ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 10:34:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οσο για το


quote:
Δεν υπάρχουν αδύνατα πράγματα αλλά αδύναμοι άνθρωποι. - J.A. Livraga

Αν και ...ουτε καν εχω ακουσει για τον συγκεκριμενο ανθρωπο , ισως , και να μην ενοει , ''μπαρουτι και φωτια ''στους αδυναμους αλλα απλα να εκθειαζει καποια χαρακτηριστικα , που καλο θα ηταν να κατανοηθουν


Οταν ας πουμε , εγω γνωριζω , οτι εχω αδυναμια σε κατι , θα ρυθμισω αναλογα και την συμπεριφορα μου απεναντι σε αυτο

Γενικοτερα νομιζω οτι εχεις συνδεσει τον εσωτερισμο [ερευνα του εσωτερικου , και γενικοτερα της ζωης ] για μενα , με μυησεις , σεκτες , τυφλες αποδοχες , και με ενα καρρο αλλα χαζα

Αυτα βεβαια , παιζουν και ισως και να ειναι σε ενα μεγαλο ποσοστο η αληθεια


Ολα αυτα , το μονο που απαιτουν , ειναι την ελειψη της κριτικης , αντιληψης , και σκεψης και επισης φανατισμο, που ισως και να ειναι αποτελεσμα των προηγουμενων

Εχω επισης την εντυπωση , οτι ενας φανατικος , θα ειναι φανατικος οπουδηποτε και αν βρισκεται


Πολλες φορες επισης βλεπουμε ''φανατικους '' να υποστηριζουν φανατικα συγκεκριμενες ιδεες , και σε κξαποιο διαστημα να γινονται φανατικοι ,διωκτες των ιδεων αυτων , που ''χθες υποστηριζαν , με τοση θερμη


Αυτο νομιζω οφειλεται , στο γεγονος , οτι η θεωρητικη γνωση , μπορει ανα πασα στιγμη να ανατραππει


Η ελειψη λοιπον αυτης της διαπιστωσεως , επιτρεπει στο ατομο , να ''κολλαει στις θεωρητικες γνωσει -ιδεες


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 14:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλημέρα και σε σένα xristosxatz.

Ένα είναι καταρχήν το σίγουρο xristosxatz, για να μην μπερδευόμαστε παρακάτω. Είναι σίγουρο ότι τους γνωρίζω αυτούς τους ανθρώπους και τον ιδρυτή τους πολύ καλύτερα από εσένα. Άρα κάτι παραπάνω έχω να σχολιάσω και να μονολογήσω γι 'αυτούς. Είναι ευτύχημα που το κάνει μετά από τόσα χρόνια κάποιος αυτό.

Ύστερα, θα διαφωνήσω και για τον Καζαντζάκη. Αγαπητέ μου δεν ξέρω αν διάβασες για τον Καζαντζάκη, αλλά εγώ αυτό που ανάλυσα, το ανάλυσα βάση το όσον έχω διαβάσει για αυτόν. Τρανή απόδειξη είναι ότι ο Καζαντζάκη αγαπητέ μου, μιλάει σε πολλές άλλες περιπτώσεις και λέει τα εξής:

"Ν’ αγαπάς την ευθύνη
να λες εγώ, εγώ μονάχος μου
θα σώσω τον κόσμο.
Αν χαθεί, εγώ θα φταίω"

Είδες που τελικά εσύ είσαι που φέρεσαι όπως περιγράφεις και όχι εγώ.

Ο Καζαντζάκης θέλει να σώσει τον κόσμο γιατί νομίζει ότι έχει ανάγκη να σωθεί, και μας ωθεί να το κάνουμε ακόμα και μόνοι μας σαν βούρλα. Είναι επηρεασμένος από τον χριστό και μας τοποθετεί σε μια παρόμοια μοίρα, μας ωθεί να σταυρωθούμε σαν τον χρηστό ακόμα και μόνοι μας προς υπεράσπιση κάποιον ιδανικών. Οπότε αγαπητέ μου, εννοεί ακριβώς αυτό, ότι ο κόσμος χρειάζεται αλλαγή.
Εννοεί πως όπως και ο χρηστός έφερε αλλαγή έτσι και εμείς πρέπει να γίνουμε μικροί χριστοί.

Εγώ πολύ άπλα θα σου πω ότι διαφωνώ με το Καζαντζάκη ο κόσμος δεν χρειάζεται ούτε να σωθεί ούτε να αλλαχτεί.
Δεν είμαστε ούτε προβληματικά μοντέλα ούτε αντικείμενα, ούτε αμαρτωλοί που πρέπει να μαστιγωθούμε και να τιμωρηθούμε πεθαίνοντας σε κάποιο σταυρό προς εξιλέωση κάπου ελαττώματος. Μαζόχα δεν είμαι.

Αν εσύ αρέσκεσαι με τέτοιες ιδέες, πήγαινε στην Νέα ακρόπολη, αυτοί έτσι μας βλέπουν.


Όσον αφορά τον Livraga, τι να σου πω, εμπνέονταν από ένα πολεμικό ναζιστικό ιδεώδες, το ξέρω από πρώτο χέρι. Αν ξέρεις κάτι παραπάνω από εμένα γι 'αυτόν, σε παρακαλώ να μου το εξηγήσεις. Θα χαρώ να μάθω κάτι που δεν γνωρίζω για αυτόν.

Θα αναλύσουμε διεξοδικά και γι 'αυτόν τα όσα έχει πει.

Όπως, ότι livraga έλεγε, ότι αξίζει περισσότερο η ζωή ενός μυρμηγκιού από την ζωή ενός καλλιτέχνη που παίρνει ναρκωτικά και μας πυροβολεί με το πινέλο.

Όπως καταλαβαίνεις, δεν είμαι εγώ που μιλάω γι αυτούς χωρίς να να ξέρω τι άλλο είπανε, μάλλον εσύ το κάνεις αυτό.

Δες τι άλλα έλεγε ο Καζαντζάκης και κρίνε.

- Το πρώτο σου χρέος, εχτελώντας τη θητεία σου στη ράτσα, είναι να νιώσεις μέσα σου όλους τους προγόνους. Το δεύτερο, να φωτίσεις την ορμή τους και να συνεχίσεις το έργο τους. Το τρίτο σου χρέος, να παραδώσεις στο γιο τη μεγάλη εντολή να σε ξεπεράσει.

Mας γιόμισε χρέη όπως η Μέρκελ.

- Tι θα πει λεύτερος; Αυτός που δεν φοβάται το θάνατο.

- Tίποτα γενναίο δεν μπορεί ο άνθρωπος να κάμει στον κόσμο, αν δεν υποτάξει τη ζωή του σ' έναν Αφέντη ανώτερό του.

Μπούρδες με το τσουβάλι!
Πόσο χρόνο χρειαζόμαστε για να καταλάβουμε ότι μας ωθεί σε ένα πολεμικό ηρωικό ιδεώδες. Αν παρατηρήσεις σύμφωνα μετά λόγια του, αυτό που θα συμπεράνει κάνεις αργά ή γρήγορα, είναι ότι τελικά οι ναζί ήταν τα πρότυπα. Όχι ότι μας λέει κάτι τέτοιο, απλά ταιριάζουν όλα όσα λέει. Σαν να είναι κομμένα και ραμμένα για κάποιον που ακολουθεί ένα ιδεώδες ηρωικό και πολεμικό.
Δεν απορώ που το έχουν κάτι σαν ευαγγέλιο στην Ν.Α, και όχι μόνο εκεί.

Edited by - liamn on 08/06/2014 16:01:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 15:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο Καζαντζάκης θέλει να σώσει τον κόσμο γιατί νομίζει ότι έχει ανάγκη να σωθεί, και μας ωθεί να το κάνουμε ακόμα και μόνοι μας σαν βούρλα

quote:
. Οπότε αγαπητέ μου, εννοεί ακριβώς αυτό, ότι ο κόσμος χρειάζεται αλλαγή.


Αυτα πιστευω και εγω , και κατα την αποψη μου εχεις δικιο ,οσον αφορα το σκεπτικο του Καζαντζακη


Να ξερεις επισης [ και δεν το παιζω δασκαλος ] , οτι , εαν δεν εχεις μπει στο πετσι της αυτοανακαλυψης και της ερευνας του εαυτου , ειναι πολυ ευκολο να παρεξηγησης αυτα που λεει ο Καζαντζακης , και ο καθε Καζαντζακης , και σου παραθετω το παρακατω

quote:
Πόσο χρόνο χρειαζόμαστε για να καταλάβουμε ότι μας ωθεί σε ένα πολεμικό ηρωικό ιδεώδες. Αν παρατηρήσεις σύμφωνα μετά λόγια του, αυτό που θα συμπεράνει κάνεις αργά ή γρήγορα, είναι ότι τελικά οι ναζί ήταν τα πρότυπα. Όχι ότι μας λέει κάτι τέτοιο, απλά ταιριάζουν όλα όσα λέει. Σαν να είναι κομμένα και ραμμένα για κάποιον που ακολουθεί ένα ιδεώδες ηρωικό και πολεμικό.

Αυτος μιλαει απο ενα βαθρο , και εσυ , και ο καθενας απο μας, απο ενα αλλο

Και σε αυτο δεν υπαρχει τιποτα μεμπτο


Απλα εγω θελω ''αυτα '' απο την ζωη μου και εσυ ''εκεινα ''


Αυτο που εγω εχω να σου πω , ειναι οτι , η υπαρξη , μας εχει σπρωξει ,σε κατευθυνσεις

Και δεν μιλω μοιρολατρικα , ουτε και φανατικα

Αυτο μπορω να ξεχωρισω , και αυτο το συμπερασμα μπορω να εξαγω

Αλλον τον εχει σπρωξει να γινει αυτο...... τον αλλο κατι διαφορετικο , και τον αλλο , κατι ακομα διαφορετικοτερο

Αν λοιπον δεν υπαρχει κοινος τοπος ,βιωματων ζωης , και αρα γραμμες υπαρξης , φυσικα και θα ειναι αδυνατη οποιαδηποτε συνενοηση

Και αυτο βεβαια δεν ειναι κακκο , ενοω δεν το χαρακτηριζω , απλα καταγραφω τα γεγονοτα και δινω την εξηγηση που για μενα εχει τις περισσοτερες να ισχυει

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα

quote:

Edited by - xristosxatz on 08/06/2014 16:36:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 17:08:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Καζαντζάκης θέλει να σώσει τον κόσμο γιατί νομίζει ότι έχει ανάγκη να σωθεί, και μας ωθεί να το κάνουμε ακόμα και μόνοι μας σαν βούρλα.

quote:
Εγώ πολύ άπλα θα σου πω ότι διαφωνώ με το Καζαντζάκη ο κόσμος δεν χρειάζεται ούτε να σωθεί ούτε να αλλαχτεί.


Εχω κατα καιρους γνωρισει ατομα , που επειδη εχουν ενταχθει σε ομαδες εσωτερισμου , εχουν δεχθει πολλα πραγματα σαν δεδομενα


Ενα απο αυτα ειναι και το οτι ''πρεπει '' να αλλαξουμε


Αυτο πραγματικα ειναι αστειο , διοτι για να επελθει μια τετοια γνωση , απαιτειται κατανοηση , που με την σειρα της απαιτει προσπαθεια και χρονο


Καποιοι προσποιουνται , οτι αυτη την γνωση την κατεχουν , και δεν γνωριζουν οτι , ετσι , απλα κοροιδευουν τον εαυτο τους , και για να ειμαι ακριβεστερος , ουτε αυτο μπορουν να καταλαβουμε

Οτι κοροιδευουμε , καποιες φορες τον εαυτο μας διοτι , και αυτο ειναι ενα σταδιο που καλουμαστε να περασουμε

Αρχικα ειχα ενθουσιαστει με την επαναστατικοτητα ,που μου εδωσες την εντυπωση οτι διαθετεις


Η αποψη ομως που τωρα εχω , ειναι οτι απλα αποριπτεις

Εχεις παρει το τσουβαλι και τα βαζεις ολα μεσα , και αυτο κατα την δικη μου γνωμη ειναι λαθος

Το να δεχεσαι η να αποριπτεις , ουσιαστικα δεν διαφερουν και πολυ

Το δυσκολο ειναι να ερευνουμε , για να διαμορφωνουμε ακριβεστερες και σωστοτερες αποψεις


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 17:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλον τον εχει σπρωξει να γινει αυτο...... τον αλλο κατι διαφορετικο , και τον αλλο , κατι ακομα διαφορετικοτερο

Και για να γινω πιο συγκεκριμενος πανω σε αυτο..........ενοω οτι η ζωη , υπαρξη , με καποιους εχει φανει ''στοργικη '' και δεν τους εχει σπασει πολλα δεδομενα

Με καποιους αλλους εχει φανει ,λιγοτερο ''στοργικη '' και τους εχει ''σπασει'' περισσοτερα δεδομενα


Οταν σπουν τα δεδομενα, που εχουμε για την ζωη [ και ειμαστε γεματοι απο αυτα], τοτε αναγκαζομαστε να ερευνησουμε τα αιτια


Αν τα δεδομενα που εχουμε αποκτησει παραμεινουν ανεπαφα απο την ζωη , τοτε δεν εχουμε κανεναν λογο να μπαινουμε σε διαδικασιες

Και αυτο μαλιστα με τα δεςδομενα , ειναι κατι που ο Καζαντζακης εχει επανειλημενα αναφερει

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 21:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Πόσο χρόνο χρειαζόμαστε για να καταλάβουμε ότι μας ωθεί σε ένα πολεμικό ηρωικό ιδεώδες.


Ωστε αυτό καταλαβαίνεις από τον Καζαντάκη!!!

Μα για αυτό οι συνομιλητές σου, είναι της "τάξης" του xristosxatz, panpam και η λοιπή...σάρα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 22:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

"ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ"
Μα για αυτό οι συνομιλητές σου, είναι της "τάξης" του xristosxatz, panpam και η λοιπή...σάρα!!


Καλά, είπες και εσύ κάτι και τώρα έγινες σπουδαίος, όπως τα σκυλάκια που κυνηγούν τα αυτοκίνητα και μετά γυρίζουνε και νιώθουν ότι έκαναν κάτι. Τσουτσου που πετιέστε είσαι μικρούλη μου.

Βλέπω τι λες στα άλλα θέματα. Μπουρδολογείς διαρκώς.
Μια φορά τον Καζαντζάκη δεν με πείθεις ότι τον διάβασες.


Edited by - liamn on 08/06/2014 23:00:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2014, 22:35:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ xristosxatz , όλα είναι σχετικά και οι πάντες έχουν τον δρόμο τους, όπως και εγώ άλλωστε!


Νέα Ακρόπολη.

Ρητό της Ημέρας: Το σύμπαν είναι τσιγκούνικο για όποιον αρνείται τον εαυτό του. - R. Tagore

Δηλαδή πως τον αρνείται, λέει δεν είμαι εγώ άλλα είμαι κάποιος άλλος;
Μάλλον κάτι άλλο θέλει να πει ποιητής, μάλλον καταλήγει σε ένα άλλον μεγάλο ψυχολογικό εκβιασμό ο κυρ R. Tagore. Μάλλον θέλει να μας πει, ότι αν δεν δεχτείς να βελτιωθείς έναντι τον ελαττωμάτων σου, τότε το σύμπαν θα σου γυρίσει την πλάτη, θα σε τρώει το μαύρο σκοτάδι, θα καίγεσαι στα έγκατα της γης, θα σε βασανίζουν η ερινύες και άλλα πολλά! Συγνώμη παρασύρθηκα.
Μάλλον μιλάει για το πόσο απλόχερο θα είναι σε σοφία. Και γιατί στο σύμπαν γίνετε τσιγκούνικο, δηλαδή το σύμπαν τιμωρεί όπως ο θεός της διαθήκης;
Ρε τι μάθαμε και σήμερα πω πω πω!!!! Τι σοφία ήταν αυτή ρε παιδιά, καλά έχω μείνει κάγκελο.

Με εσάς τα μέλη όμως, που είστε εθελοντές και δεν αρνείστε τον εαυτό σας, και είστε γεμάτο φιλοσόφους εκεί μέσα, γιατί το σύμπαν παραμένει τσιγκούνικο, γιατί παραμένουν οι περισσότεροι από εσάς μπατίρια; (Μπατίρια σε χρήματα εννοώ, γιατί από φιλοσοφία άστε το καλύτερα, τούβλα είστε, το πολύ ένα τοίχο να φτιάξετε όλοι μαζί. Τούβλα με πατέντα μάλιστα, επειδή μετά αυτόν τον τοίχο θα τον βάφετε ξανά και ξανά χωρίς λόγο).
Μήπως λοιπόν παραμένετε μπατίρια επειδή τα συσσωρεύει η μαμά Νέα Ακρόπολη τα χρηματάκια σας;
Το μόνο σίγουρο πάντως είναι, ότι οι δάσκαλοί σας, δεν ξέρω αν αρνούνται τον εαυτό τους άλλα δεν αρνούνται καθόλου τα εκατομμύρια που συσσωρεύουν από όλων τον κόσμο στις Νέες Ακρόπολες. Αυτοί τον βρήκαν σίγουρα τον εαυτό τους, ή καλύτερα, βρήκαν εσάς τα μέλη, κι έτσι το σύμπαν παραμένει απλόχερο με αυτούς.

Συνεχίστε έτσι, υποτακτικοί, μπατιράκια και αποχαυνωμένοι στο μέγα σκοπό τους.


Edited by - liamn on 09/06/2014 00:20:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 01:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Βλέπω τι λες στα άλλα θέματα. Μπουρδολογείς διαρκώς.
Μια φορά τον Καζαντζάκη δεν με πείθεις ότι τον διάβασες.


Oταν άτομα, σαν του λόγου σου και των λοιπών...σαραμάρων, μου λένε ότι μπουρδολογώ, ξέρω ότι αρμενίζω σε γαλήνια νερά.
Αντιθέτως, αν κατά τύχη με καταλαβαίνατε, τότε θα...ανησυχούσα!!!

Οσο για τον Καζαντζάκη, πέτυχες διάνα.Δεν τον διάβασα.Τον ένιωσα.Τον ανθίστηκα!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 09/06/2014 01:31:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 01:57:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τον ένιωσα.Τον ανθίστηκα!!!

Πω πω πω! βρε παιδί μου, τι έμπνευση ήταν αυτή;
Σου γεννήθηκε ξαφνικά ο Νικομαζατζακης και ξεκίνησες τις ποιητικές τις μπούρδες;

Εγώ ξέρεις τι ανθίστηκα!

Ότι την τύφλα σου ανθίστηκες!

Χαμπάρι δεν πήρες!

Κλασικός ψηφοφόρος ελιάς, κουκούτσι μυαλό!

Είπαμε, καθώς θα γυρίζεις από τα αυτοκίνητα που κυνήγησες, δείξε υπερηφάνεια.

Edited by - liamn on 09/06/2014 02:01:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 11:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Getting interesting

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 14:09:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σίγουρα πάντως του δημοσίου έχουν χρόνο να διαλογιστούν, είναι και αυτό ένα επιχείρημα.
Από εκεί και πέρα, απαραίτητες προϋποθέσεις ώστε να νιώσεις ότι φωτίστηκες είναι οι εξής: Πρέπει να είσαι 7 χρονών και κάτω και να έχεις έντονη αίσθηση πίστης. Δηλαδή προβληματική.

Edited by - liamn on 09/06/2014 14:14:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 14:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α! ναι! Ο άλλος δρόμος να φωτιστείς είναι να πας Στην Ν.Α και να γίνεις μπατίρης. Οπότε θα έχεις και χρόνο να διαλογιστείς, κι επίσης σίγουρα θα αποκτήσεις προβληματικότητα πίστης.
Αλλά αυτό θα είναι μόνο μια προσομοίωση της φώτισης.
Η πραγματική η φώτιση θα έρθει όταν καταλάβεις πόσο ψέμα έφαγες εκεί μέσα για να είσαι απλά το ξυλάκι στην φωτιά που συντηρούν δεκαετίες τώρα.

Και τι ξύλο, κούτσουρο, αλλιώς δεν θα διαρκούσες τόσα χρόνια αγαπητέ μου Ακροπολιτανέ. Κούτσουρο και μπατίρης, εύγε!

Για το δημόσιο είστε όλοι!

Έχετε δυο κοινά στοιχεία,

α) Δεν έχετε καμιά επαφή με την κοινωνία, αλλά νομίζετε ότι έχετε.

β) Νομίζετε ότι δουλεύετε ενώ απλά δουλεύετε τον εαυτό σας δουλεύοντας όμως και τον κόσμο ενώ σας δουλεύουν για τα καλά οι παραπάνω.

Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είπα ότι δεν κοπιάζετε, σίγουρα κοπιάζετε, άλλο αν δουλευόσαστε όμως.

Edited by - liamn on 09/06/2014 16:24:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 16:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Νέα Ακτόπολη twitter https://twitter.com/neaacropoli

Ρητό της Ημέρας: Όταν κάποιος σου δείχνει το φεγγάρι, μην κοιτάς το δάχτυλο. - Διδασκαλία ΖΕΝ

Μετάφραση τωρα για τους Ακροπολητανους.....

Όταν εγώ θα σε ντοπάρω με ωραία λόγια ηρωισμού μια φορά την εβδομάδα στο τελετουργικό, εσύ να μην ρωτάς, να το τρως το παραμύθι και να υπακούς!

Κολλάει και σε άλλες περιπτώσεις στην Ν.Α, έχει πολύ γέλιο!

Άντε, σας έκανα και διαφήμιση το twitter!

Όσο πιο γρήγορα σας ανθιστούνε (όπως λέει εδώ ο φίλος μου ο νικομαχομαζαντζακης), τόσο πιο γρήγορα θα έρθουν τα βούρλα που σας χρειάζονται και τόσο πιο γρήγορα θα φύγουν από εσάς οι άνθρωποι που μπορούν να γίνουν χρήσιμοι στην κοινωνία!

Edited by - liamn on 09/06/2014 16:41:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 18:24:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 1

Ρητό της Ημέρας: Δεν υπάρχουν αδύνατα πράγματα αλλά αδύναμοι άνθρωποι. - J.A. Livraga

.....οι δυναμεις μας ειναι αναλογες των αναγκων μας,, ΓΕΝΙΚΑ ...
χμμ..............................................................

...κι οπως υπαρχουν σκοτεινες αναγκες και πλασματικες υπερφιαλες οχι αναγκες της ζωης ετσι υπαρχουν και σκοτεινες δυναμεις υπερφιαλες που ανταγωνιζονται και εκποιουν την ζωη ..

...αρα η δυναμη γενικα κι αοριστα δεν ειναι το ζητουμενο αλλα η δυναμη ζωης ...

...η δυναμη ζωης πηγαζει απο τις αναγκες ζωης
οι αναγκες ζωης μας ειναι τα ορια μας ...οσο πιο πολλες και εντατικες κι επιμονες ανεκπληρωτες τοσο πιο περιορισμενοι ειμαστε ...
εξελιξη ειναι η απλοποιηση και καταλαγιασμα της εντασης των αναγκων της ζωη μας ..και βεβαια ηεκλπηρωση τους ...

...οπως μας περιοριζουν οι αναγκες ζωης μας ετσι και οι δυναμεις κι αυτο ειναι που λεμε εξατομικευση της ζωης ...

...το να αναγνωριζεις τα ορια των δυναμεων σου και τις βαθυτατες καταβολες τους απο τις αναγκες ζωης σου ειναι η υψηλοτερη αυτογνωσια ...

συνοψιζοντας...
η ενταση και ποιοτητα των αναγκων ζωης μας => ενταση και ποιοτητα των δυναμεων της ζωης μας =>τα ορια μας =>η ταυτοτητα μας

ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΕΙΡΙΟΣ ΤΩΝ ΣΚΟΤΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΝΑΡΧΕΣ ΑΠΕΡIOΡIΣΤΕΣ ΑΝΑΡΙΘΜΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΟΣΥΚΓΡΟΥΜΕΝΕΣ (ΨΥΧΟΣΥΓΡΟΥΣΙΑΚΕΣ)

ΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ !!!!!


======================================================================================


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 09/06/2014 18:25:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 19:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σχολιο 1

Ρητό της Ημέρας: Δεν υπάρχουν αδύνατα πράγματα αλλά αδύναμοι άνθρωποι. - J.A. Livraga

.....οι δυναμεις μας ειναι αναλογες των αναγκων μας,, ΓΕΝΙΚΑ ...
χμμ..............................................................

...κι οπως υπαρχουν σκοτεινες αναγκες και πλασματικες υπερφιαλες οχι αναγκες της ζωης ετσι υπαρχουν και σκοτεινες δυναμεις υπερφιαλες που ανταγωνιζονται και εκποιουν την ζωη ..

...αρα η δυναμη γενικα κι αοριστα δεν ειναι το ζητουμενο αλλα η δυναμη ζωης ...

...η δυναμη ζωης πηγαζει απο τις αναγκες ζωης
οι αναγκες ζωης μας ειναι τα ορια μας ...οσο πιο πολλες και εντατικες κι επιμονες ανεκπληρωτες τοσο πιο περιορισμενοι ειμαστε ...
εξελιξη ειναι η απλοποιηση και καταλαγιασμα της εντασης των αναγκων της ζωη μας ..και βεβαια ηεκλπηρωση τους ...

...οπως μας περιοριζουν οι αναγκες ζωης μας ετσι και οι δυναμεις κι αυτο ειναι που λεμε εξατομικευση της ζωης ...

...το να αναγνωριζεις τα ορια των δυναμεων σου και τις βαθυτατες καταβολες τους απο τις αναγκες ζωης σου ειναι η υψηλοτερη αυτογνωσια ...

συνοψιζοντας...
η ενταση και ποιοτητα των αναγκων ζωης μας => ενταση και ποιοτητα των δυναμεων της ζωης μας =>τα ορια μας =>η ταυτοτητα μας

ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΕΙΡΙΟΣ ΤΩΝ ΣΚΟΤΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΝΑΡΧΕΣ ΑΠΕΡIOΡIΣΤΕΣ ΑΝΑΡΙΘΜΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΟΣΥΚΓΡΟΥΜΕΝΕΣ (ΨΥΧΟΣΥΓΡΟΥΣΙΑΚΕΣ)

ΣΟΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΤΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥΣ !!!!!


======================================================================================


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 09/06/2014 18:25:49


Πολύ ωραία!!! Ακριβώς αυτό είναι φιλοσοφία, η αλληλεξάρτηση των επιχειρημάτων.

Τώρα αν μπορείς και θέλεις, ανέλυσέ μας γι 'αυτήν την ενδυμασία σε σχέση με το το ρητό,
http://assets.vice.com/content-images/contentimage/137410/MX-v7n1-WEB-Page-51-Image-0001.jpg
διότι ήταν έμπνευση του ίδιου ανθρώπου που είπε το παραπάνω ρητό που φιλοσόφησες.


Εδώ θα έχει πλάκα μεγάλη!

Υ.Γ

Δεν διαφωνώ με την ανάλυσή σου και μάλιστα μου αρέσει το κομμάτι που συμπεραίνεις ότι:

ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΕΙΡΙΟΣ ΤΩΝ ΣΚΟΤΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΝΑΡΧΕΣ ΑΠΕΡIOΡIΣΤΕΣ ΑΝΑΡΙΘΜΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΟΣΥΚΓΡΟΥΜΕΝΕΣ (ΨΥΧΟΣΥΓΡΟΥΣΙΑΚΕΣ)

Να αγιάσει το πληκτρολόγιό σου!


Edited by - liamn on 09/06/2014 19:35:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 19:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΠΟΙΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΔΥΝΑΤΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΕΙΡΙΟΣ ΤΩΝ ΣΚΟΤΕΙΝΩΝ ΤΟΥ ΔΥΝΑΜΕΩΝ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΣΚΟΤΕΙΝΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΑΝΑΡΧΕΣ ΑΠΕΡIOΡIΣΤΕΣ ΑΝΑΡΙΘΜΗΤΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΗΟΣΥΚΓΡΟΥΜΕΝΕΣ (ΨΥΧΟΣΥΓΡΟΥΣΙΑΚΕΣ)

Είχα την ανάγκη να το σχολιάσω!

Προς ελεύθερη μετάφραση, όποιος πιστεύει ότι δεν υπάρχουν αδύνατα πράγματα άλλα αδύνατη άνθρωποι, κοινός είναι ψυχάκιας. Πρέπει να το κοιτάξει όσο είναι νωρίς αλλιώς ίσως την πληρώσουν οι καημένοι συμπολίτες μας.

Την τελευταία φορά που αφήσαμε σε παγκόσμιο επίπεδο τέτοιες ΨΥΧΟΣΥΓΡΟΥΣΙΑΚΕΣ ανάγκες αδέσποτες, ήταν με τον Χίτλερ!!!

Edited by - liamn on 09/06/2014 19:50:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 21:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 2


.........δεν γνωριζω απο τα διαδηματα-συμβολα των ενδυμασιων ..σιγουρα η ενδυμασια αυτη δεν ειναι ενδυμασια σοφου διαλογιστη αυθεντικα <<ζεντι>> ανθρωπου αλλα ψυχακια νεκροθαφτη οπως λες και συ ,, ψυχοσυγκρουσιακου υποχειριου του σκοτους ... ΥΠΟΧΟΝΔΡΙΟΥ ΜΕ ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΞΙΑΚΗ ΤΑΞΗ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙΑ ΜΙΑ ΠΑΓΩΜΕΝΗ- ΠΑΚΤΩΜΕΝΗ ΑΤΑΞΙΑ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ..

Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΝΑΖΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΕΝΕΡΓΕΙΚΑ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΗ ΧΑΩΤΙΚΗ ΨΥΧΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΟ ΠΑΓΩΜΕΝΟ ΣΚΟΤΟΣ ... ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΕΙ ΜΙΑ ΜΙΣΟΣΒΥΜΕΝΗ ΚΑΤΑΚΟΚΚΚΙΝΗ ΦΡΕΝΗΡΗΣ ΚΑΙ ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΗ ΚΑΥΣΟΦΛΟΓΑ Ο,ΤΙ ΕΧΕΙ ΑΠΟΜΕΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΗΝ ΞΙΠΑΣΜΕΝΗ ...

...αυτο το καιρο εχω ανοιξει ενα θεμα με τα <<Εργαλεια της Κεφαλαιοκρατιας >> κοιταξε εδω και διαβαστε αυτα τα σεντονια ...
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?f=80&t=290828
<<<.......βασικα ψυχονοητικα εργαλεια ενος ανισορροπου συστηματος οπως η Κεφαλαιοκρατια ..ειναι η
-η ατομικιστικη μονωση κι ο ενδοκοινωνικος ανταγωνισμος
-η αγελαια φατριαστικη ομαδοποιηση


...η αναπτυξη φασιστικων κι εθνικιστικων οργανωσεων ειναι μονο μια απο τις ακραιες μορφες αγελαιας ομαδοποιησης

...μια αλλη μορφη αγελαιας ομαδοποιησης που λειτουργει ανενοχλητη χωρις να κινει τις υποψιες μας και την κριτικη μας ειναι ο φιλαθλητικος φατριασμος και ρατσισμος ..
.. αυτος λειτουργει υποδορια εχει διεισδυσει στην ψυχοσυνθεση εκατομμυριων οικογενειων που απολαμναουν οικογενειακα τα τηλεοπτικα ματσ και κανει εκει το καταστροφικο απαλλοτριωτικο της εργο ανενοχλητα ...δημιουργει δυναμει φατριασμενοα ανθρωπινα πλασματα συντηρει την επιθετκοτητα ατους προφανως για να την αξιοποιησει σε ωρες αναγκης ...συντηρει την φατριαστικη κοινωνικη διαφοροποιηση ...

....τα αλλα εργαλεια δηλάδη η ατομικιστιη μονωση και ο ανταγωνισμος
δουλευουν κι αυτα υποδορια
-μεσα απο το σχολικο ανταγωνισμο και την αγωνια των σχολικων επιδοσεων
-μεσα απο τον εργασιακο αντραγωνοσμο και τα μπονους παραγωγικοτητας
-μεσα απο τον υπερακαταναλωτισμο και την επιδειξη γοητρου
-μεσα απο την προβολη της προσωπικοτητας ξεχωριστων υποτιθεται ατομων διακεκριμενων σε διαφορους τομεις δηλαδη μεσα απο το σταρ συστεμ των διασημοτητων( μοδα,τεχνη ,επιστημη ,διανοηση , πολιτικη αθλητισμος )...
-ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΚΤΗΚΤΙΚΑ ΝΑΡΚΙΣΣΕΥΤΙΚΑ ΣΕΞΙΣΤΙΚΑ ΗΔΟΝΟΠΛΗΤΙΚΑ ΠΡΟΤΥΠΑ ΠΟΥ ΔΙΑΙΩΝΙΖΟΥΝ ΤΟ ΜΙΣΟΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΥΛΩΝ>>>


αλλα γενικα δεν εχω παρακολουθησει το θεμα και δεν εχω χρονονα το κανω.. ο φιλος Χριστος μου ειπε να το κοιταξω .. για πες τι λεει πανω κατω ...κια για πιο πραγμα πηρες θεση ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 21:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...........

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 09/06/2014 22:10:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 22:47:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν, έχεις χάσει άπειρο γέλιο, εν συντομία θα σου πω ότι το θέμα ασχολείται με την Νέα Ακρόπολη , μια εσωτεριστηκή φασιστική οργάνωση με υπέρ ντιζαϊνάτη βιτρίνα. Μαζεύει κόσμο όπως και τα λιγοστά χρηματάκια τους όπως και υποτακτικούς.

Η Νέα Ακρόπολη έχει πολλά κοινά με το τάγμα της Θούλης με ιδρυτή τον Jorge Ángel Livraga Rizzi,

τον μεγαλύτερο κλέφτη της Θεοσοφικής εταιρίας.

Η Νέα Ακρόπολη δεν είναι επικίνδυνη τόσο, τα μέλη τους το έχουν καταλάβει ότι η μπουνιές είναι επικίνδυνες και απλά αυνανίζονται με μια ιδεολογία ναζιστικού τύπου που τους μετέδωσε ο Livraga Rizzi.

Σου παραθέτω ένα σύνδεσμο που μπορεί να είναι λίγο χαοτικός και υπερβολικός σε κάποια πράγματα, άλλα κατά τα άλλα οι φωτογραφίες μιλούν από μόνες τους.
http://greeknation.blogspot.gr/2011/12/blog-post_4638.html

Δυστυχώς δεν γίνετε να σου μεταδώσω τα όσα έζησα σε τέτοιες σέκτες από άποψης χρόνου, άλλα να ετοιμαστείς να σε κατηγορήσουν διάφορες "τσουτου" (που πετάγονται μέσα στο φόρουμ νομίζοντας ότι ανήκουν σε άλλο επίπεδο) πως βλέπεις παντού φασισμό.
Το λέω αυτό γιατί διάβασα αυτά που έγραψες.

Και το phorum.gr είχε θέμα Νέα Ακρόπολη που το κλειδώσανε.
http://www.phorum.gr/viewtopic.php?t=135291

Αν θέλεις δες και αυτό, είναι από παλαιά μέλη της Ν.Α.
Όσα δεν σας είπαν για την Νέα Ακρόπολη.
http://nea-acropoli-truths.blogspot.gr/

Καλή διασκέδαση!!!

Edited by - liamn on 09/06/2014 22:53:24Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2014, 22:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Νεα Ακρόπολη, η δημοκρατία και η ελευθερία του λόγου
Στην Νέα Ακρόπολη θεωρούν πως η δημοκρατία είναι από τα χειρότερα πολιτεύματα. Διδάσκουν λοιπόν ότι τα πολιτεύματα από το καλύτερο προς το χειρότερο είναι τα εξής:

Αριστοκρατία
Τιμοκρατία
Ολιγαρχία
Δημοκρατία
Τυρρανία

Βάσει των διδασκαλιών τους η αριστοκρατία είναι το καλύτερο πολίτευμα. Δηλαδή η κυβέρνηση των "άριστων". Οι άριστοι αυτοί είναι σοφοί άρχοντες οι οποίοι θα μπορούνε να δούνε στην ψυχή του ατόμου και να πούνε τι είναι κατάλληλος να κάνει. Με άλλα λόγια θα διαλέγουν αυτοί ποιος είναι ο δρόμος στην ζωή του καθενός πολίτη, επειδή είναι πραγματικοί, ανιδιοτελείς "σοφοί"


Η Τιμοκρατία και η ολιγαρχία είναι ξεπεσμένες μορφές της αριστοκρατίας. Όταν δεν υπάρχει κανείς να κυβερνήσει, τότε έρχεται η δημοκρατία. Όταν η δημοκρατία είναι αδύναμη, κάποιοι πέρνουν την εξουσία με την βία και αυτή είναι η τυρρανία.

Στη συνέχεια σχολιάζεται πως η δημοκρατία είναι ουσιαστικά από τα χειρότερα πολιτεύματα γιατί ο κάθε άσχετος έχει μία ψήφο και όλοι μορφωμένοι, αγράματοι κλπ έχουνε δικαίωμα ψήφου. Επίσης πως αν η μάζα θέλει το α ή το β τότε αυτοί που είναι εξελιγμένοι θα πρέπει να ακολουθήσουν την μάζα.

Πολύ συνοπτικά, αυτό είναι το μάθημα για τα πολιτεύματα όπως διδάσκεται στην ΝΑ. Υπάρχει όμως ένα σημείο το οποίο παραλείπεται σκοπίμως. Το σημείο αυτό είναι η ελευθερία του λόγου; Τι γίνεται με την ελευθερία του λόγου στα υπόλοιπα πολιτεύματα; Η απάντηση είναι απλή, αν και δεν θα την ακούσετε στην ΝΑ. Γίνεται ότι και στα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Δεν υπάρχει ελευθερία του λόγου.

Το μεγάλο προταίρημα της δημοκρατίας δεν είναι ότι μπορεί ο καθένας να ψηφίζει, αλλά ότι υπάρχει ελευθερία του λόγου. Χωρίς ελευθερία του λόγου δεν μπορεί να υπάρξει δημόσια ελευθερία, ούτε πραγματική εξέλιξη. Γιατί ο άνθρωπος εξελίσεται με τις επιλογές που κάνει.

Στην ΝΑ πιστεύουν πως για να εξελιχθείς πρέπει να κάνεις το "σωστό" όπως το σκέφτηκε κάποιος "ανώτερος πνευματικά" για σένα. Αυτό που συνήθως συμβαίνει στα μέλη είναι ότι κάποια στιγμή συνειδητοποιούν ότι ζούσαν μια ζωή που δεν ήταν δική τους. Κάνοντας τα λάθη αλλονών δεν μαθαίνεις να σκέφτεσαι για σένα, γίνεσαι ένα απλό εκτελεστικό όργανο.

Στην ΝΑ δεν υποστηρίζουν την ελευθερία λόγου, ούτε την ελευθερία πράξης, ούτε την ελεύθερη βούληση. Είτε συμφωνείς με την ΝΑ και τις αρχές της και την σοφία, είτε εν δυνάμει συμφωνείς, είχε όχι.

Από την στιγμή που μπαίνει κάποιος στην ΝΑ, αρχίζει μία προσπάθεια ελέγχου του ατόμου. Το πρώτο βήμα είναι να έρχεται στα μαθήματα, μετά να πληρώνει την συνδρομή του, μετά να συμμετέχει, να δουλεύει, όλο και πιο πολύ έως η ΝΑ να γίνει το πιο σημαντικό κομμάτι της ζωής του."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2014, 08:36:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 3

.........ξερεις λιαμν το ανησυχιτικο μετις οραγνωσει αυτες ειναι οτι στις θεωριες τους υπαρχουν σπερματικες αληθειες ..κι ομως
αληθειες βεβεια που εξεπεσαν σε λαθος χερια ...και πηραν ενα δρομο στρεβλωσης και διαστροφικης ασκησης εξουσιας ..

πχ ειναι μεγαλη αληθεια οτι ο λαος κι οχλος δεν εχει ικανοτητα να κυβερνησει ...κι οτι η δημοκρατια στις δεδομενες συνθηκες χαυνωση των πολλων θα ηταν ενα φτερο στον ανεμο ουτε η ψηφος ουτε η αποφασεις τετοιου δημου δεν εχουν κανενα κυρος .. ..γιαυτο και συχνα προσωπικα την αποκαλω ψευδοδημοκρατια κια τη ελευθρεια σε αυτην ψευδοελευθρεια αχρηστη ουσιαστικα καθω αυτοι που εκφραζονται κια που δρουν ελευθερα δνε παραγουν δημιουργικο λογο και εργο .. .βεβεια για αυτη την κατστση του λαου ,,της απαιδευσιας και της νωθρωτητας και της ελλειψης συλλογικης συνειδησης το κυριο βαρος της ευθυνης φερνει ακριβως ενα Συστημα Διακυβερνησης που ειναι κρυπτοολιγαρχικο και κρυπτοτυρρανικο κια υπουλα ψυχαναγκαστικο χαρακτηρα ..και ειναι παλιο πολυ παλιο ....οι ψεδοδημοκρατιες ειναι απλα το συγχρονο προσωπειο του η μασκαρατα του ...

...σχετικα με την αριστοκρατια ( αν βεβεαια μιλαμε με ορους ακρίβειας νοηματικης) δεν ειναι κακο πραγμα ισα ισα χμμ ναι τελικα μια δημοκρατια αριστοκρατικη ειναι το ιδανικο πολιτευμα διακυβερνησης ..

.....φαντασου μια κοινωνια που τα μελη της ειναι "αριστοι" με την αυστηρη εννοια οτι βρισκονται σε διαρκη εσωτερικη αυτογνωσια κι ανελιξη ...αυτη η κοινοτητα θα ειχε την τελεια διακυβερνηση αν αυτα τα μελη μπορουσαν να νεμονται αναλογικα με τις αναγκες και δυνατοτητες τους την εξουσια μεσα στην κοινοτητα ...

....αρα οι εννοιες αριστοκρατια και δημοκρατια συναντιουνται και συναδουν τελεια και καθολου δεν αντιβαινουν η μια στην αλλη αν βεβεια ο δημος η κοινοτητα ειναι οχι ενας δημος αxρειων ,παρτακηδων , αλλοτριωμενων,ανταγωνιστικων , αξεστων ,αδαων μη πνευματικων ανθρωπων αλλα ενα δημος "αριστων" αυτοσυνειδητων σε πνευματικη ανελιξη ανθρωπων με την αυστηρη εννοια που προσδωσαμε στην εννοια της <<αριστειας >>.........

ναι γιατι οχι... λογικα μονο λογικα η ιδανικη κοινωνικη διακυβερνηση ειναι η Αριστοκρατικη Δημοκρατια ,,η Δημοκρατια των Αριστων Πολιτων,,δηλ των Ανθρωπων που βρισκονται σε διαρκη και αυτοσυνειδητη ψυχονοητικη ανελιξη χμμ..και η δημιουργια μια τετοιας κοινοτητας πολιτειας ναι ειναι μια Νεα Ακροπολη ,Νεα Ολυμπια , Νεα Ηλιαια , Νεα Ατλαντιδα , Νεα Ποσειδωνια ,Νεα Πολιτεια Πλατωνικη κτλ κτλ δηλαδη μια Ηλιακη Αναδιανεμητικη Κοινωνια Δικαιου

να γιατι λιαμν ειπα αρχικα οτι αυτες οι οργανωσεις διαιχειριζονται αληθειες τελικα αλλα με ενα αισχρο τροπο , στρεβλωτικο του βαθυτερεου νοηματος των αληθειων αυτων ..γιαυτο κι προσωπικα εχω επιμονα κρατιεμαι εκτος τετοιων οργανωσεων και βεβεια τις πολεμαω με καθε τροπο οπου κι οπως και οποτε μου δοθει η ευκαιρεια ..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 10/06/2014 08:42:23

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 10/06/2014 09:36:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2014, 09:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 4
Ρητό της Ημέρας: Το σύμπαν είναι τσιγκούνικο για όποιον αρνείται τον εαυτό του. - R. Tagore

........χμμμ ...το συμπαν ειναι τσιγγουνικο και μαλλον εχθρικο για κεινους που ειναι ατομικιστικα εντειχισμενοι ...τους εγωπαθεις συστρεφομενους γυρω απο αυτο που νομιζουν για εαυτο τους ...

...απενατιας το συμπαν ειναι απλωχερος και διαρκης χορηγος και συμπαραστατης για κεινους που μαχονται για τα δικαια τη ζωης της συλλογικης και εχουν κανει την υπερβαση να βγουν εξω απο τον εαυτο μας αν δηλαδη ειμαστε εστιασμενοι κι εργαζομαστε γιαυτο που αποτελει συλλογικο δικαιο ζωης ..

...η ισχυρη δυναμη του Συμπαντος ειναι η Ζωη και μονο αυτη χορηγει και συνδραμει τις ατομικες μας προσπαθειες ...κι αυτη η συνδρομη ειναι μεγιστη και ανειπωτα ισχυρη αν και μονο αν οι ατομικες δρασεις και θελω μας διακατεχονται απο το πνευμα της συλλογικης προσφορας ..

ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΩΜΟΤΕΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΜΑΣ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΑΓΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΤΗΣ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗΣ ΖΩΗΣ ΥΠΗΡΕΤΩΝΤΑΣ ΤΗΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΗΡΩΙΚΗ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΗ ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΜΜΑΧΟ ΣΤΟ ΠΛΕΥΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΟΜΩΤΕΙ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΣΟΥ !!!!!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 10/06/2014 09:59:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2014, 12:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ καλημέρα, Θεωρώ ότι μπορούν να υπάρξουν άξιοι μέσα σε μια δημοκρατία, άλλα δεν είναι το κομμάτι αυτό σημαντικό σε μια δημοκρατία. Μια δημοκρατία την σηματοδοτεί κυρίως ελευθερία της .
Όπως είχα πει, ο σκοπός της δημοκρατίας δεν είναι η τελειότητα, άλλα η ελεύθερη επιλογή και βούληση. Διότι από αυτήν μαθαίνουμε και εξελισσόμαστε.

Άρα, δεν με ενδιαφέρει πόσο αξιοκρατική μπορεί να είναι, άλλα πόσο ελεύθερη μπορεί να γίνει. Εξάλλου η έννοια της ελευθερίας σηματοδοτεί την ποιότητα της αξιοκρατίας. Διότι μόνο μέσα από την ελευθερία μπορεί να εκφραστεί και αν εμφανιστεί μια αυθόρμητη αξιοσύνη που δεν θα είναι ένα απλά θεατρικό έργο.

Αυτό το είχανε καταλάβει από αρχαιότατων χρόνων, η απόδειξη έρχεται ακόμα και μέσο θρησκείων. Οι οποιες θρησκείες είναι οι πιο στενόμυαλες σε φιλοσοφική αντίληψη. Ο θεός άφησε τον άνθρωπο να κάνει τις επιλογές του.

Καλύτερα μια μικρή περίοδο δημοκρατικής ελευθερίας παρά αιώνες αριστοκρατικής υποτιθέμενης τελειότητας.

Η τελειότητα είναι ουτοπία και έχουν γίνει τα μεγαλύτερα εγκλήματα στο όνομα της.
Δεν είμαστε φτιαγμένοι να είμαστε τέλειοι άλλα εξελίξιμοι. Αυτή η συμπεριφορά δεν έχει ποτέ μπούσουλα, βρίσκεται διαρκώς σε μια επαναλαμβανόμενη ανακατάταξη.

Τα κέντρα εξουσίας όμως, θέλουν τα πράγματα στατικά και ομαλά, να υπάρχει ο ανώτερος νόμος που κατοικεί σε κάποιο αόρατο πεδίο, που ποτέ δεν θα είναι διαπραγματεύσιμος και έτσι θα κρατά τα μπόσκα στους ανθρώπους.

Τώρα από εκεί και πέρα, δεν εννοώ ότι πρέπει να ξεκινήσουνε μια επανάσταση. Την εξουσία την κατέχει πάντα αυτός που μπορεί να την έχει, απλά όταν μπορούμε και το έχουμε ανάγκη ο καθένας μας ξεχωριστά, ας βάζουμε το στίγμα μας.
Πριν ασχοληθούνε κάποιοι με την Νέα ακρόπολη, δεν την ήξερε κανένας, τώρα όμως την γνωρίζουν πολλοί.
Είναι πλέον ανθισμένοι. (αποδίδω τίτλο τιμής στον αγαπητό κατά τα άλλα νικομαχοζαζτακη μας που δεν στάματα ποτέ να έχει όρεξη για ευφυής βλακολογία).
Ίσως έχεις την τύχη να τον γνωρίσεις!

Αυτή είναι η ουσία, το πράγμα παίρνει το δρόμο του από κει και πέρα. Κάποτε δεν γνώριζαν κανένας για τους τέκτονες, τώρα όμως γνωρίζουν.
Η ουσία όπως έλεγε και ο kennedy, είναι να γίνονται όλα υπό το φως και τίποτα πίσω από τον κόσμο, αυτή είναι η βάση μιας δημοκρατίας.
Όταν κάτι θέλει να κρυφτεί, τότε μπορούμε να το δείχνουμε με το δάκτυλο και να ξεμπροστιάζετε.
Τόσο απλό είναι.

Δεν με νοιάζει πόσο ανόητος είναι ο λαός, με ενδιαφέρει να μη το εκμεταλλεύονται αυτοί οι κάποιοι ώστε να θεωρούν ότι είναι απροκάλυπτα δικαιωματικοί εξουσιαστές.

Όλα τα άλλα με τους μύστες και τις υπερφυσικές γνώσεις, ή είναι μπούρδες, ή δεν αξίζει να ασχολούμαστε.
Έχουμε μια κοινωνία να στηρίξουμε όχι να υποσκάπτομε τα θεμέλιά της δημιουργώντας αναχώματα μυστικών ομάδων.

Αυτή είναι η ουσία σε μια δημοκρατία, η αξιοκρατία της δεν είναι ζήτημα κάποιον αριστοκρατών. Ακόμα και να υπάρχουν αυτοί οι αξιοκρατίες σε μια δημοκρατία, δεν έχει μεγάλη σημασία, διότι δεν είναι αυτό το νόημα. Αυτοί οι αξιοκράτες όπου και να τοποθετηθούν θα διαπρέψουν.

Κοίταξε πόσο απλά είναι , αν υπάρχουν αυτοί οι αξιοκρατες και μπορέσουν να διοικήσουν, πολύ ωραία ας το κάνουνε. Αν δεν διοικούν αυτοί άλλα κάποιοι άλλοι μη αξιοκρατίες, πάλι δεν είναι πρόβλημα, διότι μια δημοκρατία και δημοκρατία να μην είναι ακριβώς, θα τους ρίξει. Αν δεν τους ρίξει, σε κάποια στιγμή μεγαλύτερης πίεσης θα υπάρξει επανάσταση.
Αν ένας αξιοκρατης όμως προσπαθήσει να κλέψει μια εξουσία γιατί θεωρεί ότι πρέπει να διοικήσει, τότε δεν είναι αξιοκρατης διότι θα κλέψει την εξουσία. "Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα" είναι πολύ ποταπό επιχείρημα.

Οπότε ο καθένας μας την δουλειά του, έτσι προχωρά μια κοινωνία, λίγο εγώ εδώ στο φόρουμ, εσύ κάπου αλλού και πάει λέγοντας.
Εγώ έχω παρατηρήσει πάντως μεγάλη αλλαγή από τα λίγα μηνύματα που στέλνω εδώ και καιρό.

Βλέπω ότι ακόμα και σε άλλες χώρες έχουν πάρει πράγματα που έχουμε περιγράψει για την Ν.Α και τα χρησιμοποιούν.

Αυτό είναι ήδη πάρα πολύ μεγάλη εξέλιξη για το λίγο χρόνο που έχει αφιερωθεί αβίαστα.
Από εκεί και πέρα θα δεις ότι όλα παίρνουν τον δρόμο τους σε μια κοινωνία.

Δεν ξέρω αν το σύμπαν είναι απλόχερο με αυτούς που προωθούν δικαιοσύνη, άλλα ξέρω ότι όταν σπέρνεις κάτι και αυτό ευδοκιμεί, σημαίνει ότι αυτό το είχε ανάγκη μια κοινωνία.

Σίγουρα κρατάω ως πολύ σημαντικό αυτό που είπες για την αυτογνωσία και την αναγνώριση των ορίων. Ναι, όποιος νομίζει ότι είναι παντοδύναμος είναι κακό σημάδι, δείχνει ελλείψει κοινής λογικής.

Η Νέα Ακρόπολη από ότι φαίνεται μάζεψε 13.000 βούρλα, άρα την έχουνε ανάγκη αυτά τα τούβλα. Άλλα από την άλλη πλευρά φαίνεται πως εμφανιστήκαν κάποιοι που της τα χώνουν και την ξεμπροστιάζουν. Και αυτό ορθό είναι.

Αυτό είναι λοιπόν το ζητούμενο.

Μόλις η Νέα Ακρόπολη εξωτερικευθεί πραγματικά, νομίζω ότι δεν θα υπάρχει λόγος να της τα χώνει κανείς.
Βέβαια τότε μπορεί να μην υπάρχει Νέα Ακρόπολη και να μην ονομάζετε έτσι.
Ως τότε καλή μας διασκέδαση! έκτος αν βαρεθούμε!

Άλλα συνήθως κάποιος εμφανίζετε και συνεχίζει την διασκέδαση, ακριβώς όπως στα club.

Κατά βάθος δεν είναι η Νέα Ακρόπολη το ζήτημα, αλλά η νοοτροπία της.
Αυτό ακριβώς είχε περιγράψει ο Κέννεντυ σε μιά συγκεκριμένη ομιλία...

https://www.youtube.com/watch?v=QfuNtzAhRrE


Edited by - liamn on 10/06/2014 15:05:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2014, 18:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 5

..βεβαια αριστος δνεεινα ο τλελειος αλα αυτο που προσανατολιζεται προ ςτην τελειοτητα..χμμ τελειοτητα τι εινα αυτο θα μου πεις ...
για την κοινωνια τελειοτητα ειναι να μπορει ο καθενας να προσφερει αναλογα με τις αναγκες και δυνατοτητες του και να απολαμβανει παλι αναλογα με τις αναγκες και δυνατοτητες του ..

απο τΕην αλλη η ελευθερια δεν εινα αυταξια ,, αυταξια ειναι μοναχα η ζωη .. Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΡΙΑΣ ΤΟΤΕ ΜΠΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΥΠΗΕΡΤΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ αν η ελευθερια δεν εξυπηρετει τις αναγκες της ζωης της συλλογικης τοτε ειναι καταδικη ΚΑΙ σκοταδισμος ..φαντασου καποιον που απο ανυπερβλητο αισθημα ελευθεριας θελει να σκοτωσει κοσμο να βιασει κτλ κτλ ...να οδηγησει μεθυσμενος ,να κλεψει να αφεθει δηλδη στο ερμα των σκοτεινων του αναγκων και απωθιημενων , η ελευθερια εχει λοιπον και αυτη καταβολες της αλλοτε το σκοτος αλλοτε το φως και την ζωη ,,, μονο η ελευθερια της ζωης μοναχα αυτη παραγει δικαιωματα καμμια αλλη ελευθερια ...

αρα σε μια αριστοκρατικη δημοκρατια η ελευθερια ειναι αυστηρα ορισμενη με την εννοια οτι δεν ειμαστε ελευθεροι μεσα σε αυτην να εκφραζομαστε με τροπο που βλαπτεται τον συλλογικο συμφερον πχ να γενοβολαμε ασυδωτα κι αμυαλα .,α τεμπελιαζουμε να ζουμε παρακμιακα σε βαρος καποιων αλλων ,κι ενα σωρο αλλα ελευθρα πραγματα ...
ο γνωμωνας ειναι το συλλογικο συμφερον και απο τη στιγμη που ικανοποιειται αυτο τοτε η κοινωνια βαινει απελευθερωτικα στο συνολο της οχι μονο για τα ξεχωριστα ατομα ..

ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΤΣΙΚΑ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑ ΜΕΣΟ ΚΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ ..

ΜΟΝΟ ΤΟΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΙΣΡΡΟΠΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΤΗΝ ΒΙΑ ΤΗΝ ΦΤΩΧΙΕΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΤΙΣ ΚΡΙΣΙΕΣ ΤΟΝ ΑΣΥΔΩΤΟ ΠΛΟΥΤΙΣΜΟ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΜΑΡΙ ΚΙΑ ΠΡΟΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ,, ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΓΠΟΥΣ ..

ΜΟΝΟΣ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΞΕΦΡΑΓΑ ΑΜΠΕΛΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ ΚΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΙ ΑΟΡΙΣΤΩΣ ΚΟΡΩΝΑ ΤΟΥΣ ..ΧΜΜ ΦΥΣΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ???


επισης κριτηριο για την ποιοτητα μιας οργανωσης ειναι ακριβως ο τροπος με τον οποιο περνονται οι αποφασεις για την δραση της ..αυτο που λεμε κατανομη της βουλησης και εξουσιας ...
σε ολους το γνωστους θεσμους
κρατος -πολιτεια θρησκεια , σχολειο ,επιχειρηση κτλ το μοτιβο εινα καθαρα ολιγαρχικο και αντιδημοκρατικο ...λιγοι αναλαμναουνα πιλοταρουν τους πολλους παρα την διατυμπανιζομενη ελευθερια και δημοκρατικοτητα ...οι θεσμοι οι γνωστοι μας δηλδη ειναι ολοι του ψευδοδημοκρατικοι ..ως προς αυτο ο αποκρυφοστιεκ ςοργανωσει δνε δαφερουν σε τιποτε ,,, τετοια εινακαι η δομη ακομηκια τουτου εδω του φορουμ...ολογαρχικο ..χμμ ετσι δεν ειναι...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2014, 13:28:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σχολιο 5

..βεβαια αριστος δνεεινα ο τλελειος αλα αυτο που προσανατολιζεται προ ςτην τελειοτητα..χμμ τελειοτητα τι εινα αυτο θα μου πεις ...
για την κοινωνια τελειοτητα ειναι να μπορει ο καθενας να προσφερει αναλογα με τις αναγκες και δυνατοτητες του και να απολαμβανει παλι αναλογα με τις αναγκες και δυνατοτητες του ..

απο τΕην αλλη η ελευθερια δεν εινα αυταξια ,, αυταξια ειναι μοναχα η ζωη .. Η ΑΞΙΑ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΡΙΑΣ ΤΟΤΕ ΜΠΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΟΤΑΝ ΥΠΗΕΡΤΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ αν η ελευθερια δεν εξυπηρετει τις αναγκες της ζωης της συλλογικης τοτε ειναι καταδικη ΚΑΙ σκοταδισμος ..φαντασου καποιον που απο ανυπερβλητο αισθημα ελευθεριας θελει να σκοτωσει κοσμο να βιασει κτλ κτλ ...να οδηγησει μεθυσμενος ,να κλεψει να αφεθει δηλδη στο ερμα των σκοτεινων του αναγκων και απωθιημενων , η ελευθερια εχει λοιπον και αυτη καταβολες της αλλοτε το σκοτος αλλοτε το φως και την ζωη ,,, μονο η ελευθερια της ζωης μοναχα αυτη παραγει δικαιωματα καμμια αλλη ελευθερια ...

αρα σε μια αριστοκρατικη δημοκρατια η ελευθερια ειναι αυστηρα ορισμενη με την εννοια οτι δεν ειμαστε ελευθεροι μεσα σε αυτην να εκφραζομαστε με τροπο που βλαπτεται τον συλλογικο συμφερον πχ να γενοβολαμε ασυδωτα κι αμυαλα .,α τεμπελιαζουμε να ζουμε παρακμιακα σε βαρος καποιων αλλων ,κι ενα σωρο αλλα ελευθρα πραγματα ...
ο γνωμωνας ειναι το συλλογικο συμφερον και απο τη στιγμη που ικανοποιειται αυτο τοτε η κοινωνια βαινει απελευθερωτικα στο συνολο της οχι μονο για τα ξεχωριστα ατομα ..

ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΣΙΑΤΣΙΚΑ ΜΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΥΠΟ ΟΡΟΥΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑ ΜΕΣΟ ΚΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣΚΟΠΟΣ ..

ΜΟΝΟ ΤΟΥΤΕΣ ΟΙ ΑΝΙΣΡΡΟΠΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΜΕ ΤΑ ΤΗΝ ΒΙΑ ΤΗΝ ΦΤΩΧΙΕΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΤΙΣ ΚΡΙΣΙΕΣ ΤΟΝ ΑΣΥΔΩΤΟ ΠΛΟΥΤΙΣΜΟ ΜΟΝΟ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΚΑΜΑΡΙ ΚΙΑ ΠΡΟΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΑ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ,, ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΥΝΟΗΤΟΥΣ ΛΟΓΓΠΟΥΣ ..

ΜΟΝΟΣ ΣΕ ΚΟΙΝΩΝΙΕΣ ΞΕΦΡΑΓΑ ΑΜΠΕΛΙΑ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΗΘΙΚΗΣ ΠΑΡΑΚΜΗΣ ΚΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΒΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΓΕΝΙΚΑ ΚΙ ΑΟΡΙΣΤΩΣ ΚΟΡΩΝΑ ΤΟΥΣ ..ΧΜΜ ΦΥΣΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ???


επισης κριτηριο για την ποιοτητα μιας οργανωσης ειναι ακριβως ο τροπος με τον οποιο περνονται οι αποφασεις για την δραση της ..αυτο που λεμε κατανομη της βουλησης και εξουσιας ...
σε ολους το γνωστους θεσμους
κρατος -πολιτεια θρησκεια , σχολειο ,επιχειρηση κτλ το μοτιβο εινα καθαρα ολιγαρχικο και αντιδημοκρατικο ...λιγοι αναλαμναουνα πιλοταρουν τους πολλους παρα την διατυμπανιζομενη ελευθερια και δημοκρατικοτητα ...οι θεσμοι οι γνωστοι μας δηλδη ειναι ολοι του ψευδοδημοκρατικοι ..ως προς αυτο ο αποκρυφοστιεκ ςοργανωσει δνε δαφερουν σε τιποτε ,,, τετοια εινακαι η δομη ακομηκια τουτου εδω του φορουμ...ολογαρχικο ..χμμ ετσι δεν ειναι...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............


Το ζήτημα είναι να αντιλαμβανόμαστε τα όρια μας όπως είπες και εσύ. Ως τώρα, η ζωή μας έχει δείξει, ότι οι καλύτερες περιπτώσεις ηγετών ήταν κάτι σαν τον Κένεντι και τον Πούτην. Άρα δεν έχει νόημα να ρομαντιζόμαστε με αριστοκρατικές δημοκρατίες. Εκτός αν θεωρείς τον Κένεντι αριστοκράτη.

Εγώ την έννοια του αριστοκράτη την καταλαβαίνω όπως επικρατεί σήμερα. Ως ένας άνθρωπος που είναι μακριά από την κοινωνία και προωθεί τα δικά του συμφέροντα και των ομοίων του.

Κατ 'αυτόν τον τρόπο δεν μου φαίνεται αριστοκράτης ο Κένεντι παράδειγμα!
Επίσης κατ 'αυτόν τον τρόπο η Νέα Ακρόπολη είναι γεμάτο αριστοκράτες.

Οπότε, μέχρι να έρθει κάποιος που θα προσπαθήσει κάποια πράγματα όπως Κένεντι και δεν θα πυροβοληθεί, ως τότε λοιπόν, θα ζούμε σε υποβόσκουσες δημοκρατίες που τα θεμέλια θα υποσκάπτονται από οργανώσεις. Οργανώσεις όπως και της Ν.Α. παράδειγμα.

Μπορούμε όλοι μας καθημερινά όμως να βάζουμε το λιθαράκι μας όταν το νιώθουμε, ώστε να διαμορφώνετε με ένα φυσικό τρόπο μια κοινωνία με τα δικά μας στοιχεία. Οι εντατικοί αγώνες είναι ένα άλλο θέμα και συχνά οδηγούν σε φασισμούς.
Δεν ενδιαφέρομαι για βίαιες ανατροπές, ούτε για οργανωμένες προσπάθειες τύπου Ν.Α εκφυλίζοντας την φυσική εξέλιξη και τις ελευθερίες των ανθρώπων.
Ούτε με ενδιαφέρει να ρομαντιζομαι με ουτοπικά μοντέλα.

Αυτοί οι αριστοκρατικοί δημοκράτες που μου αναφέρεις, δεν με απασχολούν αν δε τους παρατηρήσω πρώτα στην πραγματικότητα, μετά μιλάμε.

Ας προωθούμε για αρχή τους πολιτικούς που είναι άξιοι και μετά συζητάμε για τα υπόλοιπα.

Αυτό όμως δεν μπορεί να συμβεί ως ότου οι πολίτες χρειάζονται τον χρόνο τους, για να καταλάβουν ότι εδώ και δεκαετίες προωθούν ως κυβερνήτες, αυτούς που δουλεύουν για το παγκόσμιο μηχανισμό εξουσίας και η οποία εξουσία εδρεύει σε οργανώσεις άσχετες με τα συμφέροντα των κρατών και των κοινωνιών.

Το ζήτημα είναι πολιτικοκοινωνικό, ενώ η Νέα Ακρόπολη και άλλοι φαντασιόπληκτοι εσωτεριστές νομίζουν ότι είναι θέμα φωτίσεως και άλλων X-FILES ζητημάτων!

Κατάλαβες που εντοπίζετε το ζήτημα; Στην έλλειψη λογικής.


Edited by - liamn on 11/06/2014 13:35:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2014, 14:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 6

...χμ ναι ειναι αληθεια η ρεαλ πολιτικ δεν εχει σχεση με ουτοπικα οραματα και χμμ Χ -FILE υποθεσεις ειναι του αφρου των ημερων ...αλλα ετσι παραμενει δραματικα για κεινη αποκλεισμενη απο τα ζητηματα της υψηλης πολιτικης και της φιλοσοφιας ...και προσπαθει να διαχειριστει τα δακτυλα του συστηματος αγνοωντας η αδιαφορωντας για τον εγκεφαλο ..η ακομη χειροτερα θεωρωντας οτι ο εγκεφαλος επεται των δακτυλων και δεν προηγειται ..χμμ
μαι καθαρα θετικιστικη σταση στην πολιτικη οπου δεν την νοιαζουν η κρυμμενες η βαθιες συνωμοσωσιες οι δομες οι αδιορατες και κρυπτικες αλλα τα επιδερμικα φαινομενα ,οι σκιες τις κοινωνικης ζωης και της ζωης του οικου πανω στο θεατρο σκιων κι οχι οι παιχτες του θεατρου ,,,χμμ..

... αλλα ας επιστρεψουμε στο θεμα μας,,ας δουμε τη Νεα Ακροπολη γιατι ονομαζεται ετσι ...εδω στο σαιτ δινεται μια εξηγηση ...οι Νεο Ακροπολιτες μας ειναι λοιπον κατι σαν εργατες υψηλων εργων που ισχυροποιουν τους δεσμους με την φυση και μεταξυ των ανθρωπων ...χμμ καθολου ασχημα λογια εκ πρωτης αποψης ...

η Νεα Ακροπολη εχει ενα πορφιλ ΜΚΟ(ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ )
απο τις αναγκες καποιων επιδοτησεων της ισως ?? ποιος ξερει !!

http://www.nea-acropoli.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=617&Itemid=247


Στην Αρχαία Ελλάδα η Ακρόπολη οριζόταν ως το υψηλότερο τμήμα της πόλης.

Το άκρο της πόλης εκεί που συμβολικά δημιουργούνταν ένας δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ του ορατού και του αόρατου, γεγονός που υποδηλώνει τον υψηλότερο εαυτό.

Πιστεύουμε ότι ο κόσμος σήμερα έχει ανάγκη από μια Νέα Ακρόπολη, που δεν θα είναι κατασκευασμένη από πέτρα και μάρμαρο, αλλά από ανθρώπους με στόχο να ανακτήσουν τους ισχυρούς δεσμούς ένωσης μεταξύ τους και με τη φύση.

Σήμερα η Νέα Ακρόπολη είναι παρούσα σε περισσότερες από 55 χώρες και συγκεντρώνει πάνω από 15.000 εθελοντές και εκατοντάδες φίλους, οι οποίοι εκφράζονται σε περισσότερες από δεκαπέντε γλώσσες.



κατι σαν ευαγγελιστες μαρτυρες ιεχωβα νεοπεοχιτικης χροιας ομως χμμ !!ισως ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 11/06/2014 14:08:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2014, 15:04:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υ.Γ

Το παγκόσμιο κέντρο εξουσίας, μπορεί να είχε μεγάλη επιρροή από εσωτερικές οργανώσεις όπως τους τέκτονες. Όσο πέρνα ο καιρός όμως, φαίνεται να καταλαμβάνουν τα ηνία ένα υβρίδιο μαφιόζου και (ταυτόχρονα δεν ξέρω σε τι βαθμό) τέκτονα. Ένα είδους αιμοσταγούς και ανεπηρέαστου μαφιόζου δολοφόνου χωρίς φραγμούς.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα η 11τη Σεπτεμβρίου.

Δηλαδή σαν να λέμε, μαφιόζοι που κατέλαβαν την κορυφή την εξουσίας μέσα στην οργάνωση εκτοπίζοντας τους υπόλοιπους.
Όλη τους η βούληση εστιάζετε στο σκοπός αγιάζει τα μέσα, ακριβώς όπως και οι τέκτονες.
Αυτό όλο το δίκτυο δεν θα στηνόταν να δε συνέβαλαν ουσιαστικά στο σχέδιο αυτό οι τέκτονες με τα πυραμιδικά φασιστικά μοντέλα τους για την διοίκηση μιας κοινωνίας με μυστικότητα.
Οι μαφία ποτέ δεν είχε παγκοσμιοποιημένη αντίληψη, ούτε ενδιαφερόταν και ούτε θα μπορούσε να κυβερνήσει σε παγκόσμιο επίπεδο.
Αυτό τους το δίδαξε η τεράστιων διαστάσεων ηλίθια νοοτροπία των εσωτερικών οργανώσεων με τα διδάγματα τους περι πάνσοφων κυβερνητών και πολιτών που τοποθετούνται πυραμιδικά από κάτω.
Όπως με τους Ναίτες, από τότε είχανε την τάση να λειτουργούν τόσο ηλίθια αυτές οι οργανώσεις.
Όπως εξάλλου διδάχτηκαν την πυραμιδικότητά τους και οι εταιρίες πωλήσεων, όπως η Amway κ.τ.λ

Ένα κοινό στοιχείο σε όλες τις οργανώσεις του κόσμου, ανεξαρτήτως τι πραγματεύεται η ιδεολογία της κάθε οργάνωσης, είτε είναι θρησκευτική είτε είναι πολιτική είτε είναι εσωτερική, είναι η προσπάθεια να επεκτείνουν το εύρος επιρροής τους. Οπότε όλες τους οικειοποιούνται "Το αλάθητο του πάπα" και το "Ο σκοπός αγιάζει τα μέσα".

Όπως λένε και στην Νέα Ακρόπολη, "Τα πάντα για το ιδεώδες!"

Αυτο έβλεπε ο Κένεντι τότε! Αυτήν την νοοτροπία.

Αυτή είναι η νοοτροπία των κλειστών ομάδων οργανώσεων, όπως και της Ν.Α
Εκτός αν υπάρχει κάποιος αφελής εδώ μέσα που πιστεύει ότι τον δολοφόνησε ο Oswald.

Edited by - liamn on 11/06/2014 15:19:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2014, 17:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

σχολιο 6

...χμ ναι ειναι αληθεια η ρεαλ πολιτικ δεν εχει σχεση με ουτοπικα οραματα και χμμ Χ -FILE υποθεσεις ειναι του αφρου των ημερων ...αλλα ετσι παραμενει δραματικα για κεινη αποκλεισμενη απο τα ζητηματα της υψηλης πολιτικης και της φιλοσοφιας ...και προσπαθει να διαχειριστει τα δακτυλα του συστηματος αγνοωντας η αδιαφορωντας για τον εγκεφαλο ..η ακομη χειροτερα θεωρωντας οτι ο εγκεφαλος επεται των δακτυλων και δεν προηγειται ..χμμ
μαι καθαρα θετικιστικη σταση στην πολιτικη οπου δεν την νοιαζουν η κρυμμενες η βαθιες συνωμοσωσιες οι δομες οι αδιορατες και κρυπτικες αλλα τα επιδερμικα φαινομενα ,οι σκιες τις κοινωνικης ζωης και της ζωης του οικου πανω στο θεατρο σκιων κι οχι οι παιχτες του θεατρου ,,,χμμ..

... αλλα ας επιστρεψουμε στο θεμα μας,,ας δουμε τη Νεα Ακροπολη γιατι ονομαζεται ετσι ...εδω στο σαιτ δινεται μια εξηγηση ...οι Νεο Ακροπολιτες μας ειναι λοιπον κατι σαν εργατες υψηλων εργων που ισχυροποιουν τους δεσμους με την φυση και μεταξυ των ανθρωπων ...χμμ καθολου ασχημα λογια εκ πρωτης αποψης ...

η Νεα Ακροπολη εχει ενα πορφιλ ΜΚΟ(ΜΗ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΗΣ ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ )
απο τις αναγκες καποιων επιδοτησεων της ισως ?? ποιος ξερει !!

http://www.nea-acropoli.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=617&Itemid=247


Στην Αρχαία Ελλάδα η Ακρόπολη οριζόταν ως το υψηλότερο τμήμα της πόλης.

Το άκρο της πόλης εκεί που συμβολικά δημιουργούνταν ένας δίαυλος επικοινωνίας μεταξύ του ορατού και του αόρατου, γεγονός που υποδηλώνει τον υψηλότερο εαυτό.

Πιστεύουμε ότι ο κόσμος σήμερα έχει ανάγκη από μια Νέα Ακρόπολη, που δεν θα είναι κατασκευασμένη από πέτρα και μάρμαρο, αλλά από ανθρώπους με στόχο να ανακτήσουν τους ισχυρούς δεσμούς ένωσης μεταξύ τους και με τη φύση.

Σήμερα η Νέα Ακρόπολη είναι παρούσα σε περισσότερες από 55 χώρες και συγκεντρώνει πάνω από 15.000 εθελοντές και εκατοντάδες φίλους, οι οποίοι εκφράζονται σε περισσότερες από δεκαπέντε γλώσσες.



κατι σαν ευαγγελιστες μαρτυρες ιεχωβα νεοπεοχιτικης χροιας ομως χμμ !!ισως ...

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 11/06/2014 14:08:32


Είναι μη κυβερνητική οργάνωση.

Οι εγκαταστάσεις εκατομμύριων που χτιστήκαν στην Πελοπόννησο δεν είναι δυνατόν να χτίστηκαν μόνο μετά λεφτά των γεμάτο αφέλεια μελών την Ν.Α. Επίσης από Ερεύνα, το οικόπεδο βρίσκετε στην ιδιοκτησία μιας άλλης οργάνωσης στο εξωτερικό επονομαζόμενης unite comader.

Και μόνο αυτό, δείχνει την ανεντιμότητα που τους διακατέχει καθώς ποτέ δεν αποκάλυψαν στα μέλη εκείνη την οργάνωση που συνδέεται με την Ν.Α. Άρα τους κοροϊδεύουν αφού υπάρχει μια άλλη οργάνωση πίσω από την Ν.Α.
Η Ν.Α είναι από ότι φαίνεται μόνο η βιτρίνα.
Τα λόγια τους είναι όμορφα, γεμάτο χειραγωγία, χωρίς ουσία, με πολλές αντικρουόμενες απόψεις.
Έχουν ως βάση την θεοσοφική φιλοσοφία αλλά μέσα σε ένα ναζιστικό υπόβαθρο. Θεωρούν ότι είναι συνεχιστές της θεοσοφικής εταιρίας κάτι που θεόσοφοι το αρνούνται.

Φιλοσοφικά τα έχουν βάλει όλα στο τσουβάλι και τα έχουν κάνει όλα αχταρμά.

Δεν είναι επικίνδυνοι, είναι αφελείς και ημιμαθείς. Δεν ρωτάνε ποτέ γιατί. Ακολουθούν τελετουργικά με θρησκευτική προέκταση ενώ πιστεύουν το αντίθετο.

Έχουν τρομερή έλλειψη λογικής και συνήθως είναι μπατίρηδες οι περισσότεροι. Χρεώνονται ακόμα και στην πιστωτική για να αντεπεξέλθουν σε μηνιαίες οικονομικές υποχρεώσεις που ξεπερνούν την βασική μηναία των 50ευρο.

Σε ανώτερα κλιμάκια οι οικονομικές υποχρεώσεις ξεφεύγουν.
Έχουν δοκιμασίες για να προωθηθείς στον πύρινα και παραπάνω. Ο πυρήνας τους χωρίζετε σε τρία τάγματα και υπόσχονται σε αυτά τα τάγματα τα μέλη.

α) Σ.Σ (σώμα σιγουριά)
β) Α.Σ.Ε Ανδρικό σώμα εργασίας
γ) Γ.Σ ( γυναικείο σώμα)

Υπάρχουν και οι πελεκυφόροι που θεωρούνται κάτι σαν ανώτεροι αξιωματικοί και ορκίζονται.

Έχουνε πάρα πολλά κοινά σε δομή με τους Τέκτονες, τα μέλη τους γενικός αγνοούν όλα αυτά περί εσωτερικών οργανώσεων.


Edited by - liamn on 11/06/2014 17:36:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2014, 17:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

κατι σαν ευαγγελιστες μαρτυρες ιεχωβα νεοπεοχιτικης χροιας ομως χμμ !!ισως ...

Και να φανταστείς, ότι νομίζουν ότι δεν μπορούμε να παρατηρήσουμε το θρησκευτικό στοιχείο στην νοοτροπία τους.

Ορίστε, το περιγράφεις εσύ με τέτοια απλότητα ενώ δεν είχες καμιά σχέση με αυτούς.

Φυσικά αν ήταν εδώ να μας απαντήσουν, θα μας έλεγαν ότι δεν γνωρίζουμε τι θα πει θρησκευτικότητα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy