ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2014, 23:28:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Για τι βρε Χρήστο μου θέλεις να με δεις σε τέτοιες καταστάσεις, τι σου έκανα; Υπάρχει λόγος που θέλεις να εκτεθώ σε κάτι τέτοιο;
Όταν θα έρθουν αυτές οι συνθήκες, ο καθένας θα κάνει αυτό που θα μπορεί.

Ειμαστε ολοι μας υπο την επηρεια παρομοιων καταστασεων


Νοητικων καταστασεων που ερχονται σε αντιθεση με αλλες καταστασεις , να τις πουμε εξωτερικες


ΠΧ

Το να πιστευω ασ πουμε οτι ενας ανδρας [συμφωνα με τα κοινωνικα προτυπα, πρεπει να ειναι , ετσι , ετσι και ετσι , ....καποια στιγμη θα με φερει οπωσδηποτες αντιμετωπο με καποια αλλη κατασταση , εξισου πραγματικη που ειναι αντιθετη στην προηγουμενη


Μονολογης , οσα περισσοτερα δεδομενα εχει κανεις , τοση περισσοτερη και η τριβη με την πραγματικοτητα η με αλλες πραγματικοτητες

Σταματω ομως εδω γιατι δεν θα ηθελα να φανει οτι κανω προπαγανδα

Δεν με ενδιαφερει αλλωστε κατι τετοιο


Εγω απλα σχολιαζω την αρνητικοτητα που δεχεται καποιος ανθρωπος ,που κατα την γνωμη μου εχει πει πολλα πραγματα, που τυυγχανει να εχουν συνεισφερει στο πιασιμο της αρχης του κουβαριου που λεγεται ζωη


Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2014, 23:43:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ολα αυτα τα οποια λετε εσυ και η φιλη μου η ΜΥΘΗΡΑ ανηκουν ειτε στο πεδιο της υποθεσης ειτε της ενδειξης


Αυτα για τα οποια εγω μιλω, ανηκουν στο πεδιο της αποδειξης [ κριμα να το βλεπω μονο εγω ], και η μονη περιπτωση να ειναι διαφορετικα τα πραγματα , ειναι να μην εχουν συγγραφη απο αυτον


Για μενα ο δασκαλος ΣΑΜΑΕΛ θεωρω οτι , ειναι καποιος που απλα μπορει να μου δειξει ακομα πραγματα η να συνεισφερει σε αυτο

Μπορει ομως να λαβει και την αρνητικη μου γνωμη , αν βρω κατι που να αξιζει κατι παρομοιο


Τα αναποδεικτα ομως κουτσομπολια, με αφηνουν αδιαφορο , και θεωρω ηθικη μου υποχρεωση ,να υποστηριζω την μνημη του , εναντι αυτων

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2014, 07:12:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και ολα αυτα τα οποια λετε εσυ και η φιλη μου η ΜΥΘΗΡΑ ανηκουν ειτε στο πεδιο της υποθεσης ειτε της ενδειξης


Αυτα για τα οποια εγω μιλω, ανηκουν στο πεδιο της αποδειξης [ κριμα να το βλεπω μονο εγω ], και η μονη περιπτωση να ειναι διαφορετικα τα πραγματα , ειναι να μην εχουν συγγραφη απο αυτον


Για μενα ο δασκαλος ΣΑΜΑΕΛ θεωρω οτι , ειναι καποιος που απλα μπορει να μου δειξει ακομα πραγματα η να συνεισφερει σε αυτο

Μπορει ομως να λαβει και την αρνητικη μου γνωμη , αν βρω κατι που να αξιζει κατι παρομοιο


Τα αναποδεικτα ομως κουτσομπολια, με αφηνουν αδιαφορο , και θεωρω ηθικη μου υποχρεωση ,να υποστηριζω την μνημη του , εναντι αυτων

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα


σχολιο 19

.......Χριστο ξεκολα απο τους ψευτοπορφητες σημασια δνε εχει τι λενε αλλα ποιοι ειναι... το λογια χανουν την αξια τους οταν η ζωη και τα βιγραφικα στοχεια ερχονται να τα διαψευσουν ...

πχ τι γνωμη θα σχηματιζες γιαμενα αν μαθαινες οτι για ολα αυτα που γραφω εδω μεσα πληρωνομαι ... δεν θα με εφτυνες καταμουτρα δεν θα με μουτζωνες.. δνε θα σταματαγες να μιλας μαζι μου ???θεωρωντας με αναξιοπιστη .. κια αυτο δεν θα ηταν καθολου κουτοσμπολιο ...αλλα μια πολυ ορθη και συνετη σταση ...


αν ο λογος μας δεν συμβαδιζει με το ποιον της ζωη μας τοτε εινα όγαι κι εργα αναξια, λογια του αερα ανεμομαζοματα διαβολοσκορπισματα ..και αποδειξεις δεν ειναι τα λογια αλλα τα εργα και η ιδια η ποιοτητα τη ζωης μας ...

ο φιλοσοσος πρεπιε να αποτελει μ ετη ζωη του ενα διαρκες πεδιο επιβεβαιωση των λογων του

πιστεω οτι η προσκοληση στο εργο ενος ψευτοπροφητη σου τρωει ενεργεια ...και σε εγκλειει σε ενα αυτιστικο συμπαν ...

οχι δεν ειμαστε το κεντρο του κοσμου αλλα οι δορυφοροι του οι ζωογονημενοι απο αυτο ...

...ο δρομος δνε ξεκινα απο τις 5 αισθησεις οπως γραφεις αλλα απο το πυρηνα που λεγεται κεντρο τη υπαρξης της συλλογικης ,,,η επαφη με αυτο ειναι ο σωστος τροπος για την εσωτερικη αναζητηση ...και οχι η επικεντρωση στον εαυτο ...μονο σε επαφη με το Κεντρο της Ζωης το συλλογικο μπορει να αναδυθει η πραγματικη ατομικη μας ταυτοτητα ...

.......οι εαυτοι μας ειναι οι δορυφοροι- επιμερους κεντρα οχι το Κεντρο της Ζωης !!!!!!!!!!σε μια κοινωψνια λλοτριωμενοη και ατομοκεντρικη ο αευτος οσο κια διαχωριστουμε απο τι αισθησηεις
δεν μπορει να ανσδυθει ,,, εκεινο που αναδυεται ειναι ενα τιποτε ενα κενο μια τυχαρπαστη δυναμη ασταθης και με ταση να διαλυθει ...φευ!!


..ξεκινα διαβασε αρχαιους ελληνες συγγραφεις και ανατολικης φιλοσοφιας , πιστεψε με εκει θα βρεις αληθινους οδηγους ζωης !!!!!

παρατα τα πλαστικα νεοπεχιτικα ποτηρακια του Βεορ.. ολοι αυτοπι δεν ειναι φιλοσοφοι ..ξερω τι σου λεω ...!!!!!!!

Η ΓΝΩΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΒΕΟΡ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΝΕΟΑΚΡΟΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΛΙΒΡΑΓΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΝΩΝΥΜΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΕ ΓΕΡΟΥΣ ΧΟΡΗΓΟΥΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ....ΠΟΥ Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΧΟΡΗΓΙΑΣ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΑΥΘΕΝΤΙΚΩΝ ΓΝΩΣΤΙΚΩΝ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ Η ΕΠΚΑΛΥΨΗ ΤΟΥΣ...

ΣΥΓΚΡΙΝΕΤΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΛΙΒΡΑΓΚΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΒΕΟΡ ..ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ .. ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΨΕΥΤΟΠΡΟΦΗΤΕΣ ΜΟΣΤΡΑΡΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΕΡΓΟ ΜΟΥΡΔΟΥΛΕΜΑ ΓΕΝΙΚΩΝ ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΠΕΡΙΩΠΗ ΔΑΣΚΑΛΟΥ .. ΕΡΓΟ ΑΠΟ ΑΠΟΚΟΜΜΑΤΑ ΤΥΦΛΟΣΟΥΡΤΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΑΡΑ ΤΑ ΕΠΙΤΕΛΕΙΑ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥΣ ...ΕΝΩ ΟΙ ΔΑΣΚΛΑΛΟΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΝΕΝΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑΚΙ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ...ΚΙΑ ΒΕΒΕΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ...

..διαβασε ..πχ τα αποκρυφα ευαγγελια ..εκιε ισω βρεις ιχνη απο τις αρχιαες γνωστικες ιδεες αν κια ειπαμε ολα μεσα σε ενα κοσμο αποσταστιας ειναι αλλιωμενα και πλανερα ......................

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2014, 07:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 20

quote:
Αυτα για τα οποια εγω μιλω, ανηκουν στο πεδιο της αποδειξης [ κριμα να το βλεπω μονο εγω ], και η μονη περιπτωση να ειναι διαφορετικα τα πραγματα , ειναι να μην εχουν συγγραφη απο αυτον


Χριστο κΑΙ βεβεια παιζει και αυτη η περιπτωση ...οι τσαρλατανοι ειναι λογοκλοποι ..παιρνουν τα ρητακια τα γραπτα ανωνυμων σοφων και τα οικειοπουνται βαζουν κια μπουρδοσαλτσα δικη τους και τα πλασρουν με την λεζαντα της δικης τους μοστρας σαν να ειναι δεσποτες τους ..

ναι πιστευω οτι το 80& των ιδεων τετοιων προσωπικοτητων διασημων ειναι ολα λογοκλοπες ανωνυμων εμπνευσμενων σοφων ...

που τις βρισκουνε ??χμ δεν ξερω...παντως σιγουρα τους τις σφυριζουν οι χορηγοι τους και αυτοι οι γυρολογοι λειτουργουν ως κρακτες και πλασιεδες επι πληρωμη ..

πχ φανατστειτε μια μυστικη υπηρεσια ενος κρατους .. παρακολουθει τα γραπτα ενος αυθορμηατ εμνευσμενου στο διαδικτυο ..χμ τα αντιγραφει ,, τα διαμορφωνει καταλληλα αφαιρωντας τα επικινδυναα για τοσυστημα στοιχεια και μετα τα μορστραρει μεσω πλασιεδων καναλιζαρισμενων διασημοτητων ...με την ολη δουλεια να την αναλαβανουνεπιτελεια μαθητων

αρα ναι μεσα στο εργο που διαβαζεις μου εχει κανει εντυπωση οτι υπαρχουν σπερματα αληθειας και σοφιας ...σα τα σπορακια που μου εστειλες .. αλλα φευ .. αυτα δεν εινα σιγουρα λογια μια στραπατσας προσωπικοτητας ηδονοφιλης διστραμμενης σα τον πλασιε μας διδασκαλο Βεορ !!!!!!!!

φαντασου καποιοι εδω μεσα διαβαζουν τα γραπτα τα δικα μου η τα δικα σου η καποιων αλλων μελων που γραφυν ανωνυμως .. τα κλεβουν τα διαμορφωνουν και τα πλασαρουν με δικους του επαγελματιες κρακτες αγγελιοφορους εκπαιδευμενους για το σκοπο αυτο ..δνε ειναι τρομερο ?????????ολα ειναι πιθανα .......


μηπως ελεγχουμε ποιοι διβαζουν και απθηκευουν τα γραπτα μας εδω μεσα??? .. ποιανου κτημα εινα ολα αυτα ??? χμμμ του συστηματος αρα ... ποιος ειναι ιδοκτητης των φορουμς ???????κια γιατι επενδυει σε τετοιες πλατφορμες καθολου απιθανο σε καμια 10αρια χρονια να δεις κανενα διασημο δασκαλο πλασιε γυρολογο να διαδιδει μαστρωπευμενα και επξεργασμενα οσο πρωτπυτυπα γραφονται εδω μεσα ..

ναι με τους Βεορ και Λιβραγκα εχει παιχτει σιγουρα μια τεοια κατασταση ...

ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΚΕΡΑΤΑ Ο ΚΕΡΑΤΑΣ ...αλλα και μεις δε παμε πισω !!!και ξερουμε να του τα χωνουμε καλα !!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2014, 18:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και ολα αυτα τα οποια λετε εσυ και η φιλη μου η ΜΥΘΗΡΑ ανηκουν ειτε στο πεδιο της υποθεσης ειτε της ενδειξης

Τι λες καλέ;

Όσα λες εσύ είναι αποδειγμένα;

Ποια δηλαδή;

Και γιατί παρακαλώ εμείς στηριζόμαστε σε ενδείξεις;

Μα από το μυαλό σου τα βγάζεις όλα;

Εγώ πέρασα και από την Νέα Ακρόπολη και από τους γνωστικούς, ενώ εσύ όχι, αλλά μου λες ότι εσύ αυτά που λες είναι αποδεδειγμένα ενώ αυτά που σου λέω είναι ενδείξεις. Πλάκα μου κάνεις Χρήστο!

Ε καλά, πες μας εσύ τότε για τον Σαμαελ και εγώ θα κάθομαι να με διδάσκεις γι 'αυτόν. Ενώ ποτέ δεν πέρασες από τους γνωστικούς.
Εγώ δεν έχει καμιά απολύτως σημασία που έκανα τον κόπο να πάω σε αυτούς. Αρκεί επειδή εσύ πιστεύεις ότι έχεις δίκιο, ενώ δεν πάτησες ποτέ εκεί. Μπράβο βρε, η λογική σου σπάει κόκαλα.

Edited by - liamn on 18/06/2014 19:30:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2014, 15:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρε μια ένδειξη όλη δική σου. Κι αυτοί εδώ προσφορά στον κόσμο μας θέλουν να κάνουν Όπως και οι ναζιστές!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 00:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή εσύ liamn τα έκανες όλα αυτά;

Και τι σκεφτόσουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 11:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δηλαδή εσύ liamn τα έκανες όλα αυτά;

Και τι σκεφτόσουν;


Όχι, όταν τα ψυλλιάστηκα την έκανα, άλλα είχα φίλη που έμεινε μέσα και μου τα έλεγε όλα. Γυναικείο κουτσομπολιό αν ξέρεις. Από τότε βγαίνουν συνεχώς και το λεύκωμα μεγαλώνει!

Πονηρούλη ξέρω που το πας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 12:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι, όταν τα ψυλλιάστηκα την έκανα, άλλα είχα φίλη που έμεινε μέσα και μου τα έλεγε όλα. Γυναικείο κουτσομπολιό αν ξέρεις. Από τότε βγαίνουν συνεχώς και το λεύκωμα μεγαλώνει!

Πονηρούλη ξέρω που το πας.


Κάτι άλλο. Όταν είχα μπει στο "μπαράκι" της Νέας Ακρόπολης, έβλεπα κάτι (μέλη?) που κάπνιζαν σαν φουγάρα. Αυτό είναι κάτι που επιτρέπεται; Δηλ. αυτογνωσία και κάπνισμα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 12:22:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάτι άλλο. Όταν είχα μπει στο "μπαράκι" της Νέας Ακρόπολης, έβλεπα κάτι (μέλη?) που κάπνιζαν σαν φουγάρα. Αυτό είναι κάτι που επιτρέπεται; Δηλ. αυτογνωσία και κάπνισμα;

Μα καλά, δεν το ξέρεις ότι επειδή ξεφεύγουν πνευματικά και μπορεί να φωτιστούν αν πάσα στιγμή, γι αυτό και καπνίζουν!
Το κάνουν για να ξανααποκτούν επαφή με ο περιβάλλων. Το κάνουν για να ελέγχουν τις ανεξέλεγκτες ικανότητές τους.

Edited by - liamn on 21/06/2014 12:22:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 12:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα καλά, δεν το ξέρεις ότι επειδή ξεφεύγουν πνευματικά και μπορεί να φωτιστούν αν πάσα στιγμή, γι αυτό και καπνίζουν!
Το κάνουν για να ξανααποκτούν επαφή με ο περιβάλλων. Το κάνουν για να ελέγχουν τις ανεξέλεγκτες ικανότητές τους.
Το τσιγάρο είναι γείωση δηλαδή
μάλιστα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2014, 19:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για εσωτεριστης έχεις έλλειψη βασικών γνώσεων, ένα πέρασμα από την Ν.Α και θα στρώσεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 12:43:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ποιο καλό παιδί έχει όρεξη να κάνει ανάλυση αυτής της μπούρδας!

Edited by - liamn on 28/06/2014 12:44:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 14:23:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποιο καλό παιδί έχει όρεξη να κάνει ανάλυση αυτής της μπούρδας!

Edited by - liamn on 28/06/2014 12:44:01


σχολιο

..προκλητικοτατη μπουρδα οντως ...

...λοιπο να κανω την αρχη ...

η σκλαβια ειναι μια φυσικη δευσμευση αλλα και μια κοινωνικη ( τα διαχωριζουμε γιατι η κοινωνια των ανθρωπων δνε εινα θεμελιωμενη πανω στην φυση αλλα εναντια σε αυτη )..

λοιπον η φυσικη δεσμευση μπορει να προερχεται
-απο εξωτερικους φυσικους περιορισμους ( μια κακοκαιρια απο την στιγμη πουδεν μπορουμε να φυλακτουμε απο αυτη μας δεσμευει επικινδυνα )
-απο εσωτερικους περιορισμους ( μια αναπηρια η μια ιδιαιτεροτητα ψυχοσωατικη επισης μπορει να ειναι αιτια σκλαβιας )

...αρα μια νοητικη σταση οπου κανεις νιωθει απο φυσικη παρορμηση ψυχαναγκαστικα σκλαβωμενος ,,,ναι ειναι μια κατασταση που ανηκει στους φυσικους εσωτερικους περιορισμους


αρα μια νοητικη σταση ειναι μια φυσικη τελικα δεσμευση καθως ειναι ενα ειδος του γενους των φυσικων δεσμευσεων ...

...αρα το ρητο καταδεικνυει ατομο που νοητικα δεν εχει επεξεργαστει σε βαθος την εννοια της φυσικης δεσμευσης και γιαυτο δεν μπορει να διακρινει οτι και μια νοητικη σταση ειναι κι αυτη μια κατηγορια φυσικης δεσμευσης ..

...το ρητο οντως καταμαρτυρα μια επιφανειακα σκεπτομενη διανοια μια φουσκα που λεει μεν εντυπωσιακα πραγματα αλλα που δεν μπορει να ξεγελασει ενα φιλοσοφικα ψαγμενο ατομο αλλα μονο αφιλοσοφητους που εντυπωσιαζονται απο τετοιες σοφιστειες φαμφαρολες ...


χμ κραξ .. ετσι να ασκουμαστε και λιγο στην λογικη αναλυση των σοφιστειων ..

ΕΙΠΑΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΕ ΤΟ <<ΟΡΡΑΝΟΝ>> ΤΟΥ ΑΡΟΣΤΟΤΕΛΟΥΣ


ΑΝΑΔΙΑΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΠΙΟ ΟΡΘΑ ΤΟ ΡΗΤΟ

η σκλαβια θεωρωντας την απο τη πλευρα της εσωτερικης φυσικης δεσμευσεως μπορουμε να πουμε οτι συχνα αποτελει μια καθαρα νοητικη σταση

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 28/06/2014 14:29:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2014, 17:40:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΥΘΗΡΑ κρατώ την δική σου ανάλυση, γιατί όντος το εξηγείς καλύτερα από ότι θα το έκανα εγώ.
Σίγουρα αυτός ο άνθρωπος λειτουργούσε ψυχαναγκαστικά πάντως!

Ξέρεις τι θα σου λέγανε οι Aκροπολιτανοι;
Ότι δεν μπορείς να καταλάβεις αυτά που βιώνουν και κατανοούν αυτοί!
Εκτός αν ήσουν μέλος, τότε θα σου λέγανε ότι δεν κατάλαβες τίποτα!

Full επιχειρήματα!


Αν τους πίεζες...

"Θα σου λέγανε ότι αν είσαι έτοιμη να πεθάνεις για ένα καθήκον τότε θα ήσουν ελεύθερη ότι και να συνέβαινε.
Θα σου λέγανε ότι ακόμα και στην φυλακή να ήσουν, θα μπορούσες να εργάζεσαι πνευματικά."

Δηλαδή ποιητικές μπαρούφες που δεν έχουν καμιά επαφή με την πραγματικότητα.

Διότι κανένας τους δεν πέθανε για κάποιο καθήκον και κανένας τους δεν μπήκε φυλακή για να διαπιστώσει αν μπορεί εκεί μέσα να εργάζεται πνευματικά.

Δηλαδή τα επιχειρήματα τους έχουν εφαρμογή μονάχα στην φαντασία τους και στα μεγαλόστομα λόγια κάποιον υποτιθέμενων φιλοσόφων.

Έπαρση και ξερό ψωμί!


Edited by - liamn on 28/06/2014 17:59:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 11:01:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν και εφ οσον η εσωτερικη εργασια, η εσωτερισμος δεν σχετιζονται αμεσα με τις αναγκες της ψυχης, και του τωρα , θα υπαρχουν φαινομενα φανατισμου


Αυτος ο φανατισμος μπορει να εμφανιστει με πολλες αποψεις και προσωπα ,σχετιζομενες με τον εσωτερισμο

Αυτο βεβαια δεν μποορει να πραγματοποιηθει οταν υπαρχει πνευμα ερευνας ....στον εσωτερισμο , αλλα και σε οποιονδηποτε αλλο τομεα

Edited by - xristosxatz on 29/06/2014 11:03:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 11:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
η σκλαβια θεωρωντας την απο τη πλευρα της εσωτερικης φυσικης δεσμευσεως μπορουμε να πουμε οτι συχνα αποτελει μια καθαρα νοητικη σταση

Λες ακριβως το ιδιο πραγμα που λεει και ο εμπνευστης της ρυσης αυτης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 11:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αρα μια νοητικη σταση ειναι μια φυσικη τελικα δεσμευση καθως ειναι ενα ειδος του γενους των φυσικων δεσμευσεων ...

Ετσι φαινεται να ειναι , τελικα ομως οχι ακριβως

Η καθε νοητικη δεσμευση μπορει να ειναι , τεκνο της φυσικης δεσμευσεως ,......Αφοτου ομως υπαρξει -γενηθει,αποκτα δικη της υποσταση και οντοτητα ....αυθυπαρξια θα ελεγα , και κατοπιν τουτου , μπορει να υφισταται , ακομα και χωρις το πρωταρχικο αιτιο της αρχικης αιτιας γιατι αποτελει πλεον μια αυθυπαρκτη εμπειρια


Εδω ανηκουν τα διαφορα βιτσια ,φοβιες κλπ που μπορει να εχουμε , που η παραλογη λογικα υπαρξη τους, μπορει να οφειλεται ,σε προηγουμενες εμπειριες , ευχαριστες η οχι


Κατοπιν τουτου ομως τον λογο εχει ο τομεας της αισθησιακης επιδρασης , ο οποιος ειναι ενας τομεας που δεν εχουμε μαθει ουτε να τον βλεπουμε αλλα ουτε και να τον χειριζομαστε

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 12:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]η σκλαβια θεωρωντας την απο τη πλευρα της εσωτερικης φυσικης δεσμευσεως μπορουμε να πουμε οτι συχνα αποτελει μια καθαρα νοητικη σταση [/quote

Λες ακριβως το ιδιο πραγμα που λεει και ο εμπνευστης της ρυσης αυτης



σχολιο 22

..κι ομως οχι ...καταρχην το ρητο οπως διατυπωνεται εννοει την σκλαβια ως φυσικη δεσμευση χμ ,,αρα αμεσως αμεσως αποκρυπτει την κατασταση της κοινωνικης σκλαβιας ...

και επιπλεον αποκρυπτει το γεγονος οτι υπαρχουν φυσικες δεσμευσεις που δεν ειναι απορροια νοητικης στασης ..πχ η δεσμευση απο ενα ατυχημα που μας αφηνει αναπηρια και που ακινητοποιει το σωμα μας .. η επαναδιατυπωση του ρητου βαζει τα πραγματα στην θεση τους ξεκαθαριζοντας οτι υπαρχει και σκλαβια που ειναι κοινωνικη δεσμευση κι οχι φυσικη ( πχ η εργασιακη σκλαβια) και βεβεια οτι υπαρχουν φυσικες δεσμευσεις που δεν ειναι νοητικες στασεις ..εεεε?? τι λες ???

...σχολαστικισμος θα μου πεις ομως πολλες φορες το να ειμαστε σχολαστικοι με οσα λεγονται λειτουργει ως προστασια απο την ψευδη γνωμη και τα υπονουμενα της ...

και ξερεις πιο ειναι το επικινδυνο υπονουμενο της γνωμης αυτης του Λιβραγκα τρεχα γυρευε?? ..ΟΤΙ Η ΣΚΛΛΒΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ ΙΔΕΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ !! αλιμονο αν το πιστεψουμε αυτο καθως υφιστανται πραγματικες αντικειμενικες συνθηκες σκλαβιας,, αν πιστεψουμε οτι ειναι απλα ιδεα μας τοτε θα παραμεινουμε παντα σκλαβωμενοι και δεν θα κανουμε τιποτε για να απελευθερωθουμε απ ο του τυρρανους που μας σκλαβωνουν .....χμμμ εεε ειδες τι εξυπνουλής ο Λιβραγκας τρεχα γυρευε ????????


ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 29/06/2014 12:32:13

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 29/06/2014 12:38:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 12:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Η καθε νοητικη δεσμευση μπορει να ειναι , τεκνο της φυσικης δεσμευσεως ,......Αφοτου ομως υπαρξει -γενηθει,αποκτα δικη της υποσταση και οντοτητα ....αυθυπαρξια θα ελεγα , και κατοπιν τουτου , μπορει να υφισταται , ακομα και χωρις το πρωταρχικο αιτιο της αρχικης αιτιας γιατι αποτελει πλεον μια αυθυπαρκτη εμπειρια




σχολιο 23

...το οτι κατι που αποτελει απορροια ενος γενους αποκτα αυτονομη υπαρξη δεν σημαινει οτι παυει να ανηκει ως ειδος στο γενος απο το οποιο προηλθε ...αρα οτι παυει να φερνει τα χαρακτηριστικα του γενους του .....

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 29/06/2014 12:38:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 13:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιο καλό παιδί έχει όρεξη να κάνει ανάλυση αυτής της μπούρδας!

Καταρχήν δεν είναι μπούρδα.

Ερχεται δηλαδή κάποιος και σου λέει:

"Η σκλαβιά δεν είναι μόνο μια φυσική δέσμευση αλλά μια νοητική στάση"

Χέσε το γεγονός ότι το λέει ο Λιβράγκα, και ο κάθε Λιβ(φ)ράγκας-πας μετά Χριστόν προφήτης-....

Το εξετάζουμε σαν πρόταση νέτο σκέτο. Γιατί είναι μπούρδα? Αλήθεια δεν λέει?
Νταξ' ίσως δεν είναι πλήρες (είπαμε, ο Λιβράγκας το'γραψε δεν το γραψε δα και κάνα...ξεφτέρι! )
αλλά αν πχ το έβλεπες διατυπωμένο έτσι δεν θα ήταν καλό?


"Η σκλαβιά δεν είναι πάντα μια συνθήκη που προκύπτει από 'εξωτερικούς περιορισμούς και δεσμεύσεις' αλλά πολλές φορές πηγάζει και εκ των έσω (στάση του νοός, της ψυχής, κλπ)"

δεν συμφωνείς δηλαδή με αυτό?


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 23:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η σκλαβια δεν ειναι μονο μια φυσικη δεσμευση και μια νοητικη σταση

Edited by - xristosxatz on 29/06/2014 23:29:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2014, 23:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κι ομως οχι ...καταρχην το ρητο οπως διατυπωνεται εννοει την σκλαβια ως φυσικη δεσμευση χμ ,,αρα αμεσως αμεσως αποκρυπτει την κατασταση της κοινωνικης σκλαβιας ...


Φυσικη δεσμευση νοειται οτιδηποτε μας υποχρεωνει να κανουμε πραγματα η μας στερει γενικοτερα την ελευθερια

Αρα προσωπικα εγω , δεν βλεπω καποια αποκρυψη


Σε οποιανδηποτε εξωτερικη κατασταση , η αλλιως εξωτερικασ συμβαντα , ο καθενας απο εμας εχει και συγκεκριμενες εσωτερικες καταστασεις

Πολλες φορες τα ιδια γεγονοτα αντιμετωπιζοντυαι απο καποιον με τροπο χ και απο καποιον αλλο με εναν εντελως διαφορετικο τροπο εξωτερικο αλλα και εσωτερικο

Το κοινο ομως, σε ολες τις περιπτωσεις ειναι [ οταν τουλαχιστον προκειται για κοινους ανθρωοπους σαν εμας]οτι ολοι μας , σε συγκεκριμενα συμβαντα εχουμε πολυ συγκεκριμενες αντιδρασεις


Ακομα και αν θα καταβαλουμε μεγαλες προσπαθειες να αλλαξουμε τον ρου των συναισθηματων αλλα και των εξωτερικων συμβαντων κατα συνεπεια ......το πιθανοτερο ειναι οτι δεν θα καταφερουμε πολλα


Για να αλλαξει η νοητικη σταση των εξωτερικων συμβαντων απαιτειται αυτογνωσια

Αυτο ενοει σαν σκλαβια ο κολλητος μας ο Λιβαργκα , που αν μη τι αλλο δεν μπορουμε να εκφερουμε γνωμη για αυτον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 10:44:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χέσε το γεγονός ότι το λέει ο Λιβράγκα, και ο κάθε Λιβ(φ)ράγκας-πας μετά Χριστόν προφήτης-....

Το περιέγραψες πολύ καλά και στο επιβεβαιώνω, χεσμένο τον έχω τον Λιβ(φ)ράγκα και φυσικά δεν με ενδιαφέρει απλά ότι το είπε ο Λιβ(φ)ράγκα άλλα διαφωνώ με αυτό που εμπνεύστηκε όπως το εμπνεύστηκε. Φυσικά δεν το εμπνεύστηκε αυτός αλλά είναι κλεμμένο από την θεοσοφική εταιρία. Ο Λιβ(φ)ράγκα δεν εμπνεύστηκε τίποτα δικό του το οποίο ειναι κατι που δεν με απασχολεί αυτήν την στιγμή.

Το κεντρικό νόημα αυτού που περιγραφεί, συγκεντρώνετε σε αυτό που είπα παραπάνω. Αν ήσουν στην Ν.Α θα το καταλάβαινες.
"Ότι κάποιος, μπορεί να είναι σε φυλακή, αλλά πνευματικά να είναι ελεύθερος."

Εγώ διαφωνώ κάθετα λέγοντας ότι είναι μπούρδες αυτά, όποιος εγκλωβίζετε σε σώμα, εγκλωβίζετε καταλυτικά και στην νόηση. Αυτά πάνε μαζί.

Αυτή είναι η θέση μου και η γνώμη μου και χέστηκα που το είπε ο Λιβ(φ)ράγκα. Απλά ο λιβραγλα με κέντρισε το ενδιαφέρον εδώ και καιρό με τις εσωτεριστικές μπούρδες του ώστε να αναλύσω μερικά πράγματα.

Με αυτο το Λιβ(φ)ράγκας γέλασα πολύ.

Edited by - liamn on 30/06/2014 10:51:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 11:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αποκρυπτει την κατασταση της κοινωνικης σκλαβιας ...


Έτσι ακριβώς, σε χειραγωγεί. Ο Λιβραγκα στην ουσία σε προτρέπει (χρησιμοποιώντας την Σπηλιά τους Πλάτωνα) στην σοφιστική διαπίστωση και ύπαρξης μιας νοητικής και μεταφυσικής σκλαβιάς, θεωρώντας ότι είμαστε όλοι εγκλωβισμένοι.
Ξαφνικά δημιουργεί στον ακροατή που θα μασήσει και θα το αποδεχτεί (διότι μπορεί να μην έχει την νοητική άμυνα) να αισθανθεί ότι η Νέα Ακρόπολη είναι ένα μέρος οπού ξέρει πως θα τον σώσει από αυτήν την νοητική σκαβιά.

Το πρόβλημα είναι βαθύτερο. Όχι μόνο ο λιβραγκας μας κάνει λάθος σαν κλεφτάκος που είναι, άλλα όλη αυτή η θεωρία του εσωτερισμού κάνει λάθος απο την βάση της. Διότι όπως προείπα σωμα και νους, αυτά τα δυο, πάνε μαζί.

Ο εγκλωβισμός την νόησης απλά σε οδηγεί σε ψυχιατρείο που τελικά εγκλωβίζετε και το σώμα, όπως και ανάποδα. Αν εγκλωβίσεις το σώμα σε ασκητικές ή φυσικές φυλακές αργά ή γρήγορα γίνεσαι ψυχωτικός και βλέπεις αγγελούδια.

Η επιστήμη έχει εξηγήσει στο 2014 πως λειτουργεί το μυαλό, τρέφετε με φαντασίες. Είναι οπτικοακουστικό εργαλείο και αν του στερήσεις τα ερεθίσματα αναζητεί και δημιουργεί ψευδαισθήσεις για να μην καταρρεύσει και αχρηστευτεί.
Ένστικτο επιβίωσης αγορίνες μου. Νους εν σωματι πάνε μαζί, το ένα δεν μπορεί να ελευθερωθεί από το άλλο γι 'αυτο και όλα αυτά περί φωτισμούς και εξυψώσεις πνευματικές όπως θέλει να το πάει ο ποιητής μας είναι μεγαλύτερες μπούρδες.
Καζατζικικες αχταρμαδόμπουδες.

Άρα δεν έχει κανένα νόημα σαν βούρλα να βουτήξουμε στην συνειδητοποίηση ότι η νόηση μας είναι εγκλωβισμένη ενώ το σώμα μας τρέχει ελεύθερο όπως ακριβώς θέλει να μας χειραγωγήσει το ρητό αυτό.

Και δεν πιστεύω ότι απλά ήθελε να το επισημάνει σαν κατάσταση ο Λιφραγκας μας. Το κίνητρο είναι να σε τοποθετήσει υπέρμαχο μιας βλακώδους σταυροφορίας. Πρώτα σε χειραγωγεί προτρέποντας να αποδεχτείς ύπαρξη αυτής της κατάστασης και έπειτα σε ωθούν να εργαστείς για αυτήν την απελευθέρωση. Όλοι η δρόμοι θα καταλήξουν στο ότι πρέπει να χτίσεις ένα νέο καλύτερο κόσμο. Τον κόσμο την Νέας Ακρόπολη και την κατασκήνωση τους στην Πελοπόννησο ως κιβωτός επιβίωσης.

Edited by - liamn on 30/06/2014 11:43:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 13:07:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Τον κόσμο την Νέας Ακρόπολη και την κατασκήνωση τους στην Πελοπόννησο ως κιβωτός επιβίωσης.
Κατασκήνωση ε; Ωραίο ακούγεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 16:07:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
....Αν εγκλωβίσεις το σώμα σε ασκητικές ή φυσικές φυλακές αργά ή γρήγορα γίνεσαι ψυχωτικός και βλέπεις αγγελούδια....
Μπορεί. Αλλά:
1. Γιατί βλέπει αγγελούδια και όχι ψάρια ή πατάτες ή λίμνες;
2. Αυτοί τουλάχιστον δεν ενοχλούν και δεν απειλούν κανέναν.

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 16:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κατασκήνωση ε; Ωραίο ακούγεται.


Να πας παιδί μου. Άλλα έπειτα πάρε με τηλ. για να τα πούμε και γελάσουμε!
Μην μου το στερήσεις αυτό!

Υ.Γ
Θα πληρώσεις καμιά 200 ευρώ και θα χτίζεις οικοδομές, τι λες ωραία κατασκήνωση;

Ο είλωτας στην Σπάρτη πιο ελεύθερος ήτανε.

Edited by - liamn on 30/06/2014 17:10:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 17:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μπορεί. Αλλά:
1. Γιατί βλέπει αγγελούδια και όχι ψάρια ή πατάτες ή λίμνες;
2. Αυτοί τουλάχιστον δεν ενοχλούν και δεν απειλούν κανέναν.


1) Το είπα χαριτολογώντας το "αγγελούδια", να στο διορθώσω, ο καθείς βλέπει αυτά στα οποία είναι επηρεασμένος ως εκείνη την στιγμή. Τώρα όσο αφορά τα αγγελούδια, οι μάνες μας μας τα εμφύτευαν από την κοιλιά ακόμα, είναι φυσικό, δεν το σκεφτικές;
Ο βουδιστής δεν βλέπει αγγελούδια, βλέπει άλλα διαόλια.

2) Ποιοι δεν ενοχλούν, για ποιους λες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2014, 17:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Ο βουδιστής δεν βλέπει αγγελούδια, βλέπει άλλα διαόλια.


Που το ξέρεις; Πόσους Βουδιστές έχεις γνωρίσει; Και που ξέρεις αν δεν βλέπουν παρόμοια πράγματα - στα οποία απλά βάζουν άλλη ταμπέλα;

...ἐκ γὰρ τοῦ περισσεύματος τῆς καρδίας τὸ στόμα λαλεῖ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy