίδιο πράγμα, έχει να κάνει με τον εγκέφαλό τους που είναι σαν τυρί έμενταλ: Γεμάτος τρύπες από το λιβάνι.

quote:
μετά μας λες ότι δεν έχουν ιδέα για τα έθιμα των Ιουδαίων

Αυτό είναι παραπάνω από φανερό.

quote:
αλλά κατά περίεργο τρόπο ξέρουν τα πάντα όσον αφορά τους Προφήτες του Νόμους και τη Βίβλο

Την τύφλα τους δεν ξέρουν. Ειδικά ο Ματθαίος.

quote:
και βάση μιας περίεργης λογικής που δεν έχω κατανοήσει ακόμη αποφάσισαν να ιδρύσουν όχι μια άλλη οποιαδήποτε! ....... αλλά μια Εβραϊκή αίρεση

Οι ευαγγελιστές δεν ίδρυσαν τίποτε. Ο Παύλος ίδρυσε, ο οποίος αγνοεί οτιδήποτε σχετίζεται με τα ευαγγέλια όσο και με τα γεγονότα που περιγράφουν.

quote:
Ναι ξύπνησαν ένα ωραίο πρωί! κάπου μακριά από το Ισραήλ και αποφάσισαν να γράψουν ένα παραμύθι!

Απλά καταγράψανε προφορικές παραδόσεις που κυκλοφορούσαν από δω κι από κει για 100 χρόνια και ο καθένας έγραψε ό,τι του άρεσε, ό,τι άκουσε και όπως ήθελε να το γράψει.

quote:
το οποίο περιέχει κάποιες πληροφορίες που μόνο ο Εβραίος ιστορικός Ιώσηπος μας έχει δώσει....όπως ο θάνατος του Ιωάννη του Βαπτιστή για παράδειγμα

Ο Ιώσηπος; Αυτός ο φαρισαίος που ... ομολογεί τη μεσσιανικότητα του Ιησού; Για γέλια είσαι, και συ κι αυτοί που στα λένε. Ούτε ο Χρυσόστομος το πίστευε αυτό.

quote:
Και οι τέσσερις Ευαγγελιστές γράφουν ότι οι Ιησούς σταυρώθηκε την ίδια ακριβώς ημέρα την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ...τώρα πως γίνεται η Παρασκευή να ήταν για τους 3 στις 15 και για τον έναν στις 14...μόνο εσύ ξέρεις.

Εγώ γράφω αυτά που λένε. Και οι μεν λένε πως το πασχαλινό δείπνο έγινε το βράδυ της Πέμπτης προς Παρασκευή (14 προς 15 Νισάν) ενώ ο άλλος λέει ότι θα γινόταν το βράδυ της Παρασκευής προς Σάββατο (επίσης 14 προς 15 Νισάν).

Το ότι γράφουν ανοησίες και δεν συμφωνούν μεταξύ τους, δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Αλλωστε δεν είχαν υπ'όψη τους πως οι ανοησίες αυτές μετά από 200 χρόνια θα αποτελέσουν τα "κανονικά" ευαγγέλια και θα συγκριθούν μεταξύ τους.

quote:
Οι Ευαγγελιστές δεν έστρεψαν την προσοχή τους προς τις ημερομηνίες. Ούτε καν αναφέρουν το πότε γεννήθηκε ο Ιησούς.

Πώς να αναφέρουν κάτι που δεν γνωρίζουν, για κάποιον που δεν υπήρξε; Εσύ ξέρεις πότε γεννήθηκε ο Διγενής Ακρίτας;

quote:
Για παράδειγμα, μας δίνει ο Λουκάς την πληροφορία ότι ο Ιησούς εμφανίστηκε στο 15ο έτος της βασιλείας του Τιβερίου.

"Ξεχνάει" όμως να μας πεί πότε πέθανε. Ισως να μην το θεώρησε σημαντικό.

quote:
Καταδίκη για στάση κατά της Ρώμης δεν υπήρξε μόνο για τον Βαραββά αλλά και για άλλους. Λες ο Βαραββάς να στασίασε μόνος του?

Αναφέρεται πουθενά ότι οι άλλοι δύο ήταν συν-στασιαστές με το Βαραβά; Πού;

quote:
Έχεις μήπως την πληροφορία ότι οι άλλοι δύο ληστές ήταν λιγότερο ή περισσότερο επικίνδυνοι για τη Ρώμη σε σχέση με τον Βαραββά?

Προφανώς ένας στασιαστής και δολοφόνος Ρωμαίων, είναι πολύ πιο επικίνδυνος για την πολιτική εξουσία από έναν παραβάτη του κοινού ποινικού δικαίου.

quote:
ο οποίος πέρα από το ότι ήταν στασιαστής ήταν και ληστής?

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά κανείς δε λέει "στασιαστής ΚΑΙ ληστής". Οι συνοπτικοί λένε "στασιαστής" ο Ιωάννης λέει "ληστής".

Εκτός αν είναι κανείς ανεγκέφαλος απολογητής, δεν έχει λόγο να τα συνδυάσει. Οπως δεν έχει λόγο να συνδυάσει το "είχε βγει ο ήλιος" του Μάρκου με το "ήταν ακόμη σκοτάδι" του Ιωάννη και να καταλήξει στο συμπέρασμα πως οι γυναίκες πήγαν στον τάφο του Ιησού "όταν είχε βγει ο ήλιος και ενώ ήταν ακόμη σκοτάδι".

quote:
Ο Μάρκος μας πληροφορεί ότι στη φυλακή ο Βαραββάς δεν ήταν μόνος του αλλά μαζί με άλλους στασιαστές, οπότε και οι άλλοι δύο που σταυρώθηκαν μαζί με τον Ιησού δεν ήσαν παρά οι άλλοι στασιαστές.

Αυτό μ'αρέσει στους απολογητές της συμφοράς. Η ... τετράγωνη λογική τους. Τώρα γιατί κανείς ευαγγελιστής δε μιλάει για "στασιαστές" που σταυρώθηκαν μαζί με τον Ιησού... μάλλον θα το ξέχασαν κι αυτό.

Επίσης κανείς δεν μας λέει ότι η φυλακή του Πιλάτου είχε μόνο στασιαστές. Και εν πάσει περιπτώσει, δεν μας απασχολεί τι φαντάζεσαι εσύ ότι γράφει το ευαγγέλιο, αλλά τι πραγματικά γράφει. Και αυτό που γράφει είναι ότι μαζί με τον υποτιθέμενο Ιησού σταυρώθηκαν "δύο ληστές".

quote:
Εάν αντί για τον Βαραββά πρότεινε έναν άλλον στασιαστή και ληστή.....απλά δε θα κέρδιζε τίποτα.

Αν πρότεινε ένα ληστή και όχι το στασιαστή Βαραβά δεν θα κέρδιζε τίποτε. Αλλά προτείνοντας να ελευθερώσει ένα στασιαστή κατά της Ρώμης και δολοφόνο Ρωμαίων στρατιωτών, είναι σίγουρο ότι θα κέρδιζε ... την εύνοια του αυτοκράτορα

Α, και για ενημέρωσή σου: Δεν υπήρχε τέτοιο έθιμο σε καμία επαρχία της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας και φυσικά ούτε στην Παλαιστίνη. Αποτελεί ένα από τα αναρίθμητα εφευρήματα των σεναριογράφων-ευαγγελιστών.

Αυτό γινόταν μόνο στη Ρώμη και μόνον από τον ίδιο τον αυτοκράτορα ο οποίος στα γενέθλιά του συνήθως απελευθέρωνε έναν ποινικό (ποτέ πολιτικό) κρατούμενο. Οι πολιτικοί κρατούμενοι, όπως ο Σπάρτακος, συνήθως σταυρωνόταν άμεσα στην Απία οδό. Ακου απελευθέρωση στασιαστή από τον Πιλάτο... Να'στε καλά βρε παιδιά για το γέλιο που μας χαρίζετε...

Αλλά, μη στεναχωριέσαι... στα ευαγγέλια έχουμε διαβάσει και μεγαλύτερες ανοησίες απ'αυτήν.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 00:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios-instrouxtoras
Γι' αυτό και δικαίως χαρακτηρίζονται ειδικά οι Προσωκρατικοί φιλόσοφοι ως "πρόδρομοι" του Χριστιανισμού....ειδικά ο Ηράκλειτος.

Μα...τι λέμε τώρα . Από την πολλή εκτίμηση οι χριστιανοί τους περνούν με κάθε ευκαιρία γενεές δεκατέσσερες .

Απο τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο με όλη του την εκτίμηση

quote:
europaios-instrouxtoras
Το ότι δεν ανεχόντουσαν άλλους θεούς! πλήν των "ορισμένων" αυτό φαίνεται από την καταδίκη του Σωκράτη σε θάνατο με την κατηγορία ότι εισήγαγε νέα θεότητα.

Άντε πάλι η καραμέλα με τον Σωκράτη , κανένα άλλο επιχείρημα δεν υπάρχει ; Αφού όπως γνωρίζουν όλοι πλην ενδεχομένως των χριστιανών , ότι τα αίτια διώξεως του Σωκράτη ήταν καθαρά πολιτικά . Σε λίγο θα του κάνετε και εικόνισμα .
quote:
europaios-instrouxtoras
Τώρα κατά πόσο η Αφροδίτη, ο Πάνας, ή Ήρα ήσαν εκφάνσεις του Έν!.......τι να πω?....απλά θα βάλω τα γέλια!!

Καλά κάνεις και γελάς αφού δεν μπορείς να το καταλάβης . Ξέρεις εσύ εκείνο το chre’tien γέλιο του.... χριστιανού δηλαδή .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 00:54:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
hunter1
καποιοι μη μπορωντας να κατανοησουν τα δογματα της πιστης μας αποφασισαν να καταριψουν ολη την πιστη..

Άλλο το δόγμα αγαπητή hunter1 , και άλλο η ιστορική πραγματικότητα . Μέσω του δόγματος μπορείς να πιστεύης ότι τραβάει η ψυχούλα σου , αν αυτό σε φτιάχνει , αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και η πραγματικότητα .
quote:
hunter1
καποιοι μη μπορωντας να κατανοησουν τα δογματα της πιστης μας αποφασισαν να καταριψουν ολη την πιστη.. ξεκινουν λοιπον απο τον Θεανθρωπο για το αν κ ποτε γεννηθηκε για να καταληξουν ισως στο οτι δεν υπηρχε..

Δηλαδή αν αύριο εγώ διακηρύξω την πίστη μου στον «παπουτσωμένο γάτο» , θα σπεύσης να κατανοήσης το δόγμα της πίστεώς μου , και θα αποφανθής ότι για να το λέω εγώ και να το γράφη και το βιβλίο , σίγουρα πρέπει να υπήρξε ;
quote:
hunter1
στην τελικη τι εγινε οση λασπη κ να ριξουν παρουσιαζοντας πηγες απο τυχαρπαστα βιβλια εγω θα τους πω μονο μια πηγη την ΑΓΙΑ ΓΡΑΦΗ κ μαλιστα στη δημοτικη για να την κατανοησουν καλυτερα..

Η «Αγία Γραφή» καλή μου δεν είναι ιστορικό βιβλίο , είναι θρησκευτικό και μάλιστα με πάρα πολλές αντιφάσεις λόγω των επεμβάσεων των αντιγραφέων του 4ου και του 5ου αιώνα στα αρχικά κείμενα .
quote:
hunter1
αν ακομα αυτο δεν τους φτανει ας ψαξουν κ σε βιβλια ανατολικων θρησκειων για να δουν το αν υπηρξε Χριστος κ ποτε γεννηθηκε..

Δηλαδή αν διαβάσω την «Mahavarata gita» θα μου λυθούν όλες οι απορίες σχετικά με αυτό ;

Άντε να δούμε τι έχουμε να μάθουμε ακόμα !!!

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 01:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios-instrouxtoras
Ενώ για την Καινή Διαθήκη ο Κλήμης Ρώμης (1ος αι.) παραθέτει, μεταξύ 92-94 μ.Χ., χωρία από το Κατά Ματθαίον, το Κατά Μάρκον, το Κατά Λουκάν.
Ο Ιγνάτιος Αντιοχείας γράφοντας τις επτά Επιστολές του το 107 μ.Χ. παραθέτει χωρία από το Κατά Ματθαίον, το Κατά Μάρκον, το Κατά Λουκάν, το Κατά Ιωάννην,
Ο Πολύκαρπος Σμύρνης, γράφοντας στα 108 μ.Χ. παραθέτει χωρία από τα συνοπτικά Ευαγγέλια.

ar_ia εξακολουθείς να θεωρείς ως μή επαρκή ιστορικό στοιχείο την αγία γραφή?



Αυτά τα ολίγα , για να σου υπενθυμίσω ότι δεν απευθύνεσαι στα παιδάκια του κατηχητικού της ενορίας σου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 03:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
macedon:
Σου διαφεύγει ή αγνοείς πως εκτός από τον γραπτό νόμο, την Τορά, υπήρχε και ο άγραφος νόμος, ο οποίος ήταν εξίσου ισχυρός και που αργότερα καταγράφηκε σαν "Μισνά". Το πασχαλινό τραπέζι, για να μαθαίνεις, περιελάμβανε:

- το άζυμο ψωμί
- τα πικρόχορτα
- την χαροσέτ
- το αλμυρό νερό
- το αρνί
- το κρασί


Θα σχολιάσω μόνο αυτό λόγω της προχωρημένης ώρας....και αυτό τιμής ένεκεν του γέλιου που μου χάρισες! …...τα υπόλοιπα αύριο..

Η καταγραφή της Μισνά η οποία έγινε κάτι αιώνες μετά το Πάσχα του Ιησού.....δεν αναφέρει πουθενά για κοτόπουλο.....και βλέπω και το αρνάκι!!! το οποίο κατά την κρίση σου... είχε ατονήσει από το μενού!! πολύ πριν την καταγραφή της Μισνά......όπως μας είπες στο προηγούμενο μήνυμά σου....αφού η καταγραφή της Μισνά έγινε τουλάχιστον 3-4 αιώνες μετά την καταγραφή των Ευαγγελίων (2ος αιώνας μ.Χ.) όπως εσύ ισχυρίζεσαι....και τουλάχιστον 5-6 αιώνες μετά την καταγραφή όπως ισχυρίζομαι εγώ.

Η Παλαιά Διαθήκη όμως πουθενά δε γράφει για οίνο!!!...αυτό είναι μετέπειτα προσθήκη των Εβραίων ...το αλάτι στο νερό που συμβόλιζε τα δάκρυα των Εβραίων δε νομίζω ότι θα πρέπει να μας προβληματίσει........αντιθέτως το σέλινο που ξέχασες να βάλεις μέσα....ίσως.....τι λες? θα έπρεπε?.....γιατί το έβαζαν μέσα στο αλατόνερο?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 10:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
η οριστικη συγκροτηση της συλλογης,ωστε να αποτελεσει εναν <κανονα>που θα ρυμιζει τη ζωη κ την πιστη των χριστιανων ακολουθησε μια μακροχρονια κ πολυπλοκη πορεια,η οποια δεν ειναι σε ολες τις φασεις της με βεβαιωτητα γνωστη καθως ψευτοχριστιανοι με μικροσυμφροντα παντα μολυναν την Εκκλησσιαμας.οι απαρχες του κανονα της εκκλησιας μας θα πρεπει να αναζητηθουν τον 5ο π.Χ που ο ιουδαικος λαος βρισκοταν υπο περσικη κυριαρχια κ ο ιερεας Εσδρα προσπαθει να τους ανασυγκροτησει με βαση τις επιταγες της προγονικης του παραδοσης.αργοτερα στα χρονια της της Καινης Διαθηκης το κυρηγμα κ η ιεραποστολη εφεραν την πιστη απο στομα σε στομα ενω απο τον 3ο π.Χ ειχαν αρχισει να μεταφραζονται στα ελληνικα στην αλεξανδρεια καποια πρωτοχριστιανικα κειμενα.ολα αυτα μεσα απο την τριβη χρονων κ την επιρροη πολλων συγγραφεων χριστιανων κ μη εφεραν το αποτελεσμα του σημερα.απο τη μια εμεις οι υπερασπιστες ζωντος θεου κ σεις οι παραπλανημενοι.

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 11:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Οι δυιλίζοντες τον κώνωπα και καταπίνοντες την κάμηλο, αμάσητη κιόλας...Ασχολείστε με κάθε λεπτομέρεια του χριστιανισμού, προκειμένου να τον συκοφαντείσετε, συζητάτε για ...σεντόνια και εκλείψεις,όταν το όλο θέμα είναι ότι ο χριστιανισμός, άμα τη εμφανίσει του, σαν θρησκεία, ιδέα και πίστη, σάρωσε ειρηνικά,όλο τον τότε γνωστό κόσμο και ακόμη ειναι η κραταιά θρησκεία, με συνεχείς εμφάνσεις της Θεότητος...
Καμιά άλλη θρησκεία δεν έχει τέτοια ζωντάνια και είναι η δική μας, η επίσημη θρησκεία μας..Βάλεται απο παντου και επι παντός επιστητού, αλλά κα εν Ελλάδι, με δόλιους τρόπους...Αμφισβητείται η Θεότητα, στην ουσία και για το πως είχε εκφράσει την εύνοια στον λαό και την δύναμη του επιδειξαμένη αυτοίς...Είναι βαθύ ο ζήτημα, αλλά, πρώτα, ειναι το κατά πόσο μπορεί κάποιος,ελαφρά τη καρδία,επειδή διάβασε τον Κώδικα Ντα Βιντσι,παράδειγμα, μόνο,αμφισβητεί ότι ιερό και όσιο υπάρχει...
Οι συκοφάντες της επίσημης θρησκείας,λοιπον, πως λέγονται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 15:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
trexagireve :

Οι δυιλίζοντες τον κώνωπα και καταπίνοντες την κάμηλο, αμάσητη κιόλας...


Α ρε ευροπαιε ... επιασε το σλογκαν σου...
quote:
Ασχολείστε με κάθε λεπτομέρεια του χριστιανισμού, προκειμένου να τον συκοφαντείσετε,
Λαθος ... προκειμενου να τον κατανοησουμε ! (κομματακι δυσκολο βεβαια)
quote:
ο χριστιανισμός, άμα τη εμφανίσει του, σαν θρησκεία, ιδέα και πίστη, σάρωσε ειρηνικά,όλο τον τότε γνωστό κόσμο
Αυτο παλι τι το ηθελες ... εχουν γραφει εκατο σελιδες (στο esoterica) και εσυ παλι εκει ... το βιολι σου . Δεν μου λες , τα συναξαρια των αγιων πατερων σας , μπορουν να θεωρηθουν ιστορικη πηγη ; (ριξε μια ματια εδω και μετα απαντας ).
quote:
με συνεχείς εμφάνσεις της Θεότητος...
Που; που;Να τον δω κι εγω ...
quote:
Αμφισβητείται η Θεότητα, στην ουσία και για το πως είχε εκφράσει την εύνοια στον λαό και την δύναμη του επιδειξαμένη αυτοίς...
Οχι, οχι ... η επιδειξασα δυναμις ητο πασιφανης ... δεν αμφισβητειται απο κανεναν ...
quote:
Οι συκοφάντες της επίσημης θρησκείας,λοιπον, πως λέγονται;

Χμμ για να δουμε το λεξικο : συκοφαντια = η ψεύτικη κατηγορία που διαδίδει καποιος . Κατα συνεπεια δεν υφισταται ο ορος συκοφαντια ... οσα ειπαμε ειναι αληθη .

quote:
hunter1 :
... απο τη μια εμεις οι υπερασπιστες ζωντος θεου...
"Ζωντος θεου" ... χμμ ... σχημα οξυμωρο ... και αραγε εχει αναγκη ο ζωντανος θεος σας την υπερασπιση σας ; Καπως παραλογο , δεν νομιζεις ;

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 17:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ καλησπέρα σου....Χρόνια και ζαμάνια, που λένε...
Όποιος θέλει να κατανοήσει κάτι, πρώτα ακολουθά το σκεπτικό, κατανοεί
και μετά βάζει την ειδωλολατρική του λογική για να κρίνει...
Δηλαδή, στην αρχή, είναι μαθητής κάποιος σε μια θρησκεία,όσο δεν την ξερει, εσείς στην προκειμένη περίπτωση, αφού δεν είστε χριστιανοί, αλλά το πως γινατε ....πρύτανεις καλύτεροι απο μας στον χριστιανισμό,
όχι, δεν το έχω ξαναζήσει....
Ιστορικές πηγές είναι τα στοιχεία που έχουμε,απο την έρευνα, τη σκαπάνη,την εύρεση, εφοσον δεν έχουμε διαφορετικά δεδομένα απο αλλού...Διάφοροι πάπυροι, σε όλο τον κόσμο, που έχουν βρεθεί,χρησιμεύσαν σαν ιστορικές πηγές και έγιναν απο όλους αποδεκτές....Αν εσείς,τώρα επειδή παθαίνετε
...αναφυλαξία με τον χριστιανισμό, περιμένετε να τα ακυρώσουμε όλα, κομμάτι δύσκολο,το κόβω...
Έχουμε τον κόσμο μας,μας φτάνει, που να τρέχουμε να τον αλλάζουμε τώρα.....Και θα μας βγει καλύτερος ο επόμενος;
Αν θες να δεις τον Θεό, πηγαινε αγόρι μου, εκεί που θα δεις τον Θεό,
στο μπαράκι πάντως, για ποτό, δεν τον βλέπω να σου ρχεται...
Ξέρω ότι δεν έχεις σκεφτεί ένα Θεό που να νοιάζεται και πιστεύεις ότι
θα είναι κακό και σκληρός, αλλά πειράζει αν είναι αγάπη;
Δεν υπερασπίζεται κανείς ζώντα Θεό, διότι ως ζων Θεός είναι ζωντανή
απόδειξη, αλλά και μεις, πρέπει να δηλώνουμε την πίστη μας...Μην κοιτάς που εσείς οι ανώτεροι,την κρατάτε μυστική, μη σας την ΚΛΈΨΟΥΝ....
Η δική σας πίστη, ποιά είναι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 18:51:07  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα Ευάγγελε ...

Είδα την πιο πάνω απαντησή σου και έχω να πώ , αυτό:

-Οι άνθρωποι , που σέβονται και πραγματικά αγαπούν τον εαυτό τους , δεν τον θέτουν σε συγκινησιακές πειρατείες , δεν είναι επιρρεπείς σε καταστροφικές συνήθειες , αγαπούν και φροντίζουν τον εαυτό τους και κυρίως φροντίζουν να τον γνωρίσουν...κυρίως μέσα απο την μελέτη και την παρατήρηση!

-Ασφαλώς πάνε στο όμορφο μπαράκι ...που και που να πιούν ένα ποτάκι και να μιλήσουν με φίλο ή φίλους τους!

Το μέτρο , έχει μεγάλη σημασία ...άλλο ένα ή δύο ποτάκια , μια ή δύο φορές τον μήνα και άλλο δέκα ή και περισσότερα και κάθε μέρα!

Άλλο ένα πιάτο φαγητό και άλλο πέντε...!

Άλλο να πιείς ένα ποτηράκι νερό και άλλο ένα λίτρο coca-cola..!

Άλλο να διαβάζεις αποσπάσματα απο .... και άλλο να διαβάζεις λογοτεχνικά ή και άλλα βιβλία που προσφέρουν τροφή για σκέψη!

Οι κακές σκέψεις και τα άσχημα συναισθήματα φθείρουν τον άνθρωπο και τον καθηλώνουν στο καναπέ και στην τηλεόραση ή και ακόμα σε μια διαρκή διάθεση έντασης μέσα στο σπίτι...συνήθως αυτοί οι τύποι οι δογματικοί δεν αφήνουν κανένα μέσα στο σπίτι να αναπνεύσει διότι κυρίως οι ίδιοι πνίγονται , απο την ώρα που ανοίγουν το μάτι τους!

Είναι οι κλασσικοί τύποι , που προσπαθούν να εντάξουν στην εν γένει φιλοσοφία ζωής τους και όλους τους υπολοίπους και σαν αυτό δεν συμβαίνει..τρελλαίνονται , χάνουν το έδαφος κάτω απο τα πόδια τους!

Κατα τ'αλλα , φέρονται ως δημοκράτες και προοδευτικοί άνθρωποι και άνετοι...αρκεί όλοι και τα πάντα να λειτουργούν σύμφωνα με τον δικό τους κώδικα πεποιθήσεων , διότι αυτό τουε προσφέρει ενός είδους ασφάλεια ...ενίοτε και ηγεμονίας!

Άσε που είναι και φιλελεύθεροι ..ε! βέβαια ...είστε ελεύθεροι λένε σ'ολα τα μέλη της οικογενείας να διαλέξετε τον δρόμο σας και την ζωή σας...με μια προυπόθεση όμως:

Ν'ακολουθήσετε τον δρόμο τον σωστό και της αρετής..αυτόν δηλαδή που ακολουθώ εγώ..

Η τρέλλα πλέον δεν είναι διακριτή ...αντίθετα είναι η σημερινή λογική κάποιων...πολλών θα έλεγα...ίσως των περισσοτέρων...συμφωνείς φίλε μου???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 18:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Αγαπητέ ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ καλησπέρα σου....Χρόνια και ζαμάνια, που λένε...

Ανταποδιδω εγκαρδιως τον χαιρετισμον , φιλτατε τρεχαγυρευε .
Δεν βλεπω ομως να απαντας στην επιμαχη ερωτηση (τα συναξαρια των αγιων πατερων σας , μπορουν να θεωρηθουν ιστορικη πηγη ; )
quote:
Η δική σας πίστη, ποιά είναι;
Δεν εχω την αναγκη να πιστεψω καπου , το ΄χω πει πολλες φορες ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
μου επιτρεπεις ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ να σου απντησω κ γω?το θεμα ειναι η ιστορικοτητα των ιερων βιβλιων μας που μπορουμε φυσικα να το αναλυσουμε παραθετοντας ο καθενας μια δικη του βιβλιογραφια ή απλα να μιλησουμε για την δυναμη του ζωντος Θεου?για ταφανερα θαυματα της καθημερινοτητας μας που καποιοι αρνουνται..για μια πιστη που ξεκιναει κ ενωνει ολους τους Ελληνες σε μια γροθια..πες μου πραγματικα τι πιστευεις?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2009, 19:20:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

μου επιτρεπεις ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ να σου απντησω κ γω?το θεμα ειναι η ιστορικοτητα των ιερων βιβλιων μας που μπορουμε φυσικα να το αναλυσουμε παραθετοντας ο καθενας μια δικη του βιβλιογραφια ή απλα να μιλησουμε για την δυναμη του ζωντος Θεου?για ταφανερα θαυματα της καθημερινοτητας μας που καποιοι αρνουνται..για μια πιστη που ξεκιναει κ ενωνει ολους τους Ελληνες σε μια γροθια..πες μου πραγματικα τι πιστευεις?

d.k


Θα σου απαντήσω εγώ φίλη hunter...

Πιστεύω στον άνθρωπο και αυτό μου αρκεί για να αισθάνομαι ενωμένος μαζι σου , για να σε ακούω ενώ διαφωνώ μαζί σου , να σ'εκτιμώ παρ'όλο που δεν είμαι ενδεχομένως ομοιδεάτης σου!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy