ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 20:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή δεν ανήκει στον εσωτερισμό, δεν είναι εσωτερισμός και ποτέ δεν πρέπει να είναι εσωτερισμός.
Ναι αλλά αυτός πιστεύει οτι ήτανε σε εσωτεριστική ομάδα.
Τώρα εσύ γιατί του το χαλάς;
Τσάμπα πήγαν τοσα χρόνια;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 20:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήμουν ευτυχής, αν το αναπτύξεις περαιτέρω αυτό το κομάτι με τον Ηλιο και την Σελήνη.
Τι είδους προβλήματα θα δημιουργήσει πέραν της λογοτεχνίας

Φαντασιοπληξίας, που θα καθοδηγεί επιλογές δικέ σου και άλλων ανθρώπων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 21:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι αλλά αυτός πιστεύει οτι ήτανε σε εσωτεριστική ομάδα.
Τώρα εσύ γιατί του το χαλάς;
Τσάμπα πήγαν τοσα χρόνια;

Μην νομίζεις, δεν μπορείς να του το χαλάσεις.
Ειδικά αν νομίζει σε ουτοπίες όπως ότι υπάρχει ιδανικός εσωτεριστης,
Έχει σοβαρή ζημιά αυτός. Φαντασιοπληξία λέγετε. Όλοι μπορεί να το πάθουμε, ανθρώπινο είναι, πόσοι το αναλογίζονται όμως;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 21:04:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Επιτάφιος ψέλνει, να 'σε καλά, αυτό έδενε μόνο στο γλυκό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 21:13:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πες ρε liamn, σε αυτή την οργάνωση, ήσουνα τόσα χρόνια, χωρίς να έχεις κανένα αποτέλεσμα, τι έκανες εκει πέρα;
Πώς πήγες απ' το ένα άκρο στο άλλο, απο τη φαντασιοπληξία της οργάνωσης, στην ολοκληρωτική απόρριψη κάθε μεταφυσικής ιδέας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 21:20:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θα ήμουν ευτυχής, αν το αναπτύξεις περαιτέρω αυτό το κομάτι με τον Ηλιο και την Σελήνη.
Τι είδους προβλήματα θα δημιουργήσει πέραν της λογοτεχνίας

Φαντασιοπληξίας, που θα καθοδηγεί επιλογές δικέ σου και άλλων ανθρώπων.



Και πως ο ήλιος και η Σελήνη, θα δημιουργήσουν μη λογοτεχνικές φαντασιοπληξίες?

Θα αρχίσει κανείς να λατρεύει τον ήλιο και θα φταίει ο ήλιος για αυτό?

Γίνε συγκεκριμένη γιατι έχω τελειώσει μόνο δημοτικό και δυσκολεύομαι στα νοήματα.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 21:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αποκλειεις ομως το γεγονος, οτι μπορει και να υπαρχει, καποιο ποσοστο, ανθρωπων ,που εχουν καταφερει να διαπερασουν το εμποδιο της ,εφαρμογης της διδασκαλιας σε πρακτικο επιπεδο , και οντως να εχουν βρει φορμουλες που εχουν αντικτυπο στην πραξη

Τι να σου πω, εγώ δεν είδα κάποιον, όπως δεν έτυχε να δω και εξωγήινο,
αλλά εδώ που τα λέμε εξωγήινο είναι ποιο πιθανόν να δω.

Συνήθως αν κάποιος δεν εκπληρώσει κάτι δεν καθόμαστε να αναρωτιόμαστε ποιος μπορεί να το έχει εκπληρώσει, δεν είναι λογική αυτή. Λέμε ότι δεν υπάρχει μέχρι να δούμε κάποιον.

Ρωτάει κάποιος, πάτησε κάποιος στο Έβερεστ;
Kάποτε έλεγαν όχι, δεν λέγανε.... βρε μήπως κάποιος έχει πατήσει.

Από την άλλη αν κάποιος έρθει και σου πει ότι υπάρχει ένα αόρατο Έβερεστ ποιο ψηλά από το κανονικό και σε ρωτήσει αν το πάτησε κάποιος, εύλογα θα γυρίσεις να του πεις: Καταρχήν απόδειξέ μας ότι υπάρχει, έτσι δεν είναι; Δεν θα γυρίσεις να τον ρωτήσεις μήπως κάποιος μπορεί να το πάτησε χωρίς να ξέρομε αν υπάρχει, λογικό δεν είναι; Ένα ένα τα βήματα με το αόρατο, όχι κατευθείαν να γιομίζουμε φωτισμένα όντα από το υπερπέραν. Διόδια στην σκέψη, διόδια.

Μπορεί και να υπάρχει, αλλά αφού δεν είδαμε κάποιον τι να κάνουμε;
Γιορτή στην μέση της πλατείας;
Γι 'αυτό ο εσωτερισμός στηρίζετε σε μεγάλο βαθμό στην πίστη.

Εσύ δηλαδή φωτίστηκες και ξέρεις; ή είδες κάποιον φωτισμένο και μας το επιβεβαιώνεις; Αν ναι, Ποιον;


Edited by - liamn on 15/04/2014 21:28:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 21:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν δουλεύει έτσι μια γνωστική Οργάνωση.
Και αυτό δείχνει την άγνοια σου για τον εσωτερισμό.
Γιατί η Γνώση δεν έχει ανάγκη απο μέλη. Η Γνώση υπάρχει για αυτούς που την έχουν ανάγκη και την αναζητούν. Και αυτό που κάνω εγώ στο φόρουμ, και άλλα άτομα σαν εμένα στον πραγματικό κόσμο, είναι οτι ανοίγουμε πόρτες για αυτούς που το έχουν ανάγκη.
Ούτε χρήματα παίζουνε, ούτε ψυχολογικοί ή άλλου τύπου καταναγκασμοί.
Αρχίζω να καταλαβαίνω και απο εσένα και άπο άλλα άτομα που υπήρξαν σε αυτήν την οργάνωση (Ν.Α.), οτι εκεί πέρα περνάνε μια σάπια νοοτροπία. Αυτή τη σάπια νοοτροπία πρέπει να την αποβάλλετε.
Αυτή δεν ανήκει στον εσωτερισμό, δεν είναι εσωτερισμός και ποτέ δεν πρέπει να είναι εσωτερισμός.

Καλά, καλά!

Edited by - liamn on 15/04/2014 22:03:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 21:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε δημοκρατία περνά από διάφορα στάδια.
Το πρώτο μοιάζει με τις πρώτες μέρες της μανίας ενός τυφλού που ρίχνεται εδώ κι εκεί. Το δεύτερο είναι αυτό της δημαγωγίας, απ' την οποία γεννιέται η αναρχία. Έπειτα έρχεται αναπόφευκτα ο δεσποτισμός. Όχι δεσποτισμός νόμιμος και δηλωμένος και επομένως υπεύθυνος, αλλά δεσποτισμός αόρατος και άγνωστος, όμως αισθητός. Δεσποτισμός που ασκείται από μυστική οργάνωση, η οποία ενεργεί με πολύ μικρότερη ευσυνειδησία όσο χρόνο ενεργεί κάτω απ' την κάλυψη διαφόρων πρακτόρων, των οποίων η αλλαγή όχι μόνο δεν τη βλάπτει, αλλά την ενισχύει κιόλας, απαλλάσσοντάς την απ' το να ξοδεύει τους πόρους της στο να ανταμείβει μακροχρόνιες εκδουλεύσεις.

http://antipliroforisi.blogspot.com/2011/07/blog-post_02.html

http://www.amazon.com/Jewish-Wisdom-Spiritual-Historical-Thinkers/dp/0688129587

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η βασικη μας διαφωνια βεβαια ειναι οτι δεν δεχεσαι σαν αξια ,την επιδιωξη της αυτογνωσιας ,αλλα την θεωρεις κατι ανωφελο


Δεν είναι ανώφελο η αυτογνωσία, όχι, αλλά ομολογώ ότι πλησίασες σε αυτό που προσπαθώ να πω....
Να σου πω τι θεωρώ, είναι κάτι που έχω διαβάσει από άλλου και μου άρεσε. Ότι όλη η προσπάθεια της αυτογνωσίας δεν συμβαίνει για να αναπτύξουμε ή να μειώσουμε τα ελαττώματα και της αρετές. Αυτά ούτε αυξάνονται ούτε μειώνονται, αλλά απλά να διατηρήσουμε της αρετές που έχουμε ήδη.

Δηλαδή δεν πρέπει να αλλάξουμε εμάς και τον κόσμο, το αντίθετο, ο αγώνας γίνετε για να μην αλλάξει ο κόσμος μας και την μοναδική ανεπανάληπτη προσωπικότητα που είναι φορέας καλών και κακών στοιχείων και που έχουμε όλοι μας ξεχωριστά. Μας διαχωρίζει με δημοκρατικότητα αυτή η άποψη, δεν μας ομαδοποιεί σε απολυταρχικά μοντέλα ομαδικής εργασίας για έναν καλύτερο κόσμο.

Δηλαδή το ζητούμενο είναι να μην επισκιάσει η κοινωνία τα καλά χαρακτηριστικά που ήδη έχουμε από την γέννησή μας.
Άρα δεν υπάρχει πορεία και εξέλιξη ψυχής ούτε του ανθρώπου πνευματικά. Είμαστε ήδη κάποιοι και πρέπει να αναδείξουμε τα καλά μας χαρακτηριστικά. Αυτό με πείθει αγαπητέ.

Αυτή η οπτική απορρίπτει εντελώς την εσωτερική εξελικτική πορεία, πoυ στη ουσία, μας χωρίζει σε μορφικό και μη μορφικό ον και απλοϊκά πρέπει να ανεβάζουμε επίπεδα κάνοντας level up. Μίλησα με συντομία!
Παράδειγμα ο Σωκράτης τι έκανε; δεν άφησε την κοινωνία να τον αλλάξει. Δεν φαίνεται να εκστασιάζονταν σε αόρατα επίπεδα. Ήταν πολύ απλός στην φύση του.
Tίποτα από αυτά τα ερεθιστικά για την φαντασία μας μυστικιστικά φαινόμενα δεν είναι αληθεινά. Αυτά είναι άμυνες του οργανισμού που έχει μεγάλο ενδιαφέρον να συζητήσουμε. Εδώ ίσως βρίσκετε το ματριξ που πολυσυζητιέστε.

Εξάλλου όπως προείπα είδατε κανέναν να τερματίζει το παιχνίδι; όχι, μάλλον η ζωή, μας προσφέρετε Σωκρατικά. θεωρώ.


Edited by - liamn on 15/04/2014 22:20:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=A3yCcXgbKrE

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάθε δημοκρατία περνά από διάφορα στάδια.
Το πρώτο μοιάζει με τις πρώτες μέρες της μανίας ενός τυφλού που ρίχνεται εδώ κι εκεί. Το δεύτερο είναι αυτό της δημαγωγίας, απ' την οποία γεννιέται η αναρχία. Έπειτα έρχεται αναπόφευκτα ο δεσποτισμός. Όχι δεσποτισμός νόμιμος και δηλωμένος και επομένως υπεύθυνος, αλλά δεσποτισμός αόρατος και άγνωστος, όμως αισθητός. Δεσποτισμός που ασκείται από μυστική οργάνωση, η οποία ενεργεί με πολύ μικρότερη ευσυνειδησία όσο χρόνο ενεργεί κάτω απ' την κάλυψη διαφόρων πρακτόρων, των οποίων η αλλαγή όχι μόνο δεν τη βλάπτει, αλλά την ενισχύει κιόλας, απαλλάσσοντάς την απ' το να ξοδεύει τους πόρους της στο να ανταμείβει μακροχρόνιες εκδουλεύσεις.

Kαι στο τέλος; μην μ' αφήνεις σύξυλη.

Edited by - liamn on 15/04/2014 22:07:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://armageddonconspiracy.co.uk/

http://www.youtube.com/watch?v=qoWXKnrWczc

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πως ο ήλιος και η Σελήνη, θα δημιουργήσουν μη λογοτεχνικές φαντασιοπληξίες?

Θα αρχίσει κανείς να λατρεύει τον ήλιο και θα φταίει ο ήλιος για αυτό?

Γίνε συγκεκριμένη γιατί έχω τελειώσει μόνο δημοτικό και δυσκολεύομαι στα νοήματα.



Μπα, ελεημοσύνη δεν κάνω, τελείωνε και τις υπόλοιπες τάξεις και τα λέμε.
Μυρίζομαι εξυπνάδα από εσένα και επειδή θα τι πεις που θα τι πεις, λέω να μην σου απαντήσω.

Εχουμε ακόμα να τα πούμε εξάλλου εξυπνούλι μου.

Edited by - liamn on 15/04/2014 22:14:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=ntT0JsGvBns

http://www.youtube.com/watch?v=TBXWrjDAyyI

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:27:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για πες ρε liamn, σε αυτή την οργάνωση, ήσουνα τόσα χρόνια, χωρίς να έχεις κανένα αποτέλεσμα, τι έκανες εκει πέρα;
Πώς πήγες απ' το ένα άκρο στο άλλο, απο τη φαντασιοπληξία της οργάνωσης, στην ολοκληρωτική απόρριψη κάθε μεταφυσικής ιδέας;

Ε ...όχι και ρε! Λίγο ποιο όμορφα!
Αν θέλεις να σου απαντήσω κόψε το ρε!
Πάλι το ανακριτικό το στιλ, μαζί με "ρε" και νομίζεις ότι θα σου απαντήσω κιόλας.
Εγώ έτσι σου μιλάω;

Edited by - liamn on 15/04/2014 23:24:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:28:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Θα ήμουν ευτυχής, αν το αναπτύξεις περαιτέρω αυτό το κομάτι με τον Ηλιο και την Σελήνη.
Τι είδους προβλήματα θα δημιουργήσει πέραν της λογοτεχνίας

Φαντασιοπληξίας, που θα καθοδηγεί επιλογές δικέ σου και άλλων ανθρώπων.


Νομίζεις ότι ο - λεγόμενος - "μέσος" ψαγμένος έστω στα "εσωτεριστικά" άνθρωπος μπορεί να το αποφύγει αυτό; Εννοώ ότι ο "μηχανισμός" της "Φαντασιοπληξίας" που "καθοδηγεί επιλογές" είναι θεμελιώδες του "πολιτισμού" μας. Νομίζω πως δεν αποφεύγεται. Το πολύ πολύ - ορισμένοι - να μπορούνε σαν εκείνον τον Οδυσσέα που δέθηκε στο κατάρτι να μάθουν να περιορίζουν τα εξαρτημένα αντανακλαστικά προς τα οποία διαπλάθονται - για λίγο....

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιτάφιε αφού μείναμε μόνο εμείς, δεν τα λέμε τηλεφωνικά για ποιο γρήγορα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Νομίζεις ότι ο - λεγόμενος - "μέσος" ψαγμένος έστω στα "εσωτεριστικά" άνθρωπος μπορεί να το αποφύγει αυτό; Εννοώ ότι ο "μηχανισμός" της "Φαντασιοπληξίας" που "καθοδηγεί επιλογές" είναι θεμελιώδες του "πολιτισμού" μας. Νομίζω πως δεν αποφεύγεται. Το πολύ πολύ - ορισμένοι - να μπορούνε σαν εκείνον τον Οδυσσέα που δέθηκε στο κατάρτι να μάθουν να περιορίζουν τα εξαρτημένα αντανακλαστικά προς τα οποία διαπλάθονται - για λίγο....

Δεν διαφωνώ καθόλου panpam , αλλά και πάλι αναρωτιέμαι, όσοι δεν δέθηκαν, στον εσωτερισμό καταλήξανε βρε παιδάκι μου;

Edited by - liamn on 15/04/2014 22:43:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πω τι θεωρώ, είναι κάτι που έχω διαβάσει από άλλου και μου άρεσε. Ότι όλη η προσπάθεια της αυτογνωσίας δεν συμβαίνει για να αναπτύξουμε ή να μειώσουμε τα ελαττώματα και της αρετές. Αυτά ούτε αυξάνονται ούτε μειώνονται, αλλά


Είναι πολλες καταστασεις [ψυχολογικα στοιχεια ] που υποβαθμιζουν την υπαρξη μας


Εδώ δεν υπαρχει το περιθωριο να πει κανεις …[ απλά να διατηρήσουμε της αρετές που έχουμε ήδη.]


Και είναι πολλα

Σχεδον ολοκληρος ο ψυχισμος αποτελειται από δαυτα


Αυτό όμως πρεπει κανεις να το διαπιστωσει ιδιοις ομασι

Δεν υπαρχει άλλη οδος

Κοιτα όμως τι γινεται !!!!!

Στην γνωστικη κινηση λεγεται οτι πρεπει να διαλυθουν τα ελατωματα στο χριστιανισμο κατι άλλο[ παρομοιο ] και αλλου ισως κατι άλλο παλι παρομοιο


Για να αντιμετωπισει κανεις τον εαυτο , πρεπει να βρισκεται στην στιγμη , να είναι παρατηρητης της στιγμης ουτως ώστε να μπορει αμεσα να αξιολογει καταστασεις

Όταν εχεις στο νου ,πρεπει να γινει αυτό , τοτε βρισκεσαι εκτος στιγμης

Θα σου είναι αδυνατο να συνδοιασεις την θεωρια με την πραξη

Η αλλη επιλογη είναι να αντιμετωπιζει κανεις τον εαυτο του [την αληθεια ] όπως είναι ΤΩΡΑ

Τοτε χανεται τελειως αυτή η συγκρουση αυτου που γινεται με αυτό που θα επρεπε να γινεται !!!


Και τοτε είναι ευκολοτερο να σταθμισει κανεις τα πραγματικα δεδομενα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:45:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%A7%CF%85%CE%BB%CF%8C%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B1

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μπα, ελεημοσύνη δεν κάνω, τελείωνε και τις υπόλοιπες τάξεις και τα λέμε.
Μυρίζομαι εξυπνάδα από εσένα και επειδή θα τι πεις που θα τι πεις, λέω να μην σου απαντήσω.

Εχουμε ακόμα να τα πούμε εξάλλου εξυπνούλι μου.


Κοίτα τι πρόβλημα έχω.
Δεν με αφήνει η βλακεία των συμμαθητών μου να τελειώσω.Και θέλω τόσο πολύ να πάω στο γυμνάσιο!

Αλλά κι εσύ, βρε παιδί μου, τις πετάς ασύμμετρες και δεν μπορώ να τις συμμαζέψω.Το στίβω το ρημάδι, αλλά δεν βγαίνει νόημα, για τις μη λογοτεχνικές φαντασιοπληξίες, που προκαλούν ο ήλιος και η Σελήνη.

Το μόνο σίγουρο είναι, ότι προκαλούν τρικυμίες σε μερικά ασύνδετα κρανία, μετά θυελλωδών ανέμων και υψηλού ηλεκτρομαγνητικού πεδίου.

Ετσι, πρέπει να ολοκληρώσεις και να αφήσεις κι εμένα τον φτωχό να γίνει κοινωνός της γνώσης σου.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιτάφιος
troll


35 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:54:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιτάφιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=p9CG7sAnICU

http://psychology.about.com/od/cognitivepsychology/a/left-brain-right-brain.htm

http://www.dummies.com/how-to/content/freemasons-for-dummies-cheat-sheet.html


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουσιαστικα δηλαδη θα ελεγα οτι παρομοια αποφθευγματα εχουν το δικαιωμα να τα εκστομιζουν μοναχα οσοι εχουν κανει ενα μεγαλο μερος εσωτερικης εργασιας


Οσο για μας οταν κολλαμε σε παρομοιου ειδους προτασεις μπορουν μονο να φερουν συγχυση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 22:58:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αλλη επιλογη είναι να αντιμετωπιζει κανεις τον εαυτο του [την αληθεια ] όπως είναι ΤΩΡΑ

Τοτε χανεται τελειως αυτή η συγκρουση αυτου που γινεται με αυτό που θα επρεπε να γινεται !!!


Και τοτε είναι ευκολοτερο να σταθμισει κανεις τα πραγματικα δεδομενα


Αυτή η τελευταία εκδοχή μου μοιάζει πιο Σωκρατική, έτσι δεν είναι;

Την αμέσως από πάνω, όντος μας το είχαν διδάξει στους γνωστικούς, με την στιγμή και το πόσο με την στιγμή συντονίζεσαι. Αλλά θεωρώ ότι δεν είμαστε δημιουργημένοι για πολύωρη συγκέντρωση και το σύστημά μας παθαίνει overdose, ούτε πιστεύω ότι βελτιώνετε αυτό το πρόβλημα με ασκήσεις και διάφορα τέτοια. Είναι βέβαια ενδιαφέρον οπτική άλλα κατέληξα να την απορρίψω για πολλούς λόγους μετά από πολύ άσκηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 23:03:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κοίτα τι πρόβλημα έχω.
Δεν με αφήνει η βλακεία των συμμαθητών μου να τελειώσω.Και θέλω τόσο πολύ να πάω στο γυμνάσιο!

Αλλά κι εσύ, βρε παιδί μου, τις πετάς ασύμμετρες και δεν μπορώ να τις συμμαζέψω.Το στίβω το ρημάδι, αλλά δεν βγαίνει νόημα, για τις μη λογοτεχνικές φαντασιοπληξίες, που προκαλούν ο ήλιος και η Σελήνη.

Το μόνο σίγουρο είναι, ότι προκαλούν τρικυμίες σε μερικά ασύνδετα κρανία, μετά θυελλωδών ανέμων και υψηλού ηλεκτρομαγνητικού πεδίου.

Ετσι, πρέπει να ολοκληρώσεις και να αφήσεις κι εμένα τον φτωχό να γίνει κοινωνός της γνώσης σου


Κάτι θα κάνουμε και για σένα, δεν θα σε αφήσουμε έτσι.
Που ξέρεις, μπορεί καμιά από τις ασύμμετρες να σε πετύχει κατακούτελα και να φωτιστείς εξ 'αποκαλύψεως με την μία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 23:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Είμαστε ήδη κάποιοι και πρέπει να αναδείξουμε τα καλά μας χαρακτηριστικά. Αυτό με πείθει αγαπητέ.


Και αυτο βεβαια που θα αναφερω ειναι θεωρητικο δηλαδη δεν εχω διαπιστωσει ομως θα το αναφερω

Μηπως τα καλα χαρακτηριστικα μας μπορουν να αναδειχθουν αν περιορισουμε -διαλυσουμε τα ηδη υπαρχοντα ανεπιθυμητα στοιχεια

Οποιαδηποτε θεωρια ανα πασα στιγμη μπορει να καταριφθει

Αυτο βεβαια δεν συμβαινει οταν εχουμε δει κατι απο εμπειρια

Και πραγματικα, παρομοιες συζητησεις με ατομα με διαφορετικες αποψεις ,σαν τις δικες σου, τις θεωρω πολυτιμες διοτι διαχωριζουν τα χρησιμα απο τα αχρηστα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 23:35:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτή η τελευταία εκδοχή μου μοιάζει πιο Σωκρατική, έτσι δεν είναι;


Την αμέσως από πάνω, όντος μας το είχαν διδάξει στους γνωστικούς, με την στιγμή και το πόσο με την στιγμή συντονίζεσαι. Αλλά θεωρώ ότι δεν είμαστε δημιουργημένοι για πολύωρη συγκέντρωση και το σύστημά μας παθαίνει overdose, ούτε πιστεύω ότι βελτιώνετε αυτό το πρόβλημα με ασκήσεις και διάφορα τέτοια. Είναι βέβαια ενδιαφέρον οπτική άλλα κατέληξα να την απορρίψω για πολλούς λόγους μετά από πολύ άσκηση.


Βλεπεις !!!!!!


Το λαθος που κανεις ειναι να ψαχνεις τον εαυτο σου μεσα απο αυτα που ειπαν αλλοι

Εστω και αυτος αν λεγεται ΣΩΚΡΑΤΗΣ

Πολυς δρομος και κουραση για το τιποτα

Αυτο σου λεω !!!!!


Οσο για το αλλο


Μπερδευεις αυτο που λεω ,να εισαι στην στιγμη .....και ενοω , να γινεσαι παρατηρητης του εαυτου σου ,....των στοιχειων που σε αποτελουν , με αυτο που λεγεται συγκεντρωση


Αν μπορεις να βαλεις την συγκεντρωση στην ζωη σου ...εχει καλως ,


Αν οχι κρατα την απλα στην μνημη και μην την μπερδευεις με αυτο που κανεις γιατι το μονο που θα σου κανει ειναι να σε σταματησει ,λογω απογοιητευσης επειδη δεν θα μπορεις να την φθασεις


Βεβαια αν θελεις να μιλησουμε για συγκεντρωση , αλλα και για οτιδηποτε αλλο πρεπει πρωτα να το μετατρεψεις σε κατι φιλικο για σενα

Να αναλυσεις

Τι ενοω !!!!


Αν θα βιωσεις , τα αποτελεσματα μιας ισοροπημενης διατροφης , η ενος καλου χαλαρωτικου μασαζ η δεν ξερω και εγω τι αλλο θα ειναι διαφορετικα , απο το να καθισεις σε ενα στρωματακι και να κανεις μια αναγκαστικη εργασια που σου προτεινε καποιος αλλος , και εσυ με την σειρα σου την επιβαλεις στον εαυτο σου

Οταν επιδιωκεις μια παρομοια κατασταση[ ουσιαστικα κυνηγωντας μια λεξη χωρις πραγματικο για σενα αντικρυσμα ] χωρις συνεση και επιγνωση του απο τι συνισταται η συγκεντρωση σαν νοημα αλλα κυριως εσυ , το μονο που κανεις ειναι να στρεσαρεις το συστημα


Να μην αποδεχεσαι τον εαυτο σου !!!!

Edited by - xristosxatz on 15/04/2014 23:43:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 23:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι liamn , κλασική περίπτωση να πετάμε αρλούμπες, όταν δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε την αρλούμπα που μόλις πετάξαμε.

scripta manent

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2014, 23:42:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μηπως τα καλα χαρακτηριστικα μας μπορουν να αναδειχθουν αν περιορισουμε -διαλυσουμε τα ηδη υπαρχοντα ανεπιθυμητα στοιχεια

Εγώ τουλάχιστον xristo δεν το βλέπω έτσι, διότι καλύτερα να στραφούμε να αναδείξουμε κάτι από το να επιτεθούμε σε κάτι άλλο για να το περιορίσουμε.
Ο περιορισμός θυμίζει καταπίεση και της φύσης δεν τη αρέσει η καταπίεση νομίζω. Στην καταπίεση δημιουργείτε αντίδραση και διαιώνιση την αντίδρασης, ενώ με την ανάδειξη νιώθω ότι είναι κάτι το εποικοδομητικό και υγιές ανταγωνιστικό ταυτόχρονα. Ανάδειξη κάποιας αρετής λειτουργεί και ως παράδειγμα που σημαίνει ότι τα μαθήματα της ζωής μεταβιβάζονται χωρίς καν να μπούμε στο κόμπο να το επιδιώξουμε, αβίαστα δηλαδή Επιπλέον μην νομίζεις ότι τα ελαττώματα δεν είναι χρήσιμα. Δεν πειράζει διπλά σε ένα δέντρο να υπάρχει και ένα άσχημο φυτό, και αυτό έχει δικαίωμα στην ζωή. Επίσης δεν μου φαίνεται ισορροπημένο να θέλουμε η ζωή μας να είναι τέλειος πίνακας ζωγραφικής. Ελιτιστικό και φασιστικό μου φαίνεται.
Γενικότερα αυτά που δεχόμαστε αβίαστα στην ζωή μας, μου φαίνονται ότι είναι περισσότερο ισορροπημένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy