ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 12:01:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εδώ και πάρα πολύ καιρό αγαπητέ μου Εαρινέ....Εδώ και πάρα πολύ καιρό....

Αυτό είναι ότι καλύτερο..και γώ σε διαβεβαιώ , αντιστοίχως με τον δικό μου τρόπο , φροντίζω για τα ημέτερα!!!

Παραφέρθηκα -το γνωρίζω- δεν το μετάνοιωσα όμως...πιστεύω να κατάλαβες μερικά πράγματα και πλέον να έχουμε μια καλύτερη επικοινωνία και ανταλλαγή απόψεων!!!

Μπορούμε Ευάγγελε , έχουμε πολλές επιλογές στην διαθεσή μας..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 14:11:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αχ, κόψτο αυτό το πατροναλίστικο, να χαρείς!!!!!
Σε χαλάει πολύ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 14:19:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αχ, κόψτο αυτό το πατροναλίστικο,ρε Εαρινέ, να χαρείς!!!!!
Σε χαλάει πολύ...Το τούτο σου, που λέμε...Δεν σε παει..Κάνε κάτι...
Κάνε την χωρίστρα στο πλάι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 20:10:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αχ, κόψτο αυτό το πατροναλίστικο, να χαρείς!!!!!
Σε χαλάει πολύ...

Το είδες , όπως επιτάσσει το είναι σου , ως πατροναλίστικο αλλα δεν υπήρχε ίχνος κάτι τέτοιου στην διατυπωσή μου..!

Μάλλον εσένα χάλασε αλλα δεν μπορώ να κάνω κάτι..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:18:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλέ μου Εαρινέ,εδω και κατι μηνύματα, έχεις αλλάξει το μήκος κύματος του διαλόγου, σε "πές μας, να δούμε και να σου πούμε.."
Τι να μου πεις απ τη ζωή σου φίλε μου;
Εδώ συζητάμε, δεν λέμε τον άλλο να τοποθετηθεί, τοποθετούμαστε, εμείς πρώτοι,ντόμπρα και αντρίκια και λέμε θέσεις....
Αυτά τα...κατινιστικα να κρίνεις τον άλλο, έτσι εξ αρχής,με
τόσο ...σχολιαστικό τρόπο επι παντός μηνύματος, χωρίς να λές
θέσεις, δείχνε ένα ψιλοπροβληματάκι...
Να το κοιτάξεις....
Είπαμε, σε χαλάει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 21:39:47  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλέ μου Εαρινέ,εδω και κατι μηνύματα, έχεις αλλάξει το μήκος κύματος του διαλόγου, σε "πές μας, να δούμε και να σου πούμε.."
Τι να μου πεις απ τη ζωή σου φίλε μου;
Εδώ συζητάμε, δεν λέμε τον άλλο να τοποθετηθεί, τοποθετούμαστε, εμείς πρώτοι,ντόμπρα και αντρίκια και λέμε θέσεις....
Αυτά τα...κατινιστικα να κρίνεις τον άλλο, έτσι εξ αρχής,με
τόσο ...σχολιαστικό τρόπο επι παντός μηνύματος, χωρίς να λές
θέσεις, δείχνε ένα ψιλοπροβληματάκι...
Να το κοιτάξεις....
Είπαμε, σε χαλάει...

Τι να σου πώ ανθρωπέ μου???

Σου έχω θέσει τόσες ερωτήσεις και καμμιά απάντηση δεν πήρα..!!!

Και με όλους το ίδιο συμβαίνει ...copy-paste απο θρησκευτικά βιβλία και αυτό το θεωρείς επιχείρημα και απάντηση..

Κατα τ'αλλα να μην καταθέτουμε την προσωπική μας κρίση ή αλήθεια..αλλα την αλήθεια ..που πάντως μόνο εσύ γνωρίζεις..!!

Υπέροχα πράγματα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 22:15:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό το λένε εγωισμό και ανωριμότητα, αγαπητέ μου Εαρινέ...
Σου λέω ότι ρωτας και δεν συζητάς, δεν έχεις θέσεις κι εσύ κρίνεις πάλι την δική μου παρουσία και θέσεις;Και στο πως τις βλέπεις,
προσπαθείς να οδηγήσεις των άλλων την σκέψη, για να καθοδηγήσεις τις θέσεις τους; Τι σου συμβαίνει;Εισαι καλά;
Μα παιδί μου, εδώ συζητάμε σου λένε...Κι εσύ δεν έχεις θέσεις..Κρίνεις μόνο των αλλων....
Δεν μπορείς να το πάρεις χαμπάρι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 23:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
hunter1
το προβλημα ειναι οτι καθολη τη διαρκεια της συζητησης ειμαστε εμεις κ εσεις..αν απαρχης χωριζομαστε σε στρατοπεδα δεν υπαρχει διαλογος υπαρχει αντιπαραθεση..

Φίλη hunter1 , το να βλέπης και αντιπαλότητα και εμφύλια σύγκρουση όπως έχεις χαρακτηρίσει στο παρελθόν , την διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων , για μένα είναι σύνδρομο καταδιώξεως .
quote:
hunter1
οσον αφορα ιστορικες ανακριβειες ναι υπαρχουν οχι μονο στην ορθοδοξια αλλα παντου..οπου υπαρχει ανθρωπινη παρεμβαση υπαρχουν λαθη.

Σύμφωνοι ! Άλλο όμως η διάσταση απόψεων δύο ιστορικών πάνω στο ίδιο γεγονός , όπως επί παραδείγματι η διαφορά απόψεων ενός Φράγκου και ενός Άραβα ιστορικού της εποχής , για τις Σταυροφορίες , και άλλο να θεωρούμε ότι τα θρησκευτικά βιβλία εξιστορούν ιστορικά γεγονότα . Και εκεί είναι το μεγάλο λάθος ! Πρέπει να εμπεδώσης επιτέλους ότι τα θρησκευτικά βιβλία δεν είναι ιστορικά βιβλία , και δεν τεκμηριώνονται ούτε από τα ρωμαϊκά αρχεία , ούτε από τους ιστορικούς της εποχής !!!!

Για παράδειγμα :

Ο «πατέρας της εκκλησιαστικής ιστορίας», επίσκοπος Ευσέβιος της Καισαρείας , διέσωσε για εμάς την..... αλληλογραφία η οποία «φυλασσόταν» στα «αρχεία»της Έδεσσας ανάμεσα στα «εκεί επίσημα πιστοποιητικά... έως τη σήμερον ημέρα». Ο περίφημος ιστορικός ισχυρίζεται μάλιστα ότι πήρε την αλληλογραφία ο ίδιος από το κρατικό αρχειοφυλακείο της Έδεσσας και τη μετέφρασε από τα Συριακά .

Σύμφωνα λοιπόν με αυτήν , ο Άβγαρος Ουχάμα, ο τοπάρχης, χαιρετά τον Ιησού, τον αγαθό Σωτήρα που εμφανίστηκε στην Ιερουσαλήμ :

«Πληροφορήθηκα σχετικά με το πρόσωπο σου και τις θεραπείες σου , ότι τις κάνεις χωρίς γιατρικά και βότανα . Όπως λένε , ξαναδίνεις το φως σε τυφλούς , κάνεις παράλυτους να περπατάνε , καθαρίζεις λεπρούς , εξορκίζεις πνεύματα και δαιμόνια ,θεραπεύεις εκείνους που τυραννιούνται καιρό από αρρώστιες , και ανασταίνεις νεκρούς . Μετά από όλες αυτές τις πληροφορίες , είπα μόνος μου: είτε είσαι Θεός και κάνεις αυτά τα θαύματα επειδή κατέβηκες από τον ουρανό , είτε επειδή τα κάνεις αυτά , είσαι Γιός του Θεού . Ως εκ τούτου , με αυτή την επιστολή , στρέφομαι σε σένα με την παράκληση να κοπιάσεις στο σπίτι μου και να με απαλλάξεις από την πάθηση μου . Διότι άκουσα επίσης ότι οι Ιουδαίοι μουρμουρίζουν εναντίον σου και θέλουν να σου κάνουν κακό. Εγώ έχω μια πολύ μικρή , άξια πόλη η οποία επαρκεί και για τους δυο μας».

Ο Ιησούς δέχεται την επιστολή ευμενώς . Ανταπαντά και στέλνει ύστερα με τον Ανανία , τον αγγελιοφόρο του τοπάρχη , την απάντηση του:

«Μακάριος είσαι , επειδή πιστεύεις σε εμένα , χωρίς να με έχεις δει . Γράφτηκε δηλαδή σχετικά με το πρόσωπο μου ότι εκείνοι που με είδαν δεν θα με πιστέψουν και ότι εκείνοι που δεν με είδαν θα πιστέψουν και θα ζήσουν. Όσον αφορά τη γραπτή πρόσκληση σου να έρθω στο σπίτι σου, πρέπει να γνωρίζεις : είναι αναγκαίο να εκπληρώσω πρώτα όλα εκείνα για τα οποία στάλθηκα στη γη , και ύστερα , όταν έχουν εκπληρωθεί , θα επιστρέψω κοντά σε Εκείνον που με έστειλε .
Μετά την ανάληψη μου θα σου στείλω έναν από τους μαθητές μου , για να σε θεραπεύσει από την πάθηση σου και να δώσει στους δικούς σου ανθρώπους τη ζωή».

Πράγματι , αναφέρει ο Ευσέβιος , μετά την ανάληψη του Ιησού έρχεται ο απόστολος Θαδδαίος και θεραπεύει τον τοπάρχη ο οποίος πίστεψε τόσο πολύ στον Κύριο
ώστε «θα ήταν πρόθυμος να εξολοθρεύσει με στρατό τους Ιουδαίους οι οποίοι τον σταύρωσαν», εάν δεν τον εμπόδιζε η κυριαρχία των Ρωμαίων . Φυσικά ο Θαδδαίος
θεράπευσε και «πολλούς άλλους πολίτες..., έκανε μεγάλα θαύματα και κήρυξε το λόγο του Θεού...»

Έχεις λοιπόν αγαπητή hunter1 την απαίτηση να δεχθώ εγώ αυτό το παραμύθι του Ευσέβιου σαν ιστορικό ντοκουμέντο και να συμφωνήσω μαζί σου ;;;;


quote:
hunter1
με αυτη τη λογικη που πιστευω οι ποιο πολλοι να συμφωνουν γιατι να μην υπαρχουν ανακριβειες σαυτα που πιστευετε εσεις?..να το παλι εμεις κ εσεις..δηλαδη ολα τα λαθη του κοσμου στον χριστιανισμο μαζευτηκαν?

Αν ήσουνα μωαμεθανή , θα μιλάγαμε για το Ισλάμ , και τα ιστορικά λάθη του Κορανίου . Αφού είσαι χριστιανή και παραθέτεις στοιχεία από τα ευαγγέλια τα οποία εσύ θεωρείς ιστορικά γεγονότα , γιατί θέλεις να μιλήσουμε , για τον Μπόμπ τον σφουγγαράκη ;;; Να μη τρελαθούμε κιόλας !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 23:40:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό το λένε εγωισμό και ανωριμότητα, αγαπητέ μου Εαρινέ...
Σου λέω ότι ρωτας και δεν συζητάς, δεν έχεις θέσεις κι εσύ κρίνεις πάλι την δική μου παρουσία και θέσεις;Και στο πως τις βλέπεις,
προσπαθείς να οδηγήσεις των άλλων την σκέψη, για να καθοδηγήσεις τις θέσεις τους; Τι σου συμβαίνει;Εισαι καλά;
Μα παιδί μου, εδώ συζητάμε σου λένε...Κι εσύ δεν έχεις θέσεις..Κρίνεις μόνο των αλλων....
Δεν μπορείς να το πάρεις χαμπάρι;

Μπάς και έκανες κανα εμβόλιο τώρα τελευταία???

Εσύ συζητάς ...μη απαντώντας παρα επιτιθέμενος για να καλύψεις την ένδεια επιχειρημάτων???

Είναι πιο σοβαρή η καταστασή σου απ'οσο πίστευα...σου ξαναλέω ευτυχώς που βλέπει όλος ο κόσμος εδώ μέσα τις φοβερές απαντήσεις και επιχειρηματά σου...ΕΥΤΥΧΩΣ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 23:44:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό το λένε εγωισμό και ανωριμότητα, αγαπητέ μου Εαρινέ...


Δεν πά να θεωρείς εσύ ότι θέλεις..έχει τόση αξία ..όσο έχουν και οι απαντήσεις σου!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 23:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φωνάζεις πάρα πολύ για να σε ακούσουν και τα σύνδρομα ...ρουφιανοασφαλιτικης κουλτούρας σου, δεν με εντυπωσιάζουν,καημένε μου Εαρινέ....
Καμιά θέση έχεις;
"Τίσι σι ρι πιδάκι μ';"που λένε στα χωριά του θεσσαλίκού κάμπου...
Ποιανού .....παιδί είσαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2009, 23:55:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Αυτά όλα αγαπητή hunter1 είναι εξάρσεις και φαντασιώσεις θρησκοληψίας , που σε κάνουν να θεωρείς τον εαυτό σου μάρτυρα του χριστιανισμού που υποβάλλεται σε μαρτύρια από τους χριστιανομάχους ειδωλολάτρες . Πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσης επί τέλους ότι υπάρχει και ο διαφορετικός τρόπος σκέψεως , και δεν είναι ο καθ’ ένας υποχρεωμένος να αποδέχεται άκριτα τα παραμύθια και τις τερατολογίες των αγραμμάτων και ανιστορήτων μοναχών αντιγραφέων , που διαμόρφωσαν τα κείμενα των ιερών βιβλίων της θρησκείας σου .

Ο χριστιανισμός δεν έχει ανάγκη από τερατολογίες.....και αν ήσαν αγράμματοι οι μοναχοί αντιγραφείς δε θα πίστευαν τώρα στον Χριστό εκατοντάδες εκατομμύρια άνθρωποι.....εκτός εάν θεωρείς τα εκατοντάδες εκατομμύρια των ανθρώπων και δη στη Δύση μυγοχάφτες και την αφεντιά σου έναν μορφωμένο και ανοιχτομάτη άνθρωπο.....που πιάνει τις μύγες στον άερα.

Σε αυτούς τους "αγράμματους μοναχούς αντιγραφείς" οφείλουμε και τη διάσωση της αρχαίας Ελληνική γραμματείας..... ψιλά γράμματα θα μου πεις.....

quote:
Sesostris:
Προσωπικά φίλη μου δεν αισθάνομαι ότι είμαι «προσωπικότητα» , ούτε αυτά που γράφω και διαβάζεις είναι δικά μου . Και εγώ ερευνώ τις γραφές και εξάγω τα δικά μου συμπεράσματα , αλλά όλες τις «γραφές» και όχι μόνο την αγία όπως εσύ .

Πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης που λένε...

quote:
Sesostris:
Θα ήταν αδιακρισία αν σου ζητούσα να μου αναφέρης μερικά μη θρησκευτικά βιβλία τα οποία έχεις διαβάσει για να καταλήξης σ’ αυτή τη διαπίστωση ;

Εύχομαι να του απάντησες τον Τσελεμεντέ!

quote:
Sesostris:
Για μένα φίλη hunter1 δεν υπάρχουν ούτε γωνίες , ούτε αγκυλώσεις για να εκπλαγώ . Γιατί δεν είμαι εγκλωβισμένος σε δόγματα , ούτε έτοιμος να καταπιώ δίχως να το ερευνήσω αν στέκει λογικά και ιστορικά , ότι μου σερβίρουν οι διάφοροι κατασκευαστές θρησκειών , αλλά διαβάζω , συγκρίνω , και αποδέχομαι ή αναθεωρώ

Σωστά....εσύ μας φέρνεις πληροφορίες για να αποδείξεις του λόγου σου το αληθές απ' τον τρελο-Μαλάλα και τα μυθιστορήματα....αγαπητή hunter1 κυριολεκτώ..... ρώτατον αν νομίζεις ότι υπερβάλλω...

quote:
Sesostris:
Όμως και δικό μου δικαίωμα είναι να επισημαίνω και να κρίνω ιστορικά τις ανακρίβειες της Βίβλου , και τα παραμύθια των αγράμματων καλογέρων του πρώιμου χριστιανισμού , όπως και κάθε άλλης θρησκείας , και αυτό δεν είναι εμφύλιος αλλά διαφορά αντιλήψεων

Να κρίνεις ιστορικά? .... ξέρω κι εγώ ένα με τον Τοτό...

quote:
Sesostris:
Αυτά που λες και πιστεύεις εσύ εγώ τα γνωρίζω , αν όχι καλύτερα , τουλάχιστον εξ’ ίσου καλά με σένα

Μα τι μετριοφροσύνη..... μένω έκπληκτος!!!

quote:
Sesostris:
Σου δίδεται λοιπόν μέσω αυτής της αντιπαράθεσης η ευκαιρία να διευρύνης τις γνώσεις σου και να μάθης τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς , και ταυτόχρονα και λίγη ιστορία , που όπως έχω διαπιστώσει είναι και το αδύνατο σημείο των χριστιανών .

Ξέρω και άλλο!!... με έναν Γερμανό και μια γριά!!

quote:
Sesostris:
Όπως φίλτατη δεν πιστεύω στον Γιαχβέ , κατά τον ίδιο τρόπο δεν πιστεύω ούτε και στον Ζήνα , καθ’ ότι άθρησκος (libre penseur) ελεύθερος στοχαστής που λένε και οι Γάλλοι . Επομένως δεν έχεις φόβο από κεραυνούς , γιατί ο Ευριπίδης που είπε το «Όλβιος όστις ιστορίης έσχεν μάθησιν» , δεν ήταν θεός για να σε κεραυνοβολήση .

Ούτε ο Ηράκλειτος που έγραψε ότι: "Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."

quote:
Εαρινός:
Παραφέρθηκα -το γνωρίζω- δεν το μετάνοιωσα όμως

Δεν είναι η πρώτη φορά.....και παλαιότερα είχες παρασυρθεί.....πάντως τώρα είσαι σαφώς ποιο βελτιωμένος...και αυτό είναι καλό και για σένα και για μας τους υπόλοιπους.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 00:04:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]Sesostris:

Δεν είναι η πρώτη φορά.....και παλαιότερα είχες παρασυρθεί.....πάντως τώρα είσαι σαφώς ποιο βελτιωμένος...και αυτό είναι καλό και για σένα και για μας τους υπόλοιπους.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Μπα ...ποιοί είναι οι υπόλοιποι , μήπως σε έχρησαν εκπροσωπό τους??

Πάντως έχετε καταθέσει όλη την βίβλο και τα ευαγγέλια μαζί...τίποτ'αλλο δεν έχετε να καταθέσετε??

Τίποτα δικό σας???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 00:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Σύμφωνοι ! Άλλο όμως η διάσταση απόψεων δύο ιστορικών πάνω στο ίδιο γεγονός , όπως επί παραδείγματι η διαφορά απόψεων ενός Φράγκου και ενός Άραβα ιστορικού της εποχής , για τις Σταυροφορίες , και άλλο να θεωρούμε ότι τα θρησκευτικά βιβλία εξιστορούν ιστορικά γεγονότα . Και εκεί είναι το μεγάλο λάθος ! Πρέπει να εμπεδώσης επιτέλους ότι τα θρησκευτικά βιβλία δεν είναι ιστορικά βιβλία , και δεν τεκμηριώνονται ούτε από τα ρωμαϊκά αρχεία , ούτε από τους ιστορικούς της εποχής !!!!

Ιστορία είναι η ενασχόληση με κάτι που συνέβη πριν....είτε αυτό συνέβη εχθές είτε πριν 2.000 χρόνια είτε πριν 500.000 χρόνια. Τα θρησκευτικά βιβλία πέρα από το ότι αναφέρονται στις θρησκείες και μας διηγούνται έτσι την ιστορία τους, μας δίνουν και πληροφορίες άλλες είτε κοινωνικές, είτε πολιτικές, είτε στρατιωτικές.
Όπως για παράδειγμα η Βίβλος.

Οι ιστορικοί είτε λίγο, είτε πολύ, είτε άμεσα είτε έμμεσα αναφέρονται σε θέματα θρησκείας.
Για παράδειγμα μελετώντας την Ρωμαϊκή ιστορία διαβάζουμε για τη φωτιά επί Νέρωνα που τη φόρτωσε στους χριστιανούς, με αποτέλεσμα να ξεσπάσει διωγμός εναντίων τους.....έτσι διασταυρώνεται το γεγονός που γνωρίζουμε και από την Καινή Διαθήκη, ότι τα πρώτα χρόνια της ζωής των Χριστιανών ήσαν αληθινή κόλαση.

quote:
Sesostris:
Για παράδειγμα :

Ο «πατέρας της εκκλησιαστικής ιστορίας», επίσκοπος Ευσέβιος της Καισαρείας , διέσωσε για εμάς την..... αλληλογραφία η οποία «φυλασσόταν» στα «αρχεία»της Έδεσσας ανάμεσα στα «εκεί επίσημα πιστοποιητικά... έως τη σήμερον ημέρα». Ο περίφημος ιστορικός ισχυρίζεται μάλιστα ότι πήρε την αλληλογραφία ο ίδιος από το κρατικό αρχειοφυλακείο της Έδεσσας και τη μετέφρασε από τα Συριακά .

Σύμφωνα λοιπόν με αυτήν , ο Άβγαρος Ουχάμα, ο τοπάρχης, χαιρετά τον Ιησού, τον αγαθό Σωτήρα που εμφανίστηκε στην Ιερουσαλήμ :

«Πληροφορήθηκα σχετικά με το πρόσωπο σου και τις θεραπείες σου , ότι τις κάνεις χωρίς γιατρικά και βότανα . Όπως λένε , ξαναδίνεις το φως σε τυφλούς , κάνεις παράλυτους να περπατάνε , καθαρίζεις λεπρούς , εξορκίζεις πνεύματα και δαιμόνια ,θεραπεύεις εκείνους που τυραννιούνται καιρό από αρρώστιες , και ανασταίνεις νεκρούς . Μετά από όλες αυτές τις πληροφορίες , είπα μόνος μου: είτε είσαι Θεός και κάνεις αυτά τα θαύματα επειδή κατέβηκες από τον ουρανό , είτε επειδή τα κάνεις αυτά , είσαι Γιός του Θεού . Ως εκ τούτου , με αυτή την επιστολή , στρέφομαι σε σένα με την παράκληση να κοπιάσεις στο σπίτι μου και να με απαλλάξεις από την πάθηση μου . Διότι άκουσα επίσης ότι οι Ιουδαίοι μουρμουρίζουν εναντίον σου και θέλουν να σου κάνουν κακό. Εγώ έχω μια πολύ μικρή , άξια πόλη η οποία επαρκεί και για τους δυο μας».

Ο Ιησούς δέχεται την επιστολή ευμενώς . Ανταπαντά και στέλνει ύστερα με τον Ανανία , τον αγγελιοφόρο του τοπάρχη , την απάντηση του:

«Μακάριος είσαι , επειδή πιστεύεις σε εμένα , χωρίς να με έχεις δει . Γράφτηκε δηλαδή σχετικά με το πρόσωπο μου ότι εκείνοι που με είδαν δεν θα με πιστέψουν και ότι εκείνοι που δεν με είδαν θα πιστέψουν και θα ζήσουν. Όσον αφορά τη γραπτή πρόσκληση σου να έρθω στο σπίτι σου, πρέπει να γνωρίζεις : είναι αναγκαίο να εκπληρώσω πρώτα όλα εκείνα για τα οποία στάλθηκα στη γη , και ύστερα , όταν έχουν εκπληρωθεί , θα επιστρέψω κοντά σε Εκείνον που με έστειλε .
Μετά την ανάληψη μου θα σου στείλω έναν από τους μαθητές μου , για να σε θεραπεύσει από την πάθηση σου και να δώσει στους δικούς σου ανθρώπους τη ζωή».

Πράγματι , αναφέρει ο Ευσέβιος , μετά την ανάληψη του Ιησού έρχεται ο απόστολος Θαδδαίος και θεραπεύει τον τοπάρχη ο οποίος πίστεψε τόσο πολύ στον Κύριο
ώστε «θα ήταν πρόθυμος να εξολοθρεύσει με στρατό τους Ιουδαίους οι οποίοι τον σταύρωσαν», εάν δεν τον εμπόδιζε η κυριαρχία των Ρωμαίων . Φυσικά ο Θαδδαίος
θεράπευσε και «πολλούς άλλους πολίτες..., έκανε μεγάλα θαύματα και κήρυξε το λόγο του Θεού...»

Έχεις λοιπόν αγαπητή hunter1 την απαίτηση να δεχθώ εγώ αυτό το παραμύθι του Ευσέβιου σαν ιστορικό ντοκουμέντο και να συμφωνήσω μαζί σου ;;;;


Καλά σου λέει ότι, ότι παρουσιάζεται ως πληροφορία περί Ιησού είναι παραμύθι....μπα σε καλό σου!!!....
Πως λέμε "βλέπεις Νίκας" είναι καλό!!!........θα λέμε ....."βλέπεις Ιησού" είναι ψέμα και κακό......
Και τα δύο διαφήμιση είναι το πρώτο θετική το δεύτερο αρνητική!....Ε! στο δεύτερο αρέσκεται ο αγαπητός, κατά τ' άλλα και συμπαθής Sesostris.....τι να τον κάνομε?....έναν τον έχουμε και τον προσέχουμε!

Ο αγαπητός Sesostris, έχει τεράστιες ιστορικές γνώσεις.....κατά καιρούς μας έχεις μάθει πολλά πράγματα.....εγώ προσπαθώ να του αποσπάσω μία ιστορική πληροφορία που δυστυχώς δεν την έχω βρει πουθενά.

Του έχω ζητήσει να με πληροφορήσει, ποιον είχε αντιβασιλέα ο Κρόνος στην Κόρινθο....γιατί ως γηγενής Κορίνθιος θέλω να ξέρω την ιστορία της περιοχής μου όχι από τη δεύτερη χιλιετία π.Χ. και μετά αλλά από το 25.000 π.Χ. και δώθε.... Ιστορικές γνώσεις που τις παίζει στα δάχτυλα ο φίλος μας......δε μου λέει όμως.....είπε σε έναν άλλον ότι στην Αίγυπτο ήταν ο Ερμής.....αλλά εμένα δε μου λέει....και τον έχω και σε εκτίμηση....

Αν θέλεις λοιπόν να μάθεις ποιος ήταν αντιβασιλέας του Κρόνου και στη δική σου περιοχή 25.000 χρόνια π.Χ. απλά ρώτατον……εσένα μπορεί να σου πει.


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 12/11/2009 00:29:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 01:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός

Δεν είναι η πρώτη φορά.....και παλαιότερα είχες παρασυρθεί.....πάντως τώρα είσαι σαφώς ποιο βελτιωμένος...και αυτό είναι καλό και για σένα και για μας τους υπόλοιπους.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Μπα ...ποιοί είναι οι υπόλοιποι , μήπως σε έχρησαν εκπροσωπό τους??


Α δεν τα έμαθες???
Αυτοχρήζοντε μόνοι τους.
Αλλάζουν κάθε μέρα τους "αυτοχρησμένους" τους εκεί στην ΟΟΔΕ,σήμερα είναι η σειρά του ευρωπαίου


quote:
Εαρινός
Τίποτα δικό σας???

[/quote]
Άφθονο γέλιο

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 09:27:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Ιστορία είναι η ενασχόληση με κάτι που συνέβη πριν....είτε αυτό συνέβη εχθές είτε πριν 2.000 χρόνια είτε πριν 500.000 χρόνια

Εκ πρώτης μπορώ να συμφωνήσω με αυτή την τοποθέτησή σου. Σκέψου όμως ότι η ενασχόληση αυτή εκ των πραγμάτων υπόκειται σε προσωπική ανθρώπινη κρίση, εφόσον δεν αφορά "στεγνή" παράθεση προγενέστερων στοιχείων, άρα κατ' ουσίαν παύει να αποτελεί ιστορία. Γι' αυτό λέμε ότι η ιστορία γράφεται και ξαναγράφεται (συνήθως από τους επικρατώντες και δεν εννοώ το χριστιανισμό, το βλέπω γενικά) : άλλωστε, σκέψου ότι "ιστορία" αποτελεί και η επίσημη εκδοχή για την 11/09... είναι όμως ιστορία;
Σου υπενθυμίζω τα όσα αναφέρονταν στο "1984" του Όργουελ : μηχανήματα που δημιουργούσαν ειδήσεις, οι οποίες απλά αναθεωρούσαν τις προηγούμενες κατά το δοκούν. Ένα πολύ απλό παράδειγμα που μπορώ να σου φέρω σε αυτό το θέμα (και είναι μορφή ιστορίας σε επιχειρηματικό-οικονομικό επίπεδο) αποτελεί η έκδοση ετήσιων αποτελεσμάτων από τις εταιρείες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Κάθε χρόνο, τα αποτελέσματα της προηγούμενης χρονιάς είναι διαφοροποιημένα και, πίστεψε με, δεν είναι θέμα ΜΟΝΟ λογιστικών αναμορφώσεων.
Κατ' αντιστοιχία, σε κάθε τομέα γράφεται και ξαναγράφεται η σχετική ιστορία. Γι' αυτό είμαι γενικά επιφυλακτικός απέναντι στους ιστορικούς και προτιμώ να θεωρώ ιστορία αποκλειστικά τα όσα έχω δει εγώ, είτε ως γεγονότα, είτε ως συνέπειες προγενέστερων γεγονότων.

quote:
Τα θρησκευτικά βιβλία πέρα από το ότι αναφέρονται στις θρησκείες και μας διηγούνται έτσι την ιστορία τους, μας δίνουν και πληροφορίες άλλες είτε κοινωνικές, είτε πολιτικές, είτε στρατιωτικές.
Όπως για παράδειγμα η Βίβλος.

Ας αφήσω τη Βίβλο στην άκρη, για να μην κατηγορηθώ ως χριστιανομάχος από οποιονδήποτε και ας πάρουμε ένα οποιοδήποτε θρησκευτικό βιβλίο. Θεωρώ ότι, βάσει των όσων σου εξήγησα ανωτέρω, η προσωπική χροιά που μπορεί να προστεθεί σε οποιαδήποτε εξιστόρηση, οδηγεί τον αναγνώστη (ανάλογα βέβαια και με τις δικές του πνευματικές καταβολές) σε διαφορετικά συμπεράσματα. Σαφώς δεχομαστε ως πιο "ιστορικό" ένα κείμενο σε μορφή ημερολογίου, παρά ένα μεταγενέστερο, όσον αφορά τουλάχιστον τα γεγονότα που εξιστορεί και όχι τη χροιά του. Με αυτή τη λογική, το βασικό ερώτημα που τελικά τίθεται είναι η συγχρονικότητα κάθε κειμένου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 13:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για τον Εαρινό ήταν η μπηχτή, φίλη ar_ia, όχι για τον αγαπητό europaios2....Αλλά,τώρα, περί εκπροσώπου, τι θα πεις;
Εκπρόσωπος, ποιών και με τι ικανότητες και ιδιότητα ο φίλος Εαρινός;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 15:32:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για τον Εαρινό ήταν η μπηχτή, φίλη ar_ia, όχι για τον αγαπητό europaios2....Αλλά,τώρα, περί εκπροσώπου, τι θα πεις;
Εκπρόσωπος, ποιών και με τι ικανότητες και ιδιότητα ο φίλος Εαρινός;

Έτσι σε θέλω Ευάγγελε μαχητικό...

Μην κάμπτεσαι , ανίκανοι όλοι και πρώτος τη τάξει ...αποστερούμενος επιχειρημάτων και διαλόγου , ο Αερινός..

Συνέχισε έτσι..δυνατά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 16:19:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός

Δεν είναι η πρώτη φορά.....και παλαιότερα είχες παρασυρθεί.....πάντως τώρα είσαι σαφώς ποιο βελτιωμένος...και αυτό είναι καλό και για σένα και για μας τους υπόλοιπους.

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Μπα ...ποιοί είναι οι υπόλοιποι , μήπως σε έχρησαν εκπροσωπό τους??


Α δεν τα έμαθες???
Αυτοχρήζοντε μόνοι τους.
Αλλάζουν κάθε μέρα τους "αυτοχρησμένους" τους εκεί στην ΟΟΔΕ,σήμερα είναι η σειρά του ευρωπαίου


quote:
Εαρινός
Τίποτα δικό σας???



Άφθονο γέλιο

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ


[/quote]

Να δώ η σειρά του αγαπητού μου , πότε θα είναι..!!!

Εκεί να δείς επιτέλους τι σημαίνει αληθινός διάλογος..η μόνη μου σκέψη είναι , αν εμείς μπορέσουμε να αρθούμε στο ύψος των περιστάσεων και του υψηλού επιπέδου διανόησής του...!

Σημαντική και ορόσημο στην ιστορία , αποτελεί κάθε απαντησή του..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 18:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
...Ακούω καμπάνες, ή μου φαινεται; Πάλι με δοξάζεις καλέ μου
Αερινέ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2009, 18:35:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

...Ακούω καμπάνες, ή μου φαινεται; Πάλι με δοξάζεις καλέ μου
Αερινέ;

Να μην σου φαίνεται καθόλου...σωστά ακούς!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 10:50:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Για τον Εαρινό ήταν η μπηχτή, φίλη ar_ia, όχι για τον αγαπητό europaios2....Αλλά,τώρα, περί εκπροσώπου, τι θα πεις;
Εκπρόσωπος, ποιών και με τι ικανότητες και ιδιότητα ο φίλος Εαρινός;

Ικανότης=0... τείνουσα να προσλάβει αρνητικό πρόσημο!!!

Ιδιότητα...εξερευνητής άγριων θηλαστικών και ερπετών!!!

Αερινός για Αερινός...όνομα και πράμα..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 14:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι έγινε, φίλτατε Εαρινέ; Αποφάσισες να κάνουμε διάλογο, ή μου φαίνεται;
Η ικανότης, πάντα υπάρχει, αλλά πρέπει να βρεθεί στην κατάλληλη στιγμή και θέση,για να αποτελέσει την ένδειξη και οδηγία..
Ένδειξη υπόστασης του ατόμου,είναι η ικανότης,πράγμα που έρχεται, όταν αυτός είναι ήρεμος και σιωπηλός στην ψυχή του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 14:34:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ένδειξη υπόστασης του ατόμου,είναι η ικανότης,πράγμα που έρχεται, όταν αυτός είναι ήρεμος και σιωπηλός στην ψυχή του....



Τα συμπεράσματα δικά σας , αγαπητοί συνδίκτυοι...απο μένα , ουδέν σχόλιο!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 15:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα γιατι μας το χαλάς πάνω που σε ειχαμε συνηθίσει για αποκλειστικό
σχολιαστή μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 16:06:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα γιατι μας το χαλάς πάνω που σε ειχαμε συνηθίσει για αποκλειστικό
σχολιαστή μου...

Ευάγγελε , διάβασα σε άλλο άρθρο την απαντησή σου και προσωπικά θα κάνω ανακωχή και σε βαθειά περισυλλογή θα περιέλθω...!!!

Επί διημέρου δεν πρόκειται να σου εναντιωθώ σε τίποτα...προσωρινή παύση!!!

Τρεχαγύρευε vs Αερινός 1-0 !

Καλοσωρίζω το alter-ego σου...μ'αρέσει!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 18:34:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εαρινός: "Καλοσωρίζω το alter-ego σου...μ'αρέσει!!!"
Κι εμένα....Αν και είμαι πάντα ο ίδιος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 23:00:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός: "Καλοσωρίζω το alter-ego σου...μ'αρέσει!!!"
Κι εμένα....Αν και είμαι πάντα ο ίδιος...



δεν θα αντιπαρατεθώ μαζί σου Ευάγγελε..

Μου φθάνει η δηλωσή σου , ότι παραδέχεσαι ότι η αλήθεια αποτελεί το σύνολο των μερικών αληθειών του καθενός...που σημαίνει ότι ...πως ότι πιστεύει ο καθένας -πεποιθήσεις-αντιλήψεις - θέσεις κλπ-δεν αποτελεί το όλον της αληθείας!

Αυτή είναι δήλωση που δεσμεύει τα λεγομενά σου , ένθεν!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2009, 23:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Φίλοι europaioi 2 , αναρωτιέμαι πολλές φορές , αν έχετε συνειδητοποιήσει ή όχι λόγω του ακαταλογίστου των πράξεών σας , το τι ζημιά κάνετε στην θρησκεία σας με αυτήν την ακατάσχετη και διανθισμένη με smilies μπουρδολογία των απαντήσεών σας . Αυτό όμως που οφείλω να σας αναγνωρίσω , ειδικότερα στον europaio original , είναι το ότι δικαιώνει επάξια τον τίτλο του διασκεδαστή του forum που του απενεμήθη .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2009, 23:47:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλοι europaioi 2 , αναρωτιέμαι πολλές φορές , αν έχετε συνειδητοποιήσει ή όχι λόγω του ακαταλογίστου των πράξεών σας , το τι ζημιά κάνετε στην θρησκεία σας με αυτήν την ακατάσχετη και διανθισμένη με smilies μπουρδολογία των απαντήσεών σας . Αυτό όμως που οφείλω να σας αναγνωρίσω , ειδικότερα στον europaio original , είναι το ότι δικαιώνει επάξια τον τίτλο του διασκεδαστή του forum που του απενεμήθη .

*



Είσαι άδικος με κάποιον...έχει κατοχυρώσει εκείνος δικαίωμα με τις πάμπολες ασυναρτησίες που έχει και ακόμα ακάθεκτος καταθέτει..

Έσο προσεκτικότερος..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy