ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 14:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:
trexagireve
Επιστήμη και Θεός, πάνε μαζί, όμως..Στό λέω και δεν υπάρχει αντίρρηση....

Ειδικά οι επιστήμονες της φυσικής , της ανθρωπολογίας και συναφών επιστημών...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 14:31:23  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι, γνωρίζουμε πολύ καλά τις... προσφορές του κλήρου στην επανάσταση του '21 καθώς και το ρόλο του, κατά τη διάρκεια της σκλαβιάς, τις σχέσεις του με το σουλτάνο και τη "δυστυχία" των ιεραρχών.

Τα έχουμε χιλιοπεί, άλλωστε ότι υπήρξαν εξαιρέσεις στην προδοσία του, από μερικούς εκπροσώπους του ΚΑΤΩΤΑΤΟΥ ΚΛΗΡΟΥ, οι οποίες (εξαιρέσεις) δεν αμφισβητούνται από κανένα.

Εκείνο που δεν έχετε πει είναι η ερμηνεία της φράσης "καλλίτερα τούρκικο φέσι παρά τα φράγκα των φράγκων..."

Την γνωρίζετε;;;;;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 14:43:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το γράψαμε ρε φίλε Γιάπετ, αλλά,εσύ δεν λές να το διαβασεις....Αναφέρεται στην ελπιδα να σε βοηθήσουν να ελευθερωθείς απο τον τούρκικο ζυγό οι φράγγοι, με πούλημα της πίστης, που γι αυτό δεν σε βοηθήσαν πριν, προτιμώντας, να πιστέψεις σε σένα και τον Θεό, για να ελευθερωθείς...Τόσο απλό είναι..Ελληνικά, ρε παιδιά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 14:47:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μα αγαπητέ μου Εαρινέ, κανείς δεν σου έχει πει εσένα, ότι οι περισσότεροι επιστήμονες, δηλώνουν ένθεοι;Ότι μέσα απο την επιστήμη τους, αναγνωριζουν το μεγαλείο του Θεού, βλέποντας τις απίθανες λεπτομέρειες του κόσμου, που δημιούργησε;
Που ζεις, επιτέλους;

Ευάγγελε καλή σου μέρα!

Βλέπω αλωνίζεις εδώ μέσα και παλεύεις εναγωνίως να υποστηρίξεις πράγματα τα οποία δεν αποδεικνύονται , αλλά υποστασιοποιούνται μέσα απο απο τον δικό σου συναισθηματικό κόσμο και δική σου -προσωπική-ανάγκη!

Τα όσα απείρου κάλλους συνέβησαν στον χώρο της εκκλησίας μέχρι να καταλήξει(?) σε κοινά αποδεκτό δόγμα , ουδόλως σε προβληματίζουν και ουδέποτε σε προβλημάτισαν!

Αλεξανδρινοί κόντρα σε Αντιοχείς και κόντρα οι Βυζαντινοί και τελειωμό δεν έχει ...μέχρι και σήμερα ένα εκκατομύριο αιρέσεις και διαφορετικές διατυπώσεις-θεωρήσεις και προσεγγίσεις..!

Το ότι η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία υιοθετήθηκε και δημιουργήθηκε ο Αριστοτελικός-χριστιανισμός ουδέποτε σε απασχόλησε και ουδέποτε θα σε απασχολήσει...

Μιλάς για ειδωλολατρεία στην αρχαία Ελλάδα και ουδέποτε διάβασες και μελέτησες Πλάτωνα και Αριστοτέλη και τα όσα εκείνοι διετύπωσαν -κόντρα- σε ότι ίσχυε στην αρχαία Ελλάδα..!

Ξεχνάς αυτό που συνέχεια επισημαίνω και θα το κάνω -βεβαίως- ες αεί..

Ότι μέσα στην αγνοιά του και την αμορφωσιά του ο Χριστιανισμός χρόνια ολόκληρα βασάνιζε ψυχικά αλλα και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους...


Αγνοείς την καταστατικότητα του ανθρώπου -η οποία είναι αποδεδειγμένη- και η οποία είναι ο κύριος και βασικός υπεύθυνος για όλα όσα σκέφτεται και πράττει ο άνθρωπος...

Αγνοείς -ακόμα- θεμελιώδεις κανόνες και λειτουργίες που διέπουν την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση και μιλάς γι'αγάπη με τόσο εύκολο τρόπο και άνεση ωσαν να πιπιλίζεις καραμέλλα...

Αγνοείς παντελώς θεμελιώδεις αρχές -αποδεδειγένες- αλλα και διάφορες διαταραχές με την γενική επωνυμία :

-Αγενεσία του συμβολικού και του φαντασιακού..!


Αγνοείς τον ολοκληρωτισμό αυτής της τύφλωσης -υποκειμενικής- και το ότι συνδέεται με την δομή της επιθυμίας του υποκειμένου ...που βασικά είναι επιθυμία της επιθυμίας του Άλλου-υποσυνειδήτου-...

Αγνοείς την μετωνυμία της επιθυμίας και που επικυρώνει μια θεμαλιακή έλλιψη-καταστατικής φύσεως-...την απώλεια του πράγματος μέσα στο αντικείμενο...

Και παρ'ολ'αυτά έρχεσαι εδώ με αποσπάσματα απο την βίβλο και τα ιερά ευαγγέλια να μιλήσεις για τον άνθρωπο...αιδώς...!

Θα έπρεπε και σύ και οι άλλοι εδώ μέσα ειδήμονες να γνωρίζετε βασικές αρχές -τουλάχιστον- ...

'Οτι ακόμα και αν ο Άλλος -υποσυνείδητο- θεσμοποιεί την συνθήκη της προέλευσης της επιθυμίας σ'ενα υποκείμενο , σε καμμιά περίπτωση δεν επαρκεί για να ικανοποιήσει το αιτημά του...και ότι το υποσυνείδητο για την ικανοποίηση της επιθυμίας του υποκειμένου ΟΦΕΙΛΕΙ να ορισθεί Ως ΜΗ ΕΧΩΝ ΕΞΟΥΣΙΑ..!

Εσύ και εσείς σε ποιόν μιλάτε...που απευθύνεστε???

Δεν έχω κάτι μαζί σου και στο έχω ξαναπεί μου είσαι συμπαθής αλλα παρ'ολ'αυτά είσαι ανίδεος για εσωτερικά δρώμενα και αίτια τα οποια είναι υπεύθυνα για όλα όσα εμφανίζει ο άνθρωπος στις καθημερινές του επαφές και συνδιαλέξεις...και υπ'αυτήν την έννοια "επικίνδυνος" μέσα απο όσα θέλεις να περάσεις γενικότερα και να πείσεις..!

Διότι δεν έχουν καμμιά σχέση με την πραγματικότητα και τον άνθρωπο..

Δές και μάθε πρώτα τι εστί άνθρωπος και λειτουργία του και όταν το καταφέρεις αυτό ...θα πάμε και στο κεφάλαιο θεός..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 14:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia

quote:
trexa
Επιστήμη και Θεός, πάνε μαζί, όμως..Στό λέω και δεν υπάρχει αντίρρηση....


Πες μου κάτι, τo περιστατικό με τον Άραβα είναι επιστήμη....?

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 14:56:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Τι να τους κάνω εγώ αγαπητέ μου Schwabe, αν είναι τυπολάτρες;
Επιστήμη και Θεός, πάνε μαζί, όμως..Στό λέω και δεν υπάρχει αντίρρηση....

Άσε ρε Βαγγέλη την επιστήμη ...άσε την ...

Παρ'ολ'αυτά μπορούμε να συζητήσουμε εφόσον το θες για επιστημονικά τεκμηριωμένα , που αφορούν τον άνθρωπο -εδώ δημόσια- και να δούμε πόση σχέση έχει η κάθε θρησκεία με την πραγματική αλήθεια που αφορά το υποκείμενο άνθρωπος...

Και να αντιληφθούν όλοι την ασυνέπεια των όσων λέτε και την εγγυρότητά τους...

Θές να βάλω ένα θεματάκι να το συζητήσουμε διεξοδικά ...ε???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 16:15:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Οι Έλληνες γι' αυτό και εγκατέλειψαν τα παραμύθια και ασπάστηκαν το Χριστιανισμό, γιατί ανέκαθεν ήσαν φίλοι της Σοφίας και της Επιστήμης.

Καλός Ευρωπαίος! Δεν διάβασε Μαλάλα!

"Εν αυτώ δε τω χρόνω διωγμός γέγονεν Ελλήνων μέγας, και πολλοί εδημεύθησαν, εν οίς ετελεύτησαν Μακεδόνιος, Ασκληπιόδοτος, Φωκάς ο Κρατερού και Θωμάς ο Κοιαίστωρ.
Και εκ τούτου πολύς φόβος γέγονεν. Εθέσπισε δε ο αυτός βασιλεύς ώστε μη πολιτεύεσθαι τους ελληνίζοντας, προθεσμίαν τριών μηνών λαβόντας εις το γενέσθαι αυτούς κοινωνούς της ορθοδόξου πίστεως."

Ιωάννης Μαλάλας, Χρονογραφία, XVIII, 449, 3-11.

Κακός Μαλάλας! Δεν διάβασε Ευρωπαίο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 16:43:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Οι Έλληνες γι' αυτό και εγκατέλειψαν τα παραμύθια και ασπάστηκαν το Χριστιανισμό, γιατί ανέκαθεν ήσαν φίλοι της Σοφίας και της Επιστήμης.

Καλός Ευρωπαίος! Δεν διάβασε Μαλάλα!

"Εν αυτώ δε τω χρόνω διωγμός γέγονεν Ελλήνων μέγας, και πολλοί εδημεύθησαν, εν οίς ετελεύτησαν Μακεδόνιος, Ασκληπιόδοτος, Φωκάς ο Κρατερού και Θωμάς ο Κοιαίστωρ.
Και εκ τούτου πολύς φόβος γέγονεν. Εθέσπισε δε ο αυτός βασιλεύς ώστε μη πολιτεύεσθαι τους ελληνίζοντας, προθεσμίαν τριών μηνών λαβόντας εις το γενέσθαι αυτούς κοινωνούς της ορθοδόξου πίστεως."

Ιωάννης Μαλάλας, Χρονογραφία, XVIII, 449, 3-11.

Κακός Μαλάλας! Δεν διάβασε Ευρωπαίο!



Και γιατί δεν έγινε το ίδιο, όπως εσύ ισχυρίζεσαι, και με τους Τούρκους; Θα έπρεπε να είχαμε γίνει όλοι μουσουλμάνοι.

*** Πάντως, έχουν πλάκα οι καραμέλες με τα δήθεν έδικτα των διάφορων αυτοκρατόρων που κάθε τρεις και λίγο εμφανίζονται να "κατασφάζουν" όλους τους ειδωλολάτρες και να μην αφήνουν κολυμπηθρόξυλο από τους ναούς τους και μετά, φτου ξανά μανά από την αρχή να "ξανασφάζουν" όλους τους ειδωλολάτρες και να γκρεμίζουν όλους τους ναούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 17:15:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εαρινός: "Ευάγγελε καλή σου μέρα!
Βλέπω αλωνίζεις εδώ μέσα και παλεύεις εναγωνίως να υποστηρίξεις πράγματα τα οποία δεν αποδεικνύονται , αλλά υποστασιοποιούνται μέσα απο απο τον δικό σου συναισθηματικό κόσμο και δική σου -προσωπική-ανάγκη!"
Ρε φίλε, πάς καλά;Τι λές;Επειδή εσύ έχεις γινει απάντηση της κάθε μου τοποθέτηση;, πιστεύεις ότι έτσι την βλέπουμε εδώ μέσα;Ποιός
ΑΛΩΝΊΖΕΙ;Πιστεύω ότι πρέπει να το ψάξεις καλύτερα το ζήτημα....
Τι την πέρασες την εκκλησια αγόρι μου,πέρασε πολλά απο διώξεις, έχεις δίκιο,εσύ επιχαίρεις;Δεν σε καταλαβαίνω....Είσαι σίγουρος ότι
εκτός "Δαυλού", αυτά θα έλεγες;
Ναι φίλε μου, έτσι είναι,τον ζήλεψαν τοσο τον χριστιανισμό, που προσπάθησαν να τον προσεταιριστούν, με πολλούς τρόπους και αιρέσεις, αλλά νίκησε γιατι έχει μαζί της τον Χριστό και πύλες άδου ού κατισχύσουσην αυτήν,γιατί είναι η πιο δυνατή θρησκεία στον κόσμο....
Εσύ, ξέρεις τι πιστευεις;Γιατί κι εσυ μια χριστιανική αίρεση είσαι....Το ορίτζιναλ, όμως, φιλε μου ειναι ένα, όσο κι αν το πολεμάτε....
Βρε παληκάρι μου, σταμάτα να μας λές για πράγματα που είναι τετριμένα, επειδή εσύ τώρα τα ανακάλυψες.....Είναι αρχαία ιστορία, εσυ απλώς ενθουσιάστηκες...Ξάπλωσε λίγο και θα συνέλθεις....
Το τι γνώμη έχεις για τις γνώσεις σου ή των άλλων, άστο ρε παιδί μου,δεν φαινεται η ασχετοσύνη σου, νομίζεις;Το καυχιέσαι κιόλας;....
Με μένα τα έχεις και γι αυότ καίγεσαι, αλλά, άσε μας κι εμας να
κάνουμε λίγη κουβεντούλα,...Τα παράπονα σου όλη την ώρα θα διαβάζουμε;
Για ....όνομα, πια!!!!

"Παρ'ολ'αυτά μπορούμε να συζητήσουμε εφόσον το θες για επιστημονικά τεκμηριωμένα , που αφορούν τον άνθρωπο -εδώ δημόσια- και να δούμε πόση σχέση έχει η κάθε θρησκεία με την πραγματική αλήθεια που αφορά το υποκείμενο άνθρωπος..."
Αυτό στείλε το για συντακτική διόρθωση, μπας και ....καταλάβεις τι λές....Και στο έχω πει..:Μην παίζεις με τα παιχνίδια των μεγάλων..Θα χτυπήσεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 19:49:41  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Και γιατί δεν έγινε το ίδιο, όπως εσύ ισχυρίζεσαι,
ΕΓΩ ισχυρίζομαι Ψηλέ μου;;;
Πας καλά;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 20:00:04  Εμφάνιση Προφίλ
[quote]
Είσαι σίγουρος ότι
εκτός "Δαυλού", αυτά θα έλεγες;

Όσο και να προσπαθήσεις να με κατατάξεις οπουδήποτε θα είναι ανώφελο φίλε μου..

Δεν είμαι ενταγμένος πουθενά και ούτε υπήκοος κανενός...το μόνο που μ'ενδιαφέρει είναι η αλήθεια ...την οποία εσύ αγνοείς και γι'αυτό μου επιτίθεσαι ... διότι δεν έχεις επιχειρήματα...
==================================================================

....πύλες άδου ού κατισχύσουσην αυτήν,γιατί είναι η πιο δυνατή θρησκεία στον κόσμο....

Δυνατό επιχείρημα ρε συ Βαγγέλη .... αυτό που κατέθεσες εν είδει απαντήσεως...διότι μόνο απάντηση ή λόγος δεν είναι αλλα λόγος κατακριτικού γονέα επενδεδυμμένος με φόβο κι απόγνωση..!
=================================================================
Βρε παληκάρι μου, σταμάτα να μας λές για πράγματα που είναι τετριμένα, επειδή εσύ τώρα τα ανακάλυψες.....

Αυτά αποτελούν γνώση δηλαδή που καταθέτεις ή προσπάθεια ευτελισμού και αποδόμησης του απέναντί σου ???
===================================================================
"Παρ'ολ'αυτά μπορούμε να συζητήσουμε εφόσον το θες για επιστημονικά τεκμηριωμένα , που αφορούν τον άνθρωπο -εδώ δημόσια- και να δούμε πόση σχέση έχει η κάθε θρησκεία με την πραγματική αλήθεια που αφορά το υποκείμενο άνθρωπος..."
Αυτό στείλε το για συντακτική διόρθωση, μπας και ....καταλάβεις τι λές....Και στο έχω πει..:Μην παίζεις με τα παιχνίδια των μεγάλων..Θα χτυπήσεις....

Προφανώς δεν μεγάλωσες ποτέ και αυτό διότι,άλλος και εντελώς διαφορετικός είναι ο λόγος και ο τρόπος του ενήλικα ανθρώπου..

Εσύ φίλε μου ξεκινάς απο μια βάση σκέψεως μικρού παιδιού -φοβισμένου και υποταγμένου- και μετά αναλαμβάνει ένας κατακριτικός γονέας του τύπου:"Άντε απο δώ που θα μου πείς εμένα.." και αυτό είναι έκδηλο σε όλες τις απαντήσεις και συμπεριφορές σου!


Προσπαθούμε να κάνουμε ένα όμορφο και ελεύθερο διάλογο και αντί για επιχειρήματα με αποδεικτικό υλικό ...εσύ απαντάς με εδάφια απο την βίβλο!

Μόνο που απο κεί που αντλείς την "γνώση" σου δεν υπάρχει ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΟ..παρα μόνο μαρτυρίες ...ε! λοιπόν αυτό δεν μπορεί να συνιστά διάλογο και λόγο ενήλικου ανθρώπου...!

Απο την άλλη μεριά θα πρέπει να μην ξεχνάς ότι εσείς οι Παλιο-ημερολογίτες είστε το μαύρο πρόβατο για την επίσημη εκκλησία -όχι για μένα...για μένα είστε άνθρωποι ισότιμοι όπως όλοι- και δεν νομιμοποιείσαι να μιλάς για ποσοστά των ποσοστών ...ώ ποσοστά..!

Αλλα και απο την άλλη το σύνταγμα μιας και αναφέρεσαι σ'αυτό , υπερασπίζει τις μειονότητες και το δικαιωμά τους στην ζωή και στον λόγο και αν έστω και το 100% είχε μια άποψη ή μια θέση κατα την γνώμη μου λανθάνουσα και πάλι θα είχα το δικαίωμα να τοποθετούμαι ...ειδικά όταν το ότι λέω το τεκμηριώνω και αντί για απάντηση μονίμως έχω κατάθεση εδαφίων των "ιερών βιβλίων" και προσπάθεια ευτελισμού μου δι'ανοήτων επιχειρημάτων...!

Αν παρ'ολ'αυτά κάποια στιγμή μπορέσεις να αντικρούσεις με λογικά επιχειρήματα τα όσα καταθέτω θα ήμουν πολύ χαρούμενος και στην διαθεσή σου για μια εποικοδομητική συζήτηση ... το περιμένω πως και πως...ελπίζω ότι σύντομα θα γίνει διότι πρέπει να συζητήσουμε και επι της ουσίας κάποια στιγμή και όχι να αεροβατούμε...μεταξύ βίβλου και ιερών κειμένων!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 20:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συγχαρητήρια αγαπητέ μου Εαρινέ, που δεν ανήκες πουθενά, γιατι εμείς οι υπόλοιποι εδώ μέσα που γράφουμε,όλοι, πληροφοριακά, ανήκουμε κάπου και γι αυτό συζητάμε τέτοια θέματα....Δεν κάνουμε κουσκούς, για να περνάει η ώρα...
Όσο για την αλήθεια, άστην την καημένη, ....που@@να, που την παίρνουν όλοι την καναμε...Άστην επιτελούς, της φέρεσαι ως δικό σου αυτοκίνητο που το πήρες απο το σπίτι....
Δεν μιλάς για την αληθεια, απλώς ψάχνεις καποιον να κατηγορήσεις κάποιον κι εσύ,όπως όλοι, για να βγάλεις τον εαυτο σου σωστό και τίποτε άλλο...Όποιος αναζητά την αλήθεια, δεν κάνει πως την κατέχει, την αναζητά, δεν την αποστρέφεται...Εγώ πιστεύω ότι ο Θεός μου κατέχει την αλήθεια..Εσύ, ποιόν εμπιστεύεσαι γα τη δική σου αλήθεια;...Γιατί αν πεις εσένα, έ, ρε φιλε,τόσο εγωισμός πια;
Άσε μας να κάνουμε μια θρησκευτική συζήτηση, καμιά φορά,ολο στο προσωπικό το πας....
Και στο έχω ξαναπει, επειδή δεν με ξέρεις, αυτά που ράφιες, έουν πολύ γέλιο...Εγώ φοβισμένο παιδί με 15 εγχειρήσεις, χ ατυχήματα και 8 τροχαία, για να μην αναφέρουμε άλλες δραστηριότητες;Ρε φίλε, δεν μιλάς για σένα...Δεν με ξέρεις...Εγώ είμαι άλλο φρούτο....
Αν διαφωνείς με το ότι η χριστιανική εκκλησία έχει καθιερωθεί και επικρατήσει στη Δύση, πρόβλημα σου, τι άλλο να πω;Έτσι είναι, αλλά,είπαμε, ο καθένας λέει ότι θέλει...
Και το ξαναλέω: Σε θρησκευτικές σελίδες είσαι, εκτός απο τον Θεο και τη Βίβλιο, τι θα ήθελες να βάζουμε, το ..Πέντχάουζ;Ρε φίλε, θα με κάνεις να πεθάνω απο τα γέλια καμιά μέρα και θα το έχεις κριμα στο λαιμό σου...
Και πες, σου λέω, μια επιστημονική θέση, που,οπως ισχυριζεσαι, διαφωνεί με τον χριστιανισμό και το συζητάμε, με επιχειρήματα, καθώς λές...
Και μην εμπιστευτείς τον ...Κωνσταντίνο...Αυτός, την έχει πατήσει επανελλειμένα...Μην πάει μια απο τα ίδια....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 21:03:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συγχαρητήρια αγαπητέ μου Εαρινέ, που δεν ανήκες πουθενά, γιατι εμείς οι υπόλοιποι εδώ μέσα που γράφουμε,όλοι, πληροφοριακά, ανήκουμε κάπου και γι αυτό συζητάμε τέτοια θέματα....Δεν κάνουμε κουσκούς, για να περνάει η ώρα...
Όσο για την αλήθεια, άστην την καημένη, ....που@@να, που την παίρνουν όλοι την καναμε...Άστην επιτελούς, της φέρεσαι ως δικό σου αυτοκίνητο που το πήρες απο το σπίτι....
Δεν μιλάς για την αληθεια, απλώς ψάχνεις καποιον να κατηγορήσεις κάποιον κι εσύ,όπως όλοι, για να βγάλεις τον εαυτο σου σωστό και τίποτε άλλο...Όποιος αναζητά την αλήθεια, δεν κάνει πως την κατέχει, την αναζητά, δεν την αποστρέφεται...Εγώ πιστεύω ότι ο Θεός μου κατέχει την αλήθεια..Εσύ, ποιόν εμπιστεύεσαι γα τη δική σου αλήθεια;...Γιατί αν πεις εσένα, έ, ρε φιλε,τόσο εγωισμός πια;
Άσε μας να κάνουμε μια θρησκευτική συζήτηση, καμιά φορά,ολο στο προσωπικό το πας....
Και στο έχω ξαναπει, επειδή δεν με ξέρεις, αυτά που ράφιες, έουν πολύ γέλιο...Εγώ φοβισμένο παιδί με 15 εγχειρήσεις, χ ατυχήματα και 8 τροχαία, για να μην αναφέρουμε άλλες δραστηριότητες;Ρε φίλε, δεν μιλάς για σένα...Δεν με ξέρεις...Εγώ είμαι άλλο φρούτο....
Αν διαφωνείς με το ότι η χριστιανική εκκλησία έχει καθιερωθεί και επικρατήσει στη Δύση, πρόβλημα σου, τι άλλο να πω;Έτσι είναι, αλλά,είπαμε, ο καθένας λέει ότι θέλει...
Και το ξαναλέω: Σε θρησκευτικές σελίδες είσαι, εκτός απο τον Θεο και τη Βίβλιο, τι θα ήθελες να βάζουμε, το ..Πέντχάουζ;Ρε φίλε, θα με κάνεις να πεθάνω απο τα γέλια καμιά μέρα και θα το έχεις κριμα στο λαιμό σου...
Και πες, σου λέω, μια επιστημονική θέση, που,οπως ισχυριζεσαι, διαφωνεί με τον χριστιανισμό και το συζητάμε, με επιχειρήματα, καθώς λές...
Και μην εμπιστευτείς τον ...Κωνσταντίνο...Αυτός, την έχει πατήσει επανελλειμένα...Μην πάει μια απο τα ίδια....

Καλά κάνετε και είστε ενταγμένοι και υπήκοοι -όσοι είστε- και αυτό αποτελεί δικό σας πρόβλημα και όχι δικό μου!

Προσωπικά δηλώνω παγκόσμιος πολίτης και ουμανιστής ...αγαπώ τους ανθρώπους και συντάσσομαι με τον ελεύθερο λόγο και την ελεύθερη και όχι καθυποταγμένη σκέψη και έχω τα δικά μου κριτήρια...

Μέ μένα μιλάς και όχι με τον συνδίκτυο και καθ'ολα σεβαστό Κωνσταντίνο και καλό θα ήταν να μην εισάγεις στην μεταξύ μας συζήτηση άλλους συνδικτύους και μάλιστα με τόσο περιφρονητικό τρόπο ...δεν συνάδει αυτό με ώριμο άνθρωπο αλλα παραπέμπει σε άλλες προσωπικότητες και δεν θέλω να πιστέψω κάτι ανάλογο για σένα...απλά θα το αποδώσω σε συναισθηματική αγκύλωση και περιμένω να ζητήσεις συγγνώμη απο τον συνδίκτυο , τον οποίο σέβομαι -μολονότι δεν τον γνωρίζω- και εκτιμώ!!!

Τώρα όσον αφορά τις επιστημονικές θέσεις και ευρήματα επιστημόνων και δια μέσου των οποίων αυτοί οι άνθρωποι έχουν κατοχυρώσει δικαίωμα να ομιλούν περί του ανθρώπου και των εσωτερικών δρώμενών του , εν αντιθέσει με σας, έχω πολλάκις καταθέσει και σε πιο πάνω αναφορές μου και αντί γι'απάντηση δέχθηκα ειρωνικά σχόλια..και βέβαια ήταν αναμενόμενο ...όπως και η φθηνή και λαικίζουσα στρατηγική στην οποία επιδίδεσαι προκειμένου να με φιμώσεις!

Σ'ευχαριστώ για τα συγχαρητηριά σου -και αυτό με ειρωνικό τρόπο- και θα ήθελα να σου πώ ...ότι δεν ήταν ανάγκη , καθόλου μάλιστα και μπορώ και χωρίς αυτά!

Λόγια χωρίς έργα , είναι λόγια μάταια και άχρηστα...Αιασχύλος!

Απο σας , μόνο λόγια ακούω και ένα συνεχές βουητό και ψιθύρους αλλα και μια αδιάκοπη επιθετικότητα , αποτέλεσμα έλλειψης επιχειρημάτων ...γνώσης και λόγου ... αν προσθέσω δε και την έλλειψη τρόπου έχω μπροστά μου , τους λόγους για τους οποίους η σημερινή κοινωνία βρίσκεται σε αυτήν την κατάσταση και η νεολαία αντιδρά και αμφισβητεί και με τον τρόπο που αμφισβητεί ....τα πάντα!

Και ο Μωαμεθανισμός έχει καθιερωθεί και ο Βουδισμός ...ε! και...???

Και ο Δωδεκαιθεισμός είχε καθιερωθεί και αντικαταστάθηκε-όπως αντικαταστάθηκε- "δικαιωματικά" λοιπόν παίρνετε σειρά και μάλιστα πολύ γρήγορα απ'οσο φοβόσασταν...

Τα γεγονότα σας έχουν ξεπεράσει και σας αφήνουν πολύ πίσω και αυτό διότι μείνατε προσκολλημενοι σε δόγματα και θέσεις του χθές που απαντούσαν σε άλλες γενιές , οι οποίες δεν μπορούσαν να ελέγξουν και να ερευνήσουν...καλά να πάθετε και είναι αυτό που σας πρέπει !

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 22:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι αλλά ρε φιλε Εαρινέ, έχει γίνει βαρετός ο αυτοπροσδιορισός σου ολη τη ώρα και ο προσδιορισμός που δίνεις στους άλλους και δη τους χριστιανούς....Δεν μπορούμε κι εμείς το ίδιο νομίζεις;
Μην προσπαθείς να με βγάλεις λάθος, γιατι δεν μπορεις...Στο λέω, για να γλυτώσουμε, λίγα μηνύματα στο βρόντο, πάλι...
Βρε χρυσέ μου,πές κάτι σου λέω, που να διαφωνεί η επιστήμη με τη θρησκεία και να αποδείχθηκε λάθος η θρησκεία...Τόσο ....δύσκολο σου είναι;Τι επαναστατικά μανιφέστα μου κατεβάζεις πάλι;
Δεν μου λές, ακους και φωνές εκτός απο βουητά;...Αν το συνδιάσεις με το ότι πιστευεις ότι ο χριστιανισμός θα χαθεί σαν το 12θεο,μάλλον πρέπει να το ψάξεις το πράγμα...Που λέγαμε...
Τα όσα εύχεσαι να πάθουμε, δειχνει πόσο αγαπάς τον πλησίον σου...
Σου είπα εγώ να σου καεί το DVD σου;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 23:10:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Schwabe:
Οι Έλληνες φίλτατε, δεν «ασπάστηκαν» ποτέ την Ιουδαιοχριστιανική οντολογία, διότι ήταν εντελώς αντίθετη με τα πιστεύω και τις ελεύθερες, δημοκρατικές τους αντιλήψεις περί Θεών.

Όπως εξισλαμίστηκαν οι λαοί της Ασίας, μεταξύ των οποίων ήσαν και εκατομμύρια χριστιανών, έτσι εκχριστιανίστηκαν και οι Έλληνες.



Nαι.....και θα λατρεύαμε ακόμη το Δία και τον Ποσειδώνα!!!....βρε τι πίνεις και δε μας δίνεις?

quote:
Schwabe:
Φτάνει που την κατάλαβες εσύ, και μαζί με σένα και κάτι εκατομμύρια άλλοι οπαδοί των διαφόρων εκατοντάδων διαφορετικών χριστιανικών αιρέσεων.

Όλοι τους, «κατάλαβαν» όπως και εσύ!!



Κοινή αναφορά όλων αυτών όμως είναι ο Χριστός!


quote:
Εαρινός:
Τώρα τι σχέση έχει η επιστήμη και ο χριστιανισμός ...αυτό είναι άλλου παππά ευαγγέλιο...!

Εσύ "την έχεις ακούσει" γενικά! ...για την ιστορία όμως..."σχέση" με τη Σοφία έχει....κάτι που είναι σε έλλειψη για σένα!!!

quote:
γιαπετ:
ευρωπαίοι, γνωρίζουμε πολύ καλά τις... προσφορές του κλήρου στην επανάσταση του '21 καθώς και το ρόλο του, κατά τη διάρκεια της σκλαβιάς, τις σχέσεις του με το σουλτάνο και τη "δυστυχία" των ιεραρχών.

Τα έχουμε χιλιοπεί, άλλωστε ότι υπήρξαν εξαιρέσεις στην προδοσία του, από μερικούς εκπροσώπους του ΚΑΤΩΤΑΤΟΥ ΚΛΗΡΟΥ, οι οποίες (εξαιρέσεις) δεν αμφισβητούνται από κανένα.

Εκείνο που δεν έχετε πει είναι η ερμηνεία της φράσης "καλλίτερα τούρκικο φέσι παρά τα φράγκα των φράγκων..."
Την γνωρίζετε;;;;;;



Για ένα μονταρισμένο βίντεο, όπως το συγκεκριμένο, μόνο ένας τελείως γκα-γκα θα μπορούσε να εκφέρει γνώμη.

Αν είχα ολόκληρο το λόγο του ιερέα, σαφώς και θα μπορούσα να εκφέρω τη γνώμη μου, αφού θα ήξερα τι είχε πει ο συγκεκριμένος άνθρωπος.
Όμως όχι μόνο αφαιρέσατε κομμάτια από το συγκεκριμένο βίντεο αλλά φέρατε και άλλα από τελείως διαφορετικό βίντεο, τα ενώσατε! και έχετε την απαίτηση να συμμετάσχουμε σε αυτήν τη φαρσοκωμωδία!.....βρε άντε πηγαίνετε να βρείτε τίποτα χαϊβάνια....

quote:
Εαρινός:
Μιλάς για ειδωλολατρεία στην αρχαία Ελλάδα και ουδέποτε διάβασες και μελέτησες Πλάτωνα και Αριστοτέλη και τα όσα εκείνοι διετύπωσαν -κόντρα- σε ότι ίσχυε στην αρχαία Ελλάδα..!

Μονοθεϊστές ήσαν!............ από τους πρώτους που έριξαν πόρτα στο δωδεκάθεο!
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο μονοθεϊστής είναι ποιο κοντά στο δωδεκάθεο απ' ότι στο Χριστιανισμό?...είμαι περίεργος να δω τι θα πες!

quote:
Εαρινός:
Ότι μέσα στην αγνοιά του και την αμορφωσιά του ο Χριστιανισμός χρόνια ολόκληρα βασάνιζε ψυχικά αλλα και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους...

Φέρε μας παραδείγματα! όπου ενώ η ιατρική είχε λύσεις! ο Χριστιανισμός, βασάνιζε ψυχικά αλλά και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους!....όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μη μιλάμε στον αέρα!

quote:
Εαρινός:
Ότι μέσα στην αγνοιά του και την αμορφωσιά του ο Χριστιανισμός χρόνια ολόκληρα βασάνιζε ψυχικά αλλα και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους...
Αγνοείς την καταστατικότητα του ανθρώπου -η οποία είναι αποδεδειγμένη- και η οποία είναι ο κύριος και βασικός υπεύθυνος για όλα όσα σκέφτεται και πράττει ο άνθρωπος...
Αγνοείς -ακόμα- θεμελιώδεις κανόνες και λειτουργίες που διέπουν την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση και μιλάς γι'αγάπη με τόσο εύκολο τρόπο και άνεση ωσαν να πιπιλίζεις καραμέλλα...
Αγνοείς παντελώς θεμελιώδεις αρχές -αποδεδειγένες- αλλα και διάφορες διαταραχές με την γενική επωνυμία :
-Αγενεσία του συμβολικού και του φαντασιακού..!
Αγνοείς τον ολοκληρωτισμό αυτής της τύφλωσης -υποκειμενικής- και το ότι συνδέεται με την δομή της επιθυμίας του υποκειμένου ...που βασικά είναι επιθυμία της επιθυμίας του Άλλου-υποσυνειδήτου-...
Αγνοείς την μετωνυμία της επιθυμίας και που επικυρώνει μια θεμαλιακή έλλιψη-καταστατικής φύσεως-...την απώλεια του πράγματος μέσα στο αντικείμενο...
Και παρ'ολ'αυτά έρχεσαι εδώ με αποσπάσματα απο την βίβλο και τα ιερά ευαγγέλια να μιλήσεις για τον άνθρωπο...αιδώς...!
Θα έπρεπε και σύ και οι άλλοι εδώ μέσα ειδήμονες να γνωρίζετε βασικές αρχές -τουλάχιστον- ...
'Οτι ακόμα και αν ο Άλλος -υποσυνείδητο- θεσμοποιεί την συνθήκη της προέλευσης της επιθυμίας σ'ενα υποκείμενο , σε καμμιά περίπτωση δεν επαρκεί για να ικανοποιήσει το αιτημά του...και ότι το υποσυνείδητο για την ικανοποίηση της επιθυμίας του υποκειμένου ΟΦΕΙΛΕΙ να ορισθεί Ως ΜΗ ΕΧΩΝ ΕΞΟΥΣΙΑ..!
Εσύ και εσείς σε ποιόν μιλάτε...που απευθύνεστε???
Δεν έχω κάτι μαζί σου και στο έχω ξαναπεί μου είσαι συμπαθής αλλα παρ'ολ'αυτά είσαι ανίδεος για εσωτερικά δρώμενα και αίτια τα οποια είναι υπεύθυνα για όλα όσα εμφανίζει ο άνθρωπος στις καθημερινές του επαφές και συνδιαλέξεις...και υπ'αυτήν την έννοια "επικίνδυνος" μέσα απο όσα θέλεις να περάσεις γενικότερα και να πείσεις..!
Διότι δεν έχουν καμμιά σχέση με την πραγματικότητα και τον άνθρωπο..
Δές και μάθε πρώτα τι εστί άνθρωπος και λειτουργία του και όταν το καταφέρεις αυτό ...θα πάμε και στο κεφάλαιο θεός..

Ο Ιησούς Χριστός νικά!!...κι όλα τα κακά σκορπά!!!....σύνελθε άνθρωπέ μου!!!


quote:
Αίολος:
Καλός Ευρωπαίος! Δεν διάβασε Μαλάλα!
"Εν αυτώ δε τω χρόνω διωγμός γέγονεν Ελλήνων μέγας, και πολλοί εδημεύθησαν, εν οίς ετελεύτησαν Μακεδόνιος, Ασκληπιόδοτος, Φωκάς ο Κρατερού και Θωμάς ο Κοιαίστωρ.
Και εκ τούτου πολύς φόβος γέγονεν. Εθέσπισε δε ο αυτός βασιλεύς ώστε μη πολιτεύεσθαι τους ελληνίζοντας, προθεσμίαν τριών μηνών λαβόντας εις το γενέσθαι αυτούς κοινωνούς της ορθοδόξου πίστεως".

Ιωάννης Μαλάλας, Χρονογραφία, XVIII, 449, 3-11.
Κακός Μαλάλας! Δεν διάβασε Ευρωπαίο!


Βρε άνρθωπέ μου....πρόσεξε λίγο!!! (αν και ο Μαλάλας γενικά δεν είναι αξιόπιστος,..... αλλά εν πάση περιπτώσει....ούτος ή άλλος εδώ δεν έχει σημασία.) Είναι ή δεν είναι ξεκάθαρο εδώ! ότι ο Έλληνας αναφέρεται ως ειδωλολάτρης! και όχι ως γένος?.......πρόσεξε μιλάει για διωγμό ώστε να ασπαστούν τον Χριστιανισμό! και όχι να γίνουν κάτι άλλο με "εθνική χροιά"!....Ρωμαίοι ας πούμε!

Έχω γράψει πολλές φορές! και άλλες τόσες έχω αποδείξει μέσα από ιστορικά έργα και όχι από μυθιστορήματα, ή δημοσιογραφίστηκες γελοιότητες, ότι το όνομα Έλλην είχε τη σημασία του ειδωλολάτρη και όχι του Εθνικά καταγόμενου, δηλαδή από το γένος των Ελλήνων!
Και αυτό, κάποιος, πολύ εύκολα το καταλαβαίνει από τα συμφραζόμενα! όπως παραπάνω για παράδειγμα!

Γράφει λοιπόν για διωγμό προκειμένου να γίνουν χριστιανοί οι ειδωλολάτρες! και όχι οι Έλληνες! με την έννοια του έθνους!!

Ακόμη και ο άθεος Κορδάτος είχε παραδεχτεί!:
Γ.Κορδάτος "Μα εκέινον τον καιρό και τους εθνικούς-ειδωλολάτρες, τους οπαδούς δηλαδή των παλαιών θρησκειών, καταδίωξε το Κράτος γιατί και αυτοί με την πολεμική που ασκούσαν ενάντια στο Χριστιανισμό υπονόμευαν τη συνοχή και την εσωτερική ασφάλεια της Αυτοκρατορίας...."
Δεν αναφέρεται παρά σε ειδωλολάτρες!

Από το 1204 όμως και μετά, ο όρος "Έλλην" επανεμφανίζεται δυναμικά στο προσκήνιο για να επανέλθει σχεδόν ολικά επί Παλαιολόγων.

Τότε όμως εμφανίστηκε ο Πλήθων με τις ιδέες του! περί αναγέννησης της πατρώας θρησκείας κ.λ.π., σε νέα έκδοση βέβαια ανακατεμένη με τον Ζωροαστρισμό,......με αποτέλεσμα να τα κάνει σαλάτα! και να αρχίσουν έτσι αρκετοί, όπως ο Σχολάριος, να ξανασυνδέουν και πάλι το όνομα με την ειδωλολατρία....(περισσότερα για Πλήθων - Σχολάριο στο επόμενο μήνυμα).

Ας δούμε όμως τι λένε κάποιοι ειδικοί επί του θέματος..... και όχι "ΤΣΑΡΛΑΝΤΑΝΟΙ"

Ο ιστορικός D. Τalbοt Rice γράφει ότι "..Το Βυζάντιο πρέπει πραγματικά να μελετηθεί σαν ένα κεφάλαιο της μακρόχρονης ιστορίας του ελληνικού πολιτισμού και του ελληνικού στοχασμού"

Ο πιο μεγάλος βυζαντινολόγος του 20ού αιώνα, ο Sir Steven Ranciman, απαντώντας στην άποψη ότι οι Βυζαντινοί δεν ήταν Έλληνες, είπε: "Δε νομίζω ότι οι σύγχρονοι έλληνες είναι περισσότερο έλληνες από τους βυζαντινούς".

Ο ιστορικός J.Β. Βury γράφει: "..Ο πολιτισμός του Βυζαντινού κράτους έχοντας βαθειές ρίζες στο παρελθόν, ήταν η τελευταία φάση του ελληνικού πολιτισμού"

Διαβάζουμε λοιπόν στη σελίδα 6 της ιστορίας του Ελληνικού Έθνους (τόμος Ζ):......."Εκχριστιανισμένο ρωμαϊκό κράτος της Ανατολής κατά τους πρώτους αιώνες της ιστορίας του, εξελληνισμένη αυτοκρατορία της χριστιανικής Ανατολής στα χρόνια της ακμής του, ορθόδοξη Ελληνική πολιτεία στο τέλος της ζωής του , το χιλιόχρονο Βυζάντιο έφερε πάντοτε το όνομα «ρωμαϊκόν» ή «Ρωμαίων κράτος», «ρωμαϊκή» ή «Ρωμαίων πολιτεία» ή βασιλεία και κάποτε το όνομα Ρώμη.

« Η περίοδος 324-642 έχει εξαιρετική σπουδαιότητα για τον Ελληνισμό. Στη διάρκειά της δημιουργήθηκαν οι ιστορικές προϋποθέσεις, για την πολιτική αναβίωσή του.

Η μετάθεση της πρωτεύουσας της αυτοκρατορίας στην Κωνσταντινούπολη,
η επικράτηση του Χριστιανισμού,
ο χωρισμός του κράτους σε Ανατολικό και Δυτικό,
η διάλυση του Δυτικού κράτους
και η ταύτιση της αυτοκρατορίας με το ανατολικό τμήμα της,
όπου πλειοψηφούσαν οι Ελληνικό και εξελληνισμένοι πληθυσμοί και κυριαρχούσε η Ελληνική γλώσσα, επέφεραν βαθμιαία τη μετατροπή της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας στο εκχριστιανισμένο ρωμαϊκό κράτος της Ανατολής, στην εξελληνισμένη αυτοκρατορία της Χριστιανικής Ανατολής, στην Ελληνική Βυζαντινή αυτοκρατορία» "


Σελίδα 10: "Σε τελευταία ανάλυση δηλαδή, το Βυζάντιο δεν ταυτίζεται, με τη «Ρωμιοσύνη», αλλά με τον Χριστιανικό Ελληνισμό της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας,
την οικουμενική δηλαδή πολιτιστική δύναμη που χάρισε την οργάνωση και τον συγκροτημένο τρόπο ζωής σε χώρες και λαούς, τους οποίους η κλασική Ελληνική αρχαιότητα άφησε έξω από τον πολιτισμένο κόσμο και που η Ρώμη κατέκτησε χωρίς να αφομοιώσει.

Το πρόβλημα, αν στο σύνολό της, η Βυζαντινή ιστορία αποτελεί οργανικό μέρος της ιστορίας του Ελληνικού έθνους, υπήρξε ένα από τα ποιο αμφιλεγόμενα ζητήματα.
Ένα είναι βέβαιο, ότι η μελέτη της Βυζαντινής εποχής ως ρίζας, ως αρχής του σύγχρονου Ελληνισμού, πρέπει να διαχωριστεί από εθνικές απαιτήσεις και από πολιτικούς στόχους επιγόνων και να προχωρήσει, ανεξάρτητα από τα μεταβαλλόμενα γεωγραφικά όρια και την ποικιλία της εθνολογικής συστάσεως του πληθυσμού της αυτοκρατορίας.

Είναι ανάγκη δηλαδή να δηλωθεί απ’ αρχής, ότι η Βυζαντινή Ελληνικότητα δεν εξαντλεί τον εθνικό χαρακτήρα της αυτοκρατορίας, και μάλιστα στο σύνολό της και ότι η γεωγραφία του Βυζαντινού Ελληνισμού δεν συμπίπτει ούτε με τα πλατιά σύνορα της αυτοκρατορίας, ούτε με τα στενά όρια της σύγχρονης Ελλάδας.

Και αυτό, αν και μένει αναμφισβήτητο ότι η Βυζαντινή ιστορία στο σύνολό της αποτελεί τη ρίζα, την αφετηρία του σύγχρονου Ελληνισμού.

Κύρια χαρακτηριστικά την νέας εποχής είναι:
ο υποβιβασμός του αρχαίου Ελλαδικού χώρου σε απλή επαρχία, αποτέλεσμα της κυρίαρχης θέσεως που κατέχει η Κων/λη και ο κόσμος της στη νέα κοινωνία.
Η περιφρόνηση του αρχαίου θρησκευτικού ιδεώδους, επακόλουθο της εκθρονίσεως του ειδωλολατρικού πανθέου,
η απομάκρυνση από την αρχή που έκανε ως τότε τον λόγο να διέπει την πράξη-επακόλουθο της γενέσεως του Χριστιανικού μυστικισμού.
Η συνειδητοποίηση τέλος, των νέων μεγάλων διαστάσεων του κόσμου, που υπογραμμίζουν την μηδενικότητα του ατόμου.

Ο άνθρωπος που διαδέχεται τον αρχαίο πνευματικό άνθρωπο, είναι ετοιμασμένος να δεχθεί αγόγγυστα τη μοίρα και φροντίζει μόνο για τη σωτηρία της ψυχής του,
αφού του είναι αδύνατο πια να φροντίζει για την ευτυχή ρύθμιση της ζωής του, όπως πάσχιζε να κάνει όταν ζούσε στα στενά πλαίσια της «πόλεως» και του πολιτικού κόσμου της αρχαίας Ελλάδας, αρχές νέας ηθικής, της χριστιανικής που γρήγορα θα γίνουν οι αρχές της μόνης δυνατής ηθικής.

Οπωσδήποτε είναι αναμφισβήτητο, ότι ο παλαιός κόσμος κλονίζεται από τη στιγμή που ο Χριστιανισμός, από μειονότητα, γίνεται ήδη από τον 4ο αιώνα φορέας της επίσημης κρατικής θρησκείας.

Και αυτό το όνομα Έλλην καταδικάζεται να σημαίνει τον ειδωλολάτρη, τον άνθρωπο που διώκει ο νόμος, το κράτος και η νέα κοινωνία.
Η λέξη χάνει προοδευτικά την εθνική της σημασία και παραμένει με την έννοια του ανθρώπου που εκθρόνισε η νέα θρησκεία και που καταδίκασαν οι κυβερνήτες του νέου κράτους, του ανθρώπου τέλος, που απεδίωξε από τους κόλπους της η νέα κοινωνία.

Μοναδικό καύχημα ως προ ολίγου, όνομα τώρα σχεδόν κακόφημο και απρεπές, ο όρος Έλλην διαγράφεται σιγά σιγά από τα πάτρια και τις μνήμες.." (αυτά από το πολύτιμο και πολύτιμο αυτό ιστορικό έργο).
Γιατί όμως συνέβη αυτό?......μήπως κάποιοι.... όπως ο Ιουλιανός έβαλαν το χέρι τους?..... ας δούμε λοιπόν:

Η Επιστολή 42 του Ιουλιανού, εξηγεί γιατί απαγόρευσε τη διδασκαλία των ελληνικών από τους χριστιανούς:
"ὅστις οὖν ἕτερα μὲν φρονεῖ, διδάσκει δὲ ἕτερα τοὺς πλησιάζοντας, αὐτὸς ἀπολελεῖφθαι δοκεῖ τοσούτῳ παιδείας, ὅσῳ καὶ τοῦ χρηστὸς ἀνὴρ εἶναι."

Και ας δούμε τώρα τι του προσάπτει ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός στο Κατά Ιουλιανού Βασιλέως Στηλιτευτικός πρώτος:
"Πρῶτον μὲν, ὅτι κακούργως τὴν προσηγορίαν μετέθηκεν ἐπὶ τὸ δοκοῦν,
ὥσπερ τῆς θρησκείας ὄντα τὸν Ἕλληνα λόγον, ἀλλ' οὐ τῆς γλώσσης·"

Κατηγορεί λοιπόν τον Ιουλιανό πως έδωσε θρησκευτική σημασία στην έννοια του ελληνίζειν και του ελληνιστή ενώ η κανονική σημασία τους είναι η ομιλία και μελέτη των ελληνικών.

Και ξεκινώντας ο Γρηγόριος το Λόγο του αυτόν λέει: "Ἀκούσατε ταῦτα, πάντα τὰ ἔθνη, ἐνωτί σασθε πάντες οἱ κατοικοῦντες τὴνοἰκουμένην"
Kαι αναφέρεται ακριβώς όπως λέει, σε όλα τα έθνη! και μέσα σε αυτά είναι και οι Έλληνες.

Να λοιπόν που υπήρξε μετατροπή της σημασίας της λέξης και να που δεν ευθύνονται οι χριστιανοί για αυτή την αλλαγή, [/u] κάθε άλλο μάλιστα, παρά οι "βασιλιάδες ήλιοι"


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 11/01/2010 23:51:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2010, 23:57:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


quote:
Εαρινός:
Ότι μέσα στην αγνοιά του και την αμορφωσιά του ο Χριστιανισμός χρόνια ολόκληρα βασάνιζε ψυχικά αλλα και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους...

Φέρε μας παραδείγματα! όπου ενώ η ιατρική είχε λύσεις! ο Χριστιανισμός, βασάνιζε ψυχικά αλλά και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους!....όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μη μιλάμε στον αέρα!

quote:
Εαρινός:
Ότι μέσα στην αγνοιά του και την αμορφωσιά του ο Χριστιανισμός χρόνια ολόκληρα βασάνιζε ψυχικά αλλα και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους...
Αγνοείς την καταστατικότητα του ανθρώπου -η οποία είναι αποδεδειγμένη- και η οποία είναι ο κύριος και βασικός υπεύθυνος για όλα όσα σκέφτεται και πράττει ο άνθρωπος...
Αγνοείς -ακόμα- θεμελιώδεις κανόνες και λειτουργίες που διέπουν την ανθρώπινη ψυχοσύνθεση και μιλάς γι'αγάπη με τόσο εύκολο τρόπο και άνεση ωσαν να πιπιλίζεις καραμέλλα...
Αγνοείς παντελώς θεμελιώδεις αρχές -αποδεδειγένες- αλλα και διάφορες διαταραχές με την γενική επωνυμία :
-Αγενεσία του συμβολικού και του φαντασιακού..!
Αγνοείς τον ολοκληρωτισμό αυτής της τύφλωσης -υποκειμενικής- και το ότι συνδέεται με την δομή της επιθυμίας του υποκειμένου ...που βασικά είναι επιθυμία της επιθυμίας του Άλλου-υποσυνειδήτου-...
Αγνοείς την μετωνυμία της επιθυμίας και που επικυρώνει μια θεμαλιακή έλλιψη-καταστατικής φύσεως-...την απώλεια του πράγματος μέσα στο αντικείμενο...
Και παρ'ολ'αυτά έρχεσαι εδώ με αποσπάσματα απο την βίβλο και τα ιερά ευαγγέλια να μιλήσεις για τον άνθρωπο...αιδώς...!
Θα έπρεπε και σύ και οι άλλοι εδώ μέσα ειδήμονες να γνωρίζετε βασικές αρχές -τουλάχιστον- ...
'Οτι ακόμα και αν ο Άλλος -υποσυνείδητο- θεσμοποιεί την συνθήκη της προέλευσης της επιθυμίας σ'ενα υποκείμενο , σε καμμιά περίπτωση δεν επαρκεί για να ικανοποιήσει το αιτημά του...και ότι το υποσυνείδητο για την ικανοποίηση της επιθυμίας του υποκειμένου ΟΦΕΙΛΕΙ να ορισθεί Ως ΜΗ ΕΧΩΝ ΕΞΟΥΣΙΑ..!
Εσύ και εσείς σε ποιόν μιλάτε...που απευθύνεστε???
Δεν έχω κάτι μαζί σου και στο έχω ξαναπεί μου είσαι συμπαθής αλλα παρ'ολ'αυτά είσαι ανίδεος για εσωτερικά δρώμενα και αίτια τα οποια είναι υπεύθυνα για όλα όσα εμφανίζει ο άνθρωπος στις καθημερινές του επαφές και συνδιαλέξεις...και υπ'αυτήν την έννοια "επικίνδυνος" μέσα απο όσα θέλεις να περάσεις γενικότερα και να πείσεις..!
Διότι δεν έχουν καμμιά σχέση με την πραγματικότητα και τον άνθρωπο..
Δές και μάθε πρώτα τι εστί άνθρωπος και λειτουργία του και όταν το καταφέρεις αυτό ...θα πάμε και στο κεφάλαιο θεός..

Ο Ιησούς Χριστός νικά!!...κι όλα τα κακά σκορπά!!!

....σύνελθε άνθρωπέ μου!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).

Edited by - europaios2 on 11/01/2010 23:51:51


Ο Ιησούς -δεν είναι αυτό το ονομά του...αλλα εντάξει..- δεν σε έσωσε φίλε μου...και ως φαίνεται δεν σε σώζει τίποτα εσενα απο το κύριε ελέησον που είναι και η μόνη πηγή γνώσης σου..!

Πορεύσου εν βίβλω...!!!

Τι είναι τούτος ρε παιδιά...βιβλικό πρόσωπο???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 11:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Εαρινός:
Ο Ιησούς -δεν είναι αυτό το ονομά του...αλλα εντάξει..- δεν σε έσωσε φίλε μου...και ως φαίνεται δεν σε σώζει τίποτα εσενα απο το κύριε ελέησον που είναι και η μόνη πηγή γνώσης σου..!

Πορεύσου εν βίβλω...!!!
Τι είναι τούτος ρε παιδιά...βιβλικό πρόσωπο???



Καλά....αναρωτήσου ότι θέλεις, σε εκείνα όμως που σε ρωτάνε!...πότε θα μάθεις ν' απαντάς?
Επαναλαμβάνω την προηγούμενη ερώτηση:
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο μονοθεϊστής είναι ποιο κοντά στο δωδεκάθεο απ' ότι στο Χριστιανισμό?
Και φέρε μας και κάποιο παράδειγμα, όπου ενώ η ιατρική είχε λύσεις! ο Χριστιανισμός, βασάνιζε ψυχικά αλλά και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους!....όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μη μιλάμε στον αέρα!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 12:24:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ναι αλλά ρε φιλε Εαρινέ, έχει γίνει βαρετός ο αυτοπροσδιορισός σου ολη τη ώρα και ο προσδιορισμός που δίνεις στους άλλους και δη τους χριστιανούς....Δεν μπορούμε κι εμείς το ίδιο νομίζεις;
Μην προσπαθείς να με βγάλεις λάθος, γιατι δεν μπορεις...Στο λέω, για να γλυτώσουμε, λίγα μηνύματα στο βρόντο, πάλι...
Βρε χρυσέ μου,πές κάτι σου λέω, που να διαφωνεί η επιστήμη με τη θρησκεία και να αποδείχθηκε λάθος η θρησκεία...Τόσο ....δύσκολο σου είναι;Τι επαναστατικά μανιφέστα μου κατεβάζεις πάλι;
Δεν μου λές, ακους και φωνές εκτός απο βουητά;...Αν το συνδιάσεις με το ότι πιστευεις ότι ο χριστιανισμός θα χαθεί σαν το 12θεο,μάλλον πρέπει να το ψάξεις το πράγμα...Που λέγαμε...
Τα όσα εύχεσαι να πάθουμε, δειχνει πόσο αγαπάς τον πλησίον σου...
Σου είπα εγώ να σου καεί το DVD σου;...

Μην παραποιείς και μην παρερμηνεύεις τα λόγια μου φίλε μου!

Δεν εύχομαι για κανέναν άνθρωπο οτιδήποτε άσχημο , ούτε σήμερα , ούτε ποτέ !

Είπα ότι εκ των πραγμάτων και με το πως κινείται ο Χριστιανισμός δεν εμπνέει πλέον τον σημερινό άνθρωπο και το βλέπω καθημερινά και παντού -ακόμα και δώ μέσα- και ως εκ τούτου χάνει με γεωμετρική πρόοδο τα ερεισματά του στην κοινωνία με αποτέλεσμα το φυσιολογικό επακόλουθο να αποτελέσει λίαν συντόμως -αν ακόμα δεν έχει συμβεί- παρελθόν και ανάμνηση!

Θα πρέπει δε να σου πώ ξεκάθαρα ότι συζητάμε επι ιδεών και θέσεων και όχι επι προσωπικού και τα όσα λέω και υποστηρίζω δεν έχουν να κάνουν με τον Βαγγέλη ως άνθρωπο , τον οποίο σέβομαι και πρόσκειμαι φιλικά απέναντί του...είναι δύο διαφορετικά πράγματα!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 12:50:40  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Εαρινός:
Ο Ιησούς -δεν είναι αυτό το ονομά του...αλλα εντάξει..- δεν σε έσωσε φίλε μου...και ως φαίνεται δεν σε σώζει τίποτα εσενα απο το κύριε ελέησον που είναι και η μόνη πηγή γνώσης σου..!

Πορεύσου εν βίβλω...!!!
Τι είναι τούτος ρε παιδιά...βιβλικό πρόσωπο???



Καλά....αναρωτήσου ότι θέλεις, σε εκείνα όμως που σε ρωτάνε!...πότε θα μάθεις ν' απαντάς?
Επαναλαμβάνω την προηγούμενη ερώτηση:
Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο μονοθεϊστής είναι ποιο κοντά στο δωδεκάθεο απ' ότι στο Χριστιανισμό?
Και φέρε μας και κάποιο παράδειγμα, όπου ενώ η ιατρική είχε λύσεις! ο Χριστιανισμός, βασάνιζε ψυχικά αλλά και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς και πολλές φορές καιγοντάς τους!....όχι τίποτα άλλο, αλλά για να μη μιλάμε στον αέρα!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Άρτσι - μπούρτζι και λουλάς...

Άνθρωπέ μου αλήθεια δεν γνωρίζεις...τόσα και τόσα -υποτίθεται- ότι διαβάζεις ...δεν ξέρεις τίποτα για τους εξορκισμούς τους οποίους υπέστησαν άρρωστοι άνθρωποι σχιζοφρενείς αλλα και επιληπτικοί..???

Δεν γνωρίζεις για τους δήθεν μάγους που τους έκαιγαν στην φωτιά???

Δεν γνωρίζεις για την ιερά εξέταση και το πόσοι άνθρωποι χάθηκαν απο την τρέλλα που έδερνε κάποιους τρελλούς του χώρου σου ...συνεπαρμένους και απο την αλαζονεία αλλα και την ελλειματικότητά τους ??

Για τις σταυροφορίες πάλι δεν γνωρίζεις τίποταααα..???

Κοίτα ...το γεγονός ότι φοράς παρωπίδες και δεν θές τίποτα να δείς και να παραδεχθείς δεν οφείλεται σε μένα ...ούτε και σε κανέναν άλλο ...αλλού να ερευνήσεις γιατί σου συμβαίνουν όλα όσα σου συμβαίνουν και ίσως για πρώτη φορά στην ζωή σου να πάρεις απαντήσεις αλλα και να δώσεις και λύσεις σε προσωπικά σου θέματα!!!

Άλλο γνώση και άλλο πίστη...αν αγνοείς την ειδοποιό διαφορά τους και πάλι είναι προσωπικό σου ζήτημα και μην επιτίθεσαι και ειρωνεύεσαι ... διότι χτυπάς πόρτες ανοιχτές και δεν αξίζει τόση μεγάλη πίεση και άγχος!

Δώστε πρώτα λύση στα τόσα που σας απασχολούν και θα σας απασχολήσουν λίαν συντόμως και αφήστε εμάς τους αμόρφωτους και "χριστιανομάχους" στην δίνη της "κακεντρεχειάς" μας...!

Έχετε παρα πολύ σοβαρά θέματα να επιλύσετε και ο εχθρός σας βρίσκετε σ'αυτά και στον λόγο σας...εστιάστε εκεί και προβληματισθείτε έντονα και επι της ουσίας ...εδώ δεν παίρνετε παρα μια γεύση περί της αισθήσεως που έχουν πλέον οι άνθρωποι...μην το αγνοείτε γιατί θα εκπλαγείτε..!

Αυτά έχω να πώ και ελπίζω ότι θα δείξεις έστω για πρώτη φορά σύνεση και τον απαιτούμενο προβληματισμό...ευχαριστώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 13:47:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
"Τα γεγονότα σας έχουν ξεπεράσει και σας αφήνουν πολύ πίσω και αυτό διότι μείνατε προσκολλημενοι σε δόγματα και θέσεις του χθές που απαντούσαν σε άλλες γενιές , οι οποίες δεν μπορούσαν να ελέγξουν και να ερευνήσουν...καλά να πάθετε και είναι αυτό που σας πρέπει!"
Αυτά που γράφεις ,αγαπητέ μου Εαρινέ, ειναι ανακρίβιες,για να το πω ευγενικά, αντί να πω ότι ειναι ψέματα,οπως είναι.....Και σου λέω, όλη την ώρα, κρίνεις, διακρίνεις κατατάσεις, ρε παιδί μου, αποθηκάριος κατάντησες, γιατι τόση μανια να αποφασίσεις εσύ, ποιός ειναι σωστός και ποιός λάθος;....
Άσε να το βρούμε με τις θέσεις,κόψε τα κλισέ "εσύ ξέρεις εμείς,όχι",και τις άλλες αρλουμπες....Μιλα με θέσεις, δικές σου άλλων και διχως κρίση...
Να πούμε και τιποτε της προκοπής, πέρα απο το ποιός είναι καλύτερος και πολυμελετηρότερος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 14:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Εαρινός:
Άρτσι - μπούρτζι και λουλάς...
Άνθρωπέ μου αλήθεια δεν γνωρίζεις...τόσα και τόσα -υποτίθεται- ότι διαβάζεις ...δεν ξέρεις τίποτα για τους εξορκισμούς τους οποίους υπέστησαν άρρωστοι άνθρωποι σχιζοφρενείς αλλα και επιληπτικοί..???


Έγραψες:"Ότι μέσα στην άγνοια του και την αμορφωσιά του ο Χριστιανισμός χρόνια ολόκληρα βασάνιζε ψυχικά αλλά και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς"

Και η ερώτησή μου είναι: "η ιατρική είχε λύσεις? και ενώ τις είχε ο Χριστιανισμός, βασάνιζε ψυχικά αλλά και σωματικά αρρώστους ανθρώπους με εξορκισμούς?"

Είμαι σαφής σε αυτό που σε ρωτάω....γι' αυτό σου ζήτησα και παράδειγμα....αλλά επειδή είσαι "χάνομαι γιατί ρεμβάζω", το γυρνάς στην τρελίτσα!

Εκείνες τις εποχές όπου η επιστήμη δεν μπορούσε να κάνει τίποτα, οι άνθρωποι κατέφευγαν είτε στην εκκλησία είτε σε διάφορες μαγγανείες! εκ των πραγμάτων λοιπόν δεν είχαν άλλη επιλογή! Οπότε πολλοί οι οποίοι απλά είχαν ψυχικά προβλήματα ταλαιπωρήθηκαν από τους εξορκισμούς οι οποίοι δεν ενδεικνυόντουσαν για την περίπτωση αυτή.
Δε φταίει όμως η εκκλησία! αυτή σε αυτές τις περιπτώσεις δεν είχε τι άλλο να κάνει!

Εγραψες:"και πολλές φορές καίγοντας τους..."

Κανέναν που πήγε στην εκκλησία για εξορκισμό, ώστε να γίνει καλά δεν έκαψαν! αυτά είναι αρλούμπες δικές σου.

Αναφέρεσαι ενδεχομένως, στο λεγόμενο "κυνήγι των μαγισσών" το οποίο όμως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που συζητάμε!, αφού ως μάγους δεν έκαιγαν τους επιληπτικούς ή τους σωματικά άρρωστους! αλλά αυτούς που γούσταραν! άνευ λόγου και αιτίας! όποιον δεν χώνευαν όποιον τον θεωρούσαν εμπόδιο στα προσωπικά τους οφέλη ή αυτά των διαφόρων κυβερνητών τον κυνηγούσαν ως μάγο! και όχι ως επιληπτικό ή σωματικά άρρωστο!

Μη γράφεις λοιπόν ότι σου κατεβαίνει στην κεφάλα σου!!!

quote:
Εαρινός:
Δεν γνωρίζεις για την ιερά εξέταση και το πόσοι άνθρωποι χάθηκαν απο την τρέλλα που έδερνε κάποιους τρελλούς του χώρου σου ...συνεπαρμένους και απο την αλαζονεία αλλα και την ελλειματικότητά τους ??

Τετρακόσια τα είχαν!! του χώρου μου δεν ήσαν και αναζητησέ τους στον Παπισμό.

quote:
Εαρινός:
Για τις σταυροφορίες πάλι δεν γνωρίζεις τίποταααα..???

Πολύ περισσότερα από σένα που δεν ήξερες καν τι ήσαν οι πόλεις κράτη στην αρχαία Ελλάδα! και τις παρουσίασες σα τίποτα αφρικανικούς νομάδες!

quote:
Εαρινός:
Κοίτα ...το γεγονός ότι φοράς παρωπίδες και δεν θές τίποτα να δείς και να παραδεχθείς δεν οφείλεται σε μένα ...ούτε και σε κανέναν άλλο ...αλλού να ερευνήσεις γιατί σου συμβαίνουν όλα όσα σου συμβαίνουν και ίσως για πρώτη φορά στην ζωή σου να πάρεις απαντήσεις αλλα και να δώσεις και λύσεις σε προσωπικά σου θέματα!!!

Άλλο γνώση και άλλο πίστη...αν αγνοείς την ειδοποιό διαφορά τους και πάλι είναι προσωπικό σου ζήτημα και μην επιτίθεσαι και ειρωνεύεσαι ... διότι χτυπάς πόρτες ανοιχτές και δεν αξίζει τόση μεγάλη πίεση και άγχος!


Εσύ ανοιχτή πόρτα?.....του κουφού η πόρτα είσαι καημένε!!!!

quote:
Εαρινός:
Δώστε πρώτα λύση στα τόσα που σας απασχολούν και θα σας απασχολήσουν λίαν συντόμως και αφήστε εμάς τους αμόρφωτους και "χριστιανομάχους" στην δίνη της "κακεντρεχειάς" μας...!

Έχετε παρα πολύ σοβαρά θέματα να επιλύσετε και ο εχθρός σας βρίσκετε σ'αυτά και στον λόγο σας...εστιάστε εκεί και προβληματισθείτε έντονα και επι της ουσίας ...εδώ δεν παίρνετε παρα μια γεύση περί της αισθήσεως που έχουν πλέον οι άνθρωποι...μην το αγνοείτε γιατί θα εκπλαγείτε..!

Αυτά έχω να πώ και ελπίζω ότι θα δείξεις έστω για πρώτη φορά σύνεση και τον απαιτούμενο προβληματισμό...ευχαριστώ!



χέι τρομάρα σου.....που θα κάνεις και συστάσεις!!!


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 14:44:36  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι

quote:
Για ένα μονταρισμένο βίντεο, όπως το συγκεκριμένο, μόνο ένας τελείως γκα-γκα θα μπορούσε να εκφέρει γνώμη.

ΔΕν μιλάω για το βίντεο, απλά ρώτησα τι σημαίνει μια συγκεκριμπένη πρόταση.

Τη γνώμη σας για το βίντεο ήδη την είπατε πολλές φορές και μόλις την επαναλάβατε.

Αυτό σημαίνει ότι είστε... πολλές φορές "γκα-γκά";;;

Υ.Γ. Θα πρέπει να είστε πολύ ευχαριστημένοι (όλοι εσείς οι τρόφιμοι της στάνης) που υπάρχουν ΑΚΟΜΗ άνθρωποι οι οποίοι προσπαθούν να μιλήσουν μαζί σας, σοβαρά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 17:22:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε Γιάπετ, μας δουλεύεις;Κάνεις χάρη στο 95% που τους μιλάς;Τόσος εγωισμός; Μα σφού τόσοι που είστε, δεν..φτάνετε για να μιλήσετε μεταξύ σας....Μας έχετε ανάγκη, για να μιλάτε, αλλοιώς θα ξεχνούσατε ότι υπαρχετε...
Τραβάτε με κι ας κλαίω,δλδ.....Μαζόχες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 18:19:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλά ρε Γιάπετ, μας δουλεύεις;Κάνεις χάρη στο 95% που τους μιλάς;Τόσος εγωισμός; Μα σφού τόσοι που είστε, δεν..φτάνετε για να μιλήσετε μεταξύ σας....Μας έχετε ανάγκη, για να μιλάτε, αλλοιώς θα ξεχνούσατε ότι υπαρχετε...
Τραβάτε με κι ας κλαίω,δλδ.....Μαζόχες....

Πέστου τα ρε Βαγγέλη ... καλά πως τολμάει αυτός ο τυπάκος και ο άλλος ο τυπηκάριος ο Αερινός να αντιλέγει στο 95% και 96%..???

Μαζόχες του κερατά είναι όλοι ... μη δίνεις σημασία όμως ..κατα τα έργα τους θα κριθούν..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 19:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό δεν καταλαβαίνεις βρε φίλε Εαρινέ, λέγε ότι θέλεις, η ..νεκροψία θα δείξει,αλλά, εμάς, γιατι μας κατηγορείς επειδή πιστεύουμε ότι πιστεύουμε και δεν μας αφήνεις,δίχως ειρωνία, να
πιστεύουμε ότι η πίστη μας λέει;Είμαστε το 95% του ελληνικού πληθυμού,επίσημα, εδώ και 15 αιώνες και συ φέρεσαι λες κι ειμαστε κάποιοι, απομονωμένοι,ακραίοι μειονοτικοί....Καταλαβαίνεις τι .....βλέπεις;
Τόση ....δημοκρατία, βλάπτει....
Απο κει κι έπειτα, ρε φιλε, δεν υπαρχει θέση σχολιαστή των κειμένων των άλλων...Όλοι σχολιάζουμε, όταν μας ρωτούν, όχι τα των άλλων, συνήθως κι όλη την ώρα, επειδή δεν έχουμε θέσεις...
Ονόματα δεν λέμε,οικογένειες δεν θίγουμε, αλλά κάποτε πρέπει να καταλάβεις για ποιόν λέμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 19:39:56  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτό δεν καταλαβαίνεις βρε φίλε Εαρινέ, λέγε ότι θέλεις, η ..νεκροψία θα δείξει,αλλά, εμάς, γιατι μας κατηγορείς επειδή πιστεύουμε ότι πιστεύουμε και δεν μας αφήνεις,δίχως ειρωνία, να
πιστεύουμε ότι η πίστη μας λέει;Είμαστε το 95% του ελληνικού πληθυμού,επίσημα, εδώ και 15 αιώνες και συ φέρεσαι λες κι ειμαστε κάποιοι, απομονωμένοι,ακραίοι μειονοτικοί....Καταλαβαίνεις τι .....βλέπεις;
Τόση ....δημοκρατία, βλάπτει....
Απο κει κι έπειτα, ρε φιλε, δεν υπαρχει θέση σχολιαστή των κειμένων των άλλων...Όλοι σχολιάζουμε, όταν μας ρωτούν, όχι τα των άλλων, συνήθως κι όλη την ώρα, επειδή δεν έχουμε θέσεις...
Ονόματα δεν λέμε,οικογένειες δεν θίγουμε, αλλά κάποτε πρέπει να καταλάβεις για ποιόν λέμε...

Προφανώς για μένα χτυπάει η καμπάνα ε??

Είδες τι έξυπνο "παιδί" είμαι???

Βαγγέλη το ξέρεις ότι σε συμπαθώ ως άνθρωπο και προσωπικά γνωρίζω το πόσο ευαίσθητο άτομο είσαι και μην με ρωτήσεις πως...

Δεν υπάρχει πρόβλημα στο έχω ξανα-πεί με την θρησκεία...αρκεί να περιορίζεται ως προσωπική αλήθεια του καθενός!

Αν γίνεται προσπάθεια για περαιτέρω χειραγώγηση και νουθεσία , ε!! εκεί όντως αρχίζω και έχω τις ενστάσεις μου και αντιρρήσεις μου και τοποθετούμαι...αλλα ποτέ απέναντί σου..και επί προσωπικού...εκτός απο κάποιες φορές που το ζητάει κάποιου ο οργανισμός και το επιδιώκει με τον τρόπο και την συμπεριφορά του!!!

Πολλά άλλαξαν Βαγγέλη...πολλά και οι άνθρωποι προχώρησαν , απλά βρίσκονται σε μια δύσκολη καμπή , όπου καλούνται να αφήσουν παλαιές και παρωχημένες αντιλήψεις και να υιοθετήσουν νέες αντιλήψεις και παποιθήσεις που θα βασίζονται σε νέες ιδέες και γνώσεις ..!

Δυστυχώς έχουν ένα ολόκληρο σύστημα απέναντί τους το οποίο λειτουργεί ως τροχοπέδη διότι δεν θέλει να απεμπολήσει την εξουσία και την επιρροή του απο την οποία έζησε και τράνεψε χρόνια τώρα...απο τον μεσαίωνα και μέχρι σήμερα...θα χρειασθεί λίγος χρόνος ακόμα και θα προχωρησει η ανθρωπότητα σε νέους δρόμους , μακριά απο προκαταλλήψεις και φοβίες του παρελθόντος..

Το θέμα δεν είναι τι πιστεύεις και πιστεύω...αλλα το τι παράγει και τι αποδίδει επί της ουσίας της βελτίωσης του ανθρώπου τελικά και δυστυχώς η μέχρι τούδε εμπειρία έδειξε πως ότι υπήρξε μέχρι σήμερα που νοηματοδοτούσε την σκέψη μας δεν ήταν επαρκές αλλα και ρεαλιστικό..

Αυτά!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 20:31:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εαρινός: "Δεν υπάρχει πρόβλημα στο έχω ξανα-πεί με την θρησκεία...αρκεί να περιορίζεται ως προσωπική αλήθεια του καθενός!"
Αυτο που τόσο καλά περιγράφεις εδώ, φίλε μου, είναι που κάνεις...Το κατάλαβες τώρα;
"Αν γίνεται προσπάθεια για περαιτέρω χειραγώγηση και νουθεσία , ε!! εκεί όντως αρχίζω και έχω τις ενστάσεις μου και αντιρρήσεις μου και τοποθετούμαι...αλλα ποτέ απέναντί σου..και επί προσωπικού...εκτός απο κάποιες φορές που το ζητάει κάποιου ο οργανισμός και το επιδιώκει με τον τρόπο και την συμπεριφορά του!!!"
Εδώ φιλε μου,πρέπει να έχεις θέσεις για να μιλάς,τροχονόμο, δεν θέλουμε...Έχεις θέσεις να πεις, να υπερασπισθείς, ή απλά, ότι νάναι στο ....γάμο του καραγκιόζη;
Όσο για το που θα πάει η ανθρωπότητα, φίλε μου, κύκλους κάνει..Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι όσα έρχονται ώς νέα ,είναι παλιά του μεσαίωνα ιστορίες, που λές κι εσύ;...Οι αποκρυφιστικές ιδέες και παράγωγα, υπήρχαν απο τότε...Δεν ανακαλύφθηκαν τώρα...Απλά δυνάμωσαν, με τις ραδιουργίες και τον έλεγχο των κυβερνήσεων,ώστε να νομίζουν ότι κάτι μπορούν να κάνουν....
Όπως είπα, η,,,νεκροψία θα δειξει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 20:51:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
ΔΕν μιλάω για το βίντεο, απλά ρώτησα τι σημαίνει μια συγκεκριμπένη πρόταση.
Τη γνώμη σας για το βίντεο ήδη την είπατε πολλές φορές και μόλις την επαναλάβατε.
Αυτό σημαίνει ότι είστε... πολλές φορές "γκα-γκά";;;

Υ.Γ. Θα πρέπει να είστε πολύ ευχαριστημένοι (όλοι εσείς οι τρόφιμοι της στάνης) που υπάρχουν ΑΚΟΜΗ άνθρωποι οι οποίοι προσπαθούν να μιλήσουν μαζί σας, σοβαρά...



Ας σου κάνω το χατίρι...λέει η συγκεκριμένη πρόταση:
"καλλίτερα τούρκικο φέσι παρά τα φράγκα των φράγκων....."

Αν μου καλύψεις το κενό με τις τελίτσες μετά το "φράγκων" και την πρόταση που λείπει πριν το "καλλίτερα" ευχαρίστως να σου απαντήσω.

Αν πάλι μπορείς να με διαβεβαιώσεις ότι κόβεται στο "φράγκων" και δεν έχει συνέχεια, όπως δεν προηγείται τίποτα από το "καλλίτερα", τότε είναι σίγουρο ότι δεν υπάρχει περίπτωση, να βρισκόταν άνθρωπος στη γη που να μην προτιμούσε τα φράγκα των φράγκων.......γεννιέται όμως το ερώτημα ποιος βλάκας θα σου χάριζε τα φράγκα των φράγκων χωρίς το αντίτιμο? μόνο και μόνο για να μην φορέσεις τούρκικο φέσι?

Υ.Γ. το πόσο σοβαροί είστε το δείχνετε συνέχεια με τις απατεωνιές που σκαρφίζεστε κάθε φορά.......όπως το βίντεο μαϊμού που μας φέρατε....


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 21:04:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός: "Δεν υπάρχει πρόβλημα στο έχω ξανα-πεί με την θρησκεία...αρκεί να περιορίζεται ως προσωπική αλήθεια του καθενός!"
Αυτο που τόσο καλά περιγράφεις εδώ, φίλε μου, είναι που κάνεις...Το κατάλαβες τώρα;
"Αν γίνεται προσπάθεια για περαιτέρω χειραγώγηση και νουθεσία , ε!! εκεί όντως αρχίζω και έχω τις ενστάσεις μου και αντιρρήσεις μου και τοποθετούμαι...αλλα ποτέ απέναντί σου..και επί προσωπικού...εκτός απο κάποιες φορές που το ζητάει κάποιου ο οργανισμός και το επιδιώκει με τον τρόπο και την συμπεριφορά του!!!"
Εδώ φιλε μου,πρέπει να έχεις θέσεις για να μιλάς,τροχονόμο, δεν θέλουμε...Έχεις θέσεις να πεις, να υπερασπισθείς, ή απλά, ότι νάναι στο ....γάμο του καραγκιόζη;
Όσο για το που θα πάει η ανθρωπότητα, φίλε μου, κύκλους κάνει..Εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι όσα έρχονται ώς νέα ,είναι παλιά του μεσαίωνα ιστορίες, που λές κι εσύ;...Οι αποκρυφιστικές ιδέες και παράγωγα, υπήρχαν απο τότε...Δεν ανακαλύφθηκαν τώρα...Απλά δυνάμωσαν, με τις ραδιουργίες και τον έλεγχο των κυβερνήσεων,ώστε να νομίζουν ότι κάτι μπορούν να κάνουν....
Όπως είπα, η,,,νεκροψία θα δειξει...

Προφανώς με έχεις παρεξηγείσει φίλε μου , διότι τα όσα αναφέρεις περί αποκρυφιστικών ιδεών και παραγώγων δεν μ'εχουν μέχρι τούδε απασχολήσει αλλα ίσως στο μέλλον να το ψάξω το θέμα ...γιατί όχι???

Ίσως και να είναι λάθος μου που μέχρι σήμερα δεν το έχω κάνει ... η αλήθεια ή καλύτερα την αλήθεια μπορεί να την βρούμε εκεί που δεν το περιμένουμε...αλλα σε κάθε περίπτωση δεν ομιλώ απο ένα βάθρο σκοπιμοτήτων οι οποίες απορρέουν απο την πίστη μου σε οποιοδήποτε αποκρυφιστικό ιδεολόγημα..πίστη ...όπως θέλεις πέστο δεν μ'απασχολεί..!

Οι όποιες ενστάσεις μου απορρέουν και πηγάζουν απο επιστημονικά τεκμηριωμένα στοιχεία της ψυχολογίας και νευροψυχολογίας και μόνον..επιστήμες που και ο χριστιανισμός σιγά-σιγά υιοθετεί και εντάσσει στο γενικότερο πλαίσιο αναφοράς του!

Εδώ είμαστε και θα τα βλέπουμε και θα τα συζητάμε μαζί και ελπίζω και λίαν συντόμως και απο κοντά με τσιπουράκι και με καλή καρδιά και θα γουστάρουμε φιλαράκι...γέλα ρε Βαγγέλη , γέλα η ζωή είναι μια τρέλλα φίλε μου...

"Το αντίθετο της απελπισίας είναι η πίστη"

ΚΙΡΚΕΓΚΩΡ!

Ο Φίλος σου Αερινός...τελικά μ'αρέσει καλύτερα απο το Εαρινός ...νά'σαι καλά Βαγγέλη..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2010, 23:09:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Εαρινέ, φταιει το ότι την έχω ζήσει τη ζωή, γι αυτό και
δεν τρελαίνομαι...Όσο για ενστάσεις, όταν βάλεις καμία να μου πει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2340088
Maintained by Digital Alchemy