ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Ας πλακωθούμε λιγάκι! Νο.1 (Χώρος επίλυσης ιδιαίτερων διαφωνιών)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 21:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro,πως γίνεται και δεν δέχεσαι ότι όλοι κανουμε τα ίδια, αλλά μερικοί έχουν μπαρμπα στην Κορώνη και κάποιοι όχι;Δεν πιστευεις, ότι υπο συνθήκες, ειμαστε ολοι άνθρωποι και κινούμαστε απο συναισθήματα, παρορμήσεις και σκέψη;Τι γίνετε, εσείς γίνεστε ....φωτόνια;
Επιτέλους, σταματήστε να έχετε αυτο το ψώνιο, ότι διαφέρετε σε πολλά απο τους άλλους..Μια βιτρίνα ειναι, απο μέσα, όλοι ίδιοι...Και ειδικά
υπο συνθήκες, όλοι κάνουμε τα ίδια...Αν δεν το ξέρετε αυτό, σκίστε όλα τα πτυχία σας, δεν μπορείτε να εφαρμόσετε όσα λέτε οτι ξέρετε....
Χαίρομαι, όμως, που μέσω εμού, θα μάθετε λίγο για εσάς..Τόσο καιρό αυτοβαυκαλίζεστε, περιμένοντας τους βαρβάρους που δεν έρχονται και βγάζετε απωθημένα, αλλά θα κουλάρετε...Θα σας περάσει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 21:30:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εαρινός
quote:
Ευάγγελε σ'αγαπάμε...!!!

Αναμφισβήτητα..
Τον μπαγάσα παρόλα οσα γράφει και εγώ τον αγαπάω..
Αυτό ισχύει για όλους μας εδώ έτσι...
Μπορεί να πειράζουμε ο ενας τον αλλον, να έχουμε τις αντιρρήσεις μας αλλά για μίσος οχι ρε παιδιά..


Συμφωνώ , αφήστε τα μίση και ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 21:35:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
τρεχαγυρευε
quote:
Αγαπητέ μου allzzaro,πως γίνεται και δεν δέχεσαι ότι όλοι κανουμε τα ίδια, αλλά μερικοί έχουν μπαρμπα στην Κορώνη και κάποιοι όχι;Δεν πιστευεις, ότι υπο συνθήκες, ειμαστε ολοι άνθρωποι και κινούμαστε απο συναισθήματα, παρορμήσεις και σκέψη;Τι γίνετε, εσείς γίνεστε ....φωτόνια;

Λίγη παρατηρικότητα και λίγη ευαισθησία θα σε βοηθήσουν να διαπιστώσεις οτι εκτός απο το να προσηλυτίζουμε και να το παίζουμε ιεροκήρυκες υπάρχουν και αλλα πράγματα που άγει η συζήτηση...
Τη φιλία..
Ασε την κυνικότητα λοιπόν Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 21:58:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Επιτέλους, σταματήστε να έχετε αυτο το ψώνιο, ότι διαφέρετε σε πολλά απο τους άλλους..Μια βιτρίνα ειναι, απο μέσα, όλοι ίδιοι...


Σε βολεύει να το πιστεύεις αυτό , ε???

Ποιά είναι η βιτρίνα φίλε Ευάγγελε..??


Αυτά που καταθέτεις είναι καταθέσεις άσχετες , άνευ περιεχομένου και σοβαρότητας!!!

Ασφαλώς και διαφέρουμε ...και μάλιστα πολύ..πάρα πολύ!!

Θα το θεωρούσα λιποταξία να μοιάζω μαζί σου...για την ακρίβεια θ'αυτοκτονούσα..απο την Ακρόπολη το ηλιοβασίλεμα θα έπεφτα..ή θα μ'έσφαζε ο πατέρας μου στο γόνατο...ούτε να το σκέφτομαι δεν θέλω...μπρρρρρρ!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 22:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
earinos
quote:
Αυτά που καταθέτεις είναι καταθέσεις άσχετες , άνευ περιεχομένου και σοβαρότητας!!!

Kαι ανευ χιουμοριστικής ευαισθησίας.. βεβαίως βεβαίως..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 22:18:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9915&whichpage=13&ARCHIVE=

Ζητώ την άδεια φίλε Εαρινέ..
Μπορώ να είμαι λίγο ευγενικός μαζί του..?
Πιστεύω να εχεις διαβάσει Αστερίξ για να κατανοήσεις το αστείο.
Κοίτα απάντηση που μου δίνει??
ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΕΛΕΟΣ
Μία τσικουδιά σας παρακαλώ ετσι για να στανιάρω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 22:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
trexa
05/11/2009, 19:36:58
Αγαπητέ μου Εαρινέ, να ξεκαθαρισουμε ορισμένα πράγματα...Δεν με καίει να είμαι αδερφός σου...Αλλά η θρησκεία που πιστεύω, λέει αυτά, ότι είμαστε αδερφια κι εγώ προσπαθώ να το εφαρμόσω, με καταλαβαίνεις;
Δεν καίγομαι ιδιαίτερα..


quote:
trexa
05/11/2009, 20:18:22
Η αγάπη μου προς τον Θεό, προέκυψε, όταν συνηδειτηοποίησα τι έκανε Αυτός για μένα και όλους μας και οι πράξεις του, λόγω της σοφίας του, με έκανε να αγπαήσω και το θείο τρόπο του στο να κινεί αρμονικα τον κόσμο..Τον σεβάστηκα κι όλας...

quote:
trexa
05/11/2009, 20:42:22
Λέτε αντιφατικά πράγματα..

Kαι την λες κιόλας στον allzzaro πως δεν γίνεται να είναι χριστιανός με ολίγη.....
Ενώ το να λες πως είσαι καλός χριστιανός και να υποκρίνεσαι είναι μια χαρά!!!
Θα φάω τις μπούκλες μου!!!!!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 22:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
ar_ia
quote:
Θα φάω τις μπούκλες μου!!!!!

Προσπαθώ να φτάσω τις δικές μου αλλά
Εχω φάει αυτό το κορδόνι της μπλούζας μου, κόντευα να πνιγώ..

Ρε μπάς και είναι βαλτός να μας τρελλάνει..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 22:49:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ar_ia
quote:
Θα φάω τις μπούκλες μου!!!!!

Προσπαθώ να φτάσω τις δικές μου αλλά
Εχω φάει αυτό το κορδόνι της μπλούζας μου, κόντευα να πνιγώ..

Ρε μπάς και είναι βαλτός να μας τρελλάνει..


Ax!!! αυτό το διαβολικό τρίδυμο ..το υποχθόνιο!

Εαρινός-allzzaro-ar-ia...θεοσκότεινα τα έργα τους!

Ευάγγελε..φάτους όλους!!!

Κάνε τους κομπλιμέντα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:10:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Εαρινός
quote:
Εαρινός-allzzaro-ar-ia...θεοσκότεινα τα έργα τους

Kαι τους αλλους που τους βάζεις γιαπετ μακεδόν σεστροτις αθεος ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:11:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
trexa
05/11/2009, 19:36:58
Αγαπητέ μου Εαρινέ, να ξεκαθαρισουμε ορισμένα πράγματα...Δεν με καίει να είμαι αδερφός σου...Αλλά η θρησκεία που πιστεύω, λέει αυτά, ότι είμαστε αδερφια κι εγώ προσπαθώ να το εφαρμόσω, με καταλαβαίνεις;
Δεν καίγομαι ιδιαίτερα..


quote:
trexa
05/11/2009, 20:18:22
Η αγάπη μου προς τον Θεό, προέκυψε, όταν συνηδειτηοποίησα τι έκανε Αυτός για μένα και όλους μας και οι πράξεις του, λόγω της σοφίας του, με έκανε να αγπαήσω και το θείο τρόπο του στο να κινεί αρμονικα τον κόσμο..Τον σεβάστηκα κι όλας...

quote:
trexa
05/11/2009, 20:42:22
Λέτε αντιφατικά πράγματα..

Kαι την λες κιόλας στον allzzaro πως δεν γίνεται να είναι χριστιανός με ολίγη.....
Ενώ το να λες πως είσαι καλός χριστιανός και να υποκρίνεσαι είναι μια χαρά!!!
Θα φάω τις μπούκλες μου!!!!!

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ



Προβοκατόρισα...Ευάγγελε μην της δίνεις σημασία!

Ο Αερινός τα δημιουργεί όλα...αυτό το δαιμονικό!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaioi 2
Oι αρχιερείς του Ηρώδη είχαν ακούσει τις "φήμες" όπως και άλλοι. Αν όμως έπρεπε με κάθε φήμη να τρέχει ο Ηρώδης για να δει τι γίνεται.....δε θα έκανε και άλλη δουλειά!
Απλά ακούστηκε ότι είχαν έρθει 3 μάγοι που έψαχναν ένα νεογέννητο που θα γινόταν βασιλιάς.....ήταν λοιπόν πολύ λογικό ο Ηρώδης να καλέσει πρώτα σε ακρόαση τους μάγους, ώστε να εκτιμήσει ο ίδιος, μέσα από την επαφή του με αυτούς, τη σοβαρότητα της πληροφορίας.
Έτσι αφού συζήτησε μαζί τους, τους ζήτησε να του πουν το μέρος όταν Τον βρουν. Αυτό δείχνει ότι ακόμη υπήρχε σχετική ηρεμία στο κρανίο του Ηρώδη αφού θα μπορούσε να είχε βάλει να τους παρακολουθήσουν και χωρίς δεύτερη κουβέντα να σκοτώσουν το μικρό που θα έβλεπαν.
Αυτό δείχνει , ότι ο Ηρώδης δεν είχε πειστεί ακόμη ότι θα έπρεπε να ανησυχεί από ένα άγνωστο βρέφος.
Όταν όμως διαπίστωσε ότι τον κορόιδεψαν τότε άρχισε να ανεβάζει στροφές θυμού, "φόβου" και μίσους, με αποτέλεσμα να ζητήσει την άμεση θανάτωση των βρεφών.

Και όλα αυτά τα έκανε ο Ηρώδης τέσσερα ολόκληρα χρόνια μετά τον θάνατό του !!!!! Τι λέτε βρε θηρία !!!
quote:
macedon
Εξω από το ναό της Ιερουσαλήμ κρεμόταν μαστίγια διαφόρων μεγεθών, για δημόσια χρήση. Οποιος ήθελε έπαιρνε ένα κι έδερνε ανενόχλητος τον κόσμο.
europaioi 2
Δεν ήταν ο Ιησούς όποιο κι όποιος και αυτό το γνώριζαν καλά οι Φαρισαίοι.

Δηλαδή europaioi 2 , τα μαστίγια αυτά υπήρχαν εκεί όχι για να κάνη χρήση όποιος ήθελε , αλλά για να τα χρησιμοποιούν μόνο οι επώνυμοι και να δέρνουν
quote:
europaioi 2
Σε ένα ζώο ήταν. Ετοίμασαν τα δύο για να καθίσει σε όποιο ήθελε και ο Ιησούς διάλεξε το πουλάρι.

Και ότε ήγγισαν εις Ιεροσόλυμα και ήλθον εις Βηθσφαγή προς το όρος των ελαιών , τότε ο Ιησούς απέστειλε δύο μαθητάς λέγων αυτοίς* πορεύθητε εις την κώμην την απέναντι υμών , και ευθέως ευρήσετε όνον δεδεμένην και πώλον μετ΄αυτής* λύσαντες αγάγετέ μοι .και εάν τις είπη τι , ερείτε ότι ο Κύριος αυτών χρείαν έχει ......πορευθέντες δε οι μαθηταί και ποιήσαντες καθώς προσέταξεν αυτούς ο Ιησούς , ήγαγον την όνον και τον πώλον , και επέθηκαν επάνω αυτών τα ιμάτια αυτών , και επεκάθησεν επάνω αυτών...... Ματθαίος ΚΑ’

Αυτό το απόσπασμα από το κατά Ματθαίον ευαγγέλιο , είναι γραμμένο στα Ελληνικά και δίχως ιδιαίτερα άγνωστες λέξεις ! Είδες εσύ να γράφη πουθενά αυτά που ισχυρίζεσαι , ή μήπως και σ’ αυτά τα απλά χρειάζεσαι μετάφραση ;;;;

quote:
europaioi 2
Δεν ήταν όποια κι όποια Δίκη! ήταν δίκη κατόπιν απαγωγής …..στην ουσία, αφού διάλεξαν να τον συλλάβουν μακριά από το φως της ημέρας και τα πλήθη όπου δίδασκε ώστε να αποφύγουν τυχόν αντίσταση των οπαδών Του και άλλη τροπή των πραγμάτων.
Συν της άλλης, έπρεπε να επισπεύσουν τα πράγματα λόγω της εορτής του Πάσχα....μην τα ξανάλεμε....πριν λίγες μέρες τα λέγαμε....καταντάει αηδία.

Πράγματι καταντά αηδία το να προσπαθούν οι απολογητές του χριστιανισμού να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα λάθη των αντιγραφέων του 4ου και του 5ου αιώνα , που όπως φαίνεται δεν είχαν ιδέα για τα ήθη και έθιμα των Εβραίων , και έγραφαν ότι τους κατέβαινε .
Εφ όσον λοιπόν ο Πιλάτος είναι αυτός που υποτίθεται διέταξε την σύλληψη του Ιησού και έστειλε μάλιστα μία ολόκληρη κοόρτη με χιλίαρχο επί κεφαλής για να τον συλλάβουν , στην συνέχεια αντί να τον οδηγήσουν στο Πραιτώριο , ή στον Ηρώδη Αντίπα που εκείνον τον καιρό βρισκόταν στην Ιερουσαλήμ , τον οδηγούν στις εβραϊκές θρησκευτικές αρχές . Και το παράδοξο είναι ότι ο μεν Ματθαίος μας λέγει ότι τον πήγαν στον Καϊάφα , οι Μάρκος και Λουκάς στον αρχιερέα δίχως να μας λένε ποιόν , και ο Ιωάννης στον Άννα , τον πεθερό του Καϊάφα .
Εκτός τούτου όμως πως ήταν δυνατόν την πρώτη ημέρα του Πάσχα που ήταν απαραβίαστη ημέρα ανάπαυσης όπως και το Σάββατο (Έξοδος ΙΒ,16) και κατά τη διάρκεια ολόκληρης της εορταστικής εβδομάδας που ήταν μια πραγματικά θρησκευτική αφιέρωση , να γίνη η σύλληψη του Ιησού , η δίκη του από τους αρχιερείς και τον Πιλάτο , η καταδίκη του , η αγορά τάφου από τον Ιωσήφ της Αριμαθείας , και η ταφή του ;
Ο Απολινάριος στο «Πασχάλιον χρονικό» του , γράφει ότι μία εκτέλεση κατά την περίοδο του Πάσχα , εθεωρείτο από τους πιστούς μεγάλη προσβολή και αιτία εξεγέρσεως κατά της ρωμαϊκής διοίκησης , και γι’ αυτό οι Ρωμαίοι για να μην προκαλούν , κατά την διάρκεια των εορτών απέσυραν όλα τα είδωλα και τις προσφορές των ειδωλολατρών από την πόλη , καθώς και την ρωμαϊκή φρουρά , και άφηναν μόνο ένα μικρό στρατιωτικό τμήμα στην πόλη για την τήρηση της τάξεως .
Επίσης οι Εβραίοι δεν θα πήγαιναν ποτέ στο Πραιτώριο για να παρακολουθήσουν την δίκη , πρώτον γιατί ήταν απασχολημένοι με την θρησκευτική εορτή , και σύμφωνα με τον Νόμο απαγορευόταν να έχου άλλη απασχόληση , και δεύτερον από φόβο μη μολυνθούν ερχόμενοι σε επαφή με απερίτμητους , και όντες μολυσμένοι δεν θα μπορούσαν να φάνε το πασχαλινό αρνί .
Και τέλος είναι αδύνατον να δίκασαν τον Ιησού κατά την διάρκεια της νύχτας του Πάσχα , και αυτό γιατί αυτό απαγορευόταν ρητά από τον θρησκευτικό νόμο , και τόσο οι Φαρισαίοι όσο και οι Νομοδιδάσκαλοι ήταν φανατικά προσηλωμένοι στα θρησκευτικά τους ταμπού , έτσι τα 72 μέλη του «Σανχρεντρίν» δεν μπορούσαν να δικάσουν ποτέ την νύχτα , γιατί σύμφωνα με τον Νόμο «τα σκοτάδια επιρεάζουν με βλαβερό τρόπο την κρίση του ανθρώπου» .
quote:
europaioi 2
Το να ελευθερώσει έναν στασιαστή! δεν ήταν καθημερινό φαινόμενο! Μία φορά το χρόνο ελευθέρωναν έναν κρατούμενο ο οποίος ακόμη δεν είχε περάσει από δίκη.....που είχε συλληφθεί δηλαδή πρόσφατα.... μόλις πριν λίγες μέρες.
Εξάλλου ο Πιλάτος ήταν αυτός που πρότεινε και ήξερε καλύτερα από τον καθένα το τι έπραττε και εάν αυτό συνέφερε ή όχι τη Ρώμη.

Τέτοιο έθιμο δεν υπήρχε ! Μόνο ο αυτοκράτορας στην Ρώμη την ημέρα των γενεθλίων του , απελευθέρωνε έναν κατάδικο .

Τα υπόλοιπα είναι αστείο και να τα σχολιάση κάποιος .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
hunter1
κ ζησαν αυτοι καλα κ μεις καλυτερα..θα επαναλαβω εχετε χασει την ουσια..ξεφυγετε λιγο απο ολα αυτα δειτε την πνευματικη πλευρα του Χριστιανισμου..οτι θα εβλεπε κ ως διατυπωση τον Χριστιανισμο αιρεση..ελεος τι αλλο θα πειτε βαρατε..αντεχουμε..εσεις ναδουμε για ποσο ακομα θα αντεξετε?

Φίλη hunter1 , είτε σου αρέσει είτε όχι ,πρέπει κάποτε να συνειδητοποιήσης ότι τόσο ο χριστιανισμός όσο και το ισλάμ είναι αιρέσεις του ιουδαϊσμού . Όσο για το «και ζησαν αυτοι καλα και μεις καλυτερα..» που έβαλες , είναι πολύ εύστοχο καθότι πρόκειται για ένα μεγάλο παραμύθι με φανταστικό πρωταγωνιστή .
Και κάτι ακόμα (εμείς) δεν βαράμε , απλά παραθέτουμε ιστορικά στοιχεία και αποσπάσματα από ίδια τα ευαγγέλια που αλληλοαναιρούνται και είμαστε οι τελευταίοι που φταίμε για το μπάχαλο που υπάρχει στα κείμενα των χριστιανικών βιβλίων λόγω των πολλαπλών πλαστογραφιών . Αυτοί που χτυπιούνται προσπαθώντας να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα είναι οι ίδιοι οι χριστιανοί .
Ζήσε λοιπόν φίλη μου το παραμύθι σου αν αυτό σε ικανοποιεί , αλλά πάψε να κατηγορής τους άλλους όταν αναφέρονται σε ιστορικά γεγονότα που απομυθοποιούν τα όσα πιστεύεις κατηγορώντας τους ότι έχουν χάσει την ουσία . Άλλωστε για ποια ουσία μιλάμε όλα αυτά που υποτίθεται δίδαξε ο Ιησούς προϋπήρχαν σε προχριστιανικές θρησκείες και μεταφέρθηκαν αυτούσια ή ελαφρά τροποποιημένα στον χριστιανισμό . Διάβασε λίγο αν σου το επιτρέπει ο πνευματικός σου τον «Ερμή Τρισμέγιστο» , και έλα μετά να μου πης τι νεότερο υπάρχει στην θρησκεία σου .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ειχα μια συζήτηση με μια φίλη κωφάλλαλη πριν, άργησα και είδα ότι σας άφησα για λίγο και οργιάσατε....
Καλά ρε Εαρινέ, το ψώνιο σου βγάζεις βόλτα; Αυτά που λέω έιναι τα ήδη δεδομένα, αυτά που δεν λές είναι γιατί δεν έχεις κάν ιδέες..Ολα είναι φλου μέσα σου....Ξεκόλλα κι έλα στου..Νικόλα...Και προπάντων, μην περιμένεις να σου κολλήσουμε και τιποτε ένσημα αντιστασιακού στους χριστιανούς κι εσύ..Πήξαμε στους επαγγελματίες, δεν θέλουμε ερασιτέχνες...
Αγαπητέ μου allzzaro, είσαι η αδυναμια μου..Που το πας που το φέρνεις, πρέπει να γίνει σύγκριση, έτσι;Εμείς κι εσείς...
Θα χάσετε ρε καημένοι, δεν το καταλαβαίνετε;
Καλή μου ar_ia, αντιφατικό το να είμαι πιστός και να έχω και τη θέση μου σαν άτομο; Δεν σου τα είπα; Ο Θεός μου, μου έχει δώσει ελευθερη βούληση, δεν ειμαι ...ειμαρμένος....
Μπορώ να έχω άποψη, όχι των άλλων, όπως πολλοί....
Όσο για τις μπούκλες σου, τι να σου πω, εγώ ακόμη αντέχω...
Εαρινέ, είπαμε,λίγο καιρό έχεις, ....απο τώρα αντιστασιακός;Όλοι για τη δόξα ρε παιδί μου!!!!!
Και ρε φιλε,το φαντάζεσαι να σε έβλεπα διαβολικό; Μονο αν κινδύνευα να πεθάνω απο τα γέλια.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:28:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
europaioi 2
Oι αρχιερείς του Ηρώδη είχαν ακούσει τις "φήμες" όπως και άλλοι. Αν όμως έπρεπε με κάθε φήμη να τρέχει ο Ηρώδης για να δει τι γίνεται.....δε θα έκανε και άλλη δουλειά!
Απλά ακούστηκε ότι είχαν έρθει 3 μάγοι που έψαχναν ένα νεογέννητο που θα γινόταν βασιλιάς.....ήταν λοιπόν πολύ λογικό ο Ηρώδης να καλέσει πρώτα σε ακρόαση τους μάγους, ώστε να εκτιμήσει ο ίδιος, μέσα από την επαφή του με αυτούς, τη σοβαρότητα της πληροφορίας.
Έτσι αφού συζήτησε μαζί τους, τους ζήτησε να του πουν το μέρος όταν Τον βρουν. Αυτό δείχνει ότι ακόμη υπήρχε σχετική ηρεμία στο κρανίο του Ηρώδη αφού θα μπορούσε να είχε βάλει να τους παρακολουθήσουν και χωρίς δεύτερη κουβέντα να σκοτώσουν το μικρό που θα έβλεπαν.
Αυτό δείχνει , ότι ο Ηρώδης δεν είχε πειστεί ακόμη ότι θα έπρεπε να ανησυχεί από ένα άγνωστο βρέφος.
Όταν όμως διαπίστωσε ότι τον κορόιδεψαν τότε άρχισε να ανεβάζει στροφές θυμού, "φόβου" και μίσους, με αποτέλεσμα να ζητήσει την άμεση θανάτωση των βρεφών.

Και όλα αυτά τα έκανε ο Ηρώδης τέσσερα ολόκληρα χρόνια μετά τον θάνατό του !!!!! Τι λέτε βρε θηρία !!!
quote:
macedon
Εξω από το ναό της Ιερουσαλήμ κρεμόταν μαστίγια διαφόρων μεγεθών, για δημόσια χρήση. Οποιος ήθελε έπαιρνε ένα κι έδερνε ανενόχλητος τον κόσμο.
europaioi 2
Δεν ήταν ο Ιησούς όποιο κι όποιος και αυτό το γνώριζαν καλά οι Φαρισαίοι.

Δηλαδή europaioi 2 , τα μαστίγια αυτά υπήρχαν εκεί όχι για να κάνη χρήση όποιος ήθελε , αλλά για να τα χρησιμοποιούν μόνο οι επώνυμοι και να δέρνουν
quote:
europaioi 2
Σε ένα ζώο ήταν. Ετοίμασαν τα δύο για να καθίσει σε όποιο ήθελε και ο Ιησούς διάλεξε το πουλάρι.

Και ότε ήγγισαν εις Ιεροσόλυμα και ήλθον εις Βηθσφαγή προς το όρος των ελαιών , τότε ο Ιησούς απέστειλε δύο μαθητάς λέγων αυτοίς* πορεύθητε εις την κώμην την απέναντι υμών , και ευθέως ευρήσετε όνον δεδεμένην και πώλον μετ΄αυτής* λύσαντες αγάγετέ μοι .και εάν τις είπη τι , ερείτε ότι ο Κύριος αυτών χρείαν έχει ......πορευθέντες δε οι μαθηταί και ποιήσαντες καθώς προσέταξεν αυτούς ο Ιησούς , ήγαγον την όνον και τον πώλον , και επέθηκαν επάνω αυτών τα ιμάτια αυτών , και επεκάθησεν επάνω αυτών...... Ματθαίος ΚΑ’

Αυτό το απόσπασμα από το κατά Ματθαίον ευαγγέλιο , είναι γραμμένο στα Ελληνικά και δίχως ιδιαίτερα άγνωστες λέξεις ! Είδες εσύ να γράφη πουθενά αυτά που ισχυρίζεσαι , ή μήπως και σ’ αυτά τα απλά χρειάζεσαι μετάφραση ;;;;

quote:
europaioi 2
Δεν ήταν όποια κι όποια Δίκη! ήταν δίκη κατόπιν απαγωγής …..στην ουσία, αφού διάλεξαν να τον συλλάβουν μακριά από το φως της ημέρας και τα πλήθη όπου δίδασκε ώστε να αποφύγουν τυχόν αντίσταση των οπαδών Του και άλλη τροπή των πραγμάτων.
Συν της άλλης, έπρεπε να επισπεύσουν τα πράγματα λόγω της εορτής του Πάσχα....μην τα ξανάλεμε....πριν λίγες μέρες τα λέγαμε....καταντάει αηδία.

Πράγματι καταντά αηδία το να προσπαθούν οι απολογητές του χριστιανισμού να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα λάθη των αντιγραφέων του 4ου και του 5ου αιώνα , που όπως φαίνεται δεν είχαν ιδέα για τα ήθη και έθιμα των Εβραίων , και έγραφαν ότι τους κατέβαινε .
Εφ όσον λοιπόν ο Πιλάτος είναι αυτός που υποτίθεται διέταξε την σύλληψη του Ιησού και έστειλε μάλιστα μία ολόκληρη κοόρτη με χιλίαρχο επί κεφαλής για να τον συλλάβουν , στην συνέχεια αντί να τον οδηγήσουν στο Πραιτώριο , ή στον Ηρώδη Αντίπα που εκείνον τον καιρό βρισκόταν στην Ιερουσαλήμ , τον οδηγούν στις εβραϊκές θρησκευτικές αρχές . Και το παράδοξο είναι ότι ο μεν Ματθαίος μας λέγει ότι τον πήγαν στον Καϊάφα , οι Μάρκος και Λουκάς στον αρχιερέα δίχως να μας λένε ποιόν , και ο Ιωάννης στον Άννα , τον πεθερό του Καϊάφα .
Εκτός τούτου όμως πως ήταν δυνατόν την πρώτη ημέρα του Πάσχα που ήταν απαραβίαστη ημέρα ανάπαυσης όπως και το Σάββατο (Έξοδος ΙΒ,16) και κατά τη διάρκεια ολόκληρης της εορταστικής εβδομάδας που ήταν μια πραγματικά θρησκευτική αφιέρωση , να γίνη η σύλληψη του Ιησού , η δίκη του από τους αρχιερείς και τον Πιλάτο , η καταδίκη του , η αγορά τάφου από τον Ιωσήφ της Αριμαθείας , και η ταφή του ;
Ο Απολινάριος στο «Πασχάλιον χρονικό» του , γράφει ότι μία εκτέλεση κατά την περίοδο του Πάσχα , εθεωρείτο από τους πιστούς μεγάλη προσβολή και αιτία εξεγέρσεως κατά της ρωμαϊκής διοίκησης , και γι’ αυτό οι Ρωμαίοι για να μην προκαλούν , κατά την διάρκεια των εορτών απέσυραν όλα τα είδωλα και τις προσφορές των ειδωλολατρών από την πόλη , καθώς και την ρωμαϊκή φρουρά , και άφηναν μόνο ένα μικρό στρατιωτικό τμήμα στην πόλη για την τήρηση της τάξεως .
Επίσης οι Εβραίοι δεν θα πήγαιναν ποτέ στο Πραιτώριο για να παρακολουθήσουν την δίκη , πρώτον γιατί ήταν απασχολημένοι με την θρησκευτική εορτή , και σύμφωνα με τον Νόμο απαγορευόταν να έχου άλλη απασχόληση , και δεύτερον από φόβο μη μολυνθούν ερχόμενοι σε επαφή με απερίτμητους , και όντες μολυσμένοι δεν θα μπορούσαν να φάνε το πασχαλινό αρνί .
Και τέλος είναι αδύνατον να δίκασαν τον Ιησού κατά την διάρκεια της νύχτας του Πάσχα , και αυτό γιατί αυτό απαγορευόταν ρητά από τον θρησκευτικό νόμο , και τόσο οι Φαρισαίοι όσο και οι Νομοδιδάσκαλοι ήταν φανατικά προσηλωμένοι στα θρησκευτικά τους ταμπού , έτσι τα 72 μέλη του «Σανχρεντρίν» δεν μπορούσαν να δικάσουν ποτέ την νύχτα , γιατί σύμφωνα με τον Νόμο «τα σκοτάδια επιρεάζουν με βλαβερό τρόπο την κρίση του ανθρώπου» .
quote:
europaioi 2
Το να ελευθερώσει έναν στασιαστή! δεν ήταν καθημερινό φαινόμενο! Μία φορά το χρόνο ελευθέρωναν έναν κρατούμενο ο οποίος ακόμη δεν είχε περάσει από δίκη.....που είχε συλληφθεί δηλαδή πρόσφατα.... μόλις πριν λίγες μέρες.
Εξάλλου ο Πιλάτος ήταν αυτός που πρότεινε και ήξερε καλύτερα από τον καθένα το τι έπραττε και εάν αυτό συνέφερε ή όχι τη Ρώμη.

Τέτοιο έθιμο δεν υπήρχε ! Μόνο ο αυτοκράτορας στην Ρώμη την ημέρα των γενεθλίων του , απελευθέρωνε έναν κατάδικο .

Τα υπόλοιπα είναι αστείο και να τα σχολιάση κάποιος .





Σα δεν ντρέπεσαι...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 00:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Πάντως πρέπει να παραδεχτώ ότι παρόλο τις εντάσεις, τις διαφωνίες και γενικά όλο τον χαμό που γίνεται εδώ μέσα… το χιούμορ σας είναι αστείρευτο σε τέτοιο σημείο που είναι απόλαυση να σας διαβάσω…

quote:
allzzaro -Λίγη παρατηρικότητα και λίγη ευαισθησία θα σε βοηθήσουν να διαπιστώσεις οτι εκτός απο το να προσηλυτίζουμε και να το παίζουμε ιεροκήρυκες υπάρχουν και αλλα πράγματα που άγει η συζήτηση...
Τη φιλία


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 11:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
κανουμε διαλογο πλακωνομαστε τρωμε τις μπουκλες μας για να πουμε οτι εσυ ή εγω ειμαστε πιο σωστοι?ο πνευματικος μου τον οποιο εχω απο την ηλικια των 12 μου εχει διδαξει να σας αποδεχομαι ως προσωπικοτητες να σας ακουω να σας διαβαζω κ να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα."ερευναται τας γραφας"αλλα οσα κ να διαβασω απο οπου κ να προερχονται παντα βρισκω μεσα του το μεγαλειο της πιστης μου σε καθε μορφη οσο κ αν προσπαθουν να τη ριξουν στο βουρκο..εξαλλου παντα τα καρποφωρα δεντρα πετροβολουν..αλλα κ απο την αλλη ο αναμαρτητως προτως το λιθο βαλλετο..λοιπον αγαπημενοι μου αθεοι κ ειδωλωλατρες βαρατε αν μπορειτε προσεξτε ομως γιατι με την τοση ορμη που εχετε μην χτυπησετε κ σεις οι ιδιοι κ στην τελικη αν χτυπησετε εσεις θα πονεσετε κ μετα πως θα συνεχισετε?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 15:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:

κανουμε διαλογο πλακωνομαστε τρωμε τις μπουκλες μας για να πουμε οτι εσυ ή εγω ειμαστε πιο σωστοι?

διάλογος γίνετε και αντιπαράθεση απόψεων τώρα το ότι εσύ το βλέπεις σαν μαλλιοτράβηγμα είναι ένα μεγάλο θέμα επιγραμματικά θα πω ότι οι φανατικοί πιστοί της κάθε θρησκείας πάντα βλέπουν την μη αποδοχή των απόψεων τους σαν επίθεση εναντίων τους

quote:

ο πνευματικος μου τον οποιο εχω απο την ηλικια των 12 μου εχει διδαξει να σας αποδεχομαι ως προσωπικοτητες να σας ακουω να σας διαβαζω κ να βγαζω τα δικα μου συμπερασματα.

και χρειάζεσαι πνευματικό για να στα πει αυτά μόνη σου δεν μπορούσες να το σκεφτείς;
δηλαδή αν ο πνευματικός σου σου έλεγε "όποιος σου λέει κάτι που είναι αντικρουόμενο με τα της πίστης πάρε ένα μαχαίρι και σφάξτον" θα το έκανες;


quote:

"ερευναται τας γραφας"αλλα οσα κ να διαβασω απο οπου κ να προερχονται παντα βρισκω μεσα του το μεγαλειο της πιστης μου σε καθε μορφη οσο κ αν προσπαθουν να τη ριξουν στο βουρκο..

αν εσύ βλέπεις παντού τον θεό είναι δικαίωμα σου
αλλά κανείς δεν προσπαθεί να ρίξει την πίστη σου σε κανένα βούρκο πρέπει να το κοιτάξεις αυτό το σύνδρομο καταδίωξης

quote:

εξαλλου παντα τα καρποφωρα δεντρα πετροβολουν..

μην το λες αυτό ο δικός σου ξέρανε μια συκιά γιατί δεν έκανε σύκα σε εποχή άσχετη με την καρποφορία της

quote:

αλλα κ απο την αλλη ο αναμαρτητως προτως το λιθο βαλλετο..λοιπον αγαπημενοι μου αθεοι κ ειδωλωλατρες βαρατε αν μπορειτε προσεξτε ομως γιατι με την τοση ορμη που εχετε μην χτυπησετε κ σεις οι ιδιοι κ στην τελικη αν χτυπησετε εσεις θα πονεσετε κ μετα πως θα συνεχισετε?

στο ξανά είπα κοίταξε το σύνδρομο καταδίωξης δεν θα σου βγει σε καλό

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 16:47:29  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ειχα μια συζήτηση με μια φίλη κωφάλλαλη πριν, άργησα και είδα ότι σας άφησα για λίγο και οργιάσατε....
Καλά ρε Εαρινέ, το ψώνιο σου βγάζεις βόλτα; Αυτά που λέω έιναι τα ήδη δεδομένα, αυτά που δεν λές είναι γιατί δεν έχεις κάν ιδέες..Ολα είναι φλου μέσα σου....Ξεκόλλα κι έλα στου..Νικόλα...Και προπάντων, μην περιμένεις να σου κολλήσουμε και τιποτε ένσημα αντιστασιακού στους χριστιανούς κι εσύ..Πήξαμε στους επαγγελματίες, δεν θέλουμε ερασιτέχνες...
Αγαπητέ μου allzzaro, είσαι η αδυναμια μου..Που το πας που το φέρνεις, πρέπει να γίνει σύγκριση, έτσι;Εμείς κι εσείς...
Θα χάσετε ρε καημένοι, δεν το καταλαβαίνετε;
Καλή μου ar_ia, αντιφατικό το να είμαι πιστός και να έχω και τη θέση μου σαν άτομο; Δεν σου τα είπα; Ο Θεός μου, μου έχει δώσει ελευθερη βούληση, δεν ειμαι ...ειμαρμένος....
Μπορώ να έχω άποψη, όχι των άλλων, όπως πολλοί....
Όσο για τις μπούκλες σου, τι να σου πω, εγώ ακόμη αντέχω...
Εαρινέ, είπαμε,λίγο καιρό έχεις, ....απο τώρα αντιστασιακός;Όλοι για τη δόξα ρε παιδί μου!!!!!
Και ρε φιλε,το φαντάζεσαι να σε έβλεπα διαβολικό; Μονο αν κινδύνευα να πεθάνω απο τα γέλια.....

Τελικά , αν και είμαι ψώνιο και ειρμαμένος ...οφείλω να ομολογήσω , ένα πράγμα:

-Ούτε ο Αονστάιν και ο Χώκινς μαζί , δεν θα μπορούσαν να κάνουν ,αυτό που με άνεση κάνεις εσύ...δηλαδή να διαβάζεις όσα γράφεις και να βγάζεις νόημα!

Είσαι μοναδικός...φαντάζομαι θα στο έχουν πολλοί μέχρι σήμερα..

Είναι αλήθεια να τους πείς..!!!

Μοναδικός και επίπεδα ανώτερος απο όλους μας εδώ μέσα και όχι μόνο...

Είμαι σίγουρος , ότι ουδείς μπορεί να αντιληφθεί τα περίπλοκα νοήματα του λόγου σου!!!

Όλοι αναφωνούμε συνέχεια διαβάζοντας σε...τρεχα-γύρευε και Μικολο-καρτέρει!!!

Συγγνώμη που δεν δύναμαι...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 16:56:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

[quote]


στο ξανά είπα κοίταξε το σύνδρομο καταδίωξης δεν θα σου βγει σε καλό

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Μην μου τον στενοχωρείς σε παρακαλώ και μην μου τον πιέζεις...το ξέρει ???

Δεν το ξέρει για το σύνδρομο...αν το ήξερε θα το πάλευε...παιδί είναι κι'αυτό!!!

Υπομονή χρειάζεται , ας ανοίξουμε τις αγκάλες μας και σαν σπουργιτάκι θα φωλιάσει...ή μήπως είναι μπεκατσόνι???

Διερωτώμαι...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 17:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Εαρινέ, προφανώς συνειδητοποίησες την έλλειψη του φόρουμ για προβοκάτορα και αποφάσισες να αναλάβεις την αποστολή...Τι έγινε αγόρι μου; Έγινα το αποκλειστικό σου;
Δεν δύνασαι;Δεν πειράζει..Μακάριοι, λέει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 20:10:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ μου allzzaro, είσαι η αδυναμια μου..Που το πας που το φέρνεις, πρέπει να γίνει σύγκριση, έτσι;Εμείς κι εσείς...
Θα χάσετε ρε καημένοι, δεν το καταλαβαίνετε;

μάτς μούτς.. και εμένα
Μόνος σου τα λές Βαγγελάκο. Διάβασε την τελευταία πρόταση που γράφεις.
``Θα χάσετε ρε καημένοι`` λές. Αναφέρεσαι στους ``εσείς`` μόνος σου τα λές..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 20:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μόλις μου πέρασε μια πολύ φριχτή υποψία, φίλε μου allzzaro..Ότι
εσείς οι νεοτερίζοντες, αν και ίδιοι κατ ουσίαν με εμάς,δεν θέλετε
να δεχτείτε εμάς, γιατί τότε, θα είσαστε λάθος εσείς;
Εσύ τι λές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 20:20:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
hunter1
quote:
λοιπον αγαπημενοι μου αθεοι κ ειδωλωλατρες βαρατε αν μπορειτε προσεξτε ομως γιατι με την τοση ορμη που εχετε μην χτυπησετε κ σεις οι ιδιοι κ στην τελικη αν χτυπησετε εσεις θα πονεσετε κ μετα πως θα συνεχισετε?

Το ποιός βαράει ποιόν, αυτό ασε να το κρίνει ενας τρίτος φίλε μου.
Αυτή η προπαγάνδα με τον ``Τηλευαγγελισμό`` που σαρώνει το Ιντερνετ δεν αφήνει τίποτα ασχολίαστο. Οι νέες εξαγγελίες περί ειδωλολατρών, νεοπαγανιστών το μόνο που πετυχαίνουν είναι να αφυπνίζουν τους πιστούς Χριστιανούς.
Οταν ενας Χριστιανός διαβάζει αυτό το link http://www.egolpio.com/PAGANISM/jesus_for_pagans.htm πραγματικά αρχίζει να ανησυχεί και αρχίζει να ``ερευνά τας γραφάς`` οπως λές.
Και οταν αρχίζει να ερευνά τας γραφάς φίλε μου αρχίζει να ανακαλύπτει οτι ``το ψάρι βρωμά απο το κεφάλι``..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 20:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
τρεχαγυρευε
quote:
..Ότι
εσείς οι νεοτερίζοντες, αν και ίδιοι κατ ουσίαν με εμάς,δεν θέλετε
να δεχτείτε εμάς, γιατί τότε, θα είσαστε λάθος εσείς;

Με έβαλες μέσα στο σακούλι λοιπόν.
Μού έβγαλες ταυτότητα, μού κόλλησες ετικέτα, με αρχειοθέτησες

Πώς με τοποθετείς κάπου οταν δεν ξέρεις ποιός είμαι?
Δεν είμαι Δωδεκαθειστής, δεν είμαι ειδωλολάτρης, δεν είμαι παγανιστής.
Είμαι Χριστιανός
Εσύ δεν ξέρω τι είσαι. Εγώ προσωπικά σε κατατάσσω στους πράκτορες της Νέας Τάξης..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 20:32:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είδες ρε φιλαράκι, που μπερδεύεσαι;Εγώ λέω νεοτερίζοντες, άρα είμαστε του ιδίου δόγματος,οπότε η διαφορά μας είναι στην απόδοση του ιδίου αυτού δόγματος...
Εσείς φέρεστε λές και ανακαλύψατε την ...Αμερική...
Αν υπάρχουν θέματα,όλοι τα βλέπουμε,ολοι έχουμε άποψη και πρέπει
να δούμε λογικές και εφαρμογές τους, γεγονότα, αλήθειες επ αυτού, όσο κι αν πονάνε...
Εκεί, μπερδευόμαστε...Εκεί, εσείς τη βλέπετε ωραίοι,σύγχρονοι
και τοποθετείτε εμας τους συμπολίτες σας, τους δίπλα σας, λόγω δόγματος και απόδοσης αυτου, στο ...μεσαίωνα....
Βρε, καταλαβαίνετε ότι ζούμε παρέα;
Τα ίδια βλέπουμε και τα θέλουμε αλλοιώς;
Κάτι δεν πάει καλά, δεν το βλέπεις;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 21:05:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
Kαλά βρε φιλαράκι..
Δεν το έπιασα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 21:44:57  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Κάτι δεν πάει καλά, δεν το βλέπεις;...


Αυτό είναι το μόνο σίγουρο Ευάγγελε...κάτι δεν πάει καλά ...αλλα ως συνήθως όλοι το βλέπουν πάντα εκτός του εαυτού τους...για ψάξου λιγο!

Όλο και κάτι θα βρείς..

Ασφαλώς προβοκατόρικα τοποθετούμαι αλλα για δές το λιγάκι το πράμα...δεν ξέρεις καμμιά φορά..

Πάντως όλοι σ'αγαπάμε!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 21:49:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

τρεχαγυρευε
quote:
..Ότι
εσείς οι νεοτερίζοντες, αν και ίδιοι κατ ουσίαν με εμάς,δεν θέλετε
να δεχτείτε εμάς, γιατί τότε, θα είσαστε λάθος εσείς;

Με έβαλες μέσα στο σακούλι λοιπόν.
Μού έβγαλες ταυτότητα, μού κόλλησες ετικέτα, με αρχειοθέτησες

Πώς με τοποθετείς κάπου οταν δεν ξέρεις ποιός είμαι?


Ασφαλώς και σε ξέρουμε...αμ! πώς???

Νόμιζες ότι θα την γλύτωνες , παλιοπαιδο..φτού σου!!!


Εγώ είμαι με τον Ευάγγελο και θα σε ραπίσω...στο σακούλι μέσα και κίχχχχ...!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2009, 21:53:22  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ μου Εαρινέ, προφανώς συνειδητοποίησες την έλλειψη του φόρουμ για προβοκάτορα και αποφάσισες να αναλάβεις την αποστολή...Τι έγινε αγόρι μου; Έγινα το αποκλειστικό σου;
Δεν δύνασαι;Δεν πειράζει..Μακάριοι, λέει...


Ευάγγελε , άσε τον να λέει...άστους νε λένε , άστους να πούν..

Αυτοί δεν ξέρουν ν'αγαπούν...ενώ εμείς love stoty θα γράψουμε..!

Είμεθα χριστιανοί...αγαπιόμαστε!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy