ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 08:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

Ψηλός :

Μήπως επειδή έχουμε απομακρυνθεί "συγγενικά" ο ένας από τον άλλο, έχουμε δικαίωμα στην πιθανότητα, όπως λες, να σκοτώσουμε κάποιον;




Δεν πρόκειται βέβαια περί "δικαιώματος" , όμως σαν πιθανότητα έστω πολύ μικρή υπάρχει σε όλους μας , γιατί να το κρύβουμε. Δεν είμαστε εγκληματίες , όχι τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία . Απλά κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδράσει κάτω από ορισμένες συνθήκες.
Όμως......υπάρχουν κάποια όρια .Ένα από αυτά είναι και το παιδί σου. Για να γίνεις συνειδητά παιδοκτόνος πρέπει να είσαι κάθαρμα και καθήκι με όλη τη σημασία των λέξεων . Και βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση που συζητάμε , του "Μέγα" και "άγίου" Κων/νου .Τώρα οι προσπάθειες χρυσώματος του χαπιού ,"άλλες οι εποχές εκείνες" , "τι άλλο να έκανε ; " κ.λ.π. δεν το σώζουν και το καταλαβαίνεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 08:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

χωρίς να έχουν μελετήσει το νόημα της θρησκείας αυτής, μένοντας στα επιφανειακά ιερατικά σκάνδαλα κτλ.

Ποιο είναι το νόημα αυτής της θρησκείας κατά τη γνώμη σου και σε τι διαφέρει από αυτό άλλων θρησκειών ή κοσμοθεωριών ; Όσο για τα ιερατικά σκάνδαλα αυτά υπήρχαν , υπάρχουν και θα υπάρχουν. Ήταν γνωστά στην κοινωνία , τουλάχιστον σε τοπικό επίπεδο και δεν νομίζω να μένει κανείς μόνο σε αυτά. Δεν ανακαλύψαμε βέβαια την Αμερική. Απλώς είναι μέρος του όλου πλέγματος και δεν γίνεται να αγνοηθούν όσο και άν η πολυχρησιμοποιημένη ατάκα λέει : "άνθρωποι είναι και αυτοί..."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 09:30:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Sesostris

quote:
Τα μέλη του Forum που δηλώνουν άθεοι , άθρησκοι , ή αρχαιόθρησκοι , έχουν μελετήσει σε βάθος τον χριστιανισμό και τον γνωρίζουν καλύτερα και από αυτούς που δηλώνουν χριστιανοί , γι' αυτό και τον εγκατέλειψαν .
Αυτό προϋποθέτει επισταμένη μελέτη των ιστορικών του καταβολών , έρευνα στις ιστορικές συνθήκες που έγιναν η αιτία να δημιουργηθή ο μύθος του Μεσσία , και σύγκριση των χριστιανικών κειμένων . Κάτι εντελώς αντίθετο με το "μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" , και το "πίστευε και μη ερεύνα" των πιστών χριστιανών που αρκούνται στο Δόγμα .


Κάνεις μια γενίκευση που δεν έχει νόημα. Θα μπορούσα να πω ότι «Εάν γνώριζαν σε βάθος τον Χριστιανισμό είναι σίγουρο ότι δεν θα τον εγκατέλειπαν» αλλά ούτε αυτό έχει νόημα διότι ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του θέματα να δουλέψει. Γιατί δεν αφήνεις ένα παραθυράκι στις εκτιμήσεις σου, ώστε όταν και εάν διαπιστώσεις την υπερβολή της τοποθέτησής σου να μην ταραχτείς?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 09:47:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Εφ' όσον δεν μπορεί να μας δώσει παραδείγματα "προσφοράς" του χριστιανισμού στην Ελλάδα ο Zephyr, και εγώ δεν ξέρω κανένα και θέλω να μάθω,όπως και ο sesostris επίσης, θα ήθελες να μας πεις εσύ ψηλέ που είσαι πιο "ψαγμένος"?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 20/10/2009 09:49:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 09:49:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γιατί, όμως, ρε παιδιά,δεν λέμε και την αλήθεια:
Ότι ο χριστιανισμός είναι η μόνη ζωντανή θρησκεία, με αγίους,ναούς και τελετές που κοινωνούν τον άνθρωπο με τον Θεό, όταν καμιά άλλη σε όλο τον κόσμο δεν πλησιάζει παρά μόνο στον αποκρυφισμό και την ειδωλολατρεία,με αόριστες και αφηρημένες θέσεις,περιθωριοποιημένες πια απο την σημερινή κοινωνία;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 09:55:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
Γιατί, όμως, ρε παιδιά,δεν λέμε και την αλήθεια:
Ότι ο χριστιανισμός είναι η μόνη ζωντανή θρησκεία, με αγίους,ναούς και τελετές που κοινωνούν τον άνθρωπο με τον Θεό, όταν καμιά άλλη σε όλο τον κόσμο δεν πλησιάζει παρά μόνο στον αποκρυφισμό και την ειδωλολατρεία,με αόριστες και αφηρημένες θέσεις,περιθωριοποιημένες πια απο την σημερινή κοινωνία;

Αχ βρε trexa ax......εδώ μέσα είσαι τελικά όντως ο μόνος που πραγματικά πιστεύει αυτό που υπερασπίζεται.......εσένα μέχρι σε ένα σημείο πραγματικά σε καταλαβαίνω.....

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Edited by - ar_ia on 20/10/2009 09:55:59

Edited by - ar_ia on 20/10/2009 09:56:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 10:06:28  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου,
θα επαναλάβω ότι δεν είμαι ιεραπόστολος, δεν είμαι εδώ για να προπαγανδίσω ή στην χειρότερη των περιπτώσεων για να κάνω τον έξυπνο κ να ειρωνεύομαι τις απόψεις των άλλων.
Το θέμα είναι κανείς να ψάχνει, το πίστευε κ μη ερεύνα είναι ότι πιο ηλίθιο έχει ακουστεί ποτέ στον πλανήτη. Και για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν το άκουσα από παπά ή χριστιανό, δεν ξέρω καν από που προέρχεται.
Για μια ακόμη φορά αρνούμαι να μπω σε διαδικασία αντιπαράθεσης, το έκανα κάποτε κ δεν με οδήγησε πουθενά. Αν όσοι αρνούνται τον χριστιανισμό κ τον κατηγορούν, είναι τόσο υπερ-ψαγμένοι και υπερ-διαβασμένοι κ δεν στέκονται σε μια αρνητική εμπειρία τους ή στην ηλίθια συμπεριφορά κάποιου πωρωμένου "χριστιανούλη", τότε μαγκιά τους!
Όσο γι'αυτό το "γκρι" που ανέφερα, είναι λίγο δύσκολο να το προσεγγίσει κανείς χωρίς ειλικρινή προσπάθεια, γιατί πρέπει ανάμεσα από τα αρνητικά στοιχεία να εστιάσει στα θετικά, τα οποία υπάρχουν κ αξίζει κανείς να τα αναζητήσει.Τα αρνητικά είναι πάντα τα εμφανή, αυτά που τα γνωρίζουμε όλοι κ φυσικά τα κατακρίνουμε, δεν κάνουμε τα στραβά μάτια. Τα θετικά στοιχεία είναι η ουσία, αυτά που στην τελική κάνουν την διαφορά, αν δεν τα αναζητήσεις θα μένεις μια ζωή στον αρνητισμό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 15:06:11  Εμφάνιση Προφίλ
Αλήθεια , μέχρι σήμερα δεν έχω μπορέσει να καταλάβω το εξής:

-Γιατί ένας άνθρωπος που δεν ψεύδεται , δεν βρίζει , δεν κλέβει , δεν ρουφιανεύει, δεν σκοτώνει , δεν ...δεν ...δεν....Δεν είναι-ΕΝ ΤΈΛΛΕΙ- απόλυτα σωστός άνθρωπος και πρέπει σώνει και καλά να προσκυνάει κιόλας , ΠΡΟΚΕΙΜΈΝΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΙΩΝΙΑ ΒΑΣΙΛΕΙΑ???


Έχει "ανάγκη" αυτός ο άνθρωπος τον χριστιανισμό , για να γίνει καλύτερος ή ο χριστιανισμός αυτόν?

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 16:38:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
D.P.J. 10
Δεν πρόκειται βέβαια περί "δικαιώματος" , όμως σαν πιθανότητα έστω πολύ μικρή υπάρχει σε όλους μας , γιατί να το κρύβουμε. Δεν είμαστε εγκληματίες , όχι τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία . Απλά κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδράσει κάτω από ορισμένες συνθήκες.


Όμως......υπάρχουν κάποια όρια .Ένα από αυτά είναι και το παιδί σου. Για να γίνεις συνειδητά παιδοκτόνος πρέπει να είσαι κάθαρμα και καθήκι με όλη τη σημασία των λέξεων . Και βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση που συζητάμε , του "Μέγα" και "άγίου" Κων/νου .Τώρα οι προσπάθειες χρυσώματος του χαπιού ,"άλλες οι εποχές εκείνες" , "τι άλλο να έκανε ; " κ.λ.π. δεν το σώζουν και το καταλαβαίνεις.



Αυτό που λες "κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδράσει κάτω από ορισμένες συνθήκες", ισχύει και για τον Μέγα Κωνσταντίνο ή αυτός εμπίπτει στις "εξαιρέσεις";

Υπάρχουν και κάποια όρια;;
Και ποιος είναι αυτός που ορίζει και θέτει αυτά τα όρια;

Edited by - Ψηλός on 20/10/2009 16:38:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

eidos
Μέλος 3ης Βαθμίδας


642 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 17:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους eidos
τρεχαγύρευε και τρέχακοίτα

quote:
Γιατί, όμως, ρε παιδιά,δεν λέμε και την αλήθεια:
Ότι ο χριστιανισμός είναι η μόνη ζωντανή θρησκεία, με αγίους,ναούς και τελετές που κοινωνούν τον άνθρωπο με τον Θεό, όταν καμιά άλλη σε όλο τον κόσμο δεν πλησιάζει παρά μόνο στον αποκρυφισμό και την ειδωλολατρεία,με αόριστες και αφηρημένες θέσεις,περιθωριοποιημένες πια απο την σημερινή κοινωνία;

δηλαδή η ψεύτικη χριστιανοσύνη που εσύ εκπροσωπείς δεν είναι αόριστη και αφηρημένη;
γιατί η δοξασία της τριάδας αποκαλείται μυστήριο; ή 'θεία' κοινωνία το ίδιο; πιο μπερδεμένη και ασαφή θρησκεία από την ορθδοξία υπάρχει;

άλλα λες εσύ, άλλα ο ψηλός, άλλα ο Ρόμπεν, τον Ευρωπαίο άστον, αυτός λέει άλλα αντ άλλων... δεν λατρεύεται εσείς είδωλα, και εικόνες;
για ποιους ειδωλολάτρες λες;

και τι ζωντανή θρησκεία αλήθεια! όι οποδοί της εκκλησιάζονται μόνο το Πάσχα και τα Χριστούγενα, και αυτό όχι για τη θρησκεία μα για το φαγοπότι...

τόσο τυφλός είσαι τρεχα..;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 18:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το να μιλάς εσύ ο πλασιέ του Μπρούκλιν, για ψευδή χριστιανισμό,
μάλλον για αυτοκριτική μοιάζει eidos....Βλέπεις, εσείς πρώτοι,
απο όλους, τολμάτε να καλείστε χριστιανοί, όταν δεν έχετε καμία
σχέση με το δόγμα του χριστιανισμού, αλλά μάλλον με του εβραισμού...
Κυριολεκτικά..Του εθνικιστικού εβραισμού,κιόλας...
Προσωπικά είμαι χορτοφάγς όο τον χρονο,δεν τρώω ούτε μύδι, οχι κρέας ή ψάρι....Το φαγοπότι μου, είναι λιτό, θα σε κανει να πλήξεις..
Μπορεί σήμερα, με τις σειρήνες του πολιτισμού και την διαφθοράς, να μην υπάρχει στενή σχέση με την εκκλησία, αλλά υπάρχει πάντα με τον Θεό...
Κι εσείς με Αυτόν, δεν έχετε καμία σχέση...Δουλειά κάνετε, όχι θρησκεία...
Μην κρίνεις λοιπόν, εσύ ειδικά..Στο σπιτι του κρεμασμένου, δεν μιλανε για σχοινί...
Κοιτάξτε τον περιρέοντα φασισμό του συστήματος σας που είστε κράτος εν κράτει και μετά των άλλων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 21:09:01  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Αυτό που λες "κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδράσει κάτω από ορισμένες συνθήκες", ισχύει και για τον Μέγα Κωνσταντίνο ή αυτός εμπίπτει στις "εξαιρέσεις";

Ψηλέ, είναι ντροπή να προσπαθείς, απελπισμένα, να βρεις δικαιολογίες για πράξεις όπως αυτές του "αγίου" σου.

Ακόμη κι έτσι να είναι, όπως τονίζεις παραπάνω, οι πράξεις δεν χάνουν τον φρικιαστικό χαρακτήρα τους ούτε ξεγράφονται εξ' αιτίας, των όποιων, συνθηκών.

Αν πιστεύεις πράγματι αυτό που γράφεις (περί συνθηκών), δικαιώνεις την άποψή μου ότι είστε όλοι (όσοι προσπαθείτε να στρογγυλέψετε τέτοιες πράξεις) εν δυνάμει παιδοκτόνοι, με σοβαρή πιθανότητα γίνετε τέτοιοι κάτω από "κατάλληλες" συνθήκες.

quote:
Υπάρχουν και κάποια όρια;;

Και βέβαια υπάρχουν όρια.

Σε όλα...

quote:
Και ποιος είναι αυτός που ορίζει και θέτει αυτά τα όρια;

Η συνείδησή μας και η ηθική μας.
Για όσους διαθέτουν τέτοιες, αν και θα έπρεπε (για σένα) να τα έχει βάλει ο θεός της αγάπης, για τον οποίο "κόβεσαι".

Ντροπή!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 21:11:59  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Προσωπικά είμαι χορτοφάγς όο τον χρονο,δεν τρώω ούτε μύδι, οχι κρέας ή ψάρι....

Μπράβο τρεχα...., είσαι άξιο και κανονικό πρόβατο...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2009, 21:28:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι περίεργο, αγαπητέ μου Γιάπετ, αλλάσ θεωρώ τον εαυτό μου άνθρωπο, γιατί τρώω την φυσική μου τροφή κι όποιον τρώει κρέας, ζώο....Ποιός απο τους δυο μας έχει δίκιο;
Ή ποιός απο τους δυο μας είναι πρόβατο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 02:36:24  Εμφάνιση Προφίλ
γιαπετ
quote:

Ψηλός
quote:
Αυτό που λες "κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδράσει κάτω από ορισμένες συνθήκες", ισχύει και για τον Μέγα Κωνσταντίνο ή αυτός εμπίπτει στις "εξαιρέσεις";

Ψηλέ, είναι ντροπή να προσπαθείς, απελπισμένα, να βρεις δικαιολογίες για πράξεις όπως αυτές του "αγίου" σου.



Αντί να φωνάζεις, γιατί δεν συγκεντρώνεσαι σε αυτό που ρωτώ;
Δεν κάνω τίποτα άλλο από το να χρησιμοποιώ τις ίδιες σκέψεις του συνομιλητή μου. Αναρωτιέμαι, μόνο, γιατί να υπάρχουν εξαιρέσεις;;;
Χάρη του φανατισμού μας;;;;;;;;;;
Πόσο εύκολα εφαρμόζουμε τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά στην, υποτιθέμενη, λογική μας και απαιτούμε από τους συνομιλητές μας να δεχθούν την άποψή μας ως θέσφατο;;

quote:

Ακόμη κι έτσι να είναι, όπως τονίζεις παραπάνω, οι πράξεις δεν χάνουν τον φρικιαστικό χαρακτήρα τους ούτε ξεγράφονται εξ' αιτίας, των όποιων, συνθηκών.

Οι πράξεις δεν χάνουν τον φρικιαστικό τους χαρακτήρα ΜΟΝΟ στην περίπτωση του Αγίου Κωνσταντίνου ή σε όλες τις περιπτώσεις;;;


quote:

Αν πιστεύεις πράγματι αυτό που γράφεις (περί συνθηκών), δικαιώνεις την άποψή μου ότι είστε όλοι (όσοι προσπαθείτε να στρογγυλέψετε τέτοιες πράξεις) εν δυνάμει παιδοκτόνοι, με σοβαρή πιθανότητα γίνετε τέτοιοι κάτω από "κατάλληλες" συνθήκες.

ΔΕΝ έγραψα εγώ γιαπετ περί συνθηκών. Εγώ, απλώς, επανέλαβα αυτό που είπε ο D.P.J. 10.
Δεν σε είδα όμως, γιαπετ, να λες και στον D.P.J. 10 ότι είναι εν δυνάμει παιδοκτόνος;;; Μήπως επειδή έχει γίνει κολλητάρι σου στον αγώνα, δεν θες να τον στεναχωρήσεις;;


quote:

quote:
Και ποιος είναι αυτός που ορίζει και θέτει αυτά τα όρια;

Η συνείδησή μας και η ηθική μας.
Για όσους διαθέτουν τέτοιες, αν και θα έπρεπε (για σένα) να τα έχει βάλει ο θεός της αγάπης, για τον οποίο "κόβεσαι".

Ντροπή!!!



Καλό θα ήταν να μην μπλέκεις με πράγματα που δεν γνωρίζεις. Άσε τη συνείδηση και την ηθική για όσους γνωρίζουν από αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 03:11:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Αντί να φωνάζεις, γιατί δεν συγκεντρώνεσαι σε αυτό που ρωτώ;
Δεν κάνω τίποτα άλλο από το να χρησιμοποιώ τις ίδιες σκέψεις του συνομιλητή μου. Αναρωτιέμαι, μόνο, γιατί να υπάρχουν εξαιρέσεις;;;

Ποιος είπε ότι υπάρχουν εξαιρέσεις σε τέτοιες πράξεις;;;

quote:
Χάρη του φανατισμού μας;;;;;;;;;;

Χάριν του φανατισμού σας τις δικαιολογείτε…

quote:
Πόσο εύκολα εφαρμόζουμε τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά στην, υποτιθέμενη, λογική μας και απαιτούμε από τους συνομιλητές μας να δεχθούν την άποψή μας ως θέσφατο;;

Πού τα είδες τα... διπλά σταθμά;

quote:
ΔΕΝ έγραψα εγώ γιαπετ περί συνθηκών. Εγώ, απλώς, επανέλαβα αυτό που είπε ο D.P.J. 10.
Δεν σε είδα όμως, γιαπετ, να λες και στον D.P.J. 10 ότι είναι εν δυνάμει παιδοκτόνος;;; Μήπως επειδή έχει γίνει κολλητάρι σου στον αγώνα, δεν θες να τον στεναχωρήσεις;;

Η πονηριά ψηλέ, δεν έχει καμμία σχέση με την εξυπνάδα.
Ο D.P.J. 10 πέραν του συλλογισμού του, ήταν σαφέστατος στην αμέσως συνέχεια του μηνύματός του, λέγοντας

" Όμως......υπάρχουν κάποια όρια .Ένα από αυτά είναι και το παιδί σου. Για να γίνεις συνειδητά παιδοκτόνος πρέπει να είσαι κάθαρμα και καθήκι με όλη τη σημασία των λέξεων . Και βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση που συζητάμε , του "Μέγα" και "άγίου" Κων/νου .Τώρα οι προσπάθειες χρυσώματος του χαπιού ,"άλλες οι εποχές εκείνες" , "τι άλλο να έκανε ; " κ.λ.π. δεν το σώζουν και το καταλαβαίνεις. "

που δείχνει την άποψή του για τον ισαπόστολό σου και ποτέ δεν προσπάθησε να δικαιολογήσει αυτές τις πράξεις, ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΣΥΝΕΧΩΣ.

Εσύ και οι υπόλοιποι εβραιοχριστιανοί του φορουμ σπεύσατε να βγάλετε λάδι το φονιά-άγιο.

Άφησε λοιπόν τις πονηριές…

quote:
Καλό θα ήταν να μην μπλέκεις με πράγματα που δεν γνωρίζεις. Άσε τη συνείδηση και την ηθική για όσους γνωρίζουν από αυτά.

Θεωρώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να αναφέρομαι σε πράγματα που σέβομαι και διαθέτω, σε αντίθεση μ’ εσένα που ο θρησκευτικός φανατισμός σου δεν σ’ αφήνει να δεις ούτε ανομία ούτε αμαρτία ούτε ανηθικότητα σε μια τέτοια πράξη και προσκυνάς ένας απεχθή δολοφόνο.

Δεν μπορείς να σκεφθείς ότι αν υπάρχει ο παράδεισος που ευαγγελίζεστε, αυτό το κτήνος θα βρίσκεται στον πάτο, μαζί με μερικούς ακόμη συναγίους του;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 08:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
Ψηλέ δεν φανταζόμουν ότι χρειάζεται τόσο ξεκαθάρισμα και αποσαφήνιση ο συλλογισμός μου. Είναι τόσο απλό και το καταλαβαίνεις , είμαι σίγουρας. Είπα λοιπόν για χάρη της συζήτησης και βάσει του νόμου των πιθανοτήτων (!) ότι ένας απλός άνθρωπος πιθανόν να κάνει κάτι πολύ κακό (ή καλό) πάνω στην έξαψη της ΣΤΙΓΜΗΣ . Άν όμως το σχεδιάζει ή (και) το επαναλαμβάνει τότε μιλάμε για άλλο πράγμα .
Άν σκότωνε το παιδί του σήμερα ο "Μέγας" και "άγιος" Κων/νος μάλλον δεν θα προλάβαινε να εκτίσει την ποινή του . Θα είχε την τύχη του "πατέρα" Δουρή. Βλέπεις ακόμα και οι έγκλειστοι στις φυλακές έχουν και αυτοί "όρια" και μια δική τους έστω ηθική . Οι "πατέρες" της Εκκλησίας που αγιοποίησαν τέτοια καθάρματα , και οι δικαιολογούντες αυτούς ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 09:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η υποκρισία είναι ένα απο τα χειρότερα αμαρτήματα του ανθρώπου,
ένα άλλο είναι η σκληροτητα του και η έλλειψη συγχώρεσης, είναι
ένα απο τα μεγαλύτερα του, αγαπητοί DPJ10 και Γιάπετ...Μαθήματα αγάπης, μας δίνει ο Θεός, εμάς τους σκληροκάρδιους..Που τόσο αβασάνιστα κάνουμε ένα σωρό λάθος επιλογές πυ κοστίζουν ζωές και προσωπικότητες άλλων, ελαφρά τη καρδία....
Ο Μέγας Κωνσταντίνος είχε πολλές δοκιμασιες στη ζωή του για το μέγα έργο που έκανε που έκανε νόμιμο τον χριστιανισμό...Το ότι εκτέλεσε, μέσω άλλου κ όχι ο ίδιος τον γιό του, έχω γράψει και όσοι γνωρίζουν λίγη ιστορία, ότι εκείνες τις εποχές, οι δολοπλοκίες και οι ίντριγκες, ήταν τόσες πολλές που υπήρχε καθαρή διαδικασία αντιμετώπισης των...Όποιος και να ήταν, ο νόμος ήταν σκληρός και εφαρμόζονταν...Γιατί υπήρχε λόγος να κοπούν άλλες παρόμοιες φιλοδοξίες...
Απο κει κι έπειτα, μετάνοιωσε, έκλαψε συγχωρήθηκε απο τν Θεό....Απο
σας όμως, όχι απλά δεν συγχωρήθηκε, αλλά χαρακτηρίζεται κακούργος, όταν πολλοί απο τους θεούς και ήρωες σας έχουν κανει άπειρες φορές το ίδιο..Να πούμε για τον Ηρακλή και την Μεγάρα,τον Δια και τον Ήφαιστο και την Αθηνά,απο που να αρχίσω;
Κα κολλάτε τώρα, υποκριτές, σε μια πράξη και αν έχει περιθώριο μετάνοιας ο πράττων και ακόμη αγιοποίησης του για το έργο που πρόσφερε;
Το να μην βρεθείτε σε μια τέτοια θέση, έναντι νόμου, το έχετε σκεφτεί;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 09:55:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Ψηλός :

Μήπως επειδή έχουμε απομακρυνθεί "συγγενικά" ο ένας από τον άλλο, έχουμε δικαίωμα στην πιθανότητα, όπως λες, να σκοτώσουμε κάποιον;




Δεν πρόκειται βέβαια περί "δικαιώματος" , όμως σαν πιθανότητα έστω πολύ μικρή υπάρχει σε όλους μας , γιατί να το κρύβουμε. Δεν είμαστε εγκληματίες , όχι τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία . Απλά κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδράσει κάτω από ορισμένες συνθήκες.
Όμως......υπάρχουν κάποια όρια .Ένα από αυτά είναι και το παιδί σου. Για να γίνεις συνειδητά παιδοκτόνος πρέπει να είσαι κάθαρμα και καθήκι με όλη τη σημασία των λέξεων . Και βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση που συζητάμε , του "Μέγα" και "άγίου" Κων/νου .Τώρα οι προσπάθειες χρυσώματος του χαπιού ,"άλλες οι εποχές εκείνες" , "τι άλλο να έκανε ; " κ.λ.π. δεν το σώζουν και το καταλαβαίνεις.


Οι γενικές ιδιότητες του χαρακτήρα , οι κατευθυνόμενες απο το ασυνείδητο και κατεχόμενες λίγο - πολύ στον ίδιο βαθμό απο την πλειοψηφία των φυσιολογικών ατόμων της φυλής , είναι αυτές ακριβώς που τις έχουν κοινές τα πλήθη!

ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΨΥΧΗ...οι νοητικές ικανότητες των ανθρώπων και συνεπώς οι η ατομικότητά τους εξαλείφονται.

ΤΟ ΕΤΕΡΟΓΕΝΕΣ ...διαλύεται μέσα στο ομοιογενές και οι αυνείδητες ιδιότητες κυιαρχούν!

Ανάμεσα σ'ενα διάσημο μαθηματικό και στον τσαγκάρη του...μπορεί να υπάρχει μια άβυσσος σχετικά με την διανόηση , αλλα απο άποψη χαρακτήρα και πεποιθήσεων η διαφορά είναι συχνά τιποτένια ή πολύ αδύνατη!

Έτσι , οι αποφάσεις του γενικού συμφέροντος που έχουν ληφθεί απο ένα σύνολο διακεκριμένων ατόμων αλλα διαφορετικών ειδικοτήτων , δεν είναι αισθητά ανώτερες απο τις αποφάσεις που θα έπαιρνε ένα σύνολο ηλιθίων!

Καταλήγουμε δε στο αναπόφευκτο συμπέρασμα , πως οι πιο ανόμοιοι άνθρωποι στην αντίληψη ...έχουν ένστικτα , πάθη , αισθήματα μερικές φορές τόσο , μα τόσο όμοια!

Και αποδεικνύεται αυτό καθημερινά...απο τις ομαδοποιήσεις των ανθρώπων και τις πράξεις της συλλογικής ψυχής ...όπου κάθε μοναδικότητα εξαφανίζεται..εκμηδενίζεται , μπροστά στην συλλογική ψυχή "της αγέλης"¨...και αυτό δεν είναι διόλου τυχαίο..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 11:47:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός

quote:
Αντί να φωνάζεις, γιατί δεν συγκεντρώνεσαι σε αυτό που ρωτώ;
Δεν κάνω τίποτα άλλο από το να χρησιμοποιώ τις ίδιες σκέψεις του συνομιλητή μου. Αναρωτιέμαι, μόνο, γιατί να υπάρχουν εξαιρέσεις;;;

Ποιος είπε ότι υπάρχουν εξαιρέσεις σε τέτοιες πράξεις;;;

quote:
Χάρη του φανατισμού μας;;;;;;;;;;

Χάριν του φανατισμού σας τις δικαιολογείτε…

quote:
Πόσο εύκολα εφαρμόζουμε τα δύο μέτρα και τα δύο σταθμά στην, υποτιθέμενη, λογική μας και απαιτούμε από τους συνομιλητές μας να δεχθούν την άποψή μας ως θέσφατο;;

Πού τα είδες τα... διπλά σταθμά;

quote:
ΔΕΝ έγραψα εγώ γιαπετ περί συνθηκών. Εγώ, απλώς, επανέλαβα αυτό που είπε ο D.P.J. 10.
Δεν σε είδα όμως, γιαπετ, να λες και στον D.P.J. 10 ότι είναι εν δυνάμει παιδοκτόνος;;; Μήπως επειδή έχει γίνει κολλητάρι σου στον αγώνα, δεν θες να τον στεναχωρήσεις;;

Η πονηριά ψηλέ, δεν έχει καμμία σχέση με την εξυπνάδα.
Ο D.P.J. 10 πέραν του συλλογισμού του, ήταν σαφέστατος στην αμέσως συνέχεια του μηνύματός του, λέγοντας

" Όμως......υπάρχουν κάποια όρια .Ένα από αυτά είναι και το παιδί σου. Για να γίνεις συνειδητά παιδοκτόνος πρέπει να είσαι κάθαρμα και καθήκι με όλη τη σημασία των λέξεων . Και βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση που συζητάμε , του "Μέγα" και "άγίου" Κων/νου .Τώρα οι προσπάθειες χρυσώματος του χαπιού ,"άλλες οι εποχές εκείνες" , "τι άλλο να έκανε ; " κ.λ.π. δεν το σώζουν και το καταλαβαίνεις. "

που δείχνει την άποψή του για τον ισαπόστολό σου και ποτέ δεν προσπάθησε να δικαιολογήσει αυτές τις πράξεις, ΟΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΥ ΣΥΝΕΧΩΣ.

Εσύ και οι υπόλοιποι εβραιοχριστιανοί του φορουμ σπεύσατε να βγάλετε λάδι το φονιά-άγιο.

Άφησε λοιπόν τις πονηριές…

quote:
Καλό θα ήταν να μην μπλέκεις με πράγματα που δεν γνωρίζεις. Άσε τη συνείδηση και την ηθική για όσους γνωρίζουν από αυτά.

Θεωρώ ότι έχω κάθε δικαίωμα να αναφέρομαι σε πράγματα που σέβομαι και διαθέτω, σε αντίθεση μ’ εσένα που ο θρησκευτικός φανατισμός σου δεν σ’ αφήνει να δεις ούτε ανομία ούτε αμαρτία ούτε ανηθικότητα σε μια τέτοια πράξη και προσκυνάς ένας απεχθή δολοφόνο.

Δεν μπορείς να σκεφθείς ότι αν υπάρχει ο παράδεισος που ευαγγελίζεστε, αυτό το κτήνος θα βρίσκεται στον πάτο, μαζί με μερικούς ακόμη συναγίους του;;;



γιαπετ,
μου λες γιατί συνεχίζω να συνομιλώ μαζί σου αφού δεν είσαι ικανός να ακολουθήσεις τη ροή της συζήτησης και λες άλλα αντί άλλων;;
Πόσες φορές είπα πως δεν θα ασχοληθώ μαζί σου, αλλά συνεχώς το προδίδω.

Οκ αδελφέ, έχεις δίκιο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 13:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10

Traxagireve
quote:
Ο Μέγας Κωνσταντίνος είχε πολλές δοκιμασιες στη ζωή του για το μέγα έργο που έκανε νόμιμο τον χριστιανισμό...

H όλη ουσία της "μετάνοιας" και "συγχωρήσεως" .

quote:
Απο κει κι έπειτα, μετάνοιωσε, έκλαψε συγχωρήθηκε απο τν Θεό....

To ξέρουμε σίγουρα αυτό ; Και ειδικά το τελευταίο πως το συμπεραίνεις ; Aκούστηκε κανένα "Άφες αυτόν..." από ψηλά ;

quote:
Το να μην βρεθείτε σε μια τέτοια θέση, έναντι νόμου, το έχετε σκεφτεί;

Για...να μην βρεθούμε σε τέτοια θέση αρκεί να πράττουμε ακριβώς το αντίθετο από τέτοιους χριστιανούς , του τότε και του τώρα.

quote:
Κα κολλάτε τώρα, υποκριτές, σε μια πράξη και αν έχει περιθώριο μετάνοιας ο πράττων και ακόμη αγιοποίησης του για το έργο που πρόσφερε;

Πολύ σωστά. Τρέχω αμέσως να ληστέψω τον βενζινά στην γειτονιά μου , που είναι σπαγγοραμμένος και υποπτεύομαι ότι κάνει και νοθεία. Φεύγοντας λέω να του δώσω και μια κατακέφαλα με τον λοστό και άς ψοφήσει το κοπρόσκυλο. Δυό τετράγωνα πιο κάτω είναι η εκκλησία. Να μην μακρυγορώ περαιτέρω , ξέρετε την συνέχεια. Και ....αλλοίμονό σας χριστιανοί άν δεν....οσιοποιηθώ τουλάχιστον !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 13:09:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
D.P.J. 10
Ψηλέ δεν φανταζόμουν ότι χρειάζεται τόσο ξεκαθάρισμα και αποσαφήνιση ο συλλογισμός μου. Είναι τόσο απλό και το καταλαβαίνεις , είμαι σίγουρας.

Νομίζεις εσύ πως είναι απλό!
Δε βλέπεις το γιαπετ που προσπαθεί αλλά άιντε να τους δώσεις να καταλάβει!!


quote:
D.P.J. 10
Είπα λοιπόν για χάρη της συζήτησης και βάσει του νόμου των πιθανοτήτων (!) ότι ένας απλός άνθρωπος πιθανόν να κάνει κάτι πολύ κακό (ή καλό) πάνω στην έξαψη της ΣΤΙΓΜΗΣ . Άν όμως το σχεδιάζει ή (και) το επαναλαμβάνει τότε μιλάμε για άλλο πράγμα.

Να σου πω εγώ τι είπες γιατί φαίνεται πως και εσύ πάσχεις από "αμνησία".

Είπες:
D.P.J. 10
Δηλαδή εσύ θα σκότωνες το παιδί σου άν έκανε δολοπλοκίες και άσχημες πράξεις ;


Σε ρώτησα εγώ:
Ψηλός:
Ενώ το γείτονά σου;
Το συνάδελφό σου;
Θα τον σκότωνες;

Μου απαντάς:
D.P.J. 10
Άν μου πείραζε π.χ. το παιδί , πιθανόν...δεν ξέρω , εσύ ξέρεις ;


Σε ρώτησα εγώ:
Ψηλός:
Γιατί;
Αυτός δεν είναι αδελφός σου; Μήπως επειδή δεν σε συνδέει άμεση συγγένεια;
Αν υποθέσουμε πως έχουμε όλοι κοινό πρόγονο, τότε, κι ας πέρασαν χιλιάδες ή εκατομμύρια χρόνια, είμαστε συγγενείς μεταξύ μας.
Μήπως επειδή έχουμε απομακρυνθεί "συγγενικά" ο ένας από τον άλλο, έχουμε δικαίωμα στην πιθανότητα, όπως λες, να σκοτώσουμε κάποιον;
Για να καταλάβω
τι είναι αυτό που θα σε έκανε να σκοτώσεις κάποιον, είναι ο βαθμός συγγένειας που σε συνδέει με αυτόν τον κάποιον (π.χ. αν είναι το παιδί μου δεν το σκοτώνω, ενώ αν είναι ο συνάδελφός μου το σκοτώνω;), ή η πράξη που διέπραξε (να σου πειράξει το παιδί), η οποία, κατά τη γνώμη σου, θα δικαιολογούσε και το φόνο;

Μου απαντάς:
D.P.J. 10
Δεν πρόκειται βέβαια περί "δικαιώματος" , όμως σαν πιθανότητα έστω πολύ μικρή υπάρχει σε όλους μας , γιατί να το κρύβουμε. Δεν είμαστε εγκληματίες , όχι τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία . Απλά κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδράσει κάτω από ορισμένες συνθήκες.
Όμως......υπάρχουν κάποια όρια .Ένα από αυτά είναι και το παιδί σου. Για να γίνεις συνειδητά παιδοκτόνος πρέπει να είσαι κάθαρμα και καθήκι με όλη τη σημασία των λέξεων . Και βέβαια αυτό ισχύει στην περίπτωση που συζητάμε , του "Μέγα" και "άγίου" Κων/νου .Τώρα οι προσπάθειες χρυσώματος του χαπιού ,"άλλες οι εποχές εκείνες" , "τι άλλο να έκανε ; " κ.λ.π. δεν το σώζουν και το καταλαβαίνεις.


Και συνεχίζω στο δικό σου συλλογισμό:
Ψηλός:
Αυτό που λες "κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδράσει κάτω από ορισμένες συνθήκες", ισχύει και για τον Μέγα Κωνσταντίνο ή αυτός εμπίπτει στις "εξαιρέσεις";
Υπάρχουν και κάποια όρια;;
Και ποιος είναι αυτός που ορίζει και θέτει αυτά τα όρια;

Και η τελευταία σου απάντηση:
D.P.J. 10
Είπα λοιπόν για χάρη της συζήτησης και βάσει του νόμου των πιθανοτήτων (!) ότι ένας απλός άνθρωπος πιθανόν να κάνει κάτι πολύ κακό (ή καλό) πάνω στην έξαψη της ΣΤΙΓΜΗΣ . Άν όμως το σχεδιάζει ή (και) το επαναλαμβάνει τότε μιλάμε για άλλο πράγμα.

Και πόσο θα διαρκούσε αυτή η ΣΤΙΓΜΗ της "έξαψης" ώστε να πας και να κάνεις αυτό το "πολύ κακό"; Δεν θα το έχεις σχεδιάσει; Ή μήπως π.χ. το φονιά του παιδιού σου θα τον πετύχεις τη στιγμή εκείνη που σκοτώνει το παιδί σου, ώστε να τον σκοτώσεις και εσύ; Και αν κάποιος άλλος σου έκανε "κάτι πολύ κακό" επίσης, δεν θα του το ανταπέδιδες με "πολύ κακό"; Αυτό δεν θα ήταν επανάληψη;;


Για μένα, ο φόνος είναι φόνος και δεν θα μπορούσα να τον ονομάσω διαφορετικά.
Τώρα, το τι δύναται να κάνει ο Θεός, αν και ποιον θα συγχωρήσει, είναι δικό Του θέμα.
Αυτό ακριβώς είναι και το σημείο όπου κολλάτε οι Χριστιανομάχοι. Γι' αυτό είπα και στο γιαπετ. Αν δεν το κατέχετε, αφήστε το καλύτερα!!!

Ναι, είναι τόση η αγάπη του Θεού προς τα παιδιά του, ώστε τους δίνει την ευκαιρία της μετάνοιας! Και αυτό είναι ένα σημείο στο οποίο διαφέρει με τους ανθρωπόμορφους και "ανθρωπο-πάθη" ψευτοθεούς της αρχαιότητας
Αλλά, πόσο μπορεί να συλλάβει με το νου του, αυτό το μεγαλείο του Θεού κάποιος που του έχουν βάλλει χαλινάρια και το μόνο πράγμα που ξέρει είναι το "ό, τι φάμε, ό, τι πιούμε και ό, τι αρπάξει ο κ…. μας";;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 13:51:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
Ψηλέ μου φαίνεται ότι διϋλίζεις τον κώνωπα προκειμένου να διακαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
Εδώ μιλάμε για κάποιον εγκληματία του κοινού ποινικού δικαίου.Τίποτα το πρωτοφανές ή το παράξενο (άς μου επιτραπεί) ως εδώ. Όμως δεν τον κάνεις άγιο και μέγα επειδή σου έδωσε σαν θεσμό προνόμια κ.λ.π. .......Ή μήπως τον κάνεις ;;;;;;

Σου έκανα προηγουμένως μία ευθεία ερώτηση : Θα δολοφονούσες το ίδιο σου το παιδί σε παρόμοια περίπτωση ;
Μου απάντησες με ερώτηση (-εις) για γείτονες κ.λ.π. Να το εκλάβω ως ναι , όχι , ή υπεκφυγή ;
Εγώ πάντως σου λέω ευθέως όχι. Εσύ ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 15:16:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
D.P.J. 10
Ψηλέ μου φαίνεται ότι διϋλίζεις τον κώνωπα προκειμένου να διακαιολογήσεις τα αδικαιολόγητα.
Εδώ μιλάμε για κάποιον εγκληματία του κοινού ποινικού δικαίου.Τίποτα το πρωτοφανές ή το παράξενο (άς μου επιτραπεί) ως εδώ. Όμως δεν τον κάνεις άγιο και μέγα επειδή σου έδωσε σαν θεσμό προνόμια κ.λ.π. .......Ή μήπως τον κάνεις ;;;;;;

Σου έκανα προηγουμένως μία ευθεία ερώτηση : Θα δολοφονούσες το ίδιο σου το παιδί σε παρόμοια περίπτωση ;
Μου απάντησες με ερώτηση (-εις) για γείτονες κ.λ.π. Να το εκλάβω ως ναι , όχι , ή υπεκφυγή ;
Εγώ πάντως σου λέω ευθέως όχι. Εσύ ;



Δεν νομίζω πως μας όρισε κανείς, εμάς τους δυο, αρμόδιους για να δικάσουμε κανένα. Ναι, ο φόνος είναι φόνος και δεν χωράει τίποτα πάνω σε αυτό. Πάψε λοιπόν να πιπιλίζεις τα γνωστά περί "φονιά", "εγκληματία" ……

Μπορεί να φέρνεις το παράδειγμα του Αγίου Κωνσταντίνου για να την πεις για νιοστή φορά στο Χριστιανισμό, αλλά υποτίθεται πως χρησιμοποιούμε τα παραδείγματα αυτά για να γίνει κάποιος διάλογος και να εκφέρουμε τις απόψεις μας και όχι για να πουλήσουμε προπαγάνδα. Δε συμφωνείς;;

Υπό αυτή την προοπτική σου έθεσα και εγώ τα ερωτήματα.

Και αφού με ρωτάς, θα σου πω πως δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο θα μπορούσα να φτάσω. Ναι! Έτσι ακριβώς είναι!
Πολλές φορές, η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιο αχαλίνωτη φαντασία!!

Αυτή μου η δήλωση δεν σημαίνει πως δεν λατρεύω τα παιδιά μου!
Δεν υπάρχει γονέας που να γέννησε το παιδί του για να το σκοτώσει στη συνέχεια!

Δεν μπορούμε, όμως, να ξέρουμε τι συνέβη στο μυαλό ενός ανθρώπου ώστε να τον κάνει να γίνει παιδοκτόνος.

Εσύ-εις πάτε να δικάσετε και να καταδικάσετε τον άνθρωπο. Στο Χριστιανισμό, όμως, δεν καταδικάζεται ο άνθρωπος, αλλά η πράξη, όποια κι αν είναι αυτή.

Καταδικάζεται η λατρεία των ειδώλων, αλλά όχι οι ειδωλολάτρες.

***Νομίζεις πως αν γνώριζες κάποιον παιδοκτόνο (από αυτούς που έχουν γίνει γνωστοί και σήμερα), πριν γίνει παιδοκτόνος, και τον ρωτούσες αν θα σκότωνε το παιδί του, θα σου απαντούσε ναι;;

Το όχι σου, λοιπόν, κράτα το για τον εαυτό σου και, σου εύχομαι ποτέ να μην βγεις ψεύτης!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 15:54:20  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
γιαπετ,
μου λες γιατί συνεχίζω να συνομιλώ μαζί σου αφού δεν είσαι ικανός να ακολουθήσεις τη ροή της συζήτησης και λες άλλα αντί άλλων;;

Ποιός λέει αλλ' αντ' άλλων φαίνεται.

Επίσης και ποιός είναι ανίκανος να ακολουθήσει τη ροή μιας συζήτησης.

Επιμένω ότι εσύ, δεν μπορείς να ξκάνεις διάλογο βάθους... τριών μηνυμάτων, όπως σου έχω ξαναγράψει.

quote:
Πόσες φορές είπα πως δεν θα ασχοληθώ μαζί σου, αλλά συνεχώς το προδίδω.

Οκ αδελφέ, έχεις δίκιο!!!


Το πρόβλημά σου ψηλέ είναι ότι γράφεις, χωρίς να σκέφτεσαι τι γράφεις και σε ποιούς απευθύνεσαι.

Ίσως νομίζεις ότι απευθύνεσαι σε ομόθρησκούς σου και ότι όλοι έχουν την... ευφυία σας... όμως δεν είναι έτσι εδώ.

Όταν το καταλάβεις αυτό, θα βελτιώσεις την διαλεκτική σου δυνατότητα, πέραν των τριών μηνυμάτων!!!


quote:
Για μένα, ο φόνος είναι φόνος και δεν θα μπορούσα να τον ονομάσω διαφορετικά.

Και γιατί δεν το κάνεις και στην περίπτωση που συζητούμε;;;

quote:
Τώρα, το τι δύναται να κάνει ο Θεός, αν και ποιον θα συγχωρήσει, είναι δικό Του θέμα.
Αυτό ακριβώς είναι και το σημείο όπου κολλάτε οι Χριστιανομάχοι. Γι' αυτό είπα και στο γιαπετ. Αν δεν το κατέχετε, αφήστε το καλύτερα!!!

Τι δεν κατέχουμε δηλαδή;;;

Συγχώρησε Ο ΘΕΟΣ τον δολοφόνο-άγιο ή οποιονδήποτε άλλον;;

Δεν είναι ανθρώπινη απόφαση η αγιοποίηση κάποιου, κατά συνέπεια και η συγχώρεση που προηγείται της αγιοιποίησης;;;

Να μια ευκαιρία να κάνεις διάλογο με επιχειρήματα.

quote:
Και αφού με ρωτάς, θα σου πω πως δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο θα μπορούσα να φτάσω.

......................................!!!!!!!!!!!

Τουλάχιστον, ένας φυσιολογικός άνθρωπος, άσχετα με το τι θα πάθει το μυαλό του και πού μπορεί να τον οδηγήσει, το αρνείται κατηγορηματικά, όσο, βέβαια, είναι στα καλά του...

quote:
Δεν υπάρχει γονέας που να γέννησε το παιδί του για να το σκοτώσει στη συνέχεια!

Πάρα πολλοί, αλλά είχαν πρόβλημα, ήταν τρελοί ή τρελάθηκαν μετά.

Τρελάθηκαν όμως...

Αυτό βέβαια δεν συνέβη στον... δικό σου, διότι μόνο σαν τρελός δεν έζησε μετά, άρα ήταν συνειδητή πράξη και τέτοια την θεωρείτε κι εσείς λέγοντας ότι ήταν αναδκασμένος, το σκυλομετάνοιωσε, έκλαιγε και τετοιες αηδίες για ηλίθιους.

quote:
Δεν μπορούμε, όμως, να ξέρουμε τι συνέβη στο μυαλό ενός ανθρώπου ώστε να τον κάνει να γίνει παιδοκτόνος.

Βεβαίως και δεν ξέρουμε, αλλά ξέρουμε το αποτέλεσμα. ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ.

Και αυτό δεν συμπεραίνεται μόνο από μια πράξη του, αλλά απ' όλες τις μετέπειτα,έτσι δεν είναι;;;

Εσύ θεωρείς ότι κάτι τέτοιο έπαθε ο... δικός σου;;;

quote:
Εσύ-εις πάτε να δικάσετε και να καταδικάσετε τον άνθρωπο. Στο Χριστιανισμό, όμως, δεν καταδικάζεται ο άνθρωπος, αλλά η πράξη, όποια κι αν είναι αυτή.

Ομολογουμένως πολύ βολικό αυτό, αλλά μάλλον δεν πιάνει πλέον.

Βγήκαμε απ' τον Μεσαίωνα, ψηλέ.-


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 21:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καιρός να το καταλάβετε φίλε Γιάπετ, ότι όντως βγήκαμε απο τον
μεσαίωνα και δεν ξαναγυρνάμε....
Όσο για την μετάνοια, την συντριβή, που κάνεις πως δεν γνωρίζεις
οτι προηγούνται της συγχώρεσης, μπρος σε ένα συνολο ενεργειών
του άλλου,τότε κρίνεις αλλοιώς...Επαναλαμβάνω πολλά παραδείγματα
της μυθολογίας και αρχαίας ιστορίας,είναι ανάλογα, αλλά δεν σε
αλλάζει στο να θεωρείς ήρωες και θεούς τους δολοφόνους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 21:28:53  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Επαναλαμβάνω πολλά παραδείγματα
της μυθολογίας και αρχαίας ιστορίας,είναι ανάλογα, αλλά δεν σε
αλλάζει στο να θεωρείς ήρωες και θεούς τους δολοφόνους...

Μόνο ένας ηλίθιος θα μπορούσε να κατηγορήσει φανταστικά πρόσωπα για ενέργειες και πράξεις, με τον ίδιο τρόπο που κάποιος ηλίθιος θα δικαιολογούσε απεχθείς πράξεις, από ένα υπαρκτό πρόσωπο....

Οπότε μην το επαναλάβεις, γιατί είναι κουτό και θα σε κακοχαρακτηρίσει....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 21:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
trexagireve :
quote:
Η υποκρισία είναι ένα απο τα χειρότερα αμαρτήματα του ανθρώπου,
Γιατι;
quote:
ένα άλλο είναι η σκληροτητα του
Ασαφης διατυπωση .
quote:
και η έλλειψη συγχώρεσης, είναι ένα απο τα μεγαλύτερα του,
Ομοιως .
quote:
Μαθήματα αγάπης, μας δίνει ο Θεός
χμμμ ... εγω ελλειπα εκεινη την μερα ...
quote:
Ο Μέγας Κωνσταντίνος είχε πολλές δοκιμασιες στη ζωή του για το μέγα έργο που έκανε που έκανε νόμιμο τον χριστιανισμό...
Πραγματι ... πηρε δυσκολες αποφασεις ...
quote:
Το ότι εκτέλεσε, μέσω άλλου κ όχι ο ίδιος τον γιό του,
Α ! Αυτο τ΄αλλαζει ολα ... δεν περιμενε να υπακουσει ο αλλος την εντολη του ...
quote:
έχω γράψει και όσοι γνωρίζουν λίγη ιστορία, ότι εκείνες τις εποχές, οι δολοπλοκίες και οι ίντριγκες, ήταν τόσες πολλές που υπήρχε καθαρή διαδικασία αντιμετώπισης των...
Ναι ναι , το καταλαβα τωρα ...
quote:
Όποιος και να ήταν, ο νόμος ήταν σκληρός και εφαρμόζονταν...
Ασκαρδαμυκτι , αυθωρι και παραχρημα ... ολε !!!
quote:
Γιατί υπήρχε λόγος να κοπούν άλλες παρόμοιες φιλοδοξίες...

Οχι παιζουμε ...
quote:
Απο κει κι έπειτα, μετάνοιωσε, έκλαψε συγχωρήθηκε απο τν Θεό....
Τωρα το καταλαβα ... ειναι απο το μαθημα αγαπης που εχασα ...

quote:
Απο σας όμως, όχι απλά δεν συγχωρήθηκε, αλλά χαρακτηρίζεται κακούργος,
Κακουργος ειναι επιεικης χαρακτηρισμος !
quote:
όταν πολλοί απο τους θεούς και ήρωες σας έχουν κανει άπειρες φορές το ίδιο..
Θα μπορουσες να παρεις παραδειγμα απο τον Οιδιποδα ... σου λεει κατι ;
quote:
Να πούμε για τον Ηρακλή και την Μεγάρα,τον Δια και τον Ήφαιστο και την Αθηνά,απο που να αρχίσω;

Μπα ! Ξαφνικα αποκτησαν υλικη υποσταση οι θεοι του Ολυμπου !
quote:
Κα κολλάτε τώρα, υποκριτές, σε μια πράξη και αν έχει περιθώριο μετάνοιας ο πράττων και ακόμη αγιοποίησης του για το έργο που πρόσφερε;

Σε τετοιες πραξεις δεν υπαρχουν περιθωρια ... υποκριτης εισαι εσυ και οι ομοσταυλοι σου που δεν βλεπετε περα απο την μυτη σας . (Γιατι η καθολικη εκκλησια δεν τον αγιοποιησε;)
quote:
Το να μην βρεθείτε σε μια τέτοια θέση, έναντι νόμου, το έχετε σκεφτεί;
Ποιο νομο βρε ; Τον εσερνε απο τα ρουθουνια ενα μ...νι ! Βαση ποιου νομου κατηγορηθηκε ; Βαση ποιου νομου δολοφονηθηκε και με αποφαση ποιανου δικαστηριου ; Ο ιδιος ηταν ο ανωτατος αρχων ,ο ανωτατος δικαστης , εκοβε και εραβε ... δικοι του οι νομοι , δικες του οι αποφασεις ... δικες του και οι πραξεις !

======================================================================

Ψηλός:

quote:
Ναι, είναι τόση η αγάπη του Θεού προς τα παιδιά του, ώστε τους δίνει την ευκαιρία της μετάνοιας!
Βουνο η αγαπη του ! Αλλα παλι, η ευκαιρια στο παιδι του να αμαρτησει , να μετανοιωσει για κατι, να κλαψει και να ζητησει συγχωρεση , την σκεφτηκες καθολου ;
quote:
Και αυτό είναι ένα σημείο στο οποίο διαφέρει με τους ανθρωπόμορφους και "ανθρωπο-πάθη" ψευτοθεούς της αρχαιότητας

Αληθεια ; Που ακριβως ;

quote:
Και αφού με ρωτάς, θα σου πω πως δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο θα μπορούσα να φτάσω. Ναι! Έτσι ακριβώς είναι!
Πολλές φορές, η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιο αχαλίνωτη φαντασία!!

Αυτη ακριβως ειναι η διαφορα σε "σας" και σε "μας" . Ξερουμε μεχρι που μπορουμε να φτασουμε .

quote:
Νομίζεις πως αν γνώριζες κάποιον παιδοκτόνο (από αυτούς που έχουν γίνει γνωστοί και σήμερα), πριν γίνει παιδοκτόνος, και τον ρωτούσες αν θα σκότωνε το παιδί του, θα σου απαντούσε ναι;;

Οχι , θα απαντουσε οπως εσυ : δεν ξέρω μέχρι ποιο σημείο θα μπορούσα να φτάσω.

Πολυ σωστα λεει ο γιαπετ ... ειστε εν δυναμει παιδοκτονοι ! Ελατε στα καλα σας ...σκεφτειτε λιγο τι λετε ...

ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

http://originalmakedon.blogspot.com/

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 23:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μονο ένας πορωμένος ή ένας ρομαντικός θα έλεγαν ότι ο Ηρακλής δεν
υπήρξε, ότι δεν σκότωσε τα παιδιά και τη γυναίκα του Μεγάρα,αιτία
που έπρεπε να κάνει τους άθλους και να πάει στον Όλυμπο...
Αλλά και πολλά άλλα παραδείγματα,με ήρωες,ανθρώπους και θεούς, που ολοι, κάποτε ήταν ανθρωποι....
Αλήθεια, καταλαβαίνετε ποσο ξενίζουν αυτά που λέτε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2009, 23:59:34  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Μονο ένας πορωμένος ή ένας ρομαντικός θα έλεγαν ότι ο Ηρακλής δεν
υπήρξε,

Δέχεσαι τον Ηρακλή ως ιστορικό πρόσωπο;;

Επομένως δέχεσαι και τον Δία αφού είναι πατέρας του και όλους τους άλλους, που λες (όποτε σε βολεύει) ότι είναι φανταστικοί θεοί, ψεύτικοι κλπ. κλπ.

quote:
ότι δεν σκότωσε τα παιδιά και τη γυναίκα του Μεγάρα

Αφού δέχεσαι τα παραπάνω, πρέπει να δεχθείς ότι η Ήρα τρέλανε τον Ηρακλή και έκανε ότι έκανε.

Έτσι;;;

Ρε τι τραβάς όταν προσπαθείς να μιλήσεις με χριστιανούς τω πνεύματι...

quote:
Αλλά και πολλά άλλα παραδείγματα,με ήρωες,ανθρώπους και θεούς, που ολοι, κάποτε ήταν ανθρωποι....

Με αιφνιδιάζεις...

Εννοείς αυτούς τους ψεύτικους θεούς που έφτιαξαν οι άνθρωποι, που είναι μυθικά πρόσωπα;;;

Βέβαια και το σατανά τον θεωρείς φανταστικό αλλά ο φόβος σου γι' αυτόν, σε κρατάει μέσα στο μαντρί.

Τρεχαγύρευε δηλαδή.....



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy