ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 12:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμα και το ίδιο μας το σώμα μας "πιέζει" όταν πεινά, όταν επιθυμεί... δεν το βλέπω αυτό ως φασισμό αλλά ως φυσικό.

Τώρα μίλησες σαν πραγματικός κλασικός εσωτεριστής γεμάτο σοφιστεία.

Έτσι ακριβώς τα έβλεπε και ο Χιλτλερ, ότι όταν πεινά κάποιος είναι φυσιολογικό, όπως επίσης, έβλεπε φυσιολογικό να πιέσει τον κόσμο για να τον βελτιώσει.

Όπως βλέπεις εφόσον το γενικεύεις, μπορώ να το γενικεύσω και εγώ. Αν θέλεις πάντως να μιλήσουμε πάνω σε αυτό που ανέπτυξα χωρίς να σοφιστείες ευχαρίστως.

Όλα τα πράγματα δεν είναι όμοια για να τα παραλληλίζεις. Ο κανόνας τις αναλογίας δεν λειτουργεί με τα πάντα, οπότε δεν είναι σωστό εργαλείο για τα πάντα, μάλλον ισοπεδωτικό εργαλείο είναι, καθόλου φιλοσοφικό, περισσότερο δημαγωγικό.

Στους εσωτεριστες πάντως που έχω συναντήσει, παρατήρησα ότι δεν έχουν καταλάβει αυτήν την παγίδα με το ζήτημα της αναλογίας. Όλους τους βόλευε η απλή αναλογική. Ένα από τα ελαττώματα του εσωτεριστή 100%.
Στη πορεία θα σου πω και για τα υπόλοιπα προβλήματα που αναπτύσσει ένας φιλόσοφος δείχνοντας κλίση στον εσωτερισμό.
Κατά κάποιο τρόπο έως τώρα από την έρευνά μου πάνω στους εσωτεριστές εδώ και χρόνια, συνειδητοποίησα ότι είναι μια εκφυλιστική τάση της φιλοσοφίας και το ζητούμενου που δημιουργεί αυτόν τον εκφυλισμό στην φιλοσοφία είναι η τάση της υπερβολικής φαντασίας βασισμένη στα θρησκευτικά δόγματα άλλα και σε αυτοσχέδια δόγματα.
Δηλαδή ο εσωτερισμός είναι σαν φιλοσοφία που δικηγορήζει. Δηλαδή τα λέει όπως τον βολεύει έχοντας πάντα δίκιο.

Edited by - liamn on 04/05/2014 12:21:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 15:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η panpam μιλάει λίγο "δικηγορίστικα".. το έχει αυτό.. για αυτό και εμένα δεν με "πείθει" σε πολλές περιστάσεις. Αν και συμφωνούμε σε ορισμένα ή και πολλά θέματα.
Στην προκειμένη όμως μου έκανε εντύπωση που αποδέχτηκε, έτσι εύκολα, τον όρο "πίεση" που χρησιμοποίησες.. γιατί εγώ θεωρώ τελείως αδόκιμο αυτόν τον όρο για οτιδήποτε "γνησίως εσωτεριστικό".
Πίεση υφίσταται όταν σου επιβάλλουν κάποιοι άλλοι να κάνεις κάτι.

Εκεί, σε αυτή τη περίπτωση, μπαίνουν τα όσα λες για σοφιστείες κτλπ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2014, 23:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νιώθω μια εσωτερική ανάγκη , μια πίεση να μάθω την αλήθεια.

Δεν με πιέζει κάποιος … κάτι μέσα μου με πιέζει… με σπρώχνει , με ωθεί να μάθω τι κρύβεται πίσω από τα φαινόμενα , να δω τις αιτίες … να απελευθερωθώ από την καταπιεστική εξουσία της δήθεν πραγματικότητας.

Η εσωτερική αυτή πίεση είναι το κίνητρο και του φιλοσόφου και του εσωτεριστή ( δε μ’ αρέσει αυτός ο όρος ) , αλλά και του μη αλλοτριωμένου επιστήμονα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panosfromlydian2
Μέλος 1ης Βαθμίδας


63 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 01:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Νιώθω μια εσωτερική ανάγκη , μια πίεση να μάθω την αλήθεια.

Δεν με πιέζει κάποιος … κάτι μέσα μου με πιέζει… με σπρώχνει , με ωθεί να μάθω τι κρύβεται πίσω από τα φαινόμενα , να δω τις αιτίες … να απελευθερωθώ από την καταπιεστική εξουσία της δήθεν πραγματικότητας.

Η εσωτερική αυτή πίεση είναι το κίνητρο και του φιλοσόφου και του εσωτεριστή ( δε μ’ αρέσει αυτός ο όρος ) , αλλά και του μη αλλοτριωμένου επιστήμονα.




Η αληθεια ειναι οτι ζειs σε ενα φρακταλικο συμπαν>
Ζειs στη μεμβρανη ενοs συμπαντικου κυτταρου που λεγεται Γη>
Οχι πανω αλλα μεσα στο κελυφοs που λεγεται Γη>

Η Γη περιεχει ολο το συμπαν μαs>Eιναι η μανα γη κυριολεκτικα>
Ειναι η μητρα που περικλειει το συμπαν>

Ο παραδεισοs δεν βρισκεται πανω απο τη Γη αλλα μεσα στη Γη>
Ο παραδεισοs ειναι εναs σχηματισμοs των πλατωνικων γεωμετρικων σχηματων>Ενα οκταεδρο>Μια ανεστραμμενη πυραμιδα>Πανω στην κορυφη
εκτεινεται το αιωνιο φωs >Το ενα>Εκτεινεται και καμπυλωνει σαν ανθοs την ανοιξη>Τροφοδοτει τον Ηλιο μαs>

Στην ουρανια σφαιρα υπαρχει μονο ο Ηλιοs και η Σεληνη που γυρνουν γυρω απο την πηγη>Δεν ειναι ετη φωτοs μακρια ο Ηλιοs>
Ο ηλιοs ειναι μεσα στη Γη σου>

Οταν τα κειμενα ελεγαν οτι""ανοιξα ενα περασμα _μια πυραμιδα _ανεβηκα στην κορυφη και εστειλα την ακτινα ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΓΗΣ"" μεσω του κρυσταλλου"" εννοουσαν οτι το πανω ειναι το κεντρο >

Χαοs δεν υπαρχει>Το συμπαν μαs ειναι εναs νομοs ολα ειναι ενα νομοs>

Oταν κοιταs τον ευατο σου στον καθρεφτη βλεπειs το συμπαν ολοκληρο>
Τα ματια σου ειναι ο Ηλιοs και η Σεληνη>Αυτα υπαρχουν στην ουρανια σφαιρα>

Ο παραδεισοs βρισκεται στην επιφυση σου >Απο εκει εκτεινεται το αιωνιο φωs>

Εισαι δημιουργοs>Εισαι το συμπαν ολοκληρο ομοιο και ανομοιο απο αυτο>

Απεδειξε μαs οτι αξιζειs να εισαι μεροs αυτου του συμπαντοσ>
Θα ξερειs οτι εχειs φτασει στην αληθεια οταν η αληθεια θα σε ελευθερωσει>
Και τοτε μονο να αγαπαs μπορειs >Πραγματικα δεν μπορειs να αισθανθειs κατι αλλο οταν βιωσειs την αληθεια απογυμνωμενη>Αυτο που ειναι>

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 07:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Νιώθω μια εσωτερική ανάγκη , μια πίεση να μάθω την αλήθεια.

Δεν με πιέζει κάποιος … κάτι μέσα μου με πιέζει… με σπρώχνει , με ωθεί να μάθω τι κρύβεται πίσω από τα φαινόμενα , να δω τις αιτίες … να απελευθερωθώ από την καταπιεστική εξουσία της δήθεν πραγματικότητας.

Η εσωτερική αυτή πίεση είναι το κίνητρο και του φιλοσόφου και του εσωτεριστή ( δε μ’ αρέσει αυτός ο όρος ) , αλλά και του μη αλλοτριωμένου επιστήμονα.




Η αληθεια ειναι οτι ζειs σε ενα φρακταλικο συμπαν>
Ζειs στη μεμβρανη ενοs συμπαντικου κυτταρου που λεγεται Γη>
Οχι πανω αλλα μεσα στο κελυφοs που λεγεται Γη>

Η Γη περιεχει ολο το συμπαν μαs>Eιναι η μανα γη κυριολεκτικα>
Ειναι η μητρα που περικλειει το συμπαν>

Ο παραδεισοs δεν βρισκεται πανω απο τη Γη αλλα μεσα στη Γη>
Ο παραδεισοs ειναι εναs σχηματισμοs των πλατωνικων γεωμετρικων σχηματων>Ενα οκταεδρο>Μια ανεστραμμενη πυραμιδα>Πανω στην κορυφη
εκτεινεται το αιωνιο φωs >Το ενα>Εκτεινεται και καμπυλωνει σαν ανθοs την ανοιξη>Τροφοδοτει τον Ηλιο μαs>

Στην ουρανια σφαιρα υπαρχει μονο ο Ηλιοs και η Σεληνη που γυρνουν γυρω απο την πηγη>Δεν ειναι ετη φωτοs μακρια ο Ηλιοs>
Ο ηλιοs ειναι μεσα στη Γη σου>

Οταν τα κειμενα ελεγαν οτι""ανοιξα ενα περασμα _μια πυραμιδα _ανεβηκα στην κορυφη και εστειλα την ακτινα ΣΤΑ ΒΑΘΗ ΤΗΣ ΓΗΣ"" μεσω του κρυσταλλου"" εννοουσαν οτι το πανω ειναι το κεντρο >

Χαοs δεν υπαρχει>Το συμπαν μαs ειναι εναs νομοs ολα ειναι ενα νομοs>

Oταν κοιταs τον ευατο σου στον καθρεφτη βλεπειs το συμπαν ολοκληρο>
Τα ματια σου ειναι ο Ηλιοs και η Σεληνη>Αυτα υπαρχουν στην ουρανια σφαιρα>

Ο παραδεισοs βρισκεται στην επιφυση σου >Απο εκει εκτεινεται το αιωνιο φωs>

Εισαι δημιουργοs>Εισαι το συμπαν ολοκληρο ομοιο και ανομοιο απο αυτο>

Απεδειξε μαs οτι αξιζειs να εισαι μεροs αυτου του συμπαντοσ>
Θα ξερειs οτι εχειs φτασει στην αληθεια οταν η αληθεια θα σε ελευθερωσει>
Και τοτε μονο να αγαπαs μπορειs >Πραγματικα δεν μπορειs να αισθανθειs κατι αλλο οταν βιωσειs την αληθεια απογυμνωμενη>Αυτο που ειναι>



Από μένα κανένα σχόλιο επ’αυτών…..

…Πως μπορεί εξ’αλλου ο ανθρώπινος νους , δεσμώτης των αισθήσεων , να αντιληφτεί και να σχολιάσει την πέρα από της αισθήσεις πραγματικότητα ???

Όχι μόνο δεν μπορεί , αλλά εμποδίζει και τη διαίσθηση να ολοκληρώσει αυτό που πάει να αντιληφθεί…. Σκληρό , πολύ σκληρό το κέλυφος… τόσο λεπτό αλλά και τόσο δραματικά αδιαπέραστο…

…Τόλμη χρειάζεται για το θανάσιμο άλμα.

Φτάνει όμως μόνο η τόλμη , ή χρειάζεται και κάτι άλλο… και τι είναι αυτό το κάτι άλλο???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 11:39:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για εμένα παιδιά (ώστε να τοποθετηθώ πάνω σε αυτό που συζητάτε), τα πράγματα τα κατάλαβα λίγο διαφορετικά. Όχι ότι δεν δέχομαι αυτά που λέτε περί πιέσεως, συμφωνώ, αλλά αυτή η συνειδητοποίηση με οδήγησε σε άλλο συμπέρασμα.
Το οποίο είναι ότι, μου φαίνεται φυσιολογικό να κινούμαστε προς τις κατευθύνσεις που μας ευχαριστούν και όχι προς αυτές που μας πιέζουν. Δηλαδή παράδειγμα, αν μου αρέσει ο μοντελισμός πρέπει να επιδοθώ σε αυτόν, αν μια μέρα σταματήσει να με εκφράζει πρέπει να τον σταματήσω , το ίδιο με πολλά τα πράγματα στην ζωή. Έτσι, εως τώρα, μπορώ να πω ότι διδάχτηκα πάρα πολλά πράγματα από μόνη μου και χωρίς να με πιέζει κανένας και σε τίποτα με μεγάλη ταχύτητα, διότι αφομοίωνα αμέσως τα πάντα κάτω από αυτές τις ευνοϊκές συνθήκες ευχαρίστησης. Όσους εσωτεριστες έχω γνωρίσει όμως αντίθετα (και όχι μόνο εσωτεριστες άλλα και πολλούς θρησκευτικούς οπαδούς) οδηγούνται εντελώς προς το αντίθετο, κατευθύνονται επίτηδες πάνω στην δυσκολία ακολουθώντας μια μαθητεία μαζοχισμού κατ' εμέ, που δημιουργεί προβληματικότητες που πιστώνονται και αποθηκεύονται έχοντας προβληματικό αντίκτυπο στο μέλλον τους.

Επιτρέψτε μου να ξανα αναφέρω τον Σωκράτη γιατί μου φαίνεται ένας από τους απλοϊκός φιλοσοφημένος χωρίς να ακολουθεί μαθητείες και ταυτόχρονα να μην του λείπει η σοφία. Επίσης φαίνεται ότι ευχαριστιόταν την ζωή του.

Αυτό που θέλω να εκφράσω εν συντομία είναι ότι δεν χρειάζεται να ακολουθήσει κάποιος αυστηρά μαθητείες και τακτικές όπως και ασκήσεις νομίζοντας ότι θα εξυψωθεί σε κάτι ανώτερο γιατί για εμένα αυτή είναι μια προβληματική οδός καθώς δημιουργεί πάθη και άκαρπες ακραίες καταστάσεις.
Η ζωή, μου φαίνεται πιο απλή σε αυτά που θέλει να μας δείξει, παράδειγμα, όταν μας αρέσει κάτι, κάτι σημαίνει αυτό! Δεν μπορούμε να το απαρνηθούμε ότι είναι ένα μεγάλο μήνυμα από την φύση μας προς εμάς.

Edited by - liamn on 05/05/2014 12:07:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 12:01:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιατί εγώ θεωρώ τελείως αδόκιμο αυτόν τον όρο για οτιδήποτε "γνησίως εσωτεριστικό".

Πύρινε γιατί αδόκιμο, καθόλου, θα είναι αδόκιμος ο όρος μόνο αν αγιοποιήσουμε τον εσωτερισμό ανάγοντάς τον σε άγιο δισκοπότηρο, αλλιώς δεν είναι καθόλου αδόκιμος ο όρος.

Ελπίζω να μην βλέπεις τον εσωτερισμό όπως οι κουμουνιστές τον Μαρξ ή όπως οι χριστιανοί την αγία γραφή!
Γιατί για το ίδιο μιλούν και αυτοί, για γνήσιο κουμουνισμό και γνήσιο χριστιανισμό.

Όταν βάζουμε την λέξη γνήσιο σε αυτά τα θέματα που είναι θέματα φιλοσοφικών πεποιθήσεων, τότε δογματίζουμε την υπόθεσή μας παράγοντας δόγμα τελικά!
Αυτό και αν είναι αδόκιμο Πύρινε, το να δογματίζουμε την φιλοσοφία.

Είναι αυτή ακριβώς η τάση που έχουν οι εσωτεριστες(κατ' εμέ), δογματίζουν φιλοσοφικές θέσεις μοιάζοντας με φιλοσοφία αυτά που εκφράζουν έχοντας όμως δογματική θρησκευτική βάση στην ουσία τους.


Edited by - liamn on 05/05/2014 12:06:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/05/2014, 13:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πύρινε γιατί αδόκιμο, καθόλου, θα είναι αδόκιμος ο όρος μόνο αν αγιοποιήσουμε τον εσωτερισμό ανάγοντάς τον σε άγιο δισκοπότηρο, αλλιώς δεν είναι καθόλου αδόκιμος ο όρος.
Γενικά σαν λέξη μπορεί να μην είναι αδόκιμη.. με τον τρόπο όμως που την χρησιμοποίησες "εξυψώνει πιέστικά" απλά δε βγάζει νόημα. Και όταν κάτι δεν βγάζει νόημα.. επισημαίνεις οτι δεν βγάζει νόημα.. αυτό είναι το πρώτο που κάνεις, κατά τη γνώμη μου

Αν όμως αποδέχεσαι την χρήση του όρου, τότε πρέπει να απαντήσεις και σε αυτό μετά που (νομοτελειακά, εξαιτίας της λάθος βάσης που έθεσε ο άλλος και αποδέχτηκες) θα σου θέσει ο συνομιλητής:
"Τώρα μίλησες σαν πραγματικός κλασικός εσωτεριστής γεμάτο σοφιστεία.

Έτσι ακριβώς τα έβλεπε και ο Χιλτλερ, ότι όταν πεινά κάποιος είναι φυσιολογικό, όπως επίσης, έβλεπε φυσιολογικό να πιέσει τον κόσμο για να τον βελτιώσει."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 11:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για εμένα παιδιά (ώστε να τοποθετηθώ πάνω σε αυτό που συζητάτε), τα πράγματα τα κατάλαβα λίγο διαφορετικά. Όχι ότι δεν δέχομαι αυτά που λέτε περί πιέσεως, συμφωνώ, αλλά αυτή η συνειδητοποίηση με οδήγησε σε άλλο συμπέρασμα.
Το οποίο είναι ότι, μου φαίνεται φυσιολογικό να κινούμαστε προς τις κατευθύνσεις που μας ευχαριστούν και όχι προς αυτές που μας πιέζουν....Edited by - liamn on 05/05/2014 12:07:10

Μερικές φορές όμως οι "κατευθύνσεις που μας ευχαριστούν" δεν είναι οι πιο συμφέρουσες - από ανάγκη λοιπόν μαθαίνουμε να επιτυγχάνουμε πράγματα υπομένοντας κάποια πίεση εθελοντικά (προσβλέποντας και κάτι καλύτερο).

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 21:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μερικές φορές όμως οι "κατευθύνσεις που μας ευχαριστούν" δεν είναι οι πιο συμφέρουσες - από ανάγκη λοιπόν μαθαίνουμε να επιτυγχάνουμε πράγματα υπομένοντας κάποια πίεση εθελοντικά (προσβλέποντας και κάτι καλύτερο).

Παραδείγματος Χάριν;;;


Edited by - liamn on 06/05/2014 21:09:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 21:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γενικά σαν λέξη μπορεί να μην είναι αδόκιμη.. με τον τρόπο όμως που την χρησιμοποίησες "εξυψώνει πιέστικά" απλά δε βγάζει νόημα. Και όταν κάτι δεν βγάζει νόημα.. επισημαίνεις οτι δεν βγάζει νόημα.. αυτό είναι το πρώτο που κάνεις, κατά τη γνώμη μου
Αν όμως αποδέχεσαι την χρήση του όρου, τότε πρέπει να απαντήσεις και σε αυτό μετά που (νομοτελειακά, εξαιτίας της λάθος βάσης που έθεσε ο άλλος και αποδέχτηκες) θα σου θέσει ο συνομιλητής:
"Τώρα μίλησες σαν πραγματικός κλασικός εσωτεριστής γεμάτο σοφιστεία.

Έτσι ακριβώς τα έβλεπε και ο Χιλτλερ, ότι όταν πεινά κάποιος είναι φυσιολογικό, όπως επίσης, έβλεπε φυσιολογικό να πιέσει τον κόσμο για να τον βελτιώσει."


Αν θέλεις απλούστευσε αυτό που εννοείς για να ακολουθήσω την σκέψη.

Edited by - liamn on 06/05/2014 21:12:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/05/2014, 22:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η panpam μιλάει λίγο "δικηγορίστικα".. το έχει αυτό.. για αυτό και εμένα δεν με "πείθει" ...
Εκεί, σε αυτή τη περίπτωση, μπαίνουν τα όσα λες για σοφιστείες κτλπ



Χα - αν ήθελε να σε πείσει θα μιλούσε έτσι ώστε να πειστείς, όσο για τις σοφιστείες δες πιο κάτω.
quote:

quote:
Μερικές φορές όμως οι "κατευθύνσεις που μας ευχαριστούν" δεν είναι οι πιο συμφέρουσες - από ανάγκη λοιπόν μαθαίνουμε να επιτυγχάνουμε πράγματα υπομένοντας κάποια πίεση εθελοντικά (προσβλέποντας και κάτι καλύτερο).

Παραδείγματος Χάριν;;;

Edited by - liamn on 06/05/2014 21:09:24


Να σου πω, θυμάμαι πως μετά τους Ολυμπιακούς στην Αθήνα το '04 πως αθλητές/αθλήτριες Ολυμπιονίκες λέγανε "επιτέλους θα φάω χάμπουργκερ μετά από 6 χρόνια!" ή "Επιτέλους θα βγω και θα πιω!" Λες να μη τρώγανε και να μην πίνανε επειδή θέλανε; Πιεζόταν, και η βούληση που είχαν για Ολυμπιακό μετάλλιο (που θα τους μείνει για πάντα) ξεπερνούσε την επιθυμία για ένα χάμπουργκερ.
Ή αν είχες να παραδώσεις εργασία γραπτή ή για εξετάσεις ξενυχτούσες από βίτσιο και το φχαριστιόσουν ή πίεζες τον εαυτό σου γιατί η προθεσμία ήταν την άλλη μέρα;
Τα ίδια και στην εσωτερική αναζήτηση.
quote:

quote:

Ακόμα και το ίδιο μας το σώμα μας "πιέζει" όταν πεινά, όταν επιθυμεί... δεν το βλέπω αυτό ως φασισμό αλλά ως φυσικό.

Τώρα μίλησες σαν πραγματικός κλασικός εσωτεριστής γεμάτο σοφιστεία.

Έτσι ακριβώς τα έβλεπε και ο Χιτλερ, ...

Edited by - liamn on 04/05/2014 12:21:25


Κλασικό τέχνασμα (αλλά τετριμμένο imo) η παρομοίωση με το Χίτλερ. Αυτό είναι σοφιστεία.
Αυτό που είπα έχει άλλο όνομα - δεν είναι ούτε σοφιστεία, ούτε ρητορικό τέχνασμα. Το λένε ισομορφισμό. Καλό εργαλείο.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2014, 00:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θέλεις απλούστευσε αυτό που εννοείς για να ακολουθήσω την σκέψη.
Εννοώ οτι μπορεί να έχετε την ίδια λανθασμένη κατανόηση του τι είναι εσωτερισμός (μπορεί και όχι).

quote:
Κλασικό τέχνασμα (αλλά τετριμμένο imo) η παρομοίωση με το Χίτλερ. Αυτό είναι σοφιστεία.
Αυτό που είπα έχει άλλο όνομα - δεν είναι ούτε σοφιστεία, ούτε ρητορικό τέχνασμα. Το λένε ισομορφισμό. Καλό εργαλείο.
Τα χει μάθει καλά τα κόλπα η ΛίαμΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2014, 00:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σου πω, θυμάμαι πως μετά τους Ολυμπιακούς στην Αθήνα το '04 πως αθλητές/αθλήτριες Ολυμπιονίκες λέγανε "επιτέλους θα φάω χάμπουργκερ μετά από 6 χρόνια!" ή "Επιτέλους θα βγω και θα πιω!" Λες να μη τρώγανε και να μην πίνανε επειδή θέλανε; Πιεζόταν, και η βούληση που είχαν για Ολυμπιακό μετάλλιο (που θα τους μείνει για πάντα) ξεπερνούσε την επιθυμία για ένα χάμπουργκερ.
Ή αν είχες να παραδώσεις εργασία γραπτή ή για εξετάσεις ξενυχτούσες από βίτσιο και το φχαριστιόσουν ή πίεζες τον εαυτό σου γιατί η προθεσμία ήταν την άλλη μέρα;
Τα ίδια και στην εσωτερική αναζήτηση.

Kοίταξε, τα πράγματα είναι πολύ ποιο απλά με το παράδειγμα για τον ολυμπιονίκη και ξέρεις γιατί; Γιατί πολύ απλά μπορούμε να μετρήσουμε το αποτέλεσμα του κόπου του όπως και με τον εξεταζόμενο στις εξετάσεις, απορώ γιατί μου τα παρουσιάζεις ισομορφικά σε σχέση με τους εσωτεριστές. Ουδέποτε είδαμε κάποιο αποτέλεσμα από δ'αύτους!!! Είδες κανένα φωτισμένο; Ξέρεις που μένει κάποιος μύστης; Σε πληροφορώ ότι ξέρω αρκετούς ολυμπιονίκες και πολλούς που πέτυχαν στις εξετάσεις , δεν είναι συγκρίσιμα καν, ούτε κατά διάνυα. Πορτοκάλια με δαμάσκηνα μου συγκρίνεις. Απορώ για ποιο λόγο μας οδηγείς σε τέτοια συμπεράσματα; Επίσης, θεωρείς ότι ένας ολυμπιονίκης με την πίεση που έχει φάει, πλέον είναι κάτι ανώτερο από κάποιον που δεν είναι ολυμπιονίκης σαν πολίτης; Όχι βέβαια, τότε πιος ο λόγος του ισομορφισμού.

Και αν θέλεις να σου πω και το εξής, από τους εσωτεριστες δεν είδαμε τίποτα πολιτισμικό, παπαγαλίζουν πάνω σε φιλοσοφίες άλλων πολιτισμών. Παπαγάλοι είναι τίποτα περισσότερο, είδες εσύ να αναδεικνύονται σε κάποιο τομέα σαν εσωτεριστές, όχι! Δεν έχουν πολιτισμική εκδήλωση. Την φράση "πολ μουρ τζάμπα φρα" την γνωρίζεις; Αυτό είναι οι εσωτεριστές "Πολύ Μούρη Τζάμπα Φράγκα!"
Χαλάρωσε την φαντασία σου με αυτά τα εσωτεριστικά σοφιστικούδια γιατί πραγματικά καλή μου οι εσωτεριστες σαν εσωτεριστές, δεν έχουν αναδείξει απολύτως τίποτα δικό τους (αποκλειστικά).
Απορώ ειλικρινά τι σχέση έχουν αυτά που μου λες με του εσωτεριστές;;;
Ο κόπος τους πάει χαμένος εντελώς! Είναι μη παραγωγικά μοντέλα και παπαγαλίζουν πάνω σε μία στείρα φιλοσοφία λέγοντας λόγια του αέρα. Για μυήσεις και μυστήρια, απορώ που δεν έχουν εισάγει και τα U.F.O στην διδασκαλίες τους!

Όσο για τον Χίτλερ, όσο εσύ θα μας δικήγορισομορφίζεις, εγώ θα μας imoχιτλερίζω! Μία σου και μία μου!

Υ.Γ
Αν δεν το παρατήρησες σου το επιβεβαιώνω ότι τον Χίτλερ τον πετάω πάντα όταν ακούω κάτι ξεκάρφωτο ώστε να προσγειωνόμαστε, δεν είναι από σύνδρομο imo!

Edited by - liamn on 07/05/2014 00:54:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2014, 09:12:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Και αν θέλεις να σου πω και το εξής, από τους εσωτεριστες δεν είδαμε τίποτα πολιτισμικό, παπαγαλίζουν πάνω σε φιλοσοφίες άλλων πολιτισμών.
Άμα το λέει Νεο Ακροπολίτης "εσωτεριστής" και δη πρώην, κάτι θα ξέρει.


Oscar Wilde

..Μεγάλος "παπαγάλος" λογοτεχνικών έργων.


Mozart

..Μεγάλος "παπαγάλος" μουσικών έργων.


Fernando Pessoa

..Μεγάλος "παπαγάλος" λογοτεχνικών έργων.


Νίκος Καζαντζάκης

..Μεγάλος έλληνας "παπαγάλος" λογοτεχνικών έργων


Isaac Newton

Φυσικός και αλχημιστής, με κάποια προσφορά στην παγκόσμια φυσική


Wolfgang Goethe

Έγραψε ένα pop έργο, τον Φάουστ, για το οποίο έμεινε περισσότερο γνωστός

Edited by - Πύρινος on 07/05/2014 10:51:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2014, 09:16:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Ουδέποτε είδαμε κάποιο αποτέλεσμα από δ'αύτους!!! Είδες κανένα φωτισμένο;

Αν το ζητημα μας ειναι οι φωτισμενοι , θα συμφωνησω μαζι σου


Αυτοι δεν νομιζω οτι ευδοκιμουν ,στα δικα μας, τουλαχιστον μερη ,αλλα και γενικοτερα ειναι ενα ειδος που'' φυεται ''σπανιως ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ....ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ


Αν ομως το ζητημα , θα ηταν η προσπαθεια να καταλαβουμε κατι απο αυτην τη ζωη ,απο τον εαυτο μας τοτε θα διαφωνησω


Αυτο μπορει να το κανει ο καθενας [αν το θελει ] .....και αν ......ΑΡΚΕΙΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΕ ΞΕΝΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ τοτε σιγουρα μπορουν να γινουν πραγματα


Αυτο ομως απο μονο του θελει προσπαθεια και χρονο για να γινει κατανοητο

Ως προσωπικα δεδομενα θεωρω , αυτα που βιωνουμε ΕΜΕΙΣ και υπαρχουν σαν βιωματα και εμπειριες


Ξενα θεωρω ολες τις θεωριες ,που εχουμε λαβει , και δεν μπορουμε να τις χρησιμοποιησουμε ΤΩΡΑ [ειναι εξω απο την πραγματικοτητα μας ]


Εμεις ολοι σχεδον το κανουμε τελειως αντιθετα

Αναμασαμαι ξενες θεωριες σαν να ηταν ταχα δικες μας , με αποτελεσμα να δημιουργειται συγχυση ,και ολα να καταληγουν σε μια ωραιοτατη ''μπαρουφολογια ''


Για μενα η συντριπτικη πλειοψηφια των ''θρησκευομενων''και των ''εσωτεριστων'' ,ανηκει εκει

Και εδω ταιριαζει απολυτα ,αυτο που ειπες '' "Πολύ Μούρη Τζάμπα Φράγκα!"

Σκεψου ας πουμε εμενα να μιλω , για πολυ ειδικα ζητηματα φυσικης ,χημειας , και αστροφυσικης[και να μπαινω στα χωραφια του φιλου μου του Νικομαχου ]

Ασχολουμαστε με κατι , επειδη μας αρεσει , και αυτα δεν μας καθιστα ,καλυτερους η χειροτερους απο κανεναν

Ισως μονο λιγο διαφορετικους !!

Το μεγα συμπερασμα ,ειναι οτι ολοι βραζουμε στο ιδιο καζανι ,και οτι αυτοι που αυτοαποκαλουνται εσωτεριστες και φιλοσοφοι ,.......ειναι απλα μπερδεμενοι ,οπως ειναι και αυτοι που περιμενουν πραγματα εξω απο την πραγματικιοτητα απο αυτους

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2014, 09:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ουδέποτε είδαμε κάποιο αποτέλεσμα από δ'αύτους!!! Είδες κανένα φωτισμένο;
Γιατί άμα τον έβλεπες θα τον αναγνώριζες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2014, 09:27:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί άμα τον έβλεπες θα τον αναγνώριζες;


''Και αυτο σωστο ειναι ''


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις δρομος
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2014, 10:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Να σου πω, θυμάμαι πως μετά τους Ολυμπιακούς στην Αθήνα το '04 πως αθλητές/αθλήτριες Ολυμπιονίκες λέγανε "επιτέλους θα φάω χάμπουργκερ μετά από 6 χρόνια!" ή "Επιτέλους θα βγω και θα πιω!" Λες να μη τρώγανε και να μην πίνανε επειδή θέλανε; Πιεζόταν, και η βούληση που είχαν για Ολυμπιακό μετάλλιο (που θα τους μείνει για πάντα) ξεπερνούσε την επιθυμία για ένα χάμπουργκερ.
Ή αν είχες να παραδώσεις εργασία γραπτή ή για εξετάσεις ξενυχτούσες από βίτσιο και το φχαριστιόσουν ή πίεζες τον εαυτό σου γιατί η προθεσμία ήταν την άλλη μέρα;
Τα ίδια και στην εσωτερική αναζήτηση.

Kοίταξε, τα πράγματα είναι πολύ ποιο απλά με το παράδειγμα για τον ολυμπιονίκη και ξέρεις γιατί; Γιατί πολύ απλά μπορούμε να μετρήσουμε το αποτέλεσμα του κόπου του όπως και με τον εξεταζόμενο στις εξετάσεις, απορώ γιατί μου τα παρουσιάζεις ισομορφικά σε σχέση με τους εσωτεριστές. Ουδέποτε είδαμε κάποιο αποτέλεσμα από δ'αύτους!!! Είδες κανένα φωτισμένο; Ξέρεις που μένει κάποιος μύστης; Σε πληροφορώ ότι ξέρω αρκετούς ολυμπιονίκες και πολλούς που πέτυχαν στις εξετάσεις , δεν είναι συγκρίσιμα καν, ούτε κατά διάνυα. Πορτοκάλια με δαμάσκηνα μου συγκρίνεις. Απορώ για ποιο λόγο μας οδηγείς σε τέτοια συμπεράσματα; Επίσης, θεωρείς ότι ένας ολυμπιονίκης με την πίεση που έχει φάει, πλέον είναι κάτι ανώτερο από κάποιον που δεν είναι ολυμπιονίκης σαν πολίτης; Όχι βέβαια, τότε πιος ο λόγος του ισομορφισμού. ...Edited by - liamn on 07/05/2014 00:54:17


Μίλαμε για Εσω-τερισμό - πως περιμένεις να δεις κάτι που δρά και επιδρά "έσω" - μέσα. Αλλιώς θα ήταν όλα φανερά.
Αλλά ναι έχω δει "από δαύτους" και που μένουν. Αλλά περιμένεις μου φαίνεται να τους ξέρεις από την Τιβι & τα σελέμπριτι περιοδικά....

Ψάχνεις δηλαδή για πορτοκάλια και δαμάσκηνα στο βυθό της θάλασσας και – ω του θαύματος! – βρίσκεις μόνο φύκια!
Αλλά δεν καταλαβαίνω εντελώς το πρόβλημά σου και που κολλάς.

Όσο για τους Ολυμπιονίκες... κάτι που έχει αξία για σένα ή για μένα δεν έχει για άλλους και κάτι που έχει για άλλους δεν έχει για μας. Εκείνο που έδειξα είναι ότι για να πετύχεις κάτι, οτιδήποτε, εσωτερικό ή εξωτερικό, θα χρειαστεί να πιέσεις τον εαυτό σου – αλλιώς δεν θα πετύχεις τίποτα. Αυτό που θα πετύχεις εσύ δεν θα έχει ανάγκη έγκρισης από μένα κι αυτό που πετυχαίνω εγώ δεν έχει ανάγκη έγκρισης από σένα. Ούτε οι Ολυμπιονίκες έχουν ανάγκη αναγνώρισης από σένα και μένα. Δηλαδή το ζήτημα της "ανωτερότητας" είναι ανταγωνιστικό θέμα. Αν αυτοί αυτό ήθελαν (το μετάλλιο, τη φώτιση κτλ) υπόθεση προσωπική/
Αν όμως θέλεις κάποιο επίτευγμα (για σένα, άσχετο με το πως φαίνεται στους άλλους) η πίεση είναι αναγκαία – και αυτό νομίζω είναι φανερό. Γι'αυτό μιλούσα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2014, 20:14:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αλλά δεν καταλαβαίνω εντελώς το πρόβλημά σου και που κολλάς.


Από ότι φαίνεται εσύ τον έχεις βρει τον πραγματικό εσωτερισμό, όποτε ότι και να σου πω δεν έχει νόημα για σένα, το άγιο δισκοπότηρο σου το βρήκες. Τότε περιοδεύεις ήδη στις φαντασιακές και ρομαντικότατες ιδέες του μυαλού σου κάνοντας σταυροφορίες φιλοσοφίας.
Μπράβο σου, είσαι άξια θαυμασμού! τώρα το μόνο που μένει είναι να φωτιστείς, άλλα που θα πάει, εδώ κοντά είναι από ότι φαίνεται.
Eπίσης εφόσον γνωρίζεις ποιο είναι το πρόβλημα μου είμαι ευτυχισμένη, γιατί τώρα που μου το παρουσιάζεις θα το λύσω.
Εσύ άραγε, ξέρεις ποια είναι τα δικά σου προβλήματα που για εμένα είναι ξεκάθαρα άλλα έλα μου ντε που δεν τα αναγνωρίζεις!

Όταν ήμουν εσωτεριστρια μιλούσα σαν εσένα, ξέρεις ποια είναι από τα κυριότερα προβλήματα σε αυτήν την συμπεριφορά, ότι εφόσον τα ζητήματα του εσωτερισμού είναι αόρατα ζητήματα, μπορείς πάντοτε να έχεις μια απάντηση για όλα. Aυτό γλυκιά μου φαίνεται ξεκάθαρο σαν νοοτροπία και σε σένα αλλά και σε όποιον εσωτεριζει. Ξέρεις γιατί το καταλαβαίνω; Διότι στην αρχή δεν ανήκα πουθενά ιδεολογικά έπειτα ήμουν εσωτεριστρια και μετά έπαψα, άρα πήρα δήγμα και απ'τις τρεις οπτικές. Κάτι που εσύ δεν το συνειδητοποιείς.
Εσύ συνεχίζεις να νομίζεις και να αρμενίζεις στην ύπαρξη μιας ανώτερης γνώσης και ότι πρέπει να την κατακτήσεις.....

....... η προβληματικότητα αυτή ξεκινά από την στιγμή που νομίζουν διάφοροι άνθρωποι ότι γνωρίζουν πολλά. Ειδικότερα αυτό ισχύει για αυτούς που καταπιάνονται με μια ζωή αναζήτησης της σοφίας. Αυτοί πάσχουν πολύ περισσότερο από όλους, ακόμα και από κάποιον που δεν ασχολήθηκε ποτέ με τον εσωτερισμό.
Ο εσωτεριστης είναι η προβληματική πλευρά του ανθρώπου που αναζητά φιλοσοφίες, αλλά που να το καταλάβεις σαν εσωτεριστρια. Εσύ είσαι πεπεισμένη ότι βρίσκεις σοφίες και φωτίσεις ενώ δεν έχουμε δει κανέναν στην πραγματική ζωή. Μπράβο συνέχισε έτσι να ψάχνεις ή ακόμα χειρότερα να δέχεσαι όσα παπαγαλίζει ο εσωτερισμός που στην βαση του είναι μια άλλου είδους θρησκεία!

Edited by - liamn on 08/05/2014 22:50:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2014, 20:29:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί άμα τον έβλεπες θα τον αναγνώριζες;

Αυτό μου θυμίζει το τέχνασμα με την μπάλα και τον θεό!

Το ξέρεις; Φαντάζομαι το έχεις ακούσει! Αν όχι, θα το αντιγράψω!

Στην ουσία αν υπάρχει φωτισμένος δεν μπορώ να το αποδείξω επειδή δεν θα τον αναγνωρίσω, κατά τ' άλλα είμαι ελεύθερη να πιστέψω ότι υπάρχουν φωτισμένοι!!! χαχαχαχαχα!!! Καλά είμαστε με τα καλά μας;

Δηλαδή, όποια περίπτωση και να δούμε πάντα θα επιβεβαιώνετε ότι υπάρχουν οι φωτισμένοι, είτε γιατί δε θα του αναγνωρίζω, είτε επειδή θα τους πιστεύω. Tην τρίτη περίπτωση (σαν καθαρόαιμος φιλόσοφος) γιατί την αποκλείεις; Ότι δεν υπάρχει κανένας φωτισμένος και όλα είναι μια μπούρδα;
Σκέφτεσαι όπως με την μπάλα και τον θεό, πάντα θα αποδεικνύει ότι ο θεός δεν είναι παντοδύναμος!

Καλά βρε Πύρινε, σε πόσο θρησκευτικό βαθμό εξαθλίωσης πρέπει να δοκιμαστούμε για να καταλήξουμε τελικά ότι είναι ψευτοδίλημμα; Σε πόση υποβίβαση νοητική πρέπει να ξεπέσουμε;
Εγώ προσωπικά δεν χρειάζομαι ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω σε αυτό το ψευτοδίλημμα.

Υ.Γ
Μην παρεξηγηθείς!

Edited by - liamn on 08/05/2014 23:01:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2014, 20:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άμα το λέει Νεο Ακροπολίτης "εσωτεριστής" και δη πρώην, κάτι θα ξέρει.

Κάτι λίγα ξέρω και εγώ, τι νομίζεις; Ότι εγώ είμαι κούτσουρο ενώ εσείς φωστήρες;

Edited by - liamn on 08/05/2014 20:33:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 10:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης Πύρινε όσο αφορά τις προσωπικότητες αυτές ας μην γινόμαστε γελοίοι, ούτε όλοι αυτοί ήταν συνδεδεμένη με τον λεγόμενο σημερινό απρόσωπο εσωτερισμό ούτε όλοι αυτοί είναι αυτό που τους παρουσιάζεις και θα ήθελες. Ας μην γινόμαστε ισοπεδωτικοί, ήρθε η δική μου η σειρά να στο πω!
Τα πήρες όλα και τα βαλές στο τσουβάλι, είπα εγώ ότι όλοι αυτοί είναι φαντασιόπληκτοι; όχι, οι περισσότεροι από αυτούς έχουν δείξει στην πράξη αποτελέσματα της τέχνης τους ή της επιστήμης τους, άλλα μην τρελαθούμε, επειδή εσύ φαντάζεσαι ότι υπάρχει ένας γνήσιος εσωτερισμός με ένα πιο στιλάτο ύφος φιλοσοφικέ, πήρες και τους ονόμασες όλους εσωτεριστες. Όλοι είχανε τη δική τους ξεχωριστή προσωπικότητα και αν του έφερνες όλους μαζί στο τώρα, μην νομίζεις ότι θα συμφωνούσαν μεταξύ τους ή θα έφτιαχνα κάποια εσωτερικό τάγμα αν φαντασιώνεσαι τέτοια πλέεις σε πελάγη.

Αν είναι έτσι, εγώ σου λέω ότι ήταν εξωτεριστες, γιατί αναζητούσαν στην φύση τα νοήματα και από εδώ και πέρα όταν θα μου κοτσάρεις εσύ το εσωτεριλικη για κάθε προσωπικότητα, εγώ θα σου λέω ότι ήταν εξωτεριστες, να δούμε αν θα βγάλουμε άκρη!!!

Ανεξάρτητες προσωπικότητες ήταν όλες αυτές και δεν θα συμφωνούσαν μαζί σου Πύρινε, όταν θα καταλαβαίναν σε τι κατηγορία τους κατηγοριοποιείς, μπορεί και να θίγονταν ή να σε χλεύαζαν, το ποιο πιθανό να αδιαφορούσαν για το ότι εσύ και κάποιοι άλλοι τους ονομάζεις εσωτεριστες! Οι μεγάλες προσωπικότητες σίγουρα δεν θα ενδιαφέρονταν να ονομάζονται (εσωτεριστές) όλοι αυτοί τραβούν τον δικό τους ξεχωριστό δρόμο βάση της ξεχωριστής προσωπικότητας.

Το πρόβλημα είναι ότι οι εσωτεριστές έχουν κάνει συλλόγους θαυμασμού ώστε να θαυμάζουν τους άλλους γνωστούς άνδρες και γυναίκες που τους ονόμασαν εσωτεριστες. Δηλαδή και επειδή οι ίδιοι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο άλλα θα θέλανε, αυνανίζονται πως είναι ακόλουθοι γνωστών μεγάλων προσωπικοτήτων και απλά θαυμάζουν. και αλίμονό μας εμάς αν έχουμε άλλη γνώμη και πούμε ότι δεν ήταν εσωτεριστές. Μάλλον δεν έχουν τι να κάνουν οι λεγόμενοι εσωτεριστες. Καλά τους ονόμασα τις προάλλες, ένωση κερκίδας εσωτεριστων.

Υπάρχουν και οι άλλοι βέβαια που φτιάχνουν τάγματα και συλλόγους και νομίζουν ότι μπορούν να δημιουργήσουν αλχημιστικές συγκεντρώσεις χιτλερικής εμπνεύσεως ανώτερων προσωπικοτήτων. Μυούνται κιόλας και έτσι επισφραγίζουν την αυνανιστική τους φαντασίωση.

Βέβαια θα μου πείτε με το δίκιο σας, σίγουρα θα υπάρχουν και οι άλλοι οι πιο φιλοσοφικέ που καταλαβαίνουν (και καλά) για όλα αυτά. Αυτοί είναι οι πραγματικοί εσωτεριστες και καλά.
Από την άλλη υπάρχουν και οι καταφαντασία, οι ανώτεροι εσωτεριστές που παίρνουν μυήσεις και φωτίζονται. Με τόσο φώτισμα όμως γίνανε φως σε τόσο μεγάλο βαθμό και μας είναι άχρηστοι, ανύπαρκτοι εντελώς. Το μόνο που προβάλετε από πίσω είναι όλοι αυτή η παραλογία είναι η ένωση κερκίδας εσωτεριστών. Αυτοί για εμένα είναι οι μόνοι υπαρκτοί εσωτεριστές και μάλιστα αυνανιστές με πτυχίο αυνανισμού. Τέτοιο βούρλο ήμουν και εγώ!

Από τα καλά που αποκόμισα και συνεχίζω και τώρα να ωφελούμε είναι ότι η συνειδητοποίηση για κάποια ζητήματα που δεν αξίζει να χάνω χρόνο, πολύ σημαντικό αυτό, επίσης κάτι ακόμα είναι ότι ρίχνω απίστευτο γέλιο αυτήν την στιγμή με θέματα τέτοια, αυτό ίσως είναι ακόμα καλύτερο!

Edited by - liamn on 09/05/2014 11:10:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 10:39:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:


Αλλά δεν καταλαβαίνω εντελώς το πρόβλημά σου και που κολλάς.


Από ότι φαίνεται εσύ τον έχεις βρει τον πραγματικό εσωτερισμό, όποτε ότι και να σου πω δεν έχει νόημα για σένα, το άγιο δισκοπότηρο σου το βρήκες. Τότε περιοδεύεις ήδη στις φαντασιακές και ρομαντικότατες ιδέες του μυαλού σου κάνοντας σταυροφορίες φιλοσοφίας.
Μπράβο σου, είσαι άξια θαυμασμού! τώρα το μόνο που μένει είναι να φωτιστείς, άλλα που θα πάει, εδώ κοντά είναι από ότι φαίνεται.
Eπίσης εφόσον γνωρίζεις ποιο είναι το πρόβλημα μου είμαι ευτυχισμένη, γιατί τώρα που μου το παρουσιάζεις θα το λύσω.
Εσύ άραγε, ξέρεις ποια είναι τα δικά σου προβλήματα που για εμένα είναι ξεκάθαρα άλλα έλα μου ντε που δεν τα αναγνωρίζεις!

Όταν ήμουν εσωτεριστρια μιλούσα σαν εσένα, ξέρεις ποια είναι από τα κυριότερα προβλήματα σε αυτήν την συμπεριφορά, ότι εφόσον τα ζητήματα του εσωτερισμού είναι αόρατα ζητήματα, μπορείς πάντοτε να έχεις μια απάντηση για όλα. Aυτό γλυκιά μου φαίνεται ξεκάθαρο σαν νοοτροπία και σε σένα αλλά και σε όποιον εσωτεριζει. Ξέρεις γιατί το καταλαβαίνω; Διότι στην αρχή δεν ανήκα πουθενά ιδεολογικά έπειτα ήμουν εσωτεριστρια και μετά έπαψα, άρα πήρα δήγμα και απ'τις τρεις οπτικές. Κάτι που εσύ δεν το συνειδητοποιείς.
Εσύ συνεχίζεις να νομίζεις και να αρμενίζεις στην ύπαρξη μιας ανώτερης γνώσης και ότι πρέπει να την κατακτήσεις.....

....... η προβληματικότητα αυτή ξεκινά από την στιγμή που νομίζουν διάφοροι άνθρωποι ότι γνωρίζουν πολλά. Ειδικότερα αυτό ισχύει για αυτούς που καταπιάνονται με μια ζωή αναζήτησης της σοφίας. Αυτοί πάσχουν πολύ περισσότερο από όλους, ακόμα και από κάποιον που δεν ασχολήθηκε ποτέ με τον εσωτερισμό.
Ο εσωτεριστης είναι η προβληματική πλευρά του ανθρώπου που αναζητά φιλοσοφίες, αλλά που να το καταλάβεις σαν εσωτεριστρια. Εσύ είσαι πεπεισμένη ότι βρίσκεις σοφίες και φωτίσεις ενώ δεν έχουμε δει κανέναν στην πραγματική ζωή. Μπράβο συνέχισε έτσι να ψάχνεις ή ακόμα χειρότερα να δέχεσαι όσα παπαγαλίζει ο εσωτερισμός που στην βαση του είναι μια άλλου είδους θρησκεία!

Edited by - liamn on 08/05/2014 22:50:34


Κάνεις αυτό που πριν λίγο "κατηγορούσες"

Αντί να ασχοληθείς με το τι γράφω ασχολήσαι με τον άνθρωπο που το έγραψε....

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 10:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Κάνεις αυτό που πριν λίγο "κατηγορούσες"

Αντί να ασχοληθείς με το τι γράφω ασχολήσαι με τον άνθρωπο που το έγραψε....


Συνεχίζω αν είδες και γράφω για διάφορα, απλά όφειλα μια απάντηση στην δική σου προσωπική οπτική σου για εμένα, μετά (όπως σου είπα) συνέχισα να γράφω, δεν έμεινα εκεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 11:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μεγάλο ζήτημα για τους εσωτεριστες είναι πότε θα συνειδητοποιήσουν ότι δεν υπάρχει καμιά μεγάλη γνώση προς κατάκτηση και ούτε μπορεί να αλλάξει την ζωή κάποιου νομίζοντας ότι φωτίζετε. Αν φωτιζόμασταν πολύ απλά θα ήμασταν λάμπες! Αυτή είναι η μεγάλη γνώση και το μυστήριο.

Οι εσωτεριστες βέβαια όπως και κάθε μπερδεμένος με την ρομαντικότητά του νομίζει σε απίστευτες και μυστήριες γνώσεις φουσκώνοντας τα μυαλά του με ιστορίες για κέντρα μυστηρίων κ.τ.λ
Αυτά είναι συναισθηματικά παιχνίδια εφήβων!

Edited by - liamn on 09/05/2014 11:03:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 11:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Κάνεις αυτό που πριν λίγο "κατηγορούσες"

Αντί να ασχοληθείς με το τι γράφω ασχολήσαι με τον άνθρωπο που το έγραψε....


Συνεχίζω αν είδες και γράφω για διάφορα, απλά όφειλα μια απάντηση στην δική σου προσωπική οπτική σου για εμένα, μετά (όπως σου είπα) συνέχισα να γράφω, δεν έμεινα εκεί.


Σίγουρα αναφέρεσαι σε μένα; Δεν έγραψα απολύτος τίποτα για σένα - τι οπτική να έχω; Για την πίεση έγραφα.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 13:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επίσης Πύρινε όσο αφορά τις προσωπικότητες αυτές ας μην γινόμαστε γελοίοι, ούτε όλοι αυτοί ήταν συνδεδεμένη με τον λεγόμενο σημερινό απρόσωπο εσωτερισμό
Δηλαδή, τώρα είναι απρόσωπος και τότε ήταν τι; Προσωπικός;
..Σε ποιο πρόσωπο επικεντρωνόταν;

quote:
Τα πήρες όλα και τα βαλές στο τσουβάλι, είπα εγώ ότι όλοι αυτοί είναι φαντασιόπληκτοι;
Είπες οτι οι εσωτεριστές είναι φαντασιόπληκτοι.
Οπότε πρέπει να μας πει και αν θεωρείς τη μασονία μια οργάνωση εσωτερισμού. Και αν ΔΕΝ την θεωρείς εσωτερισμού... τότε τι την θεωρείς; Πρόσεχε.....
Γιατί αν τη θεωρείς εσωτεριστική, τότε αυτόμάτως αυτοί που είναι μέλη της, τι είναι;
quote:
Τα πήρες όλα και τα βαλές στο τσουβάλι, είπα εγώ ότι όλοι αυτοί είναι φαντασιόπληκτοι;
Εσύ βάζεις όλους τους εσωτεριστές στο τσουβάλι.. και λες οτι ειναι φαντασιόπληκτοι.

quote:
Βέβαια θα μου πείτε με το δίκιο σας, σίγουρα θα υπάρχουν και οι άλλοι οι πιο φιλοσοφικέ που καταλαβαίνουν (και καλά) για όλα αυτά. Αυτοί είναι οι πραγματικοί εσωτεριστες και καλά.

Η φιλοσοφία, όπως την εννοείς εσύ και διάφοροι θεωρούμενοι εσωτεριστές, για να μη πω γενικά η φιλοσοφία, τη θεωρώ ελάχιστα χρήσιμη ή και άχρηστη στον εσωτερισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 19:45:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γιατί αν τη θεωρείς εσωτεριστική, τότε αυτόμάτως αυτοί που είναι μέλη της, τι είναι;

Γιατί δεν το λες, φοβάσαι μην παραμονεύει κανένας τέκνων ή μήπως υπονοείς ότι ήμουν και εγώ. Που ξέρεις, μπορεί να ήμουνα, γι 'αυτο και γνωρίζω τόσο καλά την Ν.Α

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2014, 19:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η φιλοσοφία, όπως την εννοείς εσύ και διάφοροι θεωρούμενοι εσωτεριστές, για να μη πω γενικά η φιλοσοφία, τη θεωρώ ελάχιστα χρήσιμη ή και άχρηστη στον εσωτερισμό.


Δεν είναι απλά διάφοροι, τι διάφοροι;;; Αυτοί είναι χιλιάδες και όλοι πηγαίνουν αντίθετα στο ρεύμα. Είναι πάρα πολλοί και μάλιστα σε τέτοιο βαθμό που ένα πράγμα μας αποδεικνύει, ότι οι άλλοι οι σοβαροί (εσωτεριστές) που μου αναφέρεσαι, δεν υπάρχουν.
Και ας σταματήσουμε να βαφτίζουμε τον κάθε φιλόσοφο και συνθέτη ή λογοτέχνη και επιστήμονα ως εσωτεριστή, καταντάει χαζομάρα και αγνωμοσύνη. Τέλος πάντων ένας σοβαρός εσωτεριστης δεν θα το έκανε αυτό, αν υπήρχε!(ο σοβαρός εσοτεριστής)
Είπαμε εξάλλου, όλες αυτές οι γνωστές φυσιογνωμίες ήταν εξωτεριστές!


Edited by - liamn on 09/05/2014 20:34:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy