ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 21:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn:
https://www.youtube.com/watch?v=GykZu_KcQZw


Comments are disabled for this video...


Μιας και το' φερε η κουβέντα στο βίντεο:
Τι είναι φιλοσοφία; <--- ESOTERICA Forums topic


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 21:45:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"xristosxatz"
Εμενα παντως ,και λυπουμε πραγματικα που το λεω , διοτι ενδιαφερομαι για αυτο το φορουμ , μου διδεται η εντυπωση ,οτι ναι μεν εχω δικαιωμα να εκφραζω την αποψη μου , απο την μια ........., απο την αλλη ομως δεν εχω το δικαιωμα να υπερασπιζομαι τον εαυτο μου ,εναντι των συμπεριφορων αυτων των ανθρωπων , οταν αυτοι αποφασισουν ,οτι κατι δεν τους αρεσει , και αποφασισουν να παρεμβουν με τους γνωστους τροπους


Το μόνο που μπορεί ίσως να αποδειχθεί, είναι ότι εδώ ο Χρήστος είχε δίκιο.


Edited by - liamn on 17/04/2014 21:47:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 21:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιας και το' φερε η κουβέντα στο βίντεο:

Δεν το έφερε η κουβέντα, εγώ το έφερα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 21:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn:

Χρήστο μου το καλύτερο δεν τα άκουσες, έχει γέλιο ακόμα το ζήτημα δεν τελείωσε. Περίμενε αργότερα όταν θα έρθει δεύτερη προειδοποίηση.
Edited by - liamn on 17/04/2014 21:36:36



Αυτό δεν το κατάλαβα.
Μας απειλείς;
Σταμάτα το τώρα, γιατί θα φύγεις χωρίς καμία προειδοποίηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 21:53:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
amalia:
Μιας και το' φερε η κουβέντα στο βίντεο:

liamn:
Δεν το έφερε η κουβέντα, εγώ το έφερα!


Εσύ "έφερες" το βίντεο,
στο βίντεο η "κουβέντα" είναι (μεταξύ άλλων) περί φιλοσοφίας.

και μετά έχει άδικο ο DSM για την ελληνική γλώσσα...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 21:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Αμαλία"

https://www.youtube.com/watch?v=GykZu_KcQZw

Μιας και το' φερε η κουβέντα στο βίντεο:
topic.asp?TOPIC_ID=11816Τι είναι φιλοσοφία;



Αμαλία καλησπέρα, τι εννοείς με το μήνυμά σου για το βίντεο; Ότι θεωρείς εσωτερισμό την Νέα Ακρόπολη; Διότι εδώ και κάμποσες σελίδες προσπαθούν να με πείσουν ότι τέτοιες οργανώσεις δεν έχουν σχέση με τον εσωτερισμό!

Edited by - liamn on 17/04/2014 22:55:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γκλουπ..!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:10:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτό δεν το κατάλαβα.
Μας απειλείς;
Σταμάτα το τώρα, γιατί θα φύγεις χωρίς καμία προειδοποίηση.

Δεν υπάρχει λόγος να θυμώνεις, αν δεν το κατάλαβες να στο εξηγήσω. Έκανα χιούμορ θεωρώντας ότι με όσα ειπώθηκαν μετά την πρώτη προειδοποίηση, πιθανότατα θα έρθει και δεύτερη για όσα ειπώθηκαν μέχρι την στιγμή που δεν κατάλαβες τι εννοούσα.
Για πιο πέρα, το μήνυμά μου δεν ισχύει. Με κάνει εντύπωση που το είδες ως απειλή.

Edited by - liamn on 18/04/2014 00:03:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Διωρθωσή"

Με κάνει εντύπωση που το είδες ως απειλή, διότι δεν ήταν.



Edited by - liamn on 17/04/2014 22:13:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:15:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
liamn
στο μήνυμά μου πρότεινα την ανάγνωση ενός θέματος που έχω ανοίξει σχετικά με το τι είναι η φιλοσοφία. Η λέξη "φιλοσοφία" χρησιμοποιείται ευρέως από εσωτεριστικούς κύκλους και αναφέρθηκε επίσης κάποια στιγμή στο βίντεο της Νέας Ακρόπολης που παρέθεσες (αυτή η αναφορά ήταν αφορμή για το συγκεκριμένο σχόλιό μου).

Η άποψή μου για το τι είναι φιλοσοφία αναλύεται επαρκώς στο link που πρότεινα. Δεν πιστεύω ότι η φιλοσοφία είναι εσωτερισμός. Δεν χρησιμοποίησα καν τη λέξη "εσωτερισμός" στο σχόλιό μου, οπότε σε κάποιο βαθμό δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς με ρωτάς με το:

quote:
Αμαλία καλησπέρα, τι εννοείς με το μήνυμά σου; Ότι θεωρείς εσωτερισμό την Νέα Ακρόπολη;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωρε παυσατε πυρ που σας λεω !!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:24:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η άποψή μου για το τι είναι φιλοσοφία αναλύεται επαρκώς στο link που πρότεινα. Δεν πιστεύω ότι η φιλοσοφία είναι εσωτερισμός. Δεν χρησιμοποίησα καν τη λέξη "εσωτερισμός" στο σχόλιό μου, οπότε σε κάποιο βαθμό δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς με ρωτάς με το:


Ακριβώς από πάνω έχεις σε παράθεση το λινκ της Νέας Ακρόπολης που είχα μεταφέρει,άρα συνδέεις την Ν.Α με την φιλοσοφία, ως εσωτερίστρια θεωρώ ότι εκφράζεις την άποψη σου για την εσωτερική φιλοσοφία.
Έτσι το σκέφτηκα.

Edited by - liamn on 17/04/2014 22:57:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς που υπάρχει και η φαντασία, να γεμίζει τα...κενά!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιντε να πιεις κανενα μπυρακι ΝΙΚΟΜΑΧΕ


ΚΑΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΑΡΚΑ ΟΧΙ ΦΤΗΝΙΑΡΙΚΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 22:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Αμαλία"
Δεν πιστεύω ότι η φιλοσοφία είναι εσωτερισμό

Aυτό μoυ κάνει εντύπωση, θα ήθελες να μου το εξηγήσεις;

Εδώ και πολλές σελίδες μου δίνουν την εντύπωση οι υπόλοιποι της παρέας ότι η φιλοσοφία είναι εσωτερισμός ενώ εσύ μου λες το αντίθετο. Επειδή τυχαίνει και εγώ να συμφωνώ μαζί σου ότι η φιλοσοφία δεν είναι εσωτερισμός, θα ήθελα να μου το εξηγήσεις από την δική σου οπτική. Δηλαδή πως το εννοείς αυτό;


Edited by - liamn on 17/04/2014 22:41:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 23:04:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον εσωτερισμό http://en.wikipedia.org/wiki/Esotericism

Η Ελληνική σελίδα παρουσιάζει κάπως φτωχά το λήμμα http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%83%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Αυτό είναι ένα ενδιαφέρον άρθρο http://www.hypatia.gr/index.php/2013-01-29-08-51-29

Κι αυτό http://www.blavatskytrust.org.uk/html/ma_exeter.htm δίνει το στίγμα του πως γίνεται αντιληπτό ακαδημαϊκά -
The Western esoteric traditions reach back to Hermeticism, Neo-Platonism, Gnosticism, and theurgy in the Hellenistic world during the first centuries AD. These early sources often reveal theosophia, wisdom or knowledge in things divine, attained through spiritual exercise, contemplation and ecstasy. The early Church Fathers regarded such theosophy and gnosis ambivalently, and their variable reception in the Western and Eastern churches during the early Middle Ages is now an expanding field of inquiry. The introduction of Greek, Arab and Jewish traditions into the medieval Latin West paved the way for the rediscovery of ancient texts and led to the scholarly revival of magic, astrology, alchemy and Kabbalah in the Renaissance.

After the Reformation, these Hermetic sciences gave rise to such movements as Theosophy, Rosicrucianism and Freemasonry, with their proliferation of esoteric rites and symbolic systems in the eighteenth century. The modem revival of esotericism extends from Romantic Naturphilosophie to nineteenth-century occultism involving Swedenborgianism, Mesmerism, spiritualism, the ancient wisdom-tradition, and ceremonial magic and para-masonic orders. Today, Helena Blavatsky and the Theosophical Society, Rudolf Steiner and Anthroposophy, C. G. Jung and his archetypal psychology, and Fourth Way movements are among the major currents of modem esotericism, providing an inspiration to contemporary thinkers and practitioners in the arts, education and medicine.

Και από το γκουγκλ τρανσλέιτ
Οι χώρες των Δυτικών εσωτερικών παραδόσεων φτάσει πίσω στην Ερμητισμός , Νεοπλατωνισμό , Γνωστικισμό και θεουργία στον ελληνιστικό κόσμο κατά το πρώτο αιώνα μ.Χ. . Αυτές οι πρώιμες πηγές αποκαλύπτουν συχνά Θεοσοφία , σοφίας ή της γνώσης σε θεία πράγματα , επιτυγχάνεται με την πνευματική άσκηση , διαλογισμό και την έκσταση . Τα πρώτα Πατέρων της Εκκλησίας θεωρείται τέτοια θεοσοφία και Γνώση ambivalently , και μεταβλητό υποδοχή τους στις δυτικές και ανατολικές εκκλησίες κατά τη διάρκεια του πρώιμου Μεσαίωνα αποτελεί πλέον αναπτυσσόμενο τομέα της έρευνας . Η εισαγωγή των ελληνικών , αραβικών και εβραϊκών παραδόσεων στη μεσαιωνική λατινική Δύση άνοιξε το δρόμο για την εκ νέου ανακάλυψη των αρχαίων κειμένων και οδήγησε στην επιστημονική αναβίωση της μαγείας , αστρολογία , την αλχημεία και την Καμπάλα στην Αναγέννηση .

Μετά τη Μεταρρύθμιση , οι Ερμητική επιστήμες έδωσε αφορμή για τέτοιες κινήσεις , όπως η Θεοσοφία , Ροδοσταυρισμό και ο Ελευθεροτεκτονισμός , με τον πολλαπλασιασμό τους εσωτερικές τελετές και συμβολικά συστήματα στο δέκατο όγδοο αιώνα . Η αναβίωση του μόντεμ του εσωτερισμού εκτείνεται από Romantic Naturphilosophie με τον αποκρυφισμό του δέκατου ένατου αιώνα που αφορούν Swedenborgianism , Mesmerism , τον πνευματισμό , την αρχαία σοφία - παράδοση , και τελετουργικής μαγείας και παρα - μασονικά παραγγελίες . Σήμερα , Έλενα Μπλαβάτσκυ και οι κινήσεις της Θεοσοφικής Εταιρείας , Rudolf Steiner και Ανθρωποσοφία , CG Jung και αρχετυπική ψυχολογία του , και Ισλαμισμός είναι μεταξύ των μεγάλων ρευμάτων του εσωτερισμού modem , παρέχοντας μια πηγή έμπνευσης για σύγχρονους διανοητές και επαγγελματίες στις τέχνες , την εκπαίδευση και την ιατρική .

Να πω ότι οι πιο πάνω ορισμοί με καλύπτουν - ως προς τη φιλοσοφία φαίνεται ότι ο εσωτερισμός κάπου εφάπτεται με αυτή και κάπου όχι. Ανάλογα με το είδος της "επιδίωξης της σοφίας" - που μπορεί πχ να είναι βασισμένη σε μαθηματική λογική ή σε μυστικές διδασκαλίες.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 23:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"Αμαλία"
Τι είναι φιλοσοφία; <--- ESOTERICA Forums topic


Διάβασα την θέση σου στο λινκ και συμφωνώ πλήρως.

Θα 'θελα να το σχολιάσεις.

Edited by - liamn on 17/04/2014 23:08:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 23:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
panpam εγώ δεν θεωρώ ότι εφάπτεται το ένα με το άλλο. Είναι δυο διαφορετικές γραμμές αντίληψης.

Το ένα είναι μια ανένταχτη εμβάθυνση στα πράγματα και τα νοήματα ενώ το δεύτερο είναι εμβάθυνση υπό το πρίσμα συγκεκριμένων πεποιθήσεων βάση κάποιον συγκεκριμένων παραδόσεων.

Edited by - liamn on 17/04/2014 23:15:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 23:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam εγώ δεν θεωρώ ότι εφάπτεται το ένα με το άλλο. Είναι δυο διαφορετικές γραμμές αντίληψης.

Το ένα είναι μια ανένταχτη εμβάθυνση στα πράγματα και τα νοήματα ενώ το δεύτερο είναι εμβάθυνση υπό το πρίσμα συγκεκριμένων πεποιθήσεων βάση κάποιον συγκεκριμένων παραδόσεων.

Edited by - liamn on 17/04/2014 23:15:42


Αυτό αν θέλεις το εξηγείς.
Το βλέπω ως εξής.
Φιλοσοφία=επιδίωξη (φιλία) της σοφίας
Ουσιαστικά μια πορεία με Προορισμό τη Σοφία.

Ιστορικά η πορεία αυτή ξεκινά για τα καλά σε μυστικούς δρόμους (σημ για τι γουίκι ο εσωτερισμός είναι υποσύνολο του μυστικισμού)
Άλλοι επιχειρούν να φτάσουν στη σοφία διανοητικά, με τη λογική κτλ.

Νομίζω πως οι "δρόμοι" δεν καθορίζουν τον προορισμό. Και μερικές φορές διαφορετικές πορείες ακολουθούν για ένα διάστημα και κάποια κοινή διαδρομή.

Έτσι αν πχ φιλοσοφώ χωρίς ίχνος εσωτερισμού δεν είναι αδύνατο φυσικά, αλλά δε νομίζω πως είναι δουλειά μου να κρίνω άλλους που φιλοσοφούν αποκλειστικά με εργαλείο τον εσωτερισμό.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 23:24:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο μας ΛΙΑ-ΚΙ


Ακου λοιπον και την δικη μου αποψη

Το να ονομασεις κατι σαν φιλοσοφια η σαν εσωτερισμο δεν εχει κανενα νοημα αν δεν εχει αντικτυπο -αντικρυσμα σε σενα

Θα ειναι μια απλη ονομασια που δεν θα ξερεις καθολου τι αντιπροσωπευει


Θελεις κατι τετοιο !!


Αν το θελεις ΟΚ


Μπορω [οπως και ο καθενας απο μας] να σου αραδιασω ενα καρο πραγματα ,


Ποιο θα ειναι ομως το ζουμι


Να σι πω ιγκω


Κανενα !!!!


Απλα θα εχεις βαλει στο κεφαλι σου μια ακομα θεωρια χωρις κανενα νοημα


Θα εχεις ονομασει ,επειδη σου εχουν πει οτι επιβαλεται να βαλεις μια ονομασια σε αυτο που κανεις


Σκοπος της φιλοσοφιας ειναι να μας κανει καλυτερους ανθρωπους

Εμεις λοιπον , μπορουμε να ''φιλοσοφουμε ''και να λεμε

'

Αυτο αξιζει να το κανω


Σαν αυτον πρεπει να γινω


Σαν αυτον οχι

Εγω ποτε δεν θα κανω αυτο γιατι ειναι λαθος

Και οταν θα παμε σε μια κηδεια ,θα πουμε αλλη μια φορα

''ματαιοτης ματαιοτητων τα παντα ματαιοτης ''

Βαθιες ''φιλοσοφιες ''

Χωρις ομως κανενα αντικρυσμα πραγματικο


Γιατι ;;;;;;


Οταν θα βρεθεις μπροστα στο οποιοδηποτε ερεθισμα που σου προκαλει μια συγκεκριμενη αντιδραση θα ''δρασεις ''για αλλη μια φορα με τον γνωστο τροπο


Για να ειμαστε πιο συγκεκριμενοι ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ


Οταν λοιπον θα το καταλαβεις αυτο, τοτε θα καταλαβεις οτι ,για να αλλαξεις αυτον τον ρου που σε πηγαινει σε συγκεκριμενες διαδρομες ''θελοντας και μη ''πρεπει να πας λιγο βαθυτερα απο το


΄΄ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ '' ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ''ΑΠΟΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΚΑΛΥΤΕΡΗ '' ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΠΝΙΣΩ ''


Τοτε αυτος θα γινει τροπος να υπαρχεις , και δεν θα σε ενδιαφερει αν ονομαστει φιλοσοφια η εσωτερισμος

Θα ξερεις οτι για να καλυτερεψεις την ζωη σου θα πρεπει να κανειος αυτο


Να πας ΒΑΘΥΤΕΡΑ

Κ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 23:44:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό αν θέλεις το εξηγείς.
Το βλέπω ως εξής.
Φιλοσοφία=επιδίωξη (φιλία) της σοφίας
Ουσιαστικά μια πορεία με Προορισμό τη Σοφία.
Ιστορικά η πορεία αυτή ξεκινά για τα καλά σε μυστικούς δρόμους (σημ για τι γουίκι ο εσωτερισμός είναι υποσύνολο του μυστικισμού)
Άλλοι επιχειρούν να φτάσουν στη σοφία διανοητικά, με τη λογική κτλ.

Νομίζω πως οι "δρόμοι" δεν καθορίζουν τον προορισμό. Και μερικές φορές διαφορετικές πορείες ακολουθούν για ένα διάστημα και κάποια κοινή διαδρομή.

Έτσι αν πχ φιλοσοφώ χωρίς ίχνος εσωτερισμού δεν είναι αδύνατο φυσικά, αλλά δε νομίζω πως είναι δουλειά μου να κρίνω άλλους που φιλοσοφούν αποκλειστικά με εργαλείο τον εσωτερισμό.


Μια άποψη είναι ότι η φιλοσοφία είναι η νοητική αναζήτηση των πρώτων αρχών και των πρώτων αιτιών που συνιστούν την πραγματικότητα του νύν παρόντος κόσμου.

Στον εσωτερισμό υπάρχει προορισμός, στην φιλοσοφία όχι. Ο εσωτεριστής θεωρεί ότι υπάρχει και μια εσωτερικότερη γνώση που εδρεύει σε ανώτερα επίπεδα και είναι μυστική, καθώς επίσης ότι μας αποκαλύπτετε. Στην φιλοσοφία όχι.
Εσωτεριστης επιδιώκει μια εσωτερικη μεταμόρφωση μέσο μιας ιδιαίτερης μαθητείας συγκεκριμένων πεποιθήσεων. Στην φιλοσοφία όχι.

Φιλόσοφος για εμένα είναι ο Σωκράτης, δεν επιδιώκει κάποια πορεία, το νόημα για αυτόν είναι η συνύπαρξή του με τους Αθηναίους. Ο Σωκράτης θεωρούσε ότι δεν χρειάζονταν να ταξιδέψει κάπου για να μαθητεύσει. Γι' αυτόν η αρχή και το τέλος ήταν η Αθήνα και η Αθηναίοι, η συμβίωσή του με αυτούς.


Edited by - liamn on 18/04/2014 00:10:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 23:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
liamn
να κάνω σαφή κάποια πράγματα για τον εαυτό μου, την αφετηρία των σχολίων μου δηλαδή.
Δεν είμαι εσωτερίστρια.
Γνωρίζω ωστόσο, αρκετά καλά (πιστεύω) τα του εσωτερισμού μέσα από τη μακρόχρονη παρουσία μου στο ESOTERICA το οποίο έχει ως αντικείμενο -μεταξύ άλλων- τη μελέτη θεμάτων εσωτερικού ενδιαφέροντος αλλά και τη μελέτη/κριτική/αξιολόγηση/διερεύνηση του ίδιου του εσωτερισμού ως προσπάθεια κατανόησης του εαυτού και του κόσμου. Επίσης τα γνωρίζω από προσωπική μου επαφή με διάφορες ομάδες που ασχολούνταν με τον εσωτερισμό, αρκετά χρόνια πριν. Βέβαια, ποτέ δεν είχα καθίσει κάπου τόσο ώστε να γίνω ένας εν ενεργεία "πυλώνας" της εκάστοτε εσωτερικής ομάδας/σχολής, ακριβώς επειδή δεν μου άρεσε ο ρόλος αυτός και με απωθούσαν οι σχετικές, φανερές ή υποκρυπτόμενες, πιέσεις.

Αλλά, ο καθένας μας εδώ, στο ESOTERICA, προσδιορίζει διαφορετικά τον εαυτό του. Είτε πρόκειται για τα μέλη της ομάδας υπευθύνων, είτε για τα μέλη των συζητήσεων. Έτσι, άλλος είναι εσωτεριστής, άλλος πολέμιος του εσωτερισμού, άλλος θρήσκος, άλλος ένθεος, άλλος άθεος, κ.λπ. Αυτό που μας ενώνει είναι το κοινό ενδιαφέρον απέναντι στα αντικείμενα που προανέφερα και αυτό που μας χωρίζει είναι οι φυσιολογικότατες διαφορές μεταξύ των χαρακτήρων των ανθρώπων και των απόψεών τους, αλλά και -δυστυχώς- η έλλειψη παιδείας σε πολλές περιπτώσεις.

Χαίρομαι που διάβασες την άποψή μου για τη φιλοσοφία. Οπότε, έχουμε μια καλή βάση για να συζητήσουμε. Όπως προανέφερα λοιπόν, θεωρώ ότι στις περισσότερες περιπτώσεις η επίκληση της λέξης "φιλοσοφία" από εσωτεριστές και εσωτερικές οργανώσεις δεν ανταποκρίνεται στην ορθή χρήση του όρου, σίγουρα στον ακαδημαϊκό χώρο, αλλά και ευρύτερα στον περισσότερο κόσμο. Ωστόσο, η "φιλοσοφία" γοητεύει. Είτε ως ασχολία, είτε ακόμα και ως λέξη... Και σίγουρα υπάρχουν πολλοί τρόποι πραγμάτευσης της φιλοσοφίας, όπως και τρόποι χρήσης της λέξης που δεν είναι παρατραβηγμένοι. Σημαντικό είναι να γνωρίζουμε πάντα πως η φιλοσοφία πάει παρέα με την αμφιβολία (ο Καρτέσιος άλλωστε, από την αμφιβολία ξεκίνησε για να καταλήξει στο αδιαμφισβήτητο συμπέρασμά του ότι υπάρχει εφόσον σκέπτεται). Δεν πάει με δόγματα, κρυφά ή φανερά. Και όποιος έχει παιδευτεί αρκετά με τη φιλοσοφία ως συστηματικό, συνεπή και αυστηρό τρόπο του νοείν, μπορεί εύκολα να καταλάβει πού κρύβονται τα δόγματα και πού οι όποιες παγίδες.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2014, 23:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρήστο μου καταλαβαίνω πως αντιλαμβάνεσαι την ζωή, απλά έχω διαφορετική άποψη π.χ Δεν πιστεύω ότι υπάρχει αυτό που ανάφερες "Να πας ΒΑΘΥΤΕΡΑ" είναι για εμένα ψευτο ερέθισμα. Αν το καταλάβεις αυτό που σου λέω θα σταματήσεις να νομίζεις ότι τα βλέπω επιφανειακά. Δεν απορρίπτω ότι υπάρχουν έννοιες που χρειάζονται στοχασμό, δεν πιστεύω στην ύπαρξης γνώσης που πρέπει να αλλάξουμε επίπεδο για να μας αποκαλυφτεί, δεν πιστεύω στην εξ 'αποκαλύψεως αλήθεια.

Edited by - liamn on 18/04/2014 00:01:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 00:08:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας καληνυχτίζω, ώρα για νάνι, τα λέμε αύριο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 01:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αυτό αν θέλεις το εξηγείς.
Το βλέπω ως εξής.
Φιλοσοφία=επιδίωξη (φιλία) της σοφίας
Ουσιαστικά μια πορεία με Προορισμό τη Σοφία.
Ιστορικά η πορεία αυτή ξεκινά για τα καλά σε μυστικούς δρόμους (σημ για τι γουίκι ο εσωτερισμός είναι υποσύνολο του μυστικισμού)
Άλλοι επιχειρούν να φτάσουν στη σοφία διανοητικά, με τη λογική κτλ.

Νομίζω πως οι "δρόμοι" δεν καθορίζουν τον προορισμό. Και μερικές φορές διαφορετικές πορείες ακολουθούν για ένα διάστημα και κάποια κοινή διαδρομή.

Έτσι αν πχ φιλοσοφώ χωρίς ίχνος εσωτερισμού δεν είναι αδύνατο φυσικά, αλλά δε νομίζω πως είναι δουλειά μου να κρίνω άλλους που φιλοσοφούν αποκλειστικά με εργαλείο τον εσωτερισμό.


Μια άποψη είναι ότι η φιλοσοφία είναι η νοητική αναζήτηση των πρώτων αρχών και των πρώτων αιτιών που συνιστούν την πραγματικότητα του νύν παρόντος κόσμου.

Στον εσωτερισμό υπάρχει προορισμός, στην φιλοσοφία όχι. Ο εσωτεριστής θεωρεί ότι υπάρχει και μια εσωτερικότερη γνώση που εδρεύει σε ανώτερα επίπεδα και είναι μυστική, καθώς επίσης ότι μας αποκαλύπτετε. Στην φιλοσοφία όχι.
Εσωτεριστης επιδιώκει μια εσωτερικη μεταμόρφωση μέσο μιας ιδιαίτερης μαθητείας συγκεκριμένων πεποιθήσεων. Στην φιλοσοφία όχι.

Φιλόσοφος για εμένα είναι ο Σωκράτης, δεν επιδιώκει κάποια πορεία, το νόημα για αυτόν είναι η συνύπαρξή του με τους Αθηναίους. Ο Σωκράτης θεωρούσε ότι δεν χρειάζονταν να ταξιδέψει κάπου για να μαθητεύσει. Γι' αυτόν η αρχή και το τέλος ήταν η Αθήνα και η Αθηναίοι, η συμβίωσή του με αυτούς.

Edited by - liamn on 18/04/2014 00:10:32


Μπορεί κάποιοι να το βλέπουν έτσι αλλά αυτό συμβαίνει δεν συμβαδίζει με τα γεγονότα. Πως λες ότι η φιλο-σοφία δεν έχει προορισμό ενώ είναι σαφής ο προορισμός από τον όρο; Η Σοφία.
Και πως ο εσωτερισμός έχει ενώ είναι ο όρος ασαφής (περιέχει κατεύθυνση, προς τα "έσω", αλλά όχι προορισμό;;;)

Δηλ αυτά που λες όπως τα λές δεν είναι τόσο απόλυτα

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 01:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....

Στον εσωτερισμό υπάρχει προορισμός, στην φιλοσοφία όχι. Ο εσωτεριστής θεωρεί ότι υπάρχει και μια εσωτερικότερη γνώση που εδρεύει σε ανώτερα επίπεδα και είναι μυστική, καθώς επίσης ότι μας αποκαλύπτετε. Στην φιλοσοφία όχι.
Εσωτεριστης επιδιώκει μια εσωτερικη μεταμόρφωση μέσο μιας ιδιαίτερης μαθητείας συγκεκριμένων πεποιθήσεων. Στην φιλοσοφία όχι.
...
Edited by - liamn on 18/04/2014 00:10:32


Σημ. Ανάποδα είναι - κατά τα γεγονότα. Φιλόσοφο στις μέρες του δεν τον λέγανε το Σωκράτη, αλλά Σοφιστή. Και ο πρώτος και κατ'εξοχήν φιλόσοφος (ο πρώτος που αποκλήθηκε έτσι) ο Πυθαγόρας ήταν "εσωτεριστής" (μυστικστής, έστω)

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ

Edited by - panpam on 18/04/2014 01:25:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 03:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοσοφία= Αγάπη για τη Σοφία.
Σοφία= Ανώτερη /εσωτερική γνώση= Η Γνώση της Πρώτης αρχής. Η λέξη Σοφία εμπεριέχει της λέξεις Φ(Ω)ΟΣ , ΟΦΙΣ ΚΑΙ ΙΑ. Αυτές οι τρείς λέξεις , υπονοούν την οφιοειδή/σπειροειδή/ελικτική από άνω και μέσα (φως , ια =αστέρες ) προς τα κάτω και έξω ( εξ(ω)ελικτική πορεία της ψυχής.
Δηλαδή την πορεία της ψυχής από τον πνευματικό κόσμο (άνω και έσω ) προς τον υλικό κόσμο , τον κόσμο των αισθήσεων, το κόσμο του διαθλασμένου σε χρώματα φωτός (κάτω και έξω).
Η φιλοσοφία είναι η Αγάπη για τη Σοφία, που μας οδηγεί στην αναζήτηση του δρόμου της επιστροφής της ψυχής (εσω-ελικτική πορεία) προς τον τόπο καταγωγής της , προς το φώς , που είναι άνω και έσω.
Ο όρος εσωτερισμός υπονοεί ακριβώς την αναζήτηση της προς τα έσω και άνω πορείας. Φιλοσοφία και εσωτερισμός είναι έννοιες ταυτόσημες.
Ο όρος φιλοσοφία δόθηκε από τον μυστικιστή Πυθαγόρα. Ο όρος εσωτερισμός είναι νεολογισμός.

-------------------------------------------------------

Aπό τον Homo Sapiens στον Homo Universalis
Απόσπασμα από συνέντευξη του Μάνου Δανέζη, καθηγητή Αστροφυσικής στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών.


Αυτό το οποίο γνωρίζουμε σήμερα με αποδείξεις, από την Επιστήμη, είναι ότι η ανθρώπινη βιολογία έτσι όπως εκφράζεται μέσα από τις πέντε αισθήσεις μας, δεν έχει τη δυνατότητα να αντιλαμβάνεται μορφές και σχήματα που είναι παραπάνω από τρεις διαστάσεις.
Δεν βλέπουμε το Σύμπαν έτσι όπως είναι, επειδή καθετί που αντιλαμβάνονται οι αισθήσεις μας δεν είναι πραγματικό, είναι απλά η σκιά αυτού που πραγματικά υπάρχει. Αυτά που σου λέω τα γνωρίζουμε στην Αστροφυσική, δεν είναι τίποτε παράξενο.
Οι αισθήσεις μας έχουν βασικά αδυναμίες. Ας πάρουμε το μάτι μας.
1. δεν αντιλαμβάνεται όλες τις ακτινοβολίες παρά ελαχιστότατες. Μιλάμε για έναν ωκεανό φωτός που δεν μπορούμε ν’ αντιληφθούμε και αντιλαμβανόμαστε μόνο ελαχιστότατες.
2. δεν μπορεί ν’ αντιληφθεί αντικείμενα που είναι μικρότερα από κάποια ελάχιστη διάμετρο. Με τον τρόπο αυτό δεν αντιλαμβανόμαστε τη σκόνη που βρίσκεται ανάμεσά μας, τα σωματίδια των οσμών, τα μικρόβια κλπ.
3. αν δυο αντικείμενα βρίσκονται μεταξύ τους πιο κοντά από μια συγκεκριμένη απόσταση, δεν τα αντιλαμβάνεται ως δύο, αλλά σαν ένα.
Αν δεν είχαμε αυτές τις αδυναμίες, τότε:

1. αν βλέπαμε όλες τις ακτινοβολίες, τότε δεν θα βλέπαμε τίποτα! Θα ήταν ένας απέραντος ωκεανός φωτός γύρω μας που δεν θα διέκρινες τίποτα, θα ήταν απλά ένα εκτυφλωτικό φως.
2. αν βλέπαμε αντικείμενα που ήταν μικρά, τότε ο χώρος μεταξύ μας δεν θα ήταν κενός. Θα ήταν το πιο πηχτό πράγμα που έχεις δει στη ζωή σου! Θα έβλεπες ακόμα και το άρωμα που φοράω, τα μικροσωματίδια. Θα έβλεπες τη σκόνη, μικροοργανισμούς, το καυσαέριο, τις διάφορες πτητικές ενώσεις... Θα έβλεπες να μας ενώνει ένα πυκνότατο υλικό. Δηλαδή εσένα θα σε έβλεπα θαμπό γιατί θα σε έβλεπα μέσα από ένα εκπληκτικά πυκνό υλικό.
αν μπορούσα να ξεχωρίσω ως ανεξάρτητα τα αντικείμενα, όσο κοντά και αν βρίσκονταν, τότε δεν θα σ’ έβλεπα εσένα. Θα έβλεπα τα κύτταρά σου, τα άτομά σου, τα ηλεκτρόνια, τα πρωτόνια, τα νετρόνια των ατόμων σου. Θα έβλεπα τα στοιχειώδη σωμάτια. Κι επειδή αυτά δεν είναι σωματίδια μάζας αλλά ρεύματα ενέργειας, θα έβλεπα την ενέργεια. Κι επειδή τα πάντα είναι φτιαγμένα από τα ίδια δομικά υλικά, τότε πώς θα ξεχώριζα το τραπέζι από εσένα; Θα ζούσα σ’ έναν ωκεανό στροβιλιζόμενης
-------------------------------------------------------
Μήπως λοιπόν και η επιστήμη είναι φιλοσοφία και εσωτερισμός???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 03:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου λυκόπουλο.

Μόνο αγωνία υπάρχει. Τα υποδέλοιπα είναι λεκτικές κατασκευές.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Notirk
Πλήρες Μέλος

Greece
1278 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 09:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ!!!!

Αν είχα τα κατάλληλα κότσια - χειρισμού του λόγου εννοώ - θα μπορούσα να εκφράσω /αναλύσω / επιχειρηματολογήσω την άποψη , ότι ο λόγος , η γλώσσα που λέμε είναι ένα ‘’προσωρινό’’ εργαλείο... που δόθηκε στον άνθρωπο για να τον βοηθήσει από άνθρωπος να εξελιχτεί σε ΑΝΘΡΩΠΟ/ΘΕΟ.

Τότε τα λόγια θα είναι περιττά.

Μέχρι να γίνει αυτό , θα ζει την αγωνία της ύπαρξης του που θα την εκφράζει με λέξεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2014, 11:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στους "ανθρωποθεους" πιστεύω κι εγώ, τόσους εξάλλου συναντάμε καθημερινά.
Έχει πήξει η ανθρωπότητα από αυτούς, μπορεί να το αμφισβητήσει κάνεις;;; μμμμμμμμπα!
Η φαντασία τελικά είναι κίνδυνος θάνατος! Η τροχαία θα πρέπει να εφοδιαστεί με ταμπέλες.
Προχτές νομίζω ότι είδα τον σούπερμαν πάντως.

Edited by - liamn on 18/04/2014 11:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy