ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 14:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Γιατι χαθηκες;
Αν εννοείς το παρόν θέμα, φίλε xristosxatz, δεν ξανασυμμετείχα γιατί όπως είπα "μυρίζει μπαρούτι"..
Την άποψή μου για το θέμα λίγο-πολύ την είπα.
Το να έχει εκθέσει κάποιος πλήρως τη θέση του για να ένα θέμα και απλά να επαναλαμβάνει τα ίδια πράγματα, στη δική μου γλώσσα λέγεται προπαγάνδα.
Εγώ δε μπήκα για να κάνω προπαγάνδα. Νομίζω ήδη σε άλλο θέμα έχω εκθέσει τους λόγους για τους οποίους κάνω αυτή τη συμμέτοχή.
Όμως παρακολουθώ τις αναρτήσεις σου και όταν θα υπάρξει ένα ειλικρινές ενδιαφέρον για να μιλήσουμε πάνω σε όλα αυτά τα οποία έχεις εκθέσει - και άλλα ακόμα - στις άλλες ενότητες, θα προσπαθήσω να ξανασυμμετάσχω ενεργά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 14:54:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για να ευσταθησει καποιο λογικο επειχηρημα υπαρχουν προυποθεσεις


Η κυριοτερη αυτων , ειναι καταρχην να μιλαμε για τα ιδια πραγματα

Για να μιλαμε για τα ιδια πραγματα , πρεπει να εχουμε και και οι δυο , τις αναλογες εμπειριες


Καποιος ας πουμε που δεν εχει αναρωτηθει για καποια πραγματα που αφορουν την εσωτερικη αναζητηση , οταν του μιλησω για επιγνωση , η για οτιδηποτε αλλο που προυποθετει καποια εμπειρια εστω και μικρη παιζει να με ρωτηση , αν αυτο ειναι φαγωσιμο

Αφου ομως οπως λες εισαι καιρο στην πιατσα , και αρα κατανοεις καποια πραγματα , υποθετω δεν θα εχεις αντιρηση να παρεμβεις , σε αυτα που αναπτυσω κατα καιρους , και που βρισκω ενα προς ενα στην πραξη


Γιατι ειμαι πραγματι περιεργος να δω , αν γνωριζεις , τι πραγματευεται αυτο που λεμε εσωτερικη αναζητηση


Χρήστο μου, ισχύει αυτό που λες, άλλα μόνο θεωρητικά. Στην πράξη δηλαδή τι να κάνουμε; να μετράμε τι ξέρει ο καθένας κι μόνο αν έχουμε κοινές γνώσεις, τότε μόνο θα συζητάμε; και ποιο θα είναι το μέτρο συγκρίσεως; θα συμπληρώνουμε κάποιο τεστ ή θα μπαίναμε βλακωδώς σε τύπου μυήσεις. Εκτός αν υπάρχουν πουθενά μετρητές γνώσεων, αν ναι, πες μου που ώστε να αγοράσω δύο.
Πρακτικά δεν ευσταθεί, δεν έχει νόημα μια τέτοια λογική. Μια χαρά μιλάμε εδώ και τόσο καιρό. Από μιαν αρχή μιλάμε φιλοσοφικά για τον εσωτερισμό.

Δηλαδή αν μπει κάποιος στην συζήτηση που σκέφτεται λογικά, αλλά δεν έχει πατήσει ποτέ σε σέκτα, θα του απαγορέψεις να συμπεραίνει μέσο αυτών που γράφουμε; Ίσως μπορεί να συμπεράνει και σωστότερα μάλιστα από εμάς διότι δεν θα έχει φάει την μπουρδολογία που φάγαμε εμείς.
Επίσης μην νομίζεις ότι κατέχουμε κάποια ιδιαίτερη γνώση που κάποιοι άλλοι δεν έχουν.

Εξάλλου μην τα παίρνεις πολύ σοβαρά τα πράματα.

Όλες αυτές η σέκτες έχουν καταρχήν χριστιανική δυτική βάση (παπική, θεοφωτισμένοι).
Υπάρχει το καλό και το κακό, έπειτα αυτοί είναι οι καλοί και όλος ο υπόλοιπος κόσμος γι 'αυτούς ζει στις αλυσίδες του Πλάτωνα, έπειτα σε περνούν από βουδιστικές ασκήσεις για να αποκτήσεις και καλά συνείδηση.

Τώρα, γιατί οι ίδιοι νομίζουν ότι κατέχουν την πραγματική οδό; η απάντηση τους είναι, διότι τους τα μετέφερε ένας δάσκαλος που ή είχε επαφή με την ιεραρχία, ή ότι ο ίδιος ήταν αβαταρα. Μπούρδες τεράστιες, σου ζητάνε να πιστέψεις στην ουσία στις θεόπνευστες διδασκαλίες τους για να σου αποκαλυφθεί η κρυφή γνώση. Τρικ που ούτε οι ίδιοι δεν το συνειδητοποίησαν.

Aν είσαι επιρρεπείς, σε γεμίσουν με βιώματα και δένεσαι, ανοίγεσαι και τα πιστεύεις από καλή πρόθεση.
Όλη αυτή η λογική βρομά από την αρχή μέχρι το τέλος.

Kαι το ξαναλέω, όλοι αυτοί οι μεγάλοι δάσκαλοι, θρέφονται σε όλα τα επίπεδα από τα πιστά μέλη ακολούθους υποτελείς.
Απλά κάθονται και σε ξεγελούν με το κολπάκι της εξέλιξης της συνειδήσεως.
Βλακοκρατια λέγετε αυτό, δεν έχει καμιά σχέση με την φιλοσοφία.

Τουλάχιστον οι εταιρίες πωλήσεων σου πουλάν ένα αντικείμενο, το βλέπεις, αυτοί σου πουλάνε φαντασίες.

Χρήστο μάλλον για εμένα δεν έχει καταλάβει γι 'αυτό σου φαίνεται ότι τσουβαλιάζω. Δεν αμφισβητώ του δασκάλους ακριβώς, αμφισβητώ όλη αυτήν την πλάνη για λευκές ιεραρχίες και γνώσεις που ανεβάζουν τις συνείδησή μας.

Πως να σου πω πιο απλά, για εμένα, δεν υπάρχει καμιά κρυφή γνώση και δεν υπάρχει πνευματική εξέλιξη, δεν είναι λογικό να υπάρχουν σύμφωνα με αυτά που διαβάζω από όλους αυτούς του φιλοσόφους. Το αντίθετο αποδεικνύετε για εμένα.
Ακόμα και αν υπάρχουν, είμαστε τόσο ανεπηρέαστοι από αυτά, δεν έχουμε σχέση με αυτά, ίσως σε κάποια άλλη ζωή που δεν θα είμαστε άνθρωποι. Άλλα σε γενική κλίμακα, αμφισβητώ κάθετα ότι υπάρχουν αγιοσύνες και φωτισμός, ελπίζω να σου το έκανα ποιο ξεκάθαρο.
Και όλα αυτά, δεν σηκώθηκα μια μέρα και είπα κουμουνιστικά δεν θέλω να πιστεύω , σου τα εξηγώ με επιχειρήματα γιατί κατέληξα να θεωρώ ότι όλα αυτά είναι μπούρδες.

Ακόμα πιο ξεκάθαρα θα σου το πω, έχω καταλήξει ότι δεν υπάρχει κατοχή σοφίας, υπαρχή μόνο φιλοσοφία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 15:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Ακόμα πιο ξεκάθαρα θα σου το πω, έχω καταλήξει ότι δεν υπάρχει κατοχή σοφίας, υπαρχή μόνο φιλοσοφία.
Θα ήθελες να ορίσεις τι είναι η σοφία;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 15:37:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Στον Βουδισμό η σοφία αναφέρεται με τον ορισμό Σουνιάτα: που σημαίνει γνώση. Εκεί πιστεύουν ότι τα ορατά αντικείμενα δεν έχουν κάποια ύπαρξη μέσα τους, αλλά πρέπει να αντιληφθούν δια της σοφίας.

Στον Ινδουισμό η σοφία ονομάζεται Βίντια και αποκτάται με τις ασκήσεις γιόγκα."

"
Ιουδαϊσμός - Χριστιανοσύνη[Επεξεργασία | επεξεργασία κώδικα]
Σε ιερά κείμενα, όπως στη Βίβλο, η σοφία αναφέρεται ως μία απ' τις ιδιότητες του Θεού, ιδιαίτερα στις μονοθεϊστικές θρησκείες. Στον Ψαλμό 104, στίχο 24 βλέπουμε το εξής:

"ὡς ἐμεγαλύνθη τὰ ἔργα σου κύριε πάντα ἐν σοφίᾳ ἐποίησας ἐπληρώθη ἡ γῆ τῆς κτήσεώς σου."

Γενικά, υπάρχει η πεποίθηση, τόσο μέσα στον Ιουδαϊσμό όσο και στο Χριστιανισμό, ότι ο Κόσμος φτιάχτηκε απ' το Θεό με σοφία."


Προτιμώ αυτόν τον ορισμό, φαίνεται βατός.

"Η σοφία είναι η δυνατότητα να συνδυάζεται μια κεκτημένη γνώση με την εμπειρία και την έμφυτη κατανόηση. Είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης. Επίσης, μπορεί να λεχθεί ότι η σοφία είναι η σφαιρική κρίση και αντίληψη καταστάσεων και γεγονότων."

Μοιάζει περισσότερο με την επιστημονική αντίληψη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 17:54:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Προτιμώ αυτόν τον ορισμό, φαίνεται βατός.

"Η σοφία είναι η δυνατότητα να συνδυάζεται μια κεκτημένη γνώση με την εμπειρία και την έμφυτη κατανόηση. Είναι η φρόνιμη και λογική εφαρμογή της γνώσης. Επίσης, μπορεί να λεχθεί ότι η σοφία είναι η σφαιρική κρίση και αντίληψη καταστάσεων και γεγονότων."

Μοιάζει περισσότερο με την επιστημονική αντίληψη.


Μου αρέσει αυτός ο ορισμός.
Αν διαβάσεις προσεχτικά τον παραπάνω ορισμό, θα διαπιστώσεις οτι και οι τρεις προτάσεις του έχουν ένα κοινό αποτέλεσμα ή έναν κοινό παρανομαστή:
την ορθή δράση.
Θα μπορούσαμε λοιπόν να πούμε (συνοψίζοντας) οτι σοφία είναι η ορθή δράση - ή το να ξέρεις πώς να δράσεις με τον τρόπο ο οποίος θα έχει τη μεγαλύτερη ωφέλεια σε μια δεδομένη περίσταση.
Όμως αυτό εξαρτάται απο κάποια πράγματα που αναφέρονται αρκετά καθαρά στον δικό σου ορισμό:

"Η σοφία είναι η δυνατότητα να συνδυάζεται μια κεκτημένη γνώση με την εμπειρία και την έμφυτη κατανόηση."
"Επίσης, μπορεί να λεχθεί ότι η σοφία είναι η σφαιρική κρίση και αντίληψη καταστάσεων και γεγονότων."

Παρατηρώντας την ανθρωπότητα και τον εαυτό μας βλέπουμε οτι υπάρχουν κάποια μοτίβα στη συμπεριφορά μας.
Βλέπουμε οτι μπορούμε να επαναλάβουμε ένα λάθος, άπειρες φορές, και να συνεχίζουμε να δεχόμαστε τις αρνητικές συνέπειες από αυτό, χωρίς ποτέ να το σταματάμε.
Απλό παράδειγμα (και διαδεδομένο στο "εσωτεριστάν" της Λίαμ): Κάπνισμα.
Σε επίπεδο ανθρωπότητας: Καταστροφή του περιβάλλοντος. Πόλεμος. Υπερπαραγωγη-Υπερκατανάλωση βλαβερών τροφών.
κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ.

Ερώτημα > Γιατί στις παραπάνω περιπτώσεις - όπως και τόσες άλλες - αρνούμαστε να ακολουθήσουμε τον ορθό τρόπο δράσης;

Εγώ εντοπίζω την αιτία σε δυό παράγοντες:
1) Είτε δεν έχουμε εξάγει τη σοφία απο αυτά τα γεγονότα.
2) Αν υποθετικά κατέχουμε τη σοφία - που μάλλον δεν την κατέχουμε - τότε δεν κατέχουμε αυτό που χρειάζεται για να πάμε κόντρα στον εαυτό μας ή αυτό που χρειάζεται για να αλλάξουμε τον εαυτό μας και συνεπώς την συμπεριφορά μας.

Αν όμως εμείς συνεχίσουμε να έχουμε αυτές τις συμπεριφορές, τότε δε θέλει και πολύ μυαλό για να καταλάβουμε οτι θα οδηγούμαστε σταθερά οι ίδιοι στη αυτοκαταστροφή μας. Γιατί ούτε ο πλανήτης έχει άπειρες αντοχές ούτε το σώμα μας και ούτε η ψυχολογική μας σφαίρα είναι σε θέση να αντέξει το άθροισμα των συνεπειών των πράξεών που κάνουμε χωρίς σοφία.

Ή κάνω λάθος;

Ας εξετάσουμε όμως αρχικά τον πρώτο παράγοντα, δηλαδή το γιατί υπάρχει αυτό το έλλειμα σοφίας που έχει ως αποτέλεσμα είτε την απραξία είτε τη λάθος δράση.

Ανάφερες στον ορισμό σου:
"Η σοφία είναι η δυνατότητα να συνδυάζεται μια κεκτημένη γνώση με την εμπειρία και την έμφυτη κατανόηση."

Ερώτημα > Από τι εξαρτάται αυτή η δυνατότητα;

Γιατί δύο άνθρωποι κάνουν το ίδιο λάθος, υποφέρουν τις ίδιες συνέπειες, και ο ένας σταματάει να κάνει το λάθος και ο άλλος συνεχίζει;
Και για να εμβαθύνουμε περισσότερο,
Γιατί δύο άνθρωποι που έχουν την ίδια κεκτημένη γνώση κάνουν το ίδιο λάθος, υποφέρουν τις ίδιες συνέπειες, και ο ένας σταματάει να κάνει το λάθος και ο άλλος συνεχίζει;


... Επανέρχομαι για να ολοκληρώσω ...


Edited by - Gnostic Student on 15/06/2014 17:56:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 18:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
liamn δεν πρέπει να 'χεις παράπονο, ακολουθώ τη Σωκρατική μέθοδο.
(Αρκεί βέβαια και εσύ - και οι υπολοιποι - να ακολουθούμε τη λογική)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 19:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

liamn δεν πρέπει να 'χεις παράπονο, ακολουθώ τη Σωκρατική μέθοδο.
(Αρκεί βέβαια και εσύ - και οι υπολοιποι - να ακολουθούμε τη λογική)


Τι σωκρατική μέθοδο δεν την γνωρίζουμε στην πράξη, άρα μπορείς να μου λες μόνο το τι νομίζεις ότι ακολουθείς. Το υποθέτεις ότι ακολουθείς.

Δεύτερον αν είσαι γνωστικός, δέχεσαι ότι ο δάσκαλός σου ήταν αβαταρα, πιστεύεις σε μια σειρά από αόρατους δασκάλους και ένα σορό άλλα πράγματα όπως η μετενσάρκωση. Αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με τον Σωκράτη, μήπως θέλεις να μου πεις δηλαδή ότι είσαι και σοφός βάση της λογικής;
Αυτό μάλλον πρέπει να συμπεράνω βάση της λογικής, αφού λες πως ακολουθείς σωκρατικές μεθόδους. Επειδή μυήθηκες στους γνωστικούς μήπως είσαι σοφός; Mήπως ο Σωκράτης δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με όλα αυτά;

Πάρε χαμπάρι επιτέλους ότι δέχεσαι ως δεδομένα (ως σημερινός γνωστικός) ένα σορό δόγματα, μετά μιλάμε για τον Σωκράτη, ο οποίος Σωκράτης δείχνει ότι δεν πήγαινε πολύ παραπέρα από αυτά που μπορούσε να καταλάβει.
Για ένα δαιμόνιο ανέφερε μόνο και δεν μπήκε στο κόπο να μας εξηγήσει τίποτα, διότι δεν είχε προφανώς νόημα γι 'αυτόν να μιλά στο αέρα. Θυμάσαι επίσης τι λέει στην απολογία του, ότι δεν γνωρίζει τι συνέβαινε μετά τον θάνατο, υπέθετε. Καμιά σχέση δεν έχετε σαν γνωστικοί με την απλοϊκή λογική του Σωκράτη.

Πάρε χαμπάρι πρώτα ότι δέχεσαι διάφορα δόγματα και μετά να το συζητήσουμε, κανένα πρόβλημα. Άλλα όχι να μου λες ότι είσαι γνωστικός, πιστεύεις στην μετενσάρκωση και ότι ακολουθείς σωκρατικές μεθόδους!
Κι εγώ τότε ήμουν η Κλεοπάτρα στην προηγούμενη ζωή μου. Έλα τώρα δούμε πόσο σοβαρά θα μπορέσουμε να μιλήσουμε μετά από μια τέτοια δήλωση.

Επίσης είχα έρθει στους γνωστικούς μετά την Ν.Α, οφείλω να σου πω ότι έμοιαζε η ιδεολογία σας, σε μεγάλο βαθμό με την Ν.Α, όχι βέβαια στο ναζιστικό υπόβαθρο, άλλα κατά τα άλλα ήταν σαν να ήμουν στην Ν.Α. απλά με μια χριστιανική βιτρίνα.
Στο ξανά λέω δεν έχετε καμιά σχέση με τις Σωκρατικές μεθόδους ούτε με τους αρχαίους γνωστικούς.
Επειδή δηλαδή καρπώνεστε την ιστορία τον αρχαίων γνωστικών (που επίσης δεν έχετε καμιά σχέση), επειδή πήρατε σαν την Ν.Α διάφορες νεοεποχιτικες διδασκαλίες και τις ρίξατε στο καζάνι , θα μου πεις δηλαδή ότι ακολουθείς σωκρατική μέθοδο;

Επίσης να σου πω και το άλλο, ακόμα και να χρησιμοποιήσεις μέθοδο σωκρατική, το ζήτημα είναι για ποιο λόγο το κάνεις, για να παιξεις σκακι; για να φέρεις μέλη; Tο να χρησιμοποιείς σωκρατική μέθοδο δεν σε κάνει Σωκράτη.

Mη μου πεις ότι ασχολήστε με τα κοινά όπως Σωκράτης; Έχετε θεσεις για το πως να λύσουμε σοβαρα προβληματα στην κοινωνία δηλαδή; όπως ο Σωκράτης;
Aσχολείστε με το κυπριακό π.χ βγαίνετε στους δρόμους στην αγορά για να λύσετε θεματά όπως τα σκουπίσια στην πόλη;

Μήπως είναι εντελώς ανάποδα τα πράγματα και είστε μια πολύ κλειστή σέκτα τύπου αδελφότητας παπικής λογικής; Λέω εγώ τώρα!

Ήθελα να ρωτήσω και για μια απορία που είχα στους γνωστικούς. Βασιλέας του πλανήτη Άρη ποιος ήταν; Αφού τον εαυτό του ο Σαμαέλ τον θεωρούσε αντιβασιλέα του πλανήτη Άρη!

Επίσης το γιατί μοιάζουν τόσο πολύ με την Ν.Α οι γνωστική είναι κατανοητό, συμαθητουδια με τον livraga ήτανε στην θεοσοφική εταιρία. και οι δυο διεκδίκησαν το χρίσμα.

Μετά από όλα αυτά μπορείς να μου μιλάς για σωκρατικές μεθόδους;

Γιατί τελικά είστε ένα σορό άλλα πράματα σε τόσο μεγάλο βαθμό, που δεν νομίζω να περισσεύει και πολύ χώρος για την σωκρατική λογική.

Δεν μπορείς να τα έχει όλα στην ζωή! ή πιστεύεις σε μετενσαρκώσεις και αντιβασιλείς αρειανούς ή είσαι σωκρατάκος. Μάλλον δεν είστε σωκρατάκοι λέω εγώ.

Επειδή νομίζω ότι θα ενδιαφερθούν πολλοί για την γνωστική κίνηση, και επειδή πέρασα από εκεί, νομίζω ότι αξίζει να αναλυθεί σε ένα άλλο καινούριο θέμα.
Θ 'ανοίξω θέμα για σας να αναλύσουμε την γνωστική κίνηση, και μετά θα δούμε πόσο σωκρατικοί είστε, και θα ξεκινήσω από τα δόγματα με τα οποία θεμελιώνετε την βάση της δική σας σέκτας. Έπειτα θα προχωρήσω με την ιεραρχική ταξινόμηση των αβαταρα από κάτω προς τα πάνω φτάνοντας στον Σαμαελ, να δούμε πόσο σωκρατικοί είστε.

Edited by - liamn on 15/06/2014 20:15:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 20:32:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mιας και ανέφερα την Κύπρο, ας δούμε λίγο πως σκέφτονται μέλη των γνωστικών.

https://www.youtube.com/watch?v=CrAvRBKSCt0


Επίσης πες τε μου βρε παιδιά, σας φαίνεται αυτή η φωνή παρακάτω, φωνή αβατάρα και αυτά τα λόγια λόγια σοφίας; Πλάκα κάνουμε;
Και μόνο από ηχητικής απόψεως μίσος βγάζει, χώρια τι λέει!

https://www.youtube.com/watch?v=RDPEIxMHNyg

Edited by - liamn on 15/06/2014 20:34:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 21:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρήστο μου, ισχύει αυτό που λες, άλλα μόνο θεωρητικά. Στην πράξη δηλαδή τι να κάνουμε; να μετράμε τι ξέρει ο καθένας κι μόνο αν έχουμε κοινές γνώσεις, τότε μόνο θα συζητάμε; και ποιο θα είναι το μέτρο συγκρίσεως; θα συμπληρώνουμε κάποιο τεστ ή θα μπαίναμε βλακωδώς σε τύπου μυήσεις. Εκτός αν υπάρχουν πουθενά μετρητές γνώσεων, αν ναι, πες μου που ώστε να αγοράσω δύο.
Πρακτικά δεν ευσταθεί, δεν έχει νόημα μια τέτοια λογική. Μια χαρά μιλάμε εδώ και τόσο καιρό. Από μιαν αρχή μιλάμε φιλοσοφικά για τον εσωτερισμό.

Δηλαδή αν μπει κάποιος στην συζήτηση που σκέφτεται λογικά, αλλά δεν έχει πατήσει ποτέ σε σέκτα, θα του απαγορέψεις να συμπεραίνει μέσο αυτών που γράφουμε; Ίσως μπορεί να συμπεράνει και σωστότερα μάλιστα από εμάς διότι δεν θα έχει φάει την μπουρδολογία που φάγαμε εμείς.
Επίσης μην νομίζεις ότι κατέχουμε κάποια ιδιαίτερη γνώση που κάποιοι άλλοι δεν έχουν.

Εξάλλου μην τα παίρνεις πολύ σοβαρά τα πράματα.

Όλες αυτές η σέκτες έχουν καταρχήν χριστιανική δυτική βάση (παπική, θεοφωτισμένοι).
Υπάρχει το καλό και το κακό, έπειτα αυτοί είναι οι καλοί και όλος ο υπόλοιπος κόσμος γι 'αυτούς ζει στις αλυσίδες του Πλάτωνα, έπειτα σε περνούν από βουδιστικές ασκήσεις για να αποκτήσεις και καλά συνείδηση.

Τώρα, γιατί οι ίδιοι νομίζουν ότι κατέχουν την πραγματική οδό; η απάντηση τους είναι, διότι τους τα μετέφερε ένας δάσκαλος που ή είχε επαφή με την ιεραρχία, ή ότι ο ίδιος ήταν αβαταρα. Μπούρδες τεράστιες, σου ζητάνε να πιστέψεις στην ουσία στις θεόπνευστες διδασκαλίες τους για να σου αποκαλυφθεί η κρυφή γνώση. Τρικ που ούτε οι ίδιοι δεν το συνειδητοποίησαν.

Aν είσαι επιρρεπείς, σε γεμίσουν με βιώματα και δένεσαι, ανοίγεσαι και τα πιστεύεις από καλή πρόθεση.
Όλη αυτή η λογική βρομά από την αρχή μέχρι το τέλος.

Kαι το ξαναλέω, όλοι αυτοί οι μεγάλοι δάσκαλοι, θρέφονται σε όλα τα επίπεδα από τα πιστά μέλη ακολούθους υποτελείς.
Απλά κάθονται και σε ξεγελούν με το κολπάκι της εξέλιξης της συνειδήσεως.
Βλακοκρατια λέγετε αυτό, δεν έχει καμιά σχέση με την φιλοσοφία.

Τουλάχιστον οι εταιρίες πωλήσεων σου πουλάν ένα αντικείμενο, το βλέπεις, αυτοί σου πουλάνε φαντασίες.

Χρήστο μάλλον για εμένα δεν έχει καταλάβει γι 'αυτό σου φαίνεται ότι τσουβαλιάζω. Δεν αμφισβητώ του δασκάλους ακριβώς, αμφισβητώ όλη αυτήν την πλάνη για λευκές ιεραρχίες και γνώσεις που ανεβάζουν τις συνείδησή μας.

Πως να σου πω πιο απλά, για εμένα, δεν υπάρχει καμιά κρυφή γνώση και δεν υπάρχει πνευματική εξέλιξη, δεν είναι λογικό να υπάρχουν σύμφωνα με αυτά που διαβάζω από όλους αυτούς του φιλοσόφους. Το αντίθετο αποδεικνύετε για εμένα.
Ακόμα και αν υπάρχουν, είμαστε τόσο ανεπηρέαστοι από αυτά, δεν έχουμε σχέση με αυτά, ίσως σε κάποια άλλη ζωή που δεν θα είμαστε άνθρωποι. Άλλα σε γενική κλίμακα, αμφισβητώ κάθετα ότι υπάρχουν αγιοσύνες και φωτισμός, ελπίζω να σου το έκανα ποιο ξεκάθαρο.
Και όλα αυτά, δεν σηκώθηκα μια μέρα και είπα κουμουνιστικά δεν θέλω να πιστεύω , σου τα εξηγώ με επιχειρήματα γιατί κατέληξα να θεωρώ ότι όλα αυτά είναι μπούρδες.



Ο μονος λογος που ειπα οτι ειπα , ειναι για να σου δειξω, οτι καποιες φορες ,εαν δεν υπαρχει εμπειρια πανω σε ενα θεμα, δεν μπορουμε να αποριπτουμε


Οχι για να σου δειξω οτι ειμαι καλυτερος απο σενα , αλλα ουτε και να σου δειξω, οτι επειδη, δεν εχουμε κοινο ενδιαφερον δεν μπορουμε να συζηταμε


Σου εχω πει αλλωστε οτι το στοιχειο της επαναστατικοτητος που βγαζεις ειναι ενδιαφερον

Να στο κανω πιο λιανα

Με την λιγη εμπειρια που εχω πανω στα εσωτερικα ζητηματα , μπορω να ''δω'' καποια πραγματα που ειχαν ειπωθει απο τον ''ΒΕΟΡ''

Ηταν ομως πρωτα δικη μου εμπειρια , και τα ειδα......... για αυτον ακριβως τον λογο θεωρω υποχρεωση να πω οτι λεω


Αυτα λοιπον με κανουν να πιστευω οτι αυτος ο ανθρωπος ισως και να εχει να πει κατι


Την γνωση αν υπαρχει μια περιπτωση να την συναντησουμε , θα την βρουμε μονο μεσα σε μας


Πουθενα αλλου !!!Σε καμμια θεωρια η τυφλη αποδοχη


Ειναι ομως νομιζω σημαντικο , να διαπιστωνει κανεις , οτι υπηρξε καποιος που επιβαιβεωνει αυτα που ηδη εχουν ειδωθει


Ειναι μια ακομα επιβαιβεωση , που εχει και αυτη την σημασια της


Εχω επισης μια αρχη ....βνα πιστευω οτι οταν καποιος θελει να μαθει θα μαθει

Και βεβαια μαθηση δεν ενοω, την οποιαδηποτε αποδοχη

Σαν και σενα και εγω δεν τα παω καθολου καλα με τις τυφλες αποδοχες


Ελπιζω .......αν και ειμαι σιγουρος, οτι και η υπολοιπη ζωη σου διακατεχεται απο το ιδιο χαρακτηριστικο

Ενα χαρακτηριστικο ,και μια ταση που δεν ειναι πολυ υπαρκτη στα διαφορα γνωστικα κεντρα και οχι μονο


Η διαφορα μας ειναι οτι εγω δεν αποριπτω [οτι δεν μπορω απο αμεση εμπειριασ να διαπιστωσω], απλα δεν αναφερομαι καθολου σε αυτα

Στο μονο που δινω πιθανοτητες να συνεισφερει να αλλαξουμε λιγακι την υπαρξιακη μας κατασσταση , ειναι η ερευνα η προσωπικη και μονο η ερευνα και η θεληση

Και βεβαια πιστευω , αυτο που και εσυ ειπες , οτι εισερχομενος καποιος στην γνωστικη , δεν γινεται με τιποτα καλυτερος


Τουναντιον μαλιστα γινεται χειροτερος , γιατι προσθετει ακομα καποια δεδομενα , προσμονες στην ζωη του κλπ


Και βεβαια ειναι πολυ ευκολο να πιστεψει καποιος οτι ειναι και καλυτερος απο τους αλλους η βρισκεται σε πλεονεκτικη θεση εναντι αυτων

Ολα αυτα παιζουν !!!!

Θα αναφερθω ομως και παλι στα λογια του ΒΕΟΡ που ελεγε οτι ενας φανατικος δεν χρησιμευει πουθενα ,ουτε για το καλο ουτε για το κακκο και ειναι ενα αχρηστο στοιχειο


Μαλιστα ονομαζε το ''γνωστικο λαο , ''στρατο απο κοτες '' υποθετω για τον ιδιο λογο


Και βεβαια δεν κανω προπαγανδα , αλλωστε καπου σου ειχα πει νομιζω , οτι αν δεν υπαρχει ενδιαφερον και αναγκη για τα εσωτερικα , ειναι καλυτερα να μην ασχοληθει κανεις καθολου

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 21:26:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Mιας και ανέφερα την Κύπρο, ας δούμε λίγο πως σκέφτονται μέλη των γνωστικών.
https://www.youtube.com/watch?v=CrAvRBKSCt0


Επίσης πες τε μου βρε παιδιά, σας φαίνεται αυτή η φωνή παρακάτω, φωνή αβατάρα και αυτά τα λόγια λόγια σοφίας; Πλάκα κάνουμε;
Και μόνο από ηχητικής απόψεως μίσος βγάζει, χώρια τι λέει!

https://www.youtube.com/watch?v=RDPEIxMHNyg



quote:
Επίσης πες τε μου βρε παιδιά, σας φαίνεται αυτή η φωνή παρακάτω, φωνή αβατάρα και αυτά τα λόγια λόγια σοφίας; Πλάκα κάνουμε;

Μαλλον τοτε να διαλεξουμε τις φωνες που ειναι γλυκες θελκτικες κλπ κλπ


Με μια λεξη τηλεοραση !!!

Εγω παντως λεω οτι υπαρχει ''ψυχη'' σε αυτα που λεει ο δασκαλος

Λεει επισης και πραγματα ενδιαφεροντα !!!!


Δες τα και συζηταμε αν θελεις

Απο 1.ο5-1.10
Απο 1.35 -1.48
'' 2.00 -2.10
'' 3.07-3.17

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 21:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι όμως γνωρίζουμε από πρώτο χέρι ποιά ήταν τα τελευταία λόγια του Σωκράτη...ρίχτο ρε παιδί μου...https://www.youtube.com/watch?v=rSRxueZdxbQΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 22:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 14
.. παιδια ειναι τραγικο να θεωρειτε δασκαλο μια τετοια μορφη που συμφωνα με την φυσιογνωμικη ειναι χαρακτηριστικη μορφη θηλυπρεπους σεξομανη σχιζοψυχου ..... παρα αγγελιοφορου ,, αλιμονο ...

..για συνελθετε ειναι τρομερο αυτο ...ΚΑΝΕΤΕ ΣΑΝ ΜΑΓΕΜΕΝΟΙ ΜΙΛΑΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΧΡΗΣΤΟ !!!!

...παραθετω φωτο και σχολιαζω φυσιογνωμικα χαρακτηριστικα

ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ...

παμε λοιπον ..
ενας δασκαλος δε φωτογραφιζεται σαν τσαρλατανος ταχυδακτυλουργος απο αυτους απο τους τζογλερς των τσιρκο διπλα σε συμβολα αποκρυφιστικα ...φευ τι κιτσ !!

..κι ομως εδω τον θαυμαζουμε σε προχωρημενη ηλικια σιγουρα γυρω στα 60 με ...χμ με βαμενα μαλλια ,,, ,,,επισης παρατηρουμε το σχηματισμο του φυσιογνωμικου μορφασμου της απεχθειας και της υπεροψιας παρατηρειστε το κατω χειλος του .. και βεβεια τις εξογκωμενες κογχες ματιων χαρακτηριστικο φυλετικο ζωανθρωπου σκληρου και βιαιου μη εξελιγμενου ...

,,,εδω η φωτο εκπεμπει ψυχροτητα και σκοταδισμο με το υποχθονιο βλεμμα μοχθηρο ,,, η φυσιογνωμια του μοιαζει με γκεσταπιτη ναζιστη εκτελεστη ψυχακια σε στρατοπεδο συγκεντρωσης ...

...εδω το χαμολεγο του με πτωση του κατω χειλους χαρακτηριστικο βλακωδους ανθρωπου ..

...εδω σε νεαρη ηλικια η πτωση στο κατω χειλος σημαδι εσωτερικης απεχθειας και σιχασιας εμφανης απο εκεινη την πρωιμη ηλικια ,, ψυχροτητα ,εχθροτητα, εμμονη κι αυταρχισμο εκπεμπει η φυσιγνωμια αυτη με το δεξιο ματι πιο σκοτεινιασμενο και χωμενο μεσα στις κοχγες απο το αριστερο ,, χαρακτηριστικο υποχθονιου,, σχιζοειδικου ατομου με διφορουμενα συναισθηματα ...αληθινα στην κοψη του ξυραφιου !!!!!!!


...ειναι τραγικο το οτι ακουλουθειτε και μνημονευετε τα ""ρητα" που υποτιθεται αποτελεουν σκεψεις ενος τετοιου ψυχακια ... απαγκιστρωθειτε απο την μαγεστρια της οργανωσης αυτης ..για το καλο σας ....αχ βρε παιδια !!!!!!!!!!!!!!!

ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΚΙ ΑΠΟΣΠΑΣΤΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΨΕΥΔΟΠΡΟΦΗΤΗ ..!!!!!!!!ΑΠΑΠΑΠΑΠΑΠΑ!!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 15/06/2014 22:39:30

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 15/06/2014 22:42:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 22:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 15

οιμε ενας αληθινος φιλοσοφος της γνωσης αγγελιοφορος του ουρανου εχει αυτη την μορφη ...


........μα καλα δε το βλεπετε οτι τετοιες μορφες σνα την παρακατω ειναι απλα και μονο αγελλιοφοροι του σκοτους ,, γιατι εχει και το σκοταδι τους εισαγγελεις του,,, πουφ!!!οιμε τι πλανη ,,τι τυφλωσυνη !!!!!!!!!Ω Θεοι ανοιχτε τους τα ματια να δουν την διαφορα !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 15/06/2014 22:56:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gnostic Student
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
207 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2014, 23:13:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
liamn
Τι σωκρατική μέθοδο δεν την γνωρίζουμε στην πράξη, άρα μπορείς να μου λες μόνο το τι νομίζεις ότι ακολουθείς. Το υποθέτεις ότι ακολουθείς.
Όποια μέθοδο και αν χρησιμοποίησα στο ποστ, εσύ δεν απάντησες. Απο εκεί και πέρα το λάθος είναι δικό μου που θεώρησα οτι μαζί σου θα κάνω διάλογο.

quote:
Δεύτερον αν είσαι γνωστικός, δέχεσαι ότι ο δάσκαλός σου ήταν αβαταρα, πιστεύεις σε μια σειρά από αόρατους δασκάλους και ένα σορό άλλα πράγματα όπως η μετενσάρκωση. Αυτά δεν έχουν καμιά σχέση με τον Σωκράτη
Είσαι σίγουρος;

quote:
Αυτό μάλλον πρέπει να συμπεράνω βάση της λογικής, αφού λες πως ακολουθείς σωκρατικές μεθόδους. Επειδή μυήθηκες στους γνωστικούς μήπως είσαι σοφός;
Αυτό το ρωτάει κάποιος ο οποίος γνωρίζει τη γνωστική διδασκαλία;

quote:
Πάρε χαμπάρι πρώτα ότι δέχεσαι διάφορα δόγματα και μετά να το συζητήσουμε, κανένα πρόβλημα.
Εσύ δεν κάνεις συζήτηση, κάνεις προπαγάνδα.

quote:
Μήπως είναι εντελώς ανάποδα τα πράγματα και είστε μια πολύ κλειστή σέκτα τύπου αδελφότητας παπικής λογικής;
Εννοείς την γνωστική οργάνωση την οποία θέλεις εσύ να προβάλεις ή αυτήν στην οποία είμαι μέλος;

quote:
Mη μου πεις ότι ασχολήστε με τα κοινά όπως Σωκράτης; Έχετε θεσεις για το πως να λύσουμε σοβαρα προβληματα στην κοινωνία δηλαδή;
Ναι.
Υπάρχει μάλιστα βιβλίο "Ο Κοινωνικός Χριστός" πάνω σε αυτά τα ζητήματα.
Δυστυχώς δεν έχει μεταφραστεί.
Υπάρχουν όμως και σε άλλα βιβλία διάφορες αναλύσεις για κοινωνικά, περιβαλλοντικά κ.λπ. ζητήματα.
Ένας γνωστικός βέβαια το ξέρει αυτό.

quote:
Aσχολείστε με το κυπριακό π.χ βγαίνετε στους δρόμους στην αγορά για να λύσετε θεματά όπως τα σκουπίσια στην πόλη;
Εδώ στην Ελλάδα όχι, στη Λατινοαμερική που έιναι πιο ισχυρό το κίνημα υπάρχουν ομάδες για διάφορα ζητήματα, δυστυχώς δεν τα γνωρίζω καλά για να σου πω.
Αυτό που ξέρω με σιγουριά είναι οτι υπάρχει ένα γνωστικό ορφανοτροφείο.

quote:
Mιας και ανέφερα την Κύπρο, ας δούμε λίγο πως σκέφτονται μέλη των γνωστικών.

https://www.youtube.com/watch?v=CrAvRBKSCt0


Η εκπομπη πραγματεύεται τη "γνωστική κίνηση" του Μαρκ Πρίτσαρντ, αυτοαποκαλούμενου και "Μπελζεμπουπ". Πρόκειται για μια ψευδο-γνωστική κίνηση ενός αυτόκλητου "Δασκάλου" που σφετερίζεται το έργο του Δασκάλου Σαμαέλ. Ο δε 'insider' που την ξεσκεπάζει, δεν αρνείται τα ωφέλη της γνωστικής διδασκαλίας, αρνείται τον δάσκαλο (δηλαδή τον Μαρκ Πρίτσαρντ). Βλέπε 23:00.

quote:
Ήθελα να ρωτήσω και για μια απορία που είχα στους γνωστικούς. Βασιλέας του πλανήτη Άρη ποιος ήταν; Αφού τον εαυτό του ο Σαμαέλ τον θεωρούσε αντιβασιλέα του πλανήτη Άρη!
Ξαναδιατύπωσε την ερώτηση με γνωστικούς όρους (τίποτα δεν έμαθες;) και φέρε και την πηγή.

Edited by - Gnostic Student on 15/06/2014 23:22:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 00:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
περιμένοντας την αργεντινή μου έφτιαξε το κέφι αυτό το θέμα με τις φυσιογνωμικές προσεγγίσεις...απλά υπέροχες ας πει όμως κάποιος στη μύθηρα ότι η εικόνα αυτή του Χριστούλη δεν είναι αληθινή απεικόνιση ανθρώπου...το BBC σχεδίασε το πρόσωπο του ιστορικού Ιησού κάπως έτσι, βάσει αρχαιολογικών και εικονολογικών ευρημάτων...http://www.theguardian.com/media/2001/mar/26/bbc.broadcasting1
Kαι σόρυ γκάιζ αντ γκερλζ αλλά δεν φέρνει και τόσο σε μεσογειακό πρότυπο ομορφιάς...πιο πολύ στο Μάρκο Σεφερλή φέρνει σε βερσιόν ψιλονεάντερταλ...εκτός βέβαια κι αν βάλανε το χεράκι τους τίποτα καταχθόνιοι τύποι που μάχονται να αμαυρώσουν τα χριστιανικά πρότυπα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
panosfromlydian4
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 01:28:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Μυθηρα την επομενη φορα δειξε μας και φωτογραφιες
για το ποιος φιλοσοφος εκανε προσφατα πλαστικη και που...

ΧΑΧΑΧΑ

Κλασσικη γυναικα.Κατορθωσε να μετατρεψει ενα εσωτεριστικο θεμα
σε κουτσομπολιο....

ΑWALT-All women are like this.
ειτε σε beauty forums ειτε στο esoterica

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 08:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 16

........ναι εινα αληθεια στο βαθος μου υπαρχει κατι γυναικουλιστικο και κουτσομπολιστιο ..αλλα εν προκειμενω δνε προκειται για κουτσομπολιο .. αλλα για φυσιγνωμικη αυτων που εχουν ιστορικα δεχτει προσδιορισμους οπως μεγαλος δασκαλος κτλ κτλ ..ποσο μαλλον κριτικη φυσιογνωμικη χρειαζαεται καποιος που λατρευεται απο τις οργανωσεις του ...ως αβαταρ της εποχης του υδροχοου

...να διαφοροποιησω την θεση μου απο την θεση της λιαμν .... καθως προσωπικα πιστευω στην ελευση μεγαλων ψυχων ηλιακων οπως τις λενε συχνα .. που κομιζουν πολυ υψηλες αξιες και ιδεες στους κοσμους ..στην κυριολεξια τους μπολιαζουν και τους αναβλασταινουν σε εποχες ερημωσης, απαξιωσης και βαλτωματος ιδιελογικου..
αχα αλλα προ θεου πρεπει να μπορουμε να τους διακρινουμε ...
και η μορφη η εξωτερικη ειναι ενδεικτης της αβαταρικης -μεσσιανικης φυσης ...δε μπορει καποιος να κομιζει υψηλα και ξαστερα νοηματα κι η μορφη του να εινα λες και τον πατησε γαιδαρος ....στραπατσαρισμενη κακομουτσουνιασμενη με σκοταδιασμενο βλεμα με υφακι απεχθειας και μισους .. φευ!!!

ειμαι ανοικτη σε ολες τις διδασκαλιες κι ενδιαφερομαι γιαυτες ...πανθειστρια κια πανθρησκευομενη οντας ...πιστευω οτι το δυναμικο των διδασκαλιων δεν εχει εξαντληθει ...υπαρχουν πολλα ακομη να αποκαλυφθουν ..αλλα εχω την μεθοδο μου να τις προσεγγιζω ωστε να μην πεσω θυμα στα διχτια ψευδοπροφητων διασημοτητων τσαρλατανων ..


-καταρχην μαθαινω βιογραφικα στοιχεια των δασκαλων εισηγητων διδασκαλιων κια ιστορικα στοιχεια της πορειας των οργανωσεων
-μετα αναζητω την μορφη τους και εξεταζω φυσιογνωμικα τα προσωπα των επιφαινομενων ως δασκαλοι
-τελος αρχιζω να μελετω τα γραφομενα και λεγομενα τους οταν θεωρησω οτι η βιογραφια και η φυσιογνωμια ειναι απο αυτες μεσω τις οποιες μπορει να εκδηλωθει ενα ανωτερο πνευμα ...

..αρα τα λεγομενα και γραφομενα ερχονται υστερα κι οχι προτερα στην προσεγγιση των διδασκαλικων σχολων ...

( ειδατε τι κανει μια γυναικουλα κουτσομπολα ..εχει τον τροπο της να ξεσκαραταρει θεωριες και ιδεες και προσωπα και καταστασεις )

...ομολογω οτι στην γνωστικη κινηση του Βεορ Σαμαλε τρεχα γυρευε .. με μυησε με τα λεγομενα του ο Χρηστος ( xristosxatz) ενδιαφερθηκα λοιπον για τα λεγομενα αυτα αλλα δεν αρχισα να τα μελετω αγοραζωντας βιβλια του Ναουν τρεχα γυρευε ,,,αλλα αρχισα μεθοδικα να ψαχνω ιστορικα και βιογραφικα στοιχεια για τους δασκαλους της κινησης αυτης .. οταν ειδα τις πρωτες φωτο στο διαδικτυο του <<δασκαλου>> Βεορ .. σοκαριστηκα καθως δεν μπορουσα να πιστεψω πως μια τετοια απεχθης μορφη μπορει να τυφλωσει τοσους ανθρωπους και να τους κανει να πιστεψουν οτι ειναι ενας φωτισμενος αγγελιοφορος ...που κομιζει κατι διαφορετικα απο εναν αχταρμα θεωριων που μαλιστα πιθανον τον κατασκευζαν μαθητες του,,, ο ιδιος μπορει να μην εχει γραψει τα βιβλια που φερνουν το ονομα του ...προφανως η μορφη του με απετρεψε απο το να θελω να μαθω για τα λεγομενα και γραφομενα του ......αμεσως καταλαβα περι τινος προκειται ..

... απο τους θεοσοφιστες να διακρινω τη περιπτωση της Αλικης Μπειλη. τα βιογραφικα της κι η μορφη της ναι με εκαναν να την εμπιστευω οτι ισως εχει κατι σπουδαιο κια φωτισμενο να πει ως αγγελμα ..και ετσι εσπευσα να αγορασω πολλα βιβλια της σειρας του εργου της που κυκλοφορουν στον Πυρινο Κοσμο ..<< Μυηση στην Ιεραρχια>>, κτλ κτλ κια βεβαια ομολογω οτι πολλα απο τα γραφομενα της κινησαν μεσα μου τις δικες μου ιδεες σαν να τις ξεθαψαν ...


..απεναντιας την Μπλαβατσκυτην απερριψα οταν εμαθα στοιχεια για την ζωη της κι οταν ειδα την μορφη της .. την τρομακτικη .. αν και ηδη ειχα προτρεξει και ειχα διαβασει καποια βιβλια της απο αυτα του αχταρμα των αποκαλυψεων που δε σου αφηνουν τιποτε στο κεφαλι ορθιο ...σου τα μπλεκουν ολα σε ενα καζανι πληροφοριων κια μυστικων ιδεων ασυτηματοποιητων διφορουμενων αοριστολογικων .. πραματικα θολουρα παγωσα κια τρομαξα και δεν ξαναδιαβασα βιβλια της ..καθως διεκρινα οτι η γυναικα αυτη μιλαει απλα μεσα απο το σκοτος και οχι μεσα απο το φως ..

......χμμ αυτη την σταση την κουτσομπλιστικη την θεωρω μονη ενδεδειγμενη για να ξεσκαρταρουμε το δαιδαλωδες τοπιο των θεριων και των <<δασκαλων >>..

λοιπον σας προτρεπω να γινετε κι εσεις <<κουτσομπολες>> !!!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 16/06/2014 08:49:54

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 16/06/2014 09:00:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 09:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Quiz!

Ποιος απ' τους δύο θα κριθεί ο AVATAR-Maitreya της ΤΡΟΙΚΑ;

[/b]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 09:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πω πω πω τι πονηρό βλέμμα είναι αυτό;

quote:
... απο τους θεοσοφιστες να διακρινω τη περιπτωση της Αλικης Μπειλη.(...)
απεναντιας την Μπλαβατσκυτην απερριψα οταν εμαθα στοιχεια για την ζωη της κι οταν ειδα την μορφη της .. την τρομακτικη
Σαν να λέμε αποδέχεσαι την Ντόρα Μπακογιάνη αλλά όχι τον Κωσταντίνο Μητσοτάκη
..Αυτό βέβαια με βάση την αλάνθαστη.. αισθητική σου

..Επί τη ευκαιρία γιατί δεν μας βάζεις καμιά δική σου φωτογραφία να δούμε αν η δική σου μορφή εμπνέει.. τίποτα μεγαλεία

Edited by - Πύρινος on 16/06/2014 09:23:25Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 09:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ολες οι γνωμες αποψεις κλπ ειναι οχι μονον δεκτες αλλα και αναγκαιες

Ολοι γνωριζουν τον φανατισμο και χαζομαρα που κυκλοφορει αναμεσα στους φανατικους ΟΠΑΔΟΥΣ του εσωτερισμου


Κατι πανομοιοτυπο με την βλακεια που κυκλοφορει στον κοσμο μας και ισως ακομα χειροτερη


Και βεβαια , και μεταξυ των γνωστικων


Εδω λοιπον συνανταμαι το αλλο ακρο , και χαιρομαι πραγματικα για αυτο


Εμενα τουλαχιστον τα ακρα , μου δινουν την δυνατοτητα , και με σπρωχνουν , ακομα μια φορα να κρατω πραγματικα μονο οσα κρινω ΕΓΩ οτι εχουν πραγματικη αξια

Και ενοω ΑΠΟ την διδασκαλια


Εχω βρει πραγματα που δεν θα τα αλλαζα με ολο το χρυσαφι αυτου του κοσμου , γιατι και αυτο ειναι μια αξια που αυτος ο κοσμος εχει δωσει

Μιλω κυριως για τις ρυσεις ......μικρα αλλα σπουδαια πραγματα που εχω διαπιστωσει ξαναλεω ΕΓΩ

Για αυτα θεωρω με τα οσα μπορω να διακρινω , οτι δεν μπορει κανεις να αλλαξω αποψη

Μπορει καποιος να πει οτιδηποτε ,ακομα και αυτα που ανεφερε η φιλη μου η ΜΥΘΗΡΑ

Μπορει αυτα τα σπουδαια πραγματα να μην τα εγραψε αυτος


Μπορει μπορει μπορει


Ετσι και αλλιως η ζωη ειναι ενα ρισκο

Τιποτα δεν ειναι σιγουρο , και αν ειναι να ζω την ζωη που ζουν ολοι , προτιμω ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ τον δικο μου δρομο


Καποτε μαλιστα ,εκανα πολυ παρεα με εναν καλογερο αφιερωμενο στην μοναστικη ζωη, [τωρα γυρω στα 65] απο την μονη Εσφιγμενου


Καποτε μαλιστα , και αυτος ειχε ασχοληθει με τα κινηματα εσωτερισμου


Πολυ καλο φιλο

Προσπαθωντας να με πεισει για το λαθος μου να ασχολουμαι με τον εσωτερισμο , μου ζητησε να του δωσω ενα απο τα βιβλια της ΓΝΩΣΗΣ


Του εδωσα λοιπον την'' επαναστατικη ψυχολογια ''


Ανησυχησα μαλιστα μηπως δεν ξαναβλεπα το βιβλιο , επειδη η επιμονη του και η απεχθεια για το κινημα της γνωσης , και να με μεταπεισει ηταν μεγαλη


Τοτε μαλιστα ημουν ακομα στην φαση που δεν καταλαβαινα σχεδον τιποτα απο τις ''ρυσεις''

Μετα απο μερικες μερες , μου επεστρεψε το βιβλιο , λεγοντας μου απλα , οτι ''αυτο τα πραγματα εχουν αντιγραφει απο την χριστιανικη μοναστικη παραδοση

Και βεβαια σκοπος μου δεν ειναι να επηρεασω κανεναν , γιατι μπορω και εγω αυτην την στιγμη να κανω λαθος .....Ολα αυτα που λεω να ειναι υποκειμενικα


Στον καθενα λεμε την γνωμη την αποψη , τις εμπειριες , και απο εκει και περα αφηνουμε τον καθενα να τραβηξει τον δρομο του με ευθυνη δικη του

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 10:21:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μια άλλη φωτογραφία της BaileyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 11:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Μια άλλη φωτογραφία της Bailey


σχολιο 16

..δεν ειναι θεμα ομορφιας ...αλλα φυσιογνωμικης ...καποια σημαδια πανω στο προσωπο καποιοι μορφασμοι ειναι δηλωτικοι ειδικα οταν ακολουθουν ολες τις φωτο μας και οχι καποιες που τυγχανει να μην ειναι απο τις πιο ομορφες στιγμες μας ..

ναι μπορω να σου στειλω την φωτο μου .. εχω μια για καθε περιπτωση .. θα σου στειλω μια που ειμαι αγρια και τραβω κατι ξερα κλαδια για καψιμο (αγροτοδουλεια ) γραψε στο εμαιλ μου και θα σου την στειλω..... κι επιπελον ειμαι απο αυτους που λεω δνε πρεπει οι δασκαλοι να φωτογραφιζονται και να εκτιθενται στα ΜΜΕ ..αλλο καποιες φωτο μας που αποκαλυπτουν πλευρες της ζωης μας και ειναι μονο για του πολυ στενους φιλους ...

..ακομη και αυτη η φωτο της Μπευλυ η φωτο αποκαλυπτει μια ποιοτητα χαρακτηρα που βεβαια δνε εχει σχεση με το δολοφονικο υφος της Μπλαβατσκυ και τη στραβωμενη μουρη του Βοερ..

...και σημειωτεον να πουμε οτι οι αληθινοι δασκαλοι μενουν στην αφανεια και κρυμμενοι ...αρα κανεις απο τις διασημοτητες που γνωριζουμε στην θεοσοφια κι αλλου δεν ειχαν αυθεντικη πηγαια διδασκαλικη ιδιοτητα αυτη την εχουν μονο οι ερημιτες ... .. την Μπειλη την συγκρινω απλως με τις αλλες διασημοτητες του εσωτερισμου ..δεν λεω οτι ηταν μια πηγαια εμπνευσμενη ηταν αμως μια μορφη πιο ξεκαθαρη σε σχεση με καποιες αλλες διασημοτητες...

,,,και τον Κισναμουρτι επισης τον τιμα το γεγονος οτι δεν αποδεχτηκε το τιτλο <<Αβαταρ της Νεα Εποχης> για τον οποιο τον ετοιμαζαν στην Θεοσοφικη Εταιρεια και μαλιστα με σκοπο να προσελκυσουν τεραστια κεφαλαια δημιουργωντας πανισχυρη εταιρεια χριζοντας τον Νεο Μετραιγια και δημιουργωντας μια πανισχυρη ΑΕ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΠΟΙΗΜΕΝΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ..

εδω ο Κρισναμουρτι ,, τον τιμα το γεονος οτι αρνηθηκε να παιξει το θεατρινιστικο ρολο ενος ΑΒΑΤΑΡ ΠΕΡΙΩΠΗΣ ΔΙΑΣΗΜΟΠΟΙΗΜΕΝΟΥ ΚΟΛΑΟΥΖΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ..

...δεν τον λες ομορφο γερο .. αλλα οπωσδηποτε δεν εκπεμπει κατι φθονερο και βλοσυρο .. ετσι ???εκπεμπει πονο ,βασανο ναι και στοχαστικη κοπωση ναι ...που παραπεμπουν ναι σε υψηλα στοιχεια διδασκαλικα απο αυτα που εχουν οι ερημιτες πηγαιοι δασκαλοι ....

...εδω ενας αλλος ψυχακιας -αποκρυφιστης σα τον παρανοικο σαδομαζοιστη χασαπη βιαστη των σφαγειων .. ο Κροουλι ..φτου σκολικομερμηγκοτρυπα !!

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 16/06/2014 11:47:36

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 16/06/2014 11:59:10

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 16/06/2014 12:02:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πύρινος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2287 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 12:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για πες ρε ΜΥΘΗΡΑ, από τους εσωτεριστές, ποιος για εσένα είναι άξιος λόγου; Να διαβάσουμε δηλαδή τη διδασκαλία του;

Edited by - Πύρινος on 16/06/2014 12:37:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 17:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά θα μας πει κάποιος γνωστικός, αφού ο Σαμαέλ Αούν Βεόρ ήταν κατά τον ίδιο αντιβασιλέας στον πλανήτη Άρη, ποιος ήτανε τότε βασιλέας;

Σίγουρα είναι κάτι που ενδιαφέρει πολλούς από διάφορες απόψεις.

Παρατηρούμε παρόμοια προβληματικότητα με τον συμμαθητή του στην θεοσοφική εταιρία τον Jorge Ángel Livraga Rizzi , αυτός έλεγε ότι ήτανε ο Ιουλιανός ο παραβάτης.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=11928

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 17:51:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φανταστείτε να έβγαινε και να το δήλωνε στην τηλεόραση, τι νομίζετε ότι θα γινόταν;

Α) Θα ήταν ένα καλό σόου;

Β) Θα γελούσανε;

Γ) Θα καλούσαν το κοντινότερο ψυχιατρείο;

Δ) Κάτι άλλο.....

Ας το δούμε μέσα από ένα γκάλοπ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 17:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για πες ρε ΜΥΘΗΡΑ, από τους εσωτεριστές, ποιος για εσένα είναι άξιος λόγου; Να διαβάσουμε δηλαδή τη διδασκαλία του;

Edited by - Πύρινος on 16/06/2014 12:37:07


σχολιο 17

..κοιτα απο το δυτικο εσωτερισμο και τους διασημοποιημενους οτι πιο σοβαρο που εχει κυκλοφορησει απο το 19ο αιωνα κai περα ...νομιζω περiεχεται στο εργο τη Μπειλη εκει θα βρουμε πληροφοριες για την Ιεραχια που φυσικα δεν διαχωριζεται οπως κανω εγω σε Αποστατικη και μη Αποσταστικη ..μη ξεχναμε η Μπειλη εινα μια διασημοπιημενη εσωτεριστρια δεν ειναιμια κρυμμενη δασκαλα χμμ υπαρχει... διαφορα .. αλλα αυτο δε σημαινει οτι τιποτε οφελιμο δεν θα βρουσμε στο εργο της ....σια ισα υπαρχουν τρομερες αποκαλυψεις ...

αλλη εσωτεριστρια με τετοιο συστηματικο και μεγαλο εργο δεν γνωριζω,,, η DΙΟΝ ΦΟΡΤΣΟΥΝ ειναι πολυ κατωτερη με την εννοια τη αποκαλυΨης στοιχειων για την Κρυμενη Ιεραρχια και την λειτουργια της που ξεκινησε εξαλλου και με Μπλαβατσκυ αλλα βεβαια το εργο της Μπλαβατσκυ ειναι ενα συνοθυλευμα απο εσωτεριστικες ιδεοληψιες χωρις την συστηματικη αναλυτικη γραφη που διακρινει το εργο της Μπειλυ ...

,,,της Μπειλη της οφειλω τις πρωτες εμπνευσεις μου για τους Ναους και την λειτουργια τους που βεβαια σιγα σιγα μεσα στην δικη μου σκεψη αρχισαν να διαχωριζονται και να διαφαινεται η διαφορα καθαρα της Αποσταστικης Ιεραρχιας απο την Συγκλινουσα με το Γαλαξιακο Πεπρωμενο ...

...επισης το βιβλιο της για τις Ακτινες και τους Αβαταρας καθε ακτινας με βοηθησε να καταλαβω πολλα σχετικα με την διαλογιστικη τελετουργικη οργανωση της Κρυμμενης Ιεραρχιας ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΕΤΑΙ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΚΤΙΝΕΣ .. αυτο το καταλαβα μονη μου με την βοηθεια του Αρχειου..............

η συλλογη που κυκλοφορει του εργου της Μπειλη δεν πρεπει να λειπει απο την βιβλιοθηκη ενος σοβαρου αποκρυφολογου φιλοσοφημενου ...κι αποτελει οτι καλυτερο εχει κυκλοφορησει στα ελληνικα για οποιον θελει να μυηθει συστηματικα στα μελλοντολογικα και εσχατολογικα πραγματα του κοσμου μας

..εδω ολη η συλλογη ,,,,σας την προτεινω ανεπιφυλακτα ..με πολυ καλη βιβλιοδεσια ... η γυναικα εχει κανει μεγαλο εργο αποκαλυπτικο( οσο αυτο ειναι δυνατον στα πλαισια ενος αποστατικου συστηματος εξουσιας κυριαρχου )εργο συστηματικο κι αναλυτικο στον εσωτερισμο οπως κανεις αλλος της κλασης της τους τελευταιους 2 αιωνες ...αν και διασημοποιημενη....περιεργο χμ !!!


http://www.kedros.gr/main.php?cPath=625_593
διαβαστε ιδιαιτερως

<<Εξωτερικευση της Ιεραρχιας >>
<<Οι Ακτινες και οι Μυησεις >>
<<Μαθητεια στην Νεα Εποχη >>

διαβαστε παντα με τη επιφυλαξη της διασημοποιησης βεβαια του εργου της γυναικας αυτης ...και εχοντας κατα νου οτι οι πολυ δυνατες αποκρυφες αληθειες δεν κυκλοφορουν σε ραφια βιβλιοπωλειων ενος αποστατικου συστηματος που λογοκρινει τα παντα χμ !!!..

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 16/06/2014 17:59:37

Edited by - ΜΥΘΗΡΑ on 16/06/2014 18:07:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΜΥΘΗΡΑ
Προσωρινά Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
878 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2014, 18:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΜΥΘΗΡΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχολιο 18
παραθετουμε ενα εισηγητικο αποσπασμα πο την << Εξωτερικευση της Ιεραρχιας >>

<<
Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΗ ΤΗΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ
Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΥΣΗ ΤΗΣ ΙΕΡΑΡΧΙΑΣ
Συγγραφέας: ΜΠΕΪΛΗ, ΑΛΙΚΗ


Ένα από τα αποτελέσματα της παγκόσμιας κατάστασης σήμερα είναι η επιτάχυνση όλων των ατομικών ζωών πάνω και μέσα στον πλανήτη. Αυτή αναγκαστικά συνεπάγεται την αυξημένη κραδασμική δραστηριότητα του ανθρώπινου μηχανισμού με ένα επακόλουθο αποτέλεσμα στην ψυχιστική φύση, προκαλώντας ανώμαλη ευαισθησία και ψυχιστική επίγνωση. Θα ήταν χρήσιμο να θυμάστε εδώ ότι η κατάσταση της ανθρωπότητας αυτή την εποχή δεν είναι αποτέλεσμα ενός μόνο παράγοντα, αλλά διαφόρων – που όλοι είναι ταυτόχρονα ενεργοί, επειδή αυτή η περίοδος σημαδεύει το κλείσιμο μιας εποχής και την εγκαινίαση της νέας. Oι παράγοντες στους οποίους αναφέρομαι είναι κυρίως τρεις:

1. Αυτή είναι μια μεταβατική περίοδος ανάμεσα στην αποχώρηση της Ιχθυακής Εποχής με την έμφασή της στην αυθεντία και την πίστη και την έλευση της Υδροχοϊκής Εποχής με την έμφασή της στην ατομική κατανόηση και την άμεση γνώση. Η δραστηριότητα αυτών των δυνάμεων που χαρακτηρίζουν τα δύο ζώδια, προκαλεί στα άτομα του ανθρώπινου σώματος μια αντίστοιχη δραστηριότητα. Βρισκόμαστε στο χείλος νέων γνώσεων και τα άτομα του σώματος συντονίζονται για λήψη. Εκείνα τα άτομα που είναι κατεξοχήν Ιχθυακά αρχίζουν να επιβραδύνουν τη δραστηριότητά τους και ν’ “αποσύρονται αποκρυφιστικά”, όπως λέγεται, ή ν’ αφαιρούνται, ενώ εκείνα που ανταποκρίνονται στις τάσεις της Νέας Εποχής, διεγείρονται με τη σειρά τους και αυξάνει η κραδασμική τους δραστηριότητα.

2. O παγκόσμιος πόλεμος σημάδεψε μια κορύφωση στην ιστορία του ανθρώπινου γένους και το υποκειμενικό του αποτέλεσμα ήταν πολύ πιο ισχυρό απ’ ό,τι έγινε αντιληπτό ως τώρα. Μέσω της δύναμης του παρατεταμένου ήχου που προωθήθηκε σαν ένα μεγάλο πείραμα στα πεδία των μαχών σ’ όλο τον κόσμο στη διάρκεια μιας περιόδου τεσσάρων ετών (1914-1918) και μέσω της έντονης συναισθηματικής έντασης ολόκληρου του πλανητικού πληθυσμού, ο ιστός της αιθερικής ύλης (που καλείται “πέπλος του ναού”) ο οποίος διαχωρίζει το φυσικό και το αστρικό πεδίο, σχίστηκε ή κομματιάσθηκε και η εκπληκτική διαδικασία της ενοποίησης των δύο κόσμων της ζωής στο φυσικό πεδίο και της εμπειρίας στο αστρικό πεδίο άρχισε και προχωρεί πια βραδέως. Είναι λοιπόν φανερό ότι πρέπει να επιφέρει τεράστιες αλλαγές και μεταβολές στην ανθρώπινη συνείδηση. Ενώ θα εισαγάγει την εποχή της κατανόησης, της αδελφότητας και της φώτισης, θα επιφέρει επίσης καταστάσεις αντίδρασης και εξαπόλυσης ψυχιστικών δυνάμεων που σήμερα απειλούν τον ανεξέλεγκτο και τον αδαή και δικαιολογούν την ήχηση ενός φθόγγου προειδοποίησης και προσοχής.

3. Ένας τρίτος παράγοντας είναι ο εξής: Είναι γνωστό για αρκετό καιρό στους μυστικιστές όλων των παγκόσμιων θρησκειών και στους εσωτεριστές σπουδαστές παντού ότι αυτή τη στιγμή κάποια μέλη της πλανητικής Ιεραρχίας πλησιάζουν περισσότερο τη γη. Μ’ αυτό θέλω να συμπεράνετε ότι η σκέψη ή η νοητική προσοχή του Χριστού κι ορισμένων μεγάλων μαθητών Του, των Διδασκάλων της Σοφίας, κατευθύνεται ή εστιάζεται αυτή την εποχή στις ανθρώπινες υποθέσεις κι ότι κάποιοι απ’ Αυτούς προετοιμάζονται επίσης να σπάσουν τη μακρά σιωπή Τους και μπορεί να εμφανισθούν αργότερα μεταξύ των ανθρώπων. Αυτό αναγκαστικά έχει ένα δυναμικό αποτέλεσμα πρώτα απ’ όλα στους μαθητές Τους και σ’ εκείνους που είναι συντονισμένοι και συγχρονισμένοι με το Νου Τους και δεύτερο πρέπει να θυμάστε ότι η ενέργεια που ρέει μέσα απ’ αυτά τα εστιακά σημεία της Θείας Θέλησης θα έχει ένα διπλό αποτέλεσμα και θα είναι καταστροφική καθώς κι εποικοδομητική ανάλογα με την ποιότητα των σωμάτων που αντιδρούν σ’ αυτή. Διαφορετικοί τύποι ανθρώπων ανταποκρίνονται ευδιάκριτα σε κάθε εισροή ενέργειας και αυτή την εποχή βαίνει μια τρομακτική ψυχιστική διέγερση με αποτελέσματα τόσο θεϊκά ευεργετικά όσο και θλιβερά καταστροφικά.

Θα μπορούσε επίσης να προστεθεί ότι ορισμένες αστρολογικές σχέσεις μεταξύ των αστερισμών αποδεσμεύουν νέους τύπους δύναμης που επιδρούν δια του ηλιακού μας συστήματος και στον πλανήτη μας κι επομένως κάνουν εφικτές κάποιες αναπτύξεις που μέχρι τώρα εμποδίσθηκαν σε έκφραση κι επιφέρουν την εκδήλωση δυνάμεων που λανθάνουν και την έκφραση νέων γνώσεων.

Όλα αυτά πρέπει να τα έχει προσεκτικά κατά νου ο εργάτης στο πεδίο των ανθρώπινων υποθέσεων, αν η τωρινή κρίση πρόκειται να εκτιμηθεί ορθά και να χρησιμοποιηθούν σωστά οι θαυμάσιες ευκαιρίες της. Ένιωσα ότι είναι συνετό να γράψω λίγα λόγια αναφορικά με τις συνθήκες που συναντώνται στον κόσμο σήμερα, ειδικά σε σχέση με τις εσωτερικές, αποκρυφιστικές και μυστικιστικές ομάδες και το πνευματιστικό κίνημα.

ΑΣΡΑΜΙΚΗ ΠΡOΣΑΡΜOΓΗ ΣΤΗΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΖΩΗ
Oκτώβριος 1949

O υλικός στόχος που πρέπει να έχουν διαρκώς στο νου και στην καρδιά όλοι όσοι αγαπούν τους συνανθρώπους τους και υπηρετούν την Ιεραρχία, είναι η ήττα του ολοκληρωτισμού. Δε λέω η ήττα του Κομμουνισμού, αλλά η ήττα της κακής εκείνης διαδικασίας που συνεπάγεται την επιβολή ιδεών και η οποία μπορεί να είναι η μέθοδος των δημοκρατικών εθνών και των εκκλησιών παντού, όπως ακριβώς είναι η μέθοδος της Ε.Σ.Σ.Δ. Αυτό το ονομάζουμε ολοκληρωτισμό. Θα σας ζητούσα να έχετε καθαρά στο νου σας αυτή τη διάκριση. O υλικός σας στόχος είναι η ήττα όλων όσων παραβιάζουν την ανθρώπινη ελεύθερη βούληση και κρατούν την ανθρωπότητα σε άγνοια· ισχύει εξίσου για οποιοδήποτε εδραιωμένο σύστημα – Καθολικό ή Προτεσταντικό – το οποίο επιβάλλει τις αντιλήψεις του και τη θέλησή του στους οπαδούς του. Σήμερα ο ολοκληρωτισμός είναι η βάση του κακού· βρίσκεται σε όλα τα συστήματα διακυβέρνησης και εκπαίδευσης· βρίσκεται στο σπίτι και στην κοινότητα. Δεν αναφέρομαι εδώ στους νόμους που καθιστούν τις ομαδικές σχέσεις υγιείς, εφικτές και σωστές· τέτοιοι νόμοι είναι ουσιαστικοί για την κοινότητα και τη διεθνή ευημερία και δεν έχουν ολοκληρωτική φύση. Αναφέρομαι στην επιβολή της θέλησης των λίγων πάνω στο σύνολο της μάζας των ανθρώπων. Η ήττα της ανεπιθύμητης αυτής τάσης παντού είναι ο συγκεκριμένος υλικός σας στόχος. O πνευματικός σας στόχος είναι η εδραίωση του Βασιλείου του Θεού. Ένα από τα πρώτα βήματα σ’ αυτόν είναι να προετοιμάσετε το νου των ανθρώπων να αποδεχθούν το γεγονός ότι η επανεμφάνιση του Χριστού επίκειται. Πρέπει να πείτε στους ανθρώπους παντού ότι οι Διδάσκαλοι και οι όμιλοι των μαθητών Τους εργάζονται δραστήρια για να φέρουν τάξη απ’ το χάος. Πρέπει να τους πείτε ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ένα Σχέδιο κι ότι τίποτε δεν μπορεί να αναχαιτίσει την εκτέλεση αυτού του Σχεδίου. Πρέπει να τους πείτε ότι η Ιεραρχία στέκει κι ότι στάθηκε για χιλιάδες χρόνια και είναι η έκφραση της συσσωρευμένης σοφίας των αιώνων. Πρέπει να τους πείτε πάνω απ’ όλα ότι ο Θεός είναι αγάπη, ότι η Ιεραρχία είναι αγάπη κι ότι ο Χριστός έρχεται επειδή αγαπά την ανθρωπότητα. Αυτό είναι το μήνυμα που πρέπει να δώσετε αυτή την εποχή. Και μ’ αυτή την ευθύνη σας αφήνω. Εργασθείτε, αδελφοί μου >>

ΟΙ ΙΔΕΕς ΜΑΣ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΗς ΖΩΗς...ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ...ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΡΑ ΑΠΟΔΕΚΤΕς ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΜΕΙς ΤΩΝ ΙΔΕΩΝ...............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2014, 12:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ολες οι γνωμες αποψεις κλπ ειναι οχι μονον δεκτες αλλα και αναγκαιες
Ολοι γνωριζουν τον φανατισμο και χαζομαρα που κυκλοφορει αναμεσα στους φανατικους ΟΠΑΔΟΥΣ του εσωτερισμου


Κατι πανομοιοτυπο με την βλακεια που κυκλοφορει στον κοσμο μας και ισως ακομα χειροτερη


Και βεβαια , και μεταξυ των γνωστικων


Εδω λοιπον συνανταμαι το αλλο ακρο , και χαιρομαι πραγματικα για αυτο


Εμενα τουλαχιστον τα ακρα , μου δινουν την δυνατοτητα , και με σπρωχνουν , ακομα μια φορα να κρατω πραγματικα μονο οσα κρινω ΕΓΩ οτι εχουν πραγματικη αξια

Και ενοω ΑΠΟ την διδασκαλια


Εχω βρει πραγματα που δεν θα τα αλλαζα με ολο το χρυσαφι αυτου του κοσμου , γιατι και αυτο ειναι μια αξια που αυτος ο κοσμος εχει δωσει

Μιλω κυριως για τις ρυσεις ......μικρα αλλα σπουδαια πραγματα που εχω διαπιστωσει ξαναλεω ΕΓΩ

Για αυτα θεωρω με τα οσα μπορω να διακρινω , οτι δεν μπορει κανεις να αλλαξω αποψη

Μπορει καποιος να πει οτιδηποτε ,ακομα και αυτα που ανεφερε η φιλη μου η ΜΥΘΗΡΑ

Μπορει αυτα τα σπουδαια πραγματα να μην τα εγραψε αυτος


Μπορει μπορει μπορει


Ετσι και αλλιως η ζωη ειναι ενα ρισκο

Τιποτα δεν ειναι σιγουρο , και αν ειναι να ζω την ζωη που ζουν ολοι , προτιμω ΑΣΥΖΗΤΗΤΙ τον δικο μου δρομο


Καποτε μαλιστα ,εκανα πολυ παρεα με εναν καλογερο αφιερωμενο στην μοναστικη ζωη, [τωρα γυρω στα 65] απο την μονη Εσφιγμενου


Καποτε μαλιστα , και αυτος ειχε ασχοληθει με τα κινηματα εσωτερισμου


Πολυ καλο φιλο

Προσπαθωντας να με πεισει για το λαθος μου να ασχολουμαι με τον εσωτερισμο , μου ζητησε να του δωσω ενα απο τα βιβλια της ΓΝΩΣΗΣ


Του εδωσα λοιπον την'' επαναστατικη ψυχολογια ''


Ανησυχησα μαλιστα μηπως δεν ξαναβλεπα το βιβλιο , επειδη η επιμονη του και η απεχθεια για το κινημα της γνωσης , και να με μεταπεισει ηταν μεγαλη


Τοτε μαλιστα ημουν ακομα στην φαση που δεν καταλαβαινα σχεδον τιποτα απο τις ''ρυσεις''

Μετα απο μερικες μερες , μου επεστρεψε το βιβλιο , λεγοντας μου απλα , οτι ''αυτο τα πραγματα εχουν αντιγραφει απο την χριστιανικη μοναστικη παραδοση

Και βεβαια σκοπος μου δεν ειναι να επηρεασω κανεναν , γιατι μπορω και εγω αυτην την στιγμη να κανω λαθος .....Ολα αυτα που λεω να ειναι υποκειμενικα


Στον καθενα λεμε την γνωμη την αποψη , τις εμπειριες , και απο εκει και περα αφηνουμε τον καθενα να τραβηξει τον δρομο του με ευθυνη δικη του

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα



Αγαπητέ Χρήστο, για μένα δεν υπάρχει σωστός και λάθος δρόμος στον εσωτερισμό, υπάρχει εσφαλμένη εντύπωση από εμάς για το ότι μπορούμε να εσωτεριστουμε σε κάποια (μυστήρια) γνώση.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα, αυτά που υπάρχουν ως τώρα είναι όσα η επιστήμη ανακάλυψε εντελώς ανοιχτά και εξωτεριστικά.

Όλα τα άλλα για την έννοια της εσωτερικοποιησης παίρνουν σάρκα και οστά μόνο μέσο της έννοιας του μυστηρίου. Και για να συμβεί αυτό είναι πολύ απλό, δεν χρειάζεται να υπάρχει κάποια γνώση, απλά κάποιος που νομίζει ότι του κρύβετε κάποια γνώση, και τσουπ, εμφανιζονται οι διδασκαλίες του εσωτεριστμού.

Είναι πολύ ποιο απλά τα πράγματα σε σχέση με το πόσο δύσκολα θέλουμε να τα κάνουμε.

Edited by - liamn on 17/06/2014 12:29:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2014, 14:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ Χρήστο, για μένα δεν υπάρχει σωστός και λάθος δρόμος στον εσωτερισμό, υπάρχει εσφαλμένη εντύπωση από εμάς για το ότι μπορούμε να εσωτεριστουμε σε κάποια (μυστήρια) γνώση.
Είναι πολύ απλά τα πράγματα, αυτά που υπάρχουν ως τώρα είναι όσα η επιστήμη ανακάλυψε εντελώς ανοιχτά και εξωτεριστικά.

Όλα τα άλλα για την έννοια της εσωτερικοποιησης παίρνουν σάρκα και οστά μόνο μέσο της έννοιας του μυστηρίου. Και για να συμβεί αυτό είναι πολύ απλό, δεν χρειάζεται να υπάρχει κάποια γνώση, απλά κάποιος που νομίζει ότι του κρύβετε κάποια γνώση, και τσουπ, εμφανιζονται οι διδασκαλίες του εσωτεριστμού.

Είναι πολύ ποιο απλά τα πράγματα σε σχέση με το πόσο δύσκολα θέλουμε να τα κάνουμε.



Θεωρω οτι η ζωη και μονο αυτη καθοριζει τις προταιρεοτητες και τις αναγκες του καθενος

Με αυτο θελω να πω οτι οι αναγκες και τα θελω και οι ανακαλυψεις αποκαλυψεις ,να συμβαδιζουν

Αν χειμωνα καιρο , ζεις μεσα στο διαμερισμα , στο καλοριφερ , η ενοιοα φωτια , θα σου ειναι παντελως αδιαφορη


θα ηθελα ομως να σε δω σε μια κατασταση επιβιωσης , στις ιδιες χειμωνιατικες συνθηκες και εκτεθημενη στα στοιχεια της φυσεως


Αρα οπως ειχαμε και παλαιοτερα πει '' ο καθενας και οι αναγκες τρου , οι οποιες θα καθοπρισουν τα θελω και τις κινησεις του

Εγω ομως θα πω οτι δεν μπορεις να αποριπτεις απλα επειδη δεν καταλαβαινεις

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσεναΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

liamn
Μέλος 2ης Βαθμίδας


428 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2014, 16:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θεωρω οτι η ζωη και μονο αυτη καθοριζει τις προταιρεοτητες και τις αναγκες του καθενος

Με αυτο θελω να πω οτι οι αναγκες και τα θελω και οι ανακαλυψεις αποκαλυψεις ,να συμβαδιζουν

Αν χειμωνα καιρο , ζεις μεσα στο διαμερισμα , στο καλοριφερ , η ενοιοα φωτια , θα σου ειναι παντελως αδιαφορη


θα ηθελα ομως να σε δω σε μια κατασταση επιβιωσης , στις ιδιες χειμωνιατικες συνθηκες και εκτεθημενη στα στοιχεια της φυσεως


Αρα οπως ειχαμε και παλαιοτερα πει '' ο καθενας και οι αναγκες τρου , οι οποιες θα καθοπρισουν τα θελω και τις κινησεις του

Εγω ομως θα πω οτι δεν μπορεις να αποριπτεις απλα επειδη δεν καταλαβαινεις

Ο δρομος ξεκιναει στο σωμα με τις 5 αισθησεις
Να ξυπνας σημαινει να τις χρησιμοποιεις χωρις να τις μπερδευεις με εσενα



Για τι βρε Χρήστο μου θέλεις να με δεις σε τέτοιες καταστάσεις, τι σου έκανα; Υπάρχει λόγος που θέλεις να εκτεθώ σε κάτι τέτοιο;
Όταν θα έρθουν αυτές οι συνθήκες, ο καθένας θα κάνει αυτό που θα μπορεί.

Αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνουν οι φασίστες και βλέπουν την ζωή σαν μόνιμο πόλεμο. Οπότε απογυμνώνουν τις ελευθερίες του ανθρώπου και τον εντάσσουν σε ένα καθημερινό προσκοπικό στρατώνα!

Επίσης δεν απορρίπτω κάτι επειδή δεν το καταλαβαίνω. Απλά δεν ασχολούμαι με κάτι μέχρι να μου δοθούν επαρκεί στοιχεία ώστε να μπορώ να κρίνω.

Εδώ όμως έχουμε επαρκεί στοιχεία, ώστε να απορρίψουμε κιόλας!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.25
Maintained by Digital Alchemy